PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: Λεκτικοί & γευστικοί ιδιωματισμοί με παραπομπές για εξάσκηση & εμπέδωση



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

briki
08-07-06, 23:23
Γυρος/πίτα/σουβλακι/σαντουιτς/μπουγατσα κλπ...
Εχουμε και λεμε... στην Θεσσαλονικη παραγγελνεις "πίτα με Χ" όπου Χ μπορεί να είναι γύρος, μπιφτέκι, σουβλάκι, σουτζουκάκι. Μπορείς να παραγγείλεις επίσης "ψωμακι με Χ" όππου Χ βλ. παραπάνω. Αμφότερα αποκαλούνται επίσης "σαντουιτς" (μάλλον καταχρηστικα). Επισης, στη Θεσσαλονικη "καλαμακι" αποκαλειται το πλαστικο εκεινο σκευασμα με το οποιο ρουφαμε τα παγωμενα ροφηματα (π.χ. φραπε) και οχι το σουβλακι, ασχέτως του τρόπου σερβιρισματος του (σε πιτα, ψωμακι ή σε φετα ψωμι --- και τωρα που ειπα φετα, ας μην ανοιξω και το ευαισθητο θεμα της φετος τυρί και κασέρι...!). Σε οτι αφορά τη μπουγάτσα, ετυμολογικά, η λεξη ειναι παραφθορα της οθωμανικης λεξης "πογάτσα" που σημαινει πιτα με γεμιση απο κρεμα, περιχυμενη με αχνη ζαχαρη ή πιτα με γεμιση τυρι. Η μπουγατσα κυριαρχησει στον ελληνικο χωρο μετα την μικρασιατικη καταστροφη αλλα πολιτογραφηθηκε Θεσσαλονικια αν και κυριως ειναι Σερραία εδω που τα λεμε.... και αποτελεσε αιτια για ενα σωρο ανεκδοτα νοτιως κυριως:p

Hwoarang
08-07-06, 23:25
Τι άκυρο θέμα σε σχέση με το ADSL είναι αυτό?:hmm:

briki
08-07-06, 23:38
Οντως, φαινεται λιγο ακυρο και ασχετο...:) αλλα ειναι τοσο σχετικο οσο και το θεμα π.χ. περι "εγκεφαλικου θαυματος" που διαβασα σε αυτη την ενοτητα. Τωρα, αν πιστευετε οτι μπορει να ταιριαζει σε καποια αλλη θεματικη ενοτητα καλυτερα, μπορειτε να το προτεινετε;)

AddictedToChaos
08-07-06, 23:44
Η μπουγατσα κυριαρχεισαι στον ελληνικο χωρο μετα την μικρασιατικη καταστροφη αλλα πολιτογραφηθηκε Θεσσαλονικια αν και κυριως ειναι Σερραία εδω που τα λεμε.... και αποτελεσε αιτια για ενα σωρο ανεκδοτα νοτιως κυριως:p

Εμεις οι θεσσαλονικεις, ετσι γραφουμε το κυριαρχησε; :hmm: :p

metsam
08-07-06, 23:51
ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ...
Συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα!!

anon
09-07-06, 00:01
Νομίζω ότι το πεδίο αυτής της έρευνας ανήκει στην Χαλαρή Κουβεντούλα....

Και να συμπληρώσω ότι έχουμε μπουγάτσα επίσης με σπανάκι-τυρί (στους Αθηναίους κατεβάσαμε τυρί, και σπανάκι-τυρί :lol: ) και με κιμά....

Επίσης νοτίως έχω παρατηρήσει ότι στο πίτα γύρο βάζουν απo default τζατζίκι (τουλάχιστον στην Πάτρα), ενώ στην Θεσσαλονίκη όχι....

briki
09-07-06, 00:03
οπα... σορυ, το διορθωσα!;)

μπουγατσα με κιμα και σπανακι τουλαχιστον ολα τα μαγαζια απεναντι απο τα δικαστηρια, δεν φτιαχνουν...

anon
09-07-06, 00:13
Ναι γιατί εκεί μέχρι πριν λίγο ήταν βασικά μερικά ΚΤΕΛ, συν κόσμος απο επαρχία που ερχόταν στα δικαστήρια κλπ κλπ, δηλαδή βασικά τουρίστες, που το μόνο που ξέρουν απο μπουγάτσα είναι κρέμα :lol:

briki
09-07-06, 00:20
α.....

princess
09-07-06, 00:40
Ειμαστε στη doors στην Αντιπαρο, ενας Θεσσαλονικιος, ενας Λαρισαιος, ενας Πειραιωτης και μια Αθηναια και λεμε -δεν παμε να φαμε κανα σαντουιτς; Ακριβως απεξω εχει αριστερα σουβλατζιδικο, δεξια φαστφουνταδικο. Ε, βγηκαμε εξω και οι μισοι πηγαμε αριστερα και οι μισοι δεξια! Συννενοηση μπουζουκι, λεξικο μεταξυ μας θελαμε!

WAntilles
09-07-06, 02:26
Υπόψη ότι "στας Σέρρας", το "Σ" φωνητικά ισοδυναμεί με το γερμανικό παχύ "Sch".

Π.χ. Σερραία = Schερραία


Ειμαστε στη doors στην Αντιπαρο, ενας Θεσσαλονικιος, ενας Λαρισαιος, ενας Πειραιωτης και μια Αθηναια και λεμε -δεν παμε να φαμε κανα σαντουιτς; Ακριβως απεξω εχει αριστερα σουβλατζιδικο, δεξια φαστφουνταδικο. Ε, βγηκαμε εξω και οι μισοι πηγαμε αριστερα και οι μισοι δεξια! Συννενοηση μπουζουκι, λεξικο μεταξυ μας θελαμε!

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

thama
09-07-06, 13:37
Ήμουν πρώτο έτος, [πριν από ...χμ... το 1999], και με γάβρο Πειραιώτη συμφοιτητή , πάμε στο σπίτι που νοίκιαζε κοντά στο γήπεδο του Απόλλωνα [γιατί Τούμπα, ο συγκεκριμένος δεν θα πήγαινε με τπτ], σε μια γειτονιά που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φοιτητική.
Πάμε που λετε στο μαγαζάκι της γωνίας να χτυπήσουμε κανα γυρόνι. [Ο food plaza, για όποιoν ξέρει]
Γνωρίζοντας ότι είναι απο κάτω, τον ρωτάω πόσα θα πάρει, (μου λέει ή 3 ή 4 !!!!), και τον αφήνω να πει την παραγγελια.
"3 σουβλάκια με γύρο, αλλά χωρίς τζατζίκι".
Η παραδοσιακή τύπισσα από μέσα τραβούσε τα μαλλιά της. Περιττό να σας πω ότι εξυπηρετησε άλλον πρώτα, ενώ 2-3 εκεί κρυφογελούσαμε.....

Α! Τελικά έφαγε μόνο 1, καθώς, όπως χαρακτηριστικά είπε, αυτό "Δεν ήταν σουβλάκι, ήταν αρκούδα...."

homer_k
09-07-06, 16:10
Food Plaza!!!! γιαμ γιαμ!!! Είναι τέλειο το μαγαζί έτσι; Κάνει απίστευτο γύρο. Το τιμάω συχνά :)

thama
09-07-06, 16:19
Να φανταστείς μεγάλε, ότι είναι τόσο διάσημο, που έχει τύχει να πω σε ταρίφα, πάμε στην πλατεία Σκρά, και να με ρωτάει που είναι. Του λέω Food Plaza, και πιάνει το νόημα.....

[Το μαγαζί κάνει απίστευτα καλό πράγμα, αρκεί να μη γίνεται πανικός, γιατί τότε και αργείς να εξυπηρετηθείς, και μερικές φορές ο γύρος δεν είναι καλοψημένος]

briki
09-07-06, 18:10
"3 σουβλάκια με γύρο, αλλά χωρίς τζατζίκι".

:rofl: :rofl: :rofl:

princess
09-07-06, 19:46
τελικα ρε παιδια στη Θεσ/κη τι λενε σουβλακι; Τιποτα; Μπερδευτηκα η χαμουτζω!:p

euri
09-07-06, 19:51
Ό,τι ακριβώς περιγράφεται και στα λεξικά:

σουβλάκι το [suvl&#225;<k>i] O44α : μικρά κομμάτια κρέατος περασμένα σε μικρή και λεπτή βέργα (σε μικρή σούβλα) για να ψηθούν: Ψήνω σουβλάκια στα κάρβουνα. Mια μερίδα ~. [μσν. σουβλάκι < σούβλ(α) -άκι]

Πηγή: Τριανταφυλλίδης On-Line (http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm)

thama
09-07-06, 20:05
Ό,τι ακριβώς περιγράφεται και στα λεξικά:

σουβλάκι το [suvl&#225;<k>i] O44α : μικρά κομμάτια κρέατος περασμένα σε μικρή και λεπτή βέργα (σε μικρή σούβλα) για να ψηθούν: Ψήνω σουβλάκια στα κάρβουνα. Mια μερίδα ~. [μσν. σουβλάκι < σούβλ(α) -άκι]

Πηγή: Τριανταφυλλίδης On-Line (http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm)

Σωστός ο παίκτης.

Κατα τύχη πήγες σε αυτό το site μεγάλε euri ? Δίπλα από τον food plaza είναι τα γραφεία τους ! [Μιλάω για το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας]

manoulamou
09-07-06, 21:11
Η Θεσσαλονικη μου θυμιζει λιγο την ιστορια της Κασσιανης:
Εκ γυναικος πηγαζουν τα χειροτερα;)
και εκ γυναικος τα καλυτερα:respekt: ...

vgiozo
09-07-06, 21:36
Επίσης νοτίως έχω παρατηρήσει ότι στο πίτα γύρο βάζουν απo default τζατζίκι (τουλάχιστον στην Πάτρα), ενώ στην Θεσσαλονίκη όχι...
Ναι οι άθλιοι...εδώ Σαλονίκη βάζουν κέτσαπ ή /και μουστάρδα με το γύρο...προσωπικά μού προκαλεί αναγούλα...
Θαρρώ πως το τζατζίκι είναι το συνηθέστερο συνοδευτικό στην υπόλοιπη Ελλάδα...
...το καλύτερο πάντως είναι στην Κρήτη όπου συνοδευτικό του γύρου είναι πρωτίστως το γιαούρτι (με λίγη πάπρικα)...πολύ πιο δροσερό, χωρίς τη μυρουδιά και την έντονη - συνηθέστερα - γεύση του τζατζικιού...

Εγὠ προτιμώ είτε ψωμάκι με κοτοπουλο, πατάτες, ντομάτα και τυροκαυτερή είτε πίτα-γύρο απ'όλα με τζατζίκι (οταν υπάρχει γιαούρτι, το προτιμώ).

YiannisM
09-07-06, 22:43
Νομίζω ότι το πιο πετυχημένο είναι το "μπουγάτσα με τυρί" για την τυρόπιτα... :lol:

alwaysalone
09-07-06, 22:50
Καλά κάνουν και βαζουν το γυρο μεσα σε σάντουιτς.. Τί, σα τους δικούς μας τους τσίπιδες ειναι? :p

Οσο για τη μπουγάτσα, ειναι λογικό να λέγεται μπουγάτσα με τυρί, αφού μπουγάτσα ειναι το φύλλο..

Τους πάω τους θεσσαλονικείς... Και χωρίς να κατάγομαι από εκει!

voithostyrempora2
09-07-06, 23:47
Δύο Κυπριακές από το Μάκη στην Τούμπα:oneup: :oneup: και 2 τρίγωνα από τον Ελενίδη :oneup: :oneup: (εναλλακτικά προφιτερόλ από τον ίδιο) και είσαι Θεός...

alwaysalone
09-07-06, 23:51
Δύο Κυπριακές από το Μάκη στην Τούμπα:oneup: :oneup: και 2 τρίγωνα από τον Ελενίδη :oneup: :oneup: (εναλλακτικά προφιτερόλ από τον ίδιο) και είσαι Θεός...

Και φυσικα τσουρεκάκια απο το τσερκενλή! (εαν το γραφω σωστα!)

AddictedToChaos
10-07-06, 00:10
Τερκενλης λεγεται.

sdikr
10-07-06, 01:20
Δύο Κυπριακές από το Μάκη στην Τούμπα:oneup: :oneup: και 2 τρίγωνα από τον Ελενίδη :oneup: :oneup: (εναλλακτικά προφιτερόλ από τον ίδιο) και είσαι Θεός...

Μακής!! Θεός!! :respekt:
Για προχωρημένες καταστάσεις υπάρχει και ο Πρασάς, ενα σάντουιτς, 1 κιλό!!


Υπάρχει και άλλη λέξη, Μπουγιουρντι, εδώ πάνω σημαίνει, διάφορα τυριά (κυριώς φέτα), ντοματουλά φρέσκια καυτερή πιπεριά σε κεσεδάκι στον φούρνο!

Αλλού είναι ο λογαριασμός!

princess
10-07-06, 01:24
αχ κι ενας φιλος εφερνε κατι ξεγυρισμενα τιραμισου στον αντρα μου απο κει πανω και κατι τριγωνα πανοραματος, ισα για να τα βλεπω και να μου τρεχουν τα σαλια που δεν μπορουσα να φαω!!!!
Γιατι ξεφυγε το θεμα και αρχιζει να με πληγωνει;

AddictedToChaos
10-07-06, 01:30
Για προχωρημένες καταστάσεις υπάρχει και ο Πρασάς, ενα σάντουιτς, 1 κιλό!!


Και ειναι μολις 5 τετραγωνα απο το σπιτι μου... :rolleyes:

mafiaboy
10-07-06, 03:25
κατσε δλδ γιατι δεν καταλαβα καλα....
καλαμακι εσεις δεν λετε αυτο που βαζουμε και ρουφαμε το φραπε?
για την μπουγατσα οκ να μας δουλευετε δεκτο αλλα για το καλαμακι δεν το καταλαβενω...

KLG
10-07-06, 03:48
Μάκης??? Πρασσάς????

Τι μου θυμήσατε τώρα?

Αλήθεια τον Σαλίγκαρο (cult γυράδικο) με την σπιτική τυροκαφτερή τον ξέρει κανείς????

Καλά και γω την είχα πάθει έτσι με 4 σουβλάκια, και μάλιστα σε κεντρικότατο γυράδικο (Εγνατία, κάτω απο το Συντριβάνι) . Ήθελα ο κακόμοιρος να φάω μια μερίδα σουβλάκια, 4 απλά σουβλάκια στη λαδόκολλα με το ψωμί τους. Ναι αυτό είναι το καλαμάκι. (αργότερα έμαθα για τον Κώστα, το χειροποίητο σουβλάκι στην Αγ. Δημητρίου)

-Γεία σας, θέλω 4 καλαμάκια με τα ψωμάκια τους.
(Χαχαχαχα...σσσσσ χαχαχα) Ωρίστε
(πήρα 4 καλαμάκια του φραπέ σε ψωμάκια)
-Ευχαριστώ, εννούσα σουβλάκια χοιρινά.
-4 σουβλάκια είναι πολλά παλληκάρι μου, είσαι σίγουρος?
-Μα τι πολλά, 4 απλά σουβλάκια θέλω με μια φέτα ψωμί.
-Καλά, κετσαπ, μουστάρδα? Πατάτες? Τι θές?
-Μα είπα μόνο το ψωμάκι?
-Μόνο το ψωμάκι?
-Ναι
-Καλα (κόβει την φραντζόλα)
-Τι είναι αυτο?
-ψωμάκι, ήθελες πίτα?
-Ήθελα ψωμι.
-Δεν έχουμε...
-Καλα, 3 τότε, με οτιδήποτε?
-Με οτιδήποτε?
-Με απόλα
-Σαλάτα να βάλω?
-Τι σαλάτα, στο σουβλάκι?
-Ναι τζατζίκι, χτυπητή, κτλ
-Αυτά δεν είναι σαλάτες!
-Και τι είναι?
-Δεν ξέρω, σαλάτες είναι οι ντομάτες, τα αγγούρια, τα λάχανα...
-Και η μελιτζανοσαλάτα είναι, αρά γιατι να μην είναι το τζατζίκι?
-Ναι, αλλά δεν έχετε μελιτζανοσαλάτες στις σαλάτες, αρα το παράδειγμα δεν ισχύει

Ελπίζω να καταλάβατε οτι η συνομιλία είναι φανταστική, στο συγκεκριμένο γυράδικο δεν έχουν χρόνο ούτε να σκουπίσουν τον ιδρώτα τους. Αλλά εκεί όντως μου δώσανε καλαμάκια και φτάσαμε μέχρι το "4 είναι πολλά" Επέμεινα, αλλά όταν τον είδα να βγάζει το πρώτο, τα κατέβασα στα 3, που και πάλι δεν τα κατάφερα, αν και στο τέλος είχα πατήσει τα 2+πατάτες και κατά καιρούς χτυπούσα 3άρες.

mafiaboy
10-07-06, 05:21
απο τον πρασσα φιλε μου πανω απο δυο δεν γινεται να φας...
δεν παιζει φαση κανονικα...
δεν μπορεις να πεις παντος τρωμε καλα εδω πανω ....
οχι ενα καλαμακι και λιγο ψωμι....
σουβλακι ενοω....

YiannisM
10-07-06, 07:03
Πού είναι αυτός ο πρασσας; Δεν τον θυμάμαι να τον έχω επισκευτεί ποτέ... :hmm:

thama
10-07-06, 07:35
Ο Πρασάς είναι στην Μπότσαρη, επάνω στην Παπαναστασίου, κοντά στα παλιό ΚΤΕΛ Χαλκιδικής....
Στις πολλές μεσημεριανές πείνες, 2 από πρασά, με 1-2 κοκα, και μετά φαγητό το επόμενο μεσημέρι .....

manoulamou
10-07-06, 11:48
Μηπως να αλλαζατε οι mods λιγο τον τιτλο του topic σε:
Λεξικο για αρχαριους στο καθημερινο τσιμπουσι!:rofl: :worthy: :respekt:
Μπουγατσα, σαντουϊτς, καλαμακια :lock:
Αρκει απλα να διαβασεις ενα απο τα μηνυματα για παρεις 10 κιλα...

briki
10-07-06, 12:33
Μηπως να λεγαμε και για γλυκακια; λιγο καζαν ντιπι απο Χατζη....[emoticon που του τρεχουν σαλια!];)

KLG
10-07-06, 13:07
Τον Πρασσα να τον προσέχετε, εχει πολύ λάδι, προτείνεται μόνο σε μυημένους. Οι γενναίοι μπορούν να δοκιμάσουν την πίτα του, οι υπόλοιποι ας μείνουν στα ψωμάκια, αν και είναι απορίας άξιο πως καταφέρνει να λαδώνει τα ψωμάκια (ίσως επειδη τα βάζει λίγο στην ψησταριά)
Πάντως είναι απο τα ελάχιστα after στη ευρύτερη περιοχη Χαριλάου.

Καλά ο Χατζής είναι απο τα πιο υπερτιμημένα ζαχαροπλαστεία της πόλης. Οι αλήτες έρχονταν στη κεντρική βιβλιοθήκη και μοιράζανε 10σέλιδα διαφημιστικά με απίστευτες φωτογραφίες... Σαν ζόμπυ όλοι στο Χατζή στη Καμάρα.. Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τα τσουρέκια Τερκενλη, οι άνθρωποι δίνουν άλλη διάσταση στο τσουρέκι. Με επικάλυψη λευκής σοκολάτας, και μέσα κρέμα???

Υπάρχουν και άλλα πολύ αξιόλογα ζαχαροπλαστεία, μη κεντρικά. Έχετε φάει μπαμπάδες απο τον Αλεξούδα? Απλώς τέλειοι, ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να είναι το σιρόπι όσο καραμελωμένο πρέπει... Αν και σε όλο το πλανήτη το ζαχαροπλαστείο είναι ένα. ΑΔΡΙΑΣ στην Αθηνα, απίστευτο προφιτερολ... Είχα βρεί και άλλα μαγαζάκια στη Θεσ/νίκη αλλά μου διαφεύγουν...:hmm:

YiannisM
10-07-06, 13:35
Μηπως να αλλαζατε οι mods λιγο τον τιτλο του topic σε:
Λεξικο για αρχαριους στο καθημερινο τσιμπουσι!:rofl: :worthy: :respekt:
Μπουγατσα, σαντουϊτς, καλαμακια :lock:
Αρκει απλα να διαβασεις ενα απο τα μηνυματα για παρεις 10 κιλα...
Όντος. Μου άνοιξε την όρεξη το τοπικ. Απο χτες που το διάβασα πεινάω συνεχώς!

apok
10-07-06, 13:42
Βάλτε και:
ΛΛεμονάδα = Λεμονίτα ( μα... Λεμονίτα γράφει το κουτάκι.. - Όχι.. λλλεμονάδα είναι σε λλλέω )
Προυφαν = Καλαμάκι ( που ρουφαν )

hemlock
10-07-06, 13:49
Τον Πρασσα να τον προσέχετε, εχει πολύ λάδι, προτείνεται μόνο σε μυημένους. Οι γενναίοι μπορούν να δοκιμάσουν την πίτα του, οι υπόλοιποι ας μείνουν στα ψωμάκια, αν και είναι απορίας άξιο πως καταφέρνει να λαδώνει τα ψωμάκια (ίσως επειδη τα βάζει λίγο στην ψησταριά)
Πάντως είναι απο τα ελάχιστα after στη ευρύτερη περιοχη Χαριλάου.

Καλά ο Χατζής είναι απο τα πιο υπερτιμημένα ζαχαροπλαστεία της πόλης. Οι αλήτες έρχονταν στη κεντρική βιβλιοθήκη και μοιράζανε 10σέλιδα διαφημιστικά με απίστευτες φωτογραφίες... Σαν ζόμπυ όλοι στο Χατζή στη Καμάρα.. Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τα τσουρέκια Τερκενλη, οι άνθρωποι δίνουν άλλη διάσταση στο τσουρέκι. Με επικάλυψη λευκής σοκολάτας, και μέσα κρέμα???

Υπάρχουν και άλλα πολύ αξιόλογα ζαχαροπλαστεία, μη κεντρικά. Έχετε φάει μπαμπάδες απο τον Αλεξούδα? Απλώς τέλειοι, ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να είναι το σιρόπι όσο καραμελωμένο πρέπει... Αν και σε όλο το πλανήτη το ζαχαροπλαστείο είναι ένα. ΑΔΡΙΑΣ στην Αθηνα, απίστευτο προφιτερολ... Είχα βρεί και άλλα μαγαζάκια στη Θεσ/νίκη αλλά μου διαφεύγουν...:hmm:

Βρε KLG μηπως τελικα ΔΕΝ επρεπε να ασχοληθουμε (ολοι μας ) με την τεχνολογια ,και να ασχοληθουμε με τη ζαχαροπλαστικη???:rofl::rofl:
Μηπως επρεπε να ανοιξουμε εστιατοριο????:whistle::whistle:
Πιο σιγουρα και περισσοτερα τα λεφτα και με μεγαλυτερη φαντασια η εργασια...

yiapap
10-07-06, 14:03
Βάλτε και:
ΛΛεμονάδα = Λεμονίτα ( μα... Λεμονίτα γράφει το κουτάκι.. - Όχι.. λλλεμονάδα είναι σε λλλέω )

Nαι, ναι...
Λεμονίτα... Πορτοκαλίτα, Βυσσινίτα.
Κατά το Μαρουλίτα της Φρουτοπίας.

Αλλά όταν αρχίναγα και στα εξήγαγα... εσύ είχες το νου σου στο γουρουνόπουλο...
:p

KLG
10-07-06, 14:17
Μα λεμονίτα λέει το κουτάκι. Έτσι το ζητάμε.
Δεν λέει πορτοκαλίτα, δεν το ζητάμε πορτοκαλίτα.
Δεν λεει βυσσινιτα....

Είναι τόσο δύσκολο?

Endless loop μυρίζομαι.



Βρε KLG μηπως τελικα ΔΕΝ επρεπε να ασχοληθουμε (ολοι μας ) με την τεχνολογια ,και να ασχοληθουμε με τη ζαχαροπλαστικη???
Μηπως επρεπε να ανοιξουμε εστιατοριο????
Πιο σιγουρα και περισσοτερα τα λεφτα και με μεγαλυτερη φαντασια η εργασια.

Θα μπορούσαμε, αλλα νομίζω οτι είμαστε καλοί μόνο στη μάσα. Θα έπεφτε έξω η επιχείρηση. Φαντάζομαι οτι η επόμενη πιο πετυχημένη ιδέα θα ήταν να ανοίξουμε μπαρ με sdikr και yiapap... Απλα χρεωκοπια στα εγκαίνια.

Billis
10-07-06, 14:19
Το μόνο που λλλείπει είναι να πούνε και την Ελλλάδα ... Ελλλίτα!

(Ήμαρτον!)

yiapap
10-07-06, 14:21
Μα λεμονίτα λέει το κουτάκι. Έτσι το ζητάμε.
Δεν λέει πορτοκαλίτα, δεν το ζητάμε πορτοκαλίτα.
Δεν λεει βυσσινιτα....

Είναι τόσο δύσκολο?

Endless loop μυρίζομαι.To οποίο loop προκλήθηκε από κάποιο αγράμματο στέλεχος της 3E με προτίμηση στη ΛΕΜΟΝΑΔΑ :p

Ευτυχώς δλδ που δεν έπινε Gatorade!

KLG
10-07-06, 14:25
Ναι, οπως και να έχει αυτό επικράτησε...

Αλήθεια το τρίπτυχο κασέρι-τυρί-φέτα δεν το ανέλυσε κανείς.

hemlock
10-07-06, 14:35
Μα λεμονίτα λέει το κουτάκι. Έτσι το ζητάμε.
Δεν λέει πορτοκαλίτα, δεν το ζητάμε πορτοκαλίτα.
Δεν λεει βυσσινιτα....

Είναι τόσο δύσκολο?

Endless loop μυρίζομαι.


Θα μπορούσαμε, αλλα νομίζω οτι είμαστε καλοί μόνο στη μάσα. Θα έπεφτε έξω η επιχείρηση. Φαντάζομαι οτι η επόμενη πιο πετυχημένη ιδέα θα ήταν να ανοίξουμε μπαρ με sdikr και yiapap... Απλα χρεωκοπια στα εγκαίνια.
Εννοεις να τους εχουμε ως guest stars στα εγκαινια για να δειξουμε την ΑΡΙΣΤΗ ποιοτητα των προιοντων μας...Διαφορετικα ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ -ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ...:closed::rofl::rofl::whistle::rofl::rofl:

yiapap
10-07-06, 14:35
Ναι, οπως και να έχει αυτό επικράτησε...

Αλήθεια το τρίπτυχο κασέρι-τυρί-φέτα δεν το ανέλυσε κανείς.
Αυτό λέμε βρε γκαρντάσι... ΔΕΝ επικράτησε πουθενά αλλού εκτός από κει'χάμου!

Το τρίπτυχο δε χρειάζεται ανάλυση. Όπως και η μπουγάτσα άλλωστε.
Κασέρι και φέτα είναι δύο είδη τυριών. Ένα από τα δύο τυγχάνει να είναι από υποκίτρινο έως κίτρινο :p

@hemlock... Δεν μπαίνουν ΤΖΑΜΠΑ εννοείς... Γιατί αλλιώς θα θέλατε να μας έχετε πελάτες :lol:

apok
10-07-06, 14:38
Όχι κασέρι.. κασεράκι ;)

( όταν πήρα πίτσα η τηλεφωνήτρια που επαναλάμβανε την παραγγελία μου τα έλεγε όλα σε υποκοριστικό " κασεράκι, τοματούλα, πιπερουλα κοκ " και στο τέλος της ειπα.. " Μην πάει και μου φέρετε κάνα πενιρλί.. πίτσα θέλω!! )

thama
10-07-06, 14:50
Το τρίπτυχο τυρί - κασέρι - φέτα, έχει να κάνει με μια ταύτιση.
Εδώ πάνω, προς Βορράν, έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε την φέτα απλως τυρί . Γενικά, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς πρέπει να λέμε τυρί - φέτα. Αλλά αν πας στο σούπερ-μάρκετ και ζητήσεις απλά τυρί χωρίς να διευκρινήσεις, τότε να ξέρεις ότι θα σου βάλουν φέτα.... Το κασέρι το ζητάμε απλά ως κασέρι

Αλήθεια, εκει κάτω τι γίνεται ?

apok
10-07-06, 14:58
Εδώ απλά ζητάμε τυρι του τοστ και οχι κασέρι για τοστ :p

manoulamou
10-07-06, 15:54
Μολις ειδα διαφημηση της μιλνερ για να στολιζετε
την κλασικη χωριατικη σαλατα (greeksalad) με light τυρι λευκο!
Ναι ΛΕΥΚΟ ΤΥΡΙ -οπως λενε την ΜΗ φετα οι ευρωπαιοι ανταγωνιστες μας.ΜΠΛΙΑΧΧΧ:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.