PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόστος να ρίξω έναν "τοίχο" στο σπίτι?



Σελίδες : [1] 2

zardoz
08-10-10, 00:01
Άσχετο αλλά πρέπει να ρωτήσω, μπάς και κάποιος ξέρει/το έχει κάνει...

Θέλω

α) να ρίξω έναν εσωτερικό τοίχο στο σπίτι, απλό τοίχο, διαστάσεων 3m X 2.6m

β) να μαζευτούν τα μπάζα και να μεταφερθούν εκεί που πρέπει (ημιόροφος, ύψος 1.5μ)

γ) στην μια άκρη πρέπει να γίνει κάπως προσεκτικό ρίξιμο για να μη χαλάσει
ο κάθετος τοίχος.

Τι κόστος φαντάζεστε ότι έχει μια τέτοια εργασία (δε θέλω να την κάνω μόνος μου)

nnn
08-10-10, 00:04
Την έκανα μόνος μου με κόστος 40 € (όσο έκανε το κρουστικό εργαλείο και το φχαριστήθηκα :twisted:)
Αν έχεις που να πετάξεις τα μπάζα δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω από 100-150 €

zardoz
08-10-10, 00:10
Αν έχεις που να πετάξεις τα μπάζα δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω από 100-150 €

Τι σημαίνει αυτό? Δεν υπάρχουν ειδικοί χωροι για τα μπάζα?

WAntilles
08-10-10, 00:12
Υπόψη, ότι μετά τον Νέο Αντισεισμικό Κανονισμό μετά το σεισμό του 1999, αυτό απαιτεί συμβουλή Μηχανικού, και αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

ntoremi
08-10-10, 00:48
Υπόψη, ότι μετά τον Νέο Αντισεισμικό Κανονισμό μετά το σεισμό του 1999, αυτό απαιτεί συμβουλή Μηχανικού, και αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

Nαι, καλα κρασια. Πηγαινε εσυ σε μηχανικο και μετα αναθεωρησε την οικοδομικη αδεια μονο και μονο για να ριξεις εναν τοιχο ή να ανοιξεις μια πορτα. Θα ξοδεψεις μερικες χιλιαδες ευρω και θα χρειαστεις και 2 χρονια γραφειοκρατια.
Το να γκρεμισεις εναν τοιχο (εναν απο τους πολλους υπαρχοντες) που ειναι αποκλειστικα φτιαγμενος απο τουβλα (οχι κολωνα, βεβαια) ειναι ανωδυνο και ασφαλες.

Τα μπαζα, αν ειναι σε λογικες μικρες ποσοτητες, δεν μπορουμε να τα πεταμε στα σκουπιδια;; Εστω λιγα-λιγα; Λιγα σημερα, λιγα αυριο κλπ. Βλεπω πολλους που το κανουν...

WAntilles
08-10-10, 03:29
...ειναι ανωδυνο και ασφαλες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι περίπου έτσι.

nnn
08-10-10, 08:57
Τα μπάζα δεν πετιώνται στα σκουπίδια, σε κάδο που νοικιάζεις ή με φορτηγό σε χώρο απόθεσης.

manicx
08-10-10, 11:36
Αν έχει υπομονή, τα μαζεύει σε χοντρούς πλαστικούς σάκους και αν μπορέσει να βρει κάποιο όχημα με καρότσα, ας το κάνει μόνος του. Απλά, έχει πολύ κουβάλημα και θέλει τουλάχιστο 4 χέρια για να παίρνει και ανάσες.

nrg_polini
08-10-10, 13:14
Θέλει προσοχή γιατί αν ο τοίχος φέρει φορτία επηρεάζεται η στατικότητα του κτιρίου. Επίσης για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απο τη πολεοδομία (αν δεν φοβάσαι τη καταγγελία απο κάποιο γείτονα μπορείς και να το ρισκάρεις). Αν έχεις κάποιο γνωστό μηχανικό ρώτησε τον πριν ρίξεις τον τοίχο.

Όσο αφορά τα μπάζα υπάρχουν αρκετές ιδιωτικές εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά. Για τόσο λίγα μπάζα να υπολογίζεις 50€. Όμως να ξέρεις πως λογικά θα πρέπει να κατεβάσεις τα μπάζα στο ισόγειο, εκτός εαν τα πετάς απο το μπαλκόνι απ'ευθείας στο κάδο.

Seitman
08-10-10, 13:33
Ο τοίχος δεν φέρει φορτία. Το μόνο φορτίο που έχει είναι το ίδιο του το βάρος.
Μόνο οι κολώνες, τοιχεία, δοκάρια και τυχόν "κρυφά" δοκάρια με τον οπλισμό τους στην πλάκα

WAntilles
08-10-10, 14:04
Επειδή όμως ο ίδιος είναι φορτίο (ιδίο βάρος) επηρρεάζει την κατανομή της ακαμψίας στον όροφο, και επομένως και πιθανά κέντρα στροφής κλπ..

ntoremi
08-10-10, 22:03
Τα μπάζα δεν πετιώνται στα σκουπίδια, σε κάδο που νοικιάζεις ή με φορτηγό σε χώρο απόθεσης.


Ναι καλα, εχω δει απειρα μπαζα στα σκουπιδια. Κι εγω στα σκουπιδια θα τα πεταξω αν ποτέ κανω μονος μου μια τετοια μικροδουλεια, οπως το να ανοιξεις μια πορτα ή να ριξεις εναν μικρο τοιχο. Ειδικα οταν κανεις μικροδουλειες μονος σου, το κανεις για να γλυτωσεις λεφτα απο παντου. Αρα σιγα μην πας να σπαταλησεις λεφτα για να νοικιαζεις καδο για μπαζα. Στα σκουπιδια και δεν θα σου πει κανενας τιποτα. Καλο θα κανεις μαλιστα, θα προσφερεις αδρανη υλικα για να χωνευτουν τα οργανικα βιοδιασπωμενα σκουπιδια πιο γρηγορα.

........Auto merged post: ntoremi πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή όμως ο ίδιος είναι φορτίο (ιδίο βάρος) επηρρεάζει την κατανομή της ακαμψίας στον όροφο, και επομένως και πιθανά κέντρα στροφής κλπ..

Για μικροδουλειες μιλαμε παντα: να ανοιξεις μια πορτα εκει που δεν υπηρχε, να γκρεμισεις εναν σχετικα μικρο τοιχο για να ενωσεις δυο δωματια. Δεν λεμε να γκρεμισεις 10 μετρα τοιχο και να μετατρεψεις ενα κανονικο διαμερισμα σε τεραστιο λοφτ χωρις κανεναν τοιχο.

nnn
08-10-10, 22:04
Μάλλον δεν ξέρεις πόσα μπάζα βγαίνουν από έναν τοίχο.

ntoremi
08-10-10, 22:07
Θέλει προσοχή γιατί αν ο τοίχος φέρει φορτία επηρεάζεται η στατικότητα του κτιρίου. Επίσης για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απο τη πολεοδομία (αν δεν φοβάσαι τη καταγγελία απο κάποιο γείτονα μπορείς και να το ρισκάρεις). Αν έχεις κάποιο γνωστό μηχανικό ρώτησε τον πριν ρίξεις τον τοίχο.


Ποιος θα σε καταγγειλει;; Πού βλεπουν τι κανεις μεσα στο σπιτι; Για εσωτερικες μικροδουλειες μιλαμε, οχι εξωτερικες παρεμβασεις. Κανενας που κανει ανακαινιση σε ενα διαμερισμα δεν παιρνει αδεια.
Βεβαια, αν εχεις γνωστο πολιτικο μηχανικο να ερθει τσαμπα να ριξει μια ματια στο θεμα της στατικης του τοιχου που θες να ριξεις, αυτο ειναι το καλυτερο. Αρκει να ειναι τσαμπα. Ή εστω να τον κερασεις ενα ποτο στο μπαρ.

........Auto merged post: ntoremi πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον δεν ξέρεις πόσα μπάζα βγαίνουν από έναν τοίχο.

Γνωστος μου ανακαινισε κουζινα και μπανιο, ξηλωνοντας πλακακια και μπανιερα και νιπτηρα κλπ. Βγηκε πολυ μπαζο απο 8 τοιχους πλακακιων και 2 πεζουλια γυρω απο την χτιστη μπανιερα. Λιγο-λιγο καθε μερα στα σκουπιδια. Η δε μπανιερα εγινε αναρπαστη σε 2 λεπτα απο γυφτους.

nnn
08-10-10, 22:11
Ας μην περηφανεύεται που τα πέταγε στα σκουπίδια, 20-30 € για έναν κάδο δεν είναι τίποτα.

nrg_polini
08-10-10, 22:28
Ποιος θα σε καταγγειλει;; Πού βλεπουν τι κανεις μεσα στο σπιτι; Για εσωτερικες μικροδουλειες μιλαμε, οχι εξωτερικες παρεμβασεις. Κανενας που κανει ανακαινιση σε ενα διαμερισμα δεν παιρνει αδεια.


Ο συνήθης ύποπτος, ο γείτονας δηλαδή. Το γκρέμισμα ενός τοίχου δημιουργεί ΠΟΛΥ φασαρία και αρκετές δονήσεις στους πάνω/κάτω/δίπλα. Η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας είναι απλή διαδικασία με ελάχιστο κόστος και σε μια εβδομάδα εγκρίνεται. Αν δεν υπάρχει θέμα με τους γείτονες μπορεί να το ρισκάρει, σε περίπτωση που γίνει η στραβή βέβαια τα πρόστιμα τσούζουν ΠΟΛΥ.

Το σημαντικότερο βέβαια είναι η συμβουλή απο μηχανικό για το αν γίνεται να γκρεμιστεί ο τοίχος. Better safe than sorry!

ntoremi
08-10-10, 22:30
Ας μην περηφανεύεται που τα πέταγε στα σκουπίδια, 20-30 € για έναν κάδο δεν είναι τίποτα.

Για καποιους 20-30 ειναι σημαντικα.
Και αλλωστε ποιο ειναι το προβλημα; Στην χωματερη δεν καταληγουν κι αυτα; Η χωματερη -το λεει και το ονομα της - ειναι χωμα. Και τα μπαζα ειναι ουσιαστικα χωμα. Απλα τα μπαζα ειναι λιγο πιο βαρια απο κλασσικα σκουπιδια. Ε σιγα...
Και οι εξειδικευμενες εταιριες αλλωστε πού νομιζεις οτι τα πετανε τελικα;;

nrg_polini
08-10-10, 22:36
Οι ΧΥΤΑ δεν δέχονται μπάζα, οπότε οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες σε εναλλακτική διαχείρηση πχ αναχρησιμοποίηση (reuse) .

ntoremi
08-10-10, 22:39
Οι ΧΥΤΑ δεν δέχονται μπάζα, οπότε οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες σε εναλλακτική διαχείρηση πχ αναχρησιμοποίηση (reuse) .

Ναι ναι, σιγουρα, οι εταιριες κανουν πολυ εναλλακτικη διαχειριση. Οταν πας στην παραλια το καλοκαιρι και βλεπεις κατι μπαζα πεταμενα στην ακρη και αναρρωτιεσαι πώς συνεβη αυτο, ειναι απο την πολυ "εναλλακτικη διαχειριση" που εκαναν οι εταιριες ολο το χειμωνα.... Καλυτερα στην χωματερη, παρα στην παραλια μας. Τα ιδια κανουν και στα δαση, σε ερημικες περιοχες κλπ

djuan1988
09-10-10, 01:11
Επίσης δημιουργούνται προβλήματα στα απορριμματοφόρα, στους κάδους τους, από τα μπάζα, καθώς δε μπορούν να συμπιεστούν.

mob
09-10-10, 01:19
Επειδή όμως ο ίδιος είναι φορτίο (ιδίο βάρος) επηρρεάζει την κατανομή της ακαμψίας στον όροφο, και επομένως και πιθανά κέντρα στροφής κλπ..

Υπερβάλλεις, υπερβολικά :p αυτοί οι υπολογισμού δεν γίνονται στις στατικές μελέτες, άλλωστε ένα τοίχο πλήρωσης θέλει να κατεδαφίσει ο άνθρωπος.

ntoremi
09-10-10, 02:16
Επίσης δημιουργούνται προβλήματα στα απορριμματοφόρα, στους κάδους τους, από τα μπάζα, καθώς δε μπορούν να συμπιεστούν.

Δεν το θεωρω σωστο αυτο. Εξηγω γιατι: τα σκουπιδια συμπιεζονται μεχρι ενα σημειο μεγιστης συμπιεσης, περα απο το οποιο δεν συμπιεζονται αλλο. Οκ. Απλως λοιπον τα μπαζα βρισκονται εξ αρχης σε αυτο το μεγιστο σημειο συμπιεσης. Δεν συμπιεζονται αλλο. Θεωρω λοιπον οτι δεν διαφερουν σε τιποτε απο σκουπιδια που μπηκαν στο σκουπιδιαρικο πριν πχ 1 ωρα και εχουν ηδη συμπιεστει μεχρι εκει που δεν παει αλλο.

pt3
09-10-10, 03:08
@zardoz
Η δουλειά αυτή είναι ένα μεροκάματο. Στανταρ τιμές δεν υπάρχουν γι αυτά μπορει να δώσεις απο 50-100 €. Αυτο περιλάμβάνει τα μπάζα στο Ισόγειο του σπιτιού σου. Για να τα διώξεις από εκεί η λύση είναι να ενοικιάσεις ένα κάδο για μια μέρα, υπολογίζω να κοστίσει γυρω στο ~100€ μαζί με την αποκομιδή.
Ρίξε καμια ματια στο site της "Χρυσής Ευκαιριας" ή άλλης αντιστοιχα που βγαίνει στη στη Θεσσαλονικη στις οικοδομικες εργασίες.
Προσεξε μη τυχόν υπάρχουν διελευσεις καλωδίων (ρευμα τ/φ κλπ) ή σωληνώσεων (σπάνιο) στον τοίχο.

@ntoremi ¨
Προφανώς δεν έχεις δει ποτέ μπάζα απο τοίχο. Αυτό που θα προκύψει κυρίως θα είναι ~250 τουβλα μισοσπασμενα ή ολόκληρα με τη λάσπη τους και καμποσα συμπαγή κομμάτια σοβαδων. Τωρα αν νομίζεις οτι μπορείς να τα βάλεις αυτά σε αποριματοφορό είναι δικό σου θέμα

mosaic
09-10-10, 04:55
. . . . εγώ δε λέω τι θα έκανα ακριβώς τα μπάζα γιατί θα με κράξετε :vava::sneer:
αλλά σίγουρα θα τα έβαζα κάπου στην ακρούλα . . . . και θα τα έδιωχνα σιγά σιγά :rolleyes:

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η ενοικίαση κάδου είναι σίγουρα κάτι ακριβό,
και συμφέρει όταν πρόκειται να γεμίσει όλος ή και το να μείνει για μέρες

Επίσης πανάκριβη είναι και η τσουλήθρα όταν πρόκειται για μπάζα σε όροφο


αλλά για όλα υπάρχουν πατέντες ; ) κι αν το λέει η ψυχή μας!
δωρεάν γυμναστήριο

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 24 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ο φίλος . . . . αν αποφασίσει να κάνει μόνος του τη δουλειά και δεν έχει κομπρεσεράκι..
μπορεί να ενοικιάσει, να απευθυνθεί σε μια μάντρα οικοδομικών υλικών αυτοί ξέρουν ή μπορεί να έχουν και οι ίδιοι

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 12 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άσχετο αλλά πρέπει να ρωτήσω, μπάς και κάποιος ξέρει/το έχει κάνει...

Θέλω

α) να ρίξω έναν εσωτερικό τοίχο στο σπίτι, απλό τοίχο, διαστάσεων 3m X 2.6m

β) να μαζευτούν τα μπάζα και να μεταφερθούν εκεί που πρέπει (ημιόροφος, ύψος 1.5μ)

γ) στην μια άκρη πρέπει να γίνει κάπως προσεκτικό ρίξιμο για να μη χαλάσει
ο κάθετος τοίχος.

Τι κόστος φαντάζεστε ότι έχει μια τέτοια εργασία (δε θέλω να την κάνω μόνος μου)

1) μεροκάματο εργάτη + κομπρεσεράκι
2) μάζεμα μπάζα και μεταφορά στον
3) κάδο
200 € !! και + κάτι ίσως..

ε δε λέει.. για έναν τοίχο, διαστάσεων 3m X 2.6m

kakos poly
09-10-10, 05:40
κάποτε έριξα έναν τοίχο διαστάσεων περίπου 3m X 2.6m εγώ μαζί με έναν ακόμη, με 2 βαριοπούλες. φάγαμε ένα ολόκληρο πρωινό και μαζεύτηκαν καμιά 30-50 τσουβάλια μεγάλα με μπάζα. από τον πολύ τον θόρυβο και το τράνταγμα μας πήραν πρέφα μέχρι την ΡΩΣΙΑ.

να προσέξεις τα εξής:

1) αν κρατήσεις βαριοπούλα φόρα ΟΠΟΣΔΗΠΩΤΕ γάντια, εγώ δεν είχα βάλει και είχα πληγές στα χέρια για 1μηνα! (σαν λεπρός)

2) βάλε μια πετσέτα κάτω στην χαραμάδα της εξώπορτας γιατί από την σκόνη η οικοδομή απο μέσα θα γίνει άσπρη (όπως φυσικά και εσύ)

3) πάρε και μια απο αυτές τις φθηνές μάσκες για το στόμα και την αναπνοή απο την σκόνη.

4) πάρε πολλααα γερά τσουβάλια για τα μπάζα και φρόντισε να έχεις κανένα φίλο με φορτηγάκι. δεν χωρούν στο μπαλκόνι.

5) υπολόγισε πως θα χρειαστείς τα διπλά τσουβάλια για τα μπάζα γιατί δεν θα τα γεμίζεις μέχρι απάνω. θα είναι ασήκωτα. μόνο μισογεμισμένα η στο 1/3 και πάλι...

6) προσοχή με ποια σειρά θα ρίχνεις τα τούβλα! ξεκινάς απο ΠΑΝΩ (στην μέση πάνω)
και προχωράς αριστερά-δεξιά & προς τα κάτω σιγά σιγά. (σύστημα βαριοπούλας πάντα - για τα άλλα δεν γνωρίζω)

7) φυσικά ούτε συζήτηση για να ρίξεις τοίχο με καλώδια. να προσέχεις τις διαδρομές των καλωδίων οριζόντια-κάθετα και να αφήνεις και απόσταση ασφαλείας.

8) λογικά θα χρειαστείς και ένα "τροχό" (αυτό το κυλινδρικό που γυρίζει και κόβει-τροχίζει 220volt) για το περίγραμμα του τοίχου (αφού τον έχεις ρίξει) αλλά και πιο πριν για να κόψεις αρχικά (πριν αρχίσεις να ρίχνεις τον τοίχο) τον σοβά. δεν θα ήθελες να σου φεύγει και να πέφτει στο πάτωμα ο σοβάς από δίπλα!

εγώ προσωπικά δεν θα το ξανάκανα. το πολύ πολύ θα πλήρωνα έναν εργάτη ίσα ίσα να τον ρίξει και μέχρι εκεί. τα μπάζα και την μεταφορά εγώ.

no_logo
09-10-10, 07:16
Ναι ναι, σιγουρα, οι εταιριες κανουν πολυ εναλλακτικη διαχειριση. Οταν πας στην παραλια το καλοκαιρι και βλεπεις κατι μπαζα πεταμενα στην ακρη και αναρρωτιεσαι πώς συνεβη αυτο, ειναι απο την πολυ "εναλλακτικη διαχειριση" που εκαναν οι εταιριες ολο το χειμωνα.... Καλυτερα στην χωματερη, παρα στην παραλια μας. Τα ιδια κανουν και στα δαση, σε ερημικες περιοχες κλπ

μπράβο σου λοιπόν που συμβάλλεις και συ σε αυτή την εικόνα :down:
επιχειρηματολογείς κιόλας φέρνοντας τα κακώς κείμενα σαν επιχείρημα. Αφού το κάνουν και άλλοι ελληναράδες, που βυσοδομούν στο περιβάλλον γιατί να μην το κάνω και γω:down:

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θεωρω λοιπον οτι δεν διαφερουν σε τιποτε απο σκουπιδια που μπηκαν στο σκουπιδιαρικο πριν πχ 1 ωρα και εχουν ηδη συμπιεστει μεχρι εκει που δεν παει αλλο.

τα σκουπιδιάρικα δεν παίρνουν μπάζα
1. Από το βάρος δεν μπορεί ακόμα και το σύστημα του οχήματος να σηκώσει το βάρος
2. Αν το πάρουν πρέφα τα βγάζουν και τα αφήνουν στο πεζοδρόμιο
3. ο μύλος που έχουν να απορριματοφόρα δεν μπορεί να επεξεργαστεί τα μπάζα

ntoremi
09-10-10, 10:37
μπράβο σου λοιπόν που συμβάλλεις και συ σε αυτή την εικόνα :down:
επιχειρηματολογείς κιόλας φέρνοντας τα κακώς κείμενα σαν επιχείρημα. Αφού το κάνουν και άλλοι ελληναράδες, που βυσοδομούν στο περιβάλλον γιατί να μην το κάνω και γω:down:

Διαβασε ξανα γιατι καταλαβες το ακριβως αναποδο απο αυτο που ειπα. Εγω ειπα οτι ΔΕΝ εμπιστευομαι μια εταιρια διαχειρισης μπαζων που εσεις αναφερατε οτι ειναι προτιμητεα επειδη δηθεν κανει εναλλακτικη διαχειριση μπαζων. Δεν την εμπιστευομαι επειδη εχω δει σε παραλιες και σε δαση πεταμενα μπαζα απο τετοιες εταιριες, αρα προτιμω να βαλω τα μπαζα στα σκουπιδια και να καταληξουν στην χωματερη, παρα να τα δωσω στην δηθεν νομιμη εταιρια διαχειρισης και να καταληξουν τελικα στις ακτες και στα δαση.
Εσυ συμβαλλεις στην καταστροφη των ακτων και των δασων επειδη συστηνεις την χρηση μιας τετοιας εταιριας. Οχι εγω.

........Auto merged post: ntoremi πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


. . . . εγώ δε λέω τι θα έκανα ακριβώς τα μπάζα γιατί θα με κράξετε :vava::sneer:
αλλά σίγουρα θα τα έβαζα κάπου στην ακρούλα . . . . και θα τα έδιωχνα σιγά σιγά
:oneup::oneup::oneup:



αλλά για όλα υπάρχουν πατέντες ; ) κι αν το λέει η ψυχή μας!
δωρεάν γυμναστήριο
:oneup::oneup::oneup: Εχω κανει κι εγω τρελη γυμναστικη με οικοδομικες μικροεργασιες, βαψιματα κλπ.



1) μεροκάματο εργάτη + κομπρεσεράκι
2) μάζεμα μπάζα και μεταφορά στον
3) κάδο
200 € !! και + κάτι ίσως..
ε δε λέει.. για έναν τοίχο, διαστάσεων 3m X 2.6m

:oneup::oneup::oneup::oneup:

........Auto merged post: ntoremi πρόσθεσε 10 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κάποτε έριξα έναν τοίχο διαστάσεων περίπου 3m X 2.6m εγώ μαζί με έναν ακόμη, με 2 βαριοπούλες. φάγαμε ένα ολόκληρο πρωινό και μαζεύτηκαν καμιά 30-50 τσουβάλια μεγάλα με μπάζα. από τον πολύ τον θόρυβο και το τράνταγμα μας πήραν πρέφα μέχρι την ΡΩΣΙΑ.

να προσέξεις τα εξής:

1) αν κρατήσεις βαριοπούλα φόρα ΟΠΟΣΔΗΠΩΤΕ γάντια, εγώ δεν είχα βάλει και είχα πληγές στα χέρια για 1μηνα! (σαν λεπρός)

2) βάλε μια πετσέτα κάτω στην χαραμάδα της εξώπορτας γιατί από την σκόνη η οικοδομή απο μέσα θα γίνει άσπρη (όπως φυσικά και εσύ)

3) πάρε και μια απο αυτές τις φθηνές μάσκες για το στόμα και την αναπνοή απο την σκόνη.

4) πάρε πολλααα γερά τσουβάλια για τα μπάζα και φρόντισε να έχεις κανένα φίλο με φορτηγάκι. δεν χωρούν στο μπαλκόνι.

5) υπολόγισε πως θα χρειαστείς τα διπλά τσουβάλια για τα μπάζα γιατί δεν θα τα γεμίζεις μέχρι απάνω. θα είναι ασήκωτα. μόνο μισογεμισμένα η στο 1/3 και πάλι...

6) προσοχή με ποια σειρά θα ρίχνεις τα τούβλα! ξεκινάς απο ΠΑΝΩ (στην μέση πάνω)
και προχωράς αριστερά-δεξιά & προς τα κάτω σιγά σιγά. (σύστημα βαριοπούλας πάντα - για τα άλλα δεν γνωρίζω)

7) φυσικά ούτε συζήτηση για να ρίξεις τοίχο με καλώδια. να προσέχεις τις διαδρομές των καλωδίων οριζόντια-κάθετα και να αφήνεις και απόσταση ασφαλείας.

8) λογικά θα χρειαστείς και ένα "τροχό" (αυτό το κυλινδρικό που γυρίζει και κόβει-τροχίζει 220volt) για το περίγραμμα του τοίχου (αφού τον έχεις ρίξει) αλλά και πιο πριν για να κόψεις αρχικά (πριν αρχίσεις να ρίχνεις τον τοίχο) τον σοβά. δεν θα ήθελες να σου φεύγει και να πέφτει στο πάτωμα ο σοβάς από δίπλα!

εγώ προσωπικά δεν θα το ξανάκανα. το πολύ πολύ θα πλήρωνα έναν εργάτη ίσα ίσα να τον ρίξει και μέχρι εκεί. τα μπάζα και την μεταφορά εγώ.

Η βαριοπουλα ειναι εξαιρετικα επιπονη λυση. Ειναι χιλιες φορες καλυτερο ενα κρουστικο εργαλειο, ειχα παρει ενα απο το πρακτικερ με 40 ευρω και ηταν πανισχυρο, παμφτηνο, και το εχω ακομα για οσες δουλειες θελω. Διαλυει τα παντα πανευκολα. Με το κρουστικο ριχνεις τον τοιχο περιοχη-περιοχη. Χτυπας γυρω-γυρω ενα περιγραμμα μια περιοχης πχ 50εκ Χ 50εκ και μετα το βγαζεις με τα χερια (μην πεσει κατω και συο χαλασει το πατωμα).
Η σκονη ειναι οντως τεραστιο θεμα. Πρεπει να κλεισεις ολες τις πορτες και να σκεπαζεις τυχον επιπλα και να φορας μασκα μυτης-στοματος και γυαλακια στα ματια.
Εννοειται οτι αν περνουν καλωδια, πρεπει να κλεισεις γενικο, να καταργησεις τα καλωδια αυτα απο το τελευταιο κουτι διακλαδωσης πριν τον τοιχο που θα ριξεις. Αν απο αυτο τον τοιχο περνανε και καλωδια που τροφοδοτουν αλλους τοιχους/δωματια, τοτε θα εχεις προβλημα, πρεπει να δεις πώς θα περασουν αυτα τα καλωδια ξανα, ισως εξωτερικα...
Για την ακρη του τοιχου, μπορεις να την λειανεις με τροχο, οπως ειπε ο φιλος, ή να την χτισεις με λιγο τσιμεντακι. Μετα θα θελει στοκαρισμα και βαψιμο. Ο τροχος παραγει απελπιστικα τεραστια ποσοτητα σκονης. Ειναι φρικη!
Τα μπαζα μπορεις να τα φορτωνεις σε ενα πλαστικο κουβα λιγα-λιγα και να τα βγαζεις εξω...

29gk
09-10-10, 11:12
Διαβασε ξανα γιατι καταλαβες το ακριβως αναποδο απο αυτο που ειπα. Εγω ειπα οτι ΔΕΝ εμπιστευομαι μια εταιρια διαχειρισης μπαζων που εσεις αναφερατε οτι ειναι προτιμητεα επειδη δηθεν κανει εναλλακτικη διαχειριση μπαζων. Δεν την εμπιστευομαι επειδη εχω δει σε παραλιες και σε δαση πεταμενα μπαζα απο τετοιες εταιριες, αρα προτιμω να βαλω τα μπαζα στα σκουπιδια και να καταληξουν στην χωματερη, παρα να τα δωσω στην δηθεν νομιμη εταιρια διαχειρισης και να καταληξουν τελικα στις ακτες και στα δαση.
Εσυ συμβαλλεις στην καταστροφη των ακτων και των δασων επειδη συστηνεις την χρηση μιας τετοιας εταιριας. Οχι εγω.

Eιναι τραγικο αυτο που λες. Η επιμονη σου επισης, αλλα και το οτι το συστηνεις και σε αλλους με το βλακωδες επιχειρημα ( !!!! ) της μη εμπιστοσυνης. :down:

Μπορεις καλλιστα να παρεις ενα καδο για μια μερα, τσαμπα ειναι, πιο πολλα θα πληρωσεις για τα τσιγαρα και τους καφεδες της μερας που θα δουλευεις, ή να βρεις ενα φορτηγακι και να ρωτησεις στο Δημο σου που μπορεις να αποθεσεις. Εναλλακτικα, μπορεις ακομα και να ζητησεις με ραντεβου αυτοκινητο του Δημου για να παραλαβει τα μπαζα, καποιοι το κανουν και το εχω κανει και εγω.

Διαφορετικα, περα απο τα τραγικα που περιγραφεις και υποστηριζεις, αν καποιος σε παρει ειδηση, που θα σε παρει γιατι τα μπαζα ενος τετοιου τοιχου ειναι οντως πολλα, και σε δωσει, που θα σε δωσει στεγνα γιατι η ζημια που προκαλεις στη γειτονια ειναι μεγαλη, το προστιμο θα ειναι επισης εξαιρετικα μεγαλο.

Εναλλακτικα, πες που μενεις, να φερουμε και τα δικα μας μπαζα στα σκουπιδια σου να δουμε εαν θα σου αρεσει. :down:

saras81
09-10-10, 11:47
τα σκουπιδιάρικα δεν παίρνουν μπάζα
1. Από το βάρος δεν μπορεί ακόμα και το σύστημα του οχήματος να σηκώσει το βάρος
2. Αν το πάρουν πρέφα τα βγάζουν και τα αφήνουν στο πεζοδρόμιο
3. ο μύλος που έχουν να απορριματοφόρα δεν μπορεί να επεξεργαστεί τα μπάζα


+1000 επειδη εχει τυχει να κανω αυτη τη δουλεια,εκτος οτι δεν μπορει να επεξεργαστει ο μυλος,μια φορα που ετυχε,ο μισος καδος ειχε μπαζα,κ δεν πηγαινε βημα πραγματικα,μετα δεν τον αδιαζεις καν κ δεν εχουν που να αποθεσουν τα σκουπιδια οι υπολοιποι.παντα μιλαμε για χυμα μπαζα,παντως αυτα που ειδα σε αυτο το διαστημα οσο αναφορα τη συγκομιδη των σκουπιδιων,εβγαλα ενα συμπερασμα,πραγματικα εμεις οι ελληνες ουτε τα σκουπιδια μας δεν μπορουμε να διαχειρηστουμε,ποσο μαλλον αλλα,κ πιστεψτε με ειδα τραγικα πραγματα.

no_logo
09-10-10, 12:27
ο ntoremi εκφράζει την λογική του Ελληναρά διανθισμένη με διάφορα φρου φρου για ξεκάρφωμα

Του ελληναρά που ακόμα και σε ειδυλλιακά τοπία πετά από αμάξια μέχρι ψυγεία, λάστιχα, μπάζα, στρώματα.
Αρκεί να μην είναι στο σπίτι του και ας είναι στα 10 μέτρα παραδίπλα

zardoz
09-10-10, 20:56
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ίσως το κανω μόνος μου με κρουστικό, απο πάνω ως κάτω. Λίγο λίγο.

Θα ρωτήσω όμως πρίν για κόστος να το κάνουν αλλοι ΟΛΟ (ρίξιμο, τσιμεντάρισμα, μεταφορά μπάζων).

mob
09-10-10, 21:59
Να πάρεις προσφορές, όπως λες, αν έχω καταλάβει καλά τη δουλειά που θέλεις να κάνεις θα σου κοστίσει κανένα 500άρικο

button
09-10-10, 22:59
. . . . εγώ δε λέω τι θα έκανα ακριβώς τα μπάζα γιατί θα με κράξετε :vava::sneer:
αλλά σίγουρα θα τα έβαζα κάπου στην ακρούλα . . . . και θα τα έδιωχνα σιγά σιγά :rolleyes:

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η ενοικίαση κάδου είναι σίγουρα κάτι ακριβό,
και συμφέρει όταν πρόκειται να γεμίσει όλος ή και το να μείνει για μέρες

Επίσης πανάκριβη είναι και η τσουλήθρα όταν πρόκειται για μπάζα σε όροφο


αλλά για όλα υπάρχουν πατέντες ; ) κι αν το λέει η ψυχή μας!
δωρεάν γυμναστήριο

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 24 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ο φίλος . . . . αν αποφασίσει να κάνει μόνος του τη δουλειά και δεν έχει κομπρεσεράκι..
μπορεί να ενοικιάσει, να απευθυνθεί σε μια μάντρα οικοδομικών υλικών αυτοί ξέρουν ή μπορεί να έχουν και οι ίδιοι

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 12 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........



1) μεροκάματο εργάτη + κομπρεσεράκι
2) μάζεμα μπάζα και μεταφορά στον
3) κάδο
200 € !! και + κάτι ίσως..

ε δε λέει.. για έναν τοίχο, διαστάσεων 3m X 2.6m


Κάδος... τσουλήθρα..... Εδώ στην οικοδομηθώ 4 χρονιά δεν έχω δει τσουλήθρα

Μάλιστα σήμερα πήγα δουλεία μια μέρας σε οικοδομή να μαζέψω μπάζα και ελα να δεις απο 4ο όροφο με 2 κουβάδες όλη μέρα πάνω κάτω


κάποτε έριξα έναν τοίχο διαστάσεων περίπου 3m X 2.6m εγώ μαζί με έναν ακόμη, με 2 βαριοπούλες. φάγαμε ένα ολόκληρο πρωινό και μαζεύτηκαν καμιά 30-50 τσουβάλια μεγάλα με μπάζα. από τον πολύ τον θόρυβο και το τράνταγμα μας πήραν πρέφα μέχρι την ΡΩΣΙΑ.

να προσέξεις τα εξής:

1) αν κρατήσεις βαριοπούλα φόρα ΟΠΟΣΔΗΠΩΤΕ γάντια, εγώ δεν είχα βάλει και είχα πληγές στα χέρια για 1μηνα! (σαν λεπρός)

2) βάλε μια πετσέτα κάτω στην χαραμάδα της εξώπορτας γιατί από την σκόνη η οικοδομή απο μέσα θα γίνει άσπρη (όπως φυσικά και εσύ)

3) πάρε και μια απο αυτές τις φθηνές μάσκες για το στόμα και την αναπνοή απο την σκόνη.

4) πάρε πολλααα γερά τσουβάλια για τα μπάζα και φρόντισε να έχεις κανένα φίλο με φορτηγάκι. δεν χωρούν στο μπαλκόνι.

5) υπολόγισε πως θα χρειαστείς τα διπλά τσουβάλια για τα μπάζα γιατί δεν θα τα γεμίζεις μέχρι απάνω. θα είναι ασήκωτα. μόνο μισογεμισμένα η στο 1/3 και πάλι...

6) προσοχή με ποια σειρά θα ρίχνεις τα τούβλα! ξεκινάς απο ΠΑΝΩ (στην μέση πάνω)
και προχωράς αριστερά-δεξιά & προς τα κάτω σιγά σιγά. (σύστημα βαριοπούλας πάντα - για τα άλλα δεν γνωρίζω)

7) φυσικά ούτε συζήτηση για να ρίξεις τοίχο με καλώδια. να προσέχεις τις διαδρομές των καλωδίων οριζόντια-κάθετα και να αφήνεις και απόσταση ασφαλείας.

8) λογικά θα χρειαστείς και ένα "τροχό" (αυτό το κυλινδρικό που γυρίζει και κόβει-τροχίζει 220volt) για το περίγραμμα του τοίχου (αφού τον έχεις ρίξει) αλλά και πιο πριν για να κόψεις αρχικά (πριν αρχίσεις να ρίχνεις τον τοίχο) τον σοβά. δεν θα ήθελες να σου φεύγει και να πέφτει στο πάτωμα ο σοβάς από δίπλα!

εγώ προσωπικά δεν θα το ξανάκανα. το πολύ πολύ θα πλήρωνα έναν εργάτη ίσα ίσα να τον ρίξει και μέχρι εκεί. τα μπάζα και την μεταφορά εγώ.

Κοίτα για σκόνη μπορείς να ρίχνεις λίγο νεράκι πάνω στο τοίχος έτσι θα γλιτώσεις 70% σκόνης άλλα κοίτα μην το παρακάνεις με νερό .Και τα μπάζα ναι θα είναι πολλά κοίτα βρες κάποιον γνωστό με φορτηγάκι και πάρε 2-3 φίλους θα είναι διασκεδαστικό σε μια μέρα χαλαρά θα το κάνετε .. είναι εύκολη δουλεία

Λατρεύω την βαριοπούλα :lol: μάλιστα όταν είναι να καρφώσω καρφί παίρνω μικρή βαριοπούλα :rofl: .
τα κρουστικά είναι κουραστικά ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ κάνουν πολλή θορυβώ :down:

ntoremi
10-10-10, 04:29
ο ntoremi εκφράζει την λογική του Ελληναρά διανθισμένη με διάφορα φρου φρου για ξεκάρφωμα

Του ελληναρά που ακόμα και σε ειδυλλιακά τοπία πετά από αμάξια μέχρι ψυγεία, λάστιχα, μπάζα, στρώματα.
Αρκεί να μην είναι στο σπίτι του και ας είναι στα 10 μέτρα παραδίπλα

Σε αντιθεση με σενα, εγω ειπα την αποψη μου χωρις να σε βρισω. Σιγα μην ασχολιομουν αλλωστε...
Απο εκει και περα, η γνωμη μου και η συμβουλη μου προς τον αρχικο συνομιλητη παραμενει ιδια. Την κατεθεσα και δεν εχω να πω κατι αλλο. Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι καταλαβαινει. Εγω δεν θα πληρωνα για καδο μπαζων, οσο κι αν χτυπηθειτε κατω διαδικτυακως. Εσεις ειστε ελευθεροι να πληρωσετε οσα κερατιατικα επιθυμειτε. Βοηθεια σας.

no_logo
10-10-10, 05:21
Σε αντιθεση με σενα, εγω ειπα την αποψη μου χωρις να σε βρισω.

ούτε εγώ σε έβρισα
Αναφέρθηκα στην λογική που εκφράζεις


Εγω δεν θα πληρωνα για καδο μπαζων............
............κερατιατικα

που είναι αυτή εδώ
χωρίς τις φαιδρότητες (και καλά) για την καταστροφή του περιβάλλοντος που προκαλούν οι εταιρίες διαχείρισης μπάζων :rofl:
Αυτή η λογική διέπει όλους τους εγκεφάλους των ελληναράδων. Γιαυτό έχουμε φτάσει να βλέπουμε μπάζα και σκουπίδια ακόμα και στα πιο παρθένα μέρη

uncharted
10-10-10, 05:34
μια φορα που ετυχε,ο μισος καδος ειχε μπαζα,κ δεν πηγαινε βημα πραγματικα,μετα δεν τον αδιαζεις καν κ δεν εχουν που να αποθεσουν τα σκουπιδια οι υπολοιποι
και φυσικα ο παρτακιας ελληναρας που πεταξε τα μπαζα εκει, μετα θα διαμαρτυρεται γιατι δεν θα εχει που να πεταξει τα σκουπιδια :down:

κυριολεκτικα για τα μπαζα η λογικη αυτων των ατομων !


Αρκεί να μην είναι στο σπίτι του και ας είναι στα 10 μέτρα παραδίπλα
NIMBY (http://en.wikipedia.org/wiki/NIMBY)

Manolis_karas
10-10-10, 11:44
Άλλο μπάζα, άλλο οικιακά απορρίμματα (που πάνε στα ΧΥΤΑ, ΧΑΔΑ κλπ) και άλλο ανακυκλώσιμα υλικά.
Τα κτίρια αποτελούνται από τη φέρουσα κατασκευή (θεμέλια, τοιχία, κολώνες και δοκάρια) και τη φερόμενη(τοίχους). Σε δεδομένη φέρουσα κατασκευή, όσο μικρότερο βάρος έχει η φερόμενη τόσο καλύτερα για την στατικότητα του κτιρίου. Παλιά τα σενάζια (ενισχύσεις από μπετόν στους τοίχους τα στερέωναν στις κολώνες καλά τώρα το αντίθετο, μάλιστα στους τοίχους από ελαφρά υλικά (ytong, alfablok, κλπ) δεν κάνουν σενάζι για ύψος τοίχου μέχρι 3μ;, αφήνουν κενό μεταξύ τοίχου και κολόνας και το γεμίζουν με πολυουρεθάνη.

Avatar
10-10-10, 13:58
Πιστεύω πως χωράει εδώ η ερώτησή μου για να μην ανοίγω καινουργιο thread.


Για ρίξιμο "παταριού" (πάνω από το μπάνιο), είναι επίσης safe; Δύσκολο; (καλά όσον αφορά τον κάδο μετά θα υπάρχει για να τα πάρει, ανάμεσα σε άλλα μπάζα :P)

mob
10-10-10, 14:00
Ασφαλές είναι γιατί τα πατάρια στα μπάνια κατασκευάζονται συνήθως με πλάκες που "πατάνε" στη φέρουσα τοιχοποιία, αλλά έχει υπόψη σου ότι πρακτικά θα σπάσεις όλο το μπάνιο. ;)

ntoremi
10-10-10, 14:39
Αυτή η λογική διέπει όλους τους εγκεφάλους των ελληναράδων. Γιαυτό έχουμε φτάσει να βλέπουμε μπάζα και σκουπίδια ακόμα και στα πιο παρθένα μέρη

Εγω ειπα και ξαναλεω:
Θα πετουσα τα μπαζα στα σκουπιδια για να πανε στη χωματερη, οχι σε παρθενα μερη. Ειναι η χωματερη παρθενο μερος;; Μονο σε πληττομενους απο τυφωνα εγκεφαλους...
Σε παρθενα μερη πετανε τα μπαζα οι εταιριες διαχειρισης που εσυ προτιμας. Περαστικα.

Avatar
10-10-10, 15:54
Ασφαλές είναι γιατί τα πατάρια στα μπάνια κατασκευάζονται συνήθως με πλάκες που "πατάνε" στη φέρουσα τοιχοποιία, αλλά έχει υπόψη σου ότι πρακτικά θα σπάσεις όλο το μπάνιο. ;)

Ε, ούτως ή άλλως πηγαίνει για "ολική" ανακαίνιση το μπάνιο, οπότε ;-)

Ευχαριστώ :-)

ntoremi
10-10-10, 16:02
Πιστεύω πως χωράει εδώ η ερώτησή μου για να μην ανοίγω καινουργιο thread.


Για ρίξιμο "παταριού" (πάνω από το μπάνιο), είναι επίσης safe; Δύσκολο; (καλά όσον αφορά τον κάδο μετά θα υπάρχει για να τα πάρει, ανάμεσα σε άλλα μπάζα :P)

H πλακα του παταριου περιεχει τσιμενο με σιδερα. Αρα μιλαμε για πολυ πιο δυσκολο σπασιμο απ' ο,τι το γκρεμισμα ενος τοιχου πληρωσης που ειναι μονο απο τουβλα. Δυσκολο να το κανει καποιος μονος του και εκει θα εχεις σαφεστατα τεραστια ποσοτητα απο μπαζα που θα αποτελουνται οχι απο τουβλα αλλα απο οπλισμενο σκυροδεμα, δηλαδη τσιμεντο και σιδερα.

Avatar
10-10-10, 23:35
Καλά ναι δε θα το κάνω μόνος μου. Υπολογίζω κάποιον εκ των υδραυλικών/ηλεκτρολόγων με κομπρεσσεράκι, όταν έρθει η ώρα. Το μπάνιο πάει για ανακαίνιση, όπως και το σπίτι γενικότερα. Επομένως παρόλη τη φασαρία, η ερώτησή μου ήταν αν είναι feasible, και αν προκαλεί πρόβλημα στη στατικότητα και κατά πόσο δύσκολο είναι να γίνει. Εννοείται ότι θα ρωτήσω και τους αντίστοιχους "μάστορες" που θα κάνουν τη δουλειά, αλλά δεν κάνει κακό να πάρω μια 2η 3η γνώμη για cross checking :) ευχαριστώ

Gordito
11-10-10, 00:11
Eνας καδος κοστιζει γυρω στα 100-150€ να στον φερουν απεξω και μετα υπαρχει χρεωση ανα μερα.

Για να σου ριξει καποιος τον τοιχο θα παρει σιγουρα πανω απο 50€, καθως ειναι επιπονη διαδικασια, εκτος αν βρεις καποιον πεινασμενο και στο κανει επειδη εχει αναγκη.

Μπορεις ομως να παρεις τηλεφωνο τον δημο και να συννενοηθεις να τα μαζεψουν με τα φορτηγα τους, αρκει να τα εχεις αφησει στο πεζοδρομιο.

Manolis_karas
11-10-10, 21:36
Ο πεινασμένος όμως δεν θα έχει δύναμη αρκετή.
Έχω ρίξει τοίχο με βαριά, δύο άτομα σε 1-2 ώρες. Πολύ σκόνη, θα σου πάρει 3-4πλάσια ώρα να απομακρύνεις τα μπάζα και να καθαρίσεις.
Ρώτα αν υπάρχει μηχάνημα (κάτι σαν ηλεκτρική σκούπα) επαγγελματικό όμως, που να ρουφά την σκόνη, αξίζει τα έξοδα να το νοικιάσεις, μου το είπε πλακάς (αφού πρώτα μου αλεύρωσε όλο το σπίτι κόβοντας με το σβουράκι περίπου 3-4 μέτρα πλακάκια).

mob
11-10-10, 21:47
Κόβεις και μα αδιατάρακτη,έχει υδρόψυξη, γλιτώνεις τη σκόνη αλλά και τους κραδασμούς που μερικές φορές οδηγούν σε τριχοειδή στα γειτονικά σφηνώματα ;)

jkoukos
11-10-10, 22:20
Το κόστος όμως ανεβαίνει γεωμετρικά.

Arkady
11-10-10, 22:24
Εγω δεν θα πληρωνα για καδο μπαζων, οσο κι αν χτυπηθειτε κατω διαδικτυακως. Εσεις ειστε ελευθεροι να πληρωσετε οσα κερατιατικα επιθυμειτε. Βοηθεια σας.


Εγω ειπα και ξαναλεω:
Θα πετουσα τα μπαζα στα σκουπιδια για να πανε στη χωματερη, οχι σε παρθενα μερη. Ειναι η χωματερη παρθενο μερος;; Μονο σε πληττομενους απο τυφωνα εγκεφαλους...
Σε παρθενα μερη πετανε τα μπαζα οι εταιριες διαχειρισης που εσυ προτιμας. Περαστικα.

Χμ, πολύ ενδιαφέρον...

Την πιθανότητα ότι τα μπάζα που θα πετάξεις σε κάδο σκουπιδιών, θα προκαλέσουν τεράστια ζημιά στα ψαλίδια/λεπίδες του απορριμματοφόρου κατά την διάρκεια "αλέσματος" μέσα στον κάδο του,την έχεις σκεφτεί?
Το ότι η αποκατάσταση μιας τέτοιας ζημιάς σε απορριμματοφόρο κοστίζει χιλιάδες ευρώ, και επιβαρύνει αδίκως όλους τους υπόλοιπους φορολογούμενους, σε απασχολεί καθόλου?
Είμαι σίγουρος πως όχι, αρκεί εσύ "ο πονηρός" να γλυτώσεις τα 70-80€ που κοστίζει ένας μικρός κάδος.

Πες λοιπόν ξεκάθαρα ότι το μόνο που σε απασχολεί είναι να γλυτώσει η τσεπούλα σου αυτά τα χρήματα (και απο κει και πέρα στα παλιά σου τα παπούτσια), και μην υποτιμάς την νοημοσύνη μας ότι δήθεν έχεις οικολογικές ανησυχίες και πετάς μπάζα στα σκουπίδια για να καταλήξουν στην χωματερή...

kakos poly
11-10-10, 22:25
τι θα γινει ποτε θα πεσει ο τοιχος :p

mob
11-10-10, 23:00
Το κόστος όμως ανεβαίνει γεωμετρικά.

Όχι κατ' ανάγκη, άντε να υπολογίσεις ένα 50άρικο το μεροκάματο του εργαλείου. Το θέμα είναι να βρεις συνεργείο με αδιατάρακτη, αυτό είναι το δύσκολο, γιατί είναι αρκετά εξεζητημένο εργαλείο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.