PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουνούπια και τρόποι απαλλαγής απο αυτά



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

nnn
08-06-08, 22:48
Πως τα πιάνουν; Είναι μεγαλύτερα και πιο αργοκίνητα (και δεν πετάνε AFAIK).

Τα κουνούπια έχουν και φωλιές.

kennyyy
08-06-08, 23:10
Τα κουνούπια έχουν και φωλιές.

dum spiro conosco!:)

pelasgian
09-06-08, 00:03
Υπαρχουν προγραμματα που τρεχουν σε ... Linux?
Γιατι ως γνωστον τα περισσοτερα bugs :p
βρισκονται στα Windows ανοικτα ή κλειστα...

ΥΓ Ενδιαφερον το site και ιδιως αυτο:
Mosquito Prevention, Protection, & Control The Hard Facts: What Works and What Doesn't (http://www.allmosquitos.com/mosquito-bite/mosquito-bite-prevention.html)

Ακριβώς, και η ερώτηση είναι αν ανοίξεις το software και φύγουν, τι θα μείνει από το ... χαρακτήρα του λογισμικού για να σε θυμίζει ότι είσαι σε windows; :p

fon
09-06-08, 01:05
Έχω και κάτι τέτοια:


38289


:ninja2:
Να τα προσέχεις τα σαμιαμίδια σου, γιατί μόλις μεγαλώσουν λίγο τρώνε και τις κατσαρίδες!
Ευλογημένα ερπετά λέμε! :worthy:

tsavman
09-06-08, 01:08
Τα προσέχω, τα προσέχω. Το πρωί κάνω ησυχία να μην ξυπνήσουν και το βράδυ δεν ανάβω τα φώτα να μην τρομάξουν!
:lol::rolleyes:

maik
09-06-08, 01:21
Πως τα πιάνουν; Είναι μεγαλύτερα και πιο αργοκίνητα (και δεν πετάνε AFAIK).


Εχουν ομως μεγαλη και γρηγορη γλωσσα.

pelasgian
09-06-08, 03:13
θηλυκά είναι; :lol:

joeyGR
09-06-08, 09:32
Οταν ειμαι στον υπολογιστη τα ξημερωματα και παω τουαλετα κανουν παρτυ οι κατσαριδες, ειναι και μεγαλες :evil:. Παλι καλα με λιγο κατσαριδοκτονο τελιωνουν:lol:
Οσο για τα κουνουπια με εχουν φαει :mad:, μια λυση ειναι να σκεπαζεστε καλα με το σεντονι η κατι αλλο

manoulamou
09-06-08, 10:49
Οι αποτελεσματικοτερες λυσεις προϋπηρχαν των χημικων/τοξικων εντομοκτονων
εξ αλλου ολοι ξερουμε τι θα γινει σε περιπτωση
ολοκαυτωματος και οχι μονον πυρηνικου!
Το μονο που επιτυγχανουμε μεχρι τωρα με τα φλιταρισματα
ειναι να επιταχυνουμε την δικη μας εξαλειψη
και την δικη τους μεταλλαξη...:rofl:

gonzo26
09-06-08, 23:47
Οταν ειμαι στον υπολογιστη τα ξημερωματα και παω τουαλετα κανουν παρτυ οι κατσαριδες, ειναι και μεγαλες :evil:. Παλι καλα με λιγο κατσαριδοκτονο τελιωνουν:lol:
Οσο για τα κουνουπια με εχουν φαει :mad:, μια λυση ειναι να σκεπαζεστε καλα με το σεντονι η κατι αλλο

Kι εγω ξυπνησα σημερα απο μεσημερι και με ειχαν κανει παλι τουμπανο... κοκκινα σπυρακια σε 5-6 σημεια που σιγα σιγα μεγαλωναν...

Ενταξει να σκεπαστουμε με το σεντονι εφοσον εχουμε on το κλιματιστικο, αλλα τι γινεται με το κεφαλι?? Αυτο δεν σκεπαζεται γιατι πρεπει να αναπνευσουμε...

sportguy
10-06-08, 00:24
εγω τωρα το κυνηγαω με την παντοφλα!

HELL_pegaSOS
12-06-08, 03:16
Να τα προσέχεις τα σαμιαμίδια σου, γιατί μόλις μεγαλώσουν λίγο τρώνε και τις κατσαρίδες!
Ευλογημένα ερπετά λέμε! :worthy:



Από τα αγαπημένα μου! :)


ΤΟ κακό με δαύτα είνια ότι ότνα μικρ΄ςο προσπαθούσα αν τα πιάσω γίνονταν καπνός κι ότνα τυχόν τα έπιανα (από την ουρα συνήθως) μου έμενα νστα χέρια....:(


οι ουρες τους! :lol:



Το πιο κουλ είναι να τα βλέπεις να περπατάνε αργα και υπομονετικά ανάποδα στο ταβάνι...
Συνήθως παραμονεύουνε την λεία τους κοντα στις λάμπες.
Κια με μάι αστραπιάια "γλωσια" το κάνουνε μεζεδάκι! ;)

nnn
12-06-08, 22:23
Οι ουρές τους ξαναφυτρώνουν :whistle:

andrewstas
22-06-08, 14:33
Επειδή απεχθάνομαι τα εντομοκτόνα έχω τις παρακάτω 4 λύσεις:
1. H σκούπα Pronto έχει στην άκρη επίπεδη επιφάνεια για να βάζεις τα πανάκια για τη σκόνη. Βάλτε χαρτί κουζίνας και με το μακρύ κοντάρι αποχαιρετίστε ακόμα και τα κουνούπια που είναι στο νταβάνι!
2. Βάλτε την ηλεκτρική σκούπα και ρουφήξτε τα πλησιάζοντας κοντά τους σιγά σιγά το τηλεσκόπιο της σκούπας. Πολύ καλή λύση και πάλι για τα νταβανοκούνουπα! Το μειονέκτημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν έτσι σκοτώνονται, οπότε μπορεί να ξαναβγαίνουν. Οπότε είτε πρέπει να είναι ψεκασμένη εκ των προτέρων η σακούλα της σκούπας είτε πρέπει να έχετε τη σκούπα σε εξωτερικό χώρο, στο κλιμακοστάσιο, στο φωταγωγό, κτλ
3. Ανεβάστε την ισχύ του wireless στο full και περιμέντε να εξοντωθούν από τα αθώα μικροκύματα :rofl:

Η 4η συμβουλή είναι για εξωτερικούς χώρους:
4. Σε ένα τασάκι, πλακάκι ή κάποια άλλη κεραμική επιφάνεια βάλτε φωτιά με ένα-δυο σπίρτα σε 3-4 κουταλιές ελληνικού καφέ!!! Αποχαιρετίστε τα "φιδάκια" ή άλλου είδους κεράκια-εντομοκτόνα που βρωμάνε, διώξτε τα κουνούπια και απολαύστε την ελληνική μυρωδιά του καφέ που σιγοκαίει!

gonzo26
22-06-08, 15:30
Τα προσέχω, τα προσέχω. Το πρωί κάνω ησυχία να μην ξυπνήσουν και το βράδυ δεν ανάβω τα φώτα να μην τρομάξουν!
:lol::rolleyes:

να τα κερνας και καφε για να τα καλοπιασεις.

tsavman
22-06-08, 15:37
να τα κερνας και καφε για να τα καλοπιασεις.

:lol::lol::lol:

Σοβαρά όμως, είναι τελείως spooky να τα βλέπεις να σέρνονται ανάποδα στο ταβάνι από το κρεβάτι σου. :oops:

manoulamou
24-06-08, 18:10
Το πιο ενοχλητικο ειναι το σβιιιιιιιιν οταν σε τριγυριζουν
γιατι εισαι γλυκοαιματος:
ειναι η μονη αγαπη που δεν αντεχω!!!
:nurse:

Tiven
26-06-08, 13:04
Τι κουνούπια μου λέτε τώρα , γυρνάω σπίτι χθες βράδυ και μόλις μπαίνω στο δωμάτιο βλέπω μία αράχνη 8 εκατοστά !! Μου πήγε το σκατό στην κάλτσα !!! Καλά που περνούσε ο γάτος εκεί τον έβαλα μέσα και μόλις άρχισε να παίζει μαζί της , έφυγε αυτή. Το πρωί την ξαναείδα στην πόρτα την άτιμη ( το παλιόγατο δεν την έφαγε :p ) , φώναξα τον πατέρα μου και την ξέκανε.

Έχετε ξαναδεί τόσο μεγάλες αράχνες στην ελλάδα ? :hmm:

tsavman
26-06-08, 13:30
Φωτό δεν έβγαλες να τρομάξουμε και εμείς; :spider:

Έχω δει μερικές μεγάλες παλαιότερα, αλλά όλες ήταν αυτές οι αδύνατες με τα λεπτά πόδια (όπως όλες οι "σπιτικές"), καμία ψωμωμένη :p

Tiven
26-06-08, 14:05
Φωτό δεν έβγαλες να τρομάξουμε και εμείς; :spider:

Έχω δει μερικές μεγάλες παλαιότερα, αλλά όλες ήταν αυτές οι αδύνατες με τα λεπτά πόδια (όπως όλες οι "σπιτικές"), καμία ψωμωμένη :p

Βλακεία μου τελείως !! Πάνω στον πανικό δεν το σκέφτηκα!! :(


Ναι αυτές οι μικρούλες / λεπτές είναι εντάξει , πάντα τις αφήνω να ζήσουν - μάλιστα κάνω και πλάκες στον αδερφό μου και τους φίλους του καμιά φορα :rofl: .


Όμως αυτή.... τούμπανο.
Αλήθεια , έχουμε δηλητηριώδεις αράχνες στην Ελλάδα ? Δεν νομίζω , ε ?

manoulamou
26-06-08, 15:55
@Tiven, ελα όποτε εχεις χρονο στην ... αριστοκρατικη Villa Rosa,
να γνωρισεις εντος κηπου αλλά και σπιτιου, καθε ειδος εντομου σε μεγεθη σχεδον τροπικης ζουγκλας:
ή που θα τα παιξεις τελειως ή θα εξοικειωθεις (ιδιως με τις αραχνες)...
Η δοξα του Δαρβινου και της οικολογιας!:rofl:

joeyGR
26-06-08, 16:04
Τiven δεν νομιζω να εχουμε δηλητηριωδεις στην Ελλαδα, οταν ειχα παει στην αποθηκη ενος φιλου μου για να αραξουμε ιδαμε μια παλι μεγαλη αραχνη πανω απο κεφαλι μας(ητανε μικρος ο χωρος και το ταβανι ηταν κοντα στο κεφαλι μας ! τι να πεις :p). Oσο για τα κουνουπια ξυνομαι πολυ τελευταια :mad:

nnn
26-06-08, 16:20
Έχω δει και πιο μεγάλες ~10-15 εκατοστά και γεμάτες, είναι βουνίσιες και δεν είναι δηλητηριώδεις, αλλά και μόνο που τις βλέπεις στο ταβάνι σου έρχονται στο μυαλό διάφορα b-movies.
Τρόπος αντιμετώπισης ?
:twisted::twisted:
αεροβόλο τουφέκι και βόλι από αλουμινιόχαρτο :twisted::twisted:
φοβερό target practice :whistle::twisted:

gkimonas
26-06-08, 16:22
Έχω δει και πιο μεγάλες ~10-15 εκατοστά και γεμάτες, είναι βουνίσιες και δεν είναι δηλητηριώδεις, αλλά και μόνο που τις βλέπεις στο ταβάνι σου έρχονται στο μυαλό διάφορα b-movies.
Τρόπος αντιμετώπισης ?
:twisted::twisted:
αεροβόλο τουφέκι και βόλι από αλουμινιόχαρτο :twisted::twisted:
φοβερό target practice :whistle::twisted:

Με γκραδάκι κάνεις δουλειά. :hmm: :lol:

Tiven
26-06-08, 17:01
Έχω δει και πιο μεγάλες ~10-15 εκατοστά και γεμάτες, είναι βουνίσιες και δεν είναι δηλητηριώδεις, αλλά και μόνο που τις βλέπεις στο ταβάνι σου έρχονται στο μυαλό διάφορα b-movies.
Τρόπος αντιμετώπισης ?
:twisted::twisted:
αεροβόλο τουφέκι και βόλι από αλουμινιόχαρτο :twisted::twisted:
φοβερό target practice :whistle::twisted:

Να δεις σήμερα , την κυνηγούσε ο πατέρας μου στο δωμάτιο. Έτρεχε και πηδούσε σα παλαβή , δεν την προλάβαινες με τίποτα!! Μόλις τελικά την τσακώνουμε :twisted: και την πιάνω να την πετάξω , ήταν αρκετά βαριά για έντομο!! Ήταν αρκετά γραμμάρια η άτιμη !!!

manoulamou
26-06-08, 17:21
ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ... πιαστε τους
βρε τ αραχνακια τους που μειναν ορφανα δεν τα σκεφτεστε
Γενικα ειναι ακινδυνα εντομα, εδω ουτε καν τα περισσοτερα φιδια ειναι επικινδυνα!
:)
Ειμαστε και off topic ...

Tiven
26-06-08, 17:27
ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ... πιαστε τους
βρε τ αραχνακια τους που μειναν ορφανα δεν τα σκεφτεστε
Γενικα ειναι ακινδυνα εντομα, εδω ουτε καν τα περισσοτερα φιδια ειναι επικινδυνα!
:)
Ειμαστε και off topic ...

Καλά ας έβλεπες το θεριό που είδα εγώ 3 ώρα το βράδυ σε απόσταση μισού μέτρου από το κεφάλι σου ξαφνικά , να δούμε τι θα έλεγες μετά !!!!!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:respekt:

manoulamou
26-06-08, 18:28
Δεν με διαβαζεις προσεκτικα νομιζω!:p
Με κατι τετοια "φοβερα και τρομερα ... θηρια"
κοιμαμαι και ξυπναω αγκαλια ... λογω κηπου ... εχω δει τριχειροτερα
πχ μαυρες κατσαριδαρες στουκας που δραπετευσαν απο αγωγους αποχετευσεων :drunk:

Tiven
26-06-08, 18:32
Δεν με διαβαζεις προσεκτικα νομιζω!:p
Με κατι τετοια "φοβερα και τρομερα ... θηρια"
κοιμαμαι και ξυπναω αγκαλια ... λογω κηπου ... εχω δει τριχειροτερα
πχ μαυρες κατσαριδαρες στουκας που δραπετευσαν απο αγωγους αποχετευσεων :drunk:

Το δωμάτιό μου είναι ανάμεσα σε 2 κήπους , 3 μέτρα απόσταση από τον έναν και 5 από τον άλλο !! :p:p Και η πόρτα που έχω αυτή την στιγμή δεν είναι και ότι καλύτερο , μπαίνουν πολύ εύκολα μέσα ζουζουνάκια !

Σαφώς όμως δεν επικρατεί η ίδια κατάσταση που επικρατεί σε σένα !! :respekt:

Κανα σκορπιό έχεις δει ? :rofl:

emeliss
26-06-08, 18:35
Κανα σκορπιό έχεις δει ? :rofl:
Πες μου ότι δεν έχεις βάλει φωτιά σε κύκλο γύρω από σκορπιό

manoulamou
26-06-08, 18:36
Οχι προσφατα, πολυ παλια!
Εχω ομως βρει σκατζοχειρακι στην σκαλα του υπογειου, σού κανει;
http://allagialla.pblogs.gr/files/60842-hedgehog1.jpg

emeliss
26-06-08, 18:40
Υπέροχο

Tiven
26-06-08, 18:51
Οχι προσφατα, πολυ παλια!
Εχω ομως βρει σκατζοχειρακι στην σκαλα του υπογειου, σού κανει;
http://allagialla.pblogs.gr/files/60842-hedgehog1.jpg

Ωραίο !!!!!!



Πες μου ότι δεν έχεις βάλει φωτιά σε κύκλο γύρω από σκορπιό

Όχι !! Γιατί ? :rolleyes:

emeliss
26-06-08, 18:54
Όταν πιάσεις σκορπιό και το κάνεις θα καταλάβεις

@manoulimou
Sorry, ήμουν άτακτο παιδί.

Tiven
26-06-08, 18:58
Όταν πιάσεις σκορπιό και το κάνεις θα καταλάβεις



Ναι , σίγουρα. Άν δω σκορπιό σιγά μη κάθομαι να του βάζω φωτιές του καημένου , απλά θα τρέξωωωω! :lol:

flamelab
26-06-08, 19:02
Οχι προσφατα, πολυ παλια!
Εχω ομως βρει σκατζοχειρακι στην σκαλα του υπογειου, σού κανει;
http://allagialla.pblogs.gr/files/60842-hedgehog1.jpg

Aχου το :p

Εγώ δεν εχω κήπο, αλλα κατι μολυντήρια εμφανίζονται καθε τοσο μεσα στο καλοκαίρι , και δεν ξερω γιατί

http://www.aquaworld-crete.com/turkish.jpg

δεν τολμάω να ανοίγω μπαλκονόπορτες ούτε στην βεραντα ούτε στο πίσω μπαλκόνι, δράμα :(

emeliss
26-06-08, 19:07
Hemidactylus turcicus

ή αλλιώς σαμιαμίδι

flamelab
26-06-08, 19:08
Εμφανίζονται απο την πολυκατοικία στα αριστερά όπου στο διαμέρισμα στο ίδιο ύψος είναι σαν κήπος. Στο πανω διαμερισμα επίσης σαν κήπος. Ε, πολύ θελει :rolleyes:

maik
26-06-08, 19:11
Εμφανίζονται απο την πολυκατοικία στα αριστερά όπου στο διαμέρισμα στο ίδιο ύψος είναι σαν κήπος. Στο πανω διαμερισμα επίσης σαν κήπος. Ε, πολύ θελει :rolleyes:

Οτι καλυτερο για την καταπολεμηση των κουνουπιων. Τα καταβροχθιζουν συνεχως και ασυστολα.

emeliss
26-06-08, 19:12
Αλλά τα ίδια είναι μεζές για τις γάτες της manoulamou

manoulamou
26-06-08, 19:14
Η manoula mou ελεγε <<τα σαμιαμιδια ειναι η τυχη του σπιτιου να μην τα πειραζετε>>
ασε που συνηθως μολις αναψεις φως εξαφανιζονται...
Τρωνε κι ενα σωρο εντομα, οπως λεει ο maik49!
Ο,τι δεν μας πειραζει ας μην το πειραζουμε
να κανουν τον κυκλο της τροφης να ξεβρωμιζει μια χαρα ο τοπος...

emeliss
26-06-08, 19:15
Η manoula mou ελεγε <<τα σαμιαμιδια ειναι η τυχη του σπιτιου να μην τα πειραζετε>>
Και τα γατάκια σε άκουγαν;

manoulamou
26-06-08, 19:16
Δεν ηταν δικο τους το σπιτι, παντα φιλοξενουμενα ηταν...:rofl:
Εγω παντως ουτε που τ ακουμπαω!

HELL_pegaSOS
26-06-08, 23:21
Τiven δεν νομιζω να εχουμε δηλητηριωδεις στην Ελλαδα,



Εχουμε και παραέχουμε... σε νησιά του Βορείου Αιγαίου τουλάχιστο!


Όχι μαύρες χήρες βέβαια αλλά με αρκετα δυνατό δηλητήριο για να το φυσάς και να μην κρυώνει (ή μαλλον ζεσταίνεται!)
Τους παραδοσιακους "φουρντζηδες", και την βαρια έκδοση τους που μοιάζουν με ταραντούλες.


Υπάρχουν οι μεγάλες κιτρινοκόκκινες τεραστιες μαλλιαρες που ζουν σε πετρώδης κυρίως περιοχές και βγάινουν σε έξαρση την άνοιξη (δεν θυμάμαι μήνα).
Εχουν τεραστια ποδια σε σχεση με άλλες αράχνες και είναι απίστευτα γρήγορες.

Οι άτιμες τρέχουν με ταχύτητα φωτός σε δένδρα, ντουβάρια , ταβάνια... και κυριως νύχτα.
Εάν ανάψεις καμία λάμπα, και κάθεσαι στην βεράντα μπορεί να δεις να κάνουν σπριντ ανάμεσα στα πόδια σου ή οριζόντια σε κανένα τοίχο...
Τι σπαιντερμαν... σπαίντερ σκέτο!:lol:


Στα μέρη μου τις λέμε , φουρντζήδες ή φουρτζήδες επειδή και καλά αν σε τσιμπήσουν αρχίζεις και κρυώνεις και σε βάζουν κάπου ζεστα όπως σε ένα παραδοσιακό φούρνο. :)
Ακούγεται κάπως., αλλα είναι διασταυρωμένο από πολλούς παππούδες - γιαγιάδες στο χωριό, αυτό με τους φούρνους. :p
Μάλλον έχει μία δόση αλήθειας.(δηλαδή το δηλητήριο να προκαλεί αίσθηση παγωμάρας)


Υπάρχουν όμως κι άλλες δηλητηριώδεις αράχνες , φουρτζήδες τις λέμε κι αυτές, που ναι πιο σπάνιες.
Αποτρόπαιες σε όψη, παχουλές, αργοκίνητες και μαλλιαρες στα πόδια, "ξυρισμένες" στο σώμα, χρώματος καφε-μπεζ.
Το χειρότερο επάνω τους είναι ότι μοιάζουν με εξωτικές ταραντούλες στην μορφή, κι έχουν τα τριά χαρακτηριστικά τεράστια δόντια εμπρός από το κεφαλι. :shock:
Εχουν κάτι δαγκάνες... ακόμη κι αν δεν έχουν δηλητήριο... οι δαγκάνες τους είναι σαν τανάλιες.


Σαν κι αυτές εδώ ας πούμε:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Atrax_robustus.jpg/200px-Atrax_robustus.jpg

και πιο μεγάλες!!!



Μία φορα στην εφηβεία μου, καθόμουνα ξένοιαστος στην εξοχή, και κάτω από το χαλάκι που είχαμε αφήσει απο χτες, μόλις το σήκωσα απογευμα ανακάλυψα μια τεράστια τέτοια ταραντούλα από κάτω.

Σε μέγεθος μεγάλη όσα τα 4 δάκτυλα του χεριού μου!!!
Και σαν 1.90 που μαι , φανταστείται πόση ήταν...

Πατάτες... :scared: :scared: :scared:


Κι ευτυχώς που οι συγκεκριμένες περπατάνε σαν χελώνες και δεν κινούνται την μέρα, και την πρόλαβα την πατησα.
(γέμισε η παντόφλα μου από τα ζουμια της παχουλής κοιλιας της. :redface:)

guzel
26-06-08, 23:31
τα σαμιαμυθια ειναι αηδια ..εγω λεω να βρω κανενα βατραχο να τον εχω αλλα θα φυγει εκτος αν του δεσω το ποδι με κανενα μεγαλο σπαγκο

gonzo26
27-06-08, 02:16
Το πιο αηδιαστικο απ ολα ειναι οι κατσαριδες, ειδικα οι μεγαλες, μαυρες, φτερωτες...

Οταν ημουν μικρος φοβομουν και τις ακριδες γιατι ειχαν απαισια οψη, μετα εμαθα οτι ειναι ακακες.

manoulamou
27-06-08, 07:46
:twisted: ... παρτε ενα καλο δωρακι ... σε πρωτο πλανο λοιπον!:p

ανοιξτε τουπ ευθυνη σας http://socialight.com/public/users/1/4/1458/images/14580.845605190775798.jpg

Tiven
27-06-08, 12:59
HELL_Pegasos , τι πράμα ήταν αυτό στην φωτο σου θεέ μου!!! :sorry::sorry::sorry:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :oneup:


Πάντως τα σαμιαμίδια από παλιά θυμάμαι που τα έβλεπα στο σπίτι και δεν τα φοβόμουν , μάλιστα ήθελα να βλέπω κιόλας την νύχτα που εμφανιζόντουσαν τουλάχιστον. Οι γονείς μου ποτέ δεν τα πείραζαν οπότε υποθέτω από εκεί το έμαθα :)

Οι κατσαρίδες... δεν τις φοβάμαι (δεν νομίζω ότι μπορούν να προκαλέσουν κάποια ζημιά στον άνθρωπο) αλλά ναι , μερικές είναι αρκετά αηδιαστικές !


Κάτι σαύρες που έχουν το χρώμα φιδιού και είναι μεγάλες σε μήκος που αν τις δεις από λίγο μακριά τις περνάς για φίδια τις έχετε δει ? Συνέχεια η γάτες μου πιάνουν τέτοια :rolleyes:

HELL_pegaSOS
27-06-08, 23:49
HELL_Pegasos , τι πράμα ήταν αυτό στην φωτο σου θεέ μου!!! :sorry::sorry::sorry:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :oneup:



Δεν είναι ελληνική αλλά αυστραλέζικη η αράχνη.

Αν δεις το λινκ της εικόνας είναι από βίκι. ;)

Ηταν ότι ποιο κοντικό στην παχουλή αράχνη που έτυχε να ξαπλώνω σχεδόν πάνω της. :p






Πάντως τα σαμιαμίδια από παλιά θυμάμαι που τα έβλεπα στο σπίτι και δεν τα φοβόμουν , μάλιστα ήθελα να βλέπω κιόλας την νύχτα που εμφανιζόντουσαν τουλάχιστον. Οι γονείς μου ποτέ δεν τα πείραζαν οπότε υποθέτω από εκεί το έμαθα :)

Οι κατσαρίδες... δεν τις φοβάμαι (δεν νομίζω ότι μπορούν να προκαλέσουν κάποια ζημιά στον άνθρωπο) αλλά ναι , μερικές είναι αρκετά αηδιαστικές !



άμεσα όχι.

Οταν όμως μολύνουν τα τρόφιμα σου... ή πραγματα που αγγίξεις...

Τα μαύρα σκληροθώρακα μαύρα θεριά των υπονόμων είναι τα χειρότερα.

Αλλα όσο πιο σκληρό είναι ο θώρακας τους τόσοσ πιο απολαυστικό είναι το "ΚΡΑΤΣ" του να τις λιώνεις. :twisted:






Κάτι σαύρες που έχουν το χρώμα φιδιού και είναι μεγάλες σε μήκος που αν τις δεις από λίγο μακριά τις περνάς για φίδια τις έχετε δει ? Συνέχεια η γάτες μου πιάνουν τέτοια :rolleyes:



Ναι. :)
Και ξέρω πολύ καλά ότι για τις γάτες είνια εκλεκτός μεζές.
Η δικιά μας έπιανε πότε-πότε στο χωριό, κι είχε φέρει κάποτε μία μισοπεθαμένη σαν παιχνίδι για τα γατια της...:evil:



Εχω δει πολλες φορες.
Εννοείς μάλλον τις λαχανοπρασινες με μία γαλαζοπρασινη κυλίδα πίσω από τον λαιμό.
Που λόγω μακριάς ουράς, εύκολα μπορέι κανείς όταν κινούνται στα χόρτα να τις περάσει για φίδια. (πχ, τα ομοίου χρώματος φίδια: "σαΐτες")
Δεν θυμάμαι πως τις λέμε όμως τις συγκεκριμένες σαύρες στο χωριό...:hmm:


Πάντως υπάρχουν και σε πιο γήινες παραλλαγές και πιο σπάνια σε δεινοσαυρο-influence.
Εχω δει 2-3 φορες σαυρες με κερατάκια στο κεφάλι (σαν των μυθολογικών δρακων) και ανάγλυφες φολίδες σε όλη την ράχη.
Το γρώμα τους καφέ, γκριζο-μπεζ ή παραλλαγες τους.

Πανέμορφες και τρομακτικές (για ένα πιτσιρικά :p) και σαν από παραμύθι.
Κατα ένα παράδοξο τροπο έχω δει μόνο ενήλικες.
(δηλαδή παχουλές με μήκος 15-25 εκατοστα)

gonzo26
27-06-08, 23:59
Οι κατσαρίδες... δεν τις φοβάμαι (δεν νομίζω ότι μπορούν να προκαλέσουν κάποια ζημιά στον άνθρωπο) αλλά ναι , μερικές είναι αρκετά αηδιαστικές !



Ωστε δεν τις φοβασαι... οταν κοιμασαι εχεις προβλημα να σουλατσαρει μια (ή και περισσοτερες) κατω απ το κρεβατι σου? θα κοιμηθεις κανονικα και cool χωρις προβλημα? :hmm:

Αν μια φτερωτη προσγειωθει πανω σου ή ξυπνησεις και δεις μια πανω στο ποδι σου να σε κοιταει περιεργα με τις κεραιες σηκωμενες, τι θα κανεις?
Εγω νομιζω οτι θα τιναχτεις πυραυλος ουρλιαζοντας... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
:lol::lol::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.