PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

AddictedToChaos
20-01-07, 13:12
Και το "Και" λίγο πιο πάνω απ'τον Γιώτη.

RyDeR
20-01-07, 14:11
Και αν ο πρασσάς πέφτει μακριά και δε θέλεις γυράδικο/μάκη καλός είναι ο γιώτης στην μπότσαρη λίγο πιο κάτω από την παπάφη.

Ο γιώτης έχει και στα Μουδανιά γυράδικο, το επισκέφτομαι και εκείνον. :p

giwrgosth
21-01-07, 22:55
Άσχετο, αλλά ποιος ξέρει να μας πει γιατί οι "Αθηναίοι" ονομάζουν σουβλάκι την πίτα με κάτι (σουβλάκι, γύρο κλπ) μέσα? Επίσης γιατί ονομάζουν μπουγάτσα την σφολιάτα με γλυκιά κρέμα? :hmm:

gatoulas
22-01-07, 00:18
Επειδή έχουν ΑΘΗΝΑΪΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ!!!

aria
22-01-07, 12:14
Επίσης άσχετο και με το παρδόν που ξεφεύγω από το μασασουρικό θέμα, αλλά άκουσα - νομίζω στο τηλεπαιχνίδι Τοις Μετρητοίς - πως οι Αθηναίοι δεν ξέρετε, λέει, τι σημαίνει "έπαθα φούιτ";;; :rolleyes:

manoulamou
22-01-07, 12:35
Επίσης άσχετο και με το παρδόν που ξεφεύγω από το μασασουρικό θέμα, αλλά άκουσα - νομίζω στο τηλεπαιχνίδι Τοις Μετρητοίς - πως οι Αθηναίοι δεν ξέρετε, λέει, τι σημαίνει "έπαθα φούιτ";;; :rolleyes:

Δυστυχως ο τιτλος ειναι χαμουτζηδικος ;)(ιδιωματισμοι κλπ)
οποτε
enlight us PLS τι σημαινει :rolleyes: "επαθα φουϊτ"???:)




ΥΓ1
συμπτωματικα το ειχα δει το συγκεκριμενο:oneup: αμα δεν το ξερεις παθαινεις:whistle:
ΥΓ2
διαβαστε κι εδω: http://psilikatzoy.blogspot.com/2005/08/vs.html

aria
22-01-07, 12:45
:) έπαθα λάστιχο . . . ;) :lol:

giwrgosth
22-01-07, 13:27
Λοιπόν μαθήματα περί σουβλακίου, μπουγάτσας κλπ.
Όταν εμφανίστικαν στην Αθήνα τα πρώτα τυροπιτάδικα κάποιος με καταγωγή από Μ. Ασία σκέφτηκε να προσφέρει στο μαγαζί του, κάπου στη Σταδίου αν θυμάμαι καλά, μπουγάτσα. Ως γνωστό το φύλο μπουγάτσα έχει καταγωγή από την Μ. Ασία και το έφεραν στην Ελλάδα πρόσφυγες. Όμως απέτυχε η ζύμη (για όσους ξέρουν η κατασκευή της μπουγάτσας είναι πολύ δύσκολη και έχει πολλά μυστικά) και σκέφτηκε για να μην πετάξει την γέμιση με την γλυκιά κρέμα που είχε ετοιμάσει να την φτιάξει με σφολιάτα όπως έφτιαχναν οι Μικρασιάτες την μπουγάτσα με κρέμα.
Το πρόβλημα όμως ήταν στην ονομασία, αφού ο κόσμος τότε ήξερε τυρόπιτα και σπανακόπιτα μόνο. Έτσι, και αφού είχε ενημερώσει τους πελάτες του ότι σύντομα θα προσφέρει και μπουγάτσα, αποφάσισε να την ονομάσει μπουγάτσα.
Τον αντέγραψαν και άλλοι και επικράτησε στην Αθήνα να ονομάζετε η σφολιάτα με γέμιση γλυκιά κρέμα μπουγάτσα.
Πάμε στα σουβλάκια τώρα.
Κατ΄ αρχήν σουβλάκι και καλαμάκι είναι συνώνυμα γιατί τα πρώτα σουβλάκια τα έκαναν από καλάμια που τα έκοβαν σε βέργες, οπότε άλλοι τα έλεγαν σουβλάκια και άλλοι καλαμάκια. Τα πρώτα σουβλατζίδικα της Αθήνας που τα πρόσφεραν με πίτα τα ονόμαζαν τυλιχτά σουβλάκια. Γύρος κλπ δεν υπήρχαν τότε, οπότε μετά για συντομία τα έλεγαν απλά σουβλάκια, οπότε μετά επικράτησε αυτή η ονομασία μέχρι σήμερα και η πίτα λέγετε σουβλάκι και το σουβλάκι με ψωμί "σουβλάκι Λειβαδιάς".
Φυσικά λάθος αυτές οι ονομασίες, όπως λάθος να λέγετε τυρόπιτα η σφολιάτα με την αρμυρή γέμιση που καμία σχέση δεν έχει με τυρί, αλλά ο κόσμος μαθένει κάτι λάθος και δεν το αλλάζει.
Παράδειγμα τα παϊδάκια, που κάποιοι λένε παϊδάκια οτιδήποτε κόβετε λεπτό και ψήνετε όπως τα παϊδάκια, πχ παϊδάκια κοτόπουλο, αν είναι δυνατόν, ενώ παϊδάκια ως γνωστό είναι τα πλευρά και τίποτα άλλο!
Φυσικά οι σωστές ονομασίες στα παραπάνω είναι οι Σαλονικιώτικες, εκτός φυσικά από τον διαχωρισμό καλαμακίου και σουβλακίου, που όπως γράφω πιο πάνω είναι συνώνυμα.
Φυσικά αν ζητήσεις καλαμάκι μπορεί να σε ρωτήσει κάποιος: "καλαμάκι π΄του τρων, ή π΄ρουφάν"?:p

gatoulas
22-01-07, 14:41
Επιτέλους κάποιος απο κάτω που τα λέει καλά.
Και μάλιστα από DSLAM στο ΚΑΛΑΜΑΚΙ :rofl:

giwrgosth
22-01-07, 15:19
Επιτέλους κάποιος απο κάτω που τα λέει καλά.
Και μάλιστα από DSLAM στο ΚΑΛΑΜΑΚΙ :rofl:
Αλλά με χόμπι τη μαγειρική και μάλιστα της "σχολής" του Μεγάλου Τσελεμεντέ ;)
Κοίτα το σωστό σωστό και εγώ όταν θα πάω εδώ στην Αθήνα να παραγγείλω αυτό το κρέας που είναι περασμένο σε ξύλο σουβλάκι το ζητάω, γιατί σουβλάκι είναι!
Αν το θέλω με πίτα ζητάω πίτα με σουβλάκι. Αν αυτός που το πουλάει δεν ξέρει ότι σουβλάκι=μικρή σούβλα, άρα σουβλάκι=το κρέας περασμένο σε "καλαμάκι" ας αλλάξει επάγγελμα, ας ξύνει πατσές πχ :p

manoulamou
22-01-07, 15:47
Ξαφνικα πεινασα :rolleyes: ενα σουβλακι με πιτα και μια μεριδα παϊδακια κοτοπουλο παρακαλω,
α και ενα τηλεφωνο για βουλκανιζατερ:p
Μηπως να αναρτησουμε ενα λεξικο της ορθης γαστρονομικης ορολογιας???:)
ΑΑΑχχχ το στομαχακι μου γουργουριζει

alwaysalone
23-01-07, 01:59
Επίσης άσχετο και με το παρδόν που ξεφεύγω από το μασασουρικό θέμα, αλλά άκουσα - νομίζω στο τηλεπαιχνίδι Τοις Μετρητοίς - πως οι Αθηναίοι δεν ξέρετε, λέει, τι σημαίνει "έπαθα φούιτ";;; :rolleyes:

Aria, το "φούιτ" δεν υπαρχει στο λεξικό του μπαμπινιώτη, άρα δεν ειναι πρόβλημα των Αθηναίων που δέ ξερουν κάτι που ειναι αποτέλεσμα λεξιπλάστων Θεσσαλονικιών!!

----
Το "αμέ" αντιθετα, υπάρχει και εις διπλούν΄στο λεξικό, τωρα γιατι το ψιλοκοροιδεύουν οι θεσσαλονικεις who knows..

--

Giwrgosth, ευχαριστούμε..

---
Μια ερωτηση προς τις γυναίκες θεσσαλονικείς:

Πώς σας φαίνεται οταν ανοίγετε ενα θερμιδομετρήτη για να δειτε ποσες θερμιδες εχει το κρεας που ειναι περασμενο σε ενα ξυλάκι και ο θερμιδομετρητής το περιγραφει ετσι:

"Σουβλάκι Καλαμάκι απο χοιρινο (1 των 40 γρ): ...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

giwrgosth
23-01-07, 10:48
Πώς σας φαίνεται οταν ανοίγετε ενα θερμιδομετρήτη για να δειτε ποσες θερμιδες εχει το κρεας που ειναι περασμενο σε ενα ξυλάκι και ο θερμιδομετρητής το περιγραφει ετσι:

"Σουβλάκι Καλαμάκι απο χοιρινο (1 των 40 γρ): ...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Να απαντήσω εγώ, αν και δεν είμαι Σαλονικιά? :p
Είναι λάθος έκφραση, αφού ή σουβλάκι θα το πούμε ή καλαμάκι. Είναι σα να λέμε νερό νερένιο :p

aria
23-01-07, 11:08
Μάλλον θα είναι ειδικός Αθηναϊκός θερμιδομετρητής με τις κατάλληλες διευκρινίσεις . . . :lol:

manoulamou
23-01-07, 12:55
Καλα δεν ειναι αναγκη να παιρνουμε τοις μετρητοις το Μπαμπινιωτη...:rolleyes:
με βουλγαρους - χανουμια και συνωνυμο τον αντι-σημιτη με τον αντι-σιωνιστη:mad:
Οσο για θερμιδομετρητες ειναι τοσοι που ξεπερνουν τις 3ημερες διαιτες:p
Σουβλακι (http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_full_lemma?the_lemma_id=39175&target_dict=1) καλαμακι <= ==> νεαρον (http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_full_lemma?the_lemma_id=29285&target_dict=1) υδωρ;)
Το καλαμακι ο Τριανταφυλλιδης δεν το εχει καν σε ξεχωριστο (http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_full_lemma?the_lemma_id=20058&target_dict=1) λημμα:rofl:

yiapap
23-01-07, 16:00
Aria, το "φούιτ" δεν υπαρχει στο λεξικό του μπαμπινιώτη, άρα δεν ειναι πρόβλημα των Αθηναίων που δέ ξερουν κάτι που ειναι αποτέλεσμα λεξιπλάστων Θεσσαλονικιών!!

----
Το "αμέ" αντιθετα, υπάρχει και εις διπλούν΄στο λεξικό, τωρα γιατι το ψιλοκοροιδεύουν οι θεσσαλονικεις who knows..Ο κ. Μπαμπινιώτης, τι καταγωγή έχει; :whistle:
Εννοείται ότι το φούιτ είναι γλωσσοπλασία αν και πανάθεμα αν καταλαβαίνω πως προέκυψε (από το "φου" (φυσάω μπας και γεμίσει το λάστιχο), από τον ήχο που κάνει όταν ξεφουσκώσει; Από που;)

Σου έχω κι άλλες άγνωστες λέξεις αν θες: Π.χ. "κούτρα" (εκτός από κεφάλι σημαίνει και τζάμπα, δωρεάν).
Επίσης παραπάνω... το "θες" είναι εξίσου Σαλλλονικιώτικο, αφού το σωστό είναι "θέλεις" ;)

aria
23-01-07, 16:03
Ο κ. Μπαμπινιώτης, τι καταγωγή έχει; :whistle:
Εννοείται ότι το φούιτ είναι γλωσσοπλασία αν και πανάθεμα αν καταλαβαίνω πως προέκυψε (από το "φου" (φυσάω μπας και γεμίσει το λάστιχο), από τον ήχο που κάνει όταν ξεφουσκώσει; Από που;)

Σου έχω κι άλλες άγνωστες λέξεις αν θες: Π.χ. "κούτρα" (εκτός από κεφάλι σημαίνει και τζάμπα, δωρεάν).
Επίσης παραπάνω... το "θες" είναι εξίσου Σαλλλονικιώτικο, αφού το σωστό είναι "θέλεις" ;)

Όπως και το "πάνε" = πήγαινε, όταν το λέω σε αθηναίους πεθαίνουν στα γέλια...

yiapap
23-01-07, 16:27
Όπως και το "πάνε" = πήγαινε, όταν το λέω σε αθηναίους πεθαίνουν στα γέλια...Το οποίο "θες", "πες" το ανακάλυψα στο στρατό (δεν ήξερα ότι είναι ιδιωματισμός). Όταν τα έχωνα σε ένα πιτσιρικά βουνίσιο εντελώς (Καρπνιήsh) και στο τέλος του λέω "Πες ρε! ;Oxi, Πες!" και απαντά "Τι ειν' πεsh κυρ-Λουχαγέ;" (όλοι οι βαθμοφόροι ήταν λοχαγοί από τον δεκανέα έως τον στρατηγό) με εντελώς κατακαήμενο ύφος... Που να μπορέσεις να κρατήσεις κακία μετά.

ΥΓ. Ο τύπος είναι ο ίδιος που μου είπε εξαιρετικά αγχωμένος "Κυρ Λουχαγε, Κυρ. Λουχαγέ... ιέχειsh ιένα ΖΟΥΜΠΕΡΟΥ!!!!" :shock: Μετά από αναζήτηση μερικών δευτερολέπτων για ανοιχτά φερμουάρ, παρελκόμενα που κρέμονται, σπυράκια στο πρόσωπο, φύλα δέντρων στη στολή, βρήκα ότι το "ζούμπερο" ήταν ένα μαύρο μαμούνι που με περπατούσε*. "Αυτό λες βρε;"... "Ιιιι ναι. Ζούμπερου!" :lol:


* ΣτΜ: "Περπάταγε", σε κανονικά Ελληνικά

gatoulas
23-01-07, 16:50
Να του δέκεις στη σκουπιά απ την ουρά του πουντίκ. :rofl:

manoulamou
23-01-07, 16:51
Πανε να πλυνεις κανα πιατο...Ποσα θες να μας τρελανεις?
Μια χαρα ελληνικα, τα ξερω και τα χρησιμοποιω παροτι καταυλακ (http://www.mani.org.gr/kastra/kkelefas/kastro_kelefas.htm)ιωτισσα:p
Τι ιδιωματισμοι και γαλαζια αλογα, μου τσαμπουνατε?




παρομοια παλια συζητηση αλλου (http://www.fifa.gr/oldforum/viewtopic.php?t=250&start=15&sid=617f8881dc98b772274de8ab8ca9a054) σε αψογα greeklish:whistle:

alfisti
23-01-07, 20:01
έχω κάτι Κρητικούς συμφοιτητές και έχουν βγάλει όλα τα γυράδικα της Θεσσαλονίκης άχρηστα!!:rofl: :rofl: :rofl:

δεν τους αρέσει το λάδι που έχει ο γύρος..

δεν ξέρετε να τρώτε ρε....

alwaysalone
23-01-07, 20:12
Γιατί τι λάδι βάζετε? Δεν πιστεύω να βαζετε μέσα στην πίτα με γυρο, ενα κοκκινο ζουμι, οπως ειχα δει σε ενα σουβλατζίδικο στο Λουτράκι!!!!

lou.nick
23-01-07, 21:12
Όχι φυσικά. Απλώς ο γύρος πολλές φορές είναι λιπαρός και τρέχουν διάφορα ζουμιά, αλλά όλο το ζουμί της υπόθεσης γύρος εκεί είναι.

mafiaboy
23-01-07, 21:31
αν δεν σταζει το λαδι δεν λει.βαλε λάδι και ελα βράδυ στο πρασσα.λολ

manoulamou
23-01-07, 22:02
Ελα ομως που μερικοι (κρητικοι, μανιατες;) , και λοιπες ... δημοκρατικες δυναμεις
επειδη παραγουν ολο το λαδι της ελλαδιτσας
αναγουλιαζουν αμα δεν τους αρεσει η γευση του συγκεκριμενου λιπαρου στοιχειου?
ΑΧ ποτε θα κανει ξαστερια να κατηφορισω προς ... Θεσσαλονικη:rofl:
Μπουγατσα και σουβλακι και ο,τι αλλο μασαμπουκιασμα ηθελε προκυψει!!!:respekt:

lou.nick
23-01-07, 23:10
Δεν μπορώ να πω και η Κρήτη και η Σπάρτη, άντε και οι είλωτες της Καλαμάτας :p έχουν καλό λάδι. Με μόνη διαφορά ότι το δικό μας δεν είναι φυτικής προελεύσεως είναι λίπος του ζώου (όπως έτρεχε το ΖΤΟ για παράδειγμα). Εδώ βάρβαροι γαρ μας αρέσουν τα λιπαρά φαγητά γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε και ένα κρύο. Εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν πολύ οι τσιγαρίδες. Είναι κομμάτια λίπους με κρέας σε ίση αναλογία που τα ψήνουν σε ένα μεγάλο καζάνι, τα τσιγαρίζουν βασικά στο ίδιο τους το λίπος. Είναι τρομερές είτε ζεστές είτε κρύες. Αλλά η χοληστερίνη μετά πιάνει τριψήφιο νούμερο! :medic: Τελικά είμαι πολύ βάρβαρος!!! :viking :ork :dwarf

manoulamou
23-01-07, 23:28
Που να φατε και το κλασικο μανιατικο χοιρινο παστο (http://www.mani.org.gr/proionta/sigkl/sigklino.htm) σιγκλινο:worthy:
Ενας θειος μου παρ ολο που ηταν γιατρος (Μαντουβαλος με τ ονομα)
μια φορα εφαγε μονος του ενα τενεκε σε μια βδομαδα....
Εμεινε η γυναικα του χηρα με τρια ανηλικα αγορια.
Δεν μπορω να πω ομως: πηγε χορτατος:p

aria
23-01-07, 23:41
Ε τώρα δεν μπορώ να μην αναφέρω το εκλεκτότατο λάδι Θάσου, πανάλαφρο με σχεδόν μηδενική οξύτητα! Και μην ξεχνάμε και την ξακουστή ελιά θρούμπα!
:)

alwaysalone
24-01-07, 00:13
Άσχετο, έχετε βρεθεί σε συζήτηση μεγάλων για το ποια πόλη βγάζει το καλύτερο λάδι?

Χειρότερα και απο τα κομματικά κάνουν.. Απιστευτο ποσο πολύ, το απλό λαδάκι, μπορεί να παθιάσει τους ανθρώπους..

manoulamou
24-01-07, 00:24
Μου θυμισες το ανεκδοτο με τον Κρητικο πατερα.
Τον ρωτησε ο γιος του <<Μπαμπα τι ειναι ρατσιστης?>>
<<Αυτος που νομιζει οτι η πατριδα του βγαζει πιο εξυπνους απο τους Κρητικους παιδακι μου!>>

Ασχετως λαδιου και της καταγωγης του, η κορη μου που δουλευει σε φαγαδικο με ιδιοκτητη Σερραιο
λεει τα καλυτερα για τους μεζεδες τους και οχι μονο για τις μπουγατσες!!!

lou.nick
24-01-07, 00:51
Το σιγκλινο το έχω ακούσει και περιμένω τον κολιτό από σπάρτη να φέρει... να δούμε πότε. μάλλον θα κατέβω εγώ πιο νωρίς :)

Gina
25-01-07, 23:07
Πανε να πλυνεις κανα πιατο...Ποσα θες να μας τρελανεις?
Μια χαρα ελληνικα, τα ξερω και τα χρησιμοποιω παροτι καταυλακ (http://www.mani.org.gr/kastra/kkelefas/kastro_kelefas.htm)ιωτισσα:p
Τι ιδιωματισμοι και γαλαζια αλογα, μου τσαμπουνατε?


Έλα ντε... κι εγώ τα ξέρω αυτά - και παρότι χαμουτζού, ποτέ δεν είπα το σουβλάκι καλαμάκι, κι εκνευρίζομαι φοβερά όταν παραγγέλνω στην Αθήνα "μια πίτα με σουβλάκι" και με ρωτάνε στο καπάκι "καλαμάκι;" (ναι, στην coca-cola) :evil:

Επίσης ξέρω και το ζούμπερο. :p

lou.nick
26-01-07, 03:34
What is Ζούμπερο;;; :hmm:

yiapap
26-01-07, 11:15
What is Ζούμπερο;;; :hmm::rtfm: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=964278&postcount=468

lou.nick
26-01-07, 13:04
Ελπίζω να είδες τι ώρα Postαρα... δεν πάω καλά... Θέλω μαχαραγιά!!!

RyDeR
27-01-07, 22:07
Σήμερα ήμουν Θεσσαλονίκη, πήγα στον πρασσά που λέτε κατά τις 2,10. Καλά αυτοί είναι express, μέχρι να 'πω την κοπελιά 3 πίτα απ'όλα τα ετοίμασε. Ο γύρος τέλειος πάντως. Επίσης γινόταν χαμός...

Α ξέχασα να πω οτι μου άρεσε και η ροή του νερού απο την βρύση της τουαλέτας..:p

sdikr
27-01-07, 22:16
Σήμερα ήμουν Θεσσαλονίκη, πήγα στον πρασσά που λέτε κατά τις 2,10. Καλά αυτοί είναι express, μέχρι να 'πω την κοπελιά 3 πίτα απ'όλα τα ετοίμασε. Ο γύρος τέλειος πάντως. Επίσης γινόταν χαμός...

Α ξέχασα να πω οτι μου άρεσε και η ροή του νερού απο την βρύση της τουαλέτας..:p

3???!!!!!! μόνος σου ρε θηρίο; :scared:

RyDeR
27-01-07, 22:22
3???!!!!!! μόνος σου ρε θηρίο; :scared:

Και για τους φίλους, απο έναν. Βασικά 5 άτομα είμασταν και ένας πήρε τους 2 και εγώ τους 3. Εδώ καλά-καλά δεν έφαγα τον έναν.:rofl:

Καλά γιατί μπήκες σε invisible mode; Αφού μόνιμα online είσαι... :whistle: :p

AddictedToChaos
27-01-07, 23:09
Εγώ μέχρι 2 έχω πάει στον Πρασσά αρκετές φορές.

3 δεν δοκίμασα να φάω ποτέ, ίσως όταν είναι να πεθάνω να το δοκιμάσω :lol:

ΥΓ. Ψήνομαι να πεταχτώ τώρα απο εκεί να τσακίσω κανα δυο. Λέτε να το δοκιμάσω τώρα; λολ

RyDeR
27-01-07, 23:12
Εγώ μέχρι 2 έχω πάει στον Πρασσά αρκετές φορές.

3 δεν δοκίμασα να φάω ποτέ, ίσως όταν είναι να πεθάνω να το δοκιμάσω :lol:

Μπα, ούτε τότε.... :scared:

ΥΓ. Ψήνομαι να πεταχτώ τώρα απο εκεί να τσακίσω κανα δυο. Λέτε να το δοκιμάσω τώρα; λολ

To κίτρινο minivan του delivery σε περιμένει...:p

AddictedToChaos
27-01-07, 23:20
Μπα, ούτε τότε.... :scared:

Θα δείξει, θα δείξει :hmm:


To κίτρινο minivan του delivery σε περιμένει...:p

Μπα. Θα πάω από εκεί, για να πιάσω και το feeling. Αν δεν βλέπεις τους κορμούς να περιστρέφονται και τα ζουμιά να τρέχουν, δεν απολαμβάνεις :lol:

manoulamou
27-01-07, 23:22
Αντε λοιπον απο εκει, γιατι τρεχουνε τα σαλια μας
και μας εχετε σπασει τη μυτη με τις μυρουδιες:p
Τι κανετε εδω μεσα τετοια ωρα?

RyDeR
27-01-07, 23:26
Μπα. Θα πάω από εκεί, για να πιάσω και το feeling. Αν δεν βλέπεις τους κορμούς να περιστρέφονται και τα ζουμιά να τρέχουν, δεν απολαμβάνεις :lol:
Δεν έχεις και άδικο....

Καλή όρεξη λοιπόν.:)

AddictedToChaos
27-01-07, 23:31
Τι κανετε εδω μεσα τετοια ωρα?

Όντως. Έπρεπε να τα σπάω στους napalm αλλά τέσπα :whistle: (σόρυ Babality, ξέρει αυτός)


Δεν έχεις και άδικο....

Καλή όρεξη λοιπόν.:)

Thanks :cool:

DOU
25-07-07, 11:26
Μα ποσο "απιστευτοι" ειναι στην αθηνα, ουτε ξερουν τι ειναι γυρος, ουτε σουβλακι, ουτε μπουγατσα.. και σε λενε κ αγραμματο απο πανω.. Ειναι αληθεια οτι δεν βαζουν στο σαντουιτς, ντοματα με κετσαπ? Χεχε, ακου εκει καλαμακι το σουβλακι, και αυτο που πινεις το καφε τι ειναι, καλαμακι Νο2? Αμ να ηξεραν κ τι ειναι μπουγατσα.. ειδικα απο σερρες.. :lol::rolleyes:

Πραγματικος γυρος η σουβλακι περιλαμβανει: 1 πιτα, το γυρο, ντοματα, κρεμμυδι, πατατες,
και αν θες βαζεις κ σαλατα πχ ρωσικη η χτυπητη κλπ, επισης αν θες βαζεις κ κετσαπ, μουσταρδα,
κατι αντιστοιχο κ με το σουβλακι. Αυτο θα πει γυρος, ολα τα αλλα ειναι μουφα κ παραλλαγες.:whistle:


Επισης δεν ισχυει αυτο που νομιζουν οτι το λενε στη θεσσαλονικη,"σουβλακι με γυρο", τι σουβλακι με γυρο ωρε? Ξεχωριστα ειναι η σουβλακι θα παρεις η γυρο...:lol::worthy::worthy:

Πεστε τωρα να με φατε...:rofl::lol:

euri
25-07-07, 11:31
Πεστε τωρα να με φατε...:rofl::lol:

Γιατί, περνιέσαι για γύρος ή σουβλάκι; :p

mach
25-07-07, 11:39
Μα ποσο "απιστευτοι" ειναι στην αθηνα, ουτε ξερουν τι ειναι γυρος, ουτε σουβλακι, ουτε μπουγατσα.. και σε λενε κ αγραμματο απο πανω..

Κοίτα, για να ξεκαθαρίσει το πράγμα.
Η μπουγάτσα έχει κρέμα μέσα. Δεν παίζει να έχει μέσα τυρί. Αυτό το λένε τυρόπιτα. Δηλαδή πότε θα το κατανοήσετε;

Όταν ήμουν φοιτητής στη σαλονίκη, κάθε φορά που έμπαινα σε μπουγατσάδικο έπρεπε να εξηγώ αυτό το απλούστατο αξίωμα στον κάθε τυχάρπαστο μπουγατσατζή που πήγαινε να μου δώσει "μπουγάτσα με τυρί". Μα είναι δυνατόν;

giwrgosth
25-07-07, 11:44
Η μπουγάτσα είναι τύπος φύλλου βρε mach, όπως λέμε σφολιάτα, κουρού, χωριάτικο κλπ.
Δίκο έχουν, άσχετα αν εδώ μπουγάτσα λέμε το φύλλο με κρέμα.
Τυχάρπαστος είναι ο κάθε "αθηναίος" μαγαζάτορας που σου πουλάει το πάμφθηνο φύλλο κρούστας για μπουγάτσα.

DOU
25-07-07, 11:50
Γιατί, περνιέσαι για γύρος ή σουβλάκι; :p

Εμ.. εγω απλως ηθελα να ανοιξω την ορεξη καποιων...τπτ παραπανω..:rofl::p:lol:

caramela
25-07-07, 12:04
Η μπουγάτσα είναι τύπος φύλλου βρε mach, όπως λέμε σφολιάτα, κουρού, χωριάτικο κλπ.
Δίκο έχουν, άσχετα αν εδώ μπουγάτσα λέμε το φύλλο με κρέμα.
Τυχάρπαστος είναι ο κάθε "αθηναίος" μαγαζάτορας που σου πουλάει το πάμφθηνο φύλλο κρούστας για μπουγάτσα.


:oneup::clap::clap::clap::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.