PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

apok
11-07-06, 13:27
Πως κάποιοι παίζουν Νοσοκόμα-Ασθενής, Ταρζάν-Τζέην... ένα τέτοιο πράγμα :lol: :lol: :x

Αdolph - Εβραία ;)

AddictedToChaos
11-07-06, 13:30
Σκηνή στα Γιάννενα 18 ετών , η πρώτη μου κοπελιά εκεί , Σαλονικιά από τον Εύοσμο :

Μαζί στο περίπτερο , παίρνουμε τηλέφωνο σπίτια μας ( ω , ναι υπήρχαν και εποχές που δεν υπήρχαν κινητά) ...ναι μαμά (εκείνη) , εντάξει ...θα ΣΟΥ πάρω τηλέφωνο αύριο πάλι ...(!!!!!!) , λίγο αργότερα , στο λεωφορείο (εκείνη θα κατέβαινε μια στάση πριν να πάει στην γραμματεία , εγώ θα την περίμενα στην καφετέρια ..." Εισπράκτωρ ΜΕ ανοίγεις από πίσω" !!!!!!

Πωπω, αυτο το κανει και η μανα μου. Τα παντα τα λεει με "μου, σου" και εχει πολυ γελιο.:rofl:

Πχ, "ρε συ, βοηθησε μου!!!" :rofl: :rofl:

Ωρες ωρες δηλαδη, ειναι να τρελαινεσαι http://img136.imageshack.us/img136/3540/tfr4214sf.jpg

caloudika
11-07-06, 13:31
αλο...
σαν καλος vegetarian...εχω δοκιμασει απο τα περισσοτερα γυραδικα που αναφερετε...
και απο το cult σαλιγκαρι που οντως ηταν πολυ δυνατο

μου κανει εντυπωση ομως...κανεις σας δεν εχει φαει απο τον Σολομωνιδη στην παραλια
της Κρηνης....???
φοβερος γυρος, ειδικα αν δεν εχει τρελη δουλεια και ειναι ξεροψημενος, οπως επισης και
κορυφαιο καζαν ντιπι στο τελος για γλυκο αν κατσεις εκει...

thama
11-07-06, 13:44
αλο...
σαν καλος vegetarian...εχω δοκιμασει απο τα περισσοτερα γυραδικα που αναφερετε...
και απο το cult σαλιγκαρι που οντως ηταν πολυ δυνατο

μου κανει εντυπωση ομως...κανεις σας δεν εχει φαει απο τον Σολομωνιδη στην παραλια
της Κρηνης....???
φοβερος γυρος, ειδικα αν δεν εχει τρελη δουλεια και ειναι ξεροψημενος, οπως επισης και
κορυφαιο καζαν ντιπι στο τελος για γλυκο αν κατσεις εκει...

Σολομωνιδη.....
πσ....
από τα παλιότερα γυράδικα, στον Πεζόδρομο της Καλαμαριάς......
Πρόσφατα με παράρτημα στην παραλία στην Αρετσου...[γιατι σε καμμία περίπτωση η περιοχη δεν λέγεται Κρήνη......

briki
11-07-06, 15:37
YΓ. Το μπουγιουρντί γίνεται μόνο από φέτα και κατά περίπτωση με την προσθήκη και άλλων τυριών, όλα όμως άσπρα (π.χ. μυζήθρα). Τελευταία όλο και περισσότεροι προσθέτουν κασέρι η gouda

ενταξει καλε, πως κανεις ετσι....για μπουγιουρντι μιλαμε!


@thama
Αρετσου λεγεται αλλα η περιοχη ειναι Κρηνη;)

theoshika
11-07-06, 16:58
Παιδια, αρετσου λεγεται ο δρομος. Κρηνη η περιοχη
Ο Σωλομονιδης στην αρετσου ειτε μεσημερι περασεις, ειτε βραδυ-απογευμα καθημερινη σαββατοκυριακο ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ εντελως

KLG
11-07-06, 17:05
Αντε ρε, 3 προάστεια έχετε όλα και όλα και δεν έχετε αποφασίσει πως λέγονται...

Και μετά σας φταίει η λεμονίτα και το καλαμάκι
:twisted:

apok
11-07-06, 17:08
Αντε ρε, 3 προάστεια έχετε όλα και όλα και δεν έχετε αποφασίσει πως λέγονται...

Και μετά σας φταίει η λεμονίτα και το καλαμάκι
:twisted:

Λεμονάδα λέμε !!!!!:twisted:

KLG
11-07-06, 17:10
Λεμονάδα λέμε !!!!!:twisted:
Ποιός είσαι εσύ που θα αμφισβητήσεις θεσμούς σαν την 3Ε και την Coca Cola Company??

E?????? :p

alexisazen
11-07-06, 17:11
Παιδια, αρετσου λεγεται ο δρομος. Κρηνη η περιοχη
Ο Σωλομονιδης στην αρετσου ειτε μεσημερι περασεις, ειτε βραδυ-απογευμα καθημερινη σαββατοκυριακο ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ εντελως

Αρετσού και Κρήνη είναι περιοχές της Καλαμαριάς. Η παραλιακή οδός λέγεται Ν. Πλαστήρα.

apok
11-07-06, 17:25
Ποιός είσαι εσύ που θα αμφισβητήσεις θεσμούς σαν την 3Ε και την Coca Cola Company??

E?????? :p

Τι λε ρε φιλλλαράκι?
Ποιες ειναι αυτές?
Εμείς εδώ πίνουμε μονο ΕΨΑ και ΑΓΝΟ !!!

WAntilles
11-07-06, 17:53
...και ΑΓΝΟ !!!

Ξέχασες το Schεργάλλλλ. :whip:

AddictedToChaos
11-07-06, 18:05
Οχι, μονο γαλα γεωργικης σχολης πινουμε :rofl:

no_logo
11-07-06, 18:31
αχ κι ενας φιλος εφερνε κατι ξεγυρισμενα τιραμισου στον αντρα μου απο κει πανω και κατι τριγωνα πανοραματος, ισα για να τα βλεπω και να μου τρεχουν τα σαλια που δεν μπορουσα να φαω!!!!
Γιατι ξεφυγε το θεμα και αρχιζει να με πληγωνει;

πήγαινε στον Αγαπητό στην αθήνα (εχει αρκετά μαγαζιά διασπαρτα στην αθήνα

artlovergr
11-07-06, 18:36
Απο γυράδικα ξεχάσατε τον βλάχο στη Αγ Δημητρίου. Και το Ντονερς πάλι Αγ Δημητρίου. Επίσης γωνία 25ης Μαρτίου με παπαναστασίου έχει ένα ζαχαροπλαστείο (δεν θυμάμαι όνομα %%$#@@#@&^(*^$ το ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ΜΟΥ ΜΕΣΑ) που κάνει καταπληκτικες τούρτες μερέντας...
Απο Σουπάδικα- πατσατζίδικα τον Τσαρουχά και το άλλο κάτω απ την Ανθέων all time clasic ρε σεις όταν λέτε τον σαλίγκαρο εννοείτε εκέινο σ ένα καθετο στενάκι στην στρατού;

Κάτι που αφορά τους Αθηναίους και ας μας την λένε και για το σουβλάκι που δεν το λέμε καλαμάκι και για την μπουγάτσα
Βρε απαίδευτα στομάχια Πές τε μου ένα μαγαζί στην αθήνα που να πάω να ανοίξω τον κατάλογο και να χαθώ στην ποικιλία απο μεζεκλίκια και μπινιλίκια που βγαίνω να φάω έξω και περα απο 2-3 τυρρανισμένες σαλάτες και κανα δυο τις ώρας κρεατικά παπαλα δυο σελίδες όλες κι όλες οι κατάλογοι.

Πού είναι τα εξοχικά τα μπουγιουρντιά? τα μανιτάρια σχάρας τα γιαουρτοπάντζαρα? τα ορεκτικά και απο κυρίως πιάτα μονο της ώρας . Σε κανένα φαγάδικο που σεβεται τον εαυτό του στην Θεσσαλονίκη ακόμα και τα τουριστ στην πλατεία Άθωνος δε θα βρεις κατάλογο των 2 σελίδων αίσχος :P

alexisazen
11-07-06, 18:42
Απο Σουπάδικα- πατσατζίδικα ... και το άλλο κάτω απ την Ανθέων all time clasic

Εννοείς το Παρα Πέντε στη Θάλητος & Πιττακού;

artlovergr
11-07-06, 18:52
Ναί το παραπέντε να σαι καλα είπαμε αλτσχαιμερ

briki
11-07-06, 18:54
α ναι, ξεχασαμε τον πατσα...[emoticon που κανει εμετο]

@KLG εσυ απο που εισαι πουλακι μου και παριστανεις τον ειδικο περι των προαστίων της Θεσσαλονίκης;:hmm:

joseph
11-07-06, 20:45
Αντε ρε, 3 προάστεια έχετε όλα και όλα και δεν έχετε αποφασίσει πως λέγονται...

Και μετά σας φταίει η λεμονίτα και το καλαμάκι
:twisted:

Δεν έχουμε 3 προάστια :evil:

Εχουμε Ωραιοκαστρο , Ρετζίκι , Φύλιρο , Εξοχή , Πανόραμα , Καλαμαριά , Περαία , Νέο Ρύσιο , Ταγαράδες , Νέα Ραιδεστός , Βασιλικά, Τρίλοφος, Αγια Τριάδα , Μηχανιώνα , Ευοσμος, Ευκαρπία, Νεάπολη, Σίνδος, Χαλκηδόνα, Ασβεστοχώρι, Διαβατά, Χορτιάτης, Θέρμη , Τριάδι και πολλά άλλα που ξεχνάω τώρα ...

briki
11-07-06, 20:49
σιγα μη του τα λεμε ενα - ενα...! οσα θελουμε εχουμε:p

Gordito
11-07-06, 21:15
εγω ενα θα πω:
Για γυρο τρεχτε στην Ιασωνιδου στο Ελληνικο.Εκει στη γωνια;)
αλλιως μπορειτε να πατε στην Κρητη και να φατε ενα κεμπαπ με γιαουρτι Liht-βερυκοκο-με κοματακια σοκολατα-δημητριακα-τωρα τελευταια εμαθα οτι βαζουν και καρπουζι μεσα:lol:

lou.nick
11-07-06, 21:17
Βασικά η περιοχή είναι ΝΕΑ Κρήνη. Κρήνη είναι ένα χωρίο στην Χαλλλλκιδική. Για να ακριβολογούμε κιόλας και να μη μας κατηγορούν οι απο κάτου. :)

Patentman
11-07-06, 21:31
Καλλλα σε λεω, ειχαμε παει σε ενα σουβλατζιδικο με κατι αλλλους θεσαλλονικεις , ζητησα καλλλαμακια, με εκοψε για αθηναιο και με ειπε, καλλλαμακια για μπουκαλλλι ή σουβλλλακι;

Μετα πηγα σε ενα τυροπιταδικο, τυροπιτα του ειπα, μπουγατσα με τυρι μου ελεγε. Τυροπιτα ελεγα, μπουγατσα ελεγε. Αλλη φορα ηθελα μπουγατσα (κανονικη- regular) και μου ελεγαν για κιμα και τετοια...μου χαλασε το στομαχι και δεν πηρα!

ΟΚ, δεν εχω κανενα προβλημα με τους ιδιωματισμους ουτε με την προφορα. Που να πατε στην κρητη ή στην ροδο...
Ο καθενας τοπος με τις ιδιαιτεροτητες του, ετσι και η αθηνα, οχι οτι παει πισω. (αθηναιος ειμαι)

Το γελιο ομως που ριχνω ειναι οταν με παρει ποντιος τηλεφωνο...:rofl: γελαω απο τωρα...εκτος απο προφορα εχουν μια πολυ ιδιοτροπη μορφη ομιλιας, σου λενε και σου αναλυουν ασχετα πραγματα απο αυτο που ηταν η αρχη/θεμα της συζητησης, αλλα λογια να αγαπιομαστε, αφου κανουν μια πληρη αναφορα στο καθε τι ασχετο ξαναγυρνανε (θυμουνται) στο αρχικο θεμα. Λεπτομερειες, την ιστορια της ζωης τους και εσυ να λες αντε να δουμε τι τελικα θελει.
Δεν γελαω ομως απο χλευασμο αλλά επειδη μου αρεσει που ειναι τοσο ανοικτοι και καλοκαρδοι. Δεν εχω πετυχει ποντιο πελατη που να μην εχει κατανοηση.
Εχουν χιουμορ και κανουν αυτοκριτικη, σου λενε "σε ζαλισα ε; αλλά τι να κανουμε, αυτα ειναι, να εχουμε παντα καλη επικοινωνια και ολα τα αλλα ερχονται" ή κατι τετοιο.

Λογω δουλειας μιλαω με ολες τις πολεις της ελλαδος, η καθε μια εχει τα δικα της ειτε ειναι σε προφορα ειτε ειναι σε στυλ και νοοτροπια. Αυτη ειναι η μαγεια, οτι δεν υπαρχει μονοτονια, οτι πας διακοπες και αισθανεσαι διαφορετικα, οτι καθε τοπος εχει την δικη του ομορφια.

Παρτε το 118** (οποιο θελετε) και μαθετε το τηλ του συνεργειου Fiat Ντελας στην Λαρισσα (αν δεν κανω λαθος) και ακουστε τον τηλεφωνητη :rofl:

Στην αθηνα απλα ειναι ολα πιο κοφτα, χωρις περιττους πλεονασμους, οπως και η ζωη μας.

sdikr
11-07-06, 21:55
Ειμαι Αθήνα, βλέπω ταμπέλα, Μπουγάτσα η Θεσσαλονική, οπα λέω εδώ ειμαστε, μπαινω μεσα και του λεεω μια μπουγατσα κρεάμα, και μου πετάει το τρομέρο, δεν εισαι απο εδώ εεεε;

:rofl:

alwaysalone
11-07-06, 23:05
Ειμαι Αθήνα, βλέπω ταμπέλα, Μπουγάτσα η Θεσσαλονική, οπα λέω εδώ ειμαστε, μπαινω μεσα και του λεεω μια μπουγατσα κρεάμα, και μου πετάει το τρομέρο, δεν εισαι απο εδώ εεεε;

:rofl:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

briki
11-07-06, 23:09
εγω δε το καταλαβα αυτο που ειπε...θα εξηγησει κανεις;

Νικαετός
11-07-06, 23:33
Aν ζητήσεις στην Αθήνα μπουγάτσα - οτιδήποτε θα σε κοιτάξουν σαν εξωγήινο ...Μόνο μια μπουγάτσα υπάρχει ...με κρέμα, άχνη ζάχαρη (μέσα στην κρέμα) και μπόλικη κανέλα ...

alwaysalone
11-07-06, 23:37
εγω δε το καταλαβα αυτο που ειπε...θα εξηγησει κανεις;

Προφανώς ο καταστηματάρχης του μπουγατσατσίδικου με τιτλο "Θεσσαλονίκη", έπρεπε να γνωρίζει και τα προϊόντα που προέρχονται από αυτην την πόλη, κάτι που δε φάνηκε στη συγκεκριμένη περίπτωση του sdikr!! :lol:

lou.nick
12-07-06, 00:00
Μιλάμε ο τύπος στο μαγαζί είναι πολύ :respekt: !!!! Τι να πει κανείς;

YiannisM
12-07-06, 02:49
Δεν έχουμε 3 προάστια :evil:

Εχουμε Ωραιοκαστρο , Ρετζίκι , Φύλιρο , Εξοχή , Πανόραμα , Καλαμαριά , Περαία , Νέο Ρύσιο , Ταγαράδες , Νέα Ραιδεστός , Βασιλικά, Τρίλοφος, Αγια Τριάδα , Μηχανιώνα , Ευοσμος, Ευκαρπία, Νεάπολη, Σίνδος, Χαλκηδόνα, Ασβεστοχώρι, Διαβατά, Χορτιάτης, Θέρμη , Τριάδι και πολλά άλλα που ξεχνάω τώρα ...
Πάνω που νόμιζα ότι είχατε κι αυτό το τρομερό πλεονέκτημα, μου τα χάλασες...

thama
12-07-06, 08:32
Το θέμα της ονοματολογίας είναι κάτι στο οποίο φταίνε οι συνειρμοί που γίνονται, εξαιτίας των δρομολογίων του ΟΑΣΘ. Για να ακριβολογούμε, από την παραλιακή περιοχή [edit Οδος Νικολάου Πλαστήρα] μέχρι πριν 1 χρόνο περνούσε μόνο μια λεωφορείακη γραμμ, η "5 Ν.Κρήνη - Βενιζέλου".

Εξαιτίας αυτού του γεγονότος, πολλοί θεωρούν ότι από τη στιγμή που περνά το λεωφορείο της Κρήνης από δω, είναι Κρήνη. Αλλά, τα πράγματα δεν είναι έτσι.... Τότε και τα Κων/κα θα έπρεπε να τα λένε Άνω Τούμπα, [είναι Πυλαία] κοκ. Το γεγονός ότι διέρχεται το λεωφορείο μιας περιοχής μέσα από μια άλλη δεν σημαίνει ότι είναι η ίδια περιοχή, και φυσικά δεν έχουν το ίδιο όνομα....

Τα πράγματα με την ονοματολογία της περιοχής είναι λιγάκι περίεργα. Όλα ξεκινούν την περίοδο του 1922 κι έπειτα [συγχωρέστε με αλλά δεν κρατώ και αρχείο, τα περισσότερα τα έμαθα 22 χρόνια εκεί μεσα...], με την έλευση των πρώτων προσφύγων από διαφορετικά χωρία, και την εγκατάστασή τους σε κοντινές περιοχές. Κάθε χωρίο, έφερε και την εκκλησία του και η περιοχή/ενορία ονομάστηκε με βάση το όνομα/τοπωνύμιο της αρχικής περιοχής στον Πόντο. [Για την Ν.Κρήνη διατηρώ μια επιφύλαξη,ότι προήλθαν από τον Πόντο.]

Έτσι, η τόσο πολυδιαφημιζόμενη Ν.Κρήνη, έχει ως επί το πλείστον ψαροταβέρνες, καθώς εκτείνεται από την περιοχή του Νοσοκομείου και προς ανατολάς... [ΟΚ εκεί είναι και το Μιστράλ, και η περιοχή γύρω από το "Μαϊάμι", που δίνουμε οδήγηση]

Μάλιστα, ακούω πρόσφατα και μια ραδιοφωνική διαφήμιση για ένα "πικάντικο" εστιατόριο, και λέει ότι είναι στην Κρήνη, ενώ απέχει μόλις 200 μ από το γήπεδο της Καλαμαριας..... [που είναι σχετικά κεντρικά...].

Όποιος θέλει, μπορεί κάλλιστα να διαπιστώσει τη σχετική ονοματολογία, συμβουλευόμενος έναν χάρτη [ πχ www.031.gr ]

Τέρμα η ιστορία της Καλαμαρίας.

Επιστροφη στο "ψητό"....

Επειδή τα γυράδικα μάλλον τα τελειώσαμε, προτείνω κάτι σε ψάρι....
Έχω εντοπίσει ένα "Κουτούκι του Καβούρη" στην Μητρ.Κυδωνίων [ η προέκταση της Βούλγαρη προς καλαμαριά], που έχει τρομερό ψάρι.
Και στην Ίμβρο είχα φάει καλό ψάρι, αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος από το σέρβις.

lou.nick
12-07-06, 11:54
Επειδή έχω ακούσει κάλα λόγια για την Ίμβρο και πιστεύω ότι πρέει να το επισκευτώ μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες;;;

joseph
12-07-06, 12:41
πες τα βρε thama , και λέω εγώ νέα κρήνη ... Περιοχή αρετσού είναι όλες οι καφετέριες και τα φαγάδικα ... Και ο δρόμος Πλαστήρα , όπως προείπαν ..

thama
12-07-06, 12:43
Η Ιμβρος βρίσκεται, ώς γνωστόν στο Β. Ανατολικό Αιγαίο. Διαβατήριο έχεις ? :lol: :lol: :lol:


Σοβαρά τώρα, ένα από τα μαγαζία - ουζερί "Ίμβρος" βρίσκεται επί της Μητρ. Καλλίδου - Μητρ. Κυδωνίων [Προέκταση Βούλγαρη προς Καλαμαριά], πάνω στη διαδρομή του 7 Αγ. Ιωάννης - Πανεπιστήμιο, μπροστά στη στάση Βρυσάκι.

PiFd
12-07-06, 12:51
Οταν είχα επισκεφτεί τη Θεσσαλονίκη ειχα τα εξης ...διατροφικά προβλήματα. Καταρχήν δε μπορούσα να παραγγείλω σουβλάκια. "Θέλω δυο σουβλάκια πίτα γύρο", και μου απαντούν "σουβλάκι θέλεις ή πίτα γύρο;". Το 2ο ήταν σε ένα σαντουιτσάδικο "θέλω ενα σαντουιτσ με τα εξης υλικά (έγινε και ένα μπέρδεμα με το τυρι) ...", στο τέλος του ζητάω να μου το ψήσει και μου απαντάει "σάντουιτσ μου ζήτησες όχι τοστ". Στην Αθήνα τοστ λέμε το τετράγωνο ψωμάκι που ψήνεις.
Κατα τα άλλα έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο το φαγητό και γύρισα Αθήνα 1-2 κιλά παχύτερος :)

Billis
12-07-06, 12:57
Μια που έβαλε ο thama και χάρτη της περιοχής να προσθέσω και εγώ το Απάγκιο, ανάμεσα στην Ίμβρο και το Κουτούκι του Καβούρη. Καλό φαΐ και καλή εξυπηρέτηση.

9456

kenji
12-07-06, 13:17
Σχετικά με τη μπουγάτσα-τυρόπιτα.

Άλλο η τυρόπιτα άλλο η μπουγάτσα με τυρί. Να προσθέσω ότι υπάρχει και η κουρού την οποία δεν αναφέρετε. Μάλλον υπερβάλετε στο συγκεκριμένο. Εγώ ποτέ δεν συνάντησα κάποιο μπουγατσατζίδικο που να είχε μπουγάτσα με τυρί αντί για τυρόπιτα. Βασικά δε συνάντησα ένα μπουγατσατζίδικο που να μην έχει και τα 2. ;)

Σχετικά με γλυκά να προσθέσω τον Λέανδρο στην Πλαστήρα ο οποίος φτιάχνει πολύ νόστιμα γαλακτοκομικοειδή. Δεν είναι το τυπικό ζαχαροπλαστείο.

Σχετικά με φαί στην είσοδο της Ηλιούπολης από τον περιφεριακό είχε-έχει (δεν ξέρω αν είναι ακόμα) ένα "καντινιέρη" με την πιο νόστιμη πανσέτα που έχω φάει ποτέ. Για όσους αγαπάνε τα βρώμικα είναι must.

thama
12-07-06, 13:20
... γύρισα Αθήνα 1-2 κιλά παχύτερος :)

Το θέμα των κιλών, άστο, καλύτερα.....
Πολύ πονεμένη ιστορία, ιδιαίτερα με τα "κοψίδια" που κατεβάζουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα....



Μια που έβαλε ο thama και χάρτη της περιοχής να προσθέσω και εγώ το Απάγκιο, ανάμεσα στην Ίμβρο και το Κουτούκι του Καβούρη. Καλό φαΐ και καλή εξυπηρέτηση.

Στο μαγαζάκι αυτό δεν έτυχε να πάω, με την τρέχουσα ονομασία [Είχα πάει πολύ παλίοτερα, που λεγόταν "Σερραίος" αν θυμάμαι καλά]. Αλλά αφού το συστήνεις, κάποια στιγμή θα το "τιμήσω".

Ήξερα επίσης, άλλο ένα καλό, αλλά δυστυχώς έκλεισε [δε νομίζω λόγω πελατείας], μπροστά στο κύμα, στη βάση των Ναυτοπροσκόπων. Νεώσοικος λεγόταν. Ξέρει κανείς τι απέγινε ?

PiFd
12-07-06, 13:22
Σχετικά με τη μπουγάτσα-τυρόπιτα.

Άλλο η τυρόπιτα άλλο η μπουγάτσα με τυρί. Να προσθέσω ότι υπάρχει και η κουρού την οποία δεν αναφέρετε. Μάλλον υπερβάλετε στο συγκεκριμένο. Εγώ ποτέ δεν συνάντησα κάποιο μπουγατσατζίδικο που να έχε μπουγάτσα με τυρί αντί για τυρόπιτα. Βασικά δε συνάντησα ένα μπουγατσατζίδικο που να μην έχει και τα 2. ;)

Ναι εχεις δικιο. Η μπουγάτσα με τυρί έχει γλυκο φύλλο σε αντίθεση με την τυπόπιτα. Ειναι η κλασσική γλυκιά μακεδονίτικη πιτα. Μιαμ μιαμ, μου άνοιξε η όρεξη! :chef

Billis
12-07-06, 13:43
Ήξερα επίσης, άλλο ένα καλό, αλλά δυστυχώς έκλεισε [δε νομίζω λόγω πελατείας], μπροστά στο κύμα, στη βάση των Ναυτοπροσκόπων. Νεώσοικος λεγόταν. Ξέρει κανείς τι απέγινε ?

Μου φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα, αν δεν κάνω λάθος... Μπορεί να κοιτάξω το απόγευμα επιστρέφοντας σπίτι.

thama
12-07-06, 13:47
Πήγα πριν 2-3 εβδομάδες και ήταν κλειστό.

Έλεγα μήπως μετακόμισε κάπου αλλού...

joseph
12-07-06, 14:00
Οταν έχουμε προβλήματα με την DSL βλέπε τούμπα, το ρίχνουμε στο φαί , θεσσαλονίκη rulez ....

gatoulas
12-07-06, 14:04
Μια που έβαλε ο thama και χάρτη της περιοχής να προσθέσω και εγώ το Απάγκιο, ανάμεσα στην Ίμβρο και το Κουτούκι του Καβούρη. Καλό φαΐ και καλή εξυπηρέτηση.

9456
Που βρήκες το χάρτη ρε;

EDIT> Άκυρο, δεν τον βρήκες εσύ



Σχετικά με φαί στην είσοδο της Ηλιούπολης από τον περιφεριακό είχε-έχει (δεν ξέρω αν είναι ακόμα) ένα "καντινιέρη" με την πιο νόστιμη πανσέτα που έχω φάει ποτέ. Για όσους αγαπάνε τα βρώμικα είναι must.

Καλός ήταν. Στη θέση του υπάρχει τώρα ένα plaisir.
Επίσης πολύ καλή καντίνα στη Μ. Αντύπα (κοντά στην Quest)

thama
12-07-06, 14:23
O χάρτης είναι από το maps.flash.gr
Έβαλα λιγάκι το χεράκι μου για να κατατοπιστεί ο κόσμος.



Επίσης πολύ καλή καντίνα στη Μ. Αντύπα (κοντά στην Quest)

Μια καλή καντίνα επίσης απέναντι από την Κεντρική Είσοδο των νεκροταφείων, με καταπληκτικό σουβλάκι και, προσέξτε, delivery στις τριγύρω επιχειρήσεις......

Όσον αφορά τη Μ. Αντύπα, να την αποφεύγετε, καθώς στο τρίτο πέρασμα, σας μένει το αμορτισερ στο χέρι...... [τον δρόμο, όχι την καντίνα...]

briki
12-07-06, 15:12
Επισης καλες ψαροταβερνες εχει και το Καλοχωρι ("προαστιο"), και σε οτι αφορα τις καντινες, τα "κακα κοριτσια" και ο "πολυτεκνος" στα διοδια Μαλγάρων, επισης καλα βρωμικα εχει στην Πολυτεχνειου (προεκταση τσιμισκη προσ δικαστηρια) που ειναι και all time classic, βλεπε Κατερινιωτης κλπ

maik
12-07-06, 15:55
Περι συνοικιων ο λογος.
Στην Αθηνα καθε 5-10 τετραγωνα αλαζει και η ονομασια. Στην Θεσαλονικη υπαρχουν τεραστιες περιοχες με το ιδιο ονομα πχ. Τουμπα , Χαριλαου , Πυλαια , Νεαπολη , Σταυρουπολη , Καλαμαρια κλπ. Δυστυχως ΑΝ και υπηρχαν ονομασιες , ακομα τις ξερουν και τις χρησιμοποιουν οι παλιοι Θεσσαλονικεις , σιγα σιγα ενσωματωθηκαν στην γενικη ονομασια της συνοικιας. Παραδειγμα Αρετσου , Νησακι , Κληματαρια , Διοικητηριο, Βαρνα ,Τσιναρι, 151, Ροτοντα, Ακροπολη, Φαληρο, Σαλαμινα κλπ.

maik
12-07-06, 15:57
Επειδή έχω ακούσει κάλα λόγια για την Ίμβρο και πιστεύω ότι πρέει να το επισκευτώ μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες;;;

Μετριο φαγητο και απαρεδεκτο σερβις. Καποτε ηταν κορυφη αλλα τα δυο τελευταια χρονια χαλασε ασχημα.

gatoulas
12-07-06, 16:09
Όσον αφορά τη Μ. Αντύπα, να την αποφεύγετε, καθώς στο τρίτο πέρασμα, σας μένει το αμορτισερ στο χέρι...... [τον δρόμο, όχι την καντίνα...]

Σωστά, πάντως έχει κι αυτή delivery.
(Οι γάτες που εξαφανίστηκαν από την περιοχή :hmm:)

kenji
12-07-06, 17:21
Κάτι ακόμα σχετικά με το θέμα σαντουϊτς-ψωμάκι. Ανάλογα με την ψησταριά δεν υπάρχει "σαντουϊτς" μόνο με ψωμάκι (το συνηθισμένο μακρόστενο που είναι σαν αφρός) αλλά και με ζαπάτα, κυπριακή-αράβικη πίτα, λαγάνα.

AddictedToChaos
12-07-06, 17:26
Λοιπον. Χτες πηγα και τιμησα (για πολλοστη φορα) το καμαρι της πολης μας, τον Πρασσα :lol:

Και σας παραθετω ανεπαναληπτα ντοκουμεντα για να μαθουν οι νοτιοι (επιτελους), τι σημαινει ΓΥΡΟΣ ΔΙΠΛΟΠΙΤΟΣ :p


http://img63.imageshack.us/img63/8960/0607120132545al.jpg http://img63.imageshack.us/img63/7370/0607120133082px.jpg

Αν σας ανοιξα την ορεξη, δεν φερω ευθυνη :p Εχει αφθονο γυρο να παραγγειλετε :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.