PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέθανε ο δικτάτορας Ιωαννίδης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

raul
25-08-10, 21:41
Προς τι αυτη η συγκριση? Ουτε σημερα εχουμε δημοκρατια, οπως ειπα υπαρχουν και τωρα σκλαβοι αλλα σε διαφορετικη μορφη.

Δεν εχω μπερδεψει κατι, το πραγμα ειναι ξεκαθαρο. Αν θεωρεις Δημοκρατια ενα πολιτευμα οπου οι μισοι πατανε πανω στους αλλους μισους οι οποιοι ζουνε σα ζωα, με γεια σου με χαρα σου, εγω το θεωρω Ξεφτιλία...

stef2
25-08-10, 22:12
Προς τι αυτη η συγκριση? Ουτε σημερα εχουμε δημοκρατια, οπως ειπα υπαρχουν και τωρα σκλαβοι αλλα σε διαφορετικη μορφη.

Δεν εχω μπερδεψει κατι, το πραγμα ειναι ξεκαθαρο. Αν θεωρεις Δημοκρατια ενα πολιτευμα οπου οι μισοι πατανε πανω στους αλλους μισους οι οποιοι ζουνε σα ζωα, με γεια σου με χαρα σου, εγω το θεωρω Ξεφτιλία...

Εσύ ορίζεις διαφορετικά την δημοκρατία (με δικό σου σύγρονο ορισμό) από ότι οι αρχαίοι αθηναίοι
Και θεωρείς ότι δεν ήταν δημοκρατία η αθηναιική σύμφωνα με τα κριτήρια του δικού σου ορισμού
Είναι καθαρά θέμα δεοντολογίας
Προφανώς θεωρείς δημοκρατία ένα σύστημα διακυβέρνησης που αφορά την ισότητα όλων των ΚΑΤΟΙΚΩΝ μια χώρας πχ και όχι ολων των ΠΟΛΙΤΩΝ
Τότε δεν θα διαφωνήσω ότι αν μιλάμε για όλους τους κατοίκους δεν ήταν η αθηναική δημοκρατία
Αλλά οι αθηναίοι μιλούσαν για πολιτευμα που αφορά ΠΟΛΙΤΕΣ και όχι ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ

Καλώς ή κακώς όλες οι κοινωνίες μετά ακολουθούν περίπου παρόμοιους κανόνες διαχωρισμού των ΠΟΛΙΤΩΝ από τους ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ

τώρα αν οι αθηναίοι φερόντουσαν στους ΜΗ ΠΟΛΙΤΕΣ ως δούλους ως σκλάβους ή ζώα -κάτι για το οποίο δεν είμαι και πολύ σίγουρος- αυτό είναι άλλο θέμα , άσχετο του χαρακτηρισμού του πολιτεύματος 'η του είδους του

sdikr
25-08-10, 22:18
Υπαρχουν ανθρωποι που για την επιβιωση κανουν ακριβως αυτο: Πουλανε μελη της οικογενειας τους σε παιδεραστες ή εμπορους οργανων ή πουλανε ακομα και τα οργανα τους προκειμενου να ζησουν οι ιδιοι. Για να το κανουν, καποιο κερδος βλεπουν.

η διαφορά είναι οτι το κάνει με την θέληση του και όχι με την "θέληση" του, αλήθεια αυτοί που μείνανε χωρίς το μισό σπίτι τι να λέγανε άραγε;

Ακόμα σήμερα υπάρχουν όρια στο τι μπορεί να πουλήσει κάποιος,

raul
25-08-10, 22:24
Εσύ ορίζεις διαφορετικά την δημοκρατία (με δικό σου σύγρονο ορισμό) από ότι οι αρχαίοι αθηναίοι
Και θεωρείς ότι δεν ήταν δημοκρατία η αθηναιική σύμφωνα με τα κριτήρια του δικού σου ορισμού
Είναι καθαρά θέμα δεοντολογίας
Προφανώς θεωρείς δημοκρατία ένα σύστημα διακυβέρνησης που αφορά την ισότητα όλων των ΚΑΤΟΙΚΩΝ μια χώρας πχ και όχι ολων των ΠΟΛΙΤΩΝ
Τότε δεν θα διαφωνήσω ότι αν μιλάμε για όλους τους κατοίκους δεν ήταν η αθηναική δημοκρατία
Αλλά οι αθηναίοι μιλούσαν για πολιτευμα που αφορά ΠΟΛΙΤΕΣ και όχι ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ

Καλώς ή κακώς όλες οι κοινωνίες μετά ακολουθούν περίπου παρόμοιους κανόνες διαχωρισμού των ΠΟΛΙΤΩΝ από τους ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ

τώρα αν οι αθηναίοι φερόντουσαν στους ΜΗ ΠΟΛΙΤΕΣ ως δούλους ως σκλάβους ή ζώα -κάτι για το οποίο δεν είμαι και πολύ σίγουρος- αυτό είναι άλλο θέμα , άσχετο του χαρακτηρισμού του πολιτεύματος 'η του είδους του

Δημοκρατια ισον αξιοπρεπεια και ισα δικαιωματα για ολους, σωστα? Οταν οι πολιτες δεν τα εχουν αυτα, που ειναι η δημοκρατια? Δεν ειναι δικος μου συγχρονος ορισμος, ειναι κοινη λογικη(εξαλλου κανεις δεν θελει να ειναι δουλος, υμνεις ενα καθεστως αλλα δεν θα ηθελες να ησουν με τους δουλους του καθεστωτος, με τους αρχοντες θα ηθελες:rolleyes:)
Απο κει και περα κι εγω ο ιδιος τονισα πως οι αρχαιοι ελληνες ειχαν δημοκρατια απο την αποψη οτι συμμετειχαν πολλοι στις αποφασεις.
Τι σοφισμα ειναι αυτο περι διακρισης πολιτων-κατοικων? Οι πολιτες εχουν δικαιωματα, οι κατοικοι οχι?
Καλως ή κακως ολες οι κοινωνιες την ιδια συνταγη ακολουθησαν και ακολουθουν: ο ισχυρος επιβαλλεται στους αλλους, εχει/δημιουργει δουλους. Ολες οι ηγεμονιες και οι αυτοκρατοριες αυτο εκαναν, σημερα το κανουν οι αμερικανοι. Και παντα βεβαια με το... μανδυα της δημοκρατιας.
Τελος οσο για τους αθηναιους, οπως φεροντουσαν στους σκλαβους τους ετσι τους φερθηκαν κατοπιν και οι ρωμαιοι οταν τους υποδουλωσαν;)

stef2
25-08-10, 22:33
Δημοκρατια ισον αξιοπρεπεια και ισα δικαιωματα για ολους, σωστα? Οταν οι πολιτες δεν τα εχουν αυτα, που ειναι η δημοκρατια? Δεν ειναι δικος μου συγχρονος ορισμος, ειναι κοινη λογικη.
Απο κει και περα κι εγω ο ιδιος τονισα πως οι αρχαιοι ελληνες ειχαν δημοκρατια απο την αποψη οτι συμμετειχαν πολλοι στις αποφασεις.
Τι σοφισμα ειναι αυτο περι διακρισης πολιτων-κατοικων? Οι πολιτες εχουν δικαιωματα, οι κατοικοι οχι?
Καλως ή κακως ολες οι κοινωνιες την ιδια συνταγη ακολουθησαν και ακολουθουν: ο ισχυρος επιβαλλεται στους αλλους, εχει/δημιουργει δουλους. Ολες οι ηγεμονιες και οι αυτοκρατοριες αυτο εκαναν, σημερα το κανουν οι αμερικανοι. Και παντα βεβαια με το... μανδυα της δημοκρατιας.
Τελος οσο για τους αθηναιους, οπως φεροντουσαν στους σκλαβους τους ετσι τους φερθηκαν κατοπιν και οι ρωμαιοι οταν τους υποδουλωσαν;)


σόφισμα ;
λυπάμαι αλλά η πρόσέγγιση σου είναι απλοική
δηλαδή κάθε τουρίστας ή μετανάστης σήμερα έχει δικαιώματα έλληνα πολίτη για παράδειγμα ;
ή τα αποκτά κατόπιν προυποθέσεων ;

Η ετυμολογία της λέξεως βρίσκεται στα συνθετικά «δήμος» (το σύνολο ή η συνέλευση των ανθρώπων που έχουν πολιτικά δικαιώματα) και «κράτος» (δύναμη, εξουσία, κυριαρχία)

όσο για το πως φέρθηκαν οι ρωμαίοι στους αθηναίους ;
μετέφεραν την αθηναική διανόηση στη ρώμη....και τους έκαναν σκλαβους ;)

guzel
25-08-10, 22:50
όσο για το πως φέρθηκαν οι ρωμαίοι στους αθηναίους ;
μετέφεραν την αθηναική διανόηση στη ρώμη....και τους έκαναν σκλαβους ;)

δεν τους εκαναν σκλαβους, απλα τους ειχαν υποτελεις

η ιστορία της υποδούλωσής σου: οι "ανθρώπινες φάρμες" (http://www.youtube.com/watch?v=J-a2gv7SGeM&feature=player_embedded)

MNP-10
25-08-10, 23:35
Mπορεις να μου πεις ποια ειναι τα + και τα καλα που εκανε η χουντα? :what:


Οχι χωρις να ξεσηκωθει το πληθος* το οποιο δεν αναγνωριζει ουτε 1 καλο. Ποσο μαλλον αμα κατσω να γραψω λιστα :lol: Αφου ηδη ξερω τι θα γινει... μολις τη γραψω μετα θα μου πουν "ωραια και οι σκοτωμοι, οι βασανισμοι κτλ? ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ? ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΕΕΕΕΕΣ? ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑΓΚΟ" (ooops αυτο ειναι απ'τη λαμψη :lol:). Απ'την αλλη ο φασιστας / δικτατορας Μεταξας ειναι πατριωτης που ειπε το Οχι στους ιταλους. Το 1 θετικο του Μεταξα το διδασκομαστε ως ενδοξη σελιδα της ελληνικης ιστοριας... ειναι σε στυλ "ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ" και με ψιλα γραμματα "ε..νταξ μωρε... και ο Μεταξας δικτατορας/φασιστας ηταν". Αλλα για καποιο λογο κανεις δεν αντιδραει. Οπως δεν αντιδραει για τις κυβερνησεις του εμφυλιου που εκαναν εθνικες εκκαθαρισεις αριστερων.

* Ειναι σαν σπασμενος δισκος ολη αυτη η επαναληψη οπου σε καθε γυρο πρεπει να λες τα ιδια, να δηλωνεις τα φιλελευθερα αισθηματα σου, να αποκυρησεις τη χουντα για τα εγκληματα της και μετα να πρεπει να αντιμετωπισεις τη νοητικη εικονα που προβαλει ο καθενας για σενα και τα γραφομενα σου - οχι απαραιτητα γι'αυτα που γραφεις, αλλα γι'αυτα που νομιζουν οτι εισαι με βαση δικα τους νοητικα projections, λες και εγω εζησα στη χουντα για να ειμαι "φιλοχουντικος" - το ελεος δηλαδη. Τεσπα.



η διαφορά είναι οτι το κάνει με την θέληση του και όχι με την "θέληση" του, αλήθεια αυτοί που μείνανε χωρίς το μισό σπίτι τι να λέγανε άραγε;


Ναι αμα βλεπεις οτι πεθαινεις απ'τη πεινα, οικειοθελως μπορεις να πεις "οκ ας πουλησω το παιδι μου μπας και ζησω" ή "ας πουλησω 1 νεφρο, 1 ματι - κατι τελως παντων - ουτως ή αλλως η εναλλακτικη ειναι πιο οδυνηρη (=>θα πεθανω)".

Βλεπεις η "θεληση" υπο τετοιες περιβαλλοντικες παραμετρους ειναι πολυ σχετικη εννοια. Δεν ειναι οτι το θελεις. Ειναι οτι το κανεις γιατι δεν διαφαινονται αλλες βιωσιμες εναλλακτικες επιλογες.

PetrosK
26-08-10, 01:03
Περί Αθηναϊκής Δημοκρατίας: Οι γυναίκες?

Το μόνο που αξίζει πραγματικά να μελετήσουμε και ίσως να ενσωματώσουμε (προσαρμοσμένο κατάλληλα) από αυτόν τον τρόπο διακυβέρνησης, είναι η επιλογή όσων θα συμβούλευαν (επαΐοντες νομίζω - διορθώστε με) καθώς και η προβλεπόμενη τιμωρία όσων με τις προτάσεις και πράξεις τους ζημίωσαν το σύνολο.

29gk
26-08-10, 14:07
Το θυμομουνα αλλα δεν το εβρισκα. Ολη η εκπομπη ειναι καλη, του 2009, αλλα δειτε το παρακατω αποσπασμα, απο το 3ο-4ο λεπτο και μετα, μιας και μιλαει για χρημα και για το "οικονομικο θαυμα της χουντας". Να κι οι αριθμοι ποθεν προκυπτουν. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=KJI8_N5NfDw&feature=related

raul
26-08-10, 17:26
σόφισμα ;
λυπάμαι αλλά η πρόσέγγιση σου είναι απλοική
δηλαδή κάθε τουρίστας ή μετανάστης σήμερα έχει δικαιώματα έλληνα πολίτη για παράδειγμα ;
ή τα αποκτά κατόπιν προυποθέσεων ;

Απλοικη ακουγεται η δικη σου προσεγγιση, φιλε μου.
Δυο φορες σε ρωτησα αν θα ηθελες να εισαι σκλαβος στο καθεστως που υμνεις αλλα απεφυγες να απαντησεις. Προφανως ονειρευεσαι ότι θα ησουν με τους αρχοντες και θα εξουσιαζες τους δουλους με το μαστιγιο… :whip: Μεγαλεια στη πλατη φουκαραδων :clap:

Ο τουριστας ή ο μεταναστης ελληνας μπορει να μην εχει δικαιωμα βελγου πολιτη οταν παει στο Βελγιο, αυτό όμως δε σημαινει ότι θα είναι σκλαβος των βελγων και θα χασει την αξιοπρεπεια του. Άλλο ο σκλαβος, άλλο ο τουριστας ή ο μεταναστης.
To ζητημα της αποκτησης ιθαγενειας ειναι τυπικο και νομικο, δεν εχει να κανει με τη σημασια που συνηθως του δινουν οι ακροδεξιοι.

Aκομα, οπως ειπε και ο αλλος φιλος, δημοκρατια που αποκλειει τις γυναικες απ τα κοινα δεν νοειται.
Γενικα να ξερεις πως οτι ειναι για να ωφελει μερικους μόνο και οχι ολους δεν ειναι δημοκρατια.



όσο για το πως φέρθηκαν οι ρωμαίοι στους αθηναίους ;
μετέφεραν την αθηναική διανόηση στη ρώμη....και τους έκαναν σκλαβους ;)

Aλλα λογια ν αγαπιομαστε… μετα το 146πΧ. οι αθηναιοι και οι υπολοιποι αρχαιοι ελληνες δεν ξανασηκωσαν κεφαλι. Η πλακα ειναι ότι οι ρωμαιοι που τους υποδουλωσαν(μαζι με μια ντουζινα αλλους λαους) ειχαν επισης Δημοκρατια!! (όχι κανονικη φυσικα, στρεβλη όπως κι εσυ την εννοεις)


Οχι χωρις να ξεσηκωθει το πληθος* το οποιο δεν αναγνωριζει ουτε 1 καλο. Ποσο μαλλον αμα κατσω να γραψω λιστα :lol: Αφου ηδη ξερω τι θα γινει... μολις τη γραψω μετα θα μου πουν "ωραια και οι σκοτωμοι, οι βασανισμοι κτλ? ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ? ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΕΕΕΕΕΣ? ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑΓΚΟ" (ooops αυτο ειναι απ'τη λαμψη :lol:). Απ'την αλλη ο φασιστας / δικτατορας Μεταξας ειναι πατριωτης που ειπε το Οχι στους ιταλους. Το 1 θετικο του Μεταξα το διδασκομαστε ως ενδοξη σελιδα της ελληνικης ιστοριας... ειναι σε στυλ "ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ" και με ψιλα γραμματα "ε..νταξ μωρε... και ο Μεταξας δικτατορας/φασιστας ηταν". Αλλα για καποιο λογο κανεις δεν αντιδραει. Οπως δεν αντιδραει για τις κυβερνησεις του εμφυλιου που εκαναν εθνικες εκκαθαρισεις αριστερων.

* Ειναι σαν σπασμενος δισκος ολη αυτη η επαναληψη οπου σε καθε γυρο πρεπει να λες τα ιδια, να δηλωνεις τα φιλελευθερα αισθηματα σου, να αποκυρησεις τη χουντα για τα εγκληματα της και μετα να πρεπει να αντιμετωπισεις τη νοητικη εικονα που προβαλει ο καθενας για σενα και τα γραφομενα σου - οχι απαραιτητα γι'αυτα που γραφεις, αλλα γι'αυτα που νομιζουν οτι εισαι με βαση δικα τους νοητικα projections, λες και εγω εζησα στη χουντα για να ειμαι "φιλοχουντικος" - το ελεος δηλαδη. Τεσπα.


Καλα ολα αυτα φιλε μου, αλλα σου ζητησα να μου αναφερεις ένα καλο της χουντας… γιατι δυσκολευεσαι? Πεσμου ένα!

Ασε τον Μεταξα, ο ανθρωπος ηταν μωρος, αρκει να διαβασεις το ημερολογιο του οπου αναφερει ότι η ψυχη του διψουσε για μεγαλεια, και πολλα αλλα κομπλεξ. Ο Μεταξας δεν ειχε απολυτη εξουσια, ηταν υπο τον βασιλια. Φυσικα και ΟΧΙ θα ελεγε, τι περιμενες να πει, «ισως-δε ξερω-δεν απαντω»? Εξαλλου ηταν πολιτικη του αγγλοφιλου βασιλια.
Δηλαδη εκτος απο 'καλα' στη χουντα των συνταγματαρχων, βλεπεις και 'καλα' στη χουντα του Μεταξα? Στις αλλες χουντες πχ. αυτη του '22 δεν βλεπεις 'καλα'? Στις ενδιαμεσες δημοκρατιες ειδες καθολου 'καλα' ή μπα... :hmm:

Ποιες εθνικες εκκαθαρισεις αριστερων? Αφου εγινε εμφυλιος πολεμος. Και οπως σε ολους τους πολεμους επικρατει το "δικιο" των νικητων.

MNP-10
26-08-10, 18:03
Καλα ολα αυτα φιλε μου, αλλα σου ζητησα να μου αναφερεις ένα καλο της χουντας… γιατι δυσκολευεσαι? Πεσμου ένα!


Η αποφαση μου να μη γραψω τη λιστα για τα καλα της χουντας στο τρεχον θρεντ του adslgr δεν ειναι αποτελεσμα "δυσκολιας" ευρεσης θετικων σημειων.



Ασε τον Μεταξα,
Ασε τον ενα, ασε τον αλλο, στο τελος εστιαζουμε μονο στον Παπαδοπουλο :whistle: Οι "δημοκρατες" της βιας και νοθειας, οι δεξιοι που εκκαθαρισαν και κυνηγησαν τους αριστερους προ του Παπαδοπουλου, γιατι δεν εχουν κανενος ειδους φως επανω τους? Το εχεις σκεφτει αυτο καθολου?

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Ολα αυτα εγιναν για να απομονωθει η εικονα της "κακιας δεξιας" σε μια αναλωσιμη χουντα ωστε οι πρωην ταγματασφαλιτες (γερμανοδεξιοι) και αγγλοδεξιοι που αιματοκυλησαν τη χωρα, να το παιζουν "η καλη δεξια". Αν δεν υπηρχε η Χουντα, η συγκεκριμενη δεξια δε θα ειχε κανενα μελλον στη πολιτικη ζωη του τοπου. Η Χουντα τους αναζωογονησε.



Η Χούντα των Συνταγματαρχών.

Πολλές φορές την αλήθεια είναι πιο εύκολο να τη βρεις, αναζητώντας την στα δευτερεύοντα παρά στα πρωτεύοντα. Γιατί; Γιατί τα δευτερεύοντα είναι πάντα πιο αποκαλυπτικά και δεν μπορούν να κρυφτούν. Απλά τα δευτερεύοντα απαιτούν πολύ περισσότερη γνώση για ν' αποκαλύψουν την αλήθεια. Αυτό είναι λογικό. Είναι πιο εύκολο να καταλάβεις την αλήθεια, όταν στην περιγράφουν, παρά να προσπαθείς να την ανακαλύψεις.

Τι θέλουμε να πούμε με αυτό; Το εξής απλό. Εξετάζοντας κάποιος την ελληνική Χούντα, είναι εύκολο να βγάλει κάποια συμπεράσματα. Συμπεράσματα κατ’ αρχήν περίεργα. Επιφανειακά ήταν μια Χούντα light. Μια Χούντα της πλάκας. Με μια απλή περιφορά των τανκ στην Αθήνα επιβλήθηκε μέσα σε μια νύχτα. Ούτε ένα μακελειό σε σχέση μ' αυτούς που ανέτρεψε και βέβαια σε σχέση μ' αυτούς τους οποίους στη συνέχεια θα καταπίεζε. Ολόκληρο θρόνο γκρέμισε από μια διαφωνία. Έτρεχε ένας βασιλιάς, για να βρει ένα αεροπλάνο να φύγει.

Τα ίδια "περίεργα" δευτερεύοντα υπάρχουν και κατά τη διάρκεια της πτώσης. Οι Χούντες, όταν "πέφτουν", γίνονται αίσχη. Μαζικές αντιδράσεις και πράξεις αντεκδίκησης. Άλλοι φεύγουν στο εξωτερικό, άλλοι λιντσάρονται στο δρόμο και άλλοι κρύβονται στα υπόγεια για να μην τους βρουν. Η ελληνική Χούντα "έπεσε" και οι "δημοκράτες" που την ανέτρεψαν δεν ήξεραν τι να κάνουν.

Έπρεπε να πάει ένας ιδιώτης ΔΕΞΙΟΣ, όπως ο Λυκουρέζος, για να κάνει μήνυση, προκειμένου να ξεκινήσει η δίκη των επίορκων αξιωματικών. Τιμωρία πραξικοπηματιών μετά από μήνυση ιδιώτη; Μόνο στην Ελλάδα έχει γίνει αυτό και πουθενά αλλού. Κατάρρευση μιας ολόκληρης Χούντας και είχαμε τον Ιανουάριο του 1975 μόνον έξι φυλακισμένους; Αυτοί οι έξι ήταν η Χούντα; Έβδομος δεν υπήρχε;

Γιατί τα λέμε όλα αυτά; Γιατί αυτά όλα κάπου δεν ταιριάζουν. Τόνους αίματος ξόδεψαν οι ιμπεριαλιστές, για να φέρουν τον βασιλιά στην Ελλάδα. Ολόκληρη η ΔΕΞΙΑ ήταν στημένη γύρω από τον Θρόνο. Είναι δυνατόν εκείνος ο βασιλιάς, που τους κόστισε τόσο ακριβά, να αφεθεί στο έλεος τυχάρπαστων συνταγματαρχών; Στο έλεος μιας Χούντας, που επιβλήθηκε χωρίς καμία αντίσταση;

Χούντες εκείνη την εποχή υπήρχαν πολλές στον Πλανήτη και όλες είχαν τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά. Όλες ανεξαιρέτως ξόδεψαν άπειρο αίμα για να επιβληθούν. Χούντες όπως αυτή του Πινοσέτ. Χούντες, που όλες ανεξαιρέτως είχαν τα ίδια βίαια "συμπτώματα". Εκτελέσεις των πολιτικών τους αντιπάλων. Χιλιάδες δολοφονίες αντιδραστικών. Χιλιάδες αγνοούμενοι. Χιλιάδες βασανισμένοι. Χιλιάδες εξόριστοι. Νέα στρατόπεδα περιορισμού για τον εγκλεισμό τόσο των αντιδραστικών όσο και των προηγούμενων κυρίαρχων.

Στην Ελλάδα όλα αυτά δεν έγιναν. Ή μήπως έγιναν και δεν καταλάβαμε πότε έγιναν; Εδώ είναι όλο το μυστικό. Η Χούντα δεν ήταν αυτό το οποίο φαίνεται. Η Χούντα η πραγματική ήταν ο Θρόνος. Αυτός ο φασιστικός θρόνος επιβλήθηκε με το κόστος μιας τυπικής Χούντας. Αυτός ο θρόνος επέβαλε το κράτος της ΔΕΞΙΑΣ. Η Χούντα των συνταγματαρχών ήταν κάτι άλλο. Η Χούντα της επταετίας ήταν ένα "αδειανό πουκάμισο". Η Χούντα ήταν μια καλοστημένη παγίδα για τον λαό.

Γιατί έγινε; Γιατί ήταν πονηροί οι Αμερικανοί. Ήθελαν να ευθυγραμμίσουν την Ελλάδα με τα υπόλοιπα κράτη, αλλά δεν ήθελαν να χάσουν τον έλεγχο. Έλεγχος όμως γίνεται μόνον με τη ΔΕΞΙΑ. Άρα ποιο ήταν το ζητούμενο. Να πέσει σε κάποια στιγμή ένα "είδωλο" της ΔΕΞΙΑΣ και όχι η ίδια η ΔΕΞΙΑ. Να πέσει ένα "είδωλο", του οποίου η πτώση θα απενοχοποιούσε τη ΔΕΞΙΑ και θα την έφερνε σε μια ευθυγράμμιση με την Αριστερά.

Αυτό ήταν το όλο θέμα. Στόχος της δημιουργίας της Χούντας ήταν η απενοχοποίηση της ΔΕΞΙΑΣ, για να μπορεί στη συνέχεια η Ελλάδα να ελεγχθεί σαν ένα τυπικό δυτικοευρωπαϊκό κράτος. Η Χούντα θα φορτωνόταν τις "αμαρτίες" της ΔΕΞΙΑΣ, για να επι­βιώσει η ΔΕΞΙΑ. Η πτώση της "εικονικής" Χούντας θα νομιμο­ποιούσε τη ΔΕΞΙΑ, για να μπορέσει να μπει η χώρα σε μια "δημοκρατική" ευρωπαϊκού τύπου περίοδο. Στόχος ήταν να εμφανίζονταν και οι ΔΕΞΙΟΙ σαν θύματα της ΔΕΞΙΑΣ, η οποία τεχνητά θα ταυτιζόταν με τη Χούντα.

Θα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, για να καταλάβει ο αναγνώστης τι λέμε. Η μεγαλειώδης νίκη της Ένωσης Κέντρου το 1964 προβλημάτισε τη ΔΕΞΙΑ. Αυτή η νίκη τής υπενθύμιζε ότι πλησιάζει η κατάσταση σε κάποια όρια, τα οποία δεν την συμφέ­ρουν. Επειδή όμως εκείνη η νίκη ήταν πρώιμη, μπορούσαν να τη διαχειριστούν σε ένα βασικό επίπεδο. Έλεγχαν τους ηγέτες της. Έλεγχαν τον Παπανδρέου και τους υπόλοιπους. Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα γινόταν ένα στρατιωτικό πραξικόπημα από τον Βασιλιά και θα δρομολογούνταν μια διαδικασία "εκτόνωσης", μέχρι να ξαναδιχαστεί η Αριστερά και να επαναληφθούν τα ίδια με μια διορισμένη από το παλάτι κυβέρνηση της ΔΕΞΙΑΣ.

Πρόβλημα δηλαδή δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή, αλλά αυτό ήταν ένα "καμπανάκι" για το μέλλον. Η ιστορία έδειξε ότι υπήρχαν έτοιμα αντίμετρα σε περίπτωση που η ΔΕΞΙΑ έχανε την εξουσία. Ένα τέτοιο αντίμετρο ήταν ένα πραξικόπημα, το οποίο θα ακύρωνε το αποτέλεσμα των εκλογών. Το πραξικόπημα ήταν πάντα έτοιμο από τους στρατηγούς του Βασιλιά. Οι στρατηγοί του Βασιλιά θα κατέλυαν τη δημοκρατία και θα ενεργούσαν για λογαριασμό του αφεντικού τους. Η αντίδραση από τον λαό, αν και εφόσον υπήρχε, θα αντιμετωπιζόταν βίαια, εφόσον το ίδιο το σύστημα ήταν βίαιο εκείνη την εποχή.

Τα τανκ είχαν μόνιμα αναμμένες τις μηχανές τους. Τα κελιά στα "ξερονήσια" ήδη υπήρχαν και περίμεναν. Δεν θα χρειαζόταν καινούργια. Οι χαφιέδες ήδη φορούσαν τις "κουκούλες". Δεν θα χρειαζόταν νέες "προσλήψεις". Η ΔΕΞΙΑ ήταν μόνιμα προετοιμα­σμένη για τέτοια πράγματα. Ήταν μόνιμα καί οπλισμένη και παρα-οπλισμένη. Κράτος και παρα-κράτος σε μόνιμη ετοιμότητα.

Τότε όμως έγιναν περίεργα πράγματα. Ο Βασιλιάς μπαίνει σε διαπραγματεύσεις με τους ΔΕΞΙΟΥΣ που έλεγχαν την Αριστερά και όλα δείχνουν ότι υπάρχουν πιθανότητες λύσης πριν η κατάσταση πάει στα άκρα και άρα χρειαστεί τους στρατηγούς του. Ταυτόχρονα έχει και τη δυνατότητα ελιγμών. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στον Παπανδρέου και να κερδίσει χρόνο. Χρόνο, μέχρι οι ΔΕΞΙΟΙ να βάλουν τους ΔΕΞΙΟΥΣ ηγέτες της Αριστεράς να έρθουν σε μια τεχνητή σύγκρουση μεταξύ τους και να πέσει η κυβέρνηση από μόνη της.

Πραγματικός κίνδυνος για τη ΔΕΞΙΑ δεν υπήρχε εκείνη την εποχή. Ο Παπανδρέου θα έκανε κυβέρνηση με τους ΔΕΞΙΟΥΣ συντρόφους του. Μια κυβέρνηση καθόλου διαφορετική από αυτήν που διόρισαν οι Εγγλέζοι με την απελευθέρωση. Ήταν δηλαδή πρώιμο το στάδιο, για να απειληθούν οι δομές της ΔΕΞΙΑΣ από μια οποιαδήποτε κυβέρνηση, όποια κι αν ήταν αυτή. Ο κρατικός μηχανισμός ήταν απόλυτα υπάκουος στη ΔΕΞΙΑ και η Αριστερά ελεγχόταν απόλυτα.

Ενώ αυτά συμβαίνουν στο παλάτι, αλλού γίνονται περίεργα πράγματα. Οι Αμερικανοί χρηματοδοτούν την κρίση και άρα μεθοδεύουν παράλληλη πολιτική από αυτήν του βασιλιά. Χρηματο­δοτούν την αποστασία, χρησιμοποιώντας τον ΔΕΞΙΟ Μητσοτάκη και σπρώχνουν τον βασιλιά σε αδιέξοδο. Αδιέξοδο για το παλάτι σημαίνει Πραξικόπημα. Ελεγχόμενο Πραξικόπημα, το οποίο θα επαναφέρει τον έλεγχο στα χέρια της ΔΕΞΙΑΣ.

Βασιλιάς και Αμερικανοί στο σημείο αυτό βρίσκονται στην αφετηρία ενός αγώνα δρόμου. Έχουν και οι δύο συμφέρον από τη ΔΕΞΙΑ και η κατάσταση —εκεί όπου έχει οδηγηθεί από τους ίδιους— επιβάλει πραξικόπημα. Άρα η σύγκρουσή τους πού θα γίνει; Στα πρόσωπα που θα κάνουν το Πραξικόπημα. Η σύγκρου­ση όμως Βασιλιά με τους κυρίαρχους Αμερικανούς είναι άνιση. Οι στρατηγοί του βασιλιά αποτυγχάνουν και πετυχαίνουν οι συνταγμα­τάρχες του Αμερικανού πρέσβη Τάλμποτ. Η "μεγάλη Χούντα" αποτυγχάνει και πετυχαίνει η "μικρή Χούντα".

Ποιες είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές μεταξύ των αντιμαχόμενων πραξικοπηματιών; Οι στρατηγοί είναι εκλεκτοί του Βασιλιά και ανήκουν στον "αφρό" της ΔΕΞΙΑΣ. Οι συνταγματάρχες είναι σχεδόν αγράμματοι "καραβανάδες" και ανήκουν στη βάση της ΔΕΞΙΑΣ. Εδώ ακριβώς βρίσκεται όλο το μυστικό της Χούντας. Το ΔΕΞΙΟ κράτος και παρακράτος μένει ανέπαφο, αλλά στην κορυφή του δεν εμφανίζονται οι κορυφαίοι της ΔΕΞΙΑΣ, αλλά κάποιοι άλλοι τυχαίοι κι ασήμαντοι στην πλειοψηφία τους επαρχιώτες.

Αυτό ήταν το ζητούμενο. Η ΔΕΞΙΑ βασιλική Χούντα βρίσκεται υπό διωγμό από τη ΔΕΞΙΑ Χούντα των Συνταγματαρχών. Η ΔΕΞΙΑ ηγεσία της Αριστεράς επίσης. ΔΕΞΙΟΙ και Αριστεροί στα ίδια δήθεν κελιά. Κοινός εχθρός είναι η Χούντα. Η Χούντα όμως των κατώ­τερων ΔΕΞΙΩΝ. Το κόλπο ήταν μεγαλοφυές. Το ελληνικό κράτος, χωρίς ν' αλλάξει λειτουργία και άρα χωρίς να ξεφύγει από τον φασισμό, απενοχοποιεί με ψευδοφυλακίσεις τους κορυφαίους της ΔΕΞΙΑΣ. Η Χούντα είναι σκληρή και ανηλεής με τους παραδο­σιακούς εχθρούς της ΔΕΞΙΑΣ και ταυτόχρονα "βασανίζει" και τους κορυφαίους της.

Κατάλαβε ο αναγνώστης τι λέμε; Οι Αμερικανοί έβλεπαν ότι αργά ή γρήγορα η Ελλάδα —εξαιτίας της ανάπτυξης— θα ευθυγραμμιζόταν με τα δυτικά κράτη. Αντιστασιακούς της ναζι­στικής λαίλαπας δεν είχαν ώστε να επενδύσουν πάνω τους και ταυτόχρονα επένδυαν κατ’ αποκλειστικότητα στη ΔΕΞΙΑ. Τι έκαναν; Δημιούργησαν τη Χούντα, για να δώσουν αντιστασιακά "ένσημα" στους πρώην δοσίλογους και στους πρώην αγγλόδουλους. "Κατασκεύαζαν" τη σοσιαλιστική μεταπολίτευση. "Κατασκεύαζαν" τα δεδομένα που δεν είχε η Ελλάδα.

Η ΔΕΞΙΑ είχε αφήσει κατώτερους "υπαλλήλους" της στο "τιμόνι" του συστήματος. Η Αθήνα είχε αφήσει επαρχιώτες να διαχειρίζονται τη ΔΕΞΙΑ Χούντα. Η Χούντα έγινε το "αγροτικό" για τους ΔΕΞΙΟΥΣ. Η Χούντα με χαδάκια θα τους έδινε "ένσημα" αντίστασης. Θα τους έδινε πιστοποιητικά δημοκρατικότητας, για να μπορούν να συμμετάσχουν σαν "καθαροί" στη μεταπολίτευση. Η Χούντα με το διπλό πρόσωπο. Η μόνη διπρόσωπη Χούντα στον κόσμο. Το "μαλακό" με τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ και το "σκληρό" για όλους τους υπόλοιπους.

Οι συμμαθητές από το Κολέγιο την είχαν βρει τη λύση. Η μεταπολίτευση θα τους έβρισκε όλους με "ένσημα" αντίστασης. Άλλοι θα είχαν χρόνια "εξορίας" και άλλοι θα παρίσταναν τους "φυλακισμένους". Τρομερά πράγματα. Τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ παρίσταναν τους εξορισμένους και βασανισμένους δημοκράτες, που αντιστέκονταν στη Χούντα. Τι είδους εξόριστοι ήταν αυτοί, που σπούδαζαν με εμβάσματα από τους γονείς τους και πηγαινο­έρχονταν —σε γιορτές και σχόλες— στα σπίτια τους, ήταν ένα μυστήριο.

Τι είδους Χούντα ήταν αυτή, που για το ίδιο παράπτωμα τον έναν τον "μάλωνε" και τον άλλο τον βασάνιζε, είναι άλλο ένα μυστήριο. Για τους φτωχούς ήταν μια πραγματική αιμοσταγής Χούντα όμοια με του Πινοσέτ και για τους ΔΕΞΙΟΥΣ ήταν ο γάμος του Καραγκιόζη. Τους φτωχούς αριστερούς τους λιάνιζε και τους έστελνε στη Γυάρο και τους ΔΕΞΙΟΥΣ τους μάλωνε. Τους έκανε παρατηρήσεις, όπως ο γυμνασιάρχης, που απειλεί τους μαθητές ότι θα φωνάξει τους γονείς τους.

Το Κολέγιο συναντά τα παιδιά του ΕΛΑΣ στα κρατητήρια. Τα παιδιά των δοσίλογων στα ίδια κελιά με τα παιδιά του ΕΛΑΣ. Τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ στα ίδια κελιά με τα παιδιά της Αριστεράς. Όλοι στην ίδια αντιστασιακή "αφετηρία" για τη μεταπολίτευση. Η "βιομηχανία" της Χούντας είχε αρχίσει να παράγει τα "προϊόντα" της. Η αντίσταση που έλειπε από τη ΔΕΞΙΑ άρχισε να της αναγνωρίζεται.

Καλή και ακίνδυνη "αντίσταση", αφού πιστοποιούνταν από τους ίδιους τους ΔΕΞΙΟΥΣ. Τα παιδιά του Κολεγίου —άσχετα με τον πολιτικό χώρο όπου δραστηριοποιούνταν— δεν ήταν πλέον μόνον συμμαθητές μεταξύ τους, αλλά και συγκρατούμενοι. Απλά κάποιων ΔΕΞΙΩΝ το οικογενειακό "μαγαζί" είναι η ΔΕΞΙΑ και κάποιων άλλων η Αριστερά. Ας ψάξει κάποιος να δει ποιοι κολεγιόπαιδες ήταν συμμαθητές και "αντίπαλοι" στην πολιτική.

Όλα αυτά όμως έπρεπε να διευθετηθούν εξ’ αρχής, για να μην υπάρχουν προβλήματα. Έπρεπε η Χούντα της ΔΕΞΙΑΣ να μην έχει απέναντί της τους ΔΕΞΙΟΥΣ ηγέτες, για να μην φθείρονται από τη συνύπαρξή τους. Να μην έρχεται αυτή η ιμιτασιόν Χούντα σε τριβή με ΔΕΞΙΟΥΣ πολιτικούς μεγαλοπαράγοντες και υπάρχουν αποκαλύψεις.

Έπρεπε να "φύγουν" από την μέση, για να μην τους βρει η μεταπολίτευση χωρίς αντιστασιακά "ένσημα" και ταυτόχρονα να μην ενοχλούν τη Χούντα. Όλους όσους πρέπει να προστατευτούν, οι Αμερικανοί —μέσω της Χούντας— τους διώχνουν σε "εξορία". Η Χούντα τους "συλλαμβάνει", για να τους δώσει "στίγμα" εχθρού και αφού τους αφήσει για λίγες μέρες να παίζουν τάβλι σε κάποιο ξενοδοχείο, τους στέλνει σε εξορία.

Σε πολυτελή εξορία, εφόσον δεν μπορούν να εξηγηθούν οι πόροι που επέτρεπαν στους ισχυρούς να διαβιούν πολυτελώς. ΔΕΞΙΟΙ πρωταγωνιστές, όπως ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο Μητσο­τάκης ή ο Καραμανλής ζουν "εξόριστοι". Το πικρό "ψωμί" της εξορίας για όλους εκείνους είχε γεύση από παντεσπάνι. Όπως στα ανέκδοτα. Το κρασί παλιό, το τυρί μουχλιασμένο κλπ.. Στην "εξορία" έμαθε ο Καραμανλής γκολφ. Στην εξορία το Κιουπκόι "συνάντησε" τη μπουρζουαζία.

Από εκεί και πέρα οι Αμερικανοί, μέσω της Χούντας, διευθέ­τησαν τα πάντα χωρίς κόστος. Χρησιμοποίησαν τη ΔΕΞΙΑ, για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους στην ευρύτερη περιοχή, αλλά χωρίς να τη χρεώσουν τίποτε. Τα πάντα τα χρεωνόταν η Χούντα. Η ΔΕΞΙΑ πρόδιδε την Κύπρο, αλλά αυτό το χρεωνόταν η Χούντα. Η ΔΕΞΙΑ Χούντα πρόδιδε την Κύπρο και ανάμεσα σ' αυτούς που διαμαρτύρονταν ήταν και οι ΔΕΞΙΟΙ που είχαν τα ίδια αφεντικά.

http://www.eamb.gr/dexia/dexia.htm#a21






Ο Μεταξας δεν ειχε απολυτη εξουσια, ηταν υπο τον βασιλια. Φυσικα και ΟΧΙ θα ελεγε, τι περιμενες να πει, «ισως-δε ξερω-δεν απαντω»? Εξαλλου ηταν πολιτικη του αγγλοφιλου βασιλια.
Δηλαδη εκτος απο 'καλα' στη χουντα των συνταγματαρχων, βλεπεις και 'καλα' στη χουντα του Μεταξα? Στις αλλες χουντες πχ. αυτη του '22 δεν βλεπεις 'καλα'? Στις ενδιαμεσες δημοκρατιες ειδες καθολου 'καλα' ή μπα... :hmm:
Το θεμα δεν ειναι εγω τι βλεπω, το θεμα ειναι τι γραφουν τα βιβλια της ιστοριας για το Μεταξα :whistle:



Ποιες εθνικες εκκαθαρισεις αριστερων? Αφου εγινε εμφυλιος πολεμος. Και οπως σε ολους τους πολεμους επικρατει το "δικιο" των νικητων.Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα.

stef2
26-08-10, 18:14
Απλοικη ακουγεται η δικη σου προσεγγιση, φιλε μου.
Δυο φορες σε ρωτησα αν θα ηθελες να εισαι σκλαβος στο καθεστως που υμνεις αλλα απεφυγες να απαντησεις. Προφανως ονειρευεσαι ότι θα ησουν με τους αρχοντες και θα εξουσιαζες τους δουλους με το μαστιγιο… :whip: Μεγαλεια στη πλατη φουκαραδων :clap:



από ότι βλέπω η φαντασία σου οργιάζει ...
αφού κατάλαβες ότι ονειρεύομαι να είμαι με τους αρχοντες κλπ κλπ
:respekt:

τέλος πάντων
σου επαναλαμβάνω
μάθε να μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα
ορίζεις την δημοκρατία με την σύγχρονη λογική σου και με αυτήν κρίνεις την όποια δημοκρατία της αρχαίας αθήνας
κάθε πράγμα κρίνεται με τις προυποθέσεις του καιρού του
όχι τι θα θέλαμε να είναι αλλά τι είναι
και ένα απλό παράδειγμα :
οι αθλητες που πήδαγαν άλμα εις ύψος πριν εφαρμοσθεί η τεχνική του Φοσμπερυ ήταν κακοί αθλητές ενώ οι τωρινοί καλοί ;
μάθε να μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα

και μάθε να σέβεσαι τον συνομιλητή σου
δεν με ξέρεις και δεν μπορείς να λες ότι ονειρεύομαι μεγαλεία στην πλάτη των φουκαράδων.. και άλλα τέτοια βλακώδη

Ibn Khaldun
26-08-10, 18:18
Συμφωνουμε για το μη αυτοτελες της ιστοριας, αλλα

...το συγκεκριμενο claim, οτι δλδ για τα χαλια των μεταγενεστερων ευθυνεται η χουντα το βρισκω "λιγο" αντιρεαλιστικο. Η αποδειξη ειναι η διακυβερνηση Παπανδρεου... πχ σε 6-7 χρονια επι Καραμανλη το χρεος αυξηθηκε μονο λιγες μοναδες επι του ΑΕΠ (αν υπηρχαν τεραστια ελλειματα αυτο θα ηταν μερικες δεκαδες μοναδες) αλλα επι Παπανδρεου (διορισμοι, πολλαπλασιοι μισθοι στο δημοσιο, καθιερωση συνταξεων για μη-δικαιουχους κτλ κτλ) το χρεος υπερδιπλασιαστηκε απ'το 30% στο 60φευγα% του ΑΕΠ σε αντιστοιχο διαστημα. Ε γι'αυτα, συγνωμη, αλλα δε φταιει η Χουντα. Και οι πετρες το ξερουν τι εγινε.


Δες τα σκάνδαλα στα άρθρα που έβαλε ο 29gk και μετά σκέψου ότι βλέπεις απλά την επιφάνεια. Θες οικονομικά να στο πω; Ένα σκάνδαλο υπεξαίρεσης δημοσίου χρήματος (όπως για το ναό του σωτήρα) είναι μικροοικονομική ατασθαλία. Όμως όταν αυτά τα χρήματα που λείπουν, συνδυαστούν με άλλα μικρά (αναλογικά) ελλείμματα ίσως να οδηγούν πχ σε εξωτερικό δανεισμό με μη-προνομιακούς όρους, που μακροοικονομικά θα δημιουργήσει μια μαύρη τρύπα σε 20 χρόνια. Οι επόμενες κυβερνήσεις δε μπορούσαν να κάνουν θαύματα ειδικά ενώ είχαν το τεράστιο βάρος του εξοπλιστικού (κληρονομιά της χούντας). Και για να πούμε και κάτι επιπλέον, οι δικτάτορες είχαν μειώσει τις εξοπλιστικές δαπάνες σε σχέση με τους πριν και τους μετά (καθόλου τυχαίες οι πέτρες στα κασόνια).

Βέβαια όσα σκάνδαλα και αν δεις θα επιμένεις ότι αυτά τα 7 χρόνια ήταν καλύτερα "διαχειριστικά" από τους υπόλοιπους που τους τσουβαλιάζεις όλους σε μια ενοποιημένη περίοδο 36 χρόνων. Η "διαχείριση" λοιπόν που επαναλαμβάνεις είναι ένας όρος απολιτικός και ανιστορικός (έτσι όπως τον ορίζεις) μιας και δε γίνεται να διαχωρίσεις την άσκηση οικονομικής και πολιτικής εξουσίας.

Για να στο κάνω λίγο πιο λιανά. Το να δέρνουν από κομμουνιστές αγωνιστές, νεολαίους του φοιτητικού κινήματος κλπ μέχρι και κεντρώους (και καθόλου επαναστάτες με την κλασσική έννοια) πολιτικούς και να τους εκτοπίζουν σε νησιά, φυλακές και περιορισμούς κατ'οίκον δεν είναι καθόλου άσχετο με το ότι τα εργοστάσια στην Ελλάδα γνώριζαν ανάπτυξη, με το ότι ο Ωνάσης και ο Λάτσης μαζί με όλη την υπόλοιπη εφοπλιστική κομπανία ήταν τα καλύτερα φιλαράκια των συνταγματαρχών και τέλος με την αύξηση του ΑΕΠ και του ρυθμού ανάπτυξης.

Βλέπεις τη σύνδεση τώρα; Ακόμα και να μην συμφωνείς με την μαρξιστική αντίληψη της ταξικής πάλης, το να κάνει κουμάντο στα οικονομικά οι καρχαρίες Λάτσης/Νιάρχος/Ωνάσης/Pappas και ταυτόχρονα οι πιο επικίνδυνοι εχθροί τους, κομμουνιστές και αριστεροί κάθε απόχρωσης να σαπίζουν και να δολοφονούνται στα ξερονήσια αποκλείεται να το βλέπεις ως τυχαίο γεγονός.

Ο ιστορικός (και δεν μιλάω για τον εαυτό μου εδώ στο τρίτο πρόσωπο όπως ο Μάκης) γενικά δε κάνει τη σύγκριση που κάνεις εσύ γιατί δε μπορεί να αφαιρέσει τους διαφορετικούς παράγοντες που επηρεάζουν τα γεγονότα της κάθε εποχής ώστε να κάνει την σύγκριση πάνω σε όμοια πράγματα. Απλά δε γίνεται. Εσύ μπορείς να παίρνεις ότι νούμερο θες, να δείχνεις ότι είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο αλλά επίσης έδειξες αδιαφορία για τις διεθνείς οικονομικές συνθήκες με αποτέλεσμα να διαλυθεί το επιχείρημα σου (λέω για την περίοδο ανάπτυξης της περιφερειακής Ευρώπης που σταμάτησε το 1970). Πρακτικά δηλαδή σου έδειξα ότι δε γίνεται.



Δεν νομιζω οτι τεκμηριωνεται το οτι αδιαφορω για τις διεθνεις συνθηκες. Αντιθετα εγω πρωτος εισηγαγα στη συζητηση παραμετρους που αφορουν το διεθνες οικονομικο περιβαλλον και πως αυτο επηρεαζει τα εγχωρια τεκταινομενα.


Τεκμηριώνεται μια χαρά απ τη στιγμή που ερμηνεύεις κομμάτια μιας περιόδου αποκομμένα, εισάγεις ένα συγκεκριμένο πολιτικοοικονομικό γεγονός ως εξήγηση ενός ελληνικού φαινομένου (που όπως το έκανες είναι post hoc ergo propter hoc μιας και δεν ισχύει το επιχείρημα σου περί πληθωρισμού) και μετά συνεχίζεις με την αποκομμένη ερμηνεία.

Όπως σου εξήγησα και συμφώνησες, η Ιστορία είναι συνεχές. Και φυσικά δεν είναι συνεχές μόνο χρονικά αλλά και γεωγραφικά. Εσύ δεν έκανες καμιά σύνδεση μεταξύ διεθνών οικονομικών εξελίξεων και πρώτης φάσης της δικτατορίας, και αντ' αυτού απέδιδες όλη την ευθύνη για το "οικονομικό θαύμα" στους συνταγματάρχες και την "διαχειριστική τους δυνατότητα". Αυτή η ερμηνεία αντιμετωπίζει την Ελλάδα του 67-70 σαν ένα ιστορικό στεγανό.

Μετά βρίσκεις την παρέμβαση του Nixon στο δολάριο σαν μαγική στιγμή της οικονομικής ιστορίας που εξηγεί τα πάντα αλλά αμέσως μετά πάλι επιστρέφεις στην μονοδιάστατη ερμηνεία της χούντας ως στεγανό.

Ακόμα και εκεί που έβαλες την διεθνή διάσταση δηλαδή, δεν το έκανες με το σωστό τρόπο αλλά περισσότερο για λόγους υπεράσπισης του "οικονομικού θαύματος". Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Εκτός και αν έγραψες και κάτι άλλο που ξέχασα οπότε θα πρέπει να ανασκευάσω.



Η αναπτυξη δε γινεται με αυτοματο πιλοτο, καποιος την υλοποιει. Και το λεω αυτο γιατι η εκαστοτε κυβερνηση διαχειριζεται παραμετρους που μπορουν να μειωσουν ή να αυξησουν το ρυθμο της αναπτυξης. Πχ αν για ενα εργο θελω 1 δις δραχμες για εξοδα εργολαβου και με ιδια μεσα (πχ βαλω μπουλντοζες της ΜΟΜΑ) θελω 100 εκ δραχμες, τοτε με τα ιδια λεφτα κανω 10 φορες τα ιδια εργα απ'οτι δινοντας τα σε εναν "εργολαβο".


Η ανάπτυξη αφορά οικονομικά μεγέθη, όχι δρόμους. Ανάπτυξη της οικονομίας σημαίνει μεγαλύτερες επιχειρήσεις, περισσότερα εργοστάσια, περισσότερα εμπορεύματα, περισσότερες εξαγωγές, περισσότερο συνάλλαγμα να μπαίνει στη χώρα, περισσότερο αποθεματικό συνάλλαγμα σε σκληρό νόμισμα κλπ κλπ κλπ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πέρα από ένα γενικότερο επίπεδο ζωής, η οικονομική ανάπτυξη είναι κάτι αδιάφορο για τον μέσο άνθρωπο. Καλύτερο παράδειγμα απ' όλα γι'αυτό η Κίνα.

Από κει και πέρα εσύ περιγράφεις ως ιδανικό ένα σοσιαλιστικό μοντέλο στα πρότυπα της Σ. Ένωσης. Κρατικά συνεργεία που πληρώνονται από κρατικά κεφάλαια. Είσαι σίγουρος ότι υποστηρίζεις κάτι τέτοιο;

Για να απαντήσω όμως ευθέως σ'αυτό που λες, εφόσον είπαμε ότι ανάπτυξη είναι ανάπτυξη της αστικής τάξης και όχι γενικά και αόριστα "πρόοδος της χώρας", θα πρέπει να γίνει αυτονόητο πλέον ότι η αστική τάξη είναι που έχει τα ηνία της οικονομικής πολιτικής (και του κράτους εννοείται) και όχι το κράτος τα ηνία της αστικής τάξης. Όλοι συμφωνούμε πάνω σ'αυτό πιστεύω, ακόμα και αυτοί που υπερασπίζονται την αστική τάξη.

Εν προκειμένω οι χουντικοί έκαναν τα γλυκά μάτια σε ολόκληρη την ελληνική αστική τάξη με πολλά γελοία περιστατικά δουλοπρέπειας που είμαι λιγάκι κουρασμένος για να αντιγράψω εδώ τώρα. Είναι πάντως εξόφθαλμη η ροή της εξουσίας ειδικά την περίοδο της χούντας.

Όσο για τους δρόμους της ΜΟΜΑ που φαγωθήκατε όλοι (τρόπος του λέγειν) θα πω ένα χαρακτηρηστικό ιστορικό γεγονός με δρόμους για να το σκευτείτε λιγάκι πιο σφαιρικά το πράγμα. Μετά τη δεύτερη εξέγερση των Ιακωβιτών Highlanders το 1715 στη Σκωτία, η Βασιλική Κυβέρνηση έστειλε τρομερές ποσότητες χρημάτων και εξουσιοδότησε τον στρατηγό Wade να γεμίσει τα Highlands δρόμους και γέφυρες. Τότε έγιναν τα Highlands προσπελάσιμα για πρώτη φορά αλλά έγιναν ξεκάθαρα για στρατιωτικούς λόγους, για να πατάξουν γρήγορα και εύκολα την απειλή των Highlanders αν ξαναδημιουργούσαν πρόβλημα. Οι δρόμοι που φτιάχτηκαν τότε χρησιμοποιούνται μέχρι σήμερα.



Κοψε κατι...


Και λίγα λέω. Τριπλασιασμός ενός χρέους που φτιαχνόταν επί 146 χρόνια; Ε όχι δε γίνεται να το περνάμε αυτό το γεγονός λες και δεν τρέχει τίποτα.



Για καθε Tom Pappas της χουντας, υπαρχουν 10 των επομενων. Και δε μιλαμε για παραχωρηση δικαιωματων αλλα για εκποιηση των παντων στο ξενο κεφαλαιο απο δρομους ως υποδομες ως κρατικες τραπεζες.


Πότε ξεκίνησαν όλα αυτά; Νομίζεις ότι η αμερικανοκρατία στην Ελλάδα ξεκίνησε το 1967 και τέλειωσε το 1974; Μη νομίζεις ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ξένο και στο ντόπιο κεφάλαιο, και τα δύο με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν. Για να μη πω ότι είναι ακριβώς οι ίδιοι κεφαλαιούχοι (ή τουλάχιστον ίδιες οικογένειες) που εκποιούν δημόσια περιουσιακά στοιχεία τα τελευταία 50 χρόνια και απλά τα μοιράζονται με διεθνείς συνεργάτες.



Οκ, η προσωπικη σου προτιμηση ειναι αυτη. Η δικη μου αποτιμηση της χουντας, και αυτο το εχω κανει σαφες προτου μπεις στη συζητηση, γινεται εν συγκρισει με τους μεταγενεστερους προκειμενου να δω αν η χουντα ηταν οντως η καλυτερη κυβερνηση (διαχειριστικα) της τελευταιας 40ετιας, και η απαντηση που προκυπτει ειναι οτι ναι αδιαμφισβητητα ηταν. Δυστυχως αυτο το συμπερασμα δεν ειναι τοσο θετικο για τη χουντα η οποια, οπως επισημαινεις ειχε τα προβληματα της, αλλα αντιθετως ειναι εξοχως αρνητικο για τους επομενους που ηταν χειροτεροι ακομα και απ'τη τρισκαταρατη χουντα.


Δεν είναι απλά η προσωπική μου προτίμηση αλλά πάρτο και έτσι δε πειράζει. Δες όμως παραστατικά τι κάνεις εσύ:

Συγκρίνεις την περίοδο Α (7 ετών) με πολιτικοοικονομικό υπόβαθρο Κ, και διεθνείς παράγοντες που την επηρεάζουν Λ, Μ, Ν και με δυνατότητες Χ,
με την περίοδο Β (36 ετών) με πολιτικοοικονομικό υπόβαθρο Ξα (μιας και προηγείται η περίοδος Α) και με διεθνείς παράγοντες που την επηρεάζουν Ο,Π,Ρ και με δυνατότητες Υ.

Οι μεταγενέστεροι "διαχειριστές" διαχειρίστηκαν πολύ διαφορετικές καταστάσεις, με επιβαρυμένο υπόβαθρο, χωρίς να έχουν τις δυνατότητες μιας απολυταρχίας να παύει τις αντιδράσεις της αντιπολίτευσης και του λαού. Λείπει επίσης και η μηχανή προπαγάνδας που δεν είχε κανένας στο βαθμό που είχε η χούντα.

Άρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δε γίνεται να πάρεις Παπαδόπουλο και Καραμανλή και να πεις ceteris paribus ο Παπαδόπουλος ήταν καλύτερος στην οικονομία. Είναι διαφορετικές οι συνθήκες. Δε μιλάμε απλά για μήλα και πορτοκάλια, μιλάμε για μήλα και τσαγκάρηδες. Στο κάτω κάτω ακόμα και τα οικονομικά μεγέθη της επταετίας δεν είναι θετικά για την δικτατορία οπότε δε μιλάμε καν για καλή διαχείριση, μιλάμε απλά για την λιγότερο κακή (κατ εσέ).



Ξαναλεω οτι το χρεος δε μετριεται ουτε σε απολυτα νουμερα, ουτε αποκομμενα απ'την αξια του νομισματος στο οποιο χρωστας.

Αν ηταν ετσι τοτε οι επομενοι το πολλαπλασιασαν (σε απολυτα νουμερα) οχι 3Χ αλλα ....μερικες εκατονταδες φορες Χ.


Ξαναπές το όσες φορές θες. Θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση που θα είχε κάποιος που αμφισβητεί τον ορισμό της θερμοκρασίας από ένα φυσικό. Μέχρι και τον ορισμό από το IMF σου έδειξα, μη το κουράζουμε μ'αυτό. Και σου είπα και πριν, στο chart που έφτιαξες άφησες απέξω τις τιμές από 1821 μέχρι 1967 που θα έδειχναν την απότομη άνοδο της επταετίας. Αφού έχεις τέτοια μανία να συγκρίνεις διαφορετικές ιστορικές περιόδους γιατί δε συγκρίνεις τα προηγούμενα 146 χρόνια με την επταετία; Μέσα από αγγλικά δάνεια που εξανεμίστηκαν, λαμογιές, ξενόφερτες διακυβερνήσεις και οικονομικούς ελέγχους, Βασιλεία, κινήματα, εκστρατείες, εξοπλισμούς, πολέμους, κατοχές, δικτατορίες και κόμματα το ίδιο πουλημένα στα ξένα συμφέροντα όσο και τα σημερινά (τουλάχιστον σήμερα δεν έχουμε κανένα κόμμα που να λέγεται Αμερικάνικο ή Ρωσικό), και δεν υπήρχε ανάλογη αύξηση του χρέους. Γιατί;



Υπαρχουν και αλλοι τροποι. Ενδεικτικα υπαρχει ενας ογκος >30 εκατομμυριων declassified σελιδων της CIA απ'τα οποια μπορεις να καταλαβεις το περιγραμμα του modus operandi το οποιο εφαρμοζουν.


Έχεις προσωπική εκτίμηση του modus operandi της CIA από μέρος αυτών των 30 εκατομμυρίων σελιδών δηλαδή;



Καταλαβα τι εγραψες για το external debt αλλα θεωρησα οτι το συγχεεις με το χρεος της κυβερνησης - αλλιως θεωρησα οτι δε θα εγραφες οτι εγραφες στο πρωτο ποστ. Γι'αυτο και εκανα τη σχετικη διορθωση. Με δεδομενο οτι το external debt ειναι συνολικο για δημοσιο + ιδιωτες + επιχειρησεις, δε μπορει να κατηγορειται μονο η κυβερνηση. Δλδ αμα οι ιδιωτες κανουν εισαγωγες ή οι επιχειρησεις κανουν εισαγωγες (και ανεβαινει το external debt) τι σχεση εχει αυτο με τη δημοσιονομικη κατασταση ή τις ευθυνες της κυβερνησης? Αρα, αφου κατανοεις οτι το external debt ειναι το αθροισμα του εξωτερικου χρεους καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν εκανες λαθος (οπως νομιζα) αλλα οτι εσκεμμενα πηρες ενα νουμερο το οποιο δεν ειναι στενα δημοσιονομικο για να αποδωσεις ευθυνες που δεν ανηκουν στην κυβερνηση με λαϊκισμους στυλ "τριπλασιασε το χρεος".


α.

Το δημόσιο εξωτερικό χρέος της χώρας μεγάλωνε με άλματα. Το Μάιο του 1972 είχε φτάσει τα 20.656 εκατομ. Δραχμές (ανάμεσα στα 1821 και στα 1945 είχε φτάσει τα 5.241 εκατομ.).(103) Η Διεθνής Τράπεζα, στα 1971, υπολόγιζε ότι η Ελλάδα χρειαζόταν πια, κάθε χρόνο, εξωτερικά δάνεια ύψους 300 εκατομ. δολαρίων, για να μπορεί να επιβιώνει οικονομικά.


Το δημόσιο χρέος το τετραπλασίασε. Το έγραψα εξ αρχής αλλά επικεντρώθηκες στο εξωτερικό χρέος, τι να σε κάνω. Έπρεπε να γράψω από κάτω για έμφαση "τριπλασίασε το εξωτερικό χρέος και τετραπλασίασε το εξωτερικό δημόσιο χρέος" για να το συζητήσουμε και αυτό;

β.
Έρχεσαι σε αντιφάσεις όμως. Από τη μία η αύξηση του ΑΕΠ (δηλαδή η ανάπτυξη, που περιλαμβάνει κυρίως τον ιδιωτικό πλουτισμό) δεν γίνεται με αυτόματο πιλότο (γίνεται με μαγικό τρόπο, με τις ικανότητες του Παπαδόπουλου να ελέγχει την ελληνική αστική τάξη) αλλά η συσσώρευση του χρέους δεν εξαρτάται απ τους χειρισμούς της κυβέρνησης άρα μη την κατηγορούμε.

Δεν έχουμε όμως lassez faire οικονομία αλλά οικονομία με έντονο κρατικό παρεμβατισμό, με παρεμβάσεις στις τιμές, στις εισαγωγές, στους νόμους που διέπουν το εμπόριο, με δάνεια που δίνονται και ξεχνιούνται, με δασμούς εισαγωγών και εξαγωγών κλπ κλπ. Ακόμα και όταν δεν κάνει παρεμβάσεις η κυβέρνηση και δεν ελέγχει την αστική τάξη, πάλι δεν ευθύνεται η κυβέρνηση για τις ατασθαλίες της αστικής τάξης;

Εγώ λοιπόν λέω ότι μια καλή γεύση lassez faire καπιταλισμού είχαμε επί χούντας, όπου οι αστοί έλυναν και έδεναν και οι συνταγματάρχες υπάκουαν. Το χρέος που προκάλεσαν αυτοί οι αστοί λοιπόν καλείται να πληρώσει ο απλός πολίτης με δημοσιοοικονομικές ρυθμίσεις που αφορούν αυτόν. Ή μήπως αμφισβητείς ότι το credit rating μας επηρεάζεται απ το εξωτερικό χρέος;

Μη λες πάντως ανέκδοτα για ιδιωτική πρωτοβουλία στις εισαγωγές/εξαγωγές. Μπορεί να υπακούν οι κυβερνήσεις στο κεφάλαιο αλλά στο υπουργείο εμπορίου και στην κυβέρνηση που κλείνονται οι διεθνείς συμφωνίες για εξαγωγές (ειδικά σε προϊόντα που έχουμε ανταγωνιστική ποιότητα, μεσογειακά τρόφιμα κυρίως) δεν είναι έμποροι. Και η δύναμη των Ισπανών εμπόρων ελαιόλαδου ευρωπαικά είναι μεγαλύτερη απ των Ελλήνων.



Οχι... αφου γινεται αποσυνδεση απο το χρυσο, στη συνεχεια το ιδιο το χαρτονομισμα ειναι λογικο να πεσει.


Λογικό; Λογικό θα ήταν ίσως με την λογική του κανόνα χρυσού (gold standard) που και πάλι δεν είχες αποσυνδέσεις, απλά είχες υποτιμήσεις και άδειασμα του αποθεματικού ποσού χρυσού. Ούτε όμως το σύστημα του Bretton Woods ήταν κανόνας χρυσού ούτε αυτό που ακολούθησε ήταν κανόνας χρυσού.

Επειδή όμως μιλάμε για παραστατικό χρήμα που μάλιστα η αξία του καθορίζεται από την προσφορά και ζήτηση στις διεθνείς χρηματαγορές αυτό που λες δεν ισχύει. Για να το καταλάβεις στο πολύ περίπου φαντάσου ότι κάθε χώρα είναι μια εταιρία και ότι το νόμισμα της είναι μετοχή. Στις διεθνείς χρηματαγορές τζογάρουν πάνω στο χρήμα ως μετοχή. Την αξία του χρήματος στις διεθνείς χρηματαγορές την καθορίζουν τόσοι διαφορετικοί παράγοντες όσες περίπου και μια μετοχή εταιρίας στο κλασσικό χρηματιστήριο. Έτσι είναι ο σύγχρονος καπιταλισμός.

(Αναλόγως η Ελλάδα είναι κακό υποκατάστημα της Εταιρίας Ευρώπη με μετοχή το Ευρώ, οπότε έστειλε αντιπροσώπους απ τα κεντρικά ώστε να μην ρίχνουμε την μετοχή της Εταιρίας)

Ο τρόπος που επιμένεις να βλέπεις την σύγχρονη οικονομία μου θυμίζει διάφορους οικονομικούς συνωμοσιολόγους των ΗΠΑ που παίρνουν λογική κανόνα χρυσού και την έχουν σαν βάση κριτικής για το federal reserve πχ. και επιμένουν στην επιστροφή σε τέτοιες προηγούμενες μορφές του χρηματικού συστήματος. Το χαρακτηρηστικό είναι ότι λένε ψεύτικο το χρήμα που δεν αντιστοιχεί σε bullion. Για τον Ron Paul τι γνώμη έχεις;



Δεν ειπα οτι εχουμε αυξηση 440% λογω πληθωρισμου. Ειπα οτι το 3πλασιο χρεος πλεον εκφραζεται σε πληθωρισμενο (με το χρυσο - νομισματικη σταθερα) κατα 4.4 φορες δολαριο και, αρα, κατ'επεκταση το πραγματικο χρεος ειναι μικροτερο.


Δεν είπες ότι έχουμε αύξηση 440% λόγω πληθωρισμού, είπες ότι χρωστάμε 440% (4.4 φορές πάνω είναι 440%) περισσότερα δολάρια λόγω πληθωρισμού του δολαρίου άρα το χρέος είναι μικρότερο. Που βλέπεις διαφορά;



Τα στοιχεια του πινακα για Παπανδρεου-Μητσοτακη-Σημιτη κτλ ειναι σε ευρω και μιλαει για χρεος της κυβερνησης (οχι external debt).


Mea culpa αλλά έπρεπε να το γράφει η πηγή. Αλλά και έτσι μιας και ευρώ-δολάριο ήταν πάντα κοντά στην διαφορά +- 20% και εδώ +-20% μέσα πέφτουν οι τιμές. Φυσικά είναι λάθος. Απλά ήθελα να σου δείξω που οδηγεί η λογική που χρησιμοποίησες.



Μη μπερδευουμε ελλειματα και χρεη. Εγω μιλησα μονο για το χρεος (και συγκεκριμενα της κυβερνησης, οχι το εξωτερικο χρεος),

Ο Μητσοτακης πηρε χρεος 22.3 δις ευρω και το παρεδωσε 69.2. Πηρε ελλειμα 4.6 και το παρεδωσε 8.5. Εκφρασμενα σε δις ευρω.


Λάθος λέξη εκ παραδρομής. Κατάλαβες όμως ότι εννοούσα εξωτερικό χρέος. Και εφόσον κατά την μεθοδολογία σου η αξία του χρυσού παραμένει σταθερή αλλά είναι το δολάριο που κατρακυλάει έκτοτε τότε το δημόσιο χρέος του Μητσοτάκη είναι όσο βρήκα +- 20%.



Ναι, βασικα η διολισθηση του δολαριου ειναι παραπανω (3428% σε σχεση με το χρυσο που εχει φθασει στα 1200$ / 1oz απ'τα 35$ / 1oz). Ο χρυσος δεν ειναι αυθαιρετος. Αποτελουσε τη νομισματικη σταθερη μεχρι το 71. Για δεκαετιες και δεκαετιες το ratio ηταν καρφωμενο στο 1oz:35$ ενω μολις το νομισμα αφεθηκε unbacked ως απλο χαρτονομισμα κατερρευσε σε εκατονταδες / χιλιαδες δολαρια.


Α επιμένεις δηλαδή ότι το δολάριο έχει χάσει 3428% της αξίας του; Και λές ότι δε φτάνεις σε ακραία συμπεράσματα; Κανονικά δε θα έπρεπε να συνεχίσω μετά απ' αυτό αλλά θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σου δώσω να καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα με λίγα λόγια.

Ο χρυσός δεν καθόριζε τιμές μέχρι το 71', τις καθόριζε μέχρι το 1944. Παράλληλα ο χρυσός είναι και εμπόρευμα (commodity). Το σύστημα του Bretton Woods χρησιμοποιούσε και τον χρυσό ως κομμάτι του συστήματος αλλά είχε σταθερές τιμές. Ο κανόνας χρυσού δεν έχει σταθερές τιμές. Ήταν δηλαδή ακριβώς το αντίθετο με τον κανόνα χρυσού παρά την χρησιμοποίηση του.

Εσύ έρχεσαι και κάνεις αντιστοίχιση του δολαρίου που έχει κυμαινόμενη αξία στις διεθνείς χρηματαγορές με την τιμή του χρυσού που επίσης έχει κυμαινόμενη αξία γιατί και αυτός καθορίζεται απ τις διεθνείς αγορές πολύτιμων μετάλλων. Βέβαια και χωρίς αγορές μετάλλων είναι βασικότατη αρχή της οικονομίας ότι όταν υπάρχει πολύς χρυσός σε ένα μέρος μειώνεται η αξία του, δηλαδή η αξία του χρυσού πάντα είναι κυμαινόμενη.

Αλλά αν επιμένεις ακόμα ότι το δολάριο είναι που κατρακυλάει και όχι ο χρυσός που ακριβαίνει πήγαινε πες το στους αμέτρητους επενδυτές χρυσού ότι δε βγάζουν λεφτά όταν ανεβαίνει η τιμή του χρυσού αλλά απλά ξεφτιλίζεται το δολάριο.



Το δολαριο εχασε τρελη αξια ως αγοραστικη δυναμη σε σχεση με το διεθνες εμποριο και ειδικοτερα οσον αφορα απτα αγαθα, πρωτες υλες, μεταλα κτλ. Μονο στην εσωτερικη αγορα των ΗΠΑ ηταν σχετικα αμεταβλητα τα πραγματα - αλλα και παλι αυτη επηρεαστηκε απ'τις διεθνεις αναταραξεις στο εμποριο / πρωτες υλες / ενεργεια κτλ.

Για να καταλαβεις τη διολισθηση του δολαριου δες σταθεροτητα προ bretton woods και διολισθηση κατοπιν καταργησης του χρυσου κανονα σε απλα, καθημερινα υλικα:

Τιμες σε $ ανα τονο.

Αλατι

1957: 6.89$
1967: 7.17$
1977: 11.50$
1987: 20.70$

Αλουμινιο

1957: 560$
1967: 551$
1977: 1050$
1987: 1590$

Ατσαλι

1957: 64.4$
1967: 62.2$
1977: 199$
1987: 209$


Χαλκος

1957: 665$
1967: 840$
1977: 1470$
1987: 1820$


Και οι τιμές που δίνεις δείχνουν πτώση του δολαρίου 3428%; Κάργα cognitive dissonance. Τέλος πάντων, φυσικά και το δολάριο είναι σε πτωτική τάση και μάλιστα εδώ και πολύ περισσότερα χρόνια απ ότι νομίζεις (απ τη δεκαετία του 30), αλλά εδώ μιλάμε για τις εξωφρενικές τιμές που βρήκες εσύ όχι απλά για να δικαιολογήσεις την άθλια οικονομική πολιτική της χούντας αλλά για να βγεις να πεις εντελώς δικολαβίστικα ότι όχι απλά δεν μεγάλωσε τα χρέη αλλά τα μείωσε κιόλας.

Για άλλη μια φορά πάντως συγκρίνεις ασύνδετες χρηματικές μονάδες και εμπορεύματα με κυμαινόμενη τιμή (που καθορίζεται απ τις διεθνείς αγορές μεταλευμάτων και δεν είναι σταθερή ούτε ως επιστημονική φαντασία). Επιπλέον δεν διορθώνεις για τον πληθωρισμό. Και εγώ μπορώ να σου πω ότι κάποτε τα τσιγάρα κάναν 3 δραχμές και σήμερα κάνουν 1 χιλιάρικο. Αυτό είναι επιχείρημα;

Παίρνοντας για παράδειγμα τον χαλκό (που η τιμή του μεταβάλλεται κάθε μέρα) και χρησιμοποιώντας τον CPI έχουμε σε δολάρια του 1987, 1957: 2,680 (665), 1967: 2,860 (840), 1977: 2,760 (1840), 1987: όσο είπες 1820. Θαύμα! Και φαντάσου ότι δεν κάθομαι να επιβεβαιώσω καν τα δικά σου νούμερα που δίνεις έχοντας την κακή συνήθεια να μη δίνεις πηγές. Να δούμε και το αλάτι για να το σιγουρέψουμε; Μετατροπή σε δολάρια του 1987 με CPI, 1957: 27.80 (6.89), 1967: 24.40 (7.17), 1977: 21.60 (11.50), 1987: 20.70

Άσε τους αριθμούς καλύτερα γιατί δε βγαίνουν.

Και για να δεις λιγάκι την πορεία δολαρίου σε σχέση με την κατάργηση του συστήματος σταθερών συναλλαγματικών ισοτιμιών δες την εικονίτσα στο τέλος (δεν την έβγαλα εγώ γιατί δεν είμαι λεφτάς να έχω bloomberg terminal).



Κανενα ακραιο συμπερασμα.

Με προ bretton-woods δεδομενα οπου τα νομισματα ειναι ανταλλαξιμα με χρυσο η χωρα χρωσταγε 1.1 δις $ εξωτερικο χρεος ή 31.4 εκατομμυρια ουγγιες χρυσου. Τα 3.3 δις $ στη συνεχεια εγιναν 21.4 εκατομμυρια ουγγιες εξωτερικου χρεους. Θα μπορουσα να το εκφρασω και σε τονους χαλυβα πχ (16.5 εκατομμυρια τονοι για 1.1 δις $ χρεος το 67 vs 16.58 εκατομμυρια τονοι χαλυβα για 3.3 δις $ χρεος το 77 - δλδ σχεδον το ιδιο) αλλα ο χρυσος ηταν η νομισματικη σταθερα με τις οποιες οι κυβερνησεις εκαναν σχεδια, οχι ο χαλυβας.


Τα χρέη δε μεταφράζονται σε εμπορεύματα γιατί τα εμπορεύματα έχουν κυμαινόμενη τιμή. Επίσης αν χρησιμοποιείς ιστορικές τιμές να ξέρεις ότι δεν είναι προσαρμοσμένες σε ένα σταθερό σημείο γι αυτό βλέπεις παντού αυξήσεις.

Τέλος πάντων όσο και να το κουράζεις, το γεγονός ότι η χούντα τριπλασίασε και τετραπλασίασε χρέη δεν μπορείς να το ανατρέψεις. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις περισσότερα λάθη στην πορεία. Στο κάτω κάτω κάνει μπαμ ότι εσύ ξεκινάς απ την πεποίθηση ότι η χούντα μείωσε χρέη και προσπαθείς να μαγειρέψεις αρκετά τα στοιχεία ώστε να σου βγει. Δεν έγινε έτσι ρε παιδί μου πάρτο απόφαση.



Δλδ οι επομενοι μας φεσωσαν με καλυτερο τροπο? Ειπαμε να τα λεμε, αλλα οχι τοσο χοντρα. Αλλα ξερω, οι επομενοι δε σ'ενδιαφερουν. Ειπαμε, θεμα προτιμησεων ειναι που θελει να κοιταει κανεις για τα δεινα της χωρας.

Με ενδιαφέρουν οι άλλοι στην δική τους εποχή, υπό τις ιστορικές συνθήκες εκείνης της περιόδου και με το δικό τους υπόστρωμα.

Δεν ξεχνάω όμως ότι οι άλλοι ήταν εκλεγμένοι, είχαν και μια αντιπολίτευση, έναν λαό συγκριτικά πολύ πιο ελεύθερο και έναν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό αλογόκριτο τύπο. Αν δεν ήθελες Τσοβόλα δώστα όλα γιατί ψήφιζες ΠΑΣΟΚ; Ρητορική η ερώτηση.

Και αν θες να πιάσουμε και τον Καραμανλή με την υπόθεση Μερτενς και την αποσταθεροποίηση της δεκαετίας του 60. Να πιάσουμε τον Παπανδρέου και τις φιλικές διαθέσεις του προς μια συγκεκριμένη υπερδύναμη. Να πιάσουμε τον Μητσοτάκη, την αποστασία και τις φιλικές διαθέσεις του προς την ίδια υπερδύναμη. Σε άλλο θέμα μη τα μπαχαλέψουμε. Προκύπτει όμως ότι ήταν όλοι συνεχιστές του ίδιου έργου.



Στις δε πρωτες υλες, που ειναι η πραγματικη βαρια βιομηχανια της Ελλαδας (και οχι ο τουρισμος), ο Παπαδοπουλος αφησε πισω του εναν Πρινο απ'τον οποιοι οι επομενοι εχουν βγαλει εκατομμυρια βαρελια πετρελαιου, και θα συνεχισουν να βγαζουν. Οι επομενοι τι βγαλανε? Τιποτα. Γιατι δε κανουν γεωτρησεις για πετρελαιο ή γιατι εχουν κανει φανερες και μυστικες συμφωνιες μη εξαγωγης? (ενοσω η χωρα οδευει προς την καταστροφη)... Γιατι ακομα και ο λιγνιτης, που μας παρεχει ενεργειακη αυτονομια, υποκαθισταται απο προϊοντα οπως εισαγομενο πετρελαιο και αεριο (δηλωση υπουργου ενεργειας οτι ο λιγνιτης και τα πυρηνικα δεν ειναι στην ενεργειακη μας πολιτικη)? Γιατι τα ορυχεια μαρμαρου και πετρας (!) τα κλεινουν? Γιατι δεν αξιοποιουν τα κοιτασματα ουρανιου? Γιατι δε βγαζουν το χρυσο στη Β. Ελλαδα? Τα ελληνικα κοιτασματα χρυσου ειναι rated στα τουλαχιστον 25 δις $. Γιατι χαρισαν τα μεταλλεια χρυσου για 11 εκ ευρω, ενω ειχαν εγνωσμενα κοιτασματα (rated 2003 - με τιμη χρυσου χωμα στα 350$ / oz) τουλαχιστον 400 εκ ευρω?

Η πραγματική βαριά βιομηχανία της Ελλάδας, ανέκαθεν, ήταν ο ναυτιλιακός κλάδος. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους και είδαμε πόσο ελεύθερο και αφορολόγητο άφησε τον συγκεκριμένο κλάδο ο Παπαδόπουλος.


Οικονομια με 25% χρεος, αναπτυξη, τεραστιο κεφαλαιο υπο κρατικη κατοχη, μικρα παγια εξοδα δημοσιου τομεα και τεραστια περιθωρια φορολογησης ειναι βιωσιμη.

Οικονομια με 150% χρεος, υφεση, ξεπουλημενο δημοσιο κεφαλαιο (ακομα και τα κρατικα αποθεματα χρυσου), τεραστια παγια εξοδα δημοσιου τομεα, μικρα περιθωρια επιπλεον φορολογησης, ειναι μη βιωσιμη.

Χουντα - ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ, σημειωσατε 1.

7 - 36 χρόνια άμεσα συγκρίσιμα ε;

Τέλος πάντων εκ των στοιχείων η χούντα ήταν μια κόλαση:
α. Κοινωνικά
β. Πολιτικά
γ. Οικονομικά
Σε κανένα κλάδο δεν έχει κάτι που να λειτουργεί ουσιαστικά ως ελαφρυντικό εκτός από σοφιστίες διάφορων προπαγανδιστών της Χούντας. (MNP-10 δε λέω εσένα έτσι, σε θεωρώ όμως αποδέκτη της προπαγάνδας σίγουρα)

Ibn Khaldun
26-08-10, 19:14
Απ'την αλλη ο φασιστας / δικτατορας Μεταξας ειναι πατριωτης που ειπε το Οχι στους ιταλους. Το 1 θετικο του Μεταξα το διδασκομαστε ως ενδοξη σελιδα της ελληνικης ιστοριας... ειναι σε στυλ "ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ" και με ψιλα γραμματα "ε..νταξ μωρε... και ο Μεταξας δικτατορας/φασιστας ηταν". Αλλα για καποιο λογο κανεις δεν αντιδραει. Οπως δεν αντιδραει για τις κυβερνησεις του εμφυλιου που εκαναν εθνικες εκκαθαρισεις αριστερων.

Θες να πεις δηλαδή ότι έχεις γνωρίσει άνθρωπο να σου λέει τι κακή ήταν η χούντα αλλά ταυτόχρονα να εξυμνεί τον Μεταξά και τις κυβερνήσεις των δεξιών κατά τη διάρκεια του εμφυλίου; Δεν είναι όπως τα λές, ακόμα και τώρα υπάρχουν διαμάχες για τα γεγονότα του εμφυλίου και πέρα και πάντοτε υπήρχε η ξεκάθαρη εικόνα του Μεταξά ως συνεργάτη του άξονα που έκανε τον πόλεμο χωρίς να το θέλει πραγματικά (και δεν είπε και όχι). Μη κρίνεις απ τα σχολικά βιβλία.



Aκομα, οπως ειπε και ο αλλος φιλος, δημοκρατια που αποκλειει τις γυναικες απ τα κοινα δεν νοειται.
Γενικα να ξερεις πως οτι ειναι για να ωφελει μερικους μόνο και οχι ολους δεν ειναι δημοκρατια.



Aλλα λογια ν αγαπιομαστε… μετα το 146πΧ. οι αθηναιοι και οι υπολοιποι αρχαιοι ελληνες δεν ξανασηκωσαν κεφαλι. Η πλακα ειναι ότι οι ρωμαιοι που τους υποδουλωσαν(μαζι με μια ντουζινα αλλους λαους) ειχαν επισης Δημοκρατια!! (όχι κανονικη φυσικα, στρεβλη όπως κι εσυ την εννοεις)


Δηλαδή σύμφωνα με τα δικά σου πρότυπα δημοκρατίας, οι αρχαίοι Αθηναίοι δεν είχαν πραγματική δημοκρατία αλλά εμείς σήμερα που έχουμε δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες και δεν έχουμε επίσημους δούλους έχουμε;

Επίσης μη το ξαναλέμε, οι Ρωμαίοι δεν είχαν ποτέ στην ιστορία τους δημοκρατία. Είχαν την res publica και μετά την αυτοκρατορική res publica. Δεν είναι απλά διαφορετική λέξη, είναι διαφορετικό πολιτειακό σύστημα. Στην πολιτική φιλοσοφία του ύστερου μεσαίωνα μάλιστα, η συχνότερη διάκριση (κληρονομημένη απ την αρχαιότητα) ήταν αθηναική δημοκρατία και τυραννία στα κακά πολιτεύματα ως αναρχικό το ένα και απολυταρχικό το άλλο, και ρεπουμπλικανισμός και βασιλεία στα καλά πολιτεύματα.




Τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Ολα αυτα εγιναν για να απομονωθει η εικονα της "κακιας δεξιας" σε μια αναλωσιμη χουντα ωστε οι πρωην ταγματασφαλιτες (γερμανοδεξιοι) και αγγλοδεξιοι που αιματοκυλησαν τη χωρα, να το παιζουν "η καλη δεξια". Αν δεν υπηρχε η Χουντα, η συγκεκριμενη δεξια δε θα ειχε κανενα μελλον στη πολιτικη ζωη του τοπου. Η Χουντα τους αναζωογονησε.



Η Χούντα των Συνταγματαρχών.

Πολλές φορές την αλήθεια είναι πιο εύκολο να τη βρεις, αναζητώντας την στα δευτερεύοντα παρά στα πρωτεύοντα. Γιατί; Γιατί τα δευτερεύοντα είναι πάντα πιο αποκαλυπτικά και δεν μπορούν να κρυφτούν. Απλά τα δευτερεύοντα απαιτούν πολύ περισσότερη γνώση για ν' αποκαλύψουν την αλήθεια. Αυτό είναι λογικό. Είναι πιο εύκολο να καταλάβεις την αλήθεια, όταν στην περιγράφουν, παρά να προσπαθείς να την ανακαλύψεις.

Τι θέλουμε να πούμε με αυτό; Το εξής απλό. Εξετάζοντας κάποιος την ελληνική Χούντα, είναι εύκολο να βγάλει κάποια συμπεράσματα. Συμπεράσματα κατ’ αρχήν περίεργα. Επιφανειακά ήταν μια Χούντα light. Μια Χούντα της πλάκας. Με μια απλή περιφορά των τανκ στην Αθήνα επιβλήθηκε μέσα σε μια νύχτα. Ούτε ένα μακελειό σε σχέση μ' αυτούς που ανέτρεψε και βέβαια σε σχέση μ' αυτούς τους οποίους στη συνέχεια θα καταπίεζε. Ολόκληρο θρόνο γκρέμισε από μια διαφωνία. Έτρεχε ένας βασιλιάς, για να βρει ένα αεροπλάνο να φύγει.

Τα ίδια "περίεργα" δευτερεύοντα υπάρχουν και κατά τη διάρκεια της πτώσης. Οι Χούντες, όταν "πέφτουν", γίνονται αίσχη. Μαζικές αντιδράσεις και πράξεις αντεκδίκησης. Άλλοι φεύγουν στο εξωτερικό, άλλοι λιντσάρονται στο δρόμο και άλλοι κρύβονται στα υπόγεια για να μην τους βρουν. Η ελληνική Χούντα "έπεσε" και οι "δημοκράτες" που την ανέτρεψαν δεν ήξεραν τι να κάνουν.

Έπρεπε να πάει ένας ιδιώτης ΔΕΞΙΟΣ, όπως ο Λυκουρέζος, για να κάνει μήνυση, προκειμένου να ξεκινήσει η δίκη των επίορκων αξιωματικών. Τιμωρία πραξικοπηματιών μετά από μήνυση ιδιώτη; Μόνο στην Ελλάδα έχει γίνει αυτό και πουθενά αλλού. Κατάρρευση μιας ολόκληρης Χούντας και είχαμε τον Ιανουάριο του 1975 μόνον έξι φυλακισμένους; Αυτοί οι έξι ήταν η Χούντα; Έβδομος δεν υπήρχε;

Γιατί τα λέμε όλα αυτά; Γιατί αυτά όλα κάπου δεν ταιριάζουν. Τόνους αίματος ξόδεψαν οι ιμπεριαλιστές, για να φέρουν τον βασιλιά στην Ελλάδα. Ολόκληρη η ΔΕΞΙΑ ήταν στημένη γύρω από τον Θρόνο. Είναι δυνατόν εκείνος ο βασιλιάς, που τους κόστισε τόσο ακριβά, να αφεθεί στο έλεος τυχάρπαστων συνταγματαρχών; Στο έλεος μιας Χούντας, που επιβλήθηκε χωρίς καμία αντίσταση;

Χούντες εκείνη την εποχή υπήρχαν πολλές στον Πλανήτη και όλες είχαν τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά. Όλες ανεξαιρέτως ξόδεψαν άπειρο αίμα για να επιβληθούν. Χούντες όπως αυτή του Πινοσέτ. Χούντες, που όλες ανεξαιρέτως είχαν τα ίδια βίαια "συμπτώματα". Εκτελέσεις των πολιτικών τους αντιπάλων. Χιλιάδες δολοφονίες αντιδραστικών. Χιλιάδες αγνοούμενοι. Χιλιάδες βασανισμένοι. Χιλιάδες εξόριστοι. Νέα στρατόπεδα περιορισμού για τον εγκλεισμό τόσο των αντιδραστικών όσο και των προηγούμενων κυρίαρχων.

Στην Ελλάδα όλα αυτά δεν έγιναν. Ή μήπως έγιναν και δεν καταλάβαμε πότε έγιναν; Εδώ είναι όλο το μυστικό. Η Χούντα δεν ήταν αυτό το οποίο φαίνεται. Η Χούντα η πραγματική ήταν ο Θρόνος. Αυτός ο φασιστικός θρόνος επιβλήθηκε με το κόστος μιας τυπικής Χούντας. Αυτός ο θρόνος επέβαλε το κράτος της ΔΕΞΙΑΣ. Η Χούντα των συνταγματαρχών ήταν κάτι άλλο. Η Χούντα της επταετίας ήταν ένα "αδειανό πουκάμισο". Η Χούντα ήταν μια καλοστημένη παγίδα για τον λαό.

Γιατί έγινε; Γιατί ήταν πονηροί οι Αμερικανοί. Ήθελαν να ευθυγραμμίσουν την Ελλάδα με τα υπόλοιπα κράτη, αλλά δεν ήθελαν να χάσουν τον έλεγχο. Έλεγχος όμως γίνεται μόνον με τη ΔΕΞΙΑ. Άρα ποιο ήταν το ζητούμενο. Να πέσει σε κάποια στιγμή ένα "είδωλο" της ΔΕΞΙΑΣ και όχι η ίδια η ΔΕΞΙΑ. Να πέσει ένα "είδωλο", του οποίου η πτώση θα απενοχοποιούσε τη ΔΕΞΙΑ και θα την έφερνε σε μια ευθυγράμμιση με την Αριστερά.

Αυτό ήταν το όλο θέμα. Στόχος της δημιουργίας της Χούντας ήταν η απενοχοποίηση της ΔΕΞΙΑΣ, για να μπορεί στη συνέχεια η Ελλάδα να ελεγχθεί σαν ένα τυπικό δυτικοευρωπαϊκό κράτος. Η Χούντα θα φορτωνόταν τις "αμαρτίες" της ΔΕΞΙΑΣ, για να επι­βιώσει η ΔΕΞΙΑ. Η πτώση της "εικονικής" Χούντας θα νομιμο­ποιούσε τη ΔΕΞΙΑ, για να μπορέσει να μπει η χώρα σε μια "δημοκρατική" ευρωπαϊκού τύπου περίοδο. Στόχος ήταν να εμφανίζονταν και οι ΔΕΞΙΟΙ σαν θύματα της ΔΕΞΙΑΣ, η οποία τεχνητά θα ταυτιζόταν με τη Χούντα.

Θα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, για να καταλάβει ο αναγνώστης τι λέμε. Η μεγαλειώδης νίκη της Ένωσης Κέντρου το 1964 προβλημάτισε τη ΔΕΞΙΑ. Αυτή η νίκη τής υπενθύμιζε ότι πλησιάζει η κατάσταση σε κάποια όρια, τα οποία δεν την συμφέ­ρουν. Επειδή όμως εκείνη η νίκη ήταν πρώιμη, μπορούσαν να τη διαχειριστούν σε ένα βασικό επίπεδο. Έλεγχαν τους ηγέτες της. Έλεγχαν τον Παπανδρέου και τους υπόλοιπους. Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα γινόταν ένα στρατιωτικό πραξικόπημα από τον Βασιλιά και θα δρομολογούνταν μια διαδικασία "εκτόνωσης", μέχρι να ξαναδιχαστεί η Αριστερά και να επαναληφθούν τα ίδια με μια διορισμένη από το παλάτι κυβέρνηση της ΔΕΞΙΑΣ.

Πρόβλημα δηλαδή δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή, αλλά αυτό ήταν ένα "καμπανάκι" για το μέλλον. Η ιστορία έδειξε ότι υπήρχαν έτοιμα αντίμετρα σε περίπτωση που η ΔΕΞΙΑ έχανε την εξουσία. Ένα τέτοιο αντίμετρο ήταν ένα πραξικόπημα, το οποίο θα ακύρωνε το αποτέλεσμα των εκλογών. Το πραξικόπημα ήταν πάντα έτοιμο από τους στρατηγούς του Βασιλιά. Οι στρατηγοί του Βασιλιά θα κατέλυαν τη δημοκρατία και θα ενεργούσαν για λογαριασμό του αφεντικού τους. Η αντίδραση από τον λαό, αν και εφόσον υπήρχε, θα αντιμετωπιζόταν βίαια, εφόσον το ίδιο το σύστημα ήταν βίαιο εκείνη την εποχή.

Τα τανκ είχαν μόνιμα αναμμένες τις μηχανές τους. Τα κελιά στα "ξερονήσια" ήδη υπήρχαν και περίμεναν. Δεν θα χρειαζόταν καινούργια. Οι χαφιέδες ήδη φορούσαν τις "κουκούλες". Δεν θα χρειαζόταν νέες "προσλήψεις". Η ΔΕΞΙΑ ήταν μόνιμα προετοιμα­σμένη για τέτοια πράγματα. Ήταν μόνιμα καί οπλισμένη και παρα-οπλισμένη. Κράτος και παρα-κράτος σε μόνιμη ετοιμότητα.

Τότε όμως έγιναν περίεργα πράγματα. Ο Βασιλιάς μπαίνει σε διαπραγματεύσεις με τους ΔΕΞΙΟΥΣ που έλεγχαν την Αριστερά και όλα δείχνουν ότι υπάρχουν πιθανότητες λύσης πριν η κατάσταση πάει στα άκρα και άρα χρειαστεί τους στρατηγούς του. Ταυτόχρονα έχει και τη δυνατότητα ελιγμών. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στον Παπανδρέου και να κερδίσει χρόνο. Χρόνο, μέχρι οι ΔΕΞΙΟΙ να βάλουν τους ΔΕΞΙΟΥΣ ηγέτες της Αριστεράς να έρθουν σε μια τεχνητή σύγκρουση μεταξύ τους και να πέσει η κυβέρνηση από μόνη της.

Πραγματικός κίνδυνος για τη ΔΕΞΙΑ δεν υπήρχε εκείνη την εποχή. Ο Παπανδρέου θα έκανε κυβέρνηση με τους ΔΕΞΙΟΥΣ συντρόφους του. Μια κυβέρνηση καθόλου διαφορετική από αυτήν που διόρισαν οι Εγγλέζοι με την απελευθέρωση. Ήταν δηλαδή πρώιμο το στάδιο, για να απειληθούν οι δομές της ΔΕΞΙΑΣ από μια οποιαδήποτε κυβέρνηση, όποια κι αν ήταν αυτή. Ο κρατικός μηχανισμός ήταν απόλυτα υπάκουος στη ΔΕΞΙΑ και η Αριστερά ελεγχόταν απόλυτα.

Ενώ αυτά συμβαίνουν στο παλάτι, αλλού γίνονται περίεργα πράγματα. Οι Αμερικανοί χρηματοδοτούν την κρίση και άρα μεθοδεύουν παράλληλη πολιτική από αυτήν του βασιλιά. Χρηματο­δοτούν την αποστασία, χρησιμοποιώντας τον ΔΕΞΙΟ Μητσοτάκη και σπρώχνουν τον βασιλιά σε αδιέξοδο. Αδιέξοδο για το παλάτι σημαίνει Πραξικόπημα. Ελεγχόμενο Πραξικόπημα, το οποίο θα επαναφέρει τον έλεγχο στα χέρια της ΔΕΞΙΑΣ.

Βασιλιάς και Αμερικανοί στο σημείο αυτό βρίσκονται στην αφετηρία ενός αγώνα δρόμου. Έχουν και οι δύο συμφέρον από τη ΔΕΞΙΑ και η κατάσταση —εκεί όπου έχει οδηγηθεί από τους ίδιους— επιβάλει πραξικόπημα. Άρα η σύγκρουσή τους πού θα γίνει; Στα πρόσωπα που θα κάνουν το Πραξικόπημα. Η σύγκρου­ση όμως Βασιλιά με τους κυρίαρχους Αμερικανούς είναι άνιση. Οι στρατηγοί του βασιλιά αποτυγχάνουν και πετυχαίνουν οι συνταγμα­τάρχες του Αμερικανού πρέσβη Τάλμποτ. Η "μεγάλη Χούντα" αποτυγχάνει και πετυχαίνει η "μικρή Χούντα".

Ποιες είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές μεταξύ των αντιμαχόμενων πραξικοπηματιών; Οι στρατηγοί είναι εκλεκτοί του Βασιλιά και ανήκουν στον "αφρό" της ΔΕΞΙΑΣ. Οι συνταγματάρχες είναι σχεδόν αγράμματοι "καραβανάδες" και ανήκουν στη βάση της ΔΕΞΙΑΣ. Εδώ ακριβώς βρίσκεται όλο το μυστικό της Χούντας. Το ΔΕΞΙΟ κράτος και παρακράτος μένει ανέπαφο, αλλά στην κορυφή του δεν εμφανίζονται οι κορυφαίοι της ΔΕΞΙΑΣ, αλλά κάποιοι άλλοι τυχαίοι κι ασήμαντοι στην πλειοψηφία τους επαρχιώτες.

Αυτό ήταν το ζητούμενο. Η ΔΕΞΙΑ βασιλική Χούντα βρίσκεται υπό διωγμό από τη ΔΕΞΙΑ Χούντα των Συνταγματαρχών. Η ΔΕΞΙΑ ηγεσία της Αριστεράς επίσης. ΔΕΞΙΟΙ και Αριστεροί στα ίδια δήθεν κελιά. Κοινός εχθρός είναι η Χούντα. Η Χούντα όμως των κατώ­τερων ΔΕΞΙΩΝ. Το κόλπο ήταν μεγαλοφυές. Το ελληνικό κράτος, χωρίς ν' αλλάξει λειτουργία και άρα χωρίς να ξεφύγει από τον φασισμό, απενοχοποιεί με ψευδοφυλακίσεις τους κορυφαίους της ΔΕΞΙΑΣ. Η Χούντα είναι σκληρή και ανηλεής με τους παραδο­σιακούς εχθρούς της ΔΕΞΙΑΣ και ταυτόχρονα "βασανίζει" και τους κορυφαίους της.

Κατάλαβε ο αναγνώστης τι λέμε; Οι Αμερικανοί έβλεπαν ότι αργά ή γρήγορα η Ελλάδα —εξαιτίας της ανάπτυξης— θα ευθυγραμμιζόταν με τα δυτικά κράτη. Αντιστασιακούς της ναζι­στικής λαίλαπας δεν είχαν ώστε να επενδύσουν πάνω τους και ταυτόχρονα επένδυαν κατ’ αποκλειστικότητα στη ΔΕΞΙΑ. Τι έκαναν; Δημιούργησαν τη Χούντα, για να δώσουν αντιστασιακά "ένσημα" στους πρώην δοσίλογους και στους πρώην αγγλόδουλους. "Κατασκεύαζαν" τη σοσιαλιστική μεταπολίτευση. "Κατασκεύαζαν" τα δεδομένα που δεν είχε η Ελλάδα.

Η ΔΕΞΙΑ είχε αφήσει κατώτερους "υπαλλήλους" της στο "τιμόνι" του συστήματος. Η Αθήνα είχε αφήσει επαρχιώτες να διαχειρίζονται τη ΔΕΞΙΑ Χούντα. Η Χούντα έγινε το "αγροτικό" για τους ΔΕΞΙΟΥΣ. Η Χούντα με χαδάκια θα τους έδινε "ένσημα" αντίστασης. Θα τους έδινε πιστοποιητικά δημοκρατικότητας, για να μπορούν να συμμετάσχουν σαν "καθαροί" στη μεταπολίτευση. Η Χούντα με το διπλό πρόσωπο. Η μόνη διπρόσωπη Χούντα στον κόσμο. Το "μαλακό" με τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ και το "σκληρό" για όλους τους υπόλοιπους.

Οι συμμαθητές από το Κολέγιο την είχαν βρει τη λύση. Η μεταπολίτευση θα τους έβρισκε όλους με "ένσημα" αντίστασης. Άλλοι θα είχαν χρόνια "εξορίας" και άλλοι θα παρίσταναν τους "φυλακισμένους". Τρομερά πράγματα. Τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ παρίσταναν τους εξορισμένους και βασανισμένους δημοκράτες, που αντιστέκονταν στη Χούντα. Τι είδους εξόριστοι ήταν αυτοί, που σπούδαζαν με εμβάσματα από τους γονείς τους και πηγαινο­έρχονταν —σε γιορτές και σχόλες— στα σπίτια τους, ήταν ένα μυστήριο.

Τι είδους Χούντα ήταν αυτή, που για το ίδιο παράπτωμα τον έναν τον "μάλωνε" και τον άλλο τον βασάνιζε, είναι άλλο ένα μυστήριο. Για τους φτωχούς ήταν μια πραγματική αιμοσταγής Χούντα όμοια με του Πινοσέτ και για τους ΔΕΞΙΟΥΣ ήταν ο γάμος του Καραγκιόζη. Τους φτωχούς αριστερούς τους λιάνιζε και τους έστελνε στη Γυάρο και τους ΔΕΞΙΟΥΣ τους μάλωνε. Τους έκανε παρατηρήσεις, όπως ο γυμνασιάρχης, που απειλεί τους μαθητές ότι θα φωνάξει τους γονείς τους.

Το Κολέγιο συναντά τα παιδιά του ΕΛΑΣ στα κρατητήρια. Τα παιδιά των δοσίλογων στα ίδια κελιά με τα παιδιά του ΕΛΑΣ. Τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ στα ίδια κελιά με τα παιδιά της Αριστεράς. Όλοι στην ίδια αντιστασιακή "αφετηρία" για τη μεταπολίτευση. Η "βιομηχανία" της Χούντας είχε αρχίσει να παράγει τα "προϊόντα" της. Η αντίσταση που έλειπε από τη ΔΕΞΙΑ άρχισε να της αναγνωρίζεται.

Καλή και ακίνδυνη "αντίσταση", αφού πιστοποιούνταν από τους ίδιους τους ΔΕΞΙΟΥΣ. Τα παιδιά του Κολεγίου —άσχετα με τον πολιτικό χώρο όπου δραστηριοποιούνταν— δεν ήταν πλέον μόνον συμμαθητές μεταξύ τους, αλλά και συγκρατούμενοι. Απλά κάποιων ΔΕΞΙΩΝ το οικογενειακό "μαγαζί" είναι η ΔΕΞΙΑ και κάποιων άλλων η Αριστερά. Ας ψάξει κάποιος να δει ποιοι κολεγιόπαιδες ήταν συμμαθητές και "αντίπαλοι" στην πολιτική.

Όλα αυτά όμως έπρεπε να διευθετηθούν εξ’ αρχής, για να μην υπάρχουν προβλήματα. Έπρεπε η Χούντα της ΔΕΞΙΑΣ να μην έχει απέναντί της τους ΔΕΞΙΟΥΣ ηγέτες, για να μην φθείρονται από τη συνύπαρξή τους. Να μην έρχεται αυτή η ιμιτασιόν Χούντα σε τριβή με ΔΕΞΙΟΥΣ πολιτικούς μεγαλοπαράγοντες και υπάρχουν αποκαλύψεις.

Έπρεπε να "φύγουν" από την μέση, για να μην τους βρει η μεταπολίτευση χωρίς αντιστασιακά "ένσημα" και ταυτόχρονα να μην ενοχλούν τη Χούντα. Όλους όσους πρέπει να προστατευτούν, οι Αμερικανοί —μέσω της Χούντας— τους διώχνουν σε "εξορία". Η Χούντα τους "συλλαμβάνει", για να τους δώσει "στίγμα" εχθρού και αφού τους αφήσει για λίγες μέρες να παίζουν τάβλι σε κάποιο ξενοδοχείο, τους στέλνει σε εξορία.

Σε πολυτελή εξορία, εφόσον δεν μπορούν να εξηγηθούν οι πόροι που επέτρεπαν στους ισχυρούς να διαβιούν πολυτελώς. ΔΕΞΙΟΙ πρωταγωνιστές, όπως ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο Μητσο­τάκης ή ο Καραμανλής ζουν "εξόριστοι". Το πικρό "ψωμί" της εξορίας για όλους εκείνους είχε γεύση από παντεσπάνι. Όπως στα ανέκδοτα. Το κρασί παλιό, το τυρί μουχλιασμένο κλπ.. Στην "εξορία" έμαθε ο Καραμανλής γκολφ. Στην εξορία το Κιουπκόι "συνάντησε" τη μπουρζουαζία.

Από εκεί και πέρα οι Αμερικανοί, μέσω της Χούντας, διευθέ­τησαν τα πάντα χωρίς κόστος. Χρησιμοποίησαν τη ΔΕΞΙΑ, για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους στην ευρύτερη περιοχή, αλλά χωρίς να τη χρεώσουν τίποτε. Τα πάντα τα χρεωνόταν η Χούντα. Η ΔΕΞΙΑ πρόδιδε την Κύπρο, αλλά αυτό το χρεωνόταν η Χούντα. Η ΔΕΞΙΑ Χούντα πρόδιδε την Κύπρο και ανάμεσα σ' αυτούς που διαμαρτύρονταν ήταν και οι ΔΕΞΙΟΙ που είχαν τα ίδια αφεντικά.

http://www.eamb.gr/dexia/dexia.htm#a21




Το θεμα δεν ειναι εγω τι βλεπω, το θεμα ειναι τι γραφουν τα βιβλια της ιστοριας για το Μεταξα :whistle:

:rofl::rofl::rofl::rofl:
Παναγιώτης Τραιανού; Ε όχι ρε MNP-10, αυτό παραείναι. Συνομωσία της δεξιάς για να την σκαπουλάρει η δεξιά ώστε να κυβερνάει κρυφοδεξιός μέσω του ΠΑΣΟΚ επί 20 χρόνια και να εξυπηρετούνται τα ΔΕΞΙΑ συμφέροντα; Και τι είναι η δεξιά, καμιά κρυφή οργάνωση σαν τους Illuminati δηλαδή και εξυφαίνει συνομωσίες;

Δεν ήξερα πάντως ότι ο Τραϊανού από πολυγραφότατος παπαρολόγος είχε ανεβεί στο επίπεδο του κομματάρχη.



Το μόνο που το χαρακτηρίζει σε σχέση με το σημερινό πολιτικό σκηνικό είναι η απέχθεία του προς τα αντιδημοκρατικά άκρα καί των δύο πλευρών. Απεχθάνεται εξίσου τόσο τους γενικούς γραμματείς "πατερούληδες" όσο και τους "γαλαζοαίματους" βασιλείς. Ως εκ τούτου είναι απόλυτα αντικομμουνιστικό και αντιμοναρχικό. Ως κόμμα κάνει αποκλειστικά και μόνον αυτά τα οποία προβλέπονται από το Σύνταγμα να κάνουν τα κόμματα. Καταθέτει προτάσεις και τις θέτει στην κρίση των πολιτών. Όλων των πολιτών.


Τόσο θλιβερό ανθρωπάκι που καπηλεύεται το όνομα του ΕΑΜ για το κομματίδιο του αλλά ταυτόχρονα το χαρακτηρίζει "απόλυτα αντικομμουνιστικό". Ήμαρτον. Το κειμενάκι για την δεξιά εντωμεταξύ είναι τόσο ανιστόρητο που είναι ανάξιο αντιλόγου.

MNP-10
26-08-10, 19:59
:rofl::rofl::rofl::rofl:
Παναγιώτης Τραιανού; Ε όχι ρε MNP-10, αυτό παραείναι.


Κακως γελας, ο Τραϊανου, αν εξαιρεσεις καποιες εμμονες με τους Εβραιους, εχει πιασει πολυ περισσοτερα επιπεδα κατω απ'την επιφανεια απ'αυτα που εχει γραψει ο καλυτερος "ιστορικος αναλυτης".


Συνομωσία της δεξιάς για να την σκαπουλάρει η δεξιά ώστε να κυβερνάει κρυφοδεξιός μέσω του ΠΑΣΟΚ επί 20 χρόνια και να εξυπηρετούνται τα ΔΕΞΙΑ συμφέροντα; Και τι είναι η δεξιά, καμιά κρυφή οργάνωση σαν τους Illuminati δηλαδή και εξυφαίνει συνομωσίες;


Το ΠΑΣΟΚ δλδ ειναι αριστερο? :whistle:

Btw, δε λεει οτι αυτα τα σχεδιασε η δεξια - αλλα οι Αμερικανοι. Εβαλαν τον δηθεν "αριστερο" (αλλα στην ουσια δεξιο-γερμανοφιλο) Μητσοτακη, να ριξει το δηθεν "αριστερο" (αλλα στην ουσια δεξιο-αγγλοφιλο) Παπανδρεου για να ερθει μετα ο επομενος "δεξιος" (καραβανας) και να ξανα-αναλαβουν μετα παλι οι δεξιοι (καραμανλης, μητσοτακης) και κρυφοδεξιοι (α. παπανδρεου ο οποιος αφεθηκε απ'τη συλληψη με προεδρικη παρεμβαση των ΗΠΑ - αληθεια γιατι οι ΗΠΑ να θελουν εξω τον ανδρεα αφου ηταν αριστερος και αρα επικινδυνος για το καθεστως τους :whistle:). Ειναι ψεμματα αυτα? Οχι.



Τόσο θλιβερό ανθρωπάκι που καπηλεύεται το όνομα του ΕΑΜ για το κομματίδιο του αλλά ταυτόχρονα το χαρακτηρίζει "απόλυτα αντικομμουνιστικό". Ήμαρτον.

Απ'το να κλαιγεται χωρις να παρεχει εναλλακτικη προταση, τουλαχιστον εκανε ενα κομμα. Καλο, κακο, "ο λαος θα τον κρινει". Βλεπεις η "δημοκρατια" μας ειναι τοσο "αποτελεσματικη" που δεν ηξερες καν οτι κατεβαινει στις εκλογες, ενω το ΕΑΜ Β' υπαρχει τουλαχιστον 3 χρονια.

aroutis
26-08-10, 20:21
αληθεια γιατι οι ΗΠΑ να θελουν εξω τον ανδρεα αφου ηταν αριστερος και αρα επικινδυνος για το καθεστως τουςΜηπως γιατι εχει μητέρα αμερικάνο πολίτη;

29gk
26-08-10, 21:24
Μηπως γιατι εχει μητέρα αμερικάνο πολίτη;

.... και ηταν σημαντικο στελεχος ενος κομματος με ισχυρες διασυνδεσεις στο εξωτερικο αλλα και γιος ενος πρωθυπουργου, που τα τοτε "γκαλοπ" εδειχναν οτι στις εκλογες θα ξαναεβγαινε, μετα την αποτυχημενη αλλα και πολυδαπανη επιχειρηση της αποστασιας που τον εριξε, με ποσοστο πολυ περισσοτερο του 50 % !!!!!

raul
26-08-10, 21:25
Η αποφαση μου να μη γραψω τη λιστα για τα καλα της χουντας στο τρεχον θρεντ του adslgr δεν ειναι αποτελεσμα "δυσκολιας" ευρεσης θετικων σημειων.

A, υπαρχει και ολοκληρη λιστα? :rofl:
Εγω παντως πιστευω οτι δυσκολευεσαι να πεις εστω και ενα γιατι απλα δεν υπαρχει ουτε ενα;)
Πιθανοτατα να υπαρχουν καποια που σε μερικους μόνο θα φαινονται ως καλα.



Ασε τον ενα, ασε τον αλλο, στο τελος εστιαζουμε μονο στον Παπαδοπουλο :whistle: Οι "δημοκρατες" της βιας και νοθειας, οι δεξιοι που εκκαθαρισαν και κυνηγησαν τους αριστερους προ του Παπαδοπουλου, γιατι δεν εχουν κανενος ειδους φως επανω τους? Το εχεις σκεφτει αυτο καθολου?

Φιλε μου, απο ολους τους πραξικοπηματιες του περασμενου αιωνα(Πλαστηρας, Παγκαλος, Βενιζελος κλπ) ο πιο μωρος ηταν ο Μεταξας. Ειπαμε, αρκει να διαβασεις το προσωπικο του ημερολογιο. Ενα καλό πηγε να κανει για τη χωρα (να αποτρεψει την επιθεση των γερμανων το '41) και τον καθαρισαν οι μυστικες υπηρεσιες των βρετανων.
Αυτοι που λες οτι κυνηγουσαν τους αριστερους στην προ Παπαδοπουλου εποχη εκαναν απλα το νομιμο! Αφου ηταν παρανομο να εισαι κουκουες... Πρεπει να υπακουουμε στους νομους της πατριδας οι οποιοι ισχυουν για ολους, ναι ή οχι? Το εχεις σκεφτει καθολου? :)



Το θεμα δεν ειναι εγω τι βλεπω, το θεμα ειναι τι γραφουν τα βιβλια της ιστοριας για το Μεταξα :whistle:

Ποιανων τα βιβλια? Γιατι βιβλιο εχει γραψει και η ανισορροπη Ρεπουση που θεωρει οτι οι ελληνες δεν υπηρξαν ποτε θυματα των τουρκων...



Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα.

Προβλημα ξε-προβλημα ετσι γινεται παντα με τους πολεμους. Οι νικητες επιβαλουν την αληθεια τους και το δικαιο τους.
Τip--> να καταργησουμε τους πολεμους! :p

xmperop1
26-08-10, 21:29
Δεν ειπα οτι ηταν καλη η διαχειριση, ειπα οτι ηταν καλυτερη. Η ιδια επαιζε μεταξυ μετριας και κακιας διαχειρισης. Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν κατατασσεται στη καταστροφικη διαχειριση (κατι που εκαναν οι επομενοι).

Επομενως, το σημειο κλειδι ειναι οτι η χουντα παρεδωσε βιωσιμη οικονομια, κρατικα ελεγχομενες υποδομες και εξοπλισμο που ακομα πεταει ή πλεει (a7, f4, canadair, u209 κτλ κτλ) ενω οι επομενοι παρεδωσαν κατεστραμμενη οικονομια, πουλησαν τις υποδομες (ή θα τις πουλησουν σε λιγο) που διευρυνε σημαντικα η χουντα και απο θεματα εξοπλισμου παμε ολοενα στο χειροτερο.

Στις δε πρωτες υλες, που ειναι η πραγματικη βαρια βιομηχανια της Ελλαδας (και οχι ο τουρισμος), ο Παπαδοπουλος αφησε πισω του εναν Πρινο απ'τον οποιοι οι επομενοι εχουν βγαλει εκατομμυρια βαρελια πετρελαιου, και θα συνεχισουν να βγαζουν. Οι επομενοι τι βγαλανε? Τιποτα. Γιατι δε κανουν γεωτρησεις για πετρελαιο ή γιατι εχουν κανει φανερες και μυστικες συμφωνιες μη εξαγωγης? (ενοσω η χωρα οδευει προς την καταστροφη)... Γιατι ακομα και ο λιγνιτης, που μας παρεχει ενεργειακη αυτονομια, υποκαθισταται απο προϊοντα οπως εισαγομενο πετρελαιο και αεριο (δηλωση υπουργου ενεργειας οτι ο λιγνιτης και τα πυρηνικα δεν ειναι στην ενεργειακη μας πολιτικη)? Γιατι τα ορυχεια μαρμαρου και πετρας (!) τα κλεινουν? Γιατι δεν αξιοποιουν τα κοιτασματα ουρανιου? Γιατι δε βγαζουν το χρυσο στη Β. Ελλαδα? Τα ελληνικα κοιτασματα χρυσου ειναι rated στα τουλαχιστον 25 δις $. Γιατι χαρισαν τα μεταλλεια χρυσου για 11 εκ ευρω, ενω ειχαν εγνωσμενα κοιτασματα (rated 2003 - με τιμη χρυσου χωμα στα 350$ / oz) τουλαχιστον 400 εκ ευρω?


Και μιας και μιλάμε για χούντες να και κάτι από μια παλιότερη μάλλον δικτατορία η επανάσταση.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ ΥΓΙΕΙΝΗ
Ιδρύθηκε η κοινωνική ασφάλιση, η έναρξη λειτουργίας του Ι.Κ.Α ήταν 1.12.1937.. Θεσμοθετήθηκε το 8ωρο, η Κυριακάτικη Αργία, που επεβλήθη σε 80 πόλεις και χωριά, οι 15 ημέρες ετησίως υποχρεωτικής άδειας. Θεσμοθετήθηκε και η αργία της Κυριακής για τους δημοσιογράφους. Υπογράφηκαν 237 συλλογικές συμβάσεις μέχρι το 1938. Απαγορεύθηκε η χρησιμοποίηση ανηλίκων σε εργασίες. Θεσμοθετήθηκε και οργανώθηκε η νοσηλεία όλων των εργαζομένων. Δημιουργήθηκαν ιατρεία για την παρακολούθηση των εγκύων. Καταπολεμήθηκε η ελονοσία. 42 ιατρεία.
Καταπολεμήθηκαν τα τραχώματα. 51 ιατρεία. Νοσηλεύτηκαν 7124 παιδιά
Οργανώθηκαν συσσίτια μαθητικά για 50.000 παιδιά. και απεφασίσθη τα συσσίτια να αποβούν παιδαγωγικός και εκπαιδευτικός θεσμός.1937. Επίσης οργανώθηκαν συσσίτια απόρων ανέργων σε 48 πόλεις της Ελλάδος.
Ιδρύθηκε η «Εργατική Εστία» με στόχο να προσφέρει ψυχαγωγία, μαθήματα γραφής και ανάγνωσης, εκδρομές, θεατρικές παραστάσεις. Ιδρύθηκε Σχολή Νοσοκόμων. Οργανώθηκε «Εκθεση Υγιεινής στο Ζάππειο 1938».

ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ
Αναγέρθηκε το κτήριο του σιδηροδρομικού σταθμού στη Θεσσαλονίκη. Κατασκευάστηκε τα Αεροδρόμια Θεσσαλονίκης και Κρήτης. Εγιναν λιμενικά έργα στην Θεσσαλονίκη. Ανεγέρθηκαν Νοσοκομεία στην Θεσσαλονίκη 500 κλινών για συνήθεις παθήσεις, και 700 κλινών για ψυχοπαθείς.
Αναγέρθηκε το Νοσοκομείο Σωτηρία στην Αθήνα.
Κατασκευάστηκε το αεροδρόμιο στο Χασάνι.
Κατασκευάστηκε το Βασικό δίκτυο υπονόμων της Αθήνας.
«Εγιναν αντιπλημμυρικά έργα, Λαρίσης, Καρδίστης, Βοιωτικού Κηφισσού, Πλατανιάς και αποξηραντικά έργα, Λαψίστης, Μαργαριτίου,Αχέροντος , Αράχθου, Λούρου, Κουρνά Κρήτης, επίσης αρδευτικά έργα στη Λάρισσα και Καρδίτσα
Δημιουργία υδραγωγείων σε πολλά σημεία, Κάλυψη Ηριδανού, Υλισσού και διευθέτησης κοίτης ποταμών. Εγιναν έργα απόσβεσης χειμάρρων και παροχέτευση χειμάρρων Αθηνών Πειραιώς όπως και αποχετευτικά έργα εκτός Αθηνών.
Ανεγέρθηκαν Σχολεία 329 δημοτικά
Ιδρύθηκαν Παιδικοί σταθμοί 52 (σύνολο 62) και Νηπιαγωγεία 93
Ιδρύθηκαν Νυκτερινές σχολές στη Μακεδονία 1450 Γυμναστήρια, Νέας Φιλαδέλφειας Κολυμβητήριο Αθηνών. Κτίστηκαν 866 νέες προσφυγικές κατοικίες,
Δικαστικά κτίρια (Πρωτοδικεία). Τελωνεία, Τραπεζικά κτίρια,
Συνοικιακές αγορές. Εργα οδοποιίας και ανοίχτηκαν νέοι δρόμοι,
Αγορά και κατασκευή σιδηροδρομικών οχημάτων
Ηλεκτροκίνηση σιδηροδρόμου Αθηνών Κηφισιάς
Μετεωρολογικός σταθμός Πειραιώς. Ιδρύθηκε Σχολή Λιμενικών Υπαλλήλων

ΔΑΣΗ - ΓΕΩΡΓΙΑ - ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΑ
Ονομάστηκαν οι τρείς πρώτοι στην Ευρώπη Εθνικοί Δρυμοί.(Ολυμπος, Πάρνηθα, Αίνος Κεφαλληνίας. Προωθήθηκε η δενδροκομία.
Προστασία δασών με πρόληψη πυρκαγιών από 683 το 1936 έγιναν 50 το 1938 .
Σε πρόγραμμα αναδασώσεων φυτεύτηκαν το 1939, 16.500.000 δενδρύλια -
Εγινε διάνοιξη δασικών οδών και καταπολέμηση της κάμπιας.
Εγκαταστάθηκαν εργοστάσια ξυλείας στους χειμάρρους
Αγροφύλακες και γεωπόνοι ετέθησαν στη υπηρεσία των καλλιεργητών
Ενισχύθηκαν οι κτηνοτρόφοι αλλά απαγορεύθηκε η ελεύθερη βοσκή αιγοπροβάτων για προστασία των δασών
Απαλείφθηκαν τα αγροτικά χρέη.
Με στόχο την εντατική καλλιέργεια κα την αυτάρκεια σε σίτο και άλλα προιόντα Αυξήθηκαν με εκχερσώσεις και αντιπλημμυρικά έργα οι γεωργικές εκτάσεις.
Ιδρύθηκε η Εθνική Συνομοσπονδία Γεωργικών Συνεταιρισμών Ελλάδος.1938
Συνεστήθη πρώτη φορά στατιστική υπηρεσία των Αγροτικών Συναιτερισμών
Επεκτάθηκε και προστατεύθηκε η ρυζοκαλλιέργεια Εγιναν γεωργικά συνέδρια,
Ιδρύθηκε η Λαχαναγορά. Προστατεύτηκαν οι σιτοπαραγωγοί. Συνεστήθη επιτροπή προστασίας καπνού. Ιδρύθηκε Ινστιτούτου Οίνου και Αμπέλου 1937. Κατασκευάστηκαν οινοδεξαμενές. Ελήφθη μέριμνα για την σταφίδα.
Μειώθηκε η φορολογία του ελαίου. Ελήφθησαν μέτρα για παροχή υγιών σπόρων

ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Ιδρύθηκε η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών 1938 Ιδρύθηκε η Φοιτητική Εστία
Ιδρύθηκε ο Οργανισμός Εκδόσεων Σχολικών Βιβλίων. Ο.Ε.Σ.Β.
Εγιναν 35 εγκαταστάσεις για παιδικές εξοχές. Ιδρύθηκαν παιδικά αναρρωτήρια,
Διορίσθηκαν 1320 δημοδιδάσκαλοι. Ιδρύθησαν 1450 Νυκτερινά Σχολεία 1937-1938.
Δίδαξαν 1800 διδάσκαλοι Φοίτησαν 114.652 μαθηταί
Διδάχθηκε η Δημοτική γλώσσα στα Δημοτικά σχολεία.
Εγκαινιάστηκε η πρώτη Πανελλήνια Καλλιτεχνική Εκθεση στο Ζάππειο 22.3.1938
«Αρμα Θέσπιδος» περιοδεύον συναρμολογούμενο θέατρο. Εργο Κων. Δοξιάδη.
Εγιναν πρώτη φορά παραστάσεις αρχαίου δράματος στην Επίδαυρο και στο Ωδείον Ηρώδου του Αττικού.

ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ - ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ
Ιδιαίτερη φροντίδα δόθηκε στους αρχαιολογικούς χώρους και στους θησαυρούς, οι οποίοι εγκαίρως κρύφτηκαν προ του πολέμου με κάθε μυστικότητα κάτω από τα δάπεδα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου Αθηνών. Ελήφθη πρόνοια για την διατήρηση των αρχαιολογικών μνημείων. Ανάπτυχθηκε ο Τουρισμός κα καθορίστηκαν οι τουριστικές Ζώνες σε 26 πόλεις και νησιά. Εγινε τουριστική προβολή στο εξωτερικό με έντυπα, διαλέξεις διαφημίσεις, ταινίες, δίσκους γραμμοφώνου, άρθρα. Θεατρικές παραστάσεις. Συνεστήθη η Τουριστική Αστυνομία εξωραίσθηκαν οι λουτροπόλεις Αιδηψού. Αναγέρθηκαν ξενοδοχεία στον Καίφα, Λαγκαδά, Υπάτη.Οργανώθηκαν εκθέσεις ελληνικών προιόντων στις Πρεσβείες
Ίδρύθηκε Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων
Συνεδέθη η Ελλάδα με την Αμερική με το πλοίο «ΝΕΑ ΕΛΛΑΣ»

ΝΟΜΙΚΑ
Εγινε ο Κώδικας του Αστικού Δικαίου.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΕΡΓΑ
Ιδρύθηκε η Ραδιοφωνία.
Οργανώθηκαν καλύτερα ταχυδρομικές και τηλεφωνικές υπηρεσίες.
Ιδρύθηκε η Εργατική Εστία και η Φοιτητική Εστία
Ενίσχυσε το γυναικείο κίνημα και την θέση της γυναίκας, μέσα από την Ε.Ο.Ν,
Υπέδειξε με λόγους και έργα ότι η Ελληνική κοινωνία παραδοσιακά έχει βασιστεί επί αιώνες στην οικογένεια και την θρησκεία, αφού τακτικά συχνά χρειάστηκε να υποδουλωθεί ή να μεταναστεύσει. Η διατήρηση της γλώσσας και της Θρησκείας έμεινε στην ευθύνη της οικογένειας και είναι αλληλένδετες έννοιες. Η έννοια της Πατρίδας ως συνεκτικού ιστού της ελληνικής κοινωνίας είναι η πιο πρόσφατη. Αρχίζει από το 1821 και μετά όταν οι Ελληνες αποκτούν εδαφική ανεξαρτησία και Κρατική Εξουσία. Εκανε σύνθημα το Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια, γιατί αυτό υπήρξε επί αιώνες ο θεμέλιος λίθος της Ελληνικής Κοινωνίας ελεύθερης ή υποδουλωμένης.

από το ioannismetaxas.gr

Τελικά όσο ψάχνω φαίνεται ότι οι νεώτεροι δεν έχουν και τίποτα καλύτερο να επιδείξουν.

no_logo
26-08-10, 21:32
Αυτοι που λες οτι κυνηγουσαν τους αριστερους στην προ Παπαδοπουλου εποχη εκαναν απλα το νομιμο! Αφου ηταν παρανομο να εισαι κουκουες... Πρεπει να υπακουουμε στους νομους της πατριδας οι οποιοι ισχυουν για ολους, ναι ή οχι? Το εχεις σκεφτει καθολου? :)

επίσης ο νόμος λέει να μην προδίδεις την πατρίδα σου.
οι περισσότεροι από αυτούς που κυνηγούσαν τους Αριστερούς υπηρέτησαν κατά την κατοχή ως ταγματασφαλίτες, δοσίλογοι κοκ




Ποιανων τα βιβλια? Γιατι βιβλιο εχει γραψει και η ανισορροπη Ρεπουση που θεωρει οτι οι ελληνες δεν υπηρξαν ποτε θυματα των τουρκων...


το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

raul
26-08-10, 21:41
από ότι βλέπω η φαντασία σου οργιάζει ...
αφού κατάλαβες ότι ονειρεύομαι να είμαι με τους αρχοντες κλπ κλπ
:respekt:

τέλος πάντων
σου επαναλαμβάνω
μάθε να μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα
ορίζεις την δημοκρατία με την σύγχρονη λογική σου και με αυτήν κρίνεις την όποια δημοκρατία της αρχαίας αθήνας
κάθε πράγμα κρίνεται με τις προυποθέσεις του καιρού του
όχι τι θα θέλαμε να είναι αλλά τι είναι
και ένα απλό παράδειγμα :
οι αθλητες που πήδαγαν άλμα εις ύψος πριν εφαρμοσθεί η τεχνική του Φοσμπερυ ήταν κακοί αθλητές ενώ οι τωρινοί καλοί ;
μάθε να μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα

και μάθε να σέβεσαι τον συνομιλητή σου
δεν με ξέρεις και δεν μπορείς να λες ότι ονειρεύομαι μεγαλεία στην πλάτη των φουκαράδων.. και άλλα τέτοια βλακώδη

Σωπα ρε μεγαλε, επειδη δεν προσκυναω το τυρρανικο καθεστως που υμνεις σημαινει οτι δεν σε σεβομαι?:lol:
Σε εχω 3 φορες ρωτησει αν θα ηθελες να ησουν σκλαβος και αποφευγεις να απαντησεις. Δεν σεβεσαι οσους δεινοπαθησαν απ τη δουλεία, ωστοσο απαιτεις να σεβονται εσενα!
Αφου με τους αρχοντες θα ηθελες να ησουν και οχι με τους δουλους, που λεω κατι ψεμα ή προσβλητικο? Αυτο που πιστευεις λεω:rolleyes:

Οριζω τη δημοκρατια, ειπαμε, με τη κοινη λογικη. Γιατι κανεις δεν θα ηθελε να ειναι δουλος. Η αξιοπρεπεια και η ελευθερια του ανθρωπου ειναι διαχρονικες αξιες.
Επειδη πχ. οι ρωμαιοι θεωρουσαν οτι ειναι σωστο να θυσιαζουν σκλαβους στην αρενα για να διασκεδαζουν, αυτο δε σημαινει οτι εμεις πρεπει να το αποδεχτουμε. Επειδη οι αρχαιοι αθηναιοι ειχαν δουλοπαρικους και οι σπαρτιατες ειλωτες που ειχαν αιχμαλωτισει απ'το πολεμο, δε σημαινει οτι σημερα θα τους δοξασουμε γιαυτο.

Οι αθλητες που πηδαγαν με το πηχη φατσα δεν ηταν κακοι αθλητες, απλα δεν ειχε επινοηθει η μεθοδος με τη πλατη.

no_logo
26-08-10, 21:41
Και μιας και μιλάμε για χούντες να και κάτι από μια παλιότερη μάλλον δικτατορία η επανάσταση.


από το ioannismetaxas.gr

Τελικά όσο ψάχνω φαίνεται ότι οι νεώτεροι δεν έχουν και τίποτα καλύτερο να επιδείξουν.

όταν αντιγράφεις από χουντοσελίδες αυτά παθαίνεις, αντιγράφεις ψέμματα

το 8ωρο ψηφίστηκε το 1932 σε κυβέρνηση Βενιζέλου
Το ΙΚΑ το 1934 σε κυβέρνηση Τσαλδάρη
Ο Μεταξας αντίθετα έμεινε γνωστός για αυτό
http://www.parapolitiki.com/2009/05/1936.html

raul
26-08-10, 21:52
επίσης ο νόμος λέει να μην προδίδεις την πατρίδα σου.
οι περισσότεροι από αυτούς που κυνηγούσαν τους Αριστερούς υπηρέτησαν κατά την κατοχή ως ταγματασφαλίτες, δοσίλογοι κοκ

Tη πατριδα τους μασκοφορε φιλε μου πρεπει να τη σεβονται ολοι, οχι μερικοι μόνο.
Και οι περισσοτεροι απ τους κυνηγημενους αριστερους ηταν πρακτορες των σοβιετικων και ενεργουσαν εξισου προδοτικα και υπερ της αποσχισης εδαφων μας.

Περα απο αυτα τα δεδομενα, το συνταγμα και οι νομοι πρεπει να γινονται σεβαστα απο ολους. Μην κατακρινεις ανθρωπους που απλα εφαρμοζαν το Νομο. Χωρις νομο ερχεται η ζουγκλα.



το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Τι σημαινει αυτο? συμφωνεις με την ανισορροπη Ρεπουση?

uncharted
26-08-10, 21:55
όταν αντιγράφεις από χουντοσελίδες αυτά παθαίνεις, αντιγράφεις ψέμματα

το 8ωρο ψηφίστηκε το 1932 σε κυβέρνηση Βενιζέλου
Το ΙΚΑ το 1934 σε κυβέρνηση Τσαλδάρη
Ο Μεταξας αντίθετα έμεινε γνωστός για αυτό
http://www.parapolitiki.com/2009/05/1936.html
καλα, δεν ειναι ο μονος

dejavu:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2885749#post2885749
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3342663#post3342663

σε λιγο μου φαινεται θα διαβασουμε και για το "ανθρωπιστικο" εργο του χιτλερ (απο καμια νεοναζιστικη ιστοσελιδα :p)


Περα απο αυτα τα δεδομενα, το συνταγμα και οι νομοι πρεπει να γινονται σεβαστοι απο ολους. Μην κατακρινεις ανθρωπους που απλα εφαρμοζαν το Νομο. Χωρις νομο ερχεται η ζουγκλα.
το νομιμο ειναι και ηθικο? :hmm: (C) βουλγαρακης

και το μνημονιο "νομιμο" ειναι, αλλα.................

sdikr
26-08-10, 21:57
Tη πατριδα τους μασκοφορε φιλε μου πρεπει να τη σεβονται ολοι, οχι μερικοι μόνο.
Και οι περισσοτεροι απ τους κυνηγημενους αριστερους ηταν πρακτορες των σοβιετικων και ενεργουσαν εξισου προδοτικα και υπερ της αποσχισης εδαφων μας.

Περα απο αυτα τα δεδομενα, το συνταγμα και οι νομοι πρεπει να γινονται σεβαστα απο ολους. Μην κατακρινεις ανθρωπους που απλα εφαρμοζαν το Νομο. Χωρις νομο ερχεται η ζουγκλα.



Τι σημαινει αυτο? συμφωνεις με την ανισορροπη Ρεπουση?

μήπως τότε να μην το κάνουμε;
ήταν νόμοι τότε στην Αθήνα, στην Ρώμη, στην Χούντα κλπ κλπ

το κακό ή το καλό, με τους νόμους είναι απλό, είναι νόμοι δεν είναι διάλεξε τι σου αρέσει

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλα, δεν ειναι ο μονος

dejavu:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2885749#post2885749
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3342663#post3342663

σε λιγο μου φαινεται θα διαβασουμε και για το "ανθρωπιστικο" εργο του χιτλερ (απο καμια νεοναζιστικη ιστοσελιδα :p)
.

Για αρκετούς Γερμανούς που ζούνε ακόμα είναι, αν όμως το αναλύσεις με σημερινά δεδομένα δεν είναι.

aroutis
26-08-10, 22:03
Τι σημαινει αυτο? συμφωνεις με την ανισορροπη Ρεπουση?
H Ρεπούση ειναι απλά σε εντεταλμένη υπηρεσία. Καθόλου ανισόρροπη δεν ειναι.;)

raul
26-08-10, 22:03
το νομιμο ειναι και ηθικο? :hmm: (C) βουλγαρακης

και το μνημονιο "νομιμο" ειναι, αλλα.................

Mην μπερδευεσαι με τον γελοιο Βουλγαρακη.
Το τι ειναι ηθικο μπορει να συζητηθει, γιατι ειναι υποκειμενικο. Αλλη ηθικη εχω εγω αλλη εσυ κοκ.
Αλλα φανταζεσαι τον αστυνομικο να πει "δεν παω να πιασω τον ταδε εγκληματια γιατι θεωρω οτι δεν ειναι ηθικο"...
Νομος=ταξη και ισχυει για ολους. Οταν ερθεις εσυ στην εξουσια, αλλαξε τον:)


μήπως τότε να μην το κάνουμε;
ήταν νόμοι τότε στην Αθήνα, στην Ρώμη, στην Χούντα κλπ κλπ

το κακό ή το καλό, με τους νόμους είναι απλό, είναι νόμοι δεν είναι διάλεξε τι σου αρέσει


Σωστη η δευτερη προταση σου.
Λαθος η πρωτη! Οι νομοι της χουντας δεν μετρανε γιατι η χουντα δεν εκλεχτηκε απ το λαο. Αρπαξε την εξουσια στρεφοντας τα οπλα κατα της χωρας.
Η Ρωμη και η Αθηνα ηταν αρχαιες κοινωνιες εντελως διαφορετικου επιπεδου και κουλτουρας.

stef2
26-08-10, 22:11
Σωπα ρε μεγαλε, επειδη δεν προσκυναω το τυρρανικο καθεστως που υμνεις σημαινει οτι δεν σε σεβομαι?:lol:
Σε εχω 3 φορες ρωτησει αν θα ηθελες να ησουν σκλαβος και αποφευγεις να απαντησεις. Δεν σεβεσαι οσους δεινοπαθησαν απ τη δουλεία, ωστοσο απαιτεις να σεβονται εσενα!
Αφου με τους αρχοντες θα ηθελες να ησουν και οχι με τους δουλους, που λεω κατι ψεμα ή προσβλητικο? Αυτο που πιστευεις λεω:rolleyes:

Οριζω τη δημοκρατια, ειπαμε, με τη κοινη λογικη. Γιατι κανεις δεν θα ηθελε να ειναι δουλος. Η αξιοπρεπεια και η ελευθερια του ανθρωπου ειναι διαχρονικες αξιες.
Επειδη πχ. οι ρωμαιοι θεωρουσαν οτι ειναι σωστο να θυσιαζουν σκλαβους στην αρενα για να διασκεδαζουν, αυτο δε σημαινει οτι εμεις πρεπει να το αποδεχτουμε. Επειδη οι αρχαιοι αθηναιοι ειχαν δουλοπαρικους και οι σπαρτιατες ειλωτες που ειχαν αιχμαλωτισει απ'το πολεμο, δε σημαινει οτι σημερα θα τους δοξασουμε γιαυτο.

Οι αθλητες που πηδαγαν με το πηχη φατσα δεν ηταν κακοι αθλητες, απλα δεν ειχε επινοηθει η μεθοδος με τη πλατη.

αφού από τα ποστ μου που διάβασες , συμπαίρανες ότι υμνώ την τυρρανία τι να πώ...
είσαι προφανώς από τις περιπτώσεις εκείνων που δεν ακούν τι λέει ο συνομιλητής τους
γιατι το θεωρούν περιτό....
ακούν μόνο τον εαυτό τους
εκτός αν έχεις πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας , οπότε πάω πάσο..

raul
26-08-10, 22:16
Αυτο ειναι;)
(ωστοσο ποτε θα τυχουμε απαντησης στην ερωτηση-->θα ηθελες να ησουν σκλαβος ή αρχοντας στο καθεστως?)

sdikr
26-08-10, 22:20
Αυτο ειναι;)
(ωστοσο ποτε θα τυχουμε απαντησης στην ερωτηση-->θα ηθελες να ησουν σκλαβος ή αρχοντας στο καθεστως?)

τότε το να είσαι σκλαβος ήταν διαφορετικό απο το να είσαι σκλάβος σήμερα
σημέρα γιατί δέχεσαι να είσαι σκλάβος;

raul
26-08-10, 22:39
τότε το να είσαι σκλαβος ήταν διαφορετικό απο το να είσαι σκλάβος σήμερα
σημέρα γιατί δέχεσαι να είσαι σκλάβος;

Μα δεν το δεχομαι. Το απορριπτω.

sdikr
26-08-10, 22:50
Μα δεν το δεχομαι. Το απορριπτω.

νομίζεις γιατί έτσι έμαθες.
απλό δεν είναι;
βλέπεις ο τότε "σκλάβος"¨ είχε αρκετά παραπάνω απο τον πολίτη του σήμερα

xmperop1
26-08-10, 23:03
όταν αντιγράφεις από χουντοσελίδες αυτά παθαίνεις, αντιγράφεις ψέμματα

το 8ωρο ψηφίστηκε το 1932 σε κυβέρνηση Βενιζέλου
Το ΙΚΑ το 1934 σε κυβέρνηση Τσαλδάρη
Ο Μεταξας αντίθετα έμεινε γνωστός για αυτό
http://www.parapolitiki.com/2009/05/1936.html

Οταν βιάζεσαι να απαντήσεις και να κατηγορήσεις αυτά παθαίνεις.
Δεν γράφω για ιδρυση αλλά για λειτουργια.
Η ίδρυση του έγινε με τον νόμο Ν. 6298/1934.
Η λειτουργία του ΙΚΑ άρχισε την 1.1.1937 .

MNP-10
27-08-10, 01:31
Μηπως γιατι εχει μητέρα αμερικάνο πολίτη;


Η Μινεικο δεν ηταν Αμερικανιδα. Πολωνο-εβραιο-βουλγαρο-ελληνιδα ηταν.



.... και ηταν σημαντικο στελεχος ενος κομματος με ισχυρες διασυνδεσεις στο εξωτερικο αλλα και γιος ενος πρωθυπουργου, που τα τοτε "γκαλοπ" εδειχναν οτι στις εκλογες θα ξαναεβγαινε, μετα την αποτυχημενη αλλα και πολυδαπανη επιχειρηση της αποστασιας που τον εριξε, με ποσοστο πολυ περισσοτερο του 50 % !!!!!


Και σε ποια αλλη χωρα οπου οι Αμερικανοι εφαρμοσαν χουντες, εγινε κατι αντιστοιχο με τους εκει "αριστερους"? Δλδ να αφεθουν ελευθεροι... Πουθενα. Χουντα "light" με "εξοριες" που εδιναν "αντιστασιακα παρασημα" για τη μετεπειτα πολιτικη ζωη τους ηταν ολα αυτα. Θυμαμαι το γιωργακη που ελεγε "ηρθαν και μας συνελαβαν / κρυβομασταν" και κατι τετοια. Βρε ουστ απο κει... Σε βασανισαν πολυ γιωργακη? Μηπως βασανισαν τον πατερα σου που ηταν "τροτσκιστης" (εδω σκαμε στα γελια)...βρε ουστ (Χ100).



Οι συμμαθητές από το Κολέγιο την είχαν βρει τη λύση. Η μεταπολίτευση θα τους έβρισκε όλους με "ένσημα" αντίστασης. Άλλοι θα είχαν χρόνια "εξορίας" και άλλοι θα παρίσταναν τους "φυλακισμένους". Τρομερά πράγματα. Τα παιδιά της ΔΕΞΙΑΣ παρίσταναν τους εξορισμένους και βασανισμένους δημοκράτες, που αντιστέκονταν στη Χούντα. Τι είδους εξόριστοι ήταν αυτοί, που σπούδαζαν με εμβάσματα από τους γονείς τους και πηγαινο­έρχονταν —σε γιορτές και σχόλες— στα σπίτια τους, ήταν ένα μυστήριο.

[Τι είδους Χούντα ήταν αυτή, που για το ίδιο παράπτωμα τον έναν τον "μάλωνε" και τον άλλο τον βασάνιζε, είναι άλλο ένα μυστήριο. Για τους φτωχούς ήταν μια πραγματική αιμοσταγής Χούντα όμοια με του Πινοσέτ και για τους ΔΕΞΙΟΥΣ ήταν ο γάμος του Καραγκιόζη. Τους φτωχούς αριστερούς τους λιάνιζε και τους έστελνε στη Γυάρο και τους ΔΕΞΙΟΥΣ τους μάλωνε. Τους έκανε παρατηρήσεις, όπως ο γυμνασιάρχης, που απειλεί τους μαθητές ότι θα φωνάξει τους γονείς τους.






Εγω παντως πιστευω οτι δυσκολευεσαι να πεις εστω και ενα γιατι απλα δεν υπαρχει ουτε ενα
Πιθανοτατα να υπαρχουν καποια που σε μερικους μόνο θα φαινονται ως καλα.


Μα ολα τα πραγματα ετσι ειναι - εχουν θετικη και αρνητικη πλευρα. Πχ αμα πεις οτι η Χουντα καταργησε τη Βασιλεια, μπορει καποιος να παρει την αλλη οψη του νομισματος και να σου πει "ναι το εκανε για τη παρτη της, για να εχει αυτη την απολυτη εξουσια" - ακομα και αν παραδεχεται οτι οντως η απομακρυνση του Βασιλια ηταν θετικο.



Αυτοι που λες οτι κυνηγουσαν τους αριστερους στην προ Παπαδοπουλου εποχη εκαναν απλα το νομιμο! Αφου ηταν παρανομο να εισαι κουκουες... Πρεπει να υπακουουμε στους νομους της πατριδας οι οποιοι ισχυουν για ολους, ναι ή οχι? Το εχεις σκεφτει καθολου?


Με την ιδια λογικη και ο Παπαδοπουλος εφαρμοζε το νομο με "ζηλο". λολ...



Τελικά όσο ψάχνω φαίνεται ότι οι νεώτεροι δεν έχουν και τίποτα καλύτερο να επιδείξουν.


Εχουν εχουν... την αποβιομηχανιση, την καταστροφη του ελληνα αγροτη, την κοινωνικη αποσαθρωση και την ηθικη διαβρωση, την μετατροπη του ελληνικου κρατους σε κρατος οικονομικα υποτελες και τον υποβιβασμο της ελλαδας σε επισημο προτεκτορατο διεθνων κεντρων εξουσιας κτλ κτλ. Ολα αυτα ειναι τα "επιτευγματα" τους. Γιατι ακομα και τα μεγαλα εργα που εγιναν, τα εδωσαν στους ιδιωτες. Τοσο ξεφτιλες ειναι. Αλλα τι λεω? Εδω ακομα και αυτα που δεν εγιναν με ΣΔΙΤ, παλι στους ιδιωτες τα εδωσαν. Για να κινηθουμε σε εθνικο δρομο πληρωνουμε ιδιωτες :wall:

HELL_pegaSOS
27-08-10, 02:32
Δεν βγαίνει άκρη σε μία συζήτηση από την στιγμή που οι συνομιλητές ξεκινουν με αντιδιαμετρικά αντίθετα αξιώματα ενώ άλλοι δεν έχουν κι ούτε αναγνωρίζουν καν αξιώματα...

Τεσπα. Να πω και κάτι που θα ακουστεί τραβηγμένο.
Γνώμη μου είναι ότι όσο οι Αμερικλάνοι φοβόντουσαν τους κομμουνιστές και ενίσχυαν τους εθνικιστές επί ψυχρού πολέμου άλλο τόσο υποστηρίζουν τους αριστεριστές (που αντικαταστήσαν τους αριστερούς, που αντικαταστήσαν του κομμουνιστές) που πουλάνε φούμαρα σοσιαλιστικής ελπίδας. Εξάλλου η μόδα του εθνικισμού έφυγε, τώ ρα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να χειραγωγείς την μάζα... Εργαλεία όπως έγχρωμη τηλεόραση σε κάθε σπίτι (1990+), ίντερνετ σε κάθε σπίτι (2000), ΜΚΟ σε κάθε χώρα...


Φυσικά όλα αυτα τα λέω αφου πρώτα έχω αποδεχθεί ως αξίωμα ότι η Ελλάδα γεννήθηκε ως προτεκτοράτο και ουδέποτε της επιτρέψαν να διαφοροποιηθεί και να απο-δορυφοροποιηθεί από τους "προστάτες" της. Γ---ώ την γεωγραφία μας... μια χαρά είμασταν με ψυχρό πόλεμο. Είμασταν η ευνοημένη χώρα σε όλα τα βαλκάνια. Μόλις ξεχύλησε ο σοσιαλισμός από τα άνω βαλκάνια προς το Αιγαίο, γλιτώσαν οι υπόλοιποι Βαλκάνιοι, λουζόμαστε τις χαρές του εμείς και κυρίως πάψαμε να μαστε πλέον τόσο χρήσιμοι.(ειδικά μετά τη διαμέλιση της Γιουγκοσλαβίας)
Μία ελπίδα να συνέλθουμε κάπως γρηγορότερα οικονομικά, είναι μας χαρίσουν κανα χρέος λόγω Τουρκίας. Τώρα που πάει να παρασηκώσει κεφάλι (όπως ήδη κάνει σε ΗΠΑ , Ισραήλ) και το παίζει προστάτης των Αράβων, Ιρανών, κλπ, μπορεί να πέσει κανάς δολαροπαράς ως αντίποινα κι απο δω πέρα..

Δεν ελπίζω σε κάτι πολύ καλύτερο με διακυβέρνηση από τα εγγόνια,δισέγγονα του Ανδρέα και τα ανίψια, βαπτιστήρια του Καραμανλή και του Μητσοτάκη.

29gk
27-08-10, 10:55
Η Μινεικο δεν ηταν Αμερικανιδα. Πολωνο-εβραιο-βουλγαρο-ελληνιδα ηταν.

Λαθος δικο μου, αναφερομουν στην συζηγο του




Και σε ποια αλλη χωρα οπου οι Αμερικανοι εφαρμοσαν χουντες, εγινε κατι αντιστοιχο με τους εκει "αριστερους"? Δλδ να αφεθουν ελευθεροι... Πουθενα. Χουντα "light" με "εξοριες" που εδιναν "αντιστασιακα παρασημα" για τη μετεπειτα πολιτικη ζωη τους ηταν ολα αυτα. Θυμαμαι το γιωργακη που ελεγε "ηρθαν και μας συνελαβαν / κρυβομασταν" και κατι τετοια. Βρε ουστ απο κει... Σε βασανισαν πολυ γιωργακη? Μηπως βασανισαν τον πατερα σου που ηταν "τροτσκιστης" (εδω σκαμε στα γελια)...βρε ουστ (Χ100).

Εχεις περιγραφες, εξιστορησεις, αναφορες περι του αντιθετου ? Γιατι η συγκεκριμενη ιστορια, επαληθευεται. Στη συνεχεια υπαρχουν επισης πολλες αναφορες για το πως περναγαν οι "αριστεροι" οπως λες, την πρωτη μερα στον Ιπποδρομα αλλα και στη συνεχεια στα ξερονησια και στην Μπουμπουλινας. Στις "εξοριες" δηλαδη που το βαζεις σε εισαγωγικα. Γιατι εισαγωγικα, λοιπον ?



Μα ολα τα πραγματα ετσι ειναι - εχουν θετικη και αρνητικη πλευρα. Πχ αμα πεις οτι η Χουντα καταργησε τη Βασιλεια, μπορει καποιος να παρει την αλλη οψη του νομισματος και να σου πει "ναι το εκανε για τη παρτη της, για να εχει αυτη την απολυτη εξουσια" - ακομα και αν παραδεχεται οτι οντως η απομακρυνση του Βασιλια ηταν θετικο.

Ερωτηση
Αν σε σκοτωσω και δωσω στην μανα σου 1 εκατομμυριο ευρω, τι λες θα θεωρησει πως τα πραγματα εχουν και θετικη αλλα και αρνητικη πλευρα ? Θα βρει θετικη πλευρα ?

Ανακριβεια
Η χουντα ΔΕΝ καταργησε την βασιλεια. Η βασιλεια καταργηθηκε με δημοψηφισμα το 1974. Επισης ο βασιλιας ΔΕΝ απομακρυνθηκε. Ηταν τοσο μαλακας που νομιζε οτι μπορουσε να παιξει στρατιωτακια και μαλιστα αναιμακτα. Ειχε βεβαια και τον τρομερο συμβουλατορα, την ναζι Φρικη, δε λεω.



Εχουν εχουν... την αποβιομηχανιση, την καταστροφη του ελληνα αγροτη, την κοινωνικη αποσαθρωση και την ηθικη διαβρωση, την μετατροπη του ελληνικου κρατους σε κρατος οικονομικα υποτελες και τον υποβιβασμο της ελλαδας σε επισημο προτεκτορατο διεθνων κεντρων εξουσιας κτλ κτλ. Ολα αυτα ειναι τα "επιτευγματα" τους. Γιατι ακομα και τα μεγαλα εργα που εγιναν, τα εδωσαν στους ιδιωτες. Τοσο ξεφτιλες ειναι. Αλλα τι λεω? Εδω ακομα και αυτα που δεν εγιναν με ΣΔΙΤ, παλι στους ιδιωτες τα εδωσαν. Για να κινηθουμε σε εθνικο δρομο πληρωνουμε ιδιωτες :wall:

Συνεχιζεις να βαζεις τα παντα στο ιδιο τσουβαλι, με απωτερο σκοπο φυσικα την "νομιμοποιηση" και την "αναγνωριση" της χουντας. Ετσι δεν ειναι ? Τα λεω καλα ? :whistle:

MNP-10
27-08-10, 13:17
Εχεις περιγραφες, εξιστορησεις, αναφορες περι του αντιθετου ?
Γιατι η συγκεκριμενη ιστορια, επαληθευεται. Στη συνεχεια υπαρχουν επισης πολλες αναφορες για το πως περναγαν οι "αριστεροι" οπως λες, την πρωτη μερα στον Ιπποδρομα αλλα και στη συνεχεια στα ξερονησια και στην Μπουμπουλινας. Στις "εξοριες" δηλαδη που το βαζεις σε εισαγωγικα. Γιατι εισαγωγικα, λοιπον ?


http://agp.archeio.gr/ap.php?page=ap_cv&lang=gr



1967
Ζητείται η άρση της κοινοβουλευτικής ασυλίας των βουλευτών Ανδρέα Παπανδρέου και Παύλου Βαρδινογιάννη, προκειμένου να απαγγελθεί εναντίον τους κατηγορία για πράξεις «εσχάτης προδοσίας» .
Στις 21 Απριλίου, με το πραξικόπημα των συνταγματαρχών, ο Ανδρέας Παπανδρέου συνελήφθη, οδηγήθηκε στο Γουδί και την επομένη μέρα, μαζί με το Γιάννη Αλευρά, μεταφέρθηκαν στο ξενοδοχείο “ΠΙΚΕΡΜΙ”. Εκεί συναντήθηκαν και με τον Γεώργιο Παπανδρέου.
Ο Γεώργιος Παπανδρέου περιορίστηκε καταρχήν στο Πικέρμι και μετά στο ΝΙΜΙΤΣ, ενώ τελικά τον έθεσαν “κατ' οίκον περιορισμό” στο Καστρί.
Ο Ανδρέας Παπανδρέου μεταφέρθηκε στις 10 Μαϊου στις φυλακές Αβέρωφ όπου κρατήθηκε απομονωμένος από τους άλλους κρατούμενους. Η σύζυγός του, Μαργαρίτα, κινήθηκε δυναμικά για την ευαισθητοποίηση της διεθνούς ακαδημαϊκής κοινότητας για την απελευθέρωση του .
Κάτω από διεθνείς πιέσεις, ο Ανδρέας Παπανδρέου αφέθηκε προσωρινά ελεύθερος την παραμονή των Χριστουγένων, με αμνηστία του Παπαδόπουλου. Ανήμερα τα Χριστούγεννα, επισκέφτηκε μαζί με την οικογένειά του, τον πατέρα του στο Καστρί, ο οποίος επέμεινε να διαφύγει ο Ανδρέας στο εξωτερικό, να συνεχίσει από εκεί τον αγώνα εναντίον της δικτατορίας των συνταγματαρχών.


1968
Ο Ανδρέας Παπανδρέου ταξίδεψε στις 16 Ιανουαρίου για το Παρίσι με διαβατήριο που του παρέδωσε προσωπικά ο υπουργός Εσωτερικών, Στ. Παττακός.


Στις 16 Μαρτίου ο Γεώργιος Παπανδρέου έκανε την πρώτη του πολιτική δήλωση μετά την επιβολή της δικτατορίας και στις 21 του ίδιου μήνα κατήγγειλε στους ξένους ανταποκριτές τους στρατιωτικούς και ζήτησε την επίσημη απομόνωση τους μέσα από ηχογραφημένο διάγγελμα

(mnp-10: Ωραιος κατ'οικον περιορισμος. Εδινε και press conferences ο γερος :rofl:)

Ο Ανδρέας Παπανδρέου έγινε δεκτός στη θέση καθηγητή οικονομικών στο πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, όπου και εγκαταστάθηκε με την οικογένεια του.


Tο Mάρτιο, από τη Σουηδία, ανήγγειλε και την ίδρυση του Πανελλήνιου A πελευθερωτικού K ινήματος (Π. A . K ), την αντιδικτατορική οργάνωση που αποτέλεσε τον πρόδρομο του Π A ΣΟ K .Στη συνέχεια, επισκέφθηκε τις ΗΠΑ όπου είχε επαφές με πανεπιστημιακούς αλλά και πολιτικούς κύκλους. Μίλησε στο Σύνδεσμο «Αμερικανοί για Δημοκρατική Δράση» και επισκέφθηκε το Καπιτώλιο, το Στέιτ Ντιπάρτμεντ και το Πεντάγωνο και κατάφερε να αποσπάσει τη δήλωση του Ρόμπερτ Κέννεντι, ότι αν γινόταν πρόεδρος θα διέκοπτε αμέσως τη στρατιωτική βοήθεια στην Ελλάδα, σε μια προσπάθεια να ασκήσει πίεση στο καθεστώς.
Στις 23 προς 24 Οκτωβρίου ο Γεώργιος Παπανδρέου εισάγεται στον Ευαγγελισμό με γαστρορραγία. Στις 29 Οκτωβρίου προς 30 επιδεινώνεται η υγεία του και χειρουργείται. Την 1η Νοεμβρίου θα αφήσει την τελευταία του πνοή. Η κηδεία του θα γίνει στις 3 Νοεμβρίου και θα μετατραπεί στην πρώτη μαζική εκδήλωση αντίστασης του ελληνικού λαού εναντίον της δικτατορίας των συνταγματαρχών.


Η οικογένεια Παπανδρέου απορρίπτει την πρόταση των δικτατόρων να γίνει η κηδεία “δημοσία δαπάνη”. Στην Ελλάδα έρχονται να συνοδεύσουν τον «Γέρο της Δημοκρατίας» στην τελευταία του κατοικία, η σύζυγος του Ανδρέα, Μαργαρίτα και τα παιδιά του Γιώργος και Σοφία. Ο Ανδρέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, για να μη συλληφθεί.




Ουτε στο Ιδρυμα Ανδρεα Παπανδρεου δεν γραφουν οτι "βασανιστηκε". Απλα οτι ηταν φυλακη, στην απομονωση (τωρα αμα εβγαζε και καμμια κραυγη για το ξεκαρφωμα, σαμπως θα εβλεπε κανεις αν ετρωγε ξυλο ή οχι :whistle:) Και η εξορια του Γιωργακη, βλεπουμε ποσο εξορια ηταν αφου ηταν τοσο χαλαρα τα πραγματα ωστε να "μπαινοβγαινει" με την "ανοχη" της χουντας":whistle:



Ερωτηση
Αν σε σκοτωσω και δωσω στην μανα σου 1 εκατομμυριο ευρω, τι λες θα θεωρησει πως τα πραγματα εχουν και θετικη αλλα και αρνητικη πλευρα ? Θα βρει θετικη πλευρα ?


Αν δε βρει, δε φταιω εγω - αναμφισβητητα εχει καλη πλευρα. Ξαναλεω αυτες οι νοητικες ασκησεις, ειναι πολυ πρακτικοτερες οταν καποιος πουλαει καποιο οργανο του ή το ιδιο του το παιδι για να βγαλει λεφτα. Ειναι προφανες οτι οχι μονο καποιος βρισκει θετικη πλευρα, αλλα τη θεωρει και καλυτερη απο αποψη cost/benefit.



Ανακριβεια
Η χουντα ΔΕΝ καταργησε την βασιλεια.
Η βασιλεια καταργηθηκε με δημοψηφισμα το 1974.


Ποτε εκανε τελευταια φορα κουμαντο ο βασιλιας? Τοτε επαψε πρακτικα η βασιλεια στην Ελλαδα. Τυπικα εληξε η βασιλεια με τα δυο δημοψηφισματα της χουντας (73) και του καραμανλη (74) τα οποια ειχαν μικρες αποκλισεις στη ψηφο (78 vs 70%).



Συνεχιζεις να βαζεις τα παντα στο ιδιο τσουβαλι, με απωτερο σκοπο φυσικα την "νομιμοποιηση" και την "αναγνωριση" της χουντας. Ετσι δεν ειναι ? Τα λεω καλα ? :whistle:

Οχι. Απλα λεω οτι η ιστορια ειναι σμιλεμενη οπως συμφερει αυτους που την εγραψαν και οτι δε τη δεχομαι οπως ειναι γραμμενη. Αυτους που εκαναν τον δικτατορα-φασιστα Μεταξα "ηρωα" αλλα τους αριστερους του ΕΑΜ που ξεσκισαν τους Ναζι "προδοτες". Αυτοι που ηταν ταγματασφαλιτες εγιναν "ατομα περιοπης". Το καθεστως με απαγορευμενο το ΚΚΕ εγινε "δημοκρατια" (αρκει να μη ψηφιζες το ΚΚΕ :lol:). Τη χουντα την εγραψαν οτι ηταν "ολεθρος για τον τοπο" (ενω οι μεταγενεστεροι που τα διελυσαν ολα - σε βαθμο ο κοσμος να θελει να εισβαλει στη βουλη και να τους φαει, ειναι οκ). Τον καραμανλη τον βαφτισαν "Εθναρχη" (!!), το Παπανδρεου "πατριωτη", και ενα σωρο δεξιους ως "αντιστασιακους αριστερους της χουντας".

29gk
27-08-10, 14:06
[/URL]
Ουτε στο Ιδρυμα Ανδρεα Παπανδρεου δεν γραφουν οτι "βασανιστηκε". Απλα οτι ηταν φυλακη, στην απομονωση (τωρα αμα εβγαζε και καμμια κραυγη για το ξεκαρφωμα, σαμπως θα εβλεπε κανεις αν ετρωγε ξυλο ή οχι :whistle:) Και η εξορια του Γιωργακη, βλεπουμε ποσο εξορια ηταν αφου ηταν τοσο χαλαρα τα πραγματα ωστε να "μπαινοβγαινει" με την "ανοχη" της χουντας":whistle:

Μηπως μπερδευεις τον σημερινο πρωθυπουργο με τον παππου του ? Μηπως αυτος "μπαινοβγαινε" οπως λες με την "ανοχη" της χουντας ? Ο σημερινος Γιωργος, το 1967 ηταν μολις 15 ετων. Διευκρινησε το για να εχεις και σχολιο :whistle:



Αν δε βρει, δε φταιω εγω - αναμφισβητητα εχει καλη πλευρα. Ξαναλεω αυτες οι νοητικες ασκησεις, ειναι πολυ πρακτικοτερες οταν καποιος πουλαει καποιο οργανο του ή το ιδιο του το παιδι για να βγαλει λεφτα. Ειναι προφανες οτι οχι μονο καποιος βρισκει θετικη πλευρα, αλλα τη θεωρει και καλυτερη απο αποψη cost/benefit.

Καταπληκτικη απαντηση για "νοητικη ασκηση". Με τη μονη διαφορα, οτι ο Μουστακλης, που αγνοησες την παραπανω αναφορα μου για τα οσα ειπε οταν αποφυλακιστηκε, πιστευω πως δεν θα συμφωνουσε, μιας και δεν συμμετειχε σε καποια τετοιου ειδους "ασκηση".



Ποτε εκανε τελευταια φορα κουμαντο ο βασιλιας? Τοτε επαψε πρακτικα η βασιλεια στην Ελλαδα. Τυπικα εληξε η βασιλεια με τα δυο δημοψηφισματα της χουντας (73) και του καραμανλη (74) τα οποια ειχαν μικρες αποκλισεις στη ψηφο (78 vs 70%).

Μεχρι και το αντιπραξικοπημα και την φυγη του απο την χωρα, στο ονομα του υπογραφονταν και εκτελουνταν τα παντα και ειχε ολα ανεξαιρετως τα προνομια. Κι ο ιδιος κι ολο το σοι του. Και η βασιλεια δεν εληξε "τυπικα" το 1974, αλλα ουσιαστικα. Τοτε που εγινε το νομιμο δημοψηφισμα. Καθε αποφαση που παρθηκε επι χουντας ακυρωθηκε και ειναι σαν να μην εγινε ποτε. Δυστηχως, αυτο δεν ακολουθηθηκε και στα οικονομικα, στις υπογραφεισες συμφωνιες δηλαδη πχ με τον Ωναση και τους αλλους, που ΔΕΝ σχολιασες αλλα τεσπα, αλλα νομικα ετσι ειναι. Επισης, η λεγομενη "Κινηση του Ναυτικου" παροτι απετυχε γιατι προδοθηκε, ηταν εν γνωσει του και θα γινοταν και παλι στο ονομα του.



Οχι. Απλα λεω οτι η ιστορια ειναι σμιλεμενη οπως συμφερει αυτους που την εγραψαν και οτι δε τη δεχομαι οπως ειναι γραμμενη. Αυτους που εκαναν τον δικτατορα-φασιστα Μεταξα "ηρωα" αλλα τους αριστερους του ΕΑΜ που ξεσκισαν τους Ναζι "προδοτες". Αυτοι που ηταν ταγματασφαλιτες εγιναν "ατομα περιοπης". Το καθεστως με απαγορευμενο το ΚΚΕ εγινε "δημοκρατια" (αρκει να μη ψηφιζες το ΚΚΕ :lol:). Τη χουντα την εγραψαν οτι ηταν "ολεθρος για τον τοπο" (ενω οι μεταγενεστεροι που τα διελυσαν ολα - σε βαθμο ο κοσμος να θελει να εισβαλει στη βουλη και να τους φαει, ειναι οκ). Τον καραμανλη τον βαφτισαν "Εθναρχη" (!!), το Παπανδρεου "πατριωτη", και ενα σωρο δεξιους ως "αντιστασιακους αριστερους της χουντας".

Άλλη ηταν η παρατηρηση, άλλα απαντας. Διευκρινιζω. Συγκρινοντας την περιοδο της χουντας και με τον τροπο που το κανεις, ο οποιος μπαι δε γουει ειναι ακυρος, με την οποια περιοδο δημοκρατιας, με την χειροτερη περιοδο, το μονο το οποιο επιτυγχανει ή αποσκοπει ειναι να "νομιμοποιησει" την ιδια την ΠΑΡΑΝΟΜΗ περιοδο.

........Auto merged post: 29gk πρόσθεσε 30 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειδικα αποσματα, φρεσκων ειδησεων, 40 χρονια μετα, που αναφερονται στον Ανδρεα Παπανδρεου. Και οχι μονον. ;)



Αποκάλυψη Παττακού: «Μου ζήτησε 30.000 δολ. για να σκοτώσει τον Ανδρέα Παπανδρέου»
Συνωμοσίες, δολοπλοκίες, ίντριγκες. Στις 21 Απριλίου του 1967, η Ελλάδα μπήκε σε μια 7χρονη περίοδο βίας και φοβίας. Αποφασισμένοι να εξουσιάσουν τη χώρα «αποκαθιστώντας» τον ρόλο των Eνόπλων Δυνάμεων στην πολιτική πραγματικότητα, οι συνταγματάρχες επέβαλαν μαζί με τον στρατιωτικό νόμο και ένα γενικευμένο κλίμα εκφοβισμού και καχυποψίας. Την ώρα που η χώρα έμπαινε «σε γύψο», το παρασκήνιο οργίαζε...

Της Μαρίας Ψαρά, για το Έθνος, της 18ης Απριλίου 2010

Παρά το γεγονός ότι συμπληρώνονται 43 ολόκληρα χρόνια από το πραξικόπημα του ‘67, πολλές πτυχές και γεγονότα από την περίοδο της χούντας παραμένουν άγνωστες. Το «Εθνος της Κυριακής» φέρνει σήμερα στο φως ντοκουμέντα που φωτίζουν ανεξερεύνητα κομμάτια της περιόδου που στιγμάτισαν την σύγχρονη Ιστορία της Ελλάδας

Σχέδιο δολοφονίας του Ανδρέα Παπανδρέου με την αμοιβή μάλιστα του δολοφόνου να έχει καθοριστεί, οργάνωση δολοφονίας των πρωτεργατών της απριλιανής δικτατορίας από τον τέως βασιλιά κατά την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 1967 στη Θεσσαλονίκη και μπαράζ παρακολουθήσεων ακόμη και των πρωτοκλασάτων στελεχών του καθεστώτος.

Ολα αυτά προκύπτουν σήμερα, τέσσερις και πλέον δεκαετίες μετά, από ιστορικά ντοκουμέντα αλλά και αυθεντικές χειρόγραφες «καταθέσεις» πρωταιτίων της δικτατορίας, που έχει καταφέρει να συλλέξει, ύστερα από επίπονη προσπάθεια χρόνων, ο συγγραφέας Δήμος Λεβιθόπουλος.

Εχοντας θέσει ως «στόχο ζωής» την ανάδειξη της ιστορίας της 7ετίας στις πιο... σκοτεινές λεπτομέρειές της, ο ερευνητής έχει «βουτήξει» στα βαθιά της χούντας για να συλλέξει στοιχεία και προφορικές μαρτυρίες. Στο πλαίσιο της έρευνας, ο Δ. Λεβιθόπουλος αντάλλαξε σειρά επιστολών με τον Στυλιανό Παττακό, από τις οποίες προκύπτουν σημαντικές και άγνωστες πληροφορίες για τη στρατιωτική δικτατορία στη χώρα μας.

«Η ιστορία της δικτατορίας πρέπει να γραφεί ξανά από την αρχή. Οσα είδαν το φως όλα αυτά τα χρόνια, τα οποία είναι πολλά και σπουδαία, δεν είναι ούτε το 1/10 της Ιστο­ρίας, που όπως κάθε Ιστορία γράφεται με αίμα αθώων και μελάνη ενόχων» δηλώνει στο «Εθνος της Κυριακής» ο ερευνητής Δήμος Λεβιθόπουλος. Από τις 12 ανέκδοτες επιστολές του ίδιου του δικτάτορα Παττακού που μας έδωσε ενδεικτικά ο παραλήπτης τους, επιλέγουμε -τι να πρωτοβάλει κανείς;- ορισμένες αλήθειες που σοκάρουν.

Ο επίδοξος εκτελεστής

«Αληθεύει ότι υπήρξε σχέδιο δολοφονίας του Ανδρέα Παπανδρέου λίγους μήνες αφότου εγκαταστάθηκε στην Αμερική με επίδοξο εκτελεστή συνταγματάρχη εκ των πρωτεργατών της 21ης Απριλίου και μετέπειτα υπουργό του καθεστώτος; Ναι ή όχι; Κι ακόμα, είναι αλήθεια ότι το εγχείρημα εγκαταλείφθηκε γιατί ο Παπαδόπουλος κατάλαβε ότι η δολοφονία του Ανδρέα θα ξεσήκωνε τον κόσμο μέσα και έξω από την Ελλάδα;». Είναι μία από τις ερωτήσεις που μέσα από αδιάσειστα στοιχεία θέτει ο Δήμος Λεβιθόπουλος στον Στυλιανό Παττακό.

«Δεν υπήρχε σχέδιο δολοφονίας του Ανδρέα, μία σκέψις ήτο μόνον, εγένετο μία πρότασις... Εις εκ των συνεπαναστατών μου έκανε πρότασιν να τον εφοδιάσωμεν με ένα χρηματικόν ποσόν, νομίζω τριάντα χιλιάδες δολάρια και να πάει να σκοτώσει τον Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος (κατά τη γνώμη του), επροξένει ζημίαν εις την επανάστασιν και την Πατρίδα... Του απήντησα ότι δεν εκάμαμεν την επανάσταση διά να σκοτώσωμεν, αλλά διά να σώσωμεν. Εξάλλου, δεν βλέπω να κινδυνεύωμεν από τον Ανδρέαν, ούτε από άλλους! Φοβούμαι ότι αν υπάρχη κίνδυνος, αυτός υφίσταται εις τας ψυχάς ημών των ιδίων. (...) Αυτά γνωρίζω, μόνο αυτά, φίλτατέ μου Δήμο, όχι λοιπόν σχέδια. Σκέψεις έκαναν, οι φρουροί, οι φύλακες της επαναστάσεως, οι βασιλικότεροι του βασιλέως. Προεκαλούντο συναισθηματικώς από τα αντεθνικά έργα των εις το σκότος εργαζομένων εναντίον των συμφερόντων του ελληνικού λαού, κυρίως εκείνων οι οποίοι ευρίσκοντο εις τας αυλάς του Μίδα...», απαντά διπλωματικά ο δικτάτορας.

Παρακολουθήσεις

Η καχυποψία και η επιφύλαξη δεν αφορούσε μόνο στα πολιτικά φρονήματα των Ελλήνων πολιτών της περιόδου. Στις «καταθέσεις» του προς τον Δ. Λεβιθόπουλο, ο Παττακός παραδέχεται πως τον ίδιο και την οικογένειά του παρακολουθούσε η ΚΥΠ υπό τον συνταγματάρχη Μιχάλη Ρουφογάλλη, αλλά και η ΕΣΑ υπό τον αρχηγό της Δημήτρη Ιωαννίδη. «Ναι, ναι, με παρηκολούθουν και Υπηρεσίαι -ΚΥΠ, ΕΣΑ, ...- και όχι μόνον εμέ, αλλά και τα μέλη της οικογένειάς μου. Ουδείς ψόγος. Το ήθελον. Διατί; Διότι έτσι, επρόσεχα να μην υποπέσω εις σφάλμα. (...) Με παρηκολούθουν «λυτοί και δεμένοι» και όχι μόνον εμέ αλλά και τους εαυτούς των -αλλήλοι, αλλήλους- ακόμη και τον Πρωθυπουργόν, τον Βασιλέα και τον Αντιβασιλέα. Είναι το σύστημα των κυβερνώντων. Οχι μόνο των δικτατορικών, όλων ανεξαιρέτως...».

Ο ίδιος ο Παττακός φυσικά δεν έμεινε... «άπραγος». Εχοντας υπό τον έλεγχό του τη Γενική Διεύθυνση Εθνικής Ασφάλειας (ΓΔΕΑ) παρακολουθούσε τους υπολοίπους. ΚΥΠ και ΓΔΕΑ μάλιστα είχαν πολύ έντονη μεταξύ τους κόντρα. «Ακόμη και σήμερα, βλέπω ότι κάποια εξέχοντα στελέχη της χούντας πληροφορούνται σημαντικά πράγματα για το καθεστώς που τότε δεν τα ήξεραν», λέει ο Δ. Λεβιθόπουλος. Μεταπολιτευτικά, όταν βρέθηκαν όλοι στον Κορυδαλλό και πληροφορούνταν τις αποκαλύψεις απ’ έξω, πληροφορίες λένε ότι έκοβαν την καλημέρα κι ότι έφταναν μέχρι και στα χέρια! «Αν οι Ελληνες ήξεραν όλο το παρασκήνιο δεν θα διαδήλωναν μόνο έξω από την αμερικανική πρεσβεία, αλλά και λίγο παρακάτω...», λέει ο Λεβιθόπουλος με νόημα.

Ο τέως βασιλιάς σχεδίαζε τη δολοφονία των πραξικοπηματιών

Ο τέως δεν έβλεπε με καλό μάτι τη χούντα, αφού «πρόλαβε» την εκτροπή που και ο ίδιος προετοίμαζε με «δικούς του» στρατηγούς. Τα στοιχεία αποκαλύπτουν πως μέχρι το γνωστό σε όλους μας βασιλικό αντικίνημα της 13ης Δεκεμβρίου 1967, ο τέως έκανε κι άλλες συνωμοσίες εναντίον του σκληρού πυρήνα της χούντας.

«Ο βασιλεύς Κωνσταντίνος έκαμεν ο,τι μπορούσε διά να απαλλαγή από ημάς τους επαναστατήσαντας... Υπήρχαν λοιπόν και άλλα κινήματα μεταξύ της 21ης Απριλίου 1967 και 28ης Οκτωβρίου 1967 εκ μέρους του βασιλέως. Τοιαύτα ήσαν αι αυθαίρετοι επισκέψεις του εις Μονάδας των Ε.Δ. (Ενόπλων Δυνάμεων), εις τους Αξιωματικούς των οποίων έθετεν ερωτήματα χρήσιμα διά σχεδιαζόμενην ενέργειαν ανατροπής μας. Ητο η επίσκεψίς του εις ξένας χώρας αιτούμενος υποστήριξίν των διά σχεδιαζόμενην ενέργειαν ανατροπής μας...», σημειώνει ο ίδιος ο δικτάτορας.

Η πιο καλά οργανωμένη συνωμοσία για σύλληψη ή δολοφονία των συνταγματαρχών θα λάμβανε χώρα κατά τη στρατιωτική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου του 1967 στη Θεσσαλονίκη.

«Ολίγας ημέρας προ της 28ης Οκτωβρίου 1967 επληροφορήθημεν από τον Δημήτριον Ιωαννίδην και από την ΚΥΠ ότι ο Βασιλεύς, εν συνεργασία με ισχυράς μετ’ αυτού φιλίας ανωτάτους Αξιωματικούς, εσχεδίαζε την σύλληψιν ημών των τριών πρωτεργατών της Επαναστάσεως κατά την παρέλασιν της 28ης Οκτωβρίου 1967, ή ακόμη και την δολοφονίαν μας. Ως πρόσωπον της εμπιστοσύνης του διά την επιτυχή εκτέλεσιν του σχεδίου του είχε επιλέξει τον Διοικητήν της Σχολής Πολέμου, εδρευούσης εις την Γεωργικήν Σχολήν Θεσσαλονίκης Ταξίαρχον Λιαράκον Σωτήριον, εκλεκτόν Αξιωματικόν και γενναίον πολεμιστήν.

Ημείς οι τρεις, πληροφορηθέντες εγκαίρως το σχέδιον ενηργήσαμε ως εξής: Α. Μελετήσαμεν το σχέδιον της παρελάσεως. Β. Ενημερώθημεν επί των φρονημάτων των επικεφαλής των τμημάτων της παρελάσεως Αξιωματικών. Γ. Απεφασίσαμεν την αντικατάστασιν των υπόπτων διά απολύτου εμπιστοσύνης μας Αξιωματικών.

Μπαλοθιές

Ιδιαιτέρως διά τας τεθωρακισμένας μονάδας το έργον ανέλαβον υπό την προσωπικήν μου ευθύνην. Δ. Συνεκροτήσαμεν ομάδα προσωπικής μας ασφάλειας εξ Αξιωματικών απολύτου εμπιστοσύνης μας, η οποία μας ηκολούθη καθ’ όλην την διάρκεια του τριήμερου εορτασμού... Οι Αξιωματικοί αυτοί μας ηκολούθουν επιδεικτικώς και ένοπλοι. Μάλιστα, εις ένα κοινόν δείπνον συμμετέχοντος και του βασιλέως, προσκεκλημένου μας, εις παραλιακόν εξωχικόν κέντρον της Καλαμαριάς, τη εγκρίσει ημών έρριξαν «μπαλοτιές» -κρητικός όρος των ασκόπων πυροβολισμών...

Αντελήφθησαν οι αντίπαλοι, μεθ’ ων και ο διευθυντής της Σχολής Πολέμου, ο επικεφαλής του σχεδίου συλλήψεως ή εκτελέσεώς μας και οι συν αυτώ...».

Παρά το γεγονός ότι άλλες πηγές μνημονεύουν το περιστατικό διαφορετικά, αυτό που έχει σημασία είναι ότι αποτέλεσε «σταθμό» στην οργάνωση του βασιλικού αντικινήματος του Δεκεμβρίου, το οποίο οι δικτάτορες άφησαν να εκδηλωθεί για να εξουθενώσουν τελικά τους βασιλικούς.

Παττακός προς Κωνσταντίνο: Ο επαναστάτης είναι ανώτερος και όχι ο βασιλιάς

Ο Στυλιανός Παττακός ήταν ακραιφνής βασιλικός και στρατιωτικός εκπαιδευτής του τέως στην ιππασία... Το πραξικόπημα της 21ης Απριλίου σήμανε το τέλος στην αγαστή σχέση τους. Τις πρώτες ημέρες μάλιστα, σε συνάντηση του τέως με τους πραξικοπηματίες, ο τέως αποκάλεσε ευθέως τον Παττακό ηλίθιο, ενώ ζήτησε από τους συνταγματάρχες να «πάρουν πίσω την επανάστασή τους». Για να λάβει την απάντηση του Παττακού πως «στην επανάσταση ανώτερος είναι ο επαναστάτης και όχι ο βασιλιάς. Δεν λαμβάνω εντολές από εσάς»...

Δήμος Λεβιθόπουλος: Η χούντα πέθανε, αλλά κάποια φουγάρα της επιμένουν να καπνίζουν ακόμα

Στις 21 Απριλίου του 1967, ο Δήμος Λεβιθόπουλος ήταν μόλις 8 χρονών. «Στην Πάτρα όπου ζούσα με την οικογένειά μου, πήραμε τα βιβλία, τα φύλλα της ‘Αυγής’ και το αρχείο του πατέρα μου Γιώργου, ο οποίος ήταν συντάκτης στην ‘Ελεύθερη Αχαΐα’ και την ‘Ελεύθερη Ελλάδα’. Τα κάναμε πολτό στη σκάφη και τα πετάξαμε», θυμάται. «Μετά, απλώς περιμέναμε τη σύλληψή του...».

Οι μνήμες της δικτατορίας καθόρισαν τη ζωή του Δήμου Λεβιθόπουλου. Δούλεψε ως δημοσιογράφος σε γνωστές εφημερίδες της Πάτρας και των Αθηνών. Από όταν ασχολήθηκε αποκλειστικά με την ιστορική έρευνά του, μεταξύ άλλων, είχε και μία άνευ προηγουμένου καυτή αλληλογραφία με τον Στυλιανό Παττακό, στην οποία με στοιχεία τον ρωτούσε λεπτομέρειες σχετικά με τα έργα και τις ημέρες των συνταγματαρχών.

«Στην πρώτη επίσκεψή μου στο σπίτι του Παττακού πήγα με ένα καδράκι χαρακτικής που έκαναν οι εξόριστοι στη Γυάρο για να ενισχύσουν τις οικογένειές τους. Το πήρε, χαμογέλασε και μου χάρισε ένα ποτήρι με το έμβλημα της 21ης Απριλίου, το πουλί», λέει ο Δ. Λεβιθόπουλος και συμπληρώνει: «Βρίσκομαι εδώ και χρόνια σε επαφή με τους ίδιους πρωτεργάτες του στρατιωτικού καθεστώτος για να συλλέξω συγκλονιστικά στοιχεία της Ιστορίας, που τελικά είναι τόσο πολλά, που προς το παρόν δεν τολμώ να τη γράψω. Δεν μου έλειψε η τόλμη, αλλά είναι αυτοκτονία να μπεις στο κλουβί της τίγρης για να αποδείξεις στην ίδια ότι είναι άγρια. Η χούντα μπορεί να πέθανε, αλλά πολλά φουγάρα και τσιμινιέρες που χτίστηκαν τότε καπνίζουν ακόμη...».

Στο αρχείο του, στο οποίο έχει δώσει το όνομα του πατέρα του «Αρχείο Ελληνικών Γραμμάτων Γεώργιος Λεβιθόπουλος», ο Δ. Λεβιθόπουλος έχει συλλέξει εκατοντάδες συγκλονιστικά ντοκουμέντα που μας άφησαν άφωνους, ικανά να ανατρέψουν πολλά γνωστά κεφάλαια της σύγχρονης Ιστορίας από το κίνημα του 1935 έως το ερμαφρόδιτο 1974.
http://tvxs.gr/news/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%C2%AB%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5-30000-%CE%B4%CE%BF%CE%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF (http://agp.archeio.gr/ap.php?page=ap_cv&lang=gr)




Οι σχέσεις της CIA με τη Χούντα, ο Ανδρέας Παπανδρέου και η «εξάρθρωση» της 17Ν
«Φως» στις σχέσεις της CIA με το καθεστώς των συνταγματαρχών (1967-1974) έρχεται να ρίξει ένα από τα πλέον αμφιλεγόμενα πρόσωπα εκείνης της περιόδου. Πρόκειται για τον Ελληνοαμερικανό πράκτορα Γκαστ Αβρακότο, ο οποίος λύνει τη σιωπή του και μιλά για τα γεγονότα που σφράγισαν την πορεία της χώρας. Το θέμα παρουσιάζει το Βήμα της Τετάρτης.

Ανάμεσα στους Αμερικανούς πράκτορες ο Αβρακότος ήταν γνωστός με το ψευδώνυμο «Δρ Βρώμικος» (Dr Dirty), κυρίως λόγω της αντιπάθειας που έδειχναν οι πρώτοι στους Ελληνοαμερικανούς.

Είναι γνωστό ότι ο Αβρακότος λειτουργούσε ως σύνδεσμος της CIA με τον «αόρατο δικτάτορα» Ιωαννίδη. Στο πλαίσιο του μηχανισμού της «κόκκινης προβιάς», ο «Δρ Βρώμικος» εκπαίδευε τα ελληνικά ΛΟΚ σε επιχειρήσεις ανορθόδοξου πολέμου, ώστε να υπάρξει αντίσταση σε περίπτωση εισβολής από τις χώρες του τότε ανατολικού μπλοκ.

Μιλώντας σε Αμερικανό δημοσιογράφο, ο Αβρακότος αποκαλύπτει σήμερα ότι η Ελλάδα ήταν ουσιαστικά το πρώτο του πόστο: «Εκεί η CIA είχε ιδρύσει την ΚΥΠ, η οποία φύτευε δημοσιεύματα στον Τύπο, χρηματοδοτούσε πολιτικούς υποψήφιους, εξουδετέρωνε τους κομμουνιστές και έλουζε τους φίλους της με δώρα και χρήματα.»

Αναφερόμενος στον Ανδρέα Παπανδρέου, ο πράκτορας αποκαλύπτει ότι οι ΗΠΑ είχαν ζητήσει από το καθεστώς των συνταγματαρχών να του δώσουν αμερικανικό διαβατήριο για να εγκαταλείψει τη χώρα. Ανεπίσημα, υπήρχε και μια άλλη εκδοχή: «Η συμβουλή μου είναι να εκτελέσετε τον αλήτη γιατί θα επιστρέψει και θα τον βρείτε μπροστά σας».

Σχετικά με τη δράση της 17 Νοέμβρη, ο «Δρ Βρώμικος» λέει ότι μετά τη δολοφονία του Ρίτσαρντ Γουελς ζήτησε από την υπηρεσία του να αναλάβει δράση.

«Θέλω να καθαρίσω 35-40 μέλη της 17Ν» είπε, προσθέτοντας ότι είχε ανθρώπους στην Αστυνομία και την ΚΥΠ που «θα έκαναν όλη τη βρώμικη δουλειά, χωρίς κανένας να μάθει τίποτα». Τελικά, το σχέδιο δεν υλοποιήθηκε.

Όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ της εφημερίδας, το ερώτημα που προκύπτει είναι τι ακριβώς μπορεί να είπε ο Αβρακότος στον Ιωαννίδη, τον Ιούλιο του 1974 στη διάρκεια του πραξικοπήματος στην Κύπρο:

«Αν αυτός ο άνθρωπος αυτός ήθελε να καθαρίσει δύο σημαντικά προβλήματα με τη δολοφονία του Ανδρέα Παπανδρέου και την εκτέλεση υπόπτων για συμμετοχή στη 17Ν, τι θα σκέφτηκε όταν συνάντησε έναν εξαγριωμένο Ιωαννίδη που ήθελε να φάει τον Μακάριο και το μόνο που τον ανησυχούσε ήταν τι θα πει η CIA και οι Τούρκοι.»

Newsroom ΔΟΛ
[url]http://news.in.gr/greece/article/?aid=462233

MNP-10
27-08-10, 14:54
Μηπως μπερδευεις τον σημερινο πρωθυπουργο με τον παππου του ? Μηπως αυτος "μπαινοβγαινε" οπως λες με την "ανοχη" της χουντας ? Ο σημερινος Γιωργος, το 1967 ηταν μολις 15 ετων. Διευκρινησε το για να εχεις και σχολιο :whistle:


Ναι για τον junior λεω - μαλιστα το λεω επειδη εχει επικαλεστει τη χουντα 3-4 φορες, τις 2 σε ντοκυμαντερ για να μας δειξει ποσο τον "πονεσε" η χουντα που ηρθαν και τους συλλαβανε :whistle:

Καθαρη εξαργυρωση αντιχουντικων παρασημων, και ας ηταν 15. Αλλα παιδια, πραγματικα αριστερων γονεων, ουτε τους ξαναειδαν τους γονεις τους αλλα δε τους εχει δειξει κανενα ντοκυμαντερ...



Μεχρι και το αντιπραξικοπημα και την φυγη του απο την χωρα, στο ονομα του υπογραφονταν και εκτελουνταν τα παντα και ειχε ολα ανεξαιρετως τα προνομια. Κι ο ιδιος κι ολο το σοι του. Και η βασιλεια δεν εληξε "τυπικα" το 1974, αλλα ουσιαστικα. Τοτε που εγινε το νομιμο δημοψηφισμα. Καθε αποφαση που παρθηκε επι χουντας ακυρωθηκε και ειναι σαν να μην εγινε ποτε.
Ετσι επρεπε να γινουν για να φαινονται εγκυρα τα χαρτια - αφου στη θεωρια η χουντα τηρουσε το Συνταγμα. Αυτο δεν εχει καμμια σχεση ομως με τη πραγματικη ασκηση εξουσιας απ'το βασιλια ο οποιος ειχε πρακτικα βγει στην αχρηστια και δε συμμετειχε στη ληψη αποφασεων.

Οι επομενοι, οτι τους συνεφερε κρατησαν, οτι τους συνεφερε επανελαβαν (πχ δημοψηφισμα για βασιλια, ρυθμισεις για εφοπλιστες κτλ) και οτι δε τους συνεφεραν το αλλαξαν. Αν δε τους αρεσε η αποφαση της χουντας για δημοψηφισμα αλλαγης του πολιτευματος, τοτε γιατι το επαναλαβαν? Αρα, κατι θετικο ειδε "ο Εθναρχης" στη Χουντα - και το επανελαβε. Με τη λογικη των συμφορουμιτων, ο "Εθναρχης" θα επρεπε να ειναι καταδικαστεος ως φιλοχουντικος επειδη ειδε αυτο το 1 καλο και εφαρμοσε πολιτειακες αλλαγες στα προτυπα της χουντας (καταργηση μοναρχιας => μεταβαση σε δημοκρατια).

Σε καθε περιπτωση, επειδη ακομα και αυτο το 1 καλο τιθεται σε αμφιβολια, αν ο Καραμανλης ή ο Γεωργιος ηταν μαγκες, ας εκαναν ενα τετοιο δημοψηφισμα στα 60s... :whistle: Ή τελως παντων με τον Βασιλια πραγματικα παρων στη χωρα να την ελεγχει.

Ηταν η απουσια ελεγχου απ'το Βασιλια το '74 (λογω της χουντας) που επετρεψε στους τοτε πολιτικους να κανουν τετοιο δημοψηφισμα, αλλιως απλα θα ηταν αδυνατο εφοσον ο Βασιλιας δε συμφωνουσε. Και γιατι να συμφωνησει σε δημοψηφισμα καθαιρεσης του? Τι σοϊ μοναρχης ειναι που θα ασπαστει τη δημοκρατικη βουληση για το αν ειναι αξιος ως βασιλιας? Ο βασιλιας θεωρει οτι ειναι αυτοδικαιως ηγετης επειδη γεννηθηκε ως πριγκηπας και προοριστηκε για βασιλιας - δεν υπαρχει η βουληση του κοσμου στην ολη "εξισωση". Ο κοσμος ειναι απλα για να τον πληρωνει και να τον προσκυναει - σιγα μη πει και τη γνωμη του :lol:

Το γεγονος οτι εγινε το δημοψηφισμα υπο την απουσια της αρνητικης επιρροης του Βασιλια - κατι το οποιο ο Καραμανλης δεν μπορουσε ουτε στη φαντασια του να κανει στα 60s, αποδεικνυει περιτρανα το οτι η Χουντα τον ειχε θεσει "off". Αλλα σκεψου τωρα τι συζητηση και κοντρα-συζητηση εχουμε ριξει μονο για 1 απ'τα καλα της χουντας. Σκεψου να εγραφα τη λιστα :lol:



Δυστηχως, αυτο δεν ακολουθηθηκε και στα οικονομικα, στις υπογραφεισες συμφωνιες δηλαδη πχ με τον Ωναση και τους αλλους, που ΔΕΝ σχολιασες αλλα τεσπα, αλλα νομικα ετσι ειναι. Επισης, η λεγομενη "Κινηση του Ναυτικου" παροτι απετυχε γιατι προδοθηκε, ηταν εν γνωσει του και θα γινοταν και παλι στο ονομα του.
Οι χαριστικες συμφωνιες με εφοπλιστες εβγαζαν νοημα μονο μεχρι το 2001 - οταν και η Ελλαδα απεκτησε ευρω και δεν χρειαζονταν συναλλαγματικα διαθεσιμα σε $$$ ή αλλα νομισματα. Πιο πριν, η ναυτιλια, ο τουρισμος, οι εξαγωγες και οι μεταναστες ηταν οι 4 τροποι με τους οποιους η χωρα μπορουσε να αποκτησει συναλλαγμα - εναλλακτικα θα επρεπε να παιρνει δανεια σε ξενο νομισμα. Ως εκ τουτου, και μεχρι ενα βαθμο, ειναι κατανοητες οι ευνοϊκες ρυθμισεις για τους εφοπλιστες-χελια (τους λεω χελια γιατι ουτως ή αλλως αμα τους φοροληγησεις θα φυγουν - αρα, σε συμφερει ως χωρα να δραστηριοποιουνται οριζοντια στην επιχειρηματικη ζωη της χωρας ωστε να εισαγουν δολαρια σε αυτη - αλλα και να διατηρουν γενικοτερα συναλλαγες σε δολαρια).

Το παραδοξο ειναι στη μετα 2001 εποχη που εχοντας εκλειψει η αναγκη για συναλλαγμα, τα ευνοϊκοτατα μετρα παρεμειναν.



Άλλη ηταν η παρατηρηση, άλλα απαντας. Διευκρινιζω. Συγκρινοντας την περιοδο της χουντας και με τον τροπο που το κανεις, ο οποιος μπαι δε γουει ειναι ακυρος, με την οποια περιοδο δημοκρατιας, με την χειροτερη περιοδο, το μονο το οποιο επιτυγχανει ή αποσκοπει ειναι να "νομιμοποιησει" την ιδια την ΠΑΡΑΝΟΜΗ περιοδο.Στη λογικη αυτο λεγεται λογικο αλμα. Οι αρχαιοι ελληνας ηξεραν οτι ουδεν κακον αμιγες καλου. Οι δε ανατολικοι ειχαν το γιν και γιανγκ. Το μαυρο μεσα στο ασπρο, και το ασπρο μεσα στο μαυρο. Αυτο τι σημαινει? Οτι οι αρχαιοι ηταν ανηθικοι και οτι επιβραβευαν το κακο, βλεποντας το καλο μεσα στο κακο? Οχι. Απλα οτι μπορουσαν να κανουν λεπτους διαχωρισμους που οι συγχρονοι δεν μπορουν. Που οδηγει αυτο? Σε πακετοποιηση της σκεψης.

Πχ ποσοι υποστηριζουν τον ΓΑΠ επειδη παιρνει πληθωρα καλων μετρων (που επρεπε να ειναι αυτονοητα εδω και δεκαετιες) οπου με λογικο αλμα εξαγουν το συμπερασμα οτι "προσπαθει να βαλει τη χωρα σε ταξη" ? Ακομα και το μνημονιο το δικαιολογουν σε στυλ "ευτυχως ηρθε το ΔΝΤ να μπει λιγο ταξη". Φυσικα το ΔΝΤ και ο ΓΑΠ δεν εχουν καμμια σχεση με το να βαλουν ταξη - μιλαμε για μια διαδικασια εισπραξης οφειλων οπου ο οφειλετης παιρνει προτεραιοτητα εναντι της ζωης του τοπου, των μισθων μας, των συνταξεων μας, των εθνικων μας πορων και του εθνικου κεφαλαιου. Ετσι αντι να διαχωρισουν οτι "ναι μεν αυτο καλως γινεται, αλλα το κινητρο ειναι αρνητικο και θα οδηγησει σε αρνητικο μελλον τη χωρα (χρεος 150% και βαλε επι του ΑΕΠ)" το αποδεχονται ολο μαζι ως πακετο. Γιατι? Γιατι δε μπορουν να κανουν λεπτους διαχωρισμους. Τι δουλεια εχει η εξυγιανση με το ΔΝΤ? Εμποδιζε κανεις τις κυβερνησεις να περικοψουν τους προϋπολογισμους των υπουργειων, τη φοροδιαφυγη, τις φοροαπαλλαγες, τη διαπλοκη των γιατρων με τις φαρμακευτικες που τιναζει στον αερα τα ταμεια, τους συνταξιουχους >100 και 110 χρονων, κτλ κτλ? Οχι. Μπραβο θα τους ελεγαν ολοι οι πολιτες.

Ετσι λοιπον και εγω λεω οτι η χουντα ειχε αρκετα θετικα σημεια τα οποια θα μπορουσαν να εφαρμοστουν απο τις σημερινες κυβερνησεις, ιδιαιτερα σε αναπτυξιακους τομεις που αφορουν τις κατασκευες / ενεργεια / μεταφορες / τηλεπικοινωνιες καθως και στο τομεα της αμυνας. Η σημερινη καμπυλη αναπτυξης ειναι καταδικασμενη οσο τα αναπτυξιακα εργα τα καρπωνονται ιδιωτικες εταιρειες για στενη ιδιωτικο-οικονομικη εκμεταλλευση - μη αφηνοντας τις ωφελειες τους να διαχυθουν στο ΑΕΠ. Ετσι τα 10 δις ευρω το χρονο του Προγραμματος Δημοσιων Επενδυσεων καταντανε απλα δωρακια στους εργολαβους που ανεβαζουν προσκαιρα το ΑΕΠ αντι για μονιμα σε αυτο-αναπαραγομενη αυξητικη πορεια.

Τωρα το οτι αποσκοπω να νομιμοποιησω τη συγκεκριμενη περιοδο, επετρεψε μου να ξερω καλυτερα το που αποσκοπω ;) Εχει να κανει καθαρα με την απο-πακετοποιηση της σκεψης και την αναβαθμιση του νοητικου "software" που κουβαλαμε. Οσοι σκεφτονται σε ορους binary (ολα ή τιποτα) ειναι επικινδυνοι ως θυματα χειραγωγησης - και πρακτικα μιλαμε για ποσοστα >90%. Πχ "ηταν δικτατορια = ολα ειναι καταδικαστεα". Που οδηγει αυτο? Δεν οδηγει σε καταδικη του ιδιου του Κομμουνισμου? Θα σου πει ο αλλος "ο Σταλιν, ο Μαο, ο Φιντελ, ο Κιμ Γιονγκ Ιλ της Κορεας - οπου βλεπω κομμουνιστες ολοι δικτατορες ειναι. Αρα :ban:στον κομμουνισμο επειδη ειναι ανελευθερο καθεστως. Και μη τυχον διανοηθεις να μου πεις "ο κοσμος ετρωγε, ειχε δωρεαν παιδεια, ειχε το να, ειχε το αλλο, ηταν σοσιαλ-φασιστικα, στυγνα, καταπιεστικα καθεστωτα και τιποτα δε δικαιολογειται".

Επισης μπορει να εχεις νοητικος αποκλεισμος και χλευη στην αριστερα λογω σταλινικων κομματων οπως το ΚΚΕ. Γιατι? Γιατι ο κοσμος λογω πακετοποιησης εχει εγκλωβιστει αναμεσα σε 2 προβληματικα μοντελα.

1) ΜΟΝΤΕΛΟ 1 = ΔΕΞΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (η οποια δεν τον συμφερει - αλλα συμφερει τους ελαχιστους) + ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ

2) ΜΟΝΤΕΛΟ 2 = ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ + ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ

Το (1) εχει για μπαμπουλα αποτροπης του (2) την ανελευθερια. Ο πολιτης σκεφτεται "οκ, τι να γινει, ας εχουν οι πλουσιοι το 90% του πλουτου - και ας μοιραζομαστε οι υπολοιποι τα ξεροκομματα - τουλαχιστον ειμαι ελευθερος".

Το (2) εχει για μπαμπουλα αποτροπης του (1) το οτι ο κοσμος θα πεινασει - ενω εμεις μπορουμε να σου δωσουμε φαϊ - αρκει να σκυβεις στον εκαστοτε Σταλιν. Εφοσον ο κοσμος δεν εχει φτασει σε επιπεδα πεινας, σου λεει "αντε ρε που θα παω 100 χρονια πισω να με καταπιεζει ο καθε δικτατορας". Αν πεινασει η αριστερα θα ανεβει και θα πει "ενταξει, τι να κανουμε, τουλαχιστον θα φαμε". Στην Ελλαδα ακομα δεν εχουμε φθασει στο "πειναμε".

Ετσι, λογω πακετοποιησης της σκεψης κανεις δε βλεπει το αυτονοητο:

ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (προς το συμφερον του λαου) + ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ (προς το συμφερον του λαου) = ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

...επειδη ακριβως αυτο ειναι το ανωτερο μοντελο, εδω και δεκαετιες υπαρχουν stratagem "διαβρωσης" του με ατομα οπως ο Ανδρεας Παπανδρεου. Το πειραμα του Ανδρεα πετυχε στο οτι ο λαος χειραγωγηθηκε να αποστρεφεται το ανωτερο μοντελο, προσθετοντας ενα "twist" στο ιδιο το μοντελο. Το "twist" ηταν

ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (για το μισο πληθυσμο - που θα εκδηλωνεται με "βολεμενους" στο δημοσιο τομεα - ενοσω οι αλλοι θα τους πληρωνουν και η οικονομια θα φαληριζει) + ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ = fail.

Και τι λεει ο κοσμος? "τον ειδαμε και το σοσιαλισμο" :whistle: Γιατι? Γιατι την επεξεργαζεται την ολη εμπειρια ως "πακετο". Δε μπορει να διαχωρισει οτι η κακοδιαχειριση δεν ειναι εγγενης στο μοντελο, ουτε οτι ο σοσιαλισμος δεν ειναι για τους μισους - με τους αλλους μισους να τους πληρωνουν. Μιλαμε για social engineering 101 εκμεταλλευομενοι τις αδυναμιες της μαζας. Ειναι γνωστο οτι οι ανωτερες ιδεες στο τελος επικρατουν. Αλλα μπορεις να καθυστερησεις πολυ την επικρατηση τους εφοσον προσκολησεις σε αυτες διαφορες παρανοησεις ή εφοσον της δυσφημισεις. Συνεπικουρουμενο απ'τις ψυχολογικες αδυναμιες της μαζας και την πακετοποιηση της σκεψης / ελλειψη ικανοτητας για λεπτους διαχωρισμους, στο τελος εχεις το ποθητο αποτελεσμα. Ας φαμε τωρα στη μαπα τη ΔΕΞΙΑ για να ισιωσουμε....

aroutis
27-08-10, 15:11
Καθαρη εξαργυρωση αντιχουντικων παρασημων, και ας ηταν 15. Αλλα παιδια, πραγματικα αριστερων γονεων, ουτε τους ξαναειδαν τους γονεις τους αλλα δε τους εχει δειξει κανενα ντοκυμαντερ...Ηταν μέρος της καλής διαχείρησης και αυτό.. :lol:


Αρα, κατι θετικο ειδε "ο Εθναρχης" στη Χουντα - και το επανελαβε. Με τη λογικη των συμφορουμιτων, ο "Εθναρχης" θα επρεπε να ειναι καταδικαστεος ως φιλοχουντικος επειδη ειδε αυτο το 1 καλο και εφαρμοσε πολιτειακες αλλαγες στα προτυπα της χουντας (καταργηση μοναρχιας => μεταβαση σε δημοκρατια).Απλά μήπως είδε common practices από το εξωτερικό και τις εφάρμοσε και στην Ελλάδα; Μήπως η λογική σου σε αυτή την υπόθεση ειναι ad hominem?:whistle:


Ηταν η απουσια ελεγχου απ'το Βασιλια το '74 (λογω της χουντας) που επετρεψε στους τοτε πολιτικους να κανουν τετοιο δημοψηφισμα, αλλιως απλα θα ηταν αδυνατο εφοσον ο Βασιλιας δε συμφωνουσε.Συμφωνούμε απόλυτα , εκμετάλλευση πολιτικών συνθηκών ηταν το όλο θέμα. Και; Θα αρχίσεις να λες πάλι το ότι πρέπει να ευχαριστούμε τη Χούντα για αυτό; :lol:

Πάντως αφού έπιασες και τη Βασιλεία, μήπως τελικά ή περιοδος της Βασιλείας (συμφωνα πάντα με τη δική σου λογική) ειναι ακόμα καλύτερη από τη περίοδο της Χούντας; Μήπως αν αυτό ισχύει , οδηγούμαστε σε ένα λογικό συμπέρασμα (fallacy είναι αλλά whatever) ότι ο Ελληνας γουστάρει απολυταρχία για να μην ξεφεύγει και φτάνει στα σημερινά χάλια; .. :lol:

29gk
27-08-10, 15:29
Απαντηση, με λιγοτερα λογια. Πολυ λιγοτερα. :p

α) ο Γιωργος, διαφημιζει ενα "εμπορευμα" γιατι αυτο πουλαει το μαγαζι του, και πολυ καλα κανει. Σε καμια περιπτωση ομως δεν συγκρινε κανεις, ουτε κι ο ιδιος αλλωστε, τον εαυτο του με τον πχ Παναγουλη, ενω αυτοι που θα "πεισθουν" απο το πραγματικο γεγονος της διωξης της οικογενειας του, ελαχιστη κατ εσε αλλα και παλι πραγματικη, επιλεγουν να "πεισθουν" τελικα ή οχι.

β) Ο βασιλιας στην Ελλαδα, δεν ηταν Ελληνας. Ποτε και κανεις απο δαυτους. Το τελευταιο μαλιστα "δημοψηφισμα" - σε εισαγωγικα γιατι μονον στα χαρτια ηταν τετοιο ( ειδες που εγω εξηγω τα δικα μου εισαγωγικα ? ) - ηταν το 1946 που μας ξαναφεραν, μας επεβαλλαν οι Αγγλοι τον Γεωργιο ο οποιος για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, ουδεμια σχεση ειχε με τον αβουλο Παυλο ενω απειχε χιλιομετρα απο τον μαλακα Κωστα ( καλλιτεχνικα Κοκο).

Ο δε βασιλιας, απο το 1946 εως και το 1967, ειχε παντοτε εκλεγμενη κυβερνηση, οπως κι αν αυτη ειχε εκλεγει, ειχε πρωθυπουργο, ειχε υπουργους, ειχε Βουλη, ειχε πολιτευμα επονομαζομενο Βασιλευομενη Δημοκρατια, αλλα παρολα αυτα, παντοτε αυτος και το παρακρατος ( που δεν ηταν ενα αλλα πολλα και διαφορα ) κυβερνουσε πραγματικα και υποχρεωνε την χωρα κατα τα καπριτσια του. Χαρακτηριστικο παραδειγμα η προικα των Ελληνων στην Σοφια, οταν παντρευοταν με τον Χουαν Καρλος ή το θεμα Μερτεν οπου κουμαντο δεν εκανε ο θεσμικος κυβερνητης, ο βασιλιας δηλαδη, αλλα η γυναικα του !!!

Ο Καραμανλης τωρα, το 1974, αλλα και ολος ο τοτε πολιτικος κοσμος, καταλαβαν πως οι δυο αμεσες αναγκες της χωρας, παρολο το χαος, ηταν η νομιμοποιηση του ΚΚ και ο εκδιωγμος του φαυλου συστηματος που προκαλεσε τοσα και τοσα δεινα στην χωρα. Της βασιλειας δηλαδη. Θα ειχε ισως ενδιαφερον να συζητουσαμε το αν θα καταργουταν η βασιλεια, εαν στη θεση του ηλιθιου βρισκονταν ο Χουαν Καρλος ο οποιος επιβιωσε στα ματια του ισπανικου λαου, ακριβως για την σταση που κρατησε κατα την διακυβερνηση του Φρανκο, αλλα αυτο θα ηταν μια αλλη συζητηση.

Το οτι η χουντα, προχωρησε σε δημοψηφισμα, στο πλαισιο της προσπαθειας της να παρει τον λαο με το μερος της, δεν μπορει να συγκριθει σε καμια περιπτωση με το ΝΟΜΙΜΟ δημοψηφισμα του 1974.

Τα υπολοιπα που αναφερεις, για τους "μαγκες" και για το τι δεν εκαναν και για τους λογους, θα απαιτησουν πραγματικο διαβασμα της συγχρονης ελληνικης ιστοριας για να μαθεις και να καταλαβεις, και ειναι κατι που δεν χωρα στις δυνατοτητες ενος φορουμ. Αρκετα με τα κατεβατα :p

γ) σου εδειξαν αρκετοι και σου εξηγησαν το τι κακο και ζημια προκαλεσαν οι περιφημες συμφωνιες με τους εφοπλιστες, της επταετιας, αλλα δεν σχολιασες. Επισης αναφερθηκαν και πολλα αλλα, πολλες ζημιες που και αυτα και παλι δεν σχολιασες. Θεωρω πως το θεμα καλυφθηκε -το οικονομικο παντα - και με την σειρα μου και εγω...... δεν σχολιαζω !

δ) σε οτι αφορα τα υπολοιπα, θα επιμεινω. Η συγκριση της περιοδου της επταετιας, με την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιοδο δημοκρατιας, απλα αποσκοπει στην νομιμοποιηση της ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ. Και σε θεωρητικο - νοητικο επιπεδο αλλα και σε πρακτικο - νομικο.Η προσπαθεια δε του "καλα αφου ηταν κακη η δεξια χουντα, γιατι δεν λες πως και η αριστερη χουντα ηταν εξισου κακια", ειναι μαλλον φληναφημα παρα σοβαρο επιχειρημα !

MNP-10
27-08-10, 15:38
Συμφωνούμε απόλυτα , εκμετάλλευση πολιτικών συνθηκών ηταν το όλο θέμα. Και;


Ετυχε δλδ... ειχε βγει για ψωνια στο Λονδινο ο Βασιλιας και ηρθε ο Καραμανλης στα μουλωχτα να περασει δημοψηφισμα... νταξ. Τι να συζητησουμε.



Πάντως αφού έπιασες και τη Βασιλεία, μήπως τελικά ή περιοδος της Βασιλείας (συμφωνα πάντα με τη δική σου λογική) ειναι ακόμα καλύτερη από τη περίοδο της Χούντας; Μήπως αν αυτό ισχύει , οδηγούμαστε σε ένα λογικό συμπέρασμα (fallacy είναι αλλά whatever) ότι ο Ελληνας γουστάρει απολυταρχία για να μην ξεφεύγει και φτάνει στα σημερινά χάλια; .. :lol:

Και η χουντα ειχε καλα, και ο βασιλιας ειχε καλα, και ο μεταξας ειχε καλα, και ο καραμανλης ειχε καλα, και ο παπανδρεου ειχε καλα, και ο γαπ εχει καλα, και ο σημιτης ειχε καλα. Αυτο τι σημαινει? Οτι ειμαι ταυτοχρονα φιλοχουντικος, φιλοβασιλικος, φιλο-φασιστας, φιλοκαραμανλικος, φιλοπαπανδρεϊκος και φιλοσημιτικος ή οτι αποσκοπω στο να νομιμοποιησω ολα τους τα λαθη, εγκληματα ή παραλειψεις? Δε παει ετσι. Απλα βλεπω μια κατασταση και την επεξεργαζομαι ουδετερα.

aroutis
27-08-10, 15:43
Ετυχε δλδ... ειχε βγει για ψωνια στο Λονδινο ο Βασιλιας και ηρθε ο Καραμανλης στα μουλωχτα να περασει δημοψηφισμα... νταξ. Τι να συζητησουμε.Η Χουντα δεν έδιωξε τον Βασιλιά, ο Κοκός έκανε την ανοησία να προσπαθήσει να κάνει πραξικόπημα (στο πραξικόπημα) με πιτουρα. Το αποτέλεσμα ειναι να φυγει με την ουρα στα σκέλια.

Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε. Αν το παραπάνω δεν συνέβαινε, η ανοησία κοινώς του Κοκού, η Χουντα θα τον είχε διατηρήσει ως ένα διακοσμητικό στοιχείο.

Αρα για ποιό λόγο να ευχαριστώ τη Χουντα ακριβώς, αν ειναι να ευχαριστώ κάποιον , να ευχαριστώ (με τη δική σου λογική) τον Κοκό.

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ.

MNP-10
27-08-10, 15:46
δ) σε οτι αφορα τα υπολοιπα, θα επιμεινω. Η συγκριση της περιοδου της επταετιας, με την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιοδο δημοκρατιας, απλα αποσκοπει στην νομιμοποιηση της ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ.


Λες οτι απ'το 46 ως το 67 οι Αγγλοι μας επεβαλαν το Βασιλια. Αρα ειχαμε δημοκρατια αυτα τα 21 χρονια? Ποσο μαλλον αν συνυπολογισουμε τις διωξεις των αριστερων και το οτι ο κοσμος ειχε τις εξης φοβερες επιλογες για να ψηφισει: ΔΕΞΙΑ και ΔΕΞΙΑ... Αυτο γιατι δε το λεμε παρωδια δημοκρατιας, οπως πραγματικα ηταν, αλλα δημοκρατια? Πως γινεται της χουντας το δημοψηφισμα να ειναι "νωθο" και των Αγγλων που μας καπελωσαν τον Βασιλια, "εγκυρο" ?

aroutis
27-08-10, 15:46
Και η χουντα ειχε καλα, και ο βασιλιας ειχε καλα, και ο μεταξας ειχε καλα, και ο καραμανλης ειχε καλα, και ο παπανδρεου ειχε καλα, και ο γαπ εχει καλα, και ο σημιτης ειχε καλα. Αυτο τι σημαινει? Οτι ειμαι ταυτοχρονα φιλοχουντικος, φιλοβασιλικος, φιλο-φασιστας, φιλοκαραμανλικος, φιλοπαπανδρεϊκος και φιλοσημιτικος ή οτι αποσκοπω στο να νομιμοποιησω ολα τους τα λαθη, εγκληματα ή παραλειψεις? Δε παει ετσι. Απλα βλεπω μια κατασταση και την επεξεργαζομαι ουδετερα.
Το πρόβλημα ειναι οτι τη βλέπεις καθαρά μέσα από αριθμούς και ξεχνάς ότι υπάρχουν και άνθρωποι.

Κατι σαν το ποστ σου όταν έπεσαν τα F16 και το πρώτο που ειχες να πεις ηταν το ότι θα κοστίσουν χ εκατομύρια.

MNP-10
27-08-10, 15:47
αν ειναι να ευχαριστώ κάποιον , να ευχαριστώ (με τη δική σου λογική) τον Κοκό.

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ.

Ειναι και αυτο μια αποψη :lol:

aroutis
27-08-10, 15:48
Ειναι και αυτο μια αποψη :lol:
:p:p:p:p:p:p

giwrgosth
27-08-10, 15:57
Αλήθεια, ποιος έσωσε τον Παπαδόπουλο την εποχή των συνωμοτικών κινήσεων της ΕΕΝΑ (Εθνική Ένωση Νέων Αξιωματικών) και αντί να τον στείλει σπίτι του τον έστειλε στο Έβρο διοικητή όπου είχαμε το λεγόμενο «Σαμποτάζ του Έβρου» με τη ζάχαρη στα ρεζερβουάρ και τελικά ποιος είχε κέρδος από αυτή την προβοκάτσια εναντίον των αριστερών?
Μήπως, λέω μήπως και στις δύο περιπτώσεις ο τότε πρωθυπουργός?

29gk
27-08-10, 15:57
Λες οτι απ'το 46 ως το 67 οι Αγγλοι μας επεβαλαν το Βασιλια. Αρα ειχαμε δημοκρατια αυτα τα 21 χρονια? Ποσο μαλλον αν συνυπολογισουμε τις διωξεις των αριστερων και το οτι ο κοσμος ειχε τις εξης φοβερες επιλογες για να ψηφισει: ΔΕΞΙΑ και ΔΕΞΙΑ... Αυτο γιατι δε το λεμε παρωδια δημοκρατιας, οπως πραγματικα ηταν, αλλα δημοκρατια? Πως γινεται της χουντας το δημοψηφισμα να ειναι "νωθο" και των Αγγλων που μας καπελωσαν τον Βασιλια, "εγκυρο" ?

Τα 21 αυτα χρονια ειχαμε αναγκαστικα Βασιλευομενη Δημοκρατια, ο εμφυλιος συνεχιζοταν με "αλλα μεσα", τα κοματα ναι ηταν απο ακριοδεξια εως δεξια ομως υπηρχε ξερεις και η ΕΔΑ που το 1951 τα αμερικανικα παιχνιδια την εφεραν αξιωματικη αντιπολιτευση μαλιστα, αλλα παρολα αυτα ο ΛΑΟΣ ψηφιζε.Το γεγονος οτι οι κυβερνωντες, οι προστατες, το καθεστως, το παρακρατος και ολοι μαζι ΒΙΑΖΑΝ κατ εξακολουθηση την βουληση του, σου/μας δινει το δικαιωμα να χαρακτηριζουμε την περιοδο ως "παρωδια" συγκρινομενη ( εδω κανουμε συγκρισεις ) με την νεα ελληνικη δημοκρατια.

Το δε "δημοψηφισμα" της χουντας δεν ηταν νοθο. Ηταν ΠΑΡΑΝΟΜΟ !! Υπηρξε καταλυση της δημοκρατιας, εσχατη προδοσια, με οποια σειρα θες αρα και ΟΛΕΣ οι πραξεις της επταετιας ηταν "ως μη γενομενες". Και οι πρωταγωνιστες δεν ηταν - ειναι τιποτα παραπανω απο εγκληματιες.

MNP-10
27-08-10, 16:09
Κατι σαν το ποστ σου όταν έπεσαν τα F16 και το πρώτο που ειχες να πεις ηταν το ότι θα κοστίσουν χ εκατομύρια.

Πολυ κακοβουλη προσωπικη επιθεση - γιατι παραλειπεις εσκεμμενα το γεγονος οτι, εκεινη τη στιγμη, η ενημερωση που ειχαμε ολοι ηταν οτι οι 3 πιλοτοι ηταν σωοι. Πηγαινε ξαναδιαβασε το ιστορικο του νηματος - αν και ειμαι σιγουρος οτι το θυμασαι.

Οταν λοιπον οι ανθρωποι ειναι σωοι, το δευτερο πραγμα που κοιτας ειναι οι υλικες ζημιες. Δεν υπαρχει τιποτα περιερο σ'αυτο. Φυσικα εσυ εγραψες οτι εγραψες μονο και μονο για να δειξεις τη ποιοτικη σου υπεροχη απεναντι "στον αριθμολαγνο", του οποιου την ανθρωπιστικη δραση αγνοεις - και γι'αυτο σε συμβουλευω να εισαι πιο προσεκτικος στο πως με κρινεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.