PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοηματική Γλώσσα.



sv2evs
01-06-06, 09:20
Δεδομένου οτι σύμφωνα με κάποιες παλιότερες δηλώσεις πολιτικών, οι κωφοί στην Ελλάδα είναι γύρω ~25.000 θα μαθαίνατε την νοηματική γλώσσα; Αν ναι, για ποιό σκοπό; Θα σας ενδιέφερε να μάθετε την γλώσσα αυτή ή θα προτιμούσατε να μάθετε αγγλικά-γαλλικά-κινέζικα κ.ο.κ;\\

Μαθαίνω την γλώσσα αυτή γιατί έχω γνωστούς και φίλους, καθότι και α.μ.ε.α θέλω να τους βοηθήσω όπου μπορώ.

emav
01-06-06, 10:42
Τα τελευταία δέκα χρόνια όλο προγραμματίζω να μάθω τη νοηματική γλώσσα κι όλο κάτι προκύπτει και το αναβάλλω. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν γνωρίζω κάποιον κωφό κι έτσι δεν υπάρχει καμιά πιεστική ανάγκη για επικοινωνία μέσω της νοηματικής.

Τέλoς πάντων... Το έχω προγραμματίσει και γι' αυτό το καλοκαίρι... Για να δούμε!

lazar
01-06-06, 10:53
Για φαντάσου ερώτημα!

η μοναδική επαφή που είχα με το θέμα ήταν μέσω μίας κοινωνικής λειτουργού, η οποία εργαζόταν σε σχολείο με κωφάλαλα παιδιά.

Εάν είχα φίλους όπως εσύ, σίγουρα θα μάθαινα, δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι βέβαια.

Από την άλλη Κινεζικά δεν θα μάθαινα ποτέ, παρότι το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον, γιατί μάλλον δεν θα μάθαινα τελικά. Απ' όσα γνωρίζω είναι αφάνταστα δύσκολο.

papdoux
01-06-06, 10:58
θα την μαθαινα πολυ ευχαριστως αλλα δεν τυχαινει να εχω καποιο/α γνωστο/η για να με ωθησει στην εκμαθηση της γλωσσας.

Για κινεζικα δεν ξερω αλλα επειδη τυχαινει να βλεπω Lost, την κορεατικη γλωσσα τη βρισκω ενδιαφερουσα.

sv2evs
01-06-06, 15:08
Τέλως πάντων... Το έχω προγραμματίσει και γι' αυτό το καλοκαίρι... Για να δούμε!

Σίγουρα όταν μπορείς να εξασκήσεις αυτά που μαθαίνεις είναι πολύ ενδιαφέρον...αλλά όταν θα δεις την νοηματική γλώσσα πόσο όμορφη γίνεται όταν χρησιμοποιείς τις εκφράσεις του προσώπου σου και όλο σου το σώμα, πράγματικά θα σου αρέσει πολύ. Στην Θεσ/νίκη πάντως υπάρχουν 3-4 σωματεία που διεξάγουν μαθήματα.:rolleyes:

sv2evs
01-06-06, 15:10
Για φαντάσου ερώτημα!

η μοναδική επαφή που είχα με το θέμα ήταν μέσω μίας κοινωνικής λειτουργού, η οποία εργαζόταν σε σχολείο με κωφάλαλα παιδιά.

Εάν είχα φίλους όπως εσύ, σίγουρα θα μάθαινα, δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι βέβαια.

Από την άλλη Κινεζικά δεν θα μάθαινα ποτέ, παρότι το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον, γιατί μάλλον δεν θα μάθαινα τελικά. Απ' όσα γνωρίζω είναι αφάνταστα δύσκολο.

Το ερώτημα προέκυψε γιατί βλέπω αρκετό κόσμο, συνήθως παιδιά απο πανεπιστήμια που έχουν σχέση με παιδιά με ειδικές ανάγκες, σπουδάζουν ειδική αγωγή κτλ,κτλ. Οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω πως το βλέπει ο καθένας το ζήτημα. Ίσως προκύψει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον απο κάποιους και αρχίσουν να παρακολουθούν μαθήματα για την γλώσσα αυτή. Στην αρχή είναι λίγο παράξενα, αλλά με τον καιρό εξοικιώνεσαι...:oneup: Εγώ βρίσκομαι στο 4ο έτος και απο βδομάδα δίνουμε τις εξετάσεις. Στην συνέχεια, δίνεις για την "επάρκεια" οπου γίνονται ως επι το πλείστον στην Αθήνα.Διερμηνεία πέρνεις αργότερα.

YiannisM
01-06-06, 15:11
θα την μαθαινα πολυ ευχαριστως αλλα δεν τυχαινει να εχω καποιο/α γνωστο/η για να με ωθησει στην εκμαθηση της γλωσσας.

Για κινεζικα δεν ξερω αλλα επειδη τυχαινει να βλεπω Lost, την κορεατικη γλωσσα τη βρισκω ενδιαφερουσα.
Κι εγώ το ίδιο...


Το άλλο σχετικό ερώτημα βέβαια είναι "πώς" να τους γνωρίσει κανείς αφού (απ ότι λένε οι κακές γλώσσες :evil: ) τους κλειδώνουν στα σπίτια τους!!! :(
Μόνο μέσα απο κάποια συγγένεια θα προέκυπτε δηλαδή, ή στις μικρές καλές κοινωνίες (π.χ. κάποιου μικρού χωριού)...

sv2evs
01-06-06, 15:12
θα την μαθαινα πολυ ευχαριστως αλλα δεν τυχαινει να εχω καποιο/α γνωστο/η για να με ωθησει στην εκμαθηση της γλωσσας.

Για κινεζικα δεν ξερω αλλα επειδη τυχαινει να βλεπω Lost, την κορεατικη γλωσσα τη βρισκω ενδιαφερουσα.

Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο γνωστό, όπως εγω. Αρκεί να θέλεις να μάθεις μια άλλη γλώσσα και η νοηματική είναι μια απο αυτές. Βέβαια ο κόσμος των κωφών είναι στην αρχή λίγο "κλειστός" αλλά όσο γνωρίζεσαι αποκτάς παρέες κτλ,κτλ. Όσο για την κινεζική, πιστέψτε με δεν είναι τόσο δύσκολο...αρκεί να ξέρεις τον τρόπο και να επιλέξεις μια καλή μέθοδο.:oops:

vasper
01-06-06, 15:13
Βασικά δεν ξέρω κανέναν κωφό, οπότε δεν με ενδιαφέρει. Αλλιώς θα μάθαινα σίγουρα.

sv2evs
01-06-06, 15:15
Κι εγώ το ίδιο...


Το άλλο σχετικό ερώτημα βέβαια είναι "πώς" να τους γνωρίσει κανείς αφού (απ ότι λένε οι κακές γλώσσες :evil: ) τους κλειδώνουν στα σπίτια τους!!! :(
Μόνο μέσα απο κάποια συγγένεια θα προέκυπτε δηλαδή, ή στις μικρές καλές κοινωνίες (π.χ. κάποιου μικρού χωριού)...

Οι κακές γλώσσες αφορούν ένα μικρό ποσοστό απο κάποια άτομα που έχουν ταυτόχρονα και διανοητικά προβλήματα και γι'αυτό και τους κρατούν κάποιοι απομονομένους (λάθος). Όπως αναφέρω και σε άλλο μήνυμα, μπορείς να κάνεις παρέα μαζί τους αν μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω σωματείων και διαφόρων cafe που συχνάζουν.:)

zaranero
01-06-06, 15:25
Προσωπικα το εχω ψαξει για να μαθω,εχει κυκλοφορησει και κατι σαν multimedia λεξικο αλλα απο οτι διαβασα απογοητευτηκα, μου φανηκε οτι θα δυσκολευομουν εξαιρετικα να τη μαθω.
Να δωσω δυο links για οσους ενδιαφερονται.
http://www.translatum.gr/journal/2/greek-sign-language.htm
http://www.ilsp.gr/noimaprod.html

YiannisM
01-06-06, 15:38
Οι κακές γλώσσες αφορούν ένα μικρό ποσοστό απο κάποια άτομα που έχουν ταυτόχρονα και διανοητικά προβλήματα και γι'αυτό και τους κρατούν κάποιοι απομονομένους (λάθος). Όπως αναφέρω και σε άλλο μήνυμα, μπορείς να κάνεις παρέα μαζί τους αν μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω σωματείων και διαφόρων cafe που συχνάζουν.:)
Δεν έχω προσπαθήσει να τους βρω μέσω των σωματείων τους, αλλά ούτε και τους βρίσκω τυχαία πουθενά όπως τον υπόλοιπο κόσμο που γνωρίζω!
Έχω ζήσει τα μισά από τα 40 μου χρόνια σ ετούτη την πόλη, και μέχρι τώρα έχω συναντήσει τυχαία (απ όσο θυμάμαι):
1- μια παρέα κωφάλαλων κάποια φορά σε διπλανο τραπέζι ενός εστιατορίου
2- μια τυφλή κοπέλα στη γειτονιά μου, την οποία έχω συναντήσει τυχαία στο δρόμο 2 φορές όλο κι όλο

Άλλους δε θυμαμαι να έχω συναντήσει ποτέ... (ίσως να μου διαφεύγουν κιόλας κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις)...
Τι συμβαίνει λοιπόν;;; Δεν κυκλοφορούν μαζί μας αυτοί πουθενά; Μόνο στα ειδικά σωματεία τους συχνάζουν;;

manoulamou
01-06-06, 15:40
Ξερω αρκετους και στην γειτονια μου μια ολοκληρη οικογενεια κωφαλαλων
ετσι κι αλλιως θα ηθελα πραγματικα να μαθω, χρονο εχω αφθονο.
Τι σχεση εχουν τα ενδεχομενα καποια αλλα προβληματα τους?
{{{zaranero Πολυ χρησιμα τα links που εδωσες.:oneup: }}}
Ομως δεν ειναι μια ενιαια γλωσσα για ολους τους εχοντες προβληματα ακοης.
Δηλαδη αν θελω να μιλησω με Αγγλο διαφορετικη απ ο.τι αν προκειται για Ελληνα.
Μια παραλληλη σειρα γλωσσων, αντιστοιχη με αυτη των Εθνικων.
Γιατι να συμβαινει αυτο πραγματικα δεν καταλαβαινω!

nickolas2005
01-06-06, 16:09
Και εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω..Υπάρχει κάποια σχολή?

sv2evs
02-06-06, 10:25
αλλα απο οτι διαβασα απογοητευτηκα, μου φανηκε οτι θα δυσκολευομουν εξαιρετικα να τη μαθω.


Δεν είναι τόσο δύσκολο να την μάθεις. Αρκεί να μάθεις να "μπουσουλάς" στην αρχή...μετά θα μάθεις να περπατάς...:)

sv2evs
02-06-06, 10:25
Και εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω..Υπάρχει κάποια σχολή?

Βεβαίως, ανάλογα σε ποια πόλη της Ελλάδος βρίσκεσαι.

sv2evs
02-06-06, 10:28
Άλλους δε θυμαμαι να έχω συναντήσει ποτέ... (ίσως να μου διαφεύγουν κιόλας κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις)...
Τι συμβαίνει λοιπόν;;; Δεν κυκλοφορούν μαζί μας αυτοί πουθενά; Μόνο στα ειδικά σωματεία τους συχνάζουν;;

Συνηθίζουν να πηγαίνουν σε συγκεκριμένους χώρους που τους είναι οικείοι οπότε και δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πάρα πολύ να επικοινωνήσουν με άλλο κόσμο. Ναι, τα σωματεία είναι ένας κύριος τέτοιος χώρος. Αλλά υπάρχουν και καφετέριες που πηγαίνουν συνήθως οι νεότεροι και κάνουν παρέα, υπάρχουν και bar που πηγαίνουν και πίνουν τα ποτά τους. Όχι, δεν είναι "αόρατοι άνθρωποι" :rolleyes:

sv2evs
02-06-06, 10:30
Ξερω αρκετους και στην γειτονια μου μια ολοκληρη οικογενεια κωφαλαλων
ετσι κι αλλιως θα ηθελα πραγματικα να μαθω, χρονο εχω αφθονο.
Τι σχεση εχουν τα ενδεχομενα καποια αλλα προβληματα τους?
{{{zaranero Πολυ χρησιμα τα links που εδωσες.:oneup: }}}
Ομως δεν ειναι μια ενιαια γλωσσα για ολους τους εχοντες προβληματα ακοης.
Δηλαδη αν θελω να μιλησω με Αγγλο διαφορετικη απ ο.τι αν προκειται για Ελληνα.
Μια παραλληλη σειρα γλωσσων, αντιστοιχη με αυτη των Εθνικων.
Γιατι να συμβαινει αυτο πραγματικα δεν καταλαβαινω!

Τα προβλήματα τους καμία σχέση, αν δεν ανακατευτείς. Υπάρχει και μια διεθνής νοηματική γλώσσα που μπορείς να την μάθεις (δύσκολα φυσικά δεν διδάσκεται στην Ελλάδα) και να μιλάς σε παγκόσμιο επίπεδο όπου και αν βρεθείς. Άσε που οι Έλληνες κωφοί, αν συναντήσουν έναν ξένο μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους. Πολλά παίζονται και απο την έκφραση του σώματος και του προσώπου.

sv2evs
02-06-06, 10:32
http://www.ilsp.gr/noimaprod.html (http://www.ilsp.gr/noimaprod.html)

πολύ καλό, το έχω επεξεργαστεί και εγώ αυτό.

manoulamou
02-06-06, 15:07
Τα προβλήματα τους καμία σχέση, αν δεν ανακατευτείς. Υπάρχει και μια διεθνής νοηματική γλώσσα που μπορείς να την μάθεις (δύσκολα φυσικά δεν διδάσκεται στην Ελλάδα) και να μιλάς σε παγκόσμιο επίπεδο όπου και αν βρεθείς. Άσε που οι Έλληνες κωφοί, αν συναντήσουν έναν ξένο μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους. Πολλά παίζονται και απο την έκφραση του σώματος και του προσώπου.

Αν συμβαινει κατι τετοιο, περι διεθνους νοηματικης γλωσσας,
τοτε θα το ψαξω περισσοτερο, καποια ακρη θα βρουμε:)

sv2evs
03-06-06, 10:55
Αν συμβαινει κατι τετοιο, περι διεθνους νοηματικης γλωσσας,
τοτε θα το ψαξω περισσοτερο, καποια ακρη θα βρουμε:)

Την "διεθνή" νοηματική την γνωρίζουν λίγα άτομα, αλλά στο εξωτερικό είναι περισσότερο διαδεδομένη. Δεν ξέρω που θα βρεις πληροφορίες, ίσως σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.