PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταγωνιστικοτητα / τιμες εγχωριου τουρισμου



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

GZahos
20-05-10, 11:55
Ναι, η τέφρα και το Zenith φταίνε που τα νησιά δεν εχουν ή δεν θα έχουν τουρισμό. Και όχι η μακακία των ελλήνων επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό. Που εμένα προσωπικά με δελτία κοινωνικού τουρισμού μου για να πάω Ρόδο μια εβδομάδα τέλος Ιουνίου (low season) μου βγαίνει συνολικά (*) πιο ακριβά απο ότι να πάω την οικογένεια μου για μια εβδομάδα Eurodisneyland που δεν έχει και δελτία κοινωνικού τουρισμού εκει...
(*) Οπου συνολικά μετρώ, 6μελή οικογένεια - 4 παιδιά, αεροπορικά εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, και στην Ρόδο βάζω επιπλέον έξοδα ενοικίασης αυτοκινήτου, καθώς και και έξοδα για είσοδο σε κάποια μέρη όπως πχ Ενυδρείο. στην Eurodisneyland επίσης μετρώ αεροπορικά εισιτήρια, διαμονη σε ξενοδοχείο της Disneyland με εισιτήρια εισόδου στα δυο πάρκα, αυτοκίνητο δεν χρειάζεται - είναι σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια η είσοδος του πάρκου, και επιπλέον εισιτήρια επίσης δεν χρειάζονται, συμπεριλαμβάνονται στην τιμή. Μιλάμε ότι το κόστος εκεί είναι υπερπολλαπλάσιο απο το κόστος πχ στην Ρόδο, παρόλα αυτά, τα "παράπλευρα" κόστη φέρνουν το σύνολο του κόστους διακοπών σε εφάμιλλα ύψη όπως πχ της Disneyland που προανέφερα, και όπου ο κόσμος χαίρει βασικού μισθού 1200 ευρώ εναντι 700 περίπου στην καλύτερη περίπτωση εδώ στην Ελλάδα. Μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια ήταν απο μια έρευνα που έκανα κατα 300 σχεδόν ευρώ φθηνότερο για Παρίσι - Eurodisneyland απο Θεσσαλονίκη, απο τα αντίστοιχα Ρόδο - Θεσσαλονίκη.

Μου λες δηλαδη, οτι με εισητηρια κοινωνικου τουρισμου, τα οποια δεχομαι και εγω by the by, οτι το κοστος ειναι εφαμιλλο η μεγαλυτερο απο αυτο διακοπων στην eurodisney; Γιατι, για να εξηγουμαστε, σε μια 4κλινη μαιζονετα που θα εμπαινες στο δικο μου, θα πληρωνες 5 ευρω την ημερα διαμονη με τα εισητηρια...5 ευρω την ημερα για 5 ατομα. 1 ευρω το ατομο την ημερα.

Απο οτι καταλαβαινω εννοεις οτι το παραπλευρο κοστος ειναι που τρωει το πακετο. Πως υπολογισες το παραπλευρο ακριβως; Θελεις να κανεις εναν υπολογισμο τιμολογιακα για να καταλαβω. Στειλτο μου σε pm γιατι ηδη φευγουμε offtopic για να συννενοηθουμε.


Καλό θα ήταν dhmk, να μας παραθέσεις και το λινκ, που αναφέρει πόσα χρήματα "άφησαν" αυτοί οι επισκέπτες στην Ρόδο, πόσα π.χ. δωμάτια νοίκιασαν, πόσο φαγητό κατανάλωσαν και ποια ακριβώς ήταν η "συνεισφορά" τους στην οικονομία του νησιού και κατ΄επέκταση της χώρας.

Το πρόβλημά σου είναι "η αλητεία" που προσπαθεί να καταστρέψει την χώρα?

Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ???

Μα μυαλό δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βάλουμε στον τόπο αυτό?

(Υ.Γ.: Για να μην ψάχνεις πέρα από κάτι τσίχλες και παγωτά, δεν άφησαν ούτε ευρώ...)

Παντως αφησαν περισσοτερα απο οτι αφηνουν τα δικα σου λογια. Οποτε, αν δεν εχεις διαθεση να καλυψεις οικονομικα τους ανθρωπους που δουλευουν στον τουρισμο και ζουνε απο αυτον, μην λες πολλα.

anon
20-05-10, 12:08
Ακριβώς Gzahos, διακοπές δεν είναι μόνο το κόστος κλίνης. Θεωρώ ότι το κόστος αυτό, τουλάχιστον με κοινωνικό τουρισμό ειναι σχετικά αποδεκτό (αν και στα πακέτα εξωτερικού δίνουν ίδιες τιμές χωρίς κρατικές επιδοτήσεις αλλά τεσπα). ομως το παράπλευρο κόστος είναι εξαιρετικά μεγάλο, τουλάχιστον για εμας τους έλληνες που πάμε με κανονικές πτήσεις και όχι τσάρτερ ή με πλοία της γραμμής. Ηδη απο εκεί έχω σχεδόν 300 ευρώ διαφορά, η πιθανότητα χρήσης ακτοπλοικών είναι nono, θα πρέπει να κατέβω οδικώς Αθήνα - Πειραιά, βενζίνες διόδια, ταλαιπωρία, να πάρω καμπίνα γιατί έχω 4 μικρά παιδιά και το ταξίδι είναι πολλές ώρες. Οπότε δεν κερδίζω ακτοπλοικώς, αντιθέτως "χρεώνομαι" με επιπλέον 2-3 μέρες ταλαιπωρία, οπότε αναγκαστικά αεροπλάνο. Ομως ήδη απο την έρευνα που έχω κάνει, τις ίδιες μέρες (οι τιμές συνεχώς αλλάζουν), μου έβγαινε για 4 άτομα και όχι 6 (δεν βγάζουν τα sites για παραπάνω) για Παρίσι 700κάτι (ναι, τόσο), και για Ρόδο σχεδόν χιλιάρικο. Βάλτε ένα ακόμη παιδι, και ένα βρέφος, άρα να, 300 ευρώ μόνο απο τα αεροπορικά. Και δεν μπορώ να μετακινώ οικογένεια με 4 παιδιά μικρά το ένα βρέφος με ΜΜΕ, θα ενοικιάσω αυτοκίνητο, για τόσα άτομα, ένα σχετικά μεγάλο σε χώρους, και όσο το δυνατόν πιο μικρό σε κυβικά, σημαίνει απο μια αναζήτηση άλλα 300 ευρώ. Το ξενοδοχείο βγαίνει στα 400. Μετράμε 1300 περίπου αεροπορικά για τα 6 ατομα, 300 αυτοκίνητο, 400 ξενοδοχείο σύνολο 2000. Και μετά αρχίζουμε τα άλλα κόστη εκεί στις διακοπές. Για Eurodisneyland το κόστος ξενοδοχείου/πάρκων είναι 700 περίπου (τα παιδιά κάτω των 7 δεν πληρώνουν τίποτα είναι δωρεάν) και άλλα 900 για 6 άτομα τα αεροπορικά. Χοντρικά έχουμε 1600. Βάλε και 140 πήγενε έλα αεροδρόμιο - eurodisneyland, είμαστε στα 1740. Χωρίς κοινωνικό τουρισμό, επιδοτούμενη διαμονή δηλαδή... Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στην Eurodisneyland μιλάμε για διαμονή 4 νυχτών/5 ημερών αλλά για 5 νύχτες/6 μέρες είναι άλλα 120 ευρώ όμως. Ενώ στην Ροδο σε 'ενα θεματικό πάρκο να πάω τα παιδιά, σε ένα πάρκο με νεροτσουλήθρες πχ, θέλω το λιγότερο 60-80 ευρω μες το νερό για μια φορά μόνο! Τώρα σε μια εβδομάδα, πόσα τέτοια 60άρια ώς κατοστάρια θα πρέπει να πληρώσω; Θα πρέπει να τα πάω στο Ενυδρείο και δεν ξέρω σε τι άλλο που θα έχει εισιτήριο. Θα μου πείς, γιατί πρέπει να τα πάς ντε και καλά εκεί, θα πρέπει ντε και καλά να πάρεις αυτοκίνητο για να τρέχεις τα παιδιά σε Λίνδο και δεν ξέρω που αλλού, δεν μπορείς να κάτσεις στον κ@λ@ σου στο ξενοδοχείο, για να μην σου κοστίσει τίποτε απο όλα αυτά; Εαν πρέπει να τα κάνω αυτά, δηλαδή να κλειστώ στο ξενοδοχείο για να μην ξοδέψω αλλού ένα κάρο λεφτά, οπότε μόνο για μπάνιο μπροστα στο ξενοδοχείο, τότε γιατί να πάω στην Ρόδο; Πάω σε ένα ξενοδοχείο πχ στην Πιερία, και γλυτώνω και τα 1000+ των αεροπορικών; Δηλαδή εαν είναινα πάω μόνο για την θάλασσα, σόρυ φιλαράκια νησιώτες, δεν θα πάρω, έχουμε επίσης πολύ καλές αν όχι καλύτερες θάλασσες και εδώ πέρα.
Γιαυτό λέω ότι στην Ελλάδα οι διακοπές είναι ακριβές, πολύ ακριβές, και όχι μόνο λόγω των καταλλυμάτων, αλλά όλου του κλάδου. Ειδικά στα νησιά.

ΥΓ. Τα 5 ευρώ που λές μήπως είναι κατα άτομο και όχι δωμάτιο; Για δές το καλά. Οπότε ένα δωμάτιο για 4 άτομα, 5Χ4 = 20 ευρώ. Οχι ότι ειναι άσχημα, αλλά δεν είναι 1 ευρώ την βραδιά σίγουρα. Και το ξαναλέω, ειδικά για την low-season, δεν είναι το κόστος το κατάλυμα, αλλά τα παράπλευρα κόστη που δεν αλλάζουν σε low-season/high-season και πολυ.

GZahos
20-05-10, 12:27
Γιαυτό λέω ότι στην Ελλάδα οι διακοπές είναι ακριβές, πολύ ακριβές, και όχι μόνο λόγω των καταλλυμάτων, αλλά όλου του κλάδου.


Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου, και γενικως θα συμφωνησω. Θα σου περασω λιγο και το θεμα απο την δικη μας σκοπια ομως, συντομα. Ο Ελληνικος τουρισμος δουλευει με τους Ελληνες κυριως μεσα Ιουλιου μεχρι 20 Αυγουστου. Τις υπολοιπες περιοδους, απο Απριλιο μεχρι τελη Σεπτεμβριου π.χ, η κινηση ειναι τουλαχιστον ελαχιστη. Γιαυτο και οι τιμες ειναι κοφτες γενικοτερα σε ολο τον κλαδο, οσον αφορα τον εγχωριο τουρισμο. Ο "ξενος", θα κλεισει 6 μηνες πριν φυγει διακοπες το δωματιο του, και θα πετυχει και χαμηλες τιμες, και chartered πτησεις ελαχιστου κοστους λογω τις περιοδου κλεισιματος που επιτρεπει τις οργανωσεις τετοιων chartered πτησεων, κατι που δεν μπορει να γινει με τους "δικους" μας, λογω, ειτε αδυναμιας κρατησεων λογω ενημερωσης για τις αδειες τελευταια στιγμη, ειτε λογω της ιδιοσυγκρασιας μας που λεει "ολο και κατι θα βρω, και θα τους το παρω και φτηνα", κατι που βεβαια για την συγκεκριμενη περιοδο ειναι παντελως ακυρο.

Θυμαμαι εναν ανθρωπο με τον οποιο μιλουσα, συνεργειο αυτοκινητων εχει, και ο οποιος σε συζητηση που ειχαμε, παραπονιοταν γενικα για τον τουριστικο κλαδο. Συμφωνησα μαζι του σε πολλα, πραγματα, π.χ στις αθλιες παροχες υπηρεσιων σε πολλα καταλυματα, που δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν, η στο υψηλοτατο κοστος του φαγητου στην Ελλαδα, πχ, δεν μπορει εστιατορας να παιρνει μπριζολα χοιρινη 5 ευρω το κιλο, να βγαζει 4-5 κομματια και να χρεωνει το καθενα 8-10 ευρω. Αυτο ειναι καθαρη κλεψια.

Απο την αλλη μερια, του ειπα. Αν εσυ, που εχεις συνεργειο, παρα την διαφημιση που εκανες, παρα τις οποιες σου προσπαθειες να πεισεις τον κοσμο να ελθει και σε αλλες χρονικες περιοδους, πλην αυτου του 30ημερου(20 Ιουλιου με 20 Αυγουστου), ολη σου η πελατεια ερχοταν στο συνεργειο μεσα σε 30 ημερες, τι τιμες θα ειχες; Αν ομως, ενα κομματι της πελατειας σου, εκλεινε ραντεβου για εργασιες απο πολυ πιο νωρις, σου προπληρωνε το ραντεβου, και ερχοταν σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα(5-6 μηνων) στο καταστημα σου, ποιες θα ηταν οι τιμες που θα μπορουσες να προσφερεις σε εκεινη την περιπτωση;

Δυστυχως, δεν ευθυνονται ΜΟΝΟ οι επιχειρηματιες, αλλα το γενικο πλαισιο στο οποιο ζουμε.

supermario
20-05-10, 12:39
Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου, και γενικως θα συμφωνησω. Θα σου περασω λιγο και το θεμα απο την δικη μας σκοπια ομως, συντομα. Ο Ελληνικος τουρισμος δουλευει με τους Ελληνες κυριως μεσα Ιουλιου μεχρι 20 Αυγουστου. Τις υπολοιπες περιοδους, απο Απριλιο μεχρι τελη Σεπτεμβριου π.χ, η κινηση ειναι τουλαχιστον ελαχιστη. Γιαυτο και οι τιμες ειναι κοφτες γενικοτερα σε ολο τον κλαδο, οσον αφορα τον εγχωριο τουρισμο. Ο "ξενος", θα κλεισει 6 μηνες πριν φυγει διακοπες το δωματιο του, και θα πετυχει και χαμηλες τιμες, και chartered πτησεις ελαχιστου κοστους λογω τις περιοδου κλεισιματος που επιτρεπει τις οργανωσεις τετοιων chartered πτησεων, κατι που δεν μπορει να γινει με τους "δικους" μας, λογω, ειτε αδυναμιας κρατησεων λογω ενημερωσης για τις αδειες τελευταια στιγμη, ειτε λογω της ιδιοσυγκρασιας μας που λεει "ολο και κατι θα βρω, και θα τους το παρω και φτηνα", κατι που βεβαια για την συγκεκριμενη περιοδο ειναι παντελως ακυρο.

Θυμαμαι εναν ανθρωπο με τον οποιο μιλουσα, συνεργειο αυτοκινητων εχει, και ο οποιος σε συζητηση που ειχαμε, παραπονιοταν γενικα για τον τουριστικο κλαδο. Συμφωνησα μαζι του σε πολλα, πραγματα, π.χ στις αθλιες παροχες υπηρεσιων σε πολλα καταλυματα, που δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν, η στο υψηλοτατο κοστος του φαγητου στην Ελλαδα, πχ, δεν μπορει εστιατορας να παιρνει μπριζολα χοιρινη 5 ευρω το κιλο, να βγαζει 4-5 κομματια και να χρεωνει το καθενα 8-10 ευρω. Αυτο ειναι καθαρη κλεψια.

Απο την αλλη μερια, του ειπα. Αν εσυ, που εχεις συνεργειο, παρα την διαφημιση που εκανες, παρα τις οποιες σου προσπαθειες να πεισεις τον κοσμο να ελθει και σε αλλες χρονικες περιοδους, πλην αυτου του 30ημερου(20 Ιουλιου με 20 Αυγουστου), ολη σου η πελατεια ερχοταν στο συνεργειο μεσα σε 30 ημερες, τι τιμες θα ειχες; Αν ομως, ενα κομματι της πελατειας σου, εκλεινε ραντεβου για εργασιες απο πολυ πιο νωρις, σου προπληρωνε το ραντεβου, και ερχοταν σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα(5-6 μηνων) στο καταστημα σου, ποιες θα ηταν οι τιμες που θα μπορουσες να προσφερεις σε εκεινη την περιπτωση;

Δυστυχως, δεν ευθυνονται ΜΟΝΟ οι επιχειρηματιες, αλλα το γενικο πλαισιο στο οποιο ζουμε.

Αυτο δεν μπορει να ισχυει αφου οι τιμες ειναι fixed για συγκεκριμενες χρονικες περιοδους.

Εκτος αν ισχυει μονο για τα κοροιδα, εεεε τους Ελληνες.

GZahos
20-05-10, 13:00
Αυτο δεν μπορει να ισχυει αφου οι τιμες ειναι fixed για συγκεκριμενες χρονικες περιοδους.

Εκτος αν ισχυει μονο για τα κοροιδα, εεεε τους Ελληνες.

Φυσικα και ειναι fixed οι τιμες στο upper, αλλα οταν καποιος, Ελληνας ειτε ξενος, κλεισει 6 μηνες πιο νωρις, μπορω να κανω εκπτωση στην τιμη. Δεν ανεβαζει κανεις πανω απο την fixed τιμη, αλλα μπορουμε να κατεβασουμε για να ευνοησουμε το κλιμα κρατησεων απο τις χειμερινες χρονικες περιοδους για τις καλοκαιρινες, οπως επισης μπορουν να γινουν ευκολοτερα μειωσεις σε groups ατομων που κλεινουν τις μοναδες απο νωρις. Ελληνων ειτε ξενων.

Αλλα θα πρεπει να κατσεις να σκεφτεις γιατι η μονη φραση που επιασες ειναι αυτη. Ολα τα αλλα που εγραψα σε βρισκουν συμφωνο να υποθεσω;

sotos65
20-05-10, 13:09
Καλό θα ήταν dhmk, να μας παραθέσεις και το λινκ, που αναφέρει πόσα χρήματα "άφησαν" αυτοί οι επισκέπτες στην Ρόδο, πόσα π.χ. δωμάτια νοίκιασαν, πόσο φαγητό κατανάλωσαν και ποια ακριβώς ήταν η "συνεισφορά" τους στην οικονομία του νησιού και κατ΄επέκταση της χώρας.

Το πρόβλημά σου είναι "η αλητεία" που προσπαθεί να καταστρέψει την χώρα?

Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ???

Μα μυαλό δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βάλουμε στον τόπο αυτό?

(Υ.Γ.: Για να μην ψάχνεις πέρα από κάτι τσίχλες και παγωτά, δεν άφησαν ούτε ευρώ...)

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ εύκολα δεχόμαστε απόψεις, όπως πχ ότι ο τουρισμός από κρουαζιέρες δεν αφήνει και πολλά πράγματα, και άρα δεν πειράζει που θα χάσουμε και λίγους από αυτούς τους τουρίστες. Κάποιοι μάλλον διαφωνούν...


http://www.capital.gr/News.asp?id=972080


Μάλιστα όπως τονίζει ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Ρόδου κ. Γιώργος Χατζημάρκος μιλώντας στο Capital.gr, σήμερα το 30% του τουρισμού της Ρόδου προέρχεται από τις κρουαζιέρες και το νησί υποδέχεται κάθε χρόνο 750.000 άτομα. Και υπογραμμίζει ότι η κρουαζιέρα «τροφοδοτεί» μελλοντικές αφίξεις καθώς, όπως λέει το 43% των επισκεπτών δηλώνει ότι θα επιστρέψει στο νησί για διακοπές μεγαλύτερης διάρκειας.

Αναφερόμενος στην άρση του καμποτάζ ο κ. Χατζημάρκος σημειώνει ότι: «Κάθε μέρα που περνάει χωρίς την κατάργηση του καμποτάζ, η χώρα μας χάνει ευκαιρίες, θέσεις εργασίας και εισόδημα».

Για κάθε θέση εργασίας στην κρουαζιέρα δημιουργούνται δύο θέσεις εργασίας στη στεριά, λέει και συνεχίζει: Ο θαλάσσιος τουρισμός είναι μια μεγάλη πλουτοπαραγωγική πηγή για τον τόπο μας και οι συντεχνιακές λογικές δεν πρέπει να στερήσουν και άλλες δυνατότητες από την οικονομία μας».

Σύμφωνα με έρευνες που διενεργεί το Επιμελητήριο Ρόδου προκύπτει ότι:

Αν και οι επιβάτες κρουαζιέρας μένουν στο νησί για λίγες ώρες, η οικονομική ανάσα που δίνουν στις τοπικές επιχειρήσεις είναι μεγάλη καθώς κατά μέσο όρο ο κάθε επιβάτης κρουαζιέρας δαπανά 90 ευρώ (για αγορές, φαγητό, ταξί κλπ), ενώ ένα σημαντικό ποσοστό επιβατών ξοδεύει από 240- 700 ευρώ (το άτομο). Στη δαπάνη αυτή δεν περιλαμβάνεται η αγορά πακέτων για εκδρομές στο νησί που κοστίζουν κατά μέσο όρο 40-50 ευρώ το άτομο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η μέση ημερήσια δαπάνη του επιβάτη της κρουαζιέρας είναι διπλάσια σε σχέση με τους υπόλοιπους τουρίστες, καθώς στη δεύτερη περίπτωση δεν ξεπερνά τα 45 ευρώ.

supermario
20-05-10, 13:11
Φυσικα και ειναι fixed οι τιμες στο upper, αλλα οταν καποιος, Ελληνας ειτε ξενος, κλεισει 6 μηνες πιο νωρις, μπορω να κανω εκπτωση στην τιμη. Δεν ανεβαζει κανεις πανω απο την fixed τιμη, αλλα μπορουμε να κατεβασουμε για να ευνοησουμε το κλιμα κρατησεων απο τις χειμερινες χρονικες περιοδους για τις καλοκαιρινες, οπως επισης μπορουν να γινουν ευκολοτερα μειωσεις σε groups ατομων που κλεινουν τις μοναδες απο νωρις. Ελληνων ειτε ξενων.

Αλλα θα πρεπει να κατσεις να σκεφτεις γιατι η μονη φραση που επιασες ειναι αυτη. Ολα τα αλλα που εγραψα σε βρισκουν συμφωνο να υποθεσω;



Επιασα αυτη γιατι οποτε εχω προσπαθησει να κλεισω δωματιο, η απαντηση ειναι στανταρ:"Απο τοτε μεχρι τοτε η τιμη ειναι τοσο, απο τοτε μεχρι τοτε ειναι τοσο+".

Εκπτωση δεν μου εχει κανεις ποτε.

Τελευταιο παραδειγμα για να δεις ποσο μα ποσο νουμερα ειναι. Αντε να πω ορισμενοι. Μαλλον οχι. Θα πω οι περισσοτεροι.

Εκλεισα πριν 15 μερες 1 δωματιο. Αυγουστο (δυστυχως δεν μπορει να παρει αδεια αλλη εποχη η γυναικα μου). Τιμη δωματιου 130 ευρω. Αυτο της αρεσε, για φετος αντεχω (ισως να ειναι και οι τελευταιες μας διακοπες) οποτε το εκλεισα.

Την Δευτερα συζητουσα με τον ξαδελφο μου για τις διακοπες και του ειπα αν θελει να ερθει κι εκεινος με την κοπελα του μαζι μας.
Οποτε μπαινω στο site να δω αν εχει δωματια και τι βλεπω;;;
Η τιμη του δωματιου ειναι 95 ευρω!!!!!!

Πηρα τηλεφωνο και η απαντηση ηταν οτι εκαναν καποιες προσφορες γιατι η κινηση ειναι πεσμενη.

Και σε ρωταω. Οσους ειχαν ηδη κλεισει δωματιο γιατι δεν μας πηραν τηλεφωνο να μας κανουν τις νεες προσφορες;;;;
Αν δεν ειχε τυχει δηλαδη να μιλησω με τον ξαδελφο μου θα πηγαινα και θα πληρωνα τα 130.

Καταλαβαινεις δηλαδη για ποσο ζωα και μαλακες μας εχουν. Σου λεει οποιος το δει, το ειδε. Θα του μειωσουμε την τιμη. Οποιος δεν το δει θα του πιασουμε τον κωλο.

Μετα λοιπον πως να μην τους θεωρω καραγκιοζηδες και αξιους της τυχης τους.
Και να σου πω ειλικρινα;;;; Χεστηκα για τον τουρισμο. Ας πανε να πνιγουνε ολοι στα χρεη τους.

Εφοσον ειναι καθαρματα και εκμεταλλευτες, δεκαρα δε δινω για παρτη τους. Οπως ακριβως δεν εδωσαν για μενα τοσα χρονια.

aroutis
20-05-10, 13:14
Και να ηταν μόνο αυτά, εχετε σκεφτεί ότι πράξεις σαν αυτή της Ρόδου δρουν ως διαφήμηση και φυσικά μπορούν να φέρουν στη χώρα τουρισμό (άσχετα από κρουαζιέρες) ;

Προσωπικά ευχομαι φέτος ειδικά να ακολουθήσουν το παράδειγμα των Ροδιτών και οι Ναξιωτες και όλοι οι νησιώτες γενικά. Παράλληλα φυσικα με αντίστοιχες πτώσεις τιμών.

Πως αλλιώς νομίζετε ότι θα έχουμε αυξηση τουρισμού δηλαδη αν δεν υπαρξουν θέλγητρα (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) όταν όλοι γύρω μας ειναι φθηνοί;

Νάξος, 3 μέρες , δίκλινο, 78 euro και για τις 3 μέρες αυτή τη στιγμή... νομίζω είναι καλή τιμή...

Κλείσιμο (ΦΥΣΙΚΑ) μέσω internet.

GZahos
20-05-10, 13:21
Επιασα αυτη γιατι οποτε εχω προσπαθησει να κλεισω δωματιο, η απαντηση ειναι στανταρ:"Απο τοτε μεχρι τοτε η τιμη ειναι τοσο, απο τοτε μεχρι τοτε ειναι τοσο+".

Εκπτωση δεν μου εχει κανεις ποτε.

Τελευταιο παραδειγμα για να δεις ποσο μα ποσο νουμερα ειναι. Αντε να πω ορισμενοι. Μαλλον οχι. Θα πω οι περισσοτεροι.

Εκλεισα πριν 15 μερες 1 δωματιο. Αυγουστο (δυστυχως δεν μπορει να παρει αδεια αλλη εποχη η γυναικα μου). Τιμη δωματιου 130 ευρω. Αυτο της αρεσε, για φετος αντεχω (ισως να ειναι και οι τελευταιες μας διακοπες) οποτε το εκλεισα.

Την Δευτερα συζητουσα με τον ξαδελφο μου για τις διακοπες και του ειπα αν θελει να ερθει κι εκεινος με την κοπελα του μαζι μας.
Οποτε μπαινω στο site να δω αν εχει δωματια και τι βλεπω;;;
Η τιμη του δωματιου ειναι 95 ευρω!!!!!!

Πηρα τηλεφωνο και η απαντηση ηταν οτι εκαναν καποιες προσφορες γιατι η κινηση ειναι πεσμενη.

Και σε ρωταω. Οσους ειχαν ηδη κλεισει δωματιο γιατι δεν μας πηραν τηλεφωνο να μας κανουν τις νεες προσφορες;;;;
Αν δεν ειχε τυχει δηλαδη να μιλησω με τον ξαδελφο μου θα πηγαινα και θα πληρωνα τα 130.

Καταλαβαινεις δηλαδη για ποσο ζωα και μαλακες μας εχουν. Σου λεει οποιος το δει, το ειδε. Θα του μειωσουμε την τιμη. Οποιος δεν το δει θα του πιασουμε τον κωλο.

Μετα λοιπον πως να μην τους θεωρω καραγκιοζηδες και αξιους της τυχης τους.
Και να σου πω ειλικρινα;;;; Χεστηκα για τον τουρισμο. Ας πανε να πνιγουνε ολοι στα χρεη τους.

Εφοσον ειναι καθαρματα και εκμεταλλευτες, δεκαρα δε δινω για παρτη τους. Οπως ακριβως δεν εδωσαν για μενα τοσα χρονια.

Κριμα που σου συνεβη αυτο, απαραδεκτες πρακτικες. Αλλα, επαναλαμβανω, συμφωνεις οτι το ζητημα δεν ειναι μονο των επαγγελματιων, συμφωνα με οτι σου εγραψα προηγουμενως;
Εκπτωσεις προσωπικα κανω καθε χρονο, αλλα προσεχε, δεν θα κανω την εκπτωση σε αυτον που κλεινει 3 μερες πριν ερθει, θα την κανω ομως σε καποιον που θα κλεισει 4-5 μηνες νωριτερα.

Οσον αφορα την τελευταια σου φραση, απλα δειχνει μισος και τιποτα περισσοτερο. Διοτι, μαζι με τους βαρυς των τεραστιων μοναδων, υπαρχει και η μεγαλη μαζα των επαγγελματιων με μικροτερες μοναδες, οι οποιοι, ουτε καπιταλες ειναι, ουτε εκμεταλλευονται τους εργαζομενους, και τους πετας με αυτη σου την φραση ολους σε εναν καδο. Διοτι, και εγω με την ιδια ευκολια μπορω να βριζω ακατασχετα ολους τους δημοσιους υπαλληλους που με ταλαιπωρουν απο τα 17 μου χρονια με χιλιους δυο τροπους, αλλα δεν το κανω, διοτι βλεπω τον καθενα προσωπικα. Αλλοι ειναι σωστοι και αλλοι κακκιστοι. Θελει προσοχη για το πως εκφραζεσαι. Εκτος αν το αν ειμαστε ανθρωποι η οχι, κρινεται αποκλειστικα σε ποια οικονομικη σκαλα βρισκομαστε...

supermario
20-05-10, 13:26
Κριμα που σου συνεβη αυτο, απαραδεκτες πρακτικες. Αλλα, επαναλαμβανω, συμφωνεις οτι το ζητημα δεν ειναι μονο των επαγγελματιων, συμφωνα με οτι σου εγραψα προηγουμενως;
Εκπτωσεις προσωπικα κανω καθε χρονο, αλλα προσεχε, δεν θα κανω την εκπτωση σε αυτον που κλεινει 3 μερες πριν ερθει, θα την κανω ομως σε καποιον που θα κλεισει 4-5 μηνες νωριτερα.

Οσον αφορα την τελευταια σου φραση, απλα δειχνει μισος και τιποτα περισσοτερο. Διοτι, μαζι με τους βαρυς των τεραστιων μοναδων, υπαρχει και η μεγαλη μαζα των επαγγελματιων με μικροτερες μοναδες, οι οποιοι, ουτε καπιταλες ειναι, ουτε εκμεταλλευονται τους εργαζομενους, και τους πετας με αυτη σου την φραση ολους σε εναν καδο. Διοτι, και εγω με την ιδια ευκολια μπορω να βριζω ακατασχετα ολους τους δημοσιους υπαλληλους που με ταλαιπωρουν απο τα 17 μου χρονια με χιλιους δυο τροπους, αλλα δεν το κανω, διοτι βλεπω τον καθενα προσωπικα. Αλλοι ειναι σωστοι και αλλοι κακκιστοι. Θελει προσοχη για το πως εκφραζεσαι. Εκτος αν το αν ειμαστε ανθρωποι η οχι, κρινεται αποκλειστικα σε ποια οικονομικη σκαλα βρισκομαστε...

Εγραψα στην αρχη οτι θεωρω καθαρματα τους περισσοτερους. Αυτο σημαινει οχι ολους.

Αν εισαι απο τους ενταξει ανθρωπους δεν εχω κανενα λογο να ευχομαι να κλεισεις.

Αλλα για ολους τους αλλους, ναι το ευχομαι. Και ναι μισος ειναι. Δεν καταλαβα μηπως πρεπει να αγαπαω αυτους που μ' εκμεταλευονται με τον χειροτερο τροπο και μου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες;;;

Το αν ειμαστε ανθρωποι κρινεται απο το πως συμπεριφερομαστε στον συνανθρωπο μας. Και η συμπεριφορα των περισσοτερων ανθρωπων του τουρισμου απεναντι ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ (οχι στον ξενο) τουριστα ειναι η χειροτερη.

GZahos
20-05-10, 13:30
Οχι, αλλα εχεις λογο να τους κακολογεις κιολας. Δημοσιως! Διοτι δυστυχως, ετσι πρεπει, για να εξαφανιστουν αυτες οι γελοιοτητες.

Αλλα, και εγω απο την αλλη, εχω να σου περιγραψω "πελατες" οι οποιοι μονο στην κατηγορια του ανθρωπινου γενους δεν ανηκουν. Γιαυτο και σου λεω, να τους βλεπεις εναν εναν, και οχι σαν μαζα.

Προσωπικα, εχω υποστει πολλα, και απο αλλους "επαγγελματιες", αλλα και απο, ελαχιστους ειναι η αληθεια, "πελατες", αλλα εχω μαθει να βλεπω τον καθεναν ξεχωριστα. Υποθετω οτι αυτη η φατριοποιηση, ας πουμε, μας κανει μεγαλυτερη ζημια απο οτι φανταζομαστε...

aroutis
20-05-10, 13:34
Ρε παιδιά ...

οταν ο ταρίφας (το πρώτο πράγμα που βλέπει ο τουρίστας) έχει τη συνήθεια να ξεσκίζει τον τουρίστα σε βαθμό που στα websites έχουν συμβουλες που φτάνουν στο "αποφύγετε τα ταξί στην Αθήνα", τι θέλετε ;

Οταν (αν θυμαστε) είχε γίνει θέμα όταν η Παπανδρέου (αν ειμαι σωστός) είχε κάνει θέμα το ότι διάφοροι εστιάτορες είχαν 2 τιμοκαταλογους ή τιμες, 1 για Ελληνες και 1 για ξένους, τι θέλετε ;

Οταν ο Ελληνας γενικά που ασχολείται με τον Τουρισμό, εχει την εσφαλμένη άποψη ότι επειδή ειναι Ελλάδα μπορεί να ξεσκίζει ανευ σάλιου τον τουρίστα σε βαθμό (παράνομα) να χρεώνει τη χρήση του κλιματιστικού (!) τι θέλετε;

Μετά μας φταίει οτι θέλετε εκτός από τη κούτρα μας όταν ο τουρισμός έχει μόνιμη κρίση και δεν βλέπουμε το πρόβλημα στα μάτια , ότι ΕΜΕΙΣ φταίμε.

Εχουμε ξεχάσει τι εστει ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ, το μόνο που μας ενδιαφέρει ειναι Η ΑΡΠΑΧΤΗ και το motto ειναι "σιγα , θα τον ξαναδώ ποτέ; "

Mονο που ξεχνάμε ότι τα ανδραγαθήματα μαθαίνονται και στη τελική το internet είναι γαμώ τα όπλα για να διαδιδονται τόσο τα καλά όσο και τα κακα...

Ολα αυτά που λέω δεν ειναι τσουβάλιασμα, απευθύνονται στους κακούς επαγγελματίες που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι ΠΟΛΛΟΙ.

supermario
20-05-10, 13:34
Οχι, αλλα εχεις λογο να τους κακολογεις κιολας. Δημοσιως! Διοτι δυστυχως, ετσι πρεπει, για να εξαφανιστουν αυτες οι γελοιοτητες.

Αλλα, και εγω απο την αλλη, εχω να σου περιγραψω "πελατες" οι οποιοι μονο στην κατηγορια του ανθρωπινου γενους δεν ανηκουν. Γιαυτο και σου λεω, να τους βλεπεις εναν εναν, και οχι σαν μαζα.

Προσωπικα, εχω υποστει πολλα, και απο αλλους "επαγγελματιες", αλλα και απο, ελαχιστους ειναι η αληθεια, "πελατες", αλλα εχω μαθει να βλεπω τον καθεναν ξεχωριστα. Υποθετω οτι αυτη η φατριοποιηση, ας πουμε, μας κανει μεγαλυτερη ζημια απο οτι φανταζομαστε...

Βρε Gzahos, oταν στους 10 οι 7 σ΄εκμεταλλευονται για ποια φατριοποιηση μου λες;;;

Ας μας αντιμετωπισουν σαν ανθρωπους και μελι θα σταζει το στομα μου γι 'αυτους.

GZahos
20-05-10, 14:11
aroutis & supermario

Συμφωνω και με τους δυο σας, αναμφιβολα, και πρωτος εγω στεναχωριεμαι που η κατασταση ολου του κλαδου ειναι τετοια, αλλα απο εμας, δυστυχως, εξαρταται η αλλαγη, πως παντα. Κοιταξτε να μην πηγαινετε εκει που σας εκμεταλλευονται, εστω και με τον μικροτερο τροπο, και δησφημειστε τους. Και χρησιμοποιειτε το νετ οσο μπορειτε. Διαβαστε παρουσιασεις απο αλλους πελατες που εχουν παει στην μοναδα που ενδιαφερεστε, για να παρετε μια γνωμη. Προσωπικα πιστευω στο διαδυκτιο, και νομιζω οτι μπορει να βελτιωσει κατα πολυ τον τουρισμο.

anon
20-05-10, 14:50
Δυστυχώς τα προβλήματα - λάθη είναι πολλά.

Διαφωνώ ότι το πρόβλημα υφίσταται στο ότι δεν κάνουν νωρίς κρατήσεις οι έλληνες, και ότι γιαυτό είναι τσιμπημένες οι τιμές. Τώρα Απρίλιο μήνα φίλος μου προσπαθούσε να κλείσει καλό δωμάτιο (έρχεται απο εξωτερικό), για την "καυτή" περίοδο, και οι τιμές απλησίαστες, να ξεκινάνε οι φθηνότερες κάπου στα 150-180 ευρω. Απλά οι ξενοδόχοι ξέρουν ότι οι έλληνες παίρνουν ορυμαγδόν τις άδειες (για πολλούς λογικούς και μη λογικούς λόγους) το διαστημα κυρίως 15 Ιουνίου - 15 Αυγούστου, και πιο ανοιγμένο απο 1 Ιουνίου έως περίπου 20 Αυγούστου. Τόσος κόσμος όταν θέλει να πάει μόνο την συγκεκριμένη περίοδο διακοπές, με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης, πολύ απλά όταν υπάρχει τόση ζήτηση για κατάλλυμα που δεν φθάνουν, οι τιμές να πάνε στα ύψη, αδικαιολόγητα.

Οι έλληνες οικογενειάρχες δεν μπορούν να πάνε σε διαφορετική περίοδο διακοπές, γιατί τα σχολεία κλείνουν κάπου στις 15 Ιουνίου, και ανοίγουν στις 10 Σεπτεμβρίου. Οπότε μένει ένα διάστημα 10 μέρες πριν και 10 μέρες μετά την προσδιορισμένη "καυτή" περίοδο. Επίσης πολλές επιχειρήσεις και ειδικά ολόκληροι κλάδοι (πχ επίπλου κλπ), έχουν παραδοσιακά θεσπίσει να κλείνουν ένα ολόκληρο μήνα, αντί να δίνουν τμηματικές διακοπές, και αυτός είναι συνήθως ο Αυγουστος.

Το θέμα είναι ότι τώρα λόγω συνθηκών, πολλοί δεν θα πάνε διακοπές. Οχι μόνο έλληνες αλλά και απο ξένους. Ετσι η ζήτηση θα πέσει δραματικά. Και το ξέρω γιατί η εταιρία μου δραστηριοποιείται στον χώρο του horeca και έχουμε άμεση επαφή με τις τουριστικές επιχειρήσεις. Ωστόσο παρόλο την προβλεπόμενη σοβαρή μείωση, βλέπουμε μια παράδοξη αντίδραση απο τις ελληνικές τουριστικές μονάδες. Παρόλο που δίνουν φθηνά σε μεγάλους πράκτορες τις μονάδες τους, στους έλληνες που πάνε κατα κανόνα μεμονωμένα, ζητάνε τιμές πόρτας ή με ελάχιστη έκπτωση. Και αυτό (επειδή το άκουσα) με το σκεπτικό ότι αντί να κάνουν τιςτιμές χώμα καλύτερα να έχουν νοικιασμένες τις μισές μονάδες ή λιγότερες αλλά με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, μιας και θα λειτουργήσουν έτσι με μικρότερο κόστος.

Τώρα τι άλλο να πούμε; Οτι λείπει ο επαγγελματισμός; Πάω διακοπές το 2008 τον χειμώνα. Ουρλιάζανε τα ΜΜΕ ότι όλα ειναι κρατημένα, οπότε απο τέλος Νοεμβρίου πάμε να κάνουμε κράτηση, και μας την κάνανε με το ζόρι, γιατί είχανε πολλή πληρότητα και άλλα κουραφέξαλα. Και πάμε τελικά και το ξενοδοχείο είχε πληρότητα 50%!!!! Γιατί το κάνουνε αυτό; Γιατί διαφημίζουνε σούπερ πληρότητα ενώ δεν έχουνε; Γιατί έτσι μπορούν να κρατήσουν τις τιμές ψηλά, και να δουλέψουν με μικρότερο κοστος παρα να παραδεχτούνε ότι δεν έχουνε πληρότητα και να αρχίσουν τα παζάρια στις τιμές. Και δυστυχώς βάζουν τους έλληνες να πληρώνουν το καπέλο, ενώ στους ξένους κυριολεκτικά ξεβρακώνονται.

Να μην μιλήσω δε για την αντιμετώπιση. Πάω σε ξενοδοχείο, πληρώνω με κοινωνικό τουρισμό για 4 άτομα, και ένα παιδί ακόμη εκτός κοινωνικού τουρισμού, και μου δίνουν ένα δωμάτιο με ράντζα. Και εδώ να πώ ότι όποτε πήγα σε πολύ μεγάλο ξενοδοχείο, είχα πολύ καλύτερη αντιμετώπιση. Είχα πάει με κοινωνικό τουρισμό στην Κερκυρα στο κανόνι, σε ξενοδοχείο 5 αστέρων (στα χαρτιά εντάξει, στην πράξη 3 με 4 ήταν), και μας δώσανε δυο δωμάτια συνδεδεμένα σαν μια σουίτα (*). Σε όποιο άλλο ξενοδοχείο μικρότερο, μας δίνανε ένα απλό δωμάτιο με ράντζα. Ενώ στο εξωτερικό στο Παρίσι μας δώσανε τετράκλινη σουιτα (μόνο η σουίτα είχε 4 κλίνες), επειδή ειμασταν 4, και όπως μας είπαν δεν γινόταν διαφορετικά, δεν γινόταν να πάρουμε απλό δίκλινο με ράντζα, απαγορευόταν!

(*) Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το συνιστώ ανεπιφύλακτα, τουλάχιστον εγώ έμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος, και είναι το μοναδικό ξενοδοχείο που έμεινα ευχαριστημένος (απο τα ελληνικα), στα τελευταία 7-8 χρόνια. Και η πλάκα είναι ότι το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το χειμώνα λειτουργούσε ως εστία!!!

GZahos
20-05-10, 15:28
Διαφωνώ ότι το πρόβλημα υφίσταται στο ότι δεν κάνουν νωρίς κρατήσεις οι έλληνες, και ότι γιαυτό είναι τσιμπημένες οι τιμές. Τώρα Απρίλιο μήνα φίλος μου προσπαθούσε να κλείσει καλό δωμάτιο (έρχεται απο εξωτερικό), για την "καυτή" περίοδο, και οι τιμές απλησίαστες, να ξεκινάνε οι φθηνότερες κάπου στα 150-180 ευρω.

Λαθος πρωτο. Το να βρεις καλο δωματιο, δεν σημαινει οτι πρεπει να ψαξεις στα 4 αστερων και πανω. Αντιθετως, μπορεις να βρεις εξαιρετικη παροχη υπηρεσιων, την οποια να πληρωσεις max 90 ευρω για μια οικογενεια, στην υψηλη περιοδο. Απλα, δε ψαχνουμε αρκετα. Εχω Ελληνες του εξωτερικου που επισκεπτονται την μοναδα μου σε τακτα χρονικα διαστηματα για πολλα χρονια, και την φραση "δεν ψαχνουμε αρκετα τελικα", την πηρα απο αυτους.


Απλά οι ξενοδόχοι ξέρουν ότι οι έλληνες παίρνουν ορυμαγδόν τις άδειες (για πολλούς λογικούς και μη λογικούς λόγους) το διαστημα κυρίως 15 Ιουνίου - 15 Αυγούστου, και πιο ανοιγμένο απο 1 Ιουνίου έως περίπου 20 Αυγούστου. Τόσος κόσμος όταν θέλει να πάει μόνο την συγκεκριμένη περίοδο διακοπές, με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης, πολύ απλά όταν υπάρχει τόση ζήτηση για κατάλλυμα που δεν φθάνουν, οι τιμές να πάνε στα ύψη, αδικαιολόγητα.

Δικαιολογημενα, δυστυχως. Οταν ολοι πανε εκεινη την περιοδο, οι τιμες θα ειναι ανεβασμενες στα υψηλοτερα τους επιπεδα. Εδωσα παραδειγμα προηγουμενως.


Οι έλληνες οικογενειάρχες δεν μπορούν να πάνε σε διαφορετική περίοδο διακοπές, γιατί τα σχολεία κλείνουν κάπου στις 15 Ιουνίου, και ανοίγουν στις 10 Σεπτεμβρίου. Οπότε μένει ένα διάστημα 10 μέρες πριν και 10 μέρες μετά την προσδιορισμένη "καυτή" περίοδο.

Υπαρχουν οικογενειαρχες με παιδια που ειναι εκτος σχολειου ακομη, αλλα και αυτοι που δεν εχουν οικογενειες. 90% και πλεον αυτων ομως, ζητουν απο 20 Ιουλιου μεχρι 20 Αυγουστου. Τα ξερω απο πρωτο χερι, αυτη την στιγμη που σου γραφω απαντω σε τηλεφωνα και ηλεκτρονικα μυνηματα.


Επίσης πολλές επιχειρήσεις και ειδικά ολόκληροι κλάδοι (πχ επίπλου κλπ), έχουν παραδοσιακά θεσπίσει να κλείνουν ένα ολόκληρο μήνα, αντί να δίνουν τμηματικές διακοπές, και αυτός είναι συνήθως ο Αυγουστος.

Εκει ειναι ενα μεγαλο ζητημα. Στο εξωτερικο γινεται το ιδιο πραγμα με τις αδειες, η μας εφαγε το "παραδοσιακο";


Το θέμα είναι ότι τώρα λόγω συνθηκών, πολλοί δεν θα πάνε διακοπές. Οχι μόνο έλληνες αλλά και απο ξένους. Ετσι η ζήτηση θα πέσει δραματικά. Και το ξέρω γιατί η εταιρία μου δραστηριοποιείται στον χώρο του horeca και έχουμε άμεση επαφή με τις τουριστικές επιχειρήσεις.

Για την ωρα δεν βλεπω καμμια διαφορα αξιοπροσεκτη. Τα ιδια επιπεδα με περυσι. ΘΑ τα πουμε Οκτωβριο ξανα.


Ωστόσο παρόλο την προβλεπόμενη σοβαρή μείωση, βλέπουμε μια παράδοξη αντίδραση απο τις ελληνικές τουριστικές μονάδες. Παρόλο που δίνουν φθηνά σε μεγάλους πράκτορες τις μονάδες τους

Σε πακετα commitment/allotment προσυμφωνημενα, η σε γκρουπακια που κλεινουν μηνες πιο πριν...


στους έλληνες που πάνε κατα κανόνα μεμονωμένα,

...και κυριως παντα τελευταια στιγμη...


ζητάνε τιμές πόρτας ή με ελάχιστη έκπτωση.

Οπως ακριβως και στον ξενο που θα επιλεξει να ερθει τελευταια στιγμη μεμονομενα.


Και αυτό (επειδή το άκουσα) με το σκεπτικό ότι αντί να κάνουν τιςτιμές χώμα καλύτερα να έχουν νοικιασμένες τις μισές μονάδες ή λιγότερες αλλά με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, μιας και θα λειτουργήσουν έτσι με μικρότερο κόστος.

Μια επιχειρηση πρεπει να εχει περιθωριο κερδους για να επιζησει. Οσον για αυτους που εκμεταλλευονται αυτη την κατασταση, μας κανουν ζημια και τιποτα περισσοτερο.


Τώρα τι άλλο να πούμε; Οτι λείπει ο επαγγελματισμός; Πάω διακοπές το 2008 τον χειμώνα. Ουρλιάζανε τα ΜΜΕ ότι όλα ειναι κρατημένα, οπότε απο τέλος Νοεμβρίου πάμε να κάνουμε κράτηση, και μας την κάνανε με το ζόρι, γιατί είχανε πολλή πληρότητα και άλλα κουραφέξαλα. Και πάμε τελικά και το ξενοδοχείο είχε πληρότητα 50%!!!!

Πως μπορουσες να ξερεις οτι το ξενοδοχειο ειχε πληροτητα 50%; Επισης, οταν για χειμωνα, υποθετω Χριστουγεννα, κανεις κρατηση τελος Νοεμβριου, ειναι λογικο να πληρωσεις την υψηλη τιμη. Αν εκλεινες ομως, οπως κανουν οι ξενοι, τον Σεπτεμβριο η νωριτερα, και χαμηλες τιμες θα πετυχαινες, και θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο.


Γιατί το κάνουνε αυτό; Γιατί διαφημίζουνε σούπερ πληρότητα ενώ δεν έχουνε; Γιατί έτσι μπορούν να κρατήσουν τις τιμές ψηλά, και να δουλέψουν με μικρότερο κοστος παρα να παραδεχτούνε ότι δεν έχουνε πληρότητα και να αρχίσουν τα παζάρια στις τιμές. Και δυστυχώς βάζουν τους έλληνες να πληρώνουν το καπέλο, ενώ στους ξένους κυριολεκτικά ξεβρακώνονται.

Σου το ξαναεγραψα, κλεινουμε νωρις, σαν τους ξενους, για να πετυχουμε καλυτερες τιμες. Τοσο απλα. Αν δεν το κανουμε, χανουμε το δικαιωμα να γκρινιαζουμε, διοτι απλα εχουμε αδικο.


Να μην μιλήσω δε για την αντιμετώπιση. Πάω σε ξενοδοχείο, πληρώνω με κοινωνικό τουρισμό για 4 άτομα, και ένα παιδί ακόμη εκτός κοινωνικού τουρισμού, και μου δίνουν ένα δωμάτιο με ράντζα. Και εδώ να πώ ότι όποτε πήγα σε πολύ μεγάλο ξενοδοχείο, είχα πολύ καλύτερη αντιμετώπιση. Είχα πάει με κοινωνικό τουρισμό στην Κερκυρα στο κανόνι, σε ξενοδοχείο 5 αστέρων (στα χαρτιά εντάξει, στην πράξη 3 με 4 ήταν), και μας δώσανε δυο δωμάτια συνδεδεμένα σαν μια σουίτα (*). Σε όποιο άλλο ξενοδοχείο μικρότερο, μας δίνανε ένα απλό δωμάτιο με ράντζα.

Οσον αφορα τα ραντζα, ναι, συμφωνω, οτι αυτο ειναι κακιστη αντιμετωπιση. Εκτος και αν σας ειχαν πει οτι θα ειχε σπαστα κρεβατια το δωματιο, και συμφωνησατε. Τα σπαστα εδω να πω οτι επιτρεπονται απο τον κοινωνικο τουρισμο, αν προκειται για 3ο ατομο σε 2κλινο η 4ο ατομο σε 3κλινο κλπ.


Ενώ στο εξωτερικό στο Παρίσι μας δώσανε τετράκλινη σουιτα (μόνο η σουίτα είχε 4 κλίνες), επειδή ειμασταν 4, και όπως μας είπαν δεν γινόταν διαφορετικά, δεν γινόταν να πάρουμε απλό δίκλινο με ράντζα, απαγορευόταν!

Να υποθεσω βεβαια οτι στο Παρισι δεν πηγατε με εισητηρια του κοινωνικου τουρισμου;


(*) Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το συνιστώ ανεπιφύλακτα, τουλάχιστον εγώ έμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος, και είναι το μοναδικό ξενοδοχείο που έμεινα ευχαριστημένος (απο τα ελληνικα), στα τελευταία 7-8 χρόνια. Και η πλάκα είναι ότι το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το χειμώνα λειτουργούσε ως εστία!!!

Οπως ειπα, υπαρχουν επαγγελματιες και επαγγελματιες, οπως υπαρχουν πελατες και πελατες...

Gordito
20-05-10, 15:34
Aν θελετε να συγκρινουμε.

Ας παραθεσει καποιος τιμες εφαμιλλων ξενοδοχειων απο Ελλαδα-Τουρκια και οποια αλλη χωρα θελει.
Μια χαρα ειμαστε απο τιμες στον φτηνοτουρισμο.

Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο.

Για 'παέντε' στην Τουρκια σε ενα καλο εστιατοριο και δειτε τι θα φατε και ποσα θα πληρωσετε.
Πηγαινετε και στο αντιστοιχο Ελληνικο στην παραλια του Ταδε νησιου.

Θα φατε χειροτερα και θα πλερωσετε διπλασια.

Γιατι ρε μαγκες, εδω οι Ελληνες ανοιγουν τα μαγαζια στα νησια 5 μηνες και θελουν να βγαλουν ολο το χρονιατικο!

Δεν νοειται να παω να πληρωσω μια μπυρα στην Καλντερα 8€ και να ειναι το μπουκαλακι των 330ml. Eιναι κοροιδια.

giwrgosth
20-05-10, 15:42
Υπάρχει και κάτι που για κάποιους είναι πάνω από τις τιμές κλπ.
Είναι η ευγένεια με την οποία σε αντιμετωπίζουν εδώ και αλλού.
Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις είμαστε πολύ χύμα, με ανάγωγους σερβιτόρους πχ που μόνο σαν κάτι γραφικό μπορείς να τους δεις, αλλά δεν θες πάντα το γραφικό, θες και την ουσία κάποιες φορές και σε ενοχλεί όταν έρθει ο αξύριστος σκυλάς με το ανοιχτό πουκάμισο και την χοντρή αλυσίδα (και με το τσιγάρο στο χέρι πολλές φορές) και να σε ρωτήσει ένα ξερό "τι θα φάτε".

WAntilles
20-05-10, 16:24
Άριστα τα λέει ο anon.

Τα τελευταία 7-8 χρόνια, η Ελλάδα σαν προορισμός διακοπών - για εμάς του έλληνες - είναι μακράν ακριβότερη από πολλές "πρωτοκλασάτες" χώρες της ΕΕ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πηγαινετε και στο αντιστοιχο Ελληνικο στην παραλια του Ταδε νησιου.

Θα φατε χειροτερα και θα πλερωσετε διπλασια.

Τετραπλάσια, και 3 στις 4 φορές το φαγητό θα είναι σάπιο.

anon
20-05-10, 16:34
Λαθος πρωτο. Το να βρεις καλο δωματιο, δεν σημαινει οτι πρεπει να ψαξεις στα 4 αστερων και πανω. Αντιθετως, μπορεις να βρεις εξαιρετικη παροχη υπηρεσιων, την οποια να πληρωσεις max 90 ευρω για μια οικογενεια, στην υψηλη περιοδο. Απλα, δε ψαχνουμε αρκετα. Εχω Ελληνες του εξωτερικου που επισκεπτονται την μοναδα μου σε τακτα χρονικα διαστηματα για πολλα χρονια, και την φραση "δεν ψαχνουμε αρκετα τελικα", την πηρα απο αυτους.

Δυστυχώς δεν είναι ετσι απλά τα πράγματα. Δεν υπάρχει σαφής σωστή αξιολόγηση, ώστε όταν βλέπω 2 αστέρια να ξέρω τι να περιμένω. Οι διαφημιστικές φωτογραφίες και τα στημένα ευχαριστήρια δίνουν μια επίπλαστη εικόνα. Δυστυχώς δεν υπάρχει μια αντικειμενική αξιολόγηση, πολυ δε περισσότερο κάποιος επαγγελματισμός. Κάποιοι έχουν φιλότιμο, άλλοι όμως όχι. Δεν μπορεί όμως να στηρίζεσαι στο φιλότιμο ή όχι κάποιων.



Δικαιολογημενα, δυστυχως. Οταν ολοι πανε εκεινη την περιοδο, οι τιμες θα ειναι ανεβασμενες στα υψηλοτερα τους επιπεδα. Εδωσα παραδειγμα προηγουμενως.

Εαν δικαιολογείται να ανεβάζουν τις τιμές επειδή απλά έχουν ζήτηση, τότε θα πρέπει να μην γκρινιάζουν εαν τώρα ή στο μέλλον τους γυρίσουν την πλάτη οι τουρίστες, έλληνες και ξένοι.



Υπαρχουν οικογενειαρχες με παιδια που ειναι εκτος σχολειου ακομη, αλλα και αυτοι που δεν εχουν οικογενειες. 90% και πλεον αυτων ομως, ζητουν απο 20 Ιουλιου μεχρι 20 Αυγουστου. Τα ξερω απο πρωτο χερι, αυτη την στιγμη που σου γραφω απαντω σε τηλεφωνα και ηλεκτρονικα μυνηματα.


To ξέρω και το καταλαβαίνω. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό θέλουν τον ένα μήνα που τρέφει τους 9. Σορυ παιδιά, δεν γίνεται. Ξέρω ότι δεν έχει τόσο τουρισμό όλο τον χρόνο, έχει κάποιον τουρισμό απο τέλη Μαίου έως αρχές Οκτωβρίου το πολύ με καυτή περίοδο το δίμηνο Ιούλιος Αύγουστος. Δνε μπορεί όμως με δυο μήνες δουλειάς να θέλουν να βγάλουν έσοδα για έναν ολόκληρο χρόνο. Τις παλιές καλές εποχές μπορεί να γίνονταν αυτό, σήμερα όχι. Και όσο και να λέτε, και η Τυνησία και η Ισπανία, ιταλία (παραθαλάσσιες περιοχές για διακοπές), Τουρκία κλπ είναι ακριβώς στην ίδια μοίρα, αλλα αυτοί μπορούν και προσφέρουν και ποιοτικότερες και φθηνότερες διακοπές.



Εκει ειναι ενα μεγαλο ζητημα. Στο εξωτερικο γινεται το ιδιο πραγμα με τις αδειες, η μας εφαγε το "παραδοσιακο";

Περίπου ναι, τουλάχιστον για τους οικογενειάρχες. Και υπάρχουν ολόκληροι τομείς βιομηχανικής δραστηριότητας (πχ βιομηχανία επίπλου), που κλείνουν εντελώς για έναν μήνα, τον Αυγουστο. Συνήθως οι ανύπαντροι, ή παντρεμένοι αλλά με μεγάλα παιδιά που κάνουν ανεξάρτητα με αυτά διακοπές, έχουν την ευχέρεια να πάνε και σε άλλες περιόδους. Οταν έχεις παιδιά μέχρι 15-16 ετών το πολύ, δεσμεύεσαι να πάς διακοπές όταν μπορούν να πάνε αυτά.



...και κυριως παντα τελευταια στιγμη...

Ναι, αλλά δεν έχει κάνει κάτι ο τουριστικός κλάδος ώστε να αλλάξει αυτή την πρακτική. Μου δίνεις έκπτωση 50% εαν κλείσω τρείς μήνες πριν; ΕΠίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις μισθωτών υπάρχει πρόβλημα, μιας και δεν μπορουν να εξασφαλίσουν απο την εργοδοσία ή τους συναδέλφους τις ημερομηνίες παρα μόνο πολύ κοντά στον τελικό χρόνο διακοπών.



Μια επιχειρηση πρεπει να εχει περιθωριο κερδους για να επιζησει. Οσον για αυτους που εκμεταλλευονται αυτη την κατασταση, μας κανουν ζημια και τιποτα περισσοτερο.


Οπερ σημαίνει τέλος ο τουρισμός. Εαν δεν μπορέσουμε να προσφέρουμε συνολικό πακέτο, και λέω συνολικό γιατί πιστεύω ότι ειδικά και σε μεγάλες μοναδες τα κόστη στα καταλύματα πέφτουν ειδικά σε low-season, αλλά όλες οι λοιπές υπηρεσίες, και που θα πληρώσει ο τουρίστας ειναι ανεβασμένα στα ύψη. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ακολουθούν στοχευμένη πολιτική τιμών. Πχ στα μπαράκια που πάνε νεολαία σε φαληράκι κλπ, τα ποτά είναι χώμα, αλλιώς δεν θα πατούσε κανείς. Σε σημεία που πάνε οικογενειάρχες, επειδή κατα κανόνα έχουν καλύτερο πορτοφόλι, οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες. Επίσης μεγάλο κόστος ειδικά για τους έλληνες είναι η μετακίνηση προς τα νησιά. Αυτο και μόνο ανεβάζει κολοσιαία το κόστος για τους έλληνες της ηπειρωτικής ελλάδας, και όπως έδειξα στο παράδειγμα, είναι τουλάχιστον γελοίο ναναι πιο φθηνό να πάω Παρίσι απο Θεσσαλονίκη απο ότι στην Ρόδο στην χώρα μου....



Πως μπορουσες να ξερεις οτι το ξενοδοχειο ειχε πληροτητα 50%; Επισης, οταν για χειμωνα, υποθετω Χριστουγεννα, κανεις κρατηση τελος Νοεμβριου, ειναι λογικο να πληρωσεις την υψηλη τιμη. Αν εκλεινες ομως, οπως κανουν οι ξενοι, τον Σεπτεμβριο η νωριτερα, και χαμηλες τιμες θα πετυχαινες, και θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο.

Το ήξερα γιατί τα δωμάτιο ήταν άδεια. Κάναμε κράτηση τελος Νοεμβρίου πανικοβλημένοι μην τυχόν και δεν βρούμε δωμάτιο (αυτό που λές όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, αμ δε!) αλλά μετην πολιτική τους, και την προπαγάνδα στα κανάλια για υπερπληρότητα, οι τιμές ήταν τιμές πόρτας!



Σου το ξαναεγραψα, κλεινουμε νωρις, σαν τους ξενους, για να πετυχουμε καλυτερες τιμες. Τοσο απλα. Αν δεν το κανουμε, χανουμε το δικαιωμα να γκρινιαζουμε, διοτι απλα εχουμε αδικο.


Αυτά που λέω θα τα δούμε και φέτος. Που διαφημίζουν υπερπληρότητα τώρα για το καυτό διάστημα Ιουλίου - Αυγούστου, και στην συνέχεια θα μας λένε και θα κλαίγονται ότι δεν έρχεται κόσμος. Μα αφού διαφημίζουν απο τώρα πληρότητα 100%!



Οσον αφορα τα ραντζα, ναι, συμφωνω, οτι αυτο ειναι κακιστη αντιμετωπιση. Εκτος και αν σας ειχαν πει οτι θα ειχε σπαστα κρεβατια το δωματιο, και συμφωνησατε. Τα σπαστα εδω να πω οτι επιτρεπονται απο τον κοινωνικο τουρισμο, αν προκειται για 3ο ατομο σε 2κλινο η 4ο ατομο σε 3κλινο κλπ.


Το δωμάτιο ήταν δίκλινο, πλήρωσα για 4 κοινωνικούς τουρίστες, δυο ενήλικες - δυο παιδιά αλλά είναι στο ίδιο κόστος, και επιπλέον για νήπιο. Δεν μας ενημέρωσαν σχετικά για ράντζα κλπ, και είχαμε μείνει με την καλή εντύπωση απο την προηγούμενη χρονιά στην Κέρκυρα ότι θα είχαμε τετράκλινο....



Να υποθεσω βεβαια οτι στο Παρισι δεν πηγατε με εισητηρια του κοινωνικου τουρισμου;

Πλάκα με κάνεις φιλλλαράκι;;;;;; Εαν τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού ισχύαν για Ευρώπη, σε πληροφορώ σχεδόν κανένας δεν θα πήγενε σε ελληνικο προορισμο. Εχω πάει πολλές φορές, γιατί μιλώ καλά Γαλλικά, και ποτέ με πρακτορεία κλπ.

Να σου δώσω παράδειγμα. Τελευταία φορά που πήγα, το 2007. ΔΙαμονη σε τετράκλινη σουίτα, δυο μπάνια, το ένα με τζακούζι παρακαλώ, ακριβώς απέναντι απο το κάστρο του Vincennes, που έχει και το πάρκο κλπ, διπλα στην στάση του μετρό, 100 ευρώ την βραδιά. Beat that... Και με κράτηση μέσω email. Eξυπηρετικότατοι, και ειδικά εαν μιλάς Γαλλικά οι γάλλοι γίνονται χαλί να τους πατήσεις, εαν τους αρχίσεις τα εγγλέζικα είναι κάπως :whistle:



Οπως ειπα, υπαρχουν επαγγελματιες και επαγγελματιες, οπως υπαρχουν πελατες και πελατες...
Eδώ κάνεις ένα λάθος. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, ακόμα και ο κακός πελάτης. Εαν βάζεις τον επαγγελματισμό σου κατα το πόσο κρίνεις τον πελάτη σωστό, που η κρίση θαναι πάντα με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια, πάει, έχασες το παιχνίδι. Και δυστυχως αυτό συμβαίνει. Εϊναι βέβαιο ότι θα υπάρξουν και "κακοί" πελάτες, χρέος σου είναι να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις με χαμόγελο, να δείς γιατί έγινε κακός, γιατί εκτός απο κάποιες ψυχολογικά ανίατες περιπτώσεις μπορεί ο "κακός" πελάτης ναναι κακός γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αδυναμία επικοινωνίας και επίλυσης του προβλήματος. Και να το ξαναπώ, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Εαν δώ έναν καταστηματάρχη, να ωρύεται σε έναν εξαγριωμένο πελάτη, δεν θα δώσω δίκιο στον καταστηματάρχη, όσο και να φταίει ο πελάτης (εκτός απο τις ανίατες ψυχασθένεις όπως είπαμε)....

IoStefo1
20-05-10, 16:51
Κάντε μια σύγκριση τιμών τεσσάρων αστέρων ξενοδοχεία την ίδια ημερομηνία 7-17 Ιουνίου, και μετά λέμε οι ξένοι προτιμούν την Τουρκία.

Εδώ είναι τα Ελληνικά.
http://thomascook.nl/index.php?KID=620026&id=43&tt_nb_title=Griekse%20eilanden%20%28Kreta%2C%20Rhodo...0tt0Rhodos&nurflug=&laenderkenner=NL&abflughafen=-1&ab_g=1&termin=1275861600&te_g=1&ruecktermin=1276466400&rute_g=1&sportmoeglichkeiten=-1&sm_g=50&quickf=1&zielgebiets_kenner=295&hotelsortierung=preis&dauer=6_7&da_g=1&personen=25;;;;;;&anzahl_treffer_seite=10&engine=&formular=4&nSTART=1&topRegionen=6%3B15%3B24%3B55%3B57%3B173%3B88%3B146%3B162%3B165%3B168%3B175%3B176%3B188%3B189%3B190%3B229%3B231%3B674%3B2 70%3B271%3B272%3B296%3B309%3B311%3B332%3B358%3B388&TTIBET3=7f897787f254da56ff70b38e00588e18&&tt_countries=&tt_region=&sortierung=preis&detail=hotel&startposition=30&zielgebiets_kenner=295&showresult=1

και εδώ τα Τούρκικα.

http://thomascook.nl/index.php?KID=620026&id=43&tt_nb_title=Turkije0tt0Marmaris%20en%20omstreken&nurflug=&laenderkenner=NL&abflughafen=AMS&ab_g=1&termin=1275861600&te_g=1&ruecktermin=1276466400&rute_g=1&verpflegung=-1&vp_g=1&zimmer=-1&zi_g=1&sportmoeglichkeiten=-1&sm_g=50&quickf=1&zielgebiets_kenner=207&hotelsortierung=preis&dauer=-1&da_g=1&personen=25;;;;;;&anzahl_treffer_seite=10&engine=&formular=4&nSTART=1&TTIBET3=7f897787f254da56ff70b38e00588e18&&tt_countries=10009&tt_region=207|10009|208&sortierung=preis&detail=hotel&startposition=30&zielgebiets_kenner=207&showresult=1

anon
20-05-10, 17:06
Για το ίδιο διάστημα 10 ημερών, αλλά μια εβδομάδα πιο μετά, δηλαδήαπο τις 14 Ιουνίου έως 24, για δυο ενήλικες και δυο παιδιά έως 7 ετών, 1730 ευρώ στην Eurodisneyland.. Είπατε τίποτα;

GZahos
20-05-10, 17:17
Δυστυχώς δεν είναι ετσι απλά τα πράγματα. Δεν υπάρχει σαφής σωστή αξιολόγηση, ώστε όταν βλέπω 2 αστέρια να ξέρω τι να περιμένω. Οι διαφημιστικές φωτογραφίες και τα στημένα ευχαριστήρια δίνουν μια επίπλαστη εικόνα. Δυστυχώς δεν υπάρχει μια αντικειμενική αξιολόγηση, πολυ δε περισσότερο κάποιος επαγγελματισμός. Κάποιοι έχουν φιλότιμο, άλλοι όμως όχι. Δεν μπορεί όμως να στηρίζεσαι στο φιλότιμο ή όχι κάποιων.

Ω, μα συμφωνω. Η αξιολογηση θα επρεπε να ειναι πολυ καλυτερη, και συνεχως επαληθευσιμη. Εκει θα επρεπε, πιστευω, να πραξει αναλογα και το κρατος, για να ενισχυσει τους δικαιους επιχειρηματιες.


Εαν δικαιολογείται να ανεβάζουν τις τιμές επειδή απλά έχουν ζήτηση, τότε θα πρέπει να μην γκρινιάζουν εαν τώρα ή στο μέλλον τους γυρίσουν την πλάτη οι τουρίστες, έλληνες και ξένοι.

Ειπα δικαιολογουνται να εχουν περιθωριο κερδους για να υποστηριζεται η επιχειρηση τους, οχι να εκμεταλλευονται καταστασεις υπερπληροτητας.


To ξέρω και το καταλαβαίνω. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό θέλουν τον ένα μήνα που τρέφει τους 9. Σορυ παιδιά, δεν γίνεται.

Μα πως δεν γινεται. Εδω χτιστης, ηθελε για ενα τοιχακι 1 μετρο υψος επι 20 μετρα μηκος 5.000 ευρω χωρις τα υλικα. Σε ολες τις κατηγοριες βρισκεις την αλητεια και την εκμεταλλευση. Το θεμα ειναι να μην πεφτεις και θυμα. Και βεβαια συμφωνω οτι ο ξενοδοχος δεν πρεπει να περιμενει με εναν μηνα να βγαλει τα παντα για ενα χρονο, αλλα η ουσια του πραγματος, οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ, ειναι οτι και στην δικη σου δουλεια αν ολη η πελατεια επεφτε στον ενα μηνα, ενω εσυ εκανες οτι μπορουσες για να την σπασεις σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα, τοτε τι θα εκανες; Και θα ηθελα μια ρεαλιστικη απαντηση, οχι homo ypotheticus nobles apantiseous.


Και όσο και να λέτε, και η Τυνησία και η Ισπανία, ιταλία (παραθαλάσσιες περιοχές για διακοπές), Τουρκία κλπ είναι ακριβώς στην ίδια μοίρα, αλλα αυτοί μπορούν και προσφέρουν και ποιοτικότερες και φθηνότερες διακοπές.

Μεγα λαθος. Τουρκια, Μαυροβουνιο, Τυνησια και λοιπες ειναι εκτος του Ευρω και εκ των πραγματων οι διακοπες που προσφερουν ειναι φτηνοτερες. Το Ευρω μας εκανε την μεγαλυτερη ζημια, σαν τουρισμο, στην Ελλαδα. Οσο για την Ισπανια, μην νομιζεις, και αυτοι υποφερουν απο διαφυγη του τουριστικου κυμματος σε φθηνοτερες περιοχες, απλα εχουν το πλεονεκτημα των φθηνοτερων αεροπορικων τελων, και της εγγυτερης αποστασης, τουλαχιστον για τους ταξιδιωτες της Αγγλιας, που αποτελουν και την μεγαλυτερη μαζα αυτων που τους επισκεπτονται. Μην ξεχνιομαστε επισης, οτι οι οδικων επισκεπτομενοι, πανε ευκολοτερα Ισπανια, απο οτι φτανουν σε εμας, οπου οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλυτερες, τουλαχιστον απο κεντρικη/Βορεια Ευρωπη, αλλα και το οδικο δικτυιο καλυτερο στην δυτικη Ευρωπη.


Περίπου ναι, τουλάχιστον για τους οικογενειάρχες. Και υπάρχουν ολόκληροι τομείς βιομηχανικής δραστηριότητας (πχ βιομηχανία επίπλου), που κλείνουν εντελώς για έναν μήνα, τον Αυγουστο. Συνήθως οι ανύπαντροι, ή παντρεμένοι αλλά με μεγάλα παιδιά που κάνουν ανεξάρτητα με αυτά διακοπές, έχουν την ευχέρεια να πάνε και σε άλλες περιόδους. Οταν έχεις παιδιά μέχρι 15-16 ετών το πολύ, δεσμεύεσαι να πάς διακοπές όταν μπορούν να πάνε αυτά.

Ναι αλλα δεν ειναι μονοι, οπως ειπα.


Ναι, αλλά δεν έχει κάνει κάτι ο τουριστικός κλάδος ώστε να αλλάξει αυτή την πρακτική. Μου δίνεις έκπτωση 50% εαν κλείσω τρείς μήνες πριν; ΕΠίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις μισθωτών υπάρχει πρόβλημα, μιας και δεν μπορουν να εξασφαλίσουν απο την εργοδοσία ή τους συναδέλφους τις ημερομηνίες παρα μόνο πολύ κοντά στον τελικό χρόνο διακοπών.

50% δεν θα σου δωσει, οχι, αλλα θα σου δωσει 25%, μπορει και 30%, οπως κανω εγω. Το ζητημα ειναι, ποσοι Ελληνες κλεινουν 3 και 4 μηνες πιο πριν; Απο προσωπικη εμπειρια 17 ετων, γιατι δουλευω στο ξενοδοχειο απο τα 14 μου, μπορω να σου πω οτι αυτοι αποτελουν ενα 5% στο μεγιστο.

Οσο για τους μισθωτους, σου ειπα, εκει υπαρχει μεγα θεμα. Αλλα αν αυτοι που εχουν εισητηρια κοινωνικου τουρισμου κλεινουν απο Απριλιο και Μαιο κανονιζοντας τις αδειες τους, οι υπολοιποι γιατι δεν μπορουν; Και εστω, δεχομαι οτι πολλοι πραγματικα δεν μπορουν, υπαρχουν χιλιαδες αλλοι ομως οι οποιοι απλα το αμελουν μεχρι την τελευταια στιγμη, κατι που δεν κανουν οι ξενοι.


Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ακολουθούν στοχευμένη πολιτική τιμών. Πχ στα μπαράκια που πάνε νεολαία σε φαληράκι κλπ, τα ποτά είναι χώμα, αλλιώς δεν θα πατούσε κανείς. Σε σημεία που πάνε οικογενειάρχες, επειδή κατα κανόνα έχουν καλύτερο πορτοφόλι, οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες.

Μην ξεχνιομαστε βεβαια, οτι φαληρακι ο νεαρος Αγγλος θα πιει σαν νεροφιδα ενα και δυο και 3 και τεσσερα ποτα, και σε λιγο θα την κανει για το επομενο μπαρ, σε αντιθεση με τον οικογενειαρχη ο οποιος, ειδικα αν ειναι Ελληνας, θα πιασει το τραπεζι, μπορει με μια μπυρα, και θα κατσει μπορει και 2-3 ωρες κανοντας ελαχιστο τζιρο για το μαγαζι. Δεν κατηγορω τον Ελληνα πελατη, απλα σου παρουσιαζω τα πραγματα απο την σκοπια των επιχειραματιων, γιατι κακα τα πραγματα, εδω μεσα δεν εχουν καν εκπροσωπο στην πλειονοτητα των περιπτωσεων.


Επίσης μεγάλο κόστος ειδικά για τους έλληνες είναι η μετακίνηση προς τα νησιά. Αυτο και μόνο ανεβάζει κολοσιαία το κόστος για τους έλληνες της ηπειρωτικής ελλάδας, και όπως έδειξα στο παράδειγμα, είναι τουλάχιστον γελοίο ναναι πιο φθηνό να πάω Παρίσι απο Θεσσαλονίκη απο ότι στην Ρόδο στην χώρα μου....

Εδω συμφωνω και επαυξανω. Χρονια ολοκληρα χτυπιομαστε για τις μονοπωλειακες πρακτικες των μεγαλων εταιριων οι οποιες ειναι τοσο κακομαθημενες που ζητουν και επιδοτησεις αγονων γραμμων για γραμμες οπως Βολος-Σκιαθος-Σκοπελος-Αλλονησος(και τις παιρνουν!).
Στην προαναφερομενη γραμμη, υπαρχει μονο μια εταιρια(Hellenic Seaways) με επιβατηκα, η οποια και βαζει οτι τιμες θελει ανα χρονο. Και βεβαια, καθε χρονο και τις αυξανει. Το ιδιο ισχυει και στις περισσοτερες, αν οχι ολες ακτοπλοικες γραμμες στην χωρα μας.
Εχω τυχει μαρτυρας περιπτωσεων στις οποιες ειναι φθηνοτερο Ελληνας να παει απο Ελλαδα σε χωρα του εξωτερικου και επειτα σε δικο μας νησιοτικο προορισμο, απο οτι απο εγχωριο σταθμο, στον ιδιο νησιωτικο προορισμο λογω διαφορας τιμων(chartered πτηση).


Το ήξερα γιατί τα δωμάτιο ήταν άδεια. Κάναμε κράτηση τελος Νοεμβρίου πανικοβλημένοι μην τυχόν και δεν βρούμε δωμάτιο (αυτό που λές όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, αμ δε!) αλλά μετην πολιτική τους, και την προπαγάνδα στα κανάλια για υπερπληρότητα, οι τιμές ήταν τιμές πόρτας!

Το να κλεισεις τελος Νοεμβριου για Χριστουγεννα η Πρωτοχρονια δεν νοειται νωρις, λυπαμαι που σου το λεω. Αν βεβαια εισαι σιγουρος για αυτα που λες, γιατι δεν τους αντιμετωπησες ευθαιως, η γιατι δεν πηγαινες στην τουριστικη αστυνομια;


Αυτά που λέω θα τα δούμε και φέτος. Που διαφημίζουν υπερπληρότητα τώρα για το καυτό διάστημα Ιουλίου - Αυγούστου, και στην συνέχεια θα μας λένε και θα κλαίγονται ότι δεν έρχεται κόσμος. Μα αφού διαφημίζουν απο τώρα πληρότητα 100%!

Δεν εχω δει κανεναν απο τοτε να δημιζει πληροτητα για Ιουλιο Αυγουστο. Που ειδες κατι; Πηγη;



Το δωμάτιο ήταν δίκλινο, πλήρωσα για 4 κοινωνικούς τουρίστες, δυο ενήλικες - δυο παιδιά αλλά είναι στο ίδιο κόστος, και επιπλέον για νήπιο. Δεν μας ενημέρωσαν σχετικά για ράντζα κλπ, και είχαμε μείνει με την καλή εντύπωση απο την προηγούμενη χρονιά στην Κέρκυρα ότι θα είχαμε τετράκλινο....

ΚΑκιστη επαγγελματικη συμπεριφορα τοτε. Ο ενας μια χαρα, ο αλλος κακιστος. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, τετοιες συμεριφορες υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα, και σε ολους τους κλαδους.


Πλάκα με κάνεις φιλλλαράκι;;;;;; Εαν τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού ισχύαν για Ευρώπη, σε πληροφορώ σχεδόν κανένας δεν θα πήγενε σε ελληνικο προορισμο. Εχω πάει πολλές φορές, γιατί μιλώ καλά Γαλλικά, και ποτέ με πρακτορεία κλπ.

Ηταν με μια δοση ειρωνιας το σχολιο μου. Απλα, ενα πολυ καλο ξενοδοχειο σε περιοχη με συνεχομενη και τακτικη κινηση δεν θα εμπαινε ποτε σε προγραμματα κοινωνικου τουρισμου, ακομη και αν αυτα υπηρχαν.


Να σου δώσω παράδειγμα. Τελευταία φορά που πήγα, το 2007. ΔΙαμονη σε τετράκλινη σουίτα, δυο μπάνια, το ένα με τζακούζι παρακαλώ, ακριβώς απέναντι απο το κάστρο του Vincennes, που έχει και το πάρκο κλπ, διπλα στην στάση του μετρό, 100 ευρώ την βραδιά. Beat that... Και με κράτηση μέσω email. Eξυπηρετικότατοι, και ειδικά εαν μιλάς Γαλλικά οι γάλλοι γίνονται χαλί να τους πατήσεις, εαν τους αρχίσεις τα εγγλέζικα είναι κάπως :whistle:

Περιοδο; Ηταν γιορτες; Ηταν Σ/Κ; Ηταν καθημερινη; Θεα στην Θαλασσα; :)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι τιμες ειναι σχετικες με τις παροχες αλλα και την τοποθεσια. Φυσικα και η τιμη που αναφερεις ακουγεται πολυ καλη, και ειναι, αλλα μην το τραβαμε, γιατι και εγω πηγα Παρισι και εμεινα με ενα 80ρι Pigalle σε ενα μερος που μονο ξενοδοχειο δεν ηταν. Ολα ειναι σχετικα.



Eδώ κάνεις ένα λάθος. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, ακόμα και ο κακός πελάτης. Εαν βάζεις τον επαγγελματισμό σου κατα το πόσο κρίνεις τον πελάτη σωστό, που η κρίση θαναι πάντα με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια, πάει, έχασες το παιχνίδι. Και δυστυχως αυτό συμβαίνει. Εϊναι βέβαιο ότι θα υπάρξουν και "κακοί" πελάτες, χρέος σου είναι να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις με χαμόγελο, να δείς γιατί έγινε κακός, γιατί εκτός απο κάποιες ψυχολογικά ανίατες περιπτώσεις μπορεί ο "κακός" πελάτης ναναι κακός γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αδυναμία επικοινωνίας και επίλυσης του προβλήματος. Και να το ξαναπώ, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Εαν δώ έναν καταστηματάρχη, να ωρύεται σε έναν εξαγριωμένο πελάτη, δεν θα δώσω δίκιο στον καταστηματάρχη, όσο και να φταίει ο πελάτης (εκτός απο τις ανίατες ψυχασθένεις όπως είπαμε)....


Μα οι κακοι πελατες που αναφερω, ειναι οι ανιατες ασθενειες που αναφερεις και εσυ. Απλα, επειδη εισαι απο την μερια του πελατη, δεν τις βλεπεις σχεδον ποτε στα ξενοδοχεια. Ενω εγω, ας πουμε καπως συχνοτερα. :p



Κάντε μια σύγκριση τιμών τεσσάρων αστέρων ξενοδοχεία την ίδια ημερομηνία 7-17 Ιουνίου, και μετά λέμε οι ξένοι προτιμούν την Τουρκία.

Εδώ είναι τα Ελληνικά.

και εδώ τα Τούρκικα.


Ευρω/Τουρκικη λιρα. Ξαναεγραψα οτι το Ευρω μας εχει κανει τεραστια ζημια στον τουρισμο, μην το ξεχνατε ποτε. Να εισαστε σιγουροι οτι αν η Τουρκια μπει στην Ε.Ε, οι τιμες θα ισσοροπιστουν στο αψε σβησε.

Rebel Scum
20-05-10, 17:29
Ο τουρισμός στην Ελλάδα υποφέρει από τις ίδιες στρεβλώσεις που υποφέρουν όλοι οι τομείς της οικονομίας.

Στο θέμα διαμονής το θέμα είναι περίπλοκο. Μιλάμε για μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που δουλεύουν με βραχιολάδες ή για μικρές μονάδες και δωμάτια ; Στην πρώτη περίπτωση οι τιμές είναι όχι μόνο χαμηλές αλλά σε πολλές περιπτώσεις εξευτελιστικές. Στην δεύτερη οι τιμές συνήθως δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα των υπηρεσιών....οι λόγοι γνωστοί αλλά όχι τόσο απλοί όσο "τα λαμόγια που κλέβουν".

Όσο για τις συγκρίσεις με Τουρκία απλά δεν έχουν νόημα...το κόστος για τους εκεί επιχειρηματίες είναι τόσο χαμηλότερο που δύσκολα θα τους ανταγωνιστούμε σε τιμές. Το στοίχημα που έχασε η Ελλάδα είναι αυτό της ποιότητας.

Το τουριστικό προϊόν είναι ένα σύνολο του οποίου το ξενοδοχείο είναι μόνο ένα κομμάτι.

George978
20-05-10, 17:34
Για το ίδιο διάστημα 10 ημερών, αλλά μια εβδομάδα πιο μετά, δηλαδήαπο τις 14 Ιουνίου έως 24, για δυο ενήλικες και δυο παιδιά έως 7 ετών, 1730 ευρώ.... Είπατε τίποτα;

703 βγαζει εμενα

Ο ελληνας παντως δεν ξερει να κλεινει διακοπες , θελει 2 μηνες πριν τη σεζον να κλεισει καλο φτηνο και με ποιοτικες υπηρεσιες ξενοδοχειο , δεν γινεται απλα γιατι τα εχουν καβατζαρει ξενοι . Ρωτησα και στο αλλο νημα , πως γινεται οι φτωχοι βουλγαροι νε κλεινουν high season χαλκιδικη , σε μια ομολογουμενως ακριβη περιοχη σε τιμες ξεφτιλας και με υπηρεσιες ετη φωτος καλυτερες απο τα apartments .

maik
20-05-10, 17:38
Παρακαλω πολυ τους γνωστες να μου εξηγησουν γιατι οταν εχει κινηση πρεπει να ανεβουν οι τιμες.
Πληρωνετε περισσοτερα εργατικα;
Αγοραζετε ακριβοτερα τα απαραιτητα ειδη;
Ακριβαινει το ρευμα, το νερο;
Εχετε πιο πολυ εφορια;

Ισα ισα που τα λειτουργικα συνολικα κοστη μειωνονται ανα πελατη. Πως λοιπον γινεται αυτο το παραδοξο;

Και πως δουλευει η λογικη αμα κλεισω νωριτερα ειναι φθηνοτερα;

GZahos
20-05-10, 17:39
Ο τουρισμός στην Ελλάδα υποφέρει από τις ίδιες στρεβλώσεις που υποφέρουν όλοι οι τομείς της οικονομίας.

Συμφωνω και αυτο εξηγω.


Στο θέμα διαμονής το θέμα είναι περίπλοκο. Μιλάμε για μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που δουλεύουν με βραχιολάδες ή για μικρές μονάδες και δωμάτια ; Στην πρώτη περίπτωση οι τιμές είναι όχι μόνο χαμηλές αλλά σε πολλές περιπτώσεις εξευτελιστικές. Στην δεύτερη οι τιμές συνήθως δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα των υπηρεσιών....οι λόγοι γνωστοί αλλά όχι τόσο απλοί όσο "τα λαμόγια που κλέβουν".

Ακριβως. Οι πρωτες, δουλευουν με πακετα συνηθως commitment, γιαυτο και οι εξευτελιστικες τιμες, και αλλες, που δεν εχουν commitment, αναγκαζονται εκ των πραγματων να δουλεψουν με εξευτελιστικες τιμες απο τα γραφεια, λογω μη εναλακτικων λυσεων χρηματοδοτησης τους. Kαι ο εγχωριος τουρισμος, για τις δευτερες, δεν αποτελει λυση βεβαια...


Όσο για τις συγκρίσεις με Τουρκία απλά δεν έχουν νόημα...το κόστος για τους εκεί επιχειρηματίες είναι τόσο χαμηλότερο που δύσκολα θα τους ανταγωνιστούμε σε τιμές.

Aυτο, και η διαφορα νομισματικης μοναδας. Μην ξεχνιομαστε.


Το στοίχημα που έχασε η Ελλάδα είναι αυτό της ποιότητας.

Τι εννοεις ακριβως, για να απαντησω.

George978
20-05-10, 17:39
γιατι ετσι δουλευει η αγορα , αυξανεται η ζητηση αυξανουν οι τιμες. Εδω και αιωνες

PopManiac
20-05-10, 17:56
γιατι ετσι δουλευει η αγορα , αυξανεται η ζητηση αυξανουν οι τιμες. Εδω και αιωνες

Όχι πάντα και όχι σε όλες τις αγορές :whistle:

Στον τουρισμό δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, είναι ζήτημα ελαστικότητας τιμών αλλά και για ποιο κομμάτι της αγοράς μιλάμε.

Π.χ. στα πολύ lux ξενοδοχεία υπάρχει τεράστια ελαστικότητα ζήτησης και γι'αυτό και βλέπεις π.χ. τιμές Σεπτεμβρίου που μπορεί να είναι μόλις 20% των τιμών Αυγούστου.

Σε mass market θέρετρα δεν είναι ακριβώς έτσι.

Και φυσικά είναι απαράδεκτο - αλλά αυτό κυρίως είναι που μας έχει καταντήσει πλέον έναν τόσο "αγαπητό" προορισμό - αυτό που γίνεται με τιμές εκτός ξενοδοχείων όπου αν πας π.χ. τώρα στη Σαντορίνη το ποτό μπορεί να έχει €7 ενώ στο ίδιο μαγαζί τον Αυγούστο να έχει €15. Και το ίδιο για εστιατόρια κλπ...

ΑΥΤΑ είναι Ελληνικής επινόησης ματσαραγκιές και έτσι έχουμε χάσει την μπάλα.

Για τα υπόλοιπα που διάβασα εδώ επιφυλάσσομαι να επανέλθω...

anon
20-05-10, 20:10
πηγα Παρισι και εμεινα με ενα 80ρι Pigalle σε ενα μερος που μονο ξενοδοχειο δεν ηταν. Ολα ειναι σχετικα.

Πήγες και έμεινες Pigalle;;;; :lol: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Φαντάζομαι με το που νύχτωνε θα κλειδωνόσουν μέσα! Αλλά μην έχεις παραπονο, Moulin Rouge δίπλα, και άλλα παρόμοια "καλά" μαγαζιά, στα στενά στις ανηφοριές προς Μονμάρτη, έτσι; :lol: :lol:

GZahos
20-05-10, 20:16
Δεν με χαλασε καθολου! Bordelle, καταστημα με κιθαρες, θεατρο, καφε, bordelle, ανηφορα, bordelle, κατηφορα... :lol:

anon
20-05-10, 20:24
Βλέπω εντρύφησες στην περιοχή... :lol: :lol: :lol: Παντως εαν ξαναπάς πες μου τι περίπου ζητάς να σε κατευθύνω... ΟΙ περιοχές αυτές δεν ενδείκνυνται για οικογενειάρχες...

GZahos
20-05-10, 20:29
Μα δεν ειμαι οικογενειαρχης ακομα. Solας ημουνα τοτε. Μια χαρα ηταν. :lol:

supermario
20-05-10, 20:30
Παρακαλω πολυ τους γνωστες να μου εξηγησουν γιατι οταν εχει κινηση πρεπει να ανεβουν οι τιμες.
Πληρωνετε περισσοτερα εργατικα;
Αγοραζετε ακριβοτερα τα απαραιτητα ειδη;
Ακριβαινει το ρευμα, το νερο;
Εχετε πιο πολυ εφορια;

Ισα ισα που τα λειτουργικα συνολικα κοστη μειωνονται ανα πελατη. Πως λοιπον γινεται αυτο το παραδοξο;

Και πως δουλευει η λογικη αμα κλεισω νωριτερα ειναι φθηνοτερα;

Οπως εγραψα και πιο πριν σ΄εμενα ετυχε ακριβως το αντιθετο!!

Εκλεισα νωριτερα με ακριβοτερη τιμη και τυχαια ειδα, 10 μερες αργοτερα οτι οι τιμες ειχαν μειωθει απο 130 ευρω σε 95.

Ειδοποιηση βεβαια καμμια απο τους υπευθυνους (ειχαν το τηλεφωνο μου στην κρατηση).

Μου την μειωσαν ΑΦΟΥ τους πηρα τηλεφωνο εγω. Οσοι δηλαδη δεν το εχουν δει, θα πληρωσουν 130.

anon
20-05-10, 20:33
αφου η πρακτική όσους πιάσουμε κότσους. δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι.
Για μένα όμως χειρότερο είναι το σύνολο του κόστους των διακοπών, που ένα μέρος είναι τα καταλύμματα. Και ακομα εαν το κατάλυμμα βγαίνει οικονομικό όλα τα υπόλοιπα τραβάν την ανηφόρα, αισχροκερδικά θα έλεγα.... Και αυτό ειναι κάτι που θα έπρεπε να δεί η πολιτεία. Χώρια που γίνεται το μέγα bordelle όσον αφορά την φοροδιαφυγή στα τουριστικά...

sdikr
20-05-10, 20:34
Οπως εγραψα και πιο πριν σ΄εμενα ετυχε ακριβως το αντιθετο!!

Εκλεισα νωριτερα με ακριβοτερη τιμη και τυχαια ειδα, 10 μερες αργοτερα οτι οι τιμες ειχαν μειωθει απο 130 ευρω σε 95.

Ειδοποιηση βεβαια καμμια απο τους υπευθυνους (ειχαν το τηλεφωνο μου στην κρατηση).

Μου την μειωσαν ΑΦΟΥ τους πηρα τηλεφωνο εγω. Οσοι δηλαδη δεν το εχουν δει, θα πληρωσουν 130.

Φαντάσου να σε καλούσαν και να σου λέγανε, ξέρετε η τιμή ανέβηκε!
Εκεί να έβλεπες τι θα έλεγες.

ΥΓ όταν λέμε κλείνουμε σε μια τιμή, σημαίνει ακριβώς αυτό
Εγώ προσωπικά αν ήμουν στην θέση τους δεν θα το έκανα, γιατί δεν θα μπορούσα αν για κάποιο λόγο ανέβαινε η τιμή να σε πάρω τηλέφωνο και να σου πω ανέβηκε η τιμή.

Πάντως τιμές υπάρχουν, φτάνει κάποιος να ενδιαφερθεί 6 μήνες πριν για τις διακοπές του.

George978
20-05-10, 20:36
απ'εξω το ξερουμε το Παρισι :whistle:

WAntilles
20-05-10, 20:39
Ουδέποτε είχε σχέση η νομισματική μονάδα (€ ή άλλη) με τις τιμές.

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά.

Σταματήστε κάποιοι επαίσχυντοι αισχροκερδείς δήθεν "επαγγελματίες" του τουρισμού, να επικαλείστε αυτή τη δικαιολογία, για να δικαιολογήσετε τ' αδικαιολόγητα.

supermario
20-05-10, 20:42
Φαντάσου να σε καλούσαν και να σου λέγανε, ξέρετε η τιμή ανέβηκε!
Εκεί να έβλεπες τι θα έλεγες.

ΥΓ όταν λέμε κλείνουμε σε μια τιμή, σημαίνει ακριβώς αυτό
Εγώ προσωπικά αν ήμουν στην θέση τους δεν θα το έκανα, γιατί δεν θα μπορούσα αν για κάποιο λόγο ανέβαινε η τιμή να σε πάρω τηλέφωνο και να σου πω ανέβηκε η τιμή.

Πάντως τιμές υπάρχουν, φτάνει κάποιος να ενδιαφερθεί 6 μήνες πριν για τις διακοπές του.

Μαλιστα. Αυτοι δηλαδη που εκλεισαν νωριτερα ειναι οι ηλιθιοι ετσι;;

Και αφου δεν υπηρξαν αρκετοι ηλιθιοι, ας μειωσουμε την τιμη μπας και ερθει και κανενας αλλος.

Δεν μιλαμε για κατι που αγορασα. Μιλαμε για κατι που ΘΑ χρησιμοποιησω μετα απο 3 μηνες.

Οσο για τη μαγκια που θα μου εκανες και δε θα μου μειωνες την τιμη, θα σου εκανα ακυρωση, θα επαιρνα ολη την προκαταβολη πισω, θα μ' εχανες απο πελατη, οπως επισης και τον ξαδελφο μου τον οποιο εψηνα να ερθει μαζι μου, καθως και οσους γνωριζω μιας και σε ολους θα ελεγα να σε αποφυγουν.

Ετσι για να γουσταρεις που εισαι ελληναρας επαγγελματιας.


Οσο για τη φραση σε bold, ξαναρωταω. Πως υπαρχουν τιμες οταν αυτες ειναι fixed για συγκεκριμενες χρονικες περιοδους;;;

Δηλαδη αν εγω παω να κλεισω απο τον Ιανουαριο, δωματιο για Αυγουστο, η τιμη θα ειναι fixed.

aroutis
20-05-10, 20:48
Μαλιστα. Αυτοι δηλαδη που εκλεισαν νωριτερα ειναι οι ηλιθιοι ετσι;;

Και αφου δεν υπηρξαν αρκετοι ηλιθιοι, ας μειωσουμε την τιμη μπας και ερθει και κανενας αλλος.

Δεν μιλαμε για κατι που αγορασα. Μιλαμε για κατι που ΘΑ χρησιμοποιησω μετα απο 3 μηνες.

Οσο για τη μαγκια που θα μου εκανες και δε θα μου μειωνες την τιμη, θα σου εκανα ακυρωση, θα επαιρνα ολη την προκαταβολη πισω, θα μ' εχανες απο πελατη, οπως επισης και τον ξαδελφο μου τον οποιο εψηνα να ερθει μαζι μου, καθως και οσους γνωριζω μιας και σε ολους θα ελεγα να σε αποφυγουν.

Ετσι για να γουσταρεις που εισαι ελληναρας επαγγελματιας.


Οσο για τη φραση σε bold, ξαναρωταω. Πως υπαρχουν τιμες οταν αυτες ειναι fixed για συγκεκριμενες χρονικες περιοδους;;;

Δηλαδη αν εγω παω να κλεισω απο τον Ιανουαριο, δωματιο για Αυγουστο, η τιμη θα ειναι fixed.
:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

sdikr
20-05-10, 20:51
Μαλιστα. Αυτοι δηλαδη που εκλεισαν νωριτερα ειναι οι ηλιθιοι ετσι;;

Και αφου δεν υπηρξαν αρκετοι ηλιθιοι, ας μειωσουμε την τιμη μπας και ερθει και κανενας αλλος.

Δεν μιλαμε για κατι που αγορασα. Μιλαμε για κατι που ΘΑ χρησιμοποιησω μετα απο 3 μηνες.

Οσο για τη μαγκια που θα μου εκανες και δε θα μου μειωνες την τιμη, θα σου εκανα ακυρωση, θα επαιρνα ολη την προκαταβολη πισω, θα μ' εχανες απο πελατη, οπως επισης και τον ξαδελφο μου τον οποιο εψηνα να ερθει μαζι μου, καθως και οσους γνωριζω μιας και σε ολους θα ελεγα να σε αποφυγουν.

Ετσι για να γουσταρεις που εισαι ελληναρας επαγγελματιας.


Οσο για τη φραση σε bold, ξαναρωταω. Πως υπαρχουν τιμες οταν αυτες ειναι fixed για συγκεκριμενες χρονικες περιοδους;;;

Δηλαδη αν εγω παω να κλεισω απο τον Ιανουαριο, δωματιο για Αυγουστο, η τιμη θα ειναι fixed.

Το ξαναλέω, όταν κάνεις μια συμφωνία, είναι φυσιολογικό να απαιτείς και από τις δυο πλευρές να κρατήσουν την συμφωνία, αν σου έλεγε ξέρεις η τιμή ανέβηκε τι θα έλεγες;
Θεωρώ οτι κακός σου κατέβασε την τιμή, προκαταβολή όχι δεν μπορείς να πάρεις πίσω.

Έτσι για να γουστάρεις που είσαι ελληναράς απλά :p

MADx2
20-05-10, 20:56
το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με τα εισητήρια , παράδειγμα πριν 3 χρόνια ήθελα να παω χανιά αεροπορικώς σε 2 ημέρες μέσα απο παρασκευή μέχρι δευτέρα που εκλεισα ( 1μηνα πριν) ανέβηκαν οι τιμές κατά 50 ευρώ!!
Πως γίνεται και στα εισητηρια να παίζουν οι τιμές?
Δεν μιλάω για αυτά που βγάζουν προσφορά οι εταιρείες.

supermario
20-05-10, 20:56
Το ξαναλέω, όταν κάνεις μια συμφωνία, είναι φυσιολογικό να απαιτείς και από τις δυο πλευρές να κρατήσουν την συμφωνία, αν σου έλεγε ξέρεις η τιμή ανέβηκε τι θα έλεγες;
Θεωρώ οτι κακός σου κατέβασε την τιμή, προκαταβολή όχι δεν μπορείς να πάρεις πίσω.

Έτσι για να γουστάρεις που είσαι ελληναράς απλά :p

Η προκαταβολη επιστρεφεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ εφοσον η ακυρωση γινει 21 μερες πριν την αφιξη.

Και ξαναλεω. Οταν καποιος σε προτιμαει και κλεινει νωριτερα δωματιο, θα ΠΡΕΠΕΙ να τον προσεξεις περισσοτερο απο τον αλλο που θα ερθει την τελευταια στιγμη, αφου ο πρωτος εψαξε και σε προτιμησε απο πολλους αλλους, σε αντιθεση με τον τυπο της τελευταιας στιγμης που ηρθε σ' εσενα γιατι δεν εβρισκε αλλου.

Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για τους ελληναραδες επαγγελματιες.

sdikr
20-05-10, 21:01
Η προκαταβολη επιστρεφεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ εφοσον η ακυρωση γινει 21 μερες πριν την αφιξη.

Και ξαναλεω. Οταν καποιος σε προτιμαει και κλεινει νωριτερα δωματιο, θα ΠΡΕΠΕΙ να τον προσεξεις περισσοτερο απο τον αλλο που θα ερθει την τελευταια στιγμη, αφου ο πρωτος εψαξε και σε προτιμησε απο πολλους αλλους, σε αντιθεση με τον τυπο της τελευταιας στιγμης που ηρθε σ' εσενα γιατι δεν εβρισκε αλλου.

Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για τους ελληναραδες επαγγελματιες.

καλό το ότι σου αφήνει 21 μέρες,

πάμε πάλι, αν έκανες αναζήτηση και έβλεπες οτι πήγε η τιμή στα 230 θα τους καλούσες να ζητήσεις την νέα τιμή;
Θα ήθελες να σε καλέσουν για να σου πούνε την νέα τιμή;

η πλάκα είναι ότι πάντα θα φωνάξουμε (ναι το έχω κάνει και εγώ) μόνο αν η τιμή γίνει χαμηλότερη, αντίθετα αν μας πούνε οτι η τιμή ανέβηκε τότε θα κάνουμε χρήση του ότι κάναμε μια συμφωνία :p:p

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με τα εισητήρια , παράδειγμα πριν 3 χρόνια ήθελα να παω χανιά αεροπορικώς σε 2 ημέρες μέσα απο παρασκευή μέχρι δευτέρα που εκλεισα ( 1μηνα πριν) ανέβηκαν οι τιμές κατά 50 ευρώ!!
Πως γίνεται και στα εισητηρια να παίζουν οι τιμές?
Δεν μιλάω για αυτά που βγάζουν προσφορά οι εταιρείες.

όσο ποιο κοντά στην ημερομηνία πτήσης τόσο ανεβαίνει η τιμή

supermario
20-05-10, 21:04
καλό το ότι σου αφήνει 21 μέρες,

πάμε πάλι, αν έκανες αναζήτηση και έβλεπες οτι πήγε η τιμή στα 230 θα τους καλούσες να ζητήσεις την νέα τιμή;
Θα ήθελες να σε καλέσουν για να σου πούνε την νέα τιμή;

η πλάκα είναι ότι πάντα θα φωνάξουμε (ναι το έχω κάνει και εγώ) μόνο αν η τιμή γίνει χαμηλότερη, αντίθετα αν μας πούνε οτι η τιμή ανέβηκε τότε θα κάνουμε χρήση του ότι κάναμε μια συμφωνία :p:p

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........



όσο ποιο κοντά στην ημερομηνία πτήσης τόσο ανεβαίνει η τιμή


Η τιμη γνωριζεις γιατι χαμηλωσε;;;; Γιατι δεν ειχε κινηση.
Και αφου τη μειωνεις, ξαναρωταω. Εμενα (και οσους σε προτιμησαν απο νωρις και συμφωνα με τα λεγομενα σου θα ειχα ή θα επρεπε να ειχα καλυτερη τιμη) γιατι με ριχνεις;;;;

Με τη λογικη σου, δεν μου κανεις μειωση και χανεις ΚΑΙ εμενα ΚΑΙ αλλους μελλοντικους πελατες τους οποιους θ' αποτρεψω να ερθουν σ' εσενα.

Αλλα αυτο το μυαλο κουβαλανε και μετα τους φταινε οι σταχτες της Ισλανδιας και το ΠΑΜΕ.......

GZahos
20-05-10, 21:17
Ουδέποτε είχε σχέση η νομισματική μονάδα (€ ή άλλη) με τις τιμές.

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά.

Σταματήστε κάποιοι επαίσχυντοι αισχροκερδείς δήθεν "επαγγελματίες" του τουρισμού, να επικαλείστε αυτή τη δικαιολογία, για να δικαιολογήσετε τ' αδικαιολόγητα.

Ετσι ε; Καλα, θα ξερεις καλυτερα εσυ, αφου εισαι στον τουρισμο απο μικρο παιδι....

Θα ξερεις πχ, οτι οι τουριστικες αγοραζουν συναλλαγμα το οποιο παρεχουν στους πελατες τους, και με το οποιο πληρωνουν τους ιδικοκτητες/επιχειρηματιες με τους οποιους συνεργαζονται. Οσο ειχαμε την δραχμη, η αγορα συναλλαγματος απο πχ τις Αγγλικες εταιριες απο τις Ελληνικες τραπεζες, γινοταν σε μεγαλο βαθμο και ευνοουσε και τις δυο πλευρες. Με την εισοδο του Ευρω, τραβηχτηκαν σε μεγαλο βαθμο οι ιδιες αυτες εταιριες, λογω ελειψης οικονομικου συμφεροντος. Το κερδος ηταν μικροτερο. Εαν μπορουσαν να πεισουν τους πελατες τους να μετακινηθουν σε αλλες χωρες για διακοπες, θα ειχαν αποτραβηχτει εντελως απο την Ελληνικη τουριστικη αγορα, αλλα δυστυχως για αυτους, και ευτυχως για εμας, οι Αγγλοι τρεφουν καποια αισθηματα αγαπης για την χωρα μας, και επιλεγουν να παραμεινουν, εστω και αν πληρωσουν κατι παραπανω.

Εχω υπαρξει μαρτυρας πολλων περιπτωσεων στις οποιες πελατες(Αγγλοι) τους οποιους υποδεχθηκα πολλες φορες και με τους οποιους με συνδεει φιλια, να επικοινωνησουν μαζι μου για να με ρωτησουν αν εχω διαθεσιμα δωματια, γιατι απο τις τουριστικες τους λενε οτι εχουμε πληροτητα δωματιων, χωρις φυσικα εμεις να εχουμε πληροτητα, και χωρις να εχουμε ενημερωσει την εταιρια για κατι τετοιο. Τους σπρωχνανε σε προορισμους εκτος Ευρω, οπως Τυνησια, Αιγυπτο, Τουρκια, Μαυροβουνιο και αλλες οι οποιες ειναι πιο συμφερουσες οικονομικα/νομισματικα για τις εταιριες...

Rebel Scum
20-05-10, 21:21
Ουδέποτε είχε σχέση η νομισματική μονάδα (€ ή άλλη) με τις τιμές.

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά.

Σταματήστε κάποιοι επαίσχυντοι αισχροκερδείς δήθεν "επαγγελματίες" του τουρισμού, να επικαλείστε αυτή τη δικαιολογία, για να δικαιολογήσετε τ' αδικαιολόγητα.

Ό,τι να ναι όπως πάντα ρε Wan...

sdikr
20-05-10, 21:22
Η τιμη γνωριζεις γιατι χαμηλωσε;;;; Γιατι δεν ειχε κινηση.
Και αφου τη μειωνεις, ξαναρωταω. Εμενα (και οσους σε προτιμησαν απο νωρις και συμφωνα με τα λεγομενα σου θα ειχα ή θα επρεπε να ειχα καλυτερη τιμη) γιατι με ριχνεις;;;;

Με τη λογικη σου, δεν μου κανεις μειωση και χανεις ΚΑΙ εμενα ΚΑΙ αλλους μελλοντικους πελατες τους οποιους θ' αποτρεψω να ερθουν σ' εσενα.

Αλλα αυτο το μυαλο κουβαλανε και μετα τους φταινε οι σταχτες της Ισλανδιας και το ΠΑΜΕ.......

Πάμε ξανά αν ανέβαινε η τιμή τι θα έκανες;
3η και τελευταία,

supermario
20-05-10, 21:27
Πάμε ξανά αν ανέβαινε η τιμή τι θα έκανες;
3η και τελευταία,

Θα τον ρωτουσα γιατι ανεβηκε και αν δεν ειχε καποιο αλλο δωματιο (μικροτερο ή με αλλη θεα) στην ιδια τιμη, θα το ακυρωνα.

Σου ελυσα την απορια;;

Εσυ μπορεις να μου απαντησεις γιατι εμενα (και τον οποιονδηποτε) που κλεινω νωριτερα (αρα με ΚΑΙ συμφωνα με τα λεγομενα σου θα ειχα καλυτερη τιμη), με χρεωνει περισσοτερο ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΥΧΕΙ να το δω εγω οτι η τιμη επεσε;;;;

Δεν μετρησα ποσες φορες σε ρωτησα.....

Rebel Scum
20-05-10, 21:31
Η τιμη γνωριζεις γιατι χαμηλωσε;;;; Γιατι δεν ειχε κινηση.
Και αφου τη μειωνεις, ξαναρωταω. Εμενα (και οσους σε προτιμησαν απο νωρις και συμφωνα με τα λεγομενα σου θα ειχα ή θα επρεπε να ειχα καλυτερη τιμη) γιατι με ριχνεις;;;;

Με τη λογικη σου, δεν μου κανεις μειωση και χανεις ΚΑΙ εμενα ΚΑΙ αλλους μελλοντικους πελατες τους οποιους θ' αποτρεψω να ερθουν σ' εσενα.

Αλλα αυτο το μυαλο κουβαλανε και μετα τους φταινε οι σταχτες της Ισλανδιας και το ΠΑΜΕ.......

Οι προσφορές τις τελευταίας στιγμής είναι κλασσική περίπτωση ρίσκου. Βασίζονται γενικά στην προσφορά και ζήτηση. Αν το αφήσεις τελευταία στιγμή και είσαι τυχερός (πας πχ σε ένα νησί και ψάξεις εκεί) και υπάρχει χαμηλή ζήτηση τότε κερδίζεις, αν αντίθετα πας και είναι σχεδόν γεμάτα τότε θα πληρώσεις παραπάνω.

Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει για μια επιχείρηση να έχει προϋπολογίσει πωλήσεις ή κρατήσεις (και άρα έσοδα) δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Αν τώρα η εκάστοτε επιχείρηση διαφημίζει "κλείσε τώρα και παίρνεις την καλύτερη τιμή" και μετά βγάλει άλλη καλύτερη προσφορά υπάρχει θέμα ηθικής τάξης και εκεί ο καταναλωτής πρέπει να ασκήσει τα δικαιώματα του.

Τέλος στο θέμα των αεροπορικών εισιτηρίων πάμε σε άλλες πρακτικές. Η τιμολόγηση από τις εταιρείες είναι ένας περίεργος αλγόριθμος που δεν έχει πάντα σαν στόχο την πληρότητα του αεροπλάνου ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.