PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ιντερνετ να βαλω?? πιο συμφερει??



spirosg13
05-10-10, 21:14
Για σας παιδια προσφατα αγορασα ενα pc καιτωρα θελω να βαλω ιντερνετ και επειδη δε γνωριζω πολλα θελω βοηθεια στο θεμα να πω πως δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη ...Η ερωτηση ειναιπια ειναι η καλυτερηλυση για adsl ιντερνετ 24 mbps για νεα τηλεφωνικη γραμμηνα πω επισης πως θελω να εχει ασυρματο router και αν γινετε η συνδεση να ειναι μονο για ιντερνετ χωρις παγιο τηλεφωνικης ετεριας .Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει

Ευχαριστω προκαταβολικα :oneup:

........Auto merged post: spirosg13 πρόσθεσε 26 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απο οτι διαβασα η forthnet εχει 24 mbps adsl συνδεσεις με 15 ευρω τουσ 6 πρωτους μηνες ,δωρεαν το ασυρματο εξοπλισμο και το τελος ενεργοποιησης και εχει τη δυνατοτητα για νεα τηλεφωνικη γραμμη πιστευω οτι συμφερει τι λετε??

nightfall2k5
05-10-10, 21:20
Μην πας στη Forthnet. Εγω τωρα φευγω, μου χουν σπασει τα νευρα.

Καθημερινα πολλά προβλήματα, σερνεται και μερικες μερες δεν εχω καθολου τηλ και ιντερνετ.

Δες και το νημα με τιτλο Η Forthnet σερνεται...

ipo
05-10-10, 21:32
Δεν μπορείς να έχεις internet χωρίς τηλεφωνική γραμμή. Κατά την άποψή μου η πιο συμφέρουσα λύση είναι το ADSL plus της HOL (http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=140&ct=77&prd_st=5). 25€/μήνα και στην αρχή πληρώνεις 86€ τέλη ενεργοποίησης. Αν κάνεις αίτηση online γλιτώνεις τα τρία πρώτα πάγια. Σου δίνουν επίσης τηλεφωνική γραμμή, αλλά χωρίς δωρεάν κλήσεις.

Σου δίνουν και ασύρματο router με χρησιδάνειο (το επιστρέφεις όταν φύγεις).

spirosg13
05-10-10, 21:52
Ευχαριστω παιδια το forthnet επομενως το αποφευγω απο connx λεει ??εχουν και αυτοι προσφορες νομιζω

ipo
05-10-10, 22:01
Ευχαριστω παιδια το forthnet επομενως το αποφευγω απο connx λεει ??εχουν και αυτοι προσφορες νομιζω
Το Conn-x του ΟΤΕ έχει την καλύτερη ποιότητα, αλλά κοστίζει περισσότερο.

spsomas
05-10-10, 22:12
και ο ΟΤΕ έχει 6+6 κοίτα εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430887&highlight=%CE%9F%CE%A4%CE%95

FSHOPAXD
06-10-10, 02:59
Για νέα γραμμή και για ένα χρόνο
- Ετήσιο κόστος Forthnet 24Mbps :
50 € νέα γραμμή + 6 X 15 + 6 X 25 = 290€

- Ετήσιο κόστος ΟΤΕ Connx 24Mbps με την τρεχουσα προσφορά (μειωμένου κόστους 6μηνών):
35€ νέα γραμμή + 12 μηνες Χ 15€ πάγιο γραμμή + 6 Χ 15€ + 6 Χ 24€ = 450€

- Ετήσιο κόστος HOL 24Mbps .. συγνώμη αλλα μετά από 15 λεπτα δεν έβγαλα άκρη από το site , ας ενημερώσει κάποιος ποιο ενημερωμένος στις προσφορές τους.

ipo
06-10-10, 03:05
- Ετήσιο κόστος HOL 24Mbps .. συγνώμη αλλα μετά από 15 λεπτα δεν έβγαλα άκρη από το site , ας ενημερώσει κάποιος ποιο ενημερωμένος στις προσφορές τους.
Για το HOL ADSL PLUS (24Mbps και τηλεφωνική γραμμή): 86 ευρώ τέλη ενεργοποίησης ανενεργού βρόχου + 3 μήνες δωρεάν (αν κάνεις online αίτηση) + 9 x 24,7€ = 308,3€

thanasisge
06-10-10, 23:45
Χωρίς να θέλω να προτείνω κάτι απλά θέλω να σημειώσω ότι είναι λίγο σπαστικό να διαβάζω σε 10 διαφορετικά τόπικς, είτε φορθνετ είτε αλλού, να γράφονται συνέχεια σχόλια του τύπου "η φορθνετ είναι χάλια, ΜΑΚΡΥΑ...." απλά για να γραφτούν.
Κατα τα άλλα μέσα από τα 2 προηγούμενα ποστ σσυνειδητοποίησα πάλι πόσα πληρώνω και γιατί μαλλιοτραβιούνται για πελάτες hol και forthnet! Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

spirosg13
07-10-10, 22:23
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια ;) τωρα επειδη εχω μια απορια ας πουμε οτι βαζω φορθνετ και πληρωνω 15 τουσ 6 πρωτους μηνες και 25 τους επομενους τον επομενο χρονο θα ειναι 25 ολο το χρονο?? και οταν λεμε <<πληρωνω 25 καθε μηνα >> δηλαδη οσο και να μπαινω στο ιντερνετ θα πληρωνω σταθερα 25 καθε μηνα πηπως υπαρχει κατι αλλο που επιβαρυνει τη τιμη ??:hmm::hmm:

ipo
07-10-10, 22:28
Η τιμή μπορεί να επιβαρυνθεί μόνο από τηλεφωνικές κλήσεις που ίσως κάνεις. Όχι από τη χρήση internet.

spirosg13
07-10-10, 22:30
Η τιμή μπορεί να επιβαρυνθεί μόνο από τηλεφωνικές κλήσεις που ίσως κάνεις. Όχι από τη χρήση internet.

Παγιο δεν εχει η φορθνετ και αν ναι ποσο ειναι το μηνιαιο παγιο??

ipo
07-10-10, 22:32
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3733721&postcount=7

spirosg13
07-10-10, 22:35
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3733721&postcount=7

Επομενως το μηνιαιος κοστος της συνδεσης χωρις προσφορα θα ειναι 25 ευρω?? χωρις τηλεφωνικες κλησεις δε θα το χρησιμποιω καιπολυ το τηλεφωνο

ipo
07-10-10, 22:36
Σωστά. Αλλά αν ψάχνεις για κάτι οικονομικό, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς HOL με αντίστοιχο κόστος (HOL ADSL PLUS), διότι η FORTHnet δεν έχει καλή τεχνική υποστήριξη.

spirosg13
07-10-10, 22:39
Σωστά. Αλλά αν ψάχνεις για κάτι οικονομικό, κοίτα προς HOL με αντίστοιχο κόστος (HOL ADSL PLUS), διότι η FORTHnet δεν έχει καλή τεχνική υποστήριξη.

ευχαριστω για τη βοηθεια ipo απο τι πιστευω το forthnet συμφερει καλυτερα καιμαλλον υτο θα βαλω:p

ipo
07-10-10, 22:44
ευχαριστω για τη βοηθεια ipo απο τι πιστευω το forthnet συμφερει καλυτερα καιμαλλον υτο θα βαλω:p
Στα ίδια χρήματα με τη HOL έρχεται (24,7€ η HOL), αλλά με FORTHnet έχεις περισσότερες πιθανότητες να μετανιώσεις για την επιλογή σου, αν αντιμετωπίσεις βλάβη. Ρίξε μία ματιά στο "Η FORTHnet σέρνεται (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=357903)" καθώς και σε άλλη νήματα, όπου θα βρεις πολλούς συνδρομητές της FORTHnet να έχουν μετανιώσει για την επιλογή τους και να φεύγουν.

pana13giotis
07-10-10, 22:55
εγώ με TELLAS είμαι μια χαρά ! πληρώνω 40 euro το μηνα και μιλάω όση ώρα θέλω στο εξωτερικό , αστικά και υπεραστικά και 1 ώρα κινητά . αλλα σπανια έχω αποσυνδέσεις μετά από πολύ πρήξιμο .

spirosg13
07-10-10, 23:03
Στα ίδια χρήματα με τη HOL έρχεται (24,7€ η HOL), αλλά με FORTHnet έχεις περισσότερες πιθανότητες να μετανιώσεις για την επιλογή σου, αν αντιμετωπίσεις βλάβη. Ρίξε μία ματιά στο "Η FORTHnet σέρνεται (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=357903)" καθώς και σε άλλη νήματα, όπου θα βρεις πολλούς συνδρομητές της FORTHnet να έχουν μετανιώσει για την επιλογή τους και να φεύγουν.

Μπηκα στο site της hol ομως εχει μονο 2 πακετα προσφορων το ενα ειναι μονο για online αιτησεισ και το αλλο μονο για συνδρομητες vodafone το κανονικο πακετο hol adsl plus που θα το βρω ??

Anasazi
07-10-10, 23:19
Κατα ενα μυστηριωδη τροπο η Forthnet,που οι περισσοτεροι εδω κραζουν,ειναι η πρωτη ιδιωτικη εταιρεια στην Ελλαδα....!

Κι εγω Forthnet εχω και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

Ουτε με τον ΟΤΕ ειχα,απλα πληρωνα περισσοτερα.

Lapetr
11-10-10, 22:44
Το παρατήρησα κι εγώ αυτό!:hmm: Κι εγώ με 4νετ δεν έχω προβλήματα και το economy (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960)είναι πολύ καλό και βολικό!

sta8ista
11-10-10, 22:49
Φίλος εμένα η τελλας δε μου τα λέει καθόλου καλά. Έχω μείνει και βδομάδα ολόκληρη χωρίς τηλ. Και πρόσφατα πάλι είχα ένα ωραίο 2ημεράκι! Άστο καλύτερα.

spirosg13
25-10-10, 21:13
Ρε παιδια να ρωτησω κατι στη περιπτωση μουπου δεν εχω καθολου σταθερο τηλ. σπιτι μου γινετε ναανοιξω τη νεα γραμμη κατευθειαν απο τη φορθνετ που θα βαλω το ιντερνετ??? ειδα στη σελιδα της φορθνετ οτι για νεες αιτησεις πρεπει να υπαρχει ενα αντιγραφο προσφατου λογαριασμου οτε η αλλου παροχου οποτε τι γινετε??? HELP ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :worthy:

Georgevtr
25-10-10, 22:01
Σωστά. Αλλά αν ψάχνεις για κάτι οικονομικό, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς HOL με αντίστοιχο κόστος (HOL ADSL PLUS), διότι η FORTHnet δεν έχει καλή τεχνική υποστήριξη.

Ενώ h HOL με τα τσακάλια της ε?:rofl::rofl::rofl::rofl:
Ανάθεμα είναι και οι 2 μπροστά στου ΟΤΕ.

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ρε παιδια να ρωτησω κατι στη περιπτωση μουπου δεν εχω καθολου σταθερο τηλ. σπιτι μου γινετε ναανοιξω τη νεα γραμμη κατευθειαν απο τη φορθνετ που θα βαλω το ιντερνετ??? ειδα στη σελιδα της φορθνετ οτι για νεες αιτησεις πρεπει να υπαρχει ενα αντιγραφο προσφατου λογαριασμου οτε η αλλου παροχου οποτε τι γινετε??? HELP ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :worthy:

ΟΧΙ στο είπαν τα παιδιά πιο πάνω,γιατί δέν το καταλαβαίνεις?

Επίσης τσέκαρε cyta H on telecoms.Ίσως σε συμφέρει.

spirosg13
25-10-10, 22:13
Επίσης τσέκαρε cyta H on telecoms.Ίσως σε συμφέρει.[/QUOTE]

Εφοσον δε γινεται τοτε δε θα βαλω οποτε ακυρο :closed:

Manos29
25-10-10, 22:28
Το Conn-x του ΟΤΕ έχει την καλύτερη ποιότητα, αλλά κοστίζει περισσότερο.

Για μισο λεπτο ρε παιδια .

καταρχην απο που βγαινει οτι το ConnX Εχει την καλυτερη ποιοτητα?

Δηλαδη αν γινεται θα ηθελα μια εξηγηση για ποιο λογο το Conn X εχει καλυτερη ποιοτητα
Πως εξηγηται ρε παιδακι μου αυτο
και θα θεσω και ενα παραδειγμα εστω οτι ο εξοπλισμος ειναι ιδιος και εχουμε και 4 DSLAMS σε αποσταση απο τον χρηστη 1Κμ , Για ποιο λογο το ConnX να ειναι καλυτερο?

2ον αν εγω πω μην πας στην τελλας ο αλλος πει μην πας στην Hol μην πας στην Cyta
που θα παει ο φιλος στο πουθενα ?

Φιλε μου προσπαθησε απο εδω μεσα να δεις σε ολα τα θεματα Wind Connx Hol κλπ στην περιοχη σου να μην υπαρχει προβλημα . Απο εκει και περα πρεπει να περαστει γραμμη , αυτη την δουλεια την κανει ο ΟΤΕ , ειτε επειδη εσυ εκανες αιτηση στον Οτε . ειτε επειδη την αιτηση την κανει για παραδειγμα η Hol στον Οτε για σενα και κανει και τις υπολοιπες διαδικασιες ωστε να φτασει η γραμμη εξω απο το σπιτι σου , απο εκει και περα ηλεκτρολογος αναλαμβανει να σου περασει την γραμμη μεσα στο σπιτι.

Αν τωρα εσυ εισαι ενταξει απο ηλεκτρολογικης πλευρας τοτε απλα ο Οτε συνδεει την γραμμη σου στο κεντρο του και εσυ εχεις τηλεφωνο .

Οι εταιρειες εχουν πακετα οπου προσφερουν *χρεωνουν μονο το Ιντερνετ και απο εκει και περα αν παρεις καποιο τηλεφωνο χρεωνεσε ξεχωριστα για τα τηλεφωνα που θα παρεις.

Αν η γραμμη σου ειναι καλη σε οποια εταιρεια και να πας καλο ιντερνετ θα εχεις , αλλα αυτο δεν μπορεις να το ξερεις χωρις να εχει ενεργοποιηθει η γραμμη σου.
Ρολο παιζει η αποσταση σου απο το κεντρο του Οτε καθως και ο θορυβος της γραμμης .

Αν εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος στο περιστερι απο την Χ εταιρεια δεν παει να πει οτι και ο φιλος που μενει στο Χαλανδρι οτι θα εχει τα ιδια προβληματα.

cmaniac
26-10-10, 11:16
και θα θεσω και ενα παραδειγμα εστω οτι ο εξοπλισμος ειναι ιδιος και εχουμε και 4 DSLAMS σε αποσταση απο τον χρηστη 1Κμ , Για ποιο λογο το ConnX να ειναι καλυτερο?


Αν το μονο προβλημα στις ADSL ηταν η αποσταση απο το κεντρο, τοτε η forthnet θα ηταν η καλυτερη απ ολες, η HOL 2η μαζι με τον ΟΤΕ και τελευταια η Wind. Λογω SNRM και αξιοποιησης συχνοτητων.

Επισης, ο ΟΤΕ θα ηταν καλος μονο στις συνδεσεις που δεν εχουν πανω ConnX TV. Επισης λογω SNRM.

Με λιγα λογια.. Πρεπει να μελετησεις λιγο καλυτερα τις συνδεσεις.

Πρωταρχικο ρολο παιζει το Backbone δικτυο του παροχου και παει αλυσιδα μερι το last mile δικτυο του πελατη. Αν "γεμισει" το backbone δικτυο (συνδεση με εξωτερικο, GR-IX), τοτε οτι δικτυο και να εχει απο εκει και περα ή και ο,τι γραμμη και να εχει ο πελατης, βράσ'τα.

Το σταθεροτερο δικτυο αυτη τη στιγμη εχει ο ΟΤΕ, με την OTEGlobe να του παρεχει ολη την απαραιτητη συνδεσιμοτητα με το εξωτερικο, την μεγαλυτερη χωρητικοτητα και χιλιομετρα δικτυου οπτικων ινων ανα την Ελλαδα, link Αθ-Θεσ. με την μεγαλυτερη χωρητικοτητα ολων καθως και GR-IX με πληρες peering με ολους τους εναλλακτικους.

Σου φτανουν για να πουμε οτι ο ΟΤΕ αυτη τη στιγμη δινει την καλυτερη υπηρεσια ADSL απο ολα τα εναλλακτικα καφενεια ή να συνεχισω και να πω κι αλλα?

Manos29
26-10-10, 17:07
Σου φτανουν για να πουμε οτι ο ΟΤΕ αυτη τη στιγμη δινει την καλυτερη υπηρεσια ADSL απο ολα τα εναλλακτικα καφενεια ή να συνεχισω και να πω κι αλλα?

Οχι Ενταξει μου φτανουν ,Γουσταρω οταν καποιος εχεις πιασει τον 'τονο' μου και μου απανταει στα ισια , Αν και μην νομιζεις οτι τα καταλαβα και ολα στο μεγιστο βαθμο , το πιασα ομως τι θελεις να πεις , τωρα απο εκει και περα τι να πω , ας βαλει Οτε ο φιλος ,

Εμενα προσωπικα παντα μαρεσε η Forthnet , αν και εχω wind Double Play και ενταξει τους 2 τελαιτυαιους μηνες ειμαι ικανοποιημενος μπορω να πω αν και ειχα Πολλα προβληματα τα οποια ομως δεν αφορουσαν την Wind αλλα προβλημα στο Βρογχο , τελως παντων πλεον δειχνει να εχει φτιαξει το προβλημα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος εχω12Bit αλλα ειμαι και 2 χιλιομετρα μακρυα οποτε δεν ειμαι και ασχημα .

Σιγουρα παιζουν πολλα ρολο στο να επιλεξει παροχο . αλλα ποια ειναι τα πραγματικα κριτηρια που μπορουν να λυσουν αυτο το ερωτημα

Να βαλει ολες τις συνδεσεις μια προς μια και να καταληξει στην ποιο γρηγορη?
(κατι που σιγουρα δεν μπορει να το κανει αλλα λεμε τωρα οτι το καναμε για ερευνητικους σκοπους ετσι για να δουμε ποια συνδεση τα λεει καλυτερα απο το σημειο Χ εως το σημειο Ψ δεδομενουνου οτι τα 2 σημεια ειναι σταθερα , ετσι θα μπορεσουμε να ελεξουμε το συνολικο δικτυο της καθε εταιρειας .)

Να τις βαλει ολες και να δει με ποια εχει το μικτροτερο lag σε καποιο διαδικτυακο παιχνιδι?

Πως μπορει με λιγα λογια καποιος να επιλεξει συνδεση ?

Δηλαδη Ας πουμε εσυ λες οτι ο Οτε εχει δυνατο δικτυο οκ , αυτο σε τι κανει καλο σε μενα ? δεν θα πεσει ποτε το δικτυο η εστω θα πεσει δυσκολα ενω κανω πλοηγηση?

θα μου δωσει 2 Mbit παραπανω ?

Δεν θα εχω πολλα Disconnects ?

για την γραμμη δεν το συζηταω καν οτι πρεπει ο ΟΤΕ να εχει φροντισει να ειναι σωστη η γραμμη και Χωρις ΘΟΡΥΒΟ ωστε να εχω σωστο ιντερνετ (πολλα προβληματα υπαρχουν λογω προβληματικου βρογχου)

Σιγουρα θα παιξει ρολο η αποσταση μου για την τελικη ταχυτητα που θα πιασω , αυτο θα εχει διαφορα αν θα ειμαι σε ΟΤΕ Wind Hol Forthnet κλπ?

και φυσικα υπαρχει και η τιμη που για μενα δεν παιζει τοσο τρελο ρολο αρκει να εχω σωστες υπηρεσιες δεν λεμε να ειναι και 50% ακριβοτερο αλλα σε ενα ποσοστο οπως το σημερινο δεν θα ειχα προβλημα να Πληρωνω ΟΤΕ αρκει να ειχε φερθει οπως επρεπε και οχι να θελει να με πιασει κοροιδο και να μην ακουει οτι εχω προβλημα στη γραμμη το οποιο ηθελε φτιαξιμο .

Εξαλου ειμαι σιγουρος πως αν ο ΟΤΕ εριχνε τις τιμες του στην τιμη των αλλων Παροχων τοτε ΟΛΟΙ ΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ .

@ ADSLgr.com All rights reserved.