PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Greenleaf
14-03-12, 18:49
Ενημερώνουμε το amazon ότι παραλάβαμε τα προϊόντα που έχουμε παραγγείλει; Ή μένει όπως είναι η κατάσταση, στην σελίδα με τις παραγγελίες;

nnn
14-03-12, 18:53
Εγώ αφήνω πάντα feedback.

mob
15-03-12, 10:31
Εγώ αφήνω πάντα feedback.

Εγώ ποτέ, τους αφήνω στο μαύρο σκοτάδι της αβεβαιότητας :p

nnn
15-03-12, 11:01
Κακώς κατά την γνώμη μου.

mob
15-03-12, 11:03
Κακώς κατά την γνώμη μου.

Κακώς αλλά από την άλλη δεν έχω κανένα παράπονο, λογικά η οποιαδήποτε αμφισβήτηση από μέρους μου κλείνει μετά από Α χρόνο που κάπου θα αναγράφεται στο site τους.

RASTAVIPER
15-03-12, 12:00
Αυτά είναι!!! :-)
Πακέτο που έφυγε χτες από Γερμανία με UPS, σήμερα βρίσκεται Σπάτα και μέχρι βράδυ είναι για παράδοση.
Και αυτά χωρίς να έχω ζητήσει διαφορετική παράδοση.

3lbereth
15-03-12, 15:49
Amazon UK: Δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των £25, αλλά όχι πια φθηνές πάνες
Χαχαχα! Έλυωσα!!!!!
:tooth

ANDREASOMAGEIRAS
22-03-12, 19:01
Να σας χαιρετήσω και σ'αυτό το θέμα,
Τελικά από όλα αυτά τι αξίζει να παραγγείλει κάποιος;
Ρωτάω γιατί ΔEN έχω ιδέα από της τιμές στην αγορά, στο ίντερνετ, δεν εχω ιδέα πως κάνουν παραγγελίες από έξω (εδώ θα στριμώξω μια ξάδελφούλα) και γενικά αν υπάρχουν προτάσεις για έναν MΠAMΠA 5 ημερών ευπρόσδεκτες

senkradvii
22-03-12, 20:19
Παίδες με την Amazon card ξέρει κανείς τι παίζει ακριβώς; Για κάτι εκπτώσεις βλέπω στους κατόχους της κάρτας. Έχει βγάλει κανείς;

alekan
22-03-12, 21:14
Αφορά μόνο τους κάτοικους UK.


Credit is available, subject to status, only to UK residents aged 18 or over. We will monitor or record some phone calls.

George978
22-03-12, 21:35
αν παραγγειλω, 3 διαφορετικα πραγματα απο το αμαζον ομως και τα 3, θα ερθουν 3 διαφορετικα πακετα με πληρωμενα και τα 3 μεταφορικα? ή και τα 3 μαζι με μοναδικη χρεωση και για τα 3 μεταφορικω?

euri
22-03-12, 22:03
αν παραγγειλω, 3 διαφορετικα πραγματα απο το αμαζον ομως και τα 3, θα ερθουν 3 διαφορετικα πακετα με πληρωμενα και τα 3 μεταφορικα? ή και τα 3 μαζι με μοναδικη χρεωση και για τα 3 μεταφορικω?

Αν κάνεις μια παραγγελία για όλα τα αντικείμενα και επιλέξεις να έρθουν σε όσο το δυνατόν λιγότερες αποστολές, τότε θα πληρώσεις μεταφορικά μόνο μία φορά, όσες αποστολές κι αν γίνουν.

phantom77
23-03-12, 11:17
αν παραγγειλω, 3 διαφορετικα πραγματα απο το αμαζον ομως και τα 3, θα ερθουν 3 διαφορετικα πακετα με πληρωμενα και τα 3 μεταφορικα? ή και τα 3 μαζι με μοναδικη χρεωση και για τα 3 μεταφορικω?

Τα μεταφορικά είναι προκαθορισμένα, ο αριθμός των πακέτων που θα παραλάβεις παλι, δεν είναι.
Διάβασε τι έπαθα εγω το περασμένο καλοκαίρι:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4190475&postcount=525

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4190720&postcount=534

RASTAVIPER
23-03-12, 15:45
Δυστυχώς όταν σου προσφέρουν τσάμπα μεταφορικά δεν μπορείς να ορίσεις και πώς θα σου έρθουν αν παραγγειλεις πολλά πράγματα μαζί.
Αλλά δε.έγινε και τίποτα.
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται το να μην ξέρεις από πριν τι ακριβώς βρίσκεται σε κάθε πακέτο να δημιουργεί πρόβλημα σε κάποιον.Εκτός αν βιάζεσαι για κάποιο λόγο να έρθει πιο γρήγορα ένα συγκεκριμένο μέρος της παραγγελίας.
Γενικά το θέμα Αμαζον θέλει υπομονή και πάντα σε καλύπτει.

euri
23-03-12, 17:56
Δυστυχώς όταν σου προσφέρουν τσάμπα μεταφορικά δεν μπορείς να ορίσεις και πώς θα σου έρθουν αν παραγγειλεις πολλά πράγματα μαζί.

Και με πληρωμένα μεταφορικά, πάλι δεν μπορείς να επιλέξεις πώς θα σου έρθουν τα αντικείμενα. Από τη στιγμή που οι αποθήκες είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες/χώρες, δεν είναι πάντα εφικτό να έρθει ένα πακέτο, ή τέλος πάντων να επιλέξεις πόσα πακέτα θα έρθουν και τι θα περιέχει το καθένα.

Mouse Potato
24-03-12, 20:09
Ερώτηση:

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να αγοράσω κάτι από 3ο πωλητή στο Amazon ο οποίος όμως είναι Fulfilled. Στο checkout βλέπω ότι στέλνει Ελλάδα με δωρεάν μεταφορικά. Επειδή η αξία του αντικειμένου πλησιάζει τα 200€, θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που κάτσει καμία στραβή κατά τη μετάβαση (χαθεί το δέμα, σπάσει το αντικείμενο κλπ). Απευθύνομαι στον ίδιο τον πωλητή ή στο Amazon; Καθαρίζει το Amazon σε τέτοιες περιπτώσεις;

Γενικώς είμαι διστακτικός...

jap
24-03-12, 22:07
Όχι, δεν καθαρίζει, έχεις να κάνεις μόνο με τον πωλητή. Είχα μπλέξει παλιότερα με μια απίστευτη εταιρεία που έστειλαν σε λάθος χώρα. Αφού έκανε το γύρο της Ευρώπης αυτό που είχα παραγγείλει ήρθε με καταλαιπωρημένη τη συσκευασία, ήταν και βαρύ. Αλλά το ότι στην περίπτωσή σου γίνεται fulfilled από Amazon σημαίνει ότι είναι υπαρκτό και θα σταλεί κανονικά, δηλ. δεν ρισκάρεις καθυστερήσεις ή να σε κοροϊδέψει και να μη στείλει τίποτα. Τώρα το τι θα έρθει και τι after sales έχει είναι άλλη ιστορία. Δες το feedback του και αποφασίζεις.

Mouse Potato
24-03-12, 22:24
Το overall feedback είναι καλό (98% με ~4.000 ratings & 4,8/5,0 αστέρια με 3+ χιλιάδες ratings τους τελευταίους 12 μήνες).

Ευχαριστώ.

mariakr
25-03-12, 02:33
Συγγνώμη για το offtopic, αλλά τώρα που παρήγγειλε όλα τα αποθέματα του Amazon η Μαρία, άκουσα ραδιοφωνική διαφήμιση, για πάνες κίκο (http://www.paneschicco.gr/) με δωρεάν μεταφορικά. Δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν στην Ελλάδα, μόνο Ιταλία τις είχα δει.

Παιδιά, εντάξει το παραδέχομαι...είχα παραγγείλει πολλές...αλλά νόμιζα ότι είχε για όλους....;)
Τώρα τελειώνει το στοκ μου βέβαια... :sorry:

Τώρα σοβαρά για το θέμα πάνες θέλω να πω ότι απ' οσο ξέρω κάθε χρόνο την ίδια ιστορία κάνει το άμαζον.
Μήπως ο Έλληνας αντιπρόσωπος προέβαλλε βέτο να μην στέλνουν Ελλάδα, ίσως ?
Αλλά να μου πεις γιατί στέλνει μωρομάντηλα της ίδιας εταιρίας;; Ίσως επειδή στις πάνες έχει μεγαλύτερο κέρδος. Δεν ξέρω.

Και παλιά αυτό γινόταν. Σταματάνε, ξαναστέλνουν και πάει λέγοντας. Πέρσι κάπου στα Χριστούγεννα, ξαναέστελναν. Μπορεί φέτος πάλι να συμβεί το ίδιο....

Επίσης να σας πω ότι εξακολουθεί να στέλνει τις άλλες πάνες τις huggies, τις οποίες χρησιμοποιούν αρκετά στο εξωτερικό. Σήμερα τις κοιτούσα και βγαίνει μαζί με τους φόρους 0.22 η πάνα. Αν δεν έχεις εκπτωτικά κουπόνια για Ελλάδα και δεν βγάλουν προσφορές στα σούπερ μάρκετ, που μας συμφέρει καλύτερα, τότε και το 0.22 είναι καλή τιμή. Δεν ξέρω τι λένε μόνο από ποιότητα. Θα τις δοκιμάασω σύντομα μάλλον και θα σας πω.

Για τις chicco, είναι πολύ ακριβές και παρόλο που έχει δωρεάν μεταφορικά, δεν συμφέρουν τουλάχιστον στο νο. 4 που θέλω εγώ. Βγαίνει 0.32 η μία. Στις μικρότερες ηλικίες είναι πιο φτηνές. Δείτε εδώ (http://www.paneschicco.gr/#/newborn)όποιος θέλει.


Ενημερώνουμε το amazon ότι παραλάβαμε τα προϊόντα που έχουμε παραγγείλει; Ή μένει όπως είναι η κατάσταση, στην σελίδα με τις παραγγελίες;

Εγώ μόλις παραλάβω αφήνω αυτό που λέει packaging feedback. Νομίζω έτσι είναι σα να δηλώνεις ότι παρέλαβες. Καλό είναι νομίζω να αφήνεις.


Να σας χαιρετήσω και σ'αυτό το θέμα,
Τελικά από όλα αυτά τι αξίζει να παραγγείλει κάποιος;
Ρωτάω γιατί ΔEN έχω ιδέα από της τιμές στην αγορά, στο ίντερνετ, δεν εχω ιδέα πως κάνουν παραγγελίες από έξω (εδώ θα στριμώξω μια ξάδελφούλα) και γενικά αν υπάρχουν προτάσεις για έναν MΠAMΠA 5 ημερών ευπρόσδεκτες

Γεια σου !!! Να σου ζήσει το μωρό. Όπως βλέπεις με τις πάνες ήσουν λίγο άτυχος. Μπορεί εν καιρώ...
Αν θες για αγορές από εξωτερικό σε ό,τι αφορά μωρά...μπορώ να σε βοηθήσω για το ποια ηλεκτρονικά καταστήματα στο εξωτερικό έχουν τις καλύτερες τιμές. Για ό,τι προϊόν θες, στείλε μου πμ.
Ακόμα και καρότσια και καθισματάκια αυτοκινήτου κλπ.

iliasthess
13-04-12, 18:19
Γειά σας , ενδιαφέρομαι για μια αγορά από το amazon.co.uk και θα είναι η πρώτη μου από το συγκεκριμένο σαιτ. Μέχρι τώρα αγόραζα από ebay μόνο. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τα επιπλέον χρήματα που θα χρειαστεί να πληρώσω από την αναγραφόμενη τιμή λόγω διαφοράς ΦΠΑ Αγγλίας-Ελλάδας ; Το προιόν που με ενδιαφέρει είναι ένα παιχνίδι για PC. Για το ebay χρησιμοποιούσα μια προπληρωμένη που έβγαλα από την Κύπρου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν σαν πιστωτική ή όχι ;; Αν όχι μπορώ να πληρώσω με Paysafe ;

dfourt
13-04-12, 19:00
Αφού βάλεις τη διεύθυνση παράδοσης (και πιθανώς και την κάρτα) θα σε πληροφορήσει το amazon για την τελική τιμή.(που θα περιλαμβάνει ελληνικό ΦΠΑ, μεταφορικά κτλ.)
Όπως και να έχει, θα δεις πρώτα την τελική τιμή και μετά θα κληθείς να υποβάλεις την τελική παραγγελία.(ή να ακυρώσεις αν η τιμή δε σου αρέσει.)

Λογικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την προπληρωμένη που λες.Για Paysafe αμφιβάλλω.

Αφού δεις την τελική τιμή σε ευρώ από το amazon, απενεργοποίησε το currency converter του Amazon, ώστε η συναλλαγή να γίνει σε λίρες.
Θα χρεωθείς συνολικά κάτι λιγότερο, ενώ η προμήθεια συναλλάγματος θα πάει στην Ελληνική τράπεζα και όχι στην ξένη που χρησιμοποιεί το amazon.

Τέλος φρόντισε η αγορά που θα κάνεις να ξεπερνάει τις 20 λίρες, ώστε να έχεις δωρεάν μεταφορικά.
Αν αυτό που αγοράζεις κάνει πχ 14 λίρες, προκειμένου να πληρώσεις 6 λίρες μεταφορικά, πάρε και κάτι άλλο αξίας περίπου 6 λιρών, ώστε να έχεις και για τα 2 δωρεάν μεταφορικά.
*Τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν μόνο όταν αγοράζεις από το ίδιο το amazon ή από sellers που το προϊόν γράφει ότι είναι Fulfilled by Amazon.

phantom77
13-04-12, 19:29
H προμήθεια συναλλάγματος που βλέπω να αναφέρετε συχνά ισχύει μόνο για τις προπληρωμένες; Τόσα χρόνια αγοράζω απ' όλο τον κόσμο με κάρτες credit ή debit και ποτέ δεν είδα έξτρα χρέωση.

dfourt
13-04-12, 19:39
H προμήθεια συναλλάγματος που βλέπω να αναφέρετε συχνά ισχύει μόνο για τις προπληρωμένες; Τόσα χρόνια αγοράζω απ' όλο τον κόσμο με κάρτες credit ή debit και ποτέ δεν είδα έξτρα χρέωση.
Η προμήθεια που αναφέρω εγώ παραπάνω, έχει να κάνει με την ισοτιμία συναλλάγματος.Δεν έχεις extra χρέωση, αλλά αν δεις την ισοτιμία με την οποία γίνεται η συναλλαγή, είναι διαφορετική από την τρέχουσα.(Ειδικά αν την ισοτιμία συναλλάγματος την κάνει το κατάστημα από το οποίο αγοράζεις ή το Paypal)

Τώρα ειδικά για τις χρεωστικές κάρτες, οι περισσότερες τράπεζες έβαλαν μια προμήθεια 2% πριν περίπου 1 χρόνο, αν θυμάμαι καλά.
Ωστόσο δεν ισχύει παντού,πχ στην Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι δεν χρεώνεται τέτοια προμήθεια στις αγορές σε λίρες από amazon.

Δεν κάνω αγορές με debit card, οπότε δεν ξέρω περισσότερα...

phantom77
13-04-12, 19:52
ΟΚ, κατανοητό. Είχα την εντύπωση οτι εννοούσατε χωριστή χρέωση.

christakoss
13-04-12, 20:06
Λέω να τσιμπήσω αυτό το ρολογάκι : http://www.amazon.com/Casio-Edifice-EF545D-1AV-Silver-Stainless-Steel/dp/B003F2LJXW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1334307616&sr=8-1
Τι γίνεται με το θέμα τελωνείο;;Υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω φόρους;;

Tsene
13-04-12, 20:14
Λέω να τσιμπήσω αυτό το ρολογάκι : http://www.amazon.com/Casio-Edifice-EF545D-1AV-Silver-Stainless-Steel/dp/B003F2LJXW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1334307616&sr=8-1
Τι γίνεται με το θέμα τελωνείο;;Υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω φόρους;;

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μπορεί να υπάρξει.
Ρίξε μια ματιά μήπως το έχουν εδώ http://www.britishwatchcompany.com/
Από Αγγλία είναι οπότε δεν έχει τελωνείο.

Στο Amazon UK έψαξες;

christakoss
13-04-12, 20:25
Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μπορεί να υπάρξει.
Ρίξε μια ματιά μήπως το έχουν εδώ http://www.britishwatchcompany.com/
Από Αγγλία είναι οπότε δεν έχει τελωνείο.

Στο Amazon UK έψαξες;
Στο uk υπάρχει αλλά βγαίνει σχεδόν 30 ευρώ παραπάνω απ' ότι στο .com.
Αν ρωτήσω τον πωλητή,για τυχός φόρους υπάρχει ενδεχόμενο να γνωρίζει;
Εφόσον υπάρχουν φόροι από το τελωνείο τους πληρώνω στα ΕΛΤΑ όταν πάω να το παραλάβω;

ariadgr
13-04-12, 22:45
Στο uk υπάρχει αλλά βγαίνει σχεδόν 30 ευρώ παραπάνω απ' ότι στο .com.
Θα έχει όμως λιγότερα μεταφορικά, και δεν θα έχει τελωνείο.
Ενω αν περάσει τελωνείο θα πληρώσεις παραπάνω απο τα 30 ευρώ...

christakoss
14-04-12, 10:52
Θα έχει όμως λιγότερα μεταφορικά, και δεν θα έχει τελωνείο.
Ενω αν περάσει τελωνείο θα πληρώσεις παραπάνω απο τα 30 ευρώ...

Το καλό με το αμερικάνικο είναι πως δεν είχε έξοδα μεταφοράς.Αλλά αν είναι να πληρώσω φόρους ας βάλω από τώρα το χέρι στην τσέπη και ας το αγοράσω από το αγγλικό.

euri
14-04-12, 12:30
Το καλό με το αμερικάνικο είναι πως δεν είχε έξοδα μεταφοράς.Αλλά αν είναι να πληρώσω φόρους ας βάλω από τώρα το χέρι στην τσέπη και ας το αγοράσω από το αγγλικό.

Είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχει μεταφορικά; Το Free Shipping που γράφει μήπως αφορά μόνο σε αποστολές εντός ΗΠΑ;

Στην εικονική αγορά που δοκίμασα, είχα το παρακάτω:

101094

christakoss
14-04-12, 12:47
Είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχει μεταφορικά; Το Free Shipping που γράφει μήπως αφορά μόνο σε αποστολές εντός ΗΠΑ;

Στην εικονική αγορά που δοκίμασα, είχα το παρακάτω:

101094

:oneup::oneup:
Δεν είχα φτάσει στο τελευταίο βήμα του ''Place order''.Νέος στον κόσμο του amazon οπότε ακόμα να μάθω τα κατατόπια.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.Μονόδρομος πλέον το amazon.uk.:oneup:
Έλα που το amazon.co.uk δεν στέλνει Ελλάδα.Θα στείλω μήνυμα στον πωλητή.
Όνειρο θερινής νυχτός το ρολόι :p

euri
14-04-12, 13:00
Βλέπω όμως ότι ο πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα...

alekan
14-04-12, 13:40
http://www.amazon.co.uk/Casio-Gents-Watch-Edifice-EF-545D-1AVEF/dp/B0039YOGXG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1334399940&sr=8-2

euri
14-04-12, 14:02
Νομίζω ότι είναι άλλο μοντέλο και επίσης είναι κατά £25 λίρες ακριβότερο.

alekan
14-04-12, 14:35
To ίδιο είναι.
Ακριβότερα ναι, αλλά θεωρητικά μπορεί να πιάσει την ίδια τιμή.

christakoss
14-04-12, 15:31
To ίδιο είναι.
Ακριβότερα ναι, αλλά θεωρητικά μπορεί να πιάσει την ίδια τιμή.
Ακριβότερο κατά 22 λίρες.Με την ισοτιμία φτάνει στα 135 ευρώ.Είναι πολύ εκτός budget.

equilibrium1984
18-04-12, 22:14
οι αποδειξεις που στελνει το αμαζον, ισχυουν για την φορολογικη δηλωση?

3lbereth
18-04-12, 22:16
Nαι. Έχουν ελληνικό ΑΦΜ (EL998770297).

Mouse Potato
18-04-12, 23:49
οι αποδειξεις που στελνει το αμαζον, ισχυουν για την φορολογικη δηλωση?

Ναι. Προσοχή όμως μόνο από το ίδιο το Amazon και όχι από τρίτο πωλητή μέσα από το Amazon.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

psapikas
19-04-12, 11:41
Εμένα οι 2-3 τελευταίες παραγγελίες έρχονται από Amazon, αλλά χωρίς ελληνικό ΑΦΜ (KPMG)

dfourt
19-04-12, 13:53
Σίγουρα ήταν πωλητής το Amazon και δεν ήταν fulfilled by amazon?
Αποκλείεται να συμβαίνει αυτό που λες.
Είναι νομοθεσία της Ε.Ε. ότι εφόσον ένα κατάστημα έχει τζίρο πάνω από ένα όριο σε παραγγελίες προς συγκεκριμένη χώρα της Ε.Ε. υποχρεούται να κόβει αποδείξεις με ΦΠΑ της χώρας εκείνης.

Για αυτό, εξάλλου, και μόλις βάζουμε ελληνική διεύθυνση, η τιμή σε αυτό που αγοράζουμε αυξάνεται λίγο μιας και το Ελληνικό ΦΠΑ είναι υψηλότερο από το Αγγλικό.

psapikas
19-04-12, 13:57
Sold by: Amazon EU S.a.r.L.

Αυτό μου βγάζει

phantom77
19-04-12, 23:01
Η απόδειξη στο πακέτο που παρέλαβα προχθές απο τις αποθήκες της Γερμανίας (2 εβδομάδες για να παραδώσουν 3 στικάκια, οι άχρηστοι) ήταν απο Amazon EU S.a.r.L. KPMG Accountants SA, VAT number EL998770297 και διεύθυνση Αθήνας (Αγ. Παρασκευή)

psapikas
20-04-12, 11:18
Μίλησα στο live chat μαζί τους, θα μου στείλουν τιμολόγια με ταχυδρομείο για τις παραγγελίες που δεν είχα πάρει...
Ο λόγος που δεν πήρα λέει ελληνικό τιμολόγιο για αυτές είναι γιατί δεν είχα καταχωρήσει το αφμ μου, το οποίο όμως το έχω καταχωρήσει κανονικά και το βλέπω σαν active...

phantom77
20-04-12, 11:35
Μίλησα στο live chat μαζί τους, θα μου στείλουν τιμολόγια με ταχυδρομείο για τις παραγγελίες που δεν είχα πάρει...
Ο λόγος που δεν πήρα λέει ελληνικό τιμολόγιο για αυτές είναι γιατί δεν είχα καταχωρήσει το αφμ μου, το οποίο όμως το έχω καταχωρήσει κανονικά και το βλέπω σαν active...

Είναι επαγγελματικό ΑΦΜ;

Μου φαίνεται παράξενη η εξήγηση τους. Δεν τους έχω δώσει το ΑΦΜ μου αλλά μου στέλνουν κανονικά invoices με ελληνικό ΑΦΜ για όλες τις αγορές προϊόντων sold by Amazon.

psapikas
20-04-12, 12:21
Όχι δεν είναι επαγγελματικό...

Big Lebowski
20-04-12, 13:16
Το ΑΦΜ δε χρειάζεται για να σου κόψουν μια απλή απόδειξη, είναι μόνο για τιμολόγια.
Τσέκαρα και εγώ μια τελευταία παραλαβή από το αγγλικό άμαζον και ήταν με ελληνικό αφμ.

psapikas
20-04-12, 13:30
Δηλαδή να σβήσω το αφμ μου που έχω καταχωρήσει?

dfourt
20-04-12, 14:01
Ε ναι, μάλλον τους μπέρδεψες και νομίζουν ότι είναι επαγγελματικό ΑΦΜ.

Περίεργο πάντως.Δέχτηκε το προσωπικό ΑΦΜ σου και δεν σε χρέωσε καθόλου ΦΠΑ?
Είναι δυνατόν ολόκληρο amazon να μην ελέγχει αν το ΑΦΜ που δίνεις είναι σωστό?

psapikas
20-04-12, 14:17
Τι σημαίνει επαγγελματικό αφμ? ότι αγοράζω για να μεταπωλώ???

@ ADSLgr.com All rights reserved.