PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποντικια , αρουραιοι , τρωκτικα ...



nodasz
17-05-10, 19:38
Γεια σας φιλοι. Στην περιοχη μου εχουμε εντονο προβλημα με ποντικια ( μενω Μαρουσι ) και ηθελα να ρωτησω αν κανεις εχει δοκιμασει τις συσκευες υπερηχων και αν εχει δει κανεις αν ειναι αποτελεσματικες. Δεκτη και καθε αλλη ιδεα. Ευχαριστω.

kerkiss
17-05-10, 21:03
Οι γάτες είναι καλλίτερες από τις συσκευές υπερήχων ....γουργουρίζουν κιόλας άμα τις χαϊδεύεις

pan05
17-05-10, 21:11
Οι γάτες είναι καλλίτερες από τις συσκευές υπερήχων ....γουργουρίζουν κιόλας άμα τις χαϊδεύεις

Έτσι πως έχουν καλομάθει από το "έτοιμο" φαγητό, τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Πολλές πλέον βλέπουν ποντίκι και τρέχουν μακρυά!

nodasz
17-05-10, 21:38
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια.:down: Αλλα να ξερετε οτι οι γατες φοβουνται τους αρουραιους . Αλλη ιδεα ?

George978
17-05-10, 21:48
δεν κανουν δουλεια αυτες οι συσκευες. Παρε 2 γατες και θα δεις ;)

επιπλεον προς τι το :down: ? φορουμ ειναι

k_koulos
17-05-10, 22:02
αν βρείτε γάτα που να διώχνει ποντίκια, να μου στείλετε μια και μένα.

οι δικές μας εδώ στο χωρίο, όλο έξω απο την πόρτα φυλάνε να τους πετάξουμε οτι περισσεύει απο το μαγείρεμα, και στο υπόγειο τα ποντίκια χορεύουν.

nodasz
17-05-10, 22:18
επιπλεον προς τι το :down: ? φορουμ ειναι

εχεις δικιο αλλα δεν το ειπα με κακη εννοια , απλα δηλωσα οτι η απαντηση δεν μου ελυνε το προβλημα , τιποτα παραπανω :)

George978
17-05-10, 22:19
αν βρείτε γάτα που να διώχνει ποντίκια, να μου στείλετε μια και μένα.

οι δικές μας εδώ στο χωρίο, όλο έξω απο την πόρτα φυλάνε να τους πετάξουμε οτι περισσεύει απο το μαγείρεμα, και στο υπόγειο τα ποντίκια χορεύουν.

διευθυνση με πμ ;)

NiKapa
17-05-10, 22:20
Δυστυχως ειναι μεγαλο προβλημα οι Τζερυδες..
Ποντικοφαρμακο τι αλλο..το σκορπας σε επιλεκτικα σημεια απροσιτα απο παιδια κατοικιδια κτλ..προσοχη δεν το ακουμπας με το χερι γιατι δεν το τρωνε...θα αλλαζεις το φαρμακο καθε μηνα ας πουμε ..
Αυτο με τους υπερηχους εχω ακουσει οτι δουλευει στην αρχη αλλα καποια στιγμη το συνηθιζουν και το ιδιο και το αυτο ..

Οι γατες αν δεν μαθουν απο μικρες να κυνηγανε απο τις μανες τους ,τελος..
..δεν ειναι θεμα τροφης ,αφου ουτως η αλλως οι γατες παιζουν και πνιγουν τους ποντικους..δεν τους τρωνε..οι νυφιτσες τους εξολοθρευουν αλλα τρεχα γυρευε..οι αετοι και τα γερακια επισης..

asikamin
17-05-10, 22:29
πρέπει να βρεις την εστία μόλυνσης και να την εξαλείψεις !

πχ κοτέτσι, εγκαταλελειμμένο ακίνητο - αυτοκίνητο κλπ

στην ανάγκη καύτο!

George978
17-05-10, 22:37
τι λετε ρε παιδια αν δεν μαθουν οι γατες δεν κυνηγανε , γατα που θα δει ποντικο να τρεχει θα τον ξεσκισει ακομα και για πλακα/παιχνιδι. Ετσι ελεγα και εγω πριν χρονια με εναν κατα τα αλλα τεμπελη σιαμεζο που ειχα και οταν τον ειδα να πνιγει ενα ποντικο στο μισο μεγεθος του εξεπλαγην. Ολες οι γατες εχουν το ενστικτο , εκτος και αν ειναι 15 χρονων καστραρισμενος

NiKapa
17-05-10, 22:44
Ποσο % των γατων κυνηγανε ποντικους ? 10 ισως ..τον λογο τον ειπα πιο πανω ,ε σιγουρα πρεπει να το'χει ο καθε Τομυς..

George978
17-05-10, 22:48
13 εχουμε στο χωριο και ολες οι μανες και γατοι ενηλικες εχουν πιασει ανα καιρους απο εναν. Περιττο να πω οτι ποντικο δεν εχουμε δει τα τελευταια χρονια καθως και κατσαριδες, σαρανταποδαρουσες και λοιπα ζωυφια . Για φιδια ουτε λογος.

NiKapa
17-05-10, 23:05
Το ιδιο λεμε..στα χωρια ιδιως εχουν τα καλυτερα στατιστικα..:p

k_koulos
18-05-10, 00:53
γμτ σε λαθος χωριο μένω......

τεσπα, υπερηχοι αν εχεις κ αλλα ζωα κοντα εκτος απο ποντικια δεν κανουν, ποντικοφαρμακο με μεγαλη προσοχη στην προσβαση στους χωρους που το βαζεις η μονη λυση.

[@george978 800χμ γατα με κουριερ στελνεις?......:p]

nodasz
18-05-10, 19:47
γμτ σε λαθος χωριο μένω......

τεσπα, υπερηχοι αν εχεις κ αλλα ζωα κοντα εκτος απο ποντικια δεν κανουν, ποντικοφαρμακο με μεγαλη προσοχη στην προσβαση στους χωρους που το βαζεις η μονη λυση.

[@george978 800χμ γατα με κουριερ στελνεις?......:p]

προκειται για κηπο πολυκατοικιας , αρα μαλλον δεν κανουν οι υπερηχοι απ΄οτι καταλαβαινω

........Auto merged post: nodasz πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πρέπει να βρεις την εστία μόλυνσης και να την εξαλείψεις !

πχ κοτέτσι, εγκαταλελειμμένο ακίνητο - αυτοκίνητο κλπ

στην ανάγκη καύτο!

Να εξηγησω φιλε μου οτι προκειται για κηπο πολυκατοικιας. Εστια μολυνσης δεν υπαρχει , τουλαχιστον φανερη. Δεν υπαρχουν κισσοι ή τετοια φυτα περιεργα που μαζευουν ποντικια , μονο δεντρα , ουτε γκαζον δεν εχουμε καλα καλα. Ακομα δεν υπαρχουν περιεργα σκουπιδια. Γι αυτο και αναρωτιεμαι μηπως τα ποντικια ειναι περαστικα ( γενικα το Μαρουσι θεωρειται οτι εχει πολλα ποντικια) και γι αυτο δεν κανουν τιποτα οι παγιδες με ποντικοφαρμακο που εχουμε ηδη βαλει. Καθε τοσο βρισκουμε το δολωμα φαγωμενο αλλα τα ποντικια ποντικια. :hmm:
Γι αυτο και απο την αρχη αναρωτιεμαι μηπως οι υπερηχοι ειναι καλη λυση. Θα διωξουν καποιες αδεσποτες γατες ισως αλλα θα ξεφορτωθουμε τουλαχιστον τα ποντικια ?

3lbereth
18-05-10, 21:27
Αν μιλάμε για κήπο πολυκατοικίας, πιθανό να σου έρχονται απο κανέναν μπίχλουρα γείτονα ή να έχουν κάνει φωλιά σε τίποτε κισσούς/λιγούστρα και λοιπά αναρρηχητικά φυτά. Τα τελευταία είναι το καλύτερο καταφύγιο γιατί τα προστατεύουν από τα αδιάκριτα μάτια και τις γάτες. Το βράδυ τα ακούς που τρέχουν και κάνουν σκουίκ-σκουίκ :p
Μην αφήνετε ΠΟΤΕ σκουπίδια και φαγώσιμα στα μπαλκόνια, γιατί τα άτιμα είναι ικανά να σκαρφαλώσουν για να φάνε κι έτσι και μπουν στο σπίτι... κλάφτα Χαράλαμπε!
Γιατί δεν καλείς εταιρία απολύμανσης?

aglaisma
18-05-10, 22:28
Tα ποντικια συνηθως κανουν φωλια στο εδαφος. Παντα τσιμπολογουν οτι δεν εχει ακουμπησει ανθρωπος, παρολα αυτα ειναι παμφαγα και ψαχνουν συνεχως τροφη ή τροπο να ροκανιζουν.
Κινουνται κυριως βραδυ και αργα εξερευνωντας το περιβαλλον τους. Ποτε δεν περνουν δευτερη φορα απο σημειο που αντιμετωπισαν κινδυνο. Εχω δει live αρουραιο να πηγαινει με την ηρεμια του απο ρεματια μεσα σε πυλωτη πολυκατοικιας.
Ενας νορμαλ γατος ηταν μικροτερος μπροστα του. Να μην αναφερω το περιστατικο του συνεργειου μου που μια φορα το παιδι ηρθε φατσα με εναν αρουραιο και απλως προλαβε να ριξει το δολωμα στο παταρι και να κλεισει. Υστερα εντρομος ελεγε πως ανοιγοντας το παταρι ακουσε 'καλπασμο'. Περιττο να πω οτι γελαγαμε μια βδομαδα

@ ADSLgr.com All rights reserved.