PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

MichaelSE
30-08-11, 21:29
Υπάρχει. www.dhl.gr

Αλλά πολλές φορές τα δέματα που ξεκινάνε από τη DHL στη Γερμανία τα παραδίδουν τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα που συνεργάζονται (μου έχει τύχει, είναι πιο φτηνά τα μεταφορικά έτσι).

Πάρε τηλέφωνο στη DHL Ελλάδας (τα τηλέφωνα θα τα βρεις στο site) και θα σου πουν.

Mouse Potato
30-08-11, 21:45
Υπάρχει. www.dhl.gr

Αλλά πολλές φορές τα δέματα που ξεκινάνε από τη DHL στη Γερμανία τα παραδίδουν τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα που συνεργάζονται (μου έχει τύχει, είναι πιο φτηνά τα μεταφορικά έτσι).

Πάρε τηλέφωνο στη DHL Ελλάδας (τα τηλέφωνα θα τα βρεις στο site) και θα σου πουν.

DHL δεν σημαίνει πάντα courier. 2 φορές που με έχει ενημερώσει το Amazon ότι τα έστειλε με DHL εννοούσε με το Deutsche Post (http://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Post) (ανήκουν στον ίδιο όμιλο).

MichaelSE
30-08-11, 21:52
DHL δεν σημαίνει πάντα courier. 2 φορές που με έχει ενημερώσει το Amazon ότι τα έστειλε με DHL εννοούσε με το Deutsche Post (http://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Post) (ανήκουν στον ίδιο όμιλο).

Έτσι εξηγείται λοιπόν. Γιατί μου φάνηκε παράξενο τα πακέτα της DHL να τα παραδίδουν τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα, ενώ υπάρχει η DHL Ελλάδας.

psolord
30-08-11, 22:07
Ευχαριστώ παίδες.

Το tracking πάντως το παρακολουθώ από αυτό το site (http://webtrack.dhlglobalmail.com/). Όπως λέει και ο τυπάκος στην αρχή όμως, "not to be confused with the overnight courriers". :S

Άρα μάλλον είμαι στην περίπτωση που γράφει ο Mouse!

frap
30-08-11, 23:07
Ναι, το DHL Global Mail θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ εδώ.

Βάλε τον αριθμό αποστολής που έχεις με DHL στο tracking των ΕΛΤΑ και εάν έχει μπει στο σύστημά τους θα δεις που βρίσκεται. Γενικά το πάρε-δώσε DHL-ΕΛΤΑ παίρνει από μόνο του 3-4 μέρες... βράστα.

psolord
30-08-11, 23:53
Ναι, το DHL Global Mail θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ εδώ.

Βάλε τον αριθμό αποστολής που έχεις με DHL στο tracking των ΕΛΤΑ και εάν έχει μπει στο σύστημά τους θα δεις που βρίσκεται. Γενικά το πάρε-δώσε DHL-ΕΛΤΑ παίρνει από μόνο του 3-4 μέρες... βράστα.

Δυστυχώς το tracking number της DHL Global mail, δεν είναι αναγνωρίσιμο από το Elta tracking (http://212.205.82.71/trackandtrace/). Έτσι όπως πάει θα κλείσει μήνα! :p

frap
31-08-11, 00:17
Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή... το δικό μου τουλάχιστον βγήκε τελικά. Μόνο νούμερα έχει το tracking σου και σένα ε;

Εναλλακτικά, καλείς το +30 210 9890000 και τους ρωτάς να σου πουν που βρίσκεται. Αλλά και εκείνοι θα βλέπουν απλά ότι το έχουν δώσει στα ΕΛΤΑ και να περιμένεις.

MichaelSE
31-08-11, 09:12
Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή... το δικό μου τουλάχιστον βγήκε τελικά. Μόνο νούμερα έχει το tracking σου και σένα ε;

Εναλλακτικά, καλείς το +30 210 9890000 και τους ρωτάς να σου πουν που βρίσκεται. Αλλά και εκείνοι θα βλέπουν απλά ότι το έχουν δώσει στα ΕΛΤΑ και να περιμένεις.

Αυτό ακριβώς μου είχαν πει και μένα από τη DHL. Πήρα όμως μετά τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ στην υπηρεσία tracking (8001182000) και μου είπαν πού βρίσκεται. Στο site τους με το tracking number δεν έβρισκα τίποτα. Ίσως να αλλάζει το tracking number όταν περνάει στα ΕΛΤΑ.

riddle3
31-08-11, 13:12
Βασικά βάλε στο google πχ 30GBP to EUR και δες πόσο είναι η ισοτιμία.
Πρόσθεσε και το 2%, που λες ότι θα σου χρεώσει προμήθεια, και δες αν σε συμφέρει σε σχέση με αυτό που ζητάει το amazon.

Εγώ πάντως σε όλες τις αγορές που έχω κάνει, έχω δει ότι συμφέρει να κάνει την μετατροπή η τράπεζα.


Πάντως η Πειραιώς φαίνεται ότι σταμάτησε το 2% στις χρεωστικές όταν ψωνίζεις σε λίρες από το Amazon σε 2 παραγγελίες που έκανα πρόσφατα, ενώ μου βάζει κανονικά την ταρίφα όταν παρραγέλνω από το ebay και άλλα μαγαζιά (είτε USD είτε GBP).

mob
31-08-11, 20:29
Γιατί δε την κόβετε την Πειραιώς, άκου 2%, η Alpha Eurobank (και μαζί και χώρια :p) όπως επίσης η Εμπορική δε βάζουν κανένα χαράτσι.

kasadi
31-08-11, 20:35
Γιατί δε την κόβετε την Πειραιώς, άκου 2%, η Alpha Eurobank (και μαζί και χώρια :p) όπως επίσης η Εμπορική δε βάζουν κανένα χαράτσι.

νομίζω πως το έχει και η alpha

ariadgr
31-08-11, 21:42
Γιατί δε την κόβετε την Πειραιώς, άκου 2%, η Alpha Eurobank (και μαζί και χώρια :p) όπως επίσης η Εμπορική δε βάζουν κανένα χαράτσι.

Η Eurobank έχει προμήθεια για νόμισμα άλλο από €

Xouzouris
31-08-11, 23:14
Εννοείται, το έγραψα και παραπάνω.
Αντίθετα, η κάρτα της Πειραιώς που χρησιμοποιώ με το paypal δεν με έχει χρεώσει ποτέ προμήθεια... Μήπως δέν ισχύει για τις πιστωτικές;

riddle3
31-08-11, 23:37
Εννοείται, το έγραψα και παραπάνω.
Αντίθετα, η κάρτα της Πειραιώς που χρησιμοποιώ με το paypal δεν με έχει χρεώσει ποτέ προμήθεια... Μήπως δέν ισχύει για τις πιστωτικές;

Μόνο στις χρεωστικές.

psolord
01-09-11, 11:45
Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή... το δικό μου τουλάχιστον βγήκε τελικά. Μόνο νούμερα έχει το tracking σου και σένα ε;

Εναλλακτικά, καλείς το +30 210 9890000 και τους ρωτάς να σου πουν που βρίσκεται. Αλλά και εκείνοι θα βλέπουν απλά ότι το έχουν δώσει στα ΕΛΤΑ και να περιμένεις.

Είχε νούμερα και δύο γράμματα στην αρχή.

Τελικά έδωσε ο Θεός και μου άφησε ειδοποίηση ο ταχυδρόμος χτες και πήγα και το πήρα! :p Ευχαριστώ!

Anasazi
06-09-11, 12:24
Καλημέρα μετά από πολύ καιρό! :cool:

Τώρα τελευταία άρχισα να ψάχνομα για αγορές στο Internet,και επειδή είδα σκηνικά τύπου Προϊόν στο Amazon 20 ευρώ και στην Ελλάδα 55,θέλω να μάθω περισσότερα πράγματα.

Αρχικά πόσα είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα,σε πόσες μέρες παραδίνονται τα προϊόντα και αν γίνεται μέσω Paypal η πληρωμή.

Επίσης αν έχει τύχει ποτέ σε κάποιον να έχει παραγγείλει και να μη του έχει έρθει η παραγγελία ή να έχει έρθει ελαττωματική.

nnn
06-09-11, 13:37
Συνοπτικά μιας και έχουν απαντηθεί
πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες μόνο
από 26 € και πάνω τα μεταφορικά είναι δωρεάν
παραλαβή από 2 ημέρες έως 20 ανάλογα με την εποχή, τον όγκο κλπ
αν δεν έρθει στέλνεις email και στην ξαναστέλνουν

Anasazi
06-09-11, 13:44
Ευχαριστώ πολύ.

Μια τελευταία ερώτηση : Για παραγγελία κάτω των 26 πόσο είναι τα μεταφορικά;

mob
06-09-11, 13:45
Ανάλογα με το τι θα παραγγείλεις ;)

Anasazi
06-09-11, 13:46
Θέλω να παραγγείλω αυτό :

http://www.amazon.co.uk/Electronic-Arts-Fight-Night-Champion/dp/B004CCRB1S/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315305967&sr=8-1

mob
06-09-11, 13:48
Κάνε ένα λογαριασμό για να το μάθεις.

euri
06-09-11, 13:48
Βάλτο στο καλάθι και προχώρα τη διαδικασία παραγγελίας. Σε κάποιο από τα ενδιάμεσα στάδια θα σου πει πόσα είναι τα έξοδα αποστολής και το τελικό ποσό. Δεν κινδυνεύεις να επιβεβαιώσεις την παραγγελία...

dfourt
07-09-11, 01:12
Επίσης μπορείς να βρεις κάτι άλλο να αγοράσεις, ώστε να συμπληρώσεις το ποσό μέχρι περίπου τις 21-22 λίρες, ώστε να έχεις και δωρεάν παράδοση.

Μερικά είδη καθημερινής χρήσης τυχαίνει να τα έχει φθηνότερα το amazon, από ότι τα Ελληνικά supermarket, άλλα πάλι όχι.

Ενδεικτικά μπορείς να κοιτάξεις ξυραφάκια, μπαταρίες κ.α.

Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση με την τιμή των supermarkets την Ελλάδα στο shopnshave.gr

Αυτό για να μην πετάξεις τζάμπα τις 6,74 λίρες που ζητάει το amazon για αποστολή στην Ελλάδα του παιχνιδιού σου.

Προσοχή μόνο, ό,τι πάρεις πρέπει να το πουλάει το ίδιο το amazon, για να σου έρθει με free shipping μαζί με το παιχνίδι που θες, όχι κάποιος άλλος πωλητής.

pelopas1
07-09-11, 01:36
σήμερα ήμουν στην eurobank

ο υπεύθυνος managment μου είπε ότι για χρεωστικές κάρτες gift card μπορείς να βγάλεις έως το ποσό των 1000 ευρώ

και με κάθε συναλλαγή η τράπεζα σου αφαιρεί το ποσό των 5 ευρώ

Tiven
07-09-11, 03:20
κλασσικά ληστρική eurobank

RASTAVIPER
07-09-11, 08:24
Έστειλα συστημένο πίσω στο Amazon ένα προβληματικό προϊόν την προηγούμενη Δευτέρα.
Δεν έπρεπε να έχει φτάσει?Χτες ρώτησα και δεν ήξεραν τίποτα.
Μπορώ να δω σε κάποιο site από το tracking number τι γίνεται?

MichaelSE
07-09-11, 08:43
Το tracking των ΕΛΤΑ το βλέπεις εδώ:
http://212.205.82.71/trackandtrace/

karetsos
07-09-11, 10:18
εγώ πάντως έστειλα πίσω ένα λάθος προϊόν με κούριερ και σε 2 μέρες το είχαν παραλαβει και μου είχαν επιστρέψει τα λεφτά και σε μια ακόμη μέρα μου επιστρέψαν και τα έξοδα αποστολής (που κοστίζαν πιο πολύ από το προϊόν το ίδιο)

RASTAVIPER
07-09-11, 12:32
Το tracking των ΕΛΤΑ το βλέπεις εδώ:
http://212.205.82.71/trackandtrace/

το ειχα τσεκαρει ηδη, αλλα δειχνει την πορεια του μεχρι ελληνικου εδαφους.μετα αγνωστο.

MichaelSE
07-09-11, 12:42
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο 8001182000. Σε μένα είχαν δώσει παραπάνω λεπτομέρειες από το τηλέφωνο.

dfourt
07-09-11, 12:52
το ειχα τσεκαρει ηδη, αλλα δειχνει την πορεια του μεχρι ελληνικου εδαφους.μετα αγνωστο.
Μετά το ψάχνεις στο αντίστοιχο site του royal mail.
(ή τέλος πάντων του ταχυδρομείου της χώρας στην οποία το έστειλες)

-21grams
07-09-11, 16:53
Μετά το ψάχνεις στο αντίστοιχο site του Royal Mail.
(ή τέλος πάντων του ταχυδρομείου της χώρας στην οποία το έστειλες)Χρειάστηκε πρόσφατα να να επιστρέψω *μικροδέμα* -δεν αφορούσε το Amazon UK αλλά αυτό δεν έχει σημασία στην περίπτωση μας- με προορισμό το Ηνωμένο Βασίλειο.
Για κάποιο λόγο ο αποδέκτης [μεγάλο κατάστημα με έδρα τα Jersey Islands - τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;] καθυστερούσε χαρακτηριστικά να ενημερώσει ότι παρέλαβε [είχαν ήδη μεσολαβήσει 2 βδομάδες] και κατά συνέπεια να εκδώσει αποζημίωση/καλύψει τα τέλη επιστροφής...
Όντας ανήσυχος, μπήκα στο site του -κατά τα άλλα πολύ αξιόπιστου- Royal Mail με σκοπό να συμπληρώσω το Tracking # της απόδειξης των ΕΛΤΑ για να διαπιστώσω αν έφτασε ή όχι.
Σας πληροφορώ λοιπόν, πως υπηρεσία παρακολούθησης αλληλογραφίας από άλλες χώρες ΠΡΟΣ την Μεγάλη Βρετανία ΔΕΝ υποστηρίζεται.

RASTAVIPER
08-09-11, 22:18
Λοιπόν σήμερα με ενημέρωσαν ότι παρέλαβαν από το amazon το πακέτο που επέστρεψα.
Η αξία του αντικειμένου ήταν 22,95 λίρες και πλήρωσα 6,8€ για να το στείλω συστημένο.

Τι μου απάντησε το amazon:
-Δικαιούμαι να λάβω 16,92 λίρες για το αντικείμενο
-2,75 λίρες για τα μεταφορικά
:evil::evil::evil:

Με ποιο δικαίωμα μειώσαν την αξία του αντικειμένου κατά 6 λίρες και πώς αρνούνται να μου δώσουν το κόστος των μεταφορικών μου πίσω?το κουλό είναι ότι σε προηγούμενο email τους, αναφέρουν ότι μου έδωσαν πίσω 6 λίρες για τα μεταφορικά, αμέσως μόλις έστειλα το πακέτο.Αλλά εγώ πουθενά δεν έχω δει κάποιο ποσό να αναφέρεται στο My account.Πού θα έπρεπε να φαίνεται κανονικά?

nnn
08-09-11, 22:22
Πως το είχες πληρώσει ?

RASTAVIPER
09-09-11, 08:14
Με πιστωτική, πώς αλλιώς?
Λοιπόν σήμερα έλαβα νέο email τους που λένε ότι διορθώσανε το refund, αλλά εξακολουθώ να μην βρίσκω τίποτα σχετικό μέσα στο My account.Πού θα έπρεπε να το βλέπω το ποσό της επιστροφής?

Xouzouris
09-09-11, 08:38
Στον λογαριασμό της πιστωτικής.

sa1901
09-09-11, 08:50
Λοιπόν σήμερα έλαβα νέο email τους που λένε ότι διορθώσανε το refund, αλλά εξακολουθώ να μην βρίσκω τίποτα σχετικό μέσα στο My account.Πού θα έπρεπε να το βλέπω το ποσό της επιστροφής?
Βλέπεις την παραγγελία σου, στην λίστα με τις παραγγελίες και πάνω αριστερά στο πλαίσιο της, κάτω από την ημερομηνία υποβολής, πατάς το View Order Details.

Στην σελίδα που θα φορτώσει κάτω-κάτω θα εμφανιστούν δύο νέες καταχωρήσεις: Refunds και Returns.

RASTAVIPER
09-09-11, 19:33
Βλέπεις την παραγγελία σου, στην λίστα με τις παραγγελίες και πάνω αριστερά στο πλαίσιο της, κάτω από την ημερομηνία υποβολής, πατάς το View Order Details.

Στην σελίδα που θα φορτώσει κάτω-κάτω θα εμφανιστούν δύο νέες καταχωρήσεις: Refunds και Returns.
Δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα.Πάω στο Your Orders και δεν έχει τίποτα.Λέει No orders found.

Στην πιστωτική δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

sa1901
09-09-11, 19:40
Δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα.Πάω στο Your Orders και δεν έχει τίποτα.Λέει No orders found.
Από default εμφανίζει μόνο τις παραγγελίες των τελευταίων 30 ημερών. Πρέπει να πας πάνω δεξιά και να επιλέξεις Orders placed in the past six months.

mob
09-09-11, 20:12
Παράδοση εξπρές από το amazon, όχι ότι με έχει απογοητεύσει ποτέ αλλά παραγγελία την Κυριακή, αποστολή την Τρίτη και παράδοση την Παρασκευή, μετά από 4 μέρες δηλαδή δεν είχα ξαναδεί, ακόμα και με UPS και παρά το ότι είμαι σε νησί στην άκρη του Αιγαίου.

Ένα :oneup: στο amazon, τη UPS και τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ.

sdikr
09-09-11, 20:16
Παράδοση εξπρές από το amazon, όχι ότι με έχει απογοητεύσει ποτέ αλλά παραγγελία την Κυριακή, αποστολή την Τρίτη και παράδοση την Παρασκευή, μετά από 4 μέρες δηλαδή δεν είχα ξαναδεί, ακόμα και με UPS και παρά το ότι είμαι σε νησί στην άκρη του Αιγαίου.

Ένα :oneup: στο amazon, τη UPS και τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ.

Έχω πετύχει και παράδοση την επόμενη μέρα ;)

euri
09-09-11, 20:19
Έχω πετύχει και παράδοση την επόμενη μέρα ;)

Με super saver delivery;

sdikr
09-09-11, 20:21
Με super saver delivery;

Οχι για το express μιλάω
με super saver 2 μέρες (μέσω ups)

mob
09-09-11, 20:24
Έχω πετύχει και παράδοση την επόμενη μέρα ;)

Εγώ ποτέ, αν το κάνουν αυτό στη Σάμο θα πηδηχτώ απο το παράθυρο :p

Επίσης να σημειώσω πως το δέμα ήταν με super saver delivery.

odys2008
09-09-11, 20:24
Και εγώ με express την επόμενη το μεσημέρι το πήρα :oneup:

sdikr
09-09-11, 20:26
Εγώ ποτέ, αν το κάνουν αυτό στη Σάμο θα πηδηχτώ απο το παράθυρο :p

Επίσης να σημειώσω πως το δέμα ήταν με super saver delivery.

Απο ποιο παράθυρο; :p

Μου έχει συμβεί πολλές φόρες κάτι να πάει Αθήνα σε μία μέρα και εγω να το λαμβάνω μετά απο 7 μέρες

Mouse Potato
09-09-11, 21:48
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4241496#post4241496 με Super Saver... :oneup:

odys2008
09-09-11, 22:59
Με super saver πάλι και εγώ τα είχα την επόμενη μεσημέρι! Τώρα το θυμήθηκα. Απλά επειδή ήταν 2 μπουφάν για σκί και κόστιζαν μου τα είχαν στείλει με UPS!

Xouzouris
09-09-11, 23:52
Κι εγω την περασμενη εβδομαδα παρηγγειλα ενα Zino HD και ηρθε με UPS την επομενη μερα με free delivery.

RASTAVIPER
10-09-11, 10:46
Από default εμφανίζει μόνο τις παραγγελίες των τελευταίων 30 ημερών. Πρέπει να πας πάνω δεξιά και να επιλέξεις Orders placed in the past six months.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. :) Βρήκα την παραγγελία αλλά δεν λέει τίποτα εκεί για refund.Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα.
Αλήθεια αυτά τα χρήματα επιστρέφουν στην πιστωτική ή μένουν στο account για μελλοντικό συμψηφισμό με άλλη αγορά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.