PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

mitridi_g
15-05-12, 11:16
ισχύει κάποια έκπτωση στο γερμανικό amazon?

ipo
15-05-12, 16:14
Παρέλαβα ένα πακέτο περίπου 2 κιλά σε 8 μέρες, ενώ η εκτίμηση ανέφερε παράδοση σε 15 μέρες. Ήρθε με ΕΛΤΑ Courier, με Super Saver deilivery (δωρεάν μεταφορικά). Οι 15 μέρες θα ήταν πολλές για παράδοση από Βρετανία, ενώ οι 8 μέρες είναι στο μέσο όρο του χρόνου παραλαβής.

mitridi_g
15-05-12, 16:50
Παρέλαβα ένα πακέτο περίπου 2 κιλά σε 8 μέρες, ενώ η εκτίμηση ανέφερε παράδοση σε 15 μέρες. Ήρθε με ΕΛΤΑ Courier, με Super Saver deilivery (δωρεάν μεταφορικά). Οι 15 μέρες θα ήταν πολλές για παράδοση από Βρετανία, ενώ οι 8 μέρες είναι στο μέσο όρο του χρόνου παραλαβής.

αν κατάλαβα καλά, από amazon.uk ?

senkradvii
15-05-12, 17:58
αν κατάλαβα καλά, από amazon.uk ?

Αmazon.co.uk. ναι. ;)

mitridi_g
15-05-12, 18:54
οκ...από πόσα χρήματα και πάνω είναι τσάμπα τα μεταφορικά?
Ή εξαρτάται από την εκάστοτε εταιρία?

nnn
15-05-12, 18:58
Εμένα ήρθε σήμερα ειδοποίηση για πακέτο που έφυγε από amazon.uk Σάββατο πρωί, impressive.

senkradvii
15-05-12, 20:48
οκ...από πόσα χρήματα και πάνω είναι τσάμπα τα μεταφορικά?
Ή εξαρτάται από την εκάστοτε εταιρία?

Για το ίδιο το amazon.co.uk είναι για πάνω από 25£.

Για τους πωλητές μέσω amazon εξαρτάται από τον κάθε πωλητή.

djuan1988
15-05-12, 20:59
Για το ίδιο το amazon.co.uk είναι για πάνω από 25£.

Για τους πωλητές μέσω amazon εξαρτάται από τον κάθε πωλητή.

Και για λίγο μικρότερο ποσό δέχεται τα δωρεάν μεταφορικά.

BOBBY
16-05-12, 06:20
Και για λίγο μικρότερο ποσό δέχεται τα δωρεάν μεταφορικά.

Με αφορμή αυτό που λες τώρα,ήθελα να κάνω μία ερώτηση γενικά.Πόσο συμφέρει το Amazon να κάνει δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα σε μία αγορά των 25 λιρών;Τι κέρδος έχει από όλο αυτό;

phantom77
16-05-12, 10:49
Με αφορμή αυτό που λες τώρα,ήθελα να κάνω μία ερώτηση γενικά.Πόσο συμφέρει το Amazon να κάνει δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα σε μία αγορά των 25 λιρών;Τι κέρδος έχει από όλο αυτό;

Αν κρίνω απο την δική μου περίπτωση, έχει σημαντικό κέρδος. Μέχρι να αρχίσει η δωρεάν αποστολή, σπάνια έψαχνα στο Amazon, ακριβώς επειδή το κόστος ανέβαινε με τα έξοδα αποστολής. Απο τότε που το Play σταμάτησε να δίνει επιλογή για αγορά σε λίρες και το Amazon άρχισε δωρεάν αποστολή, το 99% των αγορών μου το κάνω απο το Amazon.

Έχει κερδίσει πολλούς πελάτες.

cool11
16-05-12, 16:38
Ρε παιδια, ας μου εξηγησει καποιος τι γινεται με την δωρεαν αποστολη του αμαζον.
Το ιδιο πραγμα που το παρηγγειλα τον δεκεμβριο με τιμη 21 λιρες, μου ειχε ως επιλογη το super free delivery και ειχε δωρεαν μεταφορικα, σήμερα κοστιζει 1,2 λιρες λιγοτερο, δηλαδη σχεδον το ιδιο, και δεν δινει αυτη την επιλογη, παρα με χρεωνει 12 λιρες μεταφορικα!
Εκει που πριν λιγους μηνες η αποστολη κοστιζε 0, σημερα κοστιζει 12 λιρες! Το ιδιο πραγμα!
Πως ειναι δυνατον?
dispatched by amazon uk, και τοτε και τωρα.

Ok 19 λιρες σιγουρα δεν ειναι οι απαιτουμενες 25, αλλα τοτε γιατι τον δεκεμβριο μου το εστελνε δωρεαν και τωρα θελει χρηματα?

Δωστε μου μια εξηγηση γιατι δεν βγαζω ακρη.

Παντως, με αυτο που κανουν, εγω σκεφτομαι να αναβαλλω την παραγγελια, μηπως και στο μελλον ξαναβαλουν στο εν λογω αντικειμενο την δωρεαν αποστολη.

senkradvii
16-05-12, 16:41
Προφανώς η μείωση 1,2 λιρών έχει να παίξει κάποιο ρόλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι και τρελαίνεσαι.

dfourt
16-05-12, 18:22
Βασικά τα δωρεάν μεταφορικά δεν είναι για αγορές πάνω από £25(παρότι έτσι διαφημίζουν), αλλά για αγορές πάνω από περίπου £20...
Την προηγούμενη φορά που αγόρασες αυτό που λές, προφανώς ξεπερνούσες εκείνο το όριο, οπότε στο έστειλε δωρεάν.
Τώρα που η τιμή του έχει πέσει, δεν ξεπερνάς το όριο, οπότε σε χρεώνει κανονικά.

Οπότε, βρες και κάτι άλλο να αγοράσεις ώστε να περάσεις το όριο και να έχεις πάλι δωρεάν μεταφορικά...

chriszah
17-05-12, 18:25
Με αφορμή αυτό που λες τώρα,ήθελα να κάνω μία ερώτηση γενικά.Πόσο συμφέρει το Amazon να κάνει δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα σε μία αγορά των 25 λιρών;Τι κέρδος έχει από όλο αυτό;


Αν κρίνω απο την δική μου περίπτωση, έχει σημαντικό κέρδος. Μέχρι να αρχίσει η δωρεάν αποστολή, σπάνια έψαχνα στο Amazon, ακριβώς επειδή το κόστος ανέβαινε με τα έξοδα αποστολής. Απο τότε που το Play σταμάτησε να δίνει επιλογή για αγορά σε λίρες και το Amazon άρχισε δωρεάν αποστολή, το 99% των αγορών μου το κάνω απο το Amazon.

Έχει κερδίσει πολλούς πελάτες.

+ δεν έχει τα ίδια κόστη αποστολής που έχει ο ιδιώτης. Δλδ στα βιβλία ή στα μικρά δέματα να του στοιχίζει 1 ευρώ...

alexgk
17-05-12, 20:35
Με αφορμή αυτό που λες τώρα,ήθελα να κάνω μία ερώτηση γενικά.Πόσο συμφέρει το Amazon να κάνει δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα σε μία αγορά των 25 λιρών;Τι κέρδος έχει από όλο αυτό;

Στην Ελλάδα, αν πας σε μία εταιρία ταχυμεταφορών και τους πεις να στείλεις ένα δέμα εντός Ελλάδας θα σου ζητήσουν κοντά στα 15 με 20 ευρώ. Αν πας και κάνεις συμφωνία πως θα στέλνεις ας πούμε 30 αποστολές κάθε μήνα μπορεί και να σου ζητήσει 4 με 5 ευρώ μην σου πω και παρακάτω. Σκέψου το αγγλικό amazon με τις χιλιάδες αποστολές κάθε μήνα τι συμφωνίες μπορεί να κλείσει με τις μεταφορικές.

imr
18-05-12, 13:56
Να κανω μια ερωτηση, πως υπολογιζει το coversion, το amazon, με τι ισοτιμια?
Και υπαρχει τροπος να βλεπω τις τιμες σε euro? Το currency converter ειναι on αλλα και παλι λιρες δειχνει μεχρι να κανω checkout

Παραγγειλα το diablo3 33.8 λιρες και υπολογιζα γυρω στα 40- 42ευρω
Παρολα αυτα με χρεωσε 44.
Ενταξει ελαχιστη διαφορα δεν το κανω θεμα για τα 2 ευρω παραπανω αλλα αν ηταν κατι μεγαλυτερης αξιας ισως να ξεφευγε πιο πολυ.

Η ερωτηση μου βασικα ειναι πως γινεται να βλεπω ακριβως την ισοτιμια ευκολα. Και μηπως με συμφερει να μην χρησιμοποιω το curency converter αλλα να πληρωνω κατευθειαν απο την καρτα σε λιρες?

senkradvii
18-05-12, 14:02
Να κανω μια ερωτηση, πως υπολογιζει το coversion, το amazon, με τι ισοτιμια?
Και υπαρχει τροπος να βλεπω τις τιμες σε euro? Το currency converter ειναι on αλλα και παλι λιρες δειχνει μεχρι να κανω checkout

Παραγγειλα το diablo3 33.8 λιρες και υπολογιζα γυρω στα 40- 42ευρω
Παρολα αυτα με χρεωσε 44.
Ενταξει ελαχιστη διαφορα δεν το κανω θεμα για τα 2 ευρω παραπανω αλλα αν ηταν κατι μεγαλυτερης αξιας ισως να ξεφευγε πιο πολυ.

Η ερωτηση μου βασικα ειναι πως γινεται να βλεπω ακριβως την ισοτιμια ευκολα. Και μηπως με συμφερει να μην χρησιμοποιω το curency converter αλλα να πληρωνω κατευθειαν απο την καρτα σε λιρες?

Mην επιλέγεις την μετατροπή του Αmazon, δεν σε συμφέρει. Πλήρωνε σε λίρες και άσε την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή.

imr
18-05-12, 14:05
Mην επιλέγεις την μετατροπή του Αmazon, δεν σε συμφέρει. Πλήρωνε σε λίρες και άσε την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή.

Οκ, ευχαριστω, γιαυτο δηλαδη μου τα εβγαλε παρπανω

senkradvii
18-05-12, 14:10
Οκ, ευχαριστω, γιαυτο δηλαδη μου τα εβγαλε παρπανω

Ακριβώς. Την επόμενη φορά να ξέρεις. ;)

Άντε και καλό κάψιμο! :tooth

imr
18-05-12, 14:16
Ακριβώς. Την επόμενη φορά να ξέρεις. ;)

Άντε και καλό κάψιμο! :tooth

thanks :), αν και θα ερθει απο δευτερα πρεπει να περιμενει το καψιμο λιγο ακομα :p

RASTAVIPER
18-05-12, 16:04
Στην Ελλάδα, αν πας σε μία εταιρία ταχυμεταφορών και τους πεις να στείλεις ένα δέμα εντός Ελλάδας θα σου ζητήσουν κοντά στα 15 με 20 ευρώ. Αν πας και κάνεις συμφωνία πως θα στέλνεις ας πούμε 30 αποστολές κάθε μήνα μπορεί και να σου ζητήσει 4 με 5 ευρώ μην σου πω και παρακάτω. Σκέψου το αγγλικό amazon με τις χιλιάδες αποστολές κάθε μήνα τι συμφωνίες μπορεί να κλείσει με τις μεταφορικές.

Σκέψου και από Κίνα στο Ebay και αλλού στελνουν σχεδόν τα πάντα δωρεάν.
Όλα είναι θέμα συμφωνιών.

ipo
18-05-12, 16:19
Οκ, ευχαριστω, γιαυτο δηλαδη μου τα εβγαλε παρπανω
Ο ένας λόγος είναι η μη συμφέρουσα ισοτιμία που εφαρμόζει το Amazon και ο δεύτερος είναι ο ελληνικός Φ.Π.Α. (23%) που υπολογίζεται στο τέλος της συναλλαγής.

del_ahmettt
21-05-12, 15:19
Παιδιά, επειδή πρώτη φορα παω να αγορασω απο Amazon UK, ξερει κανεις αν υπάρχει προβλημα αν βαλω καρτα χρεωστική που δεν ειναι δικη μου, αλλα του αδερφού μου; (ιδιο επώνυμο, αλλο όνομα δηλαδή)

senkradvii
21-05-12, 15:25
Παιδιά, επειδή πρώτη φορα παω να αγορασω απο Amazon UK, ξερει κανεις αν υπάρχει προβλημα αν βαλω καρτα χρεωστική που δεν ειναι δικη μου, αλλα του αδερφού μου; (ιδιο επώνυμο, αλλο όνομα δηλαδή)

Ο λογαριασμός του Amazon είναι στο δικό σου όνομα προφανώς;

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω για σίγουρα αλλά δεν νομίζω. Για παράδειγμα εγώ έχω σαν όνομα στο amazon account το Νάσος και στην πιστωτική Αθανάσιος. Δοκίμασέ το πάντως και αν σου απορρίψει την κάρτα, τότε ας κάνεις έναν νέο λογαριασμό με τα στοιχεία του αδερφού σου. Αυτό που σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα είναι που θα σταλούν. Ουσιαστικά τα στέλνεις όπου θες.

del_ahmettt
21-05-12, 15:46
Τελικά ήταν πολύ πιο ευκολο, γιατί αφηνει να τροποποιήσεις το ονοματεπώνυμο!

senkradvii
21-05-12, 16:01
Τελικά ήταν πολύ πιο ευκολο, γιατί αφηνει να τροποποιήσεις το ονοματεπώνυμο!

:oneup:

phantom77
21-05-12, 16:02
Σε αυτές τις περιπτώσεις, φτιάχνεις λογαριασμό με τα στοιχεία της κάρτας και στη διεύθυνση αποστολής δίνεις την δική σου.

Πρέπει να έχουν κάνει πιο έντονους τους ελέγχους καρτών. Εγω εχω πρόβλημα, το επώνυμο μου αρχίσει απο "Γ" και προτιμώ να το γράφω με "Υ" αντί για "G" στα λατινικά (θέμα σωστής προφοράς). Χρόνια τώρα έφτιαχνα λογαριασμούς με το επώνυμο να αρχίζει με "Υ" αλλα εδω και μερικούς μήνες δεν αναγνωρίζουν οτι ειναι δική μου η κάρτα επειδή εκεί το επώνυμο αρχίζει με "G"!
Άντε να πείσεις την τράπεζα ποιο ειναι το σωστό για να το αλλάξει :p

del_ahmettt
21-05-12, 16:19
Τελικά 1η αγορα και βγηκε από αλλού προβλημα.!:( Ενώ πλήρωσα κανονικα, ηρθαν emails επιβεβαίωσης κτλ, μετά από λιγο ελαβα e-mail από το Amazon ότι
We're writing to inform you that your order 026-1160139-6826712 from SGM Parts Ltd has been cancelled
by the seller with the following reason: -

The seller is unable to deliver your order to the delivery address provided

και από τον πωλητή:



Apologies, we can only send within the UK and Ireland.
Our shipping settings do not let us specify which countries in Europe unfortunately.
Regards


Έτσι δουλευει το Amazon; Πρεπεί να επικοινωνω με τον πωλητη πριν την αγορα για να δω αν κ με ποσα εξοδα στελνει Ελλάδα;:hmm:

lou.nick
21-05-12, 16:28
Αυτό ήταν από ανεξάρτητο πωλητή. Αν την πώληση την κάνει το ίδιο το amazon έχεις να κάνεις μόνο με αυτους.

RASTAVIPER
21-05-12, 18:11
Τελικά 1η αγορα και βγηκε από αλλού προβλημα.!:( Ενώ πλήρωσα κανονικα, ηρθαν emails επιβεβαίωσης κτλ, μετά από λιγο ελαβα e-mail από το Amazon ότι

και από τον πωλητή:


Έτσι δουλευει το Amazon; Πρεπεί να επικοινωνω με τον πωλητη πριν την αγορα για να δω αν κ με ποσα εξοδα στελνει Ελλάδα;:hmm:
Δεν πρέπει να επικοινωνείς με κανέναν, παρά να κάνεις έναν έλεγχο που στέλνει ο κάθε πωλητής.
Όταν έκανες την παραγγλία και επέλεξες την Ελληνική διεύθυνση, η παραγγελία έκλεισε κανονικά?Χωρίς να δείξει κάποιο πρόβλημα?
Αν ναι, τότε είναι λάθος του πωλητή που δεν έχει δηλώσει στο σύστημα του Αμαζον, τις σωστές χώρες που δέχεται να στέλνει τα προϊόντα του.

Για να είσαι σίγουρος του ποια προϊόντα στέλνονται Ελλάδα και μάλιστα με δωρεάν μεταφορικά για αξίες άνω των 20 λιρών, απλά να κοιτάς να γράφει κάτω από το προϊόν το παρακάτω:
FREE in the UK with Super Saver Delivery.

del_ahmettt
21-05-12, 18:52
Δεν πρέπει να επικοινωνείς με κανέναν, παρά να κάνεις έναν έλεγχο που στέλνει ο κάθε πωλητής.
Όταν έκανες την παραγγλία και επέλεξες την Ελληνική διεύθυνση, η παραγγελία έκλεισε κανονικά?Χωρίς να δείξει κάποιο πρόβλημα?
Αν ναι, τότε είναι λάθος του πωλητή που δεν έχει δηλώσει στο σύστημα του Αμαζον, τις σωστές χώρες που δέχεται να στέλνει τα προϊόντα του.

Για να είσαι σίγουρος του ποια προϊόντα στέλνονται Ελλάδα και μάλιστα με δωρεάν μεταφορικά για αξίες άνω των 20 λιρών, απλά να κοιτάς να γράφει κάτω από το προϊόν το παρακάτω:
FREE in the UK with Super Saver Delivery.

Ναι, όλα κανονικά! Αν και παραξενευτηκα που ειχε μονο 6.5 λίρες μεταφορικά, πολυ λιγα σε σχέση με τον όγκο του αντικειμένου! Κατόπιν που κοιταξα και σε άλλους πωλητες, είδα ότι αρκετοι ειχαν τα αναμενόμενα μεταφορικά της τάξης των 20-30 λιρών και σε καποιους αλλους έβγαζε ότι δεν ειναι δυνατή η αποστολή στην Ελλάδα στο τελικο βήμα της επιβεβαίωσης. Δεν βρηκα βολικα πάντως τα φιλτρα του amazon για να βρεις γρ'ηγορα αυτο που ψαχνεις και στέλνεται Ελλάδα. Το ebay ειναι πολυ πιο ευχρηστο!

Μια τελευταια ερώτηση: αν αγορασω απευθειας απο αυτους (amazon uk ) αντικειμενου γυρω στα 3-4kg μετριου-μεγαλου ογκου με τί το στελνουν στη "FREE Super Saver Delivery (3-10 business days)" και με τί στην
"Standard (3-7 business days) Postage & Packing £6.47";
Με ΕΛΤΑ; Με αλλη courrier;

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας

ariadgr
21-05-12, 20:22
Μια τελευταια ερώτηση: αν αγορασω απευθειας απο αυτους (amazon uk ) αντικειμενου γυρω στα 3-4kg μετριου-μεγαλου ογκου με τί το στελνουν στη "FREE Super Saver Delivery (3-10 business days)" και με τί στην
"Standard (3-7 business days) Postage & Packing £6.47";
Με ΕΛΤΑ; Με αλλη courrier;

Δεν είναι standard.
Μόνο αν επιλέξεις την premium και πιο ακριβή αποστολή, είναι εγγυημένα με courier.
Στις άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι είτε ΕΛΤΑ (Royal Mail / Deutsche Post) ή courier ανάλογα τι θέλει το Amazon.

nnn
21-05-12, 20:58
Άλλη μια θετική εμπειρία συναλλαγής με το Amazon.uk
Είχα κάνει παραγγελία κάποια πράγματα και από λάθος μου έστειλαν μια συσκευή τηλεφώνου στην δική μου διεύθυνση αλλά με απόδειξη και στοιχεία αγοραστή ενός πελάτη τους στην Αγγλία.

Δεν κάνω το κορόϊδο, επικοινωνώ και μου αναφέρουν πως θα μου πιστώσουν τα ταχυδρομικά αφού το στείλω πίσω.
Σήμερα το έστειλα σκάναρα την απόδειξη και αμέσως μου πίστωσαν τα 28€ του ταχυδρομείου στην κάρτα μου, ζητώντας συγνώμη για την ταλαιπωρία.



btw ξαναστέλνουν πάνες στην Ελλάδα, η μια παραγγελία είναι για την ανηψιά μου :lol:

ipo
21-05-12, 21:24
Μπράβο που το έστειλες πίσω. Κανονικά θα έπρεπε να σου δώσουν και καμία μικρή δωροεπιταγή για το χρόνο που αφιέρωσες για την ταχυδρόμηση της λανθασμένης αποστολής.

euri
21-05-12, 21:25
Μέχρι τώρα είχα ανάμικτες εμπειρίες με τις αποστολές του Amazon μέσω DHL Post (Γερμανίας). Τώρα έχω και άσχημες εμπειρίες με αποστολές μέσω Δανέζικων Ταχυδρομείων (http://www.postdanmark.dk/en/Pages/home.aspx): παραγγελία στις 8/5, αποστολή στις 10/5, εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 21/5 και η αναμονή συνεχίζεται...

del_ahmettt
21-05-12, 21:45
Ταλαιπωρίας συνέχεια...
Όπως εγραψα παραπάνω, εβαλα το πρωί μια παραγγελία σε μεσω του Amazon UK η οποία ενω φαινομενικά ειχε δυνατοτητα αποστολής στην Ελλάδα, τελικά ο πωλητής την ακύρωσε λεγοντας οτι δε στέλνει εκτος UK...
Ήρθε και email από το amazon το οποιό μεταξύ αλλων ανέφερε "We would like to confirm that you have not been charged for this order"

Βαζω παραγγελία μετα απευθειας από Amazon UK, στελνουν email για πρόβλημα στην χρέωση της κάρτας!

Πάω στο ATM και βλέπω ότι το ποσό της ακυρωμένης παραγγελίας εχει δεσμευτεί από την κάρτα και τα χρηματα δεν επαρκούν πλεον για να τα παρουν για τη 2η παραγγελία!.

Ξέρει κανείς πότε τα χρηματα θα αποδεσμευτούν; Η καρτα ειναι Alpha Bank χρεωστική.

Για 10 ευρω διαφορά δεν αγόρασα από το eBay και έμπλεξα...:mad:

Piparas
22-05-12, 00:11
Ταλαιπωρίας συνέχεια...
Όπως εγραψα παραπάνω, εβαλα το πρωί μια παραγγελία σε μεσω του Amazon UK η οποία ενω φαινομενικά ειχε δυνατοτητα αποστολής στην Ελλάδα, τελικά ο πωλητής την ακύρωσε λεγοντας οτι δε στέλνει εκτος UK...
Ήρθε και email από το amazon το οποιό μεταξύ αλλων ανέφερε "We would like to confirm that you have not been charged for this order"

Βαζω παραγγελία μετα απευθειας από Amazon UK, στελνουν email για πρόβλημα στην χρέωση της κάρτας!

Πάω στο ATM και βλέπω ότι το ποσό της ακυρωμένης παραγγελίας εχει δεσμευτεί από την κάρτα και τα χρηματα δεν επαρκούν πλεον για να τα παρουν για τη 2η παραγγελία!.

Ξέρει κανείς πότε τα χρηματα θα αποδεσμευτούν; Η καρτα ειναι Alpha Bank χρεωστική.

Για 10 ευρω διαφορά δεν αγόρασα από το eBay και έμπλεξα...:mad:


Όσες φορές μου έχει δεμεύσει το amazon ποσό από την alpha χρεωστική μου, που τελικά δεν χρεώθηκε, πήρε πάνω από μήνα για να αποδεσμευτεί.. Το έχω κι εγώ απορία αν γίνεται κάπως να αποδεσμεύεται γρηγορότερα.

ipo
22-05-12, 00:38
Όσες φορές μου έχει δεμεύσει το amazon ποσό από την alpha χρεωστική μου, που τελικά δεν χρεώθηκε, πήρε πάνω από μήνα για να αποδεσμευτεί.. Το έχω κι εγώ απορία αν γίνεται κάπως να αποδεσμεύεται γρηγορότερα.
Γίνεται γρηγορότερα, αν στείλει εντολή αποδέσμευσης ο έμπορος. Αν δεν στείλει εντολή αποδέσμευσης των χρημάτων, απλώς εκπίπτει χρονικά η εντολή δέσμευσης μετά από μερικές εβδομάδες. Δυστυχώς κάποιοι έμποροι ακολουθούν τη δεύτερη διαδικασία.

BOBBY
22-05-12, 00:39
btw ξαναστέλνουν πάνες στην Ελλάδα, η μια παραγγελία είναι για την ανηψιά μου :lol:

Στέλνουν ξανά τώρα.....:cool:

Εγώ πάντως,όσες φορές έχω κάνει συναλλαγή με το amazon,δεν είχα ποτέ μου κανένα πρόβλημα.:)

ipo
22-05-12, 00:43
Στέλνουν ξανά τώρα.....:cool:

Εγώ πάντως,όσες φορές έχω κάνει συναλλαγή με το amazon,δεν είχα ποτέ μου κανένα πρόβλημα.:)
Και να μην πάει καλά η συναλλαγή με τις πάνες ...χέστηκες. :p

vaggoulas
22-05-12, 00:46
Ταλαιπωρίας συνέχεια...
Όπως εγραψα παραπάνω, εβαλα το πρωί μια παραγγελία σε μεσω του Amazon UK η οποία ενω φαινομενικά ειχε δυνατοτητα αποστολής στην Ελλάδα, τελικά ο πωλητής την ακύρωσε λεγοντας οτι δε στέλνει εκτος UK...
Ήρθε και email από το amazon το οποιό μεταξύ αλλων ανέφερε "We would like to confirm that you have not been charged for this order"

Βαζω παραγγελία μετα απευθειας από Amazon UK, στελνουν email για πρόβλημα στην χρέωση της κάρτας!

Πάω στο ATM και βλέπω ότι το ποσό της ακυρωμένης παραγγελίας εχει δεσμευτεί από την κάρτα και τα χρηματα δεν επαρκούν πλεον για να τα παρουν για τη 2η παραγγελία!.

Ξέρει κανείς πότε τα χρηματα θα αποδεσμευτούν; Η καρτα ειναι Alpha Bank χρεωστική.

Για 10 ευρω διαφορά δεν αγόρασα από το eBay και έμπλεξα...:mad:
Σε εμένα είχαν κάνει 15 μέρες για να μου τα γυρίσουν πίσω τα λεφτά.

BOBBY
22-05-12, 01:13
Και να μην πάει καλά η συναλλαγή με τις πάνες ...χέστηκες. :p

:lol: Ρε συ IPE,καλά τα λες :lol:

Δεν παίρνω μόνο πάνες,αγαπητέ,έχω ψωνίσει ουκ ολίγα πραγματάκια από εκεί,και το εκτιμώ πολύ σαν site. :p

frap
22-05-12, 09:20
btw ξαναστέλνουν πάνες στην Ελλάδα, η μια παραγγελία είναι για την ανηψιά μου :lol:
Ξαναστέλνουν, αλλά προσοχή σε μερικές η τιμή που βγάζει αρχικά στο site ΔΕΝ έχει ΦΠΑ μέσα... πχ: Simply Dry No5 (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003P2UU4G/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE). Στον βγάζει μόνο στο τελευταίο στάδιο του Checkout, ακριβώς πριν πληρώσεις... Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει, δεν το έχω δει σε άλλο είδος έως τώρα. Και με την τιμή +ΦΠΑ, οι αντίστοιχες Toujour's των Lidl έρχονται φτηνότερες.

alekan
22-05-12, 09:30
Nα αλλάξει ο τίτλος, να προστεθεί το "και ξανά πάνες" :rofl:

jap
22-05-12, 12:49
Όσοι είστε Πελοπόννησο, για πάνες δείτε κι εδώ (http://www.mazikes.gr/home.aspx). Ανάλογα το μέγεθος, ξεκινάνε από πολύ χαμηλά αλλά θέλει ελάχιστο όριο αγορών.

RASTAVIPER
22-05-12, 13:08
2 μπαταρίες που παρήγγειλα για το Htc Desire Hd από 3ο πωλητή την Πέμπτη, μόλις έφτασαν στο σπίτι μου.
Νομίζω ότι πιο γρήγορο έχω λάβει από Αγγλία και χωρίς συστημένη αποστολή.

euri
22-05-12, 13:42
Όσοι είστε Πελοπόννησο, για πάνες δείτε κι εδώ (http://www.mazikes.gr/home.aspx). Ανάλογα το μέγεθος, ξεκινάνε από πολύ χαμηλά αλλά θέλει ελάχιστο όριο αγορών.

Έλα ρε! Άνοιξε το Amazon τοπικό κατάστημα στην Πελοπόννησο; :rofl:

senkradvii
22-05-12, 15:33
Όσοι είστε Πελοπόννησο, για πάνες δείτε κι εδώ (http://www.mazikes.gr/home.aspx). Ανάλογα το μέγεθος, ξεκινάνε από πολύ χαμηλά αλλά θέλει ελάχιστο όριο αγορών.

Δεν ανοίγει κάποια σελίδα..

jap
22-05-12, 15:39
Τι να πω; Ποστάρουμε ένα link στο adslgr και πέφτει ο server (http://www.downforeveryoneorjustme.com/www.mazikes.gr). Ούτε DDOS να κάναμε...

totonos
22-05-12, 23:30
Όσοι είστε Πελοπόννησο, για πάνες δείτε κι εδώ (http://www.mazikes.gr/home.aspx). Ανάλογα το μέγεθος, ξεκινάνε από πολύ χαμηλά αλλά θέλει ελάχιστο όριο αγορών.

Παρήγγειλα και εγώ πανούλες αλλά πρέπει να φτάσουν το όριο όπως το πες

@ ADSLgr.com All rights reserved.