PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη ηλεκτρική κιθάρα!



Omega9
21-05-10, 13:36
Θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα και να είναι οικονομική. Έχω βρει δύο μοντέλα, ένα Granite στα 100ευρώ και ένα Cort στα 115. Δεν έχω όμως ιδέα για τις εταιρείες αυτές, τη φήμη τους, κτλπ ή έστω ψάχνω κανένα review να διαβάσω. Έχει κανείς γνώστης τίποτα να μου προτείνει για το ποια να διαλέξω;

SyMpToM
21-05-10, 13:40
Σε αυτά τα λεφτά η Cort X-1 (http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=2328) είναι αρκετά ικανοποιητική (για τα λεφτά της πάντα). Για την granite δεν έχω εμπειρία.

Omega9
21-05-10, 14:14
Σε αυτά τα λεφτά η Cort X-1 (http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=2328) είναι αρκετά ικανοποιητική (για τα λεφτά της πάντα). Για την granite δεν έχω εμπειρία.



Ναι ωραία φαίνεται, αλλά δεν είναι σε 'αυτά τα λεφτά', είναι σε περισσότερα, 135, και μαζί με θήκη και βάση θα πάω στα 150.

Εγώ αναφερόμουν σε αυτήν την GRANITE NG-211B http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=243&Product=101493

και σε αυτήν την CORT G-110 BK http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=2323


Και υπάρχει και η φθηνότερη στην αγορά με 88 ευρώ...
http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=2327

Βασικά τι διαφορές μπορεί να υπάρχουν μεταξύ της Cort των 115 και των 135; Βασικές διαφορές; Οι δύο που συζητάω έχουνε από ότι βλέπω τρέμολο και οι δύο ενώ αυτή που προτείνεις όχι. Πιστεύεις ότι θα μου χρησιμεύσει για πρώτη κιθάρα ή είναι δύσκολο στη χρήση;

Η Cort τι εταιρεία είναι, από που; Και τα προϊόντα της φτιάχνονται στην Κίνα όπως τα περισσότερα στην εποχή μας;

Αν θες ρίξε μια ματιά στη σελίδα αυτή και πες μου αν έχεις να προτείνεις-σχολιάσεις τίποτα άλλο για τα μοντέλα: http://www.skroutz.gr/c/454/Ilektrikes-Kithares.html?o=%C7%EB%E5%EA%F4%F1%E9%EA%DD%F2+%CA%E9%E8%DC%F1%E5%F2

SyMpToM
21-05-10, 14:39
Η εργοστασιακή γραμμή μεταξύ των 2 Cort είναι η ίδια,απλά με την X-1 έχω παίξει και είχε αρκετά ευχάριστη αίσθηση και στιβαρή κατασκευή. Πιθανότατα εφόσον είναι η ίδια γραμμή, και η g-110 θα είναι κάτι παρόμοιο. Η βασική τους διαφορά εκτός από τα ψιλολόγια ( η x-1 έχει τρέμολο, απλά δεν φαινεται στην φωτο) είναι οτι η x-1 έχει 2 διπλούς (παραδόξως αρκετά καλής ποιότητας) μαγνήτες ενώ η g-110 έχει 1 διπλό και 2 μονούς τους όποίους δεν τους έχω ακούσει για να εκφέρω άποψη.

Πρώτα πρώτα βέβαια για την αγορά της κιθάρας σου πρέπει να καθορίσεις το στυλ στο οποίο θες να εμβαθύνεις. Μόνο απο προσωπική εμπειρία μπορώ να σου μιλήσω για τις κιθάρες, καθώς δεν είμαι σε καμια περίπτωση expert, και την Cort την ειχα στα χέρια μου κανα μήνα (όσο η BC Rich μου ήταν για service). Το 2007 που την είχα λοιπόν (made in malaysia έγραφε πάνω), στα metal που την δοκίμασα, τα πήγαινε αρκετά καλά σε overdrive/distortion και απλά ικανοποιητικά σε καθαρό ήχο.

Η εταιρία Cort σίγουρα δεν είναι το όνομα στις κιθάρες καθώς παράγει πιο low-end μοντέλα, αλλά για τα λεφτά της πιστεύω είναι πιο τίμια από τις αντίστοιχες aria ή yamaha. South Korea εδρεύει από όσο είδα.

Για την χρήση του tremolo, είναι ανάλογα το τι θες να παίξεις και πάλι. Το τρέμολο της cort είχε λίγο πρόβλημα στο ότι ξεκούρδιζε ελάχιστα τις χορδές (και γενικότερα το καλό τρέμολο κοστίζει) και ήταν το μονο μου σοβαρό παράπονο από την κιθάρα. Βέβαια το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τις ακούσεις από κοντά και να τις πιάσεις για να δεις πως είναι στο χέρι σου. Ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ με πιο εξειδικευμένες γνώσεις περι οργάνων σε βοηθήσει περισσότερο, εγώ ότι έγραψα το έγραψα απο απλή εμπειρία κ μόνο;)

Πάντως ο φίλος μου με την cort 4 χρόνια δεν είχε κανένα παράπονο αν και τώρα την έχει παροπλίσει για μια Les Pauls..(λογικό):p

TTB
21-05-10, 14:39
Οποιαδήποτε κιθάρα κάτω από το χιλιάρικο νομοτελειακά θα είναι κουπί, πάρε όποια να ΄ναι, λιώστην στο παίξιμο και αν στο μεταξύ δεν τα παρατήσεις προχώρα παρακάτω. Και πιο έμπειρος θα είσαι στο τι σου κάνει και καλύτερο αυτί θα έχεις για να κάνεις την επιλογή σου. Εγώ ξεκίνησα πριν 25 χρόνια με μια Epiphone που αδυνατούσε να μείνει κουρντισμένη για πάνω από 2 ώρες και παρόλα αυτά μου φαινόταν το υπέρτατο εργαλείο. Μετά από 2-3 άλλα κουπιά πήρα την πρώτη Ibanez και άλλαξε ο κόσμος μου. Το σημαντικό είναι να την νιώθεις καλά στα χέρια και το σώμα σου, σε αυτό δε μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος ούτε μπορείς να την βρεις από το internet, πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δοκιμάζεις.

apok
21-05-10, 14:42
Οποιαδήποτε κιθάρα κάτω από το χιλιάρικο νομοτελειακά θα είναι κουπί, πάρε όποια να ΄ναι, λιώστην στο παίξιμο και αν στο μεταξύ δεν τα παρατήσεις προχώρα παρακάτω. Και πιο έμπειρος θα είσαι στο τι σου κάνει και καλύτερο αυτί θα έχεις για να κάνεις την επιλογή σου. Εγώ ξεκίνησα πριν 25 χρόνια με μια Epiphone που αδυνατούσε να μείνει κουρντισμένη για πάνω από 2 ώρες και παρόλα αυτά μου φαινόταν το υπέρτατο εργαλείο. Μετά από 2-3 άλλα κουπιά πήρα την πρώτη Ibanez και άλλαξε ο κόσμος μου. Το σημαντικό είναι να την νιώθεις καλά στα χέρια και το σώμα σου, σε αυτό δε μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος ούτε μπορείς να την βρεις από το internet, πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δοκιμάζεις.

Ταδε έφη !!! :p

TTB
21-05-10, 14:52
Ταδε έφη !!! :p
Μας την πέσανε οι drummer :p

apok
21-05-10, 14:54
Μας την πέσανε οι drummer :p

οι ποιοι;;; :lol:

manicx
21-05-10, 15:06
Αυτό που λέει ο TTB είναι ολόσωστο αλλά, διαφωνώ ότι κάτω από 1000άρικο είναι κουπί. Υπάρχουν αμέτρητες αξιόλογες κιθάρες ποι στοιχίζουν 700, 800, 900 ευρώ. Την κιθάρα για να την διαλέξεις πρέπει να σου κλείσει το μάτι και για να γίνει αυτό, πρέπει να την χαϊδέψεις, τα την παίξεις, να ρυθμίσεις όλους τους διακόπτες. Βασικά, εσύ διαλέγεις την κιθάρα και η κιθάρα εσένα.

Yonah
21-05-10, 15:10
Μήν σε νοιάζει για φήμες και για ξύλα. Κανε μια γύρα στα κιθαρομάγαζα και πάρε όποια κάνει στο χερι σου και σου αρέσει οπτικά, ασχέτως μάρκας. Άλλωστε η πρώτη σου ειναι, ειναι σημαντικό να σου αρέσει και να σε βολεύει απο το να είναι "μάρκας".

ΥΓ. Μήν τα ισοπεδώνουμε και όλα, οτι κάτω απο 1k κουπί, θα πέσει φωτιά να μας κάψει :p
Οι γιαπωνέζες και οι μεξικάνες fender ή οι κορεάτισες LTD και Ibanez μόνο κουπιά δέν είναι...

TTB
21-05-10, 15:18
Πιθανότατα έχετε δίκιο, έχω καιρό να κοιτάξω τις τιμές στην αγορά και έκανα υπόθεση από την τελευταία RG που πήρα (240 χιλιάρικα το '94 + 90 οι SD μαγνήτες = ~1000 ευρώ) και δεν είναι και η απόλυτη κιθάρα, οι JEM είχαν τα διπλά. Άνω όριο δεν υπάρχει, φίλος έφτιαξε παραγγελία PRS και του πήγε 7Κ, βέβαια ντρέπεσαι να την κοιτάξεις. Μετά την λαϊκή κατακραυγή αναιρώ το όριο του 1Κ για τη γραμμή που χωρίζει τις κιθάρες από τα κουπιά :p

Omega9
21-05-10, 15:40
Η εργοστασιακή γραμμή μεταξύ των 2 Cort είναι η ίδια,απλά με την X-1 έχω παίξει και είχε αρκετά ευχάριστη αίσθηση και στιβαρή κατασκευή. Πιθανότατα εφόσον είναι η ίδια γραμμή, και η g-110 θα είναι κάτι παρόμοιο. Η βασική τους διαφορά εκτός από τα ψιλολόγια ( η x-1 έχει τρέμολο, απλά δεν φαινεται στην φωτο) είναι οτι η x-1 έχει 2 διπλούς (παραδόξως αρκετά καλής ποιότητας) μαγνήτες ενώ η g-110 έχει 1 διπλό και 2 μονούς τους όποίους δεν τους έχω ακούσει για να εκφέρω άποψη.




Μάλιστα.. δε μου λες, τα τρέμολα είναι αφαιρούμενα; Δηλαδή μπορείς να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις αν θέλεις; Οι μαγνήτες που λες που βρίσκονται και τι ρόλο παίζουν ακριβώς; Η δόνηση των χορδών δεν είναι που παράγει τους ήχους;



Πρώτα πρώτα βέβαια για την αγορά της κιθάρας σου πρέπει να καθορίσεις το στυλ στο οποίο θες να εμβαθύνεις. Μόνο απο προσωπική εμπειρία μπορώ να σου μιλήσω για τις κιθάρες, καθώς δεν είμαι σε καμια περίπτωση expert, και την Cort την ειχα στα χέρια μου κανα μήνα (όσο η BC Rich μου ήταν για service). Το 2007 που την είχα λοιπόν (made in malaysia έγραφε πάνω), στα metal που την δοκίμασα, τα πήγαινε αρκετά καλά σε overdrive/distortion και απλά ικανοποιητικά σε καθαρό ήχο.


Αυτό είναι εύκολο, το στυλ μου θα είναι αναμφισβήτητα death metal και ίσως πειραματιστώ και με black, δηλαδή βασικά θέλω να φτιάχνω θανατερά και "βαριά" riff :oneup:. To τρέμολο ίσως το χρειάζομαι για κάποιο σόλο. Δηλαδή φαντάζομαι ότι το distortion είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως και βασικά ήθελα να σε ρωτήσω επίσης, εάν χρειάζομαι και κάποιου είδους πετάλι για να έχω το output αυτό που επιθυμώ.



Η εταιρία Cort σίγουρα δεν είναι το όνομα στις κιθάρες καθώς παράγει πιο low-end μοντέλα, αλλά για τα λεφτά της πιστεύω είναι πιο τίμια από τις αντίστοιχες aria ή yamaha. South Korea εδρεύει από όσο είδα.

Νομίζω πως μου κάνει.






Οποιαδήποτε κιθάρα κάτω από το χιλιάρικο νομοτελειακά θα είναι κουπί, πάρε όποια να ΄ναι, λιώστην στο παίξιμο και αν στο μεταξύ δεν τα παρατήσεις προχώρα παρακάτω. Και πιο έμπειρος θα είσαι στο τι σου κάνει και καλύτερο αυτί θα έχεις για να κάνεις την επιλογή σου. Εγώ ξεκίνησα πριν 25 χρόνια με μια Epiphone που αδυνατούσε να μείνει κουρντισμένη για πάνω από 2 ώρες και παρόλα αυτά μου φαινόταν το υπέρτατο εργαλείο. Μετά από 2-3 άλλα κουπιά πήρα την πρώτη Ibanez και άλλαξε ο κόσμος μου. Το σημαντικό είναι να την νιώθεις καλά στα χέρια και το σώμα σου, σε αυτό δε μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος ούτε μπορείς να την βρεις από το internet, πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δοκιμάζεις.


Δεν υπάρχει πρόβλημα αν ξεκουρδίζεται εύκολα, διότι έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω να την κουρδίζω :) . Το να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά δεν είναι στις προθέσεις μου τη στιγμή αυτή, προσπαθώ να κρίνω από τις φωτογραφίες και θα την πάρω μέσω ίντερνετ. Μην ξεχνάς ότι δεν ξέρω χριστό από κιθάρες. Όλες ωραίες μου φαίνονται.




Αυτό που λέει ο TTB είναι ολόσωστο αλλά, διαφωνώ ότι κάτω από 1000άρικο είναι κουπί. Υπάρχουν αμέτρητες αξιόλογες κιθάρες ποι στοιχίζουν 700, 800, 900 ευρώ.


Δεν κατάλαβα, ποιο είναι το πρόβλημα με τα κουπιά; :rofl:




Την κιθάρα για να την διαλέξεις πρέπει να σου κλείσει το μάτι και για να γίνει αυτό, πρέπει να την χαϊδέψεις, τα την παίξεις, να ρυθμίσεις όλους τους διακόπτες. Βασικά, εσύ διαλέγεις την κιθάρα και η κιθάρα εσένα.

Ωραία τα λες, αναμφισβήτητα, αλλά δεν είμαι για τέτοια την εποχή αυτή, με έχει χτυπήσει η κρίση βλέπεις και δεν έχω την πολυτέλεια να "χαϊδέψω" καμία κιθάρα, εάν πρόκειται αυτή να με "πηδήξει" οικονομικά :rofl: . Οπότε δε διαλέγω εγώ, διαλέγει το πορτοφόλι μου, αναγκαστικά.



Μήν σε νοιάζει για φήμες και για ξύλα. Κανε μια γύρα στα κιθαρομάγαζα και πάρε όποια κάνει στο χερι σου και σου αρέσει οπτικά, ασχέτως μάρκας. Άλλωστε η πρώτη σου ειναι, ειναι σημαντικό να σου αρέσει και να σε βολεύει απο το να είναι "μάρκας".



Πραγματικά δε με νοιάζει καθόλου. Από το ίντερνετ θα τη διαλέξω κι ότι λάχει.



Πιθανότατα έχετε δίκιο, έχω καιρό να κοιτάξω τις τιμές στην αγορά και έκανα υπόθεση από την τελευταία RG που πήρα (240 χιλιάρικα το '94 + 90 οι SD μαγνήτες = ~1000 ευρώ) και δεν είναι και η απόλυτη κιθάρα, οι JEM είχαν τα διπλά. Άνω όριο δεν υπάρχει, φίλος έφτιαξε παραγγελία PRS και του πήγε 7Κ, βέβαια ντρέπεσαι να την κοιτάξεις. Μετά την λαϊκή κατακραυγή αναιρώ το όριο του 1Κ για τη γραμμή που χωρίζει τις κιθάρες από τα κουπιά :p

Αν από τα 1000 και κάτω είναι κουπιά, από τα 150 και κάτω που είναι το target group μου πως θα τις χαρακτήριζες; Μαδέρια; χεχεχε

Yonah
21-05-10, 15:59
Πιθανότατα έχετε δίκιο, έχω καιρό να κοιτάξω τις τιμές στην αγορά και έκανα υπόθεση από την τελευταία RG που πήρα (240 χιλιάρικα το '94 + 90 οι SD μαγνήτες = ~1000 ευρώ) και δεν είναι και η απόλυτη κιθάρα, οι JEM είχαν τα διπλά. Άνω όριο δεν υπάρχει, φίλος έφτιαξε παραγγελία PRS και του πήγε 7Κ, βέβαια ντρέπεσαι να την κοιτάξεις. Μετά την λαϊκή κατακραυγή αναιρώ το όριο του 1Κ για τη γραμμή που χωρίζει τις κιθάρες από τα κουπιά :p

Στις signature κιθάρες πληρώνεις και τον κιθαρίστα, γιαυτό είναι και πανάκριβες (κορυφαίες στο είδος τους, αλλα πανάκριβες).
Για τις custom λύσεις, όρεξη λεφτά και χρόνο να έχεις :p

Φίλε Omega9, εάν δέν δοκιμάσεις το κιθαρόνι που θα παραγγείλεις και πάς στα τυφλά 50-50 οι πιθανότητες να σου κάτσει. Και άν δέν σου κάτσει θα την παρατήσεις την επόμενη βδομάδα...
Όσο για τρέμολο, σε τέτοια κατηγορία τιμής θα πήγαινα για σταθερή γέφυρα (hardtail). Δέν θα ξεκουρδίζει εύκολα και δέν θα σου σπαει τα νεύρα στο κούρδισμα.

manicx
21-05-10, 17:03
Γενικά, φθηνή κιθάρα μπορεί να βρει κανείς και υπό δοκιμή. Δεν είναι απαραίτητο να την δει και να την παραγγείλει. Μία βόλτα στο κέντρο είναι η σωστότερη λύση.

opeth
21-05-10, 18:55
Προσωπικη μου αποψη, καλυτερα μαζεψε λιγα λεφτα ακομα-μιας και μιλαμε για 1η κιθαρα- να παρεις κατι πιο αξιολογο που θα σου μεινει για χρονια.

Δικη μου προταση αυτη : http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg270b_bkn.htm
και με δωρακια http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg270bbkn_bundle.htm :p


Η βολτα στο κεντρο ειναι το καλυτερο βεβαια, να δεις ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι. Θα δεις ακομα και χωρις εμπειρια οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα και αυτο θα επηρεασει και το παιξιμο σου. Αφου θα δωσεις λεφτα, γιατι να μην ξερεις λιγο καλυτερα τι παιρνεις;

TTB
22-05-10, 10:35
Μιας και ανέφερες και το είδος που θες να ασχοληθείς "το στυλ μου θα είναι αναμφισβήτητα death metal και ίσως πειραματιστώ και με black, δηλαδή βασικά θέλω να φτιάχνω θανατερά και "βαριά" riff" θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε πιο ογκώδεις κιθάρες π.χ. στο στυλ της explorer http://www.thomann.de/gr/epiphone_explorer_gt.htm αν και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να πάρεις κάτι τέτοιο χωρίς να το δοκιμάσεις, προσωπικά δε μπορούσα να παίξω καν με τέτοιες κιθάρες (το action (http://guitar.about.com/library/glossary/bldef_action.htm) είναι στο θεό ενώ για να την κουβαλάς 2 ώρες σε live πρέπει να είσαι ο Κόναν).

Το θετικό είναι ότι η μάζα του οργάνου, εκτός από φυσικό sustain, με ένα βαρύ σετ χορδών (10 ή ακόμα και 11) και ένα D tuning (DGCFAD) (http://en.wikipedia.org/wiki/D_tuning) ή drop D (http://en.wikipedia.org/wiki/Drop_D_tuning) βγάζει ένα κτηνώδη ήχο. Βέβαια πολλά εξαρτώνται από τον ενισχυτή, για τέτοιες δουλίτσες έχω ένα Peavey bandit 112 80W (http://www.zzounds.com/item--PEVTTBANDIT) που έχει το πιο κολασμένο gain που μπορείς να φανταστείς :whistle:

Η ποιότητα του οργάνου, πέραν του playability, παίζει περισσότερο ρόλο στα καθαρά και στα lead κομμάτια. Για ρυθμικά σε black/death ότι και να πάρεις μια χαρά είσαι, όσο πιο βρωμύλος είναι ο πίσω μαγνήτης τόσο το καλύτερο :lol:

Valhalla
22-05-10, 16:11
Οποιαδήποτε κιθάρα κάτω από το χιλιάρικο νομοτελειακά θα είναι κουπί.

:oneup:

Συμφωνώ απόλυτα...μην πώ ότι θα πήγαινα και λίγο παραπάνω...τώρα ειδικά με τη πτώση του Ευρώ και το ΦΠΑ. Κακώς αναίρεσες αυτό που είπες.

Τώρα για Black/Death κοίτα να είναι απο βαρύ ξύλο για να έχεις όγκο...και καλύτερα καθόλου τρέμολο. Ξεκίνα με 10'αρες χορδές να δυναμώσουν τα χέρια σου και πάς στις πιό βαρίες. Δεν έχει νόημα αν δεν χρειάζεσαι πραγματικά το τρέμολο (δηλαδή αν παίζεις Vai, Satriani). Και μη σε δω με κανα Fender ενισχυτη για Black Metal...

........Auto merged post: Valhalla πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήν τα ισοπεδώνουμε και όλα, οτι κάτω απο 1k κουπί, θα πέσει φωτιά να μας κάψει :p
Οι γιαπωνέζες και οι μεξικάνες fender ή οι κορεάτισες LTD και Ibanez μόνο κουπιά δέν είναι...

Ουυυυ 666...μεξικάνιες Fender???? LTD??? H φτηνιάρικη σειρά της ESP δηλαδή. Ακόμαι και οι φθηνιάρες Ibanez είναι τρελά κουπιά. Πάνω απο 1000 euro ξεκινάνε τα αξιόλογα μοντέλα της Ibanez..Π.χ η JS 1000

Neskio
23-05-10, 02:25
Συγγνωμη αλλα απο αυτα που λετε, υποθετω οτι μαλλον εχετε καιρο να παιξετε με SQUIER (ναι, squier) των 150 ευρω. Προσφατης παραγωγης.:rolleyes:
Και οσον αφορα το playability παντα μπορεις να πας την κιθαρα σε ενα καλο μαστορα να σου την σεταρει και να την κανει κανονι :rolleyes:

Valhalla
23-05-10, 04:02
Φαντάσου πολύ απλά ότι ένας μαγνήτης σοβαρής ποιότητας (SD, Dimarzio, EMG, Gibson) κοστίζει τουλάχιστον 120€ (ίσως και περισσότερο μιας και έχω χρόνια να βάλω καινούργιους)...Ένα floyd rose original έχει κανα 200άρι και το Edge pro της Ibanez έχει 300+...φαντάσου τί κουπί παίρνεις με 150€ που κοστίζει λιγότερο απο κάποια εξαρτήματα.

Anyway...αν θες να μάθεις κιθαρίτσα και κάποια στιγμή να πάρεις κάτι σοβαρό καλή είναι και η φτηνιάρα.

Τώρα αν θες θανατηφόρα Death riffs ξεχνα το Playability. Χορδες γομάρια, drop tuning, και το ύψος των χορδών στο θεό...και φυσικα δεν θα μπορείς να παίξεις Malmsteen :p

TTB
23-05-10, 11:11
Συγγνωμη αλλα απο αυτα που λετε, υποθετω οτι μαλλον εχετε καιρο να παιξετε με SQUIER (ναι, squier) των 150 ευρω. Προσφατης παραγωγης.:rolleyes:
Και οσον αφορα το playability παντα μπορεις να πας την κιθαρα σε ενα καλο μαστορα να σου την σεταρει και να την κανει κανονι :rolleyes:
Ώπα αδερφέ γιατί πας στο άλλο άκρο. Δηλαδή ο καλός μάστορας θα πάρει το πραπρα των 150 και θα κάνει τη χορδή να περνάει 0.5mm πάνω από το 24ο τάστο χωρίς να τρίζει το σύμπαν ή θα την κάνει να μη χάνει ούτε microtone μετά από dive & reverse μιας οκτάβας; Ακόμα και αν έχεις έφεση στη βρωμιά του bridge και τον τζιτζικοmosquito τόνο του neck των φτηνών εργοστασιακών μαγνητών δεν μπορεί να μη σου τρέχουν τα σάλια αν ακούσεις ένα Tone Zone. Η κιθάρα είναι ακριβή γκόμενα, κάνεις δουλειά και με φτηνές αλλά δεν είναι χαζοί όσοι έχουν καταθέσει αρκετά μηνιάτικα για την τρέλα τους

Omega9
23-05-10, 11:49
Ρε παίδες.... οκ, να στε καλά για τη "βοήθεια"...

αν κοιτούσα τις κιθάρες ως μονόφθαλμος πριν, μετά που άνοιξα το θέμα τις κοιτάω πλέον σαν τυφλός..

είπα να μάθω δυο πράγματα πριν την πάρω, αλλά οι περισσότεροι γράφετε το μακρύ σας και το κοντό σας, ο ένας για κουπιά και βάρκες και μαγνήτες, ο άλλος για ibanez, les paul και από χιλιάρικα και πάνω, κλοιπές ιστορίες.. πλάκα μου κάνετε;

είπα, 100 ευρώ δίνω και την θέλω για να ριφφάρω την κιθάρα, όχι για να γίνω ο Έλληνας Satriani... οπότε τι μου τσαμπουνάτε εδώ για χιλιάρικα και τεχνικές λεπτομέρειες, αφού είπαμε ότι δεν ξέρω τίποτα και με έχει χτυπήσει η οικονομική κρίση, με τον "πόνο" μου παίζετε;

Σε δυο πραγματάκια που ρώτησα δε φιλοτιμήθηκε να απαντήσει ένας από τους σούπερ βιρτουόζους κιθαρίστες με τις τεράστιες γνώσεις και τις πανάκριβες κιθάρες.. αν το λεγόμενο τρέμολο είναι αφαιρούμενο και εάν η παραμόρφωση σε μια ηλεκτρική κιθάρα χρειάζεται για να δημιουργηθεί κάποιο εξτρά πετάλι, πριν να συνδεθεί σε ενισχυτή.

τέσπα, να στε καλά
άντε γεια

TTB
23-05-10, 12:39
Χαλάρωσε, για την τρέλα μας συζητάμε, όταν ανοίγει κάποιος ένα θέμα δεν είναι απαραίτητο να μένει σαν Q&A. Για τα άλλα:


αν το λεγόμενο τρέμολο είναι αφαιρούμενο

Το τρέμολο είναι η γέφυρα που προφανώς δεν είναι αφαιρούμενη, αφαιρούμενο είναι το μπράτσο (arm). Στο πίσω μέρος της κιθάρας η γέφυρα στηρίζεται από ελατήρια οπότε με την τάση των χορδών ισορροπεί. Υπάρχουν διάφοροι τύποι τρέμολο που ο καθένας έχει δικό του μηχανισμό. Κάμποσες φώτο που λογικά θα σε καλύψουν http://www.jemsite.com/jem/trems.htm , αν όχι για να το καταλάβεις πρέπει να το δεις από κοντά


εάν η παραμόρφωση σε μια ηλεκτρική κιθάρα χρειάζεται για να δημιουργηθεί κάποιο εξτρά πετάλι, πριν να συνδεθεί σε ενισχυτή.

Εξαρτάται από τον τόνο που θέλεις, οι ενισχυτές για metal έχουν gain (παραμόρφωση), κάποιοι έχουν πολύ καλό όπως ο bandit που ανέφερα παραπάνω. Με δεδομένο ότι οι μαγνήτες σου θα είναι της πλάκας ίσως χρειαστεί να τσιμπίσεις λίγο το σήμα με κάποιο overdrive πετάλι πριν το οδηγήσεις στον ενισχυτή. Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το gain του ενισχυτή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά εφέ

Valhalla
23-05-10, 14:31
Απαντήσαμε αλλά μάλλον δεν τα διάβασες καλά. Για να βγάλεις την παραμόρφωση που θες πρέπει να έχεις τα εξής:

1) Κιθάρα με συμπαγές ξύλο, π.χ Mahogany και να είναι ογκώδης. Δες λίγο τους αγαπημένους σου Death κιθαρίστες με τί κιθάρες γομάρια παίζουν.
2) Όσο το δυνατόν πιό "χοντρές" χορδές, και να είναι ψηλά στη ταστιέρα.
3) Καλό είναι να έχεις σταθερή γέφυρα.
4) Hi gain μαγνήτες...η τουλάχιστον τον Bridge Μαγνήτη που θα χρησιμοποιείς 90%. Αν βάλεις EMG που είναι Active (έχουν ενσωματομένο προενισχυτή) πρέπει να αλλάξεις και τους δύο (~250€).
5) ΚΑΛΟ ενισχυτή. Δηλαδή να βγάζει και High Gain και να έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1x12" ηχείο. Όσο περισσότερα 12" ηχεία έχει θα έχεις ακόμα καλύτερο όγκο.

6) Ένα καλό πετάλι να το χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με το Gain του ενισχυτή (εκεί θέλει δοκιμές γιατί είναι θέμα προτίμησης αλλά "Standard" πετάλια είναι το Super Overdrive της Boss το οποίο χρησιμοποιεί ο Zakkwylde και το "Distortion" που χρησιμοποιούν solistes.

Εγώ για ενισχυτή θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Spider IV της Line 6 που έχει 1x12 και είναι καμια 70w. Έχει εξαιρετικό ήχο για τη δουλειά που θες και ΔΕΝ θα χρειαστείς έξτρα πετάλι.

Οπότε η παραμόρφωση βασίζεται σε πολλές παραμέτρους. Δεν μπορείς να πείς, έλα μωρέ πάρε την "starfire" που κοστίζει 100€ και έναν fender ενισχυτή...βάλε και ένα Metal Zone και θα παίζω Death. Ότι και να κάνεις με τέτοια κιθάρα η παραμόρφωσή σου θα ακούγεται σαν το λεγόμενο "τζιτζίκι" αλλά θα έχεις και ΠΟΛΛΗ φασαρία λόγω της κακής ποιότητας των μαγνητών.

Συμπέρασμα: Στα λεφτά που θες πάρε μια Epiphone Les Paul (με 130€)...που είναι ογκώδης με σταθερή γέφυρα και θα σε βοηθήσει σε ένα βαθμό να βγάλεις τον ήχο που θές. Γενικότερα λόγω κατασκευής οι Les Paul είναι ΙΔΑΝΙΚΕΣ για τέτοιους ήχους.

megahead13
24-05-10, 01:58
Πιθανότατα έχετε δίκιο, έχω καιρό να κοιτάξω τις τιμές στην αγορά και έκανα υπόθεση από την τελευταία RG που πήρα (240 χιλιάρικα το '94 + 90 οι SD μαγνήτες = ~1000 ευρώ) και δεν είναι και η απόλυτη κιθάρα, οι JEM είχαν τα διπλά. Άνω όριο δεν υπάρχει, φίλος έφτιαξε παραγγελία PRS και του πήγε 7Κ, βέβαια ντρέπεσαι να την κοιτάξεις. Μετά την λαϊκή κατακραυγή αναιρώ το όριο του 1Κ για τη γραμμή που χωρίζει τις κιθάρες από τα κουπιά :p
Ποια RG έχεις; Εγώ έχω την 550 limited edition (http://www.brysk.se/ibz/rg550_3.JPG) του '98. Η Jackson Kelly όμως είναι η τρέλα μου!!

72815

:worthy: :worthy: :worthy:
Πάντως κι εγώ θα πρότεινα κάτι καλύτερο από το όριο των ~100€ που έχεις θέσει. Όχι κουπιά, σα μαδεροσανίδες που τους κοτσάρανε μαγνήτες και χορδές είναι. Εντελώς χάλια αίσθηση! :down:

TTB
24-05-10, 09:43
Ποια RG έχεις; Εγώ έχω την 550 limited edition (http://www.brysk.se/ibz/rg550_3.JPG) του '98.



RG550DX Purple του '92
72820

apok
26-05-10, 13:30
RG550DX Purple του '92
72820

Ταιριάζει με τις γοβες σου !!!

Neskio
27-05-10, 18:29
Ώπα αδερφέ γιατί πας στο άλλο άκρο. Δηλαδή ο καλός μάστορας θα πάρει το πραπρα των 150 και θα κάνει τη χορδή να περνάει 0.5mm πάνω από το 24ο τάστο χωρίς να τρίζει το σύμπαν ή θα την κάνει να μη χάνει ούτε microtone μετά από dive & reverse μιας οκτάβας; Ακόμα και αν έχεις έφεση στη βρωμιά του bridge και τον τζιτζικοmosquito τόνο του neck των φτηνών εργοστασιακών μαγνητών δεν μπορεί να μη σου τρέχουν τα σάλια αν ακούσεις ένα Tone Zone. Η κιθάρα είναι ακριβή γκόμενα, κάνεις δουλειά και με φτηνές αλλά δεν είναι χαζοί όσοι έχουν καταθέσει αρκετά μηνιάτικα για την τρέλα τους

Εφοσον φυσικα το μπρατσο δεν ειναι στρεβλωμενο ή εχει αλλα κατασκευαστικα προβληματα, τοτε γιατι να μην μπορει ο μαστορας με ενα πληρες fret dress να κατεβασει το action σε φυσιολογικα ορια? Για τις καφριλες με το τρεμολο δεν μπορω να εγγυηθω κατι, ουτως η αλλως το τυπου στρατ -φανταζομαι- 6/2βιδο τρεμολο που εχουν οι starter/φτηνες κιθαρες , ή ακομα χειροτερα τα floyd wannabe, δεν ενδεικνυονται για τετοια χρηση. Εκει ναι, θες ποιοτικη κατασκευη, πας σε original floyd και φυσικα ξεφευγεις τρελα σε κοστος. Αλλα για νορμαλ τρεμολιες ενα καλο nut - εννοειται ΚΑΛΑ κομμενο- απο γραφιτη/ελεφαντοδοντο θα σου κανει δουλεια.
Σχετικα με τους μαγνητες, δεν πιστευω οτι ενας αρχαριος να μπορει να ξεχωρισει tonezone απο στοκ μαγνητη;) Ειδικα μεσα απο κακο εως μετριο ενισχυτη.

Τεσπα, my point is, οτι οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ, φτηνες κιθαρες (επωνυμες και οχι απο lidl), ειναι αξιοπρεπεστατες για εναν αρχαριο, μπορουν να γινουν ακομα πιο αξιοπρεπεις με ενα πληρες και καλο setup, και οτι αυτα με κιθαρες ανω των 1000 ευρω ειναι κουβεντα για οσους εχουν λιωσει και εχουν προχωρησει καποια επιπεδα παραπερα, και οχι για αρχαριο που μολις ξεκινα.

Καλα παιξιματα ευχομαι στον φιλο, οτι και να διαλεξει;)

barabakos
27-05-10, 19:48
Φυσικά η τιμή της κιθάρας παίζει το ρόλο της. Αλλά:
Πιστεύω ότι με 300-400 ευρώ θα πάρεις ένα αξιοπρεπές όργανο το οποίο δε θα σου σπάει τα νεύρα με ξεκουρδίσματα, δε θα χρειάζεται να είσαι bodybuilder για να παίξεις και θα έχει καλό ήχο.
Το βασικότερο σε οποιοδήποτε όργανο είναι να σου ταιριάζει. Στον ήχο, στο σχήμα, στην εμφάνιση, σε όλα. Αν δεν πας σε κάποιο μαγαζί να παίξεις με πολλές κιθάρες, μην πάρεις τίποτα. Μουσικό όργανο από το internet μόνο δε γίνεται. Δες, παίξει και αφού επιλέξεις πήγαινε στον Thommann να το πάρεις φθηνότερα :p

Εγώ πορεύομαι με μία Epiphone (στυλ Les Paul) για 20 χρόνια τώρα. Δε με έχει απογοητεύσει ποτέ σε αμέτρητα live

dvm
28-05-10, 14:55
Παιδιά κανένα καλό μάστορα στην Αθήνα έχετε να προτείνετε; Κατά προτίμηση κοντά στον Χολαργό. Όλα τα χρόνια πήγαινα στο Art Music στην Ακαδημίας μιας και την 1η ηλεκτρική την είχα πάρει από εκεί, αλλά την τελευταία φορά που του πήγα μια καινούργια Epi SG-400 από Thomman δεν νομίζω ότι έκανε τόσο καλή δουλειά. Οι μπάσες χορδές τρίζουν αρκετά.

Και οκ, σαν επαγγελματία τον θεωρώ καλό, αλλά έχει ένα τουπέ...
-Από εξωτερικό η κιθάρα;
-Ναι από Γερμανία
-Φαίνεται...
Ρωτάει η φίλη μου, -Από που το καταλαβαίνετε;
-Από τα 10 χρόνια εμπειρίας μου...

Valhalla
28-05-10, 15:01
Ο τύπος που λες στην ακαδημίας όντως έχει τουπέ. Αλλά εγώ θα σου έλεγα να πας στον Τζίμη απέναντι απο τα παλιά γραφεία του ΠΑΣΟΚ στη Χ. Τρικούπη. Η στον Καγμάκη που είναι στην Εμμανουήλ Μπενάκη λίγο μετά την Ακαδημίας.
Τους θεωρώ κορυφή.
Υπόψη ότι και οι 2 έχουν ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. Δηλαδή σίγουρα θα περιμένεις 3-4 μέρες. Υπόψη ότι είναι και ακριβότεροι απο τον τύπο με το τουπέ.

dvm
28-05-10, 15:06
Μωρέ οκ, ακριβότεροι ας είναι, άμα κάνουν το όργανο να κελαηδάει :P
Γιατί τώρα με τόσο τρίξιμο δεν μου κάνει κέφι να παίξω την SG και τα χώνω με την Strat (Μεξικάνικη του '98 αν θυμάμαι καλά)

Σ'ευχαριστώ.

manicx
28-05-10, 15:48
Άνοιξα το

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3512243

Να τα λέμε εκεί για κιθάρες γιατί το topic το σκίσαμε λίγο...

megahead13
28-05-10, 15:53
@dvm: Στον Πήτερ στο Βύρωνα θα πας που είχε παλιά το Rockpile στη Χ. Τρικούπη. Κάτι πολύ παραπάνω από ένας καλός τεχνικός κιθάρας!! :oneup: Εδώ θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=61759.0

Yonah
04-09-10, 22:22
Τέλος...

Θα πάω να κάψω τις κιθάρες μου, θα τις κάνω πάγκους κοπής. Τραπεζάκια... μπορεί και απλώστρες!

http://hackaday.com/2010/09/04/shovel-guitar/

Όταν είδα τι έκανε ο τύπος και καθόταν και έπαιζε μου κόπηκε η αναπνοή απο τα γέλια :lol:
Και μετά εμείς καθόμαστε και σφαζόμαστε για τα "κουπιά" μας ενω εκει έξω υπάρχουν φτιάρια (στην κυριολεξία! :lol: )

eniac
04-09-10, 22:52
+1 για τον Peter!

@ ADSLgr.com All rights reserved.