PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

GigaSat
13-01-12, 12:02
Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ, ούτε με τα ειδοποιητήρια ούτε με τίποτα. Το πρόβλημα μάλλον είναι σε συγκεκριμένες περιοχές που οι υπάλληλοι δεν είναι σωστοί επαγγελματίες.

ipo
13-01-12, 20:26
Και σε εμένα περνάει ταχυδρόμος τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, ίσως και κάθε μέρα. Όμως άλλαξε εδώ και μερικούς μήνες. Ο παλιός μου έφερνε πάντα τα πακέτα και χτυπούσε το κουδούνι, αν και δεν περίμενε, αλλά έπρεπε να τρέξεις να τον προλάβεις. Ο νέος σπάνια κουβαλάει πακέτα μαζί του, αλλά αφήνει ειδοποιητήριο και με στήνει στην ουρά με τις γριές στα ΕΛΤΑ. :p Έχω κάνει μερικές φορές παράπονα στο κέντρο διανομής, αλλά δεν πτοείται.

aton
13-01-12, 21:35
Πριν λίγο καιρό που περίμενα ένα βιβλίο που καθυστερούσε πήρα τηλέφωνο στο τοπικό ΕΛΤΑ και τους ρώτησα αν γίνεται να ψάξουν για κάποιο πακέτο στο όνομά μου χωρίς να έχω πάρει το ειδοποιητήριο. Μου είπαν ευγενικά ότι δεν γίνεται λόγω όγκου να ψάχνουν στα τυφλά. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο ήταν (αντί να ψάξουν για κάποιον κωδικό θα έπρεπε να ψάξουν για όνομα παραλήπτη) αλλά δεν κατάφερα να τους πείσω να το κάνουν. Μετά από λίγες ημέρες ζήτησα -και πήρα- τα λεφτά μου πίσω.

senkradvii
13-01-12, 22:11
Σε μια standar delivery που έκανα, επιτέλους για 1η φορά μου ήρθε μέσα στην estimated arrival date! :oneup:

Doxaios
14-01-12, 10:38
Πριν λίγο καιρό που περίμενα ένα βιβλίο που καθυστερούσε πήρα τηλέφωνο στο τοπικό ΕΛΤΑ και τους ρώτησα αν γίνεται να ψάξουν για κάποιο πακέτο στο όνομά μου χωρίς να έχω πάρει το ειδοποιητήριο. Μου είπαν ευγενικά ότι δεν γίνεται λόγω όγκου να ψάχνουν στα τυφλά. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο ήταν (αντί να ψάξουν για κάποιον κωδικό θα έπρεπε να ψάξουν για όνομα παραλήπτη) αλλά δεν κατάφερα να τους πείσω να το κάνουν. Μετά από λίγες ημέρες ζήτησα -και πήρα- τα λεφτά μου πίσω.
Τελικά το βιβλίο τί έγινε;; Είναι πολύ δύσκολο να ψάξουν έτσι γιατί από ότι έχω δεί η κατάταξη είναι βάση ημερομηνίας άφιξης και όχι ονόματος, οπότε μπορεί να είναι οπουδήποτε. Θα πρέπει να μην έχει καθόλου κόσμο(υπερσπάνια) ή να έχει ο άλλος τόσο καλή διάθεση(σπάνια).

aton
14-01-12, 20:30
Δεν ξέρω, υποθέτω ότι το βιβλίο επιστράφηκε στον πωλητή.

Giorgos18
16-01-12, 18:32
Λεω να παρω αυτο (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00022V2DA/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE) εδω το switch.

Θα μου ρθει με Ευρωπαικο πριζακι ή Αγγλικο?Πως μπορω να το ελεγξω αυτο?

dfourt
16-01-12, 18:40
Λεω να παρω αυτο (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00022V2DA/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE) εδω το switch.

Θα μου ρθει με Ευρωπαικο πριζακι ή Αγγλικο?Πως μπορω να το ελεγξω αυτο?
Με Αγγλικό θα σου έρθει.Έχει αναφερθεί και άλλες φορές εδώ.
Ακόμα και από την αποθήκη του amazon στην Γερμανία να σταλεί, θα έχει αγγλικό.

Giorgos18
17-01-12, 07:35
Στα reviews του προιοντος πετυχα αυτο


..however I received a european/french version and not the UK product..

Επεσε αυτος στην περιπτωση, ή μηπως γενικα στελνουν για αυτο ευρωπαικο μετασχηματιστη/?

........Auto merged post: Giorgos18 πρόσθεσε 21 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με αυτο (http://www.amazon.co.uk/Tourist-Travel-Adaptor-Converter-Germany/dp/B003JZHQRS/ref=reg_hu-rd_add_1_dp) το ανταπτορακι πιστευετε θα μαι οκ?

BOBBY
17-01-12, 08:55
Στα reviews του προιοντος πετυχα αυτο



Επεσε αυτος στην περιπτωση, ή μηπως γενικα στελνουν για αυτο ευρωπαικο μετασχηματιστη/?

........Auto merged post: Giorgos18 πρόσθεσε 21 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με αυτο (http://www.amazon.co.uk/Tourist-Travel-Adaptor-Converter-Germany/dp/B003JZHQRS/ref=reg_hu-rd_add_1_dp) το ανταπτορακι πιστευετε θα μαι οκ?

Μιά χαρά κάνει ο αντάπτορας αυτός,τον ίδιο έχω κι εγω.:)

GigaSat
20-01-12, 13:56
Ξέρει κανείς αν τα γερμανικά ταχυδρομεία αργούν στις αποστολές;
Αγόρασα 2 βιβλία από το amazon.co.uk το ένα έφυγε από Αγγλία και το άλλο από Γερμανία, αυτό που έφυγε από Αγγλία το παρέλαβα αλλά από Γερμανία περιμένω...

evantigger
20-01-12, 13:57
Ναι κάνουν σχεδόν το διπλάσιο χρόνο...

anon
20-01-12, 14:27
Ναι κάνουν σχεδόν το διπλάσιο χρόνο...

Για Ελλάδα. Στο Βέλγιο παραδίδουν σε δυο-τρείς εργάσιμες, με απλό ταχυδρομείο παρακαλώ.

senkradvii
20-01-12, 14:31
Ξέρει κανείς αν τα γερμανικά ταχυδρομεία αργούν στις αποστολές;
Αγόρασα 2 βιβλία από το amazon.co.uk το ένα έφυγε από Αγγλία και το άλλο από Γερμανία, αυτό που έφυγε από Αγγλία το παρέλαβα αλλά από Γερμανία περιμένω...

Kαι εμένα συνήθως τα Γερμανικά με ταλαιπωρούν.

GigaSat
20-01-12, 14:47
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :oneup:

tutuyo
20-01-12, 16:22
εκανα παραγγελια βιβλιων 31 Δεκ - παρελαβα (συμφωνα με την σταμπα των ΕΛΤΑ στις 13 Ιαν,ενω η παραγγελια ελεγε 7 Δεκ.

κανε λιγο υπομονη,φαινετε να αργουν...

Big Lebowski
24-01-12, 21:55
Άτιμοι Γερμανοί! Και εγώ περιμένω ένα solid state disk από το amazon.de, παραγγελμένο από τις 9 του μήνα αλλά τίποτα ακόμα!

phantom77
25-01-12, 13:21
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πάγκο γυμναστικής (http://www.amazon.co.uk/York-Heavy-Incline-Decline-Bench/dp/B000N3T0T6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326052448&sr=8-1) από amazon. Γενικά, έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία και μικροαντικείμενα αλλά πότε κάτι τόσο μεγάλο όσο αυτό και ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, πως θα μου το φέρουν. Συνήθως μου αφήνουν ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ και πάω και το παίρνω από 'κει.
Τι έγινε τελικά με την αποστολή του πάγκου; Ήρθε το πακέτο;
Βλέπω σήμερα οτι η τιμή του έπεσε κατα £30 λίρες και σκέφτομαι να τον παραγγείλω κι εγώ.

GigaSat
25-01-12, 13:27
Άτιμοι Γερμανοί! Και εγώ περιμένω ένα solid state disk από το amazon.de, παραγγελμένο από τις 9 του μήνα αλλά τίποτα ακόμα!

Ύστερα από 20 ημέρες ήρθε :worthy: είχα κάνει παραγγελία στις 5 του μηνός.
Οπότε και σε εσένα μέχρι το τέλος της εβδομάδας ή στα μέσα της επόμενης θα σου έρθει.

tutuyo
25-01-12, 13:47
Προσωπικα αγοραζω σχεδον ολα μου τα βιβλια μεσω Amazon
Παντως μια φορα που τους ειχα κανει suggest να βαλουν κανα σελιδοδεικτη σαν δωρακι μου ειπαν οτι ειναι η πολιτικη τους - και καλα - να μην βαζουν...

ελεος ρε τσιπιδες:p

jap
25-01-12, 16:10
Είναι θέμα logistics. Το ρομπότ που τα πακετάρει δεν μπορεί να πιάσει σελιδοδείκτες, άλλες βλακείες διαφημιστικές (για κρασιά, κάρτες και άλλες βλακείες) πιάνει. To bookdepository πάντως στάνταρ βάζει σελιδοδείκτες και έχει συνήθως και πιο καλές τιμές στα βιβλία.

RASTAVIPER
25-01-12, 16:47
Είναι θέμα logistics. Το ρομπότ που τα πακετάρει δεν μπορεί να πιάσει σελιδοδείκτες, άλλες βλακείες διαφημιστικές (για κρασιά, κάρτες και άλλες βλακείες) πιάνει. To bookdepository πάντως στάνταρ βάζει σελιδοδείκτες και έχει συνήθως και πιο καλές τιμές στα βιβλία.
Και κάτι φυλλαδιάκια με προσφορές πώς τις βάζουν σε κάποια πακετάκια?
Έχω λάβει τουλάχιστον 2 φορές κάτι εκπτωτικά για κρασιά.

tutuyo
25-01-12, 17:31
Δεν ειναι τοσο η αξια του πραγματος - ποσο κοστιζει ενας σελιδοδεικτης,στα βιβλιοπωλεια τζαμπα τους βρισκεις.

Απλως θα το θεωρουσα μια ωραια κινηση,ετσι..να βελτιωσει το customer experience,να σου βαλουν εναν-δυο.Τουλαχιστον στους πελατες που συχνα αγοραζουν.

Τους το ειχα προτεινει και μου απαντησαν - μαλιστα Σαββατο απογευμα - οτι δεν βαζουν αλλα θα considered.

Τεσπα
Φιλε jap εσυ απο bookdepository εχεις αγορασει χωρις προβλημα?
Και οταν λες καλυτερη τιμη στο βιβλιο,αυτο βγαινει και στην τελικη τιμη (με τα μεταφορικα)?
Εχει και εκει κατι αντιστοιχο,οπου πρεπει να πιασεις συγκεκριμενο οριο για free delivery?

dfourt
25-01-12, 17:36
Φιλε jap εσυ απο bookdepository εχεις αγορασει χωρις προβλημα?
Και οταν λες καλυτερη τιμη στο βιβλιο,αυτο βγαινει και στην τελικη τιμη (με τα μεταφορικα)?
Εχει και εκει κατι αντιστοιχο,οπου πρεπει να πιασεις συγκεκριμενο οριο για free delivery?
Ό,τι τιμές βλέπεις στο bookdepository είναι τελικές, μαζί με μεταφορικά.
Παλιά ήταν φθηνότερο από το amazon, όσες φορές χρειάστηκε να αγοράσω κάτι.
Τελευταία, που το έχει εξαγοράσει το amazon, ό,τι χρειάστηκε να αγοράσω το βρήκα φθηνότερα στο amazon.
Μπορεί να είναι και τυχαίο.

Doxaios
25-01-12, 17:39
To bookdepository πάντως στάνταρ βάζει σελιδοδείκτες
Δε βάζει πάντα και στάνταρ. Μάλιστα επειδή είχα κάνει αρκετές παραγγελίες που σε καμμία δεν είχε και είχα ξεμείνει τους είχα ζητήσει και μου είπαν οτι βάζουν όταν έχουν και όχι πάντα. Την επόμενη πάντως είχε το πακέτο μου:p

jap
25-01-12, 19:22
Και κάτι φυλλαδιάκια με προσφορές πώς τις βάζουν σε κάποια πακετάκια?
Έχω λάβει τουλάχιστον 2 φορές κάτι εκπτωτικά για κρασιά.

Αυτό είπα και εγώ ;)

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Φιλε jap εσυ απο bookdepository εχεις αγορασει χωρις προβλημα?
Και οταν λες καλυτερη τιμη στο βιβλιο,αυτο βγαινει και στην τελικη τιμη (με τα μεταφορικα)?


Ό,τι γράφει ο dfourt

Giannis27
27-01-12, 20:42
Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση. Προχώρησα στην παραγγελία ενός πολυμηχανήματος από το amazon Αγγλίας. Το πήρα με δωρεάν μεταφορικά αλλά δυστυχώς δεν επέλεξα το συσκευασία δώρου ( δεν το σκέφτηκα) και η παραγγελία δεν γίνεται πια να ακυρωθεί. Ξέρει κανείς αν πληρώνω τελωνείο;
Το γράφω αν και δεν ξέρω αν "κολλάει" γιατί βρήκα κάτι άλλο σχετικό.

ariadgr
27-01-12, 20:52
Για χιλιοστή φορά για συναλλαγές εντός ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

Giannis27
27-01-12, 20:52
οκ thanks :D

topmar
27-01-12, 21:01
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ήδη, αλλά αυτή η "Δωρεάν Αποστολή" ισχύει μόνο για αγορές από το Amazon.co.uk όπου ο πωλητής είναι ΜΟΝΟ το Amazon και όχι άλλος.......εάν είναι άλλος, δεν ισχύει το δωρεάν.....

Giannis27
27-01-12, 23:31
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ήδη, αλλά αυτή η "Δωρεάν Αποστολή" ισχύει μόνο για αγορές από το Amazon.co.uk όπου ο πωλητής είναι ΜΟΝΟ το Amazon και όχι άλλος.......εάν είναι άλλος, δεν ισχύει το δωρεάν.....

Μιλάς για μεταφορικά η τελωνείο;

topmar
27-01-12, 23:38
Μιλάς για μεταφορικά η τελωνείο;

Δεν υπάρχει τελωνείο από Αγγλία, είναι Ε.Ε.....μιλάω για μεταφορικά (Δωρεάν Αποστολή)....

cool11
27-01-12, 23:45
Δεν υπάρχει τελωνείο από Αγγλία, είναι Ε.Ε.....μιλάω για μεταφορικά (Δωρεάν Αποστολή)....

Κριμα, εγω νομιζα οτι αφορα ολα οτι εχει το αμαζον, κι απο τριτους προμηθευτες εντος αμαζον.

senkradvii
28-01-12, 00:46
Κριμα, εγω νομιζα οτι αφορα ολα οτι εχει το αμαζον, κι απο τριτους προμηθευτες εντος αμαζον.

Για τους τρίτους προμηθευτές είναι στην ευχέρειά τους αν θα έχουν έξοδα αποστολής ή όχι.

cool11
28-01-12, 00:49
Για τους τρίτους προμηθευτές είναι στην ευχέρειά τους αν θα έχουν έξοδα αποστολής ή όχι.

Γενικα τι συνηθιζεται ομως?

Οπως και να χει, αν δεν ισχυει το super free delivery, δεν το ξερεις ηδη τη στιγμη που κανεις την παραγγελια? Αν ειναι ανενεργη η επιλογη σημαινει οτι δεν το προσφερει, κι ας εχεις παραγγειλει πανω απο 25 λιρες, σωστα?

senkradvii
28-01-12, 00:58
Γενικα τι συνηθιζεται ομως?

Οπως και να χει, αν δεν ισχυει το super free delivery, δεν το ξερεις ηδη τη στιγμη που κανεις την παραγγελια? Αν ειναι ανενεργη η επιλογη σημαινει οτι δεν το προσφερει, κι ας εχεις παραγγειλει πανω απο 25 λιρες, σωστα?

Γενικά θα σε γελάσω αλλά μάλλον οι τρίτοι χρεώνουν.

Αναλυτικά μπορείς να βλέπεις ακριβώς που θα πληρώσεις αναλυτικά ακριβώς πριν πατήσεις για την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

tasos3
28-01-12, 01:25
Εγώ θα ήθελα να μάθω πόσο είναι τα μεταφορικά για παραγγελίες κάτω των £25.

senkradvii
28-01-12, 01:42
Εγώ θα ήθελα να μάθω πόσο είναι τα μεταφορικά για παραγγελίες κάτω των £25.


Το amazon.co.uk για αγορές άνω των 25£ δεν βάζει έξοδα αποστολής.


Οι τρίτοι συνήθως βάζουν ανεξαρτήτως ποσού.


Τα έξοδα αποστολής, αν υπάρχουν, προφανώς εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες.


Όλες οι χρεώσεις γράφονται αναλυτικά πριν την επιβεβαίωση της παραγγελίας.

tasos3
28-01-12, 01:59
Το amazon.co.uk για αγορές άνω των 25£ δεν βάζει έξοδα αποστολής.


Οι τρίτοι συνήθως βάζουν ανεξαρτήτως ποσού.


Τα έξοδα αποστολής, αν υπάρχουν, προφανώς εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες.


Όλες οι χρεώσεις γράφονται αναλυτικά πριν την επιβεβαίωση της παραγγελίας.

Για αυτό και ρώτησα φίλε να μάθω εφόσον οι πάνω των 25£ είναι δωρεάν, πόσο θα κοστίζουν οι παραγγελίες που είναι κάτω από αυτό το όριο και αποστέλλονται εννοείται στην Ελλάδα.

euri
28-01-12, 03:18
Δες εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=11072981).

Giannis27
28-01-12, 04:02
Δεν υπάρχει τελωνείο από Αγγλία, είναι Ε.Ε.....μιλάω για μεταφορικά (Δωρεάν Αποστολή)....

Οταν την έκανα την παραγγελία δεν μου έγραψε κάτι. Μπορεί να μου ζητήσουν εδώ κάτι; Πωλητής τελικά είναι το amazoneuk

senkradvii
28-01-12, 05:00
Οταν την έκανα την παραγγελία δεν μου έγραψε κάτι. Μπορεί να μου ζητήσουν εδώ κάτι; Πωλητής τελικά είναι το amazoneuk

Όχι. ;)

tasos3
28-01-12, 10:45
Δες εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=11072981).

Από ότι κατάλαβα είναι ανάλογα με με το υλικό του προϊόντος και τις μέρες αποστολής του...

anon
28-01-12, 13:03
Το κακό ειναι ότι για πολλά προιοντα πέραν βιβλίων και δίσκων, είναι απο τρίτους και το αμαζον λειτουργεί ως πόρταλ, παίρνοντας το κατιτίς του ως προμήθεια. Οπότε μια αγορά απο τρίτους, δεν είναι μόνο ότι μπορεί να έχει ή όχι ταχυδρομικα (που κατα κανόνα θα έχει) αλλά και το γεγονός ότι μπορεί να έρχεται απο χώρα μη ΕΕ, οπότε παίζει και τελωνείο. Αγοράζεις δηλαδή κάτι απο Amazon.UK αλλά μπορει ο προμηθευτής ναναι τελικά Κίνα, Χονγκ-Κονγκ (μου έτυχε). Σε κάποιες περιπτώσεις πάλι, μπορεί ο προμηθευτής ναναι σε τρίτη χώρα εκτός ΕΕ, αλλά για όλα ή κάποια απο τα εμπορεύματα να υπάρχουν σε αποθήκες του Αμαζον. Υπάρχει σχετική ένδειξη για αυτό, και μάλιστα μπορεί να δείτε το ίδιο προιόν να έχει στο Αμαζον (αποθηκευμένα στο Αμαζον Αγγλίας) 18 λίρες, απευθείας απο τον προμηθευτή 13 λίρες (δηλαδή η παραγγελία θα εκτελεστεί πχ απο Κίνα).

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα με τους τρίτους που πουλούν μέσω Αμαζον είναι το γεγονός ότι δεν ακολουθούν τις ίδιες πολιτικές αποστολής με το Αμαζον, και αυτό σημαίνει ότι μπορει να μην στέλνουν στην χώρα μας. Ενώ οι οδηγίες αποστολής μπορεί να αναφέρουν ότι γίνεται αποστολή στην Ελλάδα, κάνεις την παραγγελία και σου βγάζει σορρυ, δεν μπορούμε να σου στείλουμε! (και να πας πχ στο Αμαζον Γερμανίας, και επειδή εκεί μπορει να έχει δική του παρακαταθήκη, να σου στέλνει, ενώ το Αμαζον Αγγλίας επειδή στέλνει απο συνεργάτη, ο συνεργάτης να μην στέλνει Ελλάδα).

informer
28-01-12, 13:33
Παντως σε μενα μια κουρευτικη μηχανη που παραγγειλα μου ηρθε πολυ γρηγορα.
Παραγγελια Πεμπτη βραδυ 12/01.
Τεταρτη 18/01 ηρθε το χαρτι για παραλαβη απο ταχυδρομειο.
Πεμπτη 19/01 την παρελαβα.
Απλως ειχα παραγγειλει και κατι μπαταριες και μαλλον δεν ηταν διαθεσιμες
και θα μου τις στειλουν την επομενη εβδομαδα.
Πρωτη φορα αγορασα κατι απο το αμαζον και μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος!
Θα το εχω στα υπ'οψιν για μελλοντικες αγορες μου :)

tasos3
28-01-12, 16:34
Το κακό ειναι ότι για πολλά προιοντα πέραν βιβλίων και δίσκων, είναι απο τρίτους και το αμαζον λειτουργεί ως πόρταλ, παίρνοντας το κατιτίς του ως προμήθεια. Οπότε μια αγορά απο τρίτους, δεν είναι μόνο ότι μπορεί να έχει ή όχι ταχυδρομικα (που κατα κανόνα θα έχει) αλλά και το γεγονός ότι μπορεί να έρχεται απο χώρα μη ΕΕ, οπότε παίζει και τελωνείο. Αγοράζεις δηλαδή κάτι απο Amazon.UK αλλά μπορει ο προμηθευτής ναναι τελικά Κίνα, Χονγκ-Κονγκ (μου έτυχε). Σε κάποιες περιπτώσεις πάλι, μπορεί ο προμηθευτής ναναι σε τρίτη χώρα εκτός ΕΕ, αλλά για όλα ή κάποια απο τα εμπορεύματα να υπάρχουν σε αποθήκες του Αμαζον. Υπάρχει σχετική ένδειξη για αυτό, και μάλιστα μπορεί να δείτε το ίδιο προιόν να έχει στο Αμαζον (αποθηκευμένα στο Αμαζον Αγγλίας) 18 λίρες, απευθείας απο τον προμηθευτή 13 λίρες (δηλαδή η παραγγελία θα εκτελεστεί πχ απο Κίνα).

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα με τους τρίτους που πουλούν μέσω Αμαζον είναι το γεγονός ότι δεν ακολουθούν τις ίδιες πολιτικές αποστολής με το Αμαζον, και αυτό σημαίνει ότι μπορει να μην στέλνουν στην χώρα μας. Ενώ οι οδηγίες αποστολής μπορεί να αναφέρουν ότι γίνεται αποστολή στην Ελλάδα, κάνεις την παραγγελία και σου βγάζει σορρυ, δεν μπορούμε να σου στείλουμε! (και να πας πχ στο Αμαζον Γερμανίας, και επειδή εκεί μπορει να έχει δική του παρακαταθήκη, να σου στέλνει, ενώ το Αμαζον Αγγλίας επειδή στέλνει απο συνεργάτη, ο συνεργάτης να μην στέλνει Ελλάδα).
Και θεωρείς ότι λόγω των συχνών συναλλαγών με τρίτους, δεν είναι ασφαλής οι αγορές στο amazon χωρίς την χρήση paypal?

phantom77
28-01-12, 20:10
Άσχημη η τελευταία εμπειρία μου με την βρετανίδα Αμαζόνα. Παρήγγειλα ένα τροφοδοτικό της LiteON με ευρωπαϊκό καλώδιο για το λαπτοπ αλλα παρέλαβα ενα φθηνότερο no-name με αγγλικό καλώδιο. Η πλάκα είναι οτι τα προϊόντα πωλούνται απο διαφορετικούς εμπόρους, με διαφορετικές περιγραφές/φωτογραφίες/τιμές αλλα στις σελίδες και των 2 προϊόντων αναφέρει οτι το έχω αγοράσει! Στη λίστα αγορών η μικρογραφία ειναι απο το ακριβότερο τροφοδοτικό αλλα όταν ανοίγω τη σελίδα του απο εκει, με πάει στο φτηνό κινέζικο. Μπάχαλο!

Το CS δεν βοήθησε ιδιαίτερα αν και αυτό που παρήγγειλα ήταν Fulfilled by Amazon: Είπανε να το στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου. Κάτι που σημαίνει οτι θα μείνω για μια ακόμα εβδομάδα τουλάχιστον χωρίς Η/Υ.

anon
28-01-12, 20:29
Και θεωρείς ότι λόγω των συχνών συναλλαγών με τρίτους, δεν είναι ασφαλής οι αγορές στο amazon χωρίς την χρήση paypal?

Δεν είπα αυτό. Σίγουρα η χρήση Paypal είναι μια επιπλέον εξασφάλιση, μιας και το Αμαζον προσέχει τους πελάτες του.

tasos3
28-01-12, 20:42
Δεν είπα αυτό. Σίγουρα η χρήση Paypal είναι μια επιπλέον εξασφάλιση, μιας και το Αμαζον προσέχει τους πελάτες του.

Δηλαδή και με τους άλλους τρόπους πληρωμής δεν πρέπει να ανησυχώ όπως με το e-bay για παράδειγμα...

anon
28-01-12, 21:02
Πάντως εαν αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται τα περιστατικά όπου κάποιοι παραγγέλνουν και μετά λένε ότι δεν τα λάβανε, θα σημαίνει είτε τέλος αποστολών σε Ελλάδα είτε μόνο συστημένα με ακριβότερο κόστος. προσωπικά θέλω να μπορώ να λαμβάνω με συστημένο (αλλά απλό surface mail για διατήρηση όσο το δυνατόν μικρότερου κόστους) γιατί για να πώ την αμαρτία μου, ούτε τα ελληνικά ταχυδρομεία τα εμπιστεύομαι. Πολλάκις δέματα - παραγγελίες μου, που είναι ως επι το πλείστον βιβλία πανεπιστημιακά, έχουν έρθει με τις συσκευασίες σκισμένες ελαφρά στο πλάι, προφανώς για να δούν τι έχει το δέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.