PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

lou.nick
10-07-06, 15:57
Βασικά επειδή είδα αναφορά στον Αλεξούδα να επισημάνω ότι κάνει επίσης τέλειο προφιτερολ. Ειδικά όταν τρώω ένα οικογενιακό μόνος μου! :p

YiannisM
10-07-06, 16:56
Το μόνο που λλλείπει είναι να πούνε και την Ελλλάδα ... Ελλλίτα!

(Ήμαρτον!)
Δίκιο! Δίκιο!! :clap:
Έχουνε δίκιο οι θεσσαλονικείς για τη λεμονίτα, και συντάσομαι μαζί τους σ αυτό, αν και απέχω από τη μπουγάτσα με τυρί :whistle: γιατί είναι χαριτωμένο στο κάτω κάτω!!

KLG
10-07-06, 17:35
Μα η μπουγάτσα με τυρί γίνεται, όχι με κασέρι.

Αν θες μπουγάτσα με κασέρι, πάρε κασερόπιτα... :p
------------------------------------------------------------------
Eπειδη τόσα χρόνια στη Θεσ/νίκη αλλοτροιώθηκα. Κει κάτου αν ζητησείς τυρόπιτα, τη τυρί σου βάζουνε.?

briki
10-07-06, 17:39
Nαι, ναι...
Λεμονίτα... Πορτοκαλίτα, Βυσσινίτα.
Κατά το Μαρουλίτα της Φρουτοπίας.

Αλλά όταν αρχίναγα και στα εξήγαγα... εσύ είχες το νου σου στο γουρουνόπουλο...

yiapap::respekt: :rofl:


υ.γ. αλλη η ζυμη της μπουγατσας και αλλη της πιτας, αρα αλλο κασεροπιτα και αλλο μπουγατσα με κασερι.

υ.γ. επισης την οζα/μανο (αυτο που βαφουμε τα νυχια μας) κατω το λενε ΜΟΝΟ μανο, ειχα πει μια φορα "φερε μου την κοκκινη οζα" στην εκ γλυφαδος κολλητη, και με κοιτουσε με μεγαλη απορια...

YiannisM
10-07-06, 17:45
Εμείς πάντως στην Κέρκυρα (όπου έχουμε πάντα δίκιο! :p ) τις λεμονίτες τις λέγαμε λεμονάδες, και τις άλλες τις λεγαμε γαζόζες... Μάλλον οι Χαμουτζίδες τα έχουν μπερδέψει σ αυτό...

Τις τυρόπιτες τώρα τις λέγαμε τυρόπιτες και όχι μπουγάτσες με τυρί, ενώ τα σουβλάκια σκέτα σουβλάκια και τις πίττες τις μάθαμε στην Αθήνα...

AddictedToChaos
10-07-06, 17:47
Nαι, ναι...
Λεμονίτα... Πορτοκαλίτα, Βυσσινίτα.
Κατά το Μαρουλίτα της Φρουτοπίας.

Αλλά όταν αρχίναγα και στα εξήγαγα... εσύ είχες το νου σου στο γουρουνόπουλο...
:p

Αρχινιζω "κανει" το ρημα :rofl:

alwaysalone
10-07-06, 17:49
Εγω μια απορία που εχω ειναι γιατι στη Θεσσαλονίκη οι γυναίκες το μανώ, το λένε όζα!
Δεν μπορω να το καταλαβω.. Μια κοπελα που ειναι ή μενει στην Σαλόνικα ας μου εξηγησει!

Τωρα βεβαια θα μου πειτε γιατι εμεις το λεμε μανώ.. Καθισα και το σκεφτηκα για λιγα secs και μου φάνηκε λιγο λογικό, μιας και στα ιταλικα (πι8ανών και στα λατινικά,δε θυμάμαι) mano είναι το χέρι.. Κάπως ετσι anwy..

AddictedToChaos
10-07-06, 17:53
Αν και δεν ειμαι γυναικα (:twisted: ), θα πω την αποψη μου επ'αυτου.

Η λεξη μανο, ηχει στ'αυτια μου απαισια. Μου "φερνει" κατι σε μανομετρο :rofl:

Οζα ειναι πολυ πιο ευηχη λεξη :respekt:



Καταρχήν, γράφεται "μανό".

Οντως, ως...ξενη λεξη :oneup:

WAntilles
10-07-06, 17:54
Καταρχήν, γράφεται "μανό".

alwaysalone
10-07-06, 17:55
Αν και δεν ειμαι γυναικα (:twisted: ), θα πω την αποψη μου επ'αυτου.

Η λεξη μανω, ηχει στ'αυτια μου απαισια. Μου "φερνει" κατι σε μανομετρο :rofl:

Οζα ειναι πολυ πιο ευηχη λεξη :respekt:

Χαχαχα! :lol: :lol:

alwaysalone
10-07-06, 17:56
Καταρχήν, γράφεται "μανό".

Ναι? Και είχα απορια! Thanks! Μαλλον μονο το μαγιώ γραφεται με ωμεγα.. :p

YiannisM
10-07-06, 17:57
Ιταλική λέξη, σιγά μην έχει και ελληνική ορθογραφια... Κανονικά θα πρεπε να τα λέτε δαχτυλοβάφτες και οι μεν και οι δε, αλλά μιας και πρόκειται ειδικά περί ιταλικής λέξης δε θα το κάνω θέμα... :whistle:

AddictedToChaos
10-07-06, 17:59
Ιταλική λέξη, σιγά μην έχει και ελληνική ορθογραφια... Κανονικά θα πρεπε να τα λέτε δαχτυλοβάφτες και οι μεν και οι δε, αλλά μιας και πρόκειται ειδικά περί ιταλικής λέξης δε θα το κάνω θέμα... :whistle:

Μηπως να το πουμε "αλγερινο τρομοκρατη" :twisted: ;


Αλεγερινό κριάρι θα ταίριαζε σ εκείνην την περίσταση καλύτερα... :lol:


:rofl: :oneup:

YiannisM
10-07-06, 18:01
Μηπως να το πουμε "αλγερινο τρομοκρατη" :twisted: ;
Αλεγερινό κριάρι θα ταίριαζε σ εκείνην την περίσταση καλύτερα... :lol:

odys2008
10-07-06, 18:22
Λοιπόν για τρίγωνα στο ζαχαροπλαστείο ΗΛΙΟΣ που βρίσκεται στην αντιγονιδών.Και μετά ας έρθει να μου πεί αν τα τρίγωνα πανοράματος και του ελενίδη είναι καλά.

Όσο για τον Πρασσά πραγματικά ο γύρος του είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Να φανταστείτε βάζει 4 γύρους επάνω με γερανάκι και είναι 5 φορές πιο μεγάλοι από τους συνηθησμένους που έχουν τα γυράδικα. Εγώ μπορώ να φάω μόνο ένα από τον πρασσά ενώ από τους άλλους τους 2 γύρους τους έχω χαλαρά.

AddictedToChaos
10-07-06, 18:31
3 ειναι οι κορυφαιοι του ειδους.

Μακης

Γυραδικο (εναντι Μακη)

Πρασσας

Τελος...

informer
10-07-06, 18:37
Οσο για Προφυτερολ, θα προτεινα τον Τασο στο Πανοραμα. Απο τα πιο ωραια προφυτερολ που εχω φαει ever. :worthy:

maik
10-07-06, 18:42
Εγω μια απορία που εχω ειναι γιατι στη Θεσσαλονίκη οι γυναίκες το μανώ, το λένε όζα!
.

Πιθανοτατα στην Αθηνα λεγετε "μανο" απο την πρωτη μαρκα που κυκλοφορησε το προιον στην Αθηνα . Γνωστην συνηθεια των Αθηναιων . Κλασικο παραδειγμα οι "Ελβιελες" :rofl: που ειναι τα πανινα αθλητικα παπουτσια. Εμεις εδω τα λέμε απλα "πανινα".

Να μην πουμε και για τις "ΕΒΓΑ" :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: που ονομαζουν ολα τα γαλακτοπωλεια.

KLG
10-07-06, 18:49
Και το Όζα μάρκα είναι.

Είδες? Δεν έχουν μονο οι Αθηναίοι τη συνήθεια να ονομάζουν ολόκληρες κλασεις προιόντων απο το πιο πετυχημένο... (λεμονίτα)

Αυτα... Κατι τσουτσέκια απο κάτι τελίτσες της Ελλάδας (Πως το λένε αυτο το Bενετικό νησί...? Α! Κέρκυρα!!) γιατί πετάγονται στην all time classic διαμάχη Αθήνας - Θεσ/νίκης???

Αν χρειαστούμε την άποψη σας, θα την ζητήσουμε..
:twisted:
:p :p :p

maik
10-07-06, 18:52
Και το Όζα μάρκα είναι.


Μαλον ναι... αλλα ειναι η μοναδικη περιπτωση που ξερω.

WAntilles
10-07-06, 18:57
Ναι? Και είχα απορια! Thanks! Μαλλον μονο το μαγιώ γραφεται με ωμεγα.. :p

Και αυτό λάθος το γράφεις. Το σωστό είναι "μαγιό".

WAntilles
10-07-06, 18:58
Λοιπόν, γλυκά Θεσσαλλλλονίκης, έχουμε και λέμε:

- BRAVO -> Μπακλαβαδάκια & καταϊφάκια
- ΝΙΚΟΣ -> Μπαμπάς
- Χατζηφωτίου -> Πουράκια (& καριόκες)

AddictedToChaos
10-07-06, 19:11
Δυο ειναι τα καλα ζαχαροπλαστεια στην Θεσσαλονικη ανθρώπε μου

Plaisir και Τερκενλης :cool:

briki
10-07-06, 20:30
Η λεξη οζα για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω απο που προηλθε και εχουν βαφτισει ετσι το βερνικι νυχιων. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι δε το λεμε μονο εδω στη Θεσσαλονικη αλλα και σε πολλα αλλα μερη της Ελλαδας, ενω το "μανο" (<---μανον) το εχω ακουσει κυριως στην Αθηνα. Ειτε το ενα ειτε το αλλο, αρκει να καταλαβαινουν οι συνομιλητες που χρησιμοποιουν ειτε τη μια ειτε την αλλη λεξη, και οχι να χλευαζει ο ενας τον αλλο, γιατι η λεξη οζα δεν ειναι ενας τοπικος ιδιωματισμος.

Επισης και κατι αλλο...
ημουν 4,5 χρονια Λονδινο και δυστυχως ή ευτυχως η παρεα μου εκει εκτος απο αγγλους κλπ, ήτανε ολοι σχεδον απο Αθήνα, και θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα οτι μονο οι εξ Αθηνων λεγανε "οταν παμε πισω Αθηνα" ή "ποτε πας Αθηνα;" ενω ολοι οι υπολοιποι αναφερομασταν κυριως στη λεξη "Ελλάδα"... δε το μεμφομαι απαραιτητα αυτο που λεγανε, αλλα ειναι αξιο αποριας τελικα..

Επισης, το παχύ "λαμδα" δε το λενε ολοι εδω παιδια...

Και τελος, απο ζαχαροπλαστεια ψηφιζω τα εξης: Χατζης, Τασος-πανοραματος, Χατζηφωτιου, Plaisir, Τερκενλης, Αγαπητος και τα τυλιχτα απο Ανδρεα.

homer_k
10-07-06, 20:32
3 ειναι οι κορυφαιοι του ειδους.

Μακης

Γυραδικο (εναντι Μακη)

Πρασσας

Τελος...

Πολύ καλά τα μαγαζιά που λες αλλά δοκίμασε και Food Plaza :oneup:. Θα με θυμηθείς...

manoulamou
10-07-06, 21:04
Επισης, το παχύ "λαμδα" δε το λενε ολοι εδω παιδια...
Δεν ξερω απο σαλονικιους, αλλα η πεθερα μου γεννηθηκε στην Πολη και δεν λεει οτι το λλλ,
το λλλ το λλλενε απο το σόι της, μονο οσοι εζησαν πολλλα χρονια στην Πολλλη;)

AddictedToChaos
10-07-06, 21:06
Πολύ καλά τα μαγαζιά που λες αλλά δοκίμασε και Food Plaza :oneup:. Θα με θυμηθείς...

Βασικα, κι αυτο το εχω τιμησει αρκετες φορες. Εκει κοντα στην κρηνη δεν λες; Που ειναι σαν βενζιναδικο; Δηλαδη μπαινουν ολοι απο την μια πλευρα και βγαινουν απο την αλλη.

Αν εννοεις αυτο, ναι το εχω ξεσκισει στο παρελθον :respekt:

opimis
10-07-06, 22:13
...
Υπάρχει και άλλη λέξη, Μπουγιουρντι, εδώ πάνω σημαίνει, διάφορα τυριά (κυριώς φέτα), ντοματουλά φρέσκια καυτερή πιπεριά σε κεσεδάκι στον φούρνο!...

Το μπουγιουρντί, δεν έχει διάφορα τυριά, ούτε ψήνεται σε πήλινα μέσα σε φουρνάκια, πόσο μάλλον σε φούρνους μικροκυμάτων, που κατά κυριο λογο σ’ αυτά τα «βραζουν» (Σιγά τώρα να μην έχει αναμμένο τον πέτρινο ηλεκτρικό φούρνο ο καταστηματάρχης, για 5-10 μπουγιουρντί).

Το κλασσικό μπουγιουρντί είναι: ντομάτα ψημένη στη σχάρα, ΦΕΤΑ , καυτερή πιπεριά, *ρίγανη και ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και σερβίρεται χωρίς να γίνει η ανάμειξη των υλικών.
Ε ρε τελεμές που πέφτει στα πήλινα!!! Φάε κόσμε…

alwaysalone
10-07-06, 22:25
Και κάτι αλλο που 8υμηθηκα.. Στην αθήνα λενε τη λεξη "αμέ"... Οταν ειχα παει θεσσαλονίκη για λίγες μερες, και ειχα πει τη φράση "ναι αμέ", οχι οτι με κορόιδεψαν αλλα με ψιλοπειραξαν με τη λεξη "αμέ"..

Βεβαια πανω Βόρεια, αντι για "ναι αμε", οι παλιότεροι λενε "ναι, για! "

AddictedToChaos
10-07-06, 22:33
Οι Αθηναιοι πρεπει να λενε και το "τουτο" αντι να πουν "αυτο".

briki
10-07-06, 22:53
loooooooooooooool, το "ναι, αμε" το λεω κι εγω, απο μικρή...δεν ειχα παρατηρησει αν το λεμε εδω ή όχι, θυμαμαι το καλοκαιρι του 2001 που το χα πει και γυρισε καποιος και μου ειπε "απο αθηνα εισαι;" και απορησα...

YiannisM
10-07-06, 23:03
Αυτα... Κατι τσουτσέκια απο κάτι τελίτσες της Ελλάδας (Πως το λένε αυτο το Bενετικό νησί...? Α! Κέρκυρα!!) γιατί πετάγονται στην all time classic διαμάχη Αθήνας - Θεσ/νίκης???

Αν χρειαστούμε την άποψη σας, θα την ζητήσουμε..
:twisted:
:p :p :p
:closed:

Θα κάνω μόνο μια μικρή παρατήρηση για το Βενετικό νησί... :)
Η Κ ήταν υπο την Βενετία 4.5 αιώνες ακριβώς! 0.5 αιώνα μόνο δηλαδή παραπάνω απ ότι η περισσότερη υπολοιπη Ελλάδα υπό των Οθωμανών... Τα συμπεράσματα δικά σας... :lol:

zouzouni
11-07-06, 00:07
:hmm:Eλπίζω ο νέος τίτλος να ανταποκρίνεται καλύτερα στα περιεχόμενα του συγκεκριμμένου θέματος. :oops:

sdikr
11-07-06, 01:33
Το μπουγιουρντί, δεν έχει διάφορα τυριά, ούτε ψήνεται σε πήλινα μέσα σε φουρνάκια, πόσο μάλλον σε φούρνους μικροκυμάτων, που κατά κυριο λογο σ’ αυτά τα «βραζουν» (Σιγά τώρα να μην έχει αναμμένο τον πέτρινο ηλεκτρικό φούρνο ο καταστηματάρχης, για 5-10 μπουγιουρντί).

Το κλασσικό μπουγιουρντί είναι: ντομάτα ψημένη στη σχάρα, ΦΕΤΑ , καυτερή πιπεριά και ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και σερβίρεται χωρίς να γίνει η ανάμειξη των υλικών.
Ε ρε τελεμές που πέφτει στα πήλινα!!! Φάε κόσμε…

Αυτό που λες ειναι η φετά Ψητή με καυτερό στην σχάρα:p


Το μπουγιουρντί ειναι με διάφορα τυριά σε πυλινό


εδω (http://www.vaeni-naoussa.gr/el/recipes/mpougiournti.htm?welcome=true) και εδώ (http://www.sintagigiagias.gr/recipes.asp?id=67)

opimis
11-07-06, 02:18
Αυτό που λες ειναι η φετά Ψητή με καυτερό στην σχάρα:p


Το μπουγιουρντί ειναι με διάφορα τυριά σε πυλινό


εδω (http://www.vaeni-naoussa.gr/el/recipes/mpougiournti.htm?welcome=true) και εδώ (http://www.sintagigiagias.gr/recipes.asp?id=67)
Ποιος σου είπε ότι ψήνεις την φέτα;;; γράφω κάτι τέτοιο;
Βρε μην τρως παραμύθι!!! Έχουν αλλάξει την διαδικασία παρασκευής του μπουγιουρντί, χάρη της ευκολίας τους. Έχουν έτοιμα τα πήλινα στο ψυγείο και τα πετάνε μέσα στα μικροκύματα και τα τρώμε βραστά. Ως αναφορά τα τυριά που μπερδεύουν μέσα…άσε ας μην το συζητήσουμε!

Εγώ έγραψα για το παραδοσιακό μπουγιουρντί και όχι τις παραλλαγές του.

sdikr
11-07-06, 02:47
Ποιος σου είπε ότι ψήνεις την φέτα;;; γράφω κάτι τέτοιο;
Βρε μην τρως παραμύθι!!! Έχουν αλλάξει την διαδικασία παρασκευής του μπουγιουρντί, χάρη της ευκολίας τους. Έχουν έτοιμα τα πήλινα στο ψυγείο και τα πετάνε μέσα στα μικροκύματα και τα τρώμε βραστά. Ως αναφορά τα τυριά που μπερδεύουν μέσα…άσε ας μην το συζητήσουμε!

Εγώ έγραψα για το παραδοσιακό μπουγιουρντί και όχι τις παραλλαγές του.



Απλα δεν μιλάς για μπουγιουρντι, μιλάς για κάτι άλλο

Ασχετα τα μικροκυματα κλπ

joseph
11-07-06, 03:29
:closed:

Θα κάνω μόνο μια μικρή παρατήρηση για το Βενετικό νησί... :)
Η Κ ήταν υπο την Βενετία 4.5 αιώνες ακριβώς! 0.5 αιώνα μόνο δηλαδή παραπάνω απ ότι η περισσότερη υπολοιπη Ελλάδα υπό των Οθωμανών... Τα συμπεράσματα δικά σας... :lol:

Η Θεσσαλονίκη έχει 500 χρόνια , αλλά μάλλον το ξεχνάμε έ; τελικά ελλάδα είναι μόνο η αθήνα ... για τους αθηναίους ... Σορρυ που γίνομαι καυστικός , αλλά τα κακώς κείμενα βγάζουν μάτια, ειδικά τα δικά μου μέσα στην άγρια νύχτα ...

YiannisM
11-07-06, 04:01
Η Θεσσαλονίκη έχει 500 χρόνια , αλλά μάλλον το ξεχνάμε έ; τελικά ελλάδα είναι μόνο η αθήνα ... για τους αθηναίους ... Σορρυ που γίνομαι καυστικός , αλλά τα κακώς κείμενα βγάζουν μάτια, ειδικά τα δικά μου μέσα στην άγρια νύχτα ...
Huh? :closed:



Είναι να μην μπλέξεις σε φασαρίες άλλων... Αρκέσου στις δικιές σου!

yiapap
11-07-06, 09:57
Αρχινιζω "κανει" το ρημα :rofl:
Mα φυσικά!
Αρχινίζω - Αρχίναγα
Οδηγίζω - Οδήγαγα
Ξεκινίζω - Ξεκίναγα

Το καλύτερο είναι αυτό που περιγράφει τη σεξουαλική πράξη βεβαίως, βεβαίως... :lol:
Και δεν αναφέρομαι στο Πηδίζω - Πήδαγα

thama
11-07-06, 10:09
Ρε yiapap, βάλε και τον Αόριστο. Γιατί μόνο τον παρατατικό ?

Αρχινίζω - Αρχίναγα - Αρχίνεψα
Οδηγίζω - Οδήγαγα - Οδήγεψα
Ξεκινίζω - Ξεκίναγα - Ξεκίνεψα

yiapap
11-07-06, 10:31
Ρε yiapap, βάλε και τον Αόριστο. Γιατί μόνο τον παρατατικό ?

Αρχινίζω - Αρχίναγα - Αρχίνεψα
Οδηγίζω - Οδήγαγα - Οδήγεψα
Ξεκινίζω - Ξεκίναγα - Ξεκίνεψα
:lol:
Τον είχα ξεχάσει τον αόριστο... Άλλωστε δεν τον χρησιμοποιούν πολλοί.
Αυτά όμως τα -άγαγα που ακούγονται πλέον ακόμη και σε δελτία ειδήσεων μου ανάβουν κόκκινα λαμπάκια :viking

WAntilles
11-07-06, 10:56
Επισης, το παχύ "λαμδα" δε το λενε ολοι εδω παιδια.

Όλοι ανεξαιρέτως, άλλοι εντονότερα και άλλοι λιγότερο έντονα.

Απλά δεν είναι εξασκημένο το αυτί σου για να το πιάνει. Ίσως επειδή το χρησιμοποιείς καί εσύ.


Οι Αθηναιοι πρεπει να λενε και το "τουτο" αντι να πουν "αυτο".

Ναι μόνο που η λέξη "τούτο" δεν είναι ανύπαρκτη λανθασμένη επινόηση όπως οι τύποι παρατατικού σε "-γαγα".

Είναι πανάρχαια, και απαντάται τουλάχιστο από τους κλασικούς χρόνους (π.χ. Θουκυδίδης).

lou.nick
11-07-06, 10:58
BTW πιστεύω ότι ο ΜΑΚΗΣ τον έχει χαλάσει το γύρο του. Οπότε μάλλον στον απέναντι. Επίσης να αναφερθούμε στον ΓΙΩΤΗ στην μπότσρη και στον ΤΑΚΗ στην τριανδρία (Να παινέψουμε και το σπίτι μας!). Γιατί τα 20 χρόνια εμπειρίας του ΤΑΚΗ δεν παιρνανε στο ετσί.... :p

Επίσης να αναφερθώ στον ΤΑΣΟ στο πανόραμα, τα τρίγωνά του δεν είναι τόσο καλά αλλά κάνει καλές τουρτες - πάστες.

manoulamou
11-07-06, 11:43
Μηπως να αλλαζατε οι mods λιγο τον τιτλο του topic σε:
Λεξικο για αρχαριους στο καθημερινο τσιμπουσι!:rofl: :worthy: :respekt:
Μπουγατσα, σαντουϊτς, καλαμακια :lock:
Αρκει απλα να διαβασεις ενα απο τα μηνυματα για παρεις 10 κιλα...

:hmm:Eλπίζω ο νέος τίτλος να ανταποκρίνεται καλύτερα στα περιεχόμενα του συγκεκριμμένου θέματος. :oops:

Mπραβο ρε γειτονισσα... ;) ...πιο ταιριαστος δεν γινοταν:respekt::worthy:

EvilHawk
11-07-06, 11:48
Το κλασσικό μπουγιουρντί είναι: ντομάτα ψημένη στη σχάρα, ΦΕΤΑ , καυτερή πιπεριά, *ρίγανη και ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και σερβίρεται χωρίς να γίνει η ανάμειξη των υλικών.
Ε ρε τελεμές που πέφτει στα πήλινα!!! Φάε κόσμε…

Ήξερα μια ταβέρνα στην Καβάλα απέναντι απο τίς καμάρες που το έκανε ακριβώς έτσι!
Τα τσακίζαμε! :p

KLG
11-07-06, 12:51
Tο μπουγιουρντι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έχει κίτρινο τυρί. :rtfm: :p

Απορώ sdikr πως πέφτεις σε αυτό το βαρύτατο αμάρτημα. Ευτυχώς όταν ήμουν κειπάνου δεν διανοήθηκε κανείς να μου λερώσει το μπουγιουρντι με κιτρινίλες...

Νικαετός
11-07-06, 12:58
Σκηνή στα Γιάννενα 18 ετών , η πρώτη μου κοπελιά εκεί , Σαλονικιά από τον Εύοσμο :

Μαζί στο περίπτερο , παίρνουμε τηλέφωνο σπίτια μας ( ω , ναι υπήρχαν και εποχές που δεν υπήρχαν κινητά) ...ναι μαμά (εκείνη) , εντάξει ...θα ΣΟΥ πάρω τηλέφωνο αύριο πάλι ...(!!!!!!) , λίγο αργότερα , στο λεωφορείο (εκείνη θα κατέβαινε μια στάση πριν να πάει στην γραμματεία , εγώ θα την περίμενα στην καφετέρια ..." Εισπράκτωρ ΜΕ ανοίγεις από πίσω" !!!!!!

(ΚΟΛΑΣΗ)

(Και ΔΕΝ είναι ανέκδοτο)

(Ένα ένα τα θυμάμαι : Όταν της το είπα , μου λέει : Πού ξέρετε σεις οι "αμέδες" από ελληνικά )

yiapap
11-07-06, 13:13
Σκηνή στα Γιάννενα 18 ετών , η πρώτη μου κοπελιά εκεί , Σαλονικιά από τον Εύοσμο :

Μαζί στο περίπτερο , παίρνουμε τηλέφωνο σπίτια μας ( ω , ναι υπήρχαν και εποχές που δεν υπήρχαν κινητά) ...ναι μαμά (εκείνη) , εντάξει ...θα ΣΟΥ πάρω τηλέφωνο αύριο πάλι ...(!!!!!!) , λίγο αργότερα , στο λεωφορείο (εκείνη θα κατέβαινε μια στάση πριν να πάει στην γραμματεία , εγώ θα την περίμενα στην καφετέρια ..." Εισπράκτωρ ΜΕ ανοίγεις από πίσω" !!!!!!

(ΚΟΛΑΣΗ)

(Και ΔΕΝ είναι ανέκδοτο)

(Ένα ένα τα θυμάμαι : Όταν της το είπα , μου λέει : Πού ξέρετε σεις οι "αμέδες" από ελληνικά )
:lol:

Υποψιάζομαι ότι στην πρώτη περίπτωση ήθελε να δείξει καλή διαγωγή και στη δεύτερη... απλά ξεχάστηκε :lol:

YΓ. Το μπουγιουρντί γίνεται μόνο από φέτα και κατά περίπτωση με την προσθήκη και άλλων τυριών, όλα όμως άσπρα (π.χ. μυζήθρα). Τελευταία όλο και περισσότεροι προσθέτουν κασέρι η γκούντα :(

euri
11-07-06, 13:20
Σκηνή στα Γιάννενα 18 ετών , η πρώτη μου κοπελιά εκεί , Σαλονικιά από τον Εύοσμο :

[...]
στο λεωφορείο (εκείνη θα κατέβαινε μια στάση πριν να πάει στην γραμματεία , εγώ θα την περίμενα στην καφετέρια ..." Εισπράκτωρ ΜΕ ανοίγεις από πίσω" !!!!!!


Υποψιάζομαι ότι στην πρώτη περίπτωση ήθελε να δείξει καλή διαγωγή και στη δεύτερη... απλά ξεχάστηκε :lol:

Νίκο, μήπως τότε δούλευες εισπράκτορας για να συμπληρώνεις χαρτζηλίκι; :twisted: :x

yiapap
11-07-06, 13:26
Νίκο, μήπως τότε δούλευες εισπράκτορας για να συμπληρώνεις χαρτζηλίκι; :twisted: :x
Πως κάποιοι παίζουν Νοσοκόμα-Ασθενής, Ταρζάν-Τζέην... ένα τέτοιο πράγμα :lol: :lol: :x

@ ADSLgr.com All rights reserved.