PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ξύλα για ενεργειακό τζάκι;



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

pilnik
10-10-12, 16:21
Ειναι απο τα καλύτερα ξύλα. Λένε επίσης και για ελιά, εχω κάψει πολύ ελιά, αλλά όχι ξερή, φρεσκοκομμένη. Πάντα την έβαζα μετά, πρώτα έκαιγα άλλα ξύλα ξερά, εκανε το χαρακτηριστικό να βγάζει την υγρασία / νερό απο τα κοψίματα, αλλά στην συνέχεια καιγόταν ωραία και κρατούσε αρκετή ώρα (ίσως λόγω της υγρασίας). Οι δρυς καίγονται πολύ δυνατά, αλλά γρήγορα. (σε γενικές γραμμές όταν καίω τζάκι το μπουμπουνίζω, δεν το σιγοκαίω).
Μήπως μπερδεύεις τον δρυ με την οξυά; Ο δρυς είναι βαρύ ξύλο, καιγεται αρκετά αργά, περίπου όσο η ρίζα ελιάς.
Εχω παραθέσει κάποια link παραπάνω. Η υγρασία φευγει απο το ξύλο παιρνοντας την θερμότητα π.χ από τα παραγόμενα ξύλα. Ετσι το ξύλο θα καεί το ίδιο περίπου γρήγορα (εφοσων πιασει η φωτιά) αλλά με πολλή λίγη θερμότητα στο χώρο

anon
11-10-12, 09:52
Μήπως μπερδεύεις τον δρυ με την οξυά; Ο δρυς είναι βαρύ ξύλο, καιγεται αρκετά αργά, περίπου όσο η ρίζα ελιάς.
Εχω παραθέσει κάποια link παραπάνω. Η υγρασία φευγει απο το ξύλο παιρνοντας την θερμότητα π.χ από τα παραγόμενα ξύλα. Ετσι το ξύλο θα καεί το ίδιο περίπου γρήγορα (εφοσων πιασει η φωτιά) αλλά με πολλή λίγη θερμότητα στο χώρο

Μπορεί να έχεις δίκιο για την δρυ. Για την υγρασία αυτό το πράγμα λέω και εγώ. Η θερμογόνος δύναμη του ξύλου, εφόσον υπάρχει αρκετή υγρασία, δεν αποδίδεται στον χώρο όπως θα έπρεπε, μιας και σημαντικό ποσοστό αυτής αναλώνεται στην ατμοποίηση της υγρασίας.

zaras27
11-10-12, 15:10
Δηλαδή αμα κάποιος εχει ξερή κατάξερη οξια και την κάψει δεν θα εχει θερμαντική δυναμη ?

stelios2
17-10-12, 01:39
Θα εχει και θα παρα εχει θερμαντικη δυναμη η οξια! Ολα τα ειδη ξυλων εχουν την ιδια θερμογονο (οι παρεκλισεις τους σε αυτο ειναι αμελητεες σε σχεση με τις διαφορες λογω υγρασιας) δυναμη ανα βαρος, ανα κιλο δηλαδη. Αλλην διαχειρηση θελει το ελαφρυ μαλακο ξυλο που καιγεται γρηγορα και αλλη το σκληρο και βαρυ. Η ξερη καταξερη οξια θα καει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο τζακι, αν προκειται ομως για σωστο τζακι με πορτα και το ρυθμισεις σωστα θα εχεις τελεια αποδοση..
Αν αγορασουμε φρεσκα ξυλα αργα, ειναι προτιμοτερη η οξια διοτι μπορει να στεγνωσει παρα πολυ γρηγορα, αντιθετα ο μεσες φρεσκος θελει παααρα πολυ χρονο, χανουμε στο ζυγισμα στ φρεσκο αλλα χανουμε πολυ περισσοτερο κατα την καυση.
Τελευταια βγηκε οδηγια να πωλουνται ανα ογκο τα ξυλα, στην περιπτωση αυτην αγοραστε βαρια ξυλα πχ μεσε και να ειναι και κομενα κοντα (παρτε μεσε πχ κομενο για σομπα) ωστε να εχουν μικροτερα κενα στ συσκευασια τους. Αντιθετα αν αγοραζα με βαρος θα προτιμουσα (δεν υπαρχουν βεβαια) λευκες και πευκα κ οτι αλλο ειναι ελαφρυ.. Θα αγοραζα οξια δηλαδη.

Lagman
21-10-12, 13:41
Θα εχει και θα παρα εχει θερμαντικη δυναμη η οξια! Ολα τα ειδη ξυλων εχουν την ιδια θερμογονο (οι παρεκλισεις τους σε αυτο ειναι αμελητεες σε σχεση με τις διαφορες λογω υγρασιας) δυναμη ανα βαρος, ανα κιλο δηλαδη. Αλλην διαχειρηση θελει το ελαφρυ μαλακο ξυλο που καιγεται γρηγορα και αλλη το σκληρο και βαρυ. Η ξερη καταξερη οξια θα καει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο τζακι, αν προκειται ομως για σωστο τζακι με πορτα και το ρυθμισεις σωστα θα εχεις τελεια αποδοση..
Αν αγορασουμε φρεσκα ξυλα αργα, ειναι προτιμοτερη η οξια διοτι μπορει να στεγνωσει παρα πολυ γρηγορα, αντιθετα ο μεσες φρεσκος θελει παααρα πολυ χρονο, χανουμε στο ζυγισμα στ φρεσκο αλλα χανουμε πολυ περισσοτερο κατα την καυση.
Τελευταια βγηκε οδηγια να πωλουνται ανα ογκο τα ξυλα, στην περιπτωση αυτην αγοραστε βαρια ξυλα πχ μεσε και να ειναι και κομενα κοντα (παρτε μεσε πχ κομενο για σομπα) ωστε να εχουν μικροτερα κενα στ συσκευασια τους. Αντιθετα αν αγοραζα με βαρος θα προτιμουσα (δεν υπαρχουν βεβαια) λευκες και πευκα κ οτι αλλο ειναι ελαφρυ.. Θα αγοραζα οξια δηλαδη.

Διάβαζα σε ένα site ότι ειδικά για ενεργειακό τζάκι τα πεύκα και ελιές καλό να αποφεύγονται γιατί κάτι μένει στην καμινάδα και αυτό βοηθάει να πάρει φωτιά η καμινάδα...
Εγώ πάντως πεύκο δε ξαναπαίρνω γιατί τελευταία φορά που είχα πάρει είχε γεμίσει ο τόπος τερμίτες και είχα άγχος μη πέσει κανείς στο σπίτι και χαλάσουν τα έπιπλα...

stelios2
24-10-12, 06:36
Ε ναι εχει ρετσινι τ πευκο, ομως ειναι και απ αυτα με τ μεγαλυτερη θερμογονο ανα κιλο. Μακαρι να εβρισκα να αγοραζα πευκο, ειναι κ ελαφρυ και καιγεται και φρεσκο κτλ, οσο για τ καπνοδοχο την καθαριζω τακτικα.

nyannaco
25-10-12, 11:46
Στέλιο, κι εμένα μου αρέσει το πεύκο, παίρνει εύκολα (για μένα τον ατζαμή είναι σημαντικό) και κάνει μεγάλη, ωραία φλόγα, αλλά καίγεται πολύ γρήγορα, πρέπει να το ταϊζεις συνέχεια. Ωραίο για εφέ, αλλά όχι για να ζεσταθείς για ώρες, πόσο μάλλον για να το αφήσεις για τη νύχτα. Γιατί δεν βρίσκεις όμως; Εδώ κάτω είναι ευκολόβρετο, έχω την εντύπωση.

stelios2
27-10-12, 00:52
Ε εδω 25 χιλ δυτικα θεσνικης ειναι πεδιαδα, φερνουν δρυ και οξια, πευκα δεν εχω δει να πουλανε. Αμα ειναι σωστο με πορτα κλεινεις τ κλαπε τ αερα και καιγεται σιγα.

teodor_ch
28-06-13, 12:20
Μπορεί εκτός θέματος αλλά είναι σχετικό με τις συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν.

Προσπαθώ να φτιάξω ένα spreadsheet στο GDrive (public) για τις χρεώσεις της ΔΕΗ σε ΟΛΑ τα πιθανά σενάρια.

Μονοφασικό/τριφασικό
ΚΑΙ
Γ1/Γ1Ν

Έχω ήδη κολλήσει στην αρχή....

Απο εδώ
http://www.dei.gr/Documents2/TIM%20XT%201%202%202013/%CE%93%201%20%CE%9F%CE%99%CE%9A%20%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3%20%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A7%CE%A1%CE%95%CE%A 9%CE%A3%CE%97.pdf

Ποιός πίνακας ισχύει?
Ο 1ος τα έχει συγκεντρωτικά ενώ ο 2ος αναλυτικά?

Έχει φτιάξει κανείς ( anon :whistle: ) κάτι παρόμοιο να το ενημερώσω?


Ο λόγος είναι ο υπολογισμός της πιο συμφέρουσας λύσης για σπίτι.
Δεδομένου ότι οι απαιτήσεις για 3φασικό είναι στο όριο και πάλι οι "νυχτερινές" ώρες δε συμπίπτουν με το πρόγραμμα της οικογένειας.

anon
28-06-13, 12:30
Σε κάθε περίπτωση, το "νυχτερινό" συμφέρει ακόμα και εαν κάνεις μικρή σχετικά κατανάλωση σε αυτό. Μην ξεχνάς ότι όποια κατανάλωση και εαν κάνεις στο νυχτερινό, εαν δεντο είχες, θα πήγενε στο κανονικό τιμολόγιο, και αφού πάει κλιμακωτά, θα πήγενε στην μεγαλύτερη χρέωση που είχες.

Οσο για τον προγραμματισμό, μπορεις να κάνεις μερικά πράγματα. Θέρμανση το βράδυ του σπιτιού πχ με κλιματιστικό. Μπορείς να βάλεις χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο (ρούχων και πιάτων), εαν δεν έχουν τέτοια δυνατότητα, βάζεις να ξεκινήσει η πλύση, και αμέσως πατάς τον χρονοδιακόπτη που θα ξεκινήσει πχ μετα απο 6-7 ώρες (μέσα στην νύχτα, με το νυχτερινό). Υπόψιν επίσης ότι νυχτερινή χρέωση κατα την διάρκεια του χειμώνα (απο Νοέμβριο έως Μάιο) έχει και απο τις 15:00 έως 17:00

teodor_ch
28-06-13, 12:45
Σε κάθε περίπτωση, το "νυχτερινό" συμφέρει ακόμα και εαν κάνεις μικρή σχετικά κατανάλωση σε αυτό. Μην ξεχνάς ότι όποια κατανάλωση και εαν κάνεις στο νυχτερινό, εαν δεντο είχες, θα πήγενε στο κανονικό τιμολόγιο, και αφού πάει κλιμακωτά, θα πήγενε στην μεγαλύτερη χρέωση που είχες.

Οσο για τον προγραμματισμό, μπορεις να κάνεις μερικά πράγματα. Θέρμανση το βράδυ του σπιτιού πχ με κλιματιστικό. Μπορείς να βάλεις χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο (ρούχων και πιάτων), εαν δεν έχουν τέτοια δυνατότητα, βάζεις να ξεκινήσει η πλύση, και αμέσως πατάς τον χρονοδιακόπτη που θα ξεκινήσει πχ μετα απο 6-7 ώρες (μέσα στην νύχτα, με το νυχτερινό). Υπόψιν επίσης ότι νυχτερινή χρέωση κατα την διάρκεια του χειμώνα (απο Νοέμβριο έως Μάιο) έχει και απο τις 15:00 έως 17:00

Έχω στο μυαλό μου και χρονοδιακόπτη με αισθητήρα θερμοκρασίας νερών για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα τις μέρες που δεν έχει ηλιοφάνεια.
Το πλυντήριο ρούχων έχει χρονοδιακόπτη μόνο του, μένει και το πλυντήριο πιάτων να βρώ μαζί με χρονοδιακόπτη να έχει και παροχή ζεστού νερού.

Απο μονοφασικό σε τριφασικό εκτός απο το πάγιο δεν αλλάζουν οι κλίμακες?

jkoukos
28-06-13, 13:13
Και τους 2 πίνακες.
Ο πρώτος είναι για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις, δηλαδή αυτές που δίνει κάθε πάροχος και ο δεύτερος έχει τις ρυθμιζόμενες, δηλαδή αυτές που πληρώνουμε πάντα στη ΔΕΗ για την μεταφορά και διανομή.
Σε αυτές πρέπει να προστεθούν οι χρεώσεις (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31075&nt=19) υπέρ τρίτων και φυσικά ο ΦΠΑ.
Παλιά είχε η ΔΕΗ ένα παράδειγμα υπολογισμού αλλά το έβγαλε.
Βρήκα αυτό το εργαλείο (http://www.asxetos.gr/ypologismos/deh/) αλλά έχει τις παλιές τιμές. Επίσης αυτό (http://www.gvarv.gr/Var/dei.htm) που δεν το έχω δοκιμάσει.
Έχω φτιάξει ένα εξελόφυλλο (http://www.easybytez.com/a4vo5o83zram) αλλά δεν υπολογίζει τριφασικές καταναλώσεις.

- - - Updated - - -


Απο μονοφασικό σε τριφασικό εκτός απο το πάγιο δεν αλλάζουν οι κλίμακες?
Εκτός του πάγιου έχει αλλαγές (ανάλογα την παροχή) στην Ισχύ Παροχής, στον Συντελεστή Μετασχηματισμού και στον Συντελεστή ισχύος (συνφ).
Αυτά φαίνονται στη 2η σελίδα του έντυπου, στον πίνακα "Ενδείξεις Μετρητή".
Οι κλίμακες παραμένουν ίδιες αλλά λόγω μεταβολής των παραπάνω έχουμε άλλα αποτελέσματα στους υπολογισμούς.

teodor_ch
28-06-13, 14:15
Και τους 2 πίνακες.
Ο πρώτος είναι για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις, δηλαδή αυτές που δίνει κάθε πάροχος και ο δεύτερος έχει τις ρυθμιζόμενες, δηλαδή αυτές που πληρώνουμε πάντα στη ΔΕΗ για την μεταφορά και διανομή.
Σε αυτές πρέπει να προστεθούν οι χρεώσεις (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31075&nt=19) υπέρ τρίτων και φυσικά ο ΦΠΑ.
Παλιά είχε η ΔΕΗ ένα παράδειγμα υπολογισμού αλλά το έβγαλε.
Βρήκα αυτό το εργαλείο (http://www.asxetos.gr/ypologismos/deh/) αλλά έχει τις παλιές τιμές. Επίσης αυτό (http://www.gvarv.gr/Var/dei.htm) που δεν το έχω δοκιμάσει.
Έχω φτιάξει ένα εξελόφυλλο (http://www.easybytez.com/a4vo5o83zram) αλλά δεν υπολογίζει τριφασικές καταναλώσεις.

- - - Updated - - -


Εκτός του πάγιου έχει αλλαγές (ανάλογα την παροχή) στην Ισχύ Παροχής, στον Συντελεστή Μετασχηματισμού και στον Συντελεστή ισχύος (συνφ).
Αυτά φαίνονται στη 2η σελίδα του έντυπου, στον πίνακα "Ενδείξεις Μετρητή".
Οι κλίμακες παραμένουν ίδιες αλλά λόγω μεταβολής των παραπάνω έχουμε άλλα αποτελέσματα στους υπολογισμούς.

με κάλυψες πλήρως πλήρως! :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.