PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουνούπια και τρόποι απαλλαγής απο αυτά



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

joseph
19-06-06, 15:10
Καλοκαίρι , μπάνια , διακοπές , ήλιος , θέα , θέα στις παραλίες , θέα στο δρόμο, ψιλοτρακαρίσματα επειδή κοιτάμε αλλού και τα πιο ενοχλητικά έντομα πάνε πακέτο. Πως θα τα ξεφορτοθούμε τουλάχιστον στο σπίτι !!??!!

alexisazen
19-06-06, 15:13
AUTAN? Βέβαια, ξεφορτώνεσαι και τους πάντες γύρω σου από την απαίσια μυρωδιά!
Για τους φυσιολάτρες κάτι έχω ακούσει για ξύδι αντί AUTAN, αλλά αυτό σίγουρα δεν αντέχεται!

WAntilles
19-06-06, 15:31
Ο βέλτιστος τρόπος είναι ένας:

Σίτες παντού σε όλα τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες του σπιτιού.

Δεν θα ξυπνήσετε ποτέ ξανά τη νύχτα από κουνουποστούκας, ούτε θα χρειαστείτε ποτέ ξανά orbital defen... εεε εντομοαπωθητικά.

Εδώ και 6 χρόνια έχω βρει την υγειά μου.

blend
19-06-06, 15:32
Ηλεκτρονικοί κουνουποδιώχτες? Προγραμματιζόμενοι? Με EPROM??

:rofl:

thestria
19-06-06, 15:42
Ο βέλτιστος τρόπος είναι ένας:

Σίτες παντού σε όλα τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες του σπιτιού.

Δεν θα ξυπνήσετε ποτέ ξανά τη νύχτα από κουνουποστούκας, ούτε θα χρειαστείτε ποτέ ξανά orbital defen... εεε εντομοαπωθητικά.

Εδώ και 6 χρόνια έχω βρει την υγειά μου. Πλήρωσες την τριακοσάρα σου για σίτες στο σπίτι. Τέρμα τα κουνούπια; ΟΧΙ γιατί πρέπει να μάθεις την γυναίκα σου και τα παιδιά σου να τις χρησιμοποιούν!
Καλού κακού βάζεις και αουτάνια ταμπλέτες και υγρό με χρονοδιακόπτη για πλήρη προστασία!

blend
19-06-06, 15:44
Μπορείτε επίσης, να το ρίξετε στην κατανάλωση μπύρας...

Τα κουνούπια δεν γουστάρουν μπύρα!

Προσωπική εμπειρία...;)

WAntilles
19-06-06, 15:48
...την γυναίκα σου και τα παιδιά σου...

Απ' αυτά δεν έχω ακόμα.

Αλλά καί στο σπίτι των γονιών μου που μπήκαν, η υπόλοιπη οικογένεια τις χρησιμοποιεί πάντα.


Καλού κακού βάζεις και αουτάνια ταμπλέτες και υγρό με χρονοδιακόπτη για πλήρη προστασία!

Δεν χρειάζεται αφού δεν περνά τίποτις.

Kiwi
19-06-06, 15:49
Μπορείτε επίσης, να το ρίξετε στην κατανάλωση μπύρας...

Τα κουνούπια δεν γουστάρουν μπύρα!

Προσωπική εμπειρία...;)

...και γενικά τα ξύδια. Πάντως από προσωπική έρευνα είχα καταλήξει ότι για να φτάσεις σε σημείο να απωθείς τα κουνούπια πρέπει να έχει γίνει ήδη εσύ λιάρδα. Άρα θέλει πολλέεεεες μπύρες. :drunk:

Patentman
19-06-06, 16:07
Εμενα δηλαδη που δεν με ενοχλουν ειμαι μονιμα πιωμενος; :hmm:

Σοβαρα τωρα, υπαρχουν ατομα που εχουν φυσικο εντομοαπωθητικο. Κατι λενε για την μυρωδια του δερματος αλλά σιγουρα δεν εχει να κανει με τον παστουρμα :p
Μονο το βζιιιιιν με ενοχλει αλλά συνηθως την κανουν μακρια απο μενα.

Επειδη δεν εχουν ολοι το χαρισμα, προσωπικη εμπειρια με autan και ομοειδη προϊοντα ειναι οτι χαλανε το δερμα, ασε που και να πλυθεις δεν φευγει η λαμακια. Τα υγρα εντομοαπωθητικα με ενοχλουν στην αναπνοη και μερικες ταμπλετες επισης. Στην εξοχη το κλασικο φιδακι ειναι το καλυτερο.

firegarden
19-06-06, 16:09
Πλήρωσες την τριακοσάρα σου για σίτες στο σπίτι.

Tριακοσια ευρω ή τριακοσια χιλιαρικα; Ρωταω γιατι θελω να βαλω κι εγω.Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση...

manoulamou
19-06-06, 16:40
Ο Wantilles εχει απολυτο δικιο:
To μονο αποτελεσματικο μεσο κατα των κουνουπιων ειναι ωραιοτατες σιτες
σε ολα τα παραθυρα και τις πορτες! Οικονομικο, Οικολογικο και Υγιεινο. Ξεμπερδευετε μονιμα.
Και πανω απο τα κρεβατια οι γνωστες κατασκευες με τα τουλια...
Τα αλλα ειναι ημι-μετρα βρωμερα ανθυγιεινα και ασκοπη σπαταλη χρηματων.
Σας το λεω, γιατι ειμαι η αγαπημενη των κουνουπιων. Ενα να υπαρχει σε μενα θα ερθει...
Επισης πολυ αποδοτικα τα φιδακια (αυτα τα στριφταρια που καιγονται)
ακομα και στους ανοικτους χωρους, αλλα απολυτα ανθυγιεινα.

thestria
19-06-06, 16:43
Tριακοσια ευρω ή τριακοσια χιλιαρικα; Ρωταω γιατι θελω να βαλω κι εγω.Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση...
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που τις πέρασα. Δεν ήταν ακριβές, 5+ τεμάχια έκαναν 100 χιλιάδες ΔΡΑΧΜΕΣ.

edit. Μανούλαμου έλα στο κλαμπ! Είμαι και εγώ η αγάπη των κουνουπιών...

Νικαετός
19-06-06, 16:49
Μπορείτε επίσης, να το ρίξετε στην κατανάλωση μπύρας...

Τα κουνούπια δεν γουστάρουν μπύρα!

Προσωπική εμπειρία...;)

Nαι , αλλά εγώ πίνω την μπύρα ...την γυναίκα μου αποφεύγουν ...παιδιά είναι απίστευτο 25 προς 26 χρόνια μαζί της και δεν την έχει τσιμπήσει ΕΝΑ κουνούπι !!! Τελικά πάντα το έλεγα , αυτά τα σκοτώνεις μικρά γιατί αν μεγαλώσουν ...:twisted::twisted::twisted: . (Και δεν μιλάω για τα κουνούπια :p) .

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα για τις σίτες ...(δύο φορές η μικρή μου κόρη έχει περάσει από μέσα , αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία !)

thestria
19-06-06, 16:53
Βρήκα τελευταία ένα φάρμακο, κουνούπι όρθιο δεν μένει (επίσης μυρμήγκια, μέλισσες, μύγες, κατσαρίδες....τα πάντα!).

Kiwi
19-06-06, 16:55
Βρήκα τελευταία ένα φάρμακο, κουνούπι όρθιο δεν μένει (επίσης μυρμήγκια, μέλισσες, μύγες, κατσαρίδες....τα πάντα!).

Παίζεις Shakira στη διαπασών;

Gordito
19-06-06, 16:59
Ο βέλτιστος τρόπος είναι ένας:

Σίτες παντού σε όλα τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες του σπιτιού.

Δεν θα ξυπνήσετε ποτέ ξανά τη νύχτα από κουνουποστούκας, ούτε θα χρειαστείτε ποτέ ξανά orbital defen... εεε εντομοαπωθητικά.

Εδώ και 6 χρόνια έχω βρει την υγειά μου.
εχει δικιο ο Wantilles.Το λεω τελειως αντικειμενικα,Αλουμινας ειμαι παιδια:whistle: ,οποιος θελει να μου στειλει ΡΜ:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :respekt:

igiorgio
19-06-06, 17:01
Οπωσδήποτε σίτες, αλλά όχι στα 300 πουλάκια. Σωστή σίτα, σε λευκό αλουμίνιο, με αντίβαρο, για μπαλκονόπορτα με άνοιγμα 1,5 μέτρα έκανε πέρσυ γύρω στα 120. Εφ' όσον βέβαια πιάνουν τα χέρια σας για να την τοποθετήσετε μόνοι σας.

Οταν δε λέω αντίβαρο, ανεβοκαταβαίνει μέσω σχοινιού. Δεν έχει δηλ. το ελατήριο που πρέπει να την κατεβάσεις για να ασφαλίσει. Αν δε σου γλιστρήσει, μπορεί να σου φάει και τα μούτρα.

Εγώ έχω βάλει σ' όλο το σπίτι κα ησύχασα μια για πάντα.:whistle:

WAntilles
19-06-06, 17:51
Εδώ είναι συρόμενες, αριστερά -> δεξιά, και ασφαλίζουν με μαγνήτη.

zouzouni
19-06-06, 18:06
Ως ζουζούνι :oops::lol: αλλά προπάντων ως μόνιμο θήραμα των κουνουπιών :(, νομίζω ότι μου επιτρέπεται να συνεισφέρω και εγώ το κατί τις μου στο συγκεκριμμένο νήμα.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να γλυτώσουμε από τα κουνούπια, αλλά και τα λοιπά ενοχλητικά έντομα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι?

Παλαιά πατροπαράδοτη (και οικολογική) αποτελεσματική λύση.......βάλτε γλάστρες με βασιλικό!!!
Η μυρωδιά του είναι αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα εντομοαπωθητικά, και γλυτώνετε από κουνούπια, μύγες, και τα λοιπά ενοχλητικά έντομα.
Εκτός αυτού, μπορείτε κάλλιστα να χρησιμοποιήσετε την σπιτική σας εσοδεία βασιλικού σε σαλάτες, μακαρονάδες, και λοιπά εδέσματα!!! ;)

Σε περίπτωση που δεν έχετε τον αναγκαίο χώρο για να τοποθετήσετε μια γλάστρα με βασιλικό στο παράθυρο/μπαλκόνι σας, μπορείτε να ρίξετε μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο βασιλικού (φαρμακεία και μαγαζιά βιολογικών προϊόντων και υγειινών τροφών τα διαθέτουν) σε ένα μπωλ με νερό, και να αφήσετε τη ζέστη να λειτουργήσει υπέρ σας, καθώς όχι μόνο να δροσίσει και θα αρωματίσει την ατμόσφαιρα, αλλά και θα αποτρέψει τα κουνούπια και τα έντομα να πλησιάσουν.

Αν πάλι είστε από τους λίγους τυχερούς που έχετε κήπο, ίσως να αξίζει να σκεφτείτε να φυτέψετε μια-δυο πικροδάφνες, μιας και τα λουλούδια τους, αναδύουν άρωμα που επίσης λειτουργεί ως εντομοαπωθητικό, όπως επίσης και ο ευκάλυπτος καθώς και κιτρονέλλες, τα αιθέρια έλαια των οποίων έχουν ισχυρή εντομοαπωθητική δράση.

Υπάρχουν ακόμη κεριά με αιθέριο έλαιο κιτρονέλλας τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αν κάθεστε έξω στον κήπο, ή την βεράντα, αλλά όχι μέσα σε κλειστό χώρο, καθώς το συγκεκριμμένο αιθέριο έλαιο είναι ιδιαίτερα έντονο και μπορεί να προκαλέσει δυσφορία αν δεν υπάρχει καλός εξαερισμός.

Εκτός από το αιθέριο έλαιο του βασιλικού, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, αν και λόγω της χαρακτηριστικής του μυρωδιάς (θυμίζει ολίγον τι το Vicks Vaporub ;) ) μπορεί να θέλετε να το αποφύγετε, καθώς η χειμωνιάτκη αίσθηση που το συνοδεύει δεν ταιριάζει τόσο με τις καλοκαιρινές αύρες.

Σε περίπτωση δε, που αποφασίσετε να καταφύγετε στην λύση με το αιθέριο έλαιο μέσα σε ένα μπωλ με νερό, μπορείτε το έλαιο του βασιλικού να το συνδιάσετε με μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντα και σανταλόξυλο, τα οποία επίσης έχουν εντομοαπωθητική δράση, και θα αρωματίσουν πολύ όμορφα τον χώρο.

Αν δε, θέλετε να γλυτώσετε από το πρόβλημα του σκώρου στα μάλλινά σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον συνδιασμό λεβάντας & σανταλόξυλου είτε με την χρήση των αιθερίων ελαίων (μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο διαλυμένο σε νερό με την προσθήκη λίγου λευκού οινοπνεύματος, και αυτό το διάλυμμα ψεκασμένο είτε σε ένα κομμάτι λευκό χαρτί κουζίνας, τόσο ώστε να νοτίσει, είτε στο ίδιο το ρούχο) είτε με την χρήση αποξηραμένης λεβάντας (όπως κάνανε οι γαγιάδες μας) ή/και μερικών κομματιών σανταλόξυλου μέσα στην ντουλάπα και τα συρτάρια.

Τα γνωστά αντικουνουπικά σκευάσματα τύπου Αουτάν, καλό είναι αν μπορείτε να τα αποφεύγετε, παρά μόνο αν δεν υπάρχει άλλη λύση, ειδικά στην περίπτωση των παιδιών. Εναλλακτική λύση μπορεί ίσως να βρεθεί στην χρήση διαλύματος αιθέριου έλαιου λεβάντας (το μόνο αιθέριο έλαιο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και αυτούσιο ακόμη και σε βρέφη, γιατί είναι τόσο αβλαβές!) είτε με αντλία ψεκασμού είτε απευθείας εντριβή στο δέρμα (χώρια που είναι και πολύ οικονομικότερη λύση, καθώς ένα μπουκαλάκι καθαρό αιθέριο έλαιο λεβάντας μπορεί να κρατήσει για πολλούς μήνες, καθώς χρησιμοποιούνται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά).

Σε περίπτωση δε, που δεν μπορείτε να αποφύγετε την χρήση τέτοιων σκευασμάτων, και γνωρίζετε ότι είστε.....γλυκοαίματοι και άρα αποτελείται τον αγαπημένο μεζέ των κουνουπιών*.....εκτός από όλα όσα έχουν ήδη προαναφεθρεί (σίτες, φιδάκια, ταμπλέτες, Αουτάν,αιθέρια έλαια) αν θέλετε να λειτουργήσετε με μέγιστο οικολογικό φρόνημα τότε πολύ απλά σκεφτείτε την πιθανότητα να προστατευθείτε με τον πιο απλό τρόπο, δηλ. την μέγιστη κάλυψη των πιθανώς εκτεθειμένων σημείων του σώματός σας με ανάλαφρα υφάσματα (δεν λέμε να βάλετε και μπούργκα ούτε και μπατανία με τέτοια ζέστη :p ) - με λίγα λόγια, αν ξέρετε ότι θα σας επιτεθούν οι κώνωπες, τότε μην βγείτε έξω με τιραντάκια, έξωμα, ξώπλατα, κοντομάνικα, σορτσάκια, κλπ,κλπ, αλλά φροντίστε να φορέσετε μακρυμάνικα, εσάρπες, μακρυές φούστες, μακρυά παντελόνια, κλπ, φτιαγμένα από ανάλαφρα, αέρινα ρούχα, ιδανικά για το καλοκαίρι, ώστε να καλύπτετε το σώμα σας, και να γλυτώσετε από το ενοχλητικό παιχνίδι "που'ντο το άτιμο το κουνούπι που το ακούω να βουίζει δίπλα στο αυτί μου" και το ακόμη πιο ενοχλητικό και επώδυνο φαγούρισμα που έπεται του κάθε τσιμπήματος γιατί ξέφυγε των δολοφονικών σας διαθέσεων το κουνούπι-δράστης. ;)

*πέρσυ δημοσιεύθηκε έρευνα που είχαν διεξάγει επιστήμονες, σύμφωνα με την οποία πιστοποιείται ότι ισχύει στην πράξη αυτή η λαϊκή δοξασία, ότι τα κουνούπια προτιμούν τους "γλυκοαίματους", καθώς σε άτομα τα οποία ήταν πιο επιρρεπή στο τσίμπημα κουνουπιών βρέθηκε ότι υπάρχει διαφοροποίηση σε πρωτεϊνες του ζακχάρου του αίματος, και ότι τα κουνούπια αυτό το οσμίζονται, και γι'αυτό επιτίθενται περισσότερο.

Αυτά τα ολίγα από εμένα, και ελπίζω να φανούν χρήσιμα.

ΥΓ. Σε περίπτωση που το πρόβλημα συνεχίζει, σκεφτείτε μήπως θα ήταν χρήσιμη η λήψη συμπληρώματος για το σύμπλεγμα των βιταμινών Β, καθώς πολλές φορές, έλλειψη κάποιων βιταμινών από αυτό το σύμπλεγμα, θεωρείται ότι προσελκύει τα κουνούπια, ειδικά στις περιπτώσεις των καπνιστών.

WAntilles
19-06-06, 18:19
κλείνει τη σίτα και πιάνει τη bug-οσκοτώστρα.

Patentman
19-06-06, 18:21
Zouzouni εισαι απαιχτη. :respekt:
Μπραβο για τις γνωσεις σου επι του θεματος (και αλλων) και πιο πολυ για τον τροπο σκεψης-νοοτροπιας και αντιμετωπισης. :oneup:

zouzouni
19-06-06, 18:24
Zouzouni εισαι απαιχτη. :respekt:
Μπραβο για τις γνωσεις σου επι του θεματος (και αλλων) και πιο πολυ για τον τροπο σκεψης-νοοτροπιας και αντιμετωπισης. :oneup:

:oops: Ευχαριστώ για τα καλά λόγια:) - μάκαρι τα όσα έγραψα να βοηθήσουν.

Gordito
19-06-06, 18:24
Λοιπον οσον αφορα τις σιτες εχω να αναφερω τα εξης:
1)Μακραν οι πιο λειτουργικες ειναι οι χωνευτες συρομενες.Αλλα πρεπει να υπαρχει προβλεψη για αυτες κατα το χτισιμο του σπιτιου.
2)μετα ειναι οι επικαθημενες σιτες.Αυτες δηλαδη που τις τραβας απο το σχοινακι και ξετυλιγονται προς τα κατω μεσα σε "οδηγους."

Μακραν χειροτερες των υπολοιπων ειναι κατι εξωτερικες-που εχουν οριζοντια κινηση.Αυτες ειναι απο την μανα τους δυσχρηστες και ελαττωματικες.Μετα απο λιγο καιρο σθγουρα χαλανε,αν δειτε τον μηχανισμο που εχουν απο μεσα...:down:

Το προβλημα με τις σιτες ειναι σκυλια-γατια κτλ.Εγω Τριτη εβαλα μια-Τεταρτη ειχε περασει ο σκυλος απο μεσα.


edit για οσους δεν θελουν να ασχοληθουν με την κηπουρικη:rolleyes:

the_ar
19-06-06, 18:27
Ευχαριστούμε για τα αναλυτικότατα και ενδιαφέροντα σχόλιά σου zouzouni.:)



...και γενικά τα ξύδια. Πάντως από προσωπική έρευνα είχα καταλήξει ότι για να φτάσεις σε σημείο να απωθείς τα κουνούπια πρέπει να έχει γίνει ήδη εσύ λιάρδα. Άρα θέλει πολλέεεεες μπύρες. :drunk:
Είσαι σίγουρος ότι όταν γίνεσαι λιάρδα δεν σε πλησιάζουν; Αποκλείεις το να μην καταλαβαίνεις ότι σε τσιμπάνε επείδη είσαι λιάρδα;:hmm::hmm::hmm:


Φιλικά,
Ανδρέας

porosis
19-06-06, 18:47
@zouzouni :respekt:

Χρησιμοποιώ εντομοαπωθητικό σπρέυ με σύνθεση κιτρονέλλα-βασιλικό από την Apivita, είναι αρκετά αποτελεσματικό χωρίς να έχει ενοχλητική μυρωδιά.

maik
19-06-06, 18:53
Τεινω να πιστεψω οτι καθε ανθρωπος εχει μια δικια του οσμη που διωχνει ή απωθει τα κουνουπια. Δεν ειναι δυνατον σε μια παρεα 3-4 ατομων στο ιδιο μερος να τσιμπανε ολους εκτος απο εναν ή το αντιθετο.

Για τις σιτες συμφωνω οτι ειναι καλη αντιμεπτωπιση αλλα πρεπει να θυμασαι να τις κλεινεις και κυριως να μην περνας απο μεσα τους. Πραγμα πολυ πιθανον αν μεχρι χτες δεν ειχε το σπιτι και ξαφνικα εβαλες.

Ειδα προχθες μια πατεντα σε μια ταβερνα πολυ αποτελεσματικη οπως μου ειπαν. Ανοιχτα δοχεια με νερο που εχει διαλυμενη ζαχαρη. Δεν το δοκιμασα αλλα οι μαγαζατορες επιμενουν οτι κανει δουλεια και ειναι και φτηνο.

WAntilles
19-06-06, 19:16
Για τις σιτες συμφωνω οτι ειναι καλη αντιμεπτωπιση αλλα πρεπει να θυμασαι να τις κλεινεις...

Όχι αν τις έχεις μονίμως κλειστές.

zouzouni
19-06-06, 19:18
Ευχαριστούμε για τα αναλυτικότατα και ενδιαφέροντα σχόλιά σου zouzouni.:)
...
Παρακαλώ!:) Μακάρι να φανούν χρήσιμα!


@zouzouni :respekt:

Χρησιμοποιώ εντομοαπωθητικό σπρέυ με σύνθεση κιτρονέλλα-βασιλικό από την Apivita, είναι αρκετά αποτελεσματικό χωρίς να έχει ενοχλητική μυρωδιά.
Δεν το ήξερα για αυτό το προϊόν της Apivita - ευχαριστώ για την πληροφορία! :oneup:
Είμαι πάντα της άποψης του "αν μπορείς, φτιάχτο μόνος σου" και ειδικά σε ό,τι έχει σχέση με φυσικά καλλυντικά/φάρμακα/σκευάσματα/αιθέρια έλαια/κλπ.


Τεινω να πιστεψω οτι καθε ανθρωπος εχει μια δικια του οσμη που διωχνει ή απωθει τα κουνουπια. Δεν ειναι δυνατον σε μια παρεα 3-4 ατομων στο ιδιο μερος να τσιμπανε ολους εκτος απο εναν ή το αντιθετο.
Και όμως το έχω δει να συμβαίνει, και μου έχει τύχει κιόλας - σε μια παρέα 5 ατόμων, μεταξύ των οποίων και καπνιστές, και παρότι τότε κάπνιζα, και λένε ότι ο καπνός του τσιγάρου απωθεί τα κουνούπια, εμένα με τάραξαν στα τσιμπήματα, και τους άλλους ούτε τους πλησίαζαν! Το τι δούλεμα είχα φάει δεν περιγράφεται! :lol:


Ειδα προχθες μια πατεντα σε μια ταβερνα πολυ αποτελεσματικη οπως μου ειπαν. Ανοιχτα δοχεια με νερο που εχει διαλυμενη ζαχαρη. Δεν το δοκιμασα αλλα οι μαγαζατορες επιμενουν οτι κανει δουλεια και ειναι και φτηνο.
Αυτό λειτουργεί ως παγίδα για τις μύγες, και τις σφίγγες, αλλά μπορεί να αποβεί μοιραίο και για τις μέλισσες.
Για τα κουνούπια δεν νομίζω να έχει αποτελεσματικότητα :hmm: , καθώς αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το νερό (άλλωστε μέσα σε αυτό γεννιούνται), και αυτό που τα ελκύει είναι το αίμα και όχι το ζάκχαρο.

manoulamou
19-06-06, 19:55
Απολυτως φυσικο θα ελεγα για zouzouni να ξερει τοσα πολλα!!!:respekt:
Ας προσθεσω κι εγω καποια χρησιμα (?) links:
Προστατευτείτε από τα κουνούπια με το κινητό σας! (http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-202.html):rofl:
Αχ! Πάλι με τσίμπησε κουνούπι !!! (http://www.medlook.net/Kids/mosqto.asp)
Mosquito protection begins at home (http://www.oznet.ksu.edu/johnson/hort/articles/mosquito_protection.htm)
How Mosquitoes Work (http://science.howstuffworks.com/mosquito.htm/printable):oneup:
MOSQUITO CONTROL AROUND THE HOME AND IN COMMUNITIES (http://www.ces.ncsu.edu/depts/ent/notes/Urban/mosquito.htm)

Cafeeine
19-06-06, 20:37
Ευχαριστούμε για τα αναλυτικότατα και ενδιαφέροντα σχόλιά σου zouzouni.:)



Είσαι σίγουρος ότι όταν γίνεσαι λιάρδα δεν σε πλησιάζουν; Αποκλείεις το να μην καταλαβαίνεις ότι σε τσιμπάνε επείδη είσαι λιάρδα;:hmm::hmm::hmm:


Φιλικά,
Ανδρέας

Οχι βρε σεις, απο συναδελφική αλληλεγύη. Κουνουπια αυτά, σκνίπα εσεις, μια μεγάλη οικογένεια :rofl:

Πάντως θεωρώ την τοποθέτηση σίτα στα παράθυρα απαραίτητα σε νεες εγκαταστασεις και σημαντικά ειδικά για όποιον ενδιαφέρεται και ανοίγει και κανένα παράθυρο το καλοκαίρι.

Kiwi
19-06-06, 20:41
Είσαι σίγουρος ότι όταν γίνεσαι λιάρδα δεν σε πλησιάζουν; Αποκλείεις το να μην καταλαβαίνεις ότι σε τσιμπάνε επείδη είσαι λιάρδα;:hmm::hmm::hmm:


Και αυτό να έπαιζε, την επόμενη μέρα δε το γλυτώνεις το χράτσα χρούτσα στα τσιμπήματα, οπότε το καταλαβαίνεις. Ναι, όταν είμαι γεμάτος αλκοόλ δεν τσιμπάνε.

joseph
19-06-06, 21:23
Θέλω το βραβείο για το πιο δημιουργικό τόπικ χωρίς flame war ....

Κατα τα άλλα έχω βάλει σίτες , αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχουν κάνει φωλιές μέσα στο σπίτι και θα καταφύγω στην έσχατη λύση της απολύμανσης ...
Το αουτάν βοηθησε μερικά καλοκαίρια , αλλά τώρα τελευταία έχουν γίνει ανθεκτικά τα ρημάδια ... Ενα βράδυ , έβλεπα τις γνωστές διαφημίσεις telemarketing στον ANT1 και είδα μία συσκευή η οποία τράβηξε 100.000 έντομα μέσα σε 30 λεπτά , αλλά φοβάμαι ότι θα έχει επιπτώσεις και στην υγεία μου , και φυσικά βασιλικούς έχω σε 3 παράθυρα , αλλά το κακό έγινε ήδη κατα πάσα πιθανότητα με φωλιά μέσα στο σπίτι ...

WandereR
19-06-06, 21:35
Τα εντομοκτόνα προσέχετε γιατι έχουν παρπαλευρές απώλειες...

Τα κουνούπια θέλουν στάσιμα νερά, λιγο δύσκολο να εχουν φωλιά στο σπιτι σου....

joseph
19-06-06, 21:46
Και όμως απο κάπου μπαίνουν , επίσης μια καλή λύση είναι δυνατά φωτιστικά μακριά απο πόρτες και παράθυρα , ώστε την νύχτα να μπαίνεις ανενόχλητος. Δυστιχώς σε εμένα επειδή είναι μονοκατοικία , έχουν συνήθως αναμένο μόνο την λάμπα πάνω απο την κεντρική είσοδο και μαζευονται όλα εκεί ... Αυτά με τις υπεριώδεις και την υψηλή τάση βοηθάν μόνο σε κήπο σωστά;

manoulamou
19-06-06, 21:56
Κι εγω μονοκατοικια εχω
κι αν δεις τι γινεται πισω απο το οικοπεδο στα φωτιστικα του Δημου θα παθεις εγκεφαλικο.
Φωλια στα σπιτια δεν κανουν ειδικα τα κουνουπια, μονο στα στασιμα νερα !
Διαβασε και το link: how mosquitos work...

zouzouni
19-06-06, 22:00
Θέλω το βραβείο για το πιο δημιουργικό τόπικ χωρίς flame war ....

Κατα τα άλλα έχω βάλει σίτες , αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχουν κάνει φωλιές μέσα στο σπίτι και θα καταφύγω στην έσχατη λύση της απολύμανσης ...
Το αουτάν βοηθησε μερικά καλοκαίρια , αλλά τώρα τελευταία έχουν γίνει ανθεκτικά τα ρημάδια ... Ενα βράδυ , έβλεπα τις γνωστές διαφημίσεις telemarketing στον ANT1 και είδα μία συσκευή η οποία τράβηξε 100.000 έντομα μέσα σε 30 λεπτά , αλλά φοβάμαι ότι θα έχει επιπτώσεις και στην υγεία μου , και φυσικά βασιλικούς έχω σε 3 παράθυρα , αλλά το κακό έγινε ήδη κατα πάσα πιθανότητα με φωλιά μέσα στο σπίτι ...

Υποτίθεται ότι ανάλογα με την έκταση του χώρου που μας ενδιαφέρει έχουμε και την ανάλογη ποσότητα βασιλικού - ίσως τα βασιλικά που έχεις στα 3 παράθυρα να μην αρκούν και να χρειάζεσαι περισσότερα.
Σχετικά με τις φωλιές τους, έλεγξε οτιδήποτε μπορεί να είναι ιδανικό για να λιμνάζει νερό, καθώς μόνο εκεί τις δημιουργούν (αυτό συμπεριλαμβάνει σιφώνια σε μπάνια, κουζίνα, βεράντες, υδροροές, αποχετεύσεις, κλπ.) και εκεί χρησιμοποίησε εντομοκτόνο - και ίσως αυτό να χρειαστεί να το επαναλάβεις και 2 και 3 φορές με διάστημα κάποιων ημερών για να εξασφαλίσεις ότι θα έχει αποτέλεσμα.
Αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε θα πρέπει να κοιτάξεις την πιθανότητα επαγγελματικής απεντόμωσης, αλλά και πάλι μόνο αφού έχεις αποκλείσει την πιθανότητα να υπάρχουν στάσιμα νερά είτε μέσα, είτε γύρω από το σπίτι.

Xguru
19-06-06, 22:00
Εξαρτάται γιατί κουνούπια μιλάμε. Δέν είναι όλα ίδια.
Η μοναδική λύση είναι σίτες όταν μιλάμε για κανονικά κουνούπια και όχι τα καλομαθημένα ηλίθια λεπτεπίλεπτα κουνούπια των πόλεων τα οποία δεν ενοχλούν και πολύ.

Π.χ. Όποιος πάει σε κάτι χωριά πεδινά των τρικάλων τα κουνούπια δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της Αθήνας γιατί:
1.) Είναι πιο μεγάλα και νταυραντισμένα και ανθεκτικά στις κακουχίες.
2.) Ξέρουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά να κρύβονται όσο και αν ακούγεται περίεργο. (Με το που ανοίγεις το φώς έχουν πάει όλα σε σκουρόχρωμες επιφάνεις και δε βλέπεις κανένα σε λευκό τοίχο).
3.) Autan-OFF-CR8-εκατόλ(φιδάκι)-Παστίλιες διαφόρων ειδών απλά δεν κάνουν τίποτα, είχα βάλει παστίλιες στο δωμάτιο, είχα γεμίσει τον ευατό μου με cr8 και άλλες μέρες με autan και αλλά (έκανα πειράματα) και με είχαν κυριολεκτικά τσακίσει.
4.)Όχι μόνο σε τσιμπάνε που εντάξει το συνηθίζεις δεν έγινε και τίποτα, αλλά βουίζουν σαν τρελλά πάνω από το κεφάλι σου και ακούγονται ακόμα και όταν είσαι κάτω απ το σεντόνι. Ακόμα και αν δεχθούμε ότι τα φάρμακα τα ζαλίζουν και δε μπορούν να τσιμπίσουν σίγουρα δεν δημιουργεί καταστολή αφού πετάνε διαολεμένα και κάνουν θόρυβο.

Οπότε, σίτες και πάλι σίτες, όταν ανοίγουμε φώτα οι σίτες και οι πόρτες είναι κλειστές (μάλιστα ενδείκνυται και μόνωση στις χαραμάδες τις πόρτας γιατί τα άτιμα ξέρουν να μπαίνουν και από εκεί.

PS. Εντομοκτόνα δεν έχω δοκιμάσει αλλά είναι καλή ιδέα θα σας πω φέτος από πρώτο χέρι τι παίζεται όταν θα κάνω simulation.

Patentman
19-06-06, 22:06
Επισης κλειδωστε στο οτι τα κουνουπια που τσιμπανε ειναι τα θηλυκα. :lol:

joseph
19-06-06, 22:19
Δλδ εγώ που έχω πέραση στα θυλυκά την έχω έτσι και αλλιώς βαμμένη;
Διαβάζω τα links και πιστευω να βγω καθαρός σε λίγο καιρό ...

costa
19-06-06, 22:27
Καλοκαίρι , μπάνια , διακοπές , ήλιος , θέα , θέα στις παραλίες , θέα στο δρόμο, ψιλοτρακαρίσματα επειδή κοιτάμε αλλού και τα πιο ενοχλητικά έντομα πάνε πακέτο. Πως θα τα ξεφορτοθούμε τουλάχιστον στο σπίτι !!??!!

Θα παρω για κατοικιδιο βατραχο:p

blend
19-06-06, 22:44
Παω διακοπές στην Αλάσκα....

Νικαετός
19-06-06, 23:16
Πού να δει αυτό το νήμα και ο Πελασγός ...αυτός "καλλιεργεί" ειδική ποικιλία μιας και τον κυνηγούσαν τον Φεβρουάριο :p :p

sdikr
19-06-06, 23:25
Μπα εγώ απλά βγάζω τα παπούτσια :p

no_logo
19-06-06, 23:30
ντουμάνιασμα του δωματίου με ασο ιντερνατιοναλ και τα κουνούπια πάπαλα:oneup:

nnn
20-06-06, 00:17
Εμένα δεν με τσιμπάνε :sorry: :twisted:

blend
20-06-06, 00:19
Εμένα δεν με τσιμπάνε :sorry: :twisted:

Καλά, θα το κανονίσουμε...:p

gatoulas
20-06-06, 00:26
Σε άσκηση στο στρατό κορυφαία σκηνή το κουνούπι που καθόταν πάνω στο (αναμμένο) φιδάκι.

Orbitaga
20-06-06, 00:32
Σιτούλες βάλτε , ακόμα κάθεστε?
Και τι 300 euro και χιλλίαρικα ακούω. Σίτα με το μέτρο και την προσαρμόζεις μόνος σου. Έλεος πια!

sdikr
20-06-06, 02:29
Σε άσκηση στο στρατό κορυφαία σκηνή το κουνούπι που καθόταν πάνω στο (αναμμένο) φιδάκι.

Σκέψου μονάχα το τι έχουν να αντέξουν στην μονάδα, αρβυλές, φασόλαδα και θα καταλάβεις,
τι νομιζές μονο εμας κάνουν κομάντο :p

manoulamou
20-06-06, 12:32
Ειναι γνωστο οτι την βασιλεια της γης, ο,τι και να της συμβει
θα την κληρονομησουν τα εντομα καθοτι ειναι τα πλεον
προσαρμοσιμα μελη της πανιδος ....
Εμεις θα ειμαστε προ πολλου χους και αυτα ακομα θα ιπτανται!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.