PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

dfourt
18-12-11, 18:09
Και αναφέρεται στους Άγγλους μόνο...
Σε εμάς και τώρα να πάρεις είναι αρκετά πιθανό, να μην προλάβεις να το έχεις εδώ πριν τις 31/12.

Τελευταία αργούν πολύ...

Τα δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα, για αγορές πάνω από τις 20 λίρες (επισήμως 25 λίρες) δεν λέει ότι θα καταργηθούν.

andm
18-12-11, 18:10
Α,οκ ευχαριστώ

phantom77
18-12-11, 19:30
Η προθεσμία για έγκαιρη παράδοση στην Ελλάδα ήταν 13 Δεκεμβρίου, αν θυμάμαι καλά

alekan
18-12-11, 19:32
Και πάλι παίζεται...έχω παραγγείλει από 7 του μήνα και ακόμη δεν έχει έρθει τίποτα...ελπίζω να είναι εδώ Χριστούγεννα...

Doxaios
27-12-11, 09:39
Γίνεται να κάνω αναζήτηση αλλά να μου βγάζει μόνο προιόντα που υπάρχει η δυνατότητα να αποσταλλούν από το ίδιο το amazon?

jap
27-12-11, 09:50
Από τις επιλογές στην αριστερή στήλη γίνεται. Σου βγάζει διάφορα χαρακτηριστικά να φιλτράρεις ανάλογα το προϊόν, μεταξύ των οποίων εύρος τιμών, αξιολογήσεις και πωλητής.

phantom77
27-12-11, 11:46
Γίνεται να κάνω αναζήτηση αλλά να μου βγάζει μόνο προιόντα που υπάρχει η δυνατότητα να αποσταλλούν από το ίδιο το amazon?

Ή κάνεις αυτό που είπε ο Jap ή, αν σε ενδιαφέρει η δωρεάν αποστολή, επιλέγεις το Free super saver delivery απο την αριστερή στήλη της σελίδας. Δωρεαν αποστολή προσφέρουν και τρίτοι έμποροι.

RASTAVIPER
03-01-12, 09:21
Πρώτη φορά που χάθηκε πακέτο από Αμαζον.
Έσπασαν μια μεγάλη παραγγελία από καμιά 15αρια BlueRay και 2-3 βιβλία σε 4-5 πακέτα.
Η μισή παραγγελία ηρθε κανονικά πριν την Πρωτοχρονιά με ένα μεγάλο πακετό και 2 μικρά και τα άλλα μισά δεν έφτασαν ποτέ.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό το σπάσιμο σε μικρά πακέτα δεν είναι και τόσο καλή λύση.Έψαχνα να δω ένα ένα τι ήρθε και τι όχι.
Είπαν θα με καλύψουν δωρεάν με αποστολή άλλων.

phantom77
03-01-12, 11:27
Πρώτη φορά που χάθηκε πακέτο από Αμαζον.
Έσπασαν μια μεγάλη παραγγελία από καμιά 15αρια BlueRay και 2-3 βιβλία σε 4-5 πακέτα.
Η μισή παραγγελία ηρθε κανονικά πριν την Πρωτοχρονιά με ένα μεγάλο πακετό και 2 μικρά και τα άλλα μισά δεν έφτασαν ποτέ.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό το σπάσιμο σε μικρά πακέτα δεν είναι και τόσο καλή λύση.Έψαχνα να δω ένα ένα τι ήρθε και τι όχι.
Είπαν θα με καλύψουν δωρεάν με αποστολή άλλων.

Δυστυχώς αυτό είναι το κακό της δωρεάν αποστολής: δεν σου δίνει την δυνατότητα να συγκεντρώσεις τα προϊόντα σε όσο λιγότερα πακέτα γίνεται.

Πάντως δεν είναι καλή ιδέα να παραγγέλνεις τόσα πολλά την περίοδο των εορτών. Το χάος στα ταχυδρομεία και τα πολλά πακέτα αυξάνουν τις πιθανότητες απωλειών.

ariadgr
03-01-12, 11:39
Δυστυχώς αυτό είναι το κακό της δωρεάν αποστολής: δεν σου δίνει την δυνατότητα να συγκεντρώσεις τα προϊόντα σε όσο λιγότερα πακέτα γίνεται.

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει.
Με τη δωρεάν αποστολή είναι υποχρεωτική η επιλογή να σταλούν όλα σε μία αποστολή.

Ωστόσο το Amazon αν έχει τα είδη σε διαφορετικές αποθήκες άσχετα με αυτή την επιλογή τα σπάει σε διαφορετικά πακέτα.

phantom77
03-01-12, 13:22
Ακριβώς το αντίθετο ισχύει.
Με τη δωρεάν αποστολή είναι υποχρεωτική η επιλογή να σταλούν όλα σε μία αποστολή.

Ωστόσο το Amazon αν έχει τα είδη σε διαφορετικές αποθήκες άσχετα με αυτή την επιλογή τα σπάει σε διαφορετικά πακέτα.

Υποχρεωτικά σε μια αποστολή, ναι, αλλα όχι σε 1-2 πακέτα. Παλιότερα, πριν αρχίσει η δωρεάν αποστολη, με την επιλογή "Group my items into as few deliveries as possible" συγκέντρωναν τα είδη και τα έστελναν στην ίδια συσκευασία. Τώρα, κάνουν ότι τους βολεύει.

George978
03-01-12, 18:16
amazon.de στελνει ελλαδα ρε παιδια?

daywalker06
03-01-12, 18:39
Βεβαια, εκτός αν πέσεις σε εξαιρέσεις

rte
03-01-12, 19:52
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος οτι τις τελευταιες μερες το επισημο amazon uk εμφανιζει μονο domestic delivery rates?:hmm:
π.χ http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B004ZN9UZO/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&qid=1325609474&sr=1-7&condition=new

phantom77
03-01-12, 20:19
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος οτι τις τελευταιες μερες το επισημο amazon uk εμφανιζει μονο domestic delivery rates?:hmm:
π.χ http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B004ZN9UZO/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&qid=1325609474&sr=1-7&condition=new

Το είχα παρατηρήσει και παλιότερα αλλα δεν εχει σημασία. Έτσι κι αλλιώς, στην κυρίως σελίδα του προϊόντος γράφει "FREE Super Saver Delivery to Greece"

cool11
04-01-12, 18:10
Αν κανω δυο παραγγελιες απο amazon, σχεδον ταυτοχρονα, δηλαδη εντος της ιδιας ημερας, μπορω να δηλωσω καπου να γινει το πακεταρισμα μαζι?
Μπορει να το κανει αυτο το amazon? Ή εξαρταται απο τους προμηθευτές;
Θελω να αγορασω κατι που κοστιζει 80 ευρω, και κατι που κοστιζει 2 ευρω. Πως θα αποφυγω να πληρωσω 'μεταφορικα' για την παραγγελια των 2 ευρω;

euri
04-01-12, 18:15
Να κάνεις την παραγγελία ταυτόχρονα και για τα δύο είδη. Αν αμφότερα πωλούνται από το amazon (ή διεκπεραιώνονται από αυτό), τότε δε θα πληρώσεις μεταφορικά.

cool11
04-01-12, 18:35
Να κάνεις την παραγγελία ταυτόχρονα και για τα δύο είδη. Αν αμφότερα πωλούνται από το amazon (ή διεκπεραιώνονται από αυτό), τότε δε θα πληρώσεις μεταφορικά.

Αν δεν πωλουνται απο το ιδιο το amazon, δεν το γλυτωνω το μεταφορικο κοστος για το προιον των 2 ευρω?

euri
04-01-12, 18:38
Όχι.

12345

rte
04-01-12, 21:36
Σήμερα έφτασε το πρώτο από τα 5 αντικειμενα που παρηγγειλα απο marketplace πωλητη με πιθανες ημερομηνιες παραδοσης 5-14 Ιανουαριου:worthy: Μπραβο ελτα! :o

BOBBY
05-01-12, 01:39
Σήμερα έφτασαν τα all star μου,τα Catterpillar μποτάκια και ένα μπουφάν,το καθένα με διαφορετικές ημερομηνίες αγοράς. :p

tasos3
06-01-12, 18:12
Αν αγοράσω κάτι από amazon μικρότερο των £25 πόσο θα μου στοιχίσει μαζί με τα μεταφορικά?
Επίσης λόγω ότι δεν έχω paypal θα ήθελα να μάθω κατά πόσον είναι αξιόπιστοι οι άλλοι μέθοδοι πληρωμής, αλλά και αν αποστέλλονται τα προϊόντα στην ώρα τους.

Ευχαριστώ.

Mouse Potato
06-01-12, 18:48
Στο checkout θα δεις το κόστη μεταφοράς. Το amazon δεν δέχεται paypal οπότε πληρώνεις με την χρεωστική/πιστωτική σου.

tasos3
06-01-12, 18:51
Στο checkout θα δεις το κόστη μεταφοράς. Το amazon δεν δέχεται paypal οπότε πληρώνεις με την χρεωστική/πιστωτική σου.

Αφου προφανως εχεις αγορασει προιοντα τους, ειναι ασφαλης η μεθοδος πληρωμης μεσω πιστωτικης?
Επισης ειναι τοσο αξιοπιστο οσο ακουγεται? Τελος τα αγαθα καθυστερουν ποτε να φτασουν στον προορισμο τους??

Mouse Potato
06-01-12, 19:01
Αφου προφανως εχεις αγορασει προιοντα τους, ειναι ασφαλης η μεθοδος πληρωμης μεσω πιστωτικης?
Επισης ειναι τοσο αξιοπιστο οσο ακουγεται? Τελος τα αγαθα καθυστερουν ποτε να φτασουν στον προορισμο τους??

Ναι από τα πιο γνωστά internetικά shops παγκοσμίως. Η μέθοδος πληρωμής είναι ασφαλής και άμα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία σου επιλύεται άμεσα. Ο χρόνος παραλαβής του δέματος δεν έχει να κάνει με αυτούς αλλά με τα ταχυδρομεία ή τις εταιρείες courier που χρησιμοποιεί το amazon. Έχει τύχει να λάβω δέμα από Αγγλία μέσα σε 1 εργάσιμη (courier ακόμα και με δωρεάν μεταφορικά). Συνήθως όμως με super saver delivery έρχονται με ταχυδρομείο (~1-2 εβδομάδες).

tasos3
06-01-12, 19:08
Ναι από τα πιο γνωστά internetικά shops παγκοσμίως. Η μέθοδος πληρωμής είναι ασφαλής και άμα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία σου επιλύεται άμεσα. Ο χρόνος παραλαβής του δέματος δεν έχει να κάνει με αυτούς αλλά με τα ταχυδρομεία ή τις εταιρείες courier που χρησιμοποιεί το amazon. Έχει τύχει να λάβω δέμα από Αγγλία μέσα σε 1 εργάσιμη (courier ακόμα και με δωρεάν μεταφορικά). Συνήθως όμως με super saver delivery έρχονται με ταχυδρομείο (~1-2 εβδομάδες).

καταλαβα, αμα δεν εχει καποιος super saver delivery θα του ρθει του χρονου...

Mouse Potato
06-01-12, 19:11
Το super saver delivery αναφέρεται στα δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 25 λιρών (προσοχή μόνο από το amazon.co.uk). Υπάρχει και express delivery (με το αζημίωτο βέβαια) που σου φέρνει το δέμα σε ελάχιστες εργάσιμες.

tasos3
06-01-12, 19:16
Το super saver delivery αναφέρεται στα δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 25 λιρών (προσοχή μόνο από το amazon.co.uk). Υπάρχει και express delivery (με το αζημίωτο βέβαια) που σου φέρνει το δέμα σε ελάχιστες εργάσιμες.
Βασικα για να γινω πιο σαφης μιλω για προιοντα κατω των 25 λιρών και θα ηθελα να μαθω τους χρονους διανομης και αν υπαρχει express delivery πανω σε αυτα, καθως των ακριβων προιοντων οπως προειπες τα δεματα ειναι δωρεαν.

Mouse Potato
06-01-12, 19:19
Βασικα για να γινω πιο σαφης μιλω για προιοντα κατω των 25 λιρών και θα ηθελα να μαθω τους χρονους διανομης και αν υπαρχει express delivery πανω σε αυτα, καθως των ακριβων προιοντων οπως προειπες τα δεματα ειναι δωρεαν.

Είναι στην διακριτική ευχέρεια του amazon με τι τρόπο θα σου στείλουν το δέμα. Συνήθως τα ογκώδη/βαριά και ακριβά δέματα έρχονται με courier ενώ τα άλλα με ταχυδρομείο.

tasos3
06-01-12, 19:26
Είναι στην διακριτική ευχέρεια του amazon με τι τρόπο θα σου στείλουν το δέμα. Συνήθως τα ογκώδη/βαριά και ακριβά δέματα έρχονται με courier ενώ τα άλλα με ταχυδρομείο.

Καταλαβα, αρα αν δεν κανω λαθος με το courier ειναι πιο γρηγορα.

Mouse Potato
06-01-12, 19:27
Καταλαβα, αρα αν δεν κανω λαθος με το courier ειναι πιο γρηγορα.

Σωστά...

George_GPS
07-01-12, 18:42
Μόλις έκανα μια αγορά απο το Amazon.co.uk, το προιόν που κοστίζει £147.49 όμως στο checout πλήρωσα £151.18 για ποιό λόγο έγινε αυτό;

Να σημείωσω ότι χρησιμοποίησα κάρτα Visa από Αγγλική τράπεζα (HSBC) φίλου που σπουδάζει εκεί. Αρα δεν παίζει κάποια προμήθεια..

sdikr
07-01-12, 18:44
Μόλις έκανα μια αγορά απο το Amazon.co.uk, το προιόν που κοστίζει £147.49 όμως στο checout πλήρωσα £151.18 για ποιό λόγο έγινε αυτό;

Να σημείωσω ότι χρησιμοποίησα κάρτα Visa από Αγγλική τράπεζα (HSBC) φίλου που σπουδάζει εκεί. Αρα δεν παίζει κάποια προμήθεια..

Γιατί στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι χαμηλότερο απο το δικό μας που είναι 23%, αφού δήλωσες ότι θα έρθει Ελλάδα, σου βάλαν το εξτρά για το ΦΠΑ

George_GPS
07-01-12, 18:52
Γιατί στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι χαμηλότερο απο το δικό μας που είναι 23%, αφού δήλωσες ότι θα έρθει Ελλάδα, σου βάλαν το εξτρά για το ΦΠΑ

ok, σ΄ευχαριστώ πολύ.

anakin
08-01-12, 23:00
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πάγκο γυμναστικής (http://www.amazon.co.uk/York-Heavy-Incline-Decline-Bench/dp/B000N3T0T6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326052448&sr=8-1) από amazon. Γενικά, έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία και μικροαντικείμενα αλλά πότε κάτι τόσο μεγάλο όσο αυτό και ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, πως θα μου το φέρουν. Συνήθως μου αφήνουν ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ και πάω και το παίρνω από 'κει.

phantom77
09-01-12, 00:09
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πάγκο γυμναστικής (http://www.amazon.co.uk/York-Heavy-Incline-Decline-Bench/dp/B000N3T0T6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326052448&sr=8-1) από amazon. Γενικά, έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία και μικροαντικείμενα αλλά πότε κάτι τόσο μεγάλο όσο αυτό και ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, πως θα μου το φέρουν. Συνήθως μου αφήνουν ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ και πάω και το παίρνω από 'κει.

Το πιθανότερο είναι να έρθει με courier (εκτός κι αν ο ταχυδρόμος έχει χρησιμοποιήσει τέτοιο πάγκο και σου φέρει το πακέτο στην πόρτα :p)

Έχουν κάποιο όριο βάρους για αποστολές εκτός Βρετανιας και μπορει να έχεις εκει πρόβλημα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα ο πάγκος, να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη της παραγγελίας.

rte
10-01-12, 16:08
H ερωτηση μου δεν αφορα μονο το αμαζον αλλα γενικοτερα τα ηλεκτρονικα καταστηματα του εξωτερικου:Mπορεις εσυ ο ιδιος να παραλαβεις τα αντικειμενα(εφ'οσον βεβαιως το μεγεθος τους το επιτρεπει:p) που εχεις παραγγειλει απο το εκαστοτε site απο το ταχυδρομειο της περιοχης σου ,επιδεικνυοντας φυσικα την αστυνομικη σου ταυτοτητα? οπως συμβαινει δηλαδη και στην αντικαταβολη για αγορες εντος Ελλαδας,αλλα με τη διαφορα οτι θα εχεις ηδη πληρωσει.

Mouse Potato
10-01-12, 16:26
Εφόσον το δέμα έχει αποσταλεί με ταχυδρομείο και όχι μέσω κάποιας εταιρίας κούριερ, σου έρχεται ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα με την επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας.

rte
10-01-12, 17:13
Εφόσον το δέμα έχει αποσταλεί με ταχυδρομείο και όχι μέσω κάποιας εταιρίας κούριερ, σου έρχεται ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα με την επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας.

Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει ;)

dfourt
10-01-12, 17:48
Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει ;)
Μπα, δεν θα μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν θα μπορούν να ψάξουν για το δέμα σου.Εκτός αν είσαι σε κανένα χωριό που δεν θα έχει και πολλά δέματα.

Αν είσαι σε πόλη, αυτό που ζητάς είναι αδύνατο και από άλλη άποψη.
Τα ταχυδρομεία έχουν καταντήσει σημείο πληρωμής λογαριασμών για την κάθε θείτσα που δεν έχει web-banking.
Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, πρέπει να περιμένεις 30-45 λεπτά, απλά και μόνο για να αγοράσεις γραμματόσημο!!
Ας είχαν τουλάχιστον ένα μηχάνημα να βγάζεις μόνος σου γραμματόσημα..

Αν σου καθυστέρησε κάποια παραγγελία από amazon, περίμενε 1-2 εβδομάδες πέραν του delivery estimate και αν δεν σου έρθει μέχρι τότε το αναφέρεις κατευθείαν στο amazon.

-21grams
10-01-12, 18:34
(...)
Αν είσαι σε πόλη, αυτό που ζητάς είναι αδύνατο και από άλλη άποψη.
Τα ταχυδρομεία έχουν καταντήσει σημείο πληρωμής λογαριασμών για την κάθε θείτσα που δεν έχει web-banking.
Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, πρέπει να περιμένεις 30-45 λεπτά, απλά και μόνο για να αγοράσεις γραμματόσημο!!
Ας είχαν τουλάχιστον ένα μηχάνημα να βγάζεις μόνος σου γραμματόσημα.
(...)Πες τα Χρυσόστομε!
Κάθε φορά η ίδια ιστορία. Για μια απλή αποστολή δέματος, συστημένη επιστολή κλπ αναμονή τουλάχιστον μισής ώρας εξαιτίας όσων έρχονται να εξοφλήσουν λογαριασμούς, κάτι που μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους.
Με πρόχειρους υπολογισμούς 2 στους 3 επισκέπτονται τα ΕΛΤΑ γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Απ' την άλλη μεριά βέβαια, δεν έχω την απαίτηση από άτομα που έχουν υπερβεί ένα όριο ηλικίας να ακολουθήσουν εναλλακτικούς τρόπους διεκπεραίωσης των υποχρεώσεων τους και γενικώς να αλλάξουν συνήθειες ως διά μαγείας...
Δεν παύει όμως να είναι σπατάλη χρόνου :down:

evantigger
11-01-12, 08:39
Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει ;)

Ναι γίνεται. Και μάλιστα αν κάτι έχει έρθει, όταν θα πας να πας να παραλάβεις, θα τους ρωτήσεις αν έχει έρθει και τίποτα άλλο στο όνομά σου. Εμένα, είχαν ξεχάσει να μου αφήσουν ειδοποίηση για κάτι βιβλία και τα πήρα μαζί με άλλα πράγματα που είχα παραγγείλει.

anon
11-01-12, 10:32
Εχω παρατηρήσει το εξής. Σε κάποια είδη, δεν γίνονται αποστολές στην Ελλάδα. Σου πετάει ένα μήνυμα, ευχαριστούμε, αλλά το προιόν δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας... Γιατί; Γιατί να μπορεί να μου στείλει βιβλία, ασύρματα τηλέφωνα, και δεν μπορεί να μου στείλει πχ μπαταρία φορητού;

Την (πιθανή) εξήγηση μου την έδωσε φίλος που χρησιμοποιεί κατα κόρον e-shops εξωτερικού. Δυστυχώς η Ελλάδα έχει μπει σε κάποιας μορφής blacklist, απο τις πάρα πολλές αναφορές για μη επίδοση, και μάλιστα σε συγκεκριμένες κατηγορίες ειδών. Επίσης πολλά disputes στο paypal, ή ακόμα χειρότερα, επιστροφές για refund, αλλά όχι αυτού που έστειλε το e-shop αλλά κάποιου άλλου, χαλασμένου τεμαχίου.

Βέβαια σημαντικό ποσοστό ευθύνης φέρουν και τα e-shops. Παλαιότερα όλες οι αποστολές απο το Αμαζον ήταν με κουριερ. Η΄surface mail αλλά συστημένο. Τώρα στέλνουν ελεύθερο, μη συστημένο δέμα. Οποιοσδήποτε στην αλυσίδα των αποστολών, απο εκεί έως εδώ, μπορεί να το βουτήξει.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πες τα Χρυσόστομε!
Κάθε φορά η ίδια ιστορία. Για μια απλή αποστολή δέματος, συστημένη επιστολή κλπ αναμονή τουλάχιστον μισής ώρας εξαιτίας όσων έρχονται να εξοφλήσουν λογαριασμούς, κάτι που μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους.
Με πρόχειρους υπολογισμούς 2 στους 3 επισκέπτονται τα ΕΛΤΑ γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Απ' την άλλη μεριά βέβαια, δεν έχω την απαίτηση από άτομα που έχουν υπερβεί ένα όριο ηλικίας να ακολουθήσουν εναλλακτικούς τρόπους διεκπεραίωσης των υποχρεώσεων τους και γενικώς να αλλάξουν συνήθειες ως διά μαγείας...
Δεν παύει όμως να είναι σπατάλη χρόνου :down:

Εαν έχει τόσο πολύ δουλειά το ΕΛΤΑ, κάλλιστα μπορεί να προσλάβει υπαλλήλους. Αφού αμοίβεται ακόμα και για τις ταχυπληρωμές. Εστω μισό ευρώ, μισό ευρώ, αλλά είναι μισό ευρώ για δουλειά το πολύ ενός λεπτού (ήτοι 30 ευρώ την ώρα!). Ενας με βασικό μισθό, μαζί με τις εργοδοτικές εισφορές, κοστίζει 1000 ευρώ τον μήνα, ήτοι σχεδόν 6 ευρω την ώρα! (*) Η' 'οπως στην ΔΕΗ, που όπως καταγγέλουν οι εργαζόμενοι εκεί, δεν προσλαμβάνουν νέους υπαλλήλους, η δουλειά δεν βγαίνει με τις μειώσεις προσωπικού, και προτιμάνε να βάζουν το προσωπικό να κάνει υπερωρίες (που πληρώνονται ακριβότερα, δηλαδή με 4 ώρες υπερωρίες καθημερινά, θα μπορούσαν να έχουν υπάλληλο με 8 ωρο) απο το να κάνουν προσλήψεις. Είναι μια κίνηση για να δημιουργήσει απαξίωση σε διάφορους τομείς, για το μετέπειτα εύκολο ξεπούλημα τους, και με την συγκατάθεση των ταλαιπωρημένων (τεχνητά και επίτηδες) πολιτών...

(*) Δηλαδή, ακόμα και εαν δεν συμβαίνει ναχει τόσο πολύ ουρά όλη την μέρα, μόνο για τις μια-δυο ώρες αιχμής, και πάλι τα βγάζει τα λεφτά του... Αλλά ειναι προτιμότερο να κάθονται όλοι στην ουρά και να περιμένουν. Αυτό ειναι ακόμα πιο αποδοτικό και κερδοφόρο.

phantom77
11-01-12, 12:23
Εχω παρατηρήσει το εξής. Σε κάποια είδη, δεν γίνονται αποστολές στην Ελλάδα. Σου πετάει ένα μήνυμα, ευχαριστούμε, αλλά το προιόν δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας... Γιατί; Γιατί να μπορεί να μου στείλει βιβλία, ασύρματα τηλέφωνα, και δεν μπορεί να μου στείλει πχ μπαταρία φορητού;
.

Για κάποια είδη υπαρχουν περιορισμοι και δεν έχουν σχέση με black lists. Οι μπαταρίες λιθίου που αναφέρεις ειναι απο τα πιο επικίνδυνα εμπορεύματα όταν αποστέλνονται αεροπορικά. Το ίδιο νομίζω συμβαίνει και για τα υγρά ενω άλλα είδη μπορεί να μην αποστέλλονται για λόγους τοπικής νομοθεσίας.

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 13 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έκανα μια δοκιμή με δύο μπαταρίες, μια φθηνή και μια ακριβή και προχώρησε κανονικά η παραγγελία. Μάλλον έπεσες σε περίπτωση που ο πωλητής δεν στέλνει εκτος Βρετανίας

noname85
11-01-12, 18:50
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως δουλευουν στα ΕΛΤΑ;;;
πρωτη φορα το παρατηρησα, διοτι περιμενω ενα δεμα απο amazon.co.uk και το χρειαζομαι!
τις 3 τελευταιες μερες δεν εχει περασει ταχυδρομος απο την γειτονια μου!
αν ειναι δυνατον!
δηλαδη δεν θα το παραλαβω ποτε;
και οταν περασει ο ταχυδρομος και μου αφησει ειδοποιηση, θα παω την επομενη στο καταστημα και φυσικα δεν θα εχει παει απο το κεντρο διανομης στο καταστημα, και θα πρεπει να περασω και την επομενη, αφου λοιπον θα περιμενω και 50 ατομα να πληρωσουν τον ΟΤΕ στην σειρα....
(αναφερω τον ΟΤΕ, διοτι το oteshop ειναι στα 50μετρα και στα 55 ο Γερμανος, ομως καποιοι επιλεγουν να πληρωνουν +1ευρω ετσι για να λενε πως πηγαν στο ταχυδρομειο)
ΕΛΕΟΣ

ariadgr
11-01-12, 19:32
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως δουλευουν στα ΕΛΤΑ;;;
πρωτη φορα το παρατηρησα, διοτι περιμενω ενα δεμα απο amazon.co.uk και το χρειαζομαι!
τις 3 τελευταιες μερες δεν εχει περασει ταχυδρομος απο την γειτονια μου!
αν ειναι δυνατον!

Δυστυχώς δεν παρατηρείται μόνο στη γειτονιά σου αυτό το φαινόμενο...

rte
12-01-12, 19:01
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως δουλευουν στα ΕΛΤΑ;;;
πρωτη φορα το παρατηρησα, διοτι περιμενω ενα δεμα απο amazon.co.uk και το χρειαζομαι!
τις 3 τελευταιες μερες δεν εχει περασει ταχυδρομος απο την γειτονια μου!


και στη δικια μου συμβαινει το ιδιο,ειχε ερθει τη Δευτερα και ξανα σημερα;)

evantigger
13-01-12, 00:58
Κι εμένα πλέον δε μου παραδίδει τα πακέτα ο ταχυδρόμος. Πάω και τα παίρνω από το κέντρο διανομής.

cool11
13-01-12, 01:04
Κι εμένα πλέον δε μου παραδίδει τα πακέτα ο ταχυδρόμος. Πάω και τα παίρνω από το κέντρο διανομής.

Παρομοίως...
Σε μενα δεν φερνουν καν ειδοποιητηριο. Στο amazon φαινεται οτι εχει γινει προσπαθεια διανομης, το πακετο ειναι καμια βδομαδα στα ελτα, και αυτοι οχι πακετο δεν φερνουν, ουτε καν ειδοποιητηριο...
Παω μονος και ψαχνω μες τα δεματα τους...
χαος οπως σε ολα σε τουτη τη χωρα...
δεν θα απορησω αν το amazon μας ban-αρει γενικως σε ολα..

anon
13-01-12, 01:12
To amazon και οι άλλοι γενικώς είναι αχαρακτηριστοι. Παλαιότερα σου εδιναν την δυνατότητα, με διαφορετική χρέωση, surface mail, registered express, και με courrier. Πλέον τίποτα, όλα είναι με surface mail, και με υπερτιμημένη τιμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.