PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

gatoulas
14-07-06, 17:55
Καλό γύρο έχω βρεί και κοντά στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στον Εύοσμο. Πέτρος αν δεν κάνω λάθος. Πάρα πολύ καλό το Σουβλάκι του επίσης.
Εναλλακτικά το "Νόστιμον" λίγο πιο κάτω από την αστυνομία.
Τίποτα άλλο άξιο αναφοράς στον Εύοσμο. Εκτώς αν έχει κανείς να μου προτείνει κάτι που δεν το έχω εντοπίσει για να πάρω πηγαίνοντας στο σπίτι.

Andrew
14-07-06, 19:54
1) Mε κάνατε να πεινάσω!
2) Ευτυχώς που θα πάω σύντομα πάλι Θεσσαλονίκη για λίγες μέρες.
;)

GoG
14-07-06, 20:07
Καλο γύρο στα Νικ στην Πολιχνη,πολυ νοστιμος..Οσον αφορα σουβλακι σε ενα μαγαζι στη Δελφων που μου εφυγε η μαγκια οταν δοκιμασα...Δυστυχως δε θυμαμαι ονομα...

manoulamou
14-07-06, 20:45
Ναι οι γκαζόζες είναι παρόμοιες με τα Seven-UP/Spriteοειδή, στην Κρήτη ακόμα υπάρχουν και βγαίνουν από πολλές εταιρείες (ΠΟΛΥ πιο νόστιμες από τα 2 ξενόφερτα) και νομίζω κάποια εταιρεία (Τεμένια κάπως έτσι) (ξανα)έφερε και στην Αθήνα.Γενικά τα εγχώρια αναψυκτικά είναι νομίζω πιο νόστιμα.Το λεμονίτα είναι brand name που χρησιμοποιείται ίσως και για να περιγράψει ένα είδος (τις "θολές" :lol:), είναι σύνηθες αυτό δεν λέγαμε μικροί, "πάμε να δούμε Μίκυ Μάους" εννοώντας τα κινούμενα σχέδια? Προσωπικά λέω λεμονίτα μόνο αυτή που γράφει έτσι απ'έξω. :hmm:
Οταν καποτε την Παλαιολιθικη εποχη :rolleyes: υπηρχε ακομα η ελληνικη HBH
εγω προτιμουσα την λεμονιτα απο την λεμοναδα!
Και οντως ΜικυΜαους λεγαμε τοτε τα cartoons, μετα βγηκαν τα αλλα...:rolleyes:

ωιωιωι manoulamou:(τα καημενα τα νιατα:whistle::whistle:

KLG
14-07-06, 20:51
Kαι για την Χιο είναι λάθος. Έλεος αν είναι να γράφουν @@ ας μην γράφουν τίποτα.

Η Σουμάδα δεν είναι μάρκα, είναι είδος ποτού απο την ψύχα του αμυγδάλου, όπως φαντάζεστε έχει παρόμοια γεύση με το αμυγδαλωτό, και είναι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο!!!!

Βέβαια προσοχη!!! στα χωρια σουμάδα=στεφάνι. Είναι το παραδοσιακό ποτό (δεν έχει αλκοολ) του γάμο και του αραβώνα. Το κερνάνε η νύφη και οι λοιποί συγγενεις.

Αν θέλετε σε αλκοολ, το παραδοσιακό ποτό είναι η Σούμα, είναι ρακί αποσταγμένη απο ξηρα σύκα. Νομίζω οτι ελάχιστο κυκλοφορεί εμφιαλωμένο και είναι καραμπομπα. Τι τσιπρα και ρακιες... Το φτιάχνει ο παππούς και θυμάμαι που μας έπαιρνε πιτσιρικάδες να μαζεύουμε τα σύκα κρυφά μιας και οι μανάδες δεν μας αφήναν επειδή είναι διαβόητες φιδοφωλιές και στη Χιο έχει κάμποσα. Η πληρωμή ήταν αραλίκι στο χωράφι με τα καρπούζια και τα ροδάκινα, οπου γινόταν το πλιάτσικο του αιώνα.... :D :D

Έχουμε τοπικές μάρκες. Την "Κάμπος" και την "Χιών" Τα διάσημα αναψυκτικά είναι η βυσσινάδα και η μανταρινάδα απο την "Καμπος" και η λέμονάδα και γκαζόζα απο την "Χιών"
Το μυστικό είναι τα φρεσκότατα εσπεριδοειδη (??) από τον κάμπο της Χίου.

Αυτα!!!! RTFM :rtfm: δημοσιγράφοι!!!!!

lou.nick
14-07-06, 21:19
Πιειτέ καμιά σουρωτή ρε παιδιά!!!! Εντελώς άσχετο. Πάντως εμένα μου αρέσουν τα σοδοειδή. Αλλά τα περισσότερα δεν είναι φυσικά ανθρακούχα. Μόνο το δουμπία ήταν αλλά δεν το βρίσκω πλέον... :( Τώρα ποστάρω από ένα macbook στα 2.0Gh είναι τέλειο... Αλλά δεν είναι δικό μου.... Γιατί;;;;;;;;; :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

pancon
14-07-06, 21:24
Η Σουμάδα δεν είναι μάρκα, είναι είδος ποτού...

Νομίζω το αυτό ισχύει και για την Κέρκυρα και την τζιτζιμπύρα, μπλέξανε τα μπούτια τους λίγο δε βαριέσαι!

Billis
14-07-06, 23:26
Σουρωτή ρούλζ!

joseph
14-07-06, 23:50
Εκεί που μένω δλδ ; μπααααααααα
Περιστέπκα ρουλζ, είναι σκοπιανό ( μοναστήρι ) φυσικό ανθρακικό νερό ...

Rezwalker
15-07-06, 03:38
ετσι για αλλαγη λεω να αντιστρεψω το τοπικ βαζοντας ως πολη την αθηνα και καποιους ιδιοματισμους της :P

κυνηγαγα μια γκομενα που λες..μερες προσπαθαγα να την ψησω...τελικα μου εδωσε το τηλ της. της λεω θα σου παρω τηλεφωνο οποτε μπορεσω! βασικα ηταν να της παρω τηλ χτες αλλα δεν μποραγα γμτ μου ετυχαν δουλειες! ασε μου εχει πεσει η ψυχολογια χαμω...το βρηκα! θα ξεσπασω στο φαγητο! θα τσακισω ενα σουβλακι με μπιφτεκι και ειμαι αρχηγος! αμεεεε! οχι φιλε μου δεν θα χαλαγα ποτε εγω την ηρεμια μου για τον καθενα!

PLUR :D

EDIT: πολοι φιλοι στην αθηνα δεν εχουν σκεφτει ποτε το ενδεχομενο οτι εχουν και αυτοι καποιους ιδιοματισμους (ενοω προφορας γιατι λεκτικες ειναι ευκολα αναγνωρισιμες) πρεπει δε να τονισω πως αρκει μιση προταση για να καταλαβει κανεις οτι ειναι αθηναιος ο αλλος! βεβαια δεν ειναι ευκολο να προσδιοριστει ακριβως το στυλακι...αλλα τυχαινει να ειναι πολυ αναγνωρισιμο.. :)

Νικαετός
15-07-06, 11:07
κυνηγαγα μια γκομενα που λες..μερες προσπαθαγα να την ψησω...τελικα μου εδωσε το τηλ της. της λεω θα σου παρω τηλεφωνο οποτε μπορεσω! βασικα ηταν να της παρω τηλ χτες αλλα δεν μποραγα γμτ μου ετυχαν δουλειες! ασε μου εχει πεσει η ψυχολογια χαμω...το βρηκα! θα ξεσπασω στο φαγητο! θα τσακισω ενα σουβλακι με μπιφτεκι και ειμαι αρχηγος! αμεεεε! οχι φιλε μου δεν θα χαλαγα ποτε εγω την ηρεμια μου για τον καθενα!


Αυτό πάντως , κάνει για Σαλονικιό που προσπαθεί να μάθει ξένες γλώσσες (αμέεεεε) :p

EvilHawk
15-07-06, 11:15
Αυτό πάντως , κάνει για Σαλονικιό που προσπαθεί να μάθει ξένες γλώσσες (αμέεεεε) :p
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

yiapap
15-07-06, 12:00
EDIT: πολοι φιλοι στην αθηνα δεν εχουν σκεφτει ποτε το ενδεχομενο οτι εχουν και αυτοι καποιους ιδιοματισμους (ενοω προφορας γιατι λεκτικες ειναι ευκολα αναγνωρισιμες) πρεπει δε να τονισω πως αρκει μιση προταση για να καταλαβει κανεις οτι ειναι αθηναιος ο αλλος! βεβαια δεν ειναι ευκολο να προσδιοριστει ακριβως το στυλακι...αλλα τυχαινει να ειναι πολυ αναγνωρισιμο.. :)
Και για όσους δεν καταλλλάβανε το παραπάνω:
Πως εσείς καταλαβαίνετε έναν Κερκυραίο όταν μιλάει, έτσι ακριβώς είναι και η Αθηναϊκή προφορά, ίσως λίγο πιο light (γιαλλλαντζί :p)

Patentman
15-07-06, 12:11
Η αληθεια ειναι οτι οταν πηγαινα στην Θεσσαλονικη με ξεχωριζαν αμεσως, απο το ντυσιμο μου ελεγαν.
Δεν φορουσα το μπουφαν αναποδα (κτρινο-μουσταρδι:p ) :lol:

AddictedToChaos
15-07-06, 12:17
Η αληθεια ειναι οτι οταν πηγαινα στην Θεσσαλονικη με ξεχωριζαν αμεσως, απο το ντυσιμο μου ελεγαν.
Δεν φορουσα το μπουφαν αναποδα (κτρινο-μουσταρδι:p ) :lol:


Αυτο το εκαναν (δεν ξερω αν το κανουν ακομη και σημερα...) κατι καγκουρες αρειανοι επειδη το χρωμα των fly απο την αναποδη ειναι ιδιο με αυτο της ομαδας τους...

Δεν το κανουν οι Θεσσαλονικεις στο συνολο τους :rofl:

kenji
15-07-06, 12:19
Προφανώς αναφέρεσαι στα fly ή όπως αλλιώς γράφονται και τα οποία φοριούνται-φοριόντουσαν στο γήπεδο από τους απανταχού καγκουράδες. ;)

Περιέργο πάντως. Γιατί αν ανέβηκες με αμάξι και συνάντησες τέτοια άτομα δε χρειαζόταν το μπουφάν για να σε καταλάβουν. :twisted::p

EDIT:
To έκαναν και οι μπαοκτσίδες όταν ήταν της μοδός το fly.

Πάντως panteman αν κρίνω και από της ιστορία με την μπουγάτσα αντί της τυρόπιτας :rolleyes: όλο σε λάθος μέρη επισκέπτεσαι τη Salonika. :lol:

Patentman
15-07-06, 12:29
Για πειραγμα το ειπα το μουσταρδι αλλά επεσε την περιοδο που ανεβαινα.
Ωραια ειναι η Θεσσαλονικη, οσες φορες την επισκεφτηκα ηταν πολυ ωραια.

Με ειχαν τοτε ξενισει οι μεγαλες σε μεγεθος πινακιδες του Κ.Ο.Κ. και τα κιτρινα φαναρια. Εβγαινα και νομιζα οτι ειμαι σε αλλη χωρα!

kenji
15-07-06, 12:33
Μήπως σου φάνηκε έτσι γιατί μέχρι πριν λίγα χρόνια η εθνική Αθήνας-Θεσσαλονίκης ήταν ο μόνος ουσιαστικά διεθνής δρόμος στην Ελλάδα. Λέω εγώ τώρα. ;)

Όσο αυτό για το ξένη χώρα πιο σιγά μη σε ακούσουν οι γάβροι και τα μπαόκια. :whistle::p

EDIT:
Αλήθεια αν μιλάς για μεγάλες πινακίδες μέσα στην πόλη που τις είδες? Βγαίνουν και σε "μεγέθη" ανάλογα με την πόλη? :hmm:

Patentman
15-07-06, 12:36
Οχι καλε, με την καλη εννοια το λεω! Πιο πανω εχω πει οτι καθε πολη εχει την δικη της ομορφια και ξεχωριζει, αυτο ειναι το ωραιο.

Δεν ξερω αλλα εκει ειχε τεραστιες, μεσα στην πολη. Εδω εχει μικρες. Αν δεν κανω λαθος και στην Πατρα εχουν σε μερικα σημεια μεγαλου μεγεθους πινακιδες (STOP, κτλ).

kenji
15-07-06, 12:43
Σε πειράζω patentman. Με αφορμή αυτό που είπες ήθελα να σχολιάσω την ηλίθια και απαράδεκτη στάση χουλιγκάνων και από πάνω και από κάτω. :)


Η Θεσ/νίκη ωραία είναι, αλλά όσο Αθηνοποιείται προ Ολυμπιάδας τόσο χάνει την ομορφιά της και τον χαρακτήρα της. Η Θεσσαλονίκη φτάνει πλέον μέχρι την Περαία Ανατολικά. Το κέντρο δυστυχώς ερημοποιείται-γκετοποιείται. Πολύς κόσμος λίγες υποδομές. Και δεν είναι γκρίνια είναι πραγματικότητα (για όσους έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε).


ΕDIT:
Μιας και ανέφερες την Πάτρα (βρίσκομαι σε αυτήν εδώ και 1,5 χρόνο) αμφιβάλω αν έχει καν πινακίδες. Στην παλιά πόλη υπάρχουν δρόμοι που δεν καταλαβαίνεις αν είναι μονόδρομος ή διπλής κατεύθυνσης. Επίσης είναι η μόνη πόλη που μέσα σε αυτήν έχω δει αδιέξοδα έτσι στα καλά καθούμενα.

EDIT^2:
Η μόδα με το fly-γκαίτες-martins ήταν στα πιστιρίκια. Εννοείτε ότι κανείς σοβαρός ενήλικας δε φορούσε τέτοια ούτε καν στο γήπεδο, πόσο μάλλον έξω.

Patentman
15-07-06, 13:13
Ναι καταλαβαινω :)

Το καλο ειναι να εχεις παει σε αρκετες πολεις και να γνωρισεις την Ελλαδα, γιατι σιγουρα δεν ειναι μονο η Αθηνα. Αλλο οτι οι εξελιξεις εκει τρεχουν αφου πλυθησμιακα αλλά και λογω καθημερινοτητας εχουμε μαθει να τα σηκωνουμε ολα.

Στην θεση των Θεσσαλονικεων θα παρακαλουσα να μην γινει ποτε ΑΘηνα η Θεσσαλονικη.

Νικαετός
15-07-06, 13:16
Στην θεση των Θεσσαλονικεων θα παρακαλουσα να μην γινει ποτε ΑΘηνα η Θεσσαλονικη.

Σε αυτό συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ ! Το θέμα είναι πως πρέπει να συμφωνήσουν και οι απ'κει πάν ! :p

kenji
15-07-06, 13:22
Εμείς συμφωνούμε. Αλλά ποιος μας ακούει?:whistle:


Εμείς εκείνο που ζητάμε είναι υποδομές γιατί δεν έχουμε. Ούτε και "σοβαρές" δουλειές έχουμε. Εκτός και αν το φαγάδικο, ενοίκιο, club, cafeteria που έχει βρωμίσει ο τόπος θεωρείται επιχείρηση πανάκεια. Κάποιο-πολλοί έχουμε σπουδάσει και δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κατέβουμε Αθήνα για να βρούμε αξιοπρεπή δουλειά σε αυτό που σπουδάσαμε.


btw ποιος σας είπε ότι εμείς θέλουμε το χάος της Αθήνας? Καλύτερη ποιότητα ζωής θέλουμε και με το παρόν μέγεθος της Θεσσαλονίκης χωρίς επιπλέον υποδομές αυτό δε γίνεται.;)

joseph
15-07-06, 14:06
μα έχουμε χάος ... 3πλοπαρκαρισμένα σε λεοφορειόδρομο ...

kenji
15-07-06, 14:19
Εννοώ ότι δε νόμιζω να θέλουμε σόνυ και καλά να μαζευτούνε τα πάντα σε ένα μέρος και συγκεκριμένα στη Salonika. Προσωπικά δε θέλω να καταλήξω να βγαίνω μόνο στην περιοχή μου γιατί θα κάνω ένα μικρό ταξίδι για να πάω σε μια άλλη περιοχή.

Για το χάος του κέντρου που αναφέρεις χρειάζονται υποδομές. Δε είμαι ειδικός για να ξέρω τι θα είναι καλύτερο πχ. metro, υποθαλάσσια, tram, δημόσια parking κτλπ. Νομίζω πάντως ότι 2 εκατομμύρια κάτοικοι ξέρουμε καλύτερα ποια είναι τα προβλήματα μας της πόλης μας. Τα τρώμε στη μάπα καθημερινά και δεν αποτελούν καθημερινό ρεπορτάζ στα κανάλια. ;)

EDIT:
Αν μιλάς για παρκάρισμα σε λεωφορειόδρομο στο κέντρο λίγο δύσκολο εώς απίθανο. Στο κέντρο δεν μπορείς να παρκάρεις πουθενά πάνω στις μεγάλες οδούς πλέον. Και δυστυχώς όμως ούτε αλλού. Ας είναι καλά τα ιδιωτικά parking και το καινούριο δημοτικό μέγαρο...:down:

Patentman
15-07-06, 14:25
μα έχουμε χάος ... 3πλοπαρκαρισμένα σε λεοφορειόδρομο ...
Χμμ, εγω ειδα οτι μπορεις να πας απο εκατο διαφορετικες διαδρομες, υπαρχουν πολλοι παραλληλοι και γενικα νομιζω οτι ακομα και με ποδηλατο πας.
Εδω πηγαινουν λιγοι τολμηροι (λογω κινδυνου απο τα πολλα αυτοκινητα) στην Αθηνα με ποδηλατο.

Πηγα στα Τρικαλα και επαθα πλακα, ολοι κυκλοφορουν με ποδηλατα. Στην Πατρα παλι υπαρχει μεγαλο ποσοστο.

Νικαετός
15-07-06, 14:35
Χμμμ , έχεις δίκιο πάτεντ . Εγώ θυμάμαι το πολιτισμικό σοκ , που έπαθα στην Αγία Νάπα (Κύπρος) , όταν το 1990 είδα ποδηλατόδρομους με δική τους νησίδα σε όλους τους κεντρικούς δρόμους .

Αργότερα στην Γερμανία , (Κολωνία) όπου τα ποδήλατα κυκλοφορούν στα (τεράστια) πεζοδρόμια πάνω στις ειδικά χρωματισμένες πλάκες (πώς είναι οι δικές μας , για τους τυφλούς?) , αλλά πολύ πιο φαρδιές ! Και μάλιστα όλοι γέλαγαν , που εγώ περπατούσα πάνω σε αυτές - μέχρι που ένα ποδήλατο παραλίγο να με ...στείλει ....

Αλλά αυτά είναι "ψιλά γράμματα" , για τις μεγάλες πόλεις μας ...

joseph
15-07-06, 14:45
Εχουμε τριπλοπαρκαρισμένα ειδικά στον δρόμο για την χαλκιδική έξοδος βούλγαρη ... Ισως να υπερέβαλα λίγο, όμως στην Τσιμισκή μετά τις 9 είναι παρκαρισμένα δεξιά και αριστερά , όπως και στην Βασιλλίσης όλγας παρκαρισμένα ( όλη την μέρα όχι σαν την τσιμισκή ) πάνω στην λεοφορειοδρόμο με αλαρμ και περισσότερες απο 3 ώρες ... Αρα τι αλάρμ μου βάζεις ... Απο απέναντι είναι το φαινόμενο του διπλοπαρκαρίσματος ... Θεσσαλονίκη δεν είναι μόνο ο Βαγδάρης ... Το πάρκινγκ της ΧΑΝΘ μου πήρε 9 ευρώ για 3 ώρες εκτός αιχμής ... 8-11 και μάλιστα τότε με το EURO ... Ναβαρίνο ήθελαν τα φιλαράκια ... Προτιμώ να νοικιάσω χώρο στην XAΝΘ ( 200 ευρό ) πιο φτηνά θα μου έρχεται για 2 φορές την εβδομάδα ..

kenji
15-07-06, 14:49
Παιδιά ωραία αυτά με τις μεγάλες πόλεις του εξωτερικού αλλά φαντάζομαι ότι έχουν μέσα μαζικής μεταφοράς και όχι ταλαιπωρίας. Βλέπε πχ συγκοινωνία ΤΕΙ-σύνδου.


Patentman δεν ξέρω πριν πόσα χρόνια ήρθες αλλά μάλλον λάθος εντύπωση έχεις αποκομίσει. Οι παράλληλοι δεν είναι τόσοι πολλοί και σε ώρα αιχμής φρακάρουν και αυτοί. Επίσης δεν πας εύκολα με ποδήλατο εκτός και αν είσαι κασκαντέρ. Το πιο σημαντικό πρόβλημα πάντως στο κέντρο είναι το θέμα της στάθμευσης. Και ναι τα λεωφωρεία (εκτός από μερικές γραμμές) δεν είναι τόσο συχνά όσο θέλουμε.

Το κέντρο είναι κάπου στη μέση και από αυτό περνάει και η Ανατολική και η Δυτική Θεσσαλονίκη. Μέχρι πριν μερικά χρόνια που η περιφερειακή είχε φανάρια (εδώ ακόμα και της Πάτρας που είναι άδειος καθημερινά έχει ανισόπεδες) γινόταν της κακομοίρας σημειωτόν και στην περιφερειακή. Μέχρι πριν να φτιάξει επιτέλους η είσοδος της πόλης γινόταν της κακομοίρας στην είσοδο της πόλης.

Πάντως ξαναλέω ότι έξω από το χορό πολλά μπορείς να τραγουδήσεις. Με την ίδια λογική κακώς πήραμε-πήρατε:whistle: τους Ολυμπιακούς προκειμένου να συμμαζευτείτε σαν πόλη. Μπορούσατε να μεταφέρεστε με το ποδήλατο, με τα λεωφωρεία, με τα άδεια τραμ:twisted:, και να μην φτιάξετε το μετρό ή ότι άλλως τελός πάντων απαιτήσατε, καλώς για εμένα μιας και εσείς ζούσατε και ξέρατε καλύτερα τα προβλήματα της πόλης σας. Αφήστε λοιπόν και εμάς να γνωρίζουμε λίγο καλύτερα από εσάς τι ζόρια τραβάμε αυτή τη στιγμή με τα προβλήματά μας. ;)


EDIT:
joseph δε διαφωνώ καθόλου στο ότι το θέμα parking είναι μέγιστο πρόβλημα. Όσο αφορά το parking σε λεωφορειόδρομο θεωρώ ότι υπερβάλεις. Από απέναντι γίνεται της κακομοίρας στην Όλγας σε συγκεκριμένα σημεία και σίγουρα όχι διπλοπαρακαρισμένα.
Γενικώς έχουμε πρόβλημα πάντως. Πολύς κόσμος, πολλά αμάξια. Στο κέντρο γίνεται της κακομοίρας με παράνομο παρκάρισμα το βράδυ και σκέψου ότι πολύς κόσμος δεν πάει κέντρο πλέον αλλά βγαίνει ανατολικά. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι η πόλη των 700 χιλιάδων όπως τη θυμούνται μερικοί. Καλώς ή κακώς.

pancon
15-07-06, 14:51
Και μάλιστα όλοι γέλαγαν , που εγώ περπατούσα πάνω σε αυτές - μέχρι που ένα ποδήλατο παραλίγο να με ...στείλει ....

Χαχααα, στο Amsterdam περπατούσα σε μια τέτοια λωρίδα όταν ακούω ένα ποδηλάτη να μου κορνάρει από μακριά σαν μανιασμένος, "όταν πλησιάσει θα κόψει λίγο ταχύτητα και θα με περάσει από δεξιά ή αριστερά" σκέφτηκα ο Έλλην, αλλά που, συνέχισε να έρχεται ντουγρού κατά πάνω μου ολοταχώς και κουδουνίζοντας. Τελικά, αφού του έκοψα λίγο τη φόρα, κατάλαβα κι έκανα άκρη, μου ψιθύρισε κάτι "Γαλλικά" και συνέχισε. Δεν χώραγε καν στο νου του να με αφήσει να περπατάω στην χρωματιστή πλάκα και να πάει αυτός δίπλα! (Καλώς έπραξε)


Αυτό είναι που λέμε "σύγκρουση πολιτισμών"! :biggrin:

kenji
15-07-06, 15:05
pancon τα parking ποδηλάτων που είναι τεράστια που τα βάζεις. Μου έδειξε ένα φίλος μια φωτογραφία και έπαθα πλάκα. Είδα και τις "Εικόνες" που "είχαν πάει" ¨Αμστερνταμ και έπαθα πολιτισμικό σοκ.

Patentman
15-07-06, 15:05
"όταν πλησιάσει θα κόψει λίγο ταχύτητα και θα με περάσει από δεξιά ή αριστερά" σκέφτηκα ο Έλλην, αλλά που, συνέχισε να έρχεται ντουγρού κατά πάνω μου ολοταχώς και κουδουνίζοντας.
Θα πηγε στην γυναικα του αφηνιασμενος...γυναικααααα παλι συναντησα εναν @@@#$ Ελληνα. :rofl:

@kenji
Εχω πολλα χρονια να ανεβω. Μαθαινω-ακουω οτι εχετε μεγαλο προβλημα κινησης. Και εδω τα ιδια ειναι.
Αν ειχατε νοοτροπια ποδηλατου και χωρις λωριδες κανεις δεν θα σας πειραζε, ουτε στα τρικαλα εχουν αλλά τολμα να πατησεις κορνα σε ποδηλατο που προχωραει στην μεση της λωριδας με 10 χλμ. Κανεις, ολοι σεβονται τον ποδηλατη.

Προς θεου δεν το λεω σαν πανακεια και να μην φτιαξετε Μετρο ή οτι αλλο. Εκατο να φτιαξετε. Και εμεις που φτιαξαμε μετα απο ολοκληρες δεκαετιες αποκτησαμε οταν αλλες χωρες (συμπεριλαμβανομενης της Ρουμανιας) ειχαν εδω και μισο αιωνα.

Μακαρι το ποδηλατο να γινοταν πραξη στην Αθηνα και να παιρνατε εσεις το Μετρο. Αλλά με τοσο καυσαεριο και τοση ζεστη που παραγουν τα αυτοκινητα με κλιματισμο που να παει ο ποδηλατης ακομα και ειδικους διαδρομους να ειχαμε...

kenji
15-07-06, 15:14
@Patentman έχω πάει και Νέα Υόρκη. Και εκεί θα δεις ποδήλατα. Το θέμα όμως και η ερώτηση μου είναι εκεί που υπάρχουν ποδήλατα υπάρχουν εναλακτικές μορφές συγκοινωνίας? Πόσο χρόνο θα μου πάρει να μετακινηθώ? Στην Νέα Υόρκι που είναι τεράστια ότι και να έπαιρνες (metro, λεωφορείο) πήγαινες γρήγορα (σε αυτό κρατώ μια μιρκή επιφύλαξη γιατί ως τουρίστας δεν είχα και αόλυτη αίσθηση του χρόνου) και άνετα. Ήταν όμως όλα οργανωμένα, στο ωράριο τους και χωρίς να γίνεσαι σόνυ και καλά παστή σαρδέλα, να χαλάει η διάθεσή σου και να θέλεις να κάνεις μπάνιο για να ξεβρωμίσεις.

Προσωπικά δε με νοιάζει η Θεσσαλονίκη να κάνει μετρό, τραμ, θαλάμους διακτίνησης. Με νοιάζει να διορθωθεί η κατάσταση. Γιατί όσο δε γίνεται κάτι με την παρούσα τάση πληθυσμιακής αύξησης σε μερικά χρόνια θα είμαστε να μας κλαίνε οι ρέγγες του Θερμαϊκού. Και αντί για νυφούλα για γεροντοκορούλα θα μας έχουν. :mad:

EDIT:
Όσο αφορά της κυκλοφορική αγωγή. Εφόσον ζούμε στην ίδια χώρα πώς θα ήταν δυνατόν να την έχουμε μόνο εμείς και όχι και εσείς? Η Θεσσαλονίκη ξαναλέω πλέον δεν είναι η τόσο μικρή, επαρχιακή, "ξένοιαστη", φοιτητική πόλη όσο την θυμάστε. :)

briki
15-07-06, 15:15
εγω απλως ξαναβαζω σε παραθεση αυτο που ειχα γραψει και σε καποιο ποστ πιο πανω και ορισμενοι πεσανε να με φανε "briki να πας σε αλλο θρεντ να το γραψεις αυτο, εω μιλαμε μονο για φαγητα.." και αλλες τετοιες...να μη πω καλυτερα...



Καλη η Θεσσαλονικη, χρυσή η Θεσσαλονικη αλλα αυτο που μου τη σπαει τρομερα ειναι αυτη η νοοτροπια που επικρατει, δυστυχως, εναντι της Αθηνας. Γιατι βρε αδερφε να μας νοιαζει τι κανει η Αθηνα; Δε χρειαζεται να συγκρινουμε, ουτε να μιμουμαστε, το μονο που χρειαζεται ειναι να δουμε ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες της πολης και των γυρω περιοχων και να καθορισουμε τις δικες μας προτεραιοτητες. Καινουργιο αεροδρομιο η Αθηνα; Καινουργιο κι εμεις! τί στο πηγαδι κατουρησαμε; Μετρο η Αθηνα; Μετρο κι εμεις! Δε λεω οτι δε τα χρειαζομαστε, αλλα οπως και να το κανουμε... τα μεγαλα εργα πρωτα γινονται στις πρωτευουσες. Ας μη μιλησω για την ζηλεια και τον ανθυγιεινο ανταγωνισμο των "ισχυρων" της πολης, που αντι να συνεργαστουν να δοσουν μια αλλη προοπτικη σε εργα, στον ΠΑΟΚ, τον Αρη, τον Ηρακλη, μαλωνουν σαν τα κοκορια για το ποιος θα πρωτοεμφανιστει στις επιδειξεις μοδας της Σιλιας Κριθαριωτη και ποιανου το σπιτι θα δειξει την επομενη βδομαδα το design. Α ναι, και παντα "φταινε οι αλλοι", ποτε εμεις, και την expo τη χασαμε εξαιτιας των αλλων, τρεχουμε να επιμερισουμε ευθυνες παρα να διεκδικησουμε...τι να πω πια..και στην Αθηνα ισως ολα αυτα να ισχυουν επι 10, αλλα κι εδω δε παμε καθολου πισω.

pancon
15-07-06, 15:22
pancon τα parking ποδηλάτων που είναι τεράστια που τα βάζεις. Μου έδειξε ένα φίλος μια φωτογραφία και έπαθα πλάκα. Είδα και τις "Εικόνες" που "είχαν πάει" ¨Αμστερνταμ και έπαθα πολιτισμικό σοκ.

Άλλο αυτό, τα ποδήλατα να διευκρινήσω ότι είναι ομοιόμορφα, για δρόμο και όχι εξωτικά trendy με 52 ταχύτητες, και μάλλον πολύ φτηνά (θα κατάλαβετε πιο κάτω γιατί το λέω αυτό).

Εκεί που περπατούσαμε μια μέρα ξημερώματα ακούμε *ΓΚΡΑΠ!!ΚΡΑΣ!*!ΜΠΑΜ*!*ΜΠΟΥΜ**!! γυρνάμε και βλέπουμε ότι σε ένα από αυτά τα τεράστια parking 2-3 ποδήλατα δεν τα είχαν βάλει καλά και εξείχαν στο δρόμο και ο οδοκαθαριστής (όχημα) δεν άλλαξε πορεία αλλά απλά χωρίς κανένα ενδοιασμό πέρασε από πάνω και τα έλιωσε!

Συμπέρασμα: οι άνθρωποι εκεί δεν παρακάμπτουν, πάνε σε ευθείες!

kenji
15-07-06, 15:23
Και σου απάντησα κατάλληλα κάτι το οποίο ξεχνάς. ;)

Εξακολουθείς να μιλάς συγκριτικά (απαξιωτικά για τους Θεσσαλονικείς) με την Αθήνα και εγώ μιλάω-απαντάω (εκτός και αν εσύ όταν μιλάνε για το σπίτι σου δε παίρνεις θέση... βέβαια μπορείς να παίρνεις θέση για το σπίτι του άλλου...) για εμάς χωρίς να με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι. Προφανώς το τελευταίο είναι κάτι το οποίο δεν ενστερνίζεσαι.:whistle:

EDIT:
Σχετικά αυτό που λες με τα ποδήλατα, νομίζω το έλεγε και το ντοκιμαντέρ, στην Ολλανδία ένα μεγάλο συν είναι ότι δεν έχουν ανηφόρες κατηφόρες (πέρα από το αστείο της υπόθεσης). Επίσης έλεγε ότι πολλά ποδήλατα είναι με ότι να ναι σέλες κτλπ γιατί τα κλέβουνε!

EDIT^2:

και αλλες τετοιες...να μη πω καλυτερα...
Για αυτό το λόγο υπάρχει και το offtopic όπως και ο σεβασμός προς τους συνομιλητές σου.:down:

briki
15-07-06, 15:50
@kenji
αφενος δεν καταλαβαινω που ακριβως ημουν off topic αφου μετα απο το συγκεκριμενο θεμα απο οτι βλεπω ακολουθησαν ενα σωρο αναλογα, γι' αυτο αλλωστε και ξανακανα την συγκεκριμενη παραθεση.... και αφετερου δεν εχω δειξει σε κανενα σημειο οτι δεν σεβομαι τους συνομιλητες μου, το οτι εκανες quote αυτο το πραγμα, δεν εξηγει απολυτως τιποτα και ποσο μαλλον αυτο το οποιο ισχυριζεσαι.
Το "σπιτι" μου, το μονο που κανω ειναι να μην το διαβαλλω, παρολα αυτα ομως δεν εθελοτυφλω οπως ισως πολλοι αλλοι "τοπικιστες" και μη. Αναγνωριζω τα υπερ και τα κατα και στη συζητηση και τις αποψεις μου θελω να ειμαι ειλικρινης και αληθινη και να μη χαιδευω ουτε τα δικα μου αυτια ουτε κανενος αλλου, δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο. Αν πιστευεις οτι με αυτο το ποστ απαξιωνω τη Θεσσαλονικη και αν αυτο εσυ καταλαβες, τοτε τι να πω, λυπαμαι πολυ.... ισως υπερεκτιμας τις αναγνωσιακες σου ικανοτητες ή εν παση περιπτωση δεν σεβεσαι τελικα εσυ τις αποψεις του συνομιλητη σου.

Patentman
15-07-06, 15:52
Να πουμε για καμια σεφταλια και απο που προερχεται;

maik
15-07-06, 15:53
joseph δε διαφωνώ καθόλου στο ότι το θέμα parking είναι μέγιστο πρόβλημα. Όσο αφορά το parking σε λεωφορειόδρομο θεωρώ ότι υπερβάλεις. Από απέναντι γίνεται της κακομοίρας στην Όλγας σε συγκεκριμένα σημεία και σίγουρα όχι διπλοπαρακαρισμένα.
Γενικώς έχουμε πρόβλημα πάντως. Πολύς κόσμος, πολλά αμάξια. Στο κέντρο γίνεται της κακομοίρας με παράνομο παρκάρισμα το βράδυ και σκέψου ότι πολύς κόσμος δεν πάει κέντρο πλέον αλλά βγαίνει ανατολικά. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι η πόλη των 700 χιλιάδων όπως τη θυμούνται μερικοί. Καλώς ή κακώς.

Πριν μερικα χρονια το παρκαρισμα στην προεκταση της Εγνατιας τωρα Καραμανλη απαγορευοταν δια ροπαλου. Το γραψιμο επεφτε συνεφο ακομα και για 5 λεπτα σταση. Τωρα ολη η Καραμανλη εχει τουλαχιστον διπλοπαρκαρισμενα και σε μερικα σημεια και τριπλο. Ειναι καθαρα θεμα αστυνομευσης και οχι το παραμυθι του δεν εχει παρκινγκ κλπ. Η κακια συνηθεια μας να μην περπαταμε 50 μετρα. Και φυσικα η ανοχη της τροχαιας.

kenji
15-07-06, 15:58
Νομίζω πάντως ότι 2 εκατομμύρια κάτοικοι ξέρουμε καλύτερα ποια είναι τα προβλήματα της πόλης μας.Αφήστε λοιπόν και εμάς να γνωρίζουμε λίγο καλύτερα από εσάς τι ζόρια τραβάμε αυτή τη στιγμή με τα προβλήματά μας. ;)

Υπάρχει διαφορά ύφους, περιεχομένου. Αν δε μπορείς να τα ξεχωρίσεις πραγματικά είναι πρόβλημά σου.

Το νόημα αυτών που λέω συνοψίζεται στο παραπάνω. Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και μετά ξαναδιάβασε και αυτό που γράφω. Κάποια πράγματα τελικά χρειάζονται ή δεν χρειάζονται. Αν χρειάζονται μιμούμαστε κάποιον με το να απαιτούμε? Στην τελική το τι χρειάζομαι εγώ, το τι προβλήματα έχω θα μου το πει ο γείτονας?...


maik και στο κέντρο γίνεται στην Εγνατία διπλοπαρκάρισμα? Από ποιο σημείο αρχίζει διπλοπαρκάρισμα? Εγώ λέω από το Ιπποκράτειο. Μέχρι εκεί όμως? 50 μέτρα είναι Ιπποκράτειο κέντρο? Και κέντρο δεν είναι μόνο η διεθνής έκθεση.

EDIT:
Η σεφταλιά είναι κυπριακή και είναι πεντανόστιμη. Στην Κύπρο η sister μου την είχε φάει σε κυπριακή με ντομάτα και ψημένο χαλούμι. Το είχαμε δοκιμάσει και σπίτι και ήταν μιαμ μιαμ μιαμ!

joseph
15-07-06, 16:21
Kenji απο το στρατιωτικό νοσοκομείο αρχίζει , αμα ήσουν Θεσσαλονική θα το ήξερες ... Η Θεσσαλονίκη δεν είναι μόνο το κέντρο όπως η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα ... κυκλοφοριακή αγωγή λέει ( μάθημα για τοπογράφους ) εαν σε μία κλειστή αστική περιοχή ( άκα Θεσσαλονίκη Περιφεριακός και ότι περιέχει μέσα σε δρόμους ) δημιουργήται πρόβλημα σε ένα σημείο , τότε όλο το σύστημα αρχίζει να lagάρει , οπότε όλο το σύστημα γίνεται προβληματικό , και στο τέλος εαν το πρόβλημα είναι πχ στην Χαριλάου , θα το βρεις μπροστά σου και στην Τούμπα και στην Καλαμαριά και στον Βαγδάρη και στο Κορδελιό ...

maik
15-07-06, 16:25
maik και στο κέντρο γίνεται στην Εγνατία διπλοπαρκάρισμα? Από ποιο σημείο αρχίζει διπλοπαρκάρισμα? Εγώ λέω από το Ιπποκράτειο. Μέχρι εκεί όμως? 50 μέτρα είναι Ιπποκράτειο κέντρο? Και κέντρο δεν είναι μόνο η διεθνής έκθεση.



Το μονο παρκαρισμα αρχιζει απο το 424, το διπλο απο την διασταυρωση με την Κατσιμιδη , το τριπλο ειναι κατεστημενο πια απο Π.Συνδικα μεχρι Βουλγαρη. Εχουν μαζευετει ολες οι εταιριες εκει γιατι εχει φθηνοτερα ενοικια απο το κεντρο, νοικιαζουν ενα διαμερισμα και το κανουν γραφεια.

Στην παραδοσιακη Εγνατια δεν εχει παρκαρισμενα αλλα εχει φορτηγα διανομων απο το πρωι μεχρι αργα το μεσημερι. το αποτελεσμα ειναι το ιδιο για την κινηση.

Το μεγλυτερο προβλημα κατα την γνωμη μου το δημιουργουν τα φορτηγα διανομων. Σε καμια χωρα δεν υπαρχει αυτη η ασυδοσια . Παντου εχει συγκεκριμενες ωρες φορτωεκφορτωσης και τηρουνται αυτηρα. Εδω οι καλοι μας επιχειρηματιες δεν θελουν να πληρωνουν νυχτερινα και υπερωριες στο προσωπικο.

Patentman
15-07-06, 16:26
Μπας και οι Θεσσαλονικεις ερχεστε στην Αθηνα τον δεκαπενταυγουστο :rofl: και λετε οτι εχετε περισσοτερη κινηση;;;

15 Αυγουστου θα παω να παιξω μπαλα στο συνταγμα. Στην Κιφισσιας θα οργανωσουμε ολοημερους αγωνες dragster και στην παραλιακη θα βαλουμε ολα τα δεκαχρονα να παιζουν.
Μετα απο αυτο ξανα στα ιδια, μποτιλιαρισμα γυρω στα 7 χιλιομετρα στην Λ.Βουλιαγμενης προς κεντρο...

Gordito
15-07-06, 16:28
εγω καθε 15 βγαινω ηλιοθεραπεια Αλιμου-Βουλιαγμενης γωνια. εκει διπλα στον Πακιστανο με τα λουλουδια:p :p :p :p (Ποσα χρονια να ειναι αυτος εκει αραγε?? )

kenji
15-07-06, 16:30
Μέχρι πριν 1,5 χρόνο και για 26 χρόνια ήμουν Salonika. Για 4 χρόνια έπαιρνα αυτόν τον δρόμο για να πάω στα ΤΕΙ. Από τα 18 κυκλοφορούσα με αμάξι, από τα 16 με scooter. ;)


Εγώ επιμένω ότι το διπλοπαρκάρισμα ξεκινάει από το Ιπποκράτειο. Αν για μόνο για εκείνο το σημείο ευθύνεται το μπάχαλο σε όλες τις παράλληλους στο κέντρο τι να πω ρε παιδιά. Αν 1000? μέτρα μπορούν να κάνουν ένα ολόκληρο κέντρο να φρακάρει πάω πάσο. Μάλλον υπεραπλουστευμένο όμως μου φαίνεται το παράδειγμά σου.


EDIT:
Ποιος είπε ότι έχουμε περισσότερη κίνηση? Μήπως συναντάς τους λάθους ανθρώπους (μπουγάτσα-τυρόπιτα, fly, κίνηση μεγαλύτερη!! από την Αθήνα)? :rofl: :rofl:

EDIT^2:
maik αν θες να δεις φορτηγά, νταλίκες μέσα στην πόλη έλα στην Πάτρα. Θα χορτάσει το μάτι σου. Εγώ πάντως ορδές οχημάτων διανομών όπως τις περιγράφεις ποτέ δε συνάντησα.

joseph
15-07-06, 18:17
Είμαστε 2 εδώ που σου λέμε τι προβλήματα υπάρχουν και εσύ επιμένεις κι όμως λες ότι δεν είσαι Θεσσαλονίκη :evil: Πως γίνεται αυτό; μήπως έχεις δορυφόρο;

kenji
15-07-06, 18:36
Εσύ λες 424, o maik κατσίμηδη (κάπου στη μέση), έγω Ιπποκράτειο (ένα φανάρι μετά την Κατσιμήδη).

Αν εννοείς το απλό παρκάρισμα ναι ok από το 424 συμβαίνει. Εγώ μίλησα και μιλάω όμως, εσκεμμένα, μόνο για το διπλοπαρκάρισμα. Δε μιλάω για μονό γιατί σαφώς και κάπου θα πρέπει να παρκάρουν οι άνθρωποι που μένουν σε εκείνη την περιοχή. Δε θα τα βάλουν στο κεφάλι τους. Και στην τελική δε θεωρώ-πείθομαι ότι τo απλό-μονό παρκάρισμα σε εκείνο το σημείο αλλά και στο οποιδήποτε άλλο προκαλεί το μποτιλιάρισμα σε όλο το κέντρο αλλά και τη γενικότερη κίνηση σε όλη την πόλη πλέον. Το διπλοπαρκάρισμα που αναφέρεις ως πρόβλημα νομίζω αφορά την έξοδο και όχι το κέντρο. Πάντως αν είναι να μην αγοράζουμε αμάξια για να μην έχουμε καθόλου πρόβλημα παρκαρίσματος μονού-διπλού. Αν είναι να μιλάμε θεωρητικά ναι συμφωνώ. Να μην πηγαίνουμε με αμάξι αλλά με ποδήλατα στη δουλειά ή όπου αλλού θέλουμε να πάμε. Από αύριο όλοι με τα κτελ, τα λεωφωρεία, και ποδήλατα. Φτάνουν αυτά που ήδη υπάρχουν για να καλύψουν τις ανάγκες της πόλης, σε όλα το μήκος και πλάτος της?


Αν φταίει μόνο το παρκάρισμα, και οι ορδές οχημάτων διανομής (και σε αυτό διαφωνώ γιατί δεν έχω δει αυτά τα τόσα πολλά οχήματα) τότε φίλε μου γιατί να κάνουμε μετρό, υποθαλλάσια, κτλπ. Επειδή το έχουμε κουράσει το θέμα με το κυκλοφοριακό και επειδή όντως υπάρχει άλλο thread, οι επιπλέον απόψεις μου-σου-μας εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35573

Ειδικός δεν είμαι και δε ξέρω ποια είναι η λύση. Ειδικός όμως ούτε και εσύ είσαι (δεν γίνεσαι έχοντας παρακολουθήσει ένα μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής στη σχολή) και κάνοντας υπεραπλουστεύσεις σύγλισης θεωρητικού-πραγματικού μοντέλου προσωπικά δε με πείθει η συγκεκριμένη άποψή σου(διαφορετικά κατέβασε συγκοινωνιακό σχέδιο στο Δήμο, μαζί σου θα είμαι αν μπορείς να αποδείξεις ότι αυτό ευθύνεται για το χάος). Επίσης το κυκλοφοριακό υπήρχε πολύ πριν φύγω (δεν έφυγα πριν 10 χρόνια έφυγα πριν 1,5 χρόνο). Οι γονείς μου, οι φίλοι μου εξακολουθούν να μένουν στην πόλη. Επομένως έχω ιδία άποψη. Δορυφόρο δεν έχω αλλά αν θες μπορείς να μου κάνεις δώρο ένα πιάτο και τον επιπλέον εξοπλισμό του για να βλέπω nova. :twisted:

EDIT:

Τέλος το ότι είστε 2 και είμαι ένας δεν είναι σόνυ και καλά επιχείρημα υπέρ της ορθότητας ή μη μιας άποψης. Αν ισχύει κάτι τέτοιο πάμε σε λογικές "κορίτσια κανόνια αγόρια μακαρόνια". Φαντάσου το αυτό πολλαπλάσιο στην κάθε άποψη που θα εκφράζει ο κάθε δημότης Θεσσαλονίκης (που η Θεσσαλονίκη πλέον δεν αφορά μόνο τους "τυπικά" δημότες της). Εγώ προσωπικά θέλω όταν ανέβω να μην βρω κολοχανία. Ευχαρίστως να "βοήθησω" με την politically correct στάση μου ως δημότης όταν επιστρέψω αρκεί να μην χρειάζεται να στερούμαι μόνο εγώ αλλά και ο δήμος να μου παρέχει αυτά που θα έπρεπε να μου παρέχει (ΜΜΜ και όχι ταλαιπωρία, θέσεις στάθμευσης για το αμάξι μου και όχι Δημοτικά μέγαρα και μεταξωτά βρακιά). Για παράδειγμα το δημοτικό παρκινγ τίγκαρε στο αμάξι. Δεν ήταν 50 μέτρα από εκεί που ήθελες να πας αλλά πολύ παραπάνω. Μη λέμε-βλέπουμε λοιπόν μόνο ότι κάποιοι βαριούνται να περπατήσουν. Στην τελική για τα καγκελάκια πληρώνουμε δημοτικά τέλη?
Συνέχεια επανλαμβάνω εδώ.http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35573

manoulamou
15-07-06, 20:57
:ontopic:
Τι εγινε ρε παιδια απο τις γλυκιες γευσεις της Νυμφης του Θερμαϊκου
το ριξαμε στο πικροτατο κυκλοφοριακο? Για συγκεντρωθειτε PLS:rtfm:
http://www.tzivelekas.gr/images/A22s.jpghttp://www.tzivelekas.gr/images/A23s.jpg
:ontopic:

joseph
15-07-06, 21:07
:offtopic: :dots: :help:

kenji
15-07-06, 21:15
Έχεις δίκιο manoulamou συγνώμη από μέρους μου. Συνέβαλαν σε αυτό βέβαια και πλείστες συγκρίσεις και αναφορές στην Θεσσαλονίκη που ουδεμία σχέση είχαν να κάνουν με ιδιωματισμούς αλλά μάλλον για εμπέδωση στο πικάρισμα.;)

Για το λόγο αυτό προτείνω σε οποιοδήποτε έχει πρόβλημα με κάποιον άλλο, ανεξαρτήτου καταγωγής το παρακάτω προιόν.
http://www.haina.gr/html/xidi%20photos/fino%20extra.jpg

btw παίζει κανά ζαχαροπλαστείο με τρίγωνα γεμιστά με σοκολάτα?? Αυτό θα ήθελα να το δοκιμάσω.
Κάπου στην καμάρα πάντως έχει ένα ζαχαροπλαστείο με "γεμιστούς" εργολάβους με σοκολάτα.
Στην γειτονιά μου είχε και ένα ζαχαροπλαστείο (έκλεισε δυστυχώς :( ) που έφτιαχνε κεράσματα με βάση σοκολάτα, και μέσα έβαζε είτε φράουλα ή αγριοκέρασο και από πάνω είτε μερέντα είτε σαντιγί. Αυτό με τη μερέντα ήταν ηδονή.

EDIT:
joseph κάνε edit το μήνυμά σου να την συνεχίσουμε την κουβέντα στο άλλο thread ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.