PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

ipo
12-06-11, 23:16
Προσωπικά,πάντα αγοράζω κάτι όταν έχω χρήματα(δεν διαθέτω καν πιστωτική) οπότε δεν μου κάνει καμία διαφορά να τα βάζω στην προπληρωμένη της Κύπρου και να τα αγοράζω απο εκεί.
Θα σου πρότεινα να ανοίξεις δεύτερο λογαριασμό στην Κύπρου που να μην είναι συνδεδεμένος με τη χρεωστική κάρτα και να τοποθετήσεις εκεί τα χρήματά σου. Στο λογαριασμό που έχεις τώρα, μπορείς να βάζεις τα λίγα χρήματα που θα χρειάζεσαι σε κάθε αγορά που θα κάνεις με τη χρεωστική κάρτα, λίγο πριν τη συναλλαγή. Έτσι θα γλιτώσεις την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης κάρτας που χρησιμοποιείς τώρα, ειδικά αν κάνεις πολλές αγορές μικρών ποσών.

sa1901
12-06-11, 23:19
Δεν συζητώ ότι ψάχνοντας και βρίσκοντας τα Lego Technic σε τέτοιες τιμές μου τρέχουν ήδη τα σάλια(ναι,εμένα μου τρέχουν,όχι του γιού μου :p )
Τα LEGO είναι μια πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα. Τα μισά μου ψώνια στο amazon είναι LEGO. Και ψωνίζουμε πολλά. :p

LEGO Toy Story 7597 Western Train Chase

Ελλάδα (http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=1975) -> 125 Ευρώ

Amazon (https://www.amazon.co.uk/LEGO-Story-7597-Western-Train/dp/B00336EKSG) -> 48 Ευρώ

BOBBY
12-06-11, 23:39
Θα σου πρότεινα να ανοίξεις δεύτερο λογαριασμό στην Κύπρου που να μην είναι συνδεδεμένος με τη χρεωστική κάρτα και να τοποθετήσεις εκεί τα χρήματά σου. Στο λογαριασμό που έχεις τώρα, μπορείς να βάζεις τα λίγα χρήματα που θα χρειάζεσαι σε κάθε αγορά που θα κάνεις με τη χρεωστική κάρτα, λίγο πριν τη συναλλαγή. Έτσι θα γλιτώσεις την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης κάρτας που χρησιμοποιείς τώρα, ειδικά αν κάνεις πολλές αγορές μικρών ποσών.

Επειδή δεν έχω καμία άλλη συναλλαγή με την Κύπρου παρά μόνο την χρεωστική,δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να μεταφέρω χρήματα από άλλη τράπεζα στην Κύπρου και μετά στην προπληρωμένη.Μου κάνει πιό εύκολο να πάω να βάλω 100 €(με προμήθεια 1€ ) και να ξεμπερδεύω.Συνήθως τέτοια ποσά βάζω ή και παραπάνω αν πρέπει,οπότε το 1 € προμήθεια είναι οκ.

........Auto merged post: BOBBY πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα LEGO είναι μια πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα. Τα μισά μου ψώνια στο amazon είναι LEGO. Και ψωνίζουμε πολλά. :p

LEGO Toy Story 7597 Western Train Chase

Ελλάδα (http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=1975) -> 125 Ευρώ

Amazon (https://www.amazon.co.uk/LEGO-Story-7597-Western-Train/dp/B00336EKSG) -> 48 Ευρώ

Άστα,άστα,αρρώστησα μόλις τα είδα.Μεγάλο κόλλημα έχω από μικρό παιδί και ελπίζω να αρέσουν και στον γιό μου γιατί αλλιώς θα "αναγκαστώ" να τα παίζω εγώ :lol:

ipo
12-06-11, 23:41
Αν δεν αρέσουν στο γιο σου, έρχομαι να παίξουμε με τα LEGO. Απωθημένο το έχω κι εγώ. :p

BOBBY
12-06-11, 23:50
Αν δεν αρέσουν στο γιο σου, έρχομαι να παίξουμε με τα LEGO. Απωθημένο το έχω κι εγώ. :p

Έγινε!!!! :p:p:p

MichaelSE
13-06-11, 00:12
Πάντως,για άλλη μια φορά θα πω ότι τα Ελληνικά καταστήματα(e-shop ή μη) είναι καταδικασμένα εάν συνεχίσουν έτσι.

Με την προσφορά αυτή του Amazon οι πάνες για τον γιό μου μού έρχονται πολύ πολύ φτηνότερα από ότι να τις έπαιρνα εδώ.Θα δώσω παράδειγμα :

Πάνες Pampers baby dry 44 τεμ.(4+)19 € (Ελλάδα)

Πάνες Pampers baby dry 148 τεμ. (4+) 25 € (Amazon )

Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει χαώδης διαφορά και σε περιόδους όπως η σημερινή όπου μετράμε και το παραμικρό € που θα βγεί απο την τσέπη μας,αυτά τα πράγματα μετράνε.Προσωπικά,πάντα αγοράζω κάτι όταν έχω χρήματα(δεν διαθέτω καν πιστωτική) οπότε δεν μου κάνει καμία διαφορά να τα βάζω στην προπληρωμένη της Κύπρου και να τα αγοράζω απο εκεί.


Δυστυχώς όμως οι πάνες δεν παραδίδονται εκτός UK...



The following items can only be delivered to addresses within the UK:

Children's clothing and nappies, children's shoes, children's car seats.
Blank media items, such as CDs, DVDs and MP3/4 players.
Safety equipment and medicines.
Light bulbs cannot be delivered to the Republic of Ireland.

BOBBY
13-06-11, 00:43
Δυστυχώς όμως οι πάνες δεν παραδίδονται εκτός UK...

Γιατί άραγε όμως; :hmm:

cool11
13-06-11, 00:49
Με τετοιες τιμες απεξω, και με τετοιους μισθους εδω, δεν λεει να αγοραζεις τιποτε απο ελλαδα...
ουτε τα πιο μικρα πραγματα.

frap
13-06-11, 00:50
Γιατί άραγε όμως; :hmm:
Λόγω όγκου...

BOBBY
13-06-11, 01:03
Λόγω όγκου...

Μα,ακόμα και μεταφορικά να έβαζαν λόγω όγκου,πάλι θα σύμφερε.Τουλάχιστον ας υπήρχε αυτή η επιλογή ή κι αν δεν γινόταν αυτό, να μην μπορείς να το επιλέξεις εξ'αρχής στο καλάθι σου,αφού δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα.

jap
13-06-11, 08:44
Εγώ για lego προτιμάω το γερμανικό amazon. Οι φαν, δείτε το site του Παναγιωτάκη (http://www.panabook.gr), έχει προσφορές σε κάποια lego, γενικά έχει μεγάλη πληρότητα σε παιχνίδια κάθε φύσης και είναι δοκιμασμένο και σούπερ. @ipo: Θα πιάσετε κουβέντα για γάτες.

cool11
13-06-11, 11:34
Εγώ για lego προτιμάω το γερμανικό amazon. Οι φαν, δείτε το site του Παναγιωτάκη (http://www.panabooks.gr), έχει προσφορές σε κάποια lego, γενικά έχει μεγάλη πληρότητα σε παιχνίδια κάθε φύσης και είναι δοκιμασμένο και σούπερ. @ipo: Θα πιάσετε κουβέντα για γάτες.

To link δεν παιζει...

jap
13-06-11, 12:41
το διόρθωσα... :oops:

kasadi
13-06-11, 18:26
παιδιά αν παραγγείλω ένα κινητό άνω των 300 λιρών, υπάρχει περίπτωση να έρθει με απλό ταχυδρομείο ? Θέλω να πώ για τέτοιο ποσό δεν θα το στείλουν με courier ? Το φοβάμαι πολύ μην χαθεί σε κανα ταχυδρομείο

mob
13-06-11, 18:39
Θα το στείλουν με ότι θέλουν αυτοί, σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να πληρώσεις τη μεταφορά.

Εάν συμβεί κάτι τέτοιο πιθανότατα θα σε αποζημιώσουν.

evantigger
13-06-11, 19:18
παιδιά αν παραγγείλω ένα κινητό άνω των 300 λιρών, υπάρχει περίπτωση να έρθει με απλό ταχυδρομείο ? Θέλω να πώ για τέτοιο ποσό δεν θα το στείλουν με courier ? Το φοβάμαι πολύ μην χαθεί σε κανα ταχυδρομείο

Συνήθως σε τέτοια ποσά σου το στέλνουν με courier

daywalker06
13-06-11, 19:52
Το δικό μου 440£ το έστειλαν με απλο ταχυδρομείο.

ariadgr
13-06-11, 20:53
Θα το στείλουν με ότι θέλουν αυτοί, σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να πληρώσεις τη μεταφορά.

Εάν συμβεί κάτι τέτοιο πιθανότατα θα σε αποζημιώσουν.

Ακριβώς.

jap
13-06-11, 21:53
Ο κανόνας δεν έχει να κάνει με το κόστος αλλά με τον όγκο. Ένα πατίνι των 17 λιρών το έστειλαν με courier UPS (πάντα με δωρεάν μεταφορικά), ήρθε σε τεράστιο κουτί. Μια φωτογραφική μηχανή των 100 λιρών με απλό ταχυδρομείο. Αν δεν είχα θυρίδα θα πλήρωνα τις 6-7 λίρες, έτσι κι αλλιώς γλίτωσα πολλά περισσότερα από να την έπαιρνα από αλλού.

MichaelSE
14-06-11, 09:51
Λόγω όγκου...

Όχι, δεν νομίζω να είναι λόγω όγκου αφού και μικρά κομμάτια στην κατηγορία Baby δεν παραδίδονται εκτός UK. Νομίζω ότι είναι για να μην μπλέκουν με non-UK νομοθεσίες και κανονισμούς (π.χ. στα καρεκλάκια αυτοκινήτου ή παιδικά γάλατα, τροφές, σκεύη κτλ. που μπορεί να είναι regulated σε κάποιες χώρες).

psolord
14-06-11, 13:52
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Επειδή παρήγγειλα και εγώ κάτι κάρτες μνήμης που ήθελα, μου έστειλαν mail ότι έγιναν shipped με royal mail. Αυτό σημαίνει ότι θα έρθουν με δικό μας απλό ταχυδρομείο, έτσι?

Αν λοιπόν λείπω από το σπίτι και δεδομένου ότι τα δεματάκια πρέπει να είναι μικρά, ο ταχυδρόμος απλά θα τα πετάξει μέσα η θα μου αφήσει χαρτάκι? Επίσης θα μου στείλουν κάνα email με τους διεθνείς ταχυδρομικούς κωδικούς αποστολής, για παρακολούθηση της παραγγελίας?

Mouse Potato
14-06-11, 13:56
Δεν πρέπει να έχει tracking... Θα έρθει με απλό ταχυδρομείο. Τώρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του ταχυδρόμου πως θα διαχειριστεί το δέμα. Αν λοιπόν το δέμα είναι μικρό και χωράει στο κουτί, θα το βάλει μέσα. Αν δεν χωράει είναι πιθανό να σου αφήσει ειδοποιητήριο. Πολλοί τα παρατάνε και χύμα έξω από το γραμματοκιβώτιο*...

*κάθε φορά που περιμένω ογκώδες δέμα, είμαι συνεχώς με το άγχος που και πως θα το βρω. Αν το βρω...

senkradvii
14-06-11, 14:03
Mε το ίδιο άγχος ήμουν και εγώ όταν περίμενα 3-4 παιχνίδια για το ΧΒΟΧ!! Όλα παρατημένα χύμα τα βρήκα..

psolord
14-06-11, 20:50
Κατάλαβα! :p Thanks!

phantom77
14-06-11, 22:05
Σήμερα παρέλαβα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου. Η συσκευασία απαράδεκτη: Τα γυαλιά, χωρίς σκληρή θήκη, μέσα στο γνωστό χαρτονένιο φάκελο που χρησιμοποιούν και για τα DVD. Πως φτάσανε άθικτα κι εγώ δεν ξέρω...
Η παραγγελιά είχε 9 (7 sold by & 2 fulfilled by Amazon) αντικείμενα και παρ' όλο που ειχα επιλέξει "Group my items into as few deliveries as possible" και ήταν όλα ετοιμοπαράδοτα, τα στείλανε σε 6 πακέτα!


Ο ταχυδρόμος απαράδεκτος, οπως πάντα. Κουδούνι δεν χτύπησε και το παράτησε στην είσοδο.

cool11
14-06-11, 22:11
Σήμερα παρέλαβα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου. Η συσκευασία απαράδεκτη: Τα γυαλιά, χωρίς σκληρή θήκη, μέσα στο γνωστό χαρτονένιο φάκελο που χρησιμοποιούν και για τα DVD. Πως φτάσανε άθικτα κι εγώ δεν ξέρω...
Η παραγγελιά είχε 9 (7 sold by & 2 fulfilled by Amazon) αντικείμενα και παρ' όλο που ειχα επιλέξει "Group my items into as few deliveries as possible" και ήταν όλα ετοιμοπαράδοτα, τα στείλανε σε 6 πακέτα!


Ο ταχυδρόμος απαράδεκτος, οπως πάντα. Κουδούνι δεν χτύπησε και το παράτησε στην είσοδο.

Αυτα να τα ακουνε οσοι μιλανε για τις υποδειγματικες υπηρεσιες των ελληνικων ταχυδρομειων. Σε αλλο τοπικ μου λεγανε και τι χρειαζεται ενα eshop σε καθε περιοχη, ολα πλεον με ταχυδρομειο κλπ. Οριστε τι χρειαζεται.

ipo
14-06-11, 22:57
Αυτα να τα ακουνε οσοι μιλανε για τις υποδειγματικες υπηρεσιες των ελληνικων ταχυδρομειων. Σε αλλο τοπικ μου λεγανε και τι χρειαζεται ενα eshop σε καθε περιοχη, ολα πλεον με ταχυδρομειο κλπ. Οριστε τι χρειαζεται.
Στην περιοχή μου οι ταχυδρόμοι εργάζονται υποδειγματικά. Δεν έχει χαθεί κάτι μέχρι στιγμής, ούτε έχω ακούσει παράπονο από γείτονα.

Αν κάποιος φοβάται τις ταχυδρομικές αποστολές κατ' οίκον, μπορεί να αποκτήσει θυρίδα ή να κάνει έγγραφο παράπονο στο ταχυδρομείο της περιοχής του για τον επαγγελματισμό των ταχυδρόμων.

Cool11, βλέπω ότι εκφράζεις συστηματικά ενδοιασμούς για τις online αγορές. Μάλλον δε σε θέλουν. :p

phantom77
14-06-11, 23:18
Στην περιοχή μου οι ταχυδρόμοι εργάζονται υποδειγματικά. Δεν έχει χαθεί κάτι μέχρι στιγμής, ούτε έχω ακούσει παράπονο από γείτονα.

Αν κάποιος φοβάται τις ταχυδρομικές αποστολές κατ' οίκον, μπορεί να αποκτήσει θυρίδα ή να κάνει έγγραφο παράπονο στο ταχυδρομείο της περιοχής του για τον επαγγελματισμό των ταχυδρόμων.

Cool11, βλέπω ότι εκφράζεις συστηματικά ενδοιασμούς για τις online αγορές. Μάλλον δε σε θέλουν. :p

Έχοντας δει τις φάτσες των προισταμένων στα τοπικά ΕΛΤΑ, έχω μια πολύ καλή ιδέα για το που θα καταλήξει η έγγραφη καταγγελια...και δεν πρόκειται να δώσω κι άλλα λεφτά σε ανεπαρκείς δημοσίους υπαλλήλους νοικιάζοντας θυρίδα.

jap
14-06-11, 23:22
Σήμερα παρέλαβα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου. Η συσκευασία απαράδεκτη: Τα γυαλιά, χωρίς σκληρή θήκη, μέσα στο γνωστό χαρτονένιο φάκελο που χρησιμοποιούν και για τα DVD. Πως φτάσανε άθικτα κι εγώ δεν ξέρω...
Η παραγγελιά είχε 9 (7 sold by & 2 fulfilled by Amazon) αντικείμενα και παρ' όλο που ειχα επιλέξει "Group my items into as few deliveries as possible" και ήταν όλα ετοιμοπαράδοτα, τα στείλανε σε 6 πακέτα!

Ο Μπέζος σκίζεται ότι αυτό είναι το μέλλον, το ονοματίζει 'frustration free packaging' και είναι περήφανος για αυτό :lol:. To "Group my items into as few deliveries as possible" σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις εσύ διπλά μεταφορικά, αν τους βολεύει να σπάσουν την παραγγελία θα την σπάσουν. Αν το πρώτο κομμάτι μπορεί να σταλεί σήμερα και το άλλο μετά από 15 μέρες, δεν θα περιμένεις απλά 15 έξτρα μέρες για το πρώτο και δεν πληρώνεις και κάτι, δεν καταλαβαίνω πού κολλάς. (για να παρηγορηθείς, ψάξε στο google "stupid shipping gang")

Αν έχεις πρόβλημα με τον τοπικό ταχυδρόμο, βάλε κουτί και ευγενικά στον προϊστάμενό του όταν έχεις πρόβλημα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Στην περιοχή μου που έχουμε χοντρό πρόβλημα (συμβασιούχοι των λίγων μηνών κάθε φορά) εγώ έχω πάρει θυρίδα και βρήκα την υγειά μου.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχοντας δει τις φάτσες των προισταμένων στα τοπικά ΕΛΤΑ, έχω μια πολύ καλή ιδέα για το που θα καταλήξει η έγγραφη καταγγελια...και δεν πρόκειται να δώσω κι άλλα λεφτά σε ανεπαρκείς δημοσίους υπαλλήλους νοικιάζοντας θυρίδα.

Δεν είναι πια δημόσιοι υπάλληλοι, απλά δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ούτε οι ίδιοι. Υπομονή μια 10ετία ακόμα.

dfourt
14-06-11, 23:24
Στην περιοχή μου οι ταχυδρόμοι εργάζονται υποδειγματικά. Δεν έχει χαθεί κάτι μέχρι στιγμής, ούτε έχω ακούσει παράπονο από γείτονα.

Αν κάποιος φοβάται τις ταχυδρομικές αποστολές κατ' οίκον, μπορεί να αποκτήσει θυρίδα ή να κάνει έγγραφο παράπονο στο ταχυδρομείο της περιοχής του για τον επαγγελματισμό των ταχυδρόμων.

Cool11, βλέπω ότι εκφράζεις συστηματικά ενδοιασμούς για τις online αγορές. Μάλλον δε σε θέλουν. :p
No such problem στην περιοχή μου.Δεν τα έχει καν μαζί του ο ταχυδρόμος(όχι που θα καθόταν να κουβαλάει) αφήνει σημείωμα και πας την άλλη μέρα και το παίρνεις....
Εκτός αν είναι πολύ μικρά σε μέγεθος(σαν γράμματα) όπου τα αφήνει στο γραμματοκιβώτιο.

Ειδικά για κινητό με το κουτί του,ρε παιδιά, που θέλει ο φίλος παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να του το φέρουν στην πόρτα του?
Ταχυδρομείο θα πάει και ας μην είναι συστημένο.

senkradvii
15-06-11, 00:06
Κατάλαβα! :p Thanks!

Eγώ επειδή τότε δούλευα τα πρωινά είχα βάλει την γιαγιά να φυλάει καραούλι στο χρηματοκιβώτιο.. :rofl:

frap
15-06-11, 00:16
Σήμερα παρέλαβα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου. Η συσκευασία απαράδεκτη: Τα γυαλιά, χωρίς σκληρή θήκη, μέσα στο γνωστό χαρτονένιο φάκελο που χρησιμοποιούν και για τα DVD. Πως φτάσανε άθικτα κι εγώ δεν ξέρω...

Το amazon έχει feedback τόσο για την ποιότητα του αντικειμένου όσο και για την όλη αποστολή/εμπειρία σου και μάλιστα με χώρο για ελεύθερα σχόλια. Αξιοποίησέ τον και γράψτους τα.



Ο ταχυδρόμος απαράδεκτος, οπως πάντα. Κουδούνι δεν χτύπησε και το παράτησε στην είσοδο.
lol... εγώ τους παρακαλάω να μου τα φέρνουν στην πόρτα και να μη με τραβολογάνε στο ταχυδρομείο αλλά που... Αντικείμενα όχι συστημένα, κάτω των δύο κιλών, (μικροδέματα τα λενε αυτοί) ΠΡΕΠΕΙ να στα φέρει ο ταχυδρόμος στο σπίτι.

mindtrapper
15-06-11, 00:33
Είναι τι ταχυδρόμος θα σου κάτσει τελικά. Στην περιοχή μου ο τύπος είναι απλά υποδειγματικός. Βαράει κουδούνια, ανεβαίνει πάνω να τα αφήσει και άλλα τέτοια ωραία. Ευτυχία. Στην περιοχή του θείου μου όταν παίρνει κάτι από internet του έρχεται το χαρτί να πάει να το πάρει με ημερομηνία 1-2 εβδομάδες πριν. Back to the Future καταστάσεις :)

phantom77
15-06-11, 01:08
Ο Μπέζος σκίζεται ότι αυτό είναι το μέλλον, το ονοματίζει 'frustration free packaging' και είναι περήφανος για αυτό :lol:. To "Group my items into as few deliveries as possible" σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις εσύ διπλά μεταφορικά, αν τους βολεύει να σπάσουν την παραγγελία θα την σπάσουν. Αν το πρώτο κομμάτι μπορεί να σταλεί σήμερα και το άλλο μετά από 15 μέρες, δεν θα περιμένεις απλά 15 έξτρα μέρες για το πρώτο και δεν πληρώνεις και κάτι, δεν καταλαβαίνω πού κολλάς. (για να παρηγορηθείς, ψάξε στο google "stupid shipping gang")

Αν έχεις πρόβλημα με τον τοπικό ταχυδρόμο, βάλε κουτί και ευγενικά στον προϊστάμενό του όταν έχεις πρόβλημα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Στην περιοχή μου που έχουμε χοντρό πρόβλημα (συμβασιούχοι των λίγων μηνών κάθε φορά) εγώ έχω πάρει θυρίδα και βρήκα την υγειά μου.


Αμ' δεν ήταν το frustration free (αυτό είναι απο άλλο ανέκδοτο), το κανονικό ήταν....

Το πρόβλημα μου ειναι οτι ενω ήθελα αρχικα να παραγγείλω μόνο 2 bluray, καθυστέρησα την παραγγελία μέχρι να βρω κι αλλα ειδη να προσθέσω ωστε να μπουν σε ενα μεγάλο πακέτο και να τα παραλάβω απο το ταχυδρομείο. Το Amazon έκανε ακριβώς το αντίθετο.
Το πιο εξοργιστικό είναι το εξής: στην παραγγελία ήταν και ένα μπικίνι (τι να κάνω, έχω και γυναίκα να φροντίσω :p). Ε λοιπόν τα 2 κομμάτια του μπικίνι έφυγαν σε διαφορετικά πακέτα. Αν χαθεί το ένα, έχω να ακούσω... Υπενθυμίζω οτι ήταν sold by Amazon με άμεση διαθεσιμότητα, όπως και όλα τα υπόλοιπα και δεν νομίζω να τους βγαίνει πιο φτηνά να κάνουν 6 μικρά πακέτα αντί για ένα

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 6 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το amazon έχει feedback τόσο για την ποιότητα του αντικειμένου όσο και για την όλη αποστολή/εμπειρία σου και μάλιστα με χώρο για ελεύθερα σχόλια. Αξιοποίησέ τον και γράψτους τα.

Το έχω υπ' οψιν μου, περιμένω και τα υπόλοιπα 5 πακέτα για να τους τα πω μαζεμένα.



lol... εγώ τους παρακαλάω να μου τα φέρνουν στην πόρτα και να μη με τραβολογάνε στο ταχυδρομείο αλλά που... Αντικείμενα όχι συστημένα, κάτω των δύο κιλών, (μικροδέματα τα λενε αυτοί) ΠΡΕΠΕΙ να στα φέρει ο ταχυδρόμος στο σπίτι.

Έχω παραλάβει πολλα μικροδέματα απο το ταχυδρομείο, μάλλον απο τον όγκο εξαρταται αν θα στο φερει στο σπιτι η όχι. Δεν θα είχα προβλημα αν δεν ειχαμε ελαφροχερηδες στη γειτονία. Έχω χάσει ήδη ένα πακέτο επειδή ο έξυπνος άφησε όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας στο πεζοδρόμιο. Έπρεπε να χτυπήσει τουλάχιστον το κουδούνι για να κατέβει κάποιος να το πάρει...

frap
15-06-11, 01:16
Μπορεί να τα έχουν σε διαφορετικές αποθήκες και να μη τους βγαίνουν τα εσωτερικά logistics. Εξάλλου είμαι σίγουρος πως η RM τους χρεώνει πενταροδεκάρες ακόμα για για international...

........Auto merged post: frap πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω χάσει ήδη ένα πακέτο επειδή ο έξυπνος άφησε όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας στο πεζοδρόμιο. Έπρεπε να χτυπήσει τουλάχιστον το κουδούνι για να κατέβει κάποιος να το πάρει...
Ε, καλά αυτός είναι μεγάλος μπιπ... άκου στο πεζοδρόμιο...
Και στο χωριό μου τ'αφήνουν όλα στο κεντρικό καφενείο, αλλά εκεί είναι 500 νοματαίοι και γνωρίζονται με τα μικρά τους...

ipo
15-06-11, 01:17
Το πιο εξοργιστικό είναι το εξής: στην παραγγελία ήταν και ένα μπικίνι (τι να κάνω, έχω και γυναίκα να φροντίσω :p). Ε λοιπόν τα 2 κομμάτια του μπικίνι έφυγαν σε διαφορετικά πακέτα. Αν χαθεί το ένα, έχω να ακούσω...
:rofl::rofl::rofl:
Ε, όχι να τρώμε και παντοφλιές εξαιτίας του Amazon. :p

"Πού είναι το πάνω μέρος του μπικίνι αγάπη μου; Topless θα κυκλοφορώ φέτος στις παραλίες; Οικονομία μου ήθελες και να τώρα! Άντε μην πάρω την πιστωτική σου και πάω για εκτόνωση στην Ερμού!"
:p

phantom77
15-06-11, 01:22
:rofl::rofl::rofl:
Ε, όχι να τρώμε και παντοφλιές εξαιτίας του Amazon. :p

"Πού είναι το πάνω μέρος του μπικίνι αγάπη μου; Topless θα κυκλοφορώ φέτος στις παραλίες; Οικονομία μου ήθελες και να τώρα! Άντε μην πάρω την πιστωτική σου και πάω για εκτόνωση στην Ερμού!"
:p

Πέστα χρυσόστομε! Ευτυχώς η Ερμού πέφτει κάπως μακριά. :lol:

ipo
15-06-11, 01:25
Πώς το κατάφεραν αυτό με το μπικίνι και το χώρισαν, ακόμα απορώ... Σε λίγο θα στέλνουν τα lego κομμάτι-κομμάτι. :p

phantom77
15-06-11, 01:57
Πώς το κατάφεραν αυτό με το μπικίνι και το χώρισαν, ακόμα απορώ... Σε λίγο θα στέλνουν τα lego κομμάτι-κομμάτι. :p

Είχαν τα δύο κομμάτια σαν ξεχωριστά είδη. Αν ήμουν αποθηκάριος θα τα έβαζα σε διπλανά ράφια, όχι σε διαφορετικές αποθήκες :down:

gthe
19-06-11, 02:35
Καλησπέρα,

Με το amazon έπαθα το εξής τώρα τελευταία. Αν και ότι έχω παραγγείλει, έχει έρθει κανονικά, παρήγγειλα πριν λίγο καιρό ένα σακίδιο laptop για να το κάνω δώρο. Στην αρχή έβαλα κατευθείαν την διευθυνσή του παραλήπτη, να του πάει σπίτι. Μου λέει dispatched κανονικά με Royal Mail (Super FREE delivery). Περιμένουμε, περιμένουμε ... μου έρχεται μαιλ ... the item has been returned to us, full refund :(. Ε λέω, έκανα πατάτα με την διεύθυνση ... το παραγγέλνω ξανά στην δική μου. Περιμένω, περιμένω ... ΠΑΛΙ return & refund! Το σακίδιο έγραφε sold by amazon

Έχει τύχει σε κανέναν? Τι θα μπορούσε να φταίει? Λέτε να είναι θέμα του προϊόντος ή της αποστολής μέσω Royal λόγω όγκου? Γιατί ένα άλλο σακίδιο που είχα πάρει (με πολύ μεγαλύτερο όγκο) ήταν sold από πωλητή, dispatched by amazon και μου το στείλανε με UPS (τσάμπα πάλι ... :P)

sa1901
19-06-11, 11:03
Καλησπέρα,

Με το amazon έπαθα το εξής τώρα τελευταία. Αν και ότι έχω παραγγείλει, έχει έρθει κανονικά, παρήγγειλα πριν λίγο καιρό ένα σακίδιο laptop για να το κάνω δώρο. Στην αρχή έβαλα κατευθείαν την διευθυνσή του παραλήπτη, να του πάει σπίτι. Μου λέει dispatched κανονικά με Royal Mail (Super FREE delivery). Περιμένουμε, περιμένουμε ... μου έρχεται μαιλ ... the item has been returned to us, full refund :(. Ε λέω, έκανα πατάτα με την διεύθυνση ... το παραγγέλνω ξανά στην δική μου. Περιμένω, περιμένω ... ΠΑΛΙ return & refund! Το σακίδιο έγραφε sold by amazon

Έχει τύχει σε κανέναν? Τι θα μπορούσε να φταίει? Λέτε να είναι θέμα του προϊόντος ή της αποστολής μέσω Royal λόγω όγκου? Γιατί ένα άλλο σακίδιο που είχα πάρει (με πολύ μεγαλύτερο όγκο) ήταν sold από πωλητή, dispatched by amazon και μου το στείλανε με UPS (τσάμπα πάλι ... :P)
Έχω παραγγείλει μία ομπρέλα (https://www.amazon.co.uk/Trade-Mark-Collections-Spiderman-Umbrella/dp/B002YDP132) τρεις φορές. Πωλητής το ίδιο το Amazon. Κάθε φορά την στέλναν με Royal Mail. Μία φορά μόνη της στο πακέτο και τις άλλες δύο με άλλα πράγματα μαζί.

Και τις τρεις φορές γύρισαν τα πακέτα πίσω :down: και μου έγινε Full Refund.

Δεν ξέρω γιατί συνέβει αυτό, αλλά το παράτησα το θέμα της ομπρέλας. Και έχω παραλάβει αλλες φορές ογκωδέστερα και βαρύτερα δέματα από το Amazon.

gthe
19-06-11, 11:24
Έχω παραγγείλει μία ομπρέλα (https://www.amazon.co.uk/Trade-Mark-Collections-Spiderman-Umbrella/dp/B002YDP132) τρεις φορές. Πωλητής το ίδιο το Amazon. Κάθε φορά την στέλναν με Royal Mail. Μία φορά μόνη της στο πακέτο και τις άλλες δύο με άλλα πράγματα μαζί.

Και τις τρεις φορές γύρισαν τα πακέτα πίσω :down: και μου έγινε Full Refund.

Δεν ξέρω γιατί συνέβει αυτό, αλλά το παράτησα το θέμα της ομπρέλας. Και έχω παραλάβει αλλες φορές ογκωδέστερα και βαρύτερα δέματα από το Amazon.

Με royal mail σου έχουν έρθει ογκώδη δέματα ποτέ? Γιατί μπορεί να υπάρχει και η περίπτωση να φτάνει το μεγάλο δέμα εδώ και επειδή είναι απλό ταχυδρομείο να το γυρνάνε ...

sa1901
19-06-11, 11:46
Με royal mail σου έχουν έρθει ογκώδη δέματα ποτέ? Γιατί μπορεί να υπάρχει και η περίπτωση να φτάνει το μεγάλο δέμα εδώ και επειδή είναι απλό ταχυδρομείο να το γυρνάνε ...
Tώρα που το λες... με απλό ταχυδρομείο το πιο μεγάλο δέμα που έχω παραλάβει είναι το μέγεθος κουτιού G20 (550x350x150).

Αν όντως το μόνο θέμα είναι ο όγκος, δεν θα έπρεπε το Amazon να το έχει αντιληφθεί και να το αντιμετωπίσει;

m3fisto
19-06-11, 12:20
και εγώ να επιβεβαιώσω ότι τσάντα μεγάλη για φωτογραφική και λάπτοπ όταν εστάλη με ταχυδρομείο (περίπου μέσα Δεκέμβρη) επιστράφηκε πίσω. Ξαναπαρήγγειλα όμως μετά από κάποιες μέρες διαφορετική τσάντα, την έστειλαν με DHL σε συσκευασία χωρίς ζελατίνες και περιττά χαρτιά Και την είχα σε 4 μέρες σπίτι.


edit. μπήκα και είδα και το μέιλ και λέει
Dear Customer,

Greetings from Amazon.co.uk,

We are writing to let you know that the following item has been sent
to:

--τα στοιχεία μου--

using Deutsche Post DHL.

Your tracking number is 0476****

Αυτό το Deutsche Post DHL μου δίνει την εντύπωση ότι εστάλη από γερμανική αποθήκη και όχι αγγλική..

Το αναφέρω μπας και βρεθεί καμία άκρη για το πότε έρχονται τα μεγάλα πακέτα κανονικά

jap
19-06-11, 12:28
Το πιο ογκώδες που έχω παραλάβει με απλό ταχυδρομείο (DHL-Deutsche Post) ήταν 2 παιδικά καθισματάκια αυτοκινήτου, στο ίδιο πακέτο, όχι από amazon. Τοποθετημένα πλάτη-πλάτη φιλητά και αντίθετα, με τις έδρες στις 2 άκρες του κουτιού. Το θέμα δεν είναι ο όγκος.

Μήπως είναι θέμα τύπου συσκευασίας; To σακίδιο έρχεται από Αγγλία σε νάυλον σακούλι (λόγω κανονισμών, θεωρείται ρούχο), μήπως δεν ήταν για κάποιο λόγο ευανάγνωστη η διεύθυνση; Μήπως το ίδιο ισχύει για ομπρέλες; Περίεργο μου φαίνεται, και πολύ περισσότερο να μην το έχει πάρει χαμπάρι το amazon.

sa1901
19-06-11, 13:38
Μήπως είναι θέμα τύπου συσκευασίας; To σακίδιο έρχεται από Αγγλία σε νάυλον σακούλι (λόγω κανονισμών, θεωρείται ρούχο), μήπως δεν ήταν για κάποιο λόγο ευανάγνωστη η διεύθυνση; Μήπως το ίδιο ισχύει για ομπρέλες; Περίεργο μου φαίνεται, και πολύ περισσότερο να μην το έχει πάρει χαμπάρι το amazon.
Στην περίπτωσή μου, δεν πιστεύω ότι ήταν σε σακούλα, διότι στις δύο από τις τρεις φορές, το δέμα περιείχε και άλλα είδη από την συνολική παραγγελία.

gthe
19-06-11, 13:40
Άρα για σακίδια, έχουμε 2 κρούσματα με Royal Mail και επιστροφές :(. Κάτι τρέχιε με τις συσκευασίες ...!Εγώ σας είπα, ένα που ήρθε σωστά, ήρθε με UPS μέσα σε 2 μέρες. Αλλά ήταν όντως ΠΟΛΥ μεγάλο (backpack ταξιδιού). Και το γαμώτο είναι ότι έχει πολύ καλά και φτηνά σακίδια το amazon ... :P

Από τις γερμανικές αποθήκες φαίνεται να φεύγουνε πιο καλά. Αυτό δεν μου έχει τύχει σε κανένα προϊόν εμένα να μου το στείλουν από Γερμανία. Το βλέπετε κάπου πριν την αποστολή ή όχι?

ariadgr
19-06-11, 14:07
Από τις γερμανικές αποθήκες φαίνεται να φεύγουνε πιο καλά. Αυτό δεν μου έχει τύχει σε κανένα προϊόν εμένα να μου το στείλουν από Γερμανία. Το βλέπετε κάπου πριν την αποστολή ή όχι?

Οχι δεν μπορείς να το γνωρίζεις.

BOBBY
23-06-11, 18:18
Εμένα μου ήρθαν χτες κάτι πράγματα,όλα στην ώρα τους και όλα μια χαρά!! :)

Υ.Γ. Το i-pod classic τα σπάει.... :p

evantigger
23-06-11, 18:32
Εμένα έχουν καθυστερήσει σχεδόν 2 εβδομάδες κάτι dvd που έχω παραγγείλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.