PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

aurora
31-05-11, 17:58
Δεν εχει PayPal.

Από οσο ξερω ....δεν εχει επιλογη πληρωμης μεσω πευπαλ!


Και ο λογος ειναι απλος

Το πευπαλ ειναι θυγατρική του εμπευ....

Δημιουργηθηκε απο το εμπευ και για αυτο το εχει το εμπευ ....

Το εμπευ με το αμαζον ειναι ανταγωνιστες....:cool:

Για αυτο και δεν το εχει ως επιλογη!;)


οκ...εκανες εντιτ

13postures
31-05-11, 18:17
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά!!!

Θα δουλέψω απευθείας με το λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω στην Πειραιώς. :oneup:

aurora
31-05-11, 18:20
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά!!!

Θα δουλέψω απευθείας με το λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω στην Πειραιώς. :oneup:


Παρολο που θεωρρειται ασφαλης η σελιδα του αμαζον

θα σου προτεινα για τις ον λαιν αγορες σου να βγαλεις μια προπληρωμένη πιστωτική για να μη εχει ποτε χρηματα μεσα να σε χρεωσουν παρα μονο οταν θα κανεις αγορες που θα την φορτιζεις και θα ξεφορτιζει με τις αγορες σου....

nnn
31-05-11, 18:28
Παίζει και με paysafe αν δεν κάνω λάθος.

13postures
31-05-11, 18:29
Παρολο που θεωρρειται ασφαλης η σελιδα του αμαζον

θα σου προτεινα για τις ον λαιν αγορες σου να βγαλεις μια προπληρωμένη πιστωτική για να μη εχει ποτε χρηματα μεσα να σε χρεωσουν παρα μονο οταν θα κανεις αγορες που θα την φορτιζεις και θα ξεφορτιζει με τις αγορες σου....

Το συγκεκριμένο λογαριασμό τον έχω μόνο για on-line αγορές. Του βάζω λεφτά λίγο πριν κάθε συναλλαγή (thanx ipo (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262))

ipo
31-05-11, 18:32
Το πευπαλ ειναι θυγατρική του εμπευ....

Δημιουργηθηκε απο το εμπευ και για αυτο το εχει το εμπευ ....

Επίτρεψέ μου να σου προτείνω λίγη προσοχή με τις απόλυτες θέσεις που εκφράζεις τελευταία.

Το PayPal δεν δημιουργήθηκε από το eBay. Εξαγοράστηκε από το τελευταίο, αφού το πρώτο είχε πετύχει την παγκόσμια αποδοχή και είχε ξεπεράσει σε όγκο συναλλαγών το αντίστοιχο σύστημα του eBay (Billpoint).



θα σου προτεινα για τις ον λαιν αγορες σου να βγαλεις μια προπληρωμένη πιστωτική
Επίτρεψέ μου να κάνω μία ακόμα διόρθωση. Δεν υφίστανται τέτοιου είδους κάρτες. Υπάρχουν οι προπληρωμένες, οι χρεωστικές και οι πιστωτικές. Προτείνω να δεις την εισαγωγή του άρθρου των προπληρωμένων καρτών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803) για να ξεκαθαρίσεις τους όρους. Η μέγιστη ασφάλεια και οικονομία επιτυγχάνεται με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262) που αναφέρει ο 13postures παραπάνω.

ariadgr
31-05-11, 19:27
Παίζει και με paysafe αν δεν κάνω λάθος.

Nope...

nnn
31-05-11, 19:45
Σωστός my bad, θυμόμουν λάθος.

aurora
01-06-11, 23:05
Επίτρεψέ μου να σου προτείνω λίγη προσοχή με τις απόλυτες θέσεις που εκφράζεις τελευταία.

Το PayPal δεν δημιουργήθηκε από το eBay. Εξαγοράστηκε από το τελευταίο, αφού το πρώτο είχε πετύχει την παγκόσμια αποδοχή και είχε ξεπεράσει σε όγκο συναλλαγών το αντίστοιχο σύστημα του eBay (Billpoint).



Επίτρεψέ μου να κάνω μία ακόμα διόρθωση. Δεν υφίστανται τέτοιου είδους κάρτες. Υπάρχουν οι προπληρωμένες, οι χρεωστικές και οι πιστωτικές. Προτείνω να δεις την εισαγωγή του άρθρου των προπληρωμένων καρτών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803) για να ξεκαθαρίσεις τους όρους. Η μέγιστη ασφάλεια και οικονομία επιτυγχάνεται με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262) που αναφέρει ο 13postures παραπάνω.

:whistle:

13postures
04-06-11, 02:00
Έκανα μια παραγγελία η οποία έγινε dispatched. Λεφτά όμως δεν βλέπω να έχουν αφαιρεθεί ακόμα από τον λογαρισμό μου. Πώς και έτσι;

13postures
08-06-11, 14:14
To ιστορικό της πρώτης μου παραγγελίας (βιβλίων) από amazon:

1/6 Παραγγελία με super free saving
3/6 Aναφορά ότι τα βιβλία έγιναν dispatched
7/6 To amazon "τραβάει" τα λεφτά από το λογαριασμό μου
8/6 Τα βιβλία είναι Αθήνα!

Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την όλη διαδικασία. Εύγε μίστερ Μπέζος.

cool11
08-06-11, 15:45
Λεμε σε αυτο το θεμα για 'δωρεαν παραδοση στην ελλαδα για παραγγελιες ανω των 25 λιρων'.
Ομως ειπωθηκε οτι ουσιαστικα , αλλα πραγματα τα στοκαρει και τα στελνει το ιδιο το αμαζον, και αλλα ειναι shop in shop.
Τι νοεειται τελικα ως παραγγελια;
Αν εγω παραγγειλω ενα βιβλιο που κανει 20 ευρω και το διαθετει το ιδιο το αμαζον, και ενα εξαρτημα 30 ευρωπου το διαθετει εντος του αμαζον καποια αλλη επιχειρηση, δηλαδη συνολο 50 ευρω, θεωρειται μια παραγγελια;
Θα μου ερθει ενα πακετο;
Θεωρειται ως μια ενιαια παραγγελια ανω των 25 λιρων, και θα ερθει διχως μεταφορικα;

senkradvii
08-06-11, 15:52
Λεμε σε αυτο το θεμα για 'δωρεαν παραδοση στην ελλαδα για παραγγελιες ανω των 25 λιρων'.
Ομως ειπωθηκε οτι ουσιαστικα , αλλα πραγματα τα στοκαρει και τα στελνει το ιδιο το αμαζον, και αλλα ειναι shop in shop.
Τι νοεειται τελικα ως παραγγελια;
Αν εγω παραγγειλω ενα βιβλιο που κανει 20 ευρω και το διαθετει το ιδιο το αμαζον, και ενα εξαρτημα 30 ευρωπου το διαθετει εντος του αμαζον καποια αλλη επιχειρηση, δηλαδη συνολο 50 ευρω, θεωρειται μια παραγγελια;
Θα μου ερθει ενα πακετο;
Θεωρειται ως μια ενιαια παραγγελια ανω των 25 λιρων, και θα ερθει διχως μεταφορικα;

Nαι θεωρείται σαν μία παραγγελία και άνω των 25£ και θα είσαι καλυμμένος! ;)

Xouzouris
08-06-11, 16:59
Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρος.

jap
08-06-11, 17:45
Ναι, μια παραγγελία, αν μπουν στο ίδιο καλάθι.

sa1901
08-06-11, 19:28
Λεμε σε αυτο το θεμα για 'δωρεαν παραδοση στην ελλαδα για παραγγελιες ανω των 25 λιρων'.
Ομως ειπωθηκε οτι ουσιαστικα , αλλα πραγματα τα στοκαρει και τα στελνει το ιδιο το αμαζον, και αλλα ειναι shop in shop.
Τι νοεειται τελικα ως παραγγελια;
Αν εγω παραγγειλω ενα βιβλιο που κανει 20 ευρω και το διαθετει το ιδιο το αμαζον, και ενα εξαρτημα 30 ευρωπου το διαθετει εντος του αμαζον καποια αλλη επιχειρηση, δηλαδη συνολο 50 ευρω, θεωρειται μια παραγγελια;
Θα μου ερθει ενα πακετο;
Θεωρειται ως μια ενιαια παραγγελια ανω των 25 λιρων, και θα ερθει διχως μεταφορικα;
Μία παραγγελία, αλλά δύο πακέτα. Χρέωση μεταφορικών και για τα δύο.

Βάλε τα πράγματα στο καλάθι και δοκίμασέ το. Έχεις την δυνατότητα να δεις τα μεταφορικά πριν την υποβολή της.

cool11
08-06-11, 19:48
Μία παραγγελία, αλλά δύο πακέτα. Χρέωση μεταφορικών και για τα δύο.

Βάλε τα πράγματα στο καλάθι και δοκίμασέ το. Έχεις την δυνατότητα να δεις τα μεταφορικά πριν την υποβολή της.

Δηλαδη λες οτι για 2 διαφορετικα πραγματα (2 προμηθευτες-αλλα εντος αμαζον), θα εχω δυο χρεωσεις μεταφορικων;
Λες οτι δεν ισχυει το ενα και ενιαιο μεταφορικο κοστος για πραγματα του ιδιου καλαθιου, οπως ειπαν οι προλαλησαντες;

sa1901
08-06-11, 19:49
Δηλαδη λες οτι για 2 διαφορετικα πραγματα (2 προμηθευτες-αλλα εντος αμαζον), θα εχω δυο χρεωσεις μεταφορικων;
Λες οτι δεν ισχυει το ενα και ενιαιο μεταφορικο κοστος για πραγματα του ιδιου καλαθιου, οπως ειπαν οι προλαλησαντες;
Ναι, για κάθε προμηθευτή χρεώνεσαι και άλλα μεταφορικά. Δοκίμασέ το. Μπορείς να το δεις χωρίς να ολοκληρώσεις την παραγγελία. Δεν υπάρχει φόβος.

senkradvii
09-06-11, 12:09
Μα δεν υποτίθεται πως και ο προμηθευτής που συνεργάζεται με amazon θα προσφέρει super saver delivery? Eγώ αυτό κατάλαβα.. :p

mob
09-06-11, 13:51
Μα δεν υποτίθεται πως και ο προμηθευτής που συνεργάζεται με amazon θα προσφέρει super saver delivery? Eγώ αυτό κατάλαβα.. :p

Λάθος κατάλαβες ;)

evantigger
09-06-11, 15:14
Μα δεν υποτίθεται πως και ο προμηθευτής που συνεργάζεται με amazon θα προσφέρει super saver delivery? Eγώ αυτό κατάλαβα.. :p

Υπάρχουν κάποιο που το προσφέρουν. Αλλά δεν το κάνουν όλοι.

sa1901
09-06-11, 15:37
Μα δεν υποτίθεται πως και ο προμηθευτής που συνεργάζεται με amazon θα προσφέρει super saver delivery? Eγώ αυτό κατάλαβα.. :p


Υπάρχουν κάποιο που το προσφέρουν. Αλλά δεν το κάνουν όλοι.
Ακόμα και σε αυτή την περιπτωση, οι προορισμοί δεν αφορούν αποστολές στην Ελλάδα.

evantigger
09-06-11, 15:54
Ακόμα και σε αυτή την περιπτωση, οι προορισμοί δεν αφορούν αποστολές στην Ελλάδα.

Η casio μου έστειλε χωρίς μεταφορικά πάντως ένα ρολόι και δεν ήταν μέσα στα μεταφορικά.

sa1901
09-06-11, 16:40
Η casio μου έστειλε χωρίς μεταφορικά πάντως ένα ρολόι και δεν ήταν μέσα στα μεταφορικά.
Ρολόγια Casio στέλνει το Amazon. Αν θες, δώσε ένα link για να καταλάβουμε για ποια περίπτωση μιλάς.

evantigger
09-06-11, 17:32
Τελικά το ρολόι μου στο έστειλαν χωρίς μεταφορικά λόγω καθυστέρησης δικής τους κι όχι επειδή πουλιόταν μέσω Amazon ή Casio. Ο μεταπωλητής ήταν η AbakusUKnet.

senkradvii
09-06-11, 17:53
Λάθος κατάλαβες ;)


Sorry.. :oops:

BOBBY
09-06-11, 22:22
Σήμερα παρήγγειλα ένα ipod classic και διάφορα παρελκόμενα,μια δερμάτινη θήκη,ένα φορτιστή πρίζας και έναν αντάπτορα για το Αγγλικό φις ρεύματος.Το ipod δεν είχε μεταφορικά γιατί το έδινε το amazon αλλά τα υπόλοιπα είχαν μεταφορικά γύρω στα 10 € όλα μαζί(υπήρχε αναλυτική κατάσταση χρεώσεων ανά πωλητή),οπότε δεν ισχύει το παντού δωρεάν,ισχύει μόνο για αγορές απο το ίδιο το amazon.

senkradvii
09-06-11, 22:33
Σήμερα παρήγγειλα ένα ipod classic και διάφορα παρελκόμενα,μια δερμάτινη θήκη,ένα φορτιστή πρίζας και έναν αντάπτορα για το Αγγλικό φις ρεύματος.Το ipod δεν είχε μεταφορικά γιατί το έδινε το amazon αλλά τα υπόλοιπα είχαν μεταφορικά γύρω στα 10 € όλα μαζί(υπήρχε αναλυτική κατάσταση χρεώσεων ανά πωλητή),οπότε δεν ισχύει το παντού δωρεάν,ισχύει μόνο για αγορές απο το ίδιο το amazon.

Mερικοί ανεξάρτητοι πωλητές δίνουν και αυτοί super saver delivery αλλά όχι όλοι..

sa1901
10-06-11, 07:24
Mερικοί ανεξάρτητοι πωλητές δίνουν και αυτοί super saver delivery αλλά όχι όλοι..
Όταν πέσεις σε κάτι τέτοιο, δώσε κανένα link διότι δεν το έχω πετύχει ποτέ.

daywalker06
10-06-11, 07:35
Όταν πέσεις σε κάτι τέτοιο, δώσε κανένα link διότι δεν το έχω πετύχει ποτέ.

Ενα παράδειγμα (http://www.amazon.co.uk/CQ521B-Photosmart-Premium-Enabled-Printer/dp/B003VQPR1C/ref=pd_cp_computers_1) άλλο ενα (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0036DD4CO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A1F8YGP86NG3IP) με μικρότερη τιμή

sa1901
10-06-11, 07:43
Ενα παράδειγμα (http://www.amazon.co.uk/CQ521B-Photosmart-Premium-Enabled-Printer/dp/B003VQPR1C/ref=pd_cp_computers_1) άλλο ενα (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0036DD4CO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A1F8YGP86NG3IP) με μικρότερη τιμή
Τι ακριβώς υπάρχει σε αυτά δηλαδή;

Για το πρώτο:

FREE Super Saver Delivery offers only (0)

Το δεύτερο:
Europe Zone 2
per Shipmen £5.99
Αν είναι κάτι που δεν βλέπω διορθώστε με.

daywalker06
10-06-11, 08:32
Και τα δυο μπήκαν στο καλάθι με free shipping.

sa1901
10-06-11, 08:42
Και τα δυο μπήκαν στο καλάθι με free shipping.
Το δοκίμασες και το λες;

daywalker06
10-06-11, 09:09
:sorry: :sorry: το ειχα δοκιμάσει μέχρι το "Choose your delivery options" και ειχα την εντύπωση οτι εκει σου προσθέτει τα μεταφορικά.
Μου φάνηκε περίεργο που τα βρήκα τόσο γρήγορα :oops:
Εχω πετύχει όμως free shipping από το Αμαζον, δεν ειναι πολλές

dfourt
10-06-11, 11:22
Ενα παράδειγμα (http://www.amazon.co.uk/CQ521B-Photosmart-Premium-Enabled-Printer/dp/B003VQPR1C/ref=pd_cp_computers_1) άλλο ενα (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0036DD4CO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A1F8YGP86NG3IP) με μικρότερη τιμή
Και πως κατάλαβες ότι το πρώτο προσφέρει δωρεάν παράδοση?
Πράγματι προσφέρει, αλλά αν πας εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/help/seller/shipping.html/ref=olp_merch_ship_3?asin=B003VQPR1C&seller=A1H3B251NW5F99) λέει ότι
έχει κανονικά χρέωση για παράδοση στην Ευρώπη.

Πώς καταλαβαίνεις από πριν ότι έχει δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα?(Εννοώ χωρίς να μπεις στη διαδικασία να το κάνεις παραγγελία, να δώσεις τη διεύθυνσή σου και εκεί να δεις ότι δεν χρεώνει μεταφορικα...)

Xouzouris
10-06-11, 13:43
Αν πατησεις πανω στον πωλητη, βλεπεις κατω απο το "Shipping Rates" που στελνει και ποσο χρεωνει τα μεταφορικα (παραδειγμα (http://www.amazon.co.uk/gp/help/seller/shipping.html?ie=UTF8&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&isCBA=&orderID=&asin=&seller=AR58LK80OWG49&isPopup=)).

Προσφατως ειχα την τυχη να ψωνισω απο ανεξαρτητο πωλητη (http://www.amazon.co.uk/gp/help/seller/shipping.html?ie=UTF8&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&isCBA=&orderID=&asin=&seller=A1T39SA8AUFT6J&isPopup=) μεσω Amazon που στελνει Ελλαδα χωρις μεταφορικα ανεξαρτητως υψους παραγγελιας, αλλα δεν ειναι και η συνηθεστερη περιπτωση.

senkradvii
10-06-11, 17:49
Όπως προείπαν και τα παιδιά υπάρχουν αλλά δεν συνηθίζεται και τόσο.. Έχω πετύχει αλλά δεν θυμάμαι τώρα σε τι προϊόντα. Μάλιστα κάπου εδώ μέσα το συζητούσαμε ακριβώς το ίδιο και αποφάσισα να κοιτάω και τους ανεξάρτητους πάντα και όχι μόνο τα προϊόντα του ίδιου του άμαζον. ;)

cool11
10-06-11, 20:34
Τελικα δεν μπορουμε να καταληξουμε για την πολιτικη που χρησιμοποιει το amazon?
για παραγγελιες απο διαφορετικους προμηθευτες, που ομως μπαινουν στο ιδιο καλαθι, τελικα, τα κοστη συμψηφιζονται-θεωρουνται ενιαια, και αν ξεπερασεις τις 25 λιρες γλυτωνεις τα μεταφορικα;

dfourt
10-06-11, 21:22
Τελικα δεν μπορουμε να καταληξουμε για την πολιτικη που χρησιμοποιει το amazon?
για παραγγελιες απο διαφορετικους προμηθευτες, που ομως μπαινουν στο ιδιο καλαθι, τελικα, τα κοστη συμψηφιζονται-θεωρουνται ενιαια, και αν ξεπερασεις τις 25 λιρες γλυτωνεις τα μεταφορικα;
Πως δεν μπορούμε.Μπορούμε.

Η απάντηση είναι ξεκάθαρα όχι.

Επίσης,στην Ελλάδα δωρεάν στέλνει το amazon(για παραγγελίες από κάτι λιγότερο από 25λίρες και άνω) μόνο τα προϊόντα που πουλά το ίδιο και όχι άλλοι προμηθευτές.
Υπάρχουν και κάποιοι προμηθευτές που στέλνουν και αυτοί δωρεάν στην Ελλάδα, αλλά είναι μειοψηφία και πρέπει να είσαι τυχερός να πετύχεις έναν για το προϊόν που θες.

cool11
10-06-11, 21:31
Οποτε 'ξεφουσκωνει' αρκετα ο εντυπωσιακος τιτλος του θεματος...

- οταν μιλαμε για διαφορετικους προμηθευτες εντος amazon, μιλαμε για πολλαπλα μεταφορικα (ακυρο το να πιασω το 25λιρο για να μην πληρωσω μεταφορικα, για αγορες μικρου κοστους)

- επιπροσθετα, ξεχναμε δωρεαν μεταφορικα, ανεξαρτητως κοστους, αν δεν πουλα κατι το ιδιο το amazon, που στην πλειοψηφια των περιπτωσεων αν δεν κανω λαθος, δεν τα πουλα

Εγω συμπεραινω λοιπον, οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων, τα μεταφορικα δεν τα γλυτωνει κανεις.

Η εν λογω προσφορα της 'δωρεαν παραδοσης' του amazon, επειτα απο το ξεκαθαρισμα, προσωπικη εκτιμηση παντα-εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι, ειναι οτι πιο πολυ λειτουργει ως 'κραχτης', παρα ως πραγματικο οφελος για τον πελατη.

this is it...

ipo
10-06-11, 22:54
Είναι πάρα πολλά τα προϊόντα που πουλάει το Amazon, οπότε η προσφορά δεν είναι κράχτης περιορισμένης εφαρμογής, αλλά πραγματική προσφορά.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι εύκολο να υποχρεώσει όλους τους πωλητές να ενσωματώσουν τα μεταφορικά στο κόστος. Σε τελική ανάλυση αυτό μπορεί να μην συμφέρει κάποιους πελάτες (εκείνους που μένουν κοντά στον πωλητή, οπότε έχουν χαμηλότερα μεταφορικά).

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου να βγάζεις τελεσίδικες αποφάσεις για κάποιες online αγορές. Τα πράγματα είναι ρευστά, υπάρχει ποικιλία και δυνατότητα επιλογών. Αν προσπαθείς να απορρίπτεις έτσι εύκολα ένα e-shop με χιλιάδες προϊόντα, θα βγεις χαμένος κάποια στιγμή. Καλό είναι πριν κάνεις μία αγορά να ψάχνεις σε όποια e-shop εμπιστεύεσαι και να αποφασίζεις για τη συγκεκριμένη αγορά, όχι για όλες και για πάντα. Κάποια στιγμή το Amazon θα συμφέρει, κάποια άλλη στιγμή όχι.

sdikr
10-06-11, 23:03
Οποτε 'ξεφουσκωνει' αρκετα ο εντυπωσιακος τιτλος του θεματος...

- οταν μιλαμε για διαφορετικους προμηθευτες εντος amazon, μιλαμε για πολλαπλα μεταφορικα (ακυρο το να πιασω το 25λιρο για να μην πληρωσω μεταφορικα, για αγορες μικρου κοστους)

- επιπροσθετα, ξεχναμε δωρεαν μεταφορικα, ανεξαρτητως κοστους, αν δεν πουλα κατι το ιδιο το amazon, που στην πλειοψηφια των περιπτωσεων αν δεν κανω λαθος, δεν τα πουλα

Εγω συμπεραινω λοιπον, οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων, τα μεταφορικα δεν τα γλυτωνει κανεις.

Η εν λογω προσφορα της 'δωρεαν παραδοσης' του amazon, επειτα απο το ξεκαθαρισμα, προσωπικη εκτιμηση παντα-εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι, ειναι οτι πιο πολυ λειτουργει ως 'κραχτης', παρα ως πραγματικο οφελος για τον πελατη.

this is it...

Απλά κάνεις λάθος

senkradvii
11-06-11, 02:18
Απλά κάνεις λάθος

και μεγάλο μάλιστα..

sa1901
11-06-11, 09:24
Ό,τι να 'ναι...

phantom77
11-06-11, 10:32
Τους τελευταίους 2 μήνες έκανα 2 παραγγελίες προϊόντων απο 3 διαφορετικούς πωλητές και δεν πλήρωσα έξοδα αποστολής. Δεν λέω οτι όλα έρχονται δωρεάν αλλα όταν ψάχνετε για κάτι, πατήστε το "Items Eligible for FREE Super Saver Delivery" που βγάζει στην αριστερή στήλη.

frap
11-06-11, 13:05
Εγώ όταν ψάχνω κάτι κοιτώ για "Dispatched and sold by Amazon" ή "Sold by XXXX and fulfilled by Amazon".

Αντικείμενα σε αυτές τις κατηγορίες δίνουν πάντα δωρεάν μεταφορικά για σύνολο παραγγελίας άνω των 25 λιρών. Μάλιστα, όπως έχει αναφερθεί, το όριο είναι κάτι λιγότερο, αγόρασα αυτό

http://www.amazon.co.uk/Adapter-Charger-Official-Dell-Reseller/dp/B003WRRCPO/ref=sr_1_3?ie=UTF8&m=A225OTWFOI4074&s=generic&qid=1307786260&sr=1-3

που είναι και FbA και το πήρα χωρίς μεταφορικά με super saver delivery.

Τουλάχιστον σε αντικείμενα που ψάχνω εγώ είτε το ίδιο το Amazon είτε κάποιος με FbA έχει ανταγωνιστική (δηλ. << ) τιμή με το να το αγοράσω εδώ... Ε, αν το σύνολο δε δίνει super saver delivery και δε βιάζομαι, τα βάζω στο καλάθι και περιμένω να συμπληρώσω το ποσό.

ipo
11-06-11, 14:01
Τους τελευταίους 2 μήνες έκανα 2 παραγγελίες προϊόντων απο 3 διαφορετικούς πωλητές και δεν πλήρωσα έξοδα αποστολής.
Αυτό δεν μπορεί να το κάνει ούτε ο Chuck Norris. :p

Μήπως εννοείς ότι παρήγγειλες προϊόντα fullfilled by Amazon και η μία παραγγελία είχε προϊόντα από 2 πωλητές ταυτόχρονα;

jap
11-06-11, 14:26
Προφανώς αυτό εννοεί και μια χαρά το είπε...

phantom77
11-06-11, 15:26
Αυτό δεν μπορεί να το κάνει ούτε ο Chuck Norris. :p

Μήπως εννοείς ότι παρήγγειλες προϊόντα fullfilled by Amazon και η μία παραγγελία είχε προϊόντα από 2 πωλητές ταυτόχρονα;

Πρώτα να πω οτι με τιμεί η σύγκριση με τον θεό Chuck. :p

Ναι, η μια παραγγελία είχε πολλά είδη (ρούχα, bluray, αξεσουάρ) από το Amazon και δύο ανεξάρτητους πωλητές. Σε ένα είδος μάλιστα δεν έγραφε FbA ή super saver delivery, το έγραφε μόνο στο προφίλ του πωλητή.

BOBBY
12-06-11, 23:11
Πάντως,για άλλη μια φορά θα πω ότι τα Ελληνικά καταστήματα(e-shop ή μη) είναι καταδικασμένα εάν συνεχίσουν έτσι.

Με την προσφορά αυτή του Amazon οι πάνες για τον γιό μου μού έρχονται πολύ πολύ φτηνότερα από ότι να τις έπαιρνα εδώ.Θα δώσω παράδειγμα :

Πάνες Pampers baby dry 44 τεμ.(4+)19 € (Ελλάδα)

Πάνες Pampers baby dry 148 τεμ. (4+) 25 € (Amazon )

Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει χαώδης διαφορά και σε περιόδους όπως η σημερινή όπου μετράμε και το παραμικρό € που θα βγεί απο την τσέπη μας,αυτά τα πράγματα μετράνε.Προσωπικά,πάντα αγοράζω κάτι όταν έχω χρήματα(δεν διαθέτω καν πιστωτική) οπότε δεν μου κάνει καμία διαφορά να τα βάζω στην προπληρωμένη της Κύπρου και να τα αγοράζω απο εκεί.

Το Ipod Classic που αγόρασα έχει 204 € ενώ οπουδήποτε αλλού έχει 269 €.Δεν συζητώ ότι ψάχνοντας και βρίσκοντας τα Lego Technic σε τέτοιες τιμές μου τρέχουν ήδη τα σάλια(ναι,εμένα μου τρέχουν,όχι του γιού μου :p )

@ ADSLgr.com All rights reserved.