PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέθανε ο δικτάτορας Ιωαννίδης



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

tsavman
19-08-10, 03:17
Πολύ ωραία ανάλυση MNP-10 :oneup:

Rebel Scum
19-08-10, 03:33
Απολυτη ελευθερια οι ανθρωποι θα εχουν μονο οταν φθασουν σε ενα επιπεδο ωριμανσης που δε χρειαζονται regulation. Μεχρι τοτε, η ελευθερια θα ιεραρχειται με σειρα προτεραιοτητων. Πχ εισαι ελευθερος να διασκεδαζεις αλλα δε μπορεις να ενοχλεις τους αλλους. Εισαι ελευθερος να διαμαρτυρεσαι για κατι, αλλα δε μπορεις να το κανεις σκοτωνοντας καποιον κτλ κτλ. Βλεπεις οτι ηδη, στο υπαρχον συστημα, υπαρχουν προτεραιοτητες - και συνηθως η ανθρωπινη ζωη ειναι στο top των προτεραιοτητων.

Παραλογη εξαιρεση σε αυτη την λογικη ιεραρχηση αποτελει η οικονομια. Σε τι ωφελει την κοινωνια πχ το να εχει το 1% το 80% του πλουτου για παραδειγμα και το αλλο 99% να αυτοκτονει ή να λιμοκτονει? Τα ακουμε καθε μερα το πως το συλλογικο συστημα "εκτελει" τους ατυχους πολιτες που δεν εχουν λεφτα ή βρεθηκαν με κλειστη επιχειρηση / χαμενη δουλεια κτλ. Δε πρεπει λοιπον η ανθρωπινη ζωη να εχει προτεραιοτητα σε σχεση με τη υπερμετρη συσσωρευση πλουτου - που σε πρακτικο επιπεδο ειναι και αχρηστη? Πχ καποιος που εχει 10 δις $ περιουσια σε σχεση με εναν που εχει 500 εκ $ περιουσια πρακτικα δεν εχουν διαφορες στο lifestyle.

Ασε που πλεον ο καπιταλισμος αντι να πηγαινει μπροστα τη κοινωνια, την παει πισω. Οταν ο μονος στοχος ειναι η οικονομικη εκμεταλλευση, τοτε αυτος ερχεται σε ρηξη με οποιαδηποτε τεχνολογικη προοδο μπορει να επωφελησει δωρεαν την ανθρωποτητα, ειτε αυτο αφορα τους κλαδους υγειας, ενεργειας, μεταφορων, τηλεπικοινωνιων κτλ κτλ. Εκ των πραγματων, αν η σημερινη κοινωνια δε θεσει ορια στην απληστια των εταιρειων (και σε αρκετα σημεια το κανει - αν και μπορει να κατηγορηθει ως "ανελευθερη" τακτικη, οσον αφορα τα εταιρικα δεδομενα), τοτε οι εταιρειες ειναι διατεθιμενες να καθυστερουν την εξελιξη για δεκαετιες - προκειμενου να αποστραγγιξουν εισοδηματα απ'τον κοσμο.

Μίλησα για ελευθερία όχι δημοκρατία ;) Δεν είναι το ίδιο πράγμα...στην απόλυτη και αναλογική δημοκρατία ένα 'αριστερό" οικονομικό μοντέλο έχει περίοπτη θέση. Σε μια ελεύθερη κοινωνία(όλων των διαβαθμίσεων) δεν έχει καμία.

Και στα περί απληστίας και ανισοκατανομής πλούτου στον καπιταλισμό προφανώς και συμφωνώ.

Το θέμα είναι ότι το αριστερό οικονομικό μοντέλο παραμένει μια κριτική στο καπιταλιστικό μοντέλο χωρίς να έχει λύσει ακόμα θεμελιώδη οικονομικά ζητήματα όπως αυτό του συγχρονισμού.

Προσωπικά πάντα ήμουν υπέρ της σοσιαλδημοκρατίας που θεωρητικά προσπαθεί να συγκεράσει τα πλεονεκτήματα των δυο κόσμων. Πρακτικά ελάχιστες χώρες το έχουν πετύχει....αλλά είναι εφικτό.

MNP-10
19-08-10, 03:37
Το θέμα είναι ότι το αριστερό οικονομικό μοντέλο παραμένει μια κριτική στο καπιταλιστικό μοντέλο χωρίς να έχει λύσει ακόμα θεμελιώδη οικονομικά ζητήματα όπως αυτό του συγχρονισμού.


Δεν ειναι ακριβως ετσι, αλλα ας πουμε απλα οτι και τα 2 μοντελα θα ειναι απαρχαιωμενα τις επομενες δεκαετιες λογω της τεχνολογικης προοδου. Υπαρχουν καποια θεματα που ανακυπτουν τα οποια απαιτουν νεα οικονομικα συστηματα, οπως ακριβως η βιομηχανικη εποχη γεννησε νεες, προσαρμοσμενες οικονομικες θεωρησεις.

Rebel Scum
19-08-10, 03:44
Δεν ειναι ακριβως ετσι, αλλα ας πουμε απλα οτι και τα 2 μοντελα θα ειναι απαρχαιωμενα τις επομενες δεκαετιες λογω της τεχνολογικης προοδου. Υπαρχουν καποια θεματα που ανακυπτουν τα οποια απαιτουν νεα οικονομικα συστηματα, οπως ακριβως η βιομηχανικη εποχη γεννησε νεες, προσαρμοσμενες οικονομικες θεωρησεις.

+1 Ο βασικός καταλύτης στο μέλλον θα είναι η τεχνολογία....έχω την εντύπωση πως η διαδικασία παραγωγής θα απλοποιηθεί ενώ το θέμα της διανομής θα γίνεται όλο και πιο σημαντικό. Και θα βασίζεται σε καθαρά πολιτικές αποφάσεις και όχι οικονομικές.

Άντε όλοι τον βρίζουν τον καπιταλισμό αλλά βοήθησε στην διάλυση του φεουδαλικού συστήματος και στην τεράστια αύξηση του προϊόντος που ουσιαστικά θα οδηγήσει στις κοινωνίες του μέλλοντος :p

aroutis
19-08-10, 09:07
Κάπως έτσι ;)

(Στους παλαιότερους να θυμίσω επίσης πληθωρισμό της τάξης του 20+ %, 2 ή 3 υποτιμήσεις της δραχμής - το δολλάριο από 5 δρχ πήγε στις 30 σε 7 χρόνια και διάφορα άλλα όμορφα)

Ένα ακόμα πραγματάκι, γιατί σε λίγο θα τρελλαθώ με τις ανακρίβειες που διαβάζω, για πράγματα που ΤΑ ΕΖΗΣΑ και δεν μου τα είπε κανένας παππούς σε κανένα λεωφορείο...ούτε κανένας "νοσταλγός" κομμουνιστοφάγος...

Μήπως αγαπητοί συμφορουμίτες (μιας και αναφέρατε τη ΜΟΜΑ και το "έργο της", γνωρίζετε τι ακριβώς ήταν η ΜΟΜΑ και ποιοι ακριβώς φαντάροι υπηρετούσαν εκεί την (ας πούμε) θητεία τους? (καταναγκαστικά έργα?).:respekt:

Σωστός...

Νικαετός
19-08-10, 09:20
Τους ήξερες ΟΛΟΥΣ στη ΜΟΜΑ και πως υπηρετούσαν; Γιατί έναν που ξέρω δεν ήταν καταναγκασμένος (εκτός αν μου το έκρυβε, παράλογο) και μάλιστα θεώρησε λάθος του που δεν κάθισε μόνιμος γιατί θα ήταν εδώ και χρόνια στη σύνταξη αντί να είναι οδηγός στα 60 φεύγα.

Κάτι για ανακρίβειες είπες....

Επιπλέον η ΜΟΜΑ δεν ταυτίζεται με τη χούντα, υπήρχε πριν και μετά...απλά επί χούντας ήταν στο απόγειο της δραστηριότητας της για προφανείς λόγους (αποφασίζομεν και διατάσσομεν).


Καμία ανακρίβεια. Ρώτησε λοιπόν τον γνωστό σου (το ξαναλέω) ΠΟΙΟΙ υπηρετούσαν την θητεία τους στη ΜΟΜΑ επί χούντας.

Δεν ταύτισα εγώ την ΜΟΜΑ με την χούντα, άλλοι το έκαναν και μάλιστα το πίστωσαν στα θετικά της. ;)

MNP-10
19-08-10, 09:43
Για τα πληθωριστικα / ισοτιμιες της χουντας:

Το τι εγινε στα post 70s, δε γινεται να αναλυθει μεμονωμενα αλλα μονο υπο ενα ευρυτερο πρισμα. Η ισοτιμια του δολαριου στις αρχες των 70s επηρεαστηκε σημαντικοτατα (σε σχεση με ολα τα νομισματα) απ'την καταργηση του bretton woods (προηγουμενως υπηρχε νομισματικη σταθεροτητα καθοτι η αξια των νομισματων ηταν συνδεδεμενη με το χρυσο).

Η Ελλαδα το 71, προκειμενου να προσαρμοστει στα νεα παγκοσμια δεδομενα, εδεσε τη δραχμη με το δολαριο - οπως εχουν κανει και οι κινεζοι με το γουαν. Ελα ομως που το δολαριο διολισθαινε συνεχως λογω των προβληματικων ισοζυγιων της Αμερικης.... τι σημαινε αυτο? Οτι αυξανονταν το κοστος ζωης για τον Ελληνα (σε ολα τα εισαγωμενα - και εξαρτημενα απο εισαγωμενα προϊοντα) αλλα ταυτοχρονα το κρατος εγινε σφοδρα ανταγωνιστικο και ακομα πιο αναπτυξιακο / εξωστρεφες.

Αυτες οι επιπτωσεις ηταν απορροια των παγκοσμιων ανακαταταξεων στις ισοτιμιες και το πως οι χωρες προσπαθησαν να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα - εν μεσω μαλιστα ενεργειακης κρισης (!). Στα θετικα ηταν η δραματικη μειωση του ελλειματος, η αυξηση της ανταγωνιστικοτητας κτλ και στα αρνητικα ηταν η επιδραση του πληθωρισμου - τα οποια συνηθιζεται να ειναι αντιφατικες τασεις. Δε μπορεις να τα εχεις ολα...

Rebel Scum
19-08-10, 11:45
Καμία ανακρίβεια. Ρώτησε λοιπόν τον γνωστό σου (το ξαναλέω) ΠΟΙΟΙ υπηρετούσαν την θητεία τους στη ΜΟΜΑ επί χούντας.

Δεν ταύτισα εγώ την ΜΟΜΑ με την χούντα, άλλοι το έκαναν και μάλιστα το πίστωσαν στα θετικά της. ;)

Θα το κάνω...και αν μου πει ότι ήταν άνθρωποι σε καταναγκαστικά έργα φυσικά και θα ανακαλέσω.

Νικαετός
19-08-10, 13:10
Θα το κάνω...και αν μου πει ότι ήταν άνθρωποι σε καταναγκαστικά έργα φυσικά και θα ανακαλέσω.

* Το ότι υπηρετούσαν τα παιδιά των αριστερών και των "μη εχόντων στον ήλιο μοίρα" ως εργάτες στη ΜΟΜΑ είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Όπως και ότι υπηρετούσαν και πολλοί απόφοιτοι του ΕΜΠ και των άλλων σχολών της χώρας, ως τοπογράφοι μηχανικοί, εργοδηγοί κλπ κλπ.

Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να υποβαθμίσω τη σημασία του έργου της ΜΟΜΑ στα οδικά έργα, γέφυρες κλπ., προς θεού. Απλά το γράφω για να γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους. ;)

Όμως η περίοδος της χούντας ήταν, είναι και θα μείνει ως η σκοτεινότερη περίοδος της μετεμφυλιοπολεμικής ιστορίας της χώρας.

Να επισημάνω επίσης στα αρνητικότατα, τα οποία σκόπιμα αποκρύπτονται, την διεθνή απομόνωση της χώρας, την αποβολή της από όλους σχεδόν τους διεθνείς οργανισμούς, το πάγωμα της πορείας ένταξης της χώρας στην ΕΕ κλπ κλπ.

Άλεξ, ωραίο ανέκδοτο αυτό με την ...έντρομη Τσίλερ :p

Nozomi
19-08-10, 13:57
Ο Νικαετός έχει δίκιο για την διεθνή απομόνωση και τις συνέπειες στο προφίλ της χώρας.

Ακόμα και σήμερα θυμούνται στο εξωτερικό και μας "κτυπούν" το ότι η γενέτειρα της Δημοκρατίας είχε προ ολίγων δεκαετιών Χούντα...

aroutis
19-08-10, 15:00
* Το ότι υπηρετούσαν τα παιδιά των αριστερών και των "μη εχόντων στον ήλιο μοίρα" ως εργάτες στη ΜΟΜΑ είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Όπως και ότι υπηρετούσαν και πολλοί απόφοιτοι του ΕΜΠ και των άλλων σχολών της χώρας, ως τοπογράφοι μηχανικοί, εργοδηγοί κλπ κλπ.

Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να υποβαθμίσω τη σημασία του έργου της ΜΟΜΑ στα οδικά έργα, γέφυρες κλπ., προς θεού. Απλά το γράφω για να γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους. ;)

Όμως η περίοδος της χούντας ήταν, είναι και θα μείνει ως η σκοτεινότερη περίοδος της μετεμφυλιοπολεμικής ιστορίας της χώρας.

Να επισημάνω επίσης στα αρνητικότατα, τα οποία σκόπιμα αποκρύπτονται, την διεθνή απομόνωση της χώρας, την αποβολή της από όλους σχεδόν τους διεθνείς οργανισμούς, το πάγωμα της πορείας ένταξης της χώρας στην ΕΕ κλπ κλπ.

Άλεξ, ωραίο ανέκδοτο αυτό με την ...έντρομη Τσίλερ :p
Το highlighted ειναι ακριβώς αυτό που λέω και λέω , και ξαναλέω... ότι δεν νομίζω ότι κανένας αρνήθηκε το οτι γιναν έργα επι χουντας, το πρόβλημα ειναι οτι το τίμημα ηταν πολύ μεγάλο.

Και ναι, όπως και να το κάνουμε πρόκειται για περίοδο ντροπής (αλλά και μάθησης).

Δυστυχώς όμως... δεν νομίζω να έχουμε μάθει και πολλά.

29gk
19-08-10, 16:31
Πάει καιρός που πήρα την απόφαση να κρατηθώ έξω από τα πολιτικά του τόπου. Προσπάθησα άλλοτε να το εξηγήσω. Αυτό δε σημαίνει διόλου πως μου είναι αδιάφορη η πολιτική ζωή μας. Έτσι, από τα χρόνια εκείνα, ως τώρα τελευταία, έπαψα κατά κανόνα να αγγίζω τέτοια θέματα. εξάλλου τα όσα δημοσίεψα ως τις αρχές του 1967 και η κατοπινή στάση μου - δεν έχω δημοσιέψει τίποτα στην Ελλάδα από τότε που φιμώθηκε η ελευθερία - έδειχναν, μου φαίνεται, αρκετά καθαρά τη σκέψη μου.

Μολαταύτα, μήνες τώρα, αισθάνομαι μέσα μου και γύρω μου, ολοένα πιο επιτακτικά, το χρέος να πω ένα λόγο για τη σημερινή κατάστασή μας. Με όλη τη δυνατή συντομία, να τι θα έλεγα:

Κλείνουν δυο χρόνια που μας έχει επιβληθεί ένα καθεστώς ολωσδιόλου αντίθετο με τα ιδεώδη για τα οποία πολέμησε ο κόσμος μας και τόσο περίλαμπρα ο λαός μας στον τελευταίο παγκόσμιο πόλεμο. Είναι μια κατάσταση υποχρεωτικής νάρκης, όπου όσες πνευματικές αξίες κατορθώσαμε να κρατήσουμε ζωντανές, με πόνους και με κόπους, πάνε κι αυτές να καταποντιστούν μέσα στα ελώδη στεκούμενα νερά. Δε θα μου ήταν δύσκολο να καταλάβω πως τέτοιες ζημιές δε λογαριάζουν πάρα πολύ για ορισμένους ανθρώπους.

Δυστυχώς δεν πρόκειται μόνον γι' αυτό τον κίνδυνο. Όλοι πια το διδάχτηκαν και το ξέρουν πως στις δικτατορικές καταστάσεις η αρχή μπορεί να μοιάζει εύκολη, όμως η τραγωδία περιμένει αναπότρεπτη στο τέλος. Το δράμα αυτού του τέλους μας βασανίζει, συνειδητά ή ασυνείδητα, όπως στους παμπάλαιους χορούς του Αισχύλου. `Όσο μένει η ανωμαλία, τόσο προχωρεί το κακό.

Είμαι ένας άνθρωπος χωρίς κανένα απολύτως πολιτικό δεσμό και, μπορώ να το πω, μιλώ χωρίς φόβο και χωρίς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τον γκρεμό όπου μας οδηγεί η καταπίεση που κάλυψε τον τόπο. Αυτή η ανωμαλία πρέπει να σταματήσει. Είναι εθνική επιταγή.

Τώρα ξαναγυρίζω στη σιωπή μου. Παρακαλώ το Θεό να μη με φέρει άλλη φορά σε παρόμοια ανάγκη να ξαναμιλήσω.

Σεφέρης 1969

Ειναι απιστευτα μεγαλη η μεριδα του κοσμου που ξεχασε ή "ξεχασε" την χουντα και τα πριν αυτης. Ακομα μεγαλυτερη ειναι η μεριδα εκεινη των ανοητων, που θεωρει πως μπορει να αξιολογει εκεινη την περιοδο και να φτανει ακομα και να τη συγκρινει με το σημερα "αναπολωντας" μαλιστα τις τοτε αθωες και ευημερες μερες. Ασε δε τους νοσταλγους, που "θυμουνται" πως οι λοκατζηδες αφηναν τους φοιτητες να περασουν, μην μπαινοντας στον κοπο να σκεφτουν γιατι χρησιμοποιηθηκαν ειδικα οι λοκατζηδες ή τους αλλους που οι οικογενειες τους δεν σταματησαν να πολεμουν με τον Πρεκα, την ωρα που ολοι οι υπολοιποι εψαχναν τροπο να πανε στην Κυπρο, αλλα που συγχωρουν τον καημενο Ιωαννιδη που τον "προδωσαν" οι Αμερικανοι.

Ριξτε μια ματια και εδω, στα θαυματα της χουντας, ετσι για ποικιλια. :mad:

http://www.youtube.com/watch?v=8MVO45XNe0E

George978
19-08-10, 16:34
για πες μας λοιπόν ειδικε γιατί έβαλαν ειδικά λοκ , όσο για το νοσταλγος που έγραψες θα σου έλεγα καμμία πολύ βαριά κουβέντα αλλά δεν θα φάω βαν για τη πάρτι κανενός εδώ

29gk
19-08-10, 16:43
για πες μας λοιπόν ειδικε γιατί έβαλαν ειδικά λοκ , όσο για το νοσταλγος που έγραψες θα σου έλεγα καμμία πολύ βαριά κουβέντα αλλά δεν θα φάω βαν για τη πάρτι κανενός εδώ

Γιατι ηταν οι μονες μοναδες απολυτα πιστες στους χουντικους, με καμια επιρροη απο βασιλικους, με ελεγμενους αξιωματικους, με ελεγμενους απο ολες τις αποψεις φανταρους και τελος απολυτα πειθηνιους. Φαγανε πολυ κοσμο εκεινο το βραδυ. Και εαν θες να αποφευγεις τις βαριες κουβεντες και να μην κολαζεσαι, καλο θα ειναι να το ψαχνεις λιγακι. Αυτη ειναι η επικρατουσα "φημη" αλλα οχι αληθεια. Και τα ΛΟΚ δεν μπουκαραν μονο, αλλα βρισκονταν και στην ευρυτερη περιοχη μαζι με ασφαλιτες, αλλη ελιτ ομαδα.

konenas
19-08-10, 16:52
Ένας λιγότερος να πληρώνουμε.
Υπάρχουν και άλλοι να παίρνουν σειρά ή ήταν ο τελευταίος των Ηλιθίων;

29gk
19-08-10, 16:56
Ένας λιγότερος να πληρώνουμε.
Υπάρχουν και άλλοι να παίρνουν σειρά ή ήταν ο τελευταίος των Ηλιθίων;

Εχει μεινει μεσα ο Ντερτιλης και εξω ο Παττακος, μαλακας οπως παντα αλλα τον εχουν συμβολο.

mach
19-08-10, 16:58
Ο Στελλάρας ακόμα υφίσταται...; Πρέπει να είναι 150 χρονών :superman:

konenas
19-08-10, 17:10
Ρε τους φούσ@#$, κορακοζώητοι...

Αλλά ο λαός το λέει «κακό σκυλί ψόφο δεν έχει».

George978
19-08-10, 18:31
Γιατι ηταν οι μονες μοναδες απολυτα πιστες στους χουντικους, με καμια επιρροη απο βασιλικους, με ελεγμενους αξιωματικους, με ελεγμενους απο ολες τις αποψεις φανταρους και τελος απολυτα πειθηνιους. Φαγανε πολυ κοσμο εκεινο το βραδυ. Και εαν θες να αποφευγεις τις βαριες κουβεντες και να μην κολαζεσαι, καλο θα ειναι να το ψαχνεις λιγακι. Αυτη ειναι η επικρατουσα "φημη" αλλα οχι αληθεια. Και τα ΛΟΚ δεν μπουκαραν μονο, αλλα βρισκονταν και στην ευρυτερη περιοχη μαζι με ασφαλιτες, αλλη ελιτ ομαδα.

εμένα αλλά μου είπαν , φοιτητές τότε που ήταν μέσα , θα εμπιστευθώ την ιστορία τους. και για να λέμε την αλήθεια, που εσυ λες ότι ξέρεις , τα φανταρια δεν τα έλεγχαν καθόλου , μόνο αξιωματικούς είχαν του χεριού τους οι χουντικοί

εδω μεχρι και ο οδηγητης το λεει φιλε :p http://www.odigitis.gr/2009/11/18/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Ομάδες των ΛΟΚ και αστυνομικοί εισβάλουν μέσα και χτυπούν τους φοιτητές. Αρκετοί κατορθώνουν να διαφύγουν με τη βοήθεια και ορισμένων φαντάρων.

29gk
19-08-10, 19:15
Ο στρατος δεν μπορει να παιξει ρολο αστυνομικο. Σε καμια περιπτωση. Ο στρατος καταστελλει και μονον καταστελλει, οταν προκειται για πολιτες. Το τι γινοταν τοτε στα ΛΟΚ, το τι ελεγε ο καθε φοιτητης ή "φοιτητης", το ποιος ηταν πραγματικα μεσα στο Πολυτεχνειο, το ποιος εκανε πραγματικα αντισταση και ματωσε και ποιος πηγαινε για γκομενες, ειναι πολλα, διαφορετικα και "περιεργα" θεματα. Το τι ελεγε ο "κοσμακης" που εγω , 6 χρονων τοτε στο μαγαζι του πατερα μου, τον θυμαμαι αλλος να βριζει τα "κολοπαιδα", αλλος να αγοραζει μουλωχτα φαγητο σε ταπερ για να παει να το δωσει, αλλος επισης να παιρνει φαι σε ταπερ για να κλειστει στο σπιτι του, ειναι ενα αλλο επισης θεμα. Οπως επισης και θεμα, ειναι τα "φανταρια" που λες, που τις επομενες μερες, κυκλοφορουσαν στα στενα του κεντρου, με τα μυδραλια στραμενα επανω και ριχνοντας βολες οποτε γουσταραν. Ελα να σου δειξω τις τρυπες στις πολυκατοικιες , για να δεις τα "φανταρια".

Οχι, ηταν ηλιθιοι οι χουντικοι, να βγαζουν στον δρομο, ανθρωπους που δεν θα τους ελεγχαν απολυτα. Αλλα ειπαμε, εχει αρμεχτει τοσο πολυ αυτη η αγελαδα του Πολυτεχνειου, που ξεθαρρεψαν και τα "σταγονιδια" ( ορολογια της δεκαετιας του 1970 ) και διαφημιζουν τα καλα εργα και τις ημερες των συνταγματαρχων. Που ο μοναδικος λογος που δεν εκτελεστηκαν, ηταν για να μην προκληθει τοτε, ενας νεος εμφυλιος, καθως ο Καραμανλης δεν ελεγχε καθολου τον στρατο.

........Auto merged post: 29gk πρόσθεσε 26 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



εδω μεχρι και ο οδηγητης το λεει φιλε :p http://www.odigitis.gr/2009/11/18/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

To KKE ΔΕΝ συμετειχε το 1973 στο Πολυτεχνειο. Επισης το τι λεγεται και γιατι λεγεται ειναι αλλη ιστορια. Η ζωη επρεπε να συνεχιστει.

MNP-10
19-08-10, 19:27
Άλεξ, ωραίο ανέκδοτο αυτό με την ...έντρομη Τσίλερ :p

Και εδω (http://img192.imageshack.us/img192/2954/mylife654.png) το αποσπασμα (σελιδα 653-654 "My Life" - B. Clinton)

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο Νικαετός έχει δίκιο για την διεθνή απομόνωση και τις συνέπειες στο προφίλ της χώρας.

Ακόμα και σήμερα θυμούνται στο εξωτερικό και μας "κτυπούν" το ότι η γενέτειρα της Δημοκρατίας είχε προ ολίγων δεκαετιών Χούντα...

Που την προκαλεσε η CIA...

Νικαετός
19-08-10, 19:31
To KKE ΔΕΝ συμετειχε το 1973 στο Πολυτεχνειο. Επισης το τι λεγεται και γιατι λεγεται ειναι αλλη ιστορια. Η ζωη επρεπε να συνεχιστει.

Παρακαλώ? Μα τι λες ωρέ 29gk? Eδώ όλες οι φοιτητικές παρατάξεις κατηγορούν το ΚΚ, ότι προσπάθησε να καπελώσει την εξέγερση καταγγέλοντας τους καταληψίες της Τετάρτης ως προβοκάτορες πράχτορες της ΚΥΠ και βγάζοντας ανακινώσεις ως "Συντονιστική επιτροπή του αγώνα του Πολυτεχνείου" να λέει ότι "ευτυχώς, που απομονώθηκαν αμέσως και οι επιδιώξεις της χούντας δεν πέρασαν".

http://www.politikokafeneio.com/gallery/displayimage.php?album=5&pos=0

Η Μαρία Δαμανάκη, μήπως ξέρεις ως τίνος παράταξης/κόμματος μέλος/εκπρόσωπος μετείχε τότε στο Πολυτεχνείο? :whistle:

(Άσχετα που την πήγε ο άνεμος μετά...).

Είπαμε, μη λέμε ότι θέλουμε.

aroutis
19-08-10, 19:45
To KKE ΔΕΝ συμετειχε το 1973 στο Πολυτεχνειο.To αλλο με τον Τοττό;...

29gk
19-08-10, 19:46
Παρακαλώ? Μα τι λες ωρέ 29gk? Eδώ όλες οι φοιτητικές παρατάξεις κατηγορούν το ΚΚ, ότι προσπάθησε να καπελώσει την εξέγερση καταγγέλοντας τους καταληψίες της Τετάρτης ως προβοκάτορες πράχτορες της ΚΥΠ και βγάζοντας ανακινώσεις ως "Συντονιστική επιτροπή του αγώνα του Πολυτεχνείου" να λέει ότι "ευτυχώς, που απομονώθηκαν αμέσως και οι επιδιώξεις της χούντας δεν πέρασαν".

http://www.politikokafeneio.com/gallery/displayimage.php?album=5&pos=0

Η Μαρία Δαμανάκη, μήπως ξέρεις ως τίνος παράταξης/κόμματος μέλος/εκπρόσωπος μετείχε τότε στο Πολυτεχνείο? :whistle:

(Άσχετα που την πήγε ο άνεμος μετά...).

Είπαμε, μη λέμε ότι θέλουμε.

Αυτο που εγω ξερω, ειναι πως το ΚΚΕ δεν θελησε να συμμετασχει στην καταληψη, οπως και στην Νομικη και μπηκε αργοτερα πολυ αργοτερα. Δεν το πιστευαν και αυτες ηταν και οι κατευθυνσεις του κομματος.

Αυτα ξερω. Τωρα, το τι εκανε η Δαμανακη και που ανηκε τοτε, δεν το γνωριζω.

Νικαετός
19-08-10, 20:07
To KK, διαφωνούσε στην κατάληψη. Κατήγγειλε τους πρώτους καταληψίες του πολυτεχνείου ως προβοκάτορες αλλά συμμετείχε ενεργότατα από την ΠΡΩΤΗ μέρα. ;)

Τα 7 από τα 32 μέλη της συντονιστικής ήταν του ΚΚ και τα 8 του Ρήγα (ΚΚΕ εσωτερικού τότε). Τα υπόλοιπα 17 ήταν από αριστερίστικες οργανώσεις.

George978
19-08-10, 21:26
πολύ σωστά τα λέει ο νικόλας

applebite
20-08-10, 05:40
Πως εχετε καταφερει να βαλετε το ΚΚΕ στα μισα thread?
Οχι τιποτε αλλο, αν το δει κανας ΚΝιτης μπορει και να νομισει οτι οντως υπαρχουν... :twisted:

Σε σχεση με τη ΜΟΜΑ, τα εργα της χουντας και την αριθμολαγνεια, μου μοιαζει σαν να κοιταμε καρκινοπαθη λεγοντας "ναι, αλλα στιλακι εγινε τωρα που εχασε αυτα τα 20 κιλα...".
Δε λεω, μπορει η gillly diet να ειναι απατεωνια, αλλα υπαρχει ενα λογικο χασμα αναμεσα σε αυτη και στο "ερε ενας καρκινος του παχεος εντερου που μας χρειαζεται", ασχετα αν με τον τελευταιο θα αδυνατιζαμε πιο αποτελεσματικα...

Νεοελληνικη πραγματικοτητα, you can't beat it... :clap:

MNP-10
20-08-10, 06:21
Οσον αφορα το ΚΚΕ, κανουμε προπαγανδα υπερ του κομματος με τα μεσα του ιδιου του Συστηματος: spamdexing στο γουγλη :p



Νεοελληνικη πραγματικοτητα, you can't beat it... :clap:

Ειναι η φυση του ανθρωπινου νου που δε μπορει να κανει κατι εφοσον δεν εχει εκπαιδευτει σε αυτο. Εν προκειμενω προκειται για το νοητικο task του να διαχωριζει εννοιες που ερχονται υπο μορφη πακετων. Δυστυχως αυτο ειναι παγκοσμιο φαινομενο, οχι μονο ελληνικο. Πχ για καποιους "βαμμενους" Αμερικανους οποιαδηποτε μετρο το οποιο μπορει να χαρακτηριστει ανθρωπιστικο βαφτιζεται "σοσιαλιστικο" και ετσι το απεχθανονται. Γιατι το απεχθανονται? Γιατι τοσες δεκαετιες προπαγανδα τους εχουν μαθει οτι σοσιαλισμος = κοκκινη τυρρανια. Αρα βλεπουν πχ ανθρωπιστικα χαρακτηριστικα (healthcare), λενε "οκ αυτο ειναι σοσιαλισμος" και μετα λενε "ο σοσιαλισμος = τυρρανια". Κατ'επεκταση "ανθρωπισμος = τυρρανια" που απειλει την ελευθερια του ατομου (!).

Αυτο και αν ειναι "you can't beat it"....

Μπροστα σ'αυτο, το "η χουντα ηταν καλη στο Χ και Ψ" => αρα "χρειαζομαστε μια χουντα" (αντι για να γινουμε καλοι στο Χ και Ψ - το οποιο δεν απαιτει φυσικα χουντα) ειναι ανεκδοτο...

Burning Skies
20-08-10, 08:50
Με καλυψε ο MNP σε ολα τα post του. :oneup:

aroutis
20-08-10, 09:19
@MNP, σκοπός δεν ειναι να γίνουμε αμερικάνοι... :p

no_logo
20-08-10, 20:03
To KK, διαφωνούσε στην κατάληψη. Κατήγγειλε τους πρώτους καταληψίες του πολυτεχνείου ως προβοκάτορες

Σωστά με τον φύλλο της Πανσπουδαστικής Νο 8
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=16.11.2003,id=57786828




αλλά συμμετείχε ενεργότατα από την ΠΡΩΤΗ μέρα. ;)

Στο πολυτεχνείο
όταν είδε πως δεν μπορούσε να λασπώσει τον αγώνα των αγωνιστών και πως θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις


Τα 7 από τα 32 μέλη της συντονιστικής ήταν του ΚΚ και τα 8 του Ρήγα (ΚΚΕ εσωτερικού τότε). Τα υπόλοιπα 17 ήταν από αριστερίστικες οργανώσεις.

ήταν δηλαδή η «επίσημη» Αριστερά, τα 2 κόμματα της Αριστεράς που είχαν συμβιβαστεί με τον «εκδημοκρατισμό» του καθεστώτος αλλά Τουρκία, Χιλή, μειοψηφία

29gk
20-08-10, 21:34
no_logo δεν ειναι αναγκη να συνεχιστει το θεμα

Λευκός Ιππότης
21-08-10, 01:34
Εχει μεινει μεσα ο Ντερτιλης και εξω ο Παττακος, μαλακας οπως παντα αλλα τον εχουν συμβολο.

Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα.

http://www.greektube.org/content/view/13301/2/

Εδω αλλοι επισημοι και μη εκαναν την Ηλενια Ασημακοπουλου. :lol: Ο Μπεης ακομη ψαχνει στο νεκροταφειο Ζωγραφου με ανασκαφες τους "100αδες θαμμενους εκει" :blink:
Αυτοι "οπως παντα" που λες κι εσυ τι ειναι ?????????


Η στήλη στον χώρο του Πολυτεχνείου, αφορά τους νεκρούς φοιτητές κατά την Κατοχή (1941-44) και όχι τα γεγονότα του Πολυτεχνείου και η οποία ανεγέρθηκε το 1988 ελλείψει νεκρών φοιτητών στα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Στην μαρμάρινη πλάκα έχουν αναγραφεί δεκαοκτώ ονόματα με την μισοσβησμένη, πλην όμως αναγνώσιμη, διευκρινιστική περιγραφή, «Φοιτητές που έδωσαν την ζωή τους για τα ιδανικά της Εθνικής Αντίστασης 1941-1944». Δηλαδή ελλείψει, ευτυχώς, θυμάτων, στον αποκαλούμενο «ιερό χώρο » θυσίας, της λογικής και της αλήθειας μάλλον ή φανταστικών νεκρών αγωνιστών, επιστρατεύθησαν οι φοιτητές του 1941-1944!

applebite
21-08-10, 03:42
...Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα...

Πολυ αμφιβαλλω, αλλα ας το δεχτουμε. Εξαλλου αυτη η λογικη ειναι και διασκεδαστικη, δινει δικαιωμα σε ποσους χιλιαδες Ελληνες του 40 να γινουν δικτατορες, επειδη πολεμησαν Ιταλους...
Καπου στο στρατιωτικο τους κωδικα θα υπηρχαν και κανα δυο σειρες για την εσχατη προδοσια και την τιμωρια της υποθετω... Τι εγινε, δεν το ειχαν διαβασει γιατι δεν ηταν στα S.O.S. οταν εγραφαν στη Μεταξικη Ευελπιδων?

OxAp0d0
21-08-10, 08:58
Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα.


Νιώθω βαθυά λύπη που τόσο καιρό κακολογούσα αυτούς τους ήρωες! Αυτούς τους πατριώτες!
Φέρτε τώρα έναν ήρωα πολέμου να βιάσει τη μάνα μου, να σκοτώσει τα αδέρφια μου και να με αφήσει παράλυτο! Το αξίζει, γιατί πολέμησε στην πρώτη γραμμή...

Ανδριάντες στο σύνταγμα θα πρέπει να τους φτιάξουμε!


Από που στάζουν τέτοια posts άραγε;
76147

giwrgosth
21-08-10, 09:32
Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα.
To γεγονός πως πολέμησαν στην πρώτη γραμμή τους αθωώνει για τα όσα έκαναν μετά? :hmm:
Για να κάνουμε παράφραση, επειδή Γιάννη σε άλειψα λάδι μπορώ να σε κάψω μετά?

Νικαετός
21-08-10, 09:52
Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα.

http://www.greektube.org/content/view/13301/2/

Εδω αλλοι επισημοι και μη εκαναν την Ηλενια Ασημακοπουλου. :lol: Ο Μπεης ακομη ψαχνει στο νεκροταφειο Ζωγραφου με ανασκαφες τους "100αδες θαμμενους εκει" :blink:
Αυτοι "οπως παντα" που λες κι εσυ τι ειναι ?????????

Θα παρακαλούσα να μην αναφέρετε ασυναρτησίες και ανακρίβειες στο φόρουμ για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Όχι τουλάχιστον στο adslgr. Οι νεκροί του πολυτεχνείου και των γεγονότων τις αμέσως επόμενες μέρες είναι περισσότεροι από 17.

Τα ονόματα και οι διευθύνσεις των 12 από αυτούς είναι εδώ (το πόρισμα είναι επίσημο και της αστυνομίας):


76148

(Η πηγή είναι ένα ακροδεξιό blog "το δεξί εξτρέμ", για να μην την αμφισβητήσεις)

Και άλλοι πέθαναν τις αμέσως επόμενες μέρες, από τα τραύματά τους.

Διάβασε και το περίφημο πόρισμα Τσεβά...

http://www.vrahokipos.net/old/history/gr/polytexneio/Tsevas.htm


Όσο για την περίφημη "ηλένια", αν αληθεύει η όλη ιστορία δεν την έχω ακούσει ποτέ το δε πρώτο όνομα πάντα (τουλάχιστον έως το 1978 που συμμετείχα στις πορείες), ήταν του Διομήδη Κομνηνού.

Όσο για τις μάχες των γενναίων Απριλιανών,μόνο ο Γιώργης και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία από αυτόν πρόλαβαν να πολεμήσουν. Οι υπόλοιποι ή ακόμα βύζαιναν ή ήταν max μαθητές των σχολών. (Μιλώ γα το 40-41).

Σίγουρα όμως έδειξαν τη γενναιότητά τους αργότερα, όταν "χεσμένοι" απ΄οτην τραγωδία της Κύπρου έσπευσαν να παραδώσουν την εξουσία στον Καραμανλή. Τα επίορκα ανδρείκελα.

Αντιληπτόν κύριε Ιππότα? (μάλλον μαύρο έπρεπε να τον πεις...).

no_logo
21-08-10, 09:55
Αντιληπτόν κύριε Ιππότα? (μάλλον μαύρο έπρεπε να τον πεις...).

:nono:

για γούγλισε για τους γνωστούς white knights από το Μισισίπι :whistle:

29gk
21-08-10, 10:10
Μονο που και οι 2 πολεμησαν στην 1η γραμμη της μαχης,δεν ηταν φυγοστρατοι που κυβερνησαν μετα ουτε με ροζ απολυτηριο οπως μερικοι τωρα.

http://www.greektube.org/content/view/13301/2/

Εδω αλλοι επισημοι και μη εκαναν την Ηλενια Ασημακοπουλου. :lol: Ο Μπεης ακομη ψαχνει στο νεκροταφειο Ζωγραφου με ανασκαφες τους "100αδες θαμμενους εκει" :blink:
Αυτοι "οπως παντα" που λες κι εσυ τι ειναι ?????????


Από τη Δίκη των δολοφόνων του Πολυτεχνείου:

Κατάθεση του Αντώνη Αγριτέλη:
«Ήμουν οδηγός του αντισυνταγματάρχη Ντερτιλή. Το μεσημέρι της Κυριακής 18 Νοεμβρίου τον μετέφερα με το τζιπ στο Πολυτεχνείο. Ο Ντερτιλής κατέβηκε και συζήτησε με κάποιον αξιωματικό της Αστυνομίας. Ξαφνικά, αντιλήφθηκα φασαρία και φωνές προς την πλευρά της διασταυρώσεως Πατησίων και Στουρνάρη. Είδα ότι αστυφύλακες έδερναν έναν νεαρό. Ο νεαρός τους ξέφυγε. Τότε ο Ντερτιλής έβγαλε το περίστροφο του και πυροβόλησε. Ο νεαρός έμεινε επί τόπου (πρόκειται για τον 20χρονο Μιχάλη Μυρογιάννη). Μετά το φόνο ο Ντερτιλής, σαν να μη συνέβαινε τίποτε, μπήκε στο τζιπ και χτυπώντας με στην πλάτη μου είπε: "Με παραδέχεσαι, ρε; Σαράντα πέντε χρονών άνθρωπος και με τη μία τον πέτυχα στο κεφάλι! . .»


Παττακός on the beach
«Εγώ είχα τα τανκς» λέει και φουσκώνει σαν παγώνι από την περηφάνια. Δεν έχει μετανιώσει ούτε για μια στιγμή στη ζωή του. «Θα έκανα και πάλι το ίδιο, εάν διαπίστωνα πως υπήρχε ανάγκη. Τώρα που είμαι γέρος συνεχίζω την επανάσταση, μέσα από τα βιβλία μου. Η Ελλάδα χρειάζεται ξανά έναν κουζουλό για να τη σώσει».
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=16&artID=812846


Διορθωνω λοιπον, το "οπως παντα" που σου εκανε εντυπωση.

Δολοφονος του κοινου Ποινικου Δικαιου ο Ντερτιλης και καρα-μαλακας οπως παντα ο Παττακος αλλα και πληρωμενοι προδοτες και Εφιαλτες και οι δυο.

Ενταξει τωρα ?

MNP-10
21-08-10, 10:20
Παντως απ'οτι βλεπω απ'το πορισμα του 82, νεκροι μεσα στο πολυτεχνειο τελικα δεν υπαρχουν.

Ο 12ος λεει οτι πεθανε απο αδεσποτο βλημα εντος του αυτοκινητου του στα Λιοσια...:blink: Πως εγινε παλι αυτο... :hmm: Βλημα φανταζομαι εννοει μεγαλο διαμετρημα (ρουκετα, ολμο, βλημα τανκ ή πυροβολικου) γιατι στα παραπανω λεει σφαιρες.

Νικαετός
21-08-10, 10:27
Το σίγουρο είναι Άλεξ, ότι πέρναγαν τεθωρακισμένα ΚΑΙ το Σάββατο ΚΑΙ την Κυριακή, αλλά ΚΑΙ ελικόπτερα και έριχναν ριπές (υποθέτω στον αέρα για εκφοβισμό). Όλο και κάποια αδέσποτη κάποιον κτύπησε. Στη γειτονιά μου,(Κάτω πατήσια) -καμία σχέση με το πολυτεχνείο, υπήρχαν σε οικοδομές της Αχαρνών τρύπες από σφαίρες μεγάλου διαμετρήματος. Στην δε περιοχή γύρω από το Πολυτεχνείο - Πλ. Αιγύπτου - ΑΣΟΕΕ...σουρωτήρια.

Μέσα στο πολυτεχνείο δεν υπήρξαν νεκροί γιατί δεν έμεινε κανένας μέσα...οι αρχές μπαίνοντας μέσα στη σχολή απλά την εκκένωσαν. Απέξω περίμεναν τα "παλικάρια".

no_logo
21-08-10, 10:27
Παντως απ'οτι βλεπω απ'το πορισμα του 82, νεκροι μεσα στο πολυτεχνειο τελικα δεν υπαρχουν.

Ο 12ος λεει οτι πεθανε απο αδεσποτο βλημα εντος του αυτοκινητου του στα Λιοσια...:blink: Πως εγινε παλι αυτο... :hmm: Βλημα φανταζομαι εννοει μεγαλο διαμετρημα (ρουκετα, ολμο, βλημα τανκ ή πυροβολικου) γιατι στα παραπανω λεει σφαιρες.

Σε όλη την Αθήνα γινόταν της πόπης
πχ υπήρχαν ακροβολιστές στον ΟΤΕ της Πατησίων
Στο πατρικό μου στου Ζωγράφου (πίσω από το ΙΚΑ) την ώρα που η μάνα μου λόγω των γεγονότων πήγε να κλείσει τα παντζούρια την πυροβόλησαν ή ήταν αδέσποτη σφαίρα μια και δεν είδε κάποιον. Είχαμε κρατήσει την τρύπα στο σαλόνι για σουβενίρ κιόλας

MNP-10
21-08-10, 10:32
Ναι το θεμα ειναι οτι λεει σφαιρες στα πρωτα και βλημα στο επομενο, οποτε οδηγουμαι στο συμπερασμα οτι προφανως εννοει βλημα μεγαλου διαμετρηματος (εκει χρησιμοποιειται ο ορος βλημα, και σφαιρα στα μικρα διαμετρηματα - πιστολια, τυφεκια).

Πως διαλο το βλημα μεγαλου διαμετρηματος (προφανως απο αρμα μαχης - γιατι ουτε ολμο, ουτε πυροβολικο μπορω να φανταστω για χρηση σε πολη) εφυγε "αδεσποτο" και χτυπησε αμαξι στα λιοσια? :hmm: Το οποιο ειχε μεσα και οδηγο... (!)

Κατι δε κολαει

Νικαετός
21-08-10, 10:35
Κολλάει άλεξ, αν σκεφτείς ότι πολλά τεθωρακισμένα ήλθαν από το Μπογιάτι, όχι από την ΕΘνική αλλά από μέσα (Μενίδι, Λιόσια, κλπ)

MNP-10
21-08-10, 10:38
Κολλάει άλεξ, αν σκεφτείς ότι πολλά τεθωρακισμένα ήλθαν από το Μπογιάτι, όχι από την ΕΘνική αλλά από μέσα (Μενίδι, Λιόσια, κλπ)

Και εριχναν βληματα με το πυροβολο τους στα κουτουρου? Ενα βλημα απο αρμα εχει τεραστια εκρηκτικη ισχυ... δε μπορω να φανταστω κατι τετοιο σε αστικο περιβαλλον εκτος και αν μπαινουν τα ρωσικα τανκ στο Βερολινο πχ...:hmm:

Burning Skies
21-08-10, 10:42
Δεν παιζει να εριξε αρμα μεσα στην πολη. Μαλλον σφαιρα εννοει.

29gk
21-08-10, 10:44
Και εριχναν βληματα με το πυροβολο τους στα κουτουρου? Ενα βλημα απο αρμα εχει τεραστια εκρηκτικη ισχυ... δε μπορω να φανταστω κατι τετοιο σε αστικο περιβαλλον εκτος και αν μπαινουν τα ρωσικα τανκ στο Βερολινο πχ...:hmm:

Το εγραψα και παραπανω. Εκεινες τις μερες, σε ολα τα στενα, σουλατσαραν αρματα μεταφορας προσωπικου και με τα πολυβολα στραμενα προς τα επανω, εριχναν ριπες. Ειδικα οταν εβλεπαν κοσμο στα μπαλκονια.

Επισης, βληματα ειναι ολα, μικρα και μεγαλα.

cranky
21-08-10, 10:48
Κάτι άλλο που δεν κολλάει είναι η περιγραφή του Αντώνη Αγριτέλη στην Δίκη των δολοφόνων του Πολυτεχνείου που παρέθεσε ο 29gk.
Αναφέρει τόπο θανάτου του Μιχάλη Μυρογιάννη, την διασταύρωση Πατησίων και Στουρνάρη, ενώ το έγγραφο που συνήψε ο Νικαετός, την οδό Καρνεάδου.
Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει σοβαρή απόσταση ανάμεσα στα δύο σημεία.

Burning Skies
21-08-10, 10:49
Το εγραψα και παραπανω. Εκεινες τις μερες, σε ολα τα στενα, σουλατσαραν αρματα μεταφορας προσωπικου και με τα πολυβολα στραμενα προς τα επανω, εριχναν ριπες. Ειδικα οταν εβλεπαν κοσμο στα μπαλκονια.

Επισης, βληματα ειναι ολα, μικρα και μεγαλα.

Σωστο το τελευταιο. Τα υπολοιπα ομως καπου δεν κολλανε. Αν ειχαν τα πολυβολα προς τα πανω (=κατι που γινεται για εκφοβισμο και οχι για να σκοτωσουν) τοτε ποιος ο λογος να ριχνουν ριπες ΕΙΔΙΚΑ οταν εβλεπαν κοσμο στα μπαλκονια (=ηθελαν να σκοτωσουν);
Γιατι να μην τα εχουν κατεβασμενα που θα σκοτωναν πιο ευκολα και που θα σκοπευαν ατομα που ηταν εναντια τους (και οχι τυχαιους στα μπαλκονια);
Δεν το αποκλειω αυτο που λες αλλα λογικα καπου πασχει.

MNP-10
21-08-10, 10:55
Εβαλα στο google "βλημα αρματος 1974" και μου εβγαλε

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=169193&start=15

Αντιγραφω απ'το phorum



Εφονεύθη ευρισκόμενος εν Ν. Λιοσίοις προς εκτέλεσιν υπηρεσίας περί ώραν 12.15' της 17.11.1973 δεχθείς ομοίως βλήμα αδέσποτον άρματος μάχης εις την κεφαλήν.
(Πως διάολο έφτασε το βλήμα από το Πολυτεχνείο στα Νέα Λιόσια,αδυνατώ να το συλλάβω)
Εφονεύθη παρά την πλατείαν Βάθης
Ετραυματίσθη σοβαρώς ενώ ευρίσκετο εις την εν Αγ. Αναργύροις οικίαν της περί ώραν 11.00' της 17.11.1973, δεχθείσα αδέσποτον βλήμα άρματος και απεβίωσεν κατά μήνα Μάιον 1974.
(Και στους Αγίους έφτασαν τα βλήματα;)


Τελικα ειναι βληματα αρματος... Τωρα πως διαλο γινεται καποιος να φαει αδεσποτο βλημα αρματος - τι να πω... Ψαχνοντας αντιστοιχα φαινομενα στο διεθνες περιβαλλον με keywords οπως "killed by tank projectile", δε βρηκα κατι παρομοιο αλλα στο Ισραηλ που τα τανκ βαρανε στο ψαχνο, σκοτωνουν λαο με 1 βολη... τη μια λεει 4 νεκρους, την αλλη λεει 12 νεκρους κτλ. Οχι "ο ταδε την εφαγε στο κεφαλι απο βλημα αρματος" :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.