PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13

sandra3
15-12-06, 02:11
ουπς...λίγο άσχετο...:p
διάβαζα άλλη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος κ απάντησα αμέσως...sorryyyyyy!!!

lou.nick
15-12-06, 12:13
Δεν έγινε και τίποτα! Η επανάληψη ως γνωστόν είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως, και ο πρασσάς πατέρας της χοληστερίνης! :p

tsegman
17-01-07, 20:17
Οταν είχα επισκεφτεί τη Θεσσαλονίκη ειχα τα εξης ...διατροφικά προβλήματα. Καταρχήν δε μπορούσα να παραγγείλω σουβλάκια. "Θέλω δυο σουβλάκια πίτα γύρο", και μου απαντούν "σουβλάκι θέλεις ή πίτα γύρο;". Το 2ο ήταν σε ένα σαντουιτσάδικο "θέλω ενα σαντουιτσ με τα εξης υλικά (έγινε και ένα μπέρδεμα με το τυρι) ...", στο τέλος του ζητάω να μου το ψήσει και μου απαντάει "σάντουιτσ μου ζήτησες όχι τοστ". Στην Αθήνα τοστ λέμε το τετράγωνο ψωμάκι που ψήνεις.
Κατα τα άλλα έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο το φαγητό και γύρισα Αθήνα 1-2 κιλά παχύτερος :)

Ρε παιδια το τοστ δεν ειναι ειδος ψωμιου ή σαντουιτς κτλ. Προερχεται απο την λεξη toast - toasted και υποδηλωνει τροπο παρασκευης! Αρα καλα σου ειπε ο υπαλληλος αν θες τοστ.

Viva Salonika!!!! Τελειο φαι!!!

manoulamou
17-01-07, 21:34
Ειναι σαν το γνωστο καλαμακι, σουβλακι ... ;)
Ασχετo:
η κορη μου δουλευει σ ενα φαγαδικο στην Πλ Βικτωριας στην Αθηνα
και εχουν λεει τριων ειδων μπουγατσες με κρεμα, με τυρι και .... Κρατηθειτε...
ΜΕ ΚΙΜΑ!!!
Εχετε ξανακουσει μπουγατσα με κιμα?
:what:

kenji
17-01-07, 21:41
manoulamou φυσικά. Μη σου κάνει εντύπωση. Υπάρχει και μπουγάτσα με σπανάκι. Από τη στιγμή που η μπουγάτσα είναι ο τύπος του φύλλου, και η ελληνική κουζίνα έχει τόσες πίτες(πχ. κιμαδόπιτα) τι μας περιορίζει στο να έχουμε περιορισμούς στην παρασκευή της μπουγάτσας?

KLG
17-01-07, 21:43
και με σπανάκι, και με λουκάνικο.

Στην ουσία η διαφορά της πίτας και της μπουγάτσας είναι το φυλλό και η σφολιάτα.

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις και μπουγάτσα με μπριζόλα, ή αλλιως στα αγγλικά steak pie (οτι πρέπει για θεραπεία hangover)

yiapap
17-01-07, 21:43
Και με πράσο.
Και με... κρατήσου... ΚΑΣΕΡΙ.
Και με ότι θέλεις.
Την απάντηση στο "Πως" στην έδωσε ο Kenji!

<edit>
...και ο KLG :p

KLG
17-01-07, 21:44
όλα τα μεγάλα πνεύματα μόλις συναντήθηκαν :p

kenji
17-01-07, 21:45
Μάλλον όλοι οι μεγάλοι κοιλιόδουλοι. :p

aria
17-01-07, 22:07
Ξεχάσατε τη σκέτη παιδιά! (κρατς κρατς κρατς το φυλλαράκι . . .) :)

yiapap
17-01-07, 22:17
Ξεχάσατε τη σκέτη παιδιά! (κρατς κρατς κρατς το φυλλαράκι . . .) :)Τη Light εννοείς; Τι μας ενδιαφέρει; :lol:

giwrgosth
17-01-07, 22:55
Σωστά αυτά με την μπουγάτσα και το σουβλάκι, απλά εμείς οι "Αθηναίοι" που κατεβήκαμε από τα Γκράβαρα λέμε σουβλάκι ότι τυλίγετε με ζύμη (που κακώς και αυτή λέγετε πίτα) και μπουγάτσα ότι φύλο έχει μέσα κρέμα και είναι λογικό να μην ξέρουμε ότι μπουγάτσα είναι είδος φύλλου και μάλιστα υπάρχει και σχολή μπουγάτσας στις Σέρρες, αλλά αυτό που έχω πάθει Θεσσαλονίκη είναι το εξής:
Επί δέκα περίπου χρόνια σε ταβέρνες έπινα μόνο κόκκινο κρασί, αφού μπύρα με φαγητό πίνω σπάνια και παρ΄ όλο που δεν μου αρέσει το κόκκινο αλλά το λευκό και ο λόγος είναι απλός: όπου και να πήγαινα και να ρωτούσα τι κρασί έχει το μαγαζί μου έλεγαν κόκκινο και ρετσίνα. Η ρετσίνα δε μου αρέσει καθόλου. Υπέθετα πάντα ότι απλά δεν έχουν λευκό κρασί, μέχρι που ρώτησα μια φορά τον φίλο μου τον Τάσο στη Λαδόκολα στο Πανόραμα, ο μόνος που είχε και λευκό κρασί και αφού γέλασε μου είπε ότι λέγοντας ρετσίνα εννοούν το λευκό κρασί, άσχετα αν έχει ρετσίνα ή όχι! Άρα να ξέρετε, άλλο Μαλαματίνα και άλλο ρετσίνα :p

manoulamou
17-01-07, 23:16
Mπραβο σας, αυτο ακριβως μου απαντησε και η κορη μου
οταν τη ρωτησα, γιατι <<ο ιδιοκτητης ειναι απο τας Σερρας
και εκει πανω μπουγατσα λενε το φυλλο>>. Κανουν και με σπανακι/τυρι
αλλα πιο πολυ τραβιεται απ τους πειναλεους αυτη με τον κιμα:)
Αχ ποτε θα κανει ξαστερια απ τις δουλειες μας να ανεβω στα βορεια:(

aria
17-01-07, 23:24
Θα πρέπει να κανονίσουμε εντός του θέρους να κάνουμε μία συνάντηση εδώ σε μένα και ανεβαίνοντας, μανουλαμου, θα κάνεις και μια στάση στη Θεσ/νίκη (άσε που και εδώ έχουμε καταπληκτικό αρχηγό που φτιάχνει γνήσια μπουγάτσα πάσης γέμισης!) ;)

manoulamou
17-01-07, 23:38
Εχω μια αδελφουλα παντρεμενη στην Αλεξανδουπολη, οπου δεν εχω καταφερει να παω να την δω σπιτι της ποτε μου, μεχρι Λευκο Πυργο εχουμε φτασει. Αλλα δεν αργω να την κανω ακομη και μονη μου. Για το νησι σας εκτος συναγωνισμου δεν το συζητω:oneup: Προς το παρον παλευουμε το μαγαζακι μας...:hmm:

yiapap
18-01-07, 11:14
Υπέθετα πάντα ότι απλά δεν έχουν λευκό κρασί, μέχρι που ρώτησα μια φορά τον φίλο μου τον Τάσο στη Λαδόκολα στο Πανόραμα, ο μόνος που είχε και λευκό κρασί και αφού γέλασε μου είπε ότι λέγοντας ρετσίνα εννοούν το λευκό κρασί, άσχετα αν έχει ρετσίνα ή όχι! Άρα να ξέρετε, άλλο Μαλαματίνα και άλλο ρετσίνα :pΑν και πηγαίνω πολύ συχνά σε αυτή τη Λαδόκολα πίνω πάντα το πολύ καλό ημίγλυκο που έχουν. Όμως με όλο το σεβασμό στον Τάσο (δεν τον γνωρίζω)... @@ σου είπε! Φυσικά και είναι άλλο η ρετσίνα και άλλο το λευκό κρασί! Και φυσικά αν κάποιος έχει χύμα λευκό κρασί και χύμα ρετσίνα θα σου πει και τα δύο. Απλά, συνηθως, όποιοι έχουν χύμα έχουν ρετσίνα γιατί φεύγει πιο "έυκολα". Ποτέ όμως κανείς δεν πρόκειται να σου πουλήσει ρετσίνα για λευκό κρασί!!!

btw Τι είναι η Μαλαματίνα; (Γεωργιάδη rulez!) :mrgreen:

lou.nick
18-01-07, 11:14
Μπουγάτσα με λουκάνικο, με κασέρι;!;!;! Πού τα έχει αυτά τα εδέσματα και δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα;;;;;; Πάντως ο κιμάς Rocks!!! :eguitar :thrasher:

Edit: Όντως η ρετσίνα είναιένα εντελώς διαφορετικό πράγμα. Πάντα το δηλώνουν. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Για την αθήνα ήξερα ότι κρασί = ρετσίνα & κρασί αρετσίνωτο = κρασί.

KLG
18-01-07, 12:07
Aαααχ ρετσίνα... Τι καλά που ήταν τότε, αφου ο περιπτέρας μου την έδινε σε χαρτοσακούλα :)

Πάντως και εγώ πάνω όταν ζητούσα χύμα λευκό, ρωτούσα αν είναι αρετσίνωτο μέχρι που κάποιος μου την είπε μια φορά. Αλλά επειδή την είχα πάθει και δεν γουστάρω να κάνω φασαριες να γυρνάω πίσω καραφάκια και άλλες φλωριές, συνέχισα να το κάνω ;)

giwrgosth
18-01-07, 12:53
Αν και πηγαίνω πολύ συχνά σε αυτή τη Λαδόκολα πίνω πάντα το πολύ καλό ημίγλυκο που έχουν. Όμως με όλο το σεβασμό στον Τάσο (δεν τον γνωρίζω)... @@ σου είπε! Φυσικά και είναι άλλο η ρετσίνα και άλλο το λευκό κρασί! Και φυσικά αν κάποιος έχει χύμα λευκό κρασί και χύμα ρετσίνα θα σου πει και τα δύο. Απλά, συνηθως, όποιοι έχουν χύμα έχουν ρετσίνα γιατί φεύγει πιο "έυκολα". Ποτέ όμως κανείς δεν πρόκειται να σου πουλήσει ρετσίνα για λευκό κρασί!!!

btw Τι είναι η Μαλαματίνα; (Γεωργιάδη rulez!) :mrgreen:
Σωστά, αλλά έχω παρατηρήσει ότι στη Θεσσαλονίκη λεγοντας ρετσίνα εννοούν λευκό κρασί! Π.χ. ένας φίλος μου λέει πάμε να πιούμε καμιά ρετσίνα και εννοεί λευκό κρασί.
Ο Τάσος δεν μου είπε @@, αλλά απλά κατάλαβε ότι όταν μου έλεγαν ρετσίνα σε άλλες ταβέρνες εννούσαν φυσικά λευκό κρασί.
Μαλαματίνα ναι του Γεωργιάδη, αυτό το νερόπλυμα με τα χημικά και έχω παρατηρήσει επίσης ότι όταν κάποιος θέλει ρετσίνα (ρετσίνα ρετσίνα :p ) παραγγέλνει Μαλαματίνα και ο ταβερνιάρης του φέρνει ότι έχει σε εμφιαλομένη ρετσίνα και ο πελάτης τη δέχετε αδιαμαρτύρητα, δεν του λέει πχ μα Μαλαματίνα ζήτησα, αντίθετα όταν τελειώσει ζητά πάλι Μαλαματίνα και πάλι του φέρνουν άσχετο κλπ.
Άσχετο, στη Λαδόκολα να πιείς λευκό Λήμνου, από τα καλύτερα χύμα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά!

yiapap
18-01-07, 13:09
Σωστά, αλλά έχω παρατηρήσει ότι στη Θεσσαλονίκη λεγοντας ρετσίνα εννοούν λευκό κρασί! Π.χ. ένας φίλος μου λέει πάμε να πιούμε καμιά ρετσίνα και εννοεί λευκό κρασί.
Ο Τάσος δεν μου είπε @@, αλλά απλά κατάλαβε ότι όταν μου έλεγαν ρετσίνα σε άλλες ταβέρνες εννούσαν φυσικά λευκό κρασί.
Μαλαματίνα ναι του Γεωργιάδη, αυτό το νερόπλυμα με τα χημικά και έχω παρατηρήσει επίσης ότι όταν κάποιος θέλει ρετσίνα (ρετσίνα ρετσίνα :p ) παραγγέλνει Μαλαματίνα και ο ταβερνιάρης του φέρνει ότι έχει σε εμφιαλομένη ρετσίνα και ο πελάτης τη δέχετε αδιαμαρτύρητα, δεν του λέει πχ μα Μαλαματίνα ζήτησα, αντίθετα όταν τελειώσει ζητά πάλι Μαλαματίνα και πάλι του φέρνουν άσχετο κλπ.
Άσχετο, στη Λαδόκολα να πιείς λευκό Λήμνου, από τα καλύτερα χύμα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά!Καλά κι εγώ λέω "πάμε για μπύρα" και καταλήγουμε να πίνουμε σφηνάκια Jack. Αυτό δε σημαίνει ότι μπερδεύουμε τις μπύρες με τα μπέρμπον! Το "πάμε για ρετσίνα" είναι έκφραση. Αντίστοιχα παίζει το "καμμιά ρετσίνα θα κάνουμε;"- Αυτό δε σημαίνει να πάμε για τρύγο!

Γεωργιάδη--- νερόπλυμα;;;; 5 πόντους ποινής για Ρατσιστικό, Προσβλητικό και Χλευαστικό μήνυμα :viking
Ενώ η Μαλαματίνα που βρωμάει από χιλιόμετρα είναι καλύτερη! Πφφφ... Αθηναίοι... Τι να πει κανείς;

Ρε που τους βρίσκεται αυτούς τους ταβερνιάρηδες που λέτε; Μπας και σας παίρνουν χαμπάρι ότι είστε Παλιολλαδίτες και σας κάνουν καζούρα; :p Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που λες ότι του έφερε άλλη ρετσίνα! Πάλι καλά που δεν του έφερε κανένα Special Reserve να του χρεώσει 30€ το μπουκάλι δηλαδή!

giwrgosth
18-01-07, 13:14
Γεωργιάδη--- νερόπλυμα;;;; 5 πόντους ποινής για Ρατσιστικό, Προσβλητικό και Χλευαστικό μήνυμα :viking
Ενώ η Μαλαματίνα που βρωμάει από χιλιόμετρα είναι καλύτερη! Πφφφ... Αθηναίοι... Τι να πει κανείς;
Η Μαλαματίνα του Γεωργιάδη δεν είναι? :hmm: Αυτή με το ανθρωπάκι που έχει ένα κλειδί :p
Ή τα έχω μπερδέψει και τη βγάζει άλλος? Πάντως δεν πίνω ρετσίνες εμφιαλομένες, οπότε όλες μου βρωμάνε και δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω :p

yiapap
18-01-07, 13:16
Μα η Γεωργιάδη δε μυρίζει (τόσο). Αυτή είναι η διαφορά της ;)

Η Μαλαματίνα (http://www.elgeka.gr/Page/default.asp?la=1&pl=145&id=37&pk=27&ap=141)δεν είναι του Γεωργιάδη

giwrgosth
18-01-07, 13:29
Όπως και να έχει Σαλονικιώτικη είναι και αυτή, οπότε δεν πίνετε :p
Πλάκα κάνω, η Θεσσαλονίκη έχει καλά κρασιά, ειδικά από τη Νέα Μεσήμβρια έχω πάρει ότι καλύτερο έχω πιεί σε κρασί χύμα, όλων των χρωμάτων και γεύσεων, από τον μπάρμπα Θανάση, λίγο πριν την πλατεία αριστερά, όποιος πάει ας ρωτήσει, τον ξέρουν όλοι εκεί και αν δεν είναι στο "μαγαζί" χτυπά το κουδούνι και κατεβαίνει.

aria
18-01-07, 13:35
Ρε παιδιά τι λέτε και τραβάω τα μαλλιά μου;;; Πού πήγατε και σαν δίνανε μόνο κόκκινο κρασί γιατί τάχα δεν υπάρχει άσπρο και θεωρείτει άσπρο μόνο η ρετσίνα;;; Πού σας είπανε ότι στη Θεσσαλονίκη άσπρο κρασί εννοούν τη ρετσίνα;;; Πού ζητήσατε εμφιαλωμένη ρετσίνα και σας φέρανε με το ζόρι χύμα (η χύμα βέβαια είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων κλάσεις ανώτερη);;;

Θα τρελλαθώ . . . :what: :stunned:

yiapap
18-01-07, 13:45
Αυτό είπα κι εγώ aria. Μάλλον σπάζανε (ή σπάγανε :hmm: ) πλάκα με τους τουρίστες από τα νότια :lol:

aria
18-01-07, 13:51
:lol: Στάνταρ. Κάθε που πείναγαν, οδήγαγαν μέχρι το ταβερνείο και ζήταγαν λευκό κρασί και τάχα μ' δεν έβρισκαν . . .

Τσκ τσκ, άντε και μου έφυγε η όζα από τη σύγχιση, πάω να χτυπήσω τη μπουγάτσα με τυρί που έμεινε απ' το πρωί να συνέλθω!

:p

(ΥΓ: Αγαπώ Αθήνα, έχει το καλύτερο κλίμα για καλό ύπνο)

giwrgosth
18-01-07, 13:56
Ρε παιδιά τι λέτε και τραβάω τα μαλλιά μου;;; Πού πήγατε και σαν δίνανε μόνο κόκκινο κρασί γιατί τάχα δεν υπάρχει άσπρο και θεωρείτει άσπρο μόνο η ρετσίνα;;; Πού σας είπανε ότι στη Θεσσαλονίκη άσπρο κρασί εννοούν τη ρετσίνα;;; Πού ζητήσατε εμφιαλωμένη ρετσίνα και σας φέρανε με το ζόρι χύμα (η χύμα βέβαια είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων κλάσεις ανώτερη);;;

Θα τρελλαθώ . . . :what: :stunned:
Διάλογος με το σερβιτόρο...
-Τι θα πιείτε?
-Κρασί χύμα υπάρχει?
-Ναι φυσικά κόκκινο και ρετσίνα.
-Καλά φέρε κόκκινο...
'Οχι μια φορά, αλλά πολλές και σε διάφορες ταβέρνες, μέχρι που ρώτησα ταβερνιάρη και μου είπε ότι οι περισσότεροι όταν λένε ρετσίνα εννοούν το χύμα λευκό κρασί! Αν τώρα όλοι με δούλευαν είμαι ένα θύμα από το Νότο, αλλά τις πιο πολλές φορές έχω πάει σε ταβέρνες με ντόπιους, οπότε θύματα και αυτοί? Δεν είπα ότι ζήτησα εμφιαλομένη ρετσίνα και μου έφεραν με το ζόρι χύμα, αλλά αν πας πχ στον Τζότζο και ζητήσεις Μαλαματίνα θα σου φέρει μια απαίσια εμφιαλωμένη ρετσίνα από τα Τρίκαλα, γιατί λέγοντας Μαλαματίνα εννοείς ρετσίνα.
Τώρα τράβα και άλλο τα μαλιά σου :p

yiapap
18-01-07, 14:05
Ρε συ giorgwsth...
Ο άνθρωπος είχε χύμα ρετσίνα και κόκκινο κρασί. Και σου το είπε! Άρα δεν είχε χύμα λευκό (όπως σου είπα, πολλοί δεν έχουν επειδή δε φεύγει). Δηλαδή τι έπρεπε να πει; Έχω "χύμα ρετσίνα, χύμα κόκκινο κρασί αλλά δεν έχω χύμα λευκό, χύμα ροζέ, χύμα τσίπουρο, χύμα σέρυ και διάφορα άλλα χύμα που δεν είναι της στιγμής";;;;;;

Τώρα αν ο Τζόζος (lol) όταν του λες Μαλαματίνα εννοεί τη ρετσίνα του Wi-Fiασμένου ξαδέρφου του από τα Τρίκαλα τι να σου πω... Θα πάω να του κάνω ιδιαίτερα για τον πλούτο της (βορειο)Ελληνικής γλώσσας :p

aria
18-01-07, 14:06
ΕΜ ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΖΟΤΖΟ να καταλάβουμε!!!

Χαχα, μιλάμε για πολύ παρακμή! :lol:

Εκεί ό,τι σου φέρνει να το πίνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα, μη βρεθείς καμιά ώρα έξω απ' το μαγαζί τραβηγμένος απ' το μαλλί!! :lol:

gatoulas
18-01-07, 16:52
Για να το κλείνουμε. ΑΛΛΟ Η ΡΕΤΣΙΝΑ, ΑΛΛΟ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ!

giwrgosth
18-01-07, 17:07
Ρε παιδιά το ξαναλέω, δε μιλάω για μια περίπτωση αλλά για πολλες και προς Θεού, όχι αποκλειστικά για τον Τζότζο, σαν παράδειγμα τον έφερα (υπάρχει ακόμη ή τον έκλεισε κανένα Υγειονομικό?:p), απλά ίσως ισχύει αυτό που είπε πριν ο yiapap, ότι κάποια πράγματα είναι από παλιά και λέγοντας πάμε να πιούμε μια ρετσίνα δεν εννοούμε ότι θα πιούμε αποκλειστικά ρετσίνα και ίσως πολλοί ταβερνιάρηδες, κυρίως παλιοί, έχουν κολλήσει στη ρετσίνα και αποκαλούν έτσι και το λευκό κρασί.
Δεν είπα ότι ζήτησα λευκό αρετσίνοτο κρασί και δεν μου έφεραν, αλλά ότι μου έλεγαν πως έχουν κόκκινο και ρετσίνα, ενώ στην ΑΘήνα πχ σου λένε ότι έχουμε κόκκινο και λευκό. Αυτά περί ρετσίνας.

kenji
18-01-07, 17:18
...μου έλεγαν πως έχουν κόκκινο και ρετσίνα...

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες αυτό σήμαινε πώς δεν είχαν λευκό κρασί, για τον απλό λόγο ότι δεν έχει τόση κατανάλωση όπως τα άλλα. ;)

Αλλιώς όπως καλά το έθεσε ο yiapap :p


Ο άνθρωπος είχε χύμα ρετσίνα και κόκκινο κρασί. Και σου το είπε! Άρα δεν είχε χύμα λευκό (όπως σου είπα, πολλοί δεν έχουν επειδή δε φεύγει). Δηλαδή τι έπρεπε να πει; Έχω "χύμα ρετσίνα, χύμα κόκκινο κρασί αλλά δεν έχω χύμα λευκό, χύμα ροζέ, χύμα τσίπουρο, χύμα σέρυ και διάφορα άλλα χύμα που δεν είναι της στιγμής";;;;;;

EDIT:
btw που παίζει μπουγάτσα με κασέρι ή λουκάνικο? Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα και νομίζω επιβάλεται κάποια στιγμή να το κάνω. :D

giwrgosth
18-01-07, 17:29
Ρε παιδιά το κάναμε σήριαλ του Φοσκώλου και ήμουν ξεκάθαρος: Είχαν χύμα λευκό κρασί, απλά το έλεγαν ρετσίνα! Σε πολλές περιπτώσεις και όχι σε μια. Επίσης μου έτυχε να είμαι με φίλο Σαλονικιό, να παραγγείλει ρετσίνα, να μας φέρει λευκό, να πίνουμε και να λέει μαμώ τις ρετσίνες! Τ Ε Λ Ο Σ !

manoulamou
18-01-07, 17:38
Μια σελιδα φαγουρα για τα ξυδια? Καλα ειμαστε μοναδικοι λεμε:lol: :rolleyes:
Αληθεια ποιος ηταν ο κρασοβιομηχανος που εβγαζε βιολογικα :drunk:
ο Μπουταρης ή κανας αλλος?:hmm:

alwaysalone
20-01-07, 03:33
Αυτά τα Τέρατα σουβλάκια, που εμφανιστηκαν λιγες σελίδες πριν, ποσο κάνουν?

Γιατι εδω στην Αθήνα, τετοιο μέγεθος θα ειχε τουλαχιστον 3,80 ευρώ.

Μετά απο την κουβεντα με τα κρασια, να αρχισουμε και για τα...τυρια? :p

Σαλονικα the best...

Αλλά θυμαμαι, ενα περιστατικό, οταν ειχα ανεβει με το σχολειο για τριήμερη -ναι ναι, για τριήμερη μας πηγαινουν στα μερη σας :p -, και ηθελα να παρω καποιες μπουγάτσες (με κρεμα!!!), για το σπιτι μου, οταν ειπα στον Μπουγατσοπώλη, "Αυτές θα πανε Αθηνα", με υφος σα να του παίνευα τα προϊόντα, μου απαντησε: "Αυτες μεχρι την Αφρικη πανε".

:cry:

yiapap
20-01-07, 05:07
Eχμ...
Εγώ προσωπικά δεν είδα καμμιά εικόνα που να έχει σουβλάκια.
Και για υπενθύμιση:
Souvlaki:
http://www.explorecrete.com/various/images/souvlaki-C0247.jpg

AddictedToChaos
20-01-07, 05:29
Υπενθύμιση no2



ΠΡΑΣΣΟΓΥΡΟ

http://img204.imageshack.us/img204/3834/prassasia0.jpg
http://img63.imageshack.us/img63/7370/0607120133082px.jpg:p

alwaysalone
20-01-07, 05:37
Χαχαχα! Καλα δε σας το χαλάω, οκ :p :p ..

Αυτα, που εβγαλε φωτο ο addictedtochaos, τα οποία οι άγγλοι και ολη η υπόλοιπη ελλάδα, τα αποκαλούν "greek souvlaki" :twisted: , πόσο κοστίζουν?

Απλή απορία..

Συμπλήρωση: Παντως addictedtochaos, στην πρωτη φωτο, φαινεται οτι η πίτα ειναι πολύ λεπτή.. Καλά μήπως σας πουλάνε την αραβική πίτα για πίτα για σουβλάκι? :twisted:

AddictedToChaos
20-01-07, 06:00
Χαχαχα! Καλα δε σας το χαλάω, οκ :p :p ..

Αυτα, που εβγαλε φωτο ο addictedtochaos, τα οποία οι άγγλοι και ολη η υπόλοιπη ελλάδα, τα αποκαλούν "greek souvlaki" :twisted: , πόσο κοστίζουν?

Απλή απορία..

2.2€ - 2.3€ περίπου.


Συμπλήρωση: Παντως addictedtochaos, στην πρωτη φωτο, φαινεται οτι η πίτα ειναι πολύ λεπτή.. Καλά μήπως σας πουλάνε την αραβική πίτα για πίτα για σουβλάκι? :twisted:

Μπα. Απλώς είναι ξεροψημένη γι'αυτό. Αναλόγως το πόσο καλά/πολύ έχει ψηθεί, έχει το ανάλογο πάχος :cool:

Προσωπικά, γουστάρω και τις δύο εκδοχές. Συνήθως με διπλή πίτα λύνεται το πρόβλημα :p

alwaysalone
20-01-07, 06:05
2.2€ - 2.3€ περίπου.

Τίποτα! Εδώ εμας, μας κλέβουν με το ..γάντι.. Μια αλυσιδα που βγάζει μεγαλα σουβλάκια, "Η πιτα του παππου", το εχουν 3,30- 3,50 ευρω και σιγουρα δεν ειναι τοσο μεγαλα οσο αυτα που εχετε εσεις..

Εγω δε το παω τοσο για την ποσότητα, γιατι δε μπορω να φαω τοσο μεγαλο σουβλάκι, οσο για την αντιστοιχία με την τιμη η οποια ειναι πολυ ακριβή εδω στην Αθήνα σε σχεση με αυτο που προσφέρουν..

AddictedToChaos
20-01-07, 06:09
Τίποτα! Εδώ εμας, μας κλέβουν με το ..γάντι.. Μια αλυσιδα που βγάζει μεγαλα σουβλάκια, "Η πιτα του παππου", το εχουν 3,30- 3,50 ευρω και σιγουρα δεν ειναι τοσο μεγαλα οσο αυτα που εχετε εσεις..

Εγω δε το παω τοσο για την ποσότητα, γιατι δε μπορω να φαω τοσο μεγαλο σουβλάκι, οσο για την αντιστοιχία με την τιμη η οποια ειναι πολυ ακριβή εδω στην Αθήνα σε σχεση με αυτο που προσφέρουν..

Η αλήθεια είναι πως ούτε εδώ τα κάνουν όλοι τόσο γεμάτα. Απλώς αυτός είναι μάγκας και το στουμπώνει καλά καλά...

Επίσης σαλάτες και λοιπές ιστορίες δεν παίζουν από default. Μόνο κέτσαπ ή/και μουσταρδα παίζουν χωρίς επιπλέον χρέωση.

alwaysalone
20-01-07, 06:16
Η αλήθεια είναι πως ούτε εδώ τα κάνουν όλοι τόσο γεμάτα. Απλώς αυτός είναι μάγκας και το στουμπώνει καλά καλά...

Επίσης σαλάτες και λοιπές ιστορίες δεν παίζουν από default. Μόνο κέτσαπ ή/και μουσταρδα παίζουν χωρίς επιπλέον χρέωση.

Καλά κανουν! Αφου ειναι πολύ ενταξει οι Θεσσαλονικείς! Το κρεας ειναι πιο ακριβό απο την ντοματα άλλωστε..

Εδω τα γεμίζουν με ντοματα και τα κανουν και κουτσουρά. Ασε που εδω αρκετοί, δεν βάζουν μεσα πατατες. :mad: Η' σου λενε αν θες ντομάτα ή πατάτες.

Μα γινεται πιτογυρο χωρις πατάτες!!

AddictedToChaos
20-01-07, 06:21
Καλά κανουν! Αφου ειναι πολύ ενταξει οι Θεσσαλονικείς! Το κρεας ειναι πιο ακριβό απο την ντοματα άλλωστε..

Και η ντομάτα χωρίς επιπλέον χρέωση είναι βασικά, όπως και το κρεμμύδι.


Εδω τα γεμίζουν με ντοματα και τα κανουν και κουτσουρά. Ασε που εδω αρκετοί, δεν βάζουν μεσα πατατες. :mad: Η' σου λενε αν θες ντομάτα ή πατάτες.

Εδώ όλα είναι optional. Βάζεις ότι θέλεις.
Βέβαια καμιά φορά αυτοσχεδιάζουν και σου βάζουν ότι καταλάβουν απ'αυτά που θα τους πεις :lol:


Μα γινεται πιτογυρο χωρις πατάτες!!

Όλα γίνονται :p

apok
20-01-07, 09:34
Eγώ πάντως που πέρασα 10 μέρες κειπάνουν πηγαίνοντας σε ένα σουβλατζίδικο ( μη ρωτήσετε ποιο ήταν.. δεν ξέρω ) μπαίνοντας μεσα ειπα " Θα σηκώσω παντιέρα ότι ειμαι Αθηναίος και ότι γίνει " και ζηταω απο το τυπάκι που ήταν εκει " 2 πιττα γύρο χωρίς σαλάτες και τα συναφή και ένα ΚΑΛΑΜΑΚΙ με ψωμί ". Ο τύπος με κοιταξε και μου ειπε " Α, ρε μπουστημ πότε θα μάθετε να τρώτε εσείς οι Αθηναίοι? Άκου χωρίς σαλάτες " :rotfl:

lou.nick
20-01-07, 12:34
Το θέμα βέβαια είναι και τι ώρα θα πας γα πιτόγυρα. Αν πας κατά το μεσημέρι το κάνουνε εντελώς γκοτζιλοειδές. Τελευταία εμπειρία ήταν στο γυράδικο στη Λαμπράκη ώρα 13:00: λαγάνα με γύρο όπου η λαγάνα ήταν εντελώς ανοιγμένη και είχε ένα βουνό από κρέας πάνω. Το βράδυ είναι μικρότερες οι μερίδες.

RyDeR
20-01-07, 12:40
Δεν μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται ένα εκεί κοντά στο γήπεδο του ΠΑΟΚ [:respekt:], που πηγαίναμε μετά τον αγώνα με τους φίλους και πλακωνόμασταν στον γύρο...:hmm: γμτ

Πάντως είναι όλα τα λευτά ο γύρος εκεί πέρα....

@Addicted: Ποιο μαγαζί βάζει τόσο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=958953&postcount=437); Να το επισκεφτώ καμία μέρα...:whistle:

AddictedToChaos
20-01-07, 12:48
Δεν μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται ένα εκεί κοντά στο γήπεδο του ΠΑΟΚ [:respekt:], που πηγαίναμε μετά τον αγώνα με τους φίλους και πλακωνόμασταν στον γύρο...:hmm: γμτ

Πάντως είναι όλα τα λευτά ο γύρος εκεί πέρα....

@Addicted: Ποιο μαγαζί βάζει τόσο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=958953&postcount=437); Να το επισκεφτώ καμία μέρα...:whistle:

Λογικά θα λες για τον Γυράδικο ή τον Μάκη. Είναι εκεί στη Γρηγορίου Λαμπράκη.

Οι φωτογραφίες είναι από τον Πρασσά. Είναι Παπαναστασίου με Μπότσαρη.

RyDeR
20-01-07, 12:53
Λογικά θα λες για τον Γυράδικο ή τον Μάκη. Είναι εκεί στη Γρηγορίου Λαμπράκη.
Δεν θυμάμαι, αν κατέβω την Κυριακή [δύσκολα... :(] με τον γαύρο, θα δώ.


Οι φωτογραφίες είναι από τον Πρασσά. Είναι Παπαναστασίου με Μπότσαρη.

Θα περάσω...:cool:

AddictedToChaos
20-01-07, 12:54
Δεν θυμάμαι, αν κατέβω την Κυριακή [δύσκολα... :(] με τον γαύρο, θα δώ.

Ε, εκεί κοντά, δεν παίζει κάποιο άλλο καλύτερο ;)


Θα περάσω...:cool:

Θα χαρεί να σε στουμπώσει με γύρο :p

lou.nick
20-01-07, 13:06
Και αν ο πρασσάς πέφτει μακριά και δε θέλεις γυράδικο/μάκη καλός είναι ο γιώτης στην μπότσαρη λίγο πιο κάτω από την παπάφη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.