PDA

Επιστροφή στο Forum : MYTHBUSTERS.... Διάφοροι μύθοι της ελληνικής πραγματικότητας

Σελίδες : 1 2 [3] 4

freshmeat
01-08-10, 13:27
όχι απαραίτητα
με τα κατώτερα ένστικτα και αισθήματα γινόταν παιχνίδι και όχι με τα υπαρκτά προβλήματα του δημοσίου.

Προβλήματα που θα γιγαντωθούν ακόμα περισσότερο
Δες από Σεπτέμβρη την λειτουργία σε κρίσιμους τομείς, σαν της Παιδείας και Υγείας :lol:

Για κάτσε.
Οι κηπουροί του Ευαγγελισμού.
Οι εξαφανισμένοι.
Οι αποσπασμένοι.
Οι πολυθεσίτες.
Οι κρυφοθεσίτες.
Δεν είναι υπαρκτό πρόβλημα του δημοσίου;

no_logo
01-08-10, 13:51
Για κάτσε.
Οι κηπουροί του Ευαγγελισμού.
Οι εξαφανισμένοι.
Οι αποσπασμένοι.
Οι πολυθεσίτες.
Οι κρυφοθεσίτες.
Δεν είναι υπαρκτό πρόβλημα του δημοσίου;

Είναι
Δεν έγινε όμως παιχνίδι με αυτά
Χρησιμοποιούσαν τα δικαιώματα, του δημοσίου που τα κουνούσαν σαν κόκκινο πανί στους γ#$%νους από τους εργοδότες του ιδιωτικού τομέα για να περάσουν μέτρα που τελικά θα χτυπήσουν ακόμα περισσότερο τον ιδιωτικό τομέα.
Αυτά παθαίνεις αν δεν έχει δράμι ταξικής συνείδησης και έχεις ανοίξει τις γραμμές άμυνάς σου στον εχθρό

TRY
01-08-10, 15:06
Δεν παιρνει οι δημοσιοι πολλα, οι ιδιωτικοι παιρνουν λιγα.

Η χρήση των εννοιών «πολλά» και «λίγα» ως απόλυτες και όχι ως σχετικές είναι η συνηθισμένη τακτική των απολογητών της σπατάλης του δημοσίου τομέα.

Σε μια χώρα με βασικό μισθό 600 € και με την απειλή της απόλυσης ανά πάσα στιγμή, οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων, που συνοδεύονται από απόλυτη σιγουριά και λαδώματα, είναι μεγάλοι. Πολύ περισσότερο όταν πολλοί είναι στις θέσεις τους μέσω ρουσφετολογικών (πολιτικών) γραφείων και ταλαιπωρούν την υπόλοιπη κοινωνία με τις αλλεπάλληλες απεργίες τους.

Αν συγκρίνεις τα 1500 € που παίρνει ένας καρεκλοκένταυρος του Δημοσίου με τα 700 € που παίρνει ένας εργάτης και τα βρίσκεις κάτι παραπάνω από διπλάσια, τότε κάνεις μεγάλο λάθος. Επειδή ο δημόσιος θα τα έχει σίγουρα μέχρι να πάρει σύνταξη, ενώ ο εργάτης αν χάσει τη δουλειά του ποιος ξέρει πόσο καιρό θα κάνει να βρει άλλη.

psytransas
01-08-10, 15:11
Αν συγκρίνεις τα 1500 € που παίρνει ένας καρεκλοκένταυρος του Δημοσίου με τα 700 € που παίρνει ένας εργάτης και τα βρίσκεις κάτι παραπάνω από διπλάσια, τότε κάνεις μεγάλο λάθος. Επειδή ο δημόσιος θα τα έχει σίγουρα μέχρι να πάρει σύνταξη, ενώ ο εργάτης αν χάσει τη δουλειά του ποιος ξέρει πόσο καιρό θα κάνει να βρει άλλη.

Oποτε τους φτωχοποιουμε και τους δυο και το λεμε και κοινωνικη δικαιοσυνη.

TRY
01-08-10, 15:25
Oποτε τους φτωχοποιουμε και τους δυο και το λεμε και κοινωνικη δικαιοσυνη.

Όχι, κόβουμε από τους δημόσιους για να έχει π.χ. να παίρνει επίδομα ανεργίας ο εργάτης όποτε απολύεται. Η αγορά εργασίας γίνεται πολύ πιο πολιτισμένη και εύρυθμη με ένα υπολογίσιμο επίδομα ανεργίας.

Και φυσικά, μιας και το αναφέρεις, ο ορισμός της λέξης «δικαιοσύνη» συμπεριλαμβάνει την έννοια «από όλους, και από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του». Και οι «δυνατότητές του» δεν είναι σύμφωνα με το δικό σου ορισμό και τις δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις, αλλά σύμφωνα με αντικειμενικά κριτήρια, δηλαδή βασικό μισθό και ανεργία.

Όταν παίρνεις 1500€ χωρίς την απειλή ανεργίας, τότε πρέπει να σου κοπούν πολλά, όπως και έγινε.

no_logo
01-08-10, 15:27
TRY έχεις σχέση με την πραγματικότητα;
Αυτά που περιγράφεις είναι στην φαντασία σου
Από το 2011 ακόμα και το επίδομα ανεργίας μειώνεται

TRY
01-08-10, 15:32
TRY έχεις σχέση με την πραγματικότητα;
Αυτά που περιγράφεις είναι στην φαντασία σου
Από το 2011 ακόμα και το επίδομα ανεργίας μειώνεται

Ήταν πρότασή μου, δεν είπα ότι γίνεται. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια — ίσως δεκαετίες — πριν το Δημόσιο έρθει σε θέση να δίνει επίδομα ανεργίας υπολογίσιμο. Οι μεταρρυθμίσεις έπρεπε να είχαν γίνει πριν καιρό, αλλά τα χρήματα χρησιμοποιούνταν για την καλλιέργεια κομματικής πελατείας και όχι για την ανάπτυξη της οικονομίας.

psytransas
01-08-10, 15:38
Όχι, κόβουμε από τους δημόσιους για να έχει π.χ. να παίρνει επίδομα ανεργίας ο εργάτης όποτε απολύεται. Η αγορά εργασίας γίνεται πολύ πιο πολιτισμένη και εύρυθμη με ένα υπολογίσιμο επίδομα ανεργίας.

Και φυσικά, μιας και το αναφέρεις, ο ορισμός της λέξης «δικαιοσύνη» συμπεριλαμβάνει την έννοια «από όλους, και από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του». Και οι «δυνατότητές του» δεν είναι σύμφωνα με το δικό σου ορισμό και τις δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις, αλλά σύμφωνα με αντικειμενικά κριτήρια, δηλαδή βασικό μισθό και ανεργία.

Όταν παίρνεις 1500€ χωρίς την απειλή ανεργίας, τότε πρέπει να σου κοπούν πολλά, όπως και έγινε.

Τον ιδιωτικο τομεα τοτε γιατι τον πειραξαν ? :whistle:

Εδω εχουμε να κανουμε με big plan. Οι οποιες στρεβλωσεις υπηρχαν εγιναν το τελειο εργαλειο στην υπηρεσια του.

Ας δουμε επιτελους και παραπερα.

........Auto merged post: psytransas πρόσθεσε 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οι μεταρρυθμίσεις έπρεπε να είχαν γίνει πριν καιρό, αλλά τα χρήματα χρησιμοποιούνταν για την καλλιέργεια κομματικής πελατείας και όχι για την ανάπτυξη της οικονομίας.

Εδω συμφωνουμε αλλα καλο ειναι να εχουμε κατα νου οτι σκληροπυρηνικα προγραμματα λιτοτητας και περικοπων αρχισαν να εφαρμοζονται και σε αλλες χωρες που δεν ειχαν κομματικα παζαρια του δικου μας μεγεθους.

Αυτο κατι λεει...:whistle:

TRY
01-08-10, 15:41
Τον ιδιωτικο τομεα τοτε γιατι τον πειραξαν ?

Τον πείραξαν πολύ λιγότερο, ακριβώς όπως περιέγραψα. Ή κάνω λάθος;

........Auto merged post: TRY πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εδω συμφωνουμε αλλα καλο ειναι να εχουμε κατα νου οτι σκληροπυρηνικα προγραμματα λιτοτητας και περικοπων αρχισαν να εφαρμοζονται και σε αλλες χωρες που δεν ειχαν κομματικα παζαρια του δικου μας μεγεθους.

Ποιες χώρες εννοείς;

no_logo
01-08-10, 15:44

κάνεις λάθος
Στον ιδιωτικό τομέα καταργήθηκε ουσιαστικά ο βασικός/κατώτερος μισθός

psytransas
01-08-10, 15:52

Ποιες χώρες εννοείς;

Μεγαλο λαθος κανεις. Πολυ περισσοτερο τον πειραξαν.
Απελευθερωση απολυσεων. Απομειωση αποζημιωσεων. Μισθους αλλα Κινα για τους νεους εως 25. Καταργηση κατωτατου μισθου οπως ειπε και ο nologo. Παγωμα μισθων και εμμεση μειωση ~20% λογω φορων/πληθωρισμου/ακριβειας.

Θες να πουμε και για το ασφαλιστικο του ΙΤ ? :whistle:

Γερμανια, Γαλλια, Αγγλια, Ιταλια κ.α.

TRY
01-08-10, 16:08
Μεγαλο λαθος κανεις. Πολυ περισσοτερο τον πειραξαν.
Απελευθερωση απολυσεων. Απομειωση αποζημιωσεων. Μισθους αλλα Κινα για τους νεους εως 25. Καταργηση κατωτατου μισθου οπως ειπε και ο nologo. Παγωμα μισθων και εμμεση μειωση ~20% λογω φορων/πληθωρισμου/ακριβειας.

Θες να πουμε και για το ασφαλιστικο του ΙΤ ? :whistle:

Γερμανια, Γαλλια, Αγγλια, Ιταλια κ.α.

Δεν έγινε πάγωμα μισθών, έγινε μικρή αύξηση της τάξης του 0,5–1% το χρόνο, για τα επόμενα τρία χρόνια. Στους δημοσίους έγιναν μειώσεις, αφού κόπηκαν επιδόματα και δώρα. Τα περί φορολογίας, ακρίβειας και πληθωρισμού ισχύουν για όλους. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι φυσικά επιβλαβή, αλλά γνώμη μου είναι ότι η άμεση (και αναδρομική) μείωση που έγινε στους δημόσιους ήταν πιο σημαντική. Όπως πολύ σημαντική ήταν και η αύξηση στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησής τους.

Μην ξεχνάς ότι έρχονται και απολύσεις στο δημόσιο τομέα, αλλά και δραστική μείωση των προσλήψεων, με αποτέλεσμα οι εργαζόμενοί του να χρειάζεται να δουλεύουν πολύ περισσότερο

Όσο για τις άλλες χώρες που αναφέρεις, η Ιταλία βρίσκεται σε άσχημη οικονομική κατάσταση, ελαφρώς καλύτερη από τη δική μας βέβαια, αλλά η διαφθορά και οι πελατειακές σχέσεις είναι κι εκεί πολύ διαδεδομένες. Στις κατατάξεις διαφάνειας συνήθως βρίσκεται πολύ κοντά μας.

Για Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία, είναι τόσο μακριά από εμάς που δεν ταιριάζουν στη συζήτηση.

Burning Skies
01-08-10, 16:35
Δεν παμε καλα.
Αδυνατεις TRY να δεις το τι επαθε ΚΑΙ ο ιδιωτικος τομεας επειδη σου αρκει το οτι ψοφαει η κατσικα του γειτονα. Δυστυχως ομως ετσι αυτοανακηρυσσεσαι θυμα (διοτι υποθετω οτι εισαι ΙΥ) αφου καταπιες κυριολεκτικα αμασητα τα οσα επαθε ο ιδιωτικος τομεας (μιλαμε για οπισθοδρομηση πολλων δεκαετιων στα εργασιακα δικαιωματα και στην προστασια των εργαζομενων) μεθυσμενος απο την χαρα που οι δημοσιοι εχασαν τα δωρα τους και μερος του μισθου τους.

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο. Ξεφευγει τελειως απο τα ορια του παρτακισμου (διοτι εσυ δεν κερδισες τιποτα - τουναντιον επεστρεψες στον εργασιακο μεσαιωνα ως ιδιωτικος υπαλληλος) και ειλικρινα αδυνατω να το εξηγησω.

Αν ολοι σκεφτονταν σαν και σενα (διοτι δυστυχως σκεφτονται πολλοι αλλα οχι ολοι) τωρα θα ειχαμε επιστρεψει και επισημως (διοτι ανεπισημα κοντα ειμαστε) στις εποχες της δουλείας χωρις καμια απολυτως αντιδραση.

TRY
01-08-10, 16:55
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο. Ξεφευγει τελειως απο τα ορια του παρτακισμου (διοτι εσυ δεν κερδισες τιποτα - τουναντιον επεστρεψες στον εργασιακο μεσαιωνα ως ιδιωτικος υπαλληλος) και ειλικρινα αδυνατω να το εξηγησω.

Αποφεύγω στις συζητήσεις μου τις αναφορές στην ιδιότητα του συνομιλητή μου, αλλά αφού το θέτεις, τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα δε με αφορούν προσωπικά, καθώς εδώ και ένα χρόνο έχω μεταναστεύσει σε άλλη χώρα της Ε.Ε, για λόγους που ελάχιστα σχετίζονται με την οικονομία. Συγνώμη που δεν αντικατοπτρίζεται στα του DSLAM μου, είχα καιρό να μπω στο λογαριασμό μου.

Η ικανοποίηση για τη μείωση της σπατάλης δεν είναι χαιρεκακία, είναι ανθρωπιά.

harris
01-08-10, 17:09
Δεν έγινε πάγωμα μισθών, έγινε μικρή αύξηση της τάξης του 0,5–1% το χρόνο, για τα επόμενα τρία χρόνια.

To οποίο από μόνο του σημαίνει μείωση του εισοδήματος, όταν ο πληθωρισμός βρίσκεται στο 5%+ και δεν προβλέπεται να πέσει...

Στους δημοσίους έγιναν μειώσεις, αφού κόπηκαν επιδόματα και δώρα. Τα περί φορολογίας, ακρίβειας και πληθωρισμού ισχύουν για όλους. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι φυσικά επιβλαβή, αλλά γνώμη μου είναι ότι η άμεση (και αναδρομική) μείωση που έγινε στους δημόσιους ήταν πιο σημαντική.

Σημαντική για ποιον; Για την αγορά; Για τον κρατικό προϋπολογισμό; Φαντάζομαι πως, καθώς σε βλέπω ενημερωμένο, γνωρίζεις την ελάφρυνση του κρατικού προϋπολογισμού από τις μειώσεις των μισθών των ΔΥ... έτσι; Γιατί αν την γνωρίζεις, θα πρέπει να παραδεχθείς ότι είναι τουλάχιστον αστεία σε σχέση με την τραγωδία που προξένησε ως μέτρο.

Δεν γνωρίζω την ηλικία σου και την οικογενειακή σου κατάσταση, αλλά σε προκαλώ να μου πεις αν μπορεί να ζήσει μία 4μελής οικογένεια με δύο εργαζόμενους των 1.200 ευρώ τον μήνα στην Αθήνα, χωρίς ιδιόκτητο σπίτι.

no_logo
01-08-10, 17:11
εδώ και ένα χρόνο έχω μεταναστεύσει σε άλλη χώρα της Ε.Ε.

έτσι μάλιστα
τώρα καταλαβαινω και κατανοώ γιατί αυτά που γράφεις είναι εκτός τόπου και χρόνου. Εκτός ελληνικής πραγματικότητας.
Και δεν το λέω ούτε με κακία ούτε για να σε μειώσω, απλά δεν έχεις καμία επαφή με τα πράγματα και τις δραματικές αλλαγές στον ιδιωτικό τομέα

harris
01-08-10, 17:13

Σπατάλη είναι ο μισθός των 1.200 ή 1.500 ή και των 2.000 ευρώ; :crazy:

Αν θέλεις να μιλήσουμε για σπατάλες και μασαμπούκες στο δημόσιο να το κάνουμε, αλλά να δούμε τα ποσά των δις ετησίων που κατέληγαν στις τσέπες ημετέρων ιδιωτικών επιχειρήσεων / προμηθευτών του δημοσίου, από προμήθειες νοσοκομειακού και άλλου υλικού μέχρι την κατασκευή portals και sites ανήκουστων προϋπολογισμών. Οι cayene των μασαμπούκηδων είναι η σπατάλη, όχι οι μισθοί των ΔΥ :rtfm:

Sovjohn
01-08-10, 17:16
Αποφεύγω στις συζητήσεις μου τις αναφορές στην ιδιότητα του συνομιλητή μου, αλλά αφού το θέτεις, τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα δε με αφορούν προσωπικά, καθώς εδώ και ένα χρόνο έχω μεταναστεύσει σε άλλη χώρα της Ε.Ε, για λόγους που ελάχιστα σχετίζονται με την οικονομία. Συγνώμη που δεν αντικατοπτρίζεται στα του DSLAM μου, είχα καιρό να μπω στο λογαριασμό μου.

Ακόμα...καλύτερα :p

Και εγώ όταν με το καλό βρεθώ σε άλλη χώρα (ευελπιστώ το 2011) δεν πρόκειται να γράφω για την κατάσταση στην Ελλάδα ότι "Τι ωραία, τι καλά, μόνο ο ΔΥ επηρεάστηκε".

Τα πράγματα στην Ελλάδα έχουν πάρει μια κατηφόρα πραγματικά απότομη. Η κατάσταση το 2011 και 2012 θα χειροτερέψει κι άλλο (βλ. ένταξη στο υψηλό ΦΠΑ 23% όλων των προιόντων και υπηρεσιών σε 2 δόσεις, το 2011 και το 2012), και όσοι δεν το βλέπουν αυτό, εθελοτυφλούν.

Δεν μπορούμε να λέμε ότι ο ΙΥ έχει μείνει αλώβητος, γιατί τέτοιες καταστάσεις πολλαπλασιάζουν τα κανόνια και /ή την αναλγησία των εργοδοτών:

Οι περισσότεροι, άσχετα με το αν η συγκεκριμένη επιχείρηση στην οποία εργάζεται κάποιος έχει λεφτά, πάει καλά, κτλ, ή όχι, πιπιλάνε την καραμέλα "της κρίσης" από το 2008 και δίνουν μηδενικές αυξήσεις, πέραν αυτών που προέβλεπαν οι Σ.Σ.Ε. εννοείται.

Τώρα, είναι ακόμα χειρότερο το πράγμα, γιατί η βασική Σ.Σ.Ε για το 2010 προβλέπει 0% και για τα 2011-2012 μέγιστο 1.5%, άρα γιατί ο εκάστοτε εργοδότης να νοιαστεί? Αφού βάση νόμου δεν δίνει τίποτα...

Ως εκ τούτου, είναι λάθος τακτική να κρίνει την τρέχουσα κατάσταση στη χώρα κάποιος που δεν είναι σε αυτή. Όπως ξαναείπα, και εγώ ευελπιστώ στο μεσοπρόθεσμο μέλλον να μην είμαι εδώ, αλλά δεν θα βγαίνω να κάνω κριτική στο τι γίνεται, όταν "δεν θα με αφορά προσωπικά"... ;)

anon
01-08-10, 17:18
Όχι αγαπητέ Wan, 100% ρεαλιστής και ορθολογιστής.

Εγώ λοιπόν σας λέω , go ahead, φορολογείστε την εκκλησία.Έτσι για να σταματήσει και αυτή η καραμέλα.
Μην παραξενευτείτε όμως όταν θα τσιμπήσετε κάτι ψωρο-δεκάρες στο τέλος.

Οι πενταροδεκάρες που λές δεν είναι πενταροδεκάρες επειδή δεν έχει έσοδα η εκκλησία, αλλά γιατί μπορεί και τα αποκρύπτει. Ειναι ο δεύτερος μεγαλύτερος ιδιοκτήτης ακίνητης περιουσίας μετά το ελληνικό δημόσιο. Ενοίκια κλπ φορολογούνται με όσο λένε ότι παίρνουν για ενοίκιο ούτε καν με το ενοίκιο που προκύπτει απο την αντικειμενική αξία του ακινήτου. Μητροπολίτης σε παρόμοια περίπτωση δικαιολόγησε ένα εξαιρετικά χαμηλό ενοίκιο ότι δήθεν κάνουν φιλανθρωπία. Φιλανθρωπία, ποιοί; Αυτοί που κάνουν έξωση σε πάμφτωχους ενοικιαστές όταν δεν πληρώνουν; Ας γελάσω... Ας μην μιλήσουμε για τα ποσά που εισπράτονται για διάφορες πράξεις (γάμοι, βαφτίσια, κηδείες, ευχέλαια, κλπ) και φυσικά χωρίς επίσημα παραστατικά ελεγχόμενα απο το κράτος. Ευτυχώς που επειδή το κακό παράγινε οι περισσότερες εκκλησίες πλέον δεν ζητούν αλλά "επιτρέπουν" εαν θέλει κάποιος να δώσει ότι προερείται... Η εκκλησία είναι ο μεγαλύτερος διακινητής μαύρου χρήματος, γιαυτο και έχουν τόσο λυσαλλέα αντίδραση σε οποιαδήποτε μορφή ελέγχου τους, άμεση ή έμμεση.

uncharted
01-08-10, 17:20
Ως εκ τούτου, είναι λάθος τακτική να κρίνει την τρέχουσα κατάσταση στη χώρα κάποιος που δεν είναι σε αυτή. Όπως ξαναείπα, και εγώ ευελπιστώ στο μεσοπρόθεσμο μέλλον να μην είμαι εδώ, αλλά δεν θα βγαίνω να κάνω κριτική στο τι γίνεται, όταν "δεν θα με αφορά προσωπικά"... ;)
:oneup:

οπως λεει και μια παροιμια "απο πιτα που δεν τρως, τι σε νοιαζει κι αν καει"

TRY
01-08-10, 17:20
To οποίο από μόνο του σημαίνει μείωση του εισοδήματος, όταν ο πληθωρισμός βρίσκεται στο 5%+ και δεν προβλέπεται να πέσει...

O πληθωρισμός ισχύει για όλους.

Δεν γνωρίζω την ηλικία σου και την οικογενειακή σου κατάσταση, αλλά σε προκαλώ να μου πεις αν μπορεί να ζήσει μία 4μελής οικογένεια με δύο εργαζόμενους των 1.200 ευρώ τον μήνα στην Αθήνα, χωρίς ιδιόκτητο σπίτι.

Όπως ζει ο ταμίας του Βερόπουλου, η πωλήτρια στο κατάστημα ρούχων, ο ηλεκτρονικός που σου εγκαθιστά την κεραία της τηλεόρασης, ο υπάλληλος ασφαλείας (security), ο ψυκτικός που σου εγκαθιστά το κλιματιστικό, ο γαλατάς που κουβαλάει το γάλα στα μαγαζιά στις 4 το πρωί, ο σερβιτόρος που σου σερβίρει τον καφέ και του φυσάς τον καπνό στη μούρη.

Η κοινωνική συνοχή είναι κεντρικής σημασίας.

harris
01-08-10, 17:26
Η κοινωνική συνοχή είναι κεντρικής σημασίας.

Άρα λοιπόν, σωστά σου είπανε και πριν, ότι είσαι οπαδός της φτωχοποίησης όλων... Γιατί αυτό δικαιολογείς. Αντί να πεις να ανεβάσουμε τον κατώτατο μισθό στα (π.χ.) 1.200 ευρώ, ζητάς να τα χάσουν κι αυτοί που τα έχουν... Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα δηλαδή; :p

TRY
01-08-10, 17:28
Α, και να μην ξεχνιόμαστε, στις 850 χιλιάδες που έβγαλε η απογραφή δε συμπεριλαμβάνονται οι εργαζόμενοι στις δημοτικές επιχειρήσεις. Πόσοι λέτε να είναι εκεί;

anon
01-08-10, 17:30
Αν ολοι σκεφτονταν σαν και σενα (διοτι δυστυχως σκεφτονται πολλοι αλλα οχι ολοι) τωρα θα ειχαμε επιστρεψει και επισημως (διοτι ανεπισημα κοντα ειμαστε) στις εποχες της δουλείας χωρις καμια απολυτως αντιδραση.

Ε όχι και δουλεία... Δεν έχει μαστίγια, αν και μερικοί οπαδοί του BDSM σίγουρα θα θέλανε και μερικές βουρδουλιές για έξτρα ευχαρίστηση...

psytransas
01-08-10, 17:30
Άρα λοιπόν, σωστά σου είπανε και πριν, ότι είσαι οπαδός της φτωχοποίησης όλων... Γιατί αυτό δικαιολογείς. Αντί να πεις να ανεβάσουμε τον κατώτατο μισθό στα (π.χ.) 1.200 ευρώ, ζητάς να τα χάσουν κι αυτοί που τα έχουν... Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα δηλαδή; :p

Ε οχι και φτωχοποιηση. Ανθρωπια λεγεται! :lol:

Burning Skies
01-08-10, 17:31

Ακομη χειροτερα δηλαδη. Εκ του ασφαλους προσβαλλεις τον πονο των αλλων.

Ναι. Απιστευτη μειωση της σπαταλης. Ειναι παταξη της σπαταλης το να μειωνονται μισθοι που επετρεπαν απλα την αξιοπρεπη επιβιωση (διοτι μην μου πεις οτι κανεις περιουσια με 1000-1500 ευρω μισθο) και δεν κοιτας οτι δεν παταχθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ η διαφθορα. Δεν κοιτας οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πληρωσε την διασπαθιση του δημοσιου χρηματος και τα λεφτα που φαγωθηκαν. Οι μισθωτοι των 1500 ευρω ειναι το προβλημα σου.

Και ακομη και δικιο να ειχες ποιο το νοημα, οταν ο ιδιωτικος τομεας πληχθηκε ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τον δημοσιο οπως σου εξηγησαν προηγουμενως;;;
Τι ειναι χειροτερο; Η περικοπη των μισθων των δημοσιων (που και παλι παραμενουν σε πολυ καλυτερα επιπεδα απο τον ιδιωτικο τομεα - αν και απλα επιτρεπουν την επιβιωση) ή η απελευθερωση των απολυσεων η απαξιωση της διαιτησιας και των ΣΣΕ η καταργηση του βασικου μισθου, της συνταξης κλπ κλπ ;;;

TRY
01-08-10, 17:31

Πιστεύω το θέμα έχει εξαντληθεί... Είπαμε τις γνώμες μας, κάποιοι επιβεβαιωνόμαστε από τις εξελίξεις, κάποιοι άλλοι καταφεύγουν στις παραδοσιακές θεωρίες συνωμοσίας.

Η μείωση των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι χαιρεκακία, είναι αναγκαιότητα. Απλά δεν υπάρχουν λεφτά για να πληρώνονται. Ο Δήμος Πειραιά ήδη κήρυξε στάση πληρωμών. Δεν υπάρχει σάλιο, πώς το λένε;

Burning Skies
01-08-10, 17:36
Πιστεύω το θέμα έχει εξαντληθεί... Είπαμε τις γνώμες μας, κάποιοι επιβεβαιωνόμαστε από τις εξελίξεις, κάποιοι άλλοι καταφεύγουν στις παραδοσιακές θεωρίες συνωμοσίας.

Δεν ειναι θεωρια συνωμοσιας οτι πολλοι Ελληναρες ειναι κακοπροαιρετοι. Ειναι πραγματικοτητα...

TRY
01-08-10, 17:38
Ε όχι και δουλεία... Δεν έχει μαστίγια, αν και μερικοί οπαδοί του BDSM σίγουρα θα θέλανε και μερικές βουρδουλιές για έξτρα ευχαρίστηση...

Αnon, πόσοι είναι οι δημοτικοί υπάλληλοι δε μας είπες, για να συνεχιστεί ο μύθος.

harris
01-08-10, 18:11
Α, και να μην ξεχνιόμαστε, στις 850 χιλιάδες που έβγαλε η απογραφή δε συμπεριλαμβάνονται οι εργαζόμενοι στις δημοτικές επιχειρήσεις. Πόσοι λέτε να είναι εκεί;

Αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα οι υπάλληλοι των ΟΤΑ.

Η μείωση των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι χαιρεκακία, είναι αναγκαιότητα. Απλά δεν υπάρχουν λεφτά για να πληρώνονται. Ο Δήμος Πειραιά ήδη κήρυξε στάση πληρωμών. Δεν υπάρχει σάλιο, πώς το λένε;

Το λένε υπέρογκες στρατιωτικές δαπάνες, το λένε σπατάλες του ΕΣΥ σε προμήθειες πληρωμένες ΧΧ φορές πάνω από το κόστος τους στην ΕΕ, το λένε ασυμμάζευτες σπατάλες σε τόσα και τόσα που δεν μετριούνται πια... Έτσι το λένε. Και όχι. Δεν είναι αναγκαιότητα η μείωση των μισθών και των συντάξεων για να "βγει" το σύστημα.

Τον Σεπτέμβριο πριν τις εκλογές και ο απερχόμενος Κωστίκας και ο επερχόμενος Γιωρίκας μας μιλούσαν για 32 - 37 δις βεβαιωμένων ανείσπρακτων φόρων. Πρόσεξε: μόνο φόρων! Χωρίς να υπολογίζουμε τα χρέη προς τα ταμεία, εκ των οποίων μόνο προς το ΙΚΑ ήταν περί τα 16-18 δις ευρώ.

Αυτά δε που γλυτώνει από τις μειώσεις των μισθών είναι περί τα 3,5 δις τον χρόνο (!) και από τις συντάξεις κάτω από 1,5 δις (!!!). Αυτά είναι που λείπανε, ή αυτά είναι που θα ισιώσουν την κατάσταση; :-k

psytransas
01-08-10, 18:21
Το λένε υπέρογκες στρατιωτικές δαπάνες, το λένε σπατάλες του ΕΣΥ σε προμήθειες πληρωμένες ΧΧ φορές πάνω από το κόστος τους στην ΕΕ, το λένε ασυμμάζευτες σπατάλες σε τόσα και τόσα που δεν μετριούνται πια... Έτσι το λένε.

Και με πιο λιγα λογια το λενε ατιμωρησια.

harris
01-08-10, 18:41

Πάρε μερικά μόνο, τα οποία φυσικά αποτελούν απλώς... πταίσματα, μπροστά στο όργιο της διασπάθισης του Δημοσίου χρήματος που γίνεται καθημερινά και δεν το πιάνουν τα ραντάρ του Εποπτικού Συμβουλίου* ;)

http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=34364657

*Τυχαίο; Δε νομίζω! :p

Gap
01-08-10, 19:12

Aναγκαία ήταν και η φορολόγηση των τηλεοπτικών διαφημίσεων αλλά ακόμα είναι στο δρόμο... αναγκαία ήταν η κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων και η φυλάκιση των επί 30 χρόνια μιζαδόρων αλλά ακόμα έρχεται κι αυτή... τρώμε μια χαρά αγγούρι, μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας από πάνω... την "αναγκαιότητα" του κάθε δοσίλογου την πληρώνουν πάντα οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι... σάλιο υπάρχει το έχουν κρατήσει για τις μέρες που δε θα υπάρχει λιπαντικό ;)

TRY
01-08-10, 19:14
Αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα οι υπάλληλοι των ΟΤΑ.

Των ΟΤΑ είναι, αλλά δεν είναι των δημοτικών επιχειρήσεων.

agrelaphon
01-08-10, 19:19

Γιατί να είναι? :what:

harris
01-08-10, 19:19

Εξαρτάται από το είδος της Δημοτικής Επιχείρησης... Αν είναι ΟΤΑ ΑΕ δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι, ούτε επιβαρύνουν του προϋπολογισμούς, οπότε και δεν απογράφονται. Οι υπόλοιποι έχουν ήδη απογραφεί κανονικά, από όσο γνωρίζω, αφού στην ουσία είναι δημοτικοί υπάλληλοι αποσπασμένοι στις επιχειρήσεις αυτές...

opener
01-08-10, 20:04
Θα πουλούσατε ποτέ το σπίτι σας για να τιμωρήσετε τους υπηρέτες;

Ωραία οι υπάλληλοι του ΟΤΕ ήταν τεμπέληδες και τον πουλήσαμε.

Οι λιμενεργάτες απείθαρχοι και ακριβοί πουλήσαμε το λιμάνι.

Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ κόβουν το ρεύμα, εκβιάζουν να την πουλήσουμε.

Οι αγρότες πήραν δάνεια δεν εκσυγχρόνισαν την παράγωγη τους τα φαγανε στα πανηγύρια να πουλήσουμε τώρα την υποθηκευμένη γη τους.

Οι φορτηγατζήδες είναι κλεφτές και..........
φοροφυγάδες να εκχωρήσουμε τις μεταφορές σε 2-3 πολυεθνικές….

Ρωταω είναι λογικό να πουλάμε τη χώρα μας για να τιμωρήσουμε τους διαχειριστές ή τους υπαλλήλους της;

Υπάρχει μεγαλύτερη ένδειξη παρακμής για ένα λαό όταν αναφωνεί «οι βάρβαροι ίσως να είναι η λύση» παραδίδοντας τα κλειδιά της ιδιοκτησίας (ενεργεία, τηλεπικοινωνίες, μεταφορές, γη) και προσκαλώντας ξένους για να τον κυβερνήσουν;

Είναι λογικό να λύνουμε τα προβλήματα διαφόρων οικονομικών τομέων με την παραχώρηση τους σε ξένες πολυεθνικές;

Μήπως τελικά αισθανόμαστε την από δύο αιώνων ανεξαρτησία μας και τις ευθύνες που αυτή συνεπάγεται ως βάρος κι είμαστε πρόθυμοι να παραδοθούμε σε καινούργιους αφέντες;

Δεν καταλαβαίνουμε ότι απ όλα μπορεί να παραιτηθεί ένας λαός πολλά μπορεί να αλλάξει όχι όμως να διαβεί την εσχάτη γραμμή της ιδιοκτησίας και διακυβέρνησης της χώρας του γιατί τότε είναι καταδικασμένος…. ( Και παρατηρούμε έκπληκτοι τους ενθουσιώδεις χειροκροτητές του ΔΝΤ και της τρόικας να παραληρούν από μικρόφωνα και οθόνες για το ότι τελικά ναι «οι βάρβαροι ήταν η λύση» αφού αλλιώς δεν θα γινόταν……….. η απογραφή των δημοσίων υπάλληλων!!!!)

Κι απ την άλλη «δεν πειράζει», «αυτά συμβαίνουν κι αλλαχού», «να δείξουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της αγοράς», «αυτό σημαίνει παγκοσμιοποίηση», «τα ίδια έκαναν και η Αγγλία, η Γάλλια, οι ΗΠΑ κλπ»…

Συγνώμη με ποιους μας συγκρίνουν;

Τι σχέση έχει η Ελλάδα, το ελληνικό κράτος, το ελληνικό δημόσιο, με τα καπιταλιστικά κέντρα της Δύσης;
(όση σχέση έχει η λουξ με την coca-cola)

Συγκρινόμαστε με χώρες χιλιετούς αδιάλειπτης κρατικής συνέχειας, που εδώ και 500 χρόνια εξασκούνται στην αποικιοκρατία , 200 χρόνια στον ιμπεριαλισμό, στήνοντας όποτε χρειάζεται οικονομικούς πολέμους και τυχοδιωκτικές στρατιωτικές επιχειρήσεις για την ανεύρεση πλούτου;

Σε πόσα G8 έχει συμμετάσχει η Ελλάδα (εκτός από το τελευταίο που πήγε ως πρόβλημα), πόσες πολυεθνικές έχει, πόσες υπερπόντιες κτήσεις, ποια είναι η πολιτική και οικονομική της ισχύ που τις επιτρέπει να παραχωρεί διαφόρους οικονομικούς τομείς σε έναν ιδιώτη βέβαιη ότι με την ίδια άνεση αν χρειαστεί μπορεί αύριο να τους επανακτήσει;

Τι είναι τελικά η χώρα μας κληρονομιά από πλούσιους προπάτορες ή γέννημα πολιτικών και κοινωνικών αγώνων που ακόμη και σήμερα είναι το μοναδικό μας όπλο;

Τελικά η απάτη του αιώνα δεν είναι ούτε το χρηματιστήριο, ούτε η Siemens, ούτε το Βατοπαιδι αλλά ο τρόπος που οι ντόπιες ελίτ άνοιξαν μετά από αιώνες αγώνων ανεξαρτησίας την πίσω πόρτα, δια της «αγοράς» και της εξαγοράς, στην αποικιοκρατία και τον ιμπεριαλισμό που σήμερα επιστρέφουν δριμύτεροι, επιζητώντας υπό το πρόσχημα χρεών και ελλειμμάτων, την καταδυνάστευση των μικρότερων λαών και την άμεση διακυβέρνηση τους σε ένα πρωτοφανές υπερεθνικό πραξικόπημα.

Ελπίζω αυτοί οι λαοί πριν παραδώσουν τα κλειδιά της ιδιοκτησίας τους- παραμυθιασμένοι ότι έτσι τιμωρούν τους υπαλλήλους τους- και πέσουν για ύπνο, να φρόντισαν τουλάχιστον να τοποθετήσουν το ξυπνητήρι της ιστορίας…

Άντε… Καλά ξυπνητούρια!

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_4033.html

WAntilles
01-08-10, 21:26

Ωραία οι υπάλληλοι του ΟΤΕ ήταν τεμπέληδες και τον πουλήσαμε.

Οι λιμενεργάτες απείθαρχοι και ακριβοί πουλήσαμε το λιμάνι.

Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ κόβουν το ρεύμα, εκβιάζουν να την πουλήσουμε.

Οι αγρότες πήραν δάνεια δεν εκσυγχρόνισαν την παράγωγη τους τα φαγανε στα πανηγύρια να πουλήσουμε τώρα την υποθηκευμένη γη τους.

Οι φορτηγατζήδες είναι κλεφτές και..........
φοροφυγάδες να εκχωρήσουμε τις μεταφορές σε 2-3 πολυεθνικές….

Ρωταω είναι λογικό να πουλάμε τη χώρα μας για να τιμωρήσουμε τους διαχειριστές ή τους υπαλλήλους της;

Υπάρχει μεγαλύτερη ένδειξη παρακμής για ένα λαό όταν αναφωνεί «οι βάρβαροι ίσως να είναι η λύση» παραδίδοντας τα κλειδιά της ιδιοκτησίας (ενεργεία, τηλεπικοινωνίες, μεταφορές, γη) και προσκαλώντας ξένους για να τον κυβερνήσουν;

Είναι λογικό να λύνουμε τα προβλήματα διαφόρων οικονομικών τομέων με την παραχώρηση τους σε ξένες πολυεθνικές;

Μήπως τελικά αισθανόμαστε την από δύο αιώνων ανεξαρτησία μας και τις ευθύνες που αυτή συνεπάγεται ως βάρος κι είμαστε πρόθυμοι να παραδοθούμε σε καινούργιους αφέντες;

Δεν καταλαβαίνουμε ότι απ όλα μπορεί να παραιτηθεί ένας λαός πολλά μπορεί να αλλάξει όχι όμως να διαβεί την εσχάτη γραμμή της ιδιοκτησίας και διακυβέρνησης της χώρας του γιατί τότε είναι καταδικασμένος…. ( Και παρατηρούμε έκπληκτοι τους ενθουσιώδεις χειροκροτητές του ΔΝΤ και της τρόικας να παραληρούν από μικρόφωνα και οθόνες για το ότι τελικά ναι «οι βάρβαροι ήταν η λύση» αφού αλλιώς δεν θα γινόταν……….. η απογραφή των δημοσίων υπάλληλων!!!!)

Κι απ την άλλη «δεν πειράζει», «αυτά συμβαίνουν κι αλλαχού», «να δείξουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της αγοράς», «αυτό σημαίνει παγκοσμιοποίηση», «τα ίδια έκαναν και η Αγγλία, η Γάλλια, οι ΗΠΑ κλπ»…

Συγνώμη με ποιους μας συγκρίνουν;

Τι σχέση έχει η Ελλάδα, το ελληνικό κράτος, το ελληνικό δημόσιο, με τα καπιταλιστικά κέντρα της Δύσης;
(όση σχέση έχει η λουξ με την coca-cola)

Συγκρινόμαστε με χώρες χιλιετούς αδιάλειπτης κρατικής συνέχειας, που εδώ και 500 χρόνια εξασκούνται στην αποικιοκρατία , 200 χρόνια στον ιμπεριαλισμό, στήνοντας όποτε χρειάζεται οικονομικούς πολέμους και τυχοδιωκτικές στρατιωτικές επιχειρήσεις για την ανεύρεση πλούτου;

Σε πόσα G8 έχει συμμετάσχει η Ελλάδα (εκτός από το τελευταίο που πήγε ως πρόβλημα), πόσες πολυεθνικές έχει, πόσες υπερπόντιες κτήσεις, ποια είναι η πολιτική και οικονομική της ισχύ που τις επιτρέπει να παραχωρεί διαφόρους οικονομικούς τομείς σε έναν ιδιώτη βέβαιη ότι με την ίδια άνεση αν χρειαστεί μπορεί αύριο να τους επανακτήσει;

Τι είναι τελικά η χώρα μας κληρονομιά από πλούσιους προπάτορες ή γέννημα πολιτικών και κοινωνικών αγώνων που ακόμη και σήμερα είναι το μοναδικό μας όπλο;

Τελικά η απάτη του αιώνα δεν είναι ούτε το χρηματιστήριο, ούτε η Siemens, ούτε το Βατοπαιδι αλλά ο τρόπος που οι ντόπιες ελίτ άνοιξαν μετά από αιώνες αγώνων ανεξαρτησίας την πίσω πόρτα, δια της «αγοράς» και της εξαγοράς, στην αποικιοκρατία και τον ιμπεριαλισμό που σήμερα επιστρέφουν δριμύτεροι, επιζητώντας υπό το πρόσχημα χρεών και ελλειμμάτων, την καταδυνάστευση των μικρότερων λαών και την άμεση διακυβέρνηση τους σε ένα πρωτοφανές υπερεθνικό πραξικόπημα.

Ελπίζω αυτοί οι λαοί πριν παραδώσουν τα κλειδιά της ιδιοκτησίας τους- παραμυθιασμένοι ότι έτσι τιμωρούν τους υπαλλήλους τους- και πέσουν για ύπνο, να φρόντισαν τουλάχιστον να τοποθετήσουν το ξυπνητήρι της ιστορίας…

Άντε… Καλά ξυπνητούρια!

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_4033.html

Άλλος ένας αιθεροβάμων ΚΝίτης.

Gap
01-08-10, 21:43
Με αφορμή το παραπάνω μήνυμα
ATTENTION
http://i434.photobucket.com/albums/qq68/gapradio/pagalos.jpg

psytransas
01-08-10, 21:48

Γιατι γαργαρευεις αλλου και δεν μας ειπες ακομα την προταση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3622268&postcount=422)σου ? :whistle:

WAntilles
01-08-10, 21:49
Ορισμός του λήμματος "ΚΝίτης":

"Άνθρωπος που μονίμως λέει τί να μην κάνουμε, και που ποτέ δεν προτείνει τί να κάνουμε."

Gap
01-08-10, 21:55

"Άνθρωπος που μονίμως λέει τί να μην κάνουμε, και που ποτέ δεν προτείνει τί να κάνουμε."

Εσύ που το παίζεις πάντως ελεύθερη κι ανεξάρτητη σκέψη είσαι πιο κολλημένος και από τον Άδωνη και δε βλέπεις ούτε τη μύτη σου... έχεις κάνει όλα τα νήματα σαν την φάτσα του αγαπημένου σου Θοδωρή και βγάζεις με αυτιστικό τρόπο τη χολή σου ....
ήθελα να ήξερα τι θά έλεγε ο Freud για αυτό...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γιατι γαργαρευεις αλλου και δεν μας ειπες ακομα την προταση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3622268&postcount=422)σου ? :whistle:

εις διπλούν το έχει δεχθεί το ερώτημα αλλά κωφεύει...

uncharted
01-08-10, 22:20
παντου ΚΚΕδες βλεπεις, να το κοιταξεις...

opener
01-08-10, 22:20
Απελπιστικα προβλεψιμος.

Γραφεις και λεξικα της νεοελληνικης;

Λαικη παροιμια:

Κυρ παπαγαλε, θα ΄χουμε την τυχη ν΄ακουσουμε τι λες και παραπερα;
O παπαγαλος εβηξε, ξεροβηξε.... μα τι να πει;
Ξαναπε... καλημερα!

psytransas
01-08-10, 22:23

"Άνθρωπος που μονίμως λέει τί να μην κάνουμε, και που ποτέ δεν προτείνει τί να κάνουμε (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3622268&postcount=422)."

Including Wan.

opener
01-08-10, 22:38
@ Gap,
Με αφορμη οχι την φωτογραφια του πρωην κομμουνιστη, αλλα την λεζαντα (troll) =
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/screenshots.html
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_9155.html
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_3318.html
:rofl:

sdikr
01-08-10, 22:42
@ Gap,
Με αφορμη οχι τον πρωην κομμουνιστη, αλλα την λεζαντα απο κατω του (troll) =
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/screenshots.html
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_9155.html
http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_3318.html
:rofl:

Πραγματικά εμετικά ποστ :evil:

opener
01-08-10, 22:51
Πραγματικά εμετικά ποστ :evil:
Αναλογα με το τι πειραζει το στομαχι του καθενα.
Εμενα, γελιο και οχι εμετο μου προκαλει το παρακατω .

ΤΡΟΛΛΕΤΑΡΙΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ACCOUNT ΣΑΣ

TRY
01-08-10, 22:55
Πράγματι έχει γέλιο.

no_logo
01-08-10, 22:55
Αναλογα με το τι πειραζει το στομαχι του καθενα.
Εμενα, γελιο και οχι εμετο μου προκαλει το παρακατω .

θα συμφωνήσω
Εμετικό είναι αυτό που κάνουν οι πάγκαλοι και οι φίλοι του στις ζωές μας, όχι μια διαδικτυακή πλάκα
Περισσεύει η υποκρισία και η βικτωριανή ηθικολογία σε ορισμένους

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.