PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακοί τροφικοί συνδυασμοί.



Νikosanagn
27-09-10, 22:46
Παιδιά καλησπέρα μερικές φορές ακούω απο δω και απο εκεί πχ."Α μην φας ψάρι με τυρί θα σε πειράξει" ισχύει κάτι τέτοιο?

Γενικά, υπάρχουν κι άλλοι κακοί τροφικοί συνδυασμοί που πρέπει να αποφεύγουμε?

mosaic
27-09-10, 22:52
το ίδιο λένε μη φας γιαούρτι και φρούτο πορτοκάλι και ειδικά για το βράδυ

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά καλησπέρα μερικές φορές ακούω απο δω και απο εκεί πχ."Α μην φας ψάρι με τυρί θα σε πειράξει" ισχύει κάτι τέτοιο?
νομίζω για τα κίτρινα τυριά το λεν....


εμένα πάντως τυρί φέτα με ψάρι μου αρέσει πάρα πολύ :D :D

Νikosanagn
27-09-10, 22:53
εμένα πάντως φέτα με ψάρι μου αρέσει πάρα πολύ Ναι κι εμένα, το δοκίμασα... το εντεράκι δεν παραπονέθηκε :p

alekan
27-09-10, 22:53
Μη φας 2 κιλα κοψιδια και 2 εξαδες μπυρα. :p


Για το τυρι ή το αυγο και το ψαρι, το λενε μη τυχον και κανεις αλλεργικη αντιδραση.

Νikosanagn
27-09-10, 22:56
Μη φας 2 κιλα κοψιδια και 2 εξαδες μπυρα. Κοψίδια? μπύρα... μπλιαχ!

Έλα ντάξει πλάκα κάνω :p

freshmeat
27-09-10, 23:25
Νομίζω αυτή η παρεξήγηση ξεκινάει από αυτά που λένε οι παιδίατροι στις μανάδες όταν το νεογέννητο πρόκειται να μπει σιγά σιγά στην κανονική διατροφή.
Τους λένε να μη δίνουν στα βρέφη συνδυασμούς δυνατών αλλεργιογόνων τροφών, ώστε όταν παρουσιαστεί κάποια αλλεργική αντίδραση στα βρέφη που είναι ευαίσθητα να μην υπάρχει σύγχυση από που προέρχεται αυτή.
Τους λένε λοιπόν μη δίνετε ψάρι και αυγό ή τυρί για παράδειγμα.
Οι ελληνίδες μανάδες, που σαν τους έλληνες πατεράδες είναι κι αυτές ξερόλες, το εκλαμβάνουν σαν κάτι γενικότερο και το δίνουν σα συμβουλή ζωτικής σημασίας σε κάθε περίσταση.
Και έχει δημιουργηθεί αυτή η παρεξήγηση (μόνο στην ελλάδα, στη γαλλία ας πούμε είναι ανεπίτρεπτο να έχεις γεύμα με ψάρι και να μη συνοδεύεται από ένα καλά ωριμασμένο κομμάτι τυρί).

alekan
27-09-10, 23:40
Παρα, μα παρα πολυ σωστος.

arial
27-09-10, 23:42
Eγω παντως σιχαινομαι το τυρι, μονο στη πιτσα το τρωω, γιατι ειναι ΄καμουφλαρισμενο΄.. οποτε θα δοκιμασω καποιον αλλον τροφικο συνδυασμο :p

alekan
27-09-10, 23:48
Eγω παντως σιχαινομαι το τυρι, μονο στη πιτσα το τρωω, γιατι ειναι ΄καμουφλαρισμενο΄.. οποτε θα δοκιμασω καποιον αλλον τροφικο συνδυασμο :p

Σε εσας ταιριαζει μονο καπνιστος σολωμος και σαμπανια....:p:p:p

arial
27-09-10, 23:50
Σε εσας ταιριαζει μονο καπνιστος σολωμος και σαμπανια....:p:p:p

To χαβιαρι ξεχασες... :twisted: :p

mosaic
27-09-10, 23:51
καλό χαβιάρι στην ελλάδα δεν έχουμε! όπως και σολομό επίσης
είναι ψεύτικα πλαστικά στη γεύση

tsavman
28-09-10, 00:00
Εγώ πάλι τρώω τα πάντα, ακόμα και σε σιχαμερούς συνδυασμούς.

Σε καμένη φάση, δύο κρέπες: μια γλυκιά/μια αλμυρή, η μία σάντουιτς με την άλλη. ΣΟΚ!

Επίσης, κάποτε ένας Κενυάτης συγκάτοικος που είχα στη Φινλανδία μαγείρεψε μπιζέλια με μπανάνα, λιωμένα όλα μαζί σε στυλ πουρέ. Οπτικά άθλιο αλλά πεντανόστιμο. Νομίζω είχε βάλει κ κάρυ αν δε θυμάμαι λάθος :respekt:

Πλέον όχι τόσο junk όμως, προσπαθώ να μαγειρεύω και να γενικά να προγραμματίζω τη διατροφή μου. Από έξω μόνο αν είναι τρελή ανάγκη και πάντα από καλά μαγαζιά.

aglaisma
28-09-10, 00:12
Μιλκο με τσιγαρο το πρωι. Εγγυημενο τσιρλιπιπι.
Δρα εντος 2 ωρων

chat1978
28-09-10, 00:15
Εγώ δύο πράγματα θυμάμαι πιο έντονα από την παιδική μου ηλικία.
Τα αμάρτημα της ντομάτας και γάλα και το 5ήμερο μετά από εμετό.

Γενικά πάντως κάποιοι συνδυασμοί κάνουν τουλάχιστον αέρια αν και εγώ νομίζω ότι είναι στο άτομο.

stefp
28-09-10, 11:03
Δυστυχώς δεν είναι τελείως έτσι χαλαρά όλα, υπάρχουν κάμποσοι κανονισμοί στο τι τρώγεται με τι, και δεν εννοούμε το "χαζό" : όχι ψάρι με τυρί, θα πάθεις δηλητηρίαση.. Από διατροφολόγους που το είχα ψάξει κατά περιόδους και με ψάψιμο μπόλικο, ΚΑΝΟΝΙΚΑ π.χ. δεν επιτρέπεται να τρως αμυλούχα(πατάτες) με ΚΑΝΕΝΑ πρωτεινούχο!! Κοινώς, ΟΧΙ πατάτες με κρέας! Ομοίως ισχύουν άλλα τέτοια για γαλακτοκομικά (νομίζω ούτε αυτό επιτρέπεται όχι με ψάρι μόνο, αλλά ούτε με κρέας) κτλ. Ο λόγος είναι ότι αυτά αντιδρώντας μαζί δημιουργούν κάποια είδη παρασίτων στο στομάχι, τα οποία (ανάλογα με τον καθένα) μπορεί να μην προκαλέσουν πρόβλημα, αλλά μπορεί και να σου βγουν με διάφορες μορφές.
Όπως καταλαβαίνετε, για να το ψάξω, εγώ είμαι στις περιπτώσεις που κάτι μου βγήκε..(αλλεργία-έκζεμα σε χοντρή μορφή κτλ, τα γράφω μη βρεθεί κι άλλος κανείς με αναλογο θέμα για να ξέρει να ρωτήσει να του πω τις εμπειρίες μου και τι θα πρέπει να κάνει!!). Δεν είναι τυχαίο που ΠΟΛΥΣ κόσμος πλέον έχει δερματικές παθήσεις,ευαισθησίες, αλλεργίες κτλ..

Το κακό είναι ότι είναι τόσο πολλοί και αυστηροί οι περιορισμοί, που καταλήγεις να κόβεις φλέβες, οπότε κι εγώ προσπαθώ μεν να κρατιέμαι σε κάποια (δε φτιάχνουμε στο σπίτι ΣΥΧΝΑ π.χ. μπριζολα-πατάτες),καμιά φορά θα κάνουμε, αλλά ΑΝ βρεθεί μπροστά μου τραπέζι με πατάτες,τυριά,κοψίδια και ότι άλλο να'ναι, το τσακίζω :whistle:

Νikosanagn
28-09-10, 12:59
δεν επιτρέπεται να τρως αμυλούχα(πατάτες) με ΚΑΝΕΝΑ πρωτεινούχο To έχω ακούσει και εγώ αυτό αλλά αν ήταν έτσι οι μισοί έλληνες δεν θα έπρεπε να είχαν πρόβλημα? :p

Crosswind
28-09-10, 13:37
To έχω ακούσει και εγώ αυτό αλλά αν ήταν έτσι οι μισοί έλληνες δεν θα έπρεπε να είχαν πρόβλημα? :p

Μα όντως έχουν πρόβλημα. Και όχι μόνο οι μισοί. Γύρω στο 80% (http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2009/pages/index.html) :p

Xouzouris
28-09-10, 14:53
Πλην των πολυ σωστων που ανεφερε ο freshmeat, τα ατομα που δεν εχουν δυσανεξιες, τροφικες αλλεργιες και δεν ανακαμπτουν απο καποια παθηση του πεπτικου μπορουν να τρωνε ο,τι θελουν σε οποιον συνδυασμο τους αρεσει.

Τα παρασιτα δεν "δημιουργουνται" απο το πουθενα. Μπορεις να τα φας ομως, συνηθως απο ωμες ή σχεδον ωμες τροφες οι οποιες συνηθως ειναι απλυτα λαχανικα και μολυσμενο-κακομαγειρεμενο κρεας. Ουδεμια συμμετοχη εχουν σε αυτο οι πατατες ή οι συνδυασμοι τροφων.

Νikosanagn
28-09-10, 14:57
Μα όντως έχουν πρόβλημα. Και όχι μόνο οι μισοί. Γύρω στο 80% :lol::hammered:

arial
28-09-10, 14:58
Κρεας με τηγανητες πατατες συνηθως τρωω..

Αλλα δεν εχω ουτε δυσανεξια, ουτε καποιο αλλο προβλημα. Μαλλον σε αυτους που εχουν πιο 'ευαισθητο' στομαχι να πρεπει να προσεχουν.

chat1978
28-09-10, 19:06
Κρεας με τηγανητες πατατες συνηθως τρωω..

Αλλα δεν εχω ουτε δυσανεξια, ουτε καποιο αλλο προβλημα. Μαλλον σε αυτους που εχουν πιο 'ευαισθητο' στομαχι να πρεπει να προσεχουν.

Νομίζω το μη της ιστορίας είναι ότι παχαίνει άγρια!

konc
28-09-10, 19:36
Νομίζω αυτή η παρεξήγηση ξεκινάει από αυτά που λένε οι παιδίατροι στις μανάδες όταν το νεογέννητο πρόκειται να μπει σιγά σιγά στην κανονική διατροφή.
Τους λένε να μη δίνουν στα βρέφη συνδυασμούς δυνατών αλλεργιογόνων τροφών, ώστε όταν παρουσιαστεί κάποια αλλεργική αντίδραση στα βρέφη που είναι ευαίσθητα να μην υπάρχει σύγχυση από που προέρχεται αυτή.
Τους λένε λοιπόν μη δίνετε ψάρι και αυγό ή τυρί για παράδειγμα.
Οι ελληνίδες μανάδες, που σαν τους έλληνες πατεράδες είναι κι αυτές ξερόλες, το εκλαμβάνουν σαν κάτι γενικότερο και το δίνουν σα συμβουλή ζωτικής σημασίας σε κάθε περίσταση.
Και έχει δημιουργηθεί αυτή η παρεξήγηση (μόνο στην ελλάδα, στη γαλλία ας πούμε είναι ανεπίτρεπτο να έχεις γεύμα με ψάρι και να μη συνοδεύεται από ένα καλά ωριμασμένο κομμάτι τυρί).

Άψογος... Έτσι ακριβώς είναι, είναι πιθανόν να δημιουργήσει αλλεργία σε κάποιους το ψάρι-τυρί, ψάρι-σοκολάτα και κάμποσα άλλα, αλλά αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και ΔΕΝ έχει πρόβλημα, δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να μην τα τρώει.

kourampies
29-09-10, 00:56
Ο συνδυασμός γαλακτοκομικά με αλκοόλ πάντως προκαλεί εγγυημένη δυσφορία, αν όχι εμετούς και διάρρεια.

tsavman
29-09-10, 02:11
Εγώ πάλι το γουστάρω το κρασάκι μου με διάφορα τυριά παρέα :cool:

Επίσης, μετά από πολλά ξύδια πίνω γάλα ή αριάνι (ξυνόγαλο) χωρίς παρενέργειες..

cranky
29-09-10, 02:23
Έτσι ακριβώς είναι, είναι πιθανόν να δημιουργήσει αλλεργία σε κάποιους το ψάρι-τυρί, ψάρι-σοκολάτα και κάμποσα άλλα, αλλά αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και ΔΕΝ έχει πρόβλημα, δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να μην τα τρώει.
Υπάρχει άνθρωπος που τά συνδυάζει ;; :stunned:
Πχ, σαρδέλες με μερέντα ; http://img192.imageshack.us/img192/3961/fool.gif

Νikosanagn
29-09-10, 02:38
Υπάρχει άνθρωπος που τά συνδυάζει ;;
Πχ, σαρδέλες με μερέντα ;


Πο πο μου άνοιξες την όρεξη!!!:roll:

kourampies
29-09-10, 02:46
Υπάρχει άνθρωπος που τά συνδυάζει ;; :stunned:
Πχ, σαρδέλες με μερέντα ; http://img192.imageshack.us/img192/3961/fool.gif
Στις πρώτες τάξεις του λυκείου, είχαμε καθιερώσει μετά από μεγάλα μεθύσια να τρώμε Rio Mare με Merenda, μέσα στην κονσέρβα Rio Mare. Πολλές φορές και τονοσαλάτες, με καλαμπόκια πιπεριές κτλ, επίσης με Merenda:p

Νikosanagn
29-09-10, 03:00
Στις πρώτες τάξεις του λυκείου, είχαμε καθιερώσει μετά από μεγάλα μεθύσια να τρώμε Rio Mare με Merenda, μέσα στην κονσέρβα Rio Mare. Πολλές φορές και τονοσαλάτες, με καλαμπόκια πιπεριές κτλ, επίσης με MerendaΠοοοο σταμάτα σου λέω έχω μια πείνα!!!!


Να σου πω μετά είχε :medic:???

kourampies
29-09-10, 03:06
Ποοοο σταμάτα σου λέω έχω μια πείνα!!!!


Να σου πω μετά είχε :medic:???

Τότε το στομάχι άντεχε μπουκάλια grand marnier και αμέτρητα υποβρύχια εκτός από Rio Mare + Merenda.

Τώρα με ένα ουίσκι ξερνάω γαστρικά υγρά:p Για φαΐ δε το συζητάμε, μακαρόνια και ρύζι λαπά πλέον :cry:

Νikosanagn
29-09-10, 11:06
εκτός από Rio Mare + Merenda. Δεν ξέρεις τι χάνεις :p


μακαρόνια Μπλιαχ μπλιαχ :p

chat1978
29-09-10, 19:46
Ο συνδυασμός γαλακτοκομικά με αλκοόλ πάντως προκαλεί εγγυημένη δυσφορία, αν όχι εμετούς και διάρρεια.
Εγώ ξέρω ότι το γάλα πριν τα αλκοολούχα σε προστατεύει από την γρήγορη απορρόφηση του οινοπνεύματος γιατί σαν να μονώνει τα στομαχικά τοιχώματα.
Και εγώ το κάνω αιώνες και νομίζω ισχύει σε σχέση με κάποιες φορές που δεν το έκανα

tsavman
29-09-10, 20:28
Εγώ ξέρω ότι το γάλα πριν τα αλκοολούχα σε προστατεύει από την γρήγορη απορρόφηση του οινοπνεύματος γιατί σαν να μονώνει τα στομαχικά τοιχώματα.
Και εγώ το κάνω αιώνες και νομίζω ισχύει σε σχέση με κάποιες φορές που δεν το έκανα


Σε αυτό βοηθάει το λίπος που περιέχει το γάλα. Όσο πιο πολύ, τόσο καλύτερη η "μόνωση" που λες.

konc
02-10-10, 16:30
Υπάρχει άνθρωπος που τά συνδυάζει ;; :stunned:
Πχ, σαρδέλες με μερέντα ; http://img192.imageshack.us/img192/3961/fool.gif

Όχι, αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μετά από ένα γεύμα με ψαρικά θα φάνε λίγη σοκολατίτσα για γλυκο, παγωτό σοκολάτα, ρόφημα σοκολάτα..

ΜΠΛΙΑΧ όμως ο συνδιασμός που είπες! :lol:

Νikosanagn
03-10-10, 01:01
ΜΠΛΙΑΧ όμως ο συνδιασμός που είπες! Είναι επειδή δεν έχεις δοκιμάσει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.