PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13

AddictedToChaos
18-08-06, 21:50
Βλέπω το εκανέ μικρότερο :sorry:

Μπα οχι. Αυτη ειναι φωτογραφια αρχειου :rofl:

Ειναι μια μικρη προγευση για οσους δεν ξερουν. Αν μπορουν, ας φανε οι αθηναιοι 2 πρασσογυρα στην καθησια. Εγω τα καταφερα τις προαλλες παντως :up:


Καλα τι σουβλακι ειναι αυτο; Δεν εχει τζατζικι;

Και μετα λετε για τα καλαμακια (που ειναι το υλικο της μικρης σουβλας ->σουβλακι). Εδω δεν ξερετε να φατε :p

Μαθηματα σουβλακιου: τις πατατες τις παιρνουμε ξεχωριστα και ετσι εχουμε διπλο κερδος:
Ο ουρανισκος και η γλωσα μας δεχεται καλυτερα και εντονοτερα την γευση του κρεατος αναμεμιγμενο με μπαχαρικα και μινι σαλατα (κρεμυδι-ντοματα) μαζι με το απαραιτητο "ψωμι" και ξεχωριστα τις πατατες που αλλιως μεσα στο σουβλακι αποδυναμωνουν την γευση του αλλά και "παπαριαζουν".
Εχουμε αισθηση οτι τρωμε γευμα και οχι καποιο ειδος "σαντουϊτς".

Αν ειναι ετσι αντι να παρουμε ξεχωριστα μια κοκα-κολα, ε να βαλουμε λιγη μεσα στο σουβλακι :rofl:

Καλα. Αν δεν ξερουμε να τρωμε εμεις, ποιος ξερει; Μαλλον εκει κατω, η αναλογια πατατας-γυρου ειναι 3/1 αλλιως δεν εξηγειται.

Στα γυραδικα της Θεσσαλονικης (και οχι Σαλονικης...), η αναλογια ειναι παντα 1 πατατα ανα 5 κομματια γυρο...:whistle:



Ρε, για δώστε το τηλ του Πρασσά... :oops:

Τσιμπα το τηλ (231 0950986), τσιμπα και ενα πρασσογυρο τωρα :)


Αθηναϊκο ΓυροΣυναλλαγμα: 1 κομματι γυρος = 3 κομματια σουβλακι

Patentman
18-08-06, 22:00
Δεν βαζουμε πατατες στο σουβλακι γιατι θα βγει "πατατα". Μονο ενα περιεργο σουβλατζιδικο ξερω στην Ηλιουπολη (ο Γιωργος) που βαζει καροτο και πιπερια. Ωραιο ειναι πλακα-πλακα.
Οσο για το μεγεθος κανενα δεν ξεπερναει το πιτα-γυρο της Κρητης (Καστελι, Πλατανιάς). Εχω να παω (πολλα) χρονια αλλά τοτε η συγκριση με Αθηνα κ΄ Θεσσαλονικη ηταν στο 2.5Χ και βαλε. Μεγαλυτερη πιτα και ολο (φρεσκο) κρεας. Δεν ειχε ομως τζατζικι αλλά γιαουρτι :hmm:

Α! Ξεχασα να πω οτι κοστιζε σχεδον το ιδιο!

euri
18-08-06, 22:02
Χαοτικέ, ευχαριστώ για τον αριθμό ;)

Πατεντάνθρωπε, για τα μεγέθη πιτόγυρου στην Κρήτη θα συμφωνήσω (αν και για το 2.5Χ για της Θεσσαλονίκης διαφωνώ κάθετα). Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο που αναφέρεις, αλλά στην Κρήτη βρήκα το μάστορά μου στον αριθμό κατανάλωσης :lol:

AddictedToChaos
18-08-06, 22:03
Αυτο με τις πατατες, μονο απο τον WAn (και πλεον) κι απο εσενα το ακουσα στην ζωη μου.

Εμεις δηλαδη που απ΄τα γεννοφασκια μας το τρωμε με πατατες, γιατι δεν χαλιομαστε; Αν δεν βαλεις πατατα μεσα, θα αναγκαστεις να φας αλλα 2 ακομα και θα γινεις 100 κιλα...:p

euri
18-08-06, 22:04
Αν δεν βαλεις πατατα μεσα, θα αναγκαστεις να φας αλλα 2 ακομα και θα γινεις 100 κιλα...:p
Μπα...αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς :whistle: :rofl:

sdikr
18-08-06, 22:07
Ρε, για δώστε το τηλ του Πρασσά... :oops:

Θες να πεις οτι δεν το ξέρεις απ' εξώ;

Αυτό ειναι αφορμή για 2ωρο μπαν τουλάχιστον μέχρι να φάς τον πρασόγυρο :p


ΥΓ υπάρχει και το 2310911911

sdikr
18-08-06, 22:09
Δεν βαζουμε πατατες στο σουβλακι γιατι θα βγει "πατατα". Μονο ενα περιεργο σουβλατζιδικο ξερω στην Ηλιουπολη (ο Γιωργος) που βαζει καροτο και πιπερια. Ωραιο ειναι πλακα-πλακα.
Οσο για το μεγεθος κανενα δεν ξεπερναει το πιτα-γυρο της Κρητης (Καστελι, Πλατανιάς). Εχω να παω (πολλα) χρονια αλλά τοτε η συγκριση με Αθηνα κ΄ Θεσσαλονικη ηταν στο 2.5Χ και βαλε. Μεγαλυτερη πιτα και ολο (φρεσκο) κρεας. Δεν ειχε ομως τζατζικι αλλά γιαουρτι :hmm:

Α! Ξεχασα να πω οτι κοστιζε σχεδον το ιδιο!

Μα σου λεω και χωρίς πατάτες το πιτα γυρο είναι σαν 3 στην καλύτερη δικα σας, (υποψην δεν κάνω συγκρίση με πρασογυρο γιατί αυτό ειναι τουλάχιστον 5 απο τα δικα σας)

Patentman
18-08-06, 22:11
Αν δεν βαλεις πατατα μεσα, θα αναγκαστεις να φας αλλα 2 ακομα και θα γινεις 100 κιλα...:p
Μιλας σε ανθρωπο που παντα ηταν αδυνατος (τωρα παχυνα λιγο) και τρωει 2 διπιτα, δυο με μονη πιτα και δυο μεριδες πατατες ή τρεις-τεσσερις πιτσες κανονικες (8 μεγαλα κοματια) για πλακα.
Μεχρι 7 με πιτα εχω φαει και μεχρι 5 πιτσες.
Οχι 100 κιλα δεν ειμαι και με ειδαν οσοι εχω παει στις συναντησεις.
Απλα δεν τρωω καθε μερα τοσο, αλλά αν ειναι να φαω πολυ θα φαω.


Μα σου λεω και χωρίς πατάτες το πιτα γυρο είναι σαν 3 στην καλύτερη δικα σας, (υποψην δεν κάνω συγκρίση με πρασογυρο γιατί αυτό ειναι τουλάχιστον 5 απο τα δικα σας)
Μπα, απλα μαλλον πηγες να φας σε "πιασοκολε" σουβλατζιδικα με καλο ποστο.
Στα συνοικιακα συνηθως πουλανε αληθινο σουβλακι με μπολικο γυρο.
Εκτος και αν μιλας για διπλο οπου αλλαζει η τιμη.

sdikr
18-08-06, 22:18
Μιλας σε ανθρωπο που παντα ηταν αδυνατος (τωρα παχυνα λιγο) και τρωει 2 διπιτα, δυο με μονη πιτα και δυο μεριδες πατατες ή τρεις-τεσσερις πιτσες κανονικες (8 μεγαλα κοματια) για πλακα.
Μεχρι 7 με πιτα εχω φαει και μεχρι 5 πιτσες.
Οχι 100 κιλα δεν ειμαι και με ειδαν οσοι εχω παει στις συναντησεις.
Απλα δεν τρωω καθε μερα τοσο, αλλά αν ειναι να φαω πολυ θα φαω.


Μπα, απλα μαλλον πηγες να φας σε "πιασοκολε" σουβλατζιδικα με καλο ποστο.
Στα συνοικιακα συνηθως πουλανε αληθινο σουβλακι με μπολικο γυρο.
Εκτος και αν μιλας για διπλο οπου αλλαζει η τιμη.


Δεν τόλμω να σκεφτω το διπλο του πράσα τι θα ειναι :rofl:

AddictedToChaos
18-08-06, 22:20
Δεν τόλμω να σκεφτω το διπλο του πράσα τι θα ειναι :rofl:

Εγω διπλο πρασσογυρο τρωω παντα :cool:

nrg_polini
19-08-06, 23:50
Ρε φιλε κοτσο σε πιασανε;;; Εκτος αν ειναι η φωτο επεξεργασμενη με photoshop, γιατι αυτος ο γυρος ειναι δεν ειναι ο μισος του Πρασσα :rofl:

Τηλ: 952266 Γυραδικο

Γυρο πιτα κηπουρου πατατες
Μπιφτεκι ψωμι χτυπητη απ ολα.

ZackNV
20-08-06, 00:14
Επίσης νοτίως έχω παρατηρήσει ότι στο πίτα γύρο βάζουν απo default τζατζίκι (τουλάχιστον στην Πάτρα), ενώ στην Θεσσαλονίκη όχι....

Ναι όντως, όμως όχι παντού. Στην Κρήτη ας πούμε αν δεν το ζητήσεις, σου βάζουν από default γιαούρτι! Σε έναν καινούργιο που πήγα χθες είχε και μια επιπλέον επιλογή: λευκή σως, η οποία δεν ήξερε να μου πει τι είχε μέσα! :-) Έχει σαλέψει ο κόσμος εδώ κάτω ή μου φαίνεται;

AddictedToChaos
22-08-06, 19:11
Ρε φιλε κοτσο σε πιασανε;;; Εκτος αν ειναι η φωτο επεξεργασμενη με photoshop, γιατι αυτος ο γυρος ειναι δεν ειναι ο μισος του Πρασσα :rofl:

Τηλ: 952266 Γυραδικο

Γυρο πιτα κηπουρου πατατες
Μπιφτεκι ψωμι χτυπητη απ ολα.

Ξερω. Για ξεκαρφωμα ειναι τοσο μικρος. Να ερχοναι οι newbies και να παθαινουν πλακα :whistle:

odys2008
28-08-06, 23:20
Πηγα πάλι στον πρασσά χθές. Ορίστε και τα διαπιστευτήρια:

AddictedToChaos
28-08-06, 23:36
Πω πω respect. Θα με κανεις να ντυθω και να τον τιμησω και αποψε :twisted:


Edit. Με το κλασσικο το ασημενιο δισκακι :p

Ετσι. Χωσε πατατες να γουσταρουμε. Να σκανε και οι νοτιοι :whistle:

princess
28-08-06, 23:52
αμαν παιδια μια σοδα!!!!!:worthy:

AddictedToChaos
29-08-06, 00:03
Αλλα και παλι, χανει αρκετα στις φωτογραφιες.

Ο κανονας ειναι ο εξης: Το πρασσογυρο το θαυμαζεις μονο απο κοντα και ΟΧΙ απο φωτογραφιες. :p

Πω πω, αν το δει κι αυτο ο KLG, τον κοβω να παιρνει το αεροπλανο και να ερχεται στον πρασσα να χτυπησει 10 τετοια :lol:

odys2008
29-08-06, 00:06
Έπρεπε να έχω και κάτι δίπλα για μέτρο σύγκρισης. Χάνει πάρα πολύ στο μέγεθος στις φώτο. Την επόμενη φορά με μεζούρα :p :rofl:
Θα βάλω καμιά κόκα κόλα δίπλα για να καταλάβετε το μέγεθος.

AddictedToChaos
29-08-06, 00:08
λολ. Εχω βαλει εγω με κοκα κολα απο διπλα, αλλα και παλι εχανε.

Ασε, τον ορισμο τον εδωσα. λολ

http://img62.imageshack.us/img62/3961/060712013254ja4.jpg

Eruyome(MMXGN)
29-08-06, 00:12
Ηράκλειο, Αλεξόψωμο απο τη Θράκα. Ό,τι και να χεις πιεί, όσο και να χεις πιεί σε ξεμεθάει. Χίλες φορές πιο αποδοτικό απο τον πατσά.

odys2008
29-08-06, 00:13
Στην δική σου φαίνονται ποιο μεγάλοι.... Άμα δεν τον δείς από κοντά δεν μπορείς να καταλάβεις για τι τέρας μιλάμε

KLG την προλαβαίνεις την επόμενη πτήση??:p

euri
29-08-06, 00:22
αμαν παιδια μια σοδα!!!!!:worthy:

Γιατί καλέ; Ένα ορεκτικούλι είναι αυτό, το κυρίως δεν το δείχνουμε :twisted:

AddictedToChaos
29-08-06, 00:23
Στην δική σου φαίνονται ποιο μεγάλοι.... Άμα δεν τον δείς από κοντά δεν μπορείς να καταλάβεις για τι τέρας μιλάμε

KLG την προλαβαίνεις την επόμενη πτήση??:p

Εμενα ειναι και με διπλη πιτα, υποψιν ;)

Συμφωνω και επ'αυξανω με την προταση σου που εχεις σε bold :oneup:


Παντως τοσο διαφημιση που του κανουμε του Πρασσα, επρεπε να μας ταχυδρομει 5 πρασσογυρα ημερησιως :whistle:

Anexann
19-11-06, 09:48
Είχα ανέβει πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη και παραγματικά τα "κυβικά" της πίτας στις διάφορες σουβλακερί με άφησαν άφωνο! Το τρελό είναι πως πολλοί γνωστοί με είπαν πως τελευταία με την ακρίβεια στην οποία ζούμε το μέγεθος της πίτας έχει μειωθεί.

Δε ξέρω πάντως αν έχετε καμία επαφή με Λάρισα αλλά ίσως εκεί είδα το μαγαλύτερο σουβλάκι έως σήμερα με κοτόπουλο κοντοσούβλι. Ίσως είναι οι φοιτητές, ίσως έχει πολύ κίνηση δε ξέρω... Πάντως από τη στιγμή που με άκουσαν να θέλω να χτυπήσω 2 με ρώτησαν αμέσως αν πεινάω πολύ. Ευτυχώς εννόησα τι συμβαίνει και έμεινα στο ένα...

Τέλος, μετά από μια δεκαετία στο εξωτερικό έχω αποκτήσει μια τρελή όρεξη για ginger beer (τζιζι-μπύρα). Κάποτε το είχα πετύχει σε κάποια κεντρικά περίπτερα στο κέντρο της Αθήνας, μετά κατέφυγα στο Θανόπουλο, αλλά είναι πανάκριβος.

Έχει κανείς καμία άλλη λύση; Μήπως μου έχει ξεφύγει καμιά ψαγμένη κάβα;

organus
21-11-06, 14:54
κριμα που το επικο αυτο τρασοφοιτητικοκαμμενοκατεστραμενομαιρητζεην φαγαδικο της Θεσ/νικης ηρθε να αναφερθει πρωτη φορα στην 25η-26η σελιδα : MAX BARA !!!!! pwnz?

lou.nick
21-11-06, 19:31
Ναι άμα θες να φας γατιά καλό είναι το Max Bara. Τουλάχιστον στον Πρασσά τρως δεινόσαυρο, είναι κάτι το εκλεκτό. :p Γενικά το Bara δε μου άρεσε.

organus
21-11-06, 20:17
δεν ειναι γατιά... ειναι ...μυρμηγκοφαγοι or something :)

maik
21-11-06, 20:33
που ειναι αυτο το max bara ρε παιδια;;

Director CrisAK
21-11-06, 21:23
Δϋο από τον Σολωμονίδη παρακαλώ...
πίτα γύρο τζατζίκι πατάτα ντομάτα.

συνοδεία δίπλα μας το αλατάκι και 2 ντουζίνες χαρτοπετσέτες...!!!
Και 2 λεμονάδες να χωνέψουμε.

Πάντως τα μεγαλύτερα τα έχει το Γυράδικο ασυζητητί. :cool:
είναι και δίπλα στο σπίτι μου οπότε πρέπει να το παινέψω :p

lou.nick
22-11-06, 03:16
Τα μεγαλύτερα τα έχει ο Πρασσάς, μετά πάνε Γιώτης, Γυράδικο και Μάκης (που συναγωνίζονται μεταξύ τους). αλλά γενικά όλα τα τέρατα καλά είναι. Όμως μακράν τον καλύτερο γύρο τον τρώω στο χωριό μου που είναι ντόπιος χειροποίητος και 100% χοιροποίητος.

organus
22-11-06, 12:59
που ειναι αυτο το max bara ρε παιδια;;

καπου στην Ολυμπιαδος νομιζω

τσεκαρε pm για τηλ μη θεωρηθει οτι διαφημιζω...απλα το μαγαζι ειναι απιστευτο...οχι απαραιτητα με την καλη εννοια του ορου...μια ματια στο μενου τους θα σας πεισει !

mafiaboy
08-12-06, 06:41
ηηηηηηηη καλα αυτο το ΜΑΧ ΒΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.ΠΟΝΤΙΚΙ ΜΕ ΟΥΡΑ ΝΑ ΟΥΜ.
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ...ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΊΤΕ ΣΤΟ ΠΡΑΣΣΑ ΤΡΩΩ 2 :cool:

mafiaboy
08-12-06, 06:44
btw οπως παμε next meeting στον πρασσα μας βλεπω 3 η ωρα το πρωι

organus
08-12-06, 13:37
ηηηηηηηη καλα αυτο το ΜΑΧ ΒΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.ΠΟΝΤΙΚΙ ΜΕ ΟΥΡΑ ΝΑ ΟΥΜ.
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ...ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΊΤΕ ΣΤΟ ΠΡΑΣΣΑ ΤΡΩΩ 2 :cool:



ROFL

/signed

AddictedToChaos
09-12-06, 20:55
ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΊΤΕ ΣΤΟ ΠΡΑΣΣΑ ΤΡΩΩ 2 :cool:


Δεν είσαι ο μοναδικός :cool:

odys2008
10-12-06, 01:48
Σε περιόδους πείνας έχω φάει και εγώ 2. Μετά ήπια και 2 σόδες όμως

AddictedToChaos
10-12-06, 06:42
Οι σόδες είναι για τους φλώρους :p

mafiaboy
10-12-06, 07:23
addictedtochaos πρεπει να κανουμε club τοτε...

yiapap
10-12-06, 14:24
Οι σόδες είναι για τους φλώρους :p
Διαφωνώ!

Οι σόδες είναι... για το ουίσκυ :lol:

lou.nick
10-12-06, 14:36
Λες; Γενικά δε σε βοηθάνε να ξεφουσκώσεις. Χειρότερα το κάνουν. Στο ουίσκι θα ταιριάζουν πιο πολύ. Αφού το λέει και ο Μaster του είδους. :worthy:

apok
10-12-06, 14:55
Διαφωνώ!

Οι σόδες είναι... για το ουίσκυ :lol:

Μπα? Απο ποτε?:what:
Δε θυμάμαι να ειπαμε στη ρωσιδουκρανορουμανοπολωνή να μας φέρει και σόδες μαζί με τις πέρδικες:whistle: :whistle:

AddictedToChaos
10-12-06, 15:10
Λοιπόν. Σόδα στο ποτό το επιτρέπω. Σκέτη όμως ΠΟΤΕ :lol:

odys2008
10-12-06, 15:59
Yes Master!! :rofl: :respekt:

giwrgosth
10-12-06, 16:31
Οι σόδες είναι για τους φλώρους :p
Ε όχι ρε συ, πίνω 2 τη μέρα και δεν έχω δει χαρά :p
Η σόδα είναι Θεϊκό ποτό, είτε σχέτη είτε με ουϊσκι.

AddictedToChaos
10-12-06, 16:44
Ε όχι ρε συ, πίνω 2 τη μέρα και δεν έχω δει χαρά :p
Η σόδα είναι Θεϊκό ποτό, είτε σχέτη είτε με ουϊσκι.

Εμένα γιατί μου φαίνεται άγευστη; :hmm:

Προτιμώ coca cola ή καμιά sprite παρά σόδα :)

(Βέβαια η σόδα δεν έχει και πολλές θερμίδες αλλά όταν τρως 2 πρασσάδες τι να σου κάνουν οι θερμίδες του αναψυκτικού; :rofl: )

odys2008
10-12-06, 17:07
Επειδή δεν έχει θερμίδες ξεκίνησα να την πίνω και τώρα έχω καταργήσει εντελώς την coca-cola ασε που αν μάθεις στο ανθρακικό τη κόκα κόλα είναι σαν κά****ρο.

giwrgosth
10-12-06, 17:08
Η σόδα έχει περίεργη γεύση και είναι υποκατάστατο του νερού για μένα που δεν πίνω αυτά τα διάφορα και καλά "αναψυκτικά" και δεν το κάνω για τις θερμίδες, γιατί για να πιείς σόδα έχεις φάει τον άμπακα, οπότε τι θερμίδες να πάρεις?
Στο δε ουίσκι η σόδα πάει πάρα πολύ, αν όχι σε όλα σε κάποια πιο "σκούρα" οποσδήποτε!

gatoulas
12-12-06, 19:11
Διαφωνώ!

Οι σόδες είναι... για το ουίσκυ :lol:


Ού ρε!
Σκέτο πάντα πίνεται.
Αν θέλεις προσμίξεις σε ποτήρι δίπλα σου.

βγάζει το ουίσκι που είναι κρυμμένο πίσω από τα wics

hellenicsun
13-12-06, 03:45
Η κοπέλα μου από τη Κατερίνη (κοντά στη Θεσσαλονίκη) κι εγώ από την Αθήνα...

Μπορείτε να φανταστείτε τι καβγάδες έχουν λάβει χώρα σχετικά με τη παραγγελία πιτόγυρων:p

sandra3
15-12-06, 02:09
food plaza..κορυφή!χεχεχε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.