PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουνούπια και τρόποι απαλλαγής απο αυτά



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

HELL_pegaSOS
28-06-08, 00:02
Ναι , σίγουρα. Άν δω σκορπιό σιγά μη κάθομαι να του βάζω φωτιές του καημένου , απλά θα τρέξωωωω! :lol:

:p


Δεν κυνηγάνε βρε παιδια οι σκορπιοί.
Μόνο κάποια εξωτικά φίδια όταν νιώσουμε ότι απειλούνται.

ΟΧΙ άλλη επιρροή από χαζοαμερικανο-θρίλερ. :lol:



Ο σκορπιός είναι ύπουλο ζωάκι. Οταν είναι μικρός τρέχει όταν είναι μεγάλος μαζεύεται και περιμένει. Δεν καταδιώκει πάντως... :lol:
Γενικά με τα δηλητηριώδη ζώα ισχύει, ότι όσο πιο ήσυχο φαίνεται τόσο πιο επικίνδυνο πιθανόν να είναι. (τουλάχιστον για την Ελλάδα: πχ. οχιές: όταν τα άλλα φίδια τρεχουν να κρυφτούν εκείνη συνηθως κάθεται ατάραχη και σε κοιταει!)



Για πείτε όμως το κόλπο με τον σκορπιο και την φωτια.
Τι γίνετε?

Αρχίζει και κάνει σβούρες ?
Η περπατάει στα κάρβουνα?

:hmm:

guzel
28-06-08, 00:03
Η manoula mou ελεγε <<τα σαμιαμιδια ειναι η τυχη του σπιτιου να μην τα πειραζετε>>
ασε που συνηθως μολις αναψεις φως εξαφανιζονται...
Τρωνε κι ενα σωρο εντομα, οπως λεει ο maik49!
Ο,τι δεν μας πειραζει ας μην το πειραζουμε
να κανουν τον κυκλο της τροφης να ξεβρωμιζει μια χαρα ο τοπος...

εχω ακουσει ομως αν πεσουν στο κεφαλι σου κανεις φαλακρα :lol:

HELL_pegaSOS
28-06-08, 00:08
τα σαμιαμυθια ειναι αηδια ..εγω λεω να βρω κανενα βατραχο να τον εχω αλλα θα φυγει εκτος αν του δεσω το ποδι με κανενα μεγαλο σπαγκο


οι βάτραχοι έχουν πλάκα, αλλα ότνα είναι μεγάλοι ιδιαίτερα είναι πολύ βρωμύλοι.

Καταρχάς βρωμάνε. :evil:


Αν δεις τυχαία κανένα ταξιδιάρη να κάνει βόλτες στον δρόμο, ΜΗΝ τον πιάσεις.
Ιδιαίτερα εάν είναι μεγαλος.


Θα σου βγάλει ένα κάτουρο.... σαν σάπια πατάτα, ένα πράγμα. :evil:



Θυμάμαι μία γάτα που κυνηγούσε κι έπαιζε με έναν , και όταν τον δάγκωνε κουνούσε (σα να είχε δαγκώσει κόκκινη πιπερια) το κεφάλι πέρα δώθε. :lol:

Νικαετός
28-06-08, 00:10
Πες μου ότι δεν έχεις βάλει φωτιά σε κύκλο γύρω από σκορπιό

Αυτοκτονούν με ιδιαίτερα εντυπωσιακό τρόπο... το κάναμε πιτσιρικάδες, αλλά μόνο έναν είδα να το κάνει. Οι άλλοι απλά κάθονταν...

guzel
28-06-08, 00:15
οι βάτραχοι έχουν πλάκα, αλλα ότνα είναι μεγάλοι ιδιαίτερα είναι πολύ βρωμύλοι.

Καταρχάς βρωμάνε. :evil:


Αν δεις τυχαία κανένα ταξιδιάρη να κάνει βόλτες στον δρόμο, ΜΗΝ τον πιάσεις.
Ιδιαίτερα εάν είναι μεγαλος.


Θα σου βγάλει ένα κάτουρο.... σαν σάπια πατάτα, ένα πράγμα. :evil:



Θυμάμαι μία γάτα που κυνηγούσε κι έπαιζε με έναν , και όταν τον δάγκωνε κουνούσε (σα να είχε δαγκώσει κόκκινη πιπερια) το κεφάλι πέρα δώθε. :lol:

:shock: bliah ..ακυρη η ιδεα του βατραχου..

gonzo26
28-06-08, 00:33
Για πείτε όμως το κόλπο με τον σκορπιο και την φωτια.
Τι γίνετε?

Αρχίζει και κάνει σβούρες ?
Η περπατάει στα κάρβουνα?

:hmm:
Μηπως θελουν να μιμηθουν τους αναστεναρηδες? :lol:

........Auto merged post: gonzo26 πρόσθεσε 13 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΕDIT Μολις σκοτωσα μια κατ/δα στο νεροχυτη της κουζινας... Τελικα δεν ειναι να ανοιγεις καθολου τετοιες μερες που εχει πολυ ζεστη, οι κατσ/δες ειναι υπερδραστηριες. Και σκεψου οτι ο Διαχειριστης εχει ηδη κανει 2 φορες απολυμανση...
Τωρα ολο το σερβιτσιο θελει παλι πλυσιμο αφου το αηδιαστικο αυτο εντομο προφανως το μαγαρισε:evil:

HELL_pegaSOS
28-06-08, 01:06
Δεν είναι ελληνική αλλά αυστραλέζικη η αράχνη.

Αν δεις το λινκ της εικόνας είναι από βίκι. ;)

Ηταν ότι ποιο κοντικό στην παχουλή αράχνη που έτυχε να ξαπλώνω σχεδόν πάνω της. :p





Βρήκα κάτι ακόμη κοντινότερο, τόσο σε μορφή όσο και σε μέγεθος, στις ελληνικές "ταραντούλες" που ξέρω.




Είναι ολόιδια με την διαφορα λίγο χαμηλοκώλα. :lol:
Δηλαδή έχει πιο μικρα πόδια, αλλα ολοιδιο σώμα, ίδιο χρώμα, και κυρίως ευμεγέθη δόντια!

(τώρα αμφιταλαντέυομαι μόνο για το εάν είχε τρία ή τέσσερα δοντακια.:hmm:)



Δείτε για τι πράγμα μιλάμε: ;)



http://www.youtube.com/watch?v=oezYasuVyB4

(στο 0:41 θα δείτε ΑΚΡΙΒΩΣ το πλασματάκι πάνω από τις δαγκάνες του οποίου ξάπλωσα..!)




Κι εδώ το άλλο υποείδος, το κιτρινο, το μακρυπόδαρο και ντελικάτο:
(σε εικόνα)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Solfuga2_CM.jpg/661px-Solfuga2_CM.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/Solfuga_CM.jpg/742px-Solfuga_CM.jpg

Αν δείτε τα πόδια τους, θα καταλάβετε γιατί λέω πως τρεχουν με ταχύτητα φωτός!



Τελικά και οι δύο αράχνες που περιέγραφα, ανήκουν στο ίδιο υποείδος.
Απλά πρόκειται για την χοντρή και λιγνή έκδοση της ίδιας αράχνης. :p

Κι όσο για brutality: Μέχρι και νεογνά πουλιών και ποντικιών τρωνε! :whistle:



Και μία εγκυκλοπαιδική γνώση.
H λέξη ταραντούλα προέρχεται από το λατινικό tarantum που είναι η λατινική παραφθοπρα της λέξης Ταρας ή Ταραντας (αποικία των Σπαρτιατών στην κατω Ιταλία)
http://en.wikipedia.org/wiki/Tarantula#Etymology

The word tarantula applies to several very different kinds of spider. The spider originally bearing that name is one of the wolf spiders, Lycosa tarantula, found in the region surrounding the city of Taranto (or Tarentum in Latin), a town in Southern Italy. Compared to true tarantulas, wolf spiders are not particularly large or hairy.



Αχ, τι ακίνδυνες που είναι....
Πάλι καλά που δεν έχουμε πολλές από δαυτες. στην Ελλάδα.
Και να ξέρετε: Συχνάζουν σε πετρότοπους και ξηρά εδάφη. ;)



Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα, αλλα νομίζω άξιζε .:oneup:

manoulamou
28-06-08, 12:07
HELL_pegaSOS οχι μονο ξεφυγαμε
αλλά σε λιγο θα φοβομαστε και ν αναπνεουμε
μηπως καταπιουμε καμια αραχνη...:rofl:
Βαλτε και κανα spoiler παντως γιατι λιγο πριν μαγειρεψω αναγκάστηκα να ξεπλυνω
ολες τις κατσαρολες μην τυχον και τις μαγαρισε κανα ζουζουνι...:p
Ηρεμειστε ρε παιδια, δηλαδη αμα πατε διακοπες θα ζητησετε και
πιστοποιητικο απολυμανσης των κρεβατιων;;;:nurse:
Τα εντομα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απ τα αιωρουμενα σωματιδια
το καυσαεριο και τα ζιζανιοκτονα/χημικα που βρισκονται στο νερο και στο φαΐ μας!!!

Tiven
28-06-08, 16:16
Ωστε δεν τις φοβασαι... οταν κοιμασαι εχεις προβλημα να σουλατσαρει μια (ή και περισσοτερες) κατω απ το κρεβατι σου? θα κοιμηθεις κανονικα και cool χωρις προβλημα? :hmm:

Αν μια φτερωτη προσγειωθει πανω σου ή ξυπνησεις και δεις μια πανω στο ποδι σου να σε κοιταει περιεργα με τις κεραιες σηκωμενες, τι θα κανεις?
Εγω νομιζω οτι θα τιναχτεις πυραυλος ουρλιαζοντας... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
:lol::lol::lol:

Είχε συμβεί αυτό όταν πρωτοήρθα σε αυτό το δωμάτιο. Είδα κατσαρίδα δηλαδή αλλά κρύφτηκε γρήγορα , και την άκουγα όλο το βράδυ. Ε βάζω 2 γάτες μέσα (και κοιμάμαι ήσυχος πλέον) , από την επόμενη μέρα δεν την ξαναάκουσα ;)

Με έχουν σώσει αρκετές φορές οι γατούλες μου :):)

HELL_pegaSOS
28-06-08, 17:46
Είχε συμβεί αυτό όταν πρωτοήρθα σε αυτό το δωμάτιο. Είδα κατσαρίδα δηλαδή αλλά κρύφτηκε γρήγορα , και την άκουγα όλο το βράδυ. Ε βάζω 2 γάτες μέσα (και κοιμάμαι ήσυχος πλέον) , από την επόμενη μέρα δεν την ξαναάκουσα ;)

Με έχουν σώσει αρκετές φορές οι γατούλες μου :):)


Ξέρω ότι ενστικτωδώς τις κυνηγάνε.
Οπως κάθε έντομο κι οτιδήποτε κινούμενο άλλωστε...

Να το τρώνε όμως...?





Το πολύ πολύ να τις σκοτώσουν.
Συνήθως παίζουν μαζί τους.
Δεν έχω δει να τις τρώνε...:nono:
(κατσαρίδες και σκαθάρια προσφέρονται μόνο για παιχνίδι)


Πρέπει να "ψομολυσάνε", για να να φάνε τέτοιο έντομο. :p


BLIAH!

Tiven
28-06-08, 18:15
Ξέρω ότι ενστικτωδώς τις κυνηγάνε.
Οπως κάθε έντομο κι οτιδήποτε κινούμενο άλλωστε...

Να το τρώνε όμως...?





Το πολύ πολύ να τις σκοτώσουν.
Συνήθως παίζουν μαζί τους.
Δεν έχω δει να τις τρώνε...:nono:
(κατσαρίδες και σκαθάρια προσφέρονται μόνο για παιχνίδι)


Πρέπει να "ψομολυσάνε", για να να φάνε τέτοιο έντομο. :p


BLIAH!

Δεν τις τρώνε. Βασικά τίποτα δεν τρώνε εκτός αν είναι τρελός μεζές , οι σπιτόγατες τουλάχιστον.

Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια ένας γατούλης μου , έφαγε ζωντανό τζιτζίκι και το άκουγες να κάνει "τζιτζιτζι" μέσα και στο λαρύγγι του ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :rofl:

flamelab
28-06-08, 18:17
Πόσες γάτες έχεις ρε συ ;; :p

Bασικά, πόσα ζωντανά (σκυλιά, γατιά, έντομα) έχεις σπίτι ;; :p

Tiven
28-06-08, 18:18
Πόσες γάτες έχεις ρε συ ;; :p

Bασικά, πόσα ζωντανά (σκυλιά, γατιά, έντομα) έχεις σπίτι ;; :p

3 γάτες αυτή τη στιγμή. 2 από την παλιά μας που μόλις γέννησε , έφυγε από το σπίτι , και η άλλη που ήρθε και έμεινε στο σπίτι μας μόνη της :)

Μπορείτε να τις δείτε εδώ : http://www.tiven.org/main/index.php?option=com_expose&Itemid=2

Photos > My Cats.

Αυτές που έχω τώρα είναι η Emo , ο Λύκος και η Crazy ή "Τρελή" :lol:


Πείτε μου λίγο , η πρώτη φωτογραφία , δεν είναι απλά υπέροχη ? :)

gonzo26
29-06-08, 01:58
HELL_pegaSOS,
τις φωτος αυτες εσυ τις τραβηξες?


Είχε συμβεί αυτό όταν πρωτοήρθα σε αυτό το δωμάτιο. Είδα κατσαρίδα δηλαδή αλλά κρύφτηκε γρήγορα , και την άκουγα όλο το βράδυ. Ε βάζω 2 γάτες μέσα (και κοιμάμαι ήσυχος πλέον) , από την επόμενη μέρα δεν την ξαναάκουσα ;)

Με έχουν σώσει αρκετές φορές οι γατούλες μου :):)

Tην εννοεις την ακουγες?? ροκανιζε τιποτα?
Το να την ακους ειναι το λιγοτεροι φιλε μου. Αν ερθει να σεργιανισει απο πανω σου την ωρα που κοιμασαι ειναι το προβλημα. Και ισως θελησει να εξερευνησει το στομα τη μυτη ή τα αυτια σου...
Αν η γατα ειναι στο παραδιπλανο δωματιο και ριχνει υπνους, πως θα σε σωσει?

Εγω αν δω κατσ/δα πλεον τα κανω ολα ανω-κατω μεχρι να τη ξετρυπωσω και να την εξοντωσω. Δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθω με αυτην μαζι.
Ενας φιλος μου λεει δεν δινει σημασια σε αυτα, τις θεωρει κατοικιδια...

Πριν απο χρονια θυμαμαι, γυριζω σπιτι και βλεπω μια στο δωματιο μου που κρυφτηκε αμεσως... Δε βαριεσαι λεω, και πεφτω να κοιμηθω. Μετα απο λιγα λεπτα αισθανομαι κατι στα μαλλια μου. Ανοιγω αμεσως το φως και οπως φανταστηκες ητο η κατσ/δα ακινητη. Αμεσως πιανω τη παντοφλα και τη ξερανα.

HELL_pegaSOS οχι μονο ξεφυγαμε
αλλά σε λιγο θα φοβομαστε και ν αναπνεουμε
μηπως καταπιουμε καμια αραχνη...:rofl:
Βαλτε και κανα spoiler παντως γιατι λιγο πριν μαγειρεψω αναγκάστηκα να ξεπλυνω
ολες τις κατσαρολες μην τυχον και τις μαγαρισε κανα ζουζουνι...:p
Ηρεμειστε ρε παιδια, δηλαδη αμα πατε διακοπες θα ζητησετε και
πιστοποιητικο απολυμανσης των κρεβατιων;;;:nurse:
Τα εντομα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απ τα αιωρουμενα σωματιδια
το καυσαεριο και τα ζιζανιοκτονα/χημικα που βρισκονται στο νερο και στο φαΐ μας!!!
Δηλαδη αν δεις μια κατσαριδα να μπαινοβγαινει στο ποτηρι σου, μπορεις να το γεμισεις και να πιεις χωρις προβλημα?....

HELL_pegaSOS
29-06-08, 04:55
HELL_pegaSOS,
τις φωτος αυτες εσυ τις τραβηξες?




Οχι βέβαια. Ακόμη και αν είχα την καταλληλη στιγμή την φωτογαφική στο χέρι, το πιθανότερο θα ήταν να βγαλω μία κίτρινη γραμμή απ άκρη σε άκρη μίας θολής φωτογραφίας.

Αμα λέω ειναι γρήγορες, εννοώ τις χάνει το μάτι σου. Για υτό έχουν εξάλλου 5 τεραστια πόδια, (σε αντίθεση με τις άλλες αράχνες που χουν τέσσερα)



Για τις φώτο, να είναι καλά η "βίκι" :)



Οι συγκεκριμένες για την ακρίβεια ειναι συγγενή είδη, λίγο μεγαλύτερα σε μήκος αυτα που έδειξα σε φωτογραφίες, αλλα ολόιδια σε χαρακτηριστικα. Συχνάζουν σε ερήμους και ξηρα τοπία, κυρίως της μέσης Ανατολής.
Και στο νησί μου (Λέσβος) , μόνο σε πετρότοπους και ξεροβούνια εμφανίζονται.
(το μισό νησί είναι ηφαιστειογενές πετρώδεα το άλλο μισό καταπράσινο)

Οι αράχνες της φωτογραφίας λέγονται camel spiders και είναι ιδιαίτερα επιθετικές (με τα μικρα θύματα τους, για τους ανθρώπους δεν ξέρω:twisted:) και για αυτο ιδιαίτερα δημοοφιλείς στους κολλημένους με pet freaks.
Ευτυχώς οι μικροί συγγενείς τους στην ελλάδα, δεν έιναι τόσο αιμοβόροι.



Εδώ μπορείτε να δείτε για τι μιλάμε
(τονίζω είναι οι εξωτική pro ωερσιον ι όχι η basic ελληνική):

Camel Spider (http://www.youtube.com/watch?v=h8DXzjvnzPk)

Μάλιστα μπορούν να γίνουν αρκετά πιο μεγάλες από όσες έχω τέτοιες έχω δει.
Αυτές που ξέρω εγώ είναι σε μέγεθος το πολύ (μαζί με τα πόδια) όσο μία γυναικεια παλάμη.

Τώρα επειδή το έψαξα το θέμα, στο youtube υπάρχει πολύ υλικό, και ιδίως με μονομαχίες των συγκεκριμένων με άλλα έντομα.
Μόνο οι σκορπιοί τις νικάν!
(λόγω θωράκισης)

Δείτε:

http://www.youtube.com/watch?v=zpAa1QMtl9Y




camel spider vs mouse (http://www.youtube.com/watch?v=zpAa1QMtl9Y)



κι ένα ωραιο βιντεάκι με βασιλικες μόμπρες + σκορπιούς + καμηλο-αράχνες. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=tIrSYJfAt30 (http://www.youtube.com/watch?v=tIrSYJfAt30)

Prep2
29-06-08, 06:02
Ε, κόψτε τις υστερίες βρε. Δεν κινδυνεύει κανείς από αραχνούλες στην Ελλάδα.

Πάντως για τα κουνούπια το μόνο που πιθανώς δεν ξέρετε να προσθέσω στην κουβέντα είναι ότι αν τα αφήσεις να σε τσιμπάνε μερικές μέρες, συνηθίζει ο οργανισμός και δεν σου κάνουν σημάδι μετά. Ο λόγος είναι ότι αυτό που μας ερεθίζει είναι μια πρωτεινη που εκκρίνουν για να μας αναισθητοποιήσουν πριν το τσίμπημα. Τα κουνούπια κάθε περιοχής έχουν αρκετά συγκεκριμένο χαρμάνι το οποίο μπορείς να συνηθίσεις.

Το έκανα πριν μερικά χρόνια μετά από σύσταση φίλου ερπετολόγου και από τότε, στο σπίτι μου τουλάχιστον είμαι κομπλέ.

gonzo26
29-06-08, 16:17
Οχι βέβαια. Ακόμη και αν είχα την καταλληλη στιγμή την φωτογαφική στο χέρι, το πιθανότερο θα ήταν να βγαλω μία κίτρινη γραμμή απ άκρη σε άκρη μίας θολής φωτογραφίας.

Αμα λέω ειναι γρήγορες, εννοώ τις χάνει το μάτι σου. Για υτό έχουν εξάλλου 5 τεραστια πόδια, (σε αντίθεση με τις άλλες αράχνες που χουν τέσσερα)
τι γρηγορες?? ψοφιες δεν ειναι? πως αλλιως την εβαλε ο αλλος πανω στη ρακετα.

Tiven
29-06-08, 23:45
τι γρηγορες?? ψοφιες δεν ειναι? πως αλλιως την εβαλε ο αλλος πανω στη ρακετα.

Δεν νομίζω , αν είχαν πεθάνει λογικά θα είχαν "μαζέψει" τα πόδια τους (όπως τα περισσότερα έντομα).

........Auto merged post: Tiven πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε, κόψτε τις υστερίες βρε. Δεν κινδυνεύει κανείς από αραχνούλες στην Ελλάδα.

Πάντως για τα κουνούπια το μόνο που πιθανώς δεν ξέρετε να προσθέσω στην κουβέντα είναι ότι αν τα αφήσεις να σε τσιμπάνε μερικές μέρες, συνηθίζει ο οργανισμός και δεν σου κάνουν σημάδι μετά. Ο λόγος είναι ότι αυτό που μας ερεθίζει είναι μια πρωτεινη που εκκρίνουν για να μας αναισθητοποιήσουν πριν το τσίμπημα. Τα κουνούπια κάθε περιοχής έχουν αρκετά συγκεκριμένο χαρμάνι το οποίο μπορείς να συνηθίσεις.

Το έκανα πριν μερικά χρόνια μετά από σύσταση φίλου ερπετολόγου και από τότε, στο σπίτι μου τουλάχιστον είμαι κομπλέ.

Δεν νομίζω πως πιάνει με μένα.. :(:(

manoulamou
30-06-08, 11:50
Δηλαδη αν δεις μια κατσαριδα να μπαινοβγαινει στο ποτηρι σου,
μπορεις να το γεμισεις και να πιεις χωρις προβλημα?....

Εννοειται!!! Και μετα στο καπακι θα παρω ειδικο μικροσκοπιο να δω απο πού αλλου περασε
να εχω καβατζα τις καθε λογης βρωμιες όπου ειχε ακουμπησει τα ποδαρακια της...:twisted:
Δεν ξερεις το ανεκδοτο με τη μυγα και τους διαφορους λαους
οταν ο ελληνας ζηταει και δευτερο απ τα ιδια;;;:nurse:

Μα τελειως αμερικανακια γιναμε να υστεριαζομαστε μ ενα κουνουπακι ή μια τερεζουλα;;;
Eλπιζω πως δεν ειμαστε και τελειως βουτυρομπεμπεδες, πελατες του καθε Εισαγγελατου
να ψαχνουμε παντου για φοβερους κινδυνους απο ιους, μικροβια, βακτηριδια και ακτινοβολιες ...
ενω καταπινουμε τα μυρια οσα εν γνωσει μας με τη δικαιολογια οτι εκεινα δεν μπορουμε να τα ελεγξουμε...




:drunk:αντε βρε παμε στοιχημα, οτι γελασαμε παλι σημερα:rofl:

furious99
30-06-08, 12:49
Ε, κόψτε τις υστερίες βρε. Δεν κινδυνεύει κανείς από αραχνούλες στην Ελλάδα.

Πάντως για τα κουνούπια το μόνο που πιθανώς δεν ξέρετε να προσθέσω στην κουβέντα είναι ότι αν τα αφήσεις να σε τσιμπάνε μερικές μέρες, συνηθίζει ο οργανισμός και δεν σου κάνουν σημάδι μετά. Ο λόγος είναι ότι αυτό που μας ερεθίζει είναι μια πρωτεινη που εκκρίνουν για να μας αναισθητοποιήσουν πριν το τσίμπημα. Τα κουνούπια κάθε περιοχής έχουν αρκετά συγκεκριμένο χαρμάνι το οποίο μπορείς να συνηθίσεις.

Το έκανα πριν μερικά χρόνια μετά από σύσταση φίλου ερπετολόγου και από τότε, στο σπίτι μου τουλάχιστον είμαι κομπλέ.

Δεν είναι τόσο απλό... Τα κουνούπια είναι φορείς μιας γκάμας μικροβίων εκατοντάδων τύπων ανάλογα τι τσιμπούσαν πριν... Εκτός των άλλων νοσημάτων, πιθανολογείται ότι κάποιοι από τους ιούς που μπορούν να μεταφέρουν είναι ογκογόνοι όπως ο Epstein-Barr η παρουσία του οποίου σχετίζεται με ορισμένα είδη καρκίνου...

nmavro73
30-06-08, 22:46
Αν αρρωσταίναμε από τα κουνούπια τόσο εύκολα θα είμασταν ΟΛΟΙ άρρωστοι. Δεν είναι δυνατόν να μην σε τσιμπίσει ούτε ένα το καλοκαίρι. Κάπου δεν θα βάλεις αντι-κουνουπικό σπρέι και θα σε πετύχει!
Οποιος φοβάται τόσο πολύ ας κλειστεί σε μία γυάλα.

Tiven
30-06-08, 22:55
Βασικά έβλεπε ο πατέρας μου ένα ντοκιμαντέρ πριν λίγες μέρες , σε μία χώρα φοβούνται τα κουνούπια πιο πολύ από ταραντούλες κλπ , γιατί μεταφέρουν σοβαρές αρρώστιες και τις μεταδίδουν πολύ εύκολα. Δεν θυμάμαι σε πια χώρα όμως.

tsavman
30-06-08, 23:23
Με τους εμβολιασμούς που μας κάνανε όταν ήμασταν παιδάκια είμαστε καλυμένοι.
Άλλες χώρες έχουν τέτοια προβλήματα.

nrg_polini
01-07-08, 00:53
Καλα πατε στον Εβρο και θα δειτε τραγελαφικα σκηνικα!! Για 3 μερες ημουν εκει - στο ΚΕΠΜ για οσους ξερουν. Στο δεξι μου χερι μετρησα 48 τσιμπηματα απο κουνουπια. Βαζαμε φιδακια και τα κουνουπια καθοντουσαν πανω :respekt:

manoulamou
01-07-08, 10:45
ΕΕΕΧΜΜΜ ειπαμε να ειμαστε προσεκτικοι αλλά μην γινουμε υποχοντριοι!!!
Ξεχασαμε τη φυσικη ζωη όπου υπηρχε και σχεδον πληρης ανοσια
ομως τωρα εχουμε φτασει στο εντελως αλλο ακρο
να φοβομαστε μην παθουμε κατι απο ενα αστικο κουνουπακι
ή μια τριχωτη αραχνιτσα!!!
Ημαρτον: περαν των παιδικων εμβολιασμων δεν ζουμε και σε κλιβανο αποστειρωσης
ωστε να πανικοβαλλομαστε βγαινοντας εξω απ αυτον
με την υπαρξη μερικων εντομων και ο,τι μπορει να κουβαλανε...:nurse:
Εαν ψαχτουμε ειμαστε τιγκα σε ιους, μικροβια και βακτηρ(ιδ)ια
δεν σημαινει πως νοσουμε απ ολα τουτα.

nmavro73
01-07-08, 13:53
Εντάξει σε μερικές χώρες έχουν και άλλα έντομα και ζωύφια που προκαλούν ασθένειες.Και σε άλλες για να πας πρέπει να κάνεις ειδικά εμβόλια(πχ ελονοσίας). Αλλά στην ελλάδα η περίπτωση να κολλήσεις ασθένεια από κουνούπι είναι σχεδον ανύπαρκτη

B3rny
02-07-08, 00:03
Εκτος απο τα κουνουπια,παιζει και φονικο τσιμπουρη,οπως ακουσα στον Αυτιά το πρωι :scared:

lamdami
02-07-08, 02:48
Ωραία ειναι και κάτι αυτοκόλλητα...τα κολλάς και δεν σε πλησιάζει τίποτα!!!

manoulamou
02-07-08, 08:45
Εκτος απο τα κουνουπια,παιζει και φονικο τσιμπουρη,οπως ακουσα στον Αυτιά το πρωι :scared:

Αχ βρε γειτονες, κατι τετοια διαβαζω και κανω κεφαλι απ τα γελια ... :rofl:
Εαν μονο το 1 χιλιοστο απ ολ αυτα τα τρομακτικα και θανατηφορα
υποτιθεται πως κυκλοφορουσαν γυρω μας
επρεπε ν ανοιξουμε λαγουμι να χωθουμε...:crazy:






τρεχατε ποδαρακια μας να κλεισουμε να πανεθυρια
μπας και μπει καθαρος αερας απ την τηλεοραση

HELL_pegaSOS
03-07-08, 17:32
Αχ βρε γειτονες, κατι τετοια διαβαζω και κανω κεφαλι απ τα γελια ... :rofl:
Εαν μονο το 1 χιλιοστο απ ολ αυτα τα τρομακτικα και θανατηφορα
υποτιθεται πως κυκλοφορουσαν γυρω μας
επρεπε ν ανοιξουμε λαγουμι να χωθουμε...:crazy:






τρεχατε ποδαρακια μας να κλεισουμε να πανεθυρια
μπας και μπει καθαρος αερας απ την τηλεοραση


Οχι, ένα τσιμπούρι όντως σταθηκε η αιτία για να "μαζευει στραγαλια" απο χτες μία 49χρονη.

Επιχείρησε να το βγαλει μόνη της και το κεφαλι του έμεινε μεσα στο σώμα της.

Το συγκεκριμένο τσιμπούρι που την τσίμπησε προκαλεί ένα είδος πυρετου και αν δεν αντιμετωπιστει με προσοχή, μπορέι να τα τιναξεις (όπως και συνεβη με την κυρια)



Φονικό τσιμπούρι στη χώρα μας
2 Ιουλίου 2008, 22:32


Σε επικίνδυνο είδος ανήκει το τσιμπούρι που τσίμπησε την 49χρονη γυναίκα από την Κομοτηνή, η οποία έχασε τη ζωή της την προηγούμενη εβδομάδα, όταν στην προσπάθειά της να το αφαιρέσει, προκάλεσε την επιμόλυνση του χεριού της.

Αυτό «έδειξε» η εξέταση των δειγμάτων ορού της άτυχης γυναίκας και του εντόμου, που εστάλησαν στο Μικροβιολογικό και Ιολογικό Εργαστήριο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Το συγκεκριμένο είδος είναι φορέας επικίνδυνου μολυσματικού ιού, ο οποίος προκαλεί τον αιμορραγικό πυρετό της Κριμαίας και ευθύνεται για περισσότερους από 22 θανάτους στη Βουλγαρία και την Τουρκία.

Είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζεται παρόμοιο κρούσμα στην Ελλάδα και εκτιμάται ότι πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό, ωστόσο ξεκινούν άμεσα οι ψεκασμοί και η ενημέρωση των αγροτών, προκειμένου να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.

Η 49χρονη εισήχθη στις 20 Ιουνίου στο Νοσοκομείο έχοντας υψηλό πυρετό, αποκρύπτοντας από τους γιατρούς, οι οποίοι της χορήγησαν φαρμακευτική αγωγή, ότι την τσίμπησε το τσιμπούρι.

Την επόμενη μέρα η 49χρονη πήγε στο Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης καθώς ο πυρετός επέμενε και επιπλέον ως συμπτώματα είχε κεφαλόπονο και εμέτους. Εκεί η γυναίκα ενημέρωσε τους γιατρούς για το τσίμπημα από το τσιμπούρι. Παρά τις προσπάθειες των γιατρών, η γυναίκα κατέληξε από πολυοργανική ανεπάρκεια.

Εν τω μεταξύ, άλλα έξι περιστατικά με τσιμπήματα τσιμπουριών έχουν φτάσει στο νοσοκομείο Κομοτηνής τα οποία έχουν αντιμετωπισθεί επιτυχώς με χειρουργική επέμβαση.

Όπως τονίσθηκε, σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει να επιχειρείται η αφαίρεση του τσιμπουριού από μη ειδικό, αλλά θα πρέπει να μεταφέρεται το άτομο στο νοσοκομείο, όπου ο κοριός αφαιρείται με χειρουργική επέμβαση και μόνο.

http://zougla.gr/news.php?id=3972


Μην σου τύχει... :evil:

manoulamou
03-07-08, 17:38
Αχχχ το δικο μου ... τσιμπουρι δεν προκειται να ξεκολλησει τοσο ευκολα,
γι αυτο παρ ολο που εχω καει στο χυλο
δεν ασχολουμαι με ... γιαουρτια!
:nurse:

utp
10-08-08, 22:24
Kατι μαυρα κουνουπια με ασπρες ριγες τα εχετε δει?Αυτα δεν καθονται στον τοιχο ποτε και οι ωρες που τσιμπουν ειναι το απογευμα.Κυριως ειναι σε εξωτερικους χωρους και το τσιμπημα τους προκαλει πολυ εντονη φαγουρα και κοκκινιλα για καμια βδομαδα.
Τα συγκεκριμενα μονο στην Αθηνα τα εχω δει.

spyronis
11-08-08, 12:53
Kατι μαυρα κουνουπια με ασπρες ριγες τα εχετε δει?Αυτα δεν καθονται στον τοιχο ποτε και οι ωρες που τσιμπουν ειναι το απογευμα.Κυριως ειναι σε εξωτερικους χωρους και το τσιμπημα τους προκαλει πολυ εντονη φαγουρα και κοκκινιλα για καμια βδομαδα.
Τα συγκεκριμενα μονο στην Αθηνα τα εχω δει.

Καλά αυτά τα κουνούπια ζέβρες είναι serial killers. Αν τύχει και σκοτώσεις κανένα έχεις γεμίσει τα χέρια σου αίμα.

giannhs1984
11-08-08, 13:07
Kατι μαυρα κουνουπια με ασπρες ριγες τα εχετε δει?Αυτα δεν καθονται στον τοιχο ποτε και οι ωρες που τσιμπουν ειναι το απογευμα.Κυριως ειναι σε εξωτερικους χωρους και το τσιμπημα τους προκαλει πολυ εντονη φαγουρα και κοκκινιλα για καμια βδομαδα.
Τα συγκεκριμενα μονο στην Αθηνα τα εχω δει.
και γυρω απο την τουμπα θα τα δεις:rofl: (κακιουλες)

manoulamou
11-08-08, 17:12
Εμενα κατι με ειχε τσιμπησει καποτε (ειμαι αγαπημενος τους προορισμος)
κι εκανα μια καντηλα σαν της ανεμοβλογιας
αλλά τετοια "ζεβρα" παρ ολο που εχουμε και κηπο
εδω στο τεως ΒΠ της Βωβοπολης δεν εχω δει!:hmm:

flamelab
11-08-08, 20:16
Εχω δει τέτοια στην Κρήτη, στο Βάι (άκρη-ακρη ανατολικά στην Κρήτη), μία παραλία με φοίνικες.

Είχα δει εκεί μία μικρή ομάδα από αυτούς τους κομάντο.

manoulamou
11-08-08, 20:20
Ενταξει σε λιγο δεν θα υπαρχουν καθολου (εκει) ...
Θα κανουν μια φαραωνικη τουριστικη επενδυση που την ειδαν στα σχεδια
οι ντοπιοι και σκεπτονται να μετακομισουν στην ... Οσετια!
Πολυ ωραια ηταν οταν ειχαμε παει για μηνα μελιτος κατι αιωνες πριν
με γεφυρουλες, γυμνιστες και πιτσιρικια να τους κυνηγανε με τις πετρες...
:rofl:

flamelab
11-08-08, 20:23
Ενταξει σε λιγο δεν θα υπαρχουν καθολου (εκει) ...
Θα κανουν μια φαραωνικη τουριστικη επενδυση που την ειδαν στα σχεδια
οι ντοπιοι και σκεπτονται να μετακομισουν στην ... Οσετια!
Πολυ ωραια ηταν οταν ειχαμε παει για μηνα μελιτος κατι αιωνες πριν
με γεφυρουλες, γυμνιστες και πιτσιρικια να τους κυνηγανε με τις πετρες...
:rofl:

Tώρα είναι οικογενειακά, δεν έχει γυμνιστές (εκεί που πήγαμε, αλλού δεν ξερω :what:)

Είχε κατι κουνούπια, νααα μετά συγχωρήσεως, κομμάντο.

utp
11-08-08, 23:52
Καλά αυτά τα κουνούπια ζέβρες είναι serial killers. Αν τύχει και σκοτώσεις κανένα έχεις γεμίσει τα χέρια σου αίμα.

Εκτος απο πολυ αιμα αφηνουν και πολυ μαυρο χρωμα στο χερι!Κατα την διαρκεια του τσιμπηματος μπορει να περπατας ή να κουνιεσαι και δεν φευγει απο πανω σου αν δεν τελειωσει το ''γευμα'' του.Εγω αυτα μονο οταν κατσουν πανω μου μπορω να τα σκοτωσω.Δεν γινεται αλλιως!
Νομιζω οτι ειναι το γνωστο κουνουπι τιγρης αυτο....δεν ταιριαζει στα χαρακτηριστικα με αυτο? 4η φωτογραφια aedes albopictus......http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14814&m=H04&aa=1

spyronis
12-08-08, 16:52
Εκτος απο πολυ αιμα αφηνουν και πολυ μαυρο χρωμα στο χερι!Κατα την διαρκεια του τσιμπηματος μπορει να περπατας ή να κουνιεσαι και δεν φευγει απο πανω σου αν δεν τελειωσει το ''γευμα'' του.Εγω αυτα μονο οταν κατσουν πανω μου μπορω να τα σκοτωσω.Δεν γινεται αλλιως!
Νομιζω οτι ειναι το γνωστο κουνουπι τιγρης αυτο....δεν ταιριαζει στα χαρακτηριστικα με αυτο? 4η φωτογραφια aedes albopictus......http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14814&m=H04&aa=1

Αυτό πρέπει να είναι ναι. Άντε να μας κολλήσει κανένα δάγκειο πυρετό να τρέχουμε.
Μ΄αρέσει που λέει ότι ταξιδεύει μέσω ελαστικών αυτοκινήτων ανά τις ηπείρους!
Κομάντος κουνούπι :lol:

chat1978
18-07-09, 21:59
Σημερα είχα πάει για τρελό κοψίδι στην Πάρνηθα, και μιας και δεν φυσαγε είχαμε επέλαση από μύγες που θέλαν και αυτές μια μπουκιά μπριζόλα. Αφού είδαμε και απόείδαμε αποφασίζουμε να εφαρμόσουμε την τεχνική Σαμοθράκη.

Στην Σαμοθράκη που ειχα πάει, με το που καθόσουν έσκαγε μύτη και ένα τασάκι με ελληνικό καφέ μέσα αναμένο που βγάζει τρελό καπνό και έδιωχνε όλα τα ιπτάμενα που ηταν και πολλά.

Συνεπώς ζητάμε τον καφέ και ένα αναπτήρα και με το που τον ανάψαμε, ανάσα επιτέλους και φαγητό όλο δικό μας.

Γενικά το κόλπο δεν το ξέρουν και πολλοί, αλλα ειναι τρομερό. Δεν ειμαι σίγουρος αν πιάνει και για κουνούπια. Προσοχή μονο ο καφές καίει σε μεγάλη θερμοκρασία και σπάει πιατάκια.

Το αναφέρω γιατι μου προκαλεί εντυπωση πως δεν το ξέρεις κανείς σχεδόν, και ομως ειναι τόσο αποδοτικό.

Όλοι το βράδυ στην συνάντηση μυγών, για την απειλή του άναμένου καφέ.

mosaic
19-07-09, 19:48
ενδιαφέρον ούτε εγώ το ήξερα....

@ Delemene όταν λες σιγοκαίμε ελληνικό καφέ... δλδ πως γίνεται η διαδικασία;

...έτσι όπως είναι σε σκόνη του βάζουμε απλά φωτιά και ανάβει;......

slipknot
19-07-09, 20:28
Σαν λιβανιστήρι σιγοκαίει ο καφές.Πάρε ένα σπίρτο και άσε το μέσα σε ένα τασάκι με καφέ.Αν πάρει λίγο μετά καίγεται σιγά σιγά.Σίγουρα πιάνει για κουνούπια που το έχω δοκιμάσει

stratus
19-07-09, 20:39
Σαν λιβανιστήρι σιγοκαίει ο καφές.Πάρε ένα σπίρτο και άσε το μέσα σε ένα τασάκι με καφέ.Αν πάρει λίγο μετά καίγεται σιγά σιγά.Σίγουρα πιάνει για κουνούπια που το έχω δοκιμάσει
Σιγουρα ποιανει και για σφηκες/μελισσες που το εχω δοκιμασει

chat1978
19-07-09, 21:27
ενδιαφέρον ούτε εγώ το ήξερα....

@ Delemene όταν λες σιγοκαίμε ελληνικό καφέ... δλδ πως γίνεται η διαδικασία;

...έτσι όπως είναι σε σκόνη του βάζουμε απλά φωτιά και ανάβει;......
Εμείς το ανάβαμε με αναπτήρα. Αν ανάψει σε ένα σημείο τότε θα κάψει μέχρι τέλος καφέ.

Σε αλουμινοχαρτο μέσα βάζεις τον καφέ και τον ανάβεις με αναπτήρα ή σπίρτο. Μετά αναλλόγως αφήνεις κάπου αυτό το αλουμινόχαρτο. Σε κάποιο πιατάκι η αναπτήρα. Μπορείς αν ειναι μετάλλικος ο αναπτήρας να βάλει και τον καφέ χύμα μέσα. Γενικά ας κάψει ο καφές και να μην κάψει κανένα πήλινο λόγω θερμοκρασίας.


Σαν λιβανιστήρι σιγοκαίει ο καφές.Πάρε ένα σπίρτο και άσε το μέσα σε ένα τασάκι με καφέ.Αν πάρει λίγο μετά καίγεται σιγά σιγά.Σίγουρα πιάνει για κουνούπια που το έχω δοκιμάσει
Οπ ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.


Σιγουρα ποιανει και για σφηκες/μελισσες που το εχω δοκιμασει
Κυρίως για αυτό το είχα στην Σαμοθράκη.

Σε όσους το ξέρουν σας αρέσει η μυρωδιά? Εμένα θα έλεγα οτι μαρέσει. Προτιμώ τον άκαφτο αλλα και ο καμένος καφές ωραία μυρίζει.Πιο ωραία από άλλα.

mpirarxos
19-07-09, 21:36
μια γλαστρα με βασιλικο βαλτε και θα βρειτε την υγεια σας.Κατι μου εχουν πει και για γερανι αλλα δε το ξερω.Ο καφες πιανει σιγουρα για σφηκες-μελισσες-μυγες.Απλα δεν ξερω κατα ποσον ειναι υγιεινο να καει οση ωρα κοιμομαστε.Και η σιτα ειναι σιγουρα το καλυτερο για σπιτι.@ σουκου τωρα που με χουν φαει στο καμπινγκ τι να κανω.Τα φιδακια τιποτα και με τα ξυδια ητανε χειροτερα,ξυπνησα γεματος καντηλες

mosaic
20-07-09, 22:02
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :oneup: :) ήδη το εφάρμοσα αποτελεσματικότατο
και ναι …και μ εμένα μου άρεσε η μυρουδιά του καμένου καφέ :p

manoulamou
21-07-09, 08:22
Προσεξτε μονον μην βαλατε φωτια και στο σπιτι
σαν κατι ευσεβη γεροντακια που αναβουν κερακια ή καντηλια κατ οικον...:p

gitane
24-07-09, 17:19
Για πιο high-tech καταστάσεις:
http://online.wsj.com/article/SB123680870885500701.html

pan05
26-07-09, 00:14
@Demelene

Σε ευχαριστώ και εγώ για το tip! Προς το παρόν φαίνεται να δουλεύει καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.