PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαθηκε κινητο.Τι μπορω να κανω;



firegarden
03-07-06, 08:09
Καλημερα.Πριν λιγο εχασε ο αδερφος μου ενα τσαντακι με τα γυαλια ηλιου του κι ενα Siemens CX65. Το *******ι που το βρηκε οταν τον πηρα τηλεφωνο ,μου ειπε "Ευχαριστω για το δωρο",Τωρα τι μπορω να κανω;Φανταζομαι να τον εντοπισω ειναι δυσκολο αλλα καπου ειχα ακουσει οτι μπορω μεσω ΙΜΕΙ να αχρηστευσω τη συσκευη για να μη μπορει να την πουλησει.Γινεται κατι τετοιο;Με ποιον τρόπο;
Σας ευχαριστω.

nickolas2005
03-07-06, 08:39
Aν το είχες με σύνδεση πάρε τηλ στην εταιρεία να στην διακόψει. Τώρα αυτό που λες περι κλειδώματος κτλ και εγώ το έχω ακούσει αλλα δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται. Μήπως αν έπερνες τηλ στα γραφεία της κατασκευάστρειας εταιρείας στην ελλάδα και ρωτούσες?


υγ πάντως πολύ κ@λοπαιδο φαίνεται ότι είναι αυτός που το βρήκε. Τουλάχιστον ρε φίλε μην το σηκώνεις, πέτα την κάρτα και κράτα το..Αλλα όχι και να λες και "ευχαριστώ για το δώρο".:down:

edit http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-18053.html

Δες εδώ στο τρίτο απο το τέλος post. Αν ισχύουν αυτά που λέει μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα :(

Chris_Nik
03-07-06, 08:44
Τι να πεις ρε συ....:down:
Είχε το θράσος και σου απάντησε κιόλας........:evil: :evil: :evil:
Απλά κάνε φραγή κλήσεων γιατί θα πάρει κάμποσα τηλέφωνα στην Αυστραλία έτσι πως τον κόβω.....

firegarden
03-07-06, 09:02
Eυτυχως ηταν καρτοκινητο...Παντως και στο myphone μου ειπαν οτι δεν το κανουν οι εταιρειες για να εχουν πελατες απο τα κλεμμενα.Καλοι μ@@@@@ς ειναι κι αυτοι.Μπορεις να παρεις καρτοκινητο με 40€ και παρολα αυτα οι ιδιες οι εταιρειες ενθαρρυνουν εμμεσα την κλοπη.Τι να πει κανεις...

apavlidis2
03-07-06, 09:08
Απίστευτο...

Πάρε ρε συ την Siemens Ελλάδος και αν δεν ασχοληθούν μαζί σου κάνε τον κόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις ένα e-mail στα κεντρικά. Μην τον αφήσεις να το χαρεί...
Άντε ψάξτο και αν δεν βγάλεις άκρη ούτε με τα κεντρικά ξαναγράψε να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...

kubiak
03-07-06, 10:50
Εύχομαι να ασχοληθούν αν το ψάξεις αλλά πολύ αμφιβάλλω...

Πήγαινε να κόψεις το νούμερο καλύτερα (αν το έχεις στο όνομά σου), πάρε μία νέα κάρτα με το ίδιο νούμερο και ξέχασέ το το τσο^$#%#$%#νι...

papdoux
03-07-06, 11:12
Οι κατασκευαστες δεν μπορουν να κλειδωσουν τα κινητα. Ειναι θεμα των παροχων κινητης τηλεφωνιας. Απο εκει και περα, μπορεις να καλεσεις τον παροχο και να ζητησης φραγη κλησης καθως και να ζητησεις απο τον παροχο να κλειδωσει το ΙΜΕΙ του κινητου.
Οι παροχοι κρατουν μια database με ΙΜΕΙ και να μπει καποιο ΙΜΕΙ σε μαυρη λιστα ωστε να μην να κανει κληση.

manoulamou
03-07-06, 11:27
Οι περισσοτεροι που βουτανε ή "απαλλοτριωνουν" κινητα, δεν χρησιμοποιουν την υπαρχουσα συνδεση
απλα την αλλαζουν με καινουργια ή τα "σπρωχνουν" σε τριτους γυμνα σαν συσκευη.
Οποιος χασει κινητο και εχει συμβολαιο παίρνει αμεσως μολις το αντιληφθει την εταιρια του
και εκεινη του βαζει φραγη, μεχρι ή να το βρει ή να παρει καινουργιο!
Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες, σπασιμο νευρων και χασιμο χρονου...

bill2003
03-07-06, 11:51
Τωρα τι μπορω να κανω;
Πρακτικά, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα ακουστεί κάπως, αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις καινούργιο.:rolleyes:


Ειναι θεμα των παροχων κινητης τηλεφωνιας. Απο εκει και περα, μπορεις να καλεσεις τον παροχο και να ζητησης φραγη κλησης καθως και να ζητησεις απο τον παροχο να κλειδωσει το ΙΜΕΙ του κινητου.
Οι παροχοι κρατουν μια database με ΙΜΕΙ και να μπει καποιο ΙΜΕΙ σε μαυρη λιστα ωστε να μην να κανει κληση.

Αλλάζει και πάροχο και τελείωσε το θέμα

Z3RatuL
03-07-06, 11:52
δυστυχώ κι εμένα μου είχαν κλέψει ένα SonyEricsson w800i και δε γίνεται τίποτα. Αυτό τμε το IMEI block μπορεί να γινει αλλά δεν το κάνουν εδώ στην Ελλάδα (στη Τουρκία όμως το κάνουν! Τριτοκοσμικοί είμαστε εδώ!)... Επίσης και να το κάνεις block μπορεί πολύ εύκολα να του κάνει firmware update ο κλέφτης και να του αλλάξει έτσι το IMEI και αυτό ήταν...

Catchphrase
03-07-06, 11:59
Για να δούμε τον κωδικό κλειδώματος του κάθε κινητού πατάμε *#06# και αυτό θα μας εμφανίσει έναν 15ψήφιο αριθμό τον οποίο υποτίθεται ότι μπορείς να δώσεις στον πάροχο και αυτός να κλειδώσει το τηλέφωνο.

Άρα θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε κάπου τον αριθμό αυτό. (όχι στις σημειώσεις που κρατάμε μέσα στο τηλέφωνο :p)

bill2003
03-07-06, 12:16
Για να δούμε τον κωδικό κλειδώματος του κάθε κινητού πατάμε *#06# και αυτό θα μας εμφανίσει έναν 15ψήφιο αριθμό τον οποίο υποτίθεται ότι μπορείς να δώσεις στον πάροχο και αυτός να κλειδώσει το τηλέφωνο.

Άρα θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε κάπου τον αριθμό αυτό. (όχι στις σημειώσεις που κρατάμε μέσα στο τηλέφωνο :p)

To IMEI που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω είναι... επίσης το έχει και πάνω στο κουτί της συσκευής ;)

apok
03-07-06, 12:23
Στην Ολλανδία στέλουν κάθε 30'' sms στο ΙΜΕΙ του κινητου " Το κινητό αυτό ειναι κλεμμένο.. Δώστε το πισω " με αποτέλεσμα να καθιστά άχρηστο το κινητο.. Αυτή η κίνσηση έχει μειώσει στο ελάχιστο τις κλοπές.
Στην Ελλάδα βέβαια ειναι διαφορετικά. Εμένα μου είχαν κλέψει ένα ericsson στο τραίνο.. Μολις το αντιλαμβάνομαι κατεβαίνω Ομόνοια.. πάω σε καρτοτηλέφωνο και παίρνω στο κινητο μου.. Μιλούσε.. κάποια στιγμή απαντάει κάποιος, του λέω αυτό ειναι το κινητο μου και μου απάνταει ( με σπαστά Ελληνικά ) " χα, χα, χα τώρα ειναι δικό μου " το κλείνει και δεν το ξανάνοιξε.
Επειδή ήταν με κάρτα ( και είχα ακομα ~5.000 δρχ ) πήγα στο Τμήμα, τους είπα τι έχει γίνει και οτι θέλω να ανοίξω τις συνομιλίες ( ο τύπος πρπφανώς εξάντλησε το ποσό και μετά το έκλεισε ). Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αυτό γίνεται μονο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης :respekt:

Catchphrase
03-07-06, 12:24
Εγώ το είπα επειδή το κουτί μάλλον το έχουμε πετάξει.

Ευχαριστώ bill2003. Δεν ήξερα ότι λέγεται IMEI

papdoux
03-07-06, 12:29
Αλλάζει και πάροχο και τελείωσε το θέμα
Αν δεν κανω λαθος ολοι οι παροχοι χρησιμοποιουν το ιδιο κεντρο/database για να μπορουν να τσεκαρουν αν το ΙΜΕΙ ανηκει στην black list ή οχι.

bill2003
03-07-06, 12:34
Επίσης και να το κάνεις block μπορεί πολύ εύκολα να του κάνει firmware update ο κλέφτης και να του αλλάξει έτσι το IMEI και αυτό ήταν...

Δεν γίνεται ακριβώς με το firmware update αλλά γίνεται. Μια βόλτα από το myphone + google είναι αρκετή. Όλα αυτά ΑΝ υπάρχει τέτοια βάση στους παροχους...

apostol70
03-07-06, 18:52
Πάντως από δικιά μου εμπειρία με κλοπή κινητού τόσο έξω όσο και εδώ βλέπεις τον απαράδεκτο τρόπο που αντιμετωπίζουν τόσο οι εταιρίες κινητής (κονόμα από τις συνδέσεις), όσοσ και οι αντιπροσωπείες κινητών (κονόμα από αγορά νέας συσκευής) στην χώρα μας.

Στο εξωτερικό δηλώνεις την κοπλή και το IMEI και ή μπλοκάρεται η συσκευή ή αν τύχει και εμφανιστεί σε sevice point κρατιέται σαν κλεμμένο.

Εδώ όλοι :whistle: και αφήνουν να λειτουργούν μαγαζιά που είναι γνωστό ότι πουλάνε κλεμμένα κινητά.

Σεβασμό στον ηλίθιο πελάτη που πληρώνει και το συμβόλαιο κανένας.

papdoux
03-07-06, 18:54
Ισως πρεπει να γινει καποια αγωγη/μυνηση πρωτα στις εταιρειες για συνεργεια σε κλοπη

alwaysalone
04-07-06, 01:29
Ρε κάτι #$%$%^ που κυκλοφορούν...

Κοίτα, για τα κινητά Νοκια σίγουρα γινεται κλειδωμα-αχρήστευση συσκευής. Πριν λίγα χρονια μου χαν κλέψει και μενα κινητό, ρώτησα και έμαθα και πήγα στα κεντρικα Νοκια απέναντι απο το Πάντειο και ζήτησα να αχρηστευσουν αυτοι τη συσκευή ετσι ωστε να μη μπορεί να κάνει κανένας οτιδήποτε με αυτό το κινητό.

Αυτη η διαδικασία δε γινεται απο τον πάροχο κιν. τηλεφωνίας -τουλαχιστον ο δικος μου δεν ηξερε κάτι- αλλά απο την κατασκευάστρια εταιρεία.

Τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν την αιτηση απώλειας-κλοπής υπογεγράμμένη απο την αστυνομία οπου αναγραφεται τυπος κινητου και ΙΜΕΙ και φυσικα την ταυτότητα μου.

Δε γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο και με την εταιρεία Siemens. Ρωτησε στα κεντρικά της εταιρείας σου. Με τα Νόκια σιγουρα γινεται παντως.

Πραγματικά λυπάμαι πολύ, σε νιώθω, ειναι πολύ ασχημο να οικοιοποιούνται ενα δικό σου περιουσιακό στοιχείο, και ακόμα χειρότερο οταν ακους τη φωνή του καραγκιόζη..

Συμπλήρωση: Τώρα αν γινεται σπάσιμο του κλειδώματος ή αλλαγή των ΙΜΕΙ, ειναι κάτι που δεν γνωρίζω. Πραγματικά κρίμα ομως σε οποιους επιβραβεύουν κατα κάποιον τρόπο τέτοιες κινήσεις....

kennyyy
04-07-06, 02:12
Βασικά ακόμα και με τα κινητά Νοκια αυτό που γίνεται είναι ότι συμπληρώνεις όντως αυτήν την αίτηση και δεν μπορεί να το πάει στο σερβις(αν το πάει τον τσακώνουν).
Οι εταιρείες απότι ξέρω δεν κάνουν τπτ για το θέμα...

PiFd
06-07-06, 12:23
Καλά κάνουν στη Nokia.:oneup:

manoulamou
06-07-06, 16:19
Καλά κάνουν στη Nokia.:oneup:

Ωραια να παρουμε ολοι Nokia τοτε...;)Το θεμα δυστυχως δεν λυνεται ετσι απλα
και ειδικα στην Ελλαδα ειμαστε πολυ μακρυα ακομα απο τα Ευρωπαϊκα δεδομενα.
Ολοι κοιτανε πως να κονομησουν και οχι να εξυπηρετησουν τον ταλαιπωρο πελατη
που δεν του ειναι τοσο ευκολο να αγοραζει καθε λιγο και λιγακι νεα συσκευη, ή/και νεα καρτα sim!
Η κορη μου που ειναι συνεχεια στο δρομο, σε 4 χρονια εχασε/της εκλεψαν 3 κινητα!

Νικαετός
06-07-06, 16:34
Λοιπόν , να σας πω μια δικιά μου ιστορία :

Πριν από 2- 3 χρόνια με φωνάζει ο πατέρας μου και μου δείχνει ένα κινητό . Μου λέει το βρήκα πεταμένο στον δρόμο , λιγο πιο κάτω από το σπίτι μας .

Το βλέπω καλό φαινόταν , αλλά όχι βέβαια τίποτα ιδιαίτερο . Μου λέει ο πατέρας , άστο να του αλλάξω κάρτα να το κρατήσω , ή να το πάω στην αστυνομία ..., άσε του λέω εγώ να βρούμε κανέναν από το μενού , να δούμε αν μπορούμε να βρούμε στοιχεία τίνος είναι ...ψάχνω το μενού , βλέπω καταχώρηση : Αδελφός , ωραία λέω , ας πάρουμε τηλ τον αδελφό του να τον ειδοποιήσει . Παίρνω τηλέφωνο , αλλά ήταν καρτοκινητό και δεν είχε μονάδες η κάρτα ..

Το δικό μου κινητό ήταν στον δεύτερο όροφο (εμείς είμασταν στην αυλή) . Παίρνω μαζί το κινητό να ανέβω στον β' όροφο ...στον δρόμο χτυπάει το τηλέφωνο . Απαντάω . Μου λέει μια φωνή : Ποιος είσαι ? Νίκος λέω. (εγώ δεν ήξερα αν αυτός που καλούσε ήταν ο ιδιοκτήτης του κινητού - μπορούσε να είναι κάποιος φίλος του ) ...Εσύ ποιος είσαι ?

Οπότε αρχίζω να ακούω ένα κατεβατό : Ρε παλιομλκ , πότε μου βούτηξες το κινητό , δεν ντρέπεσαι είσαι έτσι είσαι αλλιώς , θα σε κάνω θα σε δείξω ...εγώ ήρεμος περιμένω να τελειώσει και του λέω : Το κινητό σου είναι εδώ , διεύθυνση τάδε ΄όνομα τάδε τηλέφωνο τάδε , να προσέχεις άλλη φορά , πού σου πέφτει στον δρόμο ...περνάνε μερικά δευτερόλεπτα σιγής και αρχίζει : Ρε φίλε χίλια συγγνώμη , δεν ήξερα να είσαι καλά , πω πω , δεν πίστευα πως υπαρχουν τέτοιοι άνθρωποι κλπ κλπ .

Ίσως λίγο άσχετο με το θέμα μας , αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως πολλές φορές το χάνουμε μόνοι μας το κινητό και τότε εξαρτάται πού θα πέσουμε .

Κάπου λοιπόν επάνω μας δεμένο το κινητό , αν δεν θέλουμε απρόοπτα . Κάλλιο γαϊδουρόδενε , παρά γαϊδουρογύρευε έλεγε η μακαρίτισσα η γιαγιά μου .

Reef
06-07-06, 17:43
περιπτωση γνωστου μου

καθοταν σε καφετερια και μιλαγε στο bluetooth, παει να φυγει με το αμαξι συνεχιζοντας να μιλαει , ακουμπα το κινητο πανω στ αμαξι για να ξεκλειδωσει μπαινει μεσα και φευγει (το κινητο στον ουρανο) :respekt:

για καλη του τυχη μετα που γυρισε (οταν το καταλαβε) το ειχαν μαζεψει κατι αγνωστα παλικαρια που καθοντουσαν διπλα σε ενα τραπεζι και του το δωσανε :oneup:

spirosta
06-07-06, 19:48
Βρίσκει ο πατέρας μου κινητό στο δρόμο. Erricson T39m.. Το πρόσεξε από το φωτάκι... Το παίρνει και ήταν ανοιχτό και λέει άσε θα πάρει κάποιος να δούμε από ποιον έπεσε...

Χτυπάει..Το σηκώνει και κλείνει από μπαταρία. Ναι τόσο γκαντέμης ήταν ο τύπος που ήταν αφόρτιστο και έκλεισε.. Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν είχε και κανένα νούμερο στο τηλέφωνο.. Ολα στην κάρτα SIM. Και φυσικά η κάρτα μετά από 3 προσπάθειες κλείδωσε... Ε δεν γινόταν κάτι άλλο.. Βέβαια θα μπορούσαμε με την κάρτα SIM να βρούμε αλλά είναι πολλές διαδικασίες...

Για αυτό να τα έχετε και φορτισμένα..Ποτέ δεν ξέρεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.