PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταγωνιστικοτητα / τιμες εγχωριου τουρισμου



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

George978
12-07-10, 12:21
στην Αθηνα 6 χρονια δεν ειδα μπουκαλια και μιλκομπουκαλα στο δρομο να τα πετανε οπως απαξιωτικα λες τα διποδα.

aroutis
12-07-10, 12:24
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1841598

Για επιπολαιότητα και ερασιτεχνισμό κατηγορεί η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων (ΠΟΞ) τον υφυπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού Γιώργο Νικητιάδη με αφορμή τις πρωτοβουλίες του για περιορισμό, στο νέο Αναπτυξιακό Νόμο, της λειτουργίας του συστήματος «all inclusive».

Σε ανακοίνωσή της η ΠΟΞ επισημαίνει ότι «ο υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού εξακολουθεί να μην συνειδητοποιεί προς ποία κατεύθυνση πρέπει να επικεντρώσει τις λιγοστές δυνάμεις και πόρους του υπουργείου του».

«Ενεργεί με επιπολαιότητα, χωρίς καμμία συνενόηση με τους αρμόδιους φορείς και με πρόδηλη άγνοια των διαλαμβανομένων στην αγορά. Αναλώνεται σε ερασιτεχνικές και μη αποδοτικές προσπάθειες, αγνοώντας ότι τέτοιες ενέργειες, μπορεί μεν να ακούγονται ευχάριστες στην εκλογική του πελατεία, δεν προσδίδουν όμως προστιθέμενη αξία, δεν επιφέρουν κάτι στην αναστροφή της μείωσης του τουρισμού μας, ούτε στην αναπτυξιακή προοπτική του, αλλά απεναντίας εάν γίνουν πράξη θα αποστερήσουν από τις ελληνικές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις την σταθερά παγκόσμια αυξανόμενη ζήτηση υπηρεσιών "all inclusive", ιδιαίτερα στις υψηλές κατηγορίες», προστίθεται στην ανακοίνωση.

Η ΠΟΞ εκτιμά ακόμα ότι η υιοθέτηση αυτής της πρότασης θα οδηγούσε σε ακόμη μεγαλύτερη πτώση της ανταγωνιστικότητας του τουριστικού μας προιόντος. «Θα χαροποιούσε δε ιδιαιτέρως τους ανταγωνιστές μας, όπως Τουρκία, Αίγυπτο κλπ. που θα έμεναν μόνοι παίκτες σε ενα ραγδαία αυξανόμενο κομμάτι της τουριστικής ζήτησης», συμπληρώνει.

«Το σύστημα "all inclusive" δεν το ανακάλυψε η Ελλάδα. Αποτελεί διεθνές τουριστικό προϊόν με διαρκώς αυξανόμενη ζήτηση σε βασικές μας αγορές, όπως η Αγγλία, η Γερμανία και η Ρωσία. Ο λόγος για την ραγδαία ανάπτυξη του, είναι ότι απαντά σε μία, εν μέσω οικονομικής κρίσης, βασική ανάγκη της μέσης οικογένειας: Να γνωρίζει και να δεσμεύει από πρίν το συνολικό κόστος των οικογενειακών διακοπών. Παράλληλα τα τελευταία χρόνια αυξάνεται ραγδαία και η ζήτηση του από τους συμπατριώτες μας», καταλήγει η ΠΟΞ. Aναμενόμενο...

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


στην Αθηνα 6 χρονια δεν ειδα μπουκαλια και μιλκομπουκαλα στο δρομο να τα πετανε οπως απαξιωτικα λες τα διποδα.Ισως γυρνάς σε λαθος γειτονιές.

George978
12-07-10, 12:32
κερατσινι

29gk
12-07-10, 12:34
To "all inclusive" ειναι αλλη μια πατεντα των τραπεζων, καθως μαθαινουν σε αυτη τη φαση, τον οποιο τουριστα να προπληρωνει τις διακοπες του και μετα μολις τις ξεκιναει να "ξεχναει" εντελως το πορτοφολι του. Αυτο εχει σαν συνεπεια, να μην ξοδευεται χρημα πουθενα εξω απο την ξενοδοχειακη μοναδα οπου και μενει, αρα η πολη, το χωριο, η περιοχη στην οποια ειναι χτισμενη αυτη, να μην εχει αλλη εναλλακτικη παρα μονον να δουλεψει ως υπαλληλος σε αυτη.

Ετσι λοιπον, σε λιγα χρονια, θα επαναληφθει το φαινομενο των σουπερμαρκετ που διελυσαν τα μπακαλικα για να σχηματισουν καρτελ στη συνεχεια και μαλιστα χωρις να ανηκουν σε ελληνικα χερια αλλα σε τραπεζιτες.

;)

anon
12-07-10, 13:03
δεν νομίζω ναναι πατέντα των τραπεζών , αλλά μια ανάγκη της αγοράς, όπως ειπώθηκε, να μπορείς να ξέρεις εκ προοιμίου το ακριβές κόστος των διακοπών σου, και όχι μόνο αυτό αλλά να είναι και πιο οικονομικό, δίδοντας όλες τις "υπηρεσίες" σε έναν διαχειριστή, οπότε μπορεί να κατεβάσει τις τιμές.

Οχι ότι ισχύει πάντα. Ειδικά στο εξωτερικό, το all inclusive είναι αρκετά ακριβότερο εαν ξέρεις να κινηθείς σωστα. Για την Ελλάδα επειδη ο κανόνας είναι οι αρπαχτές, το all inclusive είναι καλύτερη επιλογή.

Επίσης το all inclusive δεν σημαινει οτι χάνεται η δουλειά για τους υπόλοιπους που δραστηριοποιούνται εκτός ξενοδοχειακής μονάδας, αλλά πλέον αντιμετωπίζουν σοβαρότατο ανταγωνισμό, απο την μέχρι τώρα εύκολη απόδοση που είχαν. Θα πρέπει να έχουν ανταγωνιστικές τιμές με καλύτερη ποιότητα προκειμένου να "πάρουν" τους πελάτες απο το ξενοδοχείο. Και οι μόνες βασικά υπηρεσίες που θίγονται είναι της εστίασης, άντε και ίσως κανα σουβενιρομάγαζο, εφόσον η μονάδα έχει δικά της τέτοια μαγαζιά, αλλά πολύ δύσκολο έως αδύνατον το τελευταίο. Αρα παραμένουμε ότι θίγονται μόνο οι χώροι εστίασης.

Και στο εξωτερικό έγινε τέτοια προσπάθεια, αλλά εκτός απο θέρετρα τελείως αποκομμένα απο τον υπόλοιπο κόσμο, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, το μόνο που πραγματικά κέρδισε το all inclusive είναι το φαγητό, και φυσικά η μετακίνηση (πτήσεις τσάρτερ).

29gk
12-07-10, 13:19
@anon,
δεν ξερω για το εξωτερικο αλλα αυτο που ξερω απο τη μεχρι τωρα "εφαρμογη" του μοντελου στο εσωτερικο, ειναι πως ο τουριστας παραμενει "μαντρωμενος" στον χωρο της ξενοδοχειακης μοναδας, δεν πινει καφε πουθενα εξω, δεν αγοραζει καν νερο στα μουσεια ή στους αρχαιολογικους χωρους, δεν ψωνιζει τιποτα εξω απο τα καταστηματα που υπαρχουν στον χωρο της μοναδας ( σουβενιρ, χρυσοχοια, ενδυματα, φωτογραφικα ), δεν πηγαινει στα εξωτερικα νυχτερινα μαγαζια ( ταβερνες, club, pub ) κοκ.

Αρα σε πρωτη φαση εχουμε ορατο τον οικονομικο μαρασμο που μια τετοια μοναδα θα φερει στην περιοχη, ειδικα οταν ο τουρισμος ειναι και το μονο "πραγματικο" εισοδημα.

Στη συνεχεια, ο ιδιος ο επιχειρηματιας-ξενοδοχος, καποια στιγμη, αιφνιδιαστικα μαλιστα, βρισκεται στο ελεος των μεγαλων tour operators, με αποτελεσμα να ξεπουλησει την επιχειρηση του και την επομενη χρονια αυτη να λειτουργησει σε "αλλα χερια" συνηθως οχι "ελληνικων συμφεροντων".

Ετσι, την ωρα που ενω εχουμε διωξει τις ξενες στρατιωτικες βασεις απο την χωρα ( καλα μη γελατε :rolleyes:) δημιουργουμε εκατονταδες αλλες, ξενες παλι, τουριστικου τυπου. Και ξερουμε βεβαιως ποσους φορους και τι εσοδα αποδιδουν στην χωρα που τις "φιλοξενει" αυτες οι ξενων συμφεροντων επιχειρησεις.

amoydar
12-07-10, 13:48
Εγω πάντος το σκέφτομαι για all inclusive διακοπές πλέον αφού υπάρχουν προσφορές σε 5 αστέρων γνωστά, οργανομένα, μεγάλα ξενοδοχεία-resort με τιμές να ξεκινούν ακόμα και από 65€/day στο Πόρτο Καρράς π.χ. Γιατί να παρακαλέσω το καθε έναν να μου κρατήσει δωμάτιο ( αμφιβόλου ποιότητας ) και τιμής συνήθως ακριβής ( 40€+) . Γιατί να ψάχνω φαγητό σε ταβέρνες και εστιατόρια που θα μου χρεώνουν τη χωριατίκη το λιγότερο 6€ και ουσιαστικά θα θέλουμε 2 άτομα το λιγότερο 30€ για ένα γέυμα. Όπως και να έχει μέχρι 100€/day το all inclusive είναι πολύ καλή λύση πια για άτομα που δεν τους αρέσουν οι λύσεις του camping κτλ.

anon
12-07-10, 14:01
@20gk Aυτό το σενάριο δουλεύει σε προορισμούς αποκλεισμένους, όπου δεν έχει τίποτα άλλο εκτός του ξενοδοχειακού υπερσυγκροτήματος. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις υπάρχουν εναλλακτικές, απλά είναι θέμα και του πελάτη (εαν θέλει να ξοδέψει κάτι παραπάνω) και των παρεχόμενων υπηρεσιών απο τρίτους (ώστε ναναι αρκούντως δελεαστικές, οικονομικά και σε ποιότητα). Σίγουρα σε εποχή ύφεσης, που υφίσταται και στο εξωτερικό, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, το οικονομικό κριτήριο θα παίζει σημαντικό ρόλο. Ετσι εαν η εμπειρία λέει ότι ο τάδε προορισμός ειναι "φωτιά" στις τιμές ή/και το επίπεδο υπηρεσιών δεν είναι ανάλογο του τι πληρώνεις, λογικό είναι να περιμένεις ότι το all inclusive θαχει μεγαλύτερη πέραση.

Σαφώς και πολύ ορθώς αναφέρεις τον κίνδυνο αυτο που φαίνεται μεγαλύτερος απο τις μεγάλες μονάδες, οι οποίες προσπαθούν να διατηρήσουν ικανοποιητικά κέρδη πουλώντας όχι μόνο υπηρεσίες καταλύματος αλλά και εστίασης, διασκέδασης, και αγορών (το Las Vegas βασικά έτσι δουλεύει, με τιμές στις κλίνες απίστευτα χαμηλές σε σχέση με το επίπεδο του καταλύματος, ψάξτε λίγο μόνο να δείτε).

Oσο για το ότι ο επιχειρηματίας ξενοδόχος είναι όμηρος των tour operators διαφωνώ. Οσο διατηρει τιμές σχεδόν στο κόστος για τους tour operators και τιμές υψηλές, πόρτας, για τους λοιπούς, μόνος του βάζει την θηλιά στον λαιμό. Γιατί στο εξωτερικό, σε χώρες της δύσης, είναι πιο οικονομικά να κλείσεις μόνος σου τις διακοπές απο ότι με κάποιον tour operator? Επειδή οι τιμές που θα πάρεις δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές με αυτούς, αρκεί να τις κλείσεις το ίδιο ικανοποιητικά νωρίς οπως και αυτοί. Αυτοί που κλείνουν διακοπές για δυτική ευρώπη με κάποιο γραφείο, απλά βαριούνται ή τεμπελιάζουν όσον αφορά την διαδικασία του ψαξίματος, γιατί σίγουρα απο μόνοι τους θα έχουν καλύτερες τιμές και υπηρεσίες. Ομως εδώ Ελλάδα δεν ισχύουν αυτά.

29gk
12-07-10, 14:03
Εγω πάντος το σκέφτομαι για all inclusive διακοπές πλέον αφού υπάρχουν προσφορές σε 5 αστέρων γνωστά, οργανομένα, μεγάλα ξενοδοχεία-resort με τιμές να ξεκινούν ακόμα και από 65€/day στο Πόρτο Καρράς π.χ. Γιατί να παρακαλέσω το καθε έναν να μου κρατήσει δωμάτιο ( αμφιβόλου ποιότητας ) και τιμής συνήθως ακριβής ( 40€+) . Γιατί να ψάχνω φαγητό σε ταβέρνες και εστιατόρια που θα μου χρεώνουν τη χωριατίκη το λιγότερο 6€ και ουσιαστικά θα θέλουμε 2 άτομα το λιγότερο 30€ για ένα γέυμα. Όπως και να έχει μέχρι 100€/day το all inclusive είναι πολύ καλή λύση πια για άτομα που δεν τους αρέσουν οι λύσεις του camping κτλ.

Περα απο τη συζητηση, η δικη μου αποψη ειναι κατα των "πακετων". Ναι η σαλατα θα εχει 6€ αλλα θα φαω 10 σαλατες καθε φορα σε διαφορετικα μερη. Η ποιοτητα παλι του ξενοδοχειου, η μαγειρικη του, η ποικιλια επισης, σε καθε περιπτωση θα εχει οροφη το μετριο ενω σε καμια περιπτωση δεν εγγυαται την υγιεινη ή την ποσοτητα παραπανω απο οτι το εγγυαται ο καθε επαγγελματιας.

Επισης το δωματιο, μπορει να μην εχει ρισκο απο αποψη "κομφορ" και "ασεξουαρ" αλλα αν οι γειτονες δημιουργουν προβλημα ? Απο αυτα που δεν λυνονται ( πχ μωρο με εντερικα ) ? Δεν μπορω να αλλαξω δωματιο.

anon
12-07-10, 14:07
Γιατί, μπορείς να αλλάξεις δωμάτιο στο ΧΨΩ ξενοδοχειάκι που έχεις κλείσει πριν καιρό, μεσούσης της high season; Ναι, μπορείς να γυρίσεις σπίτι σου. Ειναι απείρως ευκολότερο να αλλάξεις δωμάτιο σε ένα τεράστιο ξενοδοχείο (εφόσον οι υπάλληλοι είναι ευγενικοί και συνεργάσιμοι) παρα στην παράγκα των 5 δωματίων που προσπαθεί σε δυο μήνες να βγάλει το εισόδημα ενός έτους.

Οσο για την ποιότητα διατροφής, είναι καλύτερο να είναι απλά άνω του μετρίου, παρα να πειραματίζεσαι με το στομάχι σου και να καταλήξεις με τίποτα γαστρεντερίτιδες και τα ρέστα. Οταν στείλαμε υπαλλήλους στην Ινδία, ξέρεις τι τους είπαν; Καλό το ινδικό φαγητό, αλλά στα ακριβά εστιατόρια είναι σίγουρα, εαν θέλεις πιο φθηνά, πάνε McDonalds. Μπορεί εμείς να είμαστε Ινδία, όσον αφορά το φθηνό φαγητό, αλλά η ποιότητα παίζει σημαντικά απο μαγαζί σε μαγαζί. Και όπως είπαμε και πιο πριν, δεν είναι το συνοικιακό, που εαν δεν είναι καλό μαγαζί, θα το "τιμωρήσουν" οι ντόπιοι με το να μην πάνε, αντιθέτως μετράνε άλλα πράγματα (ντεκόρ, πόστο, φάτσα, βιτρίνα κλπ), γιατι ο τουρίστας βασικά περαστικός είναι το πολύ μιας εβδομάδας. Μια φορά ο καθένας να έρθει, και ας πάει με κοιλιακά, ο επόμενος δεν θα ξέρει και θα έρθει, όπως οι πεταλούδες στο φώς.

amoydar
12-07-10, 14:12
Περα απο τη συζητηση, η δικη μου αποψη ειναι κατα των "πακετων". Ναι η σαλατα θα εχει 6€ αλλα θα φαω 10 σαλατες καθε φορα σε διαφορετικα μερη. Η ποιοτητα παλι του ξενοδοχειου, η μαγειρικη του, η ποικιλια επισης, σε καθε περιπτωση θα εχει οροφη το μετριο ενω σε καμια περιπτωση δεν εγγυαται την υγιεινη ή την ποσοτητα παραπανω απο οτι το εγγυαται ο καθε επαγγελματιας.

Επισης το δωματιο, μπορει να μην εχει ρισκο απο αποψη "κομφορ" και "ασεξουαρ" αλλα αν οι γειτονες δημιουργουν προβλημα ? Απο αυτα που δεν λυνονται ( πχ μωρο με εντερικα ) ? Δεν μπορω να αλλαξω δωματιο.

Αν θεωρείς ότι ο καθε ταβερνιάρης-εστιάτορας μπορεί να έστω να συγκριθεί σε διασφάλιση ποιότητας και τήρηση υγειονομικών-αγορανομικών κανόνων με ξενοδοχειακές μονάδες τύπου Porto Karas, Crtea Maris κτλ τότε έχεις άγνοια από τον τρόπο λειτουργίας μεγάλων επισιτιστικών μονάδων και ξενοδοχείων. Σε ποιότητα δεν υπάρχει σύγκριση ούτε πρώτων υλών ούτε του τρόπου παραγωγής εδεσμάτων, σε πόσοτητα συνήθως τα μεγάλα ξενοδοχεία παρέχουν μπουφέ αρά no problem και επίσης αμφιβάλω αν κάποιος εργαζόμενος σε ταβέρνα έχει έστω βιβλιάριο υγείας ( απαράιτητο για εργασία ) ενώ σε ένα τέτοιο ξενοδοχέιο ούτε απέξω δεν περνας χωρις αυτό.

P.S. Eγώ παώ διακοπες στην Ελλάδα camping με ψησταριά και δεν έχω πρόβλημα. Απλά επειδή και τα camping πλέον είναι ακριβά σκεφτομαι να κάνω την στροφή αυτή πρώτα από ολα για οικονομικούς λόγους.

29gk
12-07-10, 14:20
Οταν θες να αλλαξεις δωματιο στην υψηλη σαιζον, σιγουρα θα προβληματιστεις οπου και να εισαι. επιπλεον οι ξενοδοχοι των πακετων, εχουν συνηθως πληροτητες 90 με 100%. Αρα θα φορτωσεις τα μπογαλακια σου και θα ψαξεις για αλλου, σε καθε περιπτωση. Ομως οταν εχεις προπληρωσει 10 - 15 ημερες αυτο δεν ειναι ευκολο καθως εσυ εισαι που φευγεις.

Εχουν επισης παρατηρηθει, πολλες περιπτωσεις δηλητηριασεων σε ξενοδοχεια. Ειτε απο το φαγητο ( το συνηθες ) ειτε απο το νερο. Δεν εχω ακουσει ομως για καμια μαζικη δηλητηριαση απο καποια ταβερνα. Και αυτο που παρατηρω, ειναι πως τις ιδιες επιχειρηματικες πρακτικες θα ακολουθησουν ολοι. Ομως αλλο η ταβερνα που θα αγορασει 10 σαργους φρεσκους και θα τους δωσει σε οποιον προλαβει και αλλο το ξενοδοχειο που θα θελει να καλυψει το γευμα "ψαρι" για 100 δωματια. Εκει στην καλυτερη θα φας φρεσκοτατα κατεψυγμενο ξιφια !! Εδω κολλαει λοιπον η οροφη της ποιοτητας του μετριου.

Και παντου και παντα ισχυει το "οτι πληρωσεις παιρνεις", μονο που αν δεν εχεις πακετο, μπορει και να πας με το αυτοκινητακι σου και 10 χλμ πιο κατω και να πετυχεις το ταβερνακι με το φρεσκο χταποδακι διπλα στο κυμα και οχι στην πισινα.

amoydar
12-07-10, 14:23
Οταν θες να αλλαξεις δωματιο στην υψηλη σαιζον, σιγουρα θα προβληματιστεις οπου και να εισαι. επιπλεον οι ξενοδοχοι των πακετων, εχουν συνηθως πληροτητες 90 με 100%. Αρα θα φορτωσεις τα μπογαλακια σου και θα ψαξεις για αλλου, σε καθε περιπτωση. Ομως οταν εχεις προπληρωσει 10 - 15 ημερες αυτο δεν ειναι ευκολο καθως εσυ εισαι που φευγεις.

Εχουν επισης παρατηρηθει, πολλες περιπτωσεις δηλητηριασεων σε ξενοδοχεια. Ειτε απο το φαγητο ( το συνηθες ) ειτε απο το νερο. Δεν εχω ακουσει ομως για καμια μαζικη δηλητηριαση απο καποια ταβερνα. Και αυτο που παρατηρω, ειναι πως τις ιδιες επιχειρηματικες πρακτικες θα ακολουθησουν ολοι. Ομως αλλο η ταβερνα που θα αγορασει 10 σαργους φρεσκους και θα τους δωσει σε οποιον προλαβει και αλλο το ξενοδοχειο που θα θελει να καλυψει το γευμα "ψαρι" για 100 δωματια. Εκει στην καλυτερη θα φας φρεσκοτατα κατεψυγμενο ξιφια !! Εδω κολλαει λοιπον η οροφη της ποιοτητας του μετριου.

Και παντου και παντα ισχυει το "οτι πληρωσεις παιρνεις", μονο που αν δεν εχεις πακετο, μπορει και να πας με το αυτοκινητακι σου και 10 χλμ πιο κατω και να πετυχεις το ταβερνακι με το φρεσκο χταποδακι διπλα στο κυμα και οχι στην πισινα.

Σαργό φρέσκο έχει και το ξενοδοχείο... αν έχεις να πληρώνεις το γεύμα 100€ τότε να συχητήσουμε σε άλλη βάση όμως , γιατί Σαργό κάτω από 50-60€ το κιλό δεν θα βρείς.

29gk
12-07-10, 14:25
Σαργό φρέσκο έχει και το ξενοδοχείο... αν έχεις να πληρώνεις το γεύμα 100€ τότε να συχητήσουμε σε άλλη βάση όμως , γιατί Σαργό κάτω από 50-60€ το κιλό δεν θα βρείς.

Μην κολλας στα χρηματα, αλλα στο ... παραδειγμα. Εννοω πως με το πακετο δεσμευεσαι και για το καλο αλλα και για το κακο. Και προς τα πανω αλλα και προς κατω. Και να σου πω την φιλοσοφια μου. Τα χρηματα δεν ειναι ποτε το προβλημα. Το προβλημα ειναι τι αγοραζεις, ποιοτικα και μετα ποσοτικα, με τα οποια χρηματα δινεις ή διαθετεις.

uncharted
12-07-10, 14:35
σημεια των καιρων και του consolidation ειναι αυτα

μηπως δεν γινεται το ιδιο στις τηλεπικοινωνιες? (σταθερο + κινητο + internet = ενας λογαριασμος)

giwrgosth
12-07-10, 14:36
Το all inclusive είναι αποκλειστικά για γέρους που δεν κατέχουν και δε μπορούν να ψάχνουν και για χωριάτες που δεν ξέρουν.
Μπορείς να πας διακοπές με τα ίδια χρήματα, φτάνει να ψάξεις λιγάκι και δόξα το Θεό το νετ βοηθά σε αυτό.
Όσο αφορά το γεγονός πως το φαγητό στοιχίζει, άρα το all inclusive που σου το προσφέρει σχεδόν δωρεάν δεν μπορεί να συγκριθεί, υπάρχει και η λύση των super market να πάρεις υλικά να κάνεις κανένα σάντουιτς, αν θες τόσο πολύ να ρίξεις τό κόστος των διακοπών σου, που σα φαγητό είναι πολύ ποιοτικότερο από τη σαβούρα των ξενοδοχείων.
Θυμάστε πιστεύω πριν 1-2 χρόνια ένα καράβι με μοσχάρι του 1950 που έκανε βόλτες στη γειτονιά μας. Τελικά κάπου το ξεφόρτωσαν και κάποιοι το έχουν φάει ήδη στα all inclusive κλπ.

amoydar
12-07-10, 14:37
Μην κολλας στα χρηματα, αλλα στο ... παραδειγμα. Εννοω πως με το πακετο δεσμευεσαι και για το καλο αλλα και για το κακο. Και προς τα πανω αλλα και προς κατω. Και να σου πω την φιλοσοφια μου. Τα χρηματα δεν ειναι ποτε το προβλημα. Το προβλημα ειναι τι αγοραζεις, ποιοτικα και μετα ποσοτικα, με τα οποια χρηματα δινεις ή διαθετεις.

Συμφωνώ , ο,τι έχει ξοδέυει ο καθένας. Αλλά για τα υπόλοιπα διαφωνώ. Και εγώ τα ίδια πίστευα με έσενα όσπυ λογω επαγγέλματος είδα τα πράγματα εκ των έσω. Και είδα πως ακόμα και σε δήθεν gourmet εστιατόρια ποιότητα υπό του 0 και συνθήκες εργασίας υγιείνης ανύπρακτες, ενώ σε σοβαρά,γνωστά και μεγάλα ξενοδοχεία δεν γίνεται τίποτα εκτός κανόνων και όλα λειτουργούν με επαγγελματικό τρόπο. Επίσης ο ταβερνιάρης όσο καλός και αν είναι ουτε τις γνώσεις έχει αλλά ουτε και τα εργαλεία για τη σωστή διατήρηση-επεξεργασία και πώληση του τροφίμου. Ακόμα και ο φρέσκος σαργός για είναι νόστιμος-θρεπτικός και μαγειρεμένος σωστά πρέπει να έχει μεταφερθεί-συντηρηθεί-καθαριστεί-μαγειρευτέι και σερβιριστεί σωστά. Θα μου πει κάποιος λεπτομέρειες , αλλά οι ταβερνιάρηδες και σε γδύνουνε και τελικά σε ποιότητα είναι πολύ πιο κάτω..

29gk
12-07-10, 14:43
Συμφωνώ , ο,τι έχει ξοδέυει ο καθένας. Αλλά για τα υπόλοιπα διαφωνώ. Και εγώ τα ίδια πίστευα με έσενα όσπυ λογω επαγγέλματος είδα τα πράγματα εκ των έσω. Και είδα πως ακόμα και σε δήθεν gourmet εστιατόρια ποιότητα υπό του 0 και συνθήκες εργασίας υγιείνης ανύπρακτες, ενώ σε σοβαρά,γνωστά και μεγάλα ξενοδοχεία δεν γίνεται τίποτα εκτός κανόνων και όλα λειτουργούν με επαγγελματικό τρόπο. Επίσης ο ταβερνιάρης όσο καλός και αν είναι ουτε τις γνώσεις έχει αλλά ουτε και τα εργαλεία για τη σωστή διατήρηση-επεξεργασία και πώληση του τροφίμου. Ακόμα και ο φρέσκος σαργός για είναι νόστιμος-θρεπτικός και μαγειρεμένος σωστά πρέπει να έχει μεταφερθεί-συντηρηθεί-καθαριστεί-μαγειρευτέι και σερβιριστεί σωστά. Θα μου πει κάποιος λεπτομέρειες , αλλά οι ταβερνιάρηδες και σε γδύνουνε και τελικά σε ποιότητα είναι πολύ πιο κάτω..

Εισαι απολυτος νομιζω και ισως ισοπεδωτικος. Παντου υπαρχουν επαγγελματιες και "απαγγελματιες" αλλα το οτι στη μια περιπτωση εχουμε ενα "καζανι" για 100 δωματια και στην αλλη εκατονταδες μικρα "τηγανακια" ( δεν εγραψα "καζανακια" ειδες ? :lol: ), στατιστικα και μονο μπορει να δειξει καποια πραγματα.

Να διευκρινισω μονο, πως δεν εχω παιδια και οι αποψεις μου αφορουν ζευγαρι ή ζευγαρια. :)

amoydar
12-07-10, 14:50
Εισαι απολυτος νομιζω και ισως ισοπεδωτικος. Παντου υπαρχουν επαγγελματιες και "απαγγελματιες" αλλα το οτι στη μια περιπτωση εχουμε ενα "καζανι" για 100 δωματια και στην αλλη εκατονταδες μικρα "τηγανακια" ( δεν εγραψα "καζανακια" ειδες ? :lol: ), στατιστικα και μονο μπορει να δειξει καποια πραγματα.

Είμαι απόλυτος ναι γιατί έχω δει κουζίνες και κουζίνες και έχω σχηματίσει άποψη ολοκληρώμενη. Σου λέω το εξής απλό. Πάμε μαζί να ρωτήσουμε τι είναι το βιβλιάριο υγείας σε 10 εστιατόρια-τεβέρνες και σε 10 ξενοδοχέια. Μόνο από αυτό θα καταλάβεις ποιος είναι απλά επαγγελαμτίας και ποιος όχι.

giwrgosth
12-07-10, 14:54
Είμαι απόλυτος ναι γιατί έχω δει κουζίνες και κουζίνες και έχω σχηματίσει άποψη ολοκληρώμενη. Σου λέω το εξής απλό. Πάμε μαζί να ρωτήσουμε τι είναι το βιβλιάριο υγείας σε 10 εστιατόρια-τεβέρνες και σε 10 ξενοδοχέια. Μόνο από αυτό θα καταλάβεις ποιος είναι απλά επαγγελαμτίας και ποιος όχι.
Μετά από 1000 περίπου διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία για τη δουλειά και μόνο και ανάλογες επισκέψεις σε ταβέρνες, πάλι σε επαγγελματικά πλαίσια, άλλο οι διακοπές, μπορώ να σου πως σε ξενοδοχεία δύσκολα αγγίζω ακόμη και βραστό αβγό στο πρωινό.
Από καφέ φραπέ ή νες μόνο αν είναι σε φακελάκι.

29gk
12-07-10, 14:56
Είμαι απόλυτος ναι γιατί έχω δει κουζίνες και κουζίνες και έχω σχηματίσει άποψη ολοκληρώμενη. Σου λέω το εξής απλό. Πάμε μαζί να ρωτήσουμε τι είναι το βιβλιάριο υγείας σε 10 εστιατόρια-τεβέρνες και σε 10 ξενοδοχέια. Μόνο από αυτό θα καταλάβεις ποιος είναι απλά επαγγελαμτίας και ποιος όχι.

Δεν το αμφισβητω. Ετσι ειναι ή ετσι φανταζομαι πως ειναι για να το λες. Ομως η μαζικη εστιαση εχει πολλα "κολπα" που δεν φαινονται στο βιβλιαριο. Εξαλλου αυτο που επισημαινω ειναι πως αλλο το θα φαω αυτο που μου σερβιραν, το ενα και μοναδικο και αλλο το εχει 10 ταβερνες, αλλα 10 ψαροταβερνες, 5 πιτσαριες, 5 φαστφουντ και 6 σουβλατζιδικα. Αλλο το στανταρ γλυκο και αλλο το ζαχαροπλαστειο και το παγωτατζιδικο. Αλλο το κλουμπ ( αγγλιστι club ) του ξενοδοχειου και αλλο τα 3 "in" χοροπηδαδικα της περιοχης.

amoydar
12-07-10, 14:58
Μετά από 1000 περίπου διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία για τη δουλειά και μόνο και ανάλογες επισκέψεις σε ταβέρνες, πάλι σε επαγγελματικά πλαίσια, άλλο οι διακοπές, μπορώ να σου πως σε ξενοδοχεία δύσκολα αγγίζω ακόμη και βραστό αβγό στο πρωινό.
Από καφέ φραπέ ή νες μόνο αν είναι σε φακελάκι.

Επαναλμβάνω πως για τα περισσότερα ξενοδοχεία έχεις δίκιο. Αλλά τα all inclusive 5αστερα τύπου Porto Karras , Creta Maris, κατά τη γνώμη μου δεν μπορούν καν να συγκριθούν με ταβέρνες και εστιατόρια τουριστικών πειροχών. Ο καθένας έχει την άποψη του βέβαια και κάνει τις επιλογές του.

daywalker06
12-07-10, 15:00
Το συμπέρασμα είναι οτι ο amoydar και ο giwrgsth δεν εχουν μείνει στα ιδια ξενοδοχεία. :p

giwrgosth
12-07-10, 15:10
Το συμπέρασμα είναι οτι ο amoydar και ο giwrgsth δεν εχουν μείνει στα ιδια ξενοδοχεία. :p
Σωστός :p
@amoydar δεν έχεις άδικο, αλλά τα ξενοδοχεία που λες είναι πολύ υψηλού επιπέδου και το all inclusive σε αυτά δεν είναι και φθηνό!
Μιλάμε για ναι μεν 4* και 5*, αλλά όχι αυτού του επιπέδου, αν και για το Πόρτο Καρράς επέτρεψέ μου να έχω κάποιες αμφιβολίες για την ποιότητα του φαγητού του...
Και για το Creta Maris αν πας 20 λεπτά δρόμο στο Βραχάσι στον Πλάτανο θα φας φαγητό εκατοντάδες φορές πιο ποιοτικό.
Άσχετο, παίζεις golf?

trd64
12-07-10, 15:32
Γιατί, αν κάποιος έχει φάει στα μαγαζιά Α και Β, πρέπει να είναι "ειδικός στον τουρισμό" για να μπορεί να τα συγκρίνει, και να βρει ποιό είναι καλύτερο;

Ή ποιά από αυτά δεν πληρούν κάποια στοιχειώδη-ελάχιστα κριτήρια ποιότητας και price/performance;[

Τι εννοείς με το performance? :)

amoydar
12-07-10, 15:38
Σωστός :p
@amoydar δεν έχεις άδικο, αλλά τα ξενοδοχεία που λες είναι πολύ υψηλού επιπέδου και το all inclusive σε αυτά δεν είναι και φθηνό!
Μιλάμε για ναι μεν 4* και 5*, αλλά όχι αυτού του επιπέδου, αν και για το Πόρτο Καρράς επέτρεψέ μου να έχω κάποιες αμφιβολίες για την ποιότητα του φαγητού του...
Και για το Creta Maris αν πας 20 λεπτά δρόμο στο Βραχάσι στον Πλάτανο θα φας φαγητό εκατοντάδες φορές πιο ποιοτικό.
Άσχετο, παίζεις golf?

Και ομως, ψάξε λίγο στο νετ να δεις πως υπάρχουν προσφορές all inclusive για τέτoιου είδους ξενοδοχεία με 60-90€/day. Δεν μιλάω καν για 4* αν είναι να κάνεις all inclusive. Μόνο για 5* και resort υψηλών προδιαγραφών με ποιότητα και όνομα στις τουριστικές υπηρεσίες. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω μείνει ποτέ σε τέτιο γιατί δεν έχω τα $$ αλλά εχω δει εκ των έσω πως λειτουργούν . Γκόλφ δεν πάιζω γιατί δεν έχω 90€/h να δώσω στο δάσκαλο να μου μάθει. Αν τα είχα θα έπαιζα... :cool:

uncharted
12-07-10, 15:40
παντως για ποιοτητα που λετε οι μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες εχουν πιστοποιησεις (HACCP, ISO κλπ.), κατι που οι μικροι δεν εχουν (και λογω κοστους)

τωρα αν εχουν κρεας αργεντινικο του 1950, δεν το ξερω, νομιζα οτι μονο ο στρατος ειχε τετοιο :) τι λεει ο amoydar που ξερει εκ των εσω? ισχυει?


Τι εννοείς με το performance? :)
μαλλον μπερδευτηκε με τις CPUs :p

Crosswind
12-07-10, 16:02
Τι εννοείς με το performance? :)

Τα Watt που θα παραχθούν στην τουαλέτα :p

anon
12-07-10, 16:10
εχω μείνει σε αρκετά ξενοδοχεία. Συνήθως για το all inclusive είναι το φθηνό εστιατόριο που έχει στάνταρντ μενού ή μπουφέ ενώ μπορεί το ίδιο ξενοδοχείο να έχει πρωτοκλασσάτο εστιατόριο - ταβερνα φυσικά με άλλες τιμές και όχι στο all inclusive. Στα καλά ξενοδοχεία το all inclusive είναι μια τίμια πρόταση για τα λεφτά που πληρώνεις, σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί το φαγητό που κοστίζει 10 ευρώ με την ταβέρνα που θα πληρώσεις 50 ευρώ το λιγότερο το άτομο. Θεωρώ ότι ένα καλό ξενοδοχείο διακινδυνεύει πολύ περισσότερα απο ότι μια ταβέρνα εαν έχει πρόβλημα με το φαγητό του. Και όσο για το κατεψυγμένο, πάνε να φάς φρέσκο καλαμάρι. 99% είναι κατεψυγμένο που το πληρώνεις για φρέσκο. Μην μιλήσω για haute cuisine, ή τίποτε nouvelle cuisine, με ορτύκια, ζαρκάδια και άλλα τινα. 99% επίσης κατεψυγμένα είναι....

ΥΓ. Θεωρω τίμια πρόταση τα 10 ευρώ που είπα παραπάνω, γιατί πολλές φορές στην ταβέρνα το φαγητό ειναι ελαχίστως καλύτερο, αλλά αυτό το ελάχιστα καλύτερο το πληρώνεις πολλές φορές παραπάνω.

giwrgosth
12-07-10, 16:32
Και ομως, ψάξε λίγο στο νετ να δεις πως υπάρχουν προσφορές all inclusive για τέτoιου είδους ξενοδοχεία με 60-90€/day. Δεν μιλάω καν για 4* αν είναι να κάνεις all inclusive. Μόνο για 5* και resort υψηλών προδιαγραφών με ποιότητα και όνομα στις τουριστικές υπηρεσίες. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω μείνει ποτέ σε τέτιο γιατί δεν έχω τα $$ αλλά εχω δει εκ των έσω πως λειτουργούν .
Τα 60-90 ευρώ δεν είναι και λίγα, αν μιλάμε για άτομο, έτσι? Βρίσκεις άνετα αξιοπρεπές ξενοδοχείο με 60-80 ευρώ το ζευγάρι με το πρωινό του κλπ.
Αν και στις διακοπές μου δεν με πολυνοιάζει το ξενοδοχείο, άλλωστε για έναν ύπνο είναι, απλά να έχει τα βασικά και να είναι καθαρό και τα χρήματα θα τα δώσω για να γευτώ την τοπική κουζίνα, κάτι που θα χάσω στο all inclusive για να έχω δωρεάν τα νερά και τα σαπάκια, οπότε δεν θα ξέρω τίποτα από τον τόπο που έχω επισκευθεί, οπότε με τη λογική αυτή ας κάτσω σπίτι και ας παραγγέλνω σαβούρα απ΄ έξω. :p
Το θέμα είναι εκεί που θα πας να γνωρίσεις τον κόσμο, την κουζίνα, κλπ.
Στα ξενοδοχεία που είπες έχω κοιμηθεί με τη δουλειά και με τίποτα δεν θα πλήρωνα από την τσέπη μου. Φρου φρου και αρώματα και το φαγητό στη μετριότητα, καλύτερα να φας στη Λαδόκολλα.


Γκόλφ δεν πάιζω γιατί δεν έχω 90€/h να δώσω στο δάσκαλο να μου μάθει. Αν τα είχα θα έπαιζα... :cool:
Ρώτησα γιατί τα ξενοδοχεία που έγραψες έχουν Golf.
Έχω δάσκαλο με 50 ευρώ αν θες, πρώην πρωταθλητή Ελλάδος, κουμπάρος μου, πάω και ρίχνω καμιά να ξεσπάσω. ;)

anon
12-07-10, 16:37
αναλόγως τι προτεραιότητες βαζει ο καθένας. Ο ενας μπορεί να θέλει να πάει διακοπες και να βυθιστεί στην σεζλονγκ χωρίς να κάνει τίποτα, ίσως απλά να βραχεί για να δροσιστεί. Ο άλλος μπορεί να θέλει να περπατήσει και να γνωρήσει τους τόπους. αλλοι δεν αφήνουν αξιοθέατο για αξιοθέατο ή ιστορικό μνημείο. άλλοι θέλουν να γνωρίσουν την κουζίνα του τόπου (αν και στα τουριστικά νομίζω δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Δεν είναι όλοι το ίδιο, και μπορεί κάποιες διακοπες να διαφοροποιούνται απο κάποιες άλλες. Δηλαδή πρέπει να πάω στην Κρήτη για να γνωρίσω την κρητική μαγειρική; και που θα την γνωρίσω; στα Χανια, στο Ηράκλειο, στις τουριστικές ταβέρνες; πλάκα μου κάνετε...

giwrgosth
12-07-10, 16:46
αναλόγως τι προτεραιότητες βαζει ο καθένας. Ο ενας μπορεί να θέλει να πάει διακοπες και να βυθιστεί στην σεζλονγκ χωρίς να κάνει τίποτα, ίσως απλά να βραχεί για να δροσιστεί. Ο άλλος μπορεί να θέλει να περπατήσει και να γνωρήσει τους τόπους. αλλοι δεν αφήνουν αξιοθέατο για αξιοθέατο ή ιστορικό μνημείο. άλλοι θέλουν να γνωρίσουν την κουζίνα του τόπου (αν και στα τουριστικά νομίζω δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Δεν είναι όλοι το ίδιο, και μπορεί κάποιες διακοπες να διαφοροποιούνται απο κάποιες άλλες.
Δε διαφωνώ, έχω περάσει δύο βδομάδες κλεισμένος στο σπίτι, είχα αγοράσει τα απαραίτητα και δε βγήκα καθόλου.
Τόσο μεγάλη η κούραση που δεν είχα όρεξη για τίποτα άλλο.
Όμως το θέμα είναι πως πολλοί την πατάνε και κλείνοντε σε ένα ξενοδοχείο χωρίς να το καταλάβουν, παρασυρόμενοι από την χαμηλή τιμή της προσφοράς.

Δηλαδή πρέπει να πάω στην Κρήτη για να γνωρίσω την κρητική μαγειρική; και που θα την γνωρίσω; στα Χανια, στο Ηράκλειο, στις τουριστικές ταβέρνες; πλάκα μου κάνετε...
Εσύ μου κάνεις πλάκα, γιατί Κρήτη είναι όλα τα υπόλοιπα εκτός από τις πόλεις που γράφεις. Αν και μέσα σε αυτές τις δύο πόλεις που γράφεις μπορώ να σου πω δέκα ταβέρνες με πραγματικά κρητική κουζίνα και καμία σχέση με αρπαχτες.
Έχει ένα σωρό χωριουδάκια που θα φας ότι τρώνε και ντόπιοι. Οι τουριστικές ταβέρνες είναι για τους τουρίστες, οι ταξιδιώτες θα φάνε αλλού ;)

George978
12-07-10, 16:49
εχω κατεβασει κατι ντακους στη χωρα σφακιων...:p

anon
12-07-10, 16:50
μα αυτό ειναι το θέμα. ο τουρίστας κατα 99% καταλήγει στις τουριστικές ταβέρνες. είτε γιατί δεν ξέρει, είτε γιατί δεν βρίσκονται στα μέρη. Πχ είσαι γιάννενα ή ζαγοροχώρια, σιγά μην φάς καλό ντόπιο φαγητό, οι ταβέρνες έχουν αυτό που πουλιέται περισσότερο, ή απο ντόπια κουζίνα ανάλογα εξευγενισμένη, ως επι το πλείστον. Μη μου λές λοιπόν ότι πρέπει να γίνω ντόπιος, δύσκολο όταν έχεις το πολύ μια εβδομάδα διακοπών, εκτός εαν πηγαίνεις συνέχεια στον ίδιο τόπο.

Burning Skies
12-07-10, 17:17
μα αυτό ειναι το θέμα. ο τουρίστας κατα 99% καταλήγει στις τουριστικές ταβέρνες. είτε γιατί δεν ξέρει, είτε γιατί δεν βρίσκονται στα μέρη. Πχ είσαι γιάννενα ή ζαγοροχώρια, σιγά μην φάς καλό ντόπιο φαγητό, οι ταβέρνες έχουν αυτό που πουλιέται περισσότερο, ή απο ντόπια κουζίνα ανάλογα εξευγενισμένη, ως επι το πλείστον. Μη μου λές λοιπόν ότι πρέπει να γίνω ντόπιος, δύσκολο όταν έχεις το πολύ μια εβδομάδα διακοπών, εκτός εαν πηγαίνεις συνέχεια στον ίδιο τόπο.

Διαφωνω. Πλεον ειναι ιδιαιτερα ευκολο να βρεις τα καλα στεκια της καθε περιοχης και σε αυτο εχει βοηθησει παρα πολυ και το διαδικτυο. Απειρες φορες εχει τυχει να μου αναφερουν γνωστοι απο επαρχια τα καλα ταβερνακια τις περιοχης τους και να βλεπω κατοπιν να παραπεμπομαι στα ιδια μερη απο μια απλη αναζητηση στο google που με οδηγησε σε συζητησεις στα forum που αφορουν ταξιδια στις εκαστωτε περιοχες.

Ειλικρινα το θεωρω εγκλημα να παει καποιος διακοπες σε μερος που φημιζεται για την τοπικη του κουζινα (πχ. Κρητη) και να την βγαλει με το φαγητο των ξενοδοχειων.
Ασε που οταν αποφασισεις να τρως μεσα στο ξενοδοχειο (επειδη εδωσες κατι παραπανω για το all inclusive) συνηθως χανεις ΚΑΙ τα αξιοθεατα (που συνηθως συνδυαζονται με το να καταληξεις σε καποιο τοπικο ταβερνακι).

Εν ολιγοις εγω θα διαλεγα ξενοδοχειο all inclusive ΜΟΝΟ στις εξης περιπτωσεις (ή και σε συνδυασμο αυτων):
-Αν πηγαινα σε μερος που δεν υπαρχει καλη τοπικη κουζινα ή και αξιοθεατα για να γυρισω
-Αν πηγαινα διακοπες με σκοπο να μην βγω απο το ξενοδοχειο, μονο και μονο για να λιωσω στην πισινα και στο κρεβατι
-Αν πηγαινα διακοπες με τα κουτσουβελα (για την ωρα εχω μονο ενα) και ηθελα τις παροχες που θα μου επετρεπαν να περασω πιο ξεγνοιαστες διακοπες (αν και αυτο σχετιζεται με το παραπανω)

MADx2
12-07-10, 18:46
Κοιτάξτε για να εντοπίσεις μια καλή ταβέρνα , απλά παρατηρείς αν και πόσοι ντοπιοι τρώνε.
Αν δεις αρκετό ντόπιο κόσμο τοτε σε ενα ποσοστο 80% το φαγητό είναι καλό , αν δεις αποκλειστικά και μόνο ξένους καλυτερα να μη καθήσεις και κάτι ακόμα αν δεις αρκετά πιάτα μισογεμάτα σε διάφορα τραπέζια πάλι δεν εχει καλο φαγητό..
Προσωπικά σημειώνω τις ταβέρνες - ξενοδοχεία που επισκέπτομαι ετσι ωστε αν ρωτήσει κάποιος γνωστός να τον πληροφορήσω.

GZahos
12-07-10, 18:51
Μπραβο ρε Madx2, φαινεσαι οτι εισαι γνωστης. ;)

daywalker06
12-07-10, 18:55
Κοιτάξτε για να εντοπίσεις μια καλή ταβέρνα , απλά παρατηρείς αν και πόσοι ντοπιοι τρώνε.
Αν δεις αρκετό ντόπιο κόσμο τοτε σε ενα ποσοστο 80% το φαγητό είναι καλό , αν δεις αποκλειστικά και μόνο ξένους καλυτερα να μη καθήσεις και κάτι ακόμα αν δεις αρκετά πιάτα μισογεμάτα σε διάφορα τραπέζια πάλι δεν εχει καλο φαγητό..
Προσωπικά σημειώνω τις ταβέρνες - ξενοδοχεία που επισκέπτομαι ετσι ώστε αν ρωτήσει κάποιος γνωστός να τον πληροφορήσω.

Δεν αντιλέγω αλλά πως καταλαβαίνεις τους ντόπιους από από τους άλλους ;)

MADx2
12-07-10, 19:06
Δεν αντιλέγω αλλά πως καταλαβαίνεις τους ντόπιους από από τους άλλους ;)

κοιταξε αν πας στην κρητη νομίζω ότι θα τους καταλαβεις αμεσως , στις υπόλοιπες περιοχές παλι ξεχωρίζουν αρκετές φορές είτε λόγω προφοράς -διαλέκτου είτε γιατι γνωρίζουν συνήθως τους σερβιτόρους /αφεντικό.

Υ.Γ
επίσης σε τουριστικά μέρη αρκετές καλές ταβέρνες βρίσκονται σε στενάκια παραπλεύρως του κεντρικού σημείου.
Για τα χωριουδάκια - μέρη που δεν πας με λεωφορείο εύκολα εννοείται ότι βρίσκεις καλό φαγητό.
Κάτι ακόμα για τα σουβλατζίδικα σε μικρά νησιά - αποφευγεις τον γύρο γιατι σε ποσοστό 90% είτε το κρέας δεν ειναι καλό ειτε δεν ειναι φρέσκος ( εχει μεινει απο την προηγούμενη).

maik
12-07-10, 20:33
Αυθαιρεσια που μου συνεβη μολις σημερα.
Εχει παει ο γιος μου με την παρεα του σε camping Στο Πλατανιτσι συγκεκριμνα. Ειναι και δημοτικη επιχειρηση ντεμεκ.
Πηγα σημερα να τους παρω και ακουω το εξης κουφο:
Ηταν 7 ατομα και δηλωσαν τρεις σκηνες. Οντως ειχαν τρεις. Ομως οι υπαλληλοι ειχαν αλλη αποψη. Ακουσον ακουσον
Συμφωνα με τα ατομα λεει θα χρεωθητε 4 (τεσσερις σκηνες).
Κανεις δεν μπορεσε να μου δωσει ικανοποιητη εξηγηση εκτος απο το κλασικο "ετσι ειναι ο κανονισμος" ειπωμενο μελιστα με αρκετη δοση ειρωνιας.
Την ιδια ωρα διπλα μου η τηλεφωνητρια ελεγε τελειως διαφορετικα πραγματα σε οσους ρωτουσαν πληροφοριες.

Φυσικα και εχω κανει ηδη καταγγελια στον ΕΟΤ.

GZahos
12-07-10, 20:53
Ασφαλως. Και πολυ καλα εκανες.

sdikr
12-07-10, 21:09
Αυθαιρεσια που μου συνεβη μολις σημερα.
Εχει παει ο γιος μου με την παρεα του σε camping Στο Πλατανιτσι συγκεκριμνα. Ειναι και δημοτικη επιχειρηση ντεμεκ.
Πηγα σημερα να τους παρω και ακουω το εξης κουφο:
Ηταν 7 ατομα και δηλωσαν τρεις σκηνες. Οντως ειχαν τρεις. Ομως οι υπαλληλοι ειχαν αλλη αποψη. Ακουσον ακουσον
Συμφωνα με τα ατομα λεει θα χρεωθητε 4 (τεσσερις σκηνες).
Κανεις δεν μπορεσε να μου δωσει ικανοποιητη εξηγηση εκτος απο το κλασικο "ετσι ειναι ο κανονισμος" ειπωμενο μελιστα με αρκετη δοση ειρωνιας.
Την ιδια ωρα διπλα μου η τηλεφωνητρια ελεγε τελειως διαφορετικα πραγματα σε οσους ρωτουσαν πληροφοριες.

Φυσικα και εχω κανει ηδη καταγγελια στον ΕΟΤ.

Δημοτικη είναι, ότι θέλει κάνει

George978
12-07-10, 22:40
Πολύ καλά επραξες, να δούμε τι θα σου απαντήσουμε

WAntilles
12-07-10, 23:13
Τι εννοείς με το performance? :)

Ποιότητα και ποσότητα μαζί, περιβάλλον, σέρβις και συμπεριφορά, κλπ..

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 5 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοιτάξτε για να εντοπίσεις μια καλή ταβέρνα , απλά παρατηρείς αν και πόσοι ντοπιοι τρώνε.
Αν δεις αρκετό ντόπιο κόσμο τοτε σε ενα ποσοστο 80% το φαγητό είναι καλό , αν δεις αποκλειστικά και μόνο ξένους καλυτερα να μη καθήσεις και κάτι ακόμα αν δεις αρκετά πιάτα μισογεμάτα σε διάφορα τραπέζια πάλι δεν εχει καλο φαγητό..
Προσωπικά σημειώνω τις ταβέρνες - ξενοδοχεία που επισκέπτομαι ετσι ωστε αν ρωτήσει κάποιος γνωστός να τον πληροφορήσω.

Σωστό κριτήριο.

Αρκεί να μην έχει κατεβάσει όλη την οικογένεια μέχρι και τέταρτα ξαδέλφια, για αβανταδόρους.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Διαφωνω. Πλεον ειναι ιδιαιτερα ευκολο να βρεις τα καλα στεκια της καθε περιοχης και σε αυτο εχει βοηθησει παρα πολυ και το διαδικτυο. Απειρες φορες εχει τυχει να μου αναφερουν γνωστοι απο επαρχια τα καλα ταβερνακια τις περιοχης τους και να βλεπω κατοπιν να παραπεμπομαι στα ιδια μερη απο μια απλη αναζητηση στο google που με οδηγησε σε συζητησεις στα forum που αφορουν ταξιδια στις εκαστωτε περιοχες.

Δεν είναι εύκολο.

Μόνο από φίλους/γνωστούς που έχουν πάει αρκετές φορές εκεί.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


επίσης σε τουριστικά μέρη αρκετές καλές ταβέρνες βρίσκονται σε στενάκια παραπλεύρως του κεντρικού σημείου.
Για τα χωριουδάκια - μέρη που δεν πας με λεωφορείο εύκολα εννοείται ότι βρίσκεις καλό φαγητό.

Πολύ σωστά, καί αυτά τα 2.

GZahos
13-07-10, 00:14
Παντα, γενικως, οτι δεν ειναι επανω στην main street, εινια ΣΥΝΗΘΩΣ ποιοτικο. Πρεπει να ειναι ποιοτικοι για να συναγωνιστουν τους επι της κεντριης οδου.

giwrgosth
13-07-10, 09:06
Μη μου λές λοιπόν ότι πρέπει να γίνω ντόπιος, δύσκολο όταν έχεις το πολύ μια εβδομάδα διακοπών, εκτός εαν πηγαίνεις συνέχεια στον ίδιο τόπο.
Σε μια βδομάδα μπορείς να ανακαλύψεις τον κόσμο πια. Ο τρόπος? Αυτός που γράφω στον Wan:

Δεν είναι εύκολο.

Μόνο από φίλους/γνωστούς που έχουν πάει αρκετές φορές εκεί.
Πριν 20 χρόνια ναι, αλλά σήμερα με το νετ πανεύκολο!
Άνοιξε ένα θέμα εδώ "που να φάω καλά στην Κρήτη" και θα σου απαντήσουν οι διαδικτυακοί φίλοι/γνωστοί σου που ζουν εκεί ή έχουν πάει πολλές φορές.
Ή ψάξε στο νετ και θα βρεις πιστεύω. Ο κόσμος σήμερα μοιράζετε τα πάντα μέσω νετ.
Εναλλακτικά (και ο καλύτερος τρόπος κατά τη γνώμη μου) είσαι εδώ (http://www.road.gr/odigoi/odigoi.asp?id=701)μιας και μιλάμε για Κρήτη, γιατί τον τροχό τον έχουν ανακαλύψει άλλοι πριν από μας. ;)

anon
13-07-10, 10:29
Nαι, αλλά μην κρίνεις απο τον εαυτό σου. Πρώτα απο όλα ακόμη και σήμερα δεν έχουν όλοι την ίδια τριβή με το διαδίκτυο. Επίσης όσο είναι πιθανό να πάρεις κάποιες καλές πληροφορίες άλλο τόσο πιθανό είναι να πάρεις βαλτές πληροφορίες. Ακόμα και εδώ στο φόρουμ, σε κάποια νήματα, είχαμε αβανταδόρους. Οπότε μην το δένεις κόμπο ότι οι πληροφορίες που θα πάρεις θαναι σωστές. ειδικά σε τέτοια θέματα.

giwrgosth
13-07-10, 10:55
Κοίτα μιλάω για εμάς εδώ, έτσι? Γι΄ αυτό 2-3 σελίδες πίσω γράφω πως αυτή η μόδα με το "όλα σε ένα χώρο" είναι κυρίως γι΄ αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να ψάξουν να δουν τι εναλλακτκές έχουν και αν τελικά θα πληρώσουν πιο πολλά χωρίς να το καταλάβουν και χωρίς στην ουσία να απολαύσουν τις διακοπές τους όσο θα μπορούσαν.
Επίσης συμφωνώ πως μπορεί να την πατήσεις, είτε από αβανταδόρικες πληροφορίες, είτε από τα διαφορετικά κριτήρια που μπορεί να έχει ο καθένας μας, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω πως θα βρεις αυτό που θες.
Έβαλα και λινκ με τους καταπληκτικούς οδηγούς του Ψημένου, που είναι σημείο αναφοράς και κατά 99% οι περιγραφές του ανταποκρίνοντε στην πραγματικότητα και παρόμοιους μπορείς να βρει με ψάξιμο στο νετ για όλη την Ελλάδα.
Επίσης το κέρδος του αν πας να μείνεις σε ένα μικρό ξενοδοχείο και όχι σε ένα απρόσωπο τέρας είναι πως ο ιδιοκτήτης θα σου δώσει τις σχετικές πληροφορίες για το που θα φας, τι θα δεις κλπ.
Ψάξιμο θέλει και όλα είναι στα πόδια μας! Αν όμως πάμε χωρίς να ψάξουμε και να ρωτήσουμε, την έχουμε πατήσει!

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοιτάξτε για να εντοπίσεις μια καλή ταβέρνα , απλά παρατηρείς αν και πόσοι ντοπιοι τρώνε.
Αυτό εννοείτε! Επίσης αν δεις μαγαζί με τσολιάδες να χορεύουν φεύγεις! :p

anon
13-07-10, 11:11
Δεν διαφωνώ, την ίδια τακτική έχω χρησιμοποιήσει για διακοπές στο εξωτερικό.

giwrgosth
13-07-10, 11:20
Δεν διαφωνώ, την ίδια τακτική έχω χρησιμοποιήσει για διακοπές στο εξωτερικό.
Αν ψάξεις λοιπόν θα βρεις, πηγαίνοντας πχ στο Μόναχο και μην ξέροντας τι θα συναντήσω έκανα μια λίστα μετά από ψάξιμο στο νετ και έπεσα μεσα σε όλα!
Επίσης στη Ρώμη στο Trastevere, κάτι σαν τη δική μας Πλάκα, αποφεύγοντας τα εστιατόρια με τους Καίσαρες κλπ στάμπαρα κάποιο που οι πελάτες έδειχαν ντόπιοι και όλα ήταν τέλεια.
Οπότε αν τυχών πας Κρήτη που το συζητούσαμε ή κάπου αλλού, άνοιξε σχετικό θέμα και θα φας καλά :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.