PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι βασικό μισθό θεωρείται οτι παίρνει ενας ειδικευόμενος γιατρός;



Σελίδες : [1] 2

8anos
02-07-06, 19:47
Αφορμή για το θέμα αυτό αποτέλεσε μια πρόσφατη κουβέντα που είχα με κάποιον γνωστό μου. Σε μια αποστροφή του λόγου του είπε τι "ανάγκη έχετε και εσείς οι γιατροί που παίρνεται χχχχ ευρώ."
Όπως καταλαβαίνετε η εντύπωση του για την μισθολογική κατάσταση των ειδικευόμενων γιατρών απείχε παρασάγγας από την πραγματικότητα.

Αλήθεια εσείς τι Βασικό μισθό θεωρείται ότι παίρνει ένας ειδικευόμενος γιατρός;

Νικαετός
02-07-06, 19:48
Με τις εφημερίες ή χωρίς 8anos ? ;)

8anos
02-07-06, 19:50
Με τις εφημερίες ή χωρίς 8anos ? ;)

χωρίς, αλλά στο τέλος θα πουμε και πόσο πληρώνονται και αυτές :whistle:

Νικαετός
02-07-06, 20:10
Υποθέτοντας πως όλο και κάποια αύξηση θα έχει γίνει ψήφισα 800 - 900 πολύ πολύ αισιόδοξα ...

sprog111
02-07-06, 20:11
Γυρω στα 1000 όλα ?

8anos
02-07-06, 20:20
ψηφιστε ψηφιστε :whistle:
Στο τέλος, θα σας σκαναρω και θα δημοσιευσω την ανάλυση της μισθοδοσιας μου...

manoulamou
02-07-06, 20:31
Χωρις εφημεριες και αλλες @#$ 600-700!!!
Δεν το ξερω, ομως ευχαριστως θα εβαζα στοιχημα και για λιγοτερα!
Μονο οι τεχνιτες παντος ειδους βγαζουν χοντρα λεφτα
και οχι μονο στο Ελλαδισταν...:evil:

piraulaki
02-07-06, 21:11
2 χιλιαρικακια κοβουν ολα μεσα ασπρα μαυρα. ξερετε εσεις κανενα ιατρο να πειναει ?

thestria
02-07-06, 21:12
Βασικός μισθός θα πρέπει να είναι χαμηλός. Πιστεύω 600 με 700 ευρώ. Σε αυτό πρέπει να προσθέσουμε εφημερίες, πλασματικές και πραγματικές, και τα διάφορα επιδόματα.

alwaysalone
02-07-06, 21:17
Οσα και να παίρνει από το κράτος, σίγουρα παίρνει ενα αρκετό καλο bonus ( call me φακελάκι) απο τους ασθενείς , χώρια τα μαύρα χρηματα απο τις ιδιωτικές επισκεψεις ασθενων στο ιατρείο του. (για να μην αναφερθώ σε αυτες που κανουν κατ'οικον).

Οσο κι αν απαγορεύται να διατηρεί καποιος ιδιωτικό ιατρείο, εαν ειναι γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν απαγορεύεται ομως να διατηρεί το ιατρείο του δεχόμενος ασθενείς με ασφάλιση..

Φυσικά μεσα στο μπούγιο των ασφαλισμένων, υπαρχουν και πολλοί που τα σκανε μαυρα, σαν ιδιωτική επισκεψη. Μου έχει τυχει με γυναίκα οφθαλμίατρο. (το πρωι σε δημόσιο νοσοκομείο, το βραδυ στο ιδιωτικο ιατρείο με τους ασφαλισμένους, αλλά άμα θελετε να σας προσεξω σκάστε 60 ευρώ επισκεψούλα) :)

Xguru
02-07-06, 21:25
900-1000 ψήφισα. Αν και δεν τους πάω τους γιατρούς οπότε και λιγότερα να παίρνουν δε στεναχωριέμαι παρά μόνο για λίγους που αξίζουν πολύ περισσότερα.

8anos
02-07-06, 21:39
Οσα και να παίρνει από το κράτος, σίγουρα παίρνει ενα αρκετό καλο bonus ( call me φακελάκι) απο τους ασθενείς , χώρια τα μαύρα χρηματα απο τις ιδιωτικές επισκεψεις ασθενων στο ιατρείο του. (για να μην αναφερθώ σε αυτες που κανουν κατ'οικον).

Οσο κι αν απαγορεύται να διατηρεί καποιος ιδιωτικό ιατρείο, εαν ειναι γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν απαγορεύεται ομως να διατηρεί το ιατρείο του δεχόμενος ασθενείς με ασφάλιση..

Φυσικά μεσα στο μπούγιο των ασφαλισμένων, υπαρχουν και πολλοί που τα σκανε μαυρα, σαν ιδιωτική επισκεψη. Μου έχει τυχει με γυναίκα οφθαλμίατρο. (το πρωι σε δημόσιο νοσοκομείο, το βραδυ στο ιδιωτικο ιατρείο με τους ασφαλισμένους, αλλά άμα θελετε να σας προσεξω σκάστε 60 ευρώ επισκεψούλα)

Δεν αρνουμαι οτι υπάρχουν γιατροι οι οποιοι παίρνουν μαυρο χρήμα και αποτελουν πραγματικό καρκίνωμα για όλους τους άλλους που προσπαθούν να ζήσουν απο τον μισθό τους.
Τους αποκαλώ καρκίνωμα επειδη βολευονται με το σημερινη κατάσταση και βάζουν πλάτες ώστε όλες οι δικαίες διεκδικήσεις του συνδικαλιστικού κινήματος των γιατρών να μην περάσουν.
Χώρια το γεγονος οτι μας παίρνει ολους η μπάλα και φακελάκηδες μας ανεβάζουν φακελάκηδες μας κατεβάζουν

για τις εφημερίες ριξτε μια ματια στις εφημεριες μου τον μηνα μαρτη.

http://images6.theimagehosting.com/efimeries.th.JPG (http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=efimeries.JPG)

δηλαδη για υπερωριακή εργασία 16 και 24 ωρων αντίστοιχα πληρώθηκα 113 ευρώ, και ερωτώ ειναι πολλά;

alwaysalone
02-07-06, 21:57
Θάνο πραγματικά χαίρομαι πολύ που ενα νεο παιδί σαν και σενα, δε βλεπει την ιατρική σαν εναν τρόπο για να χτίσει εξοχικά κλπ, αλλά ως λειτούργημα.. Εχεις δίκιο, δυστυχως σας "παίρνει ολους η μπάλα", επείδη κάποιοι εχουν αμαυρώσει αυτον τον κλάδο.

(Κατι που συμβαίνει και με αλλα παρεξηγημένα επαγγελματα, οπως αυτα των οδηγών ταξί κλπ).
Βλεπεις ομως, καμια φορά το κράτος προσαρμόζει τους μισθούς, υπολογίζοντας και αυτά τα δυσάρεστα φαινόμενα. Πράγματι 113ευρώ ειναι πολύ λιγα, αν αναλογιστεί κανεις τον πραγματικό ρόλο ενός ιατρού. (βελτιώνει, σώζει ζωούλες).

Καλό αγώνα, ο κλάδος χρειάζεται ενάρετους γιατρούς :)

Συμπλήρωση: Η είκονα με το τσιγάρο που εχεις βάλει ως υπογραφή ειναι όλα τα λεφτά! Ως γιατρός, δίνεις μήνυμα. Μπράβο σου..

manoulamou
02-07-06, 22:01
Μπερδευτηκατε λιγο μου φαινεται: Για τον βασικο ενος ειδικευομενου ρωτουσε ο 8anos...
Αυτα ολα που λετε ή/και νομιζετε πως ξερετε, ισχυουν για τους ετοιμους γιατρους
που ηδη υπηρετουν σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο. (για ιδιωτες δεν συζηταμεεεε)
Οσο για τον ποσο καιρο κανουν να γινουν πληρως ειδικευμενοι γιατροι,
αυτοι που τωρα φοιτουν πιστεψτε με δεν θα θελατε να ξερετε!!!
Επισης αν βγαλεις το φακελλακι, που αρκετοι μπορει να παιρνουν, ο κανονικος καθαρος μισθος
μαζι με ολα τα extra ειναι αισχρος για το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ λειτουργο που σωζει τις ζωες μας...

metsam
02-07-06, 22:22
Αν θυμάμαι καλά από μια φίλη μου η οποία είναι ειδικευόμενη στον Ευαγγελισμό ο βασικός μισθός πρέπει να είναι κάπου στα €840 με μια μικρή επιφύλαξη...

Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει αυτό το νούμερο...

Patentman
02-07-06, 22:22
Μονο οι τεχνιτες παντος ειδους βγαζουν χοντρα λεφτα
και οχι μονο στο Ελλαδισταν...:evil:
Δυστυχως ουτε αυτοι. Θα σου πω ενα παραδειγμα για να δεις και να αναθεωρησεις τι ειναι σημαντικο και ποσο κοπο θελει.
Ενας μηχανικος αυτοκινητων μπορει να μην εχει αφιερωσει τα χρονια του στο διαβασμα εχει ομως αφιερωσει στην μουτζουρα με οτι συνεπαγεται αυτο (κινδυνοι υγειας, κτλ) και παραλληλα κοινωνικα σαν θεση. Δεν εχει τις ιδιες απολαβες σεβασμου ενας μηχανικος/οικοδομος με εναν γιατρο.
Ομως αν αυτος ο μηχανικος δεν ειναι σωστος στην δουλεια του επειδη ο εργοδοτης προτιμησε καποιον ανιδικευτο αλλά και χαμηλης νοημοσυνης υπαλληλο, τοτε εσυ εμπιστευεσε την ζωη σου στο αυτοκινητο που εφτιαξε; Και αν στα φρενα σου εχει κανει οτι πιο απιστευτο;
Ετσι λοιπον καθε επαγγελμα εχει την αξια του και υπαρχουν και επαγγελματα τα οποια εχουν αμεση σχεση με την ζωη σου ή την καλυτερευση της ποιοτητας της αλλά δεν το αντιλαμβανεσε, αλλιως ολοι γιατροι θα γινομασταν.
Να μην μιλησω περι ηθικου και οτι δεν ειναι επαγγελμα αλλά λειτουργημα πανω απο ολα.
Αλλά δυστυχως τα φακελακια δινουν και παιρνουν στην Ελλαδα :evil:

Ετσι τα χρονια που εχει αφιερωσει ενας γιατρος ή αλλου κλαδου πτυχιουχος ανταμειβονται απο τον λοιπο περιγυρο του επαγγελματος τους και οχι καθαρα απο το οικονομικο.
Δεν μπορω να ακουω σπουδασα, εφαγα χρονια, ξοδεψα λεφτα. Αυτα τα εχουν υποστει ολοι ειτε ειναι απο καποιο πανεπιστημιο σε αλλο κλαδο ειτε ειναι μεροκαματιαρηδες που επιτελους αμοιβονται.

Αυτα οποτε σαν αποτελεσμα εχουμε, οι απατεωνες με τους απατεωνες ειτε ειναι γκανστερ ειτε ειναι γιατροι, το ιδιο ειναι.
Οι απατεωνες βγαζουν λεφτα!!!

8anos
02-07-06, 22:42
Δυστυχως ουτε αυτοι. Θα σου πω ενα παραδειγμα για να δεις και να αναθεωρησεις τι ειναι σημαντικο και ποσο κοπο θελει.
Ενας μηχανικος αυτοκινητων μπορει να μην εχει αφιερωσει τα χρονια του στο διαβασμα εχει ομως αφιερωσει στην μουτζουρα με οτι συνεπαγεται αυτο (κινδυνοι υγειας, κτλ) και παραλληλα κοινωνικα σαν θεση. Δεν εχει τις ιδιες απολαβες σεβασμου ενας μηχανικος/οικοδομος με εναν γιατρο.
Ομως αν αυτος ο μηχανικος δεν ειναι σωστος στην δουλεια του επειδη ο εργοδοτης προτιμησε καποιον ανιδικευτο αλλά και χαμηλης νοημοσυνης υπαλληλο, τοτε εσυ εμπιστευεσε την ζωη σου στο αυτοκινητο που εφτιαξε; Και αν στα φρενα σου εχει κανει οτι πιο απιστευτο;
Ετσι λοιπον καθε επαγγελμα εχει την αξια του και υπαρχουν και επαγγελματα τα οποια εχουν αμεση σχεση με την ζωη σου ή την καλυτερευση της ποιοτητας της αλλά δεν το αντιλαμβανεσε, αλλιως ολοι γιατροι θα γινομασταν.
Να μην μιλησω περι ηθικου και οτι δεν ειναι επαγγελμα αλλά λειτουργημα πανω απο ολα.
Αλλά δυστυχως τα φακελακια δινουν και παιρνουν στην Ελλαδα :evil:

Ετσι τα χρονια που εχει αφιερωσει ενας γιατρος ή αλλου κλαδου πτυχιουχος ανταμειβονται απο τον λοιπο περιγυρο του επαγγελματος τους και οχι καθαρα απο το οικονομικο.
Δεν μπορω να ακουω σπουδασα, εφαγα χρονια, ξοδεψα λεφτα. Αυτα τα εχουν υποστει ολοι ειτε ειναι απο καποιο πανεπιστημιο σε αλλο κλαδο ειτε ειναι μεροκαματιαρηδες που επιτελους αμοιβονται.

Αυτα οποτε σαν αποτελεσμα εχουμε, οι απατεωνες με τους απατεωνες ειτε ειναι γκανστερ ειτε ειναι γιατροι, το ιδιο ειναι.
Οι απατεωνες βγαζουν λεφτα!!!


Ολοι στο ιδιο καζάνι βράζουμε γιατροι,προγραμματιστες,οικοδομοι, μηχανικοι κλπ κλπ

Οι μισθοι και τα μεροκάματα ειναι αναντιστοιχα των αναγκών μας και της προσφοράς μας. :down:

Απλώς υπάρχει ενας μύθος γύρω απο τις οικονομικές απολάβες των γιατρών και αυτο θέλησα να αναδειξω με αυτο το θέμα

Patentman
02-07-06, 22:46
Αυτο ειναι γνωστο, μονο οσοι πιστευουν μυθους και αρεσκονται σε αυτους.
Μονο αν μπεις σε ιδιωτικη κλινικη και αρχισεις τις επεμβασεις, εκει εχει φραγκα.
Στο δημοσιο μονο μετα απο χρονια.

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι, στο τελος κατανταει να συμφερει να εισαι τελειως αγραμματος και ανιδεικευτος και να πουλας τυροπιτες.

Δις ιζ γκρις.

lazar
02-07-06, 23:12
Οκτάνος, να το πάρει το ποτάμι;

golity
02-07-06, 23:29
Βασικά ένας γιατρός κατά την άποψη μου θα έπρεπε να παίρνει 2.000-3.000 Ευρώ και σε περίπτωση που κάνει μαμουνιά με φακελάκια η διατηρεί ιδιωτικό ιατρείο να του παίρνουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και έξω από το δημόσιο νοσοκομείο διαπαντός! Ο γιατρός πάνω από όλα θα έπρεπε να ασκεί λειτούργημα και όχι να κάνει bussines με την ανάγκη του κόσμου (σαφώς και δεν αναφέρομαι σε όλους!).

Το θέμα είναι ότι τόσα χρόνια το κράτος δεν κάνει τίποτα για να τους δώσει αυτά που αξίζουν και έτσι σαν αντάλλαγμα κάνει τα στραβά μάτια στα 2 παραπάνω!

8anos
02-07-06, 23:33
Για να μην σας κρατώ σε αγωνια....

Η αναλυτικη μου μισθοδοσια (δεν μπορεσα να βρω πιο "φρεσκη", 12/05 προσθεστε 25 ευρω και θα ειστε στην σημερινη)

http://images6.theimagehosting.com/misthos.th.JPG (http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=misthos.JPG)

Οπως βλέπετε o βασικος μισθός δεν ξεπερνα τα 770 ευρώ με την αυξηση
οι μικτές μηνιαίες αποδοχές μου μαζι με τις εφημερίες δεν ξεπερνουν τα 1100 ευρώ
Αν υπολογισουμε οτι το επιδομα βιβλιοθηκης υποτιθεται οτι μου καλύπτει τα έξοδα συνεδρίων και βιβλιογραφιας και περισυ με εναν προχειρο υπολογισμο ξοδεψα για αυτα πάνω απο 2500 ευρω αυτα που μενουν καθαρα δεν ειναι πάνω απο 920 ευρω.
Thats all......

aroutis
03-07-06, 00:10
Αρα καλός ειμαι, ειπα 1000 - 1100 !

nickolas2005
03-07-06, 08:52
Οι εποχές που οι γιατροί πέρναν πολλά λεφτά πέρασε...Δεν πιστεύω να γίνεται πλέον κάποιος γιατρός στην σημερινή εποχή πιστεύοντας ότι θα βγάλει λεφτά... Βεβαια εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα εκεί μιλάμε για περιπτώσεις όπου είτε ο πατέρας σου είχε ΤΗΝ πελατεία, είτε είσαι κορυφή στον τομέα σου...Αλλα πιστεύω ότι βασικά πρέπει να ορίσουμε το ποσό που κάποιος θεωρεί ως "λεφτά".

Αλήθεια γιατί γινεται κάποιος γιατρός παρόλο που βλέπει την υπάρχουσα κατάσταση? Για το κύρος ή για να δικαιολογήσει τα χρόνια που έφαγε διαβάζοντας στο σχολείο?

weakwire
03-07-06, 09:00
ψήφισα > 1500 καθώς η αδερφή μου δουλέυει ως ειδικευόμενη στη γερμανία.Με υπερωρίες εκτοξέυεται το ποσό...
Τώρα που θα έρθει ελλάδα να δω ποιος θα μου δείνει λεφτα... Τα μισά είναι.

Crosstalk
03-07-06, 09:20
Τουλαχιστον υπαρχει και ενας κλαδος που πληρωνουν τις υπερωριες !

Νικαετός
03-07-06, 10:57
Ο γαμπρός μου είναι καρδιολόγος . Όταν μας τον σύστησε η αδελφή μου ήταν ειδικευόμενος .
Από τις δικές του περιγραφές , αλλά και 18 σχεδόν χρόνια στην οικογένεια , διαπίστωσα τα εξής :

Τα καλύτερα χρόνια από πλευράς καλής ποιότητας ζωής , τα πέρασε κάνοντας το αγροτικό του στην Αταλάντη . Όχι πολλά χρήματα , αλλά πολλά πολλά τυχερά . Φρέσκο ψάρι - πρώτο πάντα , κεράσματα σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά , πολύ καλές σχέσεις με όλους σχεδόν τους κατοίκους.

Αργότερα ως ειδικευόμενος , τα πράγματα ήταν όπως ακριβώς τα περιγράφει ο Θάνος . Λίγα χρήματα , εφημερίες ...δύσκολη ζωή. Το πρόβλημα όμως άρχισε από την στιγμή που τελείωσε , μέχρι να πάρει την ειδικότητα και να βρει δουλειά ...ο χαμός .

Αργότερα , κατάφερε άνοιξε το ιατρείο του και με την πρωινή εργασία σε έναν οργανισμό ασφάλισης , βγάζει πλέον στα 50+ , αρκετά χρήματα (όχι δεν είναι σε νοσοκομείο) .

Σε διάστημα λίγων ετών , αγόρασε το δικό του σπίτι , το δικό του εξοχικό ,σκάφος, τρία αυτοκίνητα κλπ . (Βέβαια και το αδέλφι καθαρίζει αρκετά , οδοντίατρος γαρ - αλλά κυρίως ο γαμπρός έχει το χοντρό πακέτο) . Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει ωράριο . Αρκετές φορές , έχει γυρίσει πίσω από το εξοχικό , ή τρέχει μέσα στην νύχτα για εμφράγματα βαριά ή ελαφριά κλπ .

Για να ανακεφαλαιώσω. Ένας γιατρός θα βγάλει , οπωσδήποτε χρήματα αλλά από μια (σχετικά) μεγάλη ηλικία και μετά .

nickolas2005
03-07-06, 11:07
Για να ανακεφαλαιώσω. Ένας γιατρός θα βγάλει , οπωσδήποτε χρήματα αλλά από μια (σχετικά) μεγάλη ηλικία και μετά .

Aριβώς Νίκο! Θα βγάλει αλλα απο τα 50 και μετά. Τι να τα κάνω τα λεφτά μετά τα 50? Όταν δεν θα έχεις δύναμη να κάνεις σχεδόν τίποτα, θα κουράζεσε πιο εύκολα, οι αντοχές σου θα είναι ελάχιστες κτλ...Ενας γιατρός δεν θα έχει ποτέ ποιότητα ζωής..Θα έρθουν αργότερα τα παιδιά σου να τα κληρονομήσουν και να φάνε "στην υγεια του κορόϊδου που δούλευε"...

babality
03-07-06, 11:13
Τωρα να μιλησω για λεφτα γιατρων που τα βλεπω μια ζωη?
Ενα πραγμα μονο. Αν εισαι στο δημοσιο τοτε την εκατσες γενικοτερα και θα περνας μια ζωη ετσι κι ετσι. Αν εχεις ιατρειο κατι θα γινει. Αυτο. Ουτε επιδοματα, ουτε ανθυγιεινη, ουτε τιποτα δε δινουν τα ζωα. Επιδομα ανθυγιεινης εργασιας στους ακτινολογους μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν 3,500δρχ. Αυτο το θυμαμαι σαν χτες κι ακομα τσαντιζομαι οταν το σκεφτομαι.
Μικροβιολογοι δε? Επιδομα=0.
Τι να πω απο κει και περα? Γνωστη μου:whistle: , προισταμενη οροφου σε κλινικη νοσηλευτρια, 700e:rofl: :rofl: :rofl:

aroutis
03-07-06, 11:26
Aριβώς Νίκο! Θα βγάλει αλλα απο τα 50 και μετά. Τι να τα κάνω τα λεφτά μετά τα 50? Όταν δεν θα έχεις δύναμη να κάνεις σχεδόν τίποτα, θα κουράζεσε πιο εύκολα, οι αντοχές σου θα είναι ελάχιστες κτλ...Ενας γιατρός δεν θα έχει ποτέ ποιότητα ζωής..Θα έρθουν αργότερα τα παιδιά σου να τα κληρονομήσουν και να φάνε "στην υγεια του κορόϊδου που δούλευε"...Τωρα φταίω να μιλήσω για αυτους που δουλευουν μια ζωη και δεν τους μενει μία;

Δεν υπάρχει κύριοι easy money. Καλό θα ήταν να το καταλάβουμε. Το χρήμα δύσκολα βγαίνει και ΠΟΛΥ ευκολα ξοδεύεται.

zachos
03-07-06, 11:56
Crosstalk:Τουλαχιστον υπαρχει και ενας κλαδος που πληρωνουν τις υπερωριες !

Ευτυχως εμεις που δουλευουμε σε αλλους κλαδους, εχουμε την ΓΣΕΕ για να καθαρισει. Οχι παιζουμε!!!

anon
03-07-06, 13:09
Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε ότι είναι λίγα τα χρήματα σε σχέση με το γενικό σύνολο. Εγώ με πτυχίο πανεπιστημίου, με πτυχία σε δύο ξένες γλώσσες, με ήδη προυπηρεσία και στην πρώτη δουλειά, και στην δεύτερη, μπήκα με τον βασικό (+15% προσαύξηση πτυχίου). Τίποτα άλλο. Σαν να λέμε σημερινά περίπου 800 ευρώ το μήνα μικτά (προσέξτε, μικτά!!). Αρα σε σχέση με μένα, ο οποιοσδήποτε ειδικευόμενος γιατρός (εγώ δεν ήμουν ειδικευόμενος, είχα προσληφθεί ως ειδικευμένος ήδη προγραμματιστής), είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα. Οσο για τις υπηρερωρίες, ας μην συζητήσουμε καλύτερα τι συμβαίνει στο ιδιωτικό τομέα.

Με την πάροδο του χρόνου, η ψαλίδα μεγαλώνει. Παρόλο που ίσως στο γνωστικό αντικείμενο, να υπάρχουν περισσότερες απαιτήσεις στο δικό μου επάγγελμα, ωστόσο οι γιατροί άμεσα ή έμμεσα αμοίβονται περισσότερο. Ως ένα σημείο λογικό, μιας και έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες ζωές. Ομως εγώ δεν μπορώ σε καμμιά περίπτωση να πάρω 30 ευρώ για το ένα τέταρτο που χρεώνουν οι γιατροί σε επισκέψεις στο ιατρείο τους (έβαλα την χαμηλότερη τιμή που έχω πληρ'ώσει, συνήθως είναι πολύ περισσότερο).

Σίγουρα οι αμοιβές δεν ανταποκρίνονται πλέον στην πραγματικότητα, και αυτό ισχύει για το σύνολο των μισθωτών. Ομως και πάλι, οι γιατροί είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο τον υπόλοιπο λαό...

Γιαναναι δίκαιη η αντιπαράθεση, δείτε και τον μισθό ενός νέου τεχνικού/προγραμματιστή πχ πληροφορικής και συγκρίντε τα. Και κάντε σύγκριση μετά απο 10-15 χρόνια εργασίας, σε τι επίπεδο αποδοχών θα ναι ο ένας και σε τί ο άλλος.

8anos
03-07-06, 16:12
Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε ότι είναι λίγα τα χρήματα σε σχέση με το γενικό σύνολο. Εγώ με πτυχίο πανεπιστημίου, με πτυχία σε δύο ξένες γλώσσες, με ήδη προυπηρεσία και στην πρώτη δουλειά, και στην δεύτερη, μπήκα με τον βασικό (+15% προσαύξηση πτυχίου). Τίποτα άλλο. Σαν να λέμε σημερινά περίπου 800 ευρώ το μήνα μικτά (προσέξτε, μικτά!!). Αρα σε σχέση με μένα, ο οποιοσδήποτε ειδικευόμενος γιατρός (εγώ δεν ήμουν ειδικευόμενος, είχα προσληφθεί ως ειδικευμένος ήδη προγραμματιστής), είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα.
Οσο για τις υπηρερωρίες, ας μην συζητήσουμε καλύτερα τι συμβαίνει στο ιδιωτικό τομέα.Με την πάροδο του χρόνου, η ψαλίδα μεγαλώνει. Παρόλο που ίσως στο γνωστικό αντικείμενο, να υπάρχουν περισσότερες απαιτήσεις στο δικό μου επάγγελμα, ωστόσο οι γιατροί άμεσα ή έμμεσα αμοίβονται περισσότερο. Ως ένα σημείο λογικό, μιας και έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες ζωές. Ομως εγώ δεν μπορώ σε καμμιά περίπτωση να πάρω 30 ευρώ για το ένα τέταρτο που χρεώνουν οι γιατροί σε επισκέψεις στο ιατρείο τους (έβαλα την χαμηλότερη τιμή που έχω πληρ'ώσει, συνήθως είναι πολύ περισσότερο).

Σίγουρα οι αμοιβές δεν ανταποκρίνονται πλέον στην πραγματικότητα, και αυτό ισχύει για το σύνολο των μισθωτών. Ομως και πάλι, οι γιατροί είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο τον υπόλοιπο λαό...

Γιαναναι δίκαιη η αντιπαράθεση, δείτε και τον μισθό ενός νέου τεχνικού/προγραμματιστή πχ πληροφορικής και συγκρίντε τα. Και κάντε σύγκριση μετά απο 10-15 χρόνια εργασίας, σε τι επίπεδο αποδοχών θα ναι ο ένας και σε τί ο άλλος.

anon σε καμια περιπτωση δεν βαζω σε αντιπαράθεση τους μισθούς μιας κατηγοριας εργαζομενων με τους μισθους μιας αλλής.
Οπως ειπα και πιο πριν



Ολοι στο ιδιο καζάνι βράζουμε γιατροι,προγραμματιστες,οικοδομοι, μηχανικοι κλπ κλπ

Οι μισθοι και τα μεροκάματα ειναι αναντιστοιχα των αναγκών μας και της προσφοράς μας.

αλλώστε ανήκω σε αυτους που παλευουν σαν αιτημα

1300 ευρω βασικο μισθό για τον ανειδικευτο εργάτη ;)
αποκλειστικα δημοσιο και δωρεαν συστημα υγείας


το θέμα το ανοιξα περισσότερο για να δω την εντυπωση που υπάρχει για τους μισθούς των γιατρών

bill2003
03-07-06, 16:24
αλλώστε ανήκω σε αυτους που παλευουν σαν αιτημα

1300 ευρω βασικο μισθό για τον ανειδικευτο εργάτη ;)
αποκλειστικα δημοσιο και δωρεαν συστημα υγείαςΕπομένως ανήκεις στο ΚΚΕ :p:lol:

PALADIN
03-07-06, 16:35
Εγώ θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που ακούστηκε πρωηγουμένως καί διαφωνώ πλήρως.

Το κλισέ: "Η ιατρική είναι λειτούργημα δεν είναι επάγγελμα" είναι ΛΑΘΟΣ.
Το ότι δεν γίνεσαι γιατρός για να τα κονομίσεις να φτιάξεις εξοχικό κλπ είναι απλά ένας τρόπος για να στερεί το κατεστημένο τις δίκαιες αμοιβές από τους γιατρούς.

Εγώ θέλω ο γιατρός να είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ 100% καί τίποτα αλλο.
Απλά στον επαγγελματισμό του γιατρού (ισχύει καί για άλλα επαγγελματα) συμπεριλαμβάνεται καί μία καλή συμπεριφορά, συμπεριφορά ανθρωπινη κλπ ας είναι καί στο πνεύμα του marketing ή των Δημοσίων Σχέσεων που καλλιεργεί σαν καλός επαγγελματίας.
Τι να τον κάνω εγώ τον πονόψυχο τον γιατρό όταν δεν είναι σωστός επαγγελματίας καί είναι άγαρμπος καί αψυχολόγητος;; Εγώ πάω στον γιατρό για να με κάνει καλά δεν πάω για να πιάσω "πόρτα για τον χειμώνα".

Επειδή έχω καί εμπειρία από νοσοκομεία της Δυτικής Ευρώπης καί Αμερικής σας πληροφορώ ότι ο σωστός επαγγελματίας γιατρός σου δίνει πολύ μεγαλύτερη σιγουριά διότι αν δεν κάνει την δουλειά του σωστά θα τον ξεσκίσεις καί επειδή το ξέρει είναι σωστός επαγγελματίας.

anon
03-07-06, 16:39
το θέμα το ανοιξα περισσότερο για να δω την εντυπωση που υπάρχει για τους μισθούς των γιατρών

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειχα την εντύπωση και εγώ ότι παίρνατε περισσότερα, περίπου στα 1500 και αυτό με βάση τις εφημερίες, που είναι και νυχτερινά, και πολλές φορές σε ημέρες αργίας (Κυριακές, γιορτές κλπ).

Επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου για τον βασικό και την δωρεάν υγεία. Ομως η δωρεάν υγεία δεν σημαίνει απαραίτητα δημόσια νοσοκομεία. Ισως να είναι πιο οικονομικό για το κράτος, τα νοσοκομεία να είναι ιδιωτικά, και απλά το κράτος να πληρώνει για την περίθαλψη των πολιτών. Σίγουρα του κοστίζει πολύ περισσότερο η συντήρηση όλου αυτού του μηχανισμού που λέγεται υγεία απο τις πραγματικά προσφερόμενες υπηρεσίες.

no_logo
03-07-06, 18:23
Στο μεταξά εεεε.
Τώρα κατάλαβα τι σε έκανε να βάλεις για υπογραφή το τσιγάρο

anon
03-07-06, 23:08
Η κόρη μου πρέπει να κάνει εγχείρηση. Κρεατάκια και αμυγδαλές. Δεν μπορεί να πάρει ανάσα απο την μύτη κα αναπνέει απο το στόμα συνέχεια. Χειρούργος 600 ευρώ, αναισθησιολόγος 250 ευρώ. Κλινική 700 ευρώ (νοσήλεια). Κάλυψη απο το ΙΚΑ μόνο 300 περίπου ευρώ (νοσήλεια). Οι γιατροί θα κόψουν απόδειξη για μικρότερο ποσό.

Δεν παραπονιέμαι. Θα ζοριστούμε και θα τα βγάλουμε. Οσο μπορώ, δεν θα λυπηθώ, ακόμη και για επέμβαση ρουτίνας, τα χρήματα πιο πάνω απο την κόρη μου. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να πάθει τίποτα.

Ομως εδώ φαίνεται το εισόδημα των γιατρών και ειδικά χειρούργων - αναισθησιολόγων και λοιπών υποστηρικτικών γιατρών (που συστήνουν - προτρέπουν και στην συνέχεια αναλαμβάνουν την παρακολούθηση του ασθενούς). Ειναι μια συντεχνία καλά οργανωμένη, με ιστορία αιώνων. Και όπως γίνεται πάντα στις συντεχνίες (απο αρχαιοτάτων χρόνων) στην αρχή πληρώνεις κιόλας για να μάθεις την τέχνη (επιστήμη), και όσο περνά ο καιρός (και είσαι και καλός και όχι αλμπάνης) τα φράγκα ανεβαίνουν σε εξαιρετικά ύψη.....

Οπότε 8anos, υπομονή.... Θάρθει η ώρα σου, αν είσαι και καλός, να βγάλεις *τα* φράγκα.... Οσο για εμάς, απλά θα γκρινιάζουμε....

sdikr
03-07-06, 23:10
Η κόρη μου πρέπει να κάνει εγχείρηση. Κρεατάκια και αμυγδαλές. Δεν μπορεί να πάρει ανάσα απο την μύτη κα αναπνέει απο το στόμα συνέχεια. Χειρούργος 600 ευρώ, αναισθησιολόγος 250 ευρώ. Κλινική 700 ευρώ (νοσήλεια). Κάλυψη απο το ΙΚΑ μόνο 300 περίπου ευρώ (νοσήλεια). Οι γιατροί θα κόψουν απόδειξη για μικρότερο ποσό.

Δεν παραπονιέμαι. Θα ζοριστούμε και θα τα βγάλουμε. Οσο μπορώ, δεν θα λυπηθώ, ακόμη και για επέμβαση ρουτίνας, τα χρήματα πιο πάνω απο την κόρη μου. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να πάθει τίποτα.

Ομως εδώ φαίνεται το εισόδημα των γιατρών και ειδικά χειρούργων - αναισθησιολόγων και λοιπών υποστηρικτικών γιατρών (που συστήνουν - προτρέπουν και στην συνέχεια αναλαμβάνουν την παρακολούθηση του ασθενούς). Ειναι μια συντεχνία καλά οργανωμένη, με ιστορία αιώνων. Και όπως γίνεται πάντα στις συντεχνίες (απο αρχαιοτάτων χρόνων) στην αρχή πληρώνεις κιόλας για να μάθεις την τέχνη (επιστήμη), και όσο περνά ο καιρός (και είσαι και καλός και όχι αλμπάνης) τα φράγκα ανεβαίνουν σε εξαιρετικά ύψη.....

Οπότε 8anos, υπομονή.... Θάρθει η ώρα σου, αν είσαι και καλός, να βγάλεις *τα* φράγκα.... Οσο για εμάς, απλά θα γκρινιάζουμε....

Εγώ παντως όταν εκανα εγχειρηση στην μύτη, δεν πληρώσα τίποτα μέσω ΙΚΑ σε δημόσιο Νοσοκομείο

anon
03-07-06, 23:21
Ναι αλλά σε παιδί κάτω των 3 ετών, τα πράγματα είναι λίγο ευαίσθητα. Επειτα, και δυστυχώς έχω παραδείγματα στην οικογένειά μου, στο κρατικό νοσοκομείο είναι που θα πέσεις. Ακόμα και με τους προγραμματισμούς κλπ κλπ, τελικά μπορεί την επέμβαση να την κάνει άλλος. Για ΧΥΩ λόγους και δεν μπορείς να πείς και τίποτα. Και αν για μένα θα το κανα, θα πήγενα σε κρατικό, για το μωρό όχι. Ελπίζω μόνο να πάνε όλα καλά....

lpap
03-07-06, 23:21
Φίλε θάνο δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά τελειόφοιτοι τριτοβάθμιων σχολών κάνουν πρακτική άσκηση χωρίς ένσημα, με μισθό ποσοστό επί του βασικού μισθού ανειιδίκευτου εργάτη και τελικά η πρακτική τους άσκηση δεν 'μετράει' επαγγελματικά.

Αν νοιώθεις αδικημένος, καλωσήρθες στην Ελλάδα. :cool:

Και κάτι, άλλο φίλε μου. Επειδή από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι μυαλωμένος επιστήμονας, ρώτα και τους ασθενείς που εξετάζεις τι μισθό παίρνουν, ή αν έχουν εργασία ή αν είναι στο ταμείο ανεργίας. Και αυτή η ερώτηση δεν αφορά μιά δημοσκόπηση σε ένα forum, αλλά την πραγματικότητα της ζωής.

Καλό κουράγιο, φίλε ασκούμενε γιατρέ, ξέρω και καταλαβαίνω πόσο σκληρή είναι η εργασία για ένα γιατρό, εφόσον την κάνει συνειδητά και τίμια.

squib
03-07-06, 23:59
θα κάνω την ίδια ηλίθια ερώτηση που έκανα και στην αδερφή μου (που σπουδάζει γιατρός) ,
αφου τα ξέρεις ότι έτσι είναι και φυσικά δε πέρασες τυχαία στη πρώτη επιλογή σου στις πανελληνίες τι σκατά σκεφτόσουν όταν είπες μέσα σου θέλω να γίνω γιατρός????

α) να βοηθώ το κόσμο
β) να λέω ότι είμαι γιατρός και να γεμίζει το στόμα μου
γ) να κονομίσω χοντρά από το πόνο του κοσμάκη στα 50 μου
δ) όλα τα παραπάνω

το γ υπάρχει γιατί φίλος γιατρός δεν ξέρει τι έχει αλλά κανείς δε μπορεί να καταλάβει πως βγαίνουν τέτοια ποσά από το μισθό στο νοσοκομείο...

8anos
04-07-06, 00:02
@anon
Οι επεμβασεις αυτες ειναι πλεον ρουτινας οποτε δεν πρεπει να ανησυχεις.Περαστικα :)

Flareman
04-07-06, 00:09
Απαντάω συνοπτικά γιατί με τις παραθέσεις δε θα βγάλω άκρη:)

α) Μπαίνουμε στην Ιατρική γιατί μας αρέσει το αντικείμενο, όσοι πάνε για τα φράγκα ή πλανώνται πλάνην οικτρά ή έχουν ήδη στρωμένη πελατεία από μπαμπά/παππού/θείο και ως εκ τούτου έχουν εξασφαλισμένα τα τρελά λεφτά (και αυτό τσεκαρισμένο, καθ' ότι ακόμα μέσα στη Σχολή είμαι:D)
β) Είναι γεγονός ότι κανείς γιατρός δεν πείνασε, αργά ή γρήγορα όλοι ερχόμαστε σε μία φάση που έστω τα βασικά μπορούμε να τα παρέχουμε στις οικογένειές μας. Αλλά προσωπικά πιστεύω πως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να δούμε στο μέλλον τους γιατρούς όπως έχει συνηθίσει ο κόσμος να τους βλέπει - σαν κλασσική εικόνα μεγαλογιατρού που τα κονομάει χοντρά και κάνει ό,τι θέλει με την τεράάάστια οικονομική επιφάνειά του. Πάνε αυτά, περάσανε ανεπιστρεπτί - με τις ορδές που μας έρχονται απ' έξω, τα ΔΙΚΑΤΣΑ και όλα τα παρελκόμενα εμείς οι "ντόπιοι" θα ζοριστούμε πολύ για να βγάλουμε άκρη με την ειδικότητα και μετά, στην αποκατάσταση.
γ) Όσον αφορά το κοινωνικό στάτους, θα ήμουν αρχιψεύταρος αν έλεγα πως δε μας ενδιαφέρει:) Πολύ λίγοι είναι οι αφοσιωμένοι επιστήμονες που έχουν στο μυαλό τους μόνο την ανακάλυψη και δεν ασχολούνται με τον κόσμο - όλοι μας ξέρουμε από μικρά παιδιά που αρχίζουμε να δείχνουμε τάσεις, και αργότερα, στο μηχανογραφικό, ότι το επάγγελμα του γιατρού έχει και ένα συνοδό κύρος, που είναι πλήρως δικαιολογημένο δεδομένης της φύσης του. Άλλωστε, δεν είναι λίγο να διαβάζεις δεκαετίες (και μιλάμε για διάβασμα, όχι πασαλείμματα) για να σώζεις ζωές ή να ανακουφίζεις ανθρώπους...
δ) (Να πω και ένα ον τόπικ για να είμαι και τυπικά εντάξει:lol:) Πιστεύω ο θάνος όταν έκανε το poll εννοούσε βασικό μισθό για έναν γιατρό που μόλις έπιασε ειδικότητα - δηλαδή, δεν έχει ούτε τον τίτλο του ειδικευμένου, ούτε φήμη, ούτε πελατεία, ούτε ιατρείο με ουρές ασθενών απ' έξω. Ένας τέτοιος γιατρός οικονομικά δεν έχει καμία σχέση με τους μεγαλοκαρχαρίες γιατρούς που, όντες μία χούφτα, τρώνε με χίλιες μασέλες (φακελάκια, εκβιασμοί κλπ) και βγάζουν το κακό όνομα σε όλους τους άλλους. Για κάποιον που πρωτοπιάνει δουλειά, ο μισθός είναι ομολογουμένως σεβαστός (σε άλλα επαγγέλματα ο πρωτάρης πτυχιούχος μπορεί να παίρνει και 350 ευρώ, καθαρή εκμετάλλευση), αλλά οι άλλοι κλάδοι θεωρητικά μπορούν να αρχίσουν εργασία από τα 21-23 τους που θα βγουν απ' τη Σχολή τους. Ο γιατρός από την άλλη αρχίζει ουσιαστικά δουλειά στην ειδίκευση, που με τις τρέχουσες αναμονές (άλλο θέμα αυτό, όχι τώρα:)) σημαίνει περί τα 29-33 του. Σε κάθε περίπτωση, οι γιατροί κανονικά δικαιούνται περισσότερα - δεν είναι το ίδιο ένας κομπιουτεράς να στήνει ένα δίκτυο, όσο μεγάλο και να'ναι με τον γιατρό που παίρνει στα χέρια του την ευθύνη για την υγεία και τη ζωή ενός συνανθρώπου. Στα 15 λεπτά επίσκεψη (όπως ειπώθηκε) ο γιατρός οφείλει να αξιολογήσει την κατάσταση του ασθενούς και να του δώσει οδηγίες σχετικά, αν ο ασθενής καταλήξει ή χειροτερέψει ο γιατρός είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος (υποθέτουμε πως ο ασθενής υπάκουσε και συνεργάστηκε φυσικά:)). Ενώ αν πέσει το δίκτυο που λέγαμε, όσο σοβαρή βλάβη και να έχει, είναι μηχάνημα, διορθώνεται με καθαρά χρηματικές απώλειες και μόνο - ποιος έχει λοιπόν τη μεγαλύτερη ευθύνη;:D (και άρα, δικαιούται τη μεγαλύτερη αμοιβή για το επάγγελμά του;...)
ε) Επίσης, σχετικά με το περί πληρωμής σε γιατρούς για την κορούλα του anon (που, μακάρι να πάνε όλα καλά με το παιδί και περαστικά του), το περί συντεχνίας δυστυχώς ισχύει. Οι μεγαλογιατροί (διευκρινίζω: αυτοί που είναι ήδη τώρα μεγαλογιατροί) έχουν στήσει κλίκα και έτσι ρουφάνε και τα λεφτά του κοσμάκη και δεν αφήνουν ψίχουλο στους νεώτερους. Το πρόβλημα είναι πως επειδή πρόκειται για μικρό παιδί και δεν μπορεί να ρισκάρει κάποιος ούτε 1% (και επειδή πολύ σωστά τα φράγκα αγοράζουν τις ικανότητες του καλύτερου), έρχεται δια "στόματος" της συντεχνίας που λέγαμε το φέσι ως "εγγύηση" για καλύτερη περίθαλψη - αυτά τα φαινόμενα είναι κατάπτυστα, η υγεία θα έπρεπε να είναι πραγματικά ελεύθερη και υψηλής ποιότητας για όλους (και το λέω χωρίς να είμαι ΚΚΕ, ΝΔ ψηφίζω, δεν έχει σημασία όμως:))
στ) Ένα τελευταίο γιατί μάκρυνε πολύ και δεν το σκόπευα έτσι:): Σχετικά με το αν η Ιατρική είναι επάγγελμα ή λειτούργημα: κατ' αρχάς ο γιατρός πληρώνεται για τη δουλειά που κάνει, και αυτό είναι θεμιτό, είναι η τέχνη που έχει μάθει για να βγάζει τα προς το ζην. Από αυτήν την άποψη επαγγέλεται την Ιατρική τέχνη. Δεν πρόκειται όμως μια απλή δουλειά (πχ κολλάω γραμματόσημα). Ο γιατρός οφείλει να είναι επαγγελματίας με τους ασθενείς του (άλλωστε γιατρός αδιάβαστος καλύτερα να κάνει το χασάπη:rofl:), αλλά δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να έχει τη νοοτροπία "ξεπέταξα τόσους ασθενείς σήμερα". Όταν "παίζεις" με τις ζωές των ανθρώπων (ήμαρτον Κύριε, τι γράφω νυχτιάτικα) οφείλεις να αφοσιώνεσαι σε αυτό που κάνεις - δεν κάνεις τον άνθρωπο που σου ήρθε στο ιατρείο καλά μόνο επειδή θα σε ανταμοίψει, αλλά και επειδή όταν μπήκες στην Ιατρική αυτό ήθελες να κάνεις (πώς λέμε open source;:)). Από αυτή τη σκοπιά λοιπόν ο γιατρός δεν είναι μόνο επαγγελματίας, οφείλει να είναι κι άλλα πράγματα.

Χίλια συγγνώμη από όλους για το τεράστιο ποστ και για το οφ τόπικ, υπόσχομαι να μην το επαναλάβω:oops: Απλώς είδα αρκετές ενδιαφέρουσες απόψεις και ίσως το ότι ήταν όλες κόσμια διατυπωμένες να με ώθησε στο να απαντήσω κάπως πιο αναλυτικά:)

Επί του θέματος! Από μέσα ων, λέω 700 - 900 ευρώ, αναλόγως θέσεως - ευθυνών - ειδικότητας - κλπ.
Μερσί πουρ μ' εκουτέ:lol:

8anos
04-07-06, 00:10
θα κάνω την ίδια ηλίθια ερώτηση που έκανα και στην αδερφή μου (που σπουδάζει γιατρός) ,
αφου τα ξέρεις ότι έτσι είναι και φυσικά δε πέρασες τυχαία στη πρώτη επιλογή σου στις πανελληνίες τι σκατά σκεφτόσουν όταν είπες μέσα σου θέλω να γίνω γιατρός????

α) να βοηθώ το κόσμο
β) να λέω ότι είμαι γιατρός και να γεμίζει το στόμα μου
γ) να κονομίσω χοντρά από το πόνο του κοσμάκη στα 50 μου
δ) όλα τα παραπάνω

το γ υπάρχει γιατί φίλος γιατρός δεν ξέρει τι έχει αλλά κανείς δε μπορεί να καταλάβει πως βγαίνουν τέτοια ποσά από το μισθό στο νοσοκομείο...

φιλε μου αν ηθελα να βγαλω λεφτα θα γινομουνα εμπορας και δεν θα επηζα μεσα στα βιβλια.
Σε πληροφορω λοιπον οτι και τωρα αν ηθελα θα εβγαζα, και θα εβγαζα αρκετα, δαγκωνοντας τον κοσμάκη,
προτιμω να βαλώ φωτια στο πτυχιο μου και στα βιβλια μου και να ανοιξω μπακαλικο.:angryr:

squib
04-07-06, 00:21
ένα από τα πολλά κακά που έχω είνα ότι δε μου αρέσουν οι γκρίνιες. Τα ξέρεις καλά πριν μπεις. Αυτό είναι γεγονός. Αφου μπεις γιατί γκρινιάζεις? ε?

έχω και ένα φίλο λιμενικό που τρώγεται όλη μέρα πόσα λίγα βγάζει και τι χάλια που είναι αλλά έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μπει. (δεν έχει πανελλήνιες ). Και ρωτάς αφού το ξέρεις απο πριν τώρα γιατι γκρινιάζεις?

δέχομαι ότι είναι λίγα, δέχομαι ότι είναι για γέλια. Συμφωνώ. Ακόμη θέλω να πιστεύω ότι το μεγάλο ποσοστό είστε έντιμοι και σοβαροί επαγγελματίες αλλά δε δέχομαι ότι δε ξέρετε από τη πρώτη μέρα που ανοίξατε τη βιολογία (βλ. δέσμες) τι λούκι πρέπει να περάσετε.

Σωστό όχι αλλά γνωστό ναι. Άρα ρωτώ ξανά αφου δε σου αρέσει γιατί βγάζεις τα μάτια σου στα βιβλία τόσα χρόνια και θα συνεχίσεις να το κάνεις για πάντα?

Patentman
04-07-06, 00:27
8anos, ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι, ειναι απο τα επαγγελματα που τα διαλεγουμε γιατι μας αρεσει και μας εμπνεει ως ανθρωπους, μας ευχαριστει.
Μ΄αρεσεις Θανο.

Αλλο να δεχεσαι καποιο δωρο και αλλο να απαιτεις ή λειτουργεις προκατηλειμενα.

Οποιος θελει κονομα, να τα πιανει και να δει με τετοια νοοτροπια αλλά και πορεια ζωης (χωρις απολαυση) υπαρχει το εμποριο που αμα εισαι καλος δεν θελει ουτε προϋπηρεσια ουτε χρημα, ιδεες θελει και λιγο γυρα στην πιατσα.

golity
04-07-06, 00:34
φιλε μου αν ηθελα να βγαλω λεφτα θα γινομουνα εμπορας και δεν θα επηζα μεσα στα βιβλια.
Σε πληροφορω λοιπον οτι και τωρα αν ηθελα θα εβγαζα, και θα εβγαζα αρκετα, δαγκωνοντας τον κοσμάκη,
προτιμω να βαλώ φωτια στο πτυχιο μου και στα βιβλια μου και να ανοιξω μπακαλικο.:angryr:
Χαίρομαι και μακάρι να σκέφτονται όλοι σαν εσένα :oneup:

Όσο για τον μισθό του γιατρού είπα και πιο πάνω, ότι τον θεωρώ χαμηλό βάσει αυτών που καλείται να προσφέρει και θα ήθελα το κράτος να έκανε κάτι για αυτό, για να γλιτώναμε από φακελάκια και άλλες κακές νοοτροπίες! Με την προϋπόθεση φυσικά το κράτος να κόβει στην κυριολεξία τα πόδια αυτών των φακελοβαμπίρ και ΣΙΑ! ;)

8anos
04-07-06, 00:36
Σωστό όχι αλλά γνωστό ναι. Άρα ρωτώ ξανά αφου δε σου αρέσει γιατί βγάζεις τα μάτια σου στα βιβλία τόσα χρόνια και θα συνεχίσεις να το κάνεις για πάντα?

Νομιζω οτι δεν το εδωσα καλα.
Μου αρεσει η επιστημη μου, μου αρεσει η δουλεια μου, και 600 ευρω να επαιρνα την ιδια θα εκανα.
Παρολα αυτα δεν θα παψω να διεκδικω, ωστε να αμοιβομαι συμφωνα με την προσφορα και τις αναγκες μου.

squib
04-07-06, 01:44
Νομιζω οτι δεν το εδωσα καλα.
Μου αρεσει η επιστημη μου, μου αρεσει η δουλεια μου, και 600 ευρω να επαιρνα την ιδια θα εκανα.
Παρολα αυτα δεν θα παψω να διεκδικω, ωστε να αμοιβομαι συμφωνα με την προσφορα και τις αναγκες μου.

νομίζω συμφωνήσαμε λοιπόν.

θα τα πάρεις αναδρομικά :p

ikaros
17-11-06, 12:52
anon σε καμια περιπτωση δεν βαζω σε αντιπαράθεση τους μισθούς μιας κατηγοριας εργαζομενων με τους μισθους μιας αλλής.

αλλώστε ανήκω σε αυτους που παλευουν σαν αιτημα

* 1300 ευρω βασικο μισθό για τον ανειδικευτο εργάτη



Διαβάστε και αυτό για να έχετε πληρέστερη εικόνα:

ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ- ΑΠΑΤΗ ΓΙΑ ΤΑ 1400 ΕΥΡΩ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΜΙΣΘΟ
http://www.kpad.gr/text/kinisi/1400misthos_051106.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.