PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι νερο πινετε?



Σελίδες : [1] 2 3

MNP-10
08-09-10, 21:42
Οτι λεει η δημοσκοπηση...Τι ειδους νερο πινετε?

treli@ris
08-09-10, 21:45
Θαλασσινο;

:p

Mouse Potato
08-09-10, 21:47
Φιλτραρισμένο βρύσης....

nnn
08-09-10, 21:48
Εδώ και 25 χρόνια εμφιαλωμένο κυρίως.

George978
08-09-10, 21:52
οτι ναναι

subzer0
08-09-10, 21:53
Εμφιαλωμένο στην δουλειά.
Βρύσης στο σπίτι.

MNP-10
08-09-10, 22:00
Τη δημοσκοπηση την εβαλα γιατι υπαρχει ενα τεραστιο market gap στην Ελλαδα... τι εννοω... στην Αμερικη εχουν σε πολλες περιπτωσεις και τον "local waterguy". Αυτος συνηθως ειναι απλα ενα μαγαζι με φιλτρο... σου βγαζει δλδ φιλτραρισμενο νερο το οποιο εσυ αγοραζεις σε (συνηθως) δικο σου re-usable container.

Ετσι, επειδη οι περισσοτεροι δεν εχουν φιλτρο, ή αγοραζουν τα εμφιαλωμενα (εχει κατι τεραστια πλαστικα στις ΗΠΑ περα απ'τα 1.5 λιτρα που εχουμε εμεις) αντι να πληρωνουν κερατιατικα εμφιαλωμενο, πανε παιρνουν το φιλτραρισμενο νερο απο τον νερουλα σε πολυ καλυτερη τιμη - και χωρις να εχει πλαστικα μορια το νερο απ'το μπουκαλι.

Αν ειχαμε και εμεις κατι αντιστοιχο κατι λουτρακια, αυρα κτλ που εχουν φθασει σε δυσθεωρητα υψη θα επεφταν δραματικα λογω market adjustment. Αλλα για να δουμε αν τραβαει κατι τετοιο εγχωρια (η κριση ειναι καλη ευκαιρια) πρεπει να δουμε τι ποσοστο πινει εμφιαλωμενο... δλδ αν αξιζει η κινηση. Αν και η αγορα φιλτρου ειναι φθηνη υποθεση.

giantpow
08-09-10, 22:00
οτι βρω κυριως να ειναι κρυο η εστω δροσερο ακομα και το χειμωνα,γιατι αν ειναι ζεστο μυο φενεται σαν λασπη :(

manoulamou
08-09-10, 22:01
Βρυσης απλο ή φιλτραρισμενο κανατας στο σπιτι,
και εμφιαλωμενο παντου αλλου!

George978
08-09-10, 22:04
το εμφιαλωμενο δεν ειναι και οτι καλυτερο, η ποιοτητα του εξαρταται απο πολλα πραγματα οπως αποθηκευση,διανομη και για αυτα στους ψυκτες η συντηρηση των μηχανηματων αυτων παιζει μεγαλο ρολο.

giantpow
08-09-10, 22:08
Βρυσης απλο ή φιλτραρισμενο κανατας στο σπιτι,
και εμφιαλωμενο παντου αλλου!

σε καταλαβαινω αν μενεις αθηνα
γιατι εδω που μενω(επαρχια)εχει βρυσες παντου στην πολη(χοριο ειμαστε :whistle:)
επειδη περναει ενα ποταμακι εδω,εχουμε μπολικο νερο και καθαρο που αν πας κοντα στις πηγες μπορεις να πιεις αφοβα απο το ποταμι

οταν βρεχει λογο της συστασης του βουνου, απο το οποιο πηγαζει το νερο γινεται καφε με αποτελεσμα να βουλωνουν οι βρυσες και ολοι να παθαινουν γαστρεντεριτιδα :p

sdikr
08-09-10, 22:12
Τη δημοσκοπηση την εβαλα γιατι υπαρχει ενα τεραστιο market gap στην Ελλαδα... τι εννοω... στην Αμερικη εχουν σε πολλες περιπτωσεις και τον "local waterguy". Αυτος συνηθως ειναι απλα ενα μαγαζι με φιλτρο... σου βγαζει δλδ φιλτραρισμενο νερο το οποιο εσυ αγοραζεις σε (συνηθως) δικο σου re-usable container.

Ετσι, επειδη οι περισσοτεροι δεν εχουν φιλτρο, ή αγοραζουν τα εμφιαλωμενα (εχει κατι τεραστια πλαστικα στις ΗΠΑ περα απ'τα 1.5 λιτρα που εχουμε εμεις) αντι να πληρωνουν κερατιατικα εμφιαλωμενο, πανε παιρνουν το φιλτραρισμενο νερο απο τον νερουλα σε πολυ καλυτερη τιμη - και χωρις να εχει πλαστικα μορια το νερο απ'το μπουκαλι.

Αν ειχαμε και εμεις κατι αντιστοιχο κατι λουτρακια, αυρα κτλ που εχουν φθασει σε δυσθεωρητα υψη θα επεφταν δραματικα λογω market adjustment. Αλλα για να δουμε αν τραβαει κατι τετοιο εγχωρια (η κριση ειναι καλη ευκαιρια) πρεπει να δουμε τι ποσοστο πινει εμφιαλωμενο... δλδ αν αξιζει η κινηση. Αν και η αγορα φιλτρου ειναι φθηνη υποθεση.

Αν πας στο μάκρο ή σε κανά lidl έχει και φθηνότερα νερά, μερικές φόρες ποιο φθηνά απο την ΕΥΔΑΠ


πάντως μου αρέσει το νερό της περιοχής, το εμφιαλωμένο δεν μου άρεσε πότε,

ThanosD
08-09-10, 22:35
οτι ναναι... ( εκτός από το ποτάμι του giantpow! :lol: )

opener
08-09-10, 22:35
Αν πας στο μάκρο ή σε κανά lidl έχει και φθηνότερα νερά, μερικές φόρες ποιο φθηνά απο την ΕΥΔΑΠ
...
Πλακα κανεις;
Γιατι διαφορετικα δεν μας τα λες καλα. Στα μακρο δεν ξερω, αλλα στα lidl το φθηνοτερο εχει 1,19 ευρω η 6αδα (9 lt).

MNP-10
08-09-10, 22:39
Τιμες ΕΥΔΑΠ ειναι ασυναγωνιστες παντως.. σε στυλ 1Ε το κυβικο (1000 lt)... το δευτερο πλησιεστερο option ειναι το φιλτραρισμενο... το εμφιαλωμενο, ακομα και το φθηνοτερο εμφιαλωμενο, ειναι πολυ μακρια σε αποσταση.

opener
08-09-10, 22:44
Τιμες ΕΥΔΑΠ ειναι ασυναγωνιστες παντως.. σε στυλ 1Ε το κυβικο (1000 lt)... το δευτερο πλησιεστερο option ειναι το φιλτραρισμενο... το εμφιαλωμενο, ακομα και το φθηνοτερο εμφιαλωμενο, ειναι πολυ μακρια σε αποσταση.
Ακριβως!
Ακομη και τα φθηνοτερα εμφιαλωμενα κοστιζουν γυρω στο 1 ευρω η 6αδα.

Για το φιλτραρισμενο που λες, εξαρταται και απο την περιοχη.
Γιατι αμα θες νεα φιλτρα καθε τοσο....

wesker
08-09-10, 23:23
Βρύσης στο σπίτι, εμφιαλωμένο στο εξοχικό που εκεί το νερό της περιοχής έχει πολλά άλατα...

chat1978
09-09-10, 00:14
Βρύσης. Αισθάνομαι πάντα το τρεχούμενο νερό ως πιο δροσερό. Ακόμα και το κρύο του ψυγείου μου φαίνεται σαν μπαγιάτικο. Αρκεί το νερό να πίνεται και φαινομενικά να είναι οκ.
Ευτυχώς δεν έχω ζήσει σε μέρη χωρίς πόσιμο τρεχούμενο νερό. Σε κάτι διακοπές μου έχει κακοφανεί η εξάρτηση από το εμφιαλωμένο.

no_logo
09-09-10, 08:24
Βρύσης
Εμφιαλωμένο παίρνω μόνο αν είμαι στο δρόμο και διψάω πολύ. Στην δουλειά παρά το γεγονός πως υπάρχουν μεγάλοι ψύκτες με εμφιαλωμένο, δεν το προτιμώ γιατί είναι ασυντήρητοι -κανονικά το φίλτρο που περιέχουν πρέπει να αλλάζει μια φορά το μήνα- και φέρνω μπουκάλι από το σπίτι με βρύσης.

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακριβως!
Ακομη και τα φθηνοτερα εμφιαλωμενα κοστιζουν γυρω στο 1 ευρω η 6αδα.


καλά ότι θες διαβάζεις εδώ μέσα
Αν είναι δυνατόν τα νερά που έχουν τα βρωμοlidl να είναι φθηνότερα από την ΕΥΔΑΠ :lol:
Η χαρά του ιδιοκτήτη είναι τέτοιοι καταναλωτές με την δυνατότητα κριτικής σκέψης που έχουν :lol:
Να προσθέσω πως τα φθηνότερα εμφιαλωμένα ΔΕΝ είναι μεταλλικά νερά πηγής αλλά ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ νερό, δηλαδή νερό βρύσης, που ο καταναλωτής χρυσοπληρώνει:lol: και το μόνο + που κερδίζει είναι πως πίνει ένα στάσιμο νερό με μπόλικα ψευδοοιστρογόνα από το μπουκάλι

chat1978
09-09-10, 09:08
και φέρνω μπουκάλι από το σπίτι με βρύσης.

Δεν είμαι σίγουρος αν κάνεις αυτό που έχω στο μυαλό μου αλλά θα το εξηγήσω γιατί πολλοί δεν το ξέρουν αν βέβαια ισχύει αν και έχω γνωρίσει κόσμο που το ξέρει εν γένη.
Τα πλαστικά μπουκάλιατων εμφιαλωμένων έχουν μια επικάλυψη εσωτερικά για να προστατεύουν το νερό από το πλαστικό. Αυτή η επικάλυψη αλλοιώνεται με την χρήση και ειδικά το σάλιο. Γενικώς τα πλαστικά μπουκάλια των εμφιαλωμένων δεν πρέπει να επαναχρησιμοποιούνται αν το παραπάνω ισχύει πραγματικά και δεν είναι κάτι που προέκυψε για να κρατήσουν την κατανάλωση σταθερή.

tsavman
09-09-10, 10:21
Στη Θεσσαλονίκη πίνω κυρίως εμφιαλωμένο. Προτιμώ όχι επιτραπέζια νερά.

Στην Πτολεμαϊδα το νερό της βρύσης είναι εξαιρετικό, και σχεδόν κανείς δεν πίνει εμφιαλωμένα στο σπίτι του.

Στο πρώτο πόδι Χαλκιδικής αναγκαστικά εμφιαλωμένο ακόμα και για τον καφέ, αφού το νερό εκεί είναι υφάλμυρο. Συνήθως τη φθηνότερη μάρκα από LIDL ή τοπικό σουπερ μάρκετ.

crypter
09-09-10, 10:28
Δεν πινω νερο, πινω βιλουδο. :p

υ.γ. πηγα να βρω και το βιντεακι το παλιο αλλα δεν το βλεπω πουθενα. :vava:

giwrgosth
09-09-10, 10:31
Της ΕΥΔΑΠ φυσικά, από τα καλύτερα νερά στην Ελλάδα.

prodromosfan
09-09-10, 10:51
Βρύσης στο σπίτι, εμφιαλωμένο στο εξοχικό που εκεί το νερό της περιοχής έχει πολλά άλατα...

το ιδιο, αθηνα της βρυσης
αιγινα (εξοχικό) το ανακατευουν με τοπικα πηγαδια και δεν μπορεις να πλυνεις ουτε τα δοντια σου.
οπουδηποτε αλλου εμφιαλωμενο.

Να ρωτησω κατι MNP, τη δημοσκοπηση την εκανες τυχαία;
Γιατι πριν απο 2 μερες με πηρανε τηλεφωνο και κανανε μια ερευνα για το νερο που καταναλωνουμε και αν το θεωρουμε ασφαλες.

Μαλιστα ο τυπος που τηλεφωνησε ηταν λιγακι δυσπιστος οταν του ειπα οτι πινω νερο της βρυσης και με ρωτησε αν ειναι καθαρό και αν το εμπιστευομαι, και του απαντησα οτι χημειο δεν εχω σπιτι μου αλλα η ευδαπ κανει καθημερινους δειγματοληπτικους ελεγχους και μετρησεις για την ποσοτητα των στοιχειων που υπαρχουν στο νερο.
Κάνει; με ρωτησε εκεινος
και του απαντησα αποκλειεται να μην κανει γιατι αλλιως ολοι θα αρρωσταιναμε και θα τρωγαν κατι μηνυσεις απιστευτες.

Δεν μου φανηκε για πωλητης νερου αλλα μπορω να πω πως ηταν biased.

manoulamou
09-09-10, 11:09
το εμφιαλωμενο δεν ειναι και οτι καλυτερο, η ποιοτητα του εξαρταται απο πολλα πραγματα οπως αποθηκευση,διανομη και για αυτα στους ψυκτες η συντηρηση των μηχανηματων αυτων παιζει μεγαλο ρολο.
Συμφωνω εχω δει πως μεταφερονται κατακαλοκαιρο με τις νταλικες
και πως "αποθηκευονται" ιδιως στις τουριστικες περιοχες!
Οπου ειμαι σιγουρη για την ποιοτητα πινω ή της βρυσης ή της πηγης...:)

3lbereth
09-09-10, 11:18
Βρύσης και όταν είμαι εκτός, εμφιαλωμένο.
Μια χαρά είναι το νεράκι του Lidl ! Της ΒΙΚΟΣ είναι - απλά, το πληρώνεις 50% κάτω.

no_logo
09-09-10, 11:23
Μια χαρά είναι το νεράκι του Lidl ! Της ΒΙΚΟΣ είναι - απλά, το πληρώνεις 50% κάτω.

αν εννοείς το επιτραπέζιο με επωνυμία eviva
όχι δεν έχει σχέση με το μεταλλικό νερό του Βίκος
Πρωτα πρώτα είναι όπως είπα επιτραπέζιο και όχι μεταλλικό, δεύτερο εμφιαλώνεται στο Καλπάκι και όχι στο κεντρικό Ζαγόρι που είναι η Βίκος

giwrgosth
09-09-10, 11:31
Η ΒΙΚΟΣ έχει δυο εργοστάσια, ένα στο Καλπάκι και ένα στο Περίβλεπτο κοντά στα Γιάννενα.
Στο Δήμο Κεντρικού Ζαγορίου δεν έχει. Γεωγραφικά όμως το Καλπάκι μπορούμε να το θεωρήσουμε πως είναι στα Ζαγοροχώρια

no_logo
09-09-10, 11:36
δεν το ήξερα πως έχει και στο Καλπάκι
Πάντως το Καλπάκι δεν ανήκει στο Δήμο Κεντρικού ζαγορίου.

Το εργοστάσιο πάντως της Βίκος που είναι δίπλα δίπλα με το εργοστάσιο της Ζαγόρι είναι στην διαδρομή προς το χωριό μου που είναι στο κεντρικό Ζαγόρι

MNP-10
09-09-10, 11:42
Να ρωτησω κατι MNP, τη δημοσκοπηση την εκανες τυχαία;
Γιατι πριν απο 2 μερες με πηρανε τηλεφωνο και κανανε μια ερευνα για το νερο που καταναλωνουμε και αν το θεωρουμε ασφαλες.


Ειχα μια συζητηση με εναν αμερικανο που μου ελεγε για τους τοπικους "νερουλαδες" που εχουν - και οντας μια option που δεν υπαρχει στη χωρα μας, ειπα να δω ποσοι καταφευγουν σε λυσεις εμφιαλωμενου/φιλτραρισμενου (ωστε να δω αν υπαρχει σχετικο "market"). Τωρα η τηλεφωνικη δημοσκοπηση δεν εχω ιδεα γιατι γινεται ή ποιος την κανει.

giwrgosth
09-09-10, 11:43
δεν το ήξερα πως έχει και στο Καλπάκι
Πάντως το Καλπάκι δεν ανήκει στο Δήμο Κεντρικού ζαγορίου.

Το εργοστάσιο πάντως της Βίκος που είναι δίπλα δίπλα με το εργοστάσιο της Ζαγόρι είναι στην διαδρομή προς το χωριό μου που είναι στο κεντρικό Ζαγόρι
Το Καλπάκι είναι Δήμος και δεν είπα πως ανήκει στο Δήμο Κεντρικού Ζαγορίου, αλλά γεωγραφικά μπορείς να πεις πως είναι στα Ζαγοροχώρια.
Το εργοστάσιο της Ζαγόρι είναι στην Κρανούλα, που είναι κοντά στο Περίβλεπτο, όπου έχει το εργοστάσιο η Βίκος, καμία σχέση δηλαδή και τα δύο με Κεντρικό Ζαγόρι, στο Δήμο Περάματος είναι και τα δύο και αυτά είναι που βλέπεις στο δρόμο για το χωριό σου.
Και ναι το νερό του Lidl είναι της ΒΙΚΟΣ, αλλά δεν ξέρω αν είναι επιτραπέζιο ή όχι.

manoulamou
09-09-10, 11:45
Δυστυχως εν Ελλαδι (και οχι μονον)
εχουμε μπει ΟΛΟΙ στο τριπακι να συγκρινουμε το τρεχουμενο ΝΕΡΟ της βρυσης
με τα βιομηχανοποιημενα*** αμφιβολου καταγωγης, διαθεσης, συντηρησης
εμφιαλωμενα ειτε μεταλλικα ειτε ανθρακουχα ή ο,τι ναναι!
Οπως το υποβαθμισμενο διατροφικα ΓΑΛΑ εβαπορε, σκονη ή υψηλης παστεριωσης
με το φρεσκο συντομου ληξεως!




***ΥΓ
Οσο για τα φιλτρα, κανατες κλπ ειναι μια αλλη πολυ μεγαλη συζητηση........

no_logo
09-09-10, 11:47
Και ναι το νερό του Lidl είναι της ΒΙΚΟΣ, αλλά δεν ξέρω αν είναι επιτραπέζιο ή όχι.


Η 3η πηγή – πηγή ‘Σεπετά’ – είναι επιτραπέζιου νερού (αρ. έγκρισης: 4971/16-4-1997 / Δ.Υ.Ι.) και από αυτήν εμφιαλώνονται τα φυσικά επιτραπέζια νερά 'ΑΒ ', 'Μιτσικέλι', 'Γάργαρο', 'Εβίβα' και 'Μαράτα' τα οποία διακινούνται αντίστοιχα στα μεγάλα Super Market ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, CARREFOUR, ΜΕΤRO, LIDL, και ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ.

http://www.vikoswater.gr/site/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1419&Itemid=1&lang=

kerneld
09-09-10, 12:06
Φιλτραρισμένο στην Αθήνα (με σύστημα αγορασμένο από Αμερική), εμφιαλωμένο στο εξοχικό.

Η απόφαση για την αγορά του συστήματος πάρθηκε μετά από επίδειξη του, και τεστ "γευσιγνωσίας". Τεράστια διαφορά από αυτό της βρύσης τότε που έμενα Ν. Σμύρνη.

Αν το κόστος δεν ήταν ζήτημα, θα είχα αγοράσει και 2ο σύστημα για το εξοχικό (Δήμος Σαρωνίδας όπου BTW, φέτος το καλοκαίρι αντικατέστησαν τους παλαιούς σωλήνες παροχής που περιείχαν αμίαντο:mad: αλλά στο ύψος της Αθηνών -Σουνίου όπου διατηρεί εξοχική κατοικία ο κος Αβραμόπουλος δαπάνησαν κονδύλια για υπόγεια διάβαση για να έχει πρόσβαση στην παραλία από πέρσι).

ThanosD
09-09-10, 12:11
Φιλτραρισμένο στην Αθήνα (με σύστημα αγορασμένο από Αμερική), εμφιαλωμένο στο εξοχικό.

Μπορείς να μας πείς την μάρκα/τύπο?

ESP1982
09-09-10, 12:23
Τη δημοσκοπηση την εβαλα γιατι υπαρχει ενα τεραστιο market gap στην Ελλαδα... τι εννοω... στην Αμερικη εχουν σε πολλες περιπτωσεις και τον "local waterguy". Αυτος συνηθως ειναι απλα ενα μαγαζι με φιλτρο... σου βγαζει δλδ φιλτραρισμενο νερο το οποιο εσυ αγοραζεις σε (συνηθως) δικο σου re-usable container.

Ετσι, επειδη οι περισσοτεροι δεν εχουν φιλτρο, ή αγοραζουν τα εμφιαλωμενα (εχει κατι τεραστια πλαστικα στις ΗΠΑ περα απ'τα 1.5 λιτρα που εχουμε εμεις) αντι να πληρωνουν κερατιατικα εμφιαλωμενο, πανε παιρνουν το φιλτραρισμενο νερο απο τον νερουλα σε πολυ καλυτερη τιμη - και χωρις να εχει πλαστικα μορια το νερο απ'το μπουκαλι.

Αν ειχαμε και εμεις κατι αντιστοιχο κατι λουτρακια, αυρα κτλ που εχουν φθασει σε δυσθεωρητα υψη θα επεφταν δραματικα λογω market adjustment. Αλλα για να δουμε αν τραβαει κατι τετοιο εγχωρια (η κριση ειναι καλη ευκαιρια) πρεπει να δουμε τι ποσοστο πινει εμφιαλωμενο... δλδ αν αξιζει η κινηση. Αν και η αγορα φιλτρου ειναι φθηνη υποθεση.

Aν εννοείς USA, τότε εξαρτάται το state. ΝΥ για παράδειγμα, το νερό βρύσης είναι πεντακάθαρο. Τώρα όσον αφορά τα εμφιαλωμένα στην Ελλάδα, είμαι λίγο φοβισμένος. Πόσες φορές έχω δει νταλίκες, με τα μπουκάλια να τα βλέπει ο ήλιος... Χωρίς χλώριο αυξάνονται εκθετικά οι πιθανότητες αν υπάρχει κάτι μέσα να αναπτυχθεί με την αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης το πως τα αφήνουν πολλές φορές έξω από τα περίπτερα. Χύμα στο κύμα και ο Δίας βοηθός. :p

Ψήφισα βρύση.

giwrgosth
09-09-10, 12:28
Πάντως η παιδίατρος για το γάλα των παιδιών μας είπε να βάζουμε νεράκι από τη βρύση, αφού το βράσουμε και μάλιστα είπε "προς Θεού ΟΧΙ εμφιαλωμένο!"

manoulamou
09-09-10, 12:31
... τα εμφιαλωμένα στην Ελλάδα, είμαι λίγο φοβισμένος. Πόσες φορές έχω δει νταλίκες, με τα μπουκάλια να τα βλέπει ο ήλιος... Χωρίς χλώριο αθξάνονται εκθετικά πιθανότητες αν υπάρχει κάτι μέσα να αναπτυχθεί με την αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης το πως τα αφήνουν πολλές φορές έξω από τα περίπτερα. Χύμα στο κύμα και ο Δίας βοηθός. :p ...


Πρωτη φορα τα προσεξα μια χρονια που πηγαμε διακοπες στην Ζακυνθο και εβλεπα στην Εθνικη οδο, νταλικες τιγκα στο εμφιαλωμενο εκτεθειμενες στον ηλιο για ωρες και μετα γυρω απ τα περιπτερα και στον ακαλυπτο των Super Markets!
Απο τοτε εαν και οσο μπορω να τα αποφυγω τα αποφευγω κι ας λενε ο,τι θελουν
οι marketιστες και οι δηθεν ειδικοι. Μιλαμε για Ελλαδα παντα, εξω δεν ξερω τι γινεται...

papdoux
09-09-10, 12:42
Βρύσης στο σπίτι και στα σπίτια γνωστών που ξέρω ότι πίνεται.
Όπου αλλού εμφιαλωμένο

kerneld
09-09-10, 13:14
Μπορείς να μας πείς την μάρκα/τύπο?

Αυτό εδώ (http://www.espring.com/English/products/doc8054.aspx?pgid=14) στην έκδοση που τοποθετείται μόνιμα κάτω από τον νεροχύτη.

Υπάρχει και η over-the-counter εκδοχή, η οποία μάλιστα αποσυναρμολογείται και μεταφέρεται και σε άλλο μέρος (εξοχικό κτλ), αλλά δείχνει άσχημη με τα διάφορα σωληνάκια σε μόνιμη βάση πάνω στην κουζίνα (κάτι σαν υδρόψυση σε pc).

Όταν επιστρέψω σπίτι θα ποστάρω και φωτογραφίες από την αλλαγή των φίλτρων για να δείτε το πριν και το μετά.

ThanosD
09-09-10, 13:15
Αυτό εδώ (http://www.espring.com/English/products/doc8054.aspx?pgid=14) στην έκδοση που τοποθετείται μόνιμα κάτω από τον νεροχύτη.

Υπάρχει και η over-the-counter εκδοχή, η οποία μάλιστα αποσυναρμολογείται και μεταφέρεται και σε άλλο μέρος (εξοχικό κτλ), αλλά δείχνει άσχημη με τα διάφορα σωληνάκια σε μόνιμη βάση πάνω στην κουζίνα (κάτι σαν υδρόψυση σε pc).

Όταν επιστρέψω σπίτι θα ποστάρω και φωτογραφίες από την αλλαγή των φίλτρων για να δείτε το πριν και το μετά.

Thanks!

ESP1982
09-09-10, 14:08
Πρωτη φορα τα προσεξα μια χρονια που πηγαμε διακοπες στην Ζακυνθο και εβλεπα στην Εθνικη οδο, νταλικες τιγκα στο εμφιαλωμενο εκτεθειμενες στον ηλιο για ωρες και μετα γυρω απ τα περιπτερα και στον ακαλυπτο των Super Markets!
Απο τοτε εαν και οσο μπορω να τα αποφυγω τα αποφευγω κι ας λενε ο,τι θελουν
οι marketιστες και οι δηθεν ειδικοι. Μιλαμε για Ελλαδα παντα, εξω δεν ξερω τι γινεται...

Ακριβώς αυτό manoulamou. Θα έπρεπε να μπει ένα γερό πρόστιμο σε όλους αυτούς (και ειδικά σε super market, φορτηγά και όσους διαθέτουν τόσο μεγάλες ποσότητες για κατανάλωση) οι οποίοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το πως πρέπει να προφυλάσσουν αυτά τα προϊόντα.

Αν το αντίστοιχο συνέβαινε στις USA (μιας και το ανέφερε και ο mnp), το super-market/ψιλικατζίδικο/whatever θα είχε την επόμενη μέρα ένα ωραιότατο λουκέτο στην πόρτα.

Νικαετός
09-09-10, 18:06
Πάντως η παιδίατρος για το γάλα των παιδιών μας είπε να βάζουμε νεράκι από τη βρύση, αφού το βράσουμε και μάλιστα είπε "προς Θεού ΟΧΙ εμφιαλωμένο!"

Aν όμως μένατε κοντά στην περιοχή του Ασωπού, τι θα κάνατε? (Ακαδημαϊκή ερώτηση)

uncharted
09-09-10, 18:39
βρυσης σε γυαλινη κανατα στο ψυγειο

manoulamou
09-09-10, 18:41
Η Nestle για να αυξησει τις πωλησεις της στις χωρες του τριτου κοσμου
εντυνε γυναικες νοσοκομες για να προωθουν την φορμουλα του γαλακτος της σε σκονη
μοιραζαν δωρεαν δειγματα ωστε να πειθονται οι λεχωνες να το χρησιμοποιουν.
Αναμειγνυοντας το με το βρωμερο νερο των περιοχων οπου ζουσαν
χιλιαδες μωρα πεθαιναν και πεθαινουν ακομη!

giwrgosth
10-09-10, 09:41
Aν όμως μένατε κοντά στην περιοχή του Ασωπού, τι θα κάνατε? (Ακαδημαϊκή ερώτηση)
Φυσικά εμφιαλωμένο! Η παιδίατρος όμως είχε ως δεδομένο τον τόπο κατοικίας μας.
Και στο χωριό που θα πάμε κάποια στιγμή και εκεί εμφιαλωμένο, παρ΄ όλο που είναι στους πρόποδες του Παρνασσού και υποτίθετε πως το νερό είναι καθαρό. Ο υδροφόρος ορίζοντας είναι μολυσμένος από τα φυτοφάρμακα και δεν πίνεις νερό, πίνεις χλώριο!

psyxakias
10-09-10, 09:57
Φιλτραρισμένο από κανάτα Brita (φίλτρο maxtra) - Παρεμπιπτόντως, μήπως το έχει ψάξει κανείς αν το φίλτρο της εν λόγω κανάτας είναι όντως καλό ή μάπα;

jimmakosx
10-09-10, 12:01
Για να γελάσουμε λίγο Anna Goula - Ta Pino Ola (http://www.youtube.com/watch?v=AtUXIUCgYJc&feature=related)

jhon_mers
10-09-10, 18:22
Εμφιαλομενο το μονο καλης ποιοτητας στην περιοχη που μενω

Rempetis
10-09-10, 18:46
Η ποιότητα του νερού εδώ είναι επιεικώς απαράδεκτη, ειδικά το καλοκαίρι.
Οπότε εμφιαλωμένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.