PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

MichaelSE
18-07-11, 17:14
Το estimated είναι της Amazon. Στο tracking της UPS φαίνεται πως δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η αποστολή προς Ελλάδα.

Α! ΟΚ, περίμενε τότε το estimation της UPS. Της amazon είναι συνήθως στο περίπου.

Mouse Potato
19-07-11, 15:21
Κυριακή βράδυ παραγγελία, Τρίτη πρωί σπίτι μου. :respekt:

mob
19-07-11, 20:13
Κυριακή βράδυ παραγγελία, Τρίτη πρωί σπίτι μου. :respekt:

respect στη UPS, να λες :p

ktr23
19-07-11, 20:25
Παρήγγειλα κάτι προϊόντα σχετικά βαριά από το amazon και μου τα στέλνουν με UPS. Στο mail γράφει:

estimated arrival date: August 02, 2011 :confused:

Τόσο πολύ αργεί η UPS;

Εγώ είχα κάνει μια παραγγελία από amazon.co.uk 3.5 κιλά στις 6 ή 7 Ιουλίου και το amazon έδινε estimated time of delivery 21 Ιουλίου με το ups που το έστελναν. Tο σιτε της ups έλεγε 14 Ιουλίου. Τελικά η παραγγελία μου ήρθε μιάμιση μέρα μετά από τη στιγμή που έκανα την παραγγελία, δηλαδή 8 ή 9 Ιουλίου. Απίστευτη ταχύτητα και εξυπηρέτηση κάτι πρωτοφανές για εμένα καθώς είχα συνηθήσει τις 7 με 10 μέρες που κάνει το ταχυδρομείο για πράγματα από αγγλία ή Ευρώπη.

Βέβαια δε μπορώ να ξέρω αν αυτό συμβαίνει πάντα καθώς αυτή είναι η μοναδική μου εμπειρία από ups.

Xouzouris
19-07-11, 21:27
Παντως απο Γερμανια που εχω δυο αποστολες σε εξελιξη με UPS, μια 26 και μια 34 κιλα, ο προβλεπομενος χρονος που μου δινουν ειναι περιπου 10 μερες. Η πρωτη απο αυτες, με ημερομηνια παραλαβης απο την UPS 15/7, αλλαξε προβλεπομενη παραδοση απο 21/7 αρχικα σε 22/7 και σημερα πηγε για τις 25/7. Οποτε δεν ξερω κατα ποσον ειναι ακριβες το συστημα τους.

MichaelSE
19-07-11, 23:26
Παντως απο Γερμανια που εχω δυο αποστολες σε εξελιξη με UPS, μια 26 και μια 34 κιλα, ο προβλεπομενος χρονος που μου δινουν ειναι περιπου 10 μερες. Η πρωτη απο αυτες, με ημερομηνια παραλαβης απο την UPS 15/7, αλλαξε προβλεπομενη παραδοση απο 21/7 αρχικα σε 22/7 και σημερα πηγε για τις 25/7. Οποτε δεν ξερω κατα ποσον ειναι ακριβες το συστημα τους.

Σε μένα, όπως έγραψα και παραπάνω, ήρθαν από UPS ακριβώς στην προβλεπόμενη ημερομηνία. Στη μία παραγγελία μάλιστα, στην αρχή προχωρούσε πολύ γρήγορα η μεταφορά και θεωρούσα ότι θα την πάρω πιο νωρίς, αλλά τελικά ήρθε στην ημερομηνία που προβλεπόταν. Και οι δύο ήρθαν οδικώς με 10-15 ημέρες παράδοση (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Καμία όμως από τις παραγγελίες δεν ήταν από την amazon. Και οι δύο ήταν από Ευρώπη (νομίζω Αγγλία και Γαλλία).

psolord
02-08-11, 12:33
Μιας και τα τελευταία posts αφορούσαν βάρος, μήπως ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για την αποστολή με ταχυδρομείο ή με UPS?

Έχω πάρει μία φορά πράγματα από το Amazon, δύο κάρτες μνήμης, οι οποίες ήρθαν σε δύο ξεχωριστά φακελάκια και ο ταχυδρόμος τα άφησε απλά στην αυλή.

Τώρα θέλω να πάρω κάτι πράγματα που θα φτάσουν γύρω στα 5 κιλά. Ξέρετε αν θα μου τα στείλουν με UPS ή θα είναι σε δέμα που θα πρέπει να πάω να το παραλάβω?

Εσείς που έχετε εμπειρία επί του θέματος, ποια είναι η διαφορά της χρέωσης?

Mouse Potato
02-08-11, 12:59
Είναι και ογκώδη; Στην περίπτωση που στα στείλουν με UPS, τα δέματα θα έρθουν στην πόρτα σου (αν δεν σε βρει σπίτι ο κούριερ αφήνει μέχρι και 3 ειδοποιήσεις αν δεν κάνω λάθος). Αν στα στείλουν με απλό ταχυδρομείο το πιθανότερο είναι να σου έρθει ειδοποίηση να πας να τα παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν έχεις χρέωση εφόσον η αξία τους είναι άνω των 25 λιρών ή είναι eligible για FREE super saver delivery.

ariadgr
02-08-11, 13:03
Μιας και τα τελευταία posts αφορούσαν βάρος, μήπως ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για την αποστολή με ταχυδρομείο ή με UPS?

Έχω πάρει μία φορά πράγματα από το Amazon, δύο κάρτες μνήμης, οι οποίες ήρθαν σε δύο ξεχωριστά φακελάκια και ο ταχυδρόμος τα άφησε απλά στην αυλή.

Τώρα θέλω να πάρω κάτι πράγματα που θα φτάσουν γύρω στα 5 κιλά. Ξέρετε αν θα μου τα στείλουν με UPS ή θα είναι σε δέμα που θα πρέπει να πάω να το παραλάβω?

Δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων.
Είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

phantom77
02-08-11, 13:05
Μιας και τα τελευταία posts αφορούσαν βάρος, μήπως ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για την αποστολή με ταχυδρομείο ή με UPS?

Έχω πάρει μία φορά πράγματα από το Amazon, δύο κάρτες μνήμης, οι οποίες ήρθαν σε δύο ξεχωριστά φακελάκια και ο ταχυδρόμος τα άφησε απλά στην αυλή.

Τώρα θέλω να πάρω κάτι πράγματα που θα φτάσουν γύρω στα 5 κιλά. Ξέρετε αν θα μου τα στείλουν με UPS ή θα είναι σε δέμα που θα πρέπει να πάω να το παραλάβω?

Εσείς που έχετε εμπειρία επί του θέματος, ποια είναι η διαφορά της χρέωσης?

Εμένα μου στείλανε γυαλιά ηλίου σε φακελάκι...

Αν περιμένεις πολλά και ετερόκλητα αντικείμενα, είναι πιθανό να έρθουν σε αρκετά πακέτα ιδίως αν χρησιμοποιήσεις την δωρεάν αποστολή.

Mouse Potato
02-08-11, 13:09
Δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων.
Είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

Εμπειρικά, φαίνεται τα βαριά και τα ογκώδη δέματα να τα στέλνουν με κούριερ. Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου. Μου έχει έρθει μικρό δέμα λίγων εκατοντάδων € με απλό ταχυδρομείο ενώ το τελευταίο (~80€) ήρθε με UPS.

nnn
02-08-11, 13:13
Ένα πακέτο σχετικά μικρού όγκου (σαν κουτί από παπούτσια) με βάρος ~5 κιλά μου ήρθε με courier πάντως.

psolord
02-08-11, 14:48
Μάλιστα. Σημαντικές πληροφορίες, ευχαριστώ! :oneup:

MP, δεν είναι και τόσο ογκώδη τα πράγματα, αλλά όλο και κάμποσο χώρο θα πιάσουν. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα τρία πακέτα παπούτσια! (νέα μονάδα μέτρησης όγκου :D)

jap
02-08-11, 14:55
Είναι το κλασικό μέτρο σύγκρισης για τα ελληνικά courier. Μεγαλύτερο ή μικρότερο από ένα κουτί παπούτσια (για να στείλουν να το παραλάβει αυτοκίνητο ή μηχανάκι).

Κρατάς πάντως αυτό που έγραψε ο ariadgr, δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες.

daywalker06
02-08-11, 15:12
Πρόσφατα αγόρασα ανατομικά παπούτσια από Αγγλία αλλά δεν έστελναν Ελλάδα και αναγκάστηκα να βάλω την διεύθυνση φίλου στην Αγγλία. Πλήρωσα μεταφορικά για απλό δέμα νομίζοντας οτι εκει εχουν καλύτερες υπηρεσίες και θα το προσέξουν, ελα που έκανα λάθος, ο ταχυδρόμος άφησε το πακέτο μέσα στην αυλή και έφυγε, ουτε κουδούνι πάτησε :evil:

phantom77
02-08-11, 17:39
Πρόσφατα αγόρασα ανατομικά παπούτσια από Αγγλία αλλά δεν έστελναν Ελλάδα και αναγκάστηκα να βάλω την διεύθυνση φίλου στην Αγγλία. Πλήρωσα μεταφορικά για απλό δέμα νομίζοντας οτι εκει εχουν καλύτερες υπηρεσίες και θα το προσέξουν, ελα που έκανα λάθος, ο ταχυδρόμος άφησε το πακέτο μέσα στην αυλή και έφυγε, ουτε κουδούνι πάτησε :evil:

Σε αγγλικό online μαγαζι έχω δει τις παρακάτω επιλογές στις οδηγιες παράδοσης:

-Αφήστε το στο γείτονα
-ΜΗΝ το αφήσετε στον γείτονα
-Αφήστε το στην αυλή
-Αφήστε το στην πισω αυλή
-Αφήστε το στο γκαράζ
-Ανοίξτε το σπιτάκι του κήπου και αφήστε το εκεί
-Αργώ να ανοιξω την πορτα, περιμένετε
-Δεν λειτουργεί το θυροτηλέφωνο.

Ότι τους πεις θα το κάνουν :)

Tsene
02-08-11, 20:06
Πρόσφατα αγόρασα ανατομικά παπούτσια από Αγγλία αλλά δεν έστελναν Ελλάδα και αναγκάστηκα να βάλω την διεύθυνση φίλου στην Αγγλία. Πλήρωσα μεταφορικά για απλό δέμα νομίζοντας οτι εκει εχουν καλύτερες υπηρεσίες και θα το προσέξουν, ελα που έκανα λάθος, ο ταχυδρόμος άφησε το πακέτο μέσα στην αυλή και έφυγε, ουτε κουδούνι πάτησε :evil:


Εδώ Αγγλία courier μου έχει αφήσει την παραγγελία σε:

-γείτονα
-στον κάδο μου (με τα ανακυκλώσιμα)

πάντα έριχνε σημείωμα μέσα στο σπίτι με το που το άφησε.


Οι ταχυδρόμοι όμως είναι περίπτωση!

Επί μια εβδομάδα έστελνα e-mail σε εταιρία για μια παραγγελία μου που καθυστερούσε.
Αυτοί έλεγαν ότι έχει σταλεί και να περιμένω γιατί αργούν μερικές φορές με royal mail.
Και σήμερα που ανοίγω την πόρτα μιας αποθηκούλας που έχω μπροστά από το σπίτι βλέπω το δέμα μέσα!!!
Την είχα αφήσει ξεκλείδωτη και ο ταχυδρόμος επειδή το δέμα δεν χωρούσε από την σχισμή το έβαλε εκεί μέσα!!

Άλλη φορά έχω βρει το πακέτο απλά έξω από την πόρτα, παρατημένο.

-21grams
02-08-11, 23:09
@ phantom77 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=12284) & Tsene (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=20362):
Μα τι είναι αυτά που γράφετε; Δεν αναλογιστήκατε ότι μπορεί να τα διαβάσουν *οι δικοί μας*;
Τι θέλετε, να προκαλέσετε εγκεφαλικά/καρδιακά επεισόδια;

Εδώ και μερικές μέρες ο τακτικός ταχυδρόμος (ο οποίος είναι άψογος στα καθήκοντα του) που εξυπηρετεί το οικοδομικό τετράγωνο βρίσκεται σε άδεια και κατά συνέπεια τα δρομολόγια του αναπληρώνει ο δεν ξέρω ποιος.
Αποτέλεσμα;
2 *χαμένες* παραγγελίες από Play.com (and counting...)
Βλέπετε ο αντικαταστάτης, δεν κάνει τον κόπο να χτυπήσει το κουδούνι(α) [ή βαριέται να περιμένει έως ότου βρεθεί κάποιος να του ανοίξει την κεντρική είσοδο - κάποιοι ένοικοι λείπουν σε άδεια] αφήνοντας τα ΠΑΝΤΑ έξω.
Και όταν λέω τα πάντα δεν εννοώ αλληλογραφία, λογαριασμούς κλπ αλλά ΚΑΙ τα δέματα μικρού μεγέθους π.χ. CDs που παραγγέλνω.
Το συνειδητοποίησα σήμερα όταν είδα έναν αχταρμά να βρίσκεται στερεωμένος στην λαβή της πόρτας :angryr:
I rest my case.

RASTAVIPER
13-08-11, 16:26
Μήπως τελικά είναι λίγο μουφα το όριο των 25£?
Πρόσφατα αγορασα κάτι στα 22.95£ και το έστειλαν δωρεάν.

evantigger
13-08-11, 16:41
Πιθανόν αν είναι κοντά στο όριο δεν βάζουν επιπλέον ταχυδρομικά αλλά σε ένα βιβλίο που έχω προπαραγγείλει και είναι μόνο 8,5 λίρες τα βάζει τα ταχυδρομικά.

alekan
13-08-11, 17:04
Μήπως τελικά είναι λίγο μουφα το όριο των 25£?
Πρόσφατα αγορασα κάτι στα 22.95£ και το έστειλαν δωρεάν.

Τελική τιμή που πλήρωσες ή μηπως με τον ελληνικό ΦΠΑ τα έπιανες;

jap
13-08-11, 19:10
Το είχα αναφέρει κι εγώ παλιότερα, για λίγο περισσότερο από 20 λίρες ήταν δωρεάν, συνολική τιμή πριν την τελική επιβεβαίωση.

RASTAVIPER
14-08-11, 14:39
Τελική τιμή που πλήρωσες ή μηπως με τον ελληνικό ΦΠΑ τα έπιανες;
Τελική τιμή.
Που βλέπεις ελληνικό ΦΠΑ?
Βασικά τώρα που το αναφέρεις, το έψαχνα και στην απόδειξη από προηγούμενη αγορά μου από το Amazon UK και δεν μπορούσα να βρω κάπου να αναφέρει το ελληνικο ΦΠΑ.Ισχύει ότι οι αποδέιξεις από αυτό το κατάστημα περνάνε εφορία?Γιατί δεν βρήκα κάτι στην απόδειξη που να αναφέρεται σε ελληνικό VAT.

evantigger
14-08-11, 15:03
Αν σου τα στέλνουν σε Ελληνική διεύθυνση, μπορείς να τις περάσεις στην Εφορία γιατί η απόδοση ΦΠΑ γίνεται σε ελληνική επιχείρηση. Δες το ποσοστό του ΦΠΑ και θα δεις ότι είναι 23%.

chris_
16-08-11, 02:07
Καλημέρα στα μέλη του forum θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το τρόπο πληρωμής στο amazon.uk .Από ότι είδα δεν δέχεται paypal όμως μπορείς να δώσεις χρεωστική κάρτα είτε την έχεις δεμένη σε paypal είτε όχι, το ερώτημα μου είναι στην καταχώρηση που κάνεις στο λογαριασμό σου στο amazon.uk χρειάζεται να δώσεις και τα 3 τελευταία νούμερα ασφαλείας της χρεωστικής(αυτά που αναγράφονται ξεχωριστά επάνω στη κάρτα πχ Πειραιώς) ή όχι;

BOBBY
16-08-11, 06:16
Καλημέρα και καλώς ήρθες, :)

Ναι,χρειάζεται ο τριψήφιος αριθμός,τον δίνεις όμως στην καταχώρηση κάρτας που κάνεις και στο paypal ούτως ή άλλως.

chris_
16-08-11, 13:22
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και εγώ είχα αυτή την εντύπωση το θέμα είναι όμως ότι όταν δίνω όλα τα ψηφία της κάρτας μου (green Πειραιώς) μου βγάζει λάθος αριθμός κάρτας ενώ όταν κάνω την καταχώρηση παραλείποντας τα 3 τελευταία ψηφία τότε μου την δέχεται κανονικά.Προς το παρών έδωσα μια παραγγελία παραλείποντας το τριψήφιο αριθμό μια που μόνο έτσι μου έκανε δεκτή την κάρτα θα περιμένω να δω την εξέλιξη της παραγγελίας (πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τη δεχτεί στο τέλος).

ipo
16-08-11, 13:49
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και εγώ είχα αυτή την εντύπωση το θέμα είναι όμως ότι όταν δίνω όλα τα ψηφία της κάρτας μου (green Πειραιώς) μου βγάζει λάθος αριθμός κάρτας ενώ όταν κάνω την καταχώρηση παραλείποντας τα 3 τελευταία ψηφία τότε μου την δέχεται κανονικά.Προς το παρών έδωσα μια παραγγελία παραλείποντας το τριψήφιο αριθμό μια που μόνο έτσι μου έκανε δεκτή την κάρτα θα περιμένω να δω την εξέλιξη της παραγγελίας (πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τη δεχτεί στο τέλος).
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Έχεις ενεργοποιήσει την κάρτα σε ΑΤΜ ή τηλεφωνικώς; Αν δέχεται τον αριθμό και όχι το CVV, πιθανώς το σύστημα να θεωρεί ενεργή την παλαιότερη κάρτα (wincard) που είχε τον ίδιο αριθμό αλλά διαφορετικό CVV.

stavata
16-08-11, 23:06
Αν θυμάμαι καλά, όταν ζητείται το CVV δεν μπορείς να το αφήσεις κενό.
Πρέπει να βάλεις το 3ψήφιο. Μήπως προσπαθούσες να το βάλεις μετά το 16ψήφιο αριθμό της κάρτας?

RASTAVIPER
17-08-11, 09:30
Σχετικά με την απόδειξη.
Ήρθε σήμερα κάτι που περιμενα και το μόνο που έχει μέσα είναι 1 λευκό χαρτακι που γραφει την διεύθυνση χρέωσης και παράδοσης και την περιττά του προϊόντος.
Ούτε τιμή ούτε Φπα.
Που είναι η απόδειξη οεο?

mob
17-08-11, 11:20
Να τους στείλεις ένα email ίσως κάπου έχει παραπέσει ή ήταν στη συσκευασία και την πέταξες κατά λάθος.

phantom77
17-08-11, 12:02
Σχετικά με την απόδειξη.
Ήρθε σήμερα κάτι που περιμενα και το μόνο που έχει μέσα είναι 1 λευκό χαρτακι που γραφει την διεύθυνση χρέωσης και παράδοσης και την περιττά του προϊόντος.
Ούτε τιμή ούτε Φπα.
Που είναι η απόδειξη οεο?

Απο οτι έχω δει, αν ενα προϊόν δεν πωλείται απευθείας απο την Amazon, στέλνουν μόνο αυτό το "δελτίο αποστολής". Ίσως οι τρίτοι πωλητές δεν είναι υποχρεωμένοι να στείλουν invoice ενω η Amazon, λόγω του ελληνικού ΑΦΜ που έχει, να είναι.

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To e-mail επιβεβαίωσης που στέλνει το Amazon μπορει να παίξει το ρόλο της απόδειξης αγοράς.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=help_search__1-1?ie=UTF8&nodeId=200259010&qid=1313571419&sr=1-1


http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=help_search__1-2?ie=UTF8&nodeId=200510340&qid=1313571419&sr=1-2

RASTAVIPER
17-08-11, 15:22
To e-mail επιβεβαίωσης που στέλνει το Amazon μπορει να παίξει το ρόλο της απόδειξης αγοράς.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=help_search__1-1?ie=UTF8&nodeId=200259010&qid=1313571419&sr=1-1


http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=help_search__1-2?ie=UTF8&nodeId=200510340&qid=1313571419&sr=1-2
Σέ ευχαριστώ.
Όντως ήταν απο 3ο πωλητή.
Εστειλα email απο τα links που εδωσες.

chris_
17-08-11, 22:51
Αν θυμάμαι καλά, όταν ζητείται το CVV δεν μπορείς να το αφήσεις κενό.
Πρέπει να βάλεις το 3ψήφιο. Μήπως προσπαθούσες να το βάλεις μετά το 16ψήφιο αριθμό της κάρτας?

Από ότι με ενημέρωσαν σε άλλο topic <<Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking) >> το amazon.uk δεν ζητάει τα 3 ψηφία ασφαλείας αλλά μόνο τους 16 αριθμούς της κάρτας.

ipo
17-08-11, 22:56
Στο πεδίο που γράφει αριθμός κάρτας καταχωρείς μόνο τα 15 (AmEx) ή 16 (Visa) ψηφία της. To CVV όταν ζητείται, μπαίνει σε ξεχωριστό πεδίο και δεν συμπεριλαμβάνεται στη έννοια "αριθμός κάρτας".

karetsos
17-08-11, 23:12
πάντως σε μένα συνέβει κάτι κάτι κάπως περίεργο:

παραγγελνω ένα φωτιστικ, γύρω στα 100 €, έρχεται μετά από 3-4 μέρες και βλέπω ότι μουσ τείλανε εντελώς διαφορετικό.

επικοινωνώ μαζί τους, μου λένε sorry κτλ... αλλά δεν υπάρχει άλλο κομμάτι από αυτό που είχα αρχικά ζητήσει.

μου ζητάνε να στείλω πίσω το παλιό και να μου κάνουν refund τα λεφτά.

πάω σήμερα στην courrier να το στείλω, μου ζητάνε περίπου 80 € για να στείλουν το δέμα πίσω στην Αγγλία... δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλεψη για κάποιου είδους παραλαβή από τον πελάτη χωρίς χρέωση, ιδιώς εφόσον είναι δικό τους το λάθος;

senkradvii
17-08-11, 23:15
Ε στην courier βάλε να πληρώσει ο παραλήπτης προφανώς. Όμως για καλό και για κακό ενημέρωσε πρώτα τον πωλητή.

karetsos
18-08-11, 00:13
...μα στο mail τους γράφει ότι θα πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής και μετά θα μου τα αφαιρέσουν...

έτσι κι αλλιώς δεν το έστειλα το δέμα, τους έστειλα mail και περιμένω, αλλά πολλή ταλαιπωρία για το τίποτα

stavata
18-08-11, 08:49
Μην το στείλεις με κούριερ.
Στείλτο με το ταχυδρομείο. Πολύ πιο οικονομικό.

Arcade
26-08-11, 21:53
Είχε αναφερθεί παλιότερα ότι εκεί που δείχνει το τελικό ποσό πριν πληρώσεις μπορείς να κάνεις κάποια επιλογή ώστε να μειωθεί λίγο η τιμή. Αν γίνεται μπορεί κάποιος να αναφέρει ποιά επιλογή είναι;
Ευχαριστώ. :)

firegarden
26-08-11, 22:57
απλα επιλεγεις να πληρωσεις σε λιρες κι οχι σε ευρω. Η μετατροπη συναλλαγματος που κανει το Αμαζον ειναι πιο ακριβη απο αυτη που θα κανει η τραπεζα σου.

Arcade
27-08-11, 18:46
Σε ευχαριστώ πολύ. :oneup:

Xouzouris
29-08-11, 08:56
Προσοχη μονο μην τυχον η τραπεζα σου ειναι απ'αυτες που χρεωνουν για την μετατροπη συναλλαγματος οπως η Eurobank που προσφατως χρεωσε εναν φιλο μου 14.5 ευρω για την αγορα ενος BD Oppo.

Arcade
29-08-11, 10:31
Ευχαριστω για την επισήμανση!
Δηλαδή σε περίπτωση που η κάρτα σε χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής συμφέρει να επιλέγεις μετατροπή από το Αμαζον ή όχι;:hmm:

dfourt
29-08-11, 10:35
Ευχαριστω για την επισήμανση!
Δηλαδή σε περίπτωση που η κάρτα σε χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής συμφέρει να επιλέγεις μετατροπή από το Αμαζον ή όχι;:hmm:
Βασικά βάλε στο google πχ 30GBP to EUR και δες πόσο είναι η ισοτιμία.
Πρόσθεσε και το 2%, που λες ότι θα σου χρεώσει προμήθεια, και δες αν σε συμφέρει σε σχέση με αυτό που ζητάει το amazon.

Εγώ πάντως σε όλες τις αγορές που έχω κάνει, έχω δει ότι συμφέρει να κάνει την μετατροπή η τράπεζα.

ribo7
30-08-11, 11:05
απλα επιλεγεις να πληρωσεις σε λιρες κι οχι σε ευρω. Η μετατροπη συναλλαγματος που κανει το Αμαζον ειναι πιο ακριβη απο αυτη που θα κανει η τραπεζα σου.

Δηλαδή αν απλά επιλέξεις αγορά σε λίρες, σημαίνει ότι την μετατροπή την κάνει η Τράπεζά σου? Η ισοτιμία της τράπεζας που θα χρησιμοποιηθεί είναι αυτή της ημερομηνίας αγοράς ή της ημερομηνίας καταγραφής της κίνησης?
Ευχαριστώ!

Doxaios
30-08-11, 12:52
Ξέρει κάποιος τις χρεώσεις από το amazon.de γιατί δε βγάζω άκρη με τα γερμανικά;

euri
30-08-11, 13:01
Το πιο εύκολο είναι να βάλεις τα προϊόντα που θέλεις στο καλάθι και να προχωρήσεις στο checkout, όπου θα δεις και την τελική τιμή.

........Auto merged post: euri πρόσθεσε 4 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιγραμματικά τα έξοδα αποστολής του γερμανικού amazon είναι:

Βιβλία, CD, VHS, DVD, PC- & Video-games, Software --> 6 ευρώ

Τα υπόλοιπα είναι €6+€0,50/kg

http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?nodeId=504950#ausland

psolord
30-08-11, 21:20
Ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση?

Είχα κάνει μία παραγγελία από Amazon, στις 8 Αυγούστου. Η παραγγελία έσπασε σε 4 κομμάτια και έχουν έρθει τα τρία από αυτά. 2 στο ταχυδρομείο, μία με ACS και το τέταρτο είναι να μου έρθει με DHL Global mail.

Ο tracking code που μου έχουν στείλει, αναφέρει ότι το δέμα έχει φτάσει στη χώρα προορισμού, από τις 24/8, αλλά εγώ δεν έχω λάβει τίποτα!

Είναι φυσιολογικό αυτό? Υπάρχει DHL στην Ελλάδα ή συνεργάζεται με κάποια άλλη courrier για να επικοινωνήσω μαζί τους?

nnn
30-08-11, 21:26
Υπάρχει DHL κανονικά.

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 0 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.dhl.gr/el.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.