PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ξύλα για ενεργειακό τζάκι;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Lagman
21-09-10, 22:28
Τι ξύλα αγοράζετε και με τι τιμή ;

Sebu
21-09-10, 23:53
Να το αντιστρεψω

Τι τζακι αγοραζεις και σε τι τιμη????

Και εμεις το σκεφτομαστε εκει που θα παει το πετρελαιο φετος, αλλα οι τιμες που εχω δει ειναι εξωφρενικες (και ως συνηθως οπως συνεβη και με το υγραεριο στο αμαξι, οι επιτηδειοι εχουν ηδη εκτοξευσει τις τιμες στα ενεργειακα τζακια λογω της φημολογουμενης αυξησης στην τιμη του πετρελαιου θερμανσης - οπως στο αμαξι που απο 1200-1500 ευρω ανα εγκατασταση εχουμε φτασει τα 1800 και 2000 ευρω μεσα σε λιγους μονο μηνες).

mondark
22-09-10, 00:53
όταν είναι ο καιρός για μάζεμα του ελαιοκάρπου κόβω τους δρυάδες που βγαίνουν μέσα στο λιόφυτο αλλιώς ξυλα ελιας 110-130 euro τόνος

subdee
22-09-10, 10:43
Καλά κάνεις. Και εγώ που έχω χτήμα στην Μεσσηνία, κόβω αράδα ξύλα κατα τη διάρκεια της ράβδου συν το καθάρισμα άλλων δένδρων, μου φτάνουν για έναν χειμώνα.

Sebu
22-09-10, 17:08
Ο ανθρωπος ομως ρωτησε για ενεργειακο τζακι, τα οποια νομιζω δεν παιρνουν οτι να ναι ξυλο αλλα θελουν βιοκαυσιμο, ή καποιας αλλης μορφης οικολογικη ενεργειακη πηγη.

mondark
22-09-10, 22:43
υπάρχουν ενεργειακά τζάκια που περνούν απλά ξυλα εδώ (http://www.en-ergon.com/site/el/services/heating/energy-fireplaces-stoves) μπορείς να μάθεις πια είναι τα ενεργειακά τζάκια και πως δουλεύουν φιλικά:)

Lagman
22-09-10, 23:43
Να το αντιστρεψω

Τι τζακι αγοραζεις και σε τι τιμη????

Και εμεις το σκεφτομαστε εκει που θα παει το πετρελαιο φετος, αλλα οι τιμες που εχω δει ειναι εξωφρενικες (και ως συνηθως οπως συνεβη και με το υγραεριο στο αμαξι, οι επιτηδειοι εχουν ηδη εκτοξευσει τις τιμες στα ενεργειακα τζακια λογω της φημολογουμενης αυξησης στην τιμη του πετρελαιου θερμανσης - οπως στο αμαξι που απο 1200-1500 ευρω ανα εγκατασταση εχουμε φτασει τα 1800 και 2000 ευρω μεσα σε λιγους μονο μηνες).

Έχουμε τζάκι κανένα χρόνο τώρα...δε θυμάμαι τιμή

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 4 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


όταν είναι ο καιρός για μάζεμα του ελαιοκάρπου κόβω τους δρυάδες που βγαίνουν μέσα στο λιόφυτο αλλιώς ξυλα ελιας 110-130 euro τόνος


Με ένα τόνο πόσο καιρό βγάζεις ; Έχω κάπου τα τεχνικά χαρακτηριστικά για το τζάκι... πρέπει να τα δώ ξανά για να υπολογίσω για τον χειμώνα γιατί θέρμανση μάλον δε θα παίζει :p
Το ερώτημα μου είναι τι τιμές παίζουν στα ξύλα μην παω και αγοράσω και μου πιάσουν το πωπό :p
Σίγουρα θα παίζουν και κόλπα για να βγάζουν περισσότερα χρήματα ...

mondark
23-09-10, 00:41
Με ένα τόνο πόσο καιρό βγάζεις ;
βασικά δεν έχω κάτσει να υπολογίσω γιατί κόβει και ο πατέρας μου και σπανια αγοράζουμε με ένα πρόχειρο λογαριασμό υπολογίζω 1-1,5 δεν ξέρω μπορεί να σου λέω και ψέματα :p βεβαια εδώ κάτω έχουμε και μικρό χειμώνα.



Σίγουρα θα παίζουν και κόλπα για να βγάζουν περισσότερα χρήματα ...
να προσεχεις όταν αγοράζεις να είναι στεγνά;) με το νερό που τα βρέχουν κάποιοι επιτήδειοι μεγαλώνει το βάρος τους.

george her
24-09-10, 09:10
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν μπορω να κατασκευασω ενα ενεργειακο τζακι αν υπαρχει καποιο σχεδιο καπου στο διαδυκτυο?

giantpow
24-09-10, 10:09
80-100 ο τονος

Sebu
24-09-10, 15:44
Τα ενεργειακα τζακια νερου και τα pellets νερου ειναι καλη φαση (εχεις in house καυστηρα και λεβητα στην ουσια) το θεμα ειναι ποσο ευκολα μπορουν να συνδεθουν με το υπαρχον δικτυο σου αν μιλαμε για διαμερισμα.

Υποθετω οτι απαιτειται ξηλωμα δαπεδων/μαρμαρων για να βρουν τις σωληνωσεις νερου των σωματων κτλ.

Lagman
24-09-10, 20:18
80-100 ο τονος


τι ξύλα ; ελιάς;

jimmakosx
24-09-10, 23:17
Μόνο ελιά. Είναι το καλύετρο υλικό για καύσιμη ύλη και κρατάει πιο πολύ!;)

giantpow
24-09-10, 23:23
τι ξύλα ; ελιάς;

οξια και ενα αλλο μαζι(παντως οχι ελια)
αλλα εδω μενω επαρχια και το πολυ πολυ πας στο βουνο και μαζευεις ξυλα μονος σου ;)

jimmakosx
24-09-10, 23:27
οξια και ενα αλλο μαζι(παντως οχι ελια)
αλλα εδω μενω επαρχια και το πολυ πολυ πας στο βουνο και μαζευεις ξυλα μονος σου ;)

γιατί όχι ελιάς?:hmm:

and64
25-09-10, 00:14
Μόνο ελιά. Είναι το καλύετρο υλικό για καύσιμη ύλη και κρατάει πιο πολύ!;)

+1 Eγω καιω και οξια πάντως κατα καιρούς (σε κανονικο τζάκι χτιστό, οχι ενεργειακο)

stefp
25-09-10, 01:55
είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) η ελιά, αλλά μπορείς να κάψεις τα περισσότερα..Εμείς επειδή έχουμε κυρίως πορτοκαλιές στο κτήμα, καίμε τέτοια και μια χαρά είναι (βγάζει περισσότερη φλόγα από ότι ελιά, οπότε είναι πιο "θεαματικό", αλλά καίγεται πιο γρήγορα, οπότε πρακτικά είναι λιγότερο αποδοτικό,άρα χειρότερο..).
Αν και, όπως έγραφα σε ένα άλλο thread που είχα ανοίξει πριν κάποιους μήνες, έχουμε ένα θέμα γιατί η εισαγωγή αέρα για το τζάκι μας (ενεργειακό..) είναι στην ταράτσα, κι επειδή είναι αρκετα δυνατό το μοτέρ τραβάει μέσα πάλι λίγο από τον καπνό που βγάζει η καμινάδα και μυρίζουμε ελαφρώς μέσα..οπότε τώρα (από βδομάδα περιμένω μάστορα) είναι να "επιμηκύνουμε" την εισαγωγή και να τραβήξουμε τη σωλήνα καμιά 10αριά μέτρα παραπέρα, μπας και γλυτώσουμε γιατί αλλιώς δε βλέπω να το ανάβουμε..:hmm: . . Αν έχει κανείς ανάλογο θέμα ή έχει ακούσει κάτι, ας μου στείλει μήνυμα!

jimmakosx
25-09-10, 11:06
+1 Eγω καιω και οξια πάντως κατα καιρούς (σε κανονικο τζάκι χτιστό, οχι ενεργειακο)

Εγώ αναφέρομαι σε ενεργειακό;)


είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) η ελιά, αλλά μπορείς να κάψεις τα περισσότερα..Εμείς επειδή έχουμε κυρίως πορτοκαλιές στο κτήμα, καίμε τέτοια και μια χαρά είναι (βγάζει περισσότερη φλόγα από ότι ελιά, οπότε είναι πιο "θεαματικό", αλλά καίγεται πιο γρήγορα, οπότε πρακτικά είναι λιγότερο αποδοτικό,άρα χειρότερο..).


Αν ψάχνεις για θέαμα κάψε λεύκα και θα με θυμηθείς!:oneup:
Μια φορά είχα κάψει δάφνη και έβγαζε μια απίστευτη οινοπνευματί φωτιά!:oneup:

and64
25-09-10, 12:17
Εγώ αναφέρομαι σε ενεργειακό;)


Και στο δικό μου ενεργοβόρο τζάκι παντως ελια-οξια βγάζουν πολύ περισσότερη ζέστη και κρατάνε περισσότερη ώρα χωρίς φυσικά να μαυρίζουν το σύμπαν!! (αν ειναι και βρεγμένα οταν εχει πυρώσει ακομα καλύτερα)

jimmakosx
25-09-10, 12:51
Και στο δικό μου ενεργοβόρο τζάκι παντως ελια-οξια βγάζουν πολύ περισσότερη ζέστη και κρατάνε περισσότερη ώρα χωρίς φυσικά να μαυρίζουν το σύμπαν!! (αν ειναι και βρεγμένα οταν εχει πυρώσει ακομα καλύτερα)

Ε ρε πως φαίνεται ο τύπος που ξέρτει από τζάκι πυρωμένο και βρεγμένο ταυτόχρονα!:oneup:

and64
25-09-10, 13:02
Ε ρε πως φαίνεται ο τύπος που ξέρτει από τζάκι πυρωμένο και βρεγμένο ταυτόχρονα!:oneup:

:lol: αμα εχει καψει κανα 6-ωρο+ βέβαια και μουλιασμένο να ειναι το ξύλο δεν σώζεται , σε 20 λεπτά εχει στεγνώσει:p

jimmakosx
25-09-10, 20:00
:lol: αμα εχει καψει κανα 6-ωρο+ βέβαια και μουλιασμένο να ειναι το ξύλο δεν σώζεται , σε 20 λεπτά εχει στεγνώσει:p

Και αφού έχει φτιάξει θράκα ξεκινάς με κάστανα και πατάτες για τις γυναίκες, μετά πετάς και χωριάτικα λουκάνικα, ανοίγεις και ένα κόκκινο παλαιωμένο κρασάκι, εκτός και αν έχεις δικό σου, και έχεις φτιάξει τρελή κατάσταση:p
Άντε γεια μας:drunk:

and64
25-09-10, 20:15
Και αφού έχει φτιάξει θράκα ξεκινάς με κάστανα και πατάτες για τις γυναίκες, μετά πετάς και χωριάτικα λουκάνικα, ανοίγεις και ένα κόκκινο παλαιωμένο κρασάκι, εκτός και αν έχεις δικό σου, και έχεις φτιάξει τρελή κατάσταση:p
Άντε γεια μας:drunk:

:rofl::rofl: πατατες βάζω συχνά και για μενα, λουκανικα-μπριζολικα κλπ οχι τοσο κυρίως γιατι βαριέμαι αν και παίζουν κι αυτα...
Ας σταματήσουμε ομως το offtopic γιατι πέρα απο το οτι πείνασα αμα συνεχίσουμε θα το σκίσουμε το thread εντελώς:innocent:

jimmakosx
25-09-10, 20:17
Παρεμπιπτόντως από που αγοράζεις ξύλα γιατί βλέπω ότι είσαι από Βύρωνα και εγώ από Ηλιούπολη, γι' αυτό ρωτάω

giantpow
26-09-10, 00:41
γιατί όχι ελιάς?:hmm:

γιατι εδω που μενω εχει οξιες στα 3 χμ και ελιες στα 203 για αυτο

jimmakosx
26-09-10, 11:05
γιατι εδω που μενω εχει οξιες στα 3 χμ και ελιες στα 203 για αυτο:rofl:
:respekt:

JERY
26-09-10, 16:28
Για ξυλα μπορειτε να πατε διπλα απο τη πυροσβεστικη της δαφνης,
εκει διπλα ειναι και ενα δημοτικο γυμναστηριο.
Αλλα ειδα ενα στην αμφιθεας που εχει παρα πολλα, με 20 λεπτα το κιλο, μαλιστα ελεγε οτι στα φερνει και σπιτι για μεγαλες παραγγελιες
Το προβλημα μου ειναι οτι τα ξυλα πολλες φορες ειναι βρεβμενα και δεν αναβουν με τιποτα χωρια οτι σε κλεβουν στα κιλα.Επισης εχει και διπλα απο το multirama της βουλιαγμενης αλλα απο εκει ειναι μονιμα βρεγμενα

jimmakosx
26-09-10, 16:59
Για ξυλα μπορειτε να πατε διπλα απο τη πυροσβεστικη της δαφνης,
εκει διπλα ειναι και ενα δημοτικο γυμναστηριο.
Αλλα ειδα ενα στην αμφιθεας που εχει παρα πολλα, με 20 λεπτα το κιλο, μαλιστα ελεγε οτι στα φερνει και σπιτι για μεγαλες παραγγελιες
Το προβλημα μου ειναι οτι τα ξυλα πολλες φορες ειναι βρεβμενα και δεν αναβουν με τιποτα χωρια οτι σε κλεβουν στα κιλα.Επισης εχει και διπλα απο το multirama της βουλιαγμενης αλλα απο εκει ειναι μονιμα βρεγμενα

Αυτός εκεί δίπλα στο multirama είναι μεγάλη απάτη!:down: Τα ξύλα όχι απλά είναι βρεγμένα,:mad: στάζουν!

JERY
27-09-10, 06:04
Αν ξερεις κανεις καποιος με ξερα ξυλα ας γραψει, εγω θα δοκιμασω αυτον απο την αμφιθεας που εχει τεραστια ποσοτητα, αλλα κακα τα ψεματα τα ξυλα πρεπει να τα παρεις απο αυγουστο

and64
27-09-10, 09:33
Αν ξερεις κανεις καποιος με ξερα ξυλα ας γραψει, εγω θα δοκιμασω αυτον απο την αμφιθεας που εχει τεραστια ποσοτητα, αλλα κακα τα ψεματα τα ξυλα πρεπει να τα παρεις απο αυγουστο

Αύγουστο;; Μπααα! Αλλωστε αν καις ωρες το τζάκι τα ξερά ξύλα δεν συμφέρουν, αν κάψει αρκετές ωρες, μετα λαμπαδιάζουν αμέσως και καίγονται για πλάκα, ενω το βρεγμενο κρατάει. Φυσικά δεν μπορεί να εχεις μονο μουλιασμένα ξύλα γιατι δεν θα μπορείς να ανάψεις έτσι! Χρειάζεται mix...

Επι του θέματος, Δουκίσσης Πλακεντίας, λιγο μετά την (πρώην) πλατεία Κενεντυ και πριν το σταθμο του μετρο (ανεβαίνοντας προς το μετρό) δεξιά. Απο κει παίρνω τον τελευταίο καιρό, εχει σχεδον πάντα ελιά, σίγουρα οξια και δεν ειναι μουλιασμένα. Παίρνω κατα τη διαρκεια του χειμωνα γιατί δεν εχω δυνατότητα αποθήκευσης, τα βάζω στο μπαλκόνι οπότε παίρνω 500-600kg το πολύ. Δεν εχει τυχει φορά που να μου δώσει ξύλα που να στάζουν αλλωστε τα χει ολα σκεπασμένα...
(φυσικά δεν είναι και ξερά, ολοι τα βρέχουν:down:)

JERY
28-09-10, 21:27
Αν τα ξυλα εχουν υγρασια μου βγαινει η παναγια να τα αναψω, πρεπει να εχεις mix,
ο καλυτερος συνδιασμος ειναι να εχεις ξερα και μολις παιρνουν καλα ριχνεις και ενα κουτσουρο ελια.
Κανενας απο Νοτια?

mosaic
28-09-10, 21:47
.............Επι του θέματος, Δουκίσσης Πλακεντίας, λιγο μετά την (πρώην) πλατεία Κενεντυ και πριν το σταθμο του μετρο (ανεβαίνοντας προς το μετρό) δεξιά. Απο κει παίρνω τον τελευταίο καιρό, εχει σχεδον πάντα ελιά, σίγουρα οξια και δεν ειναι μουλιασμένα. Παίρνω κατα τη διαρκεια του χειμωνα γιατί δεν εχω δυνατότητα αποθήκευσης, τα βάζω στο μπαλκόνι οπότε παίρνω 500-600kg το πολύ. Δεν εχει τυχει φορά που να μου δώσει ξύλα που να στάζουν αλλωστε τα χει ολα σκεπασμένα...
(φυσικά δεν είναι και ξερά, ολοι τα βρέχουν:down:)

με πόσο € € τα 500-600kg; αν επιτρέπεται

and64
28-09-10, 21:51
Αν τα ξυλα εχουν υγρασια μου βγαινει η παναγια να τα αναψω, πρεπει να εχεις mix,
ο καλυτερος συνδιασμος ειναι να εχεις ξερα και μολις παιρνουν καλα ριχνεις και ενα κουτσουρο ελια.
Κανενας απο Νοτια?

Εννοείται mix, αλλιώς βεβαια δεν θα ανάψει ποτέ ή τεσπα θα ανάψει δυσκολα. Παίρνεις μικρά λεπτα (ιδανικά ελαχιστα βρεγμένα) και δαδι και ανάβεις και τα χοντρά καλο ειναι να ειναι βρεγμένα...


με πόσο € € τα 500-600kg; αν επιτρέπεται

Δεν θυμάμαι σίγουρα! Πέρισυ πήρα μια αστεία ποσότητα και οχι με τη μια, περίπου 300-350kg σε σακια γιατι δεν είχε κρύο οπότε και αυτά μετα βιας τα καψα...

Προπερσυ που ειχα παρει νομιζω 15 ή 16 λεπτα το kg χρέωνε αλλά εχουν αλλάξει οι τιμές απο τότε...

stelios2
03-10-10, 19:36
Τα ξυλα χοντρικα χωριζονται σε δυο κατηγοριες, σκληρα και μαλακα. Τα σκληρα ειναι ιδανικα για τζακι, τετοια ειναι ολα τα πυρηνοκαρπα (ελια, αμυγδαλια, ροδακινια, κερασια κτλ) και γενικα τα οπωροφορα, απο δασικη ξυλεια η οξια και η δρυς. Τα μαλακα οπως η λευκα πχ η το πευκο καιγονται γρηγορα αφηνουν πολυ σταχτη και πετανε ευκολοτερα σπιθες. Θερμιδικα εχουν περιπου την ιδια αποδοση ομως (θερμιδες ανα κιλο δηλαδη).
Αλλο υγρα κ αλλο φρεσκα. Τα υγρα στεγνωνουν τι ιδιο ευκολα οπως βραχηκαν, τα φρεσκα πρεπει να <τραβηξουν> και κανονικα χρειαζονται μηνες! Οπως εμεις δεν εχουμε την δυνατοτητα να αποθηκευουμε για τον επομενο χρονο, ακριβψς ετσι κ οι πωλητες, οι οποιοι μαλιστα διακινουν τεραστιες ποσοτητες, που να τις εχουν??
Καιω περιπου 8 τονους, ακομη κ εφετος τα πηρα 100 ευρω τον τονο. Πετρελαιο χρειαζομουν 3-4 τονους τωρα με ενεργειακο τζακι ταυτοχρονα εναν περιπου στ πολλα κρυα.. Οσοι ειστε σε διαμερισματα ειναι αστειο να το συζητατε. Ενα τζακι για γουστο και μονο καλο ειναι αλλα μεχρι εκει.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 31 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο ανθρωπος ομως ρωτησε για ενεργειακο τζακι, τα οποια νομιζω δεν παιρνουν οτι να ναι ξυλο αλλα θελουν βιοκαυσιμο, ή καποιας αλλης μορφης οικολογικη ενεργειακη πηγη.


Ενεργειακο ειναι ορος καταχραστικος λογω μοδας. Το τζακι καιει ξυλα. Υπαρχουν και τα pellet
κατεργασμενο υλικο για τζακια σομπες και καυστηρες ειδικου τυπου ωστε να τεοφοδοτειται αυτοματα. Υπαρχει εργοστασιο στην Λαρισσα και κοστιζει νομιζω 230 ο τονος.
Βιοκαυσιμο (οινοπνευμα ουσιαστικα ειναι) η υγραεριο η καποιας μορφης ειδικο πετρελαιο (οπως οι αναπτηρες ζιπο) αφορα τζακια χωρις καμιναδα! Σ αυτα απλα το καυσιμο ειναι τοσο καθαρο (κ ακριβο) ωστε ο καπνος παραμενει στον χωρο αλλα ειναι καθαρο διοξειδιο και δεν μυριζει. Κατι αντιστοιχο με τισ σομπες υγραεριου η τις κεροσαν αλλα με <εικονα> τζακιου.

and64
03-10-10, 19:52
Αλλο υγρα κ αλλο φρεσκα. Τα υγρα στεγνωνουν τι ιδιο ευκολα οπως βραχηκαν, τα φρεσκα πρεπει να <τραβηξουν> και κανονικα χρειαζονται μηνες! Οπως εμεις δεν εχουμε την δυνατοτητα να αποθηκευουμε για τον επομενο χρονο, ακριβψς ετσι κ οι πωλητες, οι οποιοι μαλιστα διακινουν τεραστιες ποσοτητες, που να τις εχουν??
Καιω περιπου 8 τονους, ακομη κ εφετος τα πηρα 100 ευρω τον τονο. Πετρελαιο χρειαζομουν 3-4 τονους τωρα με ενεργειακο τζακι ταυτοχρονα εναν περιπου στ πολλα κρυα.. Οσοι ειστε σε διαμερισματα ειναι αστειο να το συζητατε. Ενα τζακι για γουστο και μονο καλο ειναι αλλα μεχρι εκει.


Πολύ σωστό αυτό για τα φρέσκα!! Πόσους τόνους πήρες με 100/τονο; Αθήνα; (ρωταω γιατι μπορεί να θυμάμαι εντελώς λάθος τιμές:innocent:)

Αυτό με το διαμέρισμα δεν το χω!:what: Εγω σε διαμέρισμα καίω και δεν θα έλεγα οτι ειναι μονο για ομορφιά (οκ, αν το ανάψω ωρες και οχι να το θυμηθώ στις 9 το βράδυ και 1-2 να παω για ύπνο:p)

stelios2
03-10-10, 22:44
Πολύ σωστό αυτό για τα φρέσκα!! Πόσους τόνους πήρες με 100/τονο; Αθήνα; (ρωταω γιατι μπορεί να θυμάμαι εντελώς λάθος τιμές:innocent:)

Αυτό με το διαμέρισμα δεν το χω!:what: Εγω σε διαμέρισμα καίω και δεν θα έλεγα οτι ειναι μονο για ομορφιά (οκ, αν το ανάψω ωρες και οχι να το θυμηθώ στις 9 το βράδυ και 1-2 να παω για ύπνο:p)


Θεσσαλονικη ειμαι, 25 χιλ δυτικα γ την ακριβεια.
Εχεις δικιο δεν ειναι μονο για ομορφια κ ατμοσφαιρα, ζεσταινει βεβαια! Με την εννοια του θα κανω οικονομια στ καυσιμα, δεν εχει νοημα θελω να πω, εφ οσον προκειται γ διαμερισμα σε πολη και μαλιστα νοτια.
4 τονους πηρα προς τ παρον, δεν εχω μερος να βαλω περισσοτερα. 100-120 ειναι η τιμη εδω και ειναι ξυλα απο Βουλγαρια τα περισσοτερα που φερνουν..

and64
03-10-10, 23:56
Θεσσαλονικη ειμαι, 25 χιλ δυτικα γ την ακριβεια.
Εχεις δικιο δεν ειναι μονο για ομορφια κ ατμοσφαιρα, ζεσταινει βεβαια! Με την εννοια του θα κανω οικονομια στ καυσιμα, δεν εχει νοημα θελω να πω, εφ οσον προκειται γ διαμερισμα σε πολη και μαλιστα νοτια.
4 τονους πηρα προς τ παρον, δεν εχω μερος να βαλω περισσοτερα. 100-120 ειναι η τιμη εδω και ειναι ξυλα απο Βουλγαρια τα περισσοτερα που φερνουν..

Καλα για οικονομία οντως δεν είναι! Καλή η τιμούλα, Αθήνα δεν ξέρω ποσο στα αφήνουν σε τέτοιες ποσότητες...

jimmakosx
04-10-10, 10:44
Θεσσαλονικη ειμαι, 25 χιλ δυτικα γ την ακριβεια.
Εχεις δικιο δεν ειναι μονο για ομορφια κ ατμοσφαιρα, ζεσταινει βεβαια! Με την εννοια του θα κανω οικονομια στ καυσιμα, δεν εχει νοημα θελω να πω, εφ οσον προκειται γ διαμερισμα σε πολη και μαλιστα νοτια.
4 τονους πηρα προς τ παρον, δεν εχω μερος να βαλω περισσοτερα. 100-120 ειναι η τιμη εδω και ειναι ξυλα απο Βουλγαρια τα περισσοτερα που φερνουν..


Καλα για οικονομία οντως δεν είναι! Καλή η τιμούλα, Αθήνα δεν ξέρω ποσο στα αφήνουν σε τέτοιες ποσότητες...

Και εδώ σττην ΑΘήνα αν πάρεις 4 τόνους κάπου 100-120 τον τόνο θα σου πάει;)
Εκτός εαν εννοεί ο φίλος 120 και για τους τέσσερις τόνους επομένως να πάρουμε και εμείς από Σαλλόνικα:p

and64
04-10-10, 11:28
Και εδώ σττην ΑΘήνα αν πάρεις 4 τόνους κάπου 100-120 τον τόνο θα σου πάει;)
Εκτός εαν εννοεί ο φίλος 120 και για τους τέσσερις τόνους επομένως να πάρουμε και εμείς από Σαλλόνικα:p

:lol::lol: λες;; Λογικά ναι, γι τέτοια ποσότητα είναι οκ η τιμή...

Omega9
06-10-10, 04:49
Στα ξύλα έχεις μείνει ακόμα; Πάρε από τα καινούρια τζάκια που βγάζουν μόνα τους φωτιά, με ξύλα και προσανάματα θα ασχολείσαι;;

jimmakosx
06-10-10, 10:03
Αν δε μυρίσει καμένο ξύλο δεν αξίζει αδελφέ.:onfire: Άλλη χάρη έχει το ξύλο. Αυτό που προτείνεις είναι ημίμετρο για εμένα!

Arkady
06-10-10, 10:29
Όσοι παραγγέλνετε ξύλα για τζάκι, πως ελέγχετε το βάρος/ποσότητα των ξύλων που παραγγείλατε?
Πχ αν παραγγείλει κάποιος 1 τόνο,πως ελέγχεται η ποσότητα κατά την παράδοση αφού ούτε ζύγισμα γίνεται ούτε ογκομέτρηση?
Παρεμπιπτόντως, στα ξύλα ο τόνος υποδηλώνει βάρος ή όγκο?

jimmakosx
06-10-10, 10:38
βάρος μετράμε! Δυστυχώς δεν μπορείς να τα ελέγξεις γι' αυτό πάντα θα σε κλέψουν! Εκτός και αν έχει καμιά πλάστιγκα έξω από το σπίτι σου:p

and64
06-10-10, 11:13
βάρος μετράμε! Δυστυχώς δεν μπορείς να τα ελέγξεις γι' αυτό πάντα θα σε κλέψουν! Εκτός και αν έχει καμιά πλάστιγκα έξω από το σπίτι σου:p

Ακριβώς! Αν πας με δικό σου φορτηγάκι που ξέρεις ωφέλιμο, απόβαρο κλπ, στο γεμίσουν και μετά πας και το ξαναζυγίσεις αλλού (σε πλάστιγκα που να μην κλέβει επίσης:p) τοτε μονο μπορείς να πεις οτι είσαι σίγουρος!

jimmakosx
06-10-10, 11:23
Ακριβώς! Αν πας με δικό σου φορτηγάκι που ξέρεις ωφέλιμο, απόβαρο κλπ, στο γεμίσουν και μετά πας και το ξαναζυγίσεις αλλού (σε πλάστιγκα που να μην κλέβει επίσης:p) τοτε μονο μπορείς να πεις οτι είσαι σίγουρος!

Τελικά όλοι κλέβουν:p:whistle:

and64
06-10-10, 11:28
Τελικά όλοι κλέβουν:p:whistle:

Αυτό ειναι δεδομένο δυστυχώς...

stavrosLinux
08-10-10, 01:26
τα ξύλα pellets δεν έχουν υγρασία .. (για ενεργειακό τζάκι pellet).

jimmakosx
08-10-10, 10:29
τα ξύλα pellets δεν έχουν υγρασία .. (για ενεργειακό τζάκι pellet).

Πρώτη φορά τα βλέπω:hmm: Μου θυμίζουν περισσότερο τροφή για κουνέλια παρά ξύλο για κάψιμο!:p Μήπως είναι προσάναμμα:hmm:
pellets (http://www.google.gr/images?q=pellets&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=SMauTKr1L4LAswaZ7o3cDQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDwQsAQwAw&biw=1280&bih=856)

Κάβειρος
08-10-10, 15:19
Και μια :offtopic: ερώτηση γιατι τώρα το ψάχνω για pellet σομπα. Χρειάζεται να υπάρχει εγκατάσταση με χωνιά κλπ όπως στις παραδοσιακές σόμπες;

stelios2
08-10-10, 20:39
Μολις μπηκα σπιτι βρηκα το τζακι αναμενο! Πρωτη μερα, αντε καλη αρχη και καλο χειμωνα! Pellet- 210 e ο τονος, εχει εργοστασιο στην Λαρισσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.