PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέθανε ο δικτάτορας Ιωαννίδης



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

zoug100
16-08-10, 14:59
http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1438966_ioannidis.jpeg

Απεβίωσε σε ηλικία 87 ετών ο κρατούμενος στις φυλακές Κορυδαλλού Δημήτρης Ιωαννίδης ο αποκαλούμενος και «αόρατος δικτάτωρ» Δημήτρης Ιωαννίδης, ένας από τους πρωτεργάτες της χούντας αλλά και υπεύθυνος για το στρατιωτικό πραξικόπημα κατά του αρχιεπισκόπου Μακαρίου το 1974 στην Κύπρο, που προκάλεσε τη μετέπειτα εισβολή της Τουρκίας.

Είχε εισαχθεί προ ολίγων ημερών με σοβαρά προβλήματα υγείας στο πνευμονολογικό τμήμα του Γενικού Κρατικού Νίκαιας.

Ο Ιωαννίδης καταδικάσθηκε μαζί με τους άλλους πρωταιτίους του πραξικοπήματος σε θάνατο αλλά η ποινή του, όπως και των υπολοίπων, μετατράπηκε αμέσως σε επτάκις ισόβια κάθειρξη, κατόπιν αποφάσεως του τότε πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Καραμανλή.

Ο Δ. Ιωαννίδης, ταξίαρχος τότε, συνέδεσε άμεσα το όνομά του και με την εισβολή στο χώρο του Πολυτεχνείου το 1973. Επισημαίνεται πως αμέσως μετά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, ετέθη επικεφαλής πραξικοπήματος κατά του δικτάτορα Γ. Παπαδόπουλου.

Πηγή: Zougla.gr (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=164834&cid=4)

antreas9
16-08-10, 15:31
Οκ.
Ένας λιγότερος.

Nozomi
16-08-10, 15:38
Δεν πρόλαβε (και το ελλ.κράτος δεν θέλησε) να λογοδοτήσει για την προδοσία της Κύπρου.

Και ήταν ο βασικός υπεύθυνος...

Λευκός Ιππότης
16-08-10, 19:29
Που ειναι εκεινοι οι πασοκοι που απο το '81 θα ανοιγαν τον φακελλο της Κυπρου? Τοσα χρονια "δημοκρατιας" ρε και κανενας δεν το τολμησε? Τι φοβηθηκαν?

Rebel Scum
16-08-10, 21:37
Για τους δικτάτορες εγώ ένα ξέρω....ότι κάποιοι εξ αυτών είχαν την αξιοπρέπεια να μην λάβουν τις χάρες που δόθηκαν και να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τα εγκλήματα τους (ή κατά αυτούς τις ιδέες τους).

Κάτι που ακόμα δεν έχουμε δει από πολιτικό στην μεταπολίτευση. Αυτοί βέβαια υπερασπίζονται τις πράξεις τους με απεριτίφ στη Βρετάνια και σουβλάκια στην Πλάκα.

freshmeat
16-08-10, 23:39
Ο Ιωαννίδης υπήρξε ένας από αυτούς που οδήγησαν την Ελλάδα στο σημείο που βρίσκεται. Και δικαίως πλήρωσε για αυτό.
Αυτοί που τον διαδέχτηκαν μέχρι σήμερα, και ολοκλήρωσαν την καταστροφή, ούτε καν έχουν λογοδοτήσει.

raul
17-08-10, 00:04
Για τους δικτάτορες εγώ ένα ξέρω....ότι κάποιοι εξ αυτών είχαν την αξιοπρέπεια να μην λάβουν τις χάρες που δόθηκαν και να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τα εγκλήματα τους (ή κατά αυτούς τις ιδέες τους).

Κάτι που ακόμα δεν έχουμε δει από πολιτικό στην μεταπολίτευση. Αυτοί βέβαια υπερασπίζονται τις πράξεις τους με απεριτίφ στη Βρετάνια και σουβλάκια στην Πλάκα.

Ο μακαριτης, οπως και ο Παπαδοπουλος, θα μπορουσε να ειχε βγει εαν δηλωνε μετανοια.
Φυσικα και δεν θα μπορουσε να αποκυρηξει το "εργο" του και να μεινει στην ιστορια ως μετανοήσας...

Απεριτιφ στη Βρετανια δεν παιρνουμε μονο οι σημερινοι πολιτικοι, παιρνανε και οι χουντικοι. Μη κοιτας που δεν υπηρχαν τα καναλια να τους δειχνουν:)
Τον αγλεουρα ειχαν κλεψει και αυτοι, αλλα ποιος θα τολμουσε να τα πει.

Rebel Scum
17-08-10, 00:09
Ο μακαριτης, οπως και ο Παπαδοπουλος, θα μπορουσε να ειχε βγει εαν δηλωνε μετανοια.
Φυσικα και δεν θα μπορουσε να αποκυρηξει το "εργο" του και να μεινει στην ιστορια ως μετανοήσας...

Απεριτιφ στη Βρετανια δεν παιρνουμε μονο οι σημερινοι πολιτικοι, παιρνανε και οι χουντικοι. Μη κοιτας που δεν υπηρχαν τα καναλια να τους δειχνουν:)
Τον αγλεουρα ειχαν κλεψει και αυτοι, αλλα ποιος θα τολμουσε να τα πει.

Μα δεν είπα ότι οι δικτάτορες ήταν καλοί.

Αντιπαραθέτω όμως το γεγονός ότι αυτοί μπήκαν φυλακή και παράλληλα αρνούνται να αποφυλακιστούν(για όποιο λόγο) με τους πολιτικούς που πέρασαν μετά από αυτούς που ούτε φυλακή μπήκαν και ούτε πρόκειται να μπουν.

raul
17-08-10, 03:56
Μα δεν είπα ότι οι δικτάτορες ήταν καλοί.

Αντιπαραθέτω όμως το γεγονός ότι αυτοί μπήκαν φυλακή και παράλληλα αρνούνται να αποφυλακιστούν(για όποιο λόγο) με τους πολιτικούς που πέρασαν μετά από αυτούς που ούτε φυλακή μπήκαν και ούτε πρόκειται να μπουν.

Mπηκαν φυλακη, οπως και εβαλαν φυλακη.
Μεταξυ ιδιων πολιτικων συστηματων υπαρχει αμιλλα, δεν φυλακιζονται μεταξυ τους:D

Ασφαλως οποιος πολιτικος καταλυσει το συνταγμα θα φυλακιστει.

Αρνουνταν να αποφυλακιστουν γιατι ηθελαν με τους δικους τους ορους.
Λογικο ακουγεται, οταν εχεις αφησει μια ιστορια δεν θες να την αλλαξεις.

Δε καταλαβαινω γιατι ψαχνεις να τους βρεις θετικα, δεν υπαρχει κανενα!
Το οτι οι κατοπινοι πολιτικοι αποδειχτηκαν απατεωνες κλεφτες φασιστες κλπ. δεν τους δινει συγχωροχαρτι ουτε ελαφρυνει τη θεση τους.

Εχουν βγαλει εξω τον Πατακο εδω και χρονια, δηθεν λογω σοβαρου προβληματος υγειας, 100 χρονων ειναι, γυριζει ολη τη χωρα και δοξολογει την "επανασταση" τους...

Οι καραβαναδες οποτε ανακατευτηκαν με τη πολιτικη τα εκαναν μουσκεμα!

TheCondor
17-08-10, 06:31
Οι καραβαναδες οποτε ανακατευτηκαν με τη πολιτικη τα εκαναν μουσκεμα!

Ενω οταν οι πολιτικοι εκαναν το ιδιο ειδαμε ασπρη μερα :rolleyes::rolleyes::rofl::rofl::rofl: ( και οχι, δεν ειμαι υπερ των χουντικων/πραξικοπιματιων, για να προλαβω μερικα εξυπνα πουθεναδικα πουλακια του φορουμ )

Crosswind
17-08-10, 09:59
One way ticket για Αντηνόρα. Καλή διαμονή :down:

aroutis
17-08-10, 15:54
Για τους δικτάτορες εγώ ένα ξέρω....ότι κάποιοι εξ αυτών είχαν την αξιοπρέπεια να μην λάβουν τις χάρες που δόθηκαν και να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τα εγκλήματα τους (ή κατά αυτούς τις ιδέες τους).

Κάτι που ακόμα δεν έχουμε δει από πολιτικό στην μεταπολίτευση. Αυτοί βέβαια υπερασπίζονται τις πράξεις τους με απεριτίφ στη Βρετάνια και σουβλάκια στην Πλάκα.
Δεν δόθηκε καμία χάρη. Θα δινόταν χάρη μόνο σε περίπτωση που ο δικτάτορας πρώτα δήλωνε μετάνοια. Και φυσικά ηταν αμετανόητος και για αυτό σάπισε εκει που σάπισε.

Σιγά και μη τον θαυμάσουμε για αυτό.

Rebel Scum
17-08-10, 16:10
Δεν δόθηκε καμία χάρη. Θα δινόταν χάρη μόνο σε περίπτωση που ο δικτάτορας πρώτα δήλωνε μετάνοια. Και φυσικά ηταν αμετανόητος και για αυτό σάπισε εκει που σάπισε.

Σιγά και μη τον θαυμάσουμε για αυτό.

Δεν μίλησα για θαυμασμό (το βλέπω να βγαίνω και χουντικός) και φυσικά τους άξιζε να πεθάνουν στη φυλακή.

Απλά λέω ότι αυτοί έστω ως αμετανόητοι επέλεξαν να μείνουν φυλακή....να δούμε πότε και αν θα μπουν φυλακή κάποιοι πολιτικοί. Και αν μπουν αν θα έχουν το σθένος των δικτατόρων να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τις πεποιθήσεις τους.

aroutis
17-08-10, 16:43
Δεν μίλησα για θαυμασμό (το βλέπω να βγαίνω και χουντικός) και φυσικά τους άξιζε να πεθάνουν στη φυλακή.

Απλά λέω ότι αυτοί έστω ως αμετανόητοι επέλεξαν να μείνουν φυλακή....να δούμε πότε και αν θα μπουν φυλακή κάποιοι πολιτικοί. Και αν μπουν αν θα έχουν το σθένος των δικτατόρων να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τις πεποιθήσεις τους.
Δεστο διαφορετικά :

Αμετανόητοι ειναι και οι πολιτικοί μας, αμετανόητοι στο να μας ξεσκίζουν. Θες αμετανόητους από αυτούς; Χμ.. Ακης, Μαντέλης, Κωστακης -Μπούλης- Καραμαν -Αλής, και η λίστα ειναι ΠΟΛΛΥΥΥ μεγάλη.
Εδώ ο Αγγέλου δεν γουστάρει καν την εγγύηση και ζητά τη κατάργηση της ή τη μείωσή της γιατί ειναι υπόδειγμα πολίτη... τι μου λες τώρα;

Αμετανόητοι και οι πολίτες στη βλακεία που τους δέρνει να τους βγάζουν στην εξουσία.

Αμετανόητοι και οι περίφημοι "Απολιτικ" που νομίζουν ότι αν δεν ψηφίσουν κάτι θα γίνει (wooooow!).

Το να είσαι αμετανόητος δεν ειναι αρετή. Και δεν επέλεξε τίποτα. Απλά ειναι το πεισμα του που ουσιαστικά έκανε την επιλογή του για αυτόν.

"Πονάς ωρε Μιχαλιό?!" - "Ποναν ωρέ τα Παλικάρια?!?":lol:

Rebel Scum
17-08-10, 17:00
Δεστο διαφορετικά :

Αμετανόητοι ειναι και οι πολιτικοί μας, αμετανόητοι στο να μας ξεσκίζουν. Θες αμετανόητους από αυτούς; Χμ.. Ακης, Μαντέλης, Κωστακης -Μπούλης- Καραμαν -Αλής, και η λίστα ειναι ΠΟΛΛΥΥΥ μεγάλη.
Εδώ ο Αγγέλου δεν γουστάρει καν την εγγύηση και ζητά τη κατάργηση της ή τη μείωσή της γιατί ειναι υπόδειγμα πολίτη... τι μου λες τώρα;

Αμετανόητοι και οι πολίτες στη βλακεία που τους δέρνει να τους βγάζουν στην εξουσία.

Αμετανόητοι και οι περίφημοι "Απολιτικ" που νομίζουν ότι αν δεν ψηφίσουν κάτι θα γίνει (wooooow!).

Το να είσαι αμετανόητος δεν ειναι αρετή. Και δεν επέλεξε τίποτα. Απλά ειναι το πεισμα του που ουσιαστικά έκανε την επιλογή του για αυτόν.

"Πονάς ωρε Μιχαλιό?!" - "Ποναν ωρέ τα Παλικάρια?!?":lol:

Ναι αλλά δες το και αλλιώς...άλλο αμετανόητος πίσω από τα σίδερα άλλο αμετανόητος για καφές στο ντακάπο ;)

junior21
17-08-10, 18:23
Καλά έπαθε...Χειρότερος και από τον Παπαδόπουλο...:twisted:

alexasso
17-08-10, 21:07
Που ειναι εκεινοι οι πασοκοι που απο το '81 θα ανοιγαν τον φακελλο της Κυπρου? Τοσα χρονια "δημοκρατιας" ρε και κανενας δεν το τολμησε? Τι φοβηθηκαν?

Ελα ντε , αυτο λεω και εγω ..., που ειναι αυτα τα παλικαρια οι ΠΑΣΟΚΟΙ ? δεν προλαβαιναν μαλλον γιατι απο την πρωτη μερα ειχαν ξεκινησει ηδη το φαγοποτι και κοιταγαν ποιον ''δικο τους'' θα χωσουν σε ποια υπηρεσια και να την πεσει στην λουφα, ειχαν και να σκεφτουνε τα συνθηματα που θα επρεπε να πει ο λαοπλανος ο Ανδρεας , που εβγαινε απο τα μπαλκονια και κρεμοντουσαν απο τα χειλη του .Στην ζυγαρια του ποσα καλα εχουν κανει και ποσα κακο γι αυτον το τοπο η ζυγαρια εχει κατσει απο την μερια των κακων εδω και πολυ καιρο.

Εν παση περιπτωση για την ιστορια που μονο αυτο θα μεινει μονο ενας ειπε την αποψη του για το τι εγινε και τι πιστευει , και εγινε σε εκεινη την δικη ( Δικη της Δικτατοριας οπως ονομαστηκε) , παρολο που ο Προεδρος της εδρας ειπε οτι δεν τον ενδιαφερει το θεμα γιατι ο Ιωαννιδης δεν κατηγορουνταν γι αυτο το θεμα σε εκεινη την δικη.

Οτι αλλες αποψεις εχω ακουσει για το τι εγινε και ποιος εφταιξε για την Κυπρο πραγματικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος με στοιχειωδη νοημοσυνη δεν θα μπορεσει να τις πιστεψει διοτι εχουν αρκετα κενα και καποιες αποφασεις που δεν μπορεις να δικαιολογησεις.Οχι οτι ο Ιωαννιδης ειπε την αληθεια , σαχλαμαρες ελεγε και αυτος.

Σιγα σιγα πεθαινουν ολοι αυτοι , αλλοι αυτοκτονησαν , το αποτελεσμα ειναι οτι κανεις απο εμας δεν θα μαθει την αληθεια , οχι οτι περιμενω να βγει και να την πει καποιος απο τους δικους μας χυμα ,δεν εχουν τα κοτσια, αυτο δεν προκειται να γινει ποτε , αλλα ουτε και απο την πλευρα ολων αυτων που κατηγορηθηκαν,ισως μονο ο Παττακος θα μπορουσε να την πει , τουλαχιστον την δικη του ''παραμορφομενη αποψη'' και εμεις απο εκει και επειτα θα βρισκαμε τουλαχιστον μια ακρη εστω με διαυσταυρωσεις κτλ.

-1 ψευτης και απατεωνας λιγοτερος.

tiffany
17-08-10, 23:54
Για το αν έφαγαν οι δικτάτορες επιτρέψτε μου να διατηρώ αμφιβολίες διότι ο Μακαρέζος είναι θείος του κολλητού μου και δεν έχει τίποτα. Όπως και ο Παττακός. Ούτε σύνταξη δεν παίρνουν.

Για το έργο που έκαναν ρωτήστε κανένα μεγαλύτερο και θα δείτε πόσο δούλευε η ΜΟΜΑ τότε και πόσο δουλεύει η απόγονος ΔΕΚΕ σήμερα.

Δεν ήταν άγιοι, απλά ήταν μαλάκες. Ρομαντικοί μαλάκες. Ήθελαν να αλλάξουν-απαλλάξουν την Ελλάδα από τον κομμουνισμό και έκαναν ότι όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Φυλακίσεις και εξορίες. Με 2 βασικές διαφορές.
1. Έκαναν έργα παντού
2. Δεν καβαντζώθηκαν.

Απλά το μεγαλύτερο κακό που έκαναν είναι που δημιούργησαν τη γενιά του Πολυτεχνείου με όλα τα κακά που λουζόμαστε σήμερα.

TheCondor
18-08-10, 00:10
Δεν μίλησα για θαυμασμό (το βλέπω να βγαίνω και χουντικός) και φυσικά τους άξιζε να πεθάνουν στη φυλακή.

Απλά λέω ότι αυτοί έστω ως αμετανόητοι επέλεξαν να μείνουν φυλακή....να δούμε πότε και αν θα μπουν φυλακή κάποιοι πολιτικοί. Και αν μπουν αν θα έχουν το σθένος των δικτατόρων να μείνουν μέσα υπερασπιζόμενοι τις πεποιθήσεις τους.

Το παπαδαριο και ολο το συφερτο που σε κοροιδευει μεσα στα μουτρα σου και τους λες και ευχαριστω τι τους αξιζει να παθουν αραγε?

Αυτοι που διαδηλωνουν και κλεινουν σπιτια και οικογενειες?

Αυτοι που σε εχουν ευνουχισμενο πνευματικα μια ζωη και οταν ερθει η ωρα θα σε βαλουν να σκοτωθεις με Αφγανους λογω συμμαχιων?

Rebel Scum
18-08-10, 00:15
Το παπαδαριο και ολο το συφερτο που σε κοροιδευει μεσα στα μουτρα σου και τους λες και ευχαριστω τι τους αξιζει να παθουν αραγε?

Αυτοι που διαδηλωνουν και κλεινουν σπιτια και οικογενειες?

Αυτοι που σε εχουν ευνουχισμενο πνευματικα μια ζωη και οταν ερθει η ωρα θα σε βαλουν να σκοτωθεις με Αφγανους λογω συμμαχιων?

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω το μήνυμα σου.

Μιλάς σε εμένα προσωπικά; Και τι απαντήσεις περιμένεις να δώσω;

Λευκός Ιππότης
18-08-10, 00:29
Για το αν έφαγαν οι δικτάτορες επιτρέψτε μου να διατηρώ αμφιβολίες διότι ο Μακαρέζος είναι θείος του κολλητού μου και δεν έχει τίποτα. Όπως και ο Παττακός. Ούτε σύνταξη δεν παίρνουν.

Για το έργο που έκαναν ρωτήστε κανένα μεγαλύτερο και θα δείτε πόσο δούλευε η ΜΟΜΑ τότε και πόσο δουλεύει η απόγονος ΔΕΚΕ σήμερα.

Δεν ήταν άγιοι, απλά ήταν μαλάκες. Ρομαντικοί μαλάκες. Ήθελαν να αλλάξουν-απαλλάξουν την Ελλάδα από τον κομμουνισμό και έκαναν ότι όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Φυλακίσεις και εξορίες. Με 2 βασικές διαφορές.
1. Έκαναν έργα παντού
2. Δεν καβαντζώθηκαν.

Απλά το μεγαλύτερο κακό που έκαναν είναι που δημιούργησαν τη γενιά του Πολυτεχνείου με όλα τα κακά που λουζόμαστε σήμερα.

Εαν αρχισουμε να μιλαμε για μηδεν εξωτερικο χρεος,2η δυναμη στην εμπορικη ναυτιλια και τα συναφη εργα που ακομη και σημερα υπαρχουν θελουμε μερες να γραφουμε.Κανενας δεν τα "οικονομησε" μιας και μετα ελεγχθηκαν τα οικονομικα τους,ουτε μια δραχμη δεν βρεθηκε παραπανω απο οτι ειχαν πριν.Τους στερησαν ως και τα μεταλλια που πηραν με την αξια και τον ηρωϊσμο τους πανω στα βουνα το '40-41 και στην Κυπρο,αντιθετως για 876 Γερμανους νεκρους εχουμε 276.000 αντιστασιακους με παχυλοτατες συνταξεις και μια αραδα μεταλλια καρφιτσωμενα σαν μπολσεβικοι στραταρχες.Ποιοι τα στερησαν? Ο καθε "κουφος εθναρχης" φυγοστρατος και βοηθος αγγλου βιολιντζη στην Μεση Ανατολη με συνταξη μετα απο την 21 Απριλιου και ο καθε "σοσιαλισταρας με φαβοριτα και ζιβαγκο" που ειναι γραμμενος εν καιρω πολεμου ως νοσηλευτης σε εβραϊκο νοσοκομειο.
Οσοι εζησαν εκεινη την εποχη ξερουν,οι υπολοιποι google search σε κανενα blog και υβρεις μιας και απο που βγαινει το Χουντα δεν ξερουν.Ας αναφωνησουμε λοιπον "1-1-4" μιας και αυτοι μας κυβερνουν και πλεον απολαμβανει ο τοπος καθε τι που στερηθηκε απο τον καθε Ιωαννιδη δηλαδη ευδαιμονια,ευτυχια,ελευθερια,υψηλοι μισθοι,μηδεν ανεργια και εξωτερικο χρεος,ισονομια και ισοπολιτεια.

tasanas
18-08-10, 00:39
Δεν ήταν άγιοι, απλά ήταν μαλάκες. Ρομαντικοί μαλάκες. Ήθελαν να αλλάξουν-απαλλάξουν την Ελλάδα από τον κομμουνισμό και έκαναν ότι όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Φυλακίσεις και εξορίες. Με 2 βασικές διαφορές.
1. Έκαναν έργα παντού
2. Δεν καβαντζώθηκαν.
Απλά το μεγαλύτερο κακό που έκαναν είναι που δημιούργησαν τη γενιά του Πολυτεχνείου με όλα τα κακά που λουζόμαστε σήμερα.

1. Το καταπληκτικό οδικό δίκτυο που κοσμεί αυτή τη χώρα είναι δικό τους έργο . Χιλιάδες νεκροί και τραυματίες ετησιώς ευγνωμονούν την "επανάσταση" έφτιαξε δρόμους για τα μάτια αμάξια του κόσμου.
Επίσης κατά τη διάρκεια της κατοχής κατασκευάστηκε μεγάλο μέρος του σημερινού σιδηροδρομικού δικτύου. Παρακαλείσθε όσοι πιστοί να ευχαριστήσετε του άγιους αυτούς γερμανούς που βοήθησαν την χώρα μας. Ντροπή στους παπούδες μας που τους αντιστάθηκαν.

2. Αυτοί που μπήκαν φυλακή δεν καβατζώθηκαν , οι άλλοι όμως ???

cranky
18-08-10, 00:46
-1 ψευτης και απατεωνας λιγοτερος.
Σιγά, το κέρδος.
Με τους υπόλοιπους που είναι έξω, ζωντανοί και λεύτεροι, τί γίνεται ;;

Θυμάται κανένας σας το «Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα» ;; :biggrin:

tiffany
18-08-10, 00:55
Ο ένας παππούς μου πολέμησε στην Αλβανία και όταν γύρισε πήγε στην Αθήνα να μαζέψει την γιαγιά μου που στο άκουσμα της ήττας τρελάθηκε. Λόγω επαγγέλματος (σαμαράς) είχε το ελεύθερο να γυρίζει τα χωριά και έφτιαχνε και τα σαμάρια των Ιταλών. Άκουγε ονόματα και πήγαινε δήθεν στο χωριό και ειδοποιούσε τον υποψήφιο. Μια φορά μάλιστα έδωσε τη ζώνη του ώστε να κρεμαστεί ο φυγάς και να ξεφύγει από το παράθυρο. Η ειρωνεία; Έχασε 2 αδέρφια. Ο προπάππος μου πολέμησε στο μέτωπο και σε μάχες της περιοχής. Ο γιος του και άλλος μου παππούς πολέμησε μαζί του στον εμφύλιο. Έχουν πάρει τα φρύδια τους. Ένας ανιψιός του παππού μου πήρε Εθνική αντίσταση από ατύχημα στα ορυχεία όπου δούλευε εν καιρό ειρήνης.

Ένας φίλος μου έχει καφενείο όπου συχνάζουν παππούδες. Όταν πάμε για ουζάκι ακούμε ιστορίες που δεν κάνει να τις πεις πιο έξω διότι πρέπει να αυτοκτονήσουμε από ντροπή.

Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε.

Η Χιροσίμα ήταν μια πολεμική πράξη, Το ίδιο και η Δρέσδη. Το Δίστομο ήταν μια θηριωδία και οι Ναζί είναι γουρούνια κτλ.

Πρέπει η νεολαία να ξεστραβωθεί και να διαβάσει ιστορία. Βρίζουμε τον Παπαδόπουλο αλλά τον Ανδρέα που έδινε συντάξεις για μπιμπίκια στον κώλο τον έχουμε εικόνισμα.

........Auto merged post: tiffany πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ποιοι είναι οι χιλιάδες νεκροί; Γιορτάζουμε κάθε χρόνο το Πολυτεχνείο με τους δεκάδες νεκρούς και δεν έχω ακούσει να λέμε "Αθάνατος" για κανένα. Αντιθέτως τους νεκρούς του αγώνα ΟΣΦΠ - ΑΕΚ στις 06/02/81 τους ξέρουμε έναν έναν. Είναι πιο σημαντικοί αυτοί;

WAntilles
18-08-10, 01:21
Μόνο το "πρωτοπαλίκαρο" ο Ντερτιλής έχει μείνει.

TheCondor
18-08-10, 01:29
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω το μήνυμα σου.

Μιλάς σε εμένα προσωπικά; Και τι απαντήσεις περιμένεις να δώσω;

Γενικα μιλαω.

Απλα βλεπω ποσο χαιρονται μερικοι, λες και βρηκαν τον ανθρωπο που τους δημιουργησε τα προβληματα και χαιρονται με τον θανατο του ;)

Βρηκαν τον σακο του μποξ για να απαλλαγουν απο τις ( ενδεχομενως και ) δικες τους ευθυνες για μια γενικευμενη σαπια κατασταση.

Rebel Scum
18-08-10, 01:34
Γενικα μιλαω.

Απλα βλεπω ποσο χαιρονται μερικοι, λες και βρηκαν τον ανθρωπο που τους δημιουργησε τα προβληματα και χαιρονται με τον θανατο του ;)

Βρηκαν τον σακο του μποξ για να απαλλαγουν απο τις ( ενδεχομενως και ) δικες τους ευθυνες για μια γενικευμενη σαπια κατασταση.

Εντάξει στην Ελλάδα για να μπορείς να μιλήσεις για την χούντα και τους συμμετέχοντες σε αυτή πρέπει πρώτα να αναφωνήσεις "αποτάσσομαι τη χούντα", μετά να βρίσεις τους δολοφόνους, να υμνήσεις την ηρωίδα Δαμανάκη και να φορέσεις ζιβάγκο :p

Αλλά ναι πολλοί είναι πολύ σκληροί για κάτι που ούτε καν έζησαν.

aroutis
18-08-10, 09:05
Δεν θέλει πολύ μυαλό να καταδικάσει κανείς ένα καθεστώς (και αυτούς από πίσω του) το οποίο ουσιαστικά και πρακτικά κυνηγούσε ανθρωπους για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, τους εξόριζε στη Μακρόνησο, τους βασάνιζε και διάφορα άλλα γραφικά.

Ομως θέλει σκέψη το να βλέπεις νέους ανθρώπους (μιλώ γενικά) να μην αντιλαμβάνονται στη πλήρη έκταση το ποσο λανθασμένο είναι κάτι τέτοιο. Οπως επίσης ειναι φοβερό το να συζητάμε το ότι πχ. "τους πήραν τα μετάλεια" και άλλα γραφικά.

Ναι, σε περίπτωση προδοσίας συμβαίνει αυτό και χούντα = εσχατη προδοσία, τυχεροί ειναι που δεν τους εκτελέσαν.

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η Χιροσίμα ήταν μια πολεμική πράξη, Το ίδιο και η Δρέσδη. Το Δίστομο ήταν μια θηριωδία και οι Ναζί είναι γουρούνια κτλ.Ετσι μπράβο. Οταν καταλάβουμε ότι η Δρέσδη και η Χιροσίμα είναι εγκλήματα πολέμου αντίστοιχα με τις κτηνωδίες των Ναζί, θα έχουμε ξυπνήσει. Και μιλώ (παλι) γενικά.

antreas9
18-08-10, 09:47
Δεν ήταν άγιοι, απλά ήταν μαλάκες. Ρομαντικοί μαλάκες. Ήθελαν να αλλάξουν-απαλλάξουν την Ελλάδα από τον κομμουνισμό και έκαναν ότι όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Φυλακίσεις και εξορίες. Με 2 βασικές διαφορές.
1. Έκαναν έργα παντού
2. Δεν καβαντζώθηκαν.

αρα, τα παλικάρια αυτά , είναι ήρωες....
ενα ρομαντικό πολιτικό ον, που αποδιώχνει μια....δικτατορια εγκαθιδρυμένη, με απλές..φυλακίσεις των υπευθυνων (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ε?), κανει εργα παντού, και δεν τρώει τίποτα, εστω και μετά θανατον, θα πρέπει να τους ανακηρύξουμε εθνικούς ήρωες,και εθνική αργία την...ημερα της επαναστασης!!!
:rofl:

Νικαετός
18-08-10, 10:55
Για το αν έφαγαν οι δικτάτορες επιτρέψτε μου να διατηρώ αμφιβολίες διότι ο Μακαρέζος είναι θείος του κολλητού μου και δεν έχει τίποτα. Όπως και ο Παττακός. Ούτε σύνταξη δεν παίρνουν.

Για το έργο που έκαναν ρωτήστε κανένα μεγαλύτερο και θα δείτε πόσο δούλευε η ΜΟΜΑ τότε και πόσο δουλεύει η απόγονος ΔΕΚΕ σήμερα.

Δεν ήταν άγιοι, απλά ήταν μαλάκες. Ρομαντικοί μαλάκες. Ήθελαν να αλλάξουν-απαλλάξουν την Ελλάδα από τον κομμουνισμό και έκαναν ότι όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Φυλακίσεις και εξορίες. Με 2 βασικές διαφορές.
1. Έκαναν έργα παντού
2. Δεν καβαντζώθηκαν.

Απλά το μεγαλύτερο κακό που έκαναν είναι που δημιούργησαν τη γενιά του Πολυτεχνείου με όλα τα κακά που λουζόμαστε σήμερα.


Δεν κατάλαβα, θα έπρεπε οι καταδικασμένοι ΣΕ ΘΑΝΑΤΟ για εσχάτη προδοσία εγκληματίες να παίρνουν και σύνταξη??? Από πού και από ποιον? Ήταν μαλάκες και ρομαντικοί μαλάκες, οι άνθρωποι με τα βαμμένα από το αίμα χέρια χιλιάδων αριστερών που πέθαναν στις εξορίες και στις φυλακές? Οι άνθρωποι που ήταν πράκτορες ξένων δυνάμεων, όντας αξιωματικοί του Ελληνικού στρατού? Τι θα ακούσουμε ακόμα?

Για ρώτα τον κολλητό σου να σου πει πώς πέρναγε ο θείος του τον καιρό της "παντοδυναμίας του".




Εαν αρχισουμε να μιλαμε για μηδεν εξωτερικο χρεος,2η δυναμη στην εμπορικη ναυτιλια και τα συναφη εργα που ακομη και σημερα υπαρχουν θελουμε μερες να γραφουμε.Κανενας δεν τα "οικονομησε" μιας και μετα ελεγχθηκαν τα οικονομικα τους,ουτε μια δραχμη δεν βρεθηκε παραπανω απο οτι ειχαν πριν.Τους στερησαν ως και τα μεταλλια που πηραν με την αξια και τον ηρωϊσμο τους πανω στα βουνα το '40-41 και στην Κυπρο,αντιθετως για 876 Γερμανους νεκρους εχουμε 276.000 αντιστασιακους με παχυλοτατες συνταξεις και μια αραδα μεταλλια καρφιτσωμενα σαν μπολσεβικοι στραταρχες.Ποιοι τα στερησαν? Ο καθε "κουφος εθναρχης" φυγοστρατος και βοηθος αγγλου βιολιντζη στην Μεση Ανατολη με συνταξη μετα απο την 21 Απριλιου και ο καθε "σοσιαλισταρας με φαβοριτα και ζιβαγκο" που ειναι γραμμενος εν καιρω πολεμου ως νοσηλευτης σε εβραϊκο νοσοκομειο.
Οσοι εζησαν εκεινη την εποχη ξερουν,οι υπολοιποι google search σε κανενα blog και υβρεις μιας και απο που βγαινει το Χουντα δεν ξερουν.Ας αναφωνησουμε λοιπον "1-1-4" μιας και αυτοι μας κυβερνουν και πλεον απολαμβανει ο τοπος καθε τι που στερηθηκε απο τον καθε Ιωαννιδη δηλαδη ευδαιμονια,ευτυχια,ελευθερια,υψηλοι μισθοι,μηδεν ανεργια και εξωτερικο χρεος,ισονομια και ισοπολιτεια.

Μπορεί οι κοτσάνες που γράφεις να γίνονται πιστευτές από παιδάκια που ΔΕΝ έζησαν και ΔΕΝ γνωρίζουν, τι "πάρτυ" έγινε επί χούντας.

Για την ναυτιλία που γράφεις...Σήμερα η εμπορική ναυτιλία είναι η πρώτη δύναμη στον κόσμο. Τι σημαίνει αυτό? Είναι κέρδος για την χώρα? Στις τσέπες των εφοπλιστών πηγαίνουν όλα, με πληρώματα Φιλιππινέζικα και Κινέζους. Αφήνουν και μερικούς σκυλοπνίχτες με ελληνική σημαία για το "εθνικό καλό" και όλα μέλι γάλα. (Οι ίδιοι έρχονται στην ελλάδα για κανα ΣΚ το καλοκαίρι.)




Ο ένας παππούς μου πολέμησε στην Αλβανία και όταν γύρισε πήγε στην Αθήνα να μαζέψει την γιαγιά μου που στο άκουσμα της ήττας τρελάθηκε. Λόγω επαγγέλματος (σαμαράς) είχε το ελεύθερο να γυρίζει τα χωριά και έφτιαχνε και τα σαμάρια των Ιταλών. Άκουγε ονόματα και πήγαινε δήθεν στο χωριό και ειδοποιούσε τον υποψήφιο. Μια φορά μάλιστα έδωσε τη ζώνη του ώστε να κρεμαστεί ο φυγάς και να ξεφύγει από το παράθυρο. Η ειρωνεία; Έχασε 2 αδέρφια. Ο προπάππος μου πολέμησε στο μέτωπο και σε μάχες της περιοχής. Ο γιος του και άλλος μου παππούς πολέμησε μαζί του στον εμφύλιο. Έχουν πάρει τα φρύδια τους. Ένας ανιψιός του παππού μου πήρε Εθνική αντίσταση από ατύχημα στα ορυχεία όπου δούλευε εν καιρό ειρήνης.

Ένας φίλος μου έχει καφενείο όπου συχνάζουν παππούδες. Όταν πάμε για ουζάκι ακούμε ιστορίες που δεν κάνει να τις πεις πιο έξω διότι πρέπει να αυτοκτονήσουμε από ντροπή.

Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε.

Η Χιροσίμα ήταν μια πολεμική πράξη, Το ίδιο και η Δρέσδη. Το Δίστομο ήταν μια θηριωδία και οι Ναζί είναι γουρούνια κτλ.

Πρέπει η νεολαία να ξεστραβωθεί και να διαβάσει ιστορία. Βρίζουμε τον Παπαδόπουλο αλλά τον Ανδρέα που έδινε συντάξεις για μπιμπίκια στον κώλο τον έχουμε εικόνισμα.

........Auto merged post: tiffany πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ποιοι είναι οι χιλιάδες νεκροί; Γιορτάζουμε κάθε χρόνο το Πολυτεχνείο με τους δεκάδες νεκρούς και δεν έχω ακούσει να λέμε "Αθάνατος" για κανένα. Αντιθέτως τους νεκρούς του αγώνα ΟΣΦΠ - ΑΕΚ στις 06/02/81 τους ξέρουμε έναν έναν. Είναι πιο σημαντικοί αυτοί;


Εντάξει στην Ελλάδα για να μπορείς να μιλήσεις για την χούντα και τους συμμετέχοντες σε αυτή πρέπει πρώτα να αναφωνήσεις "αποτάσσομαι τη χούντα", μετά να βρίσεις τους δολοφόνους, να υμνήσεις την ηρωίδα Δαμανάκη και να φορέσεις ζιβάγκο :p

Αλλά ναι πολλοί είναι πολύ σκληροί για κάτι που ούτε καν έζησαν.

Για τα υπόλοιπα σχόλια το μόνο που έχω να πω είναι το εξής: Όλοι οι πολιτικοί στους οποίους αναφέρεστε, εκλέχθηκαν δημοκρατικά από τον λαό. Δεν πήραν την εξουσία με τα όπλα. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε την βασική αυτή διαφορά και γιατί ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γιαυτό, είναι επίορκοι εγκληματίες και ένοχοι εσχάτης προδοσίας (χωρίς να υπολογίζουμε τα εγκλήματα που διέπραξαν κατά την άσκηση της εξουσίας), δεν είναι άλλων το πρόβλημα αλλά δικό σας.

Αν τα όσα έκαναν ως έργο ήταν καλά, βοήθησαν την χώρα (ή αν δεν έκαναν όσα μπορούσαν να κάνουν κλπ κλπ), δεν δικαιώνει το πραξικόπημα.

Όσο για την "οικονομική τους πολιτική" καλύτερα να μην το σχολιάσω. Για την "εθνική τους", εδώ και αν γελάμε...(Απλά ρωτήστε επίστρατους το 1974, τι ακριβώς περιείχαν τα κασόνια, που υποτίθεται ότι έπρεπε να εχουν όπλα...)

Λυπηρό να χάνει την ζωή του ένας άνθρωπος - όποιος και αν ήταν. Το ότι όμως πέθανε μέσα στη φυλακή ήταν αυτό ακριβώς που του άξιζε.

Η μη αίτηση χάριτος, είναι προς τιμήν του. Εγώ δεν τον χαρακτηρίζω αμετανόητο. Έκανε κάτι αυτονόητο γιαυτόν. Τίποτα περισσότερο.

psyxakias
18-08-10, 11:06
Πραγματικά λυπάμαι που δεν βρέθηκε ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος εδώ μέσα να πει ευθέως ότι πέθανε ένας πατριώτης, που η ζωή του άξιζε πολύ περισσότερο απ'ότι όλων μας μαζί. Πολλές από τις πολυτέλειες και τα έργα που απολαμβάνουμε την σήμερον ημέρα, έχουν γίνει χάρει στους αγωνιστές του '67 που είχαν ηθική και αξίες, όχι την μάσα.

Ένα το troll είναι
και η άνοιξη ακριβή.
Για να το φάει το ban
(δε) θέλει δουλειά πολύ.Κάποιος θα τσιμπήσει, δε γίνεται... :crazy:

hemlock
18-08-10, 11:28
Πραγματικά λυπάμαι που δεν βρέθηκε ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος εδώ μέσα να πει ευθέως ότι πέθανε ένας πατριώτης, που η ζωή του άξιζε πολύ περισσότερο απ'ότι όλων μας μαζί. Πολλές από τις πολυτέλειες και τα έργα που απολαμβάνουμε την σήμερον ημέρα, έχουν γίνει χάρει στους αγωνιστές του '67 που είχαν ηθική και αξίες, όχι την μάσα.

Ένα το troll είναι
και η άνοιξη ακριβή.
Για να το φάει το ban
(δε) θέλει δουλειά πολύ.Κάποιος θα τσιμπήσει, δε γίνεται... :crazy:
Και εγω νομιζα οτι το forum διαχειριζοταν απο αριστερους (και ΚΚΕδες)....
Εσυ πως προεκυψες δεξιος....:p
You rock phyxakias:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Rebel Scum
18-08-10, 11:36
Για τα υπόλοιπα σχόλια το μόνο που έχω να πω είναι το εξής: Όλοι οι πολιτικοί στους οποίους αναφέρεστε, εκλέχθηκαν δημοκρατικά από τον λαό. Δεν πήραν την εξουσία με τα όπλα. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε την βασική αυτή διαφορά και γιατί ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γιαυτό, είναι επίορκοι εγκληματίες και ένοχοι εσχάτης προδοσίας (χωρίς να υπολογίζουμε τα εγκλήματα που διέπραξαν κατά την άσκηση της εξουσίας), δεν είναι άλλων το πρόβλημα αλλά δικό σας.

Αν τα όσα έκαναν ως έργο ήταν καλά, βοήθησαν την χώρα (ή αν δεν έκαναν όσα μπορούσαν να κάνουν κλπ κλπ), δεν δικαιώνει το πραξικόπημα.

Όσο για την "οικονομική τους πολιτική" καλύτερα να μην το σχολιάσω. Για την "εθνική τους", εδώ και αν γελάμε...(Απλά ρωτήστε επίστρατους το 1974, τι ακριβώς περιείχαν τα κασόνια, που υποτίθεται ότι έπρεπε να εχουν όπλα...)

Λυπηρό να χάνει την ζωή του ένας άνθρωπος - όποιος και αν ήταν. Το ότι όμως πέθανε μέσα στη φυλακή ήταν αυτό ακριβώς που του άξιζε.

Η μη αίτηση χάριτος, είναι προς τιμήν του. Εγώ δεν τον χαρακτηρίζω αμετανόητο. Έκανε κάτι αυτονόητο γιαυτόν. Τίποτα περισσότερο.

+1 Φυσικά και δεν θα υποστηρίξουμε ανθρώπους που, για οποιοδήποτε λόγο, κατέλυσαν τη δημοκρατία.

Αλλά υπάρχει μαι διαφορά μεταξύ αυτού και του να αρνούμαστε να συζητήσουμε για τη χούντα και ενδεχομένως κάποια θετικά που έγιναν. Δείχνει ανωριμότητα.

George978
18-08-10, 11:42
(Απλά ρωτήστε επίστρατους το 1974, τι ακριβώς περιείχαν τα κασόνια, που υποτίθεται ότι έπρεπε να εχουν όπλα...)


πέτρες είχανε

esquellot
18-08-10, 11:45
Πολύ καλά τα λέει ο Νικαετός.

Ειδικά για παιδάκια που δεν έζησαν τα γεγονότα και ακούν ιστορίες για αγρίους από τελειωμένα γερόντια, ότι έγιναν έργα κ.λ.π. κι έρχονται και κάνουν και συγκρίσεις κιόλας χωρίς να σκέφτονται ότι οι κατέλαβαν την εξουσία με τα όπλα, καταλύοντας τη δημοκρατία.

Στη χώρα που γεννήθηκε η δημοκρατία δεν έχουν θέση βασιλιάδες και ολοκληρωτικά καθεστώτα.

antreas9
18-08-10, 11:54
Πραγματικά λυπάμαι που δεν βρέθηκε ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος εδώ μέσα να πει ευθέως ότι πέθανε ένας πατριώτης, που η ζωή του άξιζε πολύ περισσότερο απ'ότι όλων μας μαζί. Πολλές από τις πολυτέλειες και τα έργα που απολαμβάνουμε την σήμερον ημέρα, έχουν γίνει χάρει στους αγωνιστές του '67 που είχαν ηθική και αξίες, όχι την μάσα.

Ένα το troll είναι
και η άνοιξη ακριβή.
Για να το φάει το ban
(δε) θέλει δουλειά πολύ.Κάποιος θα τσιμπήσει, δε γίνεται... :crazy:

μαλάκα μου, ΨΑΡΩΣΑ ΤΡΕΛΛΑ.....

amoydar
18-08-10, 12:28
Στα @@ μας για το φασίστα. Πεθαμένος ήταν εδώ και χρόνια για το λαό.

aroutis
18-08-10, 12:56
+1 Φυσικά και δεν θα υποστηρίξουμε ανθρώπους που, για οποιοδήποτε λόγο, κατέλυσαν τη δημοκρατία.

Αλλά υπάρχει μαι διαφορά μεταξύ αυτού και του να αρνούμαστε να συζητήσουμε για τη χούντα και ενδεχομένως κάποια θετικά που έγιναν. Δείχνει ανωριμότητα.
Oτιδήποτε θετικό έγινε στη συγκεκριμένη περίοδο υπερκεράζεται από τους θανάτους και τα βασανιστήρια των ανθρώπων που είχε στο μάτι η συγκεκριμένη συμμορία.

Μπορείς να το καταλάβεις αυτό;

Το να συζητάς τετοια πράγματα προσβάλει τη μνημη των θυμάτων και των νεκρών.

Rebel Scum
18-08-10, 13:03
Oτιδήποτε θετικό έγινε στη συγκεκριμένη περίοδο υπερκεράζεται από τους θανάτους και τα βασανιστήρια των ανθρώπων που είχε στο μάτι η συγκεκριμένη συμμορία.

Μπορείς να το καταλάβεις αυτό;

Το να συζητάς τετοια πράγματα προσβάλει τη μνημη των θυμάτων και των νεκρών.

Στο πρώτο κομμάτι δεν διαφωνώ...ό,τι καλό και να έκαναν ο διωγμός ανθρώπων μόνο λόγω ιδεολογίας και η κατάλυση της δημοκρατίας τα μηδενίζει όλα.


Στο δεύτερο διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και ότι υπάρχει ανάμεσα.

Δεν προσβάλλω κανενός τη μνήμη αν πω ότι πράγματι με τη ΜΟΜΑ απέκτησαν οδικό δίκτυο περιοχές στην Ελλάδα που πριν είχαν πρόσβαση μόνο με γαϊδούρια και UNIMOG.

Αν εσύ το βλέπεις αυτό ως συμπάθεια για τη χούντα, δεν μπορώ να σου αλλάξω τη γνώμη.

alexasso
18-08-10, 13:13
Το πραγματικα λυπηρο ειναι οτι απο τοτε μεχρι και σημερα , τα παιδια με τα ζιβαγκο και τις πιπες , οι τεχνοκρατες , οι κοιλαραδες και ολοι οι αλλοι , δεν εκαναν τιποτα ωστε να σβησουν το ''οποιο'' εργο ειχαν κανει αυτοι οι αληταραδες.Δεν μιλαω πολιτευτικα , μιλαω για εργα, βεβαια ολα αυτα δεν δικαιολουν την δικτατορια και τους ιδιους , αλλα καποια στιγμη πρεπει καποιος να αναλογιστει τι εκαναν αυτοι μεσα σε 7 χρονια και τι δεν εκανα ολοι οι αλλοι στα υπολοιπα 30-40 χρονια.

ο Παττακος ηταν ο ταξιαρχος με το μυστρι για εκεινη την εποχη , πηγαινε απο εγκαινια σε εγκαινια εργων και απο θεμελιωσεις σε θεμελιωσεις.Βασικα εργα εγιναν επι εποχης αυτων , αν δεν τα ειχαν κανει ακομη θα ειμασταν σε διαγωνισμους για αναθεσεις εργων.
Σιγουρα πιστευω και εχει αποδειχθει απο πολλες μαρτυριες οτι φαγανε αρκετοι απο ολα αυτα τα εργα , αλλα τουλαχιστον ακομη υπαρχουν και λειτουργουν , οχι σαν και τωρα που και τα παιρνουν αλλα και τιποτα δεν δουλευει...:down:
Τοτε ηταν απλα τα πραγματα , ποναει χερι κοβει χερι , δεν θα ξεχασω ποτε κουβεντα με γερο κατασκευαστη που ειχε αναλαβει ενα δρομο εξω απο ενα χωριο εκεινη την εποχη , και ειχε πληρωθει της μετρητης , και ο δρομος κατερευεσε στην πρωτη βροχη , ο ιδιος μετα απο 2 μερες πηγε φυλακη για εναν χρονο και του κατεσχεσαν οτι κτηματα ειχε μεχρι το ποσο του εργου.Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι μου παραδεχτηκε οτι το εργο το ειχε κανει αρπα κολα , και οτι του στοιχισε το μισο ποσο απο αυτο που του ειχαν δωσει.

για να πουμε και κατι ελαφρυ : ηθελα να ηξερα αν επι της εποχης του ιντερνετ ηταν αυτοι επανω , θα πληρωνα για 24αρα γραμμη θα ειχα 24?,εχω την εντυπωση οτι ναι , το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι θα την παρακολουθουσαν :rofl:

ubuntubu
18-08-10, 13:13
21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1967: ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΑΥΜΑ! (http://www.yousouroum.gr/forum/showthread.php?t=10966)


«O ελληνικός λαός πρέπει να μάθει να τρώει λιγότερο, να δουλεύει περισσότερο και να απαιτεί λιγότερα»!

Παπαδόπουλος (Δεκέμβριος 1969)


Τα δάνεια των αγροτών που "χαρίστηκαν" και το έγκλημα της αντιπαροχής ,για πόσα χρόνια θα τα πληρώνουμε ; :evil:

Ακόμα και σήμερα δυστυχώς,υπάρχουν νοσταλγοί της πολιτικής του "ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας".:down:

aroutis
18-08-10, 13:34
Στο πρώτο κομμάτι δεν διαφωνώ...ό,τι καλό και να έκαναν ο διωγμός ανθρώπων μόνο λόγω ιδεολογίας και η κατάλυση της δημοκρατίας τα μηδενίζει όλα.


Στο δεύτερο διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και ότι υπάρχει ανάμεσα.

Δεν προσβάλλω κανενός τη μνήμη αν πω ότι πράγματι με τη ΜΟΜΑ απέκτησαν οδικό δίκτυο περιοχές στην Ελλάδα που πριν είχαν πρόσβαση μόνο με γαϊδούρια και UNIMOG.

Αν εσύ το βλέπεις αυτό ως συμπάθεια για τη χούντα, δεν μπορώ να σου αλλάξω τη γνώμη.
Αν δεν καταλαβαίνεις ότι η ΜΟΜΑ λειτούργησε αφού η Χουντα ανέβηκε, η οποία ανέβηκε καταλύοντας την όποια ένοια δημοκρατίας, και στη πορεία, όσο η ΜΟΜΑ λειτουργούσε, κάποιοι άλλοι τρωγαν φάλαγκες, εξορίες και σφαίρες στους αυχενες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.:closed:

Rebel Scum
18-08-10, 13:38
Αν δεν καταλαβαίνεις ότι η ΜΟΜΑ λειτούργησε αφού η Χουντα ανέβηκε, η οποία ανέβηκε καταλύοντας την όποια ένοια δημοκρατίας, και στη πορεία, όσο η ΜΟΜΑ λειτουργούσε, κάποιοι άλλοι τρωγαν φάλαγκες, εξορίες και σφαίρες στους αυχενες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.:closed:

Δεν ζήτησα την βοήθεια σου:twisted:

Την επόμενη φορά που θα πάω ψηλά σε ένα χωριό θα πω στους παππούδες ότι το δρόμο που χρησιμοποιούν τον έφτιαξαν οι εξωγήινοι γιατί οι δικτάτορες σκότωσαν κόσμο.

aroutis
18-08-10, 13:40
Δεν ζήτησα την βοήθεια σου:twisted:Και ποιός σου είπε ότι στη προσφέρω!?:twisted::twisted:


Την επόμενη φορά που θα πάω ψηλά σε ένα χωριό θα πω στους παππούδες ότι το δρόμο που χρησιμοποιούν τον έφτιαξαν οι εξωγήινοι γιατί οι δικτάτορες σκότωσαν κόσμο.Να συζητήστε και τα ανδραγαθήματα μερικών, τα σπιουνιλίκια και τις ένδοξες μέρες του "πουλιού"... :whistle:

Και όπως θα μιλάτε, να πέσει και η γνωστή ατάκα...

"Μια χουντα τους χρειάζεται....". Που ξέρεις, θα έχουμε βρε και νέα ΜΟΜΑ.

Ξέρεις εσυ!;)

Rebel Scum
18-08-10, 13:47
Απλά ό,τι να ναι aroutis.

Αλλά είπαμε για να μιλήσεις για τη χούντα πρέπει πρώτα να καταθέσεις το πιστοποιητικό δημοκρατικών σου φρονημάτων.

Nozomi
18-08-10, 14:01
Ώρα να κλειδωθεί το thread και όσοι δεν συμφωνούν με την κρατούσα άποψη ότι "η Χούντα μόνο βασάνισε-εξόρισε-σκότωσε και δεν άφησε τίποτα θετικό στην χώρα", να ban-αριστούν...:p

aroutis
18-08-10, 14:09
Απλά ό,τι να ναι Rebel Scum.

Αλλά είπαμε για να μιλήσεις για τη χούντα πρέπει πρώτα να καταθέσεις το πιστοποιητικό δημοκρατικών σου φρονημάτων.
Fixed;)

Rebel Scum
18-08-10, 14:13
:lol: ούτε στο δημοτικό...over and out!!

nfotis
18-08-10, 14:16
Επίσης κατά τη διάρκεια της κατοχής κατασκευάστηκε μεγάλο μέρος του σημερινού σιδηροδρομικού δικτύου. Παρακαλείσθε όσοι πιστοί να ευχαριστήσετε του άγιους αυτούς γερμανούς που βοήθησαν την χώρα μας. Ντροπή στους παπούδες μας που τους αντιστάθηκαν.


Μιας και ασχολούμαι με το σιδηρόδρομο εδώ και 15 χρόνια σχεδόν, επέτρεψέ μου να σε πληροφορήσω ότι οι Γερμανοί δεν έφτιαξαν τίποτα σχεδόν (ποιός σε παραπληροφόρησε; ).

Απεναντίας, κατέστρεψαν τα ΠΑΝΤΑ και συστηματικά όταν αποχώρησαν από την Ελλάδα (π.χ. πετάξανε δεκάδες ατμομηχανές και βαγόνια στο κανάλι του Ισθμού, μπλοκάροντας το για πολύ καιρό, και μετά ανατινάξανε τη σιδηροδρομική γέφυρα).

Το πρώτο μεταπολεμικό τραίνο ανάμεσα Αθήνα και Θεσσαλονίκη έτρεξε τη δεκαετία του 1950, μετά από ένα γιγάντιο έργο ανακατασκευής των ΣΕΚ (όλες σχεδόν οι γέφυρες ξαναφτιάχτηκαν με Αμερικανική βοήθεια).

Επί δικτατορίας, πέραν των πολιτικών ελευθεριών που καταπνίγηκαν, η αλήθεια είναι ότι έγιναν έργα, και δεν ωφελεί να το αρνούμαστε.

Παράδειγμα, η μεγάλη γέφυρα στον Αχλαδόκαμπο (μέχρι τότε έπρεπε να πηγαίνουν τα τραίνα στον Σύρτη και να κάνουν αναστροφή), τα έργα της ΜΟΜΑ, τα ναυπηγεία και τα διυλιστήρια, κτλ.
(οι δρόμοι που βρίζουμε σήμερα είχαν φτιαχτεί επί Καραμανλή τη δεκαετία του 1950-60, π.χ. τα Τέμπη που είχαν πέρυσι κατολίσθηση - μέχρι τότε ο δρόμος για Θεσσαλονίκη πήγαινε από Ελασσόνα)

Το ερώτημα είναι: άξιζε σε τελική ανάλυση ο 'γύψος'; η καταστροφή στη Κύπρο;

Γενικά, προσάπτω στους δικτάτορες πολιτική αφέλεια και υπεραπλούστευση, η οποία όμως όταν είσαι ηγέτης είναι ασυγχώρητη (γιατί οι συνέπειες των λαθών σου είναι καταστροφικές για πολλούς).
Και φυσικά, δεν αρκεί να είσαι ηγέτης, πρέπει να έχεις καλούς συνεργάτες.
Και φοβάμαι ότι πολλά άτομα που αναδείχθηκαν επί δικτατορίας δεν ήταν απαραίτητα καλύτεροι από κάτι Άκηδες και Βουλγαράκηδες που βρίζουμε σήμερα.

Γενικά, είμαι σκεπτικός, γιατί αισθάνομαι ότι δεν είναι απλή η απάντηση μαύρο-άσπρο, καλοί-κακοί, ήρωες-καθάρματα.
Αυτό για το οποίο είμαι βέβαιος είναι ότι πίστευαν σε αυτό που έκαναν, κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για πολλούς που παριστάνουν σήμερα τους ηγέτες και τους τιμητές.

Ν.Φ.

aroutis
18-08-10, 14:26
:lol: ούτε στο δημοτικό...over and out!!Συμφωνώ απόλυτα. :lol:

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επί δικτατορίας, πέραν των πολιτικών ελευθεριών που καταπνίγηκαν, η αλήθεια είναι ότι έγιναν έργα, και δεν ωφελεί να το αρνούμαστε.

Παράδειγμα, η μεγάλη γέφυρα στον Αχλαδόκαμπο (μέχρι τότε έπρεπε να πηγαίνουν τα τραίνα στον Σύρτη και να κάνουν αναστροφή), τα έργα της ΜΟΜΑ, τα ναυπηγεία και τα διυλιστήρια, κτλ.
(οι δρόμοι που βρίζουμε σήμερα είχαν φτιαχτεί επί Καραμανλή τη δεκαετία του 1950-60, π.χ. τα Τέμπη που είχαν πέρυσι κατολίσθηση - μέχρι τότε ο δρόμος για Θεσσαλονίκη πήγαινε από Ελασσόνα)

Το ερώτημα είναι: άξιζε σε τελική ανάλυση ο 'γύψος'; η καταστροφή στη Κύπρο;

Γενικά, προσάπτω στους δικτάτορες πολιτική αφέλεια και υπεραπλούστευση, η οποία όμως όταν είσαι ηγέτης είναι ασυγχώρητη (γιατί οι συνέπειες των λαθών σου είναι καταστροφικές για πολλούς).
Και φυσικά, δεν αρκεί να είσαι ηγέτης, πρέπει να έχεις καλούς συνεργάτες.
Και φοβάμαι ότι πολλά άτομα που αναδείχθηκαν επί δικτατορίας δεν ήταν απαραίτητα καλύτεροι από κάτι Άκηδες και Βουλγαράκηδες που βρίζουμε σήμερα.

Γενικά, είμαι σκεπτικός, γιατί αισθάνομαι ότι δεν είναι απλή η απάντηση μαύρο-άσπρο, καλοί-κακοί, ήρωες-καθάρματα.
Αυτό για το οποίο είμαι βέβαιος είναι ότι πίστευαν σε αυτό που έκαναν, κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για πολλούς που παριστάνουν σήμερα τους ηγέτες και τους τιμητές.

Ν.Φ.
Δεν νομίζω κάποιος να αρνείται ότι έγιναν έργα. Αυτό που λέμε είναι ακριβώς αυτό που λες και σύ, ότι κοινώς υπάρχει το ερώτημα του κατά πόσο αξίζει το κόστος της χουντας για τα συγκεκριμένα έργα ;

Ο Rebel Scum ο οποίος μιλά για την ΜΟΜΑ δεν αντιλαμβάνεται ότι αν δεν είχαμε τη Χούντα, δεν μπορούμε στη πραγματικότητα να γνωρίζουμε ΠΟΙΑ από τα έργα αυτά θα γινοντουσαν (κάποιος θα πεί κανένα, κάποιος θα πεί κάποια), αλλά μπορούμε να πουμε με βεβαιότητα ότι οι άνθρωποι που βασανιστήκαν και δολοφονηθήκαν στα χέρια της Χουντας ΔΕΝ θα είχαν την ίδια τύχη.

Ο Rebel Scum που μιλά για επιπεδο δημοτικού (να υποθέσω το δικό του), μιλά για χωριά και δρόμους και συζητήσεις με χωρικούς, αλλά δεν μιλά για συζητήσεις για τους νεκρούς. Γιατί αλήθεια; Μήπως τα χωριά ήταν τόποι καταγωγής ανθρώπων του "κινήματος";

Τελως πάντων, το θέμα έχει υπέρ των δεόντων αναλυθεί, τέλος από μένα.:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.