PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13

PopManiac
13-07-06, 17:57
Χοιρινή, σαγανάκι, χωριάτικη, τυροκαυτερη, τζατζικι, λουκανικάκια ( θες και άλλα ή φτάνουν :p ?? )

Είσαι φαιδρός, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από έναν άνθρωπο που το μόνο που έχει στο κεφάλι του είναι το κουτί μιας IPTV :p :p

Θα σε φτιάξω Απόκιε, δε θα σε φτιάξω;;;;;

Patentman
13-07-06, 18:14
Για να μην παμε στα θαλασσινα και πουμε για χταποδακι, καλαμαρακια, γαριδες, ταραμοσαλατα, ουζακι κτλ...

PopManiac
13-07-06, 18:25
Καλάααααααα,

Hitting a man when he's down....

Έτσι, όλοι σας με εγκαταλείπετε τώρα στην ανάγκη μου αντί να μου στείλετε 3-4 πίτες και κανένα τζατζικάκι για να στανιάρω. :cry: :cry:

odys2008
13-07-06, 18:32
Στα στέλνω με courier τώρα.Ελπίζω να μην κρυώσουν μέχρι να έρθουν :twisted:
1-2 μερούλες θα κάνουν μόνο:rofl:

Ναι ναι όπως καταλαβαίνεις παίζω με τον πόνο σου.
ΥΓ: Μήπως να δοκίμαζα καλύτερα με τα ΕΛΤΑ :twisted: :twisted: :rofl: :rofl:

briki
13-07-06, 18:48
Καλη η Θεσσαλονικη, χρυσή η Θεσσαλονικη αλλα αυτο που μου τη σπαει τρομερα ειναι αυτη η νοοτροπια που επικρατει, δυστυχως, εναντι της Αθηνας. Γιατι βρε αδερφε να μας νοιαζει τι κανει η Αθηνα; Δε χρειαζεται να συγκρινουμε, ουτε να μιμουμαστε, το μονο που χρειαζεται ειναι να δουμε ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες της πολης και των γυρω περιοχων και να καθορισουμε τις δικες μας προτεραιοτητες. Καινουργιο αεροδρομιο η Αθηνα; Καινουργιο κι εμεις! τί στο πηγαδι κατουρησαμε; Μετρο η Αθηνα; Μετρο κι εμεις! Δε λεω οτι δε τα χρειαζομαστε, αλλα οπως και να το κανουμε... τα μεγαλα εργα πρωτα γινονται στις πρωτευουσες. Ας μη μιλησω για την ζηλεια και τον ανθυγιεινο ανταγωνισμο των "ισχυρων" της πολης, που αντι να συνεργαστουν να δοσουν μια αλλη προοπτικη σε εργα, στον ΠΑΟΚ, τον Αρη, τον Ηρακλη, μαλωνουν σαν τα κοκορια για το ποιος θα πρωτοεμφανιστει στις επιδειξεις μοδας της Σιλιας Κριθαριωτη και ποιανου το σπιτι θα δειξει την επομενη βδομαδα το design. Α ναι, και παντα "φταινε οι αλλοι", ποτε εμεις, και την expo τη χασαμε εξαιτιας των αλλων, τρεχουμε να επιμερισουμε ευθυνες παρα να διεκδικησουμε...τι να πω πια..και στην Αθηνα ισως ολα αυτα να ισχυουν επι 10, αλλα κι εδω δε παμε καθολου πισω.

thama
13-07-06, 18:54
Φίλε μπρίκι, ας μην πολιτικοποιήσουμε το θέμα, γιατί θα ανάψουν τα αίματα.
Εκτός αυτού, ήδη έχουμε σχετικό θέμα στο παραδίπλα sub-φόρουμ.... [ξέρεις αυτό με την πολιτική] http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35573


Ας επανέλθουμε στο φαγητό που ταιριάζει περισσότερο εδώ.....
Επ' ευκαιρίας, δεν διοργανώνουμε μια ακόμη συνάντηση για "βρωμιές" ?

kenji
13-07-06, 19:44
Αν δε κάνω λάθος το συγκεκριμένο thread άνοιξε με μια δόση "χιούμορ" απέναντι προς τους "ιδιωματισμούς" της Θεσσαλονίκης. Τη μια ήταν οι η μπουγάτσα που την έχουμε αντί για τυρόπιτα, την άλλη το σάντουιτς και το τοστ, την άλλη η λεμονίτα και το καλαμάκι του καφέ κτλπ. Η συζήτηση έχοντας αρκετές ανακρίβειες άνοιξε όχι από Θεσσαλονικείς προς Αθηναίους αλλά το αντίθετο. Στις ανακρίβειες-σχόλια (κάποιες-α πέρα από το χιούμορ τους ίσως να ήταν και ελάχιστα ειρωνικές-α) νομίζω ότι απαντήσαμε με αρκετό χιούμορ χωρίς αντιπαλότητες και χωρίς γκρίνια. Χαλλλαρή κουβέντα κάνουμε εξάλλου νομίζω.;)

Συμφωνώ λοιπόν οτί κακώς στο συγκεκριμένο thread θίγεται το θέμα νοοτροπία βόρειας Ελλάδας. :D


Και ας διαφωνώ μαζί σου στην ουσία αυτών που λες.( Νησιά, Θράκη, Ήπειρος). Η Θεσσαλονίκη είναι η τελευταία της υπόθεσης. Όσο για τις συγκεκριμένες ανάγκες που αναφέρεις μια βόλτα με το αμάξι σε ώρα αιχμής στο κέντρο θα σε πείσει.


Φιλικά. :)

Ps: Καλούτσικο μαγαζί είναι ο "Βόλος" που είναι τέρμα Μπότσαρη. Για ψαρομεζέδες και τσιπουράκια είναι μια καλή πρόταση. Συστίνω σουφλέ θαλλασινών και καβουροσαλάτα.
Για γλυκό και συγκεκριμένα γαλακτομπούρεκο μια καλή λύση είναι ο Γαλουφιανάκης(νομίζω έτσι γράφεται) ο οποίος έχει κατάστημα και στην Αθήνα. Τέλος να προτείνω σε όσους δεν έχουν δοκιμάσει, προτιφερόλ με κανταϊφι από τον Χατζηφωτίου.

lou.nick
13-07-06, 19:54
Θα συμφωνίσω με τον Thama για μία ακόμη universal συνάντηση γιατί σε καμιά από τις άλλες δεν ήμουν και έχω σκάσει απ' τη ζήλεια! Κάθε μέρα μπάινω στο meeting point μπας και δώ τπτ..... αλλά τπτ δε βλέπω... :cry: Έκοψαν και το μικρούτσικο και δεν μπορώ να πω τον πόνο μου πουθενα!!! :p

Για σουβλάκι να μην ξεχνάμε το Ντερλικατέσεν (τον γνωστό Εικοσιδυό). Έχει τρομερό σουβλάκι από ελληνικά κρέατα καστοριάς (Γέρμα για την ακρίβεια). Μιλάμε για ΤΟ σουβλάκι. Άντε να ενισχύουμε και την ελληνική ύπαιθρο!

joseph
13-07-06, 20:04
πείνασα για 4η φορά ...

lou.nick
13-07-06, 20:10
Tι να σου πω; Εγώ έχω μία μόνιμη λιγούρα. :)

Επειδή δεν βλέπω να έχει αναφερθεί, προτείνω τον Σάκη, το πιο must πιτσάδικο στην πόλη. Τρομερή pizza κομμάτι. Είναι επάνω στη στρατού λίγο πριν την παπαναστασίου (έχει και μια BP δίπλα). Ένα λίγο κατώτερο κατά την άποψή μου (αλλά αρκετά καλό) είναι και το Zapping στην παπάφη εκεί στην χαριλάου.

briki
13-07-06, 20:13
ναι παιδια, ξερω, αλλωστε εγω το ανοιξα το συγκεκριμενο τοπικ, και εν παση περιπτωση δεν ειχα προθεση να γκρινιαξω ή να ξεσπασουν αντιπαλοτητες, απλως μου ρθε και το πα... πω πω...!:mad:

lou.nick
13-07-06, 20:15
Έλα χαλάρωσε μη θυμώνεις... :)

briki
13-07-06, 20:26
καλα.:cool:

kenji
13-07-06, 20:32
Χάλλλλλαρωσε λλέμε τσακαλλάκι γιατί θα έρθει ο μπάμπης ο σουγιάς, ο κώστας ο πεταλλλλούδας κτλλλλπ.:p


απλως μου ρθε και το πα... πω πω...!

Και μένα απλώς μου ήρθε και απάντησα.:whistle:

Φάε κανά γλυκάκι. Κανά παγωτάκι να χαλλαρώσεις(κανά εκμέκ παγωτό).;)

lou.nick
13-07-06, 20:40
Ή κανένα εκμέκ κανταΐφι με το βουβαλίσιο το βούτυρο από πάνω (δε θυμάμαι γμτ πως το λενε! :angryr: ) :offtopic: Αν και ο χατζής το έχει παρακάνει με τις τιμές! :angryr:

KLG
13-07-06, 20:41
Ρε σεις,

Υπάρχουν και ξενιτεμένοι από το φόρουμ, που τέτοια ώρα δουλεύουν και πεινάνε γιατί έφαγαν tuna sandwitch, πώς γράφετε έτσι αλόγιστα λέξεις όπως: πίτα, μπουγάτσα με τυρί / σπανάκι, τζατζίκι, μουσακά και άλλα τέτοια;;;

Σε καλό σας, θα πάθουμε τίποτα εδώ, κι ύστερα μου λένε οι Ευρωπαίοι συνάδελφοι εδώ να κόψω το κάπνισμα!

:wall:

ΕDIT: Είδα και το Αντίπαρος κάπου εδώ και κάτι με έπιασε, άει σιχτίρ τα κλείνω και πάω για Leffe και Bruges Tripel (χα χα, εσείς δεν έχετε όμως :p)

Τι να πει κανείς... τους τα πα και γω χτες.

τουλάχιστων δεν μας ξαναβάλλαν φώτο, κάτι είναι και αυτο.

και μια σημείωση. Το κόκκινο δεν είναι το μπούκοβο, είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψε ο γιαπαπ, και μου κάνει εντύπωση που δεν το βρήκε στην Αθήνα.

Αν έλεγε οτι δεν βρήκες μπούκοβο, θα το καταλάβαινα. Προσωπικά βάζω λίγο κόκκινο και μπόλικο μπούκοβο. Στον Εδεσσαίο δεν χρειάζεται πολύ, είναι γευστικότατος. Σε αυτόν της Ολύμπου όμως το θελε λιγουλάκι.

yiapap
13-07-06, 20:45
Πέρι κόκκινου, yiapap

μήπως εννοείς το μπούκοβο, -καυτεροί κόκκοι πιπεριάς- (που χρησιμοποιούνται αντί για πιπέρι) που βρίσκεται τελευταία πάνω στα τραπέζια των πατσατζίδικων της πόλης μας;
Ρε παιδιά, δε μιλάω για το μπούκουβο!

Μιλάω για την κόκκινη ΣΑΛΤΣΑ (ζωμό) που έχει πάνω από τον πατσά, που μαγειρεύεται σε ξεχωριστή κατσαρόλα από τον υπόλοιπο ζωμό και το κρέας!

Μα καλά.... Κανείς δεν έχει φάει... ΚΑΝΟΝΙΚΟ πατσά;;;;

Όταν πάτε σε κανονικό πατσατζίδικο, ρωτήστε "Μάστορα, τι είναι το κόκκινο;"

kenji
13-07-06, 20:51
Προσωπικά δεν τα αγαπάω πολύ τα συροπιαστά. Παρόλα αυτά νομίζω ότι τα συροπιαστά του "χουσεϊν μπαλαβά"(πάνω στην Εγνατία κοντά στο Ιπποκράτειο, δε ξέρω αν είναι ακόμα ανοιχτός) είναι πολύ πιο νόστιμα από του Χατζή. Τουλάχιστον για τα γούστα μου.

Και ένα γλυκό που είναι με αλεσμένο κοτόπουλο είναι πολύ νόστιμο. Δε ξέρω πως το λένε. Στον Χατζή το μόνο τέτοιο που έχει ονομάζεται Ταούκ γιουκσού, αλλά αυτο που είχα φάει από τον Χουσεϊν ήταν διαφορετικό στην εμφάνιση.

Links από τα γλυκά του Χατζή. Ίσως είναι λίγο υπεριτιμημένος αλλά έχει ο άτιμος μεγάλη ποικιλία γλυκών. Με έπιασε και μένα λιγούρα. :cry:

http://www.chatzis.gr/products.php

Spanos
13-07-06, 20:58
Ρε παιδιά, δε μιλάω για το μπούκουβο!

Μιλάω για την κόκκινη ΣΑΛΤΣΑ (ζωμό) που έχει πάνω από τον πατσά, που μαγειρεύεται σε ξεχωριστή κατσαρόλα από τον υπόλοιπο ζωμό και το κρέας!

Μα καλά.... Κανείς δεν έχει φάει... ΚΑΝΟΝΙΚΟ πατσά;;;;

Όταν πάτε σε κανονικό πατσατζίδικο, ρωτήστε "Μάστορα, τι είναι το κόκκινο;"


Σάλτσα σκέτο λέγετε, υπάρχει και το σκορδοστούπι για τους απαιτητικούς.:cool:

πχ

-Μάστορα ένα πατσά χοντρό με σάλτσα

pancon
13-07-06, 22:02
"Μιλάω για την κόκκινη ΣΑΛΤΣΑ (ζωμό) που έχει πάνω από τον πατσά, που μαγειρεύεται σε ξεχωριστή κατσαρόλα από τον υπόλοιπο ζωμό και το κρέας!

Μα καλά.... Κανείς δεν έχει φάει... ΚΑΝΟΝΙΚΟ πατσά;;;;

Όταν πάτε σε κανονικό πατσατζίδικο, ρωτήστε "Μάστορα, τι είναι το κόκκινο;"


Σάλτσα σκέτο λέγετε, υπάρχει και το σκορδοστούπι για τους απαιτητικούς. :cool:

:lol:

ΑΑΑ, να με συμπαθάτε αλλά αυτούνο δεν το έχω δοκιμάσει (μόνο μέχρι μπούκοβο και σκορδοστούπι έχω φτάσει ο patsa-newbie).

maik
14-07-06, 00:52
Και ένα γλυκό που είναι με αλεσμένο κοτόπουλο είναι πολύ νόστιμο. Δε ξέρω πως το λένε. Στον Χατζή το μόνο τέτοιο που έχει ονομάζεται Ταούκ γιουκσού, αλλά αυτο που είχα φάει από τον Χουσεϊν ήταν διαφορετικό στην εμφάνιση.


Ετσι ονομαζεται. Απλα διαφερει απο μαγαζι σε μαγαζι

lou.nick
14-07-06, 01:12
Αυτό το γλυκό πρώτη φορά το έφαγα κομοτινή. Είναι πολύ ωραίο. Το συνηστώ ανεπιφύλακτα!

yiapap
14-07-06, 01:14
Σάλτσα σκέτο λέγετε, υπάρχει και το σκορδοστούπι για τους απαιτητικούς.:cool:

πχ

-Μάστορα ένα πατσά χοντρό με σάλτσα
Μάστορα, ένα πατσά ανάμικτο με μπόλικο κόκκινο.

Κόκκινο λέγεται :p

Billis
14-07-06, 11:01
Για να επανέλθω στα αγαπημένα μου παγωτά: Τί λέτε για το Gelati e Amore στην Πρίγκηπος Νικολάου, παραδίπλα από το Extrablatt; Σοκολάτα, stracciatella και fiore di latte με αυτήν τη σειρά στο χωνάκι από κάτω προς τα πάνω. Μμμμμμμμμμ.......

gatoulas
14-07-06, 11:18
Πολύ καλό παγωτό και καλή ιδέα αλλά που να παρκάρω...

lou.nick
14-07-06, 11:57
Μην κατεβαίνεις με το αυτοκίνητο. Απλό. Να μάθουμε να χρησιμοπουούμε και τα αστικά μπας και μειωθεί το κυκλοφοριακό. :)

apok
14-07-06, 12:02
Μην κατεβαίνεις με το αυτοκίνητο. Απλό. Να μάθουμε να χρησιμοπουούμε και τα αστικά μπας και μειωθεί το κυκλοφοριακό. :)

Kαι φυσικά το Μετρό ή την υποθαλάσσια :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

lou.nick
14-07-06, 12:48
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Εννοείται! Και σε μερικά χρόνια με teleportation!

gatoulas
14-07-06, 12:52
Θα πάω με το τραμ γιατί δεν έχω στάση μετρό έξω από το γραφείο :p

AddictedToChaos
14-07-06, 13:00
Εγω δεν παω πουθενα, καθομαι σπιτι μου :rofl:

thama
14-07-06, 13:14
Καλά μιλάμε το ξεχ#$%με
..

Μάλλον θα προτιμήσω τη θαλάσσια συγκοινωνωία.... χιχιχιχι


Πέραν πλάκας τώρα, ας παραγγείλω κανα σουβλάκι.... [σάντουιτς με σουβλάκι, όχι σουβλάκι με γύρο....]

gatoulas
14-07-06, 13:57
Γύρο ψωμάκι εννοείς.
Ντεν είναι σαντουιτς καρντιά μου!!!
Ε μη δίνουμε πατήματα να μας τη λένε οι απο κάτω!

kenji
14-07-06, 14:01
Σαντουιτς ήταν κάποιος ευγενής στην αγγλία ο οποίος και επινόησε το σαντουιτς και του έδωσε το όνομα του. έβαλε το γέυμα του μέσα σ ένα καρβέλι για να μπορέσει να το μεταφέρει κ έκτοτε λέμε σαντουιτς όταν μεσα στο ψωμί βάζουμε τυριά ντομάτες μπιφτέκια και όλα τα συναφη όταν λοιπόν λέμε σαντουιτς με γύρο με μπιφτέκι με σουβλάκι εννοούμαι (πολύ σωστά) οτι δεν θα μας τα βάλουν μέσα σε πίτα αλλά σε ψωμί.

Μια χαρά σάντουιτς είναι νομίζω. :rolleyes:

Πλάκα πλάκα λεμονίτα είναι μόνο της fanta ή και της ήβη? Αν υπάρχει μόνο Lux ή έψα τι ζητάτε? Λεμονάδα ή λεμονίτα?:p

gatoulas
14-07-06, 14:10
Λεμονάδα. Τι λεμονίτες και χαζά είναι αυτά.

gatoulas
14-07-06, 14:11
...όχι σουβλάκι με γύρο....

Που να κάθεται να περνάει τα κομμάτια του γύρου στο ξυλάκι... :rofl:

pancon
14-07-06, 14:12
Για να υπερασπιστώ τα χώματά μου (:p) Λεμονίτα είναι μόνο το brand name της Fanta (?) και μόνο αυτήν ονομάζουμε λεμονίτα, τη φωνάζουμε δηλαδή με τη μάρκα της όπως κάνουμε όλοι και για την κόκα κόλα. Αν πάω να στίψω τώρα 3 λεμόνια και βάλω και λίγη ζάχαρη αυτό θα είναι λεμονάδα.

Τώρα τα περί γελοιότητας ή μη του ονόματος τα αφήνω στην προσωπική κρίση του καθενός. :) (Ίσως στόχευε στο υποσυνείδητο του καταναλωτή παραπέμποντας εμμέσως στo ήδη γνωστό όνομα (household name) Αμίτα - πολύ βαθυστόχαστο αυτό). :hmm:

kenji
14-07-06, 14:14
Κάνεις λάθος. Δε τα περνάει σε ξυλάκι αλλά σε καλαμάκι (του καφέ αν δεν υπάρχει πρόχειρη καμιά καλαμιά στη γειτονιά)...:rofl:

apok
14-07-06, 14:15
Kαλά.. πάνε να με φέρεις μια λενομάδα καλύτερα.. α, πιάσε και ένα π'ρουφαν ;)

Νικαετός
14-07-06, 14:17
Λεμονάδα , είναι (στα εμφιαλωμένα) η γκαζόζα ...λεμονίτα είναι η άλλη (η ...θολή) . Η ονομασία αυτή επικράτησε από τα τις αντίστοιχες επιγραφές στα μπουκάλια της ΗΒΗ .

(Για Αθήνα μιλάω)

AddictedToChaos
14-07-06, 14:24
Kαλά.. πάνε να με φέρεις μια λενομάδα καλύτερα.. α, πιάσε και ένα π'ρουφαν ;)

Το π'ρουφαν το θελω σε σιμπιζακι εγω...:p

kenji
14-07-06, 14:25
Μισό λεπτό ρε παιδιά. Η γκαζόζα (νομίζω ότι υπήρχε προϊον με τέτοια ονομασία σε πράσινο μπουκάλι αν θυμάμαι καλά) δεν έχει γεύση σαν τη sprite? Δεν έχουν γεύση λεμονάδας. Η Lux και η έψα σαν τη θολή (ουσιαστικά λεμονάδα με ανθρακικό) είναι αλλά λεμονάδα αναγράφουν όχι λεμονίτα. Θα με εξηγήσει κανείς για? :lol:

btw γκαρντάσια η lux πορτοκαλάδα-πορτοκαλίτα:p όλα τα λεφτά. Μακάρι να μας τη φέρουν και πάνω.

pancon
14-07-06, 14:39
Ναι οι γκαζόζες είναι παρόμοιες με τα Seven-UP/Spriteοειδή, στην Κρήτη ακόμα υπάρχουν και βγαίνουν από πολλές εταιρείες (ΠΟΛΥ πιο νόστιμες από τα 2 ξενόφερτα) και νομίζω κάποια εταιρεία (Τεμένια κάπως έτσι) (ξανα)έφερε και στην Αθήνα.

Γενικά τα εγχώρια αναψυκτικά είναι νομίζω πιο νόστιμα.

Το λεμονίτα είναι brand name που χρησιμοποιείται ίσως και για να περιγράψει ένα είδος (τις "θολές" :lol:), είναι σύνηθες αυτό δεν λέγαμε μικροί, "πάμε να δούμε Μίκυ Μάους" εννοώντας τα κινούμενα σχέδια? Προσωπικά λέω λεμονίτα μόνο αυτή που γράφει έτσι απ'έξω. :hmm:

EDIT: Δείτε εδώ ένα χάρτη με τα "δικά μας" αναψυκτικά από άρθρο των Νέων (http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17780&m=N21&aa=1):

http://ta-nea.dolnet.gr/data/D2003/D1101/1el21a.gif

kenji
14-07-06, 14:45
Μου φαίνεται ότι το thread έπρεπε να λέγεται ιδιωματισμοί της Αθήνας τελικά και όχι της Θεσσαλονίκης. :p

Τώρα που το θυμήθηκα να αναφέρω τον Γιάννη. Είναι στην Κλεάνθους ένα στενό πιο κάτω από την Αν. Θράκης. Καταπληκτικό σουβλάκι. Ίσως το πιο νόστιμο που έχω φάει μέχρι στιγμής. Κάνει και delivery όπου βάζει μπιφτέκια, σουβλάκια μαζί με κρεμμύδια πάνω σε ψωμάκια, και τα τυλίγει με αλουμινόχαρτο. Μπορείτε να φανταστείτε πώς είναι τα ψωμάκια όταν τα φέρουν σπίτι. Μιαμ μιαμ μιαμ. :(

Edit:
@pancon ωραίος χάρτης. Και η πορτοκαλάδα Νιγρίτα είναι πολύ νόστιμη btw. Την Lux-λουξ γιατί δεν την έχει?

Billis
14-07-06, 15:10
Απ'ότι μου είχε πει ο πατέρας μου κάποτε, το "γκαζόζα" βγήκε από το είδος πώματος που είχαν τότε τα μπουκάλια που είχε μορφή μπίλλιας ("γκάζας").

Πάντως το "γκαζόζα" το ξέρω και εγώ από μικρός και περιγράφει 7up/sprite-οειδή αναψυκτικά. Παλιά την χρησιμοποιούσαμε κιόλας τη λέξη, τώρα δεν ξέρω αν η νεολαία ζητάει πια γκαζόζες.

maik
14-07-06, 15:24
Απ'ότι μου είχε πει ο πατέρας μου κάποτε, το "γκαζόζα" βγήκε από το είδος πώματος που είχαν τότε τα μπουκάλια που είχε μορφή μπίλλιας ("γκάζας").

Πάντως το "γκαζόζα" το ξέρω και εγώ από μικρός και περιγράφει 7up/sprite-οειδή αναψυκτικά. Παλιά την χρησιμοποιούσαμε κιόλας τη λέξη, τώρα δεν ξέρω αν η νεολαία ζητάει πια γκαζόζες.

Οχι απο το ανθρακικο βγηκε "γκαζι" -γκαζοζα. Οι παλιες γκαζοζες ηταν νερο με ζαχαρη και ανθρακικο και σε μερικες φιρμες ειχε και "ξυνο".

gatoulas
14-07-06, 15:36
Οχι απο το ανθρακικο βγηκε "γκαζι" -γκαζοζα. Οι παλιες γκαζοζες ηταν νερο με ζαχαρη και ανθρακικο και σε μερικες φιρμες ειχε και "ξυνο".

Έτσι ακριβώς. Βασικά χωρίς ανθρακικό και με "ξυνό" αντ'αυτού νομίζω :hmm:

ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΕΝΤΟΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΗ!!!

Αναψυκτικά (κυρίως γκαζόζα) από Νάουσα έχετε πιεί;

pancon
14-07-06, 15:45
ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΕΝΤΟΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΗ!!!

Αναψυκτικά (κυρίως γκαζόζα) από Νάουσα έχετε πιεί;

[Προσπαθώντας να εκτονώσει τη κατάσταση...]

ΠΙΕΣ

http://www.tenedios.gr/images/label_spinbubble.gif

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! :oneup:

gatoulas
14-07-06, 16:15
Και η ιστορική ΤΕΡΨΙΣ. Κατα όνομα τουλάχιστον

apok
14-07-06, 16:16
Γκαζόζα Φιξ :D

lou.nick
14-07-06, 17:24
Την πορτοκαλάδα του κλιάφα (χωρίς ανθρακικό) να πιείτε. Είναι όλα τα λεφτά. Να μην ξεχνάμε και την βυσσινάδα του. BTW στο Hollyfood στην κλεάνθους έχει ένα πράγμα σάν μπούτι χοιρινό που στο ψήνει εκείνη την ώρα. Ειναι τρομερό! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.