PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

3lbereth
17-10-10, 12:27
Για τις τρέχουσες τιμές συναλλάγματος προσωπικά χρησιμοποιώ την Change toolbar (http://www.c-est-simple.com/change/)
Πρόκειται για Add-on του Firefox, μου έχει λύσει τα χέρια και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Ενδιαφέρον... Πόσο ακριβές είναι?

johnthegeeks
17-10-10, 12:56
εγω παντως χρησιμοποιω το μετατροπεα νομισματων του google. πχ 50 usd to eur και εμφανιζει ποσο ειναι

George_Prix
17-10-10, 12:57
Ριξτε μια ματια και στον παρακατω μετατροπεα...
http://www.xe.com/ucc/

hammer21
17-10-10, 13:15
Και γω με google παιζω.Υποθετω οτι ειναι ακριβες, λογω ονοματος.

treli@ris
17-10-10, 13:20
Επισης, μην αφηνετε στο amazon να κανει τη μετατροπη με το δικο του μετατροπεα κατα τη συναλλαγη διοτι απ' οσο προσεξα ανεβαζει 2-4% την τιμη. Οποτε, αφηστε το στην πιστωτικη να το κανει αυτοματα.

πχ. αγορασα κατι με 15,99£ το amazon το βγαζει 19€ ενω κανονικα ειναι 18,3€

Doxaios
17-10-10, 14:12
Ριξτε μια ματια και στον παρακατω μετατροπεα...
http://www.xe.com/ucc/
Το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια και είναι ότι καλύτερο έχω βρεί.:worthy:

enasdios
17-10-10, 15:00
πολύ ενδιαφέρον τόπικ. είχα την εντύπωση ότι ο converter του amazon είναι απλά ενδεικτικός και δεν επηρεάζει την τιμή...

alekan
17-10-10, 15:42
Επισης, μην αφηνετε στο amazon να κανει τη μετατροπη με το δικο του μετατροπεα κατα τη συναλλαγη διοτι απ' οσο προσεξα ανεβαζει 2-4% την τιμη. Οποτε, αφηστε το στην πιστωτικη να το κανει αυτοματα.

πχ. αγορασα κατι με 15,99£ το amazon το βγαζει 19€ ενω κανονικα ειναι 18,3€
Το ιδιο να κανετε και στο ebay.

ariadgr
17-10-10, 15:55
Το ιδιο να κανετε και στο ebay.

Μάλιστα για να το ρυθμίσεις αυτό στο paypal είναι καλά κρυμμένο:
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options

treli@ris
17-10-10, 16:03
Μάλιστα για να το ρυθμίσεις αυτό στο paypal είναι καλά κρυμμένο:
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options

Σε μενα το εμφανιζει διαφορετικα:

paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options

ariadgr
17-10-10, 16:04
Σε μενα το εμφανιζει διαφορετικα...

Ναι, ίσως να έχει αλλάξει από τότε που είχα αποθηκεύσει την πληροφορία αυτή στο pc μου.

George_Prix
17-10-10, 16:09
Μάλιστα για να το ρυθμίσεις αυτό στο paypal είναι καλά κρυμμένο:
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options


Σε μενα το εμφανιζει διαφορετικα:

paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options

Δηλαδη στο paypal μας συμφερει η δευτερη επιλογη "Bill me in the currency listed on the seller's invoice"? :hmm:

treli@ris
17-10-10, 16:10
Ναι, διοτι δεν ειναι σιγουρο ποση προμηθεια παιρνουν.

George_Prix
17-10-10, 16:35
Ναι, διοτι δεν ειναι σιγουρο ποση προμηθεια παιρνουν.

Ενω αλλιως πληρωνουμε το ποσο που κανει το αντικειμενο (ειτε σε λιρες ειτε σε δολαρια κτλ) και γλυτωνουμε τα πιθανα φουσκωματα απο τη μετατροπη ετσι?

Για το Amazon υπαρχει αντιστοιχη επιλογη μεσα απο το profile μας?
Ωστε να μην παιζει αυτοματα το Amazon Currency Converter? :hmm:

amoyda
17-10-10, 16:36
Για το Amazon υπαρχει αντιστοιχη επιλογη μεσα απο το profile μας?
Ωστε να μην παιζει αυτοματα το Amazon Currency Converter? :hmm:

καλη ερωτηση

George_Prix
17-10-10, 16:40
καλη ερωτηση

Απο οτι βλεπω υπαρχει η επιλογη "Switch Currency" λιγο πριν πριν πατησουμε το "place your order..." και ολοκληρωθει η συναλλαγη.
Απλα δεν ξερω αν μπορουμε να επιλεξουμε να εμφανιζει σαν default το νομισμα στο οποιο πωλειται ενα αντικειμενο...

treli@ris
17-10-10, 16:41
Ναι, υπαρχει.

Your Account -> Payment Methods -> Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter -> Turn Off

George_Prix
17-10-10, 16:50
Ναι, υπαρχει.

Your Account -> Payment Methods -> Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter -> Turn Off

Σωστος. :oneup:
Aυτη η επιλογη υπαρχει μονο στο amazon.co.uk ή υπαρχει και στο com αλλα εχω στραβωθει και δεν τη βλεπω? :p

amoyda
17-10-10, 16:52
οκ,προεπιλεγμενη επιλογη ειναι το off παντως,και την αφηνουμε ως εχει

treli@ris
17-10-10, 16:54
Δεν τη βλεπω στο com.

George_Prix
17-10-10, 17:00
Δεν τη βλεπω στο com.

Οποτε στο .com εχουμε το νου μας και παταμε το "Switch Currency" πριν πληρωσουμε.

Ενα τεστακι που μολις εκανα ειχε το εξης αποτελεσμα.
Αν πληρωνα με βαση το μετατροπεα του amazon απο $ σε €, το αντικειμενο θα κοστιζε 119€.
Με βαση τη μετατροπη που εκανε το http://www.xe.com/ucc/, το αντικειμενο θα κοστιζε 114,5€.

4,5€ "κλεψια" δηλαδη. :whistle:

amoyda
20-10-10, 11:33
θελω να κανω μια παραγγελια που το προιον ειναι απο αλλο μαγαζι αλλα εχει το σημα Fulfilled by Amazon http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200106510&ref=dp_fulfillment
ποια η διαφορα εαν ηταν Dispatched from and sold by Amazon.co.uk. ;

treli@ris
20-10-10, 11:48
Διαβασε εδω (http://www.myblogutopia.com/2008/01/my-experience-with-amazon-fba.html) τα σχολια ενος πωλητη που δουλευει με FBA. Βεβαια, απο την αλλη υπαρχει και το κραξιμο (http://fba-problems.blogspot.com/) με δικο του blog! Παραπανω δε ξερω καθως δε μου εχει τυχει.

papdoux
20-10-10, 12:11
Η Εθνική δεν έχει προμήθεια όταν κάνει κάποιος αγορά μέσω πιστωτικής σε άλλο νόμισμα.

Το καλοκαίρι που αγόρασα βιβλίο από το Amazon.co.uk, έκανα την αγορά σε λίρες με πιστωτική και άφησα την μετατροπή να την κάνει η Visa.

Η ισοτιμία μεταξύ ευρώ - λίρας που είχε η Visa, αυτή χρησιμοποιήθηκε χωρίς το κάτι έξτρα.
Η προσοχή είναι ότι η συναλλαγή έγινε Παρασκευή και η Visa ενημέρωσε την τράπεζα Δευτέρα η Τρίτη όπου έγινε και η επεξεργασία της συναλλαγής από την Εθνική.
Η ισοτιμία που χρησιμοποιήθηκε ήταν της Δευτέρας ή Τρίτης.

Τις προάλλες αγόρασα ένα Samsung σκληρό 2ΤΒ από Amazon.co.uk με δωρεάν μεταφορικά στα 90 ευρώ αν άφησα τη μετατροπή στο Amazon ή στα 87 ευρώ αν τη μετατροπή θα την κάνει η Visa (δε θυμάμαι γιατί το έκανα βιαστικά).
Το θέμα είναι ότι κάνει 10+ μέρες για να φτάσει.

amoyda
20-10-10, 12:14
Το θέμα είναι ότι κάνει 10+ μέρες για να φτάσει.

το θεμα ειναι ειναι να κανεις την δουλεια σου,και ας αργει ;)

cool11
20-10-10, 12:14
Τελικα εκανε κανεις παραγγελια τελευταια να δουμε τι ισχυει στην πραξη με την νεα πολιτικη της αμαζον?

amoyda
20-10-10, 12:21
με SSD ειναι δωρεαν

papdoux
20-10-10, 12:27
το θεμα ειναι ειναι να κανεις την δουλεια σου,και ας αργει ;)
Ελπίζω μέχρι τότε να μην έχω στεγνώσει από bits :lol:

amoyda
20-10-10, 12:33
με απλο ταχυδρομειο απο uk εκανε 6 εργασιμες να ερθει ενα δεμα με γρηγορο αποστολεα απο e-bay.uk
επειδη ειμαι λιγο λιγοψυχια ρωτησα τα ΕΛΤΑ στις 5 εργασιμες και μου ειπαν:απο εξωτερικο και το ψαχνεις απο τωρα;;!!!
αρα οι δεκα που λεει αφηνουν και ενα περιθωριο για καθυστερησεις κτλ.

sdikr
20-10-10, 12:34
με απλο ταχυδρομειο απο uk εκανε 6 εργασιμες να ερθει ενα δεμα με γρηγορο αποστολεα απο e-bay.uk
επειδη ειμαι λιγο λιγοψυχια ρωτησα τα ΕΛΤΑ στις 5 εργασιμες και μου ειπαν:απο εξωτερικο και το ψαχνεις απο τωρα;;!!!


απο amazon, 18 το στείλανε, 19 το απόγευμα το είχα :p :worthy:

amoyda
20-10-10, 12:40
και απο e-bay ειχα μια μπαταρια κινητου,παραγγελια στις 17 το πρωι που παρελαβα στις 19
απλα ο πωλητης ηταν σφαιρατος:respekt:
και εγω νομιζω οτι λεει 10 ημερες για να μην αρχιζουν οι γκρινιες, αλλα μαλλον ερχονται γρηγοροτερα ..

ariadgr
20-10-10, 12:41
απο amazon, 18 το στείλανε, 19 το απόγευμα το είχα :p :worthy:

Kι'εσύ επέλεξες το super saver delivery και ήσουν τόσο τυχερός ώστε να στο στείλουν με courier; :whistle:

ipo
20-10-10, 16:31
Από Amazon περιμένω συνήθως 6-7 εργάσιμες για να έρθει το προϊόν. 7-8 εργάσιμες κάνει από bookdepository και 10-11 εργάσιμες από alibris. Από ebay.co.uk η αποστολή διαρκεί 6-12 εργάσιμες (από τη στιγμή που θα πει ο πωλητής ότι έστειλε το πακέτο).

Μου έχει τύχει να παραγγείλω 2 βιβλία από το bookdepository την ίδια μέρα, να ταχυδρομηθούν το επόμενο πρωί (σύμφωνα με την "κατάσταση παραγγελίας"), αλλά να φτάσουν σπίτι με διαφορά μίας ημέρας.

MaNoC
22-10-10, 14:18
Ξερει κανεις αν γινεται να χρεισημοποιησουμε prepaid card για πληρωμη?Στην οποια βεβαια θα εχουμε βαλει ευρω οχι λιρες..

Και αλλη μια ερωτηση σε περιπτωση που κατι παθει το προιον τι παιζει με την εγγυηση?τους το επιστρεφεις και σου δινουν καινουριο?

ariadgr
22-10-10, 15:01
Ξερει κανεις αν γινεται να χρεισημοποιησουμε prepaid card για πληρωμη?Στην οποια βεβαια θα εχουμε βαλει ευρω οχι λιρες.

Αν η κάρτα γίνεται δεκτή σε συναλλαγές μεσω Internet (είναι δηλαδή Visa / Mastercard με τέτοια δυνατότητα) τότε φυσικά γίνεται.
Απλά κοιτάς αν χρεώνει προμήθεια για συναλλαγή σε νόμισμα άλλο του ευρώ, και αν δεις ότι σε συμφέρει, επιλέγεις το Amazon να χρεώσει σε ευρώ (σου δίνει επιλογή στο checkout).


Και αλλη μια ερωτηση σε περιπτωση που κατι παθει το προιον τι παιζει με την εγγυηση?τους το επιστρεφεις και σου δινουν καινουριο?

Αν υπάρχει service στην Ελλάδα και η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή ή παγκόσμια (όπως π.χ. οι φορητές συσκευές Apple) τότε το αναλαμβάνει η ελληνική αντιπροσωπεία / το ελληνικό service, με την απόδειξη αγοράς του Amazon UK.

Αν δεν υπάρχει service στην Ελλάδα, επικοινωνείς με το Amazon, και προφανώς τους το στέλνεις.

Γενικά καλό είναι να μην παίρνεις ΟΓΚΩΔΗ αντικείμενα από το εξωτερικό (π.χ τηλεόραση, επιτραπέζιο pc κλπ) αν η εγγύησή τους δεν καλύπτεται στην Ελλάδα, ώστε να αποφύγεις τα υψηλά μεταφορικά σε περίπτωση βλάβης.

MaNoC
22-10-10, 18:54
Αν η κάρτα γίνεται δεκτή σε συναλλαγές μεσω Internet (είναι δηλαδή Visa / Mastercard με τέτοια δυνατότητα) τότε φυσικά γίνεται.
Απλά κοιτάς αν χρεώνει προμήθεια για συναλλαγή σε νόμισμα άλλο του ευρώ, και αν δεις ότι σε συμφέρει, επιλέγεις το Amazon να χρεώσει σε ευρώ (σου δίνει επιλογή στο checkout).



Αν υπάρχει service στην Ελλάδα και η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή ή παγκόσμια (όπως π.χ. οι φορητές συσκευές Apple) τότε το αναλαμβάνει η ελληνική αντιπροσωπεία / το ελληνικό service, με την απόδειξη αγοράς του Amazon UK.

Αν δεν υπάρχει service στην Ελλάδα, επικοινωνείς με το Amazon, και προφανώς τους το στέλνεις.

Γενικά καλό είναι να μην παίρνεις ΟΓΚΩΔΗ αντικείμενα από το εξωτερικό (π.χ τηλεόραση, επιτραπέζιο pc κλπ) αν η εγγύησή τους δεν καλύπτεται στην Ελλάδα, ώστε να αποφύγεις τα υψηλά μεταφορικά σε περίπτωση βλάβης.

Α οκ σε ευχαριστω

Οχι δεν σκεφομαι για κατι μεγαλο μονο για κανα κινητο -κανα iphone- η για καμια καρτα γραφικων:twisted:

sdikr
22-10-10, 19:37
Kι'εσύ επέλεξες το super saver delivery και ήσουν τόσο τυχερός ώστε να στο στείλουν με courier; :whistle:

Ναι με ups το στείλανε, παλιότερα που είχα πάρει κάτι είχε έρθει με ταχυδρομείο μέσα σε 4 μέρες

treli@ris
22-10-10, 19:43
Μπορω να βρω αν εχει φτασει ενα δεμα με Standard UK delivery βαζοντας το invoice number σε καποια φορμα αναζητησης;

ariadgr
22-10-10, 20:50
Μπορω να βρω αν εχει φτασει ενα δεμα με Standard UK delivery βαζοντας το invoice number σε καποια φορμα αναζητησης;

To invoice number οχι.
Μόνο αν εστάλη μέσω trackable μεθόδου (π.χ. courier) και στο email που έστειλαν με την αποστολή του (ή στο My Account) αναφέρεται "tracking number" και υπάρχει επιλογή για track.

treli@ris
22-10-10, 20:51
Οχι, δυστυχως ειναι απλο ταχυδρομειο. Οποτε, πρεπει να περιμενω ειδοποιηση. Ευχαριστω.

enasdios
22-10-10, 21:05
αναγκάστηκα να παραγγείλω κάποια βιβλία από το amazon.com και όχι το .uk αφού στο 2ο δεν υπήρχαν. Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που βάλει φόρο το τελωνείο, όπως με προειδοπόιησε το site. Σας έχει συμβεί ; Κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία ;

ariadgr
23-10-10, 00:54
αναγκάστηκα να παραγγείλω κάποια βιβλία από το amazon.com και όχι το .uk αφού στο 2ο δεν υπήρχαν. Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που βάλει φόρο το τελωνείο, όπως με προειδοπόιησε το site. Σας έχει συμβεί ; Κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία ;

Τι εννοείς "τι γίνεται αν βάλει φόρο";
Στη χειρότετη θα πληρώσεις δασμούς.
Στην καλύτερη δε θα πληρώσεις τίποτα, ή €3 στα ΕΛΤΑ για πακέτο απο ΗΠΑ.

Για τι αξία βιβλίου μιλάμε;

enasdios
23-10-10, 13:22
είναι 3 βιβλία αξίας, 65 ευρώ όλα μαζί. Οπότε τυχόν δασμός αν προκύψει τον πληρώνω στα ΕΛΤΑ ;;

TryfGR
23-10-10, 20:58
το ενδιαφέρον με το δικό μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3743096&postcount=8) θέμα είναι ότι πήρα email εχθές απο την amazon ότι λόγο λάθους γίνεται επιστροφή τον εξόδων αποστολής.... :respekt:

hammer21
23-10-10, 22:01
είναι 3 βιβλία αξίας, 65 ευρώ όλα μαζί. Οπότε τυχόν δασμός αν προκύψει τον πληρώνω στα ΕΛΤΑ ;;

Νομιζω τα χρεη εκτελωνισμου τα πληρωνεις στο τελωνειο επι τοπου.Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα τους πεις να στο βαλουν σε δωρο δεν πληρωνεις τελωνειο.

enasdios
23-10-10, 22:16
δηλαδή παραλαμβάνω το δέμα από το τελωνείο και όχι από τα ΕΛΤΑ ; και πού είναι αυτό. ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

treli@ris
23-10-10, 22:21
Αν υπαρχουν τελη εκτελωνισμου τα πληρωνεις σε αυτον που θα σου φερει το δεμα. Αν και για τα βιβλια σε αυτη την τιμη δυσκολο να υπαρξουν δασμοι ειδικα αν στελνονται με απλο ταχυδρομειο οποτε θα πληρωσεις στον ταχυδρομο ή στο καταστημα ΕΛΤΑ €3,05.

Αν καποια αλλη στιγμη παραγγειλεις κατι και χρειαστει να πληρωσεις για εκτελωνισμο, ενημερωνεσαι (αν ειναι μεγαλο ποσο) απο την εταιρια μεταφορας οτι θα πληρωσεις το ταδε ποσο και ειτε στο φερνουν αυτοι και πληρωνεις απευθειας ειτε πας στο αεροδρομιο και κανεις μονος σου τον εκτελωνισμο γλυτωνοντας καποια €€ αλλα σπαταλωντας 2-3 ωρες.

treli@ris
26-10-10, 11:38
Ηρθε αυτο που παρηγγειλα απο το amazon.uk μεσω reseller. Το αντικειμενο σταλθηκε απο τα Channel Islands (εδρα του καταστηματος!), μαρκαρισμενο ως δωρο (χωρις να αναφερω εγω κατι) και περασε τελωνειο κανονικα χωρις εξτρα χρεωση. Τωρα, για το ΦΠΑ δε γνωριζω αλλα η τιμη που γραφει για το τελωνειο ειναι 9.99£ ενω εγω πληρωσα 13,99£ χωρις μεταφορικα.

ariadgr
26-10-10, 14:25
μαρκαρισμενο ως δωρο (χωρις να αναφερω εγω κατι)

MERCHANDISE είναι μαρκαρισμένο, όχι gift. ;)

treli@ris
26-10-10, 15:26
MERCHANDISE είναι μαρκαρισμένο, όχι gift. ;)

Σωστος! Επειδη δεν ειχε κενο κουτακι νομιζα οτι ηταν και gift και merchandise.

@ ADSLgr.com All rights reserved.