PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ξύλα για ενεργειακό τζάκι;



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

jimmakosx
08-10-10, 22:19
Μολις μπηκα σπιτι βρηκα το τζακι αναμενο! Πρωτη μερα, αντε καλη αρχη και καλο χειμωνα! Pellet- 210 e ο τονος, εχει εργοστασιο στην Λαρισσα.

καλό χειμώνα:onfire:

and64
09-10-10, 00:47
Όντως καλό χειμώνα, με τέτοιο (απότομο) κρύο που είχε σήμερα! Πριν λίγο γύρισα, 14c είχε στην Κατεχάκη, στο αμάξι ήθελε clima...

stavrosLinux
09-10-10, 13:56
Και μια :offtopic: ερώτηση γιατι τώρα το ψάχνω για pellet σομπα. Χρειάζεται να υπάρχει εγκατάσταση με χωνιά κλπ όπως στις παραδοσιακές σόμπες;

αν εννοείς μπουρί ναι χρειάζεται.

Κάβειρος
09-10-10, 20:27
Ναι για μπουρί μιλώ.:) Άρα καινούργιες τρύπες κλπ...

orck
09-10-10, 20:40
Δεν καταλαβα τι ειναι τα pellet. Εχω απλο τζακι και οι τοπικοι κλεφτες (μενω Π.Φαληρο) δινουν το κιλο για 20λεπτα. Εχει καλυτερη αποδοση; Ποιο καθαρο;
Σε εναν τυπο στην Αμφιθεας αγορασα ενα σακι το οποιο το πουλουσαν για 50 κιλα, τρομαρα τους, για 11€. Υποθετω οτι ειναι 10€ ξυλα και 1€ το σακι. Οταν το ζυγισα ηταν 28 κιλα ακριβως...

Arkady
09-10-10, 23:20
Δεν καταλαβα τι ειναι τα pellet.

Δες εδώ (http://www.biofuels.gr/biomass_pellets_1.html)

stelios2
10-10-10, 00:50
Δες εδώ (http://www.biofuels.gr/biomass_pellets_1.html)

ΣΤΟΠ! Δ μπορω να διαβαζω παραπληροφορηση και κοτσανες.. Βιοκαυσιμο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Επισης ειναι ακραια τα νουμερα για ευνοητους λογους διαφημησης. Δηλαδη. Ειναι υπερβολικο το νουμερο 70% υγρασιας μ.ο. που δινει στα καυσοξυλα!! Ακομα κ ετσι ναναι (σ καμια περιπτωση πρακτικα) η διπλη τιμη του δεν συμφερει..
Οικολογικα-περιβαλλοντικα αν το εξετασουμε θα πω οτι.. επιβαρυνει ΠΟΛΥ περισσοτερο τον πλανητη λογω επι πλεον σπαταλουμενης ενεργειας για την παραγωγη-τυποποιηση του. Το εργοστασιο που τα παραγει δηλαδη ξοδευει εξτρα ενεργεια και μαλιστα πολυ περισσοτερη απ αυτην που χρειαζεται ετσι κ αλλιως για την μεταποιηση (κοψιμο-τεμαχισμα-μεταφορα) τ απλου καυσοξυλου. Ειναι καλο καλο πρακτικο, ειδικα σ πολεις, αλλα δεν ειναι δυνατον να διαβαζουμε τετοια διαφημιστικα. Ακου.. ΒΙΟΚΑΥΣΙΜΟ.. σιγα μην ειναι κ υγρο υδρογονο..

Arkady
10-10-10, 01:08
ΣΤΟΠ! Δ μπορω να διαβαζω παραπληροφορηση και κοτσανες.. Βιοκαυσιμο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Επισης ειναι ακραια τα νουμερα για ευνοητους λογους διαφημησης. Δηλαδη. Ειναι υπερβολικο το νουμερο 70% υγρασιας μ.ο. που δινει στα καυσοξυλα!! Ακομα κ ετσι ναναι (σ καμια περιπτωση πρακτικα) η διπλη τιμη του δεν συμφερει..
Οικολογικα-περιβαλλοντικα αν το εξετασουμε θα πω οτι.. επιβαρυνει ΠΟΛΥ περισσοτερο τον πλανητη λογω επι πλεον σπαταλουμενης ενεργειας για την παραγωγη-τυποποιηση του. Το εργοστασιο που τα παραγει δηλαδη ξοδευει εξτρα ενεργεια και μαλιστα πολυ περισσοτερη απ αυτην που χρειαζεται ετσι κ αλλιως για την μεταποιηση (κοψιμο-τεμαχισμα-μεταφορα) τ απλου καυσοξυλου. Ειναι καλο καλο πρακτικο, ειδικα σ πολεις, αλλα δεν ειναι δυνατον να διαβαζουμε τετοια διαφημιστικα. Ακου.. ΒΙΟΚΑΥΣΙΜΟ.. σιγα μην ειναι κ υγρο υδρογονο..

Δεν το γνωρίζω επαρκώς το θέμα των pellets, για να εκφέρω γνώμη.
Την συγκεκριμένη σελίδα την βρήκα από το google και μου φάνηκε αρκετά πληροφοριακή. Επίσης δεν βλέπω να πουλάνε κάτι μέσα απο την σελίδα, ώστε παραπληροφορούν για διαφημιστικούς/προωθητικούς λόγους.

stelios2
11-10-10, 00:16
Δεν το γνωρίζω επαρκώς το θέμα των pellets, για να εκφέρω γνώμη.
Την συγκεκριμένη σελίδα την βρήκα από το google και μου φάνηκε αρκετά πληροφοριακή. Επίσης δεν βλέπω να πουλάνε κάτι μέσα απο την σελίδα, ώστε παραπληροφορούν για διαφημιστικούς/προωθητικούς λόγους.


Συγνωμη! Δεν εννοω οτι το εκανες σκοπιμα, επισης θα σου πω.. να σκεφτεις. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μια φιρμα που διαφημιζει, ειναι ενας τομεας γενικος που.. <πληροφορει> μονο! Εγω βλεπω οτι..Παραπληροφορει! Σκεψου αυτα που ειπα. Σκεψου τα μονο. Γκογκλαρε λιγο περισσοτερο.Μαθε. Μαθε αν λεω εγω ανοησιες η το αρθρο. Αν σου φαινεται λογικο να αναφερονται ως βιοκαυσιμο. Η αν απο απλο ξυλο για να παρουν αυτην την μορφη χρειαζεται επι πλεον ενεργεια η οχι. Προσωπικα ειμαι θετικος σ αυτα υπο προυποθεσεις. Αναφερα και που παραγονται στην Ελλαδα. Αλλο αυτο κ αλλο να τα λενε ΒΙΟΚΑΥΣΙΜΑ η ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΕΡΑ του ξυλου! Ντροπη σ οποιον τα εγραψε αυτα!
Μας δουλευουν μερα νυχτα με χιλια δυο..

apomat1982
11-10-10, 13:42
Σωστη η παρατηρηση του φιλου μας για την οψη των Pellets!!!
Οντως χρησιμοποιουνται ως τροφη για κουνελια και αλογα.
Δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο συμπιεσμενο ξυλο ή πριονίδια. Σαφώς για να παραμεινουν σε αυτη την συμπιεσμενη κατασταση θα πρεπει να εχει καποια συγκολλητικη ουσια, που σαφως κανενας δε λεει τι ειναι αυτη και τη παραγει κατα την καυση της.
Οσο για τα τζακια χωρις καμιναδα, σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα κατι μεσα στο σπιτι μου το ποιο θα τραβαει το οξυγονο που αναπνεω για να το κανει διοξειδιο του ανθρακα.
Ειμαι κι εγω στην ερευνα για τον τυπο του τζακιου που θα χρησιμοποιησω. Αν βαλει καποιος τα νουμερα κατω και τα υπολογισει θα δει οτι σαφως και συμφερει το ενεργειακο τζακι. Και λεγοντας ενεργειακο εννοουμε αυτο που εχει τις λιγοτερες δυνατον ενεργειακες απωλειες απο την καυση του ξυλου. Τα συμβατικα τζακια εχουν αποδοση περιπου στο 15% και τα ενεργειακα φτανουν στο 75-80%.
Αν τωρα καψω 8 τονους με 120€ τον τονο, τοτε θα χρειαστω 960€. Σε πετρελαιο αν χρειαζομουν 4 τονους με 650€ τον τόνο τοτε θα ξοδευα 2600€. Συμφωνα παντα με τα νουμερα που μας εδωσε ο φιλος μας παραπανω. Ο καθενας μπορει να συμπερανει τι κερδος θα εχει.
Προσωπικα σκοπευω να συνδεσω το ενεργειακο τζακι - καλορφερ, με την θερμανση του σπιτιου και ταυτοχρονα θα εχω και ζεστο νερο χρησης.
Και αν απο το νεο ετος διπλασιαστει η τιμη του πετρελαιου και αυξηθουν τα τιμολογια της ΔΕΗ τοτε μαλλον θα μπορεσω να κανω και ταχυτερα αποσβεση στην εγκατασταση.

stavrosLinux
11-10-10, 15:02
Σωστη η παρατηρηση του φιλου μας για την οψη των Pellets!!!
Οντως χρησιμοποιουνται ως τροφη για κουνελια και αλογα.
Δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο συμπιεσμενο ξυλο ή πριονίδια. Σαφώς για να παραμεινουν σε αυτη την συμπιεσμενη κατασταση θα πρεπει να εχει καποια συγκολλητικη ουσια, που σαφως κανενας δε λεει τι ειναι αυτη και τη παραγει κατα την καυση της.
Οσο για τα τζακια χωρις καμιναδα, σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα κατι μεσα στο σπιτι μου το ποιο θα τραβαει το οξυγονο που αναπνεω για να το κανει διοξειδιο του ανθρακα.
Ειμαι κι εγω στην ερευνα για τον τυπο του τζακιου που θα χρησιμοποιησω. Αν βαλει καποιος τα νουμερα κατω και τα υπολογισει θα δει οτι σαφως και συμφερει το ενεργειακο τζακι. Και λεγοντας ενεργειακο εννοουμε αυτο που εχει τις λιγοτερες δυνατον ενεργειακες απωλειες απο την καυση του ξυλου. Τα συμβατικα τζακια εχουν αποδοση περιπου στο 15% και τα ενεργειακα φτανουν στο 75-80%.
Αν τωρα καψω 8 τονους με 120€ τον τονο, τοτε θα χρειαστω 960€. Σε πετρελαιο αν χρειαζομουν 4 τονους με 650€ τον τόνο τοτε θα ξοδευα 2600€. Συμφωνα παντα με τα νουμερα που μας εδωσε ο φιλος μας παραπανω. Ο καθενας μπορει να συμπερανει τι κερδος θα εχει.
Προσωπικα σκοπευω να συνδεσω το ενεργειακο τζακι - καλορφερ, με την θερμανση του σπιτιου και ταυτοχρονα θα εχω και ζεστο νερο χρησης.
Και αν απο το νεο ετος διπλασιαστει η τιμη του πετρελαιου και αυξηθουν τα τιμολογια της ΔΕΗ τοτε μαλλον θα μπορεσω να κανω και ταχυτερα αποσβεση στην εγκατασταση.

δεν υπάρχει συγκολλητική ουσία στα pellets. Η πρέσσα είναι ειδική και πρεσάρει το υλικό που με τη θερμότητα το ξύλο κολλάει. Εχει υγρασία 10 % μόνο.

DJman
11-10-10, 15:22
Παιδια εγω εχω μια ερωτηση.Αν ενα δεντρο εχει πεσει επειδη ξεραθηκε και ειναι σε δημοσιο χωρο επιτρεπεται να κοψουμε ξυλα απο εκει?

Και επισης ποιο ειναι το καλυτερο ξυλο για μικρη φωτια και για λιγο.Πχ να το αναψεις λιγο το βραδυ και να εχει σβησει σε 2-3 ωρες?

Ευχαριστω!

psyxakias
11-10-10, 15:32
@Lagman: αν έχει fast path το τζάκι σου, δεν είναι ενεργειακό διότι γίνεται γρηγορότερα η καύση. Το τζάκι forthnet-fireplace είναι ίσως το καλύτερο, βάζεις το ξύλο σήμερα και καίγεται για 2 βδομάδες.

stelios2
11-10-10, 20:56
Παιδια εγω εχω μια ερωτηση.Αν ενα δεντρο εχει πεσει επειδη ξεραθηκε και ειναι σε δημοσιο χωρο επιτρεπεται να κοψουμε ξυλα απο εκει?

Και επισης ποιο ειναι το καλυτερο ξυλο για μικρη φωτια και για λιγο.Πχ να το αναψεις λιγο το βραδυ και να εχει σβησει σε 2-3 ωρες?

Ευχαριστω!

Δεν επιτρεπεται οχι! Αναλογα με τ συνθηκες ομως, μπορει και να μην σ ενοχλησει κανεις, μπορει να σ πουν και μπραβο, μπορει και να σ κανει κανενας περιεργος μυνηση. Παντως αν ειναι φανερη η πραξη σου κ οντως νεκρο δεν θα εχεις κ σοβαρες κυρωσεις. Εγω οπου δω θα το παρω! Φωτο πρωτα ομως ωστε σ περιπτωση καμιας στραβης να μπορω να αποδειξω οτι ηταν ξερο..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 33 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@Lagman: αν έχει fast path το τζάκι σου, δεν είναι ενεργειακό διότι γίνεται γρηγορότερα η καύση. Το τζάκι forthnet-fireplace είναι ίσως το καλύτερο, βάζεις το ξύλο σήμερα και καίγεται για 2 βδομάδες.


Τι ειναι αυτα παλι που ειπες? (οι ξενες λεξεις)..
Κοιταξτε.. ειμαι τζακας με την εννοια οτι ξερω να χτισω τζακι. Επισης κανω φουρνους για πιτσαριες, ταβερνες κτλ. Δεν υπαρχει κατι να μην το ξερω γυρω απ το τζακι κ τ λειτουργια του. Αν βαλεις ενα ξυλο η θα καει σε λιγες (ελαχιστες) ωρες σαν τσιγαρο (εφ οσον ειναι καταξερο) και θα παρεις την ζεστρη.. ενος τσιγαρου, η θα σβησει. Σαν να βαζεις 10 φορες μικροτερο μπεκ στ καυστηρα σου και να περιμενεις να ζεσταθεις. Οι αποδοσεις που ακουτε ειναι ΨΕΥΤΙΚΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ και τιποτα αλλο. Η Θερμογονος δυναμη του ξυλου πρακτικα (υπολογιζοντας την λανθανουσα θερμοκρασια λογω ατμοποιησης της υγρασιας του) ειναι περιπου 3500 θερμιδες ανα κιλο. Επι 80% (υπερβολικο νουμερο αυτο) μας κανει 2800 θερμιδες στ χωρο. Αυτα ανα ωρα. 8 κιλα ξυλα την ωρα θελει λοιπον ενα τζακι ενεργειακο για να θερμανει ενα σπιτι που απαιτει 20000 θερμιδες. 100 κιλα την ημερα δηλαδη κ ολα αυτα σε ιδανικες συνθηκες λειτουργιας.
Ειναι δυνατον να ανναψεις τζακι κ να καιει ενα ξυλο για ωρες?? ΔΕΝ ΑΝΝΑΒΕΙ, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΝΑΒΕΙ..

stelios2
21-10-10, 22:59
Ενεργειακο ειναι απλα μια λεξη της μοδας σημερα. Ενεργειακες λαμπες, ψυγεια, κτλ ε.. να μην εχουμε και τζακια τετοια? Αναγκαστικα χρησιμοποιω κ εγω τον ορο πλεον τωρα. Οικονομικο εννοουμε, οχι οπως το εθεσε παρα πανω ο φιλος (να καιει ενα ξυλο γ ωρες) αλλα με την εννοια οτι υπαρχει ενας ΣΟΒΑΡΟΣ ενναλακτης θερμοτητας ο οποιος απορροφα την θερμοτητα πριν φυγει χαμενη απο την καμιναδα και επισης να μην πετα θερμο αερα του χωρου εξω (το αδυνατο σημειο εως τωρα του τζακιου). Για να συμβουν αυτα τα δυο χρειαζονται αρκετες αλλες προυποθεσεις στ κατασκευη. Κατα βαση ομως αυτα επιδιωκουμε. Αυτη τ στιγμη εγω μπορω να στησω τζακι χωρις πορτα και να ναι πιο αποδοτικο απο τ περισσοτερα ενεργειακα της αγορας. Πως?? Με ΣΟΒΑΡΟ εναλακτη και τροφοδοσια εξωτερικου αερα γ την φωτια πανω απ τον θαλαμο καυσης (κατω απ το πρεκι, στο επανω μερος της εστιας δηλαδη) δημιουργειτε μια ΑΕΡΟΚΟΥΡΤΙΝΑ και ο κυριος ογκος αερα που απορροφα η καμιναδα προερχεται απο κει. Ο εξωτερικος αερας, βαρυς, κανει κυριολεκτικα βουτια προς τα κατω κ στην συνεχεια γυριζει προς την καμιναδα. Ακομα και χωρις πορτα δηλαδη οι απωλειες του χωρου μειωνονται κατω απ το μισο.. Δεν ειναι τοσο απλο στην πραξη φυσικα. Οποιος καταλαβε κ νομιζει οτι μπορει ας το εφαρμοσει. Σε απλο τζακι η αποδοση θα ανεβει στο διπλασιο τουλαχιστον!

JERY
22-10-10, 15:58
Ενεργειακο ειναι απλα μια λεξη της μοδας σημερα. Ενεργειακες λαμπες, ψυγεια, κτλ ε.. να μην εχουμε και τζακια τετοια? Αναγκαστικα χρησιμοποιω κ εγω τον ορο πλεον τωρα. Οικονομικο εννοουμε, οχι οπως το εθεσε παρα πανω ο φιλος (να καιει ενα ξυλο γ ωρες) αλλα με την εννοια οτι υπαρχει ενας ΣΟΒΑΡΟΣ ενναλακτης θερμοτητας ο οποιος απορροφα την θερμοτητα πριν φυγει χαμενη απο την καμιναδα και επισης να μην πετα θερμο αερα του χωρου εξω (το αδυνατο σημειο εως τωρα του τζακιου). Για να συμβουν αυτα τα δυο χρειαζονται αρκετες αλλες προυποθεσεις στ κατασκευη. Κατα βαση ομως αυτα επιδιωκουμε. Αυτη τ στιγμη εγω μπορω να στησω τζακι χωρις πορτα και να ναι πιο αποδοτικο απο τ περισσοτερα ενεργειακα της αγορας. Πως?? Με ΣΟΒΑΡΟ εναλακτη και τροφοδοσια εξωτερικου αερα γ την φωτια πανω απ τον θαλαμο καυσης (κατω απ το πρεκι, στο επανω μερος της εστιας δηλαδη) δημιουργειτε μια ΑΕΡΟΚΟΥΡΤΙΝΑ και ο κυριος ογκος αερα που απορροφα η καμιναδα προερχεται απο κει. Ο εξωτερικος αερας, βαρυς, κανει κυριολεκτικα βουτια προς τα κατω κ στην συνεχεια γυριζει προς την καμιναδα. Ακομα και χωρις πορτα δηλαδη οι απωλειες του χωρου μειωνονται κατω απ το μισο.. Δεν ειναι τοσο απλο στην πραξη φυσικα. Οποιος καταλαβε κ νομιζει οτι μπορει ας το εφαρμοσει. Σε απλο τζακι η αποδοση θα ανεβει στο διπλασιο τουλαχιστον!

Μπορει να εφαρμοστει σε κανονικο τζακι? θελει πολλα μερεμετια?

DJman
22-10-10, 19:49
Εχω την εντυπωση πως για να γινει αυτο που λεει ο stelios2 πρεπει να εχεις πισω απο το τζακι σου κενο χωρο που να βγαινει σε εξωτερικο μερος.πχ αυλη-κηπος για να κανεις τρυπες και να παιρνει απο εκει αερα.

stelios2
22-10-10, 23:49
Εχω την εντυπωση πως για να γινει αυτο που λεει ο stelios2 πρεπει να εχεις πισω απο το τζακι σου κενο χωρο που να βγαινει σε εξωτερικο μερος.πχ αυλη-κηπος για να κανεις τρυπες και να παιρνει απο εκει αερα.

Ακριβως.. Τα περισσοτερα τζακια ομως σ εξωτερικους τοιχους εφαπτονται. Αυτο εχει καλα και κακα ομως. Αν <ακουμπα> σ εσωτερικο τοιχο εχει πλεονακτημα οτι η καμιναδα (Εφ οσον υπαρχει σκεπη) ειναι ελαχιστα εκτεθειμενη στ κρυο και εχει κ ωραια εικονα στο συνολο του σπιτιου. Επισης στ περιπτωση αεροθερμου τζακιου ειναι ευκολο να παει ο ζεστος αερας και σ αλλους χωρους. Δεν μπορεις ομως συνηθως σ αυτην τ περιπτωση να δωσεις εξωτερικο αερα για την καυση ομως..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορει να εφαρμοστει σε κανονικο τζακι? θελει πολλα μερεμετια?

Γινεται αν ξηλωσεις ολο το επανω μερος (απο ταζερα κ επανω) ωστε να φροντισεις να ανοιξει αυτη η διοδος.

Lagman
23-10-10, 10:49
Ρε παιδιά πήγα σε αυτόν δίπλα από τα multirama δίνει τον τόνο 180 με μεταφορά για ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ.Ρωτησα και αλλού και μου είπανε 200ευρω ο τόνος ... Υπολόγιζα 130 να μου κοστίζει ο τόνος.. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρω φθηνότερα ; Το τζάκι είναι ενεργειακό και κάνει γρήγορη καύση σε fastpath lol

JERY
23-10-10, 19:47
Αυτος ειναι κλεφτεις γιατι ειναι ολα βρεγμενα.
Πηγαινε σε αυτον που ειναι λιγο πιο κατω απο τη πυροσβεστικη της δαφνης, διπλα απο το κλειστο γηπεδο της δαφνης.Δεν εχω παει φετος
Ειναι και ενας αλλος στη πλατεια του ΙΚΑ στην ηλιουπολη αλλα δεν εχω ρωτησει, αυτη βδομαδα θα κανω ερευνα αγορας

stelios2
24-10-10, 12:57
Ρε παιδιά πήγα σε αυτόν δίπλα από τα multirama δίνει τον τόνο 180 με μεταφορά για ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ.Ρωτησα και αλλού και μου είπανε 200ευρω ο τόνος ... Υπολόγιζα 130 να μου κοστίζει ο τόνος.. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρω φθηνότερα ; Το τζάκι είναι ενεργειακό και κάνει γρήγορη καύση σε fastpath lol

Ενεργειακο θα πει κανει οικονομια. Οχι και να καιει ενα ξυλο γ ωρες αλλα να <ρυθμιζεις> εως ενος σημειου την καυση. Μαλλον απλα εχει μια πορτα και στο εδωσαν βαφτισμενο για ενεργειακο.
Ολα μαζι τα καυσιμα που προοριζονται για τ ιδιο σκοπο ( θερμανση στ περιπτωση μας) ειναι αλληλενδετα στ τιμη. Ανεβαινει τ πετρελαιο θ ανεβουν και τ αλλα. Μην μιλατε καθολου εκει κατω εσεις. Σε διαμερισματα ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ το τζακι καταλαβετε το. Απλα αν ειναι ενεργειακο, κανεις το γουστο σου (οταν θες να γουσταρεις) κ εχεις κ καποια αποδοση αλλα μεχρι εκει..

Lagman
24-10-10, 20:03
Αυτος ειναι κλεφτεις γιατι ειναι ολα βρεγμενα.
Πηγαινε σε αυτον που ειναι λιγο πιο κατω απο τη πυροσβεστικη της δαφνης, διπλα απο το κλειστο γηπεδο της δαφνης.Δεν εχω παει φετος
Ειναι και ενας αλλος στη πλατεια του ΙΚΑ στην ηλιουπολη αλλα δεν εχω ρωτησει, αυτη βδομαδα θα κανω ερευνα αγορας

Πήρα απο εκεί τελικά γιατί ήταν ο ποιο φθηνός, τα ξύλα ήταν μια χαρά.

DJman
25-10-10, 00:56
Παιδια ωστοσο εγω ξερω πολυ θεωρια απο τζακια αλλα πραξη τπτ.Επειδη ομως φετος θα αναψω το δικο μου ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν τπτ κανονες γενικα.Εχω τζακι στο υπογειο αλλα δεν εχει αναψει ποτε εδω και 9 χρονια.Φετος μετακομισα ομως κατω και θα κανω τα εγκαινια

Ξερω οτι πρεπει να εχεις καποιο παραθυρο λιγο ανοιχτο για να μπαινει αερας.
Κατι αλλο?

JERY
25-10-10, 02:05
αν δεν ειναι καλο το τζακι και καπνιζει πρεπει να εχεις κατι ανοιχτο, αλλα κανονικα δεν χρειαζεται.
Αν η καμιναδα δεν ειναι απο τζιμετολιθους προσεχε τη μεγαλη φωτια μην σκασει.
Μην πολυ ψηνεις γιαιτι πιανει λιπη η καμιναδα
Οταν φευγεις βαζε προστατευτικο,
μην ριξεις νερο για να σβησεις τη φωτια , μπορει να σπασουν τα πυροτουβλα

nyannaco
25-10-10, 13:16
αν δεν ειναι καλο το τζακι και καπνιζει πρεπει να εχεις κατι ανοιχτο, αλλα κανονικα δεν χρειαζεται.Το αν χρειάζεται ανοιχτό παράθυρο ή όχι δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του τζακιού, αλλά των κουφωμάτων! Το τζάκι χρειάζεται από κάπου να τραβάει αέρα, αυτό είναι δεδομένο. Αυτό το "κάπου" στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (πλην αυτής με τον ειδικό αεραγωγό που αναφέρει ο stelios2), είναι ο χώρος που βρίσκεται το τζάκι. Και επειδή ως γνωστόν ο χώρος δεν παράγει αέρα, αυτός από κάπου πρέπει να μπει. Στα παλιότερα σπίτια με τα ξύλινα κουφώματα που έμπαζαν από παντού, το μπάσιμο εξυπηρετούσε μια χαρά αυτή την ανάγκη. Με τα σημερινά στεγανά αλουμίνια κλπ κουφώματα, δυστυχώς πρέπει να αφήνεις κάτι ανοιχτό για να μπαίνει ο απαιτούμενος αέρας, αν δεν υπάρχει η πρόνοια που λέγαμε για τον αερισμό του τζακιού.

antreas9
25-10-10, 14:56
(επειδή η συζήτηση πιο πριν ήταν για "ποιότητα" ξύλων απο πωλητές, για βρέξιμό τους, κλπ, εχει κανείς προσωπική εντύπωση για αυτόν που πουλάει στα σύνορα μεταμόρφωσης/λυκόβρυσης, δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου?

stelios2
26-10-10, 06:37
Το αν χρειάζεται ανοιχτό παράθυρο ή όχι δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του τζακιού, αλλά των κουφωμάτων! Το τζάκι χρειάζεται από κάπου να τραβάει αέρα, αυτό είναι δεδομένο. Αυτό το "κάπου" στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (πλην αυτής με τον ειδικό αεραγωγό που αναφέρει ο stelios2), είναι ο χώρος που βρίσκεται το τζάκι. Και επειδή ως γνωστόν ο χώρος δεν παράγει αέρα, αυτός από κάπου πρέπει να μπει. Στα παλιότερα σπίτια με τα ξύλινα κουφώματα που έμπαζαν από παντού, το μπάσιμο εξυπηρετούσε μια χαρά αυτή την ανάγκη. Με τα σημερινά στεγανά αλουμίνια κλπ κουφώματα, δυστυχώς πρέπει να αφήνεις κάτι ανοιχτό για να μπαίνει ο απαιτούμενος αέρας, αν δεν υπάρχει η πρόνοια που λέγαμε για τον αερισμό του τζακιού.

Ακριβως ετσι!

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 7 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια ωστοσο εγω ξερω πολυ θεωρια απο τζακια αλλα πραξη τπτ.Επειδη ομως φετος θα αναψω το δικο μου ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν τπτ κανονες γενικα.Εχω τζακι στο υπογειο αλλα δεν εχει αναψει ποτε εδω και 9 χρονια.Φετος μετακομισα ομως κατω και θα κανω τα εγκαινια

Ξερω οτι πρεπει να εχεις καποιο παραθυρο λιγο ανοιχτο για να μπαινει αερας.
Κατι αλλο?


Να προσεξεις επισης την εσωτερικη επικοινωνια με το υπολοιπο σπιτι. Υπαρχει περιπτωση οποιοσδηποτε εξαερισμος επανω (τουαλετας, αποροφητηρας κτλ) να σ επηρεασει. Ανοιχτο λιγο παραθυρο και κλειστη αυτη η πορτα.

and64
26-10-10, 10:24
Να προσεξεις επισης την εσωτερικη επικοινωνια με το υπολοιπο σπιτι. Υπαρχει περιπτωση οποιοσδηποτε εξαερισμος επανω (τουαλετας, αποροφητηρας κτλ) να σ επηρεασει. Ανοιχτο λιγο παραθυρο και κλειστη αυτη η πορτα.

Γεγονός! Σε μενα αν δουλεύει αποροφητήρας στην κουζίνα χωρίς να κλείσει η πόρτα της εχει καπνισει στο 2λεπτο. Τωρα που βαλαμε και διπλά τζάμια θα θέλει λογικά να μένει μια πόρτα λιγάκι ανοιχτή...

DJman
26-10-10, 15:40
Γεγονός! Σε μενα αν δουλεύει αποροφητήρας στην κουζίνα χωρίς να κλείσει η πόρτα της εχει καπνισει στο 2λεπτο. Τωρα που βαλαμε και διπλά τζάμια θα θέλει λογικά να μένει μια πόρτα λιγάκι ανοιχτή...

Παιδια μη με τρομαζετε.Χωρισμα δεν εχω βαλει απο κατω ακομα (στο playroom) και επικοινωνει με σκαλα με τον απο πανω οροφο οπου μολις ανεβαινεις στα δεξια ειναι κουζινα με ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑΑΑΑ. Πρεπει να κλεινω την πορτα της κουζινας δλδ?

nyannaco
26-10-10, 16:26
Οταν δουλεύει ο απορροφητήρας, ναι, πρέπει να κλείνεις την πόρτα, εκτός κι αν ανοίγεις και ένα παράθυρο στην κουζίνα (που βοηθάει και τη λειτουργία του απορροφητήρα :))
Σκέψου το ως εξής: κι ο απορροφητήρας από κάπου προσπαθεί να ρουφήξει αέρα. Αν δεν βρει από αλλού, θα ρουφήξει από το τζάκι. Αν βρει κι από αλλού, θα ρουφήξει από όπου του έρχεται πιο εύκολα.

DJman
26-10-10, 17:18
Ελπιζω να μην ντουμανιασω το σπιτι:whistle:

and64
26-10-10, 17:44
Ελπιζω να μην ντουμανιασω το σπιτι:whistle:

:lol: αν τραβάει έστω και λίγο το τζάκι και δεν δουλεύει ο αποροφητήρας/ειναι κλειστή η πόρτα λογικά οχι! Εμενα το τζάκι τραβάει πολύ καλά (ειναι χτιστό με πυρότουβλο) αλλά παρόλαυτα ο αποροφητήρας κάνει χαλάστρα...

nyannaco
27-10-10, 08:37
:lol: αν τραβάει έστω και λίγο το τζάκι και δεν δουλεύει ο αποροφητήρας/ειναι κλειστή η πόρτα λογικά οχι! Εμενα το τζάκι τραβάει πολύ καλά (ειναι χτιστό με πυρότουβλο) αλλά παρόλαυτα ο αποροφητήρας κάνει χαλάστρα...
Το πόσο καλά τραβάει το τζάκι εξαρτάται όχι από το ίδιο το τζάκι, αλλά από την καμινάδα! Παράγοντες που επηρρεάζουν (μεταξύ άλλων ενδεχομένως), το συνολικό ύψος, το ύψος της κορυφής σε σχέση με την οροφή/σκεπή, αλλά και με γειτονικές καμινάδες και οροφές/σκεπές, η μόνωση, η υφή της εσωτερικής επιφάνειας.
Συγκριτικά τώρα, ένας μέσος απορροφητήρας έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη αναρρόφησης από το καλύτερο σε τράβηγμα τζάκι. Επομένως εάν βρεθούν να ανταγωνίζονται, το τζάκι δεν έχει καμία ελπίδα.

Arkady
27-10-10, 11:06
Μου ήρθε ένα φυλλάδιο στο σπίτι (χωρίς να να αναφέρει τιμή κιλού ή τόνου), που διαφημίζει "μπρικέτες". Έψαξα στο Internet περί τίνος πρόκειται (κάποιοι τις γράφουν και μπριγκέτες) και είδα ότι πρόκειται για καυσόξυλα φτιαγμένα απο πεπιεσμένο πριονίδι διάφορων ξύλων. Απ'ότι λένε διαρκούν περισσότερο απο τα συμβατικά ξύλα, και είναι καθαρότερα.

Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Για μέτρια χρήση τζακιού αξίζουν? Πόσο πάει περίπου ο τόνος?

and64
27-10-10, 11:21
Το πόσο καλά τραβάει το τζάκι εξαρτάται όχι από το ίδιο το τζάκι, αλλά από την καμινάδα! Παράγοντες που επηρρεάζουν (μεταξύ άλλων ενδεχομένως), το συνολικό ύψος, το ύψος της κορυφής σε σχέση με την οροφή/σκεπή, αλλά και με γειτονικές καμινάδες και οροφές/σκεπές, η μόνωση, η υφή της εσωτερικής επιφάνειας.
Συγκριτικά τώρα, ένας μέσος απορροφητήρας έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη αναρρόφησης από το καλύτερο σε τράβηγμα τζάκι. Επομένως εάν βρεθούν να ανταγωνίζονται, το τζάκι δεν έχει καμία ελπίδα.

Δεν διαφωνώ, απλά 1 οροφο κατω απο μας που εχει μαντεμένιο δεν τραβάει το ίδιο καλά ενώ πιο κάτω που είναι πάλι χτιστό τραβάει καλύτερα! Η καμινάδα είναι αρκετά ψηλή, ειμαι 6ο οροφο και βγαίνει στην ταράτσα που είναι 9ο και δεν έχει καπέλο ή κατι άλλο...

Φυσικά ο απορροφητήρας τραβάει πολύ περισσότερο αέρα, αυτό θα έλειπε!:p

nyannaco
27-10-10, 12:24
Δεν διαφωνώ, απλά 1 οροφο κατω απο μας που εχει μαντεμένιο δεν τραβάει το ίδιο καλά ενώ πιο κάτω που είναι πάλι χτιστό τραβάει καλύτερα! Η καμινάδα είναι αρκετά ψηλή, ειμαι 6ο οροφο και βγαίνει στην ταράτσα που είναι 9ο και δεν έχει καπέλο ή κατι άλλο... Δεν είπα ότι διαφωνούμε, απλά έδωσα κάποιες παραπάνω πληροφορίες. Για το τράβηγμα των τζακιών στην πολυκατοικία σου δεν ξέρω κατά πόσο αυτό οφείλεται στον τύπο του τζακιού ή σε κάτι άλλο, αφού οι παράμετροι που επηρρεάζουν είναι πολλές.
Πιθανόν βέβαια και ο τύπος του τζακιού να παίζει κάποιο ρόλο τώρα που το ξανασκέφτομαι, και κακώς φάνηκα απόλυτος. Αν για παράδειγμα το μαντεμένιο είναι "ενεργειακό", αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι αξιοποιεί / αποδίδει στο χώρο μεγαλύτερο ποσοστό της θερμότητας σε σχέση με το συμβατικό χτιστό, επομένως η θερμοκρασία των καυσαερίων του είναι χαμηλότερη. Ο ελκυσμός της καμινάδας, όμως, βασίζεται ακριβώς στη διαφορά θερμοκρασίας των καυσαερίων με τον εξωτερικό αέρα, οπότε έχουμε την απάντηση: χαμηλότερη θερμικρασία καυσαερίων -> χαμηλότερος ελκυσμός.

stelios2
27-10-10, 20:54
Δεν είπα ότι διαφωνούμε, απλά έδωσα κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

Και πολυ σωστες πληροφοριες! Τζακας εισαι??


Αν για παράδειγμα το μαντεμένιο είναι "ενεργειακό", αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι αξιοποιεί / αποδίδει στο χώρο μεγαλύτερο ποσοστό της θερμότητας σε σχέση με το συμβατικό χτιστό, επομένως η θερμοκρασία των καυσαερίων του είναι χαμηλότερη. Ο ελκυσμός της καμινάδας, όμως, βασίζεται ακριβώς στη διαφορά θερμοκρασίας των καυσαερίων με τον εξωτερικό αέρα, οπότε έχουμε την απάντηση: χαμηλότερη θερμικρασία καυσαερίων -> χαμηλότερος ελκυσμός.

Εδω σε μπερδεψε η συζητηση και πρεπει να πω.. Στο ανοιχτο τζακι ελαχιστος αερας απ αυτον που αποροφειται καταναλωνεται πρακτικα στην καυση. Ο κυριος ογκος του ανακατευεται με τα καπναερια και ριχνει την θερμοκρασια τους κατα πολυ! Ετσι στο κλειστου τυπου, παρ ολο που απορροφουμε θερμοτητα, παραμενει αρκετη για την διατηρηση ελκυσμου.
Τα μαντεμενια ολα σχεδιαστικα (γ λογους ευκολιας κατασκευης) εχουν λαθος. Αυτο το σκοπιμο λαθος το καλυπτουν με το απαραδεκτα χαμηλο υψος της εστιας. Ολη η φλογα χανεται στον κωνο μεσα μαζι με την θερμοτητα της. Με ακτινοβολια ζεσταινει το κλασικο τζακι! Κ ακουμε και παραμυθια περι μεγαλυτερης αποδοσης κ μπλα μπλα μπλα.. Ενα σωστα χτισμενο τζακι ειναι αποδοτικοτερο! Πιθανοτατα ο μαστορας που εχτισε ηξερε τι εκανε..

and64
27-10-10, 22:26
Ενα σωστα χτισμενο τζακι ειναι αποδοτικοτερο! Πιθανοτατα ο μαστορας που εχτισε ηξερε τι εκανε..

Αν μιλάμε για το δικό μου τζάκι τοτε ο μάστορας οντως ήξερε τι έκανε:lol::lol: Οταν αγοράσαμε το διαμέρισμα (και ήταν γιαπί ακομα η πολυκατοικία) τον είχε βρει ο πατέρας μου, ήταν άλλος από αυτόν του κατασκευαστή που έφτιαξε τα άλλα στους άλλους ορόφους...

mosaic
27-10-10, 22:44
Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κι εγώ κάτι…

Κατ' αρχήν, τύπος τζακιού και εστία:
Είναι χειροποίητο χτιστό με πυρότουβλα, και με πλούσια εστία σε διαστάσεις αρκετά μεγάλη.

Σχετικά με το άναμμα.. για να βοηθήσουμε τα ξύλα να βγάλουν φλόγα.. αν είναι σωστό να ρίχνουμε οινόπνευμα όπου να ‘ναι μέσα στην εστία; ακόμα και πάνω στα πυρότουβλα;

Βασικά είμαι κατά της χρήσης οινοπνεύματος.. έτυχε όμως και το είδα μια φορά γι` αυτό σας ρωτώ

and64
27-10-10, 22:47
Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κι εγώ κάτι…

Κατ' αρχήν, τύπος τζακιού και εστία:
Είναι χειροποίητο χτιστό με πυρότουβλα, και με πλούσια εστία σε διαστάσεις αρκετά μεγάλη.

Σχετικά με το άναμμα.. για να βοηθήσουμε τα ξύλα να βγάλουν φλόγα.. είναι σωστό να ρίχνουμε οινόπνευμα όπου να ‘ναι μέσα στην εστία; ακόμα και πάνω στα πυρότουβλα;

Βασικά είμαι κατά της χρήσης οινοπνεύματος.. έτυχε όμως και το είδα μια φορά γι` αυτό σας ρωτώ

Εγω χρησιμοποιώ με αντίστοιχο τζάκι με το δικό σου. Οχι πολύ, αλλά στην αρχή χρειάζεται για να αρπάξουν τπτ κουκουνάρια ή δαδί ή οτι άλλο χρησιμοποιείς για προσάναμα....

mosaic
27-10-10, 22:59
Ευχαριστώ and64 για την απάντηση: )

Κι εγώ, ανάμεσα στα ξύλα βάζω είτε αυτούς τους άσπρους κύβους ή κάτι μικρά ξυλαράκια που είναι μόνο για το προσάναμμα.
._

Επίσης έχω παρατηρήσει στη βάση της εστίας.. ανάμεσα στα πυρότουβλα σα να φεύγει ο αρμός.. :(

Αυτό μπορώ να το φτιάξω μόνη μου; να πάρω υλικό και να συμπληρώσω…..

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό σας τζάκι;
Με την πάροδο φθορά του χρόνου…….

and64
27-10-10, 23:01
Ευχαριστώ and64 : )

Κι εγώ, ανάμεσα στα ξύλα βάζω είτε αυτούς τους άσπρους κύβους ή κάτι μικρά ξυλαράκια που είναι μόνο για το προσάναμμα,
.—

Επίσης έχω παρατηρήσει στη βάση της εστίας.. ανάμεσα στα πυρότουβλα σα να φεύγει ο αρμός.. :(

Αυτό μπορώ να το φτιάξω μόνη μου; να πάρω υλικό και να συμπληρώσω…..

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό σας τζάκι;
Με την πάροδο φθόρια του χρόνου…….

Yπάρχει υλικό και θέλω να πάρω και γω γιατι εχει φύγει αρκετά στην πλάτη, ακριβώς εκεί που "χτυπάει" η φλόγα στο 90% των περιπτώσεων, αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα!
Λογικά θα μπορείς να το βάλεις μονη σου αλλά περίμενε να σου πει και ο Στέλιος που ειναι ειδήμων;)

mosaic
27-10-10, 23:15
Yπάρχει υλικό και θέλω να πάρω και γω γιατι εχει φύγει αρκετά στην πλάτη, ακριβώς εκεί που "χτυπάει" η φλόγα στο 90% των περιπτώσεων, αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα!
Λογικά θα μπορείς να το βάλεις μονη σου αλλά περίμενε να σου πει και ο Στέλιος που ειναι ειδήμον;)
Μακάρι!! διότι δεν είναι εποχές για μαστόρια οπότε ότι περνά από το χέρι μας..
μιας και από €~€~€~€~€ δώσαμε δώσαμε και τελειώσαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

So, περιμένουμε Στέλιο! "stelios2" where are you? θέλουμε τα φώτα σου......!

nyannaco
28-10-10, 11:04
Στέλιο αυτά δεν κάνουν;

http://www.durostick.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=37&category_id=19&Itemid=102&option=com_virtuemart&lang=el&vmcchk=1&Itemid=102

http://www.isomat.gr/ΚΟΛΛΕΣ-ΑΡΜΟΣΤΟΚΟΙ/Κόλλες-Ειδικών-Εφαρμογών/isomat®-ak-fire/detailed-product-flyer/

stelios2
28-10-10, 23:32
Βασικά είμαι κατά της χρήσης οινοπνεύματος.. έτυχε όμως και το είδα μια φορά γι` αυτό σας ρωτώ[/QUOTE]


Γιατι εισαι κατα της χρησης του?? Το οινοπνευμα παιρνει αμεσως φωτια αλλα δεν κανει ευκολα εκρηξη (οπως η βενζινη πχ) ειναι ο πολυς κοσμος μαθημενος στ χρηση του και δεν μυριζει οπως το πετρελαιο.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 11 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στέλιο αυτά δεν κάνουν;

http://www.durostick.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=37&category_id=19&Itemid=102&option=com_virtuemart&lang=el&vmcchk=1&Itemid=102

http://www.isomat.gr/ΚΟΛΛΕΣ-ΑΡΜΟΣΤΟΚΟΙ/Κόλλες-Ειδικών-Εφαρμογών/isomat®-ak-fire/detailed-product-flyer/


Ναι κανουν.. με τσιμεντο ταχειας πηξεως ειναι κ τριμενο πυροτουβλο για αδρανη. Θα ξανα φυγει ομως. Τ πυροτουβλα ξεκολαν παντα με τη θερμοκρασια κ απλα μενουν σφηνωμενα απ τον αρμο, οσο φευγει ο αρμος τοσο κινδυνευει με αποκολληση, προσοχη στ πλατη της εστιας απο χτυπηματα ξυλων. Στοκαρετε συμφωνα με οδηγιες που σιγουρα θα γραφει στ συσκευασια.

Arkady
30-10-10, 19:17
Φέτος πόσο κοστίζει στα ξύλα ο τόνος?

anon
30-10-10, 23:32
τι είναι ενέργεια.
1 BTU (british thermal unit) /hr = 252 calories.
1 Kwh ηλεκτρικού ρεύματος κοστίζει απο 0,09 έως 0,2 ευρώ σχεδόν (ανάλογα με την κατανάλωση).
1 Kwh = 3413 btu/hr = 860.000 calories
1 τόνος ξυλείας έχει απο 9 εκ έως 17 εκ btu/hr (ανάλογα με τον τύο ξύλου). τιμή κάπου 100 ευρώ ο τόννος.
1 γαλόνι βενζίνη (3,785 λίτρα) έχει 125.000 btu/hr τιμή λίτρου 1,52
1 γαλόνι πετρέλαιο diesel έχει 138.690 btu/hr. τιμή λίτρου 1,2
1 λίτρο φυσικό αέριο έχει ακριβώς 0,38Κwh ενέργεια δηλαδή 1316 btu/hr, τιμή 0,69 ευρώ το λίτρο

Ετσι με αυτά τα δεδομένα, μπορούμε να δούμε πόσο μας κοστίζει κάθε μορφής ενέργεια.
Εχουμε λοιπόν. Για ένα ευρώ πόσες θερμίδες ενέργειας αγοράζουμε;

1. Ηλεκτρικό ρεύμα (με 0,2 ευρώ την κιλοβατώρα) => 17065 btu/hr / ευρώ
1α. Ηλεκτρικό ρεύμα, νυχτερινό (0,06 η κιλοβατώρα) => 56800 btu/hr / euro
2. Ξυλεία (με 100 ευρώ τον τόνο, μέση απόδοση 13 εκ btu o τόννος) => 13000 btu/hr / euro
3. Βενζίνη (με 1,50 ευρω το λίτρο) => 22000 btu/hr / euro
4. Πετρέλαιο (με 1,2 ευρώ το λίτρο δηλαδή κόστος πετρελαίου κίνησης) => 30000 btu/hr / euro
5. Πετρέλαιο ( με 0,68 ευρώ το λίτρο, κόστος πετρελαίου θέρμανσης) => 54000 btu/hr / euro
6. Φυσικό αέριο => 1900 btu/hr /euro

Αν έκανα κάποιο λάθος, διορθώστε με (κάτι δεν μου κάθετε καλά με το φυσικο αέριο). Πάντως φαίνεται ότι το ξύλο ενεργειακά δεν είναι καλή επιλογή. Εκτός και εαν βέβαια τα μαζεύεις μόνος σου και σου έρχεται τσάμπα. Η πιο καλή επιλογή είναι το ηλεκτρικό νυχτερινό, μετά το πετρέλαιο.

stelios2
31-10-10, 07:53
anon ειναι πολυ χρησιμες οι τιμες θερμογονους δυναμης των καυσιμων μπραβο! Κατι μπερδευεις στ μετατροπη και στην ποσοτητα του ενος ευρω.. Το ξυλο παντα συνεφερε στ θεμα κοστους, παντα ειναι φθηνοτερο. Πρακτικα ισχυει μια αναλογια 3 κιλα ξυλο- 1 λιτρο πετρελαιο, αυτο ειναι πολυ <περιπου> λογω της υγρασιας των ξυλων που διαφερει πολυ. Μπορει να ισχυσει το 2-1 εως και 5-1. Ενας μεσος ορος ειναι καπου εκει, ετσι λοιπον με σωστο ενεργειακο τζακι (να δουλευει σωστα) σημερα συμφερει κατα πολυ.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 6 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επισης κατι αλλο να το ξερετε, γιατι πολυ παραπληροφορηση πεφτει.. Στο θεμα μολυνσης του περιβαλοντος το ξυλο ειναι το μονο οικολογικο! Δεν διαταρασει τον κυκλο του ανθρακα στον πλανητη. Τα ορυκτα καυσιμα ευθυνονται και μονον! Ειναι ενεργεια (ανθρακας) που αποθηκευτηκε πριν εκατομυρια χρονια και απελευθερωνουμε ταχυτατα. Η χειροτερη καυση ξυλου ειναι προτιμοτερη οικολογικα απ οποιανδηποτε τελεια καυση ορυκτου.

anon
31-10-10, 11:09
Nα διορθώσω μερικά πράγματα.
Είτε ξύλο είτε λιγνίτη, και τα δύο επιβαρρύνουν το περιβάλλον με διοξείδιο του άνθρακα, και αυτό ειναι που αποκαλούμε αέριους ρύπους. Βέβαια υπάρχει το γεγονός, ότι για να παραχτεί ένα κιλό ξύλου, κατα την διάρκεια ζωής του δένδρου απορροφήθηκε κάποιο ποσό διοξείδιου του άνθρακα και έγινε οξυγόνο μέσω της φωτοσύνθεσης. Βέβαια και απο την άλλη όλα τα ορυκτα καύσιμα το ίδιο ειναι, είναι ξύλα, δένδρα, φύλλα που πλακώθηκαν εντός της γης, και έγιναν ορυκτά καύσιμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι για να έχεις ξύλα, πρέπει να έχεις δένδρα, άρα δημιουργείς έναν κύκλο ώστε να εξομαλλύνεις την διαφορά. Και το βιοντίζελ το ίδιο ειναι με αυτό το σκεπτικό.

Επίσης δεν μπερδεύω τίποτα. Με ένα ευρώ πόση ενέργεια αγοράζω; Ειναι απόλυτο αυτό, μετρήσιμο, και μη αμφισβητήσιμο. Αντιθέτως, η καύση του ξύλου είναι η χειρότερη απο άποψη απόδοσης. Το νερό που έχει μέσα (υγρασία) δεν πρέπει να το μετράς θετικά, αντιθέτως αρνητικά, μιας και "τρώει" ενέργεια για να στεγνώσει. Το 3-1 είναι αυθαίρετος κανόνας. Επιπλέον η καύση ξύλου σε τζάκι αποβάλλει σημαντικότατη ενέργεια εκτός του σπιτιού, η τροφοδοσία σημαίνει βγές έξω φέρε ξύλα (απώλειες ενέργειας), και εννοείτσαι ότι εαν αγοράζεις ξύλα είναι η μεγαλύτερη βλακεία (ως προς την οικονομία) που υπάρχει ποτέ. Χώρια που πρέπει οπωσδήποτε κάθε χρόνο να βάφεις το σπίτι γιατί γίνεται σκ@τ@ απο την "καθαρή" ενέργεια του τζακιού και βρωμάει το σύμπαν. Οσο για την ενεργειακή του απόδοση, όποιος κάθεται μπροστά στο τζάκι ζεσταίνεται, ε τότε βάλτε και ένα σώμα καλοριφέρ και καθήστε γύρω του, θα αισθάνεστε το ίδιο ζεστοί και θα κάνετε ακόμη περισσότερη οικονομία.

Δεν παίρνω τον παράγοντα ρομαντισμού, διάθεσης κλπ που σου προσφέρει ένα τζάκι. εκει πάω πάσο. σε χωριό μεγάλωσα, δίπλα σε τζάκι (που ζέσταινε ένα δωμάτιο)...

αυτά.

and64
31-10-10, 12:14
Χώρια που πρέπει οπωσδήποτε κάθε χρόνο να βάφεις το σπίτι γιατί γίνεται σκ@τ@ απο την "καθαρή" ενέργεια του τζακιού και βρωμάει το σύμπαν

Σωστή η ανάλυση περί τζακιού και απόδοσης αλλά αυτό απο που βγαίνει;; Πρέπει σχεδόν να μην έχει καμινάδα για να καπνιστεί και βρωμάει τόσο πολύ το δωμάτιο!! Στο σπίτι που το καίει αρκετά δεν εχω παρατηρήσει ποτέ κάτι ανάλογο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.