PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου: Ειναι εφικτη η αρση παρακρατησης πριν την εξοφληση;



firegarden
18-09-10, 20:23
Καλησπερα. Προκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο.Επειδη δεν εχω ξαναγορασει μεταχειρισμενο αμαξι,μπορειτε να μου πειτε την διαδικασια, τι πρεπει να προσεξω,τι χαρτια θα χρειαστω,κλπ;

Η πληρωμη θα γινει με μεταφορα απο τραπεζικο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι θα παμε σε ΚΕΠ.
Στην αδεια τι πρεπει να προσεξω;Δεν εγραφε παρακρατηση κυριοτητας.
(Ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι χρωστα περιπου τα μισα λεφτα της αρχικης αξιας στην τραπεζα αλλα παρολα αυτα του εχει γινει μεταβιβαση κυριοτητας, το οποιο μου φανηκε περιεργο).

Μου ειπε οτι πηγε στην τραπεζα και ειπε οτι θελει να πουλησει το αυτοκινητο και ετσι η τραπεζα εκανε αρση της παρακρατησης αλλα αυτος εξακολουθει να χρωστα τα υπολοιπα χρηματα (ως καταναλωτικο δανειο φανταζομαι).
Ειναι εφικτο κατι τετοιο ή μπορει να εχω προβληματα μετα;


Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Manolis_karas
18-09-10, 20:38
Αν γίνει η μεταβίβαση και στην άδεια σου πάνω δεν γράφει παρακράτηση κυριότητας, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

firegarden
18-09-10, 21:35
Πανω στην αδεια που θα μου δωσουν απο το ΚΕΠ εκεινη τη στιγμη δε νομιζω οτι θα γραφει κατι,αφου θα ειναι φωτοτυπια της υπαρχουσας που δεν αναφερει κατι. Το θεμα ειναι μη γινει κατι οταν ερθει η πρωτοτυπη στο ονομα μου (μετα απο μερικες εβδομαδες δλδ).

dimfarma
18-09-10, 21:45
Όταν χρωστάς σε τράπεζα η άδεια παρακρατείτε, μέχρι να ξοφληθεί, και με το εξοφλητήριο που θα δώσει η τράπεζα και μετά παίρνει τα χαρτιά από εκεί που το αγόρασε, και μετά πάει στα Κ.Ε.Π. να κάνει τη διαδικασία, γιατί πάνε μετά τα χαρτιά στο υπουργείο συγκοινωνιών να γίνει αλλαγή τις άδειας.
Αυτό ξέρω, γιατί έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα, και το τελευταίο αυτήν τη διαδικασία έκανα.

firegarden
18-09-10, 21:57
http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c0/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM_3g1Bz9gmxHRQBNANWL/?WCM_PORTLET=PC_7_ER5C9FH2080T002LJDSITT18O4_WCM&WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-gr/NBG+Site/Retail/Family%2C+Employees/Consumer+Loans/aytokinitro

H Εθνικη (και αλλες τραπεζες απο οτι ειδα) δινουν δανεια χωρις παρακρατηση. Το θεμα ειναι οτι για να παρεις δανειο χωρις παρακρατηση , πρεπει να παρεις το δανειο καυτεθειαν απο την τραπεζα.Αν το παρεις απο την αντιπροσωπεια, υπαρχει παρακρατηση.

Αυτος μου ειπε οτι ειχε στην αρχη παρακρατηση αλλα μετα εκανε αρση χωρις να εχει εξοφλησει ακομα.

dimfarma
19-09-10, 10:30
http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c0/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM_3g1Bz9gmxHRQBNANWL/?WCM_PORTLET=PC_7_ER5C9FH2080T002LJDSITT18O4_WCM&WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-gr/NBG+Site/Retail/Family%2C+Employees/Consumer+Loans/aytokinitro


Αυτος μου ειπε οτι ειχε στην αρχη παρακρατηση αλλα μετα εκανε αρση χωρις να εχει εξοφλησει ακομα.

Να το ψάξεις καλά, πριν κάνεις ενέργεια τις αγοράς

giwrgosth
19-09-10, 10:43
Αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας απλά δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση, ούτε από τα ΚΕΠ ούτε από το υπουργείο.
Το γράφει πάνω η άδεια καθαρά αν υπάρχει. Οπότε αφού η μεταβίβαση μπορεί να γίνει δεν υπάρχει παρακράτηση.
Το αν αυτός χρωστάει ή όχι σου είναι αδιάφορο.

firegarden
20-09-10, 06:16
Να ρωτησω κατι ακομα: Ο πωλητης μου ειπε οτι πρωτα θα παμε στο ΚΕΠ, μετα στην τραπεζα για παραβολο και καταθεση των χρηματων και μετα παλι στα ΚΕΠ.

Πως γινεται να εξασφαλισω οτι αν του κανω την καταθεση δε θα σηκωθει να φυγει αλλα και απο την αλλη αν μου κανει αυτος τη μεταβιβαση πρωτα,πως θα ειναι σιγουρος οτι θα του καταθεσω τα λεφτα μετα;

giwrgosth
20-09-10, 10:02
Την περασμένη Τρίτη πούλησα αυτοκίνητο.
Πήγαμε στην τράπεζα, μου έδωσε τα χρήματα και μετά στα ΚΕΠ και καθαρίσαμε. Πήρε τα κλειδιά και πήγε στο καλό του.
Υπάρχει και η λύση της εξουσιοδότησης. Σε εξουσιοδοτεί, με γνήσιο της υπογραφής του από τα ΚΕΠ, να κάνεις εσύ όλες τις απαραίτητες ενέργιες για τη μεταβίβαση, οπότε με το που θα του δώσεις τα χρήματα σου δίνει κλειδιά και άδεια μαζί με την εξουσιοδότηση και καθάρισες, πας στα ΚΕΠ μόνος σου και κάνεις τη μεταβίβαση. Θες και φωτοτυπία της ταυτότητάς του νομίζω.
Τώρα για να πούμε και την περίπτωση της λαμογιάς ποτέ δεν είσαι σίγουρος και κανονικά η συναλλαγή θα πρέπει να γίνει με συμβολαιογραφική πράξη για να είσαι 100% σίγουρος.
Στην ανάγκη έχε τα χρήματα μαζί σου αν είναι κοντά σε τράπεζα τα ΚΕΠ και κάντε την ανταλλαγή χέρι με χέρι μέσα στα ΚΕΠ.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α και πριν πάτε στα ΚΕΠ από την τράπεζα να αγοράσεις το παράβολο να μην ξανατρέχεις. Ρώτα στα ΚΕΠ να σου πουν πόσα είναι, είναι ανάλογα με τα κυβικά και το κάνεις κατάθεση στην τράπεζα σε λογαριασμό που έχουν τα ΚΕΠ και στα ΚΕΠ πας την απόδειξη κατάθεσης.

Sebu
20-09-10, 15:14
Προσεξε γιατι καποιες τραπεζες, κανουν την λεγομενη "Καταπιστευτικη Παρακρατηση Κυριοτητας"

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η αδεια κυκλοφοριας δεν αναφερει πουθενα οτι υπαρχει παρακρατηση και ο μαγκας αν θελει πουλαει το αμαξι και κανει απατη και εξαφανιζεται. Η Καταπιστευτικη Παρακρατηση ειναι νομικος ορος, και υπαρχει στο συμβολαιο του δανειου. Σαφως και η τραπεζα μπορει να κυνηγησει τον δανειοληπτη αν πουλησει το αμαξι πριν την εξοφληση, το θεμα ειναι να μπορεσει να τον βρει και επιπλεον ποσο καιρο θα παρει αυτο (τα δικαστηρια στην Ελλαδα αργουν πολυ).

nmakry
20-09-10, 15:46
Προσεξε γιατι καποιες τραπεζες, κανουν την λεγομενη "Καταπιστευτικη Παρακρατηση Κυριοτητας"

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η αδεια κυκλοφοριας δεν αναφερει πουθενα οτι υπαρχει παρακρατηση και ο μαγκας αν θελει πουλαει το αμαξι και κανει απατη και εξαφανιζεται. Η Καταπιστευτικη Παρακρατηση ειναι νομικος ορος, και υπαρχει στο συμβολαιο του δανειου. Σαφως και η τραπεζα μπορει να κυνηγησει τον δανειοληπτη αν πουλησει το αμαξι πριν την εξοφληση, το θεμα ειναι να μπορεσει να τον βρει και επιπλεον ποσο καιρο θα παρει αυτο (τα δικαστηρια στην Ελλαδα αργουν πολυ).

Μάλλον αναφέρεσαι στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας. Στην περίπτωση όμως αυτή η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να το μεταβιβάσει...

papdoux
20-09-10, 16:14
Εγώ πάντως δε θα έκανα τη συναλλαγή με τέτοια δεδομένα.

Sebu
20-09-10, 16:29
Μάλλον αναφέρεσαι στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας. Στην περίπτωση όμως αυτή η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να το μεταβιβάσει...

Κανεις λαθος, η αδεια παραμενει στο οχημα μαζι με τον οδηγο (χρηστη) του οχηματος και δεν αναφερεται πουθενα επι της αδειας η παρακρατηση.

Απλα η Τραπεζα δενει με νομικο τροπο τον δανειοληπτη αλλα επουδενι δεν εχει ως collateral το οχημα. Αν δλδ ειναι απατεωνας μπορει να το πουλησει χωρις να συναντησει πουθενα εμποδιο. Απλα μετα θα τρεχει να τον κυνηγαει εκ των υστερων η τραπεζα. Η τράπεζα ομως θα εχει χασει μια για παντα το collateral, το παγιο που ειχε ως αντικρυσμα και θα πουλαγε αν ο αλλος ηταν κακοπληρωτης.

giwrgosth
20-09-10, 16:31
Ρε παιδιά αν γίνει νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην τον τρομοκρατούμε τον άνθρωπο.

xaniamike
20-09-10, 16:38
ρωτα τον απο ποια τραπεζα εχει το δανειο και μιλα με την τραπεζα...

papdoux
20-09-10, 16:45
Ρε παιδιά αν γίνει νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην τον τρομοκρατούμε τον άνθρωπο.
Μία φορά ήμουν στο αεροδρόμιο του Μονάχου και περίμενα την πτήση μου για Ελλάδα. Δίπλα μου ήταν ένας έλληνας (νομίζω από κάποια τράπεζα) που είχε πάει Γερμανία και Ολλανδία επειδή ένας"έντιμος" έλληνας πούλησε το αυτοκίνητο 2 φορές, μία σε γερμανό και μία σε ολλανδό το οποίο το είχε πάρει με δάνειο από τράπεζα το οποίο και φυσικά χρωστούσε.

Το καλύτερο είναι να μάθει την τράπεζα και να πάει να μιλήσει.

Η αρχή μου είναι να μην αγοράζω προϊόν το οποίο είναι αγοραζμένο με δάνειο και δεν έχει εξοφληθεί ακόμα.

nmakry
20-09-10, 17:15
Κανεις λαθος, η αδεια παραμενει στο οχημα μαζι με τον οδηγο (χρηστη) του οχηματος και δεν αναφερεται πουθενα επι της αδειας η παρακρατηση.


Η άδεια πάντα παραμένει μαζί με το όχημα, και ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό.

Στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας ο δανειζόμενος μεταβιβάζει στον δανειστή (τράπεζα) την κυριότητα, ώστε ο τελευταίος να έχει εμπράγματη εγγύηση ότι ο πρώτος θα εξοφλήσει το δάνειό του. Την κυριότητα, έτσι, του οχήματος την έχει η τράπεζα, η οποία με σύμβαση δεσμεύεται ότι δεν θα ασκήσει τα δικαιώματα που αυτή της δίνει (λ.χ. το δικαίωμα να το πουλήσει σε άλλον) παρά μόνο την κρατά ως εξασφάλιση.

Φυσικά στην περίπτωση αυτή δεν αναφέρεται στην άδεια κανενός είδους παρακράτηση, γιατί πολύ απλά η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, άσχετα εάν βρίσκεται αυτή και το αυτοκίνητο στα χέρια του δανειζόμενου προς χρήση...

firegarden
20-09-10, 21:05
Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;

nmakry
20-09-10, 22:39
Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;

Αυτός που εμφανίζεται ως κύριος του οχήματος στην άδεια, χωρίς να υπάρχει παρακράτηση κυριότητας, μπορεί να το μεταβιβάσει απολύτως νόμιμα.-

Sebu
20-09-10, 23:10
Η άδεια πάντα παραμένει μαζί με το όχημα, και ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό.

Στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας ο δανειζόμενος μεταβιβάζει στον δανειστή (τράπεζα) την κυριότητα, ώστε ο τελευταίος να έχει εμπράγματη εγγύηση ότι ο πρώτος θα εξοφλήσει το δάνειό του. Την κυριότητα, έτσι, του οχήματος την έχει η τράπεζα, η οποία με σύμβαση δεσμεύεται ότι δεν θα ασκήσει τα δικαιώματα που αυτή της δίνει (λ.χ. το δικαίωμα να το πουλήσει σε άλλον) παρά μόνο την κρατά ως εξασφάλιση.

Φυσικά στην περίπτωση αυτή δεν αναφέρεται στην άδεια κανενός είδους παρακράτηση, γιατί πολύ απλά η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, άσχετα εάν βρίσκεται αυτή και το αυτοκίνητο στα χέρια του δανειζόμενου προς χρήση...

Στην Καταπιστευτικη η αδεια ειναι στο ονομα του δανειοληπτη, οχι της Τραπεζας

Η Τραπεζα δεν δυναται να εχει το αμαξι στο ονομα της, καθως μετα ως εταιρεια θα επρεπε να το εχει στα παγια της (πραγμα αδυνατο) :whistle:

Η καταπιστευτικη καλυπτει απλα νομικα την Τραπεζα αν θελει να παει τον δανειοληπτη στο δικαστηριο. Το αμαξι ομως θα εχει πουληθει αν ειναι λαμογιο και απατεωνας.

Ουτε στην παρακρατηση κυριοτητας φαινεται πουθενα το ονομα της Τραπεζας στην αδεια. Απλα η αδεια αναγραφει Παρακρατηση και ετσι δεν μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις πρωτα να γινει η αρση της. Στην καταπιστευτικη ομως δεν αναγραφεται τιποτα. Το "λαμογιο" δανειοληπτης μπορει ανετα να πουλησει το αμαξι, το Υπουργειο Μεταφορων θα κανει ανετα τη μεταβιβαση (καθως στα αρχεια του ιδιοκτητης του οχηματος ειναι ο δανειοληπτης) και ειναι στα χερια της Τραπεζας βασιζομενη στην καταπιστευτικη παρακρατηση να κυνηγησει τον δανειοληπτη.

Στην ουσια προκειται για καλη πιστη μεταξυ των δυο μερων. Αν δεν εχεις την κυριοτητα του παγιου εξασφαλισμενη με παρακρατηση κανονικη επι της αδειας, η καταπιστευτικη ειναι μια μπουρδα και μιση. Κατι ξερω που το λεω ;)

Και ασε μετα τους δικηγορους να χτυπιουνται και να προσπαθουν με δικαστικα μεσα να κυνηγησουν τον δανειοληπτη. Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος. Τι θα του παρεις για να καλυψεις το ανεξοφλητο δανειο οταν το αμαξι θα εχει κανει φτερα??? Τουλαχιστον με παρακρατηση επι της αδειας θα εκανες οικειοθελη ή βιαιη αφαιρεση του οχηματος και θα το εκποιουσες να καλυψεις μερος του ανεξοφλητου δανειου και το υπολοιπο θα πηγαινε write off (δεδομενου οτι θα ειχες κανει προβλεψεις επισφαλειας αρα net effect μηδεν). Με την καταπιστευτικη 9 στις 10 τρως ολο το κοστος του δανειου στο κεφαλι γιατι απλα το αμαξι εχει κανει φτερα και ο δανειοληπτης δεν εχει τιποτα για να καλυψει την οφειλη.

nmakry
20-09-10, 23:38
Στην Καταπιστευτικη η αδεια ειναι στο ονομα του δανειοληπτη, οχι της Τραπεζας

Η Τραπεζα δεν δυναται να εχει το αμαξι στο ονομα της, καθως μετα ως εταιρεια θα επρεπε να το εχει στα παγια της (πραγμα αδυνατο) :whistle:



Δεν περνάει στα πάγια, γιατί μπαίνει σε λογαριασμό τάξης, ενώ στη σύμβαση υπάρχει αντιφώνηση της νομής, η οποία παραμένει στον δανειζόμενο. Η αναμεταβίβαση προς τον δανειζόμενο γίνεται συνήθως αυτοδικαίως καθώς στις συμβάσεις υπάρχει διαλυτική αίρεση της ικανοποίησης της απαίτησης.

Αλλά ξέχασε ό,τι ξέρεις, να ξεχάσω ό,τι ξέρω. Με την απλή λογική: Τι σόι εμπράγματη διασφάλιση σε δάνειο είναι αυτή που το αντικείμενο που χρησιμοποιείται για τη διασφάλιση παραμένει στην απόλυτη κυριότητα του δανειζόμενου, ο οποίος μάλιστα μπορεί να το πουλήσει χωρίς τη συγκατάθεση αυτού που έχει διαθέσει τα χρήματά θεωρώντας ότι έχει κάτι στην κατοχή του ως εξασφάλιση;

Δεν στέκει!!!

Εσύ θα μου δάνειζες χρήματα για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο με τον όρο ότι το μοναδικό στοιχείο διασφάλισης που θα είχες θα ήταν το αυτοκίνητο, το οποίο θα έμενε στην κατοχή μου και πλήρη κυριότητά μου; Είτε τον βάλεις τον όρο αυτόν είτε όχι, άχρηστος είναι...!

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ουτε στην παρακρατηση κυριοτητας φαινεται πουθενα το ονομα της Τραπεζας στην αδεια. Απλα η αδεια αναγραφει Παρακρατηση και ετσι δεν μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις πρωτα να γινει η αρση της.

Στην περίπτωση αυτή δεν ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε τρίτο ποιος έχει κάνει την παρακράτηση...

giwrgosth
21-09-10, 09:29
Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;
Ισχύει αυτό που λέει και ο nmakry.

Αυτός που εμφανίζεται ως κύριος του οχήματος στην άδεια, χωρίς να υπάρχει παρακράτηση κυριότητας, μπορεί να το μεταβιβάσει απολύτως νόμιμα.-
Από τη στιγμή που η άδεια δεν γράφει παρακράτηση κυριότητας και το αυτοκίνητο μεταβιβαστεί σε σένα τέλος! Δεν μπορεί κανείς να έρθει να σου πει ότι το αυτοκίνητο δε σου ανήκει.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, αυτό μπορείς και να το ρωτήσεις, τα ΚΕΠ είναι online με το υπουργείο και όταν κάνουν τη μεταβίβαση μπορούν να δουν αν υπάρχει παρακράτηση κλπ και στην περίπτωση αυτή απλά δεν μπορούν να κάνουν τη μεταβίβαση.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μία φορά ήμουν στο αεροδρόμιο του Μονάχου και περίμενα την πτήση μου για Ελλάδα. Δίπλα μου ήταν ένας έλληνας (νομίζω από κάποια τράπεζα) που είχε πάει Γερμανία και Ολλανδία επειδή ένας"έντιμος" έλληνας πούλησε το αυτοκίνητο 2 φορές, μία σε γερμανό και μία σε ολλανδό το οποίο το είχε πάρει με δάνειο από τράπεζα το οποίο και φυσικά χρωστούσε.

Το καλύτερο είναι να μάθει την τράπεζα και να πάει να μιλήσει.

Η αρχή μου είναι να μην αγοράζω προϊόν το οποίο είναι αγοραζμένο με δάνειο και δεν έχει εξοφληθεί ακόμα.
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε όμως τι απάτη έκανε. Σαφώς και δεν μπορούσε να μεταβιβάσει νόμιμα το αυτοκίνητο που είχε και παρακράτηση κυριότητας και μάλιστα δύο φορές.
Μπορεί να έκανε κάποια πλαστογραφία ή απλά να πήρε τα χρήματα. Αυτοκίνητο όμως δεν θα πήρε κανείς από τους δύο. Εδώ μιλάμε πως ο φίλος μας θα πάρει στο χέρι του την άδεια στο όνομά του και φυσικά το αυτοκίνητο.

firegarden
21-09-10, 09:36
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, αυτό μπορείς και να το ρωτήσεις, τα ΚΕΠ είναι online με το υπουργείο και όταν κάνουν τη μεταβίβαση μπορούν να δουν αν υπάρχει παρακράτηση κλπ και στην περίπτωση αυτή απλά δεν μπορούν να κάνουν τη μεταβίβαση.


To ρωτησα σε ΚΕΠ και δυστυχως δεν ειναι σε Online συνδεση με το υπουργειο.

giwrgosth
21-09-10, 09:42
To ρωτησα σε ΚΕΠ και δυστυχως δεν ειναι σε Online συνδεση με το υπουργειο.
Όμως η προσορινή άδεια στο όνομά σου είναι 100% έγκυρη και όπως είπα με αυτή στο χέρι και τα κλειδιά του αυτοκινήτου κανείς δεν μπορεί να σου το πάρει πίσω.
Μόνη (απίθανη για μένα) περίπτωση απάτης να έχει πλαστογραφήσει την άδεια και να έχει σβήσει με κάποιο τρόπο τη σφραγίδα που γράφει ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ.
Μπορείς λοιπόν να κάνεις τη μεταβίβαση στο υπουργείο και να είσαι 100% σίγουρος.

Sebu
21-09-10, 13:33
Αλλά ξέχασε ό,τι ξέρεις, να ξεχάσω ό,τι ξέρω. Με την απλή λογική: Τι σόι εμπράγματη διασφάλιση σε δάνειο είναι αυτή που το αντικείμενο που χρησιμοποιείται για τη διασφάλιση παραμένει στην απόλυτη κυριότητα του δανειζόμενου, ο οποίος μάλιστα μπορεί να το πουλήσει χωρίς τη συγκατάθεση αυτού που έχει διαθέσει τα χρήματά θεωρώντας ότι έχει κάτι στην κατοχή του ως εξασφάλιση;

Δεν στέκει!!!

Εσύ θα μου δάνειζες χρήματα για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο με τον όρο ότι το μοναδικό στοιχείο διασφάλισης που θα είχες θα ήταν το αυτοκίνητο, το οποίο θα έμενε στην κατοχή μου και πλήρη κυριότητά μου; Είτε τον βάλεις τον όρο αυτόν είτε όχι, άχρηστος είναι...!


Συμφωνώ για αυτό είπα ότι η Καταπιστευτική δεν σε διασφαλίζει όπως η παρακράτηση επί της άδειας, για αυτό για εμένα η Καταπιστευτική είναι μία βλακεία και μισή, ένας άχρηστος όρος (οπως λες και εσυ), γιατί δανείζεις χρήματα σε κάποιο, για αγορά αυτοκινητου, την κατοχή, χρήση και κυριότητα του οποίου έχει ο δανειολήπτης και η τράπεζα δεν εχει καμια εμπραγματη εξασφαλιση εκτος απο ενα νομικο ορο στη συμβαση.

nmakry
21-09-10, 16:48
Συμφωνώ για αυτό είπα ότι η Καταπιστευτική δεν σε διασφαλίζει όπως η παρακράτηση επί της άδειας, για αυτό για εμένα η Καταπιστευτική είναι μία βλακεία και μισή, ένας άχρηστος όρος (οπως λες και εσυ), γιατί δανείζεις χρήματα σε κάποιο, για αγορά αυτοκινητου, την κατοχή, χρήση και κυριότητα του οποίου έχει ο δανειολήπτης και η τράπεζα δεν εχει καμια εμπραγματη εξασφαλιση εκτος απο ενα νομικο ορο στη συμβαση.

Παρακράτηση κυριότητας μπορεί να κάνει αυτός που σου πουλάει το αυτοκίνητο. Όταν το αγοράζεις με δάνειο, το αγοράζει ουσιαστικά η τράπεζα από τον έμπορο και στο μεταβιβάζει, παρακρατώντας την κυριότητα μέχρι να την εξοφλήσεις.

Εάν όμως, πας στην τράπεζα να ζητήσεις λ.χ. καταναλωτικό δάνειο για σερβιέτες και δεν έχεις κάποιο ακίνητο ή κάποια άλλη εξασφάλιση, τότε η τράπεζα μπορεί να σου ζητήσει να της μεταβιβάσεις κάποιο κινητό σου (λ.χ. αυτοκίνητο) με καταπιστευτική μεταβίβαση κυριότητας. Άρα, η ΚΜΚ είναι σαν την υποθήκη επί κινητών, και καθώς στα κινητά δεν μπορεί να υπάρξει προσημείωση, γίνεται κανονική μεταβίβαση, υπό συγκεκριμένους όρους για τη νομή και την έκταση της κυριότητας.

trelomhxmhx
21-09-10, 17:23
έχω την εντύπωση ότι αν τελικά γίνει η μεταβίβαση αυτό θα σημαίνει ότι είσαι και οκ καθώς αν υπάρχει παρακράτηση δεν νομίζω ότι μπορεί να το μεταβιβάσει


με επιφύλαξη πάντα,
α και κάτι άλλο πριν κάνεις κάτι ρώτα τους υπαλλήλους του ΚΕΠ είναι κάτι που το κάνουν κάθε μέρα και είναι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν

........Auto merged post: trelomhxmhx πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


έχω την εντύπωση ότι αν τελικά γίνει η μεταβίβαση αυτό θα σημαίνει ότι είσαι και οκ καθώς αν υπάρχει παρακράτηση δεν νομίζω ότι μπορεί να το μεταβιβάσει


με επιφύλαξη πάντα,
α και κάτι άλλο πριν κάνεις κάτι ρώτα τους υπαλλήλους του ΚΕΠ είναι κάτι που το κάνουν κάθε μέρα και είναι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν



μόλις έστειλα το πρώτο μήνυμα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έχουν εμφανιστεί πωλητές (κυρίως "μαντράδες" που είναι λίγο πριν το λουκέτο) που παρουσιάζουν πλαστά έγγραφα (που φαίνονται καθ' όλα νόμιμα) για άρση παρακράτησης κ.α.

γι αυτό δώσε προσοχή

firegarden
22-09-10, 04:01
μόλις έστειλα το πρώτο μήνυμα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έχουν εμφανιστεί πωλητές (κυρίως "μαντράδες" που είναι λίγο πριν το λουκέτο) που παρουσιάζουν πλαστά έγγραφα (που φαίνονται καθ' όλα νόμιμα) για άρση παρακράτησης κ.α.

γι αυτό δώσε προσοχή


Πλαστογραφημενες αδειες κυκλοφοριας ή πλαστα εγγραφα που δειχνουν οτι δηθεν το αμαξι εχει αποπληρωθει και απλα δεν εχει γινει αρση της παρακρατησης ακομα;

Sebu
22-09-10, 10:12
Παρακράτηση κυριότητας μπορεί να κάνει αυτός που σου πουλάει το αυτοκίνητο. Όταν το αγοράζεις με δάνειο, το αγοράζει ουσιαστικά η τράπεζα από τον έμπορο και στο μεταβιβάζει, παρακρατώντας την κυριότητα μέχρι να την εξοφλήσεις.

Εάν όμως, πας στην τράπεζα να ζητήσεις λ.χ. καταναλωτικό δάνειο για σερβιέτες και δεν έχεις κάποιο ακίνητο ή κάποια άλλη εξασφάλιση, τότε η τράπεζα μπορεί να σου ζητήσει να της μεταβιβάσεις κάποιο κινητό σου (λ.χ. αυτοκίνητο) με καταπιστευτική μεταβίβαση κυριότητας. Άρα, η ΚΜΚ είναι σαν την υποθήκη επί κινητών, και καθώς στα κινητά δεν μπορεί να υπάρξει προσημείωση, γίνεται κανονική μεταβίβαση, υπό συγκεκριμένους όρους για τη νομή και την έκταση της κυριότητας.

Μην συγκρίνουμε την υποθήκη/προσημειωση επι ακινητου με την καταπιστευτικη μεταβιβαση αυτοκινητου.

Στην πρωτη εχεις εγγραφη προσημειωση σε 3ο φορεα (υποθηκοφυλακειο) και δεν μπορει κανεις να μεταβιβασει το ακινητο με μαιμουδια γιατι με ελεγχο βαρων θα φανει η προσημειωση/υποθηκη.

Αντιθετα στην καταπιστευτικη δεν υπαρχει καμια εξασφαλιση απο 3ο φορεα (πχ υποθηκοφυλακειο, Υπουργειο Μεταφορων κτλ). Αρα ο μελλοντικος αγοραστης στον οποιο εσυ πουλας, δεν μπορει να ελεγξει αν το προς πωληση παγιο ειναι "καθαρο".

Η καταπιστευτικη ειναι σαν να αγοραζεις το σπιτι με δανειο απο την τραπεζα και η μοναδικη της εξασφαλιση, να ειναι ενα "χαρτι" αναμεσα σε εσενα και την τραπεζα οτι εχει εκεινη την κυριοτητα καταπιστευτικα. Ειναι δλδ πρακτικα ενα κ@λοχαρτο, αφου αν θες μεταβιβαζεις ανετα το ακινητο (αφου δεν υπαρχει κανενα βαρος επ'αυτου), εξαφανιζεσαι με τα λεφτα (100-200-300 χιλ. ευρω) και μετα ασε την τραπεζα να ψαχνει να σε βρει για να επιδωσει εξωδικα, να κινει νομικες ενεργειες και να σε τρεχει στα δικαστηρια μπας και παρει τα λεφτα της πισω.

Αν σε ολα αυτα βαλεις οτι οι περισσοτερες τραπεζες ξεκινουν νομικες ενεργειες σε bucket καθυστερησης 120+ μερες (δλδ μετα απο 4 μηνες) ο λαμογιος αν θελει εχει γινει μπουχος με τα λεφτα και εσυ ψαχνεις να τον βρεις και να κανεις επιδοσεις στον κανενα. Τα εχω δει να συμβαινουν για αυτο τα λεω.

Στα δανεια μονο υποθηκες/προσημειωσεις και παρακρατησεις επι της αδειας κυκλοφοριας για να εισαι καλυμμενος.

nmakry
22-09-10, 14:22
Στα δανεια μονο υποθηκες/προσημειωσεις και παρακρατησεις επι της αδειας κυκλοφοριας για να εισαι καλυμμενος.

Δεν μπορεί να συσταθεί υποθήκη (και κατ' επέκταση ούτε προσημείωση) επί κινητού! Είναι μόνο για ακίνητα...

Sebu
22-09-10, 17:06
Δεν μπορεί να συσταθεί υποθήκη (και κατ' επέκταση ούτε προσημείωση) επί κινητού! Είναι μόνο για ακίνητα...

Για αυτο ανεφερα για τα ΙΧ την παρακρατηση κυριοτητας επι της αδειας :whistle:

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει μαζικα να δινονται δανεια για κοτερα :p

Οποτε τα δυο ακριβοτερα παγια μιας οικογενειας/ατομου τα καλυψαμε

trelomhxmhx
22-09-10, 18:29
Πλαστογραφημενες αδειες κυκλοφοριας ή πλαστα εγγραφα που δειχνουν οτι δηθεν το αμαξι εχει αποπληρωθει και απλα δεν εχει γινει αρση της παρακρατησης ακομα;


συγκεκριμένα άκουσα για το δεύτερο (έγγραφα που αποδεικνύουν άρση παρακράτησης)
αλλά μετά το γενίκευσαν και για άλλα έγγραφα,

γι' αυτό προσοχή γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι

firegarden
27-09-10, 18:57
Μιλησα σημερα με την τραπεζα και μου ειπαν οτι ειναι εφικτη η προωρη αρση της παρακρατησης, ακομα και αν δεν εχει εξοφληθει το χρεος. Το αμαξι μπορει να μεταβιβαστει κανονικα και το χρεος αφορα τον δανειοληπτη χωρις καμια δικια μου υποχρεωση.

Σαν μονη συμβουλη θα εδινα να προχωρησετε σε τετοια αγορα μονο εφοσον εχει ολοκληρωθει η διαδικασια της αρσης και δεν αναγραφεται παρακρατηση κυριοτητας στην αδεια κυκλοφοριας.

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.