PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

johnson
10-02-12, 07:45
Παιδιά σας έχει τύχει να κάνετε add στην watchlist ένα item και μετά από λίγο (1-2μέρες ας πούμε), να αυξηθεί η τιμή του;
Μόλις μου έτυχε για 2η φορά (διαφορετικά items) μέσα σε 3 μέρες :mad: wtf

jap
10-02-12, 08:29
Όπως ανεβαίνουν, πέφτουν κιόλας. Δοκίμασε το camel (http://camelcamelcamel.com) να δεις ιστορικά τι παίζει με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

johnson
10-02-12, 08:45
Όπως ανεβαίνουν, πέφτουν κιόλας. Δοκίμασε το camel (http://camelcamelcamel.com) να δεις ιστορικά τι παίζει με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Όντως. Bookmarked :)

leros2004
10-02-12, 11:13
Στο camel μπορείς να μαρκάρεις και να βάλεις επιθυμητή τιμή για τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν .....

Μόλις επιτευχθεί το camel θα σε ειδοποιήσει ;)

Εχθές παρήγγειλα τη μνήμη του κινητού μου μετά απο αρκετή αναμονή .....
http://uk.camelcamelcamel.com/Lexar-32GB-Micro-Speed-Reader/product/B004BR2ZTM

-21grams
10-02-12, 12:10
Όπως ανεβαίνουν, πέφτουν κιόλας. Δοκίμασε το camel (http://camelcamelcamel.com) να δεις ιστορικά τι παίζει με αυτά που σε ενδιαφέρουν.Ένα-ένα μας τα λέτε ρε παιδιά!
Σε λίγο θα μας πετάξετε και τίποτα voucher codes και θα γίνει το έλα-να-δεις :whistle:

Διατηρώ 4σέλιδη -και βάλε- wishlist [κατά 95%, CDs], και δηλώνω παθών.
Έχω την υποψία ότι κάποια προϊόντα κοστολογούνται χαμηλά εκ παραδρομής.
Ως εκ τούτου οι τιμές αυτές παραμένουν *έγκυρες* για πολύ μικρό χρονικό διάστημα [δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 2 μέρες, μπορεί και λιγότερο - μιλάω εκ πείρας]
Αρκετό πάντως να με κάνει να σιχτιρίζω που δεν τις εκμεταλλεύτηκα :wall:

Αυτό το Camel εις τριπλούν (http://uk.camelcamelcamel.com/), φαίνεται πολύ εξυπηρετικό.
Μόλις έκανα εγγραφή, δημιούργησα watch list θέτοντας desired price κλπ
Δεν ξέρω πάντως αν περιλαμβάνει το σύνολο των προϊόντων που διαθέτει το Amazon ή μέρος αυτών - Μάλλον το δεύτερο.
Θα πρέπει να το δοκιμάσω εκτενέστερα...

jap
10-02-12, 12:54
Σε λίγο θα μας πετάξετε και τίποτα voucher codes και θα γίνει το έλα-να-δεις :whistle:


Ψάξε λίγο, κάτι έχει αναφερθεί (http://www.hotukdeals.com/) εδώ μέσα, και μάλιστα στο συγκεκριμένο thread (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=11164890).

Για βιβλία θες;

-21grams
10-02-12, 13:30
Ψάξε λίγο, κάτι έχει αναφερθεί (http://www.hotukdeals.com/) εδώ μέσα, και μάλιστα στο συγκεκριμένο thread (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=11164890).

Για βιβλία θες;Όχι. Κατά 99% για CDs.
Ανεξαρτήτως καταστήματος - Μου κάνει δηλ. (και) το Play.com, το HMV.com κ.ο.κ.
Σε αυτό που με παρέπεμψες δεν βλέπω σχετικές προσφορές.
[Κουπόνια εξαργύρωσης συγκεκριμένου ποσού ή ποσοστιαία έκπτωση επί του συνόλου της παραγγελίας]
Έχω βρει κατά καιρούς για άλλα καταστήματα που όμως δεν έχουν την ίδια φήμη/δημοτικότητα και δεν ανήκουν στις πρώτες επιλογές μου...

jap
10-02-12, 13:41
Για το amazon ειδικά έχει εδώ (http://www.hotukdeals.com/deals/amazon-uk?&closed=0). Και CD έχει σε προσφορές, δηλ. χαμηλές τιμές συγκεκριμένα, αλλά μάλλον όχι του γούστου σου :thrasher: Αν επιλέξεις και συγκεκριμένα κουπόνια, θα βγάλει λιγότερες.

Το amazon δεν νομίζω ότι βγάζει κρυφές προσφορές με κουπόνια, τις έχει στην πρώτη σελίδα πάντα της κατηγορίας που ψάχνεις. Είναι του στυλ αγοράστε 50 λίρες σε ρούχα και σας κάνουμε δώρο 15% αν αγοράσετε τάπερ ή με συγκεκριμένες φωτογραφικές μηχανές δίνουμε δώρο θήκη. Στα CD έχει κατά καιρούς κάποιες σειρές με χαμηλές τιμές. Αν γραφτείς στα αντίστοιχα newsletter τους θα σε ζαλίζουν με προτάσεις και "προσφορες", σίγουρα κουπόνια κλπ δεν χρειάζονται.

-21grams
10-02-12, 14:20
Αυτό είναι το θέμα, δεν αρκεί προσφορά σε ένα τίτλο επιλεκτικά.
Αυτό το έχει εφαρμόσει [για κάποιο λόγο το διέκοψε] καλύτερα απ' όλους το Play με το “Deal of the day” [συμπτωματικά, μου έστειλαν mail πριν λίγο και απ' ότι φαίνεται θα το επαναφέρουν]

Ψάχνω κάτι που να ισχύει για μια ολόκληρη κατηγορία, π.χ.
15% off on CDs for orders up to £xx
ή
20% off on all *label* releases [η Roadrunner λόγου χάρη στο Play, έχει την τιμητική της ;)]
Στα προϊόντα ένδυσης, υποδήματα κλπ το παρατηρώ συχνά - ή κάνω λάθος;

btw, από Newsletters άσε, έχουμε να φαν' κι οι κότες.
Αφού δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω (ειδικά δε, αν συνυπολογίσεις και των εγχώριων καταστημάτων τα οποία παρεμπιπτόντως, σε εντάσσουν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στις mailing lists τους, ΧΩΡΙΣ προηγούμενη συγκατάθεση σου)

jap
10-02-12, 14:34
Ε, έχει τώρα προσφορά σε ρούχα-παπούτσια, ό,τι πάρεις 20%. Τι να σε κάνω; :)

Τέτοιες προσφορές έχει κατά καιρούς το alibris (http://www.alibris.co.uk/). Και μάλιστα επειδή θεωρεί ότι τα βιβλία τα έχει πάμφθηνα, δίνει Χ% στα πάντα εκτός βιβλίων. Πόσο ενημερωμένο είναι όμως σε μουσικές δεν ξέρω, ούτε πόσο καλές είναι οι αρχικές του τιμές.

Mouse Potato
10-02-12, 14:44
Θα είμαι σύντομος μιας και γράφω από κινητό.

Πριν 1,5 χρόνο ζαχάρωνα ένα ωραίο αλλά ακριβό ρολόι (για τα γούστα μου και την τσέπη μου). Βέβαια η τιμή του στο amazon ήταν περίπου 30% κάτω από την τιμή που έβρισκα εδώ. Μια μέρα πριν την αγορά βλέπω μια αύξηση της τάξεως του 10% ενώ τόσες μέρες η τιμή ήταν σταθερή. Το αποτέλεσμα ήταν να στείλω mail στο amazon και να ρωτήσω γιατί αυξήθηκε η τιμή (μειωμένο stock κλπ). Μετά από λίγες ώρες το τσίμπησα με ακόμα χαμηλότερη τιμή από την αρχική που το είχα πετύχει.

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός αλλά μου έκατσε κουτί. :p

johnson
10-02-12, 23:02
Εχθές παρήγγειλα τη μνήμη του κινητού μου μετά απο αρκετή αναμονή .....
http://uk.camelcamelcamel.com/Lexar-32GB-Micro-Speed-Reader/product/B004BR2ZTM

Εγώ ζαχάρωνα αυτή (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005FQLN0U/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE) μαζί με κάτι άλλα items. Η μνήμη χθες αυξήθηκε κατά ~1,75λίρες και ένα άλλο item που ήθελα από χθες είναι out of stock και θέλει 3-5weeks :(

Επίσης ένα απλό logitech laser ποντικάκι (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001ASHO46/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE) που έχω στα υπόψιν, υπήρχε περίοδος που κόστιζε 5λίρες! :O

RASTAVIPER
15-02-12, 09:21
Ξέρουμε οι επιστροφές μέχρι πόσο καιρό μετά την αγορά μπορούν να γίνουν?

phantom77
15-02-12, 11:22
Ξέρουμε οι επιστροφές μέχρι πόσο καιρό μετά την αγορά μπορούν να γίνουν?
30 μέρες (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=1161002)

RASTAVIPER
15-02-12, 13:23
30 μέρες (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=1161002)
Ευχαριστώ.
Κάτι άλλο.Μη παραλαβή πακέτου από Αμαζον, πάει πίσω στην εταιρεία αυτόματα;;

phantom77
15-02-12, 13:45
Πάνω στα πακέτα γράφει "If undelivered return to Amazon" και μια διεύθυνση. Δεν ξέρω πως το χειρίζονται τα ΕΛΤΑ.

jap
15-02-12, 13:57
Αυτόματα αν περάσουν θεωρητικά 15 μέρες και δεν το παραλάβεις. Στην πράξη παραπάνω (αρκετά παραπάνω) αν ξέρουν ότι υπάρχεις και είναι καιρός διακοπών κλπ. Μη αυτόματα αν τους βρεις και τους πεις ότι δεν θες να το παραλάβεις.

Η τυπική διαδικασία είναι ότι σου αφήνουν μια Α ειδοποίηση μόλις έρθει το δέμα και μια Β αν περάσει 1 εβδομάδα και δεν φανείς. Στις 15 μέρες συστημένα και δέματα αζήτητα επιστρέφουν. Στην πράξη, κάθε που αδειάζουν και κάνουν εκκαθάριση, ότι έχουν στα συρτάρια/στα ράφια τους και είναι παλιότερο των 15 ημερών αποφασίζουν αν αξίζει να στείλουν Γ ειδοποίηση ή να φύγει πίσω.

leros2004
15-02-12, 14:39
Στο camel μπορείς να μαρκάρεις και να βάλεις επιθυμητή τιμή για τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν .....

Μόλις επιτευχθεί το camel θα σε ειδοποιήσει ;)

Εχθές παρήγγειλα τη μνήμη του κινητού μου μετά απο αρκετή αναμονή .....
http://uk.camelcamelcamel.com/Lexar-32GB-Micro-Speed-Reader/product/B004BR2ZTM

Εχθές παρέλαβα κανονικά :)

ΦΠΑ η Αγγλία έχει 23% :hmm:

Mouse Potato
15-02-12, 14:43
Εχθές παρέλαβα κανονικά :)

ΦΠΑ η Αγγλία έχει 23% :hmm:

Στην Ελλάδα είναι 23%.

leros2004
15-02-12, 14:48
Και το ενσωματώνει η Amazon στα δικά μας δεδομένα ??

mob
15-02-12, 14:53
Και το ενσωματώνει η Amazon στα δικά μας δεδομένα ??

To amazon.co.uk εμπορεύεται με ελληνικό ΑΦΜ για τις αποστολές στην Ελλάδα, οι αποδείξεις του περνάνε στην εφορία, γι αυτό και χρεώνει το ελληνικό ΦΠΑ.

Mouse Potato
16-02-12, 04:30
Και το ενσωματώνει η Amazon στα δικά μας δεδομένα ??

Ότι λέει ο mob. Μπορείς να το διαπιστώσεις διαβάζοντας στο τέλος του invoice.

cool11
20-02-12, 20:22
Δεν εχω ξεκαθαρισει τι ακριβως ισχυει για αγορες με χρηση χρεωστικης της πειραιως.
Θελω να παρω κατι απο amazon uk, γυρω στις 13 λιρες, δεν ξερω αν θα με χρεωσει και η πειραιως κατι γι αυτη τη συναλλαγη, και ρωτω γιατι επι του παροντος ο λογαριασμος μου εχει χρηματα οριακα, δηλαδη το προιον κοστιζει περι τα 15 ευρω , κι ο λογαριασμος της χρεωστικης εχει μεσα 16 ευρω. Θα με χρεωσει η πειραιως, ή οχι?(και πόσο, αν χρεωνει) Τι ισχυει?

Mouse Potato
20-02-12, 20:26
Έχει συζητηθεί στο παρελθόν.

Να κοιτάξεις να αγοράσεις και κάτι άλλο ώστε η αξία να φτάσει τουλάχιστον τις 20 λίρες ώστε να μην πληρώσεις μεταφορικά.

cool11
20-02-12, 20:38
Έχει συζητηθεί στο παρελθόν.

Να κοιτάξεις να αγοράσεις και κάτι άλλο ώστε η αξία να φτάσει τουλάχιστον τις 20 λίρες ώστε να μην πληρώσεις μεταφορικά.

To θεμα ειναι οτι δεν το προμηθευει το ιδιο το amazon, αλλα ο προμηθευτης εντος του amazon, και δεν θελω κατι αλλο απο τον εν λογω προμηθευτη.

Θα με χρεωσει κατι για την συναλλαγη η πειραιως ή οχι;

cool11
21-02-12, 12:31
Θα πληρωσω καθαρα και μονο το amazon, διχως να πληρωσω κατι εξτρα στην πειραιως;

dfourt
21-02-12, 13:14
Θα πληρωσω καθαρα και μονο το amazon, διχως να πληρωσω κατι εξτρα στην πειραιως;

Αν πληρώσεις σε ευρώ, όπως θα σε προτρέψει το Amazon, ναι.

Αν επιλέξεις να πληρώσεις σε λίρες, στο λογαριασμό σου θα χρεωθεί το ποσό σε ευρώ. (με βάση την τρέχουσα ισοτιμία)

Το συνολικό πόσο που θα χρεωθείς, θα είναι μικρότερο αν επιλέξεις να πληρώσεις σε λίρες, αφήνοντας την Πειραιώς να κάνει τη μετατροπή.

Κανονικά η Πειραιώς χρεώνει και κάποια προμήθεια για τις συναλλαγές που γίνονται σε ξενο νόμισμα με χρεωστικές κάρτες. Ωστόσο έχει αναφερθεί ότι αυτό δεν ισχύει για αγορές από amazon.

Οπότε για το μικρότερο κόστος, απενεργοποιεις το currency converter του amazon και πληρώνεις σε λίρες.

cool11
21-02-12, 15:37
Σοκ!
Εβαλα λοιπον την παραγγελια, εν γνωσει μου οτι ηταν χαμηλου κοστους και θα πληρωνα και μεταφορικα.
Περιπου 8 λιρες το αντικειμενο, και 5 λιρες τα μεταφορικα, ετσι εγραφε η σελιδα του προιοντος στο amazon uk.
Βαζω παραγγελια, παω στο καλαθι , και αν δεν με γελα η μνημη μου γιατι επαθα ενα σοκ οταν το ειδα και το ακυρωσα αμεσως, μου εβαλε το amazon ενα 'εξτρα' καπελο μεταφορικων περι της 20 λιρες!!!
Συνολο 35 λιρες!
Οταν το αντικειμενο κανει 8 λιρες, και εγραφε για μεταφορικα αλλες 5 λιρες.
Τι ηταν αυτο ρε παιδια? Τι σημαινει, τι συμβαινει;
Γιατι δεν ηταν μονο 5 λιρες οπως εγραφε η σελιδα του προιοντος?

dfourt
21-02-12, 16:09
Ε, έτσι είναι.
Τα μεταφορικά που λένε είναι μόνο για Αγγλία.
(Βέβαια στη σελίδα του seller γράφει και πόσα θα είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα)

Για σιγουριά το βάζεις στο καλάθι και βλέπεις.
Αν αγοράσεις από το ίδιο το amazon, τα μεταφορικά είναι δωρεάν για αγορές από 20-25λιρες και πάνω.
Για αυτό και στο συνέστησαν και παραπάνω...

cool11
22-02-12, 17:32
Τουλαχιστον στο ebay, οταν εμφανιζει μεταφορικα, και μαλιστα στο αγγλικο ebay, ειναι για τη χωρα σου(εν προκειμενω ελλαδα), κι οχι για αγγλια...

euri
22-02-12, 18:44
Τουλαχιστον στο ebay, οταν εμφανιζει μεταφορικα, και μαλιστα στο αγγλικο ebay, ειναι για τη χωρα σου(εν προκειμενω ελλαδα), κι οχι για αγγλια...

Όχι πάντα: πρέπει να έχεις κάνει login (και με δηλωμένη διεύθυνση στη χώρα σου), ή να έχει αποθηκευθεί έστω και μια φορά το cookie που περιέχει τη χώρα που έχεις επιλέξει, και φυσικά να υπάρχει στις επιλογές του πωλητή.

mariakr
24-02-12, 00:39
Έκανα μια παραγγελία από άμαζον co uk αρκετά μεγάλη. Την έσπασαν σε δύο μέρη. Το ένα μέρος ήρθε, το άλλο όχι.

Περίμενα αρκετά και επικοινώνησα πρώτα με την εταιρεία κούριερ και μετά με το άμαζον.
Στην εταιρεία μου είπαν ότι δεν έχουν παραλάβει παραγγελία με αυτό το νούμερο που τους έδινα. Υπάρχει μεν η ετικέτα, αλλά όχι και το δέμα.

Το άμαζον μου το επιβεβαίωσε αφού συνεννοήθηκε και με την εταιρεία και μου έστειλαν ξανά την παραγγελία εκ νέου χωρίς καμιά χρέωση δική μου και όχι με free μεταφορικά, για να έρθει πιο γρήγορα. (εξαιρετικοί !!!)
Την παραγγελία τη νέα την παρέλαβα και μέχρι εδώ όλα καλά.

Ωστόσο, μετά από δυο μέρες μου έστειλαν μέιλ και μου λένε ότι παρέλαβαν την παραγγελία που επέστρεψα (δεν επέστρεψα καμία παραγγελία) και ότι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα.
Στα μέιλ λένε ότι θα μου επιστρέψουν 20 λίρες και στο λογαριασμό μου στο άμαζον,στις λεπτομέρειες της συγκεκριμένης παραγγελίας λέει ότι τελικά επεστράφησαν 13 λίρες.

Τους στέλνω μέιλ και προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι δεν χρειάζεται να μου επιστρέψουν χρήματα, αφού έχω παραλάβει παραγγελία προς αντικατάσταση αυτής που χάθηκε. (μη μας πουν και κλέφτες και βγάλουμε και κακό όνομα ;)
και δεν μου δίνει κανείς σημασία, ούτε μου απαντάει κανένας για το θέμα.....
Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με την κάρτα μου αν μπήκαν τα λεφτά ή όχι, ούτε πώς να το χειριστώ περαιτέρω...
Καμιά βοήθεια;;
Κάνεις με παρόμοια εμπειρία;;

ipo
24-02-12, 00:46
Κατ' αρχάς μπράβο για την ειλικρινή και φιλότιμη αντιμετώπιση!

Αν η κάρτα σου είναι η πιστωτική, θα δεις τις κινήσεις στη μηνιαία κατάσταση. Μπορείς να τις δεις νωρίτερα με τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ή στο web banking.

Αν η κάρτα σου είναι χρεωστική, θα δεις την κίνηση στο υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Θα πρότεινα να περιμένεις μερικές ημέρες να δεις τις χρεώσεις και τις πιστώσεις χρημάτων και αν χρειαστεί να ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους.

mariakr
24-02-12, 01:06
Κατ' αρχάς μπράβο για την ειλικρινή και φιλότιμη αντιμετώπιση!

Αν η κάρτα σου είναι η πιστωτική, θα δεις τις κινήσεις στη μηνιαία κατάσταση. Μπορείς να τις δεις νωρίτερα με τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ή στο web banking.

Αν η κάρτα σου είναι χρεωστική, θα δεις την κίνηση στο υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Θα πρότεινα να περιμένεις μερικές ημέρες να δεις τις χρεώσεις και τις πιστώσεις χρημάτων και αν χρειαστεί να ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους.

Ευχαριστώ, αυτό θα έκανα σε κάθε περίπτωση. Επιπλέον, σκέφτομαι ότι ήδη έχει τιμές που συμφέρουν και ψωνίζω από πάνες του μωρού μου μέχρι οικιακές συσκευές απορρυπαντικά και nutela !!!! μεταξύ άλλων. Και πιστεύω ότι αυτό πρέπει να κάνεις κανείς γιατί ήδη αυτή η προσφορά με τα δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα είναι συμφέρουσα και αν συμβουν ένα δυο τέτοια περιστατικά...μπορεί να το ξανασκεφτούν...ξέρω γω και να το σταματήσουν.(ήδη έχω φάει φρίκη γιατί μπορεί να είναι και σύμπτωση, αλλά στο εβαυ συνέχεια πέφτω πάνω σε not available to Greece). Επιπλέον, μπορεί να μην είστε και το κοινό που θα αφορούσαν τέτοιες πληροφορίες πρέπει να σημειωθεί ότι δεν έστελνε Ελλάδα παιδικές πάνες, ρούχα και παπούτσια και τώρα έχει γίνει άρση αυτής της απαγόρευσης.
Τέλος θα ήθελα να πω ότι μόνο και μόνο που είναι τόσο εξυπηρετικοί και σου αντικαθιστούν τις παραγγελίες έτσι μπαμ μπαμ, (μάλιστα εμένα μου είπαν ότι αν έρθουν τελικά και οι δύο παραγγελίες να τις κρατήσω και τις δύο γιατί δεν θα με συνέφερε να επιστρέψω τη μία και την άλλη...κατά βούληση να την κάνω δωρεά !!!), αξίζει κανείς να είναι έντιμος απέναντί τους. Άλλωστε θα μας σώσουν 20 ή 12 λίρες;;

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα πάρω αύριο τηλέφωνο στην τράπεζα κα θα δω τι έχει γίνει. Αν τελικά έχει γίνει επιστροφή να ξαναστείλω μέιλ;; Σκέφτομαι να μιλήσω με την ον λάιν βοήθεια, αλλά θα με ... προδώσουν τα αγγλικά μου...
Μπέρδεμα...:hmm::hmm:

anon
24-02-12, 07:34
ακριβώς. εχω μάθει ότι αρκετοί "επιτήδιοι" κάνουν αυτή την δουλειά. Παραγγέλνουν, παραλαμβάνουν και μετά καταγγέλουν ότι δεν παρέλαβαν για να πάρουν πίσω τα χρήματά τους . Η συστημένη αποστολή θα έλυνε αυτό το πρόβλημα, αλλά το δυστύχημα είναι ότι κοστίζει πάρα πολύ στην ευρώπη, είτε με κουριερ είτε με κανονικο ταχυδρομείο. Παράδειγμα, όχι αεροπορική εξπρές αποστολή, αλλά συστημένο απο Βρυξέλλες Ελλάδα βάρους κάπου 1 κιλό μικρό δέμα, ταχυδρομικά, 28 ευρώ!

dhmk
24-02-12, 10:28
Πριν μια βδομάδα αγόρασα και εγώ το πρώτο ηλεκτρονικό προϊόν από το amazon.uk. Έναν φορητό δίσκο 2.5" 1ΤΒ USB3 της WD, χωρίς κόστος μεταφορικών (βιβλία έχω αγοράσει πολλές φορές - από εκεί αγοράζω πλέον αποκλειστικά). Μου ήρθε πολύ πιο γρήγορα από την εκτιμώμενη ημερομηνία (Πέμπτη αντί Δευτέρα) και σε πολύ καλύτερη τιμή (136 ευρώ αντί 175) από οπουδήποτε στην Ελλάδα - αν μπορούσες κιόλας να το βρεις.

Και από ότι διαβάζω είναι αρκετά ασφαλές να ψωνίσεις από amazon.uk, ακόμη και στη περίπτωση κάποιου προβλήματος.

:oneup:

aton
24-02-12, 21:34
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση: στους δύσκολους καιρούς που ζούμε όλοι μας πρροσπαθούμε να κάνουμε οικονομία από όπου μπορούμε αλλά ψωνίζοντας από το amazon μήπως κάνουμε τελικά κακό στην ελληνική οικονομία άρα και σε εμάς τους ίδιους.

Κι εγώ ψωνίζω πολλά πράγματα από το internet αλλά μήπως έτσι χάνονται φόροι, θέσεις εργασίας κλπ;

dhmk
24-02-12, 21:47
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση: στους δύσκολους καιρούς που ζούμε όλοι μας πρροσπαθούμε να κάνουμε οικονομία από όπου μπορούμε αλλά ψωνίζοντας από το amazon μήπως κάνουμε τελικά κακό στην ελληνική οικονομία άρα και σε εμάς τους ίδιους.

Κι εγώ ψωνίζω πολλά πράγματα από το internet αλλά μήπως έτσι χάνονται φόροι, θέσεις εργασίας κλπ;

Προφανώς και είναι έτσι.

dfourt
24-02-12, 21:48
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση: στους δύσκολους καιρούς που ζούμε όλοι μας πρροσπαθούμε να κάνουμε οικονομία από όπου μπορούμε αλλά ψωνίζοντας από το amazon μήπως κάνουμε τελικά κακό στην ελληνική οικονομία άρα και σε εμάς τους ίδιους.

Κι εγώ ψωνίζω πολλά πράγματα από το internet αλλά μήπως έτσι χάνονται φόροι, θέσεις εργασίας κλπ;

Φόροι δεν χάνονται, γιατί το amazon εισπράττει και αποδίδει ελληνικό φπα.
Θέσεις εργασίας, όντως χάνονται.
Για αυτό και το χρησιμοποιούμε όταν υπάρχει λόγος.
Αν οι τιμές είναι πάνω-κάτω οι ίδιες, προτιμούμε την ελληνική αγορά φυσικά.

Σε μερικά προϊόντα, όμως, που βλέπεις το ίδιο προϊόν 40% φθηνότερα στο amazon... Ε δεν είσαι και μαμάκας να το πάρεις από εδώ...

Επίσης, στις αγορές από το amazon επιλέγουμε να πληρώνουμε πάντα σε λίρες.
Έτσι και φθηνότερα θα μας βγει τελικά, και θα εισπράξει την προμήθεια για τη μετατροπή συναλλάγματος η ελληνική τράπεζα και όχι η ξένη.

BOBBY
25-02-12, 07:46
Ευχαριστώ, αυτό θα έκανα σε κάθε περίπτωση. Επιπλέον, σκέφτομαι ότι ήδη έχει τιμές που συμφέρουν και ψωνίζω από πάνες του μωρού μου μέχρι οικιακές συσκευές απορρυπαντικά και nutela !!!! μεταξύ άλλων. Και πιστεύω ότι αυτό πρέπει να κάνεις κανείς γιατί ήδη αυτή η προσφορά με τα δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα είναι συμφέρουσα και αν συμβουν ένα δυο τέτοια περιστατικά...μπορεί να το ξανασκεφτούν...ξέρω γω και να το σταματήσουν.(ήδη έχω φάει φρίκη γιατί μπορεί να είναι και σύμπτωση, αλλά στο εβαυ συνέχεια πέφτω πάνω σε not available to Greece). Επιπλέον, μπορεί να μην είστε και το κοινό που θα αφορούσαν τέτοιες πληροφορίες πρέπει να σημειωθεί ότι δεν έστελνε Ελλάδα παιδικές πάνες, ρούχα και παπούτσια και τώρα έχει γίνει άρση αυτής της απαγόρευσης.
Τέλος θα ήθελα να πω ότι μόνο και μόνο που είναι τόσο εξυπηρετικοί και σου αντικαθιστούν τις παραγγελίες έτσι μπαμ μπαμ, (μάλιστα εμένα μου είπαν ότι αν έρθουν τελικά και οι δύο παραγγελίες να τις κρατήσω και τις δύο γιατί δεν θα με συνέφερε να επιστρέψω τη μία και την άλλη...κατά βούληση να την κάνω δωρεά !!!), αξίζει κανείς να είναι έντιμος απέναντί τους. Άλλωστε θα μας σώσουν 20 ή 12 λίρες;;

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα πάρω αύριο τηλέφωνο στην τράπεζα κα θα δω τι έχει γίνει. Αν τελικά έχει γίνει επιστροφή να ξαναστείλω μέιλ;; Σκέφτομαι να μιλήσω με την ον λάιν βοήθεια, αλλά θα με ... προδώσουν τα αγγλικά μου...
Μπέρδεμα...:hmm::hmm:

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για τις πάνες,ήδη προχώρησα σε παραγγελία,και μάλιστα πήρα και τηλέφωνα 2 άλλους φίλους,να κάνουν κι αυτοί. :)

Στους καιρούς που ζούμε,πρέπει να κοιτάμε και το παραμικρό που μας συμφέρει,και να το εκμεταλλευόμαστε.Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να στηρίξω τα Ελληνικά μαγαζιά,να ψωνίσω τα πάντα,όμως,όταν πχ αγοράζω το γάλα των παιδιών μου 15 € το κουτί(350 γρ.,διαρκεί μιάμιση μέρα μάξιμουμ) στο φαρμακείο,και το βρίσκω από Γερμανία με 5.5 € τα 400 γρ, ε με συγχωρείς,αλλά δεν μπορώ να το παραβλέψω.Ας χαθούν θέσεις εργασίας,αυτοί τα κάνουν έτσι.Η εταιρεία που δουλεύω,έχει μειώσει αρκετά τις τιμές της ώστε να μπορέσει να γίνει πιό προσιτή,θα μπορούσαν κάλλιστα πολλές εταιρείες να κάνουν το ίδιο.Υπάρχει περιθώριο κέρδους ικανό για αυτή την περίπτωση.

Εγώ θα ψωνίζω όσο γίνεται από το Άμαζον,και από κάθε Άμαζον,εφ'όσον αυτό με καλύπτει.

frap
25-02-12, 12:01
Για ποιές πάνες μιλάτε, γιατί κάτι Pampers που έχω στο wish list εδώ και καιρό να τις παρακολουθώ, δε τις στέλνει Ελλάδα...

ipo
25-02-12, 18:00
Βλέπω ότι έχει γεμίσει μπαμπάδες και μαμάδες το νήμα. :p

mariakr
25-02-12, 22:54
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για τις πάνες,ήδη προχώρησα σε παραγγελία,και μάλιστα πήρα και τηλέφωνα 2 άλλους φίλους,να κάνουν κι αυτοί. :)


Να' σαι καλά. Κοίτα και παπουτσια για παιδιά, μισοτιμής....και αν τα παρακολουθείς τα πετυχαίνεις σε άπαιχτες τιμές....


Για ποιές πάνες μιλάτε, γιατί κάτι Pampers που έχω στο wish list εδώ και καιρό να τις παρακολουθώ, δε τις στέλνει Ελλάδα...

Tα στέλνει. Όλα τα στέλνει. Εμείς παραλάβαμε πριν μια εβδομάδα μια .... τεράστια παραγγελία :p . Επίσης κοιτάξτε τιμές και στα μωρομάντηλα. Η δωδεκάδα 12 λίρες !!! (και αυτά τα στέλνει)
Προσπάθησε να ξανακάνεις από την αρχή την παραγγελία. Άδειασε το καλάθι, ξαναβάλτα και προχώρα την παραγγελία...


Βλέπω ότι έχει γεμίσει μπαμπάδες και μαμάδες το νήμα. :p

Και'γω στην αρχή ντρεπόμουνα να γράψω...:):):)
Όλα μπορούν να συνδυαστούν όμως....

akilleas
26-02-12, 18:49
Παιδιά μου ανοίξατε τα μάτια!!! Μιας και σε 2-3 βδομάδες θα γίνω και εγώ μπαμπάς.
Δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό!!!!!!
Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!!

RASTAVIPER
26-02-12, 20:50
Πάντως κάνουν αρκετά λάθη στο Άμαζον.
Σε αντικατάσταση κάρτας γραφικών, αντί να στείλουνε μία, στείλανε 2!! :rofl:
Φυσικά και τους ενημέρωσα και την έστειλα πίσω, αλλά φαίνεται ότι δεν παρακολουθούνε καλά κάποια θέματα.

nickvog
26-02-12, 23:11
Πώς τα λένε τα μωρομάντηλα στα αγγλικά ??? SOS :p

lou.nick
26-02-12, 23:12
Baby whipes :p

nickvog
26-02-12, 23:34
Baby whipes :p

THANX :oneup:

kostas2005
27-02-12, 00:27
Baby wipes

mpetou
27-02-12, 03:46
απο το amazon.com ποσο ειναι τα μεταφορικα ξερει κανεις ? και ποσο καιρο κανει να ερθει ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.