PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Patentman
12-07-06, 17:39
Και σας παραθετω ανεπαναληπτα ντοκουμεντα για να μαθουν οι νοτιοι (επιτελους), τι σημαινει ΓΥΡΟΣ ΔΙΠΛΟΠΙΤΟΣ :p
Με διπλη πιτα, δυο πιτες δηλαδη η μια πανω απο την αλλη, μιαμμμ.
Αν εννοεις διπλη σε μεγεθος τοτε λεμε μεγαλη, κυπριακη ή οτι αλλο, διπλη δεν ειναι, διπλασια μπορει αλλά αλλη σημασια εχει η μια λεξη αλλη η αλλη. :p

AddictedToChaos
12-07-06, 17:50
Οχι. Εννοω 2 ξεχωριστες πιτες, μαζι. Το κανει πιο παχυ, πιο stable (δεν crasharei δλδ λολ) και χορταστικο. ;)

WAntilles
12-07-06, 18:04
Στις πίτες δεν μπαίνουν ΠΟΤΕ πατάτες για επακριβώς τον ίδιο λόγο που δεν μπαίνουν και στον μουσακά.

AddictedToChaos
12-07-06, 18:06
Μια χαρα μπαινουν οι πατατες. Σκετο "τσιτσι" δεν "λεει".Θελει και την πατατα του (και το τζατζικι του) για να νοστιμεψει. :cool:

Patentman
12-07-06, 18:24
Οχι. Εννοω 2 ξεχωριστες πιτες, μαζι. Το κανει πιο παχυ, πιο stable (δεν crasharei δλδ λολ) και χορταστικο. ;)
Τοτε συμφωνω και επαυξανω!!! Μεχρι τρεις εχω βαλει ο αθλιος, μετα μπουκωνει απο τα πολλα πακετα...:rofl:
Ανετα κατεβαζα τεσσερα διπιτα (ετσι το λεμε εδω) και δυο πατατες, αν και αδυνατος αν μου ερθει να φαω θα φαω.

AddictedToChaos
12-07-06, 18:37
Τοτε συμφωνω και επαυξανω!!! Μεχρι τρεις εχω βαλει ο αθλιος, μετα μπουκωνει απο τα πολλα πακετα...:rofl:
Ανετα κατεβαζα τεσσερα διπιτα (ετσι το λεμε εδω) και δυο πατατες, αν και αδυνατος αν μου ερθει να φαω θα φαω.

Χα. Καλα μετα την δευτερη δεν εχει νοημα. Μπουκωνει πολυ φανταζομαι. Αυτο που λες δηλαδη.

Και εδω πανω, διπιτα τα λεμε, απλα εμενα μου αρεσει να το ζητω ως διπλοπιτο. Μου ακουγεται πιο ευηχο.

odys2008
12-07-06, 19:15
Λοιπον. Χτες πηγα και τιμησα (για πολλοστη φορα) το καμαρι της πολης μας, τον Πρασσα :lol:

Και σας παραθετω ανεπαναληπτα ντοκουμεντα για να μαθουν οι νοτιοι (επιτελους), τι σημαινει ΓΥΡΟΣ ΔΙΠΛΟΠΙΤΟΣ :p



Αν σας ανοιξα την ορεξη, δεν φερω ευθυνη :p Εχει αφθονο γυρο να παραγγειλετε :rofl:

Μμμμμ μου άνοιξες την όρεξη. Σήμερα που πέρασα από τον πρασσά ήταν 1 η ώρα και δεν πολυπεινούσα:mad:.Βλέπεται μένω από την άλλη μεριά και όποτε πάω ανατολικά τον τιμάω.Δυστυχώς σήμερα δεν μπόρεσα:p:p:p

yiapap
12-07-06, 19:45
Στις πίτες δεν μπαίνουν ΠΟΤΕ πατάτες για επακριβώς τον ίδιο λόγο που δεν μπαίνουν και στον μουσακά.
Στον Αθηναϊκό μουσακά εννοείς!
:lol:

Patentman
12-07-06, 19:53
Αρχιζω και με χανω...βερος αθηναιος ειμαι και τον μουσακα μου τον τρωω με πατατες...λες :hmm:

pancon
12-07-06, 19:59
Παιδιά θίξατε ευαίσθητο θέμα, αν και χαμουτζής, το φαγητό που πετυχαίνει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο η μαμά είναι mousaka με τις πατάτες default ενεργοποιημένες.

AddictedToChaos
12-07-06, 20:32
Και στην Μυτιληνη με πατατες τον φτιαχνουν. Πηγα πριν λιγο καιρο γι'αυτο.

WAn, μηπως σου σερβιρουν γιαλαντζι μουσακα; Σαν τα ντολμαδακια ενα πραγμα :mrgreen:

sdikr
12-07-06, 21:13
Στις πίτες δεν μπαίνουν ΠΟΤΕ πατάτες για επακριβώς τον ίδιο λόγο που δεν μπαίνουν και στον μουσακά.

Οσες συνταγες για μουσακά και να έχω διαβάσει, πάντα έχει πατάτες, αλήθεια κιμά βάζουν;


αλλά ακόμα και χωρίς πατάτες, καμια σχέση ενα πιτα γυρος στην Θεσσαλονική με ενα πιτά γυρο στα νότια :p

briki
12-07-06, 21:38
ε τι να σου πω τωρα....
κανουμε διαιτα λεμε.... με τονο και φιτνες της νεστλε τη βγαζουμε για να φοραμε το μαγιο μας ωραια ωραια κι εσυ πας και δειχνεις αυτα...:(

taverniaris
12-07-06, 21:52
να μιλησει και καποιος ο οποιος ειναι η δουλεια του?
1.δεν μπορουμε να λεμε "σουβλακι πιτα γυρο" διοτι δεν υπαρχει πουθενα η σχεση σουβλας μεγαλης ή μικρης με το ολο πραγμα .το πιο σωστο ειναι θελω μια πιτα με γυρο ή μπιφτεκι ή σουβλακι(χοιρινο κρεας απο μπουτι,πανσετα ή σπαλα περασμενο σε ξυλακι σαν μικρη σουβλα) ή ψωμακι με πτι θελουμε ή με ζαπατα ή με κυπριακη
2.με το ονομα "μπουγατσα" αποκαλουμε την πιτα η οποια αποτελειτε απο ειδικο φυλλο το οποιο "ανοιγετε" με διαφορετικο τροπο απο την σφολιατα (με την οποια κανουμε την τυροπιτα) και κοβεται σε μικρα κομματια και εχουμε διαφορες γεμισεις απο τις οποιες παιρνει και το ονομα "με κρεμα,με τυρι,με κιμα,με σπανακι,σκετη"
3.δεν μπορουμε να αποκαλουμε τυρι το κασερι (αθηνα) ουτε και την φετα(θεσσαλονικη)τυρια ειναι ολα (κασερι,γραβιερα,φετα,κεφαλοτυρι,εμμενταλ,γκουντα,ροκφορ,ρεγκατο κτλ)
4.δεν μπορουμε να λεμε "καλαμακι" το σουβλακι γιατι τοτε τον Αθανασιο Διακο δεν τον σουβλησαν αλλα τον "καλαμακωσαν":whistle: :) :whistle: :)

KLG
12-07-06, 22:00
Είχα σκοπό να απαντήσω σε μερικά μυνήμα αλλά με σκότωσες addicted με τα πρασόγυρα... πάνω που βρήκα Heineken στο κ@λονησί και χάρηκα... ΑΑααααχ φέρε μια πράσινη κετς...

Μου πέταξες το πρασογυρο και με γονάτισες... με κατεστρεψες φιλλλαρακι σε λλλεω τωρα...

Εν συντομία:

ρε σεις όταν λέτε τον σαλίγκαρο εννοείτε εκέινο σ ένα καθετο στενάκι στην στρατού;
Ναι αυτό εννοώ, μάλιστα είχε γίνει και slogan. Τι θα φάμε σήμερα? Σαλιγκάρια :p

Θυμάμαι μια πιτσαρία-μακαρονάδα με μπλέ χαρτόκουτα που έκανε κατι απίστευτες μακαρονάδες, σε διαστάσεις πίτσας, στο φούρνο με οτι μπορούσα να φανταστώ. Σε περιόδους δίαιτας και νηστείας :twisted: τσιγγάνικα σνιτσελάκια απο τη Milan pizza, λίγο ακριβά δε, και φυσιολογικές μερίδες, αλλά ο πρασσάς ή ο σαλίγκαρος (αν την έβγαζα στο αχούρι μου) ήταν σε απόσταση βολής. Το αστείο είναι οτι ήμουν στον παραδίπλα δρόμο και έκανα τηλεφωνικές παραγγέλειες. Μόνο στη χιονοθύελλα πήγα να τα παραλάβω

Με πιάσανε οι νοσταλγίες. 2 άτομα. 2 ποικιλιές απο το σαλιγκάρι για 2 άτομα η καθεμιά 10 ευρώ το σύνολο και δώρο οι τηγανητές πατάτες. 2 τεράστιες γαβάθες και ανακάτεμα... το σφράγισμα έσκασε στο 5λεπτο.. την άλλη μέρα παω στον οδοντογιατρό και η φαντασίωση ολοκληρώνεται.. η νεαρή κόρη που άνοιξε ιατρείο πάνω απο το σπίτι μου, θα αποκτουσε λίγη εμπειρία στο γιατρείο του μπάμπα... Κάθισα.. έσφιξα τα χέρια... εστιάσα το βλέμμα μου σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετά απο 150 ώρες για 2 σφραγίσματα, είπα ρίξε και κανα καθαρισμό τώρα... (*)(*) !!!!


@KLG εσυ απο που εισαι πουλακι μου και παριστανεις τον ειδικο περι των προαστίων της Θεσσαλονίκης;


Εχουμε Ωραιοκαστρο , Ρετζίκι , Φύλιρο , Εξοχή , Πανόραμα , Καλαμαριά , Περαία , Νέο Ρύσιο , Ταγαράδες , Νέα Ραιδεστός , Βασιλικά, Τρίλοφος, Αγια Τριάδα , Μηχανιώνα , Ευοσμος, Ευκαρπία, Νεάπολη, Σίνδος, Χαλκηδόνα, Ασβεστοχώρι, Διαβατά, Χορτιάτης, Θέρμη , Τριάδι και πολλά άλλα που ξεχνάω τώρα ...
Aθήνα briki, joseph ξέχασες την Κιφησία :p Tόσο πολύ ζηλεύεται το γκλαμουράτο προάστειο :haha: που είπατε να κάνετε και σεις ένα.
Πάντως πλάκα πλάκα τα περισσότερα που αναφέρεις είναι χωρία... εκτός αστικού ιστού. Δεν είναι κάν στο δημοτικό διαμέρισμα Θεσ/νίκης.

Όσο για το οτι δεν βρίσκετε μπινελίκια (ορεκτικά) στην Αθήνα σόρρυ αλλά δεν ξέρετε τι λέτε. Που πάτε να φάτε, στα goodys? ή σε σουβλατζίδικα? τς τς τς :p
A και μην φέρετε την Άθωνος για παράδειγμα, την κάναν σαν τα μούτρα τους, στο πρώτο έτος τρώγαμε σαν άρχοντες, φτηνά ξέραμε τα αφεντικά απο 2-3 μαγαζία... μόλις τα αρπάξανε γίνανε όλοι επιχειρηματίες... Να σε τραβάνε απο δω και απο κει και μετά να κάνουν 2 ώρες για μια κανάτα νερό. Ντροπή τους :down: Εξαίρεση ο Μαυροπίνακας με αυτό το αιστευτο μοσχαράκι μπλουμε σε μια γαβαθα με τυριά... και άλλα πολλά.

Τέλος , δεν πιστεύω να θεωρείτε πατσατζίδικο αυτο το μαγαζι στην Ολύμπου κάτω απο το ξενοδοχείο??? EΛEOC
Τον καλύτερο πατσά τον έφαγα στον Εδεσσαίο, στην Αγ Δημητρίου απέναντι απο το τούρκικο προξενείο. Να περιμένεις και να ακούς -και να βλέπεις- τον μάστορα - γκαπ - γκαπ - γκαπ - γκαπ να τον ψιλοκόβει...

Καλά έχω γίνει ράκος... να δώ τι θα φάω σήμερα...

Billis
12-07-06, 22:19
Όσον αφορά τη Μ. Αντύπα, να την αποφεύγετε, καθώς στο τρίτο πέρασμα, σας μένει το αμορτισερ στο χέρι...... [τον δρόμο, όχι την καντίνα...]
Γι' αυτό να προτιμάτε να ανεβαίνετε από τον επόμενο δρόμο και μετά να στρίβετε αριστερά και να βγαίνετε στη Μαρίνου Αντύπα χωρίς να σπάτε το αμάξι σας.

Έχει και το πλεονέκτημα ότι μπορεί κανείς να θαυμάσει και το γήπεδο μπάσκετ του ΠΑΟΚ. :oneup:

euri
12-07-06, 22:23
Καλά έχω γίνει ράκος... να δώ τι θα φάω σήμερα...
Ox tail with mint :twisted: :p


Γι' αυτό να προτιμάτε να ανεβαίνετε από τον επόμενο δρόμο και μετά να στρίβετε αριστερά και να βγαίνετε στη Μαρίνου Αντύπα χωρίς να σπάτε το αμάξι σας.

O παλιός είναι αλλιώς ;)

AddictedToChaos
12-07-06, 23:43
Είχα σκοπό να απαντήσω σε μερικά μυνήμα αλλά με σκότωσες addicted με τα πρασόγυρα... πάνω που βρήκα Heineken στο κ@λονησί και χάρηκα... ΑΑααααχ φέρε μια πράσινη κετς...

Μου πέταξες το πρασογυρο και με γονάτισες... με κατεστρεψες φιλλλαρακι σε λλλεω τωρα...

Σορυ KLG,εχεις δικιο.Επρεπε να βαλω μια προειδοποιηση προηγουμενως ή εστω να το βαλω σε spoiler...

Δεν πειραζει, τι να κανουμε. Αυτα εχει ο πρασσογ... εεε, η ζωη.


Καλά έχω γίνει ράκος... να δώ τι θα φάω σήμερα...

Παραγγειλε και συ εναν πρασσα. Τι, δεν κανουν delivery ως το Ipswich;Κριμα, τι να πεις...:p

Μεχρι την περαια παντως κανουν οπως με ενημερωσε ενα φιλαρακι...:lol:

odys2008
13-07-06, 02:05
Σήμερα το βράδυ πάντως που έφαγα από το food plaza στην καλαμαριά δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε. Έχω φάει πολλλλλλλλλυυυυυυυυυ καλύτερους γύρους.

opimis
13-07-06, 02:57
4.δεν μπορουμε να λεμε "καλαμακι" το σουβλακι γιατι τοτε τον Αθανασιο Διακο δεν τον σουβλησαν αλλα τον "καλαμακωσαν":whistle: :) :whistle: :)
καλαμάκι έμεινε εκεί χάμου, γιατί παλιά χρησιμοποιούσαν πολυ φλοίδες από καλάμια.
Υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο :
Μπαίνει μια ξανθιά σε ένα σουβλατζίδικο:
- Μία πίτα, σας παρακαλώ, λέει στον σουβλατζή.
- Με καλαμάκι; ρωτάει αυτός.
- A, θα τρελαθώ, μη μου πείτε ότι βγήκε και σε χυμό;

joseph
13-07-06, 03:58
πείτε όμως ότι ο γύρος του πρασσα δεν είναι και πάντα. ή σχεδόν ποτέ ποιοτικός ... Προτιμώ το γυράδικο στην Ανω Τούμπα ( έχει και πιο όμορφα κορίτσια η γειτονιά :oneup: )

KLG κάποτε ήταν χωριά ....

thama
13-07-06, 07:20
Σήμερα το βράδυ πάντως που έφαγα από το food plaza στην καλαμαριά δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε. Έχω φάει πολλλλλλλλλυυυυυυυυυ καλύτερους γύρους.

Αν στήθηκες και περίμενες κανα τέταρτο, ναι σίγουρα δεν έφαγες και το καλύτερο πράμα.

Δυστυχώς, σε όλα τα γυράδικα που αποκτούν φήμη και όνομα, και γίνεται ψιλοπανικός, θυσιάζεται η ποιότητα (αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο), για χάριν ταχύτητας.
Έτσι, για να απολάυσεις καλό γύρο, πρέπει να πας ώρες "μη αιχμής".


Γι' αυτό να προτιμάτε να ανεβαίνετε από τον επόμενο δρόμο και μετά να στρίβετε αριστερά και να βγαίνετε στη Μαρίνου Αντύπα χωρίς να σπάτε το αμάξι σας.

Έχει και το πλεονέκτημα ότι μπορεί κανείς να θαυμάσει και το γήπεδο μπάσκετ του ΠΑΟΚ. :thumbsup1
Γνωστή εναλλακτική διαδρομή, αλλά αν πηγαίνεις/έρχεσαι προς/από την αντίθετη κατεύθυνση, σε συνδυασμό με το χρονισμό των φαναριών, τρως μεγάλη καθυστέρηση.
Για αυτήν την κατεύθυνση, μια ακόμα εναλλακτική είναι να προτιμάτε να στρίβετε από αρκετά νωρίτερα στην ΕΟ προς Μουδιανιά και έξοδος προς Φοίνικα-Θέρμη.
Επίσης, υπάρχει και μια ακόμη εναλλακτική μέσα από το Φοίνικα, πίσω από Carrefour, αλλά δεν την έχω πολυψάξει.

gatoulas
13-07-06, 10:02
Από το δρόμο στο Γ τμήμα του parking αλλά πάλι τα αμορτισέρ δε θα είναι χαρούμενα.
Από Γεωργικής σχολής στρίβεις προς το γήπεδο του ΠΑΟΚ και μετά από την Α. Τρίτση βγαίνεις ακριβώς στη Μ.Αντύπα φάτσα στην Quest. Από εκεί και πάνω ο δρόμος περπατιέται.
Το φανάρι προς το γήπεδο είναι σαφώς καλύτερο από το ηλήθιο της Αντύπα.

odys2008
13-07-06, 10:57
Αν στήθηκες και περίμενες κανα τέταρτο, ναι σίγουρα δεν έφαγες και το καλύτερο πράμα.

Δυστυχώς, σε όλα τα γυράδικα που αποκτούν φήμη και όνομα, και γίνεται ψιλοπανικός, θυσιάζεται η ποιότητα (αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο), για χάριν ταχύτητας.
Έτσι, για να απολάυσεις καλό γύρο, πρέπει να πας ώρες "μη αιχμής".


Δεν νομίζω ότι 12:45 το βράδυ είναι ώρα αιχμής ούτε περίμενα καθόλου στην ουρά.Αμέσως με εξηπηρέτησαν.Όμως οι γύροι ήταν πολύ μικροί πλέον οπότε γι αυτό να μην ήταν οι καλύτεροι.Θα ξαναδοκιμάσω πάντως όταν θα ξαναπάω

manoulamou
13-07-06, 12:04
Θεσσαλονικη μου μεγαλη φτωχομανα:whistle:
εσυ που βγαζεις τα καλυτερα ... φαγια :whistle:
:respekt: Σε λιγοτερο απο 5 ημερες 175 μηνυματα κιολας :respekt:

odys2008
13-07-06, 12:31
@manoulamou
:respekt: :worthy: :worthy: :respekt:

pancon
13-07-06, 13:54
*pancon βάζει στο to-do list την επόμενη φορά που θα επισκεφτεί τη νύμφη του Θερμαϊκού να παραγγείλει "ένα σουβλάκι πίτα-γύρο καλαμάκι παρακαλώ" και να προσπαθήσει να μείνει σοβαρός για να κόψει αντίδραση. :p

(Σοβαρή) ερώτηση: Όπως χρησιμοποιούμε εδώ καταχρηστικά και ανακριβώς τον όρο "σουβλάκι", το ίδιο κάνετε κι εσείς με το "σάντουιτς"? Μπορεί να ονομαστεί "σάντουιτς" ένας γύρος με πίτα ή μόνο όταν υπάρχει ψωμάκι στην υπόθεση χρησιμοποιείται ο παραπάνω όρος? :hmm:


δεν μπορουμε να αποκαλουμε τυρι το κασερι (αθηνα)

Δεν πολυχρησιμοποιείται αυτό έχω να δηλώσω σαν χαμουτζής, κάνω λάθος?

Πάντως είναι ωραίες αυτές οι μικροδιαφορές.

Στα Χανιά υπάρχει ο "Ιορδάνης", μπουγατσατζίδικο ανοιγμένο στα 20s από Κωνσταντινουπολίτη πρόσφυγα, το οποίο φτιάχνει απίστευτη "μπουγάτσα", σαν μπουγάτσα σκέτη παραγγέλνεται (δεν φτιάχνει άλλη), αλλά είναι αυτή ακριβώς που κοροϊδεύουμε εμείς οι "down there" δηλαδή με τυρί (το τυρί είναι κρητική μυζήθρα*).



* Φοβερό άσπρο μαλακό τυρί, σε άλλα μέρη την ονομασία "μηζύθρα" έχουν αποδώσει σε τελείως διαφορετικά τυριά (στο νησί του Πέλοπα είναι ένα πολύ σκληρό ανοιχτό κίτρινο).

EDIT: Δεν πιστεύω σε άλλο adsl-related site ανά τον κόσμο να υπάρχει αντίστοιχο thread!:respekt: (και δεν είναι το μόνο, σιγά μην υπάρχει και "τι φοράτε όταν κοιμάστε?" :lol:)

lou.nick
13-07-06, 13:55
Μια και αναφέρθηκε η κουρού must είναι ο κυρ' στέλιος στην π.π. γερμανού απέναντι από το τετράγωνο. Κορυφή μιλάμε.

joseph
13-07-06, 14:09
Μήπως να πάρουμε σβάρνα και το Ούζο μέλαθρον , τώρα και στο Κόσμος με διαφορετική ονομασία , ίδια ιδιοκτησία , δεν είμαι σίγουρος ...

yiapap
13-07-06, 14:37
(Σοβαρή) ερώτηση: Όπως χρησιμοποιούμε εδώ καταχρηστικά και ανακριβώς τον όρο "σουβλάκι", το ίδιο κάνετε κι εσείς με το "σάντουιτς"? Μπορεί να ονομαστεί "σάντουιτς" ένας γύρος με πίτα ή μόνο όταν υπάρχει ψωμάκι στην υπόθεση χρησιμοποιείται ο παραπάνω όρος? :hmm:
Σοβαρή (λέμε τώρα) απάντηση: Μόνο όταν υπάρχει ψωμάκι.

KLG, καλά που μου θύμησες τον πατσά.
Κι άλλη γευστική διαφορά:
Βρε από κει χάμου...
Γίνεται βρε πατσάς χωρίς κόκκινο;;;; Έλεοc δηλαδή! Μια φορά έφαγα στην κρεαταγορά και μετά από σοβαρότατη κρεπάλη και σχεδόν δεν τον τελείωσα. Μια αηδία!
Πατσάς χωρίς κόκκινο είναι σαν κρεατόσουπα χωρίς κρέας!!!

apok
13-07-06, 14:38
Ερώτηση: Τι ειναι το κόκκινο???

απεχθάνεται τον πατσά και δεν ξέρει

Νικαετός
13-07-06, 14:42
O πατσάς , από τότε που "ανακαλύφθηκε" το "βρώμικο" (στην νέα γενιά δηλαδή) αργοσβήνει ...

yiapap , εννοείς το σκορδοστούμπι (???) ή κάτι άλλο ?

apok
13-07-06, 14:46
O πατσάς , από τότε που "ανακαλύφθηκε" το "βρώμικο" (στην νέα γενιά δηλαδή) αργοσβήνει ...

yiapap , εννοείς το σκορδοστούμπι (???) ή κάτι άλλο ?

Βρώμικο απο Μαβίλλη ή πίσω απο το Hilton rulezzzz:worthy: :worthy:

AddictedToChaos
13-07-06, 14:49
Εμενα ο πατσας, και μονο στην οψη μου φερνει αναγουλα. Απορω πως μπορειτε και τρωτε τετοιο πραγμα...

pancon
13-07-06, 14:50
Για βρώμικο, Μιχαλακοπούλου rul3z all!

Την είχε επισκεφτεί και ο Μαμαλάκης την εν λόγω καντίνα!

(Ωραίος και ο πατσάς, "κόκκινο" είναι αυτό το εξωτικό μείγμα απο μπαχαρικά (μπούκοβο κλπ)? Είναι must αυτό και προσφέρεται σε μερικά πατσατζίδικα και down here!)

yiapap
13-07-06, 14:53
O πατσάς , από τότε που "ανακαλύφθηκε" το "βρώμικο" (στην νέα γενιά δηλαδή) αργοσβήνει ...

yiapap , εννοείς το σκορδοστούμπι (???) ή κάτι άλλο ?
Όχι. Νομίζω ότι είναι (ας με διορθώσει κάποιος) ξύγκι με μπαχαρικά (και σκόρδο). Εδώ δεν έχουμε "σκορδοστούμπι" αφού είναι μέσα στο κόκκινο.

@ΑddictedtoChaos
Το απίστευτο είναι ότι προσωπικά τρώω ΜΟΝΟ πατσά και καμιά άλλη σούπα. Απολύτως!
(άντε και μαγειρίτσα για το καλό)

Νικαετός
13-07-06, 14:55
Οκ , μα είναι δυνατόν να μην είχαν και ειδικά στην αγορά Γιάννη ? Και εγώ δεν μπορώ να φάω πατσά χωρίς (κόκκινο) σκορδοστούμπι (έτσι το έλεγαν στη δικιά μου εποχή ) ...

@mr apok , υπάρχουν και καντίνες στην παραλιακή με "βρώμικο" όπου και γίνεται χαμός ...και κάτι λουκάνικα στην Θησέως κόλαση !

apok
13-07-06, 14:58
@mr apok , υπάρχουν και καντίνες στην παραλιακή με "βρώμικο" όπου και γίνεται χαμός ...και κάτι λουκάνικα στην Θησέως κόλαση !

Παραλιακή δεν τα μπορώ.. ειναι πολύ τρεντίλα

Προτιμώ Βουλιαγμένης ( είτε στη Βουτα για τυριά, αλλαντικά είτε στο απέναντι για Λουκάνικα )

yiapap
13-07-06, 15:01
Οκ , μα είναι δυνατόν να μην είχαν και ειδικά στην αγορά Γιάννη ? Και εγώ δεν μπορώ να φάω πατσά χωρίς (κόκκινο) σκορδοστούμπι (έτσι το έλεγαν στη δικιά μου εποχή ) ...

@mr apok , υπάρχουν και καντίνες στην παραλιακή με "βρώμικο" όπου και γίνεται χαμός ...και κάτι λουκάνικα στην Θησέως κόλαση !
Αυτό που λες είναι διάφανο με ορατά κομματάκια σκόρδου.
Αυτό που λέω είναι κόκκινο (στο χρώμα).
Στην Αθήνα και γενικά στη Ν.Ελλάδα μου έχουν πει ότι δε βάζετε!
Εκτός αν μάθατε (έχει περάσει πάνω από μια δεκαετία από την τελευταία μου προσπάθεια για πατσά κει χάμου:p)

artlovergr
13-07-06, 15:03
(Σοβαρή) ερώτηση: Όπως χρησιμοποιούμε εδώ καταχρηστικά και ανακριβώς τον όρο "σουβλάκι", το ίδιο κάνετε κι εσείς με το "σάντουιτς"? Μπορεί να ονομαστεί "σάντουιτς" ένας γύρος με πίτα ή μόνο όταν υπάρχει ψωμάκι στην υπόθεση χρησιμοποιείται ο παραπάνω όρος? :hmm:




Λοιπόν μικρά μου απαίδευτα χαμουτζίδικα στομάχια για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους
Σαντουιτς ήταν κάποιος ευγενής στην αγγλία ο οποίος και επινόησε το σαντουιτς και του έδωσε το όνομα του. έβαλε το γέυμα του μέσα σ ένα καρβέλι για να μπορέσει να το μεταφέρει κ έκτοτε λέμε σαντουιτς όταν μεσα στο ψωμί βάζουμε τυριά ντομάτες μπιφτέκια και όλα τα συναφη όταν λοιπόν λέμε σαντουιτς με γύρο με μπιφτέκι με σουβλάκι εννοούμαι (πολύ σωστά) οτι δεν θα μας τα βάλουν μέσα σε πίτα αλλά σε ψωμί.
Όσον αφορά το τοστ toasted αγγλιστί σημαίνει ψημένο . Είτε τετράγωνο το ψωμί είτε παραλληλόγραμμο είτε μπακέτα έιτε ρόμβος.... άπαξ και μπει στην τοστιέρα το λέμε τοστ (πάλι πολύ σωστά)
ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΑΜΑΚΩΣΑΝΕ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΣΟΥΒΛΙΣΑΝ
Σουβλα υποκοριστικό σουβλάκι όπως καρέκλα καρεκλάκι
στλέχη κρέατος περασμένα απο μικρή σούβλα σιδερένια σατ ρεστοραν ξύλινη μιάς χρήσεως στα σουβλατζίδικα

alexisazen
13-07-06, 15:05
Πέρι κόκκινου, yiapap

μήπως εννοείς το μπούκοβο, -καυτεροί κόκκοι πιπεριάς- (που χρησιμοποιούνται αντί για πιπέρι) που βρίσκεται τελευταία πάνω στα τραπέζια των πατσατζίδικων της πόλης μας;

AddictedToChaos
13-07-06, 15:07
@ΑddictedtoChaos
Το απίστευτο είναι ότι προσωπικά τρώω ΜΟΝΟ πατσά και καμιά άλλη σούπα. Απολύτως!
(άντε και μαγειρίτσα για το καλό)

Δεν ξερω βρε yiapap, αλλα και μονο που το βλεπω, κατι παθαινω. Γενικα δεν τα μπορω τα βουτηγμενα λιπη και κρεατα μεσα σε σουπα...

apok
13-07-06, 15:09
Λοιπόν μικρά μου απαίδευτα χαμουτζίδικα στομάχια για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους
Σαντουιτς ήταν κάποιος ευγενής στην αγγλία ο οποίος και επινόησε το σαντουιτς και του έδωσε το όνομα του. έβαλε το γέυμα του μέσα σ ένα καρβέλι για να μπορέσει να το μεταφέρει κ έκτοτε λέμε σαντουιτς όταν μεσα στο ψωμί βάζουμε τυριά ντομάτες μπιφτέκια και όλα τα συναφη όταν λοιπόν λέμε σαντουιτς με γύρο με μπιφτέκι με σουβλάκι εννοούμαι (πολύ σωστά) οτι δεν θα μας τα βάλουν μέσα σε πίτα αλλά σε ψωμί.
Όσον αφορά το τοστ toasted αγγλιστί σημαίνει ψημένο . Είτε τετράγωνο το ψωμί είτε παραλληλόγραμμο είτε μπακέτα έιτε ρόμβος.... άπαξ και μπει στην τοστιέρα το λέμε τοστ (πάλι πολύ σωστά)
ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΑΜΑΚΩΣΑΝΕ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΣΟΥΒΛΙΣΑΝ
Σουβλα υποκοριστικό σουβλάκι όπως καρέκλα καρεκλάκι
στλέχη κρέατος περασμένα απο μικρή σούβλα σιδερένια σατ ρεστοραν ξύλινη μιάς χρήσεως στα σουβλατζίδικα

2 Λάθη... Όντως επινοήθηκε απο Αγγλο και πήρε το ονομά του.. αλλά οχι για να το μεταφέρει.. αλλά για να τρώει μικρά σνακ, όταν έπαιζε χαρτια
Το δεύτερο ( όπως έχω ξαναπεί, είπε και ο opimis ) το καλαμάκι βρήκε γιατί τα πρώτα κομμάτια κρέας τα περνουσα σε μια φλιδα απο καλάμι!!!

joseph
13-07-06, 15:25
Μπουκουβο βάζω στο γύρο , είμαι κακό παιδί; Απο κρέπες έχουμε διαφορές; πάντως απο την παχιά κρέπα του SMS , την super duper του Βαλεντινό προς στην σχεδόν διαφανής κρέπα που έφαγα στην κόρινθο ( μια περιοχή όλο καφετέριες και φαγαδικά ξέρει κανείς πως λέγεται; ) προτιμώ τα βόρεια προιόντα ...

pancon
13-07-06, 15:27
Λοιπόν μικρά μου απαίδευτα χαμουτζίδικα στομάχια για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους Σαντουιτς ήταν κάποιος ευγενής στην αγγλία [...]


Αν και μικρό και απαίδευτο χαμουτζίδικο στομάχι :lol: με ασθενική προφορά στο λάμδα, τα πέρι της καταγωγής της λέξης και Άγγλου ευγενούς τα ήξερα, απλά αναρωτιόμουν αν εσείς "κει πάνου" το χρησιμοποιείτε καταχρηστικά και για την πίτα. Σε ό,τι αφορά το τοστ έχεις δίκιο Εραστήτηςτέχνης.γρ.

Την προέλευση του "καλαμακίου" δεν την ήξερα, δες τι μαθαίνει κανείς! :clap:

joseph
13-07-06, 15:39
Τσουκ , οταν λέμε σαντουιτς με γύρο εννοούμε ψωμάκι , αν και δεν λέμε καν σαντουιτς ... λέμε ψωμάκι ... Επίσης έχουμε κυπριακή πίτα και άλλα είδη που δεν θυμάμαι ...

lou.nick
13-07-06, 16:45
Έχουμε και αράβικη. BTW ο τυπάς που κάνει τις κρέπες στο Valenttino είναι φοβερός. Ούτε ο Tom Cruise στο Coctail να ήταν! :p

PopManiac
13-07-06, 17:30
Ρε σεις,

Υπάρχουν και ξενιτεμένοι από το φόρουμ, που τέτοια ώρα δουλεύουν και πεινάνε γιατί έφαγαν tuna sandwitch, πώς γράφετε έτσι αλόγιστα λέξεις όπως: πίτα, μπουγάτσα με τυρί / σπανάκι, τζατζίκι, μουσακά και άλλα τέτοια;;;

Σε καλό σας, θα πάθουμε τίποτα εδώ, κι ύστερα μου λένε οι Ευρωπαίοι συνάδελφοι εδώ να κόψω το κάπνισμα!

:wall:

ΕDIT: Είδα και το Αντίπαρος κάπου εδώ και κάτι με έπιασε, άει σιχτίρ τα κλείνω και πάω για Leffe και Bruges Tripel (χα χα, εσείς δεν έχετε όμως :p)

artlovergr
13-07-06, 17:39
Αν και μικρό και απαίδευτο χαμουτζίδικο στομάχι :lol: με ασθενική προφορά στο λάμδα, τα πέρι της καταγωγής της λέξης και Άγγλου ευγενούς τα ήξερα, απλά αναρωτιόμουν αν εσείς "κει πάνου" το χρησιμοποιείτε καταχρηστικά και για την πίτα. Σε ό,τι αφορά το τοστ έχεις δίκιο Εραστήτηςτέχνης.γρ.

Την προέλευση του "καλαμακίου" δεν την ήξερα, δες τι μαθαίνει κανείς! :clap:

Όχι αγαπητέ όταν το θέλουμε σε πίτα λέμε ένα σουβλακι πίτα ή ένα γύρο πίτα ΄μπιφτεκι ή λουκάνικο
Επίσης πέρα απ τα πιτοειδή ελληνική κυπριακή και αράβικη που χρησιμοποιούν ολίγοι τελευταία υπάρχει η παραλλαγή σε λαγάνα κόβουν την λαγάν στην μέση την γεμίζουν με γύρο πατάτες ντομάτα και σαλάτα της αρεσκείας μας είτε τζατζίκι είτε παπρικα είτε τυροκαυτερή (κοινώς χτυπητή) είτε ρώσικη ή κηπουρού γενικώς δεν υπάρχει το τζατζίκι by default βάζεις ότι θές.

Όσον αφορά το καλαμάκι αγαπητέ apok επειδή χρησιμοποιύσαν φλίδες απο καλάμια πρέπει να αλλάξουμε και την ονομασία της προπαρασκευής του πασχαλινού οβελία απο σούβλισμα σε καλαμακωμα :p :p :p ;

apok
13-07-06, 17:42
Ρε σεις,

Υπάρχουν και ξενιτεμένοι από το φόρουμ, που τέτοια ώρα δουλεύουν και πεινάνε γιατί έφαγαν tuna sandwitch, πώς γράφετε έτσι αλόγιστα λέξεις όπως: πίτα, μπουγάτσα με τυρί / σπανάκι, τζατζίκι, μουσακά και άλλα τέτοια;;;

Σε καλό σας, θα πάθουμε τίποτα εδώ, κι ύστερα μου λένε οι Ευρωπαίοι συνάδελφοι εδώ να κόψω το κάπνισμα!

:wall:

ΕDIT: Είδα και το Αντίπαρος κάπου εδώ και κάτι με έπιασε, άει σιχτίρ τα κλείνω και πάω για Leffe και Bruges Tripel (χα χα, εσείς δεν έχετε όμως :p)

Χοιρινή, σαγανάκι, χωριάτικη, τυροκαυτερη, τζατζικι, λουκανικάκια ( θες και άλλα ή φτάνουν :p ?? )

@ ADSLgr.com All rights reserved.