PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΜΑΠ Φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας 2% επί της αντικειμενικής αξίας. Ερχεται τρελος και



Σελίδες : 1 [2]

MADx2
05-12-10, 19:45
1. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει καταντήσει ένα λαϊκίστικο thinktank πλουτοκρατών με SUV και με γεννήσεις σε σουίτες μαιευτηρίων των €50Κ, που πλέον δυστυχώς τώρα το γυρίζουν σε σταλινοποίηση, αλλά και που καί πριν και μετά, ουδέποτε ήταν πραγματικοί αριστεροί, αλλά μόνο για τα μάτια του κόσμου, και για να μην κλείσει το μαγαζί.

2. Εάν αποβάλλεις από το μυαλό σου ότι κάποιος ψηφίζει έναν πολιτικό σχηματισμό, επειδή συμφωνεί με όλα όσα λέει, θα έχεις ωριμάσει και θα μπορούμε να συζητήσουμε. Μέχρι τότε, δεν έχει νόημα.


Μπορείς να μου εξηγήσεις πως συνδυάζονται το 1&2 με το γεγονός ότι λες οτι ψηφισες Συριζα?
Μήπως τελικά σε εκφράζει το 1?

Οσο για το 2 εγω ξέρω ότι κάποιος ψηφίζει καποιον πολιτικο σχηματισμό είτε γιατί συμφωνεί με τις απόψεις του σε κεντρικά θέματα και ζητήματα είτε απλώς για αντίδραση , ενδιάμεσο για μένα δεν υπάρχει εκτός και αν εισαι καιροσκόπος και θα αποκομίσεις καποια ωφελη


Τωρα για τους φόρους :
1. Εχουμε μειωση τελών κυκλοφορίας στα suv ενω προβλεπεται και μειωση τελους ταξινόμησης ( κτυπαει αλυπητα τους εχοντες και κατεχοντες):rofl:
2. Εχουμε παλι αλλαγή στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας και οσοι αγόρασαν το 2010 ειναι χαμενοι
3. Ο ΦΠΑ είναι ο πλέον αδικος φόρος αφου πλητει κυρίως τα χαμηλά εισοδήματα
4. Η αυξηση στην βενζίνη οδήγησε σε αυξήσεις ειδών
5. Για το φορολογικό δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούμε αφού εχει βαλει στο στοχαστρο εισοδηματα μεχρι 40000ευρώ.
6. Η περαίωση είναι για να βγουν λαδι όλοι οι απατεώνες που εθρεψαν οι κυβερνήσεις τόσα χρόνια.
7. Το "κοψιμο" αδιακρίτως σε μισθούς και συντάξεις οδήγησε σε γενική πτώση της καταναλωσης παντου
8. Το επικειμενο κόψιμο μισθών στον Ιδιωτικό Τομέα θα αποτελειώσει τον εμπορικό τομέα και θα απομείνουν ελάχιστες εταιρείες σε καθε κλάδο ως επι των πλειστων πολυεθνικές η δε ανεργία θα κτυπήσει ταβάνι . Σημερα διαβαζα ότι αν γινει μειωση μισθων θα οδηγησει σε περαιτερω μειωση των συνταξεων γιατι τα ασφαλιστικά ταμεία θα χασουν εσοδα.

no_logo
05-12-10, 19:56
Σημερα διαβαζα ότι αν γινει μειωση μισθων θα οδηγησει σε περαιτερω μειωση των συνταξεων γιατι τα ασφαλιστικά ταμεία θα χασουν εσοδα.

ισχύει αυτό 100%
και ύστερα θα βγαίνουν τα κομματόσκυλα με το πράσινο βρακί να κατηγορούν την Αριστερά πως δεν έχει πρόγραμμα και πως βούλιαξε τα ταμεία :rofl:

WAntilles
05-12-10, 19:59
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως συνδυάζονται το 1&2 με το γεγονός ότι λες οτι ψηφισες Συριζα?
Μήπως τελικά σε εκφράζει το 1?

Οσο για το 2 εγω ξέρω ότι κάποιος ψηφίζει καποιον πολιτικο σχηματισμό είτε γιατί συμφωνεί με τις απόψεις του σε κεντρικά θέματα και ζητήματα είτε απλώς για αντίδραση , ενδιάμεσο για μένα δεν υπάρχει εκτός και αν εισαι καιροσκόπος και θα αποκομίσεις καποια ωφελη

Θα σου εξηγήσω αμέσως:

Έχουμε τα εξής δεδομένα:

1. Ο εκλογικός νόμος δεν μετρά την αποχή.
2. Ο εκλογικός νόμος δεν μετρά τα άκυρα ψηφοδέλτια.
3. Ο εκλογικός νόμος δεν μετρά τα λευκά ψηφοδέλτια.
4. Ο μόνος τρόπος έκφρασης του πολίτη είναι η ψήφος.
5. Είμαι υπεύθυνος πολίτης.

Εκ των άνω συνεπάγεται ότι:

Θα ψηφίσω (όχι αποχή, όχι άκυρο, όχι λευκό) - δυστυχώς, γιατί δεν έχω άλλη επιλογή - τον λιγότερο χειρότερο (συγκριτικά δηλαδή) πολιτικό σχηματισμό κάθε φορά, ακόμα κι αν αυτός είναι πολύ χαμηλού επιπέδου.


1. Εχουμε μειωση τελών κυκλοφορίας στα suv ενω προβλεπεται και μειωση τελους ταξινόμησης ( κτυπαει αλυπητα τους εχοντες και κατεχοντες):rofl:

Πράγμα απαράδεκτο.

Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα, γενικά και συνολικά, για να ανέβει κατακόρυφα η ποιότητα ζωής.


2. Εχουμε παλι αλλαγή στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας και οσοι αγόρασαν το 2010 ειναι χαμενοι

Δεν με απασχολεί.

Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα, γενικά και συνολικά, για να ανέβει κατακόρυφα η ποιότητα ζωής.


3. Ο ΦΠΑ είναι ο πλέον αδικος φόρος αφου πλητει κυρίως τα χαμηλά εισοδήματα

Δεκτόν, έλα όμως - καλώς ή κακώς - που είναι υποχρεωτικός.


4. Η αυξηση στην βενζίνη οδήγησε σε αυξήσεις ειδών

Ορθότατα αυξήθηκε η βενζίνη και μακάρι να αυξηθεί κι άλλο διότι:

Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα, γενικά και συνολικά, για να ανέβει κατακόρυφα η ποιότητα ζωής.


Για το φορολογικό δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούμε αφού εχει βαλει στο στοχαστρο εισοδηματα μεχρι 40000ευρώ.

Στο φορολογικό επιτέλους ύστερα από 10ετίες έγιναν εξαιρετικά βήματα:

- όλοι αποδείξεις
- όλοι "έσοδα-έξοδα"
- δεν υπάρχουν πια προνομιούχοι, και πιο ίσοι από τους ίσους


6. Η περαίωση είναι για να βγουν λαδι όλοι οι απατεώνες που εθρεψαν οι κυβερνήσεις τόσα χρόνια.

Η περαίωση δυστυχώς δεν έγινε με τρόπο κοινωνικά δίκαιο.


7. Το "κοψιμο" αδιακρίτως σε μισθούς και συντάξεις οδήγησε σε γενική πτώση της καταναλωσης παντου

Έχουμε πάμπολλους άχρηστους, μή παραγωγικούς, και ρετιρέ, πιο ίσους από τους ίσους, στο Δημόσιο. Τί έπρεπε να γίνει με αυτούς;

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...την Αριστερά πως δεν έχει πρόγραμμα...

Εγώ περιμένω ακόμα προσχέδιο προϋπολογισμού από την Αριστερά.

no_logo
05-12-10, 20:02
Εγώ περιμένω ακόμα προσχέδιο προϋπολογισμού από την Αριστερά.

http://www.youtube.com/watch?v=d4-OqK00KUA

liberostelios
05-12-10, 21:43
Θα ψηφίσω (όχι αποχή, όχι άκυρο, όχι λευκό) - δυστυχώς, γιατί δεν έχω άλλη επιλογή - τον λιγότερο χειρότερο (συγκριτικά δηλαδή) πολιτικό σχηματισμό κάθε φορά, ακόμα κι αν αυτός είναι πολύ χαμηλού επιπέδου.
Να υποθέσω ότι κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και αφού συμφωνείς με τη συντρηπτική πλειοψηφία των μέτρων της συγκεκριμένης κυβέρνησης, μάλλον η ψήφος σου θεωρείται μεγάλη αποτυχία! Ψήφισες ένα κόμμα που δε συμπαθείς καθόλου, ενώ θα μπορούσες να ψηφίσεις το κόμμα που πραγματικά σε εκφράζει όχι απλά με θέσεις, αλλά με πράξεις (πάντα κρίνοντας εκ του αποτελέσματος). Θα πρέπει να αισθάνεσαι ότι έκανες πολύ λάθος επιλογή...

Δε θα σταθώ στο κομματικό κομμάτι της συζήτησης, πάντως. Το θέμα είναι ότι η αντιμετώπισή σου είναι "αφού δεν τα χουμε εμείς, ας τα χάσουν οι άλλοι για να χαρούμε". Αγνοείς, όμως, αυτό που σου έχουν πει καμια΄10αριά φορές σε αυτό το topic αλλά αποφεύγεις να απαντήσεις (και φαντάζομαι ότι θα το κάνεις για μία ακόμα φορά), ότι τελικά ο ΦΜΑΠ πλήττει μόνο αυτούς που δεν έχουν τρόπο να φοροδιαφύγουν: αυτούς που δεν έχουν αρκετά χρήματα να βάλουν την περιουσία τους σε επιχειρήσεις και σε όλο το συγγενολόι ή δε φοροδιαφεύγουν! Αλλά δεν πειράζει... Αφού η φορολογία είναι... "δικαιοφανής", δε μας νοιάζει και πολύ ποιοί τα πληρώνουν. Εμείς νομίζουμε ότι τα παίρνουμε από τους κακούς πλουσίους... Υπάρχει μία λέξη γι αυτό, νομίζω... Λέγεται "λαϊκισμός", αν δεν κάνω λάθος. :p

mob
05-12-10, 22:20
Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα, γενικά και συνολικά, για να ανέβει κατακόρυφα η ποιότητα ζωής.

Σε ποια χώρα είδες να εφαρμόζεται ανάλογο οικονομικό μοντέλο, που άκουσες ότι ο δείκτης ποιότητας ζωής είναι αντίστροφος της κτήσης και χρήσης ΙΧ.

Θα μας γράψεις και άλλα ανέκδοτα σήμερα ... :rofl:

WAntilles
05-12-10, 23:09
Σε ποια χώρα είδες να εφαρμόζεται ανάλογο οικονομικό μοντέλο, που άκουσες ότι ο δείκτης ποιότητας ζωής είναι αντίστροφος της κτήσης και χρήσης ΙΧ.

Θα μας γράψεις και άλλα ανέκδοτα σήμερα ... :rofl:

Σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της Ευρώπης αποθαρρύνεται πάρα πολύ η χρήση ΙΧ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το θέμα είναι ότι η αντιμετώπισή σου είναι "αφού δεν τα χουμε εμείς, ας τα χάσουν οι άλλοι για να χαρούμε".

Αυτό πού το διάβασες στα γραφόμενά μου;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά πές μου για να το βρω κι εγώ, μήπως δεν γνωρίζω τί έγραψα.

mob
05-12-10, 23:56
Σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της Ευρώπης αποθαρρύνεται πάρα πολύ η χρήση ΙΧ.

Καμία αντίρρηση αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να γράφεις ότι ο δείκτης ποιότητας ζωής είναι αντίστροφος της κτήσης και χρήσης ΙΧ.

Ο λόγος που αποθαρρύνεται η χρήση είναι κύρια γιατί δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος, για να το κάνεις αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος να αυξάνεις τη φορολογία κτήσης, μπορείς απλά να περιορίσεις τη χρήση στα κέντρα των πόλεων, εκεί που είναι το μέγιστο πρόβλημα.

Είμαστε way of topic .... :whistle:

euri
06-12-10, 00:20
Σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της Ευρώπης αποθαρρύνεται πάρα πολύ η χρήση ΙΧ.

Όντως αυτό συμβαίνει, εδώ και πολλά χρόνια, και στα μεγάλα και στα μικρότερα αστικά κέντρα της Ευρώπης. Το ξέρουν όλοι οι συγκοινωνιολόγοι (και οι Συγκοινωνιολόγοι επίσης...)

Όμως, όπως και εσύ ο ίδιος είπες "αποθαρρύνεται η χρήση", δεν άκουσα κανέναν να λέει (εκτός από σένα) την επαναλαμβανόμενη κασέτα "Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα".

NT1G
06-12-10, 00:29
Οι 2-3 μεγάλες χώρες της ευρώπης έχουν αυτοκινητοβιομηχανίες, αν "χτυπηθεί η κτήση Ι.Χ" ας αυτοκτονήσουν καλύτερα.;)

WAntilles
06-12-10, 00:31
Όντως αυτό συμβαίνει, εδώ και πολλά χρόνια, και στα μεγάλα και στα μικρότερα αστικά κέντρα της Ευρώπης. Το ξέρουν όλοι οι συγκοινωνιολόγοι (και οι Συγκοινωνιολόγοι επίσης...)

Όμως, όπως και εσύ ο ίδιος είπες "αποθαρρύνεται η χρήση", δεν άκουσα κανέναν να λέει (εκτός από σένα) την επαναλαμβανόμενη κασέτα "Η κτήση και χρήση ΙΧ πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα".

Για τα ελληνικά δεδομένα, και την έλλειψη παιδείας, κουλτούρας, κοινωνικής ευθύνης και κοινωνικής συνείδησης του νεοέλληνα, οι 2 παραπάνω παράγραφοι ταυτίζονται.

mob
06-12-10, 00:35
Για τα ελληνικά δεδομένα, και την έλλειψη παιδείας, κουλτούρας, κοινωνικής ευθύνης και κοινωνικής συνείδησης του νεοέλληνα, οι 2 παραπάνω παράγραφοι ταυτίζονται.

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι, είναι μια άποψη και αυτή, καθ' όλα σεβαστή.

sdikr
06-12-10, 00:42
Για τα ελληνικά δεδομένα, και την έλλειψη παιδείας, κουλτούρας, κοινωνικής ευθύνης και κοινωνικής συνείδησης του νεοέλληνα, οι 2 παραπάνω παράγραφοι ταυτίζονται.


πώς το λένε; σαβουαρ βιβ;
αυτό το έχουν στο εξωτερικό, αλλά θα μου πείς εδώ δεν έχουμε μάθει πως να φερόμαστε στον συνάνθρωπο μας, θα μάθουμε ποιο προχωρημένα πράγματα;

Basilhs23_
06-12-10, 00:57
Θα του απαντήσω:

Αφού ήταν ηλίου φαεινότερο ότι οικονομικά θα τον κατέστρεφε αυτό το κληροδότημα.

Γιατί το δέχτηκε;


Διότι:

1ον) Δεν έχουμε άλλο ακίνητο να μείνουμε και ήμουν και μαθητής,οπότε άμα αρνηθώ να πληρώσω την κληρονομιά θα μας το δημεύσει το κράτος και όταν το πάρει κάποιος από πληστιριασμό θα μας πετάξει έξω.
2ον) Δεν είμαι υποχρεωμένος στην ηλικία των 14 που το δέχτηκα να γνωρίζω όλα αυτά τα φορολογικά θέματα για την ακίνητη περιουσία. Ακόμα και η μητέρα μου ήταν τελείως άσχετη με φορολογικά θέματα.
3ον) Το μόνο που ήταν ηλίου φαϊνότερο ήταν οτι το σπίτι χρειάζεται πολλές επισκευές και νομίζαμε οτι θα μπορούσαμε να το πουλήσουμε αλλά διαπιστώσαμε αργότερα οτι έχει κυρηχτεί διατηρητέο οπότε οτιδήποτε σκεφτόμασταν δεν μπορούσε να γίνει.

liberostelios
06-12-10, 01:12
Αυτό πού το διάβασες στα γραφόμενά μου;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά πές μου για να το βρω κι εγώ, μήπως δεν γνωρίζω τί έγραψα.
Ήμουν σίγουρος ότι (για μία ακόμα φορά) θα απέφευγες να απαντήσεις σε αυτό που δεν μπορείς -δηλαδή στην ουσία της συζήτησης-, βρίσκοντας ένα "αδύναμο" σημείο του post μου. Δεν είπα ότι το είπες, είπα ότι είναι η αντιμετώπισή σου. Τα εισαγωγικά δε δήλωναν παραπομπή, αλλά ορίζουν μια φράση η οποία (κατά την άποψή μου) περιγράφει τη συμπεριφορά σου.

Τέσπα, χαμένος κόπος. Καθόμαστε και δίνουμε αξία σε μία "συζήτηση" που δεν είναι συζήτηση! Προτείνω να κλείσει το θέμα γιατί το μόνο που βλέπουμε είναι ένα άτομο να "πουλάει τρέλα" και ολόκληρο forum να του δίνει σημασία. Προσωπικά δε θα συνεχίσω... Η ίδια η σιωπή του απέναντι στην ουσία της συζήτησης, είναι απόδειξη έλλειψης επιχειρημάτων και η εξέλιξη της "συζήτησης" δεν ευνοεί κανέναν.

Lord Basil
06-12-10, 01:41
Διότι:

1ον) Δεν έχουμε άλλο ακίνητο να μείνουμε και ήμουν και μαθητής,οπότε άμα αρνηθώ να πληρώσω την κληρονομιά θα μας το δημεύσει το κράτος και όταν το πάρει κάποιος από πληστιριασμό θα μας πετάξει έξω.
2ον) Δεν είμαι υποχρεωμένος στην ηλικία των 14 που το δέχτηκα να γνωρίζω όλα αυτά τα φορολογικά θέματα για την ακίνητη περιουσία. Ακόμα και η μητέρα μου ήταν τελείως άσχετη με φορολογικά θέματα.
3ον) Το μόνο που ήταν ηλίου φαϊνότερο ήταν οτι το σπίτι χρειάζεται πολλές επισκευές και νομίζαμε οτι θα μπορούσαμε να το πουλήσουμε αλλά διαπιστώσαμε αργότερα οτι έχει κυρηχτεί διατηρητέο οπότε οτιδήποτε σκεφτόμασταν δεν μπορούσε να γίνει.

πω ρε φιλε ...πραγματικα ειμαστε "χωρα αναδελφων" που λεει και ο χαρυ κλιν.

το αυτονοητο διυλιζεται μεσα απο νομους εκτρωματα/πυθειες και ουσιαστικα το κρατος αποδεικνυεται αναλγητο και ανικανο να θεσει τον εαυτο του ως κυριαρχο μεσο ευνομιας και κοινωνικης συνοχης.

τι ποιο απλο ενας τετοιος νομος να εξεταζει το φυσικο προσωπο που ειναι πισω απο το ακινητο και να θετει πειριορισμους ως προς την εφαρμογη του.

στην προκειμενη περιπτωση εχεις κατι κληρονομησει με τον α ή β τροπο και θα πρεπει να εξετασει αν μπορεις να ανταπεξελθεις στην ΕΚΤΑΚΤΗ εισφορα , γιατι περι ΕΚΤΑΚΤΗΣ εισφορας προκειται και οχι νομιμης . η νομιμη ηταν ο φορος αποδοχης κληρονομιας , τα πληρωσες απαξ ? ΤΕΛΟΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.