PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ...???!!!



Σελίδες : 1 [2]

mariosnet03
14-07-10, 10:00
Ε, ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΡΕ ΦΙΛΟΣ?ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΟ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΚΑΡΦΑΚΙ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗ PSOLORD, ΑΣ ΕΙΝΑΙ...

psolord
14-07-10, 10:09
psolord Μην επαίρεσε διότι δε σε παίρνει μιας και τη λύση την έδωσα εγώ στο παλικάρι και όχι εσύ (ΑΝ το πρόσεξες και αν διαβάσεις μετά από το δικό μου μήνυμα για test με άλλες κάρτες-υπολογιστές λύθηκε το θεμα)

δεν είναι πυρηνική φυσική : αφού έχεις υπόνοιες για την καρτούλα σου το ΠΡΩΤΟ πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να την ελέγξεις (όπως έκανα εγώ μόνος μου στην αρχή και μετά σε κάποιο τεχνικό ή με τράμπα με άλλες κάρτεσ όπως έκανε το παιδί και όχι να τον πηγαίνεις μέσω Λαμίας
Τι για d-sub, τι για ''αρπαγμα θυρας dac''(άκου άρπαγμα???), τι vga adaptors, τι live cd linux του έιπες του παιδιού (οτι να' ναι)
και αφού δεν φταίει το καλώδιο και το ''άρπαγμα θύρας'' ΑΜΕΣΩΣ στο επόμενο μήνυμά σου και αβίαστα έβγαλες το συμπέρασμα οτι πάμε για κάρτα - ΑΡΙΣΤΟΣ - καλυτερα και απο τεχνικός

εγώ τουλάχιστον πήγαινα γι΄αυτό το 1% που είπε σωστά και ο banditgr για να μην πληρώσει το παιδί τσάμπα λεφτά.
και αν δε θές να σου λένε οτι promotάρεις hardware καλύτερα να μη δίνεις συγκεκριμένες μάρκες κατ΄ευθείαν και χωρίς να σου το ζητήσουν......

Όταν έχεις να αντιμετωπίσεις πρόβλημα σαν αυτό του φίλου μας, ΠΡΩΤΑ ψάχνεις τις άμεσες-εύκολες λύσεις. Αυτές που δεν θέλουν κατσαβίδι και αυτές που δεν ΑΠΑΙΤΟΥΝ να έχεις spare hardware.

Οι σύγχρονες κάρτες γραφικών ξέρεις, έχουν διπλά DACs, ένα πίσω από κάθε θύρα που υποστηρίζει αναλογική έξοδο. Αυτά χαλάνε ή "αρπάζουν" αφού σου άρεσε η έκφραση! Μπορεί η μία θύρα να είναι χαλασμένη και η άλλη να δουλεύει. Τι πιο απλό από το να αλλάξει ένα καλωδιάκι στη διπλανή θύρα και ακόμα να δοκιμάσει και ψηφιακή σύνδεση, παρακάμπτωντας εντελώς το αναλογικό?

Το συμπέρασμα οτι η κάρτα ήταν χαλασμένη, προφανώς δεν βγήγκε "αβίαστα", μετά από τόσες δοκιμές που τον έβαλα να κάνει. Και ναι, προκειμένου να διαπιστώσεις ακόμα καλύτερα αν υπάρχει πρόβλημα με το Hardware δεν βλάπτει να δοκιμάσεις και ένα Linux Live CD. Και αυτή η λύση, μαζί με τις υπόλοιπες είναι ΤΖΑΜΠΑ και δόθηκαν πριν γίνει η πρόταση για την κάρτα.

Όσο για την πρόταση αυτή καθεαυτή, αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις πολύ ευχαρίστως να σε ακούσουμε. Η δική μου πρόταση βασίστηκε στο ότι:

1) Είχε κάρτα Nvidia -> τον ξαναστέλνω σε Nvidia. Έχει ήδη εγκατεστημένους drivers και μειώνω την πιθανότητα για driver related προβλήματα
2) Είχε 7600GS άρα μία 9500GT που είναι και λίγο καλύτερη θα ήταν μια χαρά. Ούτως ή άλλως, με τον επεγεργαστή που έχει, του είναι αρκετή
3) Μιας και οι 9500GT είναι low power κάρτες, γιατί όχι και fanless? Ούτως ή άλλως, με τις fan εκδόσεις, έχουν μηδαμινές διαφορές σε λεφτά.

Επίσης μας είπε οτι παιχνίδια ΔΕΝ παίζει, οπότε ήταν μία, αν μη τι άλλο, ρεαλιστική πρόταση.;)

zardoz
14-07-10, 12:03
3) Μιας και οι 9500GT είναι low power κάρτες, γιατί όχι και fanless? Ούτως ή άλλως, με τις fan εκδόσεις, έχουν μηδαμινές διαφορές σε λεφτά.

Επίσης μας είπε οτι παιχνίδια ΔΕΝ παίζει, οπότε ήταν μία, αν μη τι άλλο, ρεαλιστική πρόταση.;)

Είχα πάρει από το plaisio την PALIT 1GB 9500 fanless για ένα low-end μηχανάκι... με 31€
http://images.e-shop.gr/images/PER/ART/PER.512726_1.jpg
(1GB παρακαλώ, είχαν ένα σωρό), και τώρα ΠΟΥΘΕΝΑ δε τη βρίσκεις κάτω από 59.97€ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512726)
:evil: :evil:

Hodad
14-07-10, 12:04
Ε, ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΡΕ ΦΙΛΟΣ?ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΟ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΚΑΡΦΑΚΙ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗ PSOLORD, ΑΣ ΕΙΝΑΙ...
Διάβασε καλά το post 34 και μετά το 49 και πες μου που βρίσκεις παραφωνία.
Αν δεν είχαν σβηστεί και προηγούμενα μηνύματα ίσως να είχες μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Το να αμύνεται κάποιος του εαυτού του το καταλαβαίνω αλλά όχι με τον τρόπο που το κανες εσύ.
Αν διαβάσεις καλά έγραψα παραπάνω να σβηστούν κάποια μηνύματα, μέσα στα οποία είναι και του psolord.

mariosnet03
14-07-10, 13:15
μην ''αρπάζεσαι'' ρε συ hodad, το ιδιο πραγμα λεμε - δε διαφωνώ μαζί σου - αν είναι να σβηστούν, ας σβηστούν,no problemo ή so be it...(που λένε και οι άγγλοι)
(τώρα για τον τρόπο μου που θεωρείς οτι δεν είναι ο κατάλληλος - συγνώμη αλλά εγώ αυτόν έχω.κάποιος άλλος ίσως έχει λίγο καλύτερο ή λίγο χειρότερο αλλά επείδη δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης γι΄αυτό το μέγεθος επέτρεψέ μου να χρησιμοποιώ όποιον θεωρώ προσήκοντα).

κ.psolord καλύτερα να μην επιμένεις άλλο γιατί όπως προείπα και όπως έδειξε η ιστορία, μετά από το δικό μου post λύθηκε το πρόβλημα του παιδιού και όχι νωρίτερα, οπότε ότι άλλο και να λέμε από κει και πέρα είναι απλά ''οδοντόκρεμες''...

psolord
14-07-10, 14:33
μην ''αρπάζεσαι'' ρε συ hodad, το ιδιο πραγμα λεμε - δε διαφωνώ μαζί σου - αν είναι να σβηστούν, ας σβηστούν,no problemo ή so be it...(που λένε και οι άγγλοι)
(τώρα για τον τρόπο μου που θεωρείς οτι δεν είναι ο κατάλληλος - συγνώμη αλλά εγώ αυτόν έχω.κάποιος άλλος ίσως έχει λίγο καλύτερο ή λίγο χειρότερο αλλά επείδη δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης γι΄αυτό το μέγεθος επέτρεψέ μου να χρησιμοποιώ όποιον θεωρώ προσήκοντα).

κ.psolord καλύτερα να μην επιμένεις άλλο γιατί όπως προείπα και όπως έδειξε η ιστορία, μετά από το δικό μου post λύθηκε το πρόβλημα του παιδιού και όχι νωρίτερα, οπότε ότι άλλο και να λέμε από κει και πέρα είναι απλά ''οδοντόκρεμες''...

To πρόβλημα δεν "λύθηκε" ακριβώς. Απλά εντοπίστηκε. Ήταν η κάρτα γραφικών, όπως είχα γράψει και πολύ νωρίτερα, μόλις ο φίλος μας ανέβασε τις φωτογραφίες από το BIOS.

Εσύ από εκεί και πέρα, πρότεινες την αλλαγή της κάρτας και δοκιμή άλλης. Ε χαίρω πολύ. Τι θα άλλαζε? Την κάρτα ήχου?

Τέλος πάντων. Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Το θέμα είναι οτι ο φίλος μας ξέρει τι πρέπει να κάνει τώρα! Η πρόταση μου μένει.

mariosnet03
14-07-10, 15:36
και πως θα λύσεις ρε άρχοντα ένα πρόβλημα αν πρώτα δεν το εντοπίσεις?
(αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι άλλωστε)

με το αλλάζεις καλώδια και os πάντως όχι?

γιατί δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου επιτέλους?
εγώ παραδέχθηκα το δικό μου οτι δηλαδή δεν είδα ή δεν κατάλαβα οτι το πρόβλημα επέμενε και στο bios λόγω του ότι ήμουν απορροφημένος με την επίλυση του δικού μου θέματος το οποίο τελικά δεν είναι ίδιο με του παιδιού.
το παραδέχομαι και ζητάω και συγνώμη από όλους.

Μη λες όμως ''χαίρω πολύ'' γιατί εσύ του πρότεινες να πάει μέσω Λαμίας, σου ξαναλέω, ενώ το πρόβλημα (χρονικά τουλάχιστον) ΛΥΘΗΚΕ αμέσως μετά τη δική μου πρόταση και αυτό ΔΕΝ αλλάζει με τίποτα.
όσο επιμένεις απλά εκπίπτεις
smart guys i like, smart-ass i don't (που λένε και οι Άγγλοι)

MADx2
14-07-10, 16:06
εγω πάντως βλέπω ότι και οι δύο είστε πωλητές hardware :p

@mariosnet
όντως μετά το μήνυμα σου λύθηκε το πρόβλημα , αφού όμως ο φίλος ακολούθησε όλες τις απαραίτητες δοκιμές που πρότεινε o pslord για να σιγουρευτεί ότι ήταν η κάρτα γραφικών και μετα την δική σου συμβουλή για να δοκιμάσει με μια αλλη.

mariosnet03
14-07-10, 16:49
ναι ρε μάγκα μου(MADX2), συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ακόμα και με τις προτάσεις του ίδιο του Psolord για το θέμα της κάρτας συμφωνώ - είπε όντως κάποια σωστά πράγματα αλλά και κάποια λάθος (όπως και εγώ άλλωστε).
η διαφορά μας είναι όμως οτι πρώτον εγώ παραδέχθηκα τα λάθη μου και ζήτησα συγνώμη ενώ εκείνος ποτέ και δεύτερον και κυριότερο ότι κάποιος άλλος συμφορουμίτης (δεν φαίνονται τώρα τα μηνύματά του όπως και τα δικά μου γιατί μας τα έσβησαν - και σωστά - επειδή μαλλιοτραβηχτήκαμε) έσπευσε να χαρακτηρίσει τις συμβουλές μου (όντως βιαστικές και λαθεμένες εκείνη τη χρονική στιγμή) ως συμβουλές κάποιου πωλητή ο οποίος είναι ''της εποχής όπου οι η/υ πωλούνται σαν τοστιέρες''

εγώ εκεί κόλλησα και έχει ξεκινήσει όλη η φάση και όχι για την κάρτα.

είναι κάπως βαρύ να σου μιλάνε για την ''εποχή που οι η/υ πωλούνται σαν τοστιέρες'' (φράση με την οποία συμφωνώ απόλυτα αλλα ΔΕΝ αρμόζει σε μένα) όταν ΟΧΙ ΜΟΝΟ δεν είμαι παιδί αυτής της εποχής αλλά τυγχάνει να είμαι της εποχής του AMSTRAD 6128, του 386 της δισκέτα 5''1/4 και του DOS το οποίο ήδη έχω ξεχάσει να φανταστείς

''έχω ήδη ξεχάσει αυτά που ακόμα εσύ δεν έχεις μάθει'' όπως έχει πει και ένας μεγάλος σκακιστής...

εποχή της τοστιέρασ είναι από το 2000 και μετά στην Ελλάδα ενώ εγώ πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή το 1988
είναι να μη θίγεσαι ρε Θεέ?

Banditgr
14-07-10, 20:05
είναι κάπως βαρύ να σου μιλάνε για την ''εποχή που οι η/υ πωλούνται σαν τοστιέρες'' (φράση με την οποία συμφωνώ απόλυτα αλλα ΔΕΝ αρμόζει σε μένα) όταν ΟΧΙ ΜΟΝΟ δεν είμαι παιδί αυτής της εποχής αλλά τυγχάνει να είμαι της εποχής του AMSTRAD 6128, του 386 της δισκέτα 5''1/4 και του DOS το οποίο ήδη έχω ξεχάσει να φανταστείς

''έχω ήδη ξεχάσει αυτά που ακόμα εσύ δεν έχεις μάθει'' όπως έχει πει και ένας μεγάλος σκακιστής...

εποχή της τοστιέρασ είναι από το 2000 και μετά στην Ελλάδα ενώ εγώ πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή το 1988
είναι να μη θίγεσαι ρε Θεέ?

Ναι είναι βαρύ να στο λένε αυτό. Από εκεί και πέρα όμως τα υπόλοιπα ακούγονται λιγάκι..άσχετα ή too much ή σαν show off αν θέλεις. Είτε το πιστεύεις είτε όχι δεν είσαι ο μόνος που είσαι "παιδί της εποχής των 80's" σε ότι έχει να κάνει με υπολογιστές (και ζει ακόμα :p). Για παράδειγμα, ο δικός μου πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας Spectrum 48k (ουσιαστικά ένα μικρό πληκτρολόγιο με λαστιχένια πλήκτρα αν τους θυμάσαι) με εξωτερικό...κασετόφωνο και μονόχρωμο monitor παρακαλώ (όχι τηλεοράσεις και βλακείες :p). Μιλάμε για 1985 (ήμουν δεν ήμουν 5-6 ετών). Ήταν η εποχή που για να φορτώσεις ένα μέσο πρόγραμμα, έβαζες την...κασέτα στο κασετόφωνο, έγραφες ένα Load "" σε μια ψευδοbasic, πατούσες το "play", πήγαινες έπινες 2 καφέδες και όταν επέστρεφες το πρόγραμμα μπορεί να είχε φορτώσει μπορεί και να είχες φάει το γνωστό "R Tape Loading Error", οπότε τα νεύρα σου γίνονταν χάλια κτλ. Έχω ζήσει και εγώ όλη την εποχή του DOS, των x86 (SX/DX), των Pentium MMX κτλ κτλ με ότι συνεπάγεται αυτό.

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά. Το ότι έζησα αυτή την εποχή είναι άσχετο. Δεν ενδιαφέρει (απαραίτητα) κάποιον άλλο. Δεν με κάνει ούτε καλύτερο, ούτε χειρότερο, ούτε καθιστά τη γνώμη μου ως καλύτερη ή πιο έγκυρη (πιο έμπειρη ίσως αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό) από κανένα άλλο παιδί εδώ μέσα. Just my 2 cents.

mariosnet03
14-07-10, 20:28
οχι και show off ρε μεγάλε - το είπα για να αποδείξω οτι ΔΕΝ είμαι αυτής της εποχής που είπαν οτι ΕΙΜΑΙ χωρίς να ξέρουν ΑΝ είμαι πράγματι.
Πως αλλιώς θα αποδείκνυα οτι δεν είμαι της ''εποχής της τοστιέρας'' αν όχι με επιχείρημα σχετικό με το χρόνο?
πολλοί λίγοι εδω μέσα είναι της προηγούμενης εποχής μιας και ελάχιστοι '73αρηδες είχαν ασχοληθεί με η/υ το '85 με '90.Το είπα καθαρά για να αμυνθώ αφού είχα ήδη δεχθεί την απρόκλητη επίθεση και δεν το μετανιώνω ΠΟΤΕ και με ΤΙΠΟΤΕ.

show off υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνεις εσύ γιατί εσένα δε σε προσέβαλε κανένας και τσάμπα μας τσαμπουνάς την ιστορία της ζωής σου...
εγώ ο μαύρος δυο λέξεις είπα για το θέμα αυτό AMSTRAD 6128 και cpc386 - ακριβώς 2 λέξεις.

δεν είπα πότε οτι είμαι καλύτερός σας ή πιο έγκυρος και μάλιστα έχω ζητήσει πολλάκις συγνώμη για οτι λάθος έχω κάνει αφού το αναγνωρίζω - πραγμά που κανένας άλλος δεν είχε τα κότσια να κάνει ως τώρα εδώ μέσα.
ούτε αυτός που το ξεκίνησε ούτε αυτός που το συνέχισε.
ειδικά αυτός που το ξεκίνησε έγινε αμέσως λαγός...
ήλθε - προσέβαλε - και απήλθε...
congratulations άλλη μια φορά στη νέα γενιά

Banditgr
14-07-10, 21:19
Δεκτόν, ας το κλείσουμε εδώ λοιπόν και ας ελπίσουμε ο φίλος με την όποια νέα κάρτα να μην έχει περαιτέρω προβλήματα :)

mariosnet03
14-07-10, 21:49
Σύμφωνοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.