PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωραίες ελληνικές λέξεις



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Νikosanagn
30-09-10, 23:25
Όλοι ξέρουμε οτι η ελληνική γλώσσα είναι μια πλούσια γλώσσα με πολλές ωραίες ελληνικές λέξεις.

Ας μοιραστούμε μερικές απο αυτές γράφοντας αν θέλετε τη σημασία τους ή ότι άλλο σχετίζεται με αυτές.

Αρχίζω πρώτος:

Αμοραλισμός= η έλλειψη ηθικής - ανηθικότητα

Φιλαυτία = η εγωπάθεια

Λοιδορώ = κακολογώ

Ιταμός = Αυτήν την λέξη την έιχαν ρωτήσει στον κόσμο σε μια εκπομπή στην Νετ, αν δεν κάνω λάθος λέγεται "Στα ακρα" και είχε φιλοξενούμενο τον Μπαμπινιώτη, και σημαίνει ο αναίσχυντος, θρασύς.

Φλοίσβος = Αν δεν κάνω λάθος σημαίνει το τελείωμα του κύματος - απαλό κυματάκι

Παλινόρθωση ...


Και άλλες πολλές πολλές....

esquellot
01-10-10, 00:07
Αμοραλισμός= η έλλειψη ηθικής - ανηθικότητα


Μόνο που δεν είναι ελληνική λέξη. Είναι μεταφορά στα ελληνικά της αντίστοιχης γαλλικής λεξης amoralisme

a- στερητικό + moralisme
απο το λατινικό amoralis

Νikosanagn
01-10-10, 00:08
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση :)

gtklocker
01-10-10, 00:11
Πένα!
Ξένα!
Καδένα!
Αρένα!
Τα-τρένα!

:p :p :p :p

Νikosanagn
01-10-10, 00:16
:blink::hammered:

kerkiss
01-10-10, 18:07
Όλοι ξέρουμε οτι η ελληνική γλώσσα είναι μια πλούσια γλώσσα με πολλές ωραίες ελληνικές λέξεις.

Ας μοιραστούμε μερικές απο αυτές γράφοντας αν θέλετε τη σημασία τους ή ότι άλλο σχετίζεται με αυτές.

"Λεφτά υπάρχουν"
Γ.Α.Π.
Πρόεδρος Σοσιαληστικής Διεθνούς
Αρχηγός Σοσιαληστικής Τοπικής
Αντιπρόσωπος της Τρόϊκας στην Ελλάδα με ειδικότητα την μετάφραση των διαταγών της στα ελληνικά με γλειώδη τρόπο

Η έννοια τώρα της φράσης είναι :
α) προς τον λαό : "παρά γιόκ" σφίξτε τα ζωνάρια μέχρι να σας πεταχτούν τα μάτια έξω
β) προς τις τράπεζες : μην ανησυχείτε, θα πάρετε τα λεφτά σας και με το παραπάνω

manoulamou
02-10-10, 00:56
Υπαρχουν υπεροχες λεξεις με καθαρα ελληνικη ριζα
αρκει να ξερουμε και την ετυμολογια αλλά και την ορθη γραφη τους.:rolleyes:
Μην αντιγραψετε ομως απ τον Μπαμπινιωτη... δεν ειναι ο,τι καλυτερο!

Boton
02-10-10, 01:16
ενγκοινωνισμός


Η ένταξη του ανθρώπου, στην κοινωνία...

Νikosanagn
02-10-10, 01:52
"Λεφτά υπάρχουν"
Γ.Α.Π.
Πρόεδρος Σοσιαληστικής Διεθνούς
Αρχηγός Σοσιαληστικής Τοπικής
Αντιπρόσωπος της Τρόϊκας στην Ελλάδα με ειδικότητα την μετάφραση των διαταγών της στα ελληνικά με γλειώδη τρόπο

Η έννοια τώρα της φράσης είναι :
α) προς τον λαό : "παρά γιόκ" σφίξτε τα ζωνάρια μέχρι να σας πεταχτούν τα μάτια έξω
β) προς τις τράπεζες : μην ανησυχείτε, θα πάρετε τα λεφτά σας και με το παραπάνω Fail...



ενγκοινωνισμός


Η ένταξη του ανθρώπου, στην κοινωνία... Πολύ ωραία...


Υπαρχουν υπεροχες λεξεις με καθαρα ελληνικη ριζα
αρκει να ξερουμε και την ετυμολογια αλλά και την ορθη γραφη τους.
Μην αντιγραψετε ομως απ τον Μπαμπινιωτη... δεν ειναι ο,τι καλυτερο! Συμφωνώ...

agmarios
02-10-10, 02:17
άλλη μια σύνθετη λέξη:
κωλοσφουγγάριος

Νikosanagn
02-10-10, 02:42
Μην μου απαυτώνετε το topic!

agmarios
02-10-10, 02:46
Μην μου απαυτώνετε το topic!
Η λέξη απαυτώνω δεν είναι καθόλου ωραία και εκτιμώ πως υποβαθμίζει το επίπεδο της συζήτησης.

καληνύχτα

κι αυτή είναι όμορφη λέξη

BlindG
02-10-10, 02:51
αμφιμονοσήμαντος: αυτός που αντιστοιχεί με κάτι άλλο και αντίστροφα

Αν δεν έχετε να προσφέρετε λέξεις, ερμηνείες ή διορθώσεις, μπορείτε να γράφετε σε άλλα threads.

Νikosanagn
02-10-10, 02:54
Πωω είσαι πολύ αστείος... γιατι το " κωλοσφουγγάριος " είναι τέλεια λέξη, ευχαριστούμε που την πρόσθεσες στο λεξικό μας και ανέβασες το επίπεδο την συζήτησης.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αμφιμονοσήμαντος: αυτός που αντιστοιχεί με κάτι άλλο και αντίστροφα Όντως πολύ ωραία....


Αν δεν έχετε να προσφέρετε λέξεις, ερμηνείες ή διορθώσεις, μπορείτε να γράφετε σε άλλα threads. Ευχαριστούμε και για την διευκρίνιση.

WAntilles
02-10-10, 03:10
αμφιμονοσήμαντος: αυτός που αντιστοιχεί με κάτι άλλο και αντίστροφα

Για την ακρίβεια, είναι το μαθηματικό -> "1 προς 1, καί επί".

flamelab
02-10-10, 04:11
Ρηξικέλευθος: ο καινοτόμος. Εκ του ρήγνυμι (ανοίγω) + κέλευθος (δρόμος).

........Auto merged post: flamelab πρόσθεσε 43 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μειλίχιος: αυτος που εχει μια χαρη/γλυκύτητα στους τρόπους του

WAntilles
02-10-10, 16:26
ποταπός: τιποτένιος, παλιάνθρωπος

flamelab
02-10-10, 16:28
ευεπίφορος: επιρρεπής

WAntilles
02-10-10, 16:32
ευεπίφορος: επιρρεπής

Να υποθέσω από το "ευ" + "επιφέρω";

Όπου επειδή το "επιφέρω" έχει αρνητική χροιά, που σαφώς την έχει και το "επιρρεπής";

flamelab
02-10-10, 16:37
Aκριβώς.

Αλλες λέξεις:

απευκταίο: η δυσάρεστη κατάσταση, συμφορά (από + ευκταίος < ευχή)

φέρελπις: αυτός που φέρει ελπίδα (φέρω + ελπίδα)

Νikosanagn
02-10-10, 17:38
Μπράβο ρε παιδιά πολύ ωραίες λέξεις...

Και άλλη μια από εμένα:

αψεγάδιαστος= που δεν έχει ελαττώματα

esquellot
02-10-10, 17:42
ενγκοινωνισμός


Η ένταξη του ανθρώπου, στην κοινωνία...

δεν υπάρχει αυτή η λέξη.

να προσθέσω κι εγώ μια: εναργής

Νikosanagn
02-10-10, 17:47
εναργής Αν μπορείς δώσε μια διατύπωση...

esquellot
02-10-10, 17:50
αυτός που φαίνεται καθαρά με ευκρίνεια και ο σαφής
εν + αργής < άργος =λαμπρός λευκός π.χ. άργυρος

kerkiss
02-10-10, 20:14
Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι κυρίες και κύριοι αλλά παραθέτετε την καθαρεύουσα (δεν διαφωνώ) ενώ ταυτόχρονα φτύνετε την δημοτική (διαφωνώ οριζοντιοκάθετα) απορρίπτοντας το "κωλόσφουγγάριος"

Νikosanagn
02-10-10, 21:24
Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι κυρίες και κύριοι αλλά παραθέτετε την καθαρεύουσα (δεν διαφωνώ) ενώ ταυτόχρονα φτύνετε την δημοτική (διαφωνώ οριζοντιοκάθετα) απορρίπτοντας το "κωλόσφουγγάριος" Δημιούργησα το θέμα αυτό για να τοποθετηθούν λέξεις όπως όλες οι προηγούμενες εκτός από το "κωλόσφουγγάριος".

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 53 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άλλη:

Κεχρισμένος = αυτός που έχει το χρίσμα.

mosaic
02-10-10, 21:48
εγκωμιάζω < εγκώμιον ]

πλέκω εγκώμιο, επαινώ υπερβολικά . . . . . . κάτι που συνέχομαι όταν το συναντώ στις επικοινωνίες,
και έτσι είμαι κάπως επιφυλακτική,
όμως αναγνωρίζω φορές που γίνεται από αφέλεια με το άγχος να γίνουν συμπαθής-εις

συνώνυμα = εκθειάζω, εξυμνώ

αντίθετα= ψέγω, μέμφομαι, επικρίνω

alekan
02-10-10, 21:53
Ψύχραιμος, αυτός που έχει ψυχρό αίμα, ο ατάραχος, ο ήρεμος

EvilHawk
02-10-10, 21:59
απορρίπτοντας το "κωλόσφουγγάριος"

Θα ήταν μια χαρά ελληνική λέξη αν την είχες γράψει σωστά:

Σφογγοκωλάριος: ο ευτελής κόλακας

WAntilles
02-10-10, 22:23
Τεχνικός όρος μεν, αλλά εξασκεί λιγάκι την ετυμολογία μας, και τις κατηγορίες/μεταπτώσεις συμφώνων (π.χ. εδώ τα χειλικά). Μετάπτωση συμφώνου έχουμε για λόγους ευφωνίας, και το νέο σύμφωνο ανήκει πάντα στην ίδια κατηγορία με το παλιό (π.χ. χειλικό, ουρανικό, οδοντικό κλπ.).

εφέδρανο <- επί + εδράζομαι

Νικαετός
02-10-10, 22:29
Χμμ, γιατί όμως κύριε WAn?? (Εννοώ γιατί το π μετατρέπεται σε φ στη λέξη αυτή και ΔΕΝ μετατρέπεται σε φ στην λέξη π.χ. επέτειος?

(Εδώ σε θέλω).

Ελληνική λέξη....: Αιθεροβάμων.

WAntilles
02-10-10, 22:35
Χμμ, γιατί όμως κύριε WAn?? (Εννοώ γιατί το π μετατρέπεται σε φ στη λέξη αυτή και ΔΕΝ μετατρέπεται σε φ στην λέξη π.χ. επέτειος?

(Εδώ σε θέλω).

Το να πεις "γιατί το 2ο συνθετικό έπαιρνε δασεία" είναι λάθος, γιατί η δασεία επίσημα γραμματικώς εδώ και 29 χρόνια δεν υπάρχει (μονοτονικό) - φωνητικώς στην προφορά δε, έχει πάψει να υπάρχει εδώ και αιώνες.

Επομένως είναι σωστό να λες - και αυτός είναι και ο πραγμαιτκός λόγος - για λόγους ευφωνίας διότι το "επέδρανο" ακούγεται πολύ-πολύ άσχημα.

Νικαετός
02-10-10, 22:39
Δεν απαντάτε κύριε... οι μεταπτώσεις των συμφώνων ΔΕΝ είναι νέο φαινόμενο (υπήρχαν ΚΑΙ πριν 29 χρόνια - για να μαθαίνετε εσείς οι νεότεροι :p).

Άλλη λέξη: Αβελτηρία (=αμυαλιά, ανοησία, μωρία. κυριολεκτικά: μη βελτίωση)

WAntilles
02-10-10, 22:45
Δεν απαντάτε κύριε... οι μεταπτώσεις των συμφώνων ΔΕΝ είναι νέο φαινόμενο (υπήρχαν ΚΑΙ πριν 29 χρόνια - για να μαθαίνετε εσείς οι νεότεροι :p).

Ίσα-ίσα απάντησα, και σε κατατρόπωσα.

Οι μεταπτώσεις των συμφώνων συνεχίζουν να υπάρχουν για πάρα πολλούς αιώνες μετά, αφότου καταργήθηκε ο αρχικός λόγος ύπαρξής τους -> η διαφορετική προφορά ανάλογα με τα πνεύματα και τους διαφορετικούς τόνους.

manoulamou
02-10-10, 22:48
Ανιδιοτέλεια. Πραότητα. Φιλομάθεια.

Νikosanagn
02-10-10, 22:49
κατατρόπωσα Kι αυτή ωραία....

Arkady
02-10-10, 22:54
Ενδιαφέρον θέμα, ιδιαίτερα δε αν λάβει κανείς υπόψιν τους χαλεπούς καιρούς που διανύει η Ελληνική γλώσσα...

Αμετροέπεια: Έλλειψη μέτρου

Νikosanagn
02-10-10, 22:54
Πάντως για το ζητημά σας μπορώ να ρωτήσω έναν καθηγητή γλωσσολογίας που έχουμε φιλοξενούμενο....

Νικαετός
02-10-10, 22:57
Δεν χρειάζεται Νικόλα...ο λόγος είναι αυτός που είπα. Ο WAn, δεν έχει ιδέα από την μαγεία της ελληνικής γλώσσας γιατί ουδέποτε την διδάχθηκε. :p (για τους νεότερους στο φόρουμ, αυτό δεν ισχύει αλλά μου αρέσει να τον πειράζω)

(Hint: Ρώτησέ τον γιατί δεν μας απάντησε στην ερώτηση που του έκανα σχετικά με το π στο επέτειος)

flamelab
02-10-10, 23:02
διελκυστίνδα - Το γνωστό παιχνιδι με το σκοινί, αλλα χρησιμοποιείται και μεταφορικά (εκ του διέλκω + -ίνδα, ειδική κατάληξη)

αβελτηρία - κατάσταση στην οποία κάτι δεν γίνεται να βελτιωθεί [εκ του στερητικού "α" + βέλτ*(-ερος, -ίων) ]

αδολεσχία : φλυαρία (εκ του άδην που σημαίνει "σχεδόν πλήρως" και το λεσχ-, θέμα που προέρχεται από το λέγω)

ειδήμονας: αυτός που ειναι ειδικός στο τομέα εξειδίκευσής του (εκ του οίδα="γνώριζω").
> οίδα -> είδηση

Νikosanagn
02-10-10, 23:03
καθηγητή γλωσσολογίας Μου είπε και λέξη::p

Νεφεληγερέτης = αυτός που τραντάζει τα συννεφα

flamelab
02-10-10, 23:04
Mιας και είπες συννεφα:

αιθεροβάμων : αυτός που 'περπαταει στα συννεφα' (εκ του "αιθερας" + βαμ- (θέμα από το "βαίνω") )

Ωπ το'χει πει ο Νικαετός

Νikosanagn
02-10-10, 23:05
Ελληνική λέξη....: Αιθεροβάμων. .:lol:. με πρόλαβες :p

Νικαετός
02-10-10, 23:07
Και την αβελτηρία κύριε :p

Νikosanagn
02-10-10, 23:08
:lol::p Τυχαίο?

flamelab
02-10-10, 23:08
Μου'ρχονται ... randomly στο μυαλό και δεν κάνω να ρίξω μια ματια πρωτα .... :p

esquellot
02-10-10, 23:09
Ενδιαφέρον θέμα, ιδιαίτερα δε αν λάβει κανείς υπόψιν τους χαλεπούς καιρούς που διανύει η Ελληνική γλώσσα...

Αμετροέπεια: Έλλειψη μέτρου


Λάθος: φλυαρία, μεγαλοστομία

άμετρος + έπος=λόγος

Arkady
02-10-10, 23:10
Μου είπε και λέξη::p

Νεφεληγερέτης = αυτός που τραντάζει τα συννεφα

Δεν την είχα ξανακούσει αυτή την λέξη. Από το νέφος και εγείρω προκύπτει?
Μήπως σημαίνει αυτός που συγκεντρώνει/"ξυπνά" τα σύννεφα και όχι τραντάζει?

Νikosanagn
02-10-10, 23:13
Αποτελμάτωση (δεν είμαι σίγουρος 100% όμως για αυτή τη λέξη) έχω την εντυτωση οτι είναι αυτός που βγαίνει απο το αδιέξοδο...

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από το νέφος και εγείρω προκύπτει? Ακριβώς...

flamelab
02-10-10, 23:14
Αποτελμάτωση (δεν είμαι σίγουρος 100% όμως για αυτή τη λέξη) έχω την εντυτωση οτι είναι αυτός που βγαίνει απο το αδιέξοδο...

Nαι, αυτός που βγαίνει από το "βουρκο" (τέλμα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.