PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΜΑΠ Φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας 2% επί της αντικειμενικής αξίας. Ερχεται τρελος και



Σελίδες : [1] 2

evi21
09-08-10, 06:07
ΦΜΑΠ Φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας 2% επί της αντικειμενικής αξίας.
Ερχεται τρελος και εντελως παραλογος φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας.
1% επι της αντικειμενικης αξιας συν 1% εκτακτη εισφορα.
Συνολο 2%.
Καθε χρονο.
Με λιγα λογια θα μας αναγκασουν να δωσουμε τα σπιτια μας εναντι πινακιου φακης γιατι θα τα αγορασουν οι πολλοι πλουσιοι κ οι ξενοι.
Γινεται ενας πολεμος χωρις τανκς.
Το αλλο τρελο ειναι οτι ακομα κ αν δεν εχεις την επικαρπια του ακινητου θα πληρωνεις τρελα ποσα ακομα κ αν δεν ειναι δικο σου το ακινητο.
Δηλαδη μπορει αλλος να εισπρατει τα ενοικια κ εσυ να πληρωνεις τρελλους φορους, επειδη απλα εχεις την ψιλη κυριοτητα.
Παρακαλω πειτε την γνωμη σας και τροπους να το αποφυγουμε.
Πχ εχω ακουσει οτι οι επιχειρησεις εχουν μονο 0,6% φορο. Ισχυει? Συμφερει να τα βαλουμε τα ακινητα σε επιχειρηση?
Μπορεις να το κανεις αν εχεις μονο την ψηλη κυριοτητα?

29gk
09-08-10, 13:33
Kαμια ανακοινωση, καμια δημοσιευση σε εφημεριδα ή αλλου υπαρχει ή αναφερεσαι σε φημες ?

aroutis
09-08-10, 13:44
ΦΜΑΠ Φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας 2% επί της αντικειμενικής αξίας.
Ερχεται τρελος και εντελως παραλογος φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας.
1% επι της αντικειμενικης αξιας συν 1% εκτακτη εισφορα.
Συνολο 2%.
Καθε χρονο.
Με λιγα λογια θα μας αναγκασουν να δωσουμε τα σπιτια μας εναντι πινακιου φακης γιατι θα τα αγορασουν οι πολλοι πλουσιοι κ οι ξενοι.
Γινεται ενας πολεμος χωρις τανκς.
Το αλλο τρελο ειναι οτι ακομα κ αν δεν εχεις την επικαρπια του ακινητου θα πληρωνεις τρελα ποσα ακομα κ αν δεν ειναι δικο σου το ακινητο.
Δηλαδη μπορει αλλος να εισπρατει τα ενοικια κ εσυ να πληρωνεις τρελλους φορους, επειδη απλα εχεις την ψιλη κυριοτητα.
Παρακαλω πειτε την γνωμη σας και τροπους να το αποφυγουμε.
Πχ εχω ακουσει οτι οι επιχειρησεις εχουν μονο 0,6% φορο. Ισχυει? Συμφερει να τα βαλουμε τα ακινητα σε επιχειρηση?
Μπορεις να το κανεις αν εχεις μονο την ψηλη κυριοτητα?
Ναι οκ, λοιπόν θα απαντήσω αν :

Γινει ορισμός τι σημαίνει ΜΕΓΑΛΗ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (ισχύει για όλους πχ; ).

Για παράδειγμα με ένα πρόχειρο γουγλη βρηκα αυτό...


Φόρος Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας

Επαναφέρεται ο Φόρος Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας.

Επιβάλλεται Φ.Μ.Α.Π. στην ακίνητη περιουσία που βρίσκεται στην Ελλάδα στα φυσικά και νομικά πρόσωπα την 1η Ιανουαρίου κάθε έτους.

Για τον υπολογισμό του Φ.Μ.Α.Π. λαμβάνεται υπόψη η αντικειμενική αξία των ακινήτων. Η αξία των ακινήτων των νομικών προσώπων φορολογείται με συντελεστή 6 τις χιλίοις.

Με συντελεστή 1 τις χιλίοις φορολογείται η αξία των κτισμάτων των ακινήτων τα οποία ιδιοχρησιμοποιούνται για την παραγωγή ή την άσκηση εμπορικής δραστηριότητας από επιχειρήσεις ανεξαρτήτως αντικειμένου εργασιών.

Ορίζεται επίσης ότι ο φόρος που αναλογεί στη συνολική αξία των κτισμάτων δεν μπορεί να είναι μικρότερος από ένα (1) ευρώ το τετραγωνικό μέτρο με εξαίρεση τα ημιτελή κτίσματα και τα γεωργικά και κτηνοτροφικά κτίρια.

Ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης για το ψηφίο 1 ορίζεται η 15η Μαΐου του οικονομικού έτους και ολοκληρώνεται σε έντεκα (11) εργάσιμες ημέρες. Ειδικά για το έτος 2010 ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης για το ψηφίο 1 ορίζεται η 15η Ιουνίου 2010, και καταβάλλεται σε τρεις (3) διμηνιαίες δόσεις. Ουσιαστικά ο Φ.Μ.Α.Π. είναι ίδιος με το ΕΤΑΚ για τα νομικά πρόσωπα (άρθρα 27 έως 50).

Δήλωση Ε9

Η δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) εξακολουθεί να υποβάλλεται από τα νομικά πρόσωπα (υποχρεωτικά) από το έτος 2011 την 15η Μαΐου του οικείου έτους για το ψηφίο 1 και ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα (11) εργάσιμες ημέρες, ώστε να συμπίπτει με την υποβολή της δήλωσης Φ.Μ.Α.Π. (άρθρο 51).

Προσδιορίζεται ο τρόπος με τον οποίο ενημερώνεται το περιεχόμενο του περιουσιολογίου σύμφωνα με τον οποίο η ενημέρωσή του πραγματοποιείται μέσω των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (Ε9) που υποβάλλουν τα φυσικά και νομικά πρόσωπα προκειμένου να τροποποιήσουν την περιουσιακή τους κατάσταση κατά το έτος που προκύπτει τέτοια υποχρέωση (άρθρο 52).

Μειώνεται το αυτοτελές πρόστιμο σε 1.500,00 ευρώ (από 5.000,00 ευρώ) για τα νομικά πρόσωπα που δεν υπέβαλαν αρχικές δηλώσεις ΕΤΑΚ μετά την παρέλευση τριών (3) μηνών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.

Προβλέπεται η υποβολή αίτησης για επιστροφή του φόρου που έχει καταβληθεί μέχρι 30/09/2010 (άρθρα 54 & 55).

Καταργείται το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων (ΕΤΑΚ) από το έτος 2010, μετά την επιβολή Φ.Μ.Α.Π. (άρθρο 56).

Αυξάνεται ο ειδικός φόρος επί των ακινήτων για τις εξωχώριες εταιρείες (OFFSHORE) που έχουν ακίνητα στην Ελλάδα, σε 15% (από 3%) (άρθρο 57).

Καταργείται η δυνατότητα τμηματικής καταβολής του Φ.Π.Α.

Σημειώνεται ότι η διάταξη αυτή ισχύει για πράξεις που πραγματοποιούνται από 01/07/2010 και μετά (άρθρο 63).

freshmeat
09-08-10, 13:55
Δεν είναι έτσι evi21.
Ή λάθος στα είπαν, ή λάθος τα κατάλαβες.
Για τα φυσικά πρόσωπα υπάρχει κλίμακα:

Κλιμάκιο Συντελεστής Φόρος Σύνολο Φορ. Αξίας Σύνολο Φόρου

400.000 0 0 400.000 0

100.000 0,10% 100 500.000 100

100.000 0,30% 300 600.000 400

100.000 0,60% 600 700.000 1.000

100.000 0,90% 900 800.000 1.900

Για το υπερβάλλον 1,00%

WAntilles
09-08-10, 15:53
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.

Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;

Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.

freshmeat
09-08-10, 16:38
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.

Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;

Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.

Όπως Τσοχατζόπουλος, Βουλγαράκης, Αλαβάνος ας πούμε;
Σιγά μη ματώσει καμιά παρανυχίδα...

vasim
10-08-10, 13:40
Και τι γίνεται με αυτούς που είναι μισθοσυντήρητοι και απλώς κληρονόμησαν κάποια ακίνητα μεγάλης αξίας;

Αν γιαυτούς έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία τι θα κάνουν; Στη Ελλάδα μη ξεχνάμε ότι πολλές ευχές γονέων και παππούδων ήταν να μην πουλήσουν την περιουσία επ ουδενί..

aroutis
10-08-10, 15:25
Και τι γίνεται με αυτούς που είναι μισθοσυντήρητοι και απλώς κληρονόμησαν κάποια ακίνητα μεγάλης αξίας;

Αν γιαυτούς έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία τι θα κάνουν; Στη Ελλάδα μη ξεχνάμε ότι πολλές ευχές γονέων και παππούδων ήταν να μην πουλήσουν την περιουσία επ ουδενί..
Deal with it?

Δεν ειναι επιχείρημα το παραπάνω.

Αν θες να το κρατήσεις θα πρέπει να πληρώσεις, αν δε μπορεις θα πρέπει να πουλήσεις.

arial
10-08-10, 15:29
Διαφορετικο με το ΕΤΑΚ ειναι αυτο?

Περιμενω να μου ρθει αυτες τις μερες :p

x_user
10-08-10, 21:31
Το θέμα είναι
1) με τι αντικειμενικές αξίες θα υπολογισθεί ο φόρος (ακούγεται ότι οι αντικειμενικές θα φθάσουν στα ουράνια)
2) τι είδους ποσόστωση (%) θα υπάρχει

Στη θεωρία, η φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας είναι ΟΚ, αλλά μία σοβαρή χώρα έχει νόμους διαχρονικούς και ο καθένας γνωρίζει και χαράζει την πορεία του, και όχι να μη ξέρει τι θα ξημερώσει αύριο. Δηλ, εάν έχω κάποιο ποσό που θέλω να επενδύσω πρέπει να είναι γνωστοί οι κανόνες του παιχνιδιού και όχι μόλις επενδύσω σε ακίνητο, να έρχεται το πάνω κάτω με τη φορολογία, μόλις επενδύσω σε τραπεζικά προϊόντα να αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης τους κλπ...

Και βέβαια θα ήθελα να δω πως θα βρεθούν οι φυσικοί ιδιοκτήτες των ακινήτων που είναι εγγεγραμένα σε εταιρειες (offshore ή μη)... και πως θα βεβαιώσουν οι ΔΟΥ την είσπραξη των οφειλών στις περιπτώσεις αυτές - (Εδώ ΔΕΝ έχει πληρώσει για χρόνια ΚΑΝΕΝΑΣ!!!)


@arial
ΕΤΑΚ & ΦΜΑΠ είναι διάφοροι τρόποι που κατά καιρούς εφαρμόσθηκαν για τον ίδιο σκοπό τη φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας.

:cool:

sdikr
10-08-10, 21:41
Και τι γίνεται με αυτούς που είναι μισθοσυντήρητοι και απλώς κληρονόμησαν κάποια ακίνητα μεγάλης αξίας;

Αν γιαυτούς έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία τι θα κάνουν; Στη Ελλάδα μη ξεχνάμε ότι πολλές ευχές γονέων και παππούδων ήταν να μην πουλήσουν την περιουσία επ ουδενί..

Αν μιλάμε για ενα σπίτι δεν πιστεύω οτι υπάρχει πρόβλημα, αν μιλάμε για παράπανω, αφού λογικά δεν κάνεις χρήση τότε δώσε το στο νοίκι, θα βγάλεις και ενα χαρτζιλίκι

Νομίζω πως είναι απλό

aroutis
10-08-10, 22:30
Το θέμα είναι
1) με τι αντικειμενικές αξίες θα υπολογισθεί ο φόρος (ακούγεται ότι οι αντικειμενικές θα φθάσουν στα ουράνια)
2) τι είδους ποσόστωση (%) θα υπάρχει

Στη θεωρία, η φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας είναι ΟΚ, αλλά μία σοβαρή χώρα έχει νόμους διαχρονικούς και ο καθένας γνωρίζει και χαράζει την πορεία του, και όχι να μη ξέρει τι θα ξημερώσει αύριο. Δηλ, εάν έχω κάποιο ποσό που θέλω να επενδύσω πρέπει να είναι γνωστοί οι κανόνες του παιχνιδιού και όχι μόλις επενδύσω σε ακίνητο, να έρχεται το πάνω κάτω με τη φορολογία, μόλις επενδύσω σε τραπεζικά προϊόντα να αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης τους κλπ...

Και βέβαια θα ήθελα να δω πως θα βρεθούν οι φυσικοί ιδιοκτήτες των ακινήτων που είναι εγγεγραμένα σε εταιρειες (offshore ή μη)... και πως θα βεβαιώσουν οι ΔΟΥ την είσπραξη των οφειλών στις περιπτώσεις αυτές - (Εδώ ΔΕΝ έχει πληρώσει για χρόνια ΚΑΝΕΝΑΣ!!!)


@arial
ΕΤΑΚ & ΦΜΑΠ είναι διάφοροι τρόποι που κατά καιρούς εφαρμόσθηκαν για τον ίδιο σκοπό τη φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας.

:cool:Η Ελλάδα δεν ειναι σοβαρή χωρα, (1ον) και επίσης ακόμα και στις σοβαρότερες χώρες τα νομικά πλαίσια αλλάζουν.

Η διαφορά φυσικά ειναι η συχνότητα στις αλλαγές. Στην Ελλάδα ειναι μεγάλη η συχνότητα που αποφασίζονται αλλαγές με αποτέλεσμα να μη ξέρεις τι θα σου ξημερώσει.

Verde
11-08-10, 19:14
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.

Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;

Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.

Θα ηταν δικαιος αν επιανε ΟΛΑ τα ακινητα της Ελληνικής επικρατειας και οχι τα κοροιδα που δεν τα εχουν μαγειρεψει και δεν τα εχουν σε offshore και διαφορες αλλες κτηματικες εταιρειες κλπ!
9 στα 10 μεγαλα ακινητα με μεγάλη αξία πανω σε κεντρικους οδικους αξονες και σε ακριβα προαστεια κλπ ειναι σε διαφορα τετοια κολπα και δεν πληρωνουν ΔΕΚΑΡΑ φορο!

Οι τσιφλικαδες που εχεις στο μυαλο σου τα εχουν ολοι σε offshore!

Οποτε ο νομος ειναι 1000% αδικος γιατι θηγει το κοροιδο τον Ελληνα που τα εχει ακομα εδω και πληρωνει τα κερατα του!:down:
Επισης ενα ακινητο που δεν αξιοποιειται και δεν αποφερει καποιο εισοδημα ειναι τρελο να φορολογειται!
Αν πας να το πουλησεις σου περνουν ενα σωρο φορο... οταν καθεται γιατι????

Σορυ αν σου χαλασα τον ονειρεμενο κοσμο που ζουσες αλλα η αληθεια διαφερει!:whistle:

υγ Η μαγκια του νομοθετη θα ηταν να βρει μια μεση λυση, μια χρυση τομη ωστε να γυρισουν τα Ελληνικα εδαφη σε Ελληνικά χερια και να μην ανηκει η Ελλαδα στα χαρτια σε 100 κτηματικες εταιρειες και στις offshore του εξωτερικου!! Η υπερμετρη φορολογηση διωχει κοσμο,αντιθετα ενα σωστο δικαιο και πανω απο ολα ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟ συστημα θα ειχε πολλαπλασια οφελη απο την υπερβολικη φορολογηση των λιγων!

Basilhs23_
03-12-10, 04:48
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.

Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;

Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.

Ξέρεις βρήκα την συζήτηση αυτή από το google και κάτι σχόλια σαν τα δικά σου που θεωρείς όλους τους ιδιοκτήτες "μεγάλης" ακίνητης περιουσίας ως καλοπληρωμένους τεμπελαράδες από τα ενοικία, μου την δίνουν πάρα πολύ στα νεύρα.

Ο ΦΜΑΠ είναι από τους ποιο φασιστικούς φόρους που έχουν υπάρξει ποτέ στο ελληνικό φορολογικό σύστημα, δεν φτάνει που ο νόμος δεν εξετάζει το τι εισόδημα έχει κάποιος για να μπορέσει να πληρώσει τον φόρο, φορολογεί και με εξοντοτικούς συντελεστές.

Έχω κληρονομίσει όταν ήμουν ανήλικος ένα διατηρητέο στα εξάρχεια και πληρώσαμε σχεδόν όλες μας τις τραπεζικές καταθέσεις για φόρο κληρονομιάς. Η ΝΔ ήρθε με το ΕΤΑΚ να μας αρπάξει και άλλα χρήματα και με την απαράδεκτη διάταξη του ΕΤΑΚ όπου όσα ακίνητα είχα αντικειμενική ανά εμβαδό κάτω του 1 ευρώ/τετραγωνικό το ανέβαζε σε 1.

Το ΠΑΣΟΚ ήρθε για να μας δώσει το τελειοτικό χτύπημα ποια. Εγώ άνεργος η μητέρα μου άνεργη χωρίς σύνταξη χηρίας χωρίς τίποτα με κάποιες τραπεζικές καταθέσεις οι οποίες κάθε χρόνο μειώνονται και τώρα μας βγάζουν ένα σαράβαλο ακίνητο 115 ετών χωρίς θέρμανση οτι έχει αντικειμενική 800000 ευρώ και θα πρέπει να πληρώσω πάνω από 1500 ευρώ ΦΜΑΠ + το ΕΤΑΚ09 με την έκτακτη εισφορά που θα έρθουν 2500 ευρώ. Από που θα τα πληρώσω αυτά εγώ? Ψάχνω δουλειά και δεν βρίσκω τίποτα, έχω και προβλήματα υγείας σημαντικά που με εμποδίζουν να βρώ εύκολα μια οποιαδήποτε εργασία. Ούτε έναν μεγαλύτερο συντελστή παλαιότητας δεν βρήκαν να βάλουνε για να μειωθεί περισσότερο ο φόρος στα πολύ παλιά ακίνητα παρά ένα υπερβολικό 0.6 για μόνο 24 έτη παλαιότητας. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα νέα/σχετικά νέα ακίνητα πληρώνουν πολύ λιγότερο φόρο από όσο πρέπει ενώ παλαιά εώς παμπάλαια ακίνητα πληρώνουν πολύ περισσότερο φόρο.

Το ακίνητο αυτό δεν πουλιέτε γιατί είναι διατηρητέο δηλαδή δεν μπορεί να το γκρεμίσει κάποιος ωστέ να το κάνει πολυκατοικία ξενοδοχείο ή κάτι άλλο ενώ να το νοικιάσω είναι πολύ δύσκολο γιατί θέλει πολύ δαπανηρές επισκευές και είναι αμφίρροπο άμα καταφέρουμε να το νοικιάσουμε σε μια περιοχή που όλα τα ακίνητα έχουν απωλέσει σημαντική αξία. Τα διατηρητέα με βάση τα χρήματα που ξοδεύει κάποιος για συντήρηση και επισκευή έπρεπε να είχαν απαλλαχτεί εκτός από ΦΜΑΠ και από κάθε είδους άλλον φόρο, για αυτό βρίσκονται όλα εγκαταλελημένα και ετοιμόροπα να βρεθούν στο κεφάλι του κάθε περαστικού.

Αυτούς τους φόρους δεν θα τους πληρώσουμε και θα βρεθούμε σε κίνδυνο να μας δημεύσει η εφορία το ακίνητο. Αυτά είναι τα φασισταριά του οικονομικού επιτελείου που μας κυβερνάνε και οι κομπλεξάρες έλληνες που σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους και λένε καλά να πάθεις τώρα εγώ είμαι στο αφορολόγητο εσύ κόψε τον λαιμό σου.

Han Solo
03-12-10, 12:33
Ξέρεις βρήκα την συζήτηση αυτή από το google και κάτι σχόλια σαν τα δικά σου που θεωρείς όλους τους ιδιοκτήτες "μεγάλης" ακίνητης περιουσίας ως καλοπληρωμένους τεμπελαράδες από τα ενοικία, μου την δίνουν πάρα πολύ στα νεύρα.

Ο ΦΜΑΠ είναι από τους ποιο φασιστικούς φόρους που έχουν υπάρξει ποτέ στο ελληνικό φορολογικό σύστημα, δεν φτάνει που ο νόμος δεν εξετάζει το τι εισόδημα έχει κάποιος για να μπορέσει να πληρώσει τον φόρο, φορολογεί και με εξοντοτικούς συντελεστές.

Έχω κληρονομίσει όταν ήμουν ανήλικος ένα διατηρητέο στα εξάρχεια και πληρώσαμε σχεδόν όλες μας τις τραπεζικές καταθέσεις για φόρο κληρονομιάς. Η ΝΔ ήρθε με το ΕΤΑΚ να μας αρπάξει και άλλα χρήματα και με την απαράδεκτη διάταξη του ΕΤΑΚ όπου όσα ακίνητα είχα αντικειμενική ανά εμβαδό κάτω του 1 ευρώ/τετραγωνικό το ανέβαζε σε 1.

Το ΠΑΣΟΚ ήρθε για να μας δώσει το τελειοτικό χτύπημα ποια. Εγώ άνεργος η μητέρα μου άνεργη χωρίς σύνταξη χηρίας χωρίς τίποτα με κάποιες τραπεζικές καταθέσεις οι οποίες κάθε χρόνο μειώνονται και τώρα μας βγάζουν ένα σαράβαλο ακίνητο 115 ετών χωρίς θέρμανση οτι έχει αντικειμενική 800000 ευρώ και θα πρέπει να πληρώσω πάνω από 1500 ευρώ ΦΜΑΠ + το ΕΤΑΚ09 με την έκτακτη εισφορά που θα έρθουν 2500 ευρώ. Από που θα τα πληρώσω αυτά εγώ? Ψάχνω δουλειά και δεν βρίσκω τίποτα, έχω και προβλήματα υγείας σημαντικά που με εμποδίζουν να βρώ εύκολα μια οποιαδήποτε εργασία. Ούτε έναν μεγαλύτερο συντελστή παλαιότητας δεν βρήκαν να βάλουνε για να μειωθεί περισσότερο ο φόρος στα πολύ παλιά ακίνητα παρά ένα υπερβολικό 0.6 για μόνο 24 έτη παλαιότητας. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα νέα/σχετικά νέα ακίνητα πληρώνουν πολύ λιγότερο φόρο από όσο πρέπει ενώ παλαιά εώς παμπάλαια ακίνητα πληρώνουν πολύ περισσότερο φόρο.

Το ακίνητο αυτό δεν πουλιέτε γιατί είναι διατηρητέο δηλαδή δεν μπορεί να το γκρεμίσει κάποιος ωστέ να το κάνει πολυκατοικία ξενοδοχείο ή κάτι άλλο ενώ να το νοικιάσω είναι πολύ δύσκολο γιατί θέλει πολύ δαπανηρές επισκευές και είναι αμφίρροπο άμα καταφέρουμε να το νοικιάσουμε σε μια περιοχή που όλα τα ακίνητα έχουν απωλέσει σημαντική αξία. Τα διατηρητέα με βάση τα χρήματα που ξοδεύει κάποιος για συντήρηση και επισκευή έπρεπε να είχαν απαλλαχτεί εκτός από ΦΜΑΠ και από κάθε είδους άλλον φόρο, για αυτό βρίσκονται όλα εγκαταλελημένα και ετοιμόροπα να βρεθούν στο κεφάλι του κάθε περαστικού.

Αυτούς τους φόρους δεν θα τους πληρώσουμε και θα βρεθούμε σε κίνδυνο να μας δημεύσει η εφορία το ακίνητο. Αυτά είναι τα φασισταριά του οικονομικού επιτελείου που μας κυβερνάνε και οι κομπλεξάρες έλληνες που σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους και λένε καλά να πάθεις τώρα εγώ είμαι στο αφορολόγητο εσύ κόψε τον λαιμό σου.

πουλα για να πληρωσεις . αυτο καναμε και εμεις και ειμαστε μια χαρα τωρα.

δεν εχεις δικιο γιατι το διατηρητεο σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να το απαλλοτριωσει οποτε ουτε κατεδαφιση δεν μπορουν να σου κανουν.

απο οσα λες για να σου βγαζουν οτι έχει αντικειμενική 800000 ευρώ πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 επιπεδα και απο 300 τετραγωνικα οικημα καθε επιπεδο και προφανως σε καλη περιοχη.

Undisputed
03-12-10, 16:50
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.

Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;

Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.


Γιατί θα πρέπει να φορολογηθεί η περιουσία ; Δεν εμπίπτουν όλοι στην κατηγορία που αναφέρεις παραπάνω.......

Το κέρδος θα πρέπει να φορολογείται όχι η περιουσια....

WAntilles
03-12-10, 17:00
Γιατί θα πρέπει να φορολογηθεί η περιουσία;

Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.

Άρα πλέρω χοντρά τώρα, κοινωνικά ασυνείδητε τσιφλικά.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

sonic
03-12-10, 17:09
Αυτό για τα κορόιδα που δεν τα έχουν σε off shore, δηλ. οι ίδιοι που τα έτρωγαν 30 χρόνια τώρα συνεχίζουν να μην πληρώνουν, και θα πάρουν και ότι έχουν μαζέψει οι υπόλοιποι.

Δεν διαφωνώ με την ιδέα του νόμου, αλλά στην πράξη δεν νομίζω ότι λειτουργεί.

PopManiac
03-12-10, 17:24
Αυτό για τα κορόιδα που δεν τα έχουν σε off shore, δηλ. οι ίδιοι που τα έτρωγαν 30 χρόνια τώρα συνεχίζουν να μην πληρώνουν, και θα πάρουν και ότι έχουν μαζέψει οι υπόλοιποι.

Δεν διαφωνώ με την ιδέα του νόμου, αλλά στην πράξη δεν νομίζω ότι λειτουργεί.

Ναι, αλλά δεν μπορεί μια ζωή στην Ελλάδα να μην κάνουμε αλλαγές με τη δικαιολογία πως "το πουλάκι έχει πετάξει".

Άσε που - αν και μη ειδικός - δεν βλέπω πώς κανείς σώνει και καλά θα γλυτώσει τέτοια φορολογία σε τεράστιες ακίνητες περιουσίες ακόμα και με offshore ιδιοκτησίες.

Basilhs23_
03-12-10, 17:39
πουλα για να πληρωσεις . αυτο καναμε και εμεις και ειμαστε μια χαρα τωρα.

δεν εχεις δικιο γιατι το διατηρητεο σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να το απαλλοτριωσει οποτε ουτε κατεδαφιση δεν μπορουν να σου κανουν.

απο οσα λες για να σου βγαζουν οτι έχει αντικειμενική 800000 ευρώ πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 επιπεδα και απο 300 τετραγωνικα οικημα καθε επιπεδο και προφανως σε καλη περιοχη.

Μακάρι να το είχα καταλάβει παλαιότερα οτι έπρεπε να το πουλήσω αλλά τώρα τι να πουλήσω? Και ποιος θα κάτσει να το αγοράσει αυτό ? Που κανονικά χρειάζεται αναπαλαίωση που κοστίζει κάπου 1.500.000 ευρώ ενώ για ανακαίνιση γύρο στα 150.000 ? Οι πωλήσεις ακινήτων τώρα με την κρίση και τους φόρους που βάλαν έχουν πέσει τελείως 2 συγγενείς μου που είχαν κατασκευαστικές τις έκλεισαν.

Τώρα αυτό που λές οτι δεν έχω δίκιο γιατί δεν μπορεί να το απαλλοτριώσει κανένας ούτε να το κατεδαφίσει δεν μπορώ να καταλάβω από που το συμπεραίνεις. Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να απαλλαχτούν ή να υπάρξουν μεγάλες μειώσεις. Γιατί άμα γινόταν να κατεδαφιστεί θα το πούλαγα σε μεγάλη τιμή θα έδινα το οικόπεδο με αντιπαροχή και θα χτίζαν μια πολυκατοικία εκεί όπου θα έπαιρνα και 2 διαμερίσματα εγώ και θα τα νοίκιαζα, ενώ τώρα όποιος το πάρει για να το εκμεταλευτεί πρέπει να το επισκευάσει πρώτα. Για τις απαλλοτριώσεις δεν γνωρίζω γενικά τι ισχύει, όταν έκαναν το μουσείο ακρόπολης ήθελαν να απαλλοτριώσουν 2 διατηρητέα και οι ιδιοκτήτες έμπλεξαν με δικαστήρια, άμα ήταν σαφής ο νόμος δεν θα χρειαζόντουσαν να πληρώνουν δικηγόρους.

Το ακίνητο είναι 2οροφο με υπόγειο και δώμα επί οικοπέδου και είναι σε περιοχή με τιμή ζώνης 1800 ευρώ/τετραγνικό. Με την αντικειμενική που το βγάζουν μας αποτελειώνουν άμα έβγαινε 600.000 θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά επί ετήσιας βάσης και λαμβάνοντας υπόψη την αύξηση των αντικειμενικών δεν τα βγάζουμε πέρα για μετά από 2 χρόνια. Επίσης είπα ποιο πριν οτι βρίσκεται εξάρχεια δεν είναι σε καμια καλή περιοχή..... εδώ από τα διατηρητέα μόνο ένα θυμάμαι πήρε καμιά 9ετία να πουληθεί, επί 9 χρόνια είχαν ταμπέλες για πώληση και μετά το πήρε ενας και το αναπαλαίωσε. Και εγώ κάπου τόσο ή και περισσότερο θα περιμένω αμα το βάλω να το πουλήσω, μέχρι τότε θα το δημεύσει το κράτος......:worthy:

Lord Basil
04-12-10, 14:28
ποτε βγηκε ο φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας και δεν το πηρα χαμπαρι ρε παιδια ?

ralliboy
04-12-10, 15:25
Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.

Άρα πλέρω χοντρά τώρα, κοινωνικά ασυνείδητε τσιφλικά.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Ειλικρινά αν και σπανια εκφέρω γνώμη αυτή την φορά δεν αντέχω με αυτά που γράφεις. Εκτός και αν εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότροια (αν δεν κάνω λάθος Πασοκομπόι εισαι) σε πληροφορώ πως υπαρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που μπορεί να έχουν κοπιάσει να έχουν φτύσει αίμα να φτιάξουν κάτι και δεν είναι ούτε κλέφτες ούτε τσιφλικάδες.Η γενικεύσεις φίλε μου που κάργα χρησιμοποιείς είναι τακτική (συμφωνα πάντα με τους δημοκράτες ανθρώπους ) φασιστική. Πως εσύ ενας το ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ χώρου πέφτεις σε τέτοιο παράπτωμα μου είναι αδιανόητο. Ισως πάλι οι του κοινωνικού σου περίγυρου να εντάσσονται στις κατηγορίες που αναφέρεις (λογικό αν κρίνω το ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ προφίλ της παράταξης που την θεωρία ,προς ΘΕΟΥ όχι τις πράξεις ,ενστερνίζεσαι) οπότε λογικό να αντιδράς έτσι. Μην ανησυχείς όμως .Ο Jefrey θα φροντίσει να μας μ@μισει κανονικά όλους. Αλλωστε ο Πάγκαλος το είπε ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !!! Κοινώς εγώ που σε χαστούκισα και ο άλλος που σε αποκεφάλισε είμαστε ΕΞΙΣΟΥ ενοχοι...... ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2010 ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΘΙΟ ΜΠΑΟΥΛΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ........

MADx2
04-12-10, 16:10
Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.

Άρα πλέρω χοντρά τώρα, κοινωνικά ασυνείδητε τσιφλικά.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Μιλάς για τον Πάγκαλο με τα 58 ακίνητα , για τον Τσοχατζόπουλο και τον Παπαντωνίου?

Μήπως αυτούς δεν έχεις ψηφισει τους αρχικλεφταραδες?

Undisputed
04-12-10, 16:40
Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.

Άρα πλέρω χοντρά τώρα, κοινωνικά ασυνείδητε τσιφλικά.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Συγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει μεγαλυτερα ασυναρτησια. Και λυπαμαι που με την γενικη αφορμη τα παιρνει ολα η φορα.

Και αν έκλεβα (εγω η ποιος αλλος) επι 30 χρονια, ΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙΣ.

Δεν εχεις μαλλον καταλαβει ποιοι θα την πληρωσουν.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό για τα κορόιδα που δεν τα έχουν σε off shore, δηλ. οι ίδιοι που τα έτρωγαν 30 χρόνια τώρα συνεχίζουν να μην πληρώνουν, και θα πάρουν και ότι έχουν μαζέψει οι υπόλοιποι.

Δεν διαφωνώ με την ιδέα του νόμου, αλλά στην πράξη δεν νομίζω ότι λειτουργεί.

Ακριβως φιλε μου, τα ειπες ΟΛΑ με 5 γραμμές.

liberostelios
04-12-10, 17:08
Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ! Ρώτα όλους αυτούς που δεν έχουν αρκετά λεφτά να μεταβιβάσουν τις περιουσίες τους σε παιδιά, πατέρες, παπούδες, ξαδέρφια και θείους, αυτούς που πληρώνουν σαν λαλάκες εδώ και χρόνια! Γιατί το πρόβλημα το έχουν μόνο αυτοί, όχι αυτοί που έχουν το πραγματικό χρήμα και τα μεταφέρουν σε επιχειρήσεις, off shore και κάθε συγγενή τους!

Αλλά δεν έχει σημασία, έτσι δεν είναι; Άμα δεν τα πληρώνουμε εμείς, χαιρόμαστε που τα πληρώνουν οι άλλοι... Γιατί άμα δε χαρείς για το κακό του διπλανού με τις 2 κατσίκες, τι νόημα έχει να έχεις 1 κατσίκα; :whistle:

Lord Basil
04-12-10, 17:58
αν και δεν μου απαντησατε στην ερωτηση μου για το ποτε βγηκε αυτος ο νομος....

να πω την αποψη μου και ας .... παει και αυτη στον βροντο.

αν μπει εκτακτος φορος στα ακινητα ειναι λαθος για εναν και μονο βασικο λογο.

τα ακινητα ειναι πλεον υπερτιμημενα στην ελλαδα . ακριβως πριν δεκα χρονια ενα διαμερισμα 70 τετραγωνικα που ειχε φτιαχθει το 2000 κοστιζε ακριβως εικοσι εκατομυρια δραχμες δηλαδη 58000 ευρω

μετα απο δεκα χρονια δεν νοείτε να κοστιζει 200.000 ευρω ,δηλαδη κοστιζει τεσσερις φορες περισσοτερο ενω πελον εχει παλιωσει κατα μια δεκαετια και οι μισθοι ουσιαστικα δεν εχουν αλλαξει για την πλειοψηφια του κοσμου

οπως καταλαβαινεται οποιαδηποτε εφαρμογη νομου - φορου επι της αξιας των ακινητων το μονο που θα φερει θα ειναι ακομα ενα εμποδιο στην ηδη βαλτομενη αγορα των ακινητων .

ισως προκαλεσει ακομα και κραχ στην αγορα κατω απο το βαρος των πιεσεων προς εξωφληση των καινουριων φορων και φυσικα καινουριων χρεων λογω αυξανομενης ανεργιας και της οικονομικης υφεσης.

αυτο που χρειαζεται αυτην την στιγμη ειναι ήπια προσαρμογη στις πραγματικες αξιες και οχι επιπλεον φοροι και αυξησεις αντικειμενικων αξιων . ηδη παμε κατα διαολου μερια μην παμε μια ωρα αρχυτερα ...δεν λεει ;)

sonic
04-12-10, 19:17
Ο νόμος υπήρχε από πολύ παλιά, δεν ξέρω ακριβώς από πότε.

Lord Basil
04-12-10, 20:00
Ο νόμος υπήρχε από πολύ παλιά, δεν ξέρω ακριβώς από πότε.

τον ψαχνω ...αν τον βρεις βαλε λινκ . ειμαι περιεργος να δω τι γραφει

Basilhs23_
05-12-10, 03:14
ποτε βγηκε ο φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας και δεν το πηρα χαμπαρι ρε παιδια ?

Επειδή είμαι καλά ψαγμένος θα σου πώ το ιστορικό με όλους τους φόρους.

Το 1950 θεσπίστικαν οι πρώτοι φόροι για κληρονομιές ίσως και μεταβιβάσεις γονικές παροχές κτλπ με ένα σύστημα.

Ο πρώτος ετήσιος φόρος ακίνητης περιουσίας στην Ελλάδα θεσπίστικε το 1975. Τότε τις τιμές ζώνης (ευρώ/τμ) τις καθόριζαν οι εφοριακοί με βάση ένα δείγμα τιμών ανα δήμο, δε νομίζω να υπήρχανε τότε συντελεστές παλαιότητας μειωτικοί συντελεστές κτλπ. αρκετοί που είχαν μεγάλες νεοκλασσικές κατοικίες τις γκρέμισαν και έδιναν τα οικόπεδα για αντιπαροχή,βέβαια φταίνε και άλλα πράγματα για αυτό. Έπεφτε χοντρό λάδωμα στους εφοριακούς τότε και μείωναν τις τιμές ζώνης για να βγαίνουν τα ακίνητα του κάθε λαδοπόντικα σε μικρή αντικειμενική.

Το 1982 βγήκε το σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού αξιών ακινήτων (ΑΠΑΑ) το οποίο καθόριζε από μόνο του τις τιμές ζώνης αλλά θέσπισε και συντελεστές ορόφου,επιφάνειας, παλαιότητας κτλπ.

Το 1995 πέρασε νόμος για την υποβολή περιουσιολογίου (Ε9).

Το 1997 θεσπίστικε ο ΦΜΑΠ κάτι παρόμοιο με αυτόν του 1975 αλλά με αντικειμενικές που καθορίζονταν από το σύστημα ΑΠΠΑ όπως το ξέρουμε σήμερα που είχε και κάποιες απαλλαγές βέβαια και επιπλέον μερικούς μειωτικούς συντελεστές ειδικών συνθηκών (διατηρητέο, αλλοτριωτέο, κατεδαφιστέο, δημευμένο από αρχαιολογική υπηρισία)

Το 2008 καταργήθηκε ο ΦΜΑΠ και φόροι κληρονομιών μεταβιβάσεων και μπήκε το ΕΤΑΚ.

Το 2010 καταργήτε το ΕΤΑΚ και επαναφέρετε ο ΦΜΑΠ σχεδόν παρόμοια με αυτόν του 1997 με λιγότερες απαλλαγές μεγαλύτερο αφορολόγητο και διαφορετικούς συντελεστές.

mob
05-12-10, 11:46
ΦΜΑΠ

Από τους πλέον δικαιότερους κοινωνικά φόρους που υπήρξαν ποτέ.
Υπάρχουν κάποιοι βολεμένοι μεγαλοτσιφλικάδες, με 10άδες ακίνητα, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, και απλά εισπάττουν πολλά και παχυλά ενοίκια;
Ε, πρέπει να ματώσουν πάρα πολύ.


Γιατί για να την αποκτήσεις τόσο μεγάλη, σημαίνει ότι συστηματικότατα επί 30 και βάλε χρόνια, χοντροφοροδιέφευγες, και χοντροφορόκλεβες.
Άρα πλέρω χοντρά τώρα, κοινωνικά ασυνείδητε τσιφλικά.
Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Φαντάζομαι θα συνεχίσεις να γράφεις ασυναρτησίες και κατά συνέπεια ότι και να διαβάσεις είναι περιττό αλλά για εξήγησε το σκεπτικό σου.

Από που προκύπτει η κοινωνική δικαιοσύνη ?
Από που προκύπτει ότι όποιος κατέχει μεγάλη ακίνητη περιουσία είναι και φοροκλέπτης ?

Παράδειγμα Α
Ανώνυμη Εταιρεία με τα φορολογητέα της κέρδη προχωρεί σε επενδύσεις ακίνητης περιουσίας

Παράδειγμα Β
Φυσικό Πρόσωπο με μεγάλα εισοδήματα κατασκευάζει ακίνητα και τα εκμεταλλεύεται ενοικιάζοντας τα. Τα εισοδήματα από τα οποία προέκυψαν τα ακίνητα όπως και τα εισοδήματα από την εκμετάλλευση είναι φορολογημένα στο ακέραιο.

Παράδειγμα Γ
Φυσικό Πρόσωπο κληρονομεί από άλλο Φυσικό Πρόσωπο ακίνητη περιουσία, πληρώνει τους φόρους κληρονομιάς, δηλώνει όπως προβλέπεται τα ακίνητα και τα εκμεταλλεύεται πληρώνοντας τους φόρους που του αναλογούν.

Η όλη έννοια του ΦΜΑΠ - ΦΑΠ ή όπως θέλεις τον λες είναι ανάλογη με αυτή της περαίωσης, είναι τουλάχιστον βλακώδης και αντι-αναπτυξιακή, γιατί εκβιαστικά και ετσιθελικά καταφεύγει φορολόγηση των φορολογηθέντων.

Undisputed
05-12-10, 15:45
Φαντάζομαι θα συνεχίσεις να γράφεις ασυναρτησίες και κατά συνέπεια ότι και να διαβάσεις είναι περιττό αλλά για εξήγησε το σκεπτικό σου.

Από που προκύπτει η κοινωνική δικαιοσύνη ?
Από που προκύπτει ότι όποιος κατέχει μεγάλη ακίνητη περιουσία είναι και φοροκλέπτης ?




Προφανώς προκύπτει από το "θεώρημα" ότι όποιος εχει χρήματα / ακινητα είναι κλέφτης και απατεώνας, διαχρονικά, εδω και 200 χρονια.

WAntilles
05-12-10, 15:51
Προφανώς προκύπτει από το "θεώρημα" ότι όποιος εχει χρήματα / ακινητα είναι κλέφτης και απατεώνας, διαχρονικά, εδω και 200 χρονια.

Διαφωνείς, ότι στην Ελλάδα, αυτό ισχύει, σε συντριπτικά υψηλό ποσοστό, π.χ. πάνω από 95%;

euri
05-12-10, 16:03
Προφανώς προκύπτει από το "θεώρημα" αξίωμα ότι όποιος εχει χρήματα / ακινητα είναι κλέφτης και απατεώνας, διαχρονικά, εδω και 200 χρονια.

Διορθώθηκε, καθώς ήταν λάθος ορισμός.

Το θεώρημα αποδεικνύεται.

Το αξίωμα το αποδεχόμαστε άνευ αποδείξεως.

no_logo
05-12-10, 16:05
Διαφωνείς, ότι στην Ελλάδα, αυτό ισχύει, σε συντριπτικά υψηλό ποσοστό, π.χ. πάνω από 95%;

αυτό που το διάβασες;
Σε άρθρο στην Εξόρμηση;
το έγραφε ο Άκης;

WAntilles
05-12-10, 16:15
αυτό που το διάβασες;
Σε άρθρο στην Εξόρμηση;
το έγραφε ο Άκης;

Ξέρεις εσύ πολλούς επιχειρηματίες, που να έχουν ανέβει πολύ εισοδηματικά, χωρίς:

- λαδώματα
- φωτογραφικούς διαγωνισμούς
- υφαρπαγή επιδοτήσεων -> κρατικοδίαιτοι
- φυγή στο εξωτερικό
- επιδοτήσεις που έγιναν βίλα, κότερο, πισίνα κλπ.
- εισφοροδιαφυγή
- φοροκλοπή (π.χ. μή απόδοση ΦΠΑ)
- φοροδιαφυγή

κλπ..

no_logo
05-12-10, 16:18
Ξέρεις εσύ πολλούς επιχειρηματίες, που να έχουν ανέβει πολύ εισοδηματικά, χωρίς:

- λαδώματα
- φωτογραφικούς διαγωνισμούς
- υφαρπαγή επιδοτήσεων
- φυγή στο εξωτερικό
- επιδοτήσεις που έγιναν βίλα, κότερο, πισίνα κλπ.
- εισφοροδιαφυγή
- φοροκλοπή (π.χ. μή απόδοση ΦΠΑ)
- φοροδιαφυγή

κλπ..

όχι

τι σχέση έχει με το παραπάνω;

οι φοροκλέφτες είναι ξύπνιοι και την περιουσία τους την βάζουν σε offshore -->κλασσικό παράδειγμα ο «δικός μας» Άκης.
τα φμαπ-φαπ και το κακό συναπάντημα τιμωρούν μόνο τος χαζούς, τους τίμιους που τους βάζουν να πληρώνουν ξανά και ξανά την βλακεία τους-->τιμιότητα

WAntilles
05-12-10, 16:20
όχι

Ε άρα λοιπόν συμφωνείς μαζί μου.

MADx2
05-12-10, 16:21
Ξέρεις εσύ πολλούς επιχειρηματίες, που να έχουν ανέβει πολύ εισοδηματικά, χωρίς:

- λαδώματα
- φωτογραφικούς διαγωνισμούς
- υφαρπαγή επιδοτήσεων
- φυγή στο εξωτερικό
- επιδοτήσεις που έγιναν βίλα, κότερο, πισίνα κλπ.
- εισφοροδιαφυγή
- φοροκλοπή (π.χ. μή απόδοση ΦΠΑ)
- φοροδιαφυγή

κλπ..

Τι μου θυμίζει , τι μου θυμίζει ...Α την Πασοκάρα!!

Τι είπαμε ότι εχεις ψηφίσει?

no_logo
05-12-10, 16:22
Ε άρα λοιπόν συμφωνείς μαζί μου.

να απαντήσεις στον άλλον που έχει το διατηρητέο στα εξάρχεια ;) και σου έγραψε παραπάνω.
Να μας πεις για το μέτρο της περαίωσης που εφάρμοσε σε βάθος δεκαετίας (για πρώτη φορά) η πασοκάρα. Μέτρο που ήρθε κουτί στους φοροκλέφτες αλλά το έκανες γαργάρα
Μέτρο από το πασοκ = καλό μέτρο
Μέτρο από την ΝΔ= τυρογαλάδικο μέτρο
ο ορισμός του οπαδού χωρίς αρχές

Κάλλιστα μπορείς να γίνεις μεγαλοιδιοκτήτης μέσα από κληρονομιές.
Άλλο κλασσικό παράδειγμα είναι ο Πάγκαλος :rofl: σε αυτή την κατηγορία

WAntilles
05-12-10, 16:24
Τι μου θυμίζει , τι μου θυμίζει ...Α την Πασοκάρα!!

Επιχείρημα έχεις;

Δεν έχεις;


Τι είπαμε ότι εχεις ψηφίσει?

ΣΥΡΙΖΑ

Να δούμε τώρα τί θα πεις.

no_logo
05-12-10, 16:25
ΣΥΡΙΖΑ

Να δούμε τώρα τί θα πεις.

πως έχουμε μυαλό και βλέπουμε/διαβάζουμε ποιους αβαντάρεις
Σε ποιους βάζεις πλάτη

WAntilles
05-12-10, 16:27
να απαντήσεις στον άλλον που έχει το διατηρητέο στα εξάρχεια ;) και σου έγραψε παραπάνω.

Θα του απαντήσω:

Αφού ήταν ηλίου φαεινότερο ότι οικονομικά θα τον κατέστρεφε αυτό το κληροδότημα.

Γιατί το δέχτηκε;


Να μας πεις για το μέτρο της περαίωσης που εφάρμοσε σε βάθος δεκαετίας...

Αυτό είναι το μόνο σημείο στην μέχρι τώρα κυβερνητική θητεία, που με απογοήτευσε πάρα πολύ.

Ενώ είχε ξεκινήσει πολύ καλά η κυβέρνηση στα περί φορολογικής δικαιοσύνης, με το όλοι κόβουμε αποδείξεις, και όλοι φορολογούμαστε με "έσοδα-έξοδα".

sonic
05-12-10, 16:27
Φορολογικό Παράδειγμα Β

Έστω ένας μικρομεσαίος εισοδηματίας έχει τρία διαμερίσματα στην Αθήνα, τα νοικιάζει και ζει από αυτά. Ας υποθέσουμε ακόμα ότι εισπράττει 500 € για το καθένα (δηλαδή το μήνα έχει εισόδημα 3 * 500=1500 € και το χρόνο 18.000 €). Ας υπολογίσουμε τώρα τα συνολικά του έξοδα:

1) Φόρος εισοδήματος (με τα 12000 αφορολόγητο): (18000-12000)Χ25%=1500€

2) Προκαταβολή για την επόμενη χρονιά και τον συμπληρωματικό φόρο (919,60+270)+1500=2.689,60€

3) Πλήρωσε ακόμα αναλογία κοινοχρήστων που αφορούν τον ιδιοκτήτη 200€, για τον λογιστή του πλήρωσε 600€ και για επιδιορθώσεις ζημιών 1000€

4) Έστω ότι το τρίτο σπίτι το έχει αγοράσει με δάνειο και οι τόκοι που πλήρωσε για την χρονιά ήταν 1000€, τότε θα έχει μείωση από τον φόρο του 2.689,60-200=2489,60€

Οπότε για την χρονιά που πέρασε εισέπραξε 18.000€ και πλήρωσε για διάφορα έξοδα και φόρο εισοδήματος 4.289,60 € οπότε του έμειναν 18.000-2489,60-1800=13.710,40€ ή το 76,17% του εισοδήματός του.

Αν τώρα ο ίδιος κύριος είχε φτιάξει μία εταιρεία , ας πούμε την ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΠΕ και είχε αυτά τα τρία σπίτια με τα ίδια ακριβώς έσοδα και έξοδα θα είχαμε το εξής αποτέλεσμα:

Έσοδα εταιρείας για την χρονιά :

* Από ενοικίαση κατοικίας: 18.000€

Έξοδα εταιρείας για την χρονιά :

* Τόκοι δανείου 1000€
* Λογιστής 600€
* Κοινόχρηστα 200€

Μέχρι εδώ είναι τα ίδια, όμως μπορείς να κάνεις και το εξής νόμιμο για μία εταιρεία:

* Και αποσβέσεις 10% επί της αξίας των ακινήτων ( 3 ακίνητα αξίας 80.000€ το καθένα δηλαδή έχουμε) 24.000€

Σύνολο εξόδων 25.800€

Δηλαδή (έσοδα) 18000- (έξοδα) 25.800= ζημίες 7800, που σημαίνει ότι είναι αφορολόγητος, με πραγματικό εισόδημα για ίδια κατανάλωση 16.200€ δηλαδή το 90% του εισοδήματος του.

Αυτό είναι που εννοούμε ότι το Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης δεν θα θίξει τίποτα από το νεοφιλελεύθερο μοντέλο. Δεν θα αναρωτηθούν, π.χ., πόσες απ΄ τις ιδιωτικές κατοικίες, βίλες κτλ. ενώ ανήκουν σε ιδιώτες δεν φορολογούνται, όχι διότι φοροδιαφεύγουν αλλά διότι τυπικά ανήκουν σε “τουριστικές επιχειρήσεις που δεν πραγματοποιούν κέρδη” ή σε offshore εταιρίες. Στα παραπάνω προσθέστε το 10% φόρο που πληρώνουν οι τράπεζες, το 25% που πληρώνουν οι ΑΕ, τον ελάχιστο φόρο της εκκλησίας και την σχεδόν απόλυτη φοροαπαλλαγή που έχουν οι εφοπλιστές.

Το παραπάνω από http://aristerhsyspeirwsh.wordpress.com/, ακριβές λινκ δεν μπορώ να δώσω, είναι στα ελληνικά και δεν βγαίνει σωστό.

WAntilles
05-12-10, 16:28
πως έχουμε μυαλό και βλέπουμε/διαβάζουμε ποιους αβαντάρεις
Σε ποιους βάζεις πλάτη

Έχε χάρη που δεν μπορεί να αποδειχτεί αυτό, αλλιώς θα σου έβαζα στοίζημα π.χ. €1000 και φυσικά θα το κέρδιζα.

Αλλά δεν μπορεί να το δεχτεί το μυαλό σου αυτό, ότι κάποιοι π.χ. μπορεί να ψηφίζουν αριστερά, αλλά όχι ΚΚΕ.

Βαράει division by zero.

Α συγγνώμη, division by... E.U..

no_logo
05-12-10, 16:33
Θα του απαντήσω:

Αφού ήταν ηλίου φαεινότερο ότι οικονομικά θα τον κατέστρεφε αυτό το κληροδότημα.

Γιατί το δέχτηκε;

να κάτσεις να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα του
δεν κρατούσε κρυστάλλινη σφαίρα να βλέπει πως θα άλλαζαν τις νομοθεσίες και τα χαράτσια οι κυβερνήσεις το 2010




Αυτό είναι το μόνο σημείο στην μέχρι τώρα κυβερνητική θητεία, που με απογοήτευσε πάρα πολύ.

και η πρώτη φορά που μας το λες
πρόσεξε μην βαρέσεις BGSOD



Έχε χάρη που δεν μπορεί να αποδειχτεί αυτό, αλλιώς θα σου έβαζα στοίζημα π.χ. €1000 και φυσικά θα το κέρδιζα.

Αλλά δεν μπορεί να το δεχτεί το μυαλό σου αυτό, ότι κάποιοι π.χ. μπορεί να ψηφίζουν αριστερά, αλλά όχι ΚΚΕ.

Βαράει division by zero.

Α συγγνώμη, division by... E.U..

Αν επέτρεπε δημοσκόπηση τέτοιου είδους το φόρουμ θα έβλεπες πως όλοι ξέρουν πολύ καλά τι πραγματικά στηρίζεις.
Α και που' σαι δεν είμαι κκε
ήμουν στο ΣΥΡΙΖΑ και πλέον είμαι φιλικά διακείμενος μόνο στο Μέτωπο Ανατροπής του Αλαβάνου

MADx2
05-12-10, 16:38
Θα του απαντήσω:

Αφού ήταν ηλίου φαεινότερο ότι οικονομικά θα τον κατέστρεφε αυτό το κληροδότημα.

Γιατί το δέχτηκε;



Αυτό είναι το μόνο σημείο στην μέχρι τώρα κυβερνητική θητεία, που με απογοήτευσε πάρα πολύ.

Ενώ είχε ξεκινήσει πολύ καλά η κυβέρνηση στα περί φορολογικής δικαιοσύνης, με το όλοι κόβουμε αποδείξεις, και όλοι φορολογούμαστε με "έσοδα-έξοδα".

Μια διαπίστωση :
Εχει σκεφτεί κανείς ότι με βάση τα τεκμήρια και τις μειώσεις μισθών που προωθούνται κάποιος θα πληρώνει φόρο για εισόδημα που δεν εχει πραγματικα?
Επίσης τι θα γίνει με όσους έχουν πάρει δάνεια

........Auto merged post: MADx2 πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επιχείρημα έχεις;

Δεν έχεις;



ΣΥΡΙΖΑ

Να δούμε τώρα τί θα πεις.

:rofl:
Μην τα λες ετσι εσπασε η καρεκλα λέμε!!

Εσυ δεν εισαι που:
1. Ελεγες για το νεο δικαιο φορολογικο νομοσχέδιο της κυβερνησης?
2. Για τα δικαια τελη κυκλοφορίας του 2010 ?
3. Για τους δίκαιους φόρους ΦΠΑ κ Βενζίνης?
4. Δεν ήσουν υπερ του μνημονίου?

Μην μου πεις ότι στήριξε όλα αυτα τα μέτρα ο Συριζα?

no_logo
05-12-10, 16:44
Εσυ δεν εισαι που:
1. Ελεγες για το νεο δικαιο φορολογικο νομοσχέδιο της κυβερνησης?
2. Για τα δικαια τελη κυκλοφορίας του 2010 ?
3. Για τους δίκαιους φόρους ΦΠΑ κ Βενζίνης?
4. Δεν ήσουν υπερ του μνημονίου?

Μην μου πεις ότι στήριξε όλα αυτα τα μέτρα ο Συριζα?

:whistle::whistle::whistle:

περίμενε απάντηση εσύ

πασοκάρα ολέ, όλα σωστά και τρίσωστα
μόνο η ΝΔ είναι τυρόγαλο

βάλε και στην λίστα την δίκαιη εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης......... γιατί στην Ελλάδα Αθήνα, τον χειμώνα δεν πέφτουμε κάτω από τους 22 βαθμούς κελσίου:lol:

MADx2
05-12-10, 16:49
:whistle::whistle::whistle:

περίμενε απάντηση εσύ

πασοκάρα ολέ, όλα σωστά και τρίσωστα
μόνο η ΝΔ είναι τυρόγαλο

βάλε και στην λίστα την δίκαιη εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης......... γιατί στην Ελλάδα Αθήνα, τον χειμώνα δεν πέφτουμε κάτω από τους 22 βαθμούς κελσίου:lol:

εδω να μου πεις ο Γιωργάκης θεωρεί οτι είναι σοσιαλιστής:rofl:

mob
05-12-10, 16:50
Ξέρεις εσύ πολλούς επιχειρηματίες, που να έχουν ανέβει πολύ εισοδηματικά, χωρίς:

- λαδώματα
- φωτογραφικούς διαγωνισμούς
- υφαρπαγή επιδοτήσεων -> κρατικοδίαιτοι
- φυγή στο εξωτερικό
- επιδοτήσεις που έγιναν βίλα, κότερο, πισίνα κλπ.
- εισφοροδιαφυγή
- φοροκλοπή (π.χ. μή απόδοση ΦΠΑ)
- φοροδιαφυγή

κλπ..

και αυτό φαντάζομαι είναι δικό σου θεώρημα όπως και τα ευφάνταστα ποσοστά και η λοιπή παραφιλολογία

ματζουράνα στο καντούνι να σε δάγκανε το γρούνι

WAntilles
05-12-10, 17:26
Μην μου πεις ότι στήριξε όλα αυτα τα μέτρα ο Συριζα?

1. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει καταντήσει ένα λαϊκίστικο thinktank πλουτοκρατών με SUV και με γεννήσεις σε σουίτες μαιευτηρίων των €50Κ, που πλέον δυστυχώς τώρα το γυρίζουν σε σταλινοποίηση, αλλά και που καί πριν και μετά, ουδέποτε ήταν πραγματικοί αριστεροί, αλλά μόνο για τα μάτια του κόσμου, και για να μην κλείσει το μαγαζί.

2. Εάν αποβάλλεις από το μυαλό σου ότι κάποιος ψηφίζει έναν πολιτικό σχηματισμό, επειδή συμφωνεί με όλα όσα λέει, θα έχεις ωριμάσει και θα μπορούμε να συζητήσουμε. Μέχρι τότε, δεν έχει νόημα.


Εσυ δεν εισαι που:
1. Ελεγες για το νεο δικαιο φορολογικο νομοσχέδιο της κυβερνησης?
2. Για τα δικαια τελη κυκλοφορίας του 2010 ?
3. Για τους δίκαιους φόρους ΦΠΑ κ Βενζίνης?

Ισχούν και τα 3, με από το 1 να εξαιρείται η περαίωση γιατί δεν έγινε με κοινωνικά δίκαιο τρόπο.


4. Δεν ήσουν υπερ του μνημονίου?

Όπως έχω πει πολλές φορές, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά.

Όποιος μπορεί να προσφέρει κάποια καλύτερη, εφαρμόσιμη, ρεαλιστική λύση, ας βγει να το πει, αλλά με σαφές, ρητό, με νούμερα, προσχέδιο πλήρους κρατικού προϋπολογισμού.

Προς το παρόν η Αριστερά δεν έκανε τίποτα από αυτά, παρά μόνο Σταλινικά γυμνάσια και ασκήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.