PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταγωνιστικοτητα / τιμες εγχωριου τουρισμου



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

anon
07-07-10, 09:53
Στην χαλκιδική λογικό ειναι να γίνεται το σώσε κάθε ΠΣΚ, αν και φέτος είναι λιγότερο απο όλες τις τελευταίες χρονιές. Είπαμε, τα αποτελέσματα του τουρισμού δεν είναι μόνο τι συμβαίνει στην Χαλκιδική ή στην Λευκάδα (*). Είναι στο σύνολο. Και το αποτέλεσμα θα φανεί στο τέλος, όταν πέσουν οι κουρτίνες. Εχω κάθε λόγο να μπορώ να μιλώ για το τι συμβαίνει στον τουρισμό, γιατί στην εταιρία μου είμαστε άμεσα εμπλεκόμενοι με αυτόν, καιμε υποκαταστήματα σε Ρόδο και Κρήτη, και φυσικά Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Και φυσικά αυτά που γνωρίζουμε είναι μια απόλυτη καθίζηση. Μεμονωμένες περιπτώσεις δεν θα αλλάξουν το συνολικό αποτέλεσμα.

Η ύφεση δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, σε όλη την δυτική ευρώπη με τον έναν ή άλλο τρόπο έχουν καταφέρει να προκαλέσουν ύφεση και μείωση αποδοχών. Λογικό είναι αυτό να έχει σαν συνέπεια και τις διακοπές, τις οποίες ή μπορεί να μην πάει κάποιος ή να κοιτάξει ακόμη περισσότερα τα οικονομικά στοιχεία, το κόστος, όπου πλέον δεν είμαστε ανταγωνιστικοί στον βαθμό άλλων χωρών. Και εντάξει, με μισθούς τουρκίας λογικό ειναι να υπάρχει κάποια δικαιολογημένη διαφορά, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε ανταγωνιστικοί ακόμη και με δυτικές χώρες με βασικό μισθό διπλάσιο απο ότι στην Ελλάδα. Αρα κάτι δεν πάει καλά.

(*) Για την Λευκάδα έχω ακούσει για μεγάλη πληρότητα και ίσως εχεινα κάνει με το γεγονός ότι είναι νησί που μπορείς να πάς χωρίς πλοίο (μεσω της γέφυρας).

GZahos
07-07-10, 13:21
Εδω Σκιαθο τα πραγματα πηγαινουν μια χαρα παντως. Κανενα προβλημα.

George978
07-07-10, 13:24
σους , μονο τα κακα νεα θα λεμε ειπαμε...

anon
07-07-10, 13:30
μακάρι παιδιά, νομίζετε ότι θέλουμε να πάει χάλια οτουρισμός; το να καταδεικνύουμε τα κακώς κείμενα, δεν σημαίνει ότι θέλουμε το κακό, ίσα-ίσα θέλουμε να πάει ακόμη καλύτερα, αλλά το να κλείνουμε τα μάτια σε ότι στραβό συμβαίνει, τότε όταν γίνει το κακό θαναι αργά. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες στο σύνολο του τουρισμού, είμαστε μακράν πίσω απο εκεί που θα έπρεπε να είμαστε, και ένας - δυο κούκοι δεν φαίρνουν την άνοιξη. Τα αποτελέσματα στο σύνολο θα φανούν σε δυο - τρείς μήνες.

GZahos
07-07-10, 13:36
Καθε χρονο τα ιδια λεμε φιλε. Καθε χρονο. Τα ιδια. Και καθε χρονο ο κοσμος πηγαινει διακοπες. Καθε χρονο.

Του χρονου ειναι μια αλλη ιστορια, αν συνεχιστει το ιδιο χαος.

maik
08-07-10, 11:55
(*) Για την Λευκάδα έχω ακούσει για μεγάλη πληρότητα και ίσως εχεινα κάνει με το γεγονός ότι είναι νησί που μπορείς να πάς χωρίς πλοίο (μεσω της γέφυρας).

Εχει να κανει με την Εγνατια. Οπως και ολες οι παραλιες της Θεσπρωτιας. Σε τρεις ωριτσες το πολυ (συντηρητικη οδηγηση) εισαι εκει. Συμφερει απειρως απο το να δινω τα λεφτα μου στους αγενεις καλαμοκαβαλαρηδες στην Χαλκιδικη.

Ειχε ενα ρεπορταζ προχθες και βγηκε ενας γελοιος απο Χαλκιδικη κει ελεγε οτι εριξαν τις τιμες. Δηλαδη πηγαν τον καφε απο 5 στα 4 και τα κοκτειλ απο 10 στα 7.:rofl::rofl:
Τι λετε ρε παλουκαρια, σοβαρα;

opener
08-07-10, 12:05
Υποβαθμιζομενο προϊον για υποβαθμισμενους καταναλωτες.

Η υποτίμηση του τουρισμού
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=6&artId=308560&dt=08/07/2010

PopManiac
08-07-10, 12:15
O αδερφός μου πάντως ήταν με παρέα 5 ατόμων Ιθάκη για 10 μέρες και είπαν πως το νησί είναι κυριολεκτικά άδειο...

Έτσι για να έχετε και κάποια κακή είδηση :p

XTCgr
08-07-10, 12:26
εμαθα χαλκιδικη εγινε το σωσε το σουκου , αληθευει?


μπα...χαμός είχε γίνει πριν απο 3-4 ΣΚ που είχα ακούσει τα τρελά για την επιστροφή της κυριακής (Φούρκα - Θεσ/κη 4 ώρες). Χαρακτηριστικά εγώ έκανα Σάνι - Μουδανιά 40 λεπτά εκείνη την ημέρα!

George978
08-07-10, 13:47
χθες βροχη σημερα βαρδαρης , να δουμε θα προλαβω να κανω κανα μπανιο φετος...

GZahos
08-07-10, 16:44
O αδερφός μου πάντως ήταν με παρέα 5 ατόμων Ιθάκη για 10 μέρες και είπαν πως το νησί είναι κυριολεκτικά άδειο...

Έτσι για να έχετε και κάποια κακή είδηση :p

Εδω παντως(Σκιαθο), εχει μπολικο κοσμο. Και ολο και αυξανεται.

Ευτυχως βεβαια, απο οτι φαινεται, ο Ελληνας μαθαινει. Οι περισσοτεροι ειναι κλεισμενοι απο τουλαχιστον μηνα νωριτερα. Η κριση κανει και τα καλα της απο οτι φαινεται...

WAntilles
10-07-10, 15:29
Ευτυχως βεβαια, απο οτι φαινεται, ο Ελληνας μαθαινει. Οι περισσοτεροι ειναι κλεισμενοι απο τουλαχιστον μηνα νωριτερα.

Ναι αυτό φταίει.

Όχι ότι σε όποια ταβέρνα και να πας στο νησί, θα φας μία σάπια, άψητη, κατεψυγμένη μπριζόλα, και μία μερίδα άψητες προτηγανισμένες πατάτες, θα κάνουν μία ώρα να στα φέρουν, και θα δώσεις και €40.

Και μετά άμα δημοσιεύσεις τα στοιχεία αυτού του "ευσυνείδητου" "επαγγελματία", θα φωνάζει για "δυσφήμιση".

sdikr
10-07-10, 15:35
Ναι αυτό φταίει.

Όχι ότι σε όποια ταβέρνα και να πας στο νησί, θα φας μία σάπια, άψητη, κατεψυγμένη μπριζόλα, και μία μερίδα άψητες προτηγανισμένες πατάτες, θα κάνουν μία ώρα να στα φέρουν, και θα δώσεις και €40.

Και μετά άμα δημοσιεύσεις τα στοιχεία αυτού του "ευσυνείδητου" "επαγγελματία", θα φωνάζει για "δυσφήμιση".

Αυτό το παθαίνεις και στην Αθήνα, και στην χαλκίδα, και στην Θεσσαλονίκη και παντού

GZahos
10-07-10, 16:48
Αυτό το παθαίνεις και στην Αθήνα, και στην χαλκίδα, και στην Θεσσαλονίκη και παντού

Ακριβως, και επισης, επειδη τα παιρνουμε ολα με σκουπα, ελαχιστες, μα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες εχω φαει σκαρτο φαγητο στο νησι. Ειτε εδω στην Σκιαθο, ειτε αλλου.

Επαγγελματιες τετοιου ειδους δεν επιζουν για πολυ. Απλα πραγματα.

George978
10-07-10, 16:50
Ναι αυτό φταίει.

Όχι ότι σε όποια ταβέρνα και να πας στο νησί, θα φας μία σάπια, άψητη, κατεψυγμένη μπριζόλα, και μία μερίδα άψητες προτηγανισμένες πατάτες, θα κάνουν μία ώρα να στα φέρουν, και θα δώσεις και €40.

Και μετά άμα δημοσιεύσεις τα στοιχεία αυτού του "ευσυνείδητου" "επαγγελματία", θα φωνάζει για "δυσφήμιση".

ε μην πας πουθενα τοτε κατσε σπιτι σου και φαε την φρεσκοσφαγμενη μπριζολα σου , την παγωμενη κοκα κολα σου τις φρεσκοκομμενες μολις ξεριζωμενες απο το κηπο σου πατατες νευροκοπιου τα οποια θα τα ετοιμασεις σε 15 λεπτα θα σου στοιχησουν 10 ευρω και θα δεις και κανενα επεισοδιο τηλεταινιας στα καπακια για τη χωνεψη

anon
10-07-10, 16:56
Ακριβως, και επισης, επειδη τα παιρνουμε ολα με σκουπα, ελαχιστες, μα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες εχω φαει σκαρτο φαγητο στο νησι. Ειτε εδω στην Σκιαθο, ειτε αλλου.

Επαγγελματιες τετοιου ειδους δεν επιζουν για πολυ. Απλα πραγματα.

Eχω διαφορετική άποψη. Ειδικά στα παραθεριστικά θέρετρα, νησιά, κλπ, όπου ο τουρίστας θα έρθει μια φορά και δεν τους νοιάζει γιατί ο επόμενος δεν ξέρει. Ενώ σε πόλεις σε γειτονιές, που δουλεύουν με τον μόνιμο πληθυσμό, εαν κάνεις τέτοια, πολύ απλά δεν θα έρχονται, μιας και δουλεύεις κατα κανόνα με στάνταρντ πελάτες. Πχ εχω φάει κατάπτυστο γύρο στην Κω, απο ένα τεράστιο κεντρικό γυροπωλείο, γεμάτο κόσμο. Στην γειτονιά μου δεν θα επιζούσε (όπως έγινε με μερικούς "αλεξιπτωτιστές" του είδους) παραπάνω απο 2-3 μήνες. Οποιος δοκίμαζε, απλά δεν ξαναπήγενε... Αποτέλεσμα λουκέτο. Στα νησιά με συνεχώς νέο κόσμο που δεν ξέρει (γιατί οι περισσότεροι θέλουνε να πάνε σε διαφορετικό προορισμό κάθε φορά), αυτό δεν γίνεται... Ετσι στον χώρο του τουρισμού ευδοκιμεί η λαμογιά και η ταρζανιά.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ε μην πας πουθενα τοτε κατσε σπιτι σου και φαε την φρεσκοσφαγμενη μπριζολα σου , την παγωμενη κοκα κολα σου τις φρεσκοκομμενες μολις ξεριζωμενες απο το κηπο σου πατατες νευροκοπιου τα οποια θα τα ετοιμασεις σε 15 λεπτα θα σου στοιχησουν 10 ευρω και θα δεις και κανενα επεισοδιο τηλεταινιας στα καπακια για τη χωνεψη


Στα αλήθεια αυτό θέλεις να κάνει; Ο κάθε Wan; Ισως θα έπρεπε... Για να βάλουν κάποιοι μυαλό...

WAntilles
10-07-10, 17:01
Eχω διαφορετική άποψη. Ειδικά στα παραθεριστικά θέρετρα, νησιά, κλπ, όπου ο τουρίστας θα έρθει μια φορά και δεν τους νοιάζει γιατί ο επόμενος δεν ξέρει. Ενώ σε πόλεις σε γειτονιές, που δουλεύουν με τον μόνιμο πληθυσμό, εαν κάνεις τέτοια, πολύ απλά δεν θα έρχονται, μιας και δουλεύεις κατα κανόνα με στάνταρντ πελάτες. Πχ εχω φάει κατάπτυστο γύρο στην Κω, απο ένα τεράστιο κεντρικό γυροπωλείο, γεμάτο κόσμο. Στην γειτονιά μου δεν θα επιζούσε (όπως έγινε με μερικούς "αλεξιπτωτιστές" του είδους) παραπάνω απο 2-3 μήνες. Οποιος δοκίμαζε, απλά δεν ξαναπήγενε... Αποτέλεσμα λουκέτο. Στα νησιά με συνεχώς νέο κόσμο που δεν ξέρει (γιατί οι περισσότεροι θέλουνε να πάνε σε διαφορετικό προορισμό κάθε φορά), αυτό δεν γίνεται... Ετσι στον χώρο του τουρισμού ευδοκιμεί η λαμογιά και η ταρζανιά.

Αααααα μπράβο.

Ακριβώς.

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

George978
10-07-10, 18:27
Στα αλήθεια αυτό θέλεις να κάνει; Ο κάθε Wan; Ισως θα έπρεπε... Για να βάλουν κάποιοι μυαλό...


ο καθε wan? σαφεστατα , να μεινει μεσα στα ενδοξα τειχη της τσιμεντουπολης του , αφου και οταν βγαινει και εξω απο αυτα βλεπει μονο παρανομα παρκαρισμενα , βλαχο χωριατες που απλα του καταλαμβανουν χωρο, βλαχοπαλατια γυφτομακεδονων αξεστων βαρβαρων που νομιζαν οτι εκαναν πολιτισμο που διασκεδαζαν σφαζοντας λιονταρια, hyundai με αεροτομες , παραπονιαρηδες μιζερους επαρχιωτες , ρε με δουλευεις μπορεις να κανεις σοβαρη κουβεντα με τον ανθρωπο αυτο σε τετοια θεματα?

και εσυ πηγες στη Κω εφαγες γυρο (αν ειναι δυνατον αυτα δε τα κανουν ουτε οι 18δες εγγλεζαδες :worthy:) και ηθελες να ειναι σαν το γυρο που τρως στη γειτονια σου , ε τι να σου πω καλα να παθεις να μαθεις σε νησια να μην τρως γυρο . Και εγω πηγα στην ιταλια και με ταισαν πιτσα μαργαριτα σαπια παχους 3mm 20 ευρω , στην ουγγαρια κατι σαπιοσαλαμια καλα ασε δε στην Αγγλια ημουνα μια βδομαδα κιτρινος απο δηλητηριαση...αντε μου φαινεται το μονο που κανουμε ειναι να τρωμε bandwith και να σκοτωνουμε την ωρα μας. Πες μας για τιμες και πες κατι που να χριζει αναλυσης , αλλα το οτι ο γυρος στη Κω δεν ηταν σαν της σαλονικης και απο αυτο περιμενεις να κουβεντιασουμε και να βγαλουμε πορισματα ε....Ε ειπαμε :lol:

djuan1988
10-07-10, 18:39
Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι η πλειοψηφία δεν θα αντιδράσει αν του παρέχουν κακές υπηρεσίες.

Πρέπει να μιλήσεις και να κάνεις ακόμη και φασαρία και στη συνέχεια δυσφήμιση όπου μπορείς.

Αλλά δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση σε αυτήν τη χώρα. Ούτε ελάχιστη.

ΕΔΙΤ: Αν μπει κανείς στο booking.com και διαβάσει σχόλια, κυρίως ξένων, τουριστών θα διαπιστώσει ότι τα περισσότερα αρνητικά σχόλια αναφέρονται στην άσχημη συμπεριφορά και αγένεια του προσωπικού.

Αυτό μπορεί να δικαιολογηθεί με αυτά που είπε ο anon:



Ειδικά στα παραθεριστικά θέρετρα, νησιά, κλπ, όπου ο τουρίστας θα έρθει μια φορά και δεν τους νοιάζει γιατί ο επόμενος δεν ξέρει.

anon
10-07-10, 19:03
@George Εμέσως δηλαδή παραδέχεσαι ότι όλα τα γυράδικα σε νησιά (και λοιπα τουριστικά) και συνεπώς και άλλα μαγαζιά είναι να μην τα πλησιάζουμε; Ωραία... Λεγε και άλλα, εκθέτεις συνολικά τον τουρισμό. Δηλαδή δεν μπορώ να περιμένω μια άλφα ικανοποιητική ποιότητα εκτός και εαν με κ@λ@πιάσουν.

WAntilles
10-07-10, 19:12
...ρε με δουλευεις μπορεις να κανεις σοβαρη κουβεντα με τον ανθρωπο αυτο σε τετοια θεματα?

Σαφέστατα και μπορείς να κάνεις σοβαρότατη κουβέντα σε οποιοδήποτε θέμα.

Π.χ. στη Τζια πήγα 2 συνεχόμενες χρονιές.

Να σου απαριθμήσω αμέσως 3 προτεινόμενα μέρη με εξαιρετικό φαγητό, και σε σωστή τιμή;

Άλλη χρονιά, είχα πάει Πήλιο.

Να σου πω και εκεί άλλα 2-3 αντίστοιχα;

George978
10-07-10, 19:19
στο εκθετω το τουρισμο εσπασε η καρεκλα , ευτυχως δεν ειναι η καλη μου, μα τα θες και τα γραφεις? και γιατι δλδ ξαφνικα η γνωμη μου εχει τοσο βαρυτητα , ειμαι ιδιοκτητης γυραδικου εχω σχεση με την τουριστικη βιομηχανια και δεν το ξερω? ή μηπως απλα τρολαρεις?:rolleyes:

προσωπικη μου αποψη απο ιδια εμπειρια οτι γυρο σε νησι δεν θα προτιμησω να φαω , θα προτιμησω να φαω καμμια σαλατουλα κανενα φτηνο ψαρακι κανενα μουσακα και λοιπα αν θελω να τη βγαλω el cheapo, ξερω πως θα κινηθω ;) . οπως και στο εξωτερικο αφου παθαμε , μαθαμε. Γενικα το καλοκαιρι αποφευγω τα κρεατα σε ξενα μερη, εσωτερικο και εξωτερικο.

Παντως οι ξενοι για 2 πραγματα εχουν να λενε για την Ελλαδα , για τις φυσικες ομορφιες και το φαι. Αν σου λεει κατι αυτο ετσι, αν παλι δε σου λεει δε μπορω να πω τπτ περισσοτερο

anon
10-07-10, 19:25
αυτό δεν είναι δικαιολογία. Οπως ο γυροπώλης κάνει μάπα και χρεώνει πολλά, ομοίως κάνουν και οι υπόλοιποι. Δεν έχει το μονοπώλιο της λαμογιάς και αρπαχτής. Η' όπως είπε κάποια ξενοδόχος στην Σκόπελο όταν ζητούσε τα τριπλά για το διάστημα 15/7-15/8 απο ότι τις άλλες μέρες, ότι με αυτόν τον μήνα περιμένει να βγάλει, ΟΚ, εχει την δική της λογική, και οι πελάτες έχουν την δική τους, εαν βρίσκει πελάτες, καλό γιαυτή, εαν όχι, να μην κλαίγετε.

Δεν λέω ότι είναι παντού όλοι έτσι, αλλά επειδή οι τουρίστες πάνε για λίγο σε κάποιο μέρος, δυστυχώς οι καλοί επαγγελματίες (καλή ποιότητα και τιμές), δεν προλαβαίνουν συνήθωςνα γινουν γνωστοί, κερδίζουν αυτοί που έχουν καλό πόστο κλπ κλπ. Ομως όταν γυρίσει ο γερμανός, ο δανός, και ο έλληνας ακόμη, δεν θα πούνε, α στο τάδε μέρος η τάδε ταβέρνα ή το τάδε γυροπωλείο ή οτιδήποτε δεν είναι καλοί. Συνήθως μεταφέρουν μια γενική εικόνα. Ειναι καλά, είναι χάλια, είναι ακριβά, είναι οικονομικά κλπ. Δεν θα πούνε για το συγκεκριμένο Α, Β μαγαζί... Εαν λοιπόν σε ένα μέρος υπάρχει γενικώς μια συγκεκριμένη "στάση", αντιμετώπιση, τότε μαζί δυστυχώς με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, δηλαδή οι σωστοί και υπεύθυνοι επαγγελματίες.

Τώρα εαν εσύ νομίζεις ότι τρολλάρω, ΟΚ for you.

Εγώ πάντως ξέρω τι γίνεται καλύτερα απο σένα σε συνολικό επίπεδο σε όλη την Ελλάδα. Καλές οι κινήσεις με προσφορές, τελευταίας στιγμής προκειμένου να περισώσουν ότι γίνεται, αλλά αυτό ενισχύει ότι δεν πρέπει να δεσμεύεσαι με κρατήσεις απο πολύ νωρίς. Ηδη για τον μήνα Ιούλιο πολλοί που έχουν κάνει κρατήσεις πολύ καιρό νωρίτερα πληρώνουν έως και διπλάσιο κόστος απο αυτούς τους τελευταίας στιγμής με τις προσφορές που βγαίνουν τώρα.

George978
10-07-10, 19:36
δεν αμφισβητησα οτι ξερεις καλυτερα απο εμενα τι γινεται

GZahos
10-07-10, 21:46
Eχω διαφορετική άποψη. Ειδικά στα παραθεριστικά θέρετρα, νησιά, κλπ, όπου ο τουρίστας θα έρθει μια φορά και δεν τους νοιάζει γιατί ο επόμενος δεν ξέρει. Ενώ σε πόλεις σε γειτονιές, που δουλεύουν με τον μόνιμο πληθυσμό, εαν κάνεις τέτοια, πολύ απλά δεν θα έρχονται, μιας και δουλεύεις κατα κανόνα με στάνταρντ πελάτες. Πχ εχω φάει κατάπτυστο γύρο στην Κω, απο ένα τεράστιο κεντρικό γυροπωλείο, γεμάτο κόσμο. Στην γειτονιά μου δεν θα επιζούσε (όπως έγινε με μερικούς "αλεξιπτωτιστές" του είδους) παραπάνω απο 2-3 μήνες. Οποιος δοκίμαζε, απλά δεν ξαναπήγενε... Αποτέλεσμα λουκέτο. Στα νησιά με συνεχώς νέο κόσμο που δεν ξέρει (γιατί οι περισσότεροι θέλουνε να πάνε σε διαφορετικό προορισμό κάθε φορά), αυτό δεν γίνεται... Ετσι στον χώρο του τουρισμού ευδοκιμεί η λαμογιά και η ταρζανιά.

Εγραψα για την Σκιαθο, νησι στο οποιο βρισκομαι απο τα 14 μου καθε τουριστικη περιοδο και δουλευω, δηλαδη 17 χρονια τωρα(η για καποιον anal, 8,5 κανονικα χρονια).

Εδω απλα ΔΕΝ ΖΕΙ κακος επαγγελματιας στο φαγητο. Τον τρωνε γρηγορα οι υπολοιποι γυρω του γιατι χαλαει την πιατσα και φευγει ο κοσμος προς αλλες περιοχες να φαει. Απλα πραγματα.

Εχουν αλλαξει χερια γυραδικα και γυραδικα/ταβερνες και ταβερνες. Επεζησαν μονο αυτοι που δεν δινουν σκαρτο φαγητο. Ολους τους υπολοιπους τους πηρε το ποταμι πολυ γρηγορα.

Γιαυτο λοιπον, πιστεψε με, το λουκετο πεφτει και στα νησια.


δεν θα πούνε, α στο τάδε μέρος η τάδε ταβέρνα ή το τάδε γυροπωλείο ή οτιδήποτε δεν είναι καλοί. Συνήθως μεταφέρουν μια γενική εικόνα. Ειναι καλά, είναι χάλια, είναι ακριβά, είναι οικονομικά κλπ. Δεν θα πούνε για το συγκεκριμένο Α, Β μαγαζί...

Οχι οχι, μεγα λαθος. Χρονια δουλευω στον τουρισμο, και μιλω με βεβαιοτητα οταν σου λεω οτι ερχονται πελατες οι οποιοι ερχονται συστημενοι απο προηγουμενους για συγκεκριμενα μαγαζια(ονομαστικα) στα οποια πηγαν και περασαν αψογα.

daywalker06
10-07-10, 22:03
Ομως όταν γυρίσει ο γερμανός, ο δανός, και ο έλληνας ακόμη, δεν θα πούνε, α στο τάδε μέρος η τάδε ταβέρνα ή το τάδε γυροπωλείο ή οτιδήποτε δεν είναι καλοί. Συνήθως μεταφέρουν μια γενική εικόνα. Ειναι καλά, είναι χάλια, είναι ακριβά, είναι οικονομικά κλπ. Δεν θα πούνε για το συγκεκριμένο Α, Β μαγαζί... Εαν λοιπόν σε ένα μέρος υπάρχει γενικώς μια συγκεκριμένη "στάση", αντιμετώπιση, τότε μαζί δυστυχώς με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, δηλαδή οι σωστοί και υπεύθυνοι επαγγελματίες.


Εγώ πάντως ξέρω τι γίνεται καλύτερα απο σένα σε συνολικό επίπεδο σε όλη την Ελλάδα.

Από αυτά που γράφεις δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα, οχι μονο έρχονται συστημένοι αλλά ξέρουν και τη χρώμα τραπεζομάντιλα έχουν.
Οι μόνοι που εχουν την νοοτροπία να μεταφέρουν την γενική εικόνα είναι οι Ελληνες που ευτυχώς και αυτοί αλλάζουν.

anon
10-07-10, 22:09
καλά. εγώ δεν ξέρω και ξέρετε εσείς. γιαυτό ο τουρισμός είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα. αλλοίμονο με τέτοιους γνώστες.

daywalker06
10-07-10, 22:17
καλά. εγώ δεν ξέρω και ξέρετε εσείς. γιαυτό ο τουρισμός είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα. αλλοίμονο με τέτοιους γνώστες.

Αυτό λέω και εγώ :oneup:

GZahos
10-07-10, 23:07
καλά. εγώ δεν ξέρω και ξέρετε εσείς. γιαυτό ο τουρισμός είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα. αλλοίμονο με τέτοιους γνώστες.

Ελα, μην γινεσαι wan. Μια χαρα συζητηση καναμε. ;)

WAntilles
10-07-10, 23:54
Οχι οχι, μεγα λαθος. Χρονια δουλευω στον τουρισμο, και μιλω με βεβαιοτητα οταν σου λεω οτι ερχονται πελατες οι οποιοι ερχονται συστημενοι απο προηγουμενους για συγκεκριμενα μαγαζια(ονομαστικα) στα οποια πηγαν και περασαν αψογα.

Σοβαρά;

Αν είσαι από τους πάμπολλους που λέω, με τα σάπια-άψητα κρέατα, την μία ώρα, και τα €40, νομίζεις θα ξαναπατήσει έστω και ένας στο μαγαζί σου;

GZahos
11-07-10, 00:15
Σοβαρά;

Αν είσαι από τους πάμπολλους που λέω, με τα σάπια-άψητα κρέατα, την μία ώρα, και τα €40, νομίζεις θα ξαναπατήσει έστω και ένας στο μαγαζί σου;

Ξενοδοχος ειμαι, οποτε εισαι ολιγον τι ακυρος. Αλλα i digress...

Και αυτο που γραφω ισχυει. Η μηπως εισαι και ειδικος στον τουρισμο τωρα;

MNP-10
11-07-10, 00:44
Η λυση για το φαι ειναι απλη: Goodys σε ολα τα νησια, να δεις για ποτε ρυθμιζεται η τιμη του φαγητου :rofl:

GZahos
11-07-10, 00:47
Μπα, στα γουδης θα φαει μονο η νεολερα. Οι μεγαλυτεροι(βλεπε 28+ δεν πατανε εκει. Μονο In desperation.

Παντως, απο ολα τα fat food που εχω φαει ανα τα χρονια, πρεπει να ομολογησω οτι τα γουδης ειναι τα καλυτερα. ;)

MNP-10
11-07-10, 00:50
Σε καποια νησια εχει γινει "πολεμος" για να μην πατησουν εκει τα goodys.. αν δεν ηταν απειλη δεν θα υπηρχε προβλημα για τους ντοπιους εκμεταλλευτες...;)

arial
11-07-10, 00:52
Απο οσο ξερω στη Σκιαθο, υπαρχουν Goodys ή Mcdonald :)

MNP-10
11-07-10, 01:01
Ενω στη Μυκονο :whistle:

arial
11-07-10, 01:03
Μυκονο δεν εχω παει ! Αλλα και στη Σαντορινη εχει :p

George978
11-07-10, 01:11
παρτε φαγητο απο το σπιτι σας και μαγειρευετε το, η πιο οικονομικη και safe λυση

........Auto merged post: George978 πρόσθεσε 0 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε καποια νησια εχει γινει "πολεμος" για να μην πατησουν εκει τα goodys.. αν δεν ηταν απειλη δεν θα υπηρχε προβλημα για τους ντοπιους εκμεταλλευτες...;)

και ποια ειναι αυτα τα νησια ετσι απο περιεργια

WAntilles
11-07-10, 01:18
Και αυτο που γραφω ισχυει. Η μηπως εισαι και ειδικος στον τουρισμο τωρα;

Γιατί, αν κάποιος έχει φάει στα μαγαζιά Α και Β, πρέπει να είναι "ειδικός στον τουρισμό" για να μπορεί να τα συγκρίνει, και να βρει ποιό είναι καλύτερο;

Ή ποιά από αυτά δεν πληρούν κάποια στοιχειώδη-ελάχιστα κριτήρια ποιότητας και price/performance;

aroutis
11-07-10, 02:37
ε μην πας πουθενα τοτε κατσε σπιτι σου και φαε την φρεσκοσφαγμενη μπριζολα σου , την παγωμενη κοκα κολα σου τις φρεσκοκομμενες μολις ξεριζωμενες απο το κηπο σου πατατες νευροκοπιου τα οποια θα τα ετοιμασεις σε 15 λεπτα θα σου στοιχησουν 10 ευρω και θα δεις και κανενα επεισοδιο τηλεταινιας στα καπακια για τη χωνεψηΞέρω αρκετούς που το κάνουν και δεν το μετανιώνουν. Ξερω και άλλους που βγαίνουν εξωτερικό με all inclusive , τους έρχεται πολύ φτηνότερα από το να πάνε ala greca διακοπές.

Το ερωτημα ειναι πότε θα μάθουμε σε ότι αφορά τον τουρισμό;

Gordito
11-07-10, 05:24
Κανονικα δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει αν θα υπαρχουν Goodys.
Eκει, κατα κανονα, θα φανε οι φτηνοτουριστες και οι νεοι.

Τον φτηνοτουρισμο παντα θα τον εχουμε, γιατι εχουμε ομορφα μερη.
Θα βρουν ενα φτηνο δωματιο, θα φανε σουβλακια και θα την περασουν φινα.*

Αλλα ΔΕΝ θα αφησουν λεφτα.

Το προβλημα της Ελλαδας ειναι με τους big spenders. Αυτοι εχουν σταματησει να ερχονται εδω και πανε Μαυροβουνιο, Σερβια, Τουρκια, ακομα και Αλβανια.

Γιατι αυτος που θελει χρυσαφια, θελει και την αναλογη ποιοτητα στις παρεχομενες υπηρεσιες.
Και το δωματιο να ειναι φινο, και το φαγητο αψογο κλπ.

Εδω στην Ελλαδα, τα καλα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα, τα καλα εστιατορια επισης και το φαγητο τελικα ειναι αμφιβολης ποιοτητας κλπ

Εχουμε μετατρεψει τα νησια μας σε θερετρα 18χρονων παρθενων Αγγλων, ολο clubs/χαρμπουργκεραδικα κλπ

*
Ακομα και οι φτηνοτουριστες ομως θα προτιμησουν να πανε καμια Σερβια εσχατως, οπου βγαινεις εξω και η μπυρα εχει 1.5€

Εδω στην Ελλαδα, και οχι μονο στα νησια, φαινεται ειναι τρομερη πολυτελεια και σε διαφορα μαγαζια πληρωνουμε 5-6-7€ για το μπουκαλακι των 330ml.

Ομως ειναι γεματα τα μαγαζια, οποτε προσωπικα δεν κατηγορω τους μαγαζατορες, ειναι θεμα ζητησης.

opener
11-07-10, 07:45
Η λυση για το φαι ειναι απλη: Goodys σε ολα τα νησια, να δεις για ποτε ρυθμιζεται η τιμη του φαγητου :rofl:
:hmm:
---->
1 Burger (BBQ Deluxe) = 6,20 euro.
1 Cola= 1,72 euro.
Total = 7,92 euro. (abt. 9,9 USD !!!)

GZahos
11-07-10, 08:27
Γιατί, αν κάποιος έχει φάει στα μαγαζιά Α και Β, πρέπει να είναι "ειδικός στον τουρισμό" για να μπορεί να τα συγκρίνει, και να βρει ποιό είναι καλύτερο;

Ή ποιά από αυτά δεν πληρούν κάποια στοιχειώδη-ελάχιστα κριτήρια ποιότητας και price/performance;

Ειδες που και εσυ κοιτας τα μαγαζια ξεχωριστα, και οχι το συνολο; Αυτο ηταν και το θεμα μας. ;)

Οσο για fat foods, μονο για Σκιαθο μπορω να μιλησω, ανοιξαν mac για μια χρονια, και την επομενη κλεισανε. Οι τουριστες που περνουσαν τα βλεπανε και γελουσαν, ηταν out of place κυριολεκτικα, και οσο μπορουσα να δω εγω τουλαχιστον, ελαχιστοι πατουσαν μεσα.

flamelab
11-07-10, 13:58
Burgering house εαν θετε καλό fast food, έμεινα εκπληκτος, no Goody's after that :p

WAntilles
11-07-10, 14:19
Ειδες που και εσυ κοιτας τα μαγαζια ξεχωριστα, και οχι το συνολο; Αυτο ηταν και το θεμα μας. ;)

Μα ποτέ δεν είπα ότι κοιτάω το σύνολο, και δεν κοιτάω ξεχωριστά τα μαγαζιά.

Αυτό που είπα είναι ότι σε ένα μέρος - και ισχύει σε όλα τα μέρη αυτό - υπάρχουν 3 σωστοί και 17 σκάρτοι, δεν κάνουν τίποτα οι 3 σωστοί για να κλείσουν οι 17 σκάρτοι.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχουμε μετατρεψει τα νησια μας σε θερετρα 18χρονων παρθενων Αγγλων, ολο clubs/χαρμπουργκεραδικα κλπ.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι τα νησιά είναι πανβρώμικα -> μπλέμπα πραγματικά -> γεμάτα σπασμένα μπουκάλια μπύρας, και σπασμένες καρπουζόφλουδες, από μεθυσμένους π.χ. Άγγλους και Ισραηλινούς, π.χ. κλασικό παράδειγμα Ίος, Πάρος, Σκιάθος κλπ..

Εγώ όσες φορές πήγα για τουρισμό στο Λονδίνο, δεν άφηνα σπασμένες μπύρες και καρπουζόφλουδες στην Trafalgar Square ή στο Piccadilly Circus.

Αλλά όπως είπα, φταίνε οι ντόπιοι.

ΔΕΝ τους ενδιαφέρει να είναι καθαρά τα νησιά τους.

Τους αρέσει φαίνεται αυτό το γυφταριό.

anon
11-07-10, 14:23
Ηδη οι ακτοπλοικές αναφέρουν πτώση 15% στην κίνηση και έχουν ξεσκιστεί στις προσφορές (εντάξει όχι ξεσκιστεί, αλλά προσπαθούν, για το ξέσκισμα θέλει πολύ δρόμο ακόμη).... Αρα όσοι έγκαιρα και πολύ νωρίς έλληνες κλείσαν διακοπές, την πατήσανε....
http://www.skai.gr/news/greece/article/147568/kalokairines-naymahies-prosforon-apo-tis-aktoplo%CF%8Akes-etaireies-sto-aigaio-/

Εαν θέλει ο τουριστικός κλάδος πραγματικά να έχει αυτό που λένε, δηλαδή απο πολύ νωρίς έγκαιρη κράτηση, δεν πρέπει να "τιμωρεί" αυτούς που κλείνουν απο νωρίς....

George978
11-07-10, 14:46
Μα ποτέ δεν είπα ότι κοιτάω το σύνολο, και δεν κοιτάω ξεχωριστά τα μαγαζιά.

Αυτό που είπα είναι ότι σε ένα μέρος - και ισχύει σε όλα τα μέρη αυτό - υπάρχουν 3 σωστοί και 17 σκάρτοι, δεν κάνουν τίποτα οι 3 σωστοί για να κλείσουν οι 17 σκάρτοι.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το πρόβλημα δεν είναι αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι τα νησιά είναι πανβρώμικα -> μπλέμπα πραγματικά -> γεμάτα σπασμένα μπουκάλια μπύρας, και σπασμένες καρπουζόφλουδες, από μεθυσμένους π.χ. Άγγλους και Ισραηλινούς, π.χ. κλασικό παράδειγμα Ίος, Πάρος, Σκιάθος κλπ..

Εγώ όσες φορές πήγα για τουρισμό στο Λονδίνο, δεν άφηνα σπασμένες μπύρες και καρπουζόφλουδες στην Trafalgar Square ή στο Piccadilly Circus.

Αλλά όπως είπα, φταίνε οι ντόπιοι.

ΔΕΝ τους ενδιαφέρει να είναι καθαρά τα νησιά τους.

Τους αρέσει φαίνεται αυτό το γυφταριό.

Τι λες , για πανε κυριακη πρωι να δεις ποσα κουτακια απο κεμπαμπ πεταμενα, χαρτακια, και μπουκαλια στο δρομο εχει απο το προηγουμενο βραδυ στα κεντρα πολεων ανα την αγγλια (πλην κορνουαλης και ισως ουαλλιας), και τελος παντων υπαρχουν τα καλα , τα μετρια και τα κακα θερετρα διακοπων, για τους πλουσιους , μεσαιους και φτωχους παραθεριστες. Εαν εσυ θες να πας στην Ιο και να ειναι οπως στην ελουντα ε εσυ εχεις το προβλημα και οχι η Ιος. Θες ηρεμες οικογενειακες διακοπες, τραβα μυτιληνη. θες να γνωρισεις φοιτηταρες και να λυωσεις στο wild party τραβα Ιο. Τωρα αυτη η ανουσια συζητηση για γυρους στη Κω και μπουκαλια σπασμενα στην Ιο που δεν γουσταρετε ειναι οπως ειπα να χαλαμε bandwith, διαφορετικα μερη για διαφορετικους ανθρωπους. Τι θελετε και τι αποζητατε ουτε εσεις δεν ξερετε , μπλα μπλα μπλα να σκοτωνουμε την ωρα μας

........Auto merged post: George978 πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ηδη οι ακτοπλοικές αναφέρουν πτώση 15% στην κίνηση και έχουν ξεσκιστεί στις προσφορές (εντάξει όχι ξεσκιστεί, αλλά προσπαθούν, για το ξέσκισμα θέλει πολύ δρόμο ακόμη).... Αρα όσοι έγκαιρα και πολύ νωρίς έλληνες κλείσαν διακοπές, την πατήσανε....
http://www.skai.gr/news/greece/article/147568/kalokairines-naymahies-prosforon-apo-tis-aktoplo%CF%8Akes-etaireies-sto-aigaio-/

Εαν θέλει ο τουριστικός κλάδος πραγματικά να έχει αυτό που λένε, δηλαδή απο πολύ νωρίς έγκαιρη κράτηση, δεν πρέπει να "τιμωρεί" αυτούς που κλείνουν απο νωρίς....

για οσα σου λενε οι παραπανω τα προσπερναμε και παμε στο επομενο chapter, αλλα ξερω ξερω...τι ξερουμε εμεις οι ανιδεοι? εσυ που εισαι μεσα στα πραγματα μας λες και εμεις το χαβα μας :rofl:


Και τελικα αποφασιστες , εχουμε φτηνο ή ακριβο τουρισμο? εχουμε καλους ή κακους τουριστες? μηπως εχουμε απο ολα για ολα τα γουστα, μηπως στη ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο ή μονο μαυρο οπως μερικοι εντεχνως πανε να μας περασουν? ε?

sdikr
11-07-10, 15:03
Το πρόβλημα είναι ότι τα νησιά είναι πανβρώμικα -> μπλέμπα πραγματικά -> γεμάτα σπασμένα μπουκάλια μπύρας, και σπασμένες καρπουζόφλουδες, από μεθυσμένους π.χ. Άγγλους και Ισραηλινούς, π.χ. κλασικό παράδειγμα Ίος, Πάρος, Σκιάθος κλπ..

Εγώ όσες φορές πήγα για τουρισμό στο Λονδίνο, δεν άφηνα σπασμένες μπύρες και καρπουζόφλουδες στην Trafalgar Square ή στο Piccadilly Circus.

Αλλά όπως είπα, φταίνε οι ντόπιοι.

ΔΕΝ τους ενδιαφέρει να είναι καθαρά τα νησιά τους.

Τους αρέσει φαίνεται αυτό το γυφταριό.

Αυτό γίνεται σε όλη την Ελλάδα, ακόμα και στην Αθήνα βεβαίως βεβαίως, και δεν φταίνε οι τουρίστες, εμείς είμαστε χειρότεροι στο τι πετάμε.

Απο την άλλη βέβαια αν πας πχ στο αεροδρομίο, έχει σε κάθε 5 μέτρα κάδο για να πετάξεις πράγματα, εκτός αεροδρομίου έχει τον μεγάλο κάδο :p

Πάντως εσυ και σπασμένες μπύρες δύσκολο, στο Λονδίνο και καρπουζοφλούδα ακόμα ποιο δύσκολο (ξέρεις τα πουλάνε σε φέτες στο σουπερμαρκετ)

Πρόσεξε ακόμα οτι στο λονδίνο υπάρχουν δοχεία για τα σκουπίδια, εδώ μόνο στο αεροδρόμιο στην Αθήνα :p (αυτό ήταν σπόντα για το κράτος Αθηνών)

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ηδη οι ακτοπλοικές αναφέρουν πτώση 15% στην κίνηση και έχουν ξεσκιστεί στις προσφορές (εντάξει όχι ξεσκιστεί, αλλά προσπαθούν, για το ξέσκισμα θέλει πολύ δρόμο ακόμη).... Αρα όσοι έγκαιρα και πολύ νωρίς έλληνες κλείσαν διακοπές, την πατήσανε....
http://www.skai.gr/news/greece/article/147568/kalokairines-naymahies-prosforon-apo-tis-aktoplo%CF%8Akes-etaireies-sto-aigaio-/

Εαν θέλει ο τουριστικός κλάδος πραγματικά να έχει αυτό που λένε, δηλαδή απο πολύ νωρίς έγκαιρη κράτηση, δεν πρέπει να "τιμωρεί" αυτούς που κλείνουν απο νωρίς....


Στο εξωτερικό το λένε Last-minute έχει τα καλά του άλλα και τα κακά του, ο κάθε ενας τα ζυγίζει και ανάλογα πράτει

GZahos
11-07-10, 17:08
Μα ποτέ δεν είπα ότι κοιτάω το σύνολο, και δεν κοιτάω ξεχωριστά τα μαγαζιά.

Αυτό που είπα είναι ότι σε ένα μέρος - και ισχύει σε όλα τα μέρη αυτό - υπάρχουν 3 σωστοί και 17 σκάρτοι, δεν κάνουν τίποτα οι 3 σωστοί για να κλείσουν οι 17 σκάρτοι.

Οχι, και παλι κανεις λαθος. Οι αριθμοι που αναφερεις ειναι παντελως υποθετικοι(και λανθασμενοι), διοτι εισαι ολιγον θυμωμενος. Η γραφε με στοιχεια, η καθολου.


Το πρόβλημα δεν είναι αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι τα νησιά είναι πανβρώμικα -> μπλέμπα πραγματικά -> γεμάτα σπασμένα μπουκάλια μπύρας, και σπασμένες καρπουζόφλουδες, από μεθυσμένους π.χ. Άγγλους και Ισραηλινούς, π.χ. κλασικό παράδειγμα Ίος, Πάρος, Σκιάθος κλπ..

Οχι, παλι κανεις λαθος. Σκιαθο ειμαι χρονια. Το νησι ειναι πεντακαθαρο. Δεν υπαρχουν πεταμενα σκουπιδια στον βαθμο που αναφερεις, και τα club(καθως και ο χωρος γυρω τους) καθαριζονται πριν το επομενο πρωι.

Δεν μπορω να πω για τα υπολοιπα νησια που αναφερεις γιατι δεν τα εχω επισκεπτει, αλλα σε αυτα που εχω παει, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων που αφορουσαν περιοχες, και οχι τα νησια στην ολοτητα τους, αυτα ηταν εξαιρετικα καθαρα.


Ειπαμε να λεμε, αλλα εσυ φιλε το εχεις γ...... :lol:

aroutis
12-07-10, 12:18
@sdikr,

Μια χαρά κάδοι υπάρχουν στην Αθήνα αλλά όταν βλέπεις τα δίποδα τους πολίτες να τους αγνοούν και να πετάνε τα τσιγάρα, τα μιλκο, τα μπουκάλια, τα εισιτήρια κλπ ακριβώς διπλα και να σφηρίζουν κλέφτικα τι λες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.