PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13

mach
25-07-07, 12:12
Η μπουγάτσα είναι τύπος φύλλου βρε mach, όπως λέμε σφολιάτα, κουρού, χωριάτικο κλπ.
Δίκο έχουν, άσχετα αν εδώ μπουγάτσα λέμε το φύλλο με κρέμα.
Τυχάρπαστος είναι ο κάθε "αθηναίος" μαγαζάτορας που σου πουλάει το πάμφθηνο φύλλο κρούστας για μπουγάτσα.

Όχι. Είσαι εγκάθετος. Δεν υπάρχουν επιχειρήματα γι'αυτό το θέμα. Δεν υφίσταται μπουγάτσα με τυρί. Υπάρχει τυρόπιτα και μπουγάτσα. Πρέπει επιτέλους να υπαναχωρήσουν.

Δεν μπορεί να πας πρωι-πρωί με τη φραπεδιά στο χέρι, να θες να γλυκαθείς με μια μπουγάτσα και να σου δίνουν γλοιώδη τυρόπιτα. Είναι αφύσικο και επικίνδυνο. :lol:

euri
25-07-07, 12:17
Εμ.. εγω απλως ηθελα να ανοιξω την ορεξη καποιων...τπτ παραπανω..:rofl::p:lol:

Πρόσεχε όμως, διότι υπάρχει και το troll-σουβλάκι, το οποίο πολλοί το τρώνε για ορεκτικό...ιδίως όταν είναι καψαλισμένο από flames... ;)

caramela
25-07-07, 12:21
Όχι. Είσαι εγκάθετος. Δεν υπάρχουν επιχειρήματα γι'αυτό το θέμα. Δεν υφίσταται μπουγάτσα με τυρί. Υπάρχει τυρόπιτα και μπουγάτσα. Πρέπει επιτέλους να υπαναχωρήσουν.

Δεν μπορεί να πας πρωι-πρωί με τη φραπεδιά στο χέρι, να θες να γλυκαθείς με μια μπουγάτσα και να σου δίνουν γλοιώδη τυρόπιτα. Είναι αφύσικο και επικίνδυνο. :lol:

ποιος ειναι εγκαθετος ???:wall:
γιατι δε μπορεις να κατανοήσεις ΑΠΛΑ πραγματάκια..... μπουγάτσα...ειναι το φύλλο και μόνο το φύλλο... και απο την άλλη αφού εσύ μπορείς και γίνεσαι κατανοήτος στις ορεκτικές επιλογές στα Αθήνας....συνέχισε το!!.....:p απλουστατα όταν και άμα ανηφορήσεις... να προσέχεις!!! προς αποφυγη στομαχικων διαταραχων τυπου φτου φτου μπλιαχ μπλιαχ!! αλλιως νυστικό ΣΕ βλεπώ:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

manoulamou
25-07-07, 12:25
Κοιτα συζητηση με ... ελαφρα φαγητα που πιασανε
εν μεσω Καυσωνα,
με διακοπες ρευματος και ολα τα κομφορ....:rofl:

nm96027
25-07-07, 12:26
Παντως αν υπαρχει κάποιος που αναδειξε ολους του βορειοελλαδιτικους ιδιωματισμους περα απο τα γνωστα τουριστικα κλισε ήταν ο Καπουτζίδης στο Παρα πεντε.
Εκμεταλλευτηκε την ποντιακη καταγωγη του απο τις Σερρες και ετσι πολλες φορες ηΖουμπουλια μου θυμιζε τις θειες μου στο χωριο.

Πχ. ενα αγνωστο ιδιωμα της Μακεδονίας ειναι η τοποθετηση του γιατι/διοτι στο τελος της προτασης. :p

caramela
25-07-07, 12:30
Κοιτα συζητηση με ... ελαφρα φαγητα που πιασανε
εν μεσω Καυσωνα,
με διακοπες ρευματος και ολα τα κομφορ....:rofl:

τη να κανω manoulamou απο την μια ο καυσωνας απο την άλλη να μη προλάβω τους ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΛΑΚΕΔΕΣ ...ΜΠΛΙΑΧ....;)

mach
25-07-07, 13:00
ποιος ειναι εγκαθετος ???:wall:
γιατι δε μπορεις να κατανοήσεις ΑΠΛΑ πραγματάκια..... μπουγάτσα...ειναι το φύλλο και μόνο το φύλλο...

Όχι, εσυ δεν μπορείς να κατανοήσεις ΑΠΛΑ πραγματάκια δηλ. ότι η μπουγάτσα στην ροή του λογού, αφορά την κρέμα. Εάν ήθελα συγκεκριμένο τύπο μπουρεκακίου που εμπεριέχει τυρί θα ζητούσα τυρόπιτα με φύλλο μπουγάτσας. Αν θέλατε να είστε σωστοί, θα ονομάζατε το υπο συζήτηση σκεύασμα γαλατόπιτα και θα δίνατε στον καταναλωτή τη δυνατότητα επιλογής φύλλου. Και όμως, αυθαίρετα υποθέτετε ότι στην απαίτηση μπουγάτσας πρέπει να απαντάτε με την εκνευριστική-εριστική ερώτηση 'Με τυρί ή με κρέμα'... Λυπάμαι που η χρόνια πλύση εγκεφάλου έχει μετατραπεί σε ένοχο μυστικό της συμπαθούς κατά τ'άλλα πόλης σας.

aria
25-07-07, 13:09
Δηλαδή mach άμα σου πούμε ότι υπάρχει και μπουγάτσα με σπανάκι και μπουγάτσα με κιμά και μπουγάτσα σκέτη τι θα γυρίσεις να μας πεις;;;

Ζήτα απλώς γλυκιά μπουγάτσα αν δεν θές να αναφέρεις τη λέξη κρέμα ή τυρί και πάλι θα φας αυτό που σ' αρέσει...

dimitris_thass
25-07-07, 13:16
μπουγάτσα...ειναι το φύλλο και μόνο το φύλλο:lock:


Λατρεύω με κρέμα :worthy: :worthy:

DOU
25-07-07, 13:16
Όχι, εσυ δεν μπορείς να κατανοήσεις ΑΠΛΑ πραγματάκια δηλ. ότι η μπουγάτσα στην ροή του λογού, αφορά την κρέμα. Εάν ήθελα συγκεκριμένο τύπο μπουρεκακίου που εμπεριέχει τυρί θα ζητούσα τυρόπιτα με φύλλο μπουγάτσας. Αν θέλατε να είστε σωστοί, θα ονομάζατε το υπο συζήτηση σκεύασμα γαλατόπιτα και θα δίνατε στον καταναλωτή τη δυνατότητα επιλογής φύλλου. Και όμως, αυθαίρετα υποθέτετε ότι στην απαίτηση μπουγάτσας πρέπει να απαντάτε με την εκνευριστική-εριστική ερώτηση 'Με τυρί ή με κρέμα'... Λυπάμαι που η χρόνια πλύση εγκεφάλου έχει μετατραπεί σε ένοχο μυστικό της συμπαθούς κατά τ'άλλα πόλης σας.

Καθολου εκνευριστικη ερωτηση, ισα ισα η λεξη γαλατοπιτα ειναι εκνευριστικη, κ η κλασσικη τυροπιτα δεν εχει καμια σχεση με τη μπουγατσα με γεμιση τυρι αντι για κρεμα. Η μπουγατσα δεν "καταγεται" απο νοτια μερη και ποσο μαλλον προς αθηνα μερια...οποτε δεν ξερετε καλυτερα..

Γιατι εαν ηταν ετσι και η κρεμοπιτα θα ηταν το ιδιο πραγμα με τη μπουγατσα, δεν ειναι ομως.:rolleyes:

Μπουγάτσα
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


Η μπουγάτσα είναι πίτα από φύλλο, με γέμιση συνήθως κρέμα ή τυρί, αν και συναντάται και σε άλλες γεύσεις, όπως με κιμά, σπανάκι ή με κρέμα κακάο. Το όνομά της προέρχεται από την αντίστοιχη τουρκική λέξη πογάτσα (πίτα με κρέμα ή τυρί). Στην Ελλάδα την έφεραν μικρασιάτες πρόσφυγες μετά τη Μικρασιατική καταστροφή, κάνοντάς την ιδιαίτερα δημοφιλή στη Βόρεια Ελλάδα, ειδικά στη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες, που θεωρούνται φημισμένες για τη μπουγάτσα τους.

Στη Βόρεια Ελλάδα παραγγέλνεται συνήθως απλά σαν "μια με τυρί" ή "μια με κρέμα", μια και αποτελεί δημοφιλή πρόχειρη τροφή, και σερβίρεται κομμένη σε κομμάτια μεγέθους μπουκιάς (και, η γλυκιά, πασπαλισμένη με ζάχαρη άχνη ή/και κανέλλα). Αν και οι κάτοικοι της νοτιότερης Ελλάδας μπερδεύουν συνήθως την μπουγάτσα με τυρί με την τυρόπιτα, πρόκειται για διαφορετική συνταγή μιας και διαφέρουν στο φύλλο που χρησιμοποιείται.

Στη Νότια Ελλάδα, παραγγέλνεται σαν "τυρόπιττα ταψιού" (μπουγάτσα με τυρί) ή "μπουγάτσα" (μπουγάτσα με κρέμα) και σερβίρεται ολόκληρη.

Οι διαφορές που υπάρχουν μεταξύ Βόρειας και Νότιας Ελλάδας είναι το δίπλωμα του φύλλου κατα την παρασκευή της και ο τρόπος σερβιρίσματος. Στην Β. Ελλάδα πουλιέται με το κιλό ενώ στην Ν. Ελλάδα με το κομμάτι. Αυτό συμβαίνει επειδή στην Ν. Ελλάδα το κλείσιμο της γέμισης στο φύλλο γίνεται σε μορφή φακέλου και κόβεται στη μέση κατα το σερβίρισμα, ενώ στη Βόρεια το φύλλο ειναι μεγαλύτερου μεγέθους καθώς και η γέμιση, οπότε πουλιέται με το κιλό κατά το σερβίρισμα.

Στην Τουρκία, η πογάτσα συνήθως έχει λιγότερη γέμιση από την μπουγάτσα που σερβίρεται στην Ελλάδα.
Εδω link (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1)
20925



[/I]

μπουγάτσα...ειναι το φύλλο και μόνο το φύλλο:lock:


Λατρεύω με κρέμα :worthy: :worthy:
:worthy::worthy::worthy::worthy::closed::rant:

mach
25-07-07, 13:19
Aς υπάρχει και μπουγάτσα-φασολάκια λαδερά.
Εμένα με ενδιαφέρει (και πιστεύω την πλειοψηφία του έθνους) όταν μπαίνω στο βορειοελληνικό μαγαζί και ζητάω μπουγάτσα, το μυαλό του μπουγακτσατζή να κάνει default στην κρέμα. Πολλά ζητάω;

Martinstime
25-07-07, 13:21
ΛΟΙΠΟΝ...

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ = ΠΙΤΑ 'Η ΨΩΜΑΚΙ, ΓΥΡΟΣ (Ή ΑΛΛΟ ΚΡΕΑΣ) ΠΑΤΑΤΕΣ, ΝΤΟΜΑΤΑ, ΚΕΤΣΑΠ, ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ.

ΣΟΥΒΛΑΚΙ = ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΧΟΙΡΙΝΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΡΕΑΤΟΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΕ ΞΥΛΑΚΙ.

Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!:rofl:

caramela
25-07-07, 13:31
Όχι, εσυ δεν μπορείς να κατανοήσεις ΑΠΛΑ πραγματάκια δηλ. ότι η μπουγάτσα στην ροή του λογού, αφορά την κρέμα. Εάν ήθελα συγκεκριμένο τύπο μπουρεκακίου που εμπεριέχει τυρί θα ζητούσα τυρόπιτα με φύλλο μπουγάτσας. Αν θέλατε να είστε σωστοί, θα ονομάζατε το υπο συζήτηση σκεύασμα γαλατόπιτα και θα δίνατε στον καταναλωτή τη δυνατότητα επιλογής φύλλου. Και όμως, αυθαίρετα υποθέτετε ότι στην απαίτηση μπουγάτσας πρέπει να απαντάτε με την εκνευριστική-εριστική ερώτηση 'Με τυρί ή με κρέμα'... Λυπάμαι που η χρόνια πλύση εγκεφάλου έχει μετατραπεί σε ένοχο μυστικό της συμπαθούς κατά τ'άλλα πόλης σας.

Αγαπητε... δε θα μπω στη διαδικασια να προσπαθησω να ΣΕ πείσω για κάτι διαφορετικο... απο αυτό που εσυ εχεις επιλέξει "ως σωστό" αλλά η ροη του λόγου .... ανα γεωγραφικο διαμερισμα καλός ή κακός διαφέρει!!!..(παγκοσμίως θα έλεγα:hmm:..) άρα ο καθένας στο τόπο του απλά προσαρμόζεται στους τοπικους ιδιωματισμους!!! πχ. στις συχνές επισκέψεις μου στη Αθήνα φροντίζω να ζητάω σουβλακι καλαμακι!!... και δεν προκαλώ την τυχή μου!! στη πολη μου δε...φαντάζομαι να γνωρίζεις οτι αν έκανα το ίδιο... μαλλον νυστικη θα έμενα!! άρα ο λόγος του παραπάνω διαλογου έχει να κάνει με "ευήκοον ους"....:what:(ακούει κανεις :whistle:)

yiapap
25-07-07, 13:39
Aς υπάρχει και μπουγάτσα-φασολάκια λαδερά.
Εμένα με ενδιαφέρει (και πιστεύω την πλειοψηφία του έθνους) όταν μπαίνω στο βορειοελληνικό μαγαζί και ζητάω μπουγάτσα, το μυαλό του μπουγακτσατζή να κάνει default στην κρέμα. Πολλά ζητάω;Τελικά αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα... Είστε γενικά πολύ κουρασμένοι για πολλές λέξεις. Έτσι εξηγείται και το "καλαμάκι"...
"Πστ Μήτσο πιάσε 3 καλαμάκια"
που να λες:
"Πστ Μήτσο πιάσε 3 πίτες γύρο με τζατζίκι χωρίς πατάτες, ντομάτα, κέτσαπ και μουστάρδα... Α και πρόσεξε μη βάλεις και πολύ γύρο και μου ανέβει η χοληστερίνη"
:lol:

AddictedToChaos
25-07-07, 13:49
Ρε παιδιά εξ' Αθηνών...

Όταν το καλύτερο που έχετε να επιδείξετε στο φαγητό είναι μαγαζιά τύπου Μπαϊρακτάρης, ε, τότε μη μας κάνετε κήρυγμα για τις ονομασίες.

Έλατε μία στη Θεσσ να φάτε αληθινό γύρο και μπουγάτσα και ο,τιδήποτε άλλο και θα δείτε μετά με τι άνεση θα ζητάτε γύρο αντί για καλαμάκι και μπουγάτσα με τυρί αντί για τυρόπιτα...

DOU
25-07-07, 13:49
Aς υπάρχει και μπουγάτσα-φασολάκια λαδερά.
Εμένα με ενδιαφέρει (και πιστεύω την πλειοψηφία του έθνους) όταν μπαίνω στο βορειοελληνικό μαγαζί και ζητάω μπουγάτσα, το μυαλό του μπουγακτσατζή να κάνει default στην κρέμα. Πολλά ζητάω;

Κι εγω οταν κατεβαινω στα νοτια με ενδιαφερει οταν μπαινω στο νοτιοελληνικο μαγαζι και ζηταω ενα γυρο πιτα απολα, το μυαλο του μπαρμπα εκει περα να κανει default στον πραγματικο γυρο. Πολλα ζηταω? Απο οτι φαινεται, ΝΑΙ!:worthy::whistle:

giannis42
25-07-07, 13:56
Τελικά αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα... Είστε γενικά πολύ κουρασμένοι για πολλές λέξεις. Έτσι εξηγείται και το "καλαμάκι"...
"Πστ Μήτσο πιάσε 3 καλαμάκια"
που να λες:
"Πστ Μήτσο πιάσε 3 πίτες γύρο με τζατζίκι χωρίς πατάτες, ντομάτα, κέτσαπ και μουστάρδα... Α και πρόσεξε μη βάλεις και πολύ γύρο και μου ανέβει η χοληστερίνη"
:lol:

:oneup::oneup::worthy:

ετσι, ετσι.....

mach
25-07-07, 14:03
Κι εγω οταν κατεβαινω στα νοτια με ενδιαφερει οταν μπαινω νοτιοελληνικο μαγαζι και ζηταω ενα γυρο πιτα απολα, το μυαλο του μπαρμπα εκει περα να κανει default στον πραγματικο γυρο. Πολλα ζηταω? Απο οτι φαινεται, ΝΑΙ!:worthy::whistle:

Μα εκεί θα κάνει default. Και αυτό με το καλαμάκι δεν το καταλαβαίνω... Όσους ξέρω, ουδέποτε έχουν χρησιμοποιήσει τη λέξη "καλαμάκι", όταν θέλουν σουβλάκι/γύρο/οτιδήποτε.

DOU
25-07-07, 14:59
:closed::vava::scared::sneer:

giwrgosth
25-07-07, 17:35
Ρε παιδιά εξ' Αθηνών...

Όταν το καλύτερο που έχετε να επιδείξετε στο φαγητό είναι μαγαζιά τύπου Μπαϊρακτάρης, ε, τότε μη μας κάνετε κήρυγμα για τις ονομασίες.
Κοίτα, συμφωνώ με τα περί μπουγάτσας και σουβλακίου, έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά για το φαγητό όχι! Αν ξέρεις να φας δεν θα πας στον Μπαϊρακτάρη, εκτός αν είσαι τουρίστας ή βλάχος που κατέβηκες από το χωριό.
Δε νομίζω να υπάρχει κάτοικος Αθηνών που να ξέρει να τρώει και να έχει φάει ποτέ στον Μπαϊρακτάρη ή στα γύρω μαγαζιά.
Εξάλου Μπαϊρακτάρηδες έχετε και εσείς πολλούς εκεί πάνω, παντού υπάρχουν.

nmavro73
25-07-07, 18:41
Όχι. Είσαι εγκάθετος. Δεν υπάρχουν επιχειρήματα γι'αυτό το θέμα. Δεν υφίσταται μπουγάτσα με τυρί. Υπάρχει τυρόπιτα και μπουγάτσα. Πρέπει επιτέλους να υπαναχωρήσουν.

Δεν μπορεί να πας πρωι-πρωί με τη φραπεδιά στο χέρι, να θες να γλυκαθείς με μια μπουγάτσα και να σου δίνουν γλοιώδη τυρόπιτα. Είναι αφύσικο και επικίνδυνο. :lol:

Η μπουγάτσα είναι το ΦΥΛΟ. Μπορεί να έχει μέσα τυρί κιμά σπανάκι. Ζητάς αυτό που θέλεις να φάς.Δεν είναι τυρόπιτα είναι τελείως διαφορετική. Δεν έχει αβγά στο φύλο και στο τυρί η αλμυρή. Αυτό που τρώτε κάτω είνανι κρεμόπιτα. Το everest εδω που φέρνει cream pies απορώ γιατι το κάνει αφου δεν πουλάνε. Αν πάς στο ναυαρίνο σε κανα δυό που κάνουν μπουγάτσα με τυρί θα καταλάβεις τη διαφορά

nmavro73
25-07-07, 18:43
Aς υπάρχει και μπουγάτσα-φασολάκια λαδερά.
Εμένα με ενδιαφέρει (και πιστεύω την πλειοψηφία του έθνους) όταν μπαίνω στο βορειοελληνικό μαγαζί και ζητάω μπουγάτσα, το μυαλό του μπουγακτσατζή να κάνει default στην κρέμα. Πολλά ζητάω;

Ο μπουγατσατζής εδώ θα σε ρωτήσει, κρέμα ή τυρί

DOU
25-07-07, 19:50
Η μπουγάτσα είναι το ΦΥΛΟ. Μπορεί να έχει μέσα τυρί κιμά σπανάκι. Ζητάς αυτό που θέλεις να φάς.Δεν είναι τυρόπιτα είναι τελείως διαφορετική. Δεν έχει αβγά στο φύλο και στο τυρί η αλμυρή. Αυτό που τρώτε κάτω είνανι κρεμόπιτα. Το everest εδω που φέρνει cream pies απορώ γιατι το κάνει αφου δεν πουλάνε. Αν πάς στο ναυαρίνο σε κανα δυό που κάνουν μπουγάτσα με τυρί θα καταλάβεις τη διαφορά

Ετσι μπραβο αυτο ειναι! Θεωρουν την κρεμοπιτα με την μπουγατσα το ιδο πραγμα, οπως αντιστοιχα τη μπουγατσα με γεμιση τυρι τυροπιτα.


Η μπουγάτσα είναι πίτα από φύλλο, με γέμιση συνήθως κρέμα ή τυρί, αν και συναντάται και σε άλλες γεύσεις, όπως με κιμά, σπανάκι.

Στη Βόρεια Ελλάδα παραγγέλνεται συνήθως απλά σαν "μια με τυρί" ή "μια με κρέμα", μια και αποτελεί δημοφιλή πρόχειρη τροφή, και σερβίρεται κομμένη σε κομμάτια μεγέθους μπουκιάς (και, η γλυκιά, πασπαλισμένη με ζάχαρη άχνη ή/και κανέλλα). Αν και οι κάτοικοι της νοτιότερης Ελλάδας μπερδεύουν συνήθως την μπουγάτσα με τυρί με την τυρόπιτα, πρόκειται για διαφορετική συνταγή μιας και διαφέρουν στο φύλλο που χρησιμοποιείται.
:worthy::worthy:


20938 <- μπουγατσα με τυρι(σας μοιαζει για τυροπιτα?:whistle:)
20940 <- Κλασσικη τυροπιτα(εχει καμια σχεση με την απο πανω?)

Tελος με αυτα λοιπον.

Επισης κατι αλλο, λεμε λουκανοπιτα η λουκανικοπιτα? Αλλο παλι κι αυτο..:lol:

yiapap
26-07-07, 09:45
Επισης κατι αλλο, λεμε λουκανοπιτα η λουκανικοπιτα? Αλλο παλι κι αυτο..:lol::hmm: Λουκανόπιτα... Που λέγεται λουκανικόπιτα;

Corto
26-07-07, 09:53
Μπορεί να έχασα και κάτι, είναι πολλές οι γνώμες για το ουσιώδες αυτό θέμα της ευρυζωνικότητας, αλλά ποιοι Βόρειοι εδώ έχουν φάει μπουγάτσα στην Κρήτη? ΤΟ ΓΕΛΙΟ...

DOU
26-07-07, 12:23
:hmm: Λουκανόπιτα... Που λέγεται λουκανικόπιτα;

Αθηναιος μου το ειπε... γιατι λεει δεν υπαρχει λουκανο αλλα λουκανικο...:worthy:

no_logo
26-07-07, 12:49
Αθηναιος μου το ειπε... γιατι λεει δεν υπαρχει λουκανο αλλα λουκανικο...:worthy:


συνήθως έτσι πάει πάντως
λες τυρόπιτα από τις λέξεις τυρί και πίτα
μελιτζανοσαλάτα από τις λέξεις μελιτζάνα και σαλάτα

και πάει λέγοντας

τώρα αν δεν σας αρέσει εσάς, δικαίωμα σας άλλωστε τι να περιμένεις από ανθρώπους που άνοιγαν τρύπες σε διάφορα μέρη της πόλης τους και ονειρεύονταν ότι έχουν μετρό :rofl:

yiapap
26-07-07, 12:51
:lol: :lol:
Λουκανικόπιτα το λέτε ρεεεεεεε;;;;;
:lol: :lol:

Και μετά βαριέστε να πείτε "... με κρέμα"
:lol:

Αχχχ τι άλλο θα ακούσουμε...

ΥΓ.
Ε, όχι και σε διάφορα μέρη της πόλης μας. ΜΙΑ είναι η τρύπα!

manoulamou
26-07-07, 14:43
Λουκανόπιτα ειναι το σωστο, το λεει και το ΚΕΠΚΑ "Οδηγός σωστής διατροφής (http://www.kepka.org/Grk/info/Nutricion/nut002_002.htm)"
καθως και η Ελληνικη Ζυμη (http://www.elzhttp://www.kepka.org/Grk/info/Nutricion/nut002_002.htmymi.gr/news_details.asp?n_id=115&S0=1&S1=1&lang=)" ή μηπως εχουν εδρα τη Θεσσαλονικη, γι αυτο;
http://www.elzymi.gr/products/products.jpg

mach
26-07-07, 17:10
Λουκανικόπιτα το λέτε ρεεεεεεε;;;;;
:lol: :lol:

Και μετά βαριέστε να πείτε "... με κρέμα"

Καλά, λέτε "λουκανόπιτα" τη λουκανικόπιτα και θεωρείτε την κουλτούρα σας σοβαρή; :rofl::rofl:
Τί λέξη είναι πάλι αυτή;

Με την ίδια λογική, να λέτε τη τυρόπιτα "τύπιτα" και τη μπουγάτσα "μπ**τσα", να μη πω και τίποτα πιο βαρύ.

yiapap
26-07-07, 17:21
"Mάστορα πιάσε μου μια μπούτσα"
"Με τυρί ή με κρέμα;"
"Τιιι; Τι μου ρωτάς ρεεεεε; Μου ξέρεις και από χθές;;;;;"
:chair:


:lol:

no_logo
26-07-07, 17:53
mach τι να περιμένεις από ανθρώπους που τρώνε τα σουβλάκια τους όχι με τζατζίκι για να σπάει τα λίπη αλλά με σιχαμερές σάλτσες και κέτσαπ της συμφοράς.
μπλιαχ μου ήρθε η εικόνα της πολύπαθης στρατιωτικής μου θητείας στην Αξιούπολη στο κιλκίς που δεν μπορούσα ούτε ένα σουβλάκι της προκοπής να φάω:down::down::down:

Ακόμα και τα περίφημα τρίγωνα πανοράματος έχουνε χαλάσει πια βάζοντας αντί για κρέμα αηδιαστική σοκολάτα, το μόνο που μένει αξιόλογο βρώσις σε αυτή την πόλη είναι τα φοβερά γεμιστά τσουρέκια

mach
26-07-07, 18:05
Ακόμα και τα περίφημα τρίγωνα πανοράματος έχουνε χαλάσει πια βάζοντας αντί για κρέμα αηδιαστική σοκολάτα, το μόνο που μένει αξιόλογο βρώσις σε αυτή την πόλη είναι τα φοβερά γεμιστά τσουρέκια

Έτσι, από τον Τερκενλή, αν και άρχισαν να τα πουλάνε ακόμα και στα αεροδρόμια.... Αλλά και τα σιροπιαστά του Χατζή παραμένουν καρυφαία.

DOU
26-07-07, 19:07
mach τι να περιμένεις από ανθρώπους που τρώνε τα σουβλάκια τους όχι με τζατζίκι για να σπάει τα λίπη αλλά με σιχαμερές σάλτσες και κέτσαπ της συμφοράς.
μπλιαχ μου ήρθε η εικόνα της πολύπαθης στρατιωτικής μου θητείας στην Αξιούπολη στο κιλκίς που δεν μπορούσα ούτε ένα σουβλάκι της προκοπής να φάω:down::down::down:


Φαε εσυ τζατζικι και πανε μετα να φιλισεις γκομενα..:lol::lol: Πωπωωω γιαυτο βαζετε τζατζικι ε για να σπαει τα λιπη , φοβερη ανακαλυψη..., ασε βρε τωρα που θα μας κανετε και μαθηματα...:worthy: Ξερετε εσεις να τρωτε κ μιλατε..:down::mad: Ουτε τυροπιτα δεν ξερετε τι ειναι κ μας πουλατε εξυπναδα.. Οξω απτη παραγκα ρεεεεε!:worthy::angryr:

AddictedToChaos
26-07-07, 19:22
Φαε εσυ τζατζικι και πανε μετα να φιλισεις γκομενα..:lol::lol: :

Αν μπορέσεις να μου φέρεις καμιά καλή γκόμενα, ευχαρίστως να το δοκιμάσω :mrgreen: :p

nmavro73
26-07-07, 23:21
Ετσι μπραβο αυτο ειναι! Θεωρουν την κρεμοπιτα με την μπουγατσα το ιδο πραγμα, οπως αντιστοιχα τη μπουγατσα με γεμιση τυρι τυροπιτα.


Η μπουγάτσα είναι πίτα από φύλλο, με γέμιση συνήθως κρέμα ή τυρί, αν και συναντάται και σε άλλες γεύσεις, όπως με κιμά, σπανάκι.

Στη Βόρεια Ελλάδα παραγγέλνεται συνήθως απλά σαν "μια με τυρί" ή "μια με κρέμα", μια και αποτελεί δημοφιλή πρόχειρη τροφή, και σερβίρεται κομμένη σε κομμάτια μεγέθους μπουκιάς (και, η γλυκιά, πασπαλισμένη με ζάχαρη άχνη ή/και κανέλλα). Αν και οι κάτοικοι της νοτιότερης Ελλάδας μπερδεύουν συνήθως την μπουγάτσα με τυρί με την τυρόπιτα, πρόκειται για διαφορετική συνταγή μιας και διαφέρουν στο φύλλο που χρησιμοποιείται.
:worthy::worthy:


20938 <- μπουγατσα με τυρι(σας μοιαζει για τυροπιτα?:whistle:)
20940 <- Κλασσικη τυροπιτα(εχει καμια σχεση με την απο πανω?)

Tελος με αυτα λοιπον.

Επισης κατι αλλο, λεμε λουκανοπιτα η λουκανικοπιτα? Αλλο παλι κι αυτο..:lol:

Ξέχασες τα πιο βασικά

"Το όνομά της προέρχεται από την αντίστοιχη τουρκική λέξη πογάτσα (πίτα με κρέμα ή τυρί). Στην Ελλάδα την έφεραν μικρασιάτες πρόσφυγες μετά τη Μικρασιατική καταστροφή, κάνοντάς την ιδιαίτερα δημοφιλή στη Βόρεια Ελλάδα, ειδικά στη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες, που θεωρούνται φημισμένες για τη μπουγάτσα τους"

http://el.wikipedia.org/wiki
Αρα αποκλείεται να είναι αυθεντική η νότια μπουγάτσα αφού οι περισσότεροι μικρασιάτες πρόσφυγες είναι στη βόρεια ελλάδα. Εδώ έχουμε και άλλες σπεσιαλιτέ που κάτω ούτε τις ξέρουν. Εχετε φάει ποτέ καζαν ντιπί στην αθήνα;Ψιλοαίσχος είναι.

nmavro73
26-07-07, 23:27
Έτσι, από τον Τερκενλή, αν και άρχισαν να τα πουλάνε ακόμα και στα αεροδρόμια.... Αλλά και τα σιροπιαστά του Χατζή παραμένουν καρυφαία.

Ο Χατζή ειναι μοναδικός, τον τιμάμε τακτικά. Και κάνει και τελειο καζαν ντιπι και ντοντουρμά με βουβαλίσιο γάλα, όπως είναι το σωστό!

Martinstime
27-07-07, 09:32
Ο Χατζής είναι τέλειος. Αφού σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μια σύμβαση μαζί του να μου φέρνει κάθε μέρα στο σπίτι 25 κιλά γλυκά!

Α στη Θεσσαλονίκη τη πολυκατοικία τη λέμε και οικοδομη κύριοι Αθηναίοι!
Τη λέμε οικοδομή και αφού έχει χτιστεί!

manoulamou
27-07-07, 10:30
Μια που λετε για οικοδομη...
Ποσο παει το νοικι δυαρι πχ στο Πανοραμα;
Γιατι Χατζη ακουω και χατζη δεν τρωω (http://www.chatzis.gr/index.php?id=9,44,0,0,1,0) εδω κατω...:rofl:

http://www.chatzis.gr/imgs/trigono.jpghttp://www.chatzis.gr/imgs/galaktoboureko.jpg

no_logo
27-07-07, 10:40
Ο Χατζή ειναι μοναδικός, τον τιμάμε τακτικά. Και κάνει και τελειο καζαν ντιπι και ντοντουρμά με βουβαλίσιο γάλα, όπως είναι το σωστό!

τα έχω τιμήσει :oneup:
όταν έμαθα για το βουβαλίσιο γάλα πάντως το θεώρησα διαφημιστικό κόλπο
που τα βρήκε τα βουβάλια στην ελλάδα; :hmm:



Μια που λετε για οικοδομη...
Ποσο παει το νοικι δυαρι πχ στο Πανοραμα;
Γιατι Χατζη ακουω και χατζη δεν τρωω (http://www.chatzis.gr/index.php?id=9,44,0,0,1,0) εδω κατω...:rofl:

http://www.chatzis.gr/imgs/trigono.jpghttp://www.chatzis.gr/imgs/galaktoboureko.jpg

μανουλαμου κοντά στην Αριστοτελους έχει μαγαζί :)
την επόμενη φορά που θα πας ρώτα σε περίπτερο και κάνε μια αρμένικη βίζιτα ;)

anon
27-07-07, 10:55
εχει δική του φάρμα, μάλιστα έχει επιδοτηθεί γιαυτό, και έχει και φωτό απο την φάρμα του με τα βουβάλια (είχε στο παλιό μαγαζί στην Βενιζέλου). Τώρα κατα πόσο ειναι αλήθεια ή απλό κόλπο για να έχει φουσκωμένες τιμές δεν ξέρω... Ειδικά με την όλο και αυξανόμενη κατανάλωση...

Στο κέντρο, ειναι στην Βενιζέλου, λίγο πιο πανω απο Εγνατία. Εχει μαγαζί και στην Καλαμαριά στην Θ.Σοφούλη, καθώς και στην Χαλκιδική πριν μπείς στην Ποτίδαια στο super market Μασούτης.... Εκεί να δείς κατανάλωση..

Ιδού και το σιτε (http://www.chatzis.gr/)

manoulamou
27-07-07, 11:14
μανουλαμου κοντά στην Αριστοτελους έχει μαγαζί :)
την επόμενη φορά που θα πας ρώτα σε περίπτερο και κάνε μια αρμένικη βίζιτα ;)

Αριστοτελους Αθηνα (μεναμε παλια Φυλης και Φωκαιας, τωρα μενει η κορη μου)
ή
Αριστοτελους Θεσσαλονικη;:whistle: Μηπως στελνουν με ... courrier;;;http://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e065.gif (http://www.adslgr.com/forum/%5Bimg%5Dhttp://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e065.gif%5B/img%5D)

lou.nick
27-07-07, 13:23
Έχει και στην καμάρα μαγαζί. ;)

Martinstime
28-07-07, 12:49
Ο Χατζής δεν έχει μόνο γλυκά! Έχει και φαρμάκι! ...........στις τιμές!

manoulamou
28-07-07, 14:21
Εαν αξιζει τον κοπο η διαφορα τιμης γιατι οχι;
Εκτος εαν εχει πεσει η ποιοτητα επειδη ειναι πασιγνωστος...:whistle:

anon
28-07-07, 16:17
Τελευταία είχα ακουμπήσει 50+ ευρώ για γλυκά για όλη την οικογένεια και για τους παπούδες. Ομως τα άξιζαν, γιατι ήταν ότι καλύτερο... Μια στις τόσες αξίζει τον κόπο ...

euri
29-07-07, 00:29
τα έχω τιμήσει :oneup:
όταν έμαθα για το βουβαλίσιο γάλα πάντως το θεώρησα διαφημιστικό κόλπο
που τα βρήκε τα βουβάλια στην ελλάδα; :hmm:

http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=3445
http://www.myserres.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=12384
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_13/01/2007_1286187

maik
29-07-07, 18:10
Ο Χατζής δεν έχει μόνο γλυκά! Έχει και φαρμάκι! ...........στις τιμές!

Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως τοσο σε σχεση με την ποιοτητα αλλα σε με αλλα μαγαζια του ειδους.
Επισης ο Χατζης ειναι αυτος που ξαναεδωσε την δυνατοτητα στον κοσμο να κατσει να φαει ενα γλυκο σαν ανθρωπος και οχι να το παρει και καλα πακετο στο σπιτι. Κατι που ειχε εκλειψει για δυο δεκαετιες περιπου απο την πολη.

lou.nick
29-07-07, 23:21
[Φοιτητής mode on] Ναι μα άμα κάτσεις εκεί το πληρώνεις παραπάνω... :whistle: :p [/Φοιτητής mode off]

maik
29-07-07, 23:25
[Φοιτητής mode on] Ναι μα άμα κάτσεις εκεί το πληρώνεις παραπάνω... :whistle: :p [/Φοιτητής mode off]

Λογικο δεν ειναι;; Στις αρχες απο οσο θυμαμαι δεν ειχε διαφορα. Οπως και να εχει ομως η διαφορα πακετου-σερβιρισματος ειναι μικρη. Οχι σαν κατι αλλους που ειναι τριπλασια σχεδον.:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.