PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ΜΤΧ σπιτιού, απορίες για ανακαινιση



Σελίδες : 1 [2]

giwrgosth
01-09-10, 14:03
Το μόνο πρόβλημα είναι οι τράπεζες, αν δεν εχεις κάποιο 2ο ακίνητο για να υποθηκεύσεις, σου δίνουν το ΠΟΛΫ 80% της εμπορικής αξίας του ακινήτου.
Αν το ακίνητο έχει τις προϋποθέσεις να ανεβάσει την αξία του τότε κάποιες σου δίνουν και το 100%.
Πχ αγόρασα το 2002 στο Ρέντη καινούριο σπίτι με 50.000 και η Alpha μου το έδωσε όλο το ποσό, απλά στην υποθήκη μπήκε για 60.000.
Αν ήθελα μου έδιναν και 60.000 στο χέρι, φτάνει να τους πήγαινα αποδείξεις που θα είχαν σχέση με το σπίτι και ανάλογα θα ανέβαζαν και την υποθήκη.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 5 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ερώτηση: Φαντάζομαι ότι το ξύλο σε εντοιχιζόμενη κουζίνα βάφεται! Η ερώτηση είναι...ΑΚόμα και αν είναι μπλε το 1ο χρώμα? Και 2ον....το κοστος του το ξέρει κανεις? (μου ειπαν καπου στο χιλιαρικο να υπολογισω)
Ποιο ξύλο εννοείς? Τα πορτάκια? Πάντως όλα βάφονται.
Απλά αν έχει και άλλο χρώμα ίσως θα πρέπει να φύγει πρώτα.

antreas9
01-09-10, 14:44
Αν το ακίνητο έχει τις προϋποθέσεις να ανεβάσει την αξία του τότε κάποιες σου δίνουν και το 100%.
Πχ αγόρασα το 2002 στο Ρέντη καινούριο σπίτι με 50.000 και η Alpha μου το έδωσε όλο το ποσό, απλά στην υποθήκη μπήκε για 60.000.
Αν ήθελα μου έδιναν και 60.000 στο χέρι, φτάνει να τους πήγαινα αποδείξεις που θα είχαν σχέση με το σπίτι και ανάλογα θα ανέβαζαν και την υποθήκη.
τώρα, είναι ΠΟΛΥ αυστηρες οι τραπεζες. Δίνουν από 60-80% τηε εμπορικής αξίας το πολύ, εκτός αν βάλεις 2η υποθήκη.
(εκτός αυτού, το συμβόλαιο γίνεται στην αντικ.αξία, και τα υπολοιπα πανε ως επισκευαστικό χωρίς αποδείξεις)!


Ποιο ξύλο εννοείς? Τα πορτάκια? Πάντως όλα βάφονται.
Απλά αν έχει και άλλο χρώμα ίσως θα πρέπει να φύγει πρώτα.
ναι, τις πόρτες των ντουλαπιών, τα πλαινά της κουζίνας,κλπ! Είναι...μπλε ρε γαμώτο!
Εχεις ιδεα απο κόστος?

giwrgosth
01-09-10, 14:48
ναι, τις πόρτες των ντουλαπιών, τα πλαινά της κουζίνας,κλπ! Είναι...μπλε ρε γαμώτο!
Εχεις ιδεα απο κόστος?
Φυσικά και τις βάφεις σε ότι χρώμα θες και αν είναι σε καλή κατάσταση χωρίς σκασίματα κλπ δεν θες ξύσιμο, όπως είναι. Απλά ίσως χρειαστούν δύο χέρια.
Κόστος δε γνωρίζω, αλλά με 1000 ευρώ έβαψα ολόκληρο σπίτι, οπότε τα 1000 που σου είπαν είναι υπερβολικά.
Άσε που το κάνεις και μόνος σου, σε 2-3 ώρες έχεις τελειώσει.

ckbond
01-09-10, 14:52
Αντρέα σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είμαι λάτρης της μονοκατοικίας και όταν αξιωθώ να πάρω σπίτι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι διαμέρισμα.
Ζω τα τελευταία 2 χρόνια και δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτε, για εμένα η μονοκατοικία είναι μονόδρομος.

Το πρόβλημα μου για να πάω αυτή την εποχή σε δάνειο είναι ότι ήδη έχω ένα το οποίο το πήρα για επαγγελματικούς λόγους και είναι αρκετά μεγάλο οπότε πιστεύω ότι θα είναι ένας λόγος που δεν θα είμαι και από τους καλύτερους υποψήφιους ειδικά αυτή την εποχή...

Τες πα θα ο χρόνος θα δείξει...

Τώρα για την κουζίνα σου, λες ότι είναι μπλε... είναι βαμμένα ή είναι μελαμίνη???
Αν είναι απλά βαμμένα (και όχι λάκα) τότε είναι σχετικά εύκολο να αλλάξεις το χρώμα αφού όμως γίνει το ανάλογο τρίψιμο για να φύγει το χρώμα και να μπορέσει να περαστεί το νέο.

Αν είναι μελαμίνη πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει αν πας για αλλαγή στα πορτάκια / συρτάρια της κουζίνας. Αναφέρομαι μόνο σε αυτά γιατί αν το κουτί του ντουλαπιού είναι ουδέτερο χρώμα, (λευκό π.χ) τότε δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.

Τώρα αν είναι βαμμένα με λάκα πολύ φοβάμαι ότι το κόστος θα ανέβει μιας και θα θέλει πολύ καλό τρίψιμο και πολύ πιθανόν να ανεβάσει και το κόστος της αλλαγής χρώματος...

giwrgosth
01-09-10, 15:00
H μελαμίνη είναι ότι καλύτερο για βάψιμο!

antreas9
01-09-10, 15:36
Αντρέα σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είμαι λάτρης της μονοκατοικίας και όταν αξιωθώ να πάρω σπίτι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι διαμέρισμα.
Ζω τα τελευταία 2 χρόνια και δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτε, για εμένα η μονοκατοικία είναι μονόδρομος.
Υπάρχουν κάποια αλλα, που βρήκα, όπως πχ, μονοκατοικια ((1ος όροφος) λυκ/ση,95τμ, 30ετων, ανακαινισμένο, 170κ,
μεζονετα 80τμ με κηπο κλπ, 2008, στην μετ/ση, 155κ,
και πολλά σπίτια 25ετιας περίπου, που απλά δεν τα κοίταξα, γιατί εψαχνα κατι πιο καινουργιο, ή τουλάχιστον ανακαινισμένο!


Το πρόβλημα μου για να πάω αυτή την εποχή σε δάνειο είναι ότι ήδη έχω ένα το οποίο το πήρα για επαγγελματικούς λόγους και είναι αρκετά μεγάλο οπότε πιστεύω ότι θα είναι ένας λόγος που δεν θα είμαι και από τους καλύτερους υποψήφιους ειδικά αυτή την εποχή...
πραγματι, δύσκολο να σε δεχθούν, εκτος αν το επαγ/κο δάνειο είναι στο όνομα της εταιρείας σου, και ο΄χι σε σενα!



Τώρα για την κουζίνα σου, λες ότι είναι μπλε... είναι βαμμένα ή είναι μελαμίνη???
δεν εχω ιδέα. Θα ρωτήσω σήμερα, και θα μαθω!

antreas9
02-09-10, 09:26
τελικά, τα ντουλάπια της κουζίνας και το πάσο, είναι ΜΑΛΛΟΝ ξύλο, βαμμένο μπλε...

antreas9
09-09-10, 19:26
question....
αν απεναντι απο ενα σπιτι υπαρχει ρεμα, ενεργο όσον αφορά τη ροη νερού, τότε, τι μειονεκτήματα έχει?

κουνουπια?
υγρασία?
βρώμα/μυρωδια?

και σε τι βαθμό?

(μιλάω για το ρέμα στη νεα φιλαδέλφεια, απομάχων)....

aglaisma
10-09-10, 12:32
question....
αν απεναντι απο ενα σπιτι υπαρχει ρεμα, ενεργο όσον αφορά τη ροη νερού, τότε, τι μειονεκτήματα έχει?

κουνουπια?
υγρασία?
βρώμα/μυρωδια?

και σε τι βαθμό?

(μιλάω για το ρέμα στη νεα φιλαδέλφεια, απομάχων)....

Επειδη εμενα 20 χρονια κοντα σε ρεμα(Χαλανδριου) και περνωντας καθημερινα απο αυτο, εβλεπα:

ωραια ποντικακια που εμοιαζαν με γατες
κατσαριδες, ιπταμενες
κουνουπια ελικοπτερα

antreas9
10-09-10, 12:41
Επειδη εμενα 20 χρονια κοντα σε ρεμα(Χαλανδριου) και περνωντας καθημερινα απο αυτο, εβλεπα:

ωραια ποντικακια που εμοιαζαν με γατες
κατσαριδες, ιπταμενες
κουνουπια ελικοπτερα

χχχμμμ,,,,....make my day!
καλα, οχι οτι φταις εσυ,αλλά λέμε τώρα.

aglaisma
10-09-10, 12:46
χχχμμμ,,,,....make my day!
καλα, οχι οτι φταις εσυ,αλλά λέμε τώρα.

Eπισκεπτες εχει παντου, αρκει να ψαξεις να τους βρεις:rofl:

antreas9
10-09-10, 12:52
Eπισκεπτες εχει παντου, αρκει να ψαξεις να τους βρεις:rofl:

γεγονός.... αλλά οι ιπτάμενες κατσαρίδες σε μόνιμη βάση, ειναι ενα σημαντικό θέμα ας πουμε!!!
και οι μυρωδιες επισης!
(τα ποντίκια τα περίμενα, δε μου κάνει εντύπωση!)...

mach
10-09-10, 13:13
Πάντως διαβάζοντας τις τιμές που παρέθεσε ο Ανδρέας σε προηγούμενο ποστ, παραξενεύομαι... Σε τόσο γ@μ@τη πόλη ζούμε τελικά;

Συγγενής αγόρασε νεόδμητο, πανέμορφο διαμέρισμα 4ου ορόφου 100τμ και βάλε στο κέντρο τρικάλων, με λιγότερο από 1500€ το τ.μ... Με αντίστοιχα χρήματα, αγοράζεις το πολύ 65τμ νεόδμητο σπίτι στο χαλάνδρι, πιθανότατα ισόγειο.

Σόρρυ για το οφτόπικ αλλά πραγματικά μου φαίνεται αλλόκοτο. Και να πεις ότι δεν υπάρχει προσφορά στην αγορά. Έχει γεμίσει η Αθήνα κατοικίες προς πώληση.

antreas9
10-09-10, 13:19
Πάντως διαβάζοντας τις τιμές που παρέθεσε ο Ανδρέας σε προηγούμενο ποστ, παραξενεύομαι... Σε τόσο γ@μ@τη πόλη ζούμε τελικά;

Συγγενής αγόρασε νεόδμητο, πανέμορφο διαμέρισμα 4ου ορόφου 100τμ και βάλε στο κέντρο τρικάλων, με λιγότερο από 1500€ το τ.μ... Με αντίστοιχα χρήματα, αγοράζεις το πολύ 65τμ νεόδμητο σπίτι στο χαλάνδρι, πιθανότατα ισόγειο.

Σόρρυ για το οφτόπικ αλλά πραγματικά μου φαίνεται αλλόκοτο. Και να πεις ότι δεν υπάρχει προσφορά στην αγορά. Έχει γεμίσει η Αθήνα κατοικίες προς πώληση.
σε αυτό ε΄χεις δικιο...αλλά εχουν καταφέρει να τις διατηρούν πολύ ψηλα τις τιμες!
με 150κ, ή πρέπει να πας σε καπως υποβαθμισμένη περιοχή, για συμπαθητικό σπίτι, ή οπως λες, ...ισογειο στο χαλάνδρι.

φαντάζομαι ότι γιαυτό το σπίτι που βρήκα απεναντι απο το ρέμα, ειναι φτηνό κάπως....λογω...των ιπταμενων κατσαριδων σε μεγεθος μπαμπουρα!

giwrgosth
10-09-10, 13:50
Συγγενής αγόρασε νεόδμητο, πανέμορφο διαμέρισμα 4ου ορόφου 100τμ και βάλε στο κέντρο τρικάλων, με λιγότερο από 1500€ το τ.μ... Με αντίστοιχα χρήματα, αγοράζεις το πολύ 65τμ νεόδμητο σπίτι στο χαλάνδρι, πιθανότατα ισόγειο.
Γιατί να πας στα Τρίκαλα? Άνω Λιόσια μεζονέτες νεόδμητες με 1.200 ευρώ το τμ.
Αλλά ποιος θα πάει εκεί με τους γύφτους?
Εγώ το έκανα με χίλια, αλλά θα πρέπει πρώτα να ξεφορτωθώ το χρέπι μου στο Π. Φάληρο του 70 που έχει 2.000 το τμ!!!!
Η περιοχή είναι που κάνει την τιμή και όχι το σπίτι.

WAntilles
10-09-10, 14:04
Πάντως διαβάζοντας τις τιμές που παρέθεσε ο Ανδρέας σε προηγούμενο ποστ, παραξενεύομαι... Σε τόσο γ@μ@τη πόλη ζούμε τελικά;

Συγγενής αγόρασε νεόδμητο, πανέμορφο διαμέρισμα 4ου ορόφου 100τμ και βάλε στο κέντρο τρικάλων, με λιγότερο από 1500€ το τ.μ... Με αντίστοιχα χρήματα, αγοράζεις το πολύ 65τμ νεόδμητο σπίτι στο χαλάνδρι, πιθανότατα ισόγειο.

Σόρρυ για το οφτόπικ αλλά πραγματικά μου φαίνεται αλλόκοτο. Και να πεις ότι δεν υπάρχει προσφορά στην αγορά. Έχει γεμίσει η Αθήνα κατοικίες προς πώληση.

Γενικά έχεις αρκετό δίκιο.

Αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι όλα μαύρο/άσπρο.

Έτσι, στην επαρχία, η ποιότητα κατασκευής των κατοικιών είναι κατά κανόνα αισθητά χαμηλότερη απ' ό,τι στην Αθήνα.

Π.χ. στην επαρχία δεν στοκάρουν όλους τους τοίχους και τα ταβάνια του σπιτιού, αλλά μόνο του καθιστικού κλπ..

daywalker06
10-09-10, 14:17
Στην επαρχία έχουμε έλλειψη από στόκους γιαυτό.

Sebu
10-09-10, 14:25
Έτσι, στην επαρχία, η ποιότητα κατασκευής των κατοικιών είναι κατά κανόνα αισθητά χαμηλότερη απ' ό,τι στην Αθήνα.

Π.χ. στην επαρχία δεν στοκάρουν όλους τους τοίχους και τα ταβάνια του σπιτιού, αλλά μόνο του καθιστικού κλπ..

Εχεις λιγο αδικο.

Μια χαρα ιδια δουλεια κανουν στην επαρχια. Απλα το κοστος για την ιδια ακριβως δουλεια ειναι πολλαπλασια χαμηλοτερο, γιατι το εργατικο κοστος ειναι πολυ μικροτερο, γιατι τα υλικα κοστιζουν φθηνοτερα, γιατι σε πολλα πραγματα πχ ειδη υγιεινης, επειδη η επαρχια ειναι μικρη παιζουν ακρες,κονε, καλυτερες τιμες (πχ ο πλακας, τζαμας,μαρμαρας κτλ σου κανει καλυτερη τιμη γιατι δουλευεις καπου -τραπεζα/μαρμαρας/λογιστης φοροτεχνης/δικηγορος- που αυριο μπορει να σε χρειαστει αρα σε θελει ικανοποιημενο απο ολες τις αποψεις και περιμενει να ανταποδωσεις την τιμολογιακη πολιτικη). Στην Αθηνα τα πραγματα ειναι πιο απροσωπα και αψυχα.

Στην επαρχια πχ Αρτα φτιαχνεις (εννοω χτιζεις απο το μηδεν) με 300-350 χιλ. ευρω μεζονετα με 2 οροφους (+ισογειο) περιπου 120-140 τμ και σε καλη ησυχη περιοχη της πολης (εννοειται οτι εχεις το οικοπεδο). Εννοειται υπερ λουξ κατασκευη.

Με αυτα τα λεφτα πλεον στην Αθηνα, σε "καλο" δημο (οχι ακριβο ομως δλδ Εκαλη, Κηφισια, Βουλα κτλ) πχ Παλαιο Φαληρο, Νεα Σμυρνη, Αλιμος, Καλαμακι κτλ με αυτα τα χρηματα αγοραζεις οριακα νεοδμητο διαμερισμα μεταξυ 90-110 τμ και εννοειται σε χαμηλο οροφο.

Εδω στο Νεο Φαληρο, οι τιμες σε νεοδμητο, 110 τμ εχουν εκτοξευτει στα 280 χιλ ευρω, για 3ο-5ο οροφο. Τι συζηταμε τωρα.

Και φυσικα αυτο επηρεαζει και τα ενοικια.

Ενοικιο για νεοδμητο διαμερισμα στο Νεο Φαληρο, 45τμ, 450 ευρω.
Ενοικιο για νεοδμητο διαμερισμα στο Ρεθυμνο (Κρητης) που πηγε περσι για ενα χρονο ο αδερφος με την κοπελια, 120 τμ, σε ησυχη περιοχη της πολης, υπερλουξ μεσα, 650 ευρω το μηνα.

mach
10-09-10, 14:39
Θυμάμαι που είχα επισκεφτεί τη φίλη μου στο Παρίσι, όταν ήταν φοιτήτρια πριν μερικά χρόνια.
Έμενε σε μια ισόγεια τρυπούλα γύρω στα 35τμ, πολύ κοντά στο κέντρο.
Ενοίκιο ~750 ευρώ φυσικά.

Κάπου εκεί πάει να καταντήσει και η Αθήνα. Βέβαια στη περίπτωση του Παρισιού μιλάμε για μια απίστευτη, καθαρή, πανέμορφη πόλη με τέλειες συγκοινωνίες και ανέσεις - όχι για πρωτεύουσα τριτικοσμικού προτεκτοράτου.

alekan
10-09-10, 14:46
Γενικά έχεις αρκετό δίκιο.

Αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι όλα μαύρο/άσπρο.

Έτσι, στην επαρχία, η ποιότητα κατασκευής των κατοικιών είναι κατά κανόνα αισθητά χαμηλότερη απ' ό,τι στην Αθήνα.

Π.χ. στην επαρχία δεν στοκάρουν όλους τους τοίχους και τα ταβάνια του σπιτιού, αλλά μόνο του καθιστικού κλπ..

Μη τα αμολας ετσι αυτα σε παρακαλω...εχει και σποιλερ για τετοια επικα ποστ, να ειμαστε και προετοιμασμενοι...

Sebu
10-09-10, 14:50
Θυμάμαι που είχα επισκεφτεί τη φίλη μου στο Παρίσι, όταν ήταν φοιτήτρια πριν μερικά χρόνια.
Έμενε σε μια ισόγεια τρυπούλα γύρω στα 35τμ, πολύ κοντά στο κέντρο.
Ενοίκιο ~750 ευρώ φυσικά.

Κάπου εκεί πάει να καταντήσει και η Αθήνα. Βέβαια στη περίπτωση του Παρισιού μιλάμε για μια απίστευτη, καθαρή, πανέμορφη πόλη με τέλειες συγκοινωνίες και ανέσεις - όχι για πρωτεύουσα τριτικοσμικού προτεκτοράτου.

Κοιτα το Παρισι ειναι ενα νομισμα με 2 οψεις.

Εχει πολυ καθαρες συνοικιες αλλα εχει και προαστια γκετοποιημενα.

giwrgosth
10-09-10, 16:00
Στην επαρχία έχουμε έλλειψη από στόκους γιαυτό.
:rofl: :respekt:

Manvol
10-09-10, 17:52
Κοιτα το Παρισι ειναι ενα νομισμα με 2 οψεις.

Εχει πολυ καθαρες συνοικιες αλλα εχει και προαστια γκετοποιημενα.

To ίδιο και η Αθήνα - απλώς στην περίπτωση αυτή το "γκέτο" είναι σε κεντρικά σημεία.

........Auto merged post: Manvol πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βέβαια στη περίπτωση του Παρισιού μιλάμε για μια απίστευτη, καθαρή, πανέμορφη πόλη με τέλειες συγκοινωνίες και ανέσεις - όχι για πρωτεύουσα τριτικοσμικού προτεκτοράτου.

Προφανώς δεν έχεις ακούσει ανθρώπους που έζησαν για χρόνια στο Παρίσι. Αυτοί συνήθως λένε πως πίσω από την τουριστική λάμψη που θαμπώνει εκ πρώτης όψεως, κρύβεται μία ακόμη Αθήνα - με όλα τα καλά και τα άσχημα που αυτό συνεπάγεται.

Sebu
11-09-10, 23:37
To ίδιο και η Αθήνα - απλώς στην περίπτωση αυτή το "γκέτο" είναι σε κεντρικά σημεία.


Για αυτο το ανεφερα ;)

Nozomi
12-09-10, 01:53
Σ' αυτό το φόρουμ, διαβάζει κανείς ώρες-ώρες κάτι στιχομυθίες που πραγματικά τον ρίχνουν κάτω απ' τα γέλια και του αποτυπώνονται για κάμποση ώρα !

Γενικά έχεις αρκετό δίκιο.

Αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι όλα μαύρο/άσπρο.

Έτσι, στην επαρχία, η ποιότητα κατασκευής των κατοικιών είναι κατά κανόνα αισθητά χαμηλότερη απ' ό,τι στην Αθήνα.

Π.χ. στην επαρχία δεν στοκάρουν όλους τους τοίχους και τα ταβάνια του σπιτιού, αλλά μόνο του καθιστικού κλπ..


Στην επαρχία έχουμε έλλειψη από στόκους γιαυτό.
:lol: :lol: :lol:



Με αυτα τα λεφτα πλεον στην Αθηνα, σε "καλο" δημο (οχι ακριβο ομως δλδ Εκαλη, Κηφισια, Βουλα κτλ) πχ Παλαιο Φαληρο, Νεα Σμυρνη, Αλιμος, Καλαμακι κτλ με αυτα τα χρηματα αγοραζεις οριακα νεοδμητο διαμερισμα μεταξυ 90-110 τμ και εννοειται σε χαμηλο οροφο.
Υπερβάλλεις.
Σε αξιοπρεπή περιοχή μπορείς με 300-350 χιλιάρικα να ΚΤΙΣΕΙΣ (και όχι να σου κτίσουν...) μονοκατοικία 120 μέτρων σε οικόπεδο 300 τ.μ όπου θα έχεις την ησυχία σου.
Θεωρώ ύψιστη ηλιθιότητα να δώσεις αυτά τα χρήματα για ένα διαμέρισμα που θα ζεις παστωμένος με άλλους...

Sebu
12-09-10, 16:02
Σε ποια αξιοπρεπη περιοχη θα εχεις ηδη το οικοπεδο αυτο???? ;)

Εκτος και αν εισαι κανενας καπιταλας της παλαιας σχολης με σπιτι/οικοπεδο σε Π.Φαληρο, Νεα Σμυρνη (προς τα νοτια, βορεια ειναι χαλια), Βουλα, Κηφισια, Εκαλη :p

Και θα γκρεμισεις το παλιο χρεπι του "μπαμπα" της δεκαετιας του 70 για να φτιαξεις μια μονοκατοικια.

Μην ξεχνας ποτε το κοστος του οικοπεδου.

Το οποιο στην επαρχια ειναι πολλαπλασια φθηνοτερο της Αθηνας. Στα Ιωαννινα υπαρχουν περιπτωσεις (θυματα) που μπορεις να αγορασεις στην πλαγια του βουνου, με θεα την λιμνη, 500τμ με 50-100 χιλ ευρω (αναλογα σε τι φαση και πιεση θα πετυχεις τον αλλο)(πουλαγε φετος μια θεια τετοιο οικοπεδο για 40 χιλ ευρω γιατι ειχε αναγκη τα χρηματα και γιατι δεν ειχε ιδεα απο το αθλημα-ευτυχως ο γιος της το μαζεψε λιγο και τελικα πηραν 55 χιλ ευρω).

Βρες μου εσυ οικοπεδο μισο στρεμα στη Βουλα, Κηφισια, Εκαλη, Π.Φαληρο, Αλιμο με 50-100 χιλ. ευρω μονο!!!!!

WAntilles
12-09-10, 17:17
Στην επαρχία έχουμε έλλειψη από στόκους γιαυτό.

Μπα.

Βλέπω ότι υπάρχουν σε άφθονη περίσσεια.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βρες μου εσυ οικοπεδο μισο στρεμα στη Βουλα, Κηφισια, Εκαλη, Π.Φαληρο, Αλιμο με 50-100 χιλ. ευρω μονο!!!!!

Από αυτές τις περιοχές που λες, μόνο το Π. Φάληρο έχει οριακά κάπως στοιχειωδώς καλή συγκοινωνία - και θα έχει (πολύ καλή) καί ο Άλιμος σε λίγο καιρό.

Στις υπόλοιπες περιοχές η συγκοινωνία είναι ανύπαρκτη.

Εκτός κι αν είσαι βολεμένος με SUV.

Manvol
12-09-10, 19:14
Από αυτές τις περιοχές που λες, μόνο το Π. Φάληρο έχει οριακά κάπως στοιχειωδώς καλή συγκοινωνία - και θα έχει (πολύ καλή) καί ο Άλιμος σε λίγο καιρό.

Στις υπόλοιπες περιοχές η συγκοινωνία είναι ανύπαρκτη.


To οποίο λίγοι κάνουν τον κόπο να σκεφτούν ενώ γίνεται αυτή η συζήτηση. Τι εννοούμε καλή περιοχή; Εγώ θεωρώ το Περιστέρι καλή περιοχή, οικονομική και με αρκετές ευκαιρίες αγοράς - για όσους έχουν τη δυνατότητα κι ενδιαφέρονται. Θα είναι επιπλέον σύντομα ο μόνος δήμος της Αττικής (εκτός του κεντρικού) με 3 στάσεις Μετρό εντός των ορίων του.

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε "καλός δήμος" λοιπόν - και με ποια προτεραιότητα:

1) Συγκοινωνία
2) Κόστος αγοράς
3) Απόσταση
4) Χώροι/πράσινο/ησυχία

κλπ

Nozomi
12-09-10, 19:31
Σε ποια αξιοπρεπη περιοχη θα εχεις ηδη το οικοπεδο αυτο???? ;)

Εκτος και αν εισαι κανενας καπιταλας της παλαιας σχολης με σπιτι/οικοπεδο σε Π.Φαληρο, Νεα Σμυρνη (προς τα νοτια, βορεια ειναι χαλια), Βουλα, Κηφισια, Εκαλη :p

Και θα γκρεμισεις το παλιο χρεπι του "μπαμπα" της δεκαετιας του 70 για να φτιαξεις μια μονοκατοικια.

Μην ξεχνας ποτε το κοστος του οικοπεδου.
Αν πας αρκετά έξω, μπορείς να βρεις ακόμα και στρεμματικό (ή κοντά τελόσπάντων) σε 100-150 χιλιάρικα.
Για ρίξε π.χ καμμιά ματιά προς Ιπποκράτειο Πολιτεία.
Έχω βρει ακίνητο 700τ.μ με 150 χιλιάρικα (αν θυμάμαι καλά).


@WAntilles
Δεν έχουν όλοι όσοι μένουν σε τέτοιες περιοχές SUV.
Υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί ΟΣΕ, και ενόψει της λειτουργίας Προαστιακού Σιδηροδρόμου και στο Αθήνα-Χαλκίδα το χρησιμοποιεί καθημερινώς έχοντας παρκάρει το ΙΧ του στον Σταθμό...

Sebu
13-09-10, 16:00
Μπα.

Βλέπω ότι υπάρχουν σε άφθονη περίσσεια.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Από αυτές τις περιοχές που λες, μόνο το Π. Φάληρο έχει οριακά κάπως στοιχειωδώς καλή συγκοινωνία - και θα έχει (πολύ καλή) καί ο Άλιμος σε λίγο καιρό.

Στις υπόλοιπες περιοχές η συγκοινωνία είναι ανύπαρκτη.

Εκτός κι αν είσαι βολεμένος με SUV.

Wan σε καλες περιοχες δεν σε ενδιαφερει η "καλη" συγκοινωνια γιατι αυτη υπαρχει εκει που υπαρχει και ο "λαος", το ποπολο, που ο καπιταλ δεν τον θελει διπλα του.

Πχ ο τυπος που εχει τη μεζονετα στο Πανοραμα της Βουλας, και εχει πιατο ολο το Σαρωνικο
(α) εχει 2-3-4 αμαξια και δεν προκειται να μπει ποτε του σε ΜΜΜ γιατι απλα δεν γουσταρει, σιχαινεται να καθεται ορθιος ή να περιμενει στις στασεις με τον καθε μικροαστο.

(β) για τους ανωτερω λογους δεν επιθυμει στην ευρυτερη περιοχη του σπιτιου του πολυ καλη συγκοινωνια (πχ σταση Μετρο) γιατι αυτο σημαινει οτι θα συγκεντρωνεται η Σαρα και η Μαρα, οτι θα εχει ολους τους "μικροαστους" στα ποδια του, κινηση απο αυτοκινητα που θα ψαχνουν για παρκινγκ κτλ κτλ.

Επισης το Π.Φαληρο όπως και η Νεα Σμυρνη εχουν παναθλιους δρομους στους οποιους δεν βρισκεις ουτε με σφαιρες να παρκαρεις. Εξαιρειται η περιοχη της Αμφιθεας που επειδη δομηθηκε πολυ αργοτερα (ξεκινησε δειλα αρχες 1970-παλαιοτερα γνωστης ως περιοχη Βουρλοποταμος γιατι ηταν μεσα στις καλαμιες και τα χωραφια και ήταν "εξοχη" οταν το κυριως Παλαιο Φαληρο νοτια της Αμφιθεας και προς παραλια μεγαλουργουσε με νεες πολυκατοικιες τοτε και πιο στενους δρομους). Η περιοχη της Αμφιθεας εχει ανετους μεγαλους δρομους, πιο αραιη συγκριτικα δομηση αλλα και αυτη η περιοχη "χαλασε" μετα το χρηματιστηριο το 1999 οταν χτιστηκαν μαζικα πολυκατοικιες και κατεβηκαν ολοι οι νεοπλουτοι του χρηματιστηριου απο διαφορους δημους και αγορασαν μαζικα διαμερισματα. Και επηξε και αυτη η περιοχη στον κοσμο (οταν μεγαλωνα εκει δεκετια 1980 και 1990 ηταν τελεια, απο το 2000 και μετα αρχισε να πηζει στον κοσμο και να περιοριζονται οι ελευθεροι χωροι).

Το τι θεωρει παντως καποιος καλη περιοχη ειναι υποκειμενικο. Πχ μου αρεσουν περιοχες σαν την Αμφιθεα που εχουν μεγαλους ανετους δρομους, δεν κανεις πανω απο 2-3 λεπτα να παρκαρεις, δεν εχει κινηση και φασαρια, εχει σε κοντινη αποσταση αγορες και εμπορικες γειτονιες (κεντρο αποκεντρο), εχει καλη συνδεση με το κεντρο (κυριως λογω των αρκετων παραλληλων λεωφορειακων γραμμων Α2,106,126) ενω ειναι και κοντα στη θαλασσα. Προσωπικα για εμενα παιζει μεγαλο ρολο να ειμαι κοντα στη θαλασσα, σε αποσταση 5 λεπτων μαξ με το αμαξι. Δεν μου αρεσουν καθολου προαστια οπως Χαλανδρι, Βριλησια, Πευκη, Λυκοβρυση, ανεξαρτητα που ειναι μεσα στο πρασινο, γιατι θελω θαλασσα κοντα μου.

WAntilles
13-09-10, 16:25
To οποίο λίγοι κάνουν τον κόπο να σκεφτούν ενώ γίνεται αυτή η συζήτηση. Τι εννοούμε καλή περιοχή; Εγώ θεωρώ το Περιστέρι καλή περιοχή, οικονομική και με αρκετές ευκαιρίες αγοράς - για όσους έχουν τη δυνατότητα κι ενδιαφέρονται. Θα είναι επιπλέον σύντομα ο μόνος δήμος της Αττικής (εκτός του κεντρικού) με 3 στάσεις Μετρό εντός των ορίων του.

Ααααα μπράβο φίλε μου.

Πολί λίγοι όμως έχουν τη νοημοσύνη να το αντιληφθούν αυτό.

antreas9
17-09-10, 12:08
λοιπόν το σπίτι τελικά βρέθηκε, η προκ/λη δώθηκε, τα αγγουρια ερχονται!
Το σπίτι που τελικά αποφασίσαμε, θέλει μόνο 2 πράγματα!
ενα γερό βάψιμο (όπου ρωτώντας διάφορους, ακούω υψηλές αμοιβές, οπότε με βλέπω να το βαφω με τους φίλους μου ή να βρίσκω τίποτα πακιστανους),
και μπόιλερ, που δεν εχει (να ζεσταινεται με τη θερμανση).
Οσον αφορά κυρίως το 2ο λοιπόν:
Εχει διπλό ηλιακό .
Ενας τρόπος που μου πρότειναν, ειναι να τραβήξω εξωτ.σωληνα, που να οδηγεί στον ηλιακό, για να τον κάνω να ζεσταινεται και με τη θερμανση, αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχθεί η υπόλοιπη πολυκατοικία.
Ενας 2ος τρόπος, ειναι να καταργήσω το πατάρι, και να βαλω εκεί το "καζάνι" που θα κραταει το θερμαινόμενο νερό από το μπόιλερ, αλλά In that case, δεν ξέρω αν θα κανει δουλειά, αν είναι safe επιλογή, και αν μπορεί να μπει μεγάλο -σε λιτρα- "καζάνι"....
Θα καλέσω υδραυλικό εννοειται μόλις γίνουν τα συμβόλαια, αλλά μέχρι τότε, εχει κανείς ιδέα για το τι παίζει, τόσο απο "λύση" όσο και απο κόστος? :)

giwrgosth
17-09-10, 14:12
Αντρέα καλό είναι να φωνάξεις κάποιον να το δει για υγρασίες, μην το βάψεις και σου σκάσουν μετά!
Μπορεί να θέλει ξύσμο και στοκάρισμα πριν το βάψεις.

Sebu
18-09-10, 00:00
λοιπόν το σπίτι τελικά βρέθηκε, η προκ/λη δώθηκε, τα αγγουρια ερχονται!
Το σπίτι που τελικά αποφασίσαμε, θέλει μόνο 2 πράγματα!
ενα γερό βάψιμο (όπου ρωτώντας διάφορους, ακούω υψηλές αμοιβές, οπότε με βλέπω να το βαφω με τους φίλους μου ή να βρίσκω τίποτα πακιστανους),
και μπόιλερ, που δεν εχει (να ζεσταινεται με τη θερμανση).
Οσον αφορά κυρίως το 2ο λοιπόν:
Εχει διπλό ηλιακό .
Ενας τρόπος που μου πρότειναν, ειναι να τραβήξω εξωτ.σωληνα, που να οδηγεί στον ηλιακό, για να τον κάνω να ζεσταινεται και με τη θερμανση, αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχθεί η υπόλοιπη πολυκατοικία.
Ενας 2ος τρόπος, ειναι να καταργήσω το πατάρι, και να βαλω εκεί το "καζάνι" που θα κραταει το θερμαινόμενο νερό από το μπόιλερ, αλλά In that case, δεν ξέρω αν θα κανει δουλειά, αν είναι safe επιλογή, και αν μπορεί να μπει μεγάλο -σε λιτρα- "καζάνι"....
Θα καλέσω υδραυλικό εννοειται μόλις γίνουν τα συμβόλαια, αλλά μέχρι τότε, εχει κανείς ιδέα για το τι παίζει, τόσο απο "λύση" όσο και απο κόστος? :)

Γιατι σε αγχωνει το παταρι??? Στα περισσοτερα παταρια χωρουν ηλεκτρικοι κλασσικοι θερμοσιφωνες πολλων λιτρων οποτε δεν εχεις κανενα θεμα.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν τεχνικα μπορει να δουλεψει το μποιλερ στην περιπτωση σου. Αυτη τη στιγμη ολες οι βρυσες ζεστου νερου τραβανε απο τον ηλιακο ναι????

Αν εσυ παρεμβαλεις στο κυκλωμα μποιλερ πως θα ξερει απο πιο "Ζεστο" νερο να τραβηξει???? Θα βαλεις σε παραλληλη σειρα τον ηλιακο με το μποιλερ???? Επισης για να ζεσταθει το νερο στο μποιλερ, αυτο θα το αναλαβει ο καυστηρας του καλοριφερ σωστα???? Εχει τη δυναμη να κανει αυτη τη δουλεια (δεν ξερω σε τι οροφο εισαι και ποσο καινουρια ή παλια ειναι η πολυκατοικια)??? Εννοω οτι καθε κατασκευαστης βαζει σε μια πολυκατοικια ενα καυστηρα συγκεκριμενων δυνατοτητων για να ζεσταινει το νερο στα σωματα του καλοριφερ. Αν παρεμβληθει μποιλερ στο κυκλωμα???? Και σε πιο σημειο του κυκλωματος???? Γιατι απο που θα τραβηξεις γραμμη ζεστου νερου για το μποιλερ???

Σε οσα σπιτια εχω δει παντως ολα τα προηγουμενα χρονια, πουθενα δεν ειδα ταυτοχρονα μποιλερ και ηλιακο μαζι.

Μιλα με 2-3 υδραυλικους πρωτα πριν καταληξεις στην υλοποιηση, μην πεσεις σε κανενα κομπογιαννιτη και τρεχεις μετα.

jkoukos
18-09-10, 00:30
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορέσεις να βάλεις (νόμιμα) μπόϊλερ καθώς, αφού δεν υπάρχει τώρα εγκατάσταση δεν θα προβλέπεται και στο συμβόλαιο του σπιτιού.

Βλέπεις τα κοινόχρηστα βγαίνουν σύμφωνα με τα χιλιοστά κάθε διαμερίσματος, προβλέπονται στη μελέτη εγκατάστασης του μηχανικού και αναγράφονται τόσο στο συμβόλαιο, όσο και στο καταστατικό της πολυκατοικίας.

Αν κάποιος θελήσει περισσότερα σώματα καλοριφέρ ή μπόϊλερ, αυτό σημαίνει αύξηση της κατανάλωσης πετρελαίου της κεντρικής θέρμανσης και κατ' επέκταση οικονομική επιβάρυνση των υπόλοιπων ιδιοκτησιών, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρακτικό όφελος γι' αυτούς.

Για νόμιμη εγκατάσταση χρειάζεται τροποποίηση όλων των συμβολαίων και του καταστατικού της πολυκατοικίας, κάτι που πρακτικά είναι ανέφικτο καθώς κανείς δεν θα είναι διατεθειμένος να πληρώσει συμβολαιογραφικά και λοιπά έξοδα, χωρίς να έχει απτά οφέλη.

antreas9
20-09-10, 09:37
Γιατι σε αγχωνει το παταρι??? Στα περισσοτερα παταρια χωρουν ηλεκτρικοι κλασσικοι θερμοσιφωνες πολλων λιτρων οποτε δεν εχεις κανενα θεμα.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν τεχνικα μπορει να δουλεψει το μποιλερ στην περιπτωση σου. Αυτη τη στιγμη ολες οι βρυσες ζεστου νερου τραβανε απο τον ηλιακο ναι????
σωστα!


Αν εσυ παρεμβαλεις στο κυκλωμα μποιλερ πως θα ξερει απο πιο "Ζεστο" νερο να τραβηξει???? Θα βαλεις σε παραλληλη σειρα τον ηλιακο με το μποιλερ????
Δεν ξέρω αν γίνεται, αυτό λέω και εγω. Αν υπάρχει τρόπος πχ, να του οριζεις καθε Χ χρονικό διαστημά από που θα τραβάει, ή όχι.

Επισης για να ζεσταθει το νερο στο μποιλερ, αυτο θα το αναλαβει ο καυστηρας του καλοριφερ σωστα????
ναι.

Εχει τη δυναμη να κανει αυτη τη δουλεια (δεν ξερω σε τι οροφο εισαι και ποσο καινουρια ή παλια ειναι η πολυκατοικια)???
σχεδον καινουργια ειναι,7 ετων.

Εννοω οτι καθε κατασκευαστης βαζει σε μια πολυκατοικια ενα καυστηρα συγκεκριμενων δυνατοτητων για να ζεσταινει το νερο στα σωματα του καλοριφερ. Αν παρεμβληθει μποιλερ στο κυκλωμα???? Και σε πιο σημειο του κυκλωματος???? Γιατι απο που θα τραβηξεις γραμμη ζεστου νερου για το μποιλερ???
σημερα θα ρωτήσω κάποιον "ειδικό", αλλά από ότι μου είπαν, τραβάς μια σωλήνα από το καλοριφερ κυριολεκτικα.


Σε οσα σπιτια εχω δει παντως ολα τα προηγουμενα χρονια, πουθενα δεν ειδα ταυτοχρονα μποιλερ και ηλιακο μαζι.

(εγω εχω δει, με τριπλους ηλιακους ,αλλα εδω δεν ειναι αυτή η περίπτωση)!
για να το πω "λαικά", δε με ενοχλεί αν πρέπει να οριζω καθε εποχη ας πουμε, απο που θα τραβαει νερό. Το ζήτημα είναι να μπει το μπόιλερ (αν αυτό είναι εφικτό, και αν θα δουλεψει!)!

jkoukos
20-09-10, 10:53
Αυτό που θέλεις, να απομονώνεις επιλεκτικά είτε το μπόϊλερ είτε τον ηλιακό από το σπίτι είναι εφικτό με 3 διαφορετικούς τρόπους.

Μηχανικά με 2 βάνες, που θα τις γυρίζεις εσύ όποτε θέλεις. Έτσι το έχουμε στο χωριό, όπου η κεντρική θέρμανση μπήκε 10 χρόνια αργότερα από την εγκατάσταση του ηλιακού.

Ηλεκτρικά, με 2 ηλεκτροβάνες, που θα κάνουν την ίδια δουλειά από διακόπτη μέσα στο σπίτι. Κι εδώ εσύ επιλέγεις πότε και ποιο κύκλωμα θα συνδεθεί με το καλοριφέρ. Πρέπει όμως να τραβήξεις καλώδια από το σπίτι ως τις ηλεκτροβάνες.

Αυτόματα, όπου σε αυτή την περίπτωση την απόφαση την παίρνει σύστημα αυτοματισμού με αισθητήρες θερμοκρασιών, ηλεκτροβάνες, καλωδίωση και αντίστοιχο module, αλλά είναι μακράν η ακριβότερη λύση.

Το θέμα όμως είναι, όπως έγραψα και παραπάνω, αν μπορείς νόμιμα να προσθέσεις μπόϊλερ στην υπάρχουσα εγκατάσταση, εκτός κι αν είναι ιδιόκτητη η πολυκατοικία.

antreas9
20-09-10, 11:12
το "νόμιμα" το πρόσεξα και πριν, και γιαυτό εχω "κόψει" ηδη την ιδέα του να τραβήξω εξωτερική σωλήνα προς τον ηλιακό και να γίνει εκεί η σύνδεση, οπως μου προτεινε κάποιος.
παρολαυτα, δε νομίζω ότι πρέπει να δώσω λογ/σμο στην πολυκατοικία, για το πως ζεσταινω το νερό μου (με ηλιακό, θερμοσιφωνο, ή μπόιλερ)!
(απο τη στιγμή που δεν ειναι κεντρική η θερμανση!)
Εκτός αν εννοείς ότι για να ζεσταθεί το μπόιλερ, θα τραβαει περισσότερο πετρελαιο, αλλά λόγω αυτόνομης, αυτό το ποσοστό θα το πληρώνω παραπάνω , δεν θα το τραβάω από τους αλλους!

απο τις λύσεις που προτείνεις, η καλύτερη μου ακούγεται η 2η (ηλεκτροβάνες), απλά δεν ξέρω μήπως χρειάζεται "σκάψιμο" στους τοίχους για να γίνει, ή μπορεί να γίνει χωρίς αισθητική κακοποίηση, και χωρίς σκάψιμο!

jkoukos
20-09-10, 11:53
Για να σου δώσω να καταλάβεις, με απλά λόγια, που είναι η παρανομία και γιατί είσαι υποχρεωμένος να δώσεις λόγο για την εκ των υστέρων εγκατάσταση μπόϊλερ.

Κατ' αρχήν έχεις αυτόνομη θέρμανση, αλλά ο λέβητας και ο καυστήρας είναι ένας για όλα τα διαμερίσματα. Αυτό που πληρώνεις είναι πόση ώρα χρησιμοποίησες ζεστό νερό, είτε για τα σώματα είτε για το μπόϊλερ. Στην περίπτωση αυτή το νερό δεν κυκλοφορεί έως ότου φθάσει στο επιθυμητό επίπεδο θερμοκρασίας, που έχει ρυθμιστεί από τον εγκαταστάτη. Όση ώρα χρειασθεί καταναλώνεται πετρέλαιο, που όμως δεν το χρεώνεσαι εσύ αλλά μπαίνει στα κοινόχρηστα.
Αν λοιπόν εσύ ή κάποιος άλλος ιδιοκτήτης δεν έχει ή δεν θέλει να χρησιμοποιήσει ηλιακό θερμοσίφωνο αλλά το παράνομο μπόϊλερ, ποιος νομίζεις ότι χάνει οικονομικά, εφόσον δεν έχει προβλεφθεί αρχικά η εγκατάστασή του;

Τέλος πάντων, θα στα πει καλύτερα ο τεχνικός που θα χρησιμοποιήσεις, αλλά γενικά σου λέω ότι σε περίπτωση ηλεκτροβάνων θέλεις γραμμή από τον πίνακα έως αυτές και παράλληλα σε κάποιον διακόπτη, από τον οποίο θα τις δουλεύεις.
Επίσης στο πατάρι που σκοπεύεις να βάλεις το μπόϊλερ, περνούν οι σωλήνες του καλοριφέρ; Σε διαφορετική περίπτωση σε ποιο σημείο θα γίνει η σύνδεση του μπόϊλερ με το κύκλωμα;
Αυτά όσον αφορά τι εργασίες θα χρειασθούν.

antreas9
20-09-10, 12:35
jkoukos, thanks a lot!
παρότι, αφού εγώ οριζω τη θερμοκρασία του νερού που περνάει στα σώματά μου, αν εχω ορίσει πχ, στο θερμοστατη του σπιτιού τους 22βαθμούς, και στο μπόιλερ να ζεσταινει νερό, αυτό πρακτικά σημαίνει οτι θα ζορίζεται περισσότερο να φτασει τους 22 βαθμούς,αρα ο θερμοστατης δε θα σβηνει, και αρα θα πληρωνω εγω περισσότερο πετρελαιο. (Αυτό λεει η λογική μου, δεν ξέρω που ...χανει λαδια)!
Το πατάρι ειναι πανω απο το μπάνιο, νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει η σύνδεση με τους σωλήνες του εκεί καλοριφερ.
Οπότε, θέλει αρκετή δουλειά (και αρκετό κόστος) από ότι καταλαβαίνω για να μπει το μπόιλερ.
Παρολαυτα,θεωρώ ότι αξίζει!
τώρα, το τι θα μου πουν οι υδραυλικοί που θα βρω, θα σας το μεταφέρω, από περιεργεια :)! !

........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ψάχνοντας στο ίντερνετ, είδα ότι πρακτικά, το πετρελαίο που καις για να θερμάνεις το δικό σου μπόιλερ, δεν το χρεωνεσαι εσύ, αλλά όλα τα διαμερίσματα μαζί. Πρακτικά αυτό σημαίνει λοιπόν, ότι πραγματι, δεν ειναι νόμιμη η εγκ/ση του μποιλερ στο δικό μου σπίτι, χωρίς την΄αδεια των υπολοίπων.

Sebu
20-09-10, 15:11
Για αυτο αν, λεω αν η περιοχη σου καλυπτεται απο φυσικο αεριο και υπαρχει προεγκατασταση σωληνωσεων στην πολυκατοικια (λες οτι ειναι 7 ετων αρα παιζει και να εχει), δες μηπως σε συμφερει η λυση του φυσικου αεριου. Υπαρχουν ετοιμοι μικροι καυστηρες στο εμποριο, οι οποιοι τοποθετουνται στο μπαλκονι (πιανουν μικρο χωρο) και ζεσταινουν επιτοπου το νερο με φυσικο αεριο. Ετσι θα εχεις ζεστο νερο με μικροτερη καταναλωση απο το πετρελαιο.

antreas9
20-09-10, 15:22
εχει η πολυκατοικία προ-εγκ/ση, αλλά δεν έχει περάσει ακόμα το φ.αεριο...

antreas9
21-09-10, 12:20
πέρασα χθες απο εκει, και είχα κανει λάθος. Υπάρχει εγκ/ση που βγάζει μια σωλήνα στο πατάρι του κάθε διαμερίσματος.
Sebu, γνωρίζεις τη λύση που μου πρότεινες, τι χρειάζεται? Δηλαδή, θα κανω τα διαδικαστικά, μπλα μπλα, και μετά, θα συνδεθεί ο καυστήρας αυτός με τη σωλήνα στο πατάρι?
(εχεις ιδεα για το κόστος περίπου, είτε εγκ/σης, είτε του καυστηρα?)

Sebu
21-09-10, 13:39
Τεχνικές λεπτομέριες δεν γνωρίζω, ξέρω όμως ότι υπάρχει γιατί είχα δει σε διαφορα site προ 2ετιας που το εψαχνα.

Καλυτερα μιλα με ενα εγκαταστατη. Πλεον οσοι ασχολουνται με υδραυλικα (πουλανε καυστηρες, λεβητες κτλ) εχουν παρει πιστοποιηση και αδεια και για εγκαταστασεις φυσικου αεριου απο την ΔΕΠΑ.

Νομιζω οτι τρεχει και μια εκπτωση συνδεσης στο δικτυο απο την ΔΕΠΑ (http://www.aerioattikis.gr/) (30% αν δεν κανω λαθος).

Παραθέτω από το site της Εταιρειας Αεριο Αττικης


Θέρμανση σε μονοκατοικία ή μόνο στο διαμέρισμά σας

Αν έχετε μονοκατοικία ή αν θέλετε το φυσικό αέριο μόνο για το δικό σας διαμέρισμα, μπορείτε να τοποθετήσετε ατομικό λέβητα με ενσωματωμένο καυστήρα φυσικού αερίου μέσα στο σπίτι ή σε κάποιο ημιυπαίθριο χώρο.

Η συσκευή, που τοποθετείται στον τοίχο, έχει πολύ μικρές διαστάσεις, και μπορεί εκτός από συνεχή και οικονομική θέρμανση να καλύψει τις ανάγκες σας και σε ζεστό νερό χρήσης. Η παροχή φυσικού αερίου στο σπίτι σας γίνεται με εξωτερική σωλήνωση που φτάνει από το μετρητή μέχρι τον ατομικό λέβητα.

Αν έχετε μονοκατοικία δεν απαιτείται καμία αλλαγή στις σωληνώσεις νερού και στα σώματα του καλοριφέρ. Στην περίπτωση διαμερίσματος είναι πιθανόν να χρειαστεί επέμβαση μόνο στις σωληνώσεις νερού, οι οποίες συνδέονται με τον ιδιωτικό σας ατομικό λέβητα και έτσι έχετε πραγματικά 100% ανεξαρτησία θέρμανσης.

Μαγείρεμα

Μαγειρεύοντας πιο νόστιμα, πιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

Κουζίνα και φυσικό αέριο πάνε μαζί. Όλοι οι διάσημοι σεφ δημιουργούν μόνο με φυσικό αέριο και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Μαγειρεύοντας με φυσικό αέριο όλες οι αγαπημένες σας συνταγές γίνονται πιο νόστιμες, αφού έχετε κάθε στιγμή απόλυτο έλεγχο στην ένταση της ενέργειας που ψήνει, βράζει ή τηγανίζει. Οι εστίες δε χρειάζονται προθέρμανση και η ταχύτητα στο μαγείρεμα εντυπωσιάζει. Η διαφορά στην οικονομία είναι μεγάλη, έως 60% σε σχέση με το ηλεκτρικό ρεύμα, ενώ η διαφορά στη νοστιμιά του φαγητού φτάνει στο 100%!

Ζεστό νερό

Με το φυσικό αέριο έχετε πάντα άφθονο ζεστό νερό, μόλις το θελήσετε, χωρίς να περιμένετε! Το νερό ζεσταίνεται την ίδια στιγμή που ανοίγετε τη βρύση και μόνο όση ποσότητα χρειάζεστε, χωρίς να σπαταλάτε ενέργεια. Με το φυσικό αέριο έχετε απόλυτη άνεση και οικονομία έως και 60% σε σχέση με το ηλεκτρικό ρεύμα!

Κλιματισμός

Με το φυσικό αέριο μπορείτε να καλύψετε τις ανάγκες ψύξης το καλοκαίρι και θέρμανσης το χειμώνα με την ίδια συσκευή. Μια κεντρική κλιματιστική μονάδα τοποθετείται σε εξωτερικό χώρο και τροφοδοτεί με ψύξη ή θέρμανση τις εσωτερικές μονάδες στους χώρους σας. Είναι μια περιβαλλοντική λύση που προσφέρει οικονομία στη λειτουργία. Προσφέρεται κυρίως για νέες εγκαταστάσεις ή χώρους υπό ανακαίνιση, κυρίως επαγγελματικούς.



Και εδω (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&la=1&artid=148) βρισκεις εγκαταστατη

antreas9
21-09-10, 14:49
sebu,thanks!
τουλάχιστον θα το ψάξω, να δω τι παιζει ακριβως...

Sebu
24-09-10, 15:46
Δες και καμια τετοια (http://www.en-ergon.com/site/el/services/heating/energy-fireplaces-stoves) λυση παντως.

Ειδικα τα ενεργειακα τζακια ή pellets νερου που ειναι σαν να εχεις in house τζακι, λεβητα και καυστηρα 3 σε 1 και εχεις ζεστο νερο στα σωματα καλοριφερ και στις βρυσες αν χρειαζεται.

Απλα δεν ξερω τι πατεντες/μερεμετια θελει στο σπιτι.

antreas9
14-10-10, 11:25
sebu, αυτή τη λύση, και μόνο που την άκουσα, με έκοψε...κρύος ιδρώτας στην τσέπη !! :)

Μίλησα με διαχειριστή, και μου είπε ότι εκείνος δεν έχει πρόβλημα να βάλω μπόιλερ, αλλά θα ρωτήσει και την υπόλοιπη πολυκατοικία!

Χρώματα για βάψιμο, είμαι ανάμεσα στα οικολογικά (α ποιότητα) της βιβεχρώμ, και σε αυτά που μου πρότειναν από τα πράκτικερ (νομίζω αλπίνα), που μου είπαν ότι θεωρούνται πολύ καλύτερα της βιβεχρώμ.
Any opinions?

antreas9
15-10-10, 09:00
(τελικά, κατέληξα σε super neopal, και οικολογικά όπου αυτά υπήρχαν)!

Sebu
15-10-10, 18:55
Για εμενα για να εισαι καλυμενος με το θεμα της πολυκατοικιας, ισως καλυτερα να εχεις την συμφωνη γνωμοδοτηση τους γραπτως (πχ μεσω του Καταστατικου ή καποιου αλλου νομικου εγγραφου των ιδιοκτητων).

Διαφορετικα αν στο μελλον πεσεις σε κανενα στραβο γειτονα ή αλλαξει καποιος γνωμη, μπορει να εχεις θεματα/τρεχαματα και αντε να αποδειξεις οτι στο παρελθον ειχαν συμφωνησει ολοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.