PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ΜΤΧ σπιτιού, απορίες για ανακαινιση



Σελίδες : [1] 2

antreas9
27-08-10, 10:50
Παμε για την αγορά σπιτιού 10ετιας...
ΚΑι επειδή ειναι ενα τεραστιο βήμα, είμαι χεσμενος, και ψάχνω τα παντα...

1) εντιχοιζόμενα επιπλα κουζίνας, σε τι τιμές κυμαίνονται?
Εννοώ, βρηκα σε διάφορα καταστηματα στο ιντερνετ, να εχουν 5-6.000.
Εμαθα οτι στο πράκτικερ εχουν 1.500-2000...
Ποσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχουν στην ποιότητα? Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή? (στην εγκαθιστα αυτός από τον οποίο την αγοράζεις? ακόμα και αν ειναι απο το πρακτικερ?)

2) Καλοριφέρ : Είναι σε 2 σημεία που δε βολεύουν την χωροταξική τακτοποιηση του σαλονιού μου. Μου πρότεινε ο μεσίτης να βάλω όχι τις κλασσικές φέτες που εχει το σπίτι, αλλά καποιες αλουμινίου, που μπαίνουν και στο πάτωμα, αλλά δεν εχουν ίδια απόδοση...
Ποσο μεγαλες διαφορές σε αποδοση εχουν? και κόστος ξερει κανεις?

3) Τεντες: για να βαλεις ρυθμιζόμενες με μοτέρ, σε μια φάτσα καπου 12 μετρα?

4) Σημαντικό: Κόστος εγκ/σης μπόιλερ... Ποσο περίπου πάει (το σπίτι ειναι στον 4ο)? απαιτεί μηχανικό?

5) Συναγερμός...Οι προηγούμενοι τον άφησαν μέσα, αλλα ξηλωμένο σε κάποια σημεία.
2 ερωτησεις εδώ: Το κεντρικό κουτί μπορεί να μεταφερθεί ΄κάπου αλλου, γιατι εκεί με εμποδίζει χωροταξικά? και 2η: Σε ποιον απευθυνομαι για να τον ξαναενωσει σωστα?

6) Η πόρτα είναι ασφαλείας, αλλά το κλειδί το έχουν ήδη 2 μεσίτες, ιδιοκτήτης κ ενοικιαστής! οποτε η κλειδαριά πρέπει να αλλαξει οπωσδήποτε. Χρειάζεται ειδική κλειδαριά για πορτα ασφαλείας? ή κανει κ αυτή η κλειδαριά ασφαλείας που εχω στο τωρινό μου σπίτι? (not so important issue!)!

7) ο ημιυπαιθριος (κλεισμένος-θα τακτοποιηθεί), τρώει τρελλό ήλιο. τι ειναι πιο εύκολο, και με λιγότερο κόστος, να μπει? παντζούρι, εξω από το τεράστιο τζάμι (μισος τοιχος καλύπτεται απο τζάμι) , ή τεντες?

8) αναμεσα σε πορτα (αλουμινιου) και παντζούρι(αλουμινίου) δεν εχει χώρο για σίτα. Υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει? ή χρειαζεται αυτοκρατορικά έξοδα?

9) Ξυλινα πατώματα. Θελουν σίγουρα τρύψιμο. Μηπως θα ήταν προτιμότερο να βαλω αυτα τα ξυλινα πατώματα που "κολλάνε" πανω στο προηγ.πάτωμα?? (Αυτα που συνηθιζονται σε ιατρεία κλπ)!

10) τι αλλο θεωρείτε ότι πρέπει να προσέξω/ψάξω ?

(πω πω, σεντονι εγραψΑ)!

........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 39 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

(ξερετε κανά...φόρουμ σχετικό με αυτα?)

manicx
27-08-10, 11:03
Θα σου απαντήσω στο 9 και στο 6.

Για το πάτωμα, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. Μην το διανοηθείς. Τα ξύλινα πατώματα τρίβονται, στοκάρονται και ξαναγίνεται παρκέ ευκολότατα. Μάλιστα, αν θέλεις να τους αλλάξεις και χρώμα (φαντάζομαι είναι ανοιχτά δρύινα τώρα; ) μπορείς. Το ξύλινο πάτωμα συντηρείται. ΟΧΙ laminate.

Για τη κλειδαριά, μπορείς να βάλεις μια καλή κλειδαριά ασφαλείας, δεν χρειάζεται να είναι συγκεκριμένη. Τουλάχιστο σε όσες πόρτες ασφαλείας έχω δει, δεν έχω δει καμία με συγκεκριμένη κλειδαριά. Πήγαινε σε έναν κλειδαρά και πες του. Συνήθως σε πόρτες ασφαλείας, οι κλειδαριές δεν έχουν βίδες εξωτερικά και πρέπει να έρθει κάποιος κλειδαράς να την αλλάξει εκτός και αν ξέρεις τι κάνεις.

vamvakoolas
27-08-10, 11:07
H μητερα μου ασχολειται με αυτα (και ειναι αρκετα καλη) εγω δε θα σου δωσω λεπτομεριες που και πως αλλα γενικα
καταρχην πρεπει να εχεις ενα κονδυλι ειτε αυτο ειναι απο δανειο ειτε απο εσενα γιατι δε γινεται να αρχισεις να φτιαχνεις σπιτι και να φτιαχνεις κατι και μετα απο καιρο κατι αλλο γιατι θα το πληρωσεις πολυ περισσοτερο. Καλυτερα να εχεις τα λεφτα ετσι ωστε οταν τελειωνει ο ενας να μπαινει ο αλλος,
απαντησεις
1)Οντως ειναι αρκετα φτηνο στην αγορα αλλα καλυτερα να πας σε καποιο ελληνα ή ξενο μαστορα/βιοτεχνη, μπορει να πληρωσεις τα ιδια ή λιγο περισσοτερα αλλα η ποιοτητα θα ειναι κλασεις ανωτερη και επιπλεον θα τη φτιαξει αναλογα με τις αναγκες σου. Το καταστημα στη παραδιδει σπιτι απο εκει και περα στη καλυτερη να σου προτεινει μαστορα
2)Εχει δικιο και μαλιστα καλο ειναι να βαλεις και μεγαλυτερα σωματα οπου σε περνει χωροταξικα, κοστος εξαρταται απο εταιρια αλλα γενικα κανα 100ρι το σωμα (μεσαιο)
4)Δε θελει αλλα καλο ειναι να υπαρχει(σχεδιο σιγουρα πρεπει να υπαρχει απο μηχανικο). Επισης πρεπει να υπαρχει και καποια εγκατασταση πυροσβεσης πλεον και μετρητης. Κοστος κοκ σε πμ. Μηπως ομως σε συμφερει ηλιακος?(εκτος αν θες και θερμανση)
5)Ισως να σε συμφερει να βαλεις καινουργιο(περισσοτερες δυνατοτητες), οι καλωδιωσεις και η μεταφορα δεν ειναι κατι σημαντικο (εξοδο)
7)Τεντα (για εξοδα)
8)Μπαινει εξω απο παντζουρι οχι σημαντικο εξοδο
9)Καλυτερα να φτιαξεις το πατωμα απλως πρεπει να βρεις καλο μαστορα. Μπορει σε μειρκα σημεια να θελει ξυλωμα και αντικατασταση και σιγουρα βερνικωμα.

Ηλεκτρικα(διακοπτες/πινακα) μονωσεις (αν χρειαζεται) υδραυλικα (μπαταριες νιπτηρες ή πιο συγχρονα στηλη υδρομασαζ κοκ) anyway μπορεις να κανεις ενα σπιτι αγνωριστο αναλογα με τα χρηματα:whistle:

antreas9
27-08-10, 11:25
Για το πάτωμα, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. Μην το διανοηθείς. Τα ξύλινα πατώματα τρίβονται, στοκάρονται και ξαναγίνεται παρκέ ευκολότατα. Μάλιστα, αν θέλεις να τους αλλάξεις και χρώμα (φαντάζομαι είναι ανοιχτά δρύινα τώρα; ) μπορείς. Το ξύλινο πάτωμα συντηρείται. ΟΧΙ laminate.
αν και ομολογώ ότι η τόσο κατηγορηματική αρνηση σου, με πείθει, γιατι τοσο δυνατά ΟΧΙ??
(ναι, ειναι ανοιχτό δρύινο, αλλά δ εμου αρέσει και τόσο και το"Σχεδιο"!)!

Πήγαινε σε έναν κλειδαρά και πες του. Συνήθως σε πόρτες ασφαλείας, οι κλειδαριές δεν έχουν βίδες εξωτερικά και πρέπει να έρθει κάποιος κλειδαράς να την αλλάξει εκτός και αν ξέρεις τι κάνεις.
καλα,αυτό εννοειται! ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω δε θα κανω μονος μου!

chat1978
27-08-10, 11:27
Σου προτείνω στα παντζούρια να μην βάλεις συρόμενα.
Χρόνια ζούσα σε παλιό σπίτι με παντζούρια που ανεβοκατέβαιναν και όταν έβλεπα τα πιο σύγχρονα σπίτια με τα συρόμενα που φαινόντουσαν παλιατζούρες.

Όταν έμεινα όμως σε σπίτια με συρόμενα συνειδητοποίησα πόσο εύχρηστα είναι τα παλιά σε σημείο που απορώ γιατί σταμάτησαν να τα χρησιμοποιούν μετά από ένα σημείο. Νομίζω είναι η τιμή και ότι δεν μπορείς να έχει συρόμενο παράθυρο.

Τα πλεονεκτήματα όμως είναι τρομερά. Φως όσο θες και όχι on-off όπως επίσης να αερίζεται το δωμάτιο και να φυσάει χωρίς να σε βλέπουν απέξω.

antreas9
27-08-10, 11:36
απαντησεις
1)Οντως ειναι αρκετα φτηνο στην αγορα αλλα καλυτερα να πας σε καποιο ελληνα ή ξενο μαστορα/βιοτεχνη, μπορει να πληρωσεις τα ιδια ή λιγο περισσοτερα αλλα η ποιοτητα θα ειναι κλασεις ανωτερη και επιπλεον θα τη φτιαξει αναλογα με τις αναγκες σου. Το καταστημα στη παραδιδει σπιτι απο εκει και περα στη καλυτερη να σου προτεινει μαστορα
Το customization είναι αρκετά σημαντικό, πράγματι, και πρέπιε να το πληρώσεις παραπάνω.
Στην ποιότητα όμως, παίζει ρόλο πχ μονο η ποιότητα του ξύλου?
(αλήθεια...εχει κανείς να συστήσει κάποιον βιοτέχνη ή μαστορΑ?)
Και μιλαμε λογικά για ένα κόστος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5.000 ε?

2)Εχει δικιο και μαλιστα καλο ειναι να βαλεις και μεγαλυτερα σωματα οπου σε περνει χωροταξικα, κοστος εξαρταται απο εταιρια αλλα γενικα κανα 100ρι το σωμα (μεσαιο)
Δηλαδή, κόστος εγκ/σης, και εστω 3 σώματα πχ, σύνολο να παει κανα 500αρι? Και θα αποδίδει το ίδιο πε΄ριπου με 2 σώματα καλοριφέρ ?


4)Δε θελει αλλα καλο ειναι να υπαρχει(σχεδιο σιγουρα πρεπει να υπαρχει απο μηχανικο). Επισης πρεπει να υπαρχει και καποια εγκατασταση πυροσβεσης πλεον και μετρητης. Κοστος κοκ σε πμ. Μηπως ομως σε συμφερει ηλιακος?(εκτος αν θες και θερμανση)
ναι,θελω να ζεσταινεται απο την θερμανση!

5)Ισως να σε συμφερει να βαλεις καινουργιο(περισσοτερες δυνατοτητες), οι καλωδιωσεις και η μεταφορα δεν ειναι κατι σημαντικο (εξοδο)
χχχμμμ...δεν το εχω ψάξει βεβαια, αλλά έλεγα να μείνω με τον υπάρχοντα. εξαρταται βεβαια και το κόστος του καινουργιου!

7)Τεντα (για εξοδα)
πως στο διαολο θα τη βαλει ο μαστορας ρε? δεν εχει χώρο να πατήσει, μόνο παράθυρο (πολύ μεγάλο) εχει!
Την ιδια απορία έχω και για το a/c που θα βάλω στον ημι-υπαιθριο. ΠΩς θα κρεμαστεί η εξωτ.μοναδα?

8)Μπαινει εξω απο παντζουρι οχι σημαντικο εξοδο
ααα,βαζεις ράγες κάτω, και μπαίνει απέξω? το ειχα σκεφτεί,αλλά δεν ήξερα αν γίνεται!

9)Καλυτερα να φτιαξεις το πατωμα απλως πρεπει να βρεις καλο μαστορα. Μπορει σε μειρκα σημεια να θελει ξυλωμα και αντικατασταση και σιγουρα βερνικωμα.
2 στους 2 υποστηρίζουν το ίδιο! οποτε... :)

Ηλεκτρικα(διακοπτες/πινακα) μονωσεις (αν χρειαζεται) υδραυλικα (μπαταριες νιπτηρες ή πιο συγχρονα στηλη υδρομασαζ κοκ) anyway μπορεις να κανεις ενα σπιτι αγνωριστο αναλογα με τα χρηματα:whistle:

ο πινακας εινια μια χαρά, μονώσεις δεν εχω ιδέα αν χρειάζεται, μπαταρίες θελει παντού.
ΚΑι εχει ενα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρό μπάνιο, και σκέφτομαι μήπως βγαλω την καινουργια και ομορφη μπανιέρα που έχει, για να κανω ντους , να κερδίσω χώρο.
(θα αλλαξω και την πόρτα που ανοιγει με τον κλασσικό τρόπο για να μην ανοιγει πια προς τα μεσα)!

........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σου προτείνω στα παντζούρια να μην βάλεις συρόμενα....

το σπιτι των δικών μου εχει τα παλια πατζουρια, και το σπιτι που μενω τώρα, τα καινούργια! εχω αποφασίσει οτι θελω τα καινουργια :) !
αλλωστε, εκει που θα το πάρω μάλλον, απεναντι δεν εχει ψυχή, (κοντα) οπότε, δεν εχω πρόβλημα!

ΥΓ: Ξερει κανεις το κόστος για τέντες με μηχανισμό φυσικα?

manicx
27-08-10, 11:48
αν και ομολογώ ότι η τόσο κατηγορηματική αρνηση σου, με πείθει, γιατι τοσο δυνατά ΟΧΙ??
(ναι, ειναι ανοιχτό δρύινο, αλλά δ εμου αρέσει και τόσο και το"Σχεδιο"!)!


To ξύλινο πάτωμα είναι για μια ζωή. Αν δεν σου αρέσει το σχέδιο, βρεις καλό μάστορα και βάλε πάλι ξύλινο, όχι laminate αλλά θα σου στοιχίσει. Το κλασσικό ξύλινο πάτωμα δεν αντικαθίσταται με τίποτε και αυτή η ζεστασιά που δίνει δεν συγκρίνεται. Απλά θέλει προσοχή. Τα laminate πατώματα συνήθως τα βάζουν όταν δεν έχουν την επιλογή του κανονικού ξύλινου πατώματος (πχ πάνω από μωσαϊκό). Στα υπόψη ότι αν βάλεις laminate πάνω από άλλο πάτωμα, το πάτωμα θα σηκωθεί κοντά στα 1-2εκ οπότε για να μην πηγαίνεις σε ένα δωμάτιο με πιο ψηλό πάτωμα (έχω μείνει σε ενοικιαζόμενο σπίτι που το είχαν κάνει μόνο σε 1 δωμάτιο) ίσως θα πρέπει να κάνεις δουλειά και στα άλλα πατώματα.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, για την μπανιέρα, αν κατάλαβα λες να την βγάλεις και να βάλεις ντουζιέρα; Αν δεν έχεις παιδιά και σκοπεύεις να κάνεις, μην βγάλεις την μπανιέρα γιατί θα βλαστημήσεις την ώρα που το έκανες.

antreas9
27-08-10, 11:54
ρε συ, αυτό με την μπανιέρα το σκεφτηκα και εγω για τα (μελλοντικά) παιδιά και το ποσο δύσκολο θα ειναι το μπανιο τους....
Υποθέτω ότι θα πρέπει να "ζήσω" με αυτό το ελαττωμα (τρομερα μικροί χώροι στο μπάνιο,αλλά με μπανιερα) σε αυτό το σπιτι!
για πατωμα laminate ( thanks για την ορολογία), μου το πρότειναν σε αλλο σπιτι, που ειχε πράγματι μωσαικό!
Μαλλον αν καταληξω σε αυτό, θα φωνάξω μάστορα για να το συντηρησει....

giwrgosth
27-08-10, 12:03
Στις περισσότερες κλειδαριές από πόρτες ασφαλείας αλλάζει το κλειδί μόνο, αγοράζεις ένα σετάκι με κλειδιά και το αλλάζεις μόνος σου. Μόνο να πεις στον κλειδαρά τη μάρκα από την κλειδαριά.
Ντουλάπια κουζίνας είχα πάρει από το Praktiker και τα έβαλα μόνος, κόστος πολύ χαμηλό και είναι μια χαρά!
Για την μπανιέρα θα διαφωνήσω με αυτό που λέει ο manicx, μακάρι να την είχα βγάλει και να είχα βάλει ντουζιέρα, έχει πιαστεί η μέση της συζύγου με το να κάνει μπάνιο τα μωράκια μας. Δεν ξέρω φυσικά πως θα είναι όταν μεγαλώσουν λιγάκι, αλλά τώρα η ντουζιέρα θα μας βόλευε πολύ καλύτερα.

manicx
27-08-10, 12:05
Κι εμένα το σπίτι έχει μικρό μπάνιο. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά στο κάτω-κάτω, την ανάγκη μου κάνω εκεί κι ένα ντουζ, δεν θα θα κοιμηθώ κιόλας.. :p Μπορείς να βάλεις ντουζιέρα μελλοντικά. Εγώ έτσι το σκέφτομαι.

Γιώργο, φαντάσου πόσο θα είχε πιαστεί η μέση της γυναίκας σου αν έπρεπε να έχει λεκάνη μέσα σε ντουζιέρα για να κάνει μπάνιο το μωρό. Μελλοντικά αλλάζεις. Όταν μιλάμε για μωρά παιδιά η μπανιέρα είναι μονόδρομος.

chat1978
27-08-10, 12:26
το σπιτι των δικών μου εχει τα παλια πατζουρια, και το σπιτι που μενω τώρα, τα καινούργια! εχω αποφασίσει οτι θελω τα καινουργια :) !
αλλωστε, εκει που θα το πάρω μάλλον, απεναντι δεν εχει ψυχή, (κοντα) οπότε, δεν εχω πρόβλημα!


Που να έρθω να χτίσω απέναντι σου με τα σούπερ πατζούρια μου???:angryr::angryr:
Σωστός πάντως αν μένεις χωρίς ενοχλητικά μάτια

giwrgosth
27-08-10, 12:29
Γιώργο, φαντάσου πόσο θα είχε πιαστεί η μέση της γυναίκας σου αν έπρεπε να έχει λεκάνη μέσα σε ντουζιέρα για να κάνει μπάνιο το μωρό. Μελλοντικά αλλάζεις. Όταν μιλάμε για μωρά παιδιά η μπανιέρα είναι μονόδρομος.
Σκέφτηκα πως με ντουζιέρα θα μπορεί να κάθετε σε ένα καρεκλάκι και να τα μπανιάρει, ενώ τώρα με την μπανιέρα πρέπει να σκύβει μέσα στην μπανιέρα που έχει τη λεκανίτσα.
Έχουμε και το πρόβλημα πως η μπανιέρα είναι η μισή σε εσοχή, δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα αν την είχαμε μπροστά μας.

antreas9
27-08-10, 12:34
Που να έρθω να χτίσω απέναντι σου με τα σούπερ πατζούρια μου???:angryr::angryr:
Σωστός πάντως αν μένεις χωρίς ενοχλητικά μάτια
στη μεταμόρφωση, όπου υπάρχει μια πολυκατοικία που *(θα) με βλέπει (Αν το παρω) στα 50μ αποσταση (ουτε την κοιλιά μου δε θα ξεχωριζουν απο εκεί) , και γύρω γύρω, τίποτα ή μονοκατοικίες που δε μπορούν να χτιστούν για διάφορους λόγους!


Στις περισσότερες κλειδαριές από πόρτες ασφαλείας αλλάζει το κλειδί μόνο, αγοράζεις ένα σετάκι με κλειδιά και το αλλάζεις μόνος σου. Μόνο να πεις στον κλειδαρά τη μάρκα από την κλειδαριά.
ερωτηση υποθέτω νιουμπικη:
μα αν δεν αλλαξεις την κλειδάρια, δε θα μπορούν να την ανοίξουν και τα παλια κλειδιά?
ή θα της αλλαξει ο κλειδαράς και την υποδοχή ?

Ντουλάπια κουζίνας είχα πάρει από το Praktiker και τα έβαλα μόνος, κόστος πολύ χαμηλό και είναι μια χαρά!
ποσο καιρό τα έχεις βρε γιωργο?
απο ποιότητα, εχεις τις γνώσεις να ξεχωρίσεις πράγματα? (γιατι εμενα, περαν της ομορφιάς, όλα ίδια μου φαίνονται).
customization παιζει καθόλου στο πράκτικερ, ή εμείς δίνουμε αυτό το πάκετο, παρτο και καντο οτι θες?

manicx
27-08-10, 12:37
Σκέφτηκα πως με ντουζιέρα θα μπορεί να κάθετε σε ένα καρεκλάκι και να τα μπανιάρει, ενώ τώρα με την μπανιέρα πρέπει να σκύβει μέσα στην μπανιέρα που έχει τη λεκανίτσα.
Έχουμε και το πρόβλημα πως η μπανιέρα είναι η μισή σε εσοχή, δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα αν την είχαμε μπροστά μας.

Για να μην το σκίσουμε το θέμα του παιδιού, υπάρχουν ωραιότατα καθίσματα μπανιέρας που πιάνουν δεξιά-αριστερά της μπανιέρας και ρυθμίζονται ανάλογα το πλάτος. Σε συνδιασμό και μα κάθισμα για μωρά, είναι το πιο ξεκούραστο και ανθρώπινο για μια μαμά.

giwrgosth
27-08-10, 12:48
Αλλάζει ο "συνδιασμός" της κλειδαριάς. 'Εχει ένα μικρό "κλειδάκι" εκεί που είναι η γλώσσα,το γυρίζεις με ένα κλειδί που σου δίνουν στο σετάκι και μετά βάζεις το νέο κλειδί και είσαι οκ!
Μετά αν θες το αλλάζεις ξανά για τα παλιά κλειδιά κοκ.
Τουλάχιστον για τις CISA που έχω ισχύει, αλλά υποθέτω και για άλλες μάρκες.
Τα ντουλάπια τα έχω 5 χρόνια, MDF και μελαμίνες είναι όπως τα περισσότερα της αγοράς και δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητά τους, πέρα από το ότι έκανα λαλακία και δεν έβαλα καλούς μεντεσέδες, ήταν Αύγουστος που ήταν κλειστά όλα και δεν έβρισκα και αυτοί του Praktiker δεν ήταν και τόσο σόι, θα μπορούσα να βάλω καλύτερους, ειδικά σε κάτι 60άρια κρεμαστά που έβαλα και που έχουν βάρος τα πορτάκια
Έχει στάνταρ διαστάσεις, αυτό είναι το κακό :(

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάποια άλλη φορά που χρειάστηκε να φτιάξω κουζίνα και ήθελα δικές μου διαστάσεις είχα παραγγείλει από εδώ http://www.xyloefarmoges.gr/Xyloefarmoges_main.html στα μέτρα μου και σε καλές τιμές και ποιότητα.

antreas9
27-08-10, 12:56
γιωργο,thanks για τις 2 προτάσεις!
Να πω την αλήθεια, εξαιτίας των στανταρ διαστασεων, μαλλον θα καταλήξω σε κάποιον τεχνίτη, που να μπορει΄να κανει αλλαγες σχετικές με τα δικά μου "θέλω"!
για πείτε όλοι οι αλλοι γνώμες για τα λοιπα ερωτηματα :)

Xouzouris
27-08-10, 12:56
1) Κουζινα απο το ΙΚΕΑ. Κορυφαια σχεση ποιοτητας/τιμης, εφτιαξα περυσι ενα μικρο κουζινακι και μετανοιωσα που δεν το ειχα σκεφτει οταν εφτιαχνα και την κανονικη κουζινα. Κλεινεις ενα ραντεβου, πας εκει με τα μετρα της κουζινας και την σχεδιαζετε επι τοπου με τον υπαλληλο.

3) Γινεται αν ρωτας αυτο, δεν ξερω το κοστος ομως.

4) Αν σε παιρνει βαλε αυτονομη με γκαζι ή ηλιακο οπως ειπαν και οι αλλοι.

6) Αναλογα την κλειδαρια, ισως να μπορει να "ξαναπρογραμματιστει": παιρνεις ενα νεο σετ κλειδια, χρησιμοποιεις το πρωτο και μετα απ'αυτο αχρηστευονται τα προηγουμενα και δουλευουν μονο τα καινουργια. Μιλα με εναν κλειδαρα.

8) Υπαρχει σιτα πλισε χωρις αλουμινενιο τελαρο που μπαινει χωρις πολλα-πολλα αναμεσα κανονικα. Μιλα με καποιον αλουμινα.

9) Τα πατωματα να μην τα πειραξεις, ειναι αμαρτια. Εκτος αυτου, το laminate θα σηκωσει το υψος του πατωματος και, εκτος απο το "σκαλι" που θα σου κανει με τα αλλα δωματια, μπορει να εχεις προβλημα και με τις πορτες.

giwrgosth
27-08-10, 12:58
Και της ΙΚΕΑ είναι καλές οι κουζίνες, παρόμοια ποιότητα με του Praktiker.

antreas9
27-08-10, 13:02
1) Κουζινα απο το ΙΚΕΑ. Κορυφαια σχεση ποιοτητας/τιμης, εφτιαξα περυσι ενα μικρο κουζινακι και μετανοιωσα που δεν το ειχα σκεφτει οταν εφτιαχνα και την κανονικη κουζινα. Κλεινεις ενα ραντεβου, πας εκει με τα μετρα της κουζινας και την σχεδιαζετε επι τοπου με τον υπαλληλο.

χχχμμμ....θα περασω μια βολτα ! απλα δεν ξερω τι ποιοτητα παίζει στο ξύλο, στο νεροχύτη κλπ!
(Στην εγκ/τουν οι ίδιοι με καποια επιπλέον χρέωση ε?)

3) Γινεται αν ρωτας αυτο, δεν ξερω το κοστος ομως.
οτι γινεται το ξέρω, αλλα δεν ιδεα ποσο παει το κόστος! μου ειπαν χοντρικά 2.500 ευρω, απλα να το επιβεβαιωσω θελω (μαζι με κατι μικρες στα πλαινα)!


4) Αν σε παιρνει βαλε αυτονομη με γκαζι ή ηλιακο οπως ειπαν και οι αλλοι.
αυτονομη και ηλιακό έχει, μπόιλερ δεν εχει!
Γιαυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς ποσο παει!


8) Υπαρχει σιτα πλισε χωρις αλουμινενιο τελαρο που μπαινει χωρις πολλα-πολλα αναμεσα κανονικα. Μιλα με καποιον αλουμινα.

δεν το εχω δει ποτε! Thanks for the idea!!!
Λογικά δε θα ειναι και πολύ ακριβα! ΑΠλά δεν ξέρω ποσο...θα μαζευονται!

Xouzouris
27-08-10, 15:03
Η εννοια "ξυλο" δεν υπαρχει πλεον στις κουζινες. MDF, μελαμινες κλπ ειναι ολα. Η ποιοτητα ειναι μια χαρα και των ντουλαπιων και των μηχανισμων (συρταρια, μεντεσεδες), θα το δεις και μονος σου. Νεροχυτες, μπαταριες κτλ επισης ειναι μια χαρα, αλλα φυσικα μπορεις να βαλεις και της επιλογης σου αγορασμενους απο αλλου, δεν υπαρχει θεμα-αλλωστε οι διαστασεις ειναι στανταρ. Εγκατασταση γινεται απο ειδικο συνεργειο με επιπλεον χρεωση ανα τρεχον μετρο ή απο δικο σου συνεργειο αν εχεις ή, αν εχεις γνωσεις/ικανοτητες την κανεις ο ιδιος (χλωμο γιατι το συνεργειο μπορει να κανει και επιτοπου μικροαλλαγες, πχ να κοψει τον παγκο για να μπει ο νεροχυτης, που μπορει να μην ειναι τοσο ευκολες, ειδικα αν σου λειπουν τα καταλληλα εργαλεια).

Οι πλισε σιτες που σου λεω δεν ειναι καθολου ακριβες και εχουν το πλεονεκτημα οτι δεν μαζευονται εν ειδει "ρολου" σε μια απο τις δυο πλευρες του κουφωματος, αλλα ανεξαρτητα απο δεξια ή αριστερα σαν φυσαρμονικα. Αυτες που εχω εγω εχουν δεξια-αριστερα ενα καθετο αλουμινακι φαρδους περιπου 2 εκατοστων, τα οποια μπορουν να εφαπτονται εξαφανιζοντας την σιτα ή να ανοιγουν οσο θες εσυ μεχρι το μεγιστο ανοιγμα του κουφωματος αποκαλυπτοντας αντιστοιχο "κομματι" σιτας. (Π.χ., αν και το αυτη που λεω εγω εχει πολυ πιο στενο αλουμινενιο πηχακι στις ακρες) (http://www.fousekas.com/%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82). Πολυ ευχρηστες ειδικα αν εχεις επαλληλα κουφωματα.

antreas9
27-08-10, 15:13
φιλε χουζουρη, ΟΛΕΣ οι ερωτήσεις που κάνω, εννοειται οτι θα καταλήξουν σε εξειδικευμένα συνεργεία, και όχι σε do it yourself Λυσεις!
ΑΚομα και την κουζίνα λοιπόν, θα την αγοράσω και θα την εγκ/σει αλλος! Εννοειται!
Εχεις να συστήσεις και εσυ κάπου/κάποιον? Είτε τεχνίτη, είτε κατασκευαστή του "επίπλου"?

Οσο για τις σίτες, ακούγεται ΠΟΛΫ ενδιαφερουσα η πρότασή σου !!!! ΠΟΛΥ ομως! Thanks!

Για εγκ/ση μπόιλερ και για κόστος τεντων ξέρει κανεις? :)

(παιδες thanks,πολλες απορίες λύθηκαν)!!

(η αλήθεια ειναι οτι με την τεχνική/κατασκευαστική ορολογία, εχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ σοβαρό οπως καταλαβες, δεν το χω καθολου)!

giwrgosth
27-08-10, 15:15
Αντρέα δες το λινκ που έχω πιο πάνω με τις Ξυλοεφαρμογές, κάνει και εγκαταστάσεις σε κουζίνες και αν πας από εκεί για κάποιο λόγο δίπλα του έχει έναν τεντά, Κορνάρος, που είναι πολύ καλός. Αλλά είναι Μοσχάτο.
Α οι τέντες δεν είναι κάτι που κσοτίζει πολύ. Δε θυμάμαι τιμές μέτρου, αλλά σχετικά φτηνές είναι.

Xouzouris
27-08-10, 15:27
Για τις τεντες κι εμενα μου φανηκαν πολλα τα 2,5 χιλιαρικα που λες. Εβαλε τεντες παρομοιου μεγεθους (με τηλεχειριζομενο μηχανισμο και αυτοματο μαζεμα σε περιπτωση δυνατου αερα κτλ) ομως σχετικα προσφατα ο πεθερος μου, θα τον ρωτησω ποσα ακριβως εδωσε και θα σου πω, αλλα νομιζω οτι ηταν γυρω στα 1500.

antreas9
27-08-10, 15:48
thnak you both!!

Sebu
27-08-10, 16:22
Παμε για την αγορά σπιτιού 10ετιας...
ΚΑι επειδή ειναι ενα τεραστιο βήμα, είμαι χεσμενος, και ψάχνω τα παντα...

1) εντιχοιζόμενα επιπλα κουζίνας, σε τι τιμές κυμαίνονται?
Εννοώ, βρηκα σε διάφορα καταστηματα στο ιντερνετ, να εχουν 5-6.000.
Εμαθα οτι στο πράκτικερ εχουν 1.500-2000...
Ποσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχουν στην ποιότητα? Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή? (στην εγκαθιστα αυτός από τον οποίο την αγοράζεις? ακόμα και αν ειναι απο το πρακτικερ?)

2) Καλοριφέρ : Είναι σε 2 σημεία που δε βολεύουν την χωροταξική τακτοποιηση του σαλονιού μου. Μου πρότεινε ο μεσίτης να βάλω όχι τις κλασσικές φέτες που εχει το σπίτι, αλλά καποιες αλουμινίου, που μπαίνουν και στο πάτωμα, αλλά δεν εχουν ίδια απόδοση...
Ποσο μεγαλες διαφορές σε αποδοση εχουν? και κόστος ξερει κανεις?

3) Τεντες: για να βαλεις ρυθμιζόμενες με μοτέρ, σε μια φάτσα καπου 12 μετρα?

4) Σημαντικό: Κόστος εγκ/σης μπόιλερ... Ποσο περίπου πάει (το σπίτι ειναι στον 4ο)? απαιτεί μηχανικό?

5) Συναγερμός...Οι προηγούμενοι τον άφησαν μέσα, αλλα ξηλωμένο σε κάποια σημεία.
2 ερωτησεις εδώ: Το κεντρικό κουτί μπορεί να μεταφερθεί ΄κάπου αλλου, γιατι εκεί με εμποδίζει χωροταξικά? και 2η: Σε ποιον απευθυνομαι για να τον ξαναενωσει σωστα?

6) Η πόρτα είναι ασφαλείας, αλλά το κλειδί το έχουν ήδη 2 μεσίτες, ιδιοκτήτης κ ενοικιαστής! οποτε η κλειδαριά πρέπει να αλλαξει οπωσδήποτε. Χρειάζεται ειδική κλειδαριά για πορτα ασφαλείας? ή κανει κ αυτή η κλειδαριά ασφαλείας που εχω στο τωρινό μου σπίτι? (not so important issue!)!

7) ο ημιυπαιθριος (κλεισμένος-θα τακτοποιηθεί), τρώει τρελλό ήλιο. τι ειναι πιο εύκολο, και με λιγότερο κόστος, να μπει? παντζούρι, εξω από το τεράστιο τζάμι (μισος τοιχος καλύπτεται απο τζάμι) , ή τεντες?

8) αναμεσα σε πορτα (αλουμινιου) και παντζούρι(αλουμινίου) δεν εχει χώρο για σίτα. Υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει? ή χρειαζεται αυτοκρατορικά έξοδα?

9) Ξυλινα πατώματα. Θελουν σίγουρα τρύψιμο. Μηπως θα ήταν προτιμότερο να βαλω αυτα τα ξυλινα πατώματα που "κολλάνε" πανω στο προηγ.πάτωμα?? (Αυτα που συνηθιζονται σε ιατρεία κλπ)!

10) τι αλλο θεωρείτε ότι πρέπει να προσέξω/ψάξω ?

(πω πω, σεντονι εγραψΑ)!

........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 39 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

(ξερετε κανά...φόρουμ σχετικό με αυτα?)

Αρχικά με το καλό

Δευτερευόντως δώσε προσοχή και σημασία σε αυτά που δεν φαίνονται δλδ υδραυλικά, ηλεκτρολογικά.

Μια ζημιά στα υδραυλικά, ηλεκτρολογικά μπορεί να απαιτήσει μέχρι και γκρέμισμα τοίχου ή τοίχων και εκεί είναι μεγάλη ταλαιπωρία και κόστος οικονομικό.

Πχ έχω δει σπίτι 15 ετίας που για χ,ψ λόγους ο θερμοσίφωνας (ηλεκτρικός στο πατάρι) είχε διαρροή η οποία κατέβαινε εσωτερικά του τοίχου στο υπνοδωμάτιο του ζευγαριού, μέχρι που άρχισε να ποτίζει ο τοίχος, άρχισαν να σκάνε οι σοβάδες και τα χρώματα και απο μέσα είχε πιάσει μούχλα. Η διαρροή ήταν πολύ μικρή, το πατάρι δεν ήταν επίπεδο, είχε κάνει λιμνούλα σε μία μεριά (εκεί που ακούμπαγε με τον τοίχο του υπνοδωματίου) μάζευε σιγά σιγά νερό και άρχισε να βρίσκει διέξοδο η υγρασία στον τοίχο. Οι μάγκες επειδή θα το πούλαγαν, έκλεισαν πάνω στο θερμοσίφωνα το ρουμπινέ, καθάρισαν-στέγνωσαν το πατάρι, έκλεισαν όπως μπορούσαν πρόχειρα τη ζημιά στον θερμοσίφωνα για να περιορίσουν τη διαρροή, και έξυσαν/έβαψαν τον τοίχο του δωματίου.

Ο επόμενος αγοραστής το ανακάλυψε όταν ήταν πια αργά, μια μέρα που χρειάστηκε ζεστό νερό στο μπάνιο (μέχρι τότε ήταν καλοκαίρι και οι άνθρωποι κάναν με "παγωμένο" νερό μπάνιο) ενώ στο ξύρισμα ο σύζυγος χρησιμοποιούσε ηλεκτρική μηχανή.

Ευτυχώς για αυτούς ήταν στον τελευταίο όροφο, οπότε με μικρότερο κόστος, απομόνωσαν τελειώς τον θερμοσίφωνα στο πατάρι (αφού τον άδειασαν), έβαψαν πάλι τον τοίχο και εγκατέστησαν ηλιακό στην ταράτσα.

Στα ερωτήματα σου τώρα

1) Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αν το σπίτι είναι δικό σου και σκοπεύεις να μείνεις χρόνια εκεί, επειδή η κουζίνα δέχεται μεγάλο φόρτο εργασίας, φρόντισε να είναι καλής ποιότητας όλα τα υλικά και η κατασκευή των επίπλων. Επίσης φρόντισε για την εργονομία (ντουλάπια βολικά, συρτάρια) και να περιορίσεις όσο μπορείς τους "χαμένους" χώρους. Επειδή εμείς την πατήσαμε με "επώνυμα" Ιταλικά που τελικά στα εγκαθιστά ο μπαρμπα Μητσος τεχνικός με τον οποίο συνεργάζεται το ελληνικό μαγαζί και πέφτει τρελή κοπτο-ραπτική και αλχημείες αν κάτι δεν κουμπώνει σωστά, προτίμησε κάτι που να σου αρέσει εσένα (της συζύγου περισσότερο), να είναι λειτουργικό και να μην σου πιάσουν τον κ@λο (αυτό το εξασφαλίζεις παίρνοντας τιμές απο αρκετά μαγαζιά). Μια "καλή" λύση είναι και τα ΙΚΕΑ εαν θες να παρεις ιδεες. Αν εχεις δικό σου μαραγκό πάντως (δύσκολο) προτείνω τη λύση να βρεις σχέδιο που σου αρέσει και να στο κάνει αυτός, με μασίφ ξύλα καλά (και όχι καπλαμάδες που χρησιμοποιεί το 99% των εταιρειών πλέον) και με το μισό κόστος από ότι να τα αγόραζες έτοιμα. Εσύ απλά δίνεις το σχέδιο (προυποθέτει να είναι αετός τεχνίτης και να έχεις δει άλλες δουλειές του). Το πλεονέκτημα του μασιφ ξύλου (που θα το προτιμήσω αν με το καλό αξιωθώ να πάρω δικό μου σπίτι) είναι ότι σε αντίθεση με την επένδυση του καπλαμά, μπορεί να ξυστεί και να βαφτεί σε ότι άλλο χρώμα ή τεχνοτροπία θες άρα μελλοντικά πχ 10 χρόνια, μπορείς να αλλάξεις χρώμα ή τεχνοτροπία στα ίδια έπιπλα/ντουλάπια/πάγκους κουζίνας και θα είναι ωραία ανανέωση.
Φρόντισε επίσης οι επιφάνειες κοπής στους πάγκους να είναι ανθεκτικές και να αντέχουν την κακομεταχείριση (ξέρουν οι νοικοκυρές) και αν μπορείς/επιτρέπει ο χώρος να βάλεις και ένα πάγκο που θα είναι φουλ μεταλλικός (δεν θυμάμαι πως λέγεται το υλικό/από αυτό που γίνονται και οι νεροχύτες) σαν αυτούς που έχουν τα μαγαζιά (εστιατόρια), καθώς δεν κόβεται/γδέρνεται εύκολα κατα λάθος και είναι πολύ πιο εύκολο να καθαριστεί/απολυμανθεί (του κάνεις ένα πέρασμα με ξυδάκι και είσαι φουλ έτοιμος).
Τέλος για κουζίνα φρόντισε να υπάρχει επάρκεια σε μπρίζες καθώς συγκεντρώνονται οι περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού και χρειάζεται επάρκεια ρεύματος. Εκτός του αριθμού των μπριζών παίζει ρόλο και η γραμμή ρεύματος. Αρα αν δεν επαρκεί/σηκώνει πολλές συσκευές φέρε ηλεκτρολόγο να τραβήζει 2η γραμμή. Με τίποτα μην σου αλλάξει απλά την ασφάλεια στον πίνακα με μεγαλύτερη, είναι έγκλημα (αν δεν το επιτρέπει η γραμμή που υπάρχει). Να κάνεις 10αρα ασφάλεια, 16αρα, αν δεν το επιτρέπουν οι ανοχές της υπάρχουσας γραμμής μπορεί να οδηγήσει σε βραχυκύκλωμα, φωτιά, θάνατο).

2) Εξαρτάται από το που είναι τοποθετημένα. Οταν τραβήχτηκε αρχικά εκεί η γραμμή τους είχε μελετηθεί για να μπουν χ σώματα στο χώρο, με χ φέτες και θερμικη απόδοση το καθένα για να ζεσταίνουν επαρκώς και άμεσα το χώρο. Αν εσύ βάλεις μικρότερα, με λιγότερες φέτες, μικρότερη απόδοση, θα ζορίζονται, δεν θα μπορούν να θερμάνουν επαρκώς το χώρο και επειδή θα ζορίζονται θα δουλευει περισσότερη ώρα για να επιτύχει/διατηρήσει τη θερμοκρασία επιβαρύνοντας την τσέπη σου. Αν το επιτρέπει η πολυκατοικία (συζήτησε με τους άλλους ιδιοκτήτες) σκεφτείτε τη λύση του φυσικού αερίου για θέμα κόστους. Επίσης θα μπορείς να έχεις φυσικό αέριο στην κουζίνα, άμεσα ζεστό νερό κτλ.

3) Επειδή σκέφτεσαι τις ρυθμιζόμενες υποθέτω ότι θες να τα σκάσεις άρα τα έχεις :p. Αν ισχύει αυτό σκέψου και λύση με μετρητές αέρα και θερμοκρασία/ηλιακής ακτινοβολίας. Αυτές εαν έχει ήλιο ή ζέστη κατεβάζουν τις τέντες αυτόματα ενώ αν φυσάει πολύ τις ανεβάζουν αυτόματα για ασφάλεια ;). Επίσης έλεγξε/συννενοήσου με τους γείτονες γιατί πολλές πολυκατοικίες έχουν κοινό "κώδικα" για τις τέντες (πχ πρέπει να είναι όλες χωρίς μονιμο μεταλλικό μπράτσο, με το ίδιο εξωτερικό χρώμα) ώστε να μην είναι η πρόσοψη τσίρκο και ο καθένας βάζει ότι μπράτσα γουστάρει, ότι εξωτερικό χρώμα θέλει κτλ.

4) Δεν γνωρίζω δεν απαντώ :p. Εαν βάλεις πάντως υποθέτω ότι θα είναι και για θέρμανση? Σκέψου και τη φθηνότερη λύση του ηλιακού. Προσωπικά με ηλιακό στο σπίτι έχουμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν όλο το χρόνο ζεστό νερό (ακόμα και με μέτρια ηλιοφάνεια). Πρέπει να έχει πίσσα σκοτάδι και μόνιμη συννεφιά για να μην έχει ζεστό νερό (συνέβη ελάχιστες φορές πέρσι).

5) Αν δεν υπάρχει προεγκατάσταση καλωδίου συναγερμού στο σημείο που θες να πάει, θα πρέπει να σου τραβήξουν καλώδια τα οποία θα "τρέχουν" σε σοβατεπί, τοίχους άρα μπορεί να είναι άσχημο αισθητικά. Απευθύνσου σε οποιοδήποτε κατάστημα κάνει εγκαταστάσεις συναγερμών.

6) Αν είναι "καλή" πόρτα ασφαλείας, αλλάζεις απλά κλειδαριά με μία καλή πχ Omega Plus της Esety. Στη συγκεκριμένη μπορείς να αλλάξεις κωδικό/κλειδί μόνος σου (καθώς έχει 2 επιπλέον σετ κωδικών/κλειδιού μέσα). Απλά θα πρέπει να παράγεις/πληρώσεις για νέα κλειδιά στη συγκεκριμένη αν ενεργοποιήσεις τα 2α/3α εφεδρικά.

7) Θεωρώ ότι μια μικρή τέντα θα έχει μικρότερο κόστος απο παντζούρι (συνήθως ρολό μπαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις) καθώς θα μπεί μάλλον αλουμίνιο (που είναι ακριβό). Το παντζούρι πάντως προσφέρει και ασφάλεια σε πιθανή είσοδο/διάρηξη σε σχέση με την τέντα). Αν βάλεις τέντα σκέψου και τη λύση μιας φιμέ μεμβράνης στο τζάμι ώστε να μειώσεις σημαντικά την ηλιακή ακτινοβολία και κατά συνέπεια τη ζέστη που εισέρχεται στο δωμάτιο.

8) Αν δεν υπάρχει χώρος, το κόστος θα μεγαλώσει σημαντικά (αν υποθέσουμε ότι θα πρέπει να γκρεμιστεί τοίχος για να μπει χωνευτή). Δεν ξέρω αν μπορείς να την βάλεις εξωτερικά επί ράγας συρόμενη (αν σε παίρνει ο χώρος). Διαφορετικά πας σε 2 λύσεις ανάγκης. Υπάρχει η 1η που είναι σίτα αυτόματης επαναφοράς που μαζεύει μέσα σε καρούλι και πρέπει να την τραβάς για να ανοίξει (σαν να βγάζεις σάνιτας από το καρούλι του :p) και υπάρχουν και οι πιο καινούριες που είναι πλισε και έχουν "ερπύστρια" πλαστική στο πάτωμα. Αυτές με την ερπύστρια επειδή δεν έχουν οδηγό στο πάτωμα (γιατί όταν είναι μαζεμένη η σίτα, είναι μαζεμένη και η ερπύστρια). δεν κινδινεύεις να σκοντάψουν παιδιά, σκυλιά, γατιά και να έχεις ατύχημα.

9) Το ξύλο είναι ωραίο και "ζεστό" υλικό. Προτίμησε να "φτιάξεις" τα παλιά.

10) (α) Έλεγξε/άλλαξε αν μπορείς/χρειάζεται τα είδη υγιεινής. Τα σκουρόχρωμα μαζεύουν πανεύκολα άλατα.

(β) Αν ενδιαφέρεσαι για δίκτυο σε όλο το σπίτι κτλ, τσέκαρε μήπως μπορείς τώρα να βάλεις καλώδια (έστω και σε κανάλια στον τοίχο/στα σοβατεπί), γιατί αν μπουν τα έπιπλα μετά είναι δύσκολο.

(γ) Αν έχει μεγάλες βεράντες/μπαλκόνια και έχεις/βάλεις πολλά λουλούδια/φυτά ή υπάρχουν προεγκατεστημένα τσιμεντένια παρτέρια, τσέκαρε μήπως σε ενδιαφέρει να κάνεις εγκατάσταση αυτόματου ποτίσματος. Είναι σημαντικό η βρύση στο μπαλκόνι να μην έχει εμπόδια (κοντά σε πόρτες/μπαλκονόπορτες) και "χαλάει" τη σειρα απο το λάστιχο γιατί θα πρέπει να κάνει παρακάμψεις που μπορεί να είναι και αντιαισθητικές.

(δ) Αν δεν υπάρχουν ήδη σκέψου να ζητήσεις από ηλεκτρολόγο/υδραυλικό να σου βάλει μπρίζα και βρύση στο/στα μπαλκόνια. Θα με θυμηθείς ;)

(ε) Σκέψου και την αλλαγή θερμοστάτη/ρυθμιστή του καλοριφερ με κάποιο καινουριο/ψηφιακο που να εχει καλυτερη αποδοση και να κερδιζεις στην καταναλωση.

sprog111
29-08-10, 15:54
Έχει κτιστεί μετά τον σεισμό του '99 και με τι αντισεισμικό συντελεστή αφού άλλαξε τότε. Το λέω γιατί η Μεταμόρφωση είχε ζημιές.

psyxakias
29-08-10, 16:27
Εγώ το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόμουν είναι να περάσω UTP για 1000αρι ethernet σε όλο το σπίτι, όχι μόνο για Η/Υ αλλά και για κάθε άλλη συσκευή που στο (σύντομο?) μέλλον θα θέλει δίκτυο. :crazy:

Sebu
29-08-10, 23:14
Εγώ το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόμουν είναι να περάσω UTP για 1000αρι ethernet σε όλο το σπίτι, όχι μόνο για Η/Υ αλλά και για κάθε άλλη συσκευή που στο (σύντομο?) μέλλον θα θέλει δίκτυο. :crazy:

Δυσκολο αυτο που τους προτεινεις, καθως το σπιτι δεν το παιρνει στα μπετα αρα θα πρεπει να περασει καναλια σε ολο το σπιτι (ξερεις αυτα τα πλαστικα που ειναι και στα γραφεια), διαφορετικα καλωδια πανω στα σοβατεπι, που οπως και να εχει ειναι αντιαισθητικα.

Δυστυχως τετοιες λυσεις για φουλ utp ενσυρματα δικτυα σε ολο το σπιτι, μονο αν το σπιτι ειναι δικο σου και το παρεις στα μπετα. Μετα δυσκολευει πολυ το πραγμα και ανεβαινει το κοστος.

antreas9
30-08-10, 09:05
Αρχικά με το καλό
Thanks Thanks!
Κοιτάζα σπιίτια όλο το πσκ, και ετσι δεν είδα ότι μου είχε απαντήσει (Σε ευχαριστω πολύ για την αναλυτικότατη απαντηση)!


Δευτερευόντως δώσε προσοχή και σημασία σε αυτά που δεν φαίνονται δλδ υδραυλικά, ηλεκτρολογικά.


Μια ζημιά στα υδραυλικά, ηλεκτρολογικά μπορεί να απαιτήσει μέχρι και γκρέμισμα τοίχου ή τοίχων και εκεί είναι μεγάλη ταλαιπωρία και κόστος οικονομικό.
Αυτα με "τρομάζουν" και εμένα, αλλα το ζήτημα είναι ότι πως θα γίνει έλεγχος των σωληνώσεων που περνάνε κάτω από τα πατώματα?





3) Επειδή σκέφτεσαι τις ρυθμιζόμενες υποθέτω ότι θες να τα σκάσεις άρα τα έχεις :p. Αν ισχύει αυτό σκέψου και λύση με μετρητές αέρα και θερμοκρασία/ηλιακής ακτινοβολίας. Αυτές εαν έχει ήλιο ή ζέστη κατεβάζουν τις τέντες αυτόματα ενώ αν φυσάει πολύ τις ανεβάζουν αυτόματα για ασφάλεια ;). .
χα! Εδώ έγινε παρανοηση εξαιτιας της κακής χρήσης της ορολογίας από μέρους μου!
Εννοούσα ηλεκτρικές τέντες, όχι ρυθμιζόμενες, με μετρητές κλπ.


4) Δεν γνωρίζω δεν απαντώ :p. Εαν βάλεις πάντως υποθέτω ότι θα είναι και για θέρμανση? Σκέψου και τη φθηνότερη λύση του ηλιακού. Προσωπικά με ηλιακό στο σπίτι έχουμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν όλο το χρόνο ζεστό νερό (ακόμα και με μέτρια ηλιοφάνεια). Πρέπει να έχει πίσσα σκοτάδι και μόνιμη συννεφιά για να μην έχει ζεστό νερό (συνέβη ελάχιστες φορές πέρσι).
εγω τα θέλω και τα 2. Και ηλιακό και μπόιλερ.




8)Υπάρχει η 1η που είναι σίτα αυτόματης επαναφοράς που μαζεύει μέσα σε καρούλι και πρέπει να την τραβάς για να ανοίξει (σαν να βγάζεις σάνιτας από το καρούλι του :p) και υπάρχουν και οι πιο καινούριες που είναι πλισε και έχουν "ερπύστρια" πλαστική στο πάτωμα. Αυτές με την ερπύστρια επειδή δεν έχουν οδηγό στο πάτωμα (γιατί όταν είναι μαζεμένη η σίτα, είναι μαζεμένη και η ερπύστρια). δεν κινδινεύεις να σκοντάψουν παιδιά, σκυλιά, γατιά και να έχεις ατύχημα.
επίσης πολύ καλή η 2η πρόταση, και αποκλείεται να ειναι και ακριβή. Danke!


(β) Αν ενδιαφέρεσαι για δίκτυο σε όλο το σπίτι κτλ, τσέκαρε μήπως μπορείς τώρα να βάλεις καλώδια (έστω και σε κανάλια στον τοίχο/στα σοβατεπί), γιατί αν μπουν τα έπιπλα μετά είναι δύσκολο.
πω ρε φρίκη! Αντε να δούμε πως θα γίνει αυτό τώρα... (Σε οποιοδήποτε σπίτι και να δω)!


(δ) Αν δεν υπάρχουν ήδη σκέψου να ζητήσεις από ηλεκτρολόγο/υδραυλικό να σου βάλει μπρίζα και βρύση στο/στα μπαλκόνια. Θα με θυμηθείς ;)

(ε) Σκέψου και την αλλαγή θερμοστάτη/ρυθμιστή του καλοριφερ με κάποιο καινουριο/ψηφιακο που να εχει καλυτερη αποδοση και να κερδιζεις στην καταναλωση.
Καθόλου κακή ιδέα. Thanks!

Γκρεμίζοντας 2 τοίχους σε σπίτι, μου είπαν ότι σχεδόν σίγουρα κάποιος "πλακάς" να μπορεί να βρει πλακάκια σαν αυτα που εχει ήδη το δωμάτιο, ώστε να μπουν εκεί που τωρα ειναι ο τοίχος. Το εχει κανει κανείς σας?
Η αλλαγή κουφωμάτων αλουμινίου, με καινούργια κουφώματα αλουμινίου , (ΚΑΙ πατζούρια) ξερει κανείς τι κοστίζει?
Και η εγκ/ση απο την αρχή, τζακι, σε μονοκατοικία? (1ου ορόφου) . Μου είπαν ότι δεν εχει μεγάλο κόστος!
(βλεποντας διάφορα σπίτια, βρίσκω...νέα θέματα που πρέπει να τσεκάρω, για να δω το συνολικό κόστος αγοράς του σπιτιού)!
(πω ρε φούστη μου, δύσκολη απόφαση...Πρώτη φορά στη ζωή μου, δεν κοιμάμαι εύκολα, και καλά, τα βράδια)!

vamvakoolas
30-08-10, 12:45
για τα τελευταια ερωτηματα σου
αυτο δεν ειναι καθολου σιγουρο και ο "πλακας" δε βρισκει θα σου πει να τα αγορασεις εσυ και να του τα φερεις (εκτος αν εχεις φραγκα αβερτα). Αν μιλαμε για πλακακια απο 90 και πισω θα εχεις μεγαλες δυσκολιες γιατι αποθεμα δε πολυυπαρχει και θελει τρελο ψαξιμο...

Κουφοματα αλουμινιου εξαρταται απο μαρκα και βεβαια τζαμια γιατι πλεον εχουν βγει μεχρι 3πλα! ενδεικτικα για μια μεγαλη διφυλη πορτα μπαλκονιου 300 ευρα κομπλε (με εργασια) γενικα αν μιλαμε για ολα μεσα σε ενα 2-3αρι υπολογισε στο 1000ρικο για κατι μεσαιο προς καλο σε ποιοτητα...

Αν εισαι σε πολυκατοικια θα πρεπει να δεις αν μπορει να βγει απο εκει που το σκεφτεσαι και βεβαια αν θα παρεις εγκριση απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες....το κοστος δεν ειναι μεγαλο απλως σε τετοιες πριπτωσεις το προβλημα ειναι η χωροταξια/δυνατοτητα τοποθετησης καμιναδας...

Τελος για σωληνες θερμανσης θεωρητικα μπορεις να τσεκαρεις με καλο μαστορα αλλα παιζει να ξηλωσεις και πατωμα. Ελαχιστοι παντως το κανουν μιας και ειναι ενα κοστος....εξαρταται απο τον ιδιοκτητη και τη τσεπη του..

antreas9
30-08-10, 12:51
για τα πλακάκια, ήταν πε΄ριπου 7ετιας, γιαυτό μου πιθανολογούν ότι θα μου βρουν "συμπληρωμα"!
Εναλλακτικά, μου πρότειναν να βάλω μαρμαράκι, αλλά δνε ξέρω αν θα ειναι όμορφο....
το συγκεκριμένο, που δεν εχει τζάκι, ειναι μονοκατοικία, οπότε δεν έχω πρόβλημα με αλλους ενοικους.

Για κουφώματα αλουμινίου, δε θελω τριπλά για το συγκεκριμένο σπίτι, μια χαρά είναι και τα 2πλα.
Παντως, οι τιμες που μου λες ειναι πολύ καλές, δεν ειναι αποθαρρυντικες!

ΥΓ: δε με παίρνει να ξηλωθεί πάτωμα...

Sebu
31-08-10, 10:50
Μεσες τιμες για αλουμινια απο γνωστες μαρκες (Europa, Aloumyl, ETEM κτλ) υπολογισε 1.000 ευρω ανα "ανοιγμα" που θες να κλεισεις. Εκει βεβαια οι τιμες αλλαζουν και παιζουν με την ποιοτητα, το σχεδιο, το αν ειναι συρομενα, ανοιγομενα, ανακλινωμενα κτλ κτλ

Xouzouris
31-08-10, 11:30
Για τις τεντες κι εμενα μου φανηκαν πολλα τα 2,5 χιλιαρικα που λες. Εβαλε τεντες παρομοιου μεγεθους (με τηλεχειριζομενο μηχανισμο και αυτοματο μαζεμα σε περιπτωση δυνατου αερα κτλ) ομως σχετικα προσφατα ο πεθερος μου, θα τον ρωτησω ποσα ακριβως εδωσε και θα σου πω, αλλα νομιζω οτι ηταν γυρω στα 1500.

Τελικα ηταν 2300 ευρω και για τις τρεις τεντες του σπιτιου, ολες χωρις σταθερα σιδερα και εκ των οποιων η μια (της φατσας) σε παρομοια μετρα με την δικια σου με ηλεκτρικο μηχανισμο somfy με τηλεχειριστηριο και ανεμουριο για να την μαζευει σε περιπτωση δυνατου ανεμου, ενω οι αλλες δυο (κουζινα, κρεβατοκαμαρα) ειναι μικροτερες και χωρις ηλεκτρικο μηχανισμο. Ο μαστορας ηταν απο τον Νεο Κοσμο, αμα θες πες να σου στειλω ΠΜ με το τηλεφωνο να παρεις μια προσφορα.

antreas9
31-08-10, 11:40
dANKe sebu!!!
Λοιπόν...Στις δεκάδες σπίτια που εχω δει, βρεθηκε μια πολύ καλή περίπτωση χθες...
Αν εξαιρεσουμε ότι είναι σε μέτριο σημείο, θελει μόνο ένα θερμοσίφωνο (που μου είπαν, επειδή δεν ε΄χει πατάρι, ότι υπάρχουν κάποιοι "όμορφοι" και μικροί 40λιτρων, που μπορούν να μπουν στο μπάνιο χωρίς να στο ασχημύνουν)... (εχει τριπλό ηλιακό, οπότε στο 95% των ημερων, θα υπαρχει ζεστο νερό,το θερμοσιφωνο το θελω για το αλλο 5%)!
Και θελει μια κατασκευή ντουλάπας ακόμα (θα καταργήσουμε το ντουζ στο wc, που δεν ειναι πολυ κοστοβόρα, και είναι έτοιμο!
Τωρα, συμφωνα με τον μεσίτη (Αρα απατεώνα λογικα,γιατι να πουλήσει θέλει), απεναντι, εκεί που τώρα εχει κατι παραγκες,το εχει πάρει ο δήμος για να το κάνει πάρκο! (δεν ξέρω αν αληθεύει, σκέφτομαι να περάσω από το δημαρχείο μπας και βγάλω ακρη)!

........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικα ηταν 2300 ευρω και για τις τρεις τεντες του σπιτιου, ολες χωρις σταθερα σιδερα και εκ των οποιων η μια (της φατσας) σε παρομοια μετρα με την δικια σου με ηλεκτρικο μηχανισμο somfy με τηλεχειριστηριο και ανεμουριο για να την μαζευει σε περιπτωση δυνατου ανεμου, ενω οι αλλες δυο (κουζινα, κρεβατοκαμαρα) ειναι μικροτερες και χωρις ηλεκτρικο μηχανισμο. Ο μαστορας ηταν απο τον Νεο Κοσμο, αμα θες πες να σου στειλω ΠΜ με το τηλεφωνο να παρεις μια προσφορα.

ωραίος, thanks φίλε Χουζούρη!
Στειλτο να υπάρχει, ναι, γιατί σε οποιοδήποτε σπίτι και να πάω, σκέφτομαι να κανω μετατροπή στις τέντες, αν εχει τις παλαιού τύπου :)

jkoukos
31-08-10, 13:59
Αν εξαιρεσουμε ότι είναι σε μέτριο σημείο, θελει μόνο ένα θερμοσίφωνο (που μου είπαν, επειδή δεν ε΄χει πατάρι, ότι υπάρχουν κάποιοι "όμορφοι" και μικροί 40λιτρων, που μπορούν να μπουν στο μπάνιο χωρίς να στο ασχημύνουν)... (εχει τριπλό ηλιακό, οπότε στο 95% των ημερων, θα υπαρχει ζεστο νερό,το θερμοσιφωνο το θελω για το αλλο 5%)!

Τι τον θες τον έξτρα μικρό θερμοσίφωνα, αφού έχει 3πλό ηλιακό;
Άσε που με τον 40άρη μόνο ένα άτομο το χειμώνα θα μπορεί κάνει μπάνιο ή ντους.

antreas9
31-08-10, 14:17
Τι τον θες τον έξτρα μικρό θερμοσίφωνα, αφού έχει 3πλό ηλιακό;
Άσε που με τον 40άρη μόνο ένα άτομο το χειμώνα θα μπορεί κάνει μπάνιο ή ντους.

υποθετικά....Βρεχει όλη μέρα, και λείπω από το σπίτι. (Σεπτεμβριος)! Πως θα κανω μπανιο το βράδυ?
(ναι,το 40αρη το θέλω μόνο για εκτακτες περιπτωσεις δηλαδη)!

giwrgosth
31-08-10, 14:29
υποθετικά....Βρεχει όλη μέρα, και λείπω από το σπίτι. (Σεπτεμβριος)! Πως θα κανω μπανιο το βράδυ?
(ναι,το 40αρη το θέλω μόνο για εκτακτες περιπτωσεις δηλαδη)!
Ο ηλιακός έχει και αντίσταση και μπορεί να έχει σταθερή θερμοκρασία αν δεν έχει ήλιο.

jkoukos
31-08-10, 14:35
Έγραψες για 3πλό ηλιακό.
Όπως σημείωσε και ο @giwrgosth, ο ηλιακός 2πλής εκτός τον ήλιο έχει και ηλεκτρική αντίσταση για να θερμαίνεται το νερό. Ο 3πλής ενέργειας επιπλέον συνδέεται με το κύκλωμα του καλοριφέρ.
Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

Sebu
31-08-10, 14:38
υποθετικά....Βρεχει όλη μέρα, και λείπω από το σπίτι. (Σεπτεμβριος)! Πως θα κανω μπανιο το βράδυ?
(ναι,το 40αρη το θέλω μόνο για εκτακτες περιπτωσεις δηλαδη)!

Όλοι οι συγχρονοι ηλιακοι εχουν και παροχη για ηλεκτρικο ρευμα. Οταν δεν εχει ηλιο, ανοιγεις τον διακοπτη απο τον πινακα και ζεστενεις το νερο για 10 λεπτα.

Εχει αυτη τη δυνατοτητα ο δικος μας που ειναι του 2005, δεν ξερω βεβαια ποσο παλιος ειναι αυτος που λες.

Αν το εχει αλλα δεν εχει γινει, ειναι ευκολο ενας ηλεκτρολογος να σου τραβηξει καλωδιο απο τον ηλιακο μεχρι τον πινακα (αν φυσικα υπαρχει σχετικη αναμονη).

Διαφορετικα το πιο οικονομικο θα ειναι το ταχυθερμοσιφωνο στο μπανιο. Αυτο κιολας εχει το πλεονεκτημα οτι ζεσταινεις μικροτερη ποσοτητα νερου και οχι ενα θερμοσιφωνο 120-150 λιτρα, αρα εχεις οικονομια ρευματος. Επιπλεον θα ζεσταινει πιο γρηγορα το νερο. Αν πχ ηθελε 10 λεπτα ρευμα ο ηλιακος σε πληρη συννεφια, το ταχυθερμοσιφωνο θα θελει 3-4.

antreas9
31-08-10, 14:41
Ο ηλιακός έχει και αντίσταση και μπορεί να έχει σταθερή θερμοκρασία αν δεν έχει ήλιο.

με αλλά λόγια, μπορείς να κλειδώσεις κάπως στα 160λίτρα του ηλιακού, καποια...ποσότητα ζεστου νερου, για χρήση μετά απο Χ ημέρες?

giwrgosth
31-08-10, 14:44
με αλλά λόγια, μπορείς να κλειδώσεις κάπως στα 160λίτρα του ηλιακού, καποια...ποσότητα ζεστου νερου, για χρήση μετά απο Χ ημέρες?
Ναι μπορείς με θερμοστάτη να έχεις σταθερή θερμοκρασία, πχ μπορεί να θες να έχει σταθερά 80 βαθμούς και από τον ήλιο να έχει φτάσει στους 60, ανοίγει η αντίσταση, πάει στους 80 και ξανακλείνει.

Sebu
31-08-10, 16:46
Αν δεν εχει ηλιοφανεια ομως, για ποσες μερες θα κρατησει ο ηλιακος θερμοσιφωνας ζεστο νερο, χωρις ρευμα??? Φέτος για παράδειγμα που έκανε καποιες καλες συννεφιες για συνεχομενες μερες, απο την 1η ημερα κιολας, το ζεστο νερο εξανεμιζοταν (4 ατομα) και ευτυχως που υπηρχε η επιλογη του ηλεκτρικου ρευματος. Και το χειμωνα, με 15 βαθμους εξω και αρκετα χαμηλοτερα το βραδυ, ο θερμοσιφωνας δεν μπορει να κρατησει τετοιες θερμοκρασιες που λετε, χωρις ηλιο και ρευμα.

giwrgosth
31-08-10, 18:42
Μα με ρεύμα του λέω, θερμοστάτης που θα κρατά σταθερή τη θερμοκρασία.

Sebu
31-08-10, 22:58
Αααα οκ, αρα προυποθετει οπως ειπα ο ηλιακος να ειναι συνδεδεμενος με πηγη ρευματος.

Το καλυτερο ειναι με τον πινακα εντος της οικιας για να τον ανοιγοκλεινεις εσυ οποτε θελεις.

antreas9
01-09-10, 12:13
το σπίτι μάλλον βρέθηκε...Είναι ακριβώς ότι ζητούσα, απλά λίγο ακριβότερο (φυσικό) ...
ΜΠαίνω σιγά σιγά στη διαδικασία λοιπόν (προεγκριση κλπ)!
Τα συνολικά έξοδα τραπεζας (για 2 υποθήκες, μηχανικούς, δικηγορους,συμβολαιογραφους, κτηματολογιο) ειναι περίπου 3.000.
Ο Δικηγορος ζητάει χοντρικά για ΟΛΗ τη διαδικασία (συν τον ελεγχο δηλαδή) περίπου 1.000-1.500.
Συμβολαιογράφο δεν εχω βρει ακόμα, αλλά μου είπαν για σχεδόν διπλάσιο ποσό (αρα, 3.000)!
Αλλα εξοδα που δεν εχουν σχέση με επιδιορθωση σπιτιού?

giwrgosth
01-09-10, 12:31
Αντρέα τα ποσά των δικηγόρων κλπ είναι προκαθορισμένα, έχουν να κάνουν με την τιμή πώλησης του σπιτιού και δεν μπορεί να σου ζητήσει κάποιος ότι θέλει.
Αν θυμάμαι καλά 1% ο συμβολαιογράφος και 0,5% ο δικηγόρος ή το ανάποδο.
Τα έξοδα τραπέζης τα βρίσκω τεράστια, για τι ποσό μιλάμε?

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης και το υποθηκοφυλάκιο πρέπει να ήταν 0,5%

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........
Εδώ οι αμοιβές
http://www.spitogatos.gr/main/enimerosi/Dikigoroi_Symvolaiografoi/amoibe-dikigoron-symbolaiografon/
http://www.prapasdesign.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=13

antreas9
01-09-10, 12:41
αυτα τα λινκς τα ειχα βρει και εγω γιωργο (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Παντως)!
απο οτι πετυχα στο γκουγκλ, ειναι 0,5% ο δικηγόρος (συν 300 που ζητάει για τον ελεγχο), και 1,2% ο συμβολαιογραφος, συν χαρτοσημα, συνταξη δηλώσεων, περιληψεων, αντιγραφα συμβολαίων κλπ!
Για το κτηματολογιο, και για τις 2 υποθήκες, (το σπιτι που θα αγορασω και το 2ο σπιτι που θα μπει, για το 100% του δανείου), μου ζητάνε κάπου 2.200.
Ο μηχανικός -300, συμβολαιογράφος και δικηγορος καπου 600, αλλο ενα μικρό έξοδο κτηματολογίου =120.

Sebu
01-09-10, 13:09
Με το καλο

Μακαρι να ειναι αυτο που ψαχνεις και να το φτιαξεις οπως θες

ckbond
01-09-10, 13:18
Φίλε Αντρέα με το καλό να τελειώσεις και να μπεις στο ΔΙΚΌ σου σπίτι. Βλέπω ότι είσαι και "κοντοχωριανός" μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις αν δεν σου κάνει κόπο σε ποια περιοχή έψαχνες και αν είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία μιας και τα 750 ευρώ που δίνω το μήνα για διαμέρισμα έχουν αρχίσει και με κάνουν να νοιώθω μεγάλο κορόιδο και αν και δεν είναι η καλύτερη εποχή για να βγω στην "γύρα" για σπίτι θα ήθελα να πάρω μια ιδέα τι υπάρχει εδώ γύρω στην περιοχή μας.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

antreas9
01-09-10, 13:52
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Δεν είναι οριστικο μια που δεν εχει τσεκαριστεί απο δικηγόρο/μηχανικό και δεν εχουν πέσει προκ/λες, απλά είναι αυτο που μου αρέσει και που ειχα σκεφτεί σα διαρυθμιση...


Φίλε Αντρέα με το καλό να τελειώσεις και να μπεις στο ΔΙΚΌ σου σπίτι. Βλέπω ότι είσαι και "κοντοχωριανός" μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις αν δεν σου κάνει κόπο σε ποια περιοχή έψαχνες και αν είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία μιας και τα 750 ευρώ που δίνω το μήνα για διαμέρισμα έχουν αρχίσει και με κάνουν να νοιώθω μεγάλο κορόιδο και αν και δεν είναι η καλύτερη εποχή για να βγω στην "γύρα" για σπίτι θα ήθελα να πάρω μια ιδέα τι υπάρχει εδώ γύρω στην περιοχή μας.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

εψαχνα ηράκλειο,λυκόβρυση και μετ/ση. Τα πρώτα δύο είναι λίγο ακριβότερα από την 3η.
Σκέψου ότι τα 750 αντιστοιχούν περίπου σε δάνειο 150κ για 25ετια χοντρικά.
Αν πας σε 30 χρόνια δανεισμού, και ποσό πχ, 180κ, εχεις μια δόση χοντρικά στα 850-900 (οχι μεγαλη αύξηση απο οσα ήδη δίνεις).
Το μόνο πρόβλημα είναι οι τράπεζες, αν δεν εχεις κάποιο 2ο ακίνητο για να υποθηκεύσεις, σου δίνουν το ΠΟΛΫ 80% της εμπορικής αξίας του ακινήτου.
Επίσης, πρέπει να υπολογίζεις καπου στις 10.000 τα αρχιδα εξοδα ενος δανείου.
Κατα τα αλλα, στα 150-180, μπορείς να βρεις, 85-90τμ στη μετ/ση, 8-12 ετων περίπου, 95-100τμ στη λυκόβρυση αλλα 25-30ετων, και 85-95τμ στο ηράκλειο 10-15ετων.
Παραδείγματα που βρήκα, σπίτια καλά, που απλά είναι δευτερες επιλογές, ειναι: (ολα διαμερισματα ειναι):
μετ/ση, 155κ τα 90τμ. (11ετων)
μετ/ση, 162κ τα 86τμ.(10 ετων)
Λυκ/ση 170κ τα 96τμ (28ετων, ανακαινισμένο)


Ερώτηση: Φαντάζομαι ότι το ξύλο σε εντοιχιζόμενη κουζίνα βάφεται! Η ερώτηση είναι...ΑΚόμα και αν είναι μπλε το 1ο χρώμα? Και 2ον....το κοστος του το ξέρει κανεις? (μου ειπαν καπου στο χιλιαρικο να υπολογισω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.