PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]

DESTR0YER
01-11-11, 00:03
...εδω μεχρι και χρώμα στα ταξί αλλάξατε για να μην εχουμε ίδια...

Απλά δε μας άρεσε το δικό σας.......ήταν πολύ ντεμοντέ και είπαμε να πρωτοπορήσουμε:p

........Auto merged post: DESTR0YER πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και σημαντικό είναι το τι τρως όχι το πόσο :p δε μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα :p:p

senkradvii
01-11-11, 04:49
Απλά δε μας άρεσε το δικό σας.......ήταν πολύ ντεμοντέ και είπαμε να πρωτοπορήσουμε:p

........Auto merged post: DESTR0YER πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και σημαντικό είναι το τι τρως όχι το πόσο :p δε μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα :p:p

Μεγάλες αλήθειες.. :respekt:


να βαλουμε αμα θες διπλα διπλα τα κιλα να δουμε ποτε μάθαμε :twisted:

εδω μεχρι και χρώμα στα ταξί αλλάξατε για να μην εχουμε ίδια, στο ονομα θα κολλαγατε; :p:p:p

Άλλωστε εγώ Βολιώτης είμαι, όχι Σαλλονικιός. :p

prodromosfan
01-11-11, 10:23
α και σημαντικό είναι το τι τρως όχι το πόσο :p δε μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα :p:p

Oι Αθηναίοι είμεθα της υπερβολής, βγαλαμε και "ουκ εν τω πολλώ το ευ" αλλά από την άλλη όπου βρούμε καλό φαί καθόμαστε.:p


Παιδια πέρα απο την πλάκα σουβλάκια λέγονται ΌΛΑ τα προιόντα του (παραδοσιακου) σουβλατζίδικου.
Kαι ο γυρος σουβλάκι είναι.
Απλά για να τα ξεχωρίζουμε τα μεν λέγονται καλαμάκια, τα δε γυρος/μπιφτεκι/κεμπαπ κλπ.
ΑΛΛΑ ΟΛΑ σουβλάκια είναι.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Άλλωστε εγώ Βολιώτης είμαι, όχι Σαλλονικιός. :p

ξεκινα να μιλάς για τσίπουρα τότε να δεις για ποτε θα καθίσουμε σούζα :p:p:p

f15
01-11-11, 11:56
Παιδιά μιας και το έφερε η συζήτηση ....πως λένε στην Θεσσαλονίκη την τούρτα γενεθλίων ?

Μπουγάτσα με κεριά :p

senkradvii
01-11-11, 15:02
Παιδια πέρα απο την πλάκα σουβλάκια λέγονται ΌΛΑ τα προιόντα του (παραδοσιακου) σουβλατζίδικου.
Kαι ο γυρος σουβλάκι είναι.
Απλά για να τα ξεχωρίζουμε τα μεν λέγονται καλαμάκια, τα δε γυρος/μπιφτεκι/κεμπαπ κλπ.
ΑΛΛΑ ΟΛΑ σουβλάκια είναι.


Εμ ακόμα λάθος κάνεις! Ο γύρος είναι πιτόγυρο my friend. Μάλιστα το ζητάς "μια πίτα/ψωμάκι με γύρο/σουβλάκι/μπιφτέκι/σουτζουκάκι/λουκάνικο.." κτλ κτλ :p

tzelen
01-11-11, 20:43
Γυρνάω από Αγγλία φοιτητής και επειδή δεν έβρισκα πτήση για Αθήνα, πετάω προς Θεσσαλονίκη. Εκεί με περίμενε φίλος που είχε γυρίσει 1-2 ημέρες νωρίτερα και προτού με πάει για τα ΚΤΕΛ, με πήγε σε τυροπιτάδικο. Ε, λέω εγώ, Θεσσαλονίκη είμαι, παραγγέλνω μπουγάτσα με τυρί και πετάγεται ο άλλος και λέει "όχι μ@λ@κα Αθηναίε, τυρόπιτα πες" :p

protsimer
01-11-11, 22:01
Γυρνάω από Αγγλία φοιτητής και επειδή δεν έβρισκα πτήση για Αθήνα, πετάω προς Θεσσαλονίκη. Εκεί με περίμενε φίλος που είχε γυρίσει 1-2 ημέρες νωρίτερα και προτού με πάει για τα ΚΤΕΛ, με πήγε σε τυροπιτάδικο. Ε, λέω εγώ, Θεσσαλονίκη είμαι, παραγγέλνω μπουγάτσα με τυρί και πετάγεται ο άλλος και λέει "όχι μ@λ@κα Αθηναίε, τυρόπιτα πες" :p


Σε τυροπιτάδικο παρήγγειλες μπουγάτσα; :what: Ε, καλά σε έκανε. :p

DESTR0YER
01-11-11, 22:34
Σε τυροπιτάδικο παρήγγειλες μπουγάτσα; :what: Ε, καλά σε έκανε. :p

:lol::lol:

prodromosfan
02-11-11, 01:19
Σε τυροπιτάδικο παρήγγειλες μπουγάτσα; :what: Ε, καλά σε έκανε. :p
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


Εμ ακόμα λάθος κάνεις! Ο γύρος είναι πιτόγυρο my friend. Μάλιστα το ζητάς "μια πίτα/ψωμάκι με γύρο/σουβλάκι/μπιφτέκι/σουτζουκάκι/λουκάνικο.." κτλ κτλ :p

και ο γυρος που εχει ψηθεί; πανω σε σουβλα οεδ σουβλάκι.

senkradvii
02-11-11, 01:30
και ο γυρος που εχει ψηθεί; πανω σε σουβλα οεδ σουβλάκι.

Δεν σε πιάνω.. :hmm:

DESTR0YER
02-11-11, 08:46
και ο γυρος που εχει ψηθεί; πανω σε σουβλα οεδ σουβλάκι.

Ναι αλλά δεν σου δίνουν μαζί μια σούβλα ή ένα σουβλάκι με το γύρο.....το βγάζουν από τη σούβλα άρα γιοκ σούβλα.... είναι σκέτο κρέας, χωρίς αντικείμενα (ξυλάκια, σουβλάκια) που δεν τρώγονται επάνω του...

KLG
02-11-11, 20:57
necro is necro and off topic posts are off topic posts... μεταφερθηκαν καποια μηνυματα περι καλαμακίων και λοιπον :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.